Ü1TËM irrtNEtt- tèbpj Radio-omroep. Open brief van Lord Grey Inzake de kwestie der Raadszetels. In voltallige zitting van den Duitschen Rijksraad is, ter verlichting van den economischen toestand, een belastingverlaging aangenomen. Het gerucht gaat, dat Briand zich na zijn terugkeer uit Genève, zou terugtrek ken. De hevige actie in Marokko. Staking onder de Japansche textielarbeiders in China. De eerste nieuwe Duitsche torpedoboot na den oorlog van stapel geloo- pen. Brand uitgebroken in de fabrieken van Citroën te Parijs. China vraagt een parmanenten raadszetel. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Een nieuwe Duitsche Torpedoboot. De regeling met de vorsten- huizen. De samenstelling der Duitsche delegatie. Brand bij Citroen. China vraagt officieel om een permanenten zetel. De economische crisis in Rusland. Een influenza-epidemie. De burgeroorlog in China. W er kver schaffing. Congres van den Nederl. Middenstandsbond. Mr. Limburg en de Bond, waartoe hij behoorde. Mr. F. J. M. Vos de Wael. f Na den watersnood. UITLOTINGEN. 'JS Een open brie! van Lord Grey Inzake de kwestie der raadszetels. In verband met de debatten, die gisteren in het Lagerhuis hebben plaats gehad, neemt Lord Grey, de vroegere minister van Buiten- landsche zeken, in een „Open Briefin de „Times" het woord. Hij betoogt, dat het schijnt vast te staan, dat Duitschlar.d deze maand te Genève een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond krijgt en dat alle andere quaesties betreffende de samen stelling van den Volkenbondsraad tot Sept zullen worden opgeschort doch zegt dat na al de controversen in de verscheidene landen te Genève het gevaar moet bestaan, dat men niet tot overeenstemming komt. Alle takt en energie van de bijeenkomende vertegenwoordigers zullen noodig zijn om dit gevaar te vermijden en men vraagt zich af, of hun taak niet moeilijker wordt indien hij zich openlijk moeten uitspreken voor zij naar .Genève vertrekken. De vertegenwoordigers *te Genève zullen, zegt hij, zooals Briand zegt meer succes hebben, wanneer zij „Euro- peesch" spreken. Zal hét, vraagt Grey, hun de volgende week niet gemakkelijk vallen. „Europeesch" te spreken, wanneer zij niet gedwo-igen worden Engclsch, Fransch, Duitsch. Italiaanscb af in andere talen te spreken? Ik zou ook dan de vraag willen stellen; in hoeverre het verstandig is, onze regeering thans tot een officieele verklaring te nopen. Wij hebben het recht, te verwach ten dat de regeering duidelijk verklaart, dat de Engelsche vertegenwoordigers naar Genè ve gaan vrij van eenige verplichting tegen over andere regeeringen, waardoor zij be lemmerd zouden kunnen worden het stand punt te verdedigen, dat duidelijk in Enge- la-d tot uiting kwam. Wanneer de regee ring méér dan dit zegt, bestaat dan niet dc mogelijkheid, dat -ii door haar invloed een overeenkomst icieert1 Wereldbond van Volkenbondver- eenigipgen te Ger.ève, Van 5 tot 9 Maart vergaderen te Genève jet bestuur en drie commissies van den Wereldbond vin Volkenbondsvereenigmgen De minderheidscommissie zal zich bezig- louden met zekere richtsnoeren nopens de «handeling van klachten der minderheden sn roet de regeling van minderheidskwes- jes, met name in Zuid-Tirol en op den Balkan. De economische commissie zal een plan uitwerken omtrent de voorbereiding der te gen October a.s. bijeengeroepen economi sche wereldconferentie. De juridische commissie zal het probleem bestudeeren dergenen, die tot geen enkelen staat behooren, ten einde de ernstige on rechtvaardigheden, ontstaan door bet ver drag van St. Germain, uit den weg te rui men Het bureau zal zijn standpunt bepa len ten aanzien van de reorganisatie van den V B. Raad, waaromtrent een Duitsch, een Engelsch, een Fransch en een Poolsch voorstel zijn ingediend. Op 7 Maart zal de Wereldbond een bc- tooging organiseeren ter gelegenheid van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. De Duitsche delegatie staat onder leiding van den oud-ambassadeur graaf Bernstorfi De belastingverlaging In Duitschland. In de voltallige zitting van den Rijksraad is gisteren het wetsontwerp nopens de ver laging der belastingen ter verlichting van den economischen toestand, tegen de stem men van Beieren en Mecklenburg-Schwenn aangenomen. Baden en Thuringen stemden blanco. De regeling met de vorsten huizen. Het bestuur der Beiersche Volkspartij heeft in een uitvoerig manifest de leder, der partij u tgenoodigd. niet te teekenen op de lijsten in zake het plebisciet. Het bestuur van den Be:erschen Boeren bond en Middenstand verklaarde, dat