My smaakt alléén een BROCHES cigaret I Dit nDmmer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. m. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws. Dé zetel van Bloembollencultuur. dragen a deposito, verslrekken wil desgewenscht onderpand. tam Zaterdag 6 Maart 1926 50ste Jaargang No. 16192 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 a B B B B B E B Bi* B B B B B a B B ■itslB BINNENLANDSCH NIEUWS. Het gezantschap bij nat Vaticaan. De standplaatsen bij de T ramma&tschappij. IGhSfVÖG De Alkmaarsche Stille Omgang. R.-K. Kiesvereeniging ïn den Provincialen Kieskring Veisen De Crcoussen. R. K. VACANTIE KOLONIE TE EGMOND AAN ZEE. De tweede Kararfeorum-Expeditie. Prof. Dr. Paul Weingarten. in dit nummer- 9 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht „St. Raphael." Liederenavond Aii-Khan. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappen Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Prajfco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-adv^-tentién van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel m< 15 cents, bij vooruitbetaling h 130. ONZE ONWERKELIJKE WERELD. Wanneer men plotseling iemand met de cpmerking aan boord komt. dat we tcgen- voordig toch in een onwezer.liiken tijd le ven, waar niemand meer het volle leven be grijpt, niemand meer werkelijkheidszin heeft, dan heeft men ka-is om aangezien te worden als iemand,wiens zinnen niet in de juiste volg orde werken. Geen werkelijkheidszin? Ons geslacht staat niet met de voeten op der grond? Maar m'n waarde vriend krijgt men ten antwoord, er is nooit meer dan thans ge klaagd over het realisme vsn den tijdgeest' geklaagd, dat tienduizenden niet alleen le ven, maar dubbel willen leven, zooge naamd willen uitleven; zij loopen niet mti hun voeten op den grond: goed. maar toch zeker ook niet wat gij schijnt te bedoeler met het hoofd in de wolken. Zeg lievw zij kruipen voort op hun buik. Wilt ge nog meer werkelijkheidszin? Inderdaad, het heeft er allen schijn van. alsof onze tijd het in deze verre wint van b.v, de middeleeuwen met hun spoken er bijgeloof; met hun romantiek en mystiek En toch boud ik vol, dat onze moderne tijd ondanks al het realisme in kunst en klee ding, in vermaak en levenswijze, ondanks al de zoogenaamde democratische opvattinger en beginselen echten werkelijkheidszin mist Men gelieve maar eens de proef op de som te nemen bij onze jeugd, de menschheid van straks. Zeker, de jaren tusschen vijftien en twintig ziin altijd zoo'n beetje gesleter met zoete toekomstdroomen. Men moet daar naar het toekomstig geslacht niet afmeten Met uw veilof: het is mij bekend, dat hef bakvischje van alle eeuwen zich in den tijd der ontwakende liefde een toekomst toovcr- de met een man, die leek op den prins in het sprookje, die haar een leven van louter geluk zou bezorgen, omdat zijn liefde all schaduwen zou doen verdwijnen en zijn kracht alle moeilijkheden zou ovèrwinnen Maar aan de zijde van zulk een jonge maagd stond dan doorgaans een levens-ervaren moeder, die in haar tijd dezelfde droomer had gedroomd en had bevonden, dat ze niet geheel strookten met de werkelijkheid; die voorbereidde op teleurstellingen en, wannee' inderdaad de orins begon te wenken, dö<v huiselijk onderricht de zwevende aandacht trok op de dagelijksche dingen welke late' de zorg van de jonge huisvrouw zouden be hoeven. Ook onze jonge meisjes droomen, maar niet van den prins, die ze eenmaal in eeuwi ge trouw zal omarmen en in onwankelbare liefde zal dienen. 0".ze kort geknipte page kopjes kijken in den spiegel, draaien de oogen, sperren de oogleden en bootsen Xenir Desni of een andere filmster na. Wilt ge haar a compliment maken, doe het dan niet op haar smaakvolle kleeding, over muzikaal talent, over de fraaie producten van haar borduurnaald; zeg haah slechts dit ééne: je hebt 'n echte kop voor de film. En ge maaki haar volmaakt gelukkig, want nog gister avond heeft ze aan den redacteur van de viagenbus van een of ander geïllustreerd orgaan eèn vertrouwelijken brief met een postscriptum geschreven, waarin ze onder de strengste geheimhouding want thuis mo gen ze er nog niets van weten schreef dat ze aan de film wilde gaan en welke weg daarvoor gevolgd moet worden. „Ze beschou wen dit nog maar als een gril va.