het plebisciet onvereeni*baar was met de over eenkomsten van Beieren met het Huis Witte'-sbach. De iinancieele ontwerpen. Een ber cht meldt nog, dat volgens een schatting van de prefectuur van politie 90 95 pet. van de winkels aan het verzoek om te sluiten hadden voldaan De protesteerende winkel ers hielden op verschilende plaatsen in de stad vergaderin gen. Zij namen een resolutie aan. waarin zi, hun e schen herhaalden. Een delegatie begaf zch naar de bureaux van den Minister president en overhandigde den ondersecreta ris de aangenomen motie. In versch llende steden in de provincie hadden dergelijke betoogingèn plaats. In cidenten vielen niet voor. Een Fransche ministercrisis? De „Nouveau Siècle maakt meld'ng van flet gerucht, volgens hetwelk Briand zich na de vergadering van den V kenbond te Genève vrijwillig terug zou trekken om zijn plaats aan Ca llaux al te staan. Malvy zou van de nieuwe m.nisterieele combinatie deel u.tmaken. Het valschemuntersschardaal. Sedert eenige da .en bevinden zich Fran sche rechercheurs te Keulen om een on derzoek in te stellen naar de herkomst van het papier, waarvan de Hongaarsche val- sche bankbiljetten zijn vervaardigd. Naar het heette was net afkomstig uit een fa briek te Düren. Het onderzoek was tot dus ver vruchteloos. De houding van Tsjecbo Slowakije. De Tsjecho-Slowaaksche minister van huitenlandsche zaken Benesj is blijkens een telegram uit Praag in de commisie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat, nog teruggekomen op zijn vorige rede over de valschemun terszaak. Hij constateerde, dat het denkbeeld van de vervalsching van Fransche bankbiljetten werd opgevat en een begin van uitvoering kreeg toen er reeds Tsjechisrhe kronen waren nagemaakt; verder, dat de valsche munters steeds waren Windisch Gratz, Mes- sa'os en Nadosy. Hij oordeelde, dat elke polemiek achter af door eerlijke en onpar tijdige critici nutteloos was, maar stelde vast, dat de T. S. regeering haar houding niet zal wijzigen en het resultaat van het onderzoek door de Hongaarsche regeering afwacht. Met een herinneriné aan bet ont wijkende antwoord uit Boedapest op het denkbeeld van het sluiten van een waar- borgverdrag tusschen beide landen, ver klaarde Benesj, dat T. S. zijn politiek ech ter niet zal veranderen en steeds bereid zal zijn te onderhandelen over een waarborg- pact met Hongarije. De oorlog in Marokko. Eergisteren en gisteren duurde de hevige beschieting van Tetoean voort Gisteren .verden acht personen gedood. De Spanjaarden maken krachtige toebe- eidselen voor een aanval op de batterijen. Op de omliggende heuvelen verzamelen zich fe Riffijnen, gereed om hen te ontvangen. Volgens een later bericht concentreerden le Rif.ijnen hun artillerievuur op het arse- iaal van Tetoean, maar er werden geen 'reffers gemaakt. Een aanval van het Spaansche vreemde lingenlegioen werd door de Riffijnen afge slagen. Zij dwongen de Spaansche voor hoede tot een overhaasten terugtocht op de hoofdmacht Aan wie het initiatief? Le vendigheid in de Spaansche en Fransche zones. Ofschoon het slechte seizoen nog niet ge heel voorbij is, schijnt de wapenstilstand in Marokko, die er het gevolg van was, een einde te hebben genomen. Tenminste, zoo wel van het Spaansche als van het Fransche front worden nieuwe, zij het voorhands nog bepe kte krijgsverrichtingen gemeld. Hel bericht, dat de Riffijpen het „voorjaarsof fensief" hebben ingezet, schijnt dan ook 'n wat overdreven voorstelling der feiten te zijn. Het is de vraag, of de Riffijnen, die In de laatste dagen zeer rumoerig zijn en Tetoean duchtig bombardeeren, zullen wachten, tot de Spanjaarden het oogenblik voor den aan val gekomen achten. Intusschen is in de Fransche zóne de ac tie verlevendigd. De Riffijnen hebben in het gebied der Mtioewa's een beweging ingezet zij volgen daarbij hun gewone methode, n.l. grensstammen met geweld te dwingen aan hun zijde de krijgsverrichtingen te hervat ten. Het „Journal der Débats" wijst er op dat het er thans veel van afhangt, wie het offensief opent. De raadslieden van Abd el Krira, moeten met het oog op de ervaring van verleden jaar hun leider hebben gewe zen op het gewicht van het nemen van hel initiatief der operaties Gegeven den aard van het terrein, de ontplooing van materiee- le middelen, is het initiatief in strate gisch opzicht de helft van het succes. In moreel opzicht is het bovendien normaal dat Abd el Krim de eerste de beste gele genheid te baat zal nemen om den stammen te tooien, dat zijn gezag niet dood is. Het blad vestigt ten slotte nog de aan dacht op twee feiten' le is 't telegram over de bervating „vertraagd in de aflevering". Het is jammer dat dit juist het eerste tele gram over de krijgsve-rich tingen betrof; 2e. is het opmerkelijk, dat de operaties der Rif fijnen in het gebied der Mtoea's zijn inge zet, aanstonds na de stemming in de Kamer waarbij de credieten voor Marokko met één millioen zijn verminderd- Een bedreiging van het Fransche front. Uit de nadere berichten omtrent den on- verhoedschen aanval der Riffijnen op het gebied de£ Mtoea's blijkt inmiddels, dat de Franschen hier lichtelijk klop hebben ge had. De aanval werd ingezet met 1200 Riffij nen, die bij Tarquist waren geconcentreerd. De Mtoea's werden ve-rast en moesten wij ken. Hun huizen werden in brand gestoken en hun vrouwen weggevoerd. De Mtoea's verdedigden zich hardnekkig, totdat Fran sche versterkingen opdaagden, die den op- marsch der rebellen stuiten. Dit geschiedde echter pas na een feller st-ijd, waarbij bleek, dat de strijdmacht der Riffijnen onderschat was. De Mtoea's voch ten onder hun Caïd Daoedi vooraan, ge steund door de geregelde troepen. De criminaliteit in de V. S. Na Chicago, waar, zooals men weet, een groot aantal burgers den Senaat verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar en afdoende maat-egelen te treffen tegen de snel toenemende criminaliteit, heeft thans ook Smith, de gouverneur van deö Staat New York aan het Congres verzocht, een speciale commissie te belasten met een on derzoek, niet alleen voorzoover New-York betreft, doch voor het geheele land. Hij heeft, om te doen uitkomen welken omvang de criminaliteit in de Vereenigde Staten heeft aangenomen, een ve-gelrking getrof fen met Engeland. Hieruit blijkt, dat ter- wil in 1923 in het gebied van Londen 42 moorden hebben plaats gehad, in de stad New York in hetzelfde jaar 262 personen werden vermoord, en dat terwil in 1923 in Engeland en Wales 151 moorden voorkwa men, in Chicago alleen, met zijn drie mil lioen inwoners. 389 pe-sonen het slachtof fer van moord zijn geworden. Voorts wijs' de gouverneur er op, dat in 1922 het aantal moorden in de Vereenigde Staten 9500 be- 'roeg. Smith geeft niet alleen een grondige her ziening in overweging van de wijze van be- st-affing van de misdadigers onder het be staande rechtsstelsel geVzfngenissen, ver beterhuizen en voorwaardelijke veroordee- Hing doch ook diepgaand onderzoek van de dieper liggende oorzaken van de mis dadigheid, die, naar zijn meening, in de sociale verhoudingen haar voedingsbodem vindt. Hij wijst er op, dat ve-scheidene par ticuliere organisaties reeds met de bestu deering daarvan zijn begonnen en geeft uitihg aan den wensch, dat de staat New- York de leiding neemt van een nationale beweging in dezef belagrijke zaak. De staking onder de Japansche textie'arbeiders. m Drieduizend stakende textielarbeiders van 'e katoenfab iek Nagaiwata te Sjangha:, ebben het werk onvoorwaardelijk hervat. Men verwacht, dat de overige arbeiders sroedig zullen volgen. VoWens berichjten uit Sjanghai aan de Engelsche bladen, zijn sedert eind Februari nieuwe stakingen en onlusten uitgebroken :n de Japansche textielfabrieken. Zondag j.l. we d nog een Japansch opzichter, dood geslagen. De staking bij de Nagaiwata Kaisja omvat twaalf fabrieken met 55.0001 arbeiders, .die in hoofdzaak eischten, dat hun stoelen bij het werk zouden worden verschaft. Vermoed wordt, dat invloeden van buiten de staking hebben geprovoceerd. HET VERKEER TE LONDEN. De verkeersautoriteiten zijn er voort durend op uit om den Londenschen voet ganger tegen 't voortdurend toenemend en gevaarlijker worden verkeer per as te be veiligen. Onlangs hebben zij bij gevaarlijke bochten witte strepen op den weg doen aan brengen, waarbinnen automobilisten met hun wagens bij het „nemen" van deze boch ten moeten blijven. Thans zullen op de punten, waar het verkeer slechts in één richting gaat, twee witte strepen op den weg worden getrokken, negen voet van el kaar verwijderd, met een merkteeken op het trottoir, om de voetgangers alcjjis in de gelegenheid te stellen, den weg veilig over te steken. Hierbij zullen overdag roode en groene armseinen, 's avonds roode en groene lichten, die onderscheidenlijk het „stop" en „go" aangeven, worden gebruikt In het geheel komen acht punten voor deze nieuwe regeling in aanmerking. DE RECHTSFACULTEIT DER PARIJSCHE HOOGE SCHOOL. Men herinnert zich het groote tumult dat de benoeming van prof. Scellé tot hoogleeraar in het internationaal recht aan de Universiteit te Parijs ongeveer twee jaar geleden wekte. De studenten zagen er een politieke benoeming in van Francois Al- bert, den minister van onderwijs in het ka- binet-Herriot. Zij mannesteerden tegen den nieuwen hoogleeraar, sloegen in de college zaal alles kort en klein, en gingen zelfs in staking. Het gevolg was, dat prof. Scellé (die trouwens nummer één op de voordracht stond) werd benoemd. Prof. Le Fur heeft gistermiddag zijn eerste college gegeven. Hij zal de verschil lende vredesverdragen behandelen, voor namelijk het Verdrag van Versailles. DE EENZAMEN VAN "ET LICHTSCHIP „V1EILLE." De redding van de twee ongelukkige wachters van het 1 chtschip Vieile", dat vóór de Pointe du Raz is gelegen, aan de onherbergzame kust van Finistère, heeft diepen indruk gemaakt n Frankrijk, omdat men gevoelt, dat tegenover deze beide mannen onrecht is gepleegd. Eén van hen bevond zich sedert.... 2 December, de ander sedert 14 Januari op het lichtschip en zij verkeerden in barren nood. Niet, dat er geen pogingen in het werk zijn gesteld om de van de wereld aigesloten mannen te redden. Wel twintg maal heeft Coquet, de man, die met de ravitailleering was belast getracht de l.chtbaak te naderen, doch telkens werd hij door de golven terug geworpen. Eindelijk maakten de loods Ker- ninon en de zoon van Coquet van een tijdelijk kalme zee gebruik om de Vieille' te naderen. Doch het was n et mogelijk een tros uit te werpen. Mondolini en Ferracci de beide wachters. Cars canen van afkomst, strekten wanhopg de handen uit Keminon zwom ten slotte met een tros naar hel lichtschip. waarp de verb nding tot stand was gekomen. Met groote moeite gelukte het de uitgeputte mannen in de boot te krijgen en naar de kust te brengen. Daarna keerden Kern non en zijn jeugdige kame raad naar de „Vieile" terug om hun post in te nemen. De beide geredden, die naar Brest zijn vervoerd, hebben angstige uren doorgebracht Hun levensm ddelenvoorraad strekte nog voor een paar dagen en de storm, die on verzwakt raasde, maakte elke communica tie met het vasteland onmogelijk. De Pointe du Raz is een van de onherbergzaamste punten der kust. Op het granietplatêau verheft zich een semaphoor. Op één K.M in zee ligt het lichtschip „Vieille". Toen Ferracci den 14en Januari aankwam, zat Mandolini er reeds sedert den 2en Dec. Men kon Mondolini niet vervangen, daar het reglement voorschrijft, dat slechts één wachter tegelijk wordt geremplaceerd. De man was toen reeds vrijwel uitgeput en kon den 16en Februari n et meer voort. Tot overmaat van ramp geraakte de motor, die de siréne bedient, defect. De vlag werd halfstok gehangen ten teeken, dat er iets niet ;n orde was. Men vraagt zich af hoe de autoriteiten er toe zijn gekomen, om twee oorlogs verminkten [Mandolini heeft een doorge schoten long, terwijl Ferracci een kogel in de lang heeft zitten, die n.et kan worden verwijderd) op zulk een gevaarlijke en ver- moeiende post te plaatsen. De bekende advocaat, het Kamerlid Moro Giafferri, zal de reger.ng er oarer interpelleeren. DE RELLETJES TE LEUVEN. De burgemeester van Leuven heeft uit gebreide maatregelen getroffen ten einde, met ingang van 1 Maart, het verbond van samenscholing te doen eerbiedigen en ver der, zooveel mogelijk, nieuwe relletjes tg voorkomen. Door de gendarmerie de po litie zal, in de stad, worden gepatrouilleerd terwijl alle café's middernacht moeten sluiten. In de eerstkomende vergadering van den gemeenteraad zal de burgemeester door so cialistische en katholiek-democratisch leden worden geïnterpelleerd iver het niet ver bieden van de door Nothomb belegde fas cistische meeting, welke aanleiding gaf tot de relletjes der vorige week. Ook denkt de academie er aan eventueel de colleges voor eenige dagen te schorsen. OUD STEDENSCHOON. De Belgische iverheid dötet het hare ora de oude schóonheid van Mechelen, de stad met de vele historische gebouwen, te be waren. Zoo wordt thans het „Koorhuis" hersteid, een gebouw uit 1450 in de nabij heid van de St. Romboutskerk, daarna kimt het meer bekende huis „Concordia" aan de beurt, dat sedert 1490 aan de Wol- lemarkt staat. Dit huis is een karakteristiek type van de eenvoudige woonhuizen, zoo als er te Mechelen op het einde der 15de en het begin van de 16e eeuw vele werden gebouwd, alle voorzien van den Brabant- schen trapgevel. Brugge daarentegen zal een stukje schoonheid moeten verliezen. De oude ol men op het Begijnhof aldaar worden ge kapt. De geheimzinnige ziekte, die vooral de iepen heeft aangetast en waarvan in het bijzonder in West-Vlaanderen tallooze hoornen het slachtoffer zijn geworden, heeft ook deze olmen te Brugge verwoest. Het architectonisch aspect van het zoo bewonderde Begijnhof zal onder deze hoo rnen een geheel ander worden. DE ZAAK JüRGENS. De thans vervolgde „Landgerichtsdirek- tor" Jürgens heeft, naar wordt gemeld, kort voor zijn arrestatie, scheiding aange vraagd. En wel op grond, dat naar hem onlangs gebleken was, zijn vrouw hem, evenals haar eersten man, in financieel op- opzicht bedroog en achter zijn rug tallooze schulden maakte, rekeningen, aanmaningen enz. verscheurde, met het gevolg, dat ver volgingen tegen hem werden ingesteld. In het bijzonder schijnt mevrouw Jürgens een zwak te hebben voor bonten, zoodat zij hiervoor geweldige schulden maakte. Gisteren is op de marinewerf te Wilhelms haven de eerste na den oorlog gebouwde groote torpedoboot van stapel geloopen. Het vaartuig kreeg den naami Möwe. Rijkskanselier Dr. Luther zal hedenochtend een bespreking met de leiders der regee- ringspartijen hebben, teneinde te trachten een vergelijk inzake de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen tot stand te brengen. Naar we vernemen is het centrum voor nemens een amendement op het bekende compronjis-we'sontwerp in te dienen, waarin zal worden bepaald, dat het speciale rijks- gerechtshof niet uitsluitend uit beroepsrech- ters, maar uit 4 juristen en 4 leeken zal worden samengesteld, dus precies hetzelfde als wat de democraten verlangen. Men meent, dat het voorstel kans heeft door de juridische commissie uit den rijksdag te worden aangenomen. De D.-nat. rijksdagfractie noodigt haar oartijgenooten uit niet te teekenen op de lijsten voor het plebisciet inzake de ont eigening van het bezit der voormalige vor stenhuizen. De Duitsche delegatie naar Genève zal hedenavond Berlijn verlaten en Zaterdag avond te Genève aankomen. Zij zal bestaan uit dr. Luther, dr. Stresemann, de staats secretarissen Kempner en v. Schubert, de Ministerialdirektoren dr. Gauss en dr. Kiep, Geheimrat v. Bülow en legatieraad Redlham mer als secretaris-generaal der delegatie. In een der gebouwen van de fabrieken van Cit'oën aan de Quai Javel is een groote brand uitgebroken. Men vreest dat er slachtoffers zijn. Bij den brand bij Citroën werd een mees terknecht gewond, evenals drie brand- wachts. Het gebouw, waarin de brand woed de, is geheel vernield. Met gelooft, dat de brand aan kortsluiting te wijten is. De brand bij Citroën ontstond in de zaal voor het vernissen op de derde verdieping van een der gebouwen en vond snel voedsel in licht-ontvlambare stoffen. Het personeel was gelukkig afwezig; er waren slechts 15 a-beiders aan het werk gebleven. Zij werder door de vlammen omringd en over de daken gered. De brandweer bestrijdt het vuur krachtig China heeft officieel aan den Volkenbon om een permanenten zat«l -- den Raad ie- vraagd. In een te Bristol gehouden rede vertelaar de viscount Cecil: Wij zijn overtuigd, dat dc V. B. Raad geen enkele uitbreiding behoeft te ondergaan, welke als tegenwicht zou moe ten dienen tegen de toetreding van Duitsch land. Overigens gaan wij accoord met alles wat men eventueel zal doen om de doel treffende functionneering van den Raad In stand te houden. Over de uitbreiding moet worden beslist naar aanleiding van alge- meene overwegingen betreffende den vrede en niet betreffende particuliere of econo mische belangen. De economische crisis, die door de stij ging der graanprijzen en de vermindering in den uitvoer is veroorzaakt, doet zich bijzon der in de industrie gevoelen. Rykow heeft Woensdag in een rede in Leningrad medegedeeld dat de vermindering van den import van katoen, linnen en hui den sommige fabrieken zou noodzaken ge durende eenige weken haar deur te sluiten. Zooals uit Moskou wordt gemeld, heerscht er in geheel Rusland eeh influenza-epide mie. Alleen in Moskou zijn 27.000 personen door deze ziekte aangetast. Overal komt men dokters en verpleegsters te kort. De bij Tientsin tegenover elkaar staande legers zijn aan het manoeuvreeren om stel lingen in te nemen. Er hebben de laatste dagen geen gevechten plaats gehad. Maar schalk Woe Pei Foe's troepen zijn schier zonder tegenstand te ontmoeten noordwaarts opgerukt tot heel bij Paotingfoe, waarheen de bevelhebber van de Kwo Min Tsjoen, Feng Yoe Ssiang, vier nieuwe devisics zendt Gemeld wordt, dat Feng binnenkort zijn hoofdkwartier zal vestigen te Kalgan en het bevel op zich zal nemen van de Kwo Min Tsjoen-troepen te velde. De Maatschappij van Weldadigheid op nieuwe banen. Wij ontkenen aan het Maart-nummer van het tijdschrift der Ned. I eidemaatschappi) iet volgende artikel van de hand van den heer F. B. Löhnis: In de op 9 Jt'ni gehouden algemeene ver 'adering der Maatschappij van Wel^adi* heid had, naar aanleiding van een schri' en van den heer Van Wulfften Palthe, eer jen belangrijke gedachtenwisseling plaat; aver de vraag, of hit niet op den weg der Maatschappij zou li«gen om, mede in ver- and met de heerschende werkloosheid in Orenthe, het ontginningswerk opnieuw krachtig ter hand te nemen. D# Maatschap pij van Weldadigheid beschikt over voor dit doel volkomen deskundig personeel, terwijl de Regeering allicht bereid zou worden be vonden door subsidie en renteloos voor schot deze pogingen te steunen. De gronden, behoorende aan de Maat schappij, zijn echter zoo goed als geheel in cultuur gebracht; er zouden voor dit doel dus nieuwe terreinen aangekocht moeten worden. De daarvoor noodige fondsen zou den echter allicht te vinden zijn uit de op brengst ten bedrage van ruim 350,000, is weliswaar voor een groot deel bestemd voor delging van schulden, maar het be langrijke bedrag zou allicht in staat stellen nieuwe terreinen aan te koopen, voor ont ginning geschikt. Het denkbeeld vond zoowel van de zijde van het bestuur en den directeur als bij de afgevaardigden warmen bijval. Algemeen werd beseft, dat de Maatschappij van Wel dadigheid op dit gebied hoogst nuttig werk zou kunnen verrichten, hetwelk er krachtig toe zou kunnen bijdragen de belangstelling in den lande voor de Maatschappij te ver levendigen. Het slot van de besprekingen was, dat den directeur werd opgedragen een schema te ontwerpen voor hetgeen vanwege de Maatschappij in die richting zou kunnen worden gedaan. Met groote voortvarendheid is aan die opdracht voldaan en thans reeds is door aankoop van een geschikt terrein aan de plannen een begin van uitvoering gegeven. De uitgestrekte bezitting, genaamd Dojder- sum, behoorende aan de Groningsche fami lie Leuringh, gelegen in de gemeente Vlcd- der, grenzende aan de kolonie Boschoord vroettere kolonie 7 der Maatschappij is 'n 1903 publiek verkocht Het heerenhuis met boerderij en onge veer 280 H.A. heide en bosch werd aange kocht door den heer Tromp Meesters te steenwiik en is thans door aanhuwelijking <n hd bezit gekomen van den heer Th E. J. Baron van der Feltz. Door geleidelijken bijkoop van perceelen tot afronding is deze bezitting thans groot plm. 340 H.A. Een an der gedeelte der gronden, behoorende tot de oorspronkelijke bezitting van den heer Leuringh. was in andere handen overgegaan en nu deed zich de gelegenheid voor deze «fronden, groot 342 H.A. voor niet te hoo ien prijs aan te koopen. Deze gron'en, ge heel grenzende aan de terreinen der Maat schappij van Weldadigheid, alzoo voor het beoogde doel zeer gunstig gelegen, bestaan grootendeels uit heide en veen, terwijl een klein gedeelte bezet is met bosch. Boven dien is er een nieuwe boschwacbterswoning op gevestigd, terwiil het geheel is doorsne den met harde wegen. Het doel is nu de hoogere gronden voor bosch te ontginnen en het overige voor bouwland te bestemmen. Men stelt zich voor dit bouwland gedurende 4 4 5 jaar in eigen beheer te exploiteeren om het ver volgens als plaatsjes van plm. 15 H. A. le verpachten aan de besten onder de vrijboe ren der Maatschappij. De ontginningswerkzaamheden zullen ten deele worden uitgevoerd door de eigen be volking, anderdeels door werkloozen uit het Vledderveen en omgeving, waar groote werkloosheid heerscht. Met het oog op deze werkloosheid wordt verwacht, dat de Re- rteerin* geldelijken steun zal verleenen op ''cnzelMen voet als zulks thans plaats heeft in verschillende deelen van Drenthe. Voor de Maatschappij van Weldadigheid is deze nieuwe koers een feit van groote beteekenis. Zooals bekend, is ontginning en kolonisatie vanaf het begin hoofddoel der stichting geweest. De reusachtige plannen, welke oorspronkelijk op het programma stond en en welke ontginning van een be langrijk <Jee' van Drenthe beoogden, zijn niet verwezenlijkt. Gaandeweg zijn groote uitgestrektheden, zooals de kolonies Veen- huizen en Ommerschans alsmede „Wateren" weer verkocht, zoodat de uitgestrektheid tot ruim 2000 hectaren werd teruggebracht. Later is in het Vledderveld nog een gedeel te heideveld aangekocht en ontgonnen, maar thans is met het oog op de financiën de welvarende kolonie Willemsoord groo tendeels te gelde gemaakt. De aankoop van het nieuwe terrein biedt nu de gelegenheid de oorspronkeli'ke taak weer op te vatten. Daar de Maatschappij door haren deskundigen directeur en verder goed geschoold personeel uitstekend is uit gerust voor de nieuwe taak, mag men met grond verwachten, dat zij deze met goed gevolg zal ten uitvoer brengen. Voor het verder voortbestaan der Maat schappij kan dit van groote beteekenis zijn. Het valt toch niet te ontkennen, dat de «belangstelling zich door achteruitgang van het ledental in ongunstigen zin heeft ontwikkeld. Met grond mag worden ver wacht, dat de thans ingeslagen koers de be langstelling in den lande in het werk der ■Maatschappij weder zal doen opleven en dat velen zich geroepen zullen gevoelen, door toetreding als lid. de vervulling van die taak mogelijk te maken. F. B. L. Op 23 en 24 Jiini te Bussum. Het congres van den Nederlandschen Middenstandsbond zal dit jaar op 23 en 24 Juni gehouden worden te Bussnm. Als ont vangende vereeniging treedt daarbij op de Algemeene Nederlandsche Middenstands- vereeniging te Bussum. Zooals men weet is blijkens een briel door het Bestuur van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond aan Mr. Limburg geschre ven, deze, volgens de meening van dit Be stuur de heer Limburg grootelijks schuldig is aan overtreding der partij-discipFne, door het feit, dat hij bij zijn poging tot Kabinets formateur niet eerst me^ zijn partij overleg had gepleegd. Op het oogenblik, dat hij zijn poging aanving, de opdracht aannam, had hij aldus het Bestuur .geestelijk den hand met de organisatie (reeds) verbroken." Toen reeds had hij moeten uittreden. En Jat hem dat niet duidelijk gemaakt werd door het Dagelif'sch Bestuur, is nog een soort van welwillenheid geweest, voort komende uit de overweging, dat' aan mr. T imburg zelf de gelegenheid moest wor den gegeven, zich te recbtvaardigen. En alsnog meent het Dagel"ksch Bestuur, dat hij verantwoording heeft af te leggen. „Wij hebben aldus de liberale .Nieu we Courant", met eenige verwondering dit schrijven gelezen en achten den heer Lim burg gelukkig, nu hij zich losgemaakt heeft van dezen Bond. Hoe een man, aan wien door H. M. de Koningin de opdracht wordt verstrekt, een extra-parlementair kabinet te vormen, dc vrijheid zou mogen hebben om met een politieke partij over die op dracht voeling te houden verklaren we niet te begrijpen. Integendeel, dat hij zmh. van stonde af, ver hield van elk partij verband en in de eerste plaats van dat zij ner eigen partij, lijkt ons juist gezien, eer- '"k en correct. Hoe echter een Bond kan -toestaan, dat 'e partijleider kwetsende woorden tegpn on geestverwanten Kabinetsformateur uit. n niet wanneer dit ongel"kk:gw wiize «cb'ed is. pnp-'iik daartegen onkomt: dat ot Dagrlrksch Pestuur zon gereed met •ordeelen tegen,over mr. Limburg den 'oslippWn partijvoerder n-'et openlik tot 'atsoen'"ke irati"»n terugroept, doch door 'e zwrgen mr. Mafchant's woorden steunt en maakt tot die van den Bond, dat is iets. wat we niet kunnen begrijpen en wat ZATERDAG 6 MAART. Hilversum, 1050 M, 12 uur en 7.30 Po- I-'tieber. 4.306.30 ./ooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o 1 v. Fr Lup- gens. 6.307.30 Cursus in handelsken nis en handelstechniek door den heer J. Pelser, accountant te Amsterdam. 7.45 10 uur Persber. Daventry. 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber.. 1.20 Tijdsein. 4.20 Tijdsein. Fransche causerie. 4.357.20 Concert van de Ideal home exhibition. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Liedjes a. d. piano door A. Mac Dermot, A. Turner, bariton; J. Henry, humorist. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Alore na val reminiscenses. 7.45 Piano-preludes van Bach. 8 uur Radiopraatje. 8.20 Tweede editie van de nieuwe radio-revue „Listening time". 9.20 Liedjes door den beroemden zanger Sir Harry Lauder. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lezing: Football Humour. 10.50 Derde en laat ste Epispde van „Which?"-radio-mysterie 11.2012.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris, piano, viool, cello. 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.35 Causerie, koersen, Havaspersber. 8.5011.20 Galaconcert, orkest en zang- solisten. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 „Der tonende Stein", comedie in 4 acten van A. Braun. Orkest muziek-ill. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door de tanzka- pelle. Brussel, 262 M. 5.20 Concert Mile. N. Daubray, zang. 6.20 Nieuws, 8.50 Concert door de Cercle Sportil. 9.20 Nieuws. 9.30 Hervatting v. h. concert. 10.20 Nieuws. Münster, 410 M. 12.351,50 Orkestcon cert. 3.20 Concert en kinderkoor. 4.20 Kindervertellingen. 5.20 Esperan- toles. 6.35 Radiopraatje. 7.20 En gelsche les. 7.50 Moderne Vlaamscbe gedichten. Daarna orkestconcert. ons, in deze zaak, evenzeer als we tegen mr. Marchant's uitlatingen gekeerd waren, doet gekant zijn tegen de houding van het Dagelijksch Bestuur. Daarom.... het ismaar goed dat mr. Limburg het tafellakèn met zijn partij heeft doorgesneden. Hij behoort daar niet meer bij. De meeningen omtrent politieke waar digheid loopen tusschen deze twee te ver uitéén. Op 67-jarigen leeftijd is te Oegstgeeri overleden mr. F. J. M Vos de Wael, oud- rechter bij de Arrondissements-Rechtbank te Roermond, oud-kantonrechter te Weert en oud-bestuurslid van verschillende instel lingen van liefdadigheid te Roermond. Leniging van den eersten nood. Nood» woningen ongeschikt voor het boerenbe drijf. Tot herstel der beschadigde huizen besloten. In het gemeentegebouw, Valkhof 12, te Nijmegen, waar het Bouwbureau voor de overstroomde gebieden is gevestigd beeft Woensdag onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra een vergade ring plaats gehad van burgemeester uit de door den watersnood geteisterde streken, met den heer Geesink, secretaris van de Alg. Vereen Watersnoodcommissie te Am sterdam en den leider van genoemd Bouw bureau, «Jen heer W. J. Gerretsen. De ver gadering werd verder bij gewoond door de heeren H. C. Valeton, secretaris van den Ned. Tuinbouwraad, en de Rijkstuinbouw- consulenten in Zuid-Gelerlan fn Oostelijk Noor-Brabant, de heeren ir. Van der Vten en van Gogh. De heer Gerretsen gaf allereerst een overzicht van eene bespreking welke hij had gehad met de Alg. Watersnoodcommis sie, die zich, zooals bekend is, stelt op het stanpunt dat alleen geld wordt gegeven voor leniging van den eersten nood. Daarom kan niet worden gedacht aan vergoeding voor vervanging der geheel verwoeste wo ningen door nieuwe en wenscht de com missie zich te dien aanzien alleen tot den bouw van noodwoningen te bepalen. Het is haar standpunt, dat de regiering de gel den moet verstrekken voor definitieve]) herbouw; verder, dat de commissie de kos ten van herstel der beschadigde woningen tot een nader vast te stellen maximum (vermoedelijk ongeveer 1000) wèl voor haar rekening wil nemen. De heer Gerretsen zette hierna uiteen dat het standpunt van de Watersnoodcommis sie, dat er houten noodwoningen in de plaats worden gebouwd niet te aanvaarden is. Noodwoningen toch zijn niet geschikt voor de kleine boerenbedrijven, daar deze woningen immers geen gelegenheid bieden ter stalling van het vee en tot het dorschen van graan. De vergadering besloot zich, \vat de wo ningkwestie betreft, alleen bezig te houden met het vraagstuk van Het herstel der be schadigde woningen en dat van wederop bouw der totaal vernielde woningen thans buiten beschouwing te laten. Met het hér. stel immers kunnen voor het oogenblik d» meeste menschen geholpen worden. Het Bouwbureau te Nijmegen werd ge machtigd, bedoeld herstel uit te voeren De regeling van het herstel en de wijz« van betaling der kosten door de Waters- Aoodcommissie werd vastgesteld. De heer Geesink zeide, dat de Alg. Wa- fersnoodcommissie bereid is, de adviezen van den Ned. Tuinbouwraad betreffende hulpverleening aan tuinbouwers en boom kweekers op te volgen. Ir van Veen, Rijkstuinbouw cousu- lent van Gelderland, drong er op aan hun wier bedrijf verwoest is, allereerst eenlg geld in handen te geven. Daaraan, zeide spr., hebben zij nog eerder behoefte dan aan herstel van hun woning Bij de verdere besprekingen werd vast gesteld, dat ten aanzien van hetgeen moet worden gedaan voor hen, wier akkers ver zand zün, het tijdstip dient te worden af- Cewacht, waarop al het water weg zal rijn en men een overzicht van deze schade zal kunnen krijgen. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 4 PCT. Trekking van 1 Maart. Serie 52222 no. 8 wint één millioen. D» andere van deze serie zijn betaalbaar met 250 frank. 6 PCT. CREDIT NATIONAL 1921. Trekking van 1 Maart. 1788256 frs. 500.000; 667961 van de 6 se ries 0 tot 5 millioen frs. 100.000; 67961 van de serie 0 tot 5 millioen frs. 50.000; 17961 77961 397961 767961 van de 6 series 0 tot 5 millioen frs. 10.000; 47961 97961 297961 627961 van de 6 series 0 tot 5 millioen fr.» 5000. Alle nummers welke einjigen op 7961 9367 of 4515 zijn uitgeloot met frs. 1000. STAD PARIJS 1921. Trcklrir.g van 1 Maart In de series A en B 777325 frs. 150.000; 158456 frs. 100.003, 450666 891902 1651703 !rs. 50.000; 295363 391712 509513 560302 S01910 818400 1002278 1131314 1398429 1615250 frs. 10.000 827683 1103203 1315689 1450571 1836521 fr« 5000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6