-, me, en ik laat ze in dien waan. Maar het is mij heilige ernst. Ziet u, ik ben al zeventien er, hunker e« nu naar om voor filmster te kun nen Ieeren. Maar liefst in mijn vrijen tijd want ik ben kantoorbediende". Gelukkig de zakenman, die zulk personeel heeft! Wat ik hiet meedeel is geen fantasie; ik heb het rose briefje voor me liggen. En al de bakvis- schcn, die nog niet droomen om zelf „aan de film" te gaan, omdat haar oogen niet groot genoeg zijn, die hébben toch doorloo- pend visioenen van een rijken Amerikaan, die op een goeden dag met een glimmenden ,,kar" zal voorrijden, fluks het portier zal opendoen en ze mee zal nemen naar het land der vrijheid. zpo immers, gaat het in de bioscoop nok iederen avond. En is hef filmprogram van de week afgekeken of te saai, dan is er de balzaal, waar je je avond uren verdraaién kan en weg kan doezelen in den Walzertraum. Maar laat ik. niet enkel onze pagekopjes als de onwerkelijke wezens van onzen tijd voorstellen, Vraag eens aan de meester knechts van de fabrieken, de kleine am- bacbtsbazen, de winkeliers, die van tiid tof tijd hun winkel aan het personeel moeter overlaten. Laten zij 's Maandagsochtends niet den jongen maat bevelen een zwaar werk tuig aan te reiken, een meubelstuk te helpen vertillen. „Maar ik beb het nog in m'n lenden van het voetbalspel van gisteren. Heb n beetje respect voor m'n knieè'n!" En ze ste ten een cigaret op. ook al ziin ze in eer andermans huis boren de handen in de broekzakken en turen naar buiten, waar m hun geest het Zondagsche voetbalveld wc oprijst met al ziin opwindende tafreelen. Noch onze jongens, noch Onze meisjes le Ven meer een werkelijk leven; hun werk is een noodzakelijk kwaad; zij droomen er zich doorheen. Maar het zijn geen droomen van een toekomst, waarin een eigen huisje zich aan hun verbeeldingsveld voordoet, met de bekoorlijkheden van de vogels, die een eiger nestje bouwen. Zulke droomen zouden al thans een orikkel kunnen geven om hard te werken, zich maatschapoelük te bekwamen foor de moeilijkheden van' den dag heen te hijten om zichzelf een zelfstandige positie te scheppen. Neen; het zijn droomen, die het leven tot een roes maken, zonder grond of houvast. Wie de oorzaak van dit gemis aan levens ernst, wie de schuld van dit gebrek aan werkelijkheidszin wil naspeuren, die moet de onderwijzers, liefst van onze lagere scholen maar eens ondervragen. Daar ziin er geluk kig nog velen onder die niet enkel voor bet oanleeren van schoolsche kennis maar ook voor de opvoeding nog tijd en hart hebben En zij zullen u zeggen dat wat gij bij de vijf tien tot twintigjarigen bespeurt al )n dc kern bij de kleinen aanwezig is; n.m. teugel- 'oosheid, eigenzinnigheid, minachting voor alle lezag. De moderne leus, dat het kind naar eigen aanleg moet uitgroeien, dat het niet Gedresseerd mag worden, dat het den eigen sin mag volgen is tot alle rangen en klassen onzer samenleving veel wijder en dieper foorgedrongen, dan men wel denken zou. Of het kortzichtigheid, gemakzucht of doel bewuste „moderie opvoeding'' is, is moeilijk uit te maken; maar het feit is onmiskenbaar, dat het meerendeel der ouders bezig is. en sinds jaren, een zoogenaamd vrije jeugd te vormen En het kind, dat niet zeer vroeg wordt geleid en gevormd, dat zijn eigen zin 'oet thuis, voor wie gehoorzamen, geestelüka nspanning, wilsvorming onverstaanbare be grippen zijn geworden, dat kent na den leer plichtigen leeftijd ook geen beroepsplicht, geen liefde voor den arbeid, mist allen zin voor het werkelijke legen met zijn dagelijk sche eischen fen moeilijkheden; het onttrekt zich aan alles, wat hem niet aanstaat en lummelt droomerig zijn toekomst tegemoet. Wanneer wij klagen over een tekort aan geschoold personeel, over oppervlakkigheid en wuftheid, over gebrek aan respect voor ouderen en levenservarenen bij de jeugd, dan ligt de oorzaak bij de slappe opvoeding te genover het jonge kind. Men kan dagelijks verzuchtingen hoorer faken over het vreemde leven van tegen woordig en de onzekere toekomst; qver zoo veel. wat scheef gaat in onzen tijd; over het uitblijven van het uitzicht óp een periode, waarin we weer zullen leven op vasteren bo- 'em, onder rustiger verhoudingen, zonder die vrees, dat op een goeden dag het dak van onze wankele samenleving boven ons hoofd gaat instorten. Die meerdere zekerheid zu!- 'en wij niet verkriigen, warneer wij niet gaan rorgen voor meer werkelükheidszin bij Tiet onge geslacht; wanneer wij onze jeugd niet gaan inprenten, dat het leven niet op t voet balveld wordt gespeeld en niet op de film wordt afgedraaid; maar dat het slechts goed en gelukkig geleefd kan worden door men- schen.die voor de onvermijdelijke moeilijk heden en tegenslagen zijn getraind en ge staald in hun geest en hun wil HOMO SAPIENS. «lt*!i* Naar de „Tel." verneemt, verwacht men in parlementaire kringen, dat het nieuwe Kahinet-De Geer zal voorstellen den post voor het Gezantschap bij het Vaticaan te handhaven en daarbij niet de portefeuille kwestie te stellen. De beslissing uitgesteld. Nadere mededeelingen omtrent de Hillegomsche planhen. Het Weekblad voor Bloembollencultuur, orgaan van de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur, geeft bijzonderheden omtrent de aanhangige plannen betreffende den zetel van Bloembollencultuur, Aller eerst deelt het hoofdbestuur mede, dat de Algemeene Vergadering, aanvankelijk be paald op 29 Maart a.s., is uitgesteld tot na- tere mededeeling, zulkt in verband met het feit, dat het gereedmaken van de agenda voor deze vergadering is vertraagd, omdat daarop te plaatsen voorstellen, welke in verband staan met de vestiging van den ze tel der vereeniging, nog nadere voorberei ding behoeven. Vervolgens publiceert het hoofdbestuur een schrijven, dat aan het gemeentebestuur van Haarlem, d.d 17 Februari werd ver zonden, waarin het aandringt op nadere mededeelingen inzake den zetel van Bloem bollencultuur. Hie-op kwam 27 Februari mtwoord van Haarlem's gemeentebestuur, waarin het mededeelt dat B. en W. van plan zijn het (-eeds door ons vermelde) voorstel aan den gemeenteraad te doen, om het Brongebouw ter beschikking van de Algemeene Vereeniging te stellen. Van het bestuur van den bond van Bloem- bollenhandelaren werden nadere mededee lingen ontvangen omtrent het Hillegomsche tuur, de Maatschappij tot beheer van het Beursgebouw, enz. In het onderhuis van dit kantoorgebouw zullen zijn: woning van den portier; kluis; centrale verwarming en kantoor der Incas- sobank, enz. De plannen voor dit gebouw zullèn wor den gemaakt door het beantwoorden van een prijsvraag, door eenige architecten, daartoe uitgenoodigd, terwijl de jury zal be staan uit. de heeren Dr. H. P. Berlage, J. de de daarin voorkomende groote zaal is voor beurszaal veel te klein en ook om andere redenen ongeschikt. Wordt het aanbod ge daan en aanvaard, dan zal derhalve een groote bij- of aanbouw moeten worden ge maakt, waarin de Beurs zou plaatsvinden, terwijl hpt gebouw zelf voor ve-gaderingen en kantoren ingericht en ten deele ver bouwd zou moeten worden. De ligging ten opzichte van het verkeer met het Zuiden is zeer gunstig, terwijl het per tram vanaf het station Haarlem in 12 minuten en te voet in een half uur te be-eiken is. fn dit stadium der zaak zullen wij maar geen uitvoeriger beschrijvingen van het ge bouw geven. Dear is later eventueel alle ge legenheid voor. Reeds verschillende malen werd door „St. Raphael," de kwestie der standplaat- ■*i aanbod. Hieraan ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Een Centraal gebouw voor den Blöein- bollenhandel zal worden gebouwd te Hille- gpm, op het terrein door die gemeente aan geboden tusschen de Roomsch-Katholieke Kerk en de villa Remina, ter g-ootte van ongeveer 2 H. A. Het gebouw zal ruimte moeten bieden voor 1000 menschen en 100 kantoortjes in het beurslokaal en staan plaats voor 100 auto's en verder bevatten een gelegenheid voor de kantoren van den Bond van Bloembollenhandelaren, Alge meene Vereeniging voor Bloembollencul- Meyer. en W. K-ombout, wanneer deze zich willen belasten met deze taric, terwijl zul len uitgenoodigt worden de architecten W. M. Dtodo'k, J. F. Staal Jr., J. Bijvoet en B. Duiker, A. J Kropholler, Lutman, A. P. Smits en die heeren, die verder in aanmer king zullen komen. De premie nader te overleggen met de jury. De bouw met grond vporjoopig aan te nemen op f: 250.000,als volgt bijeen te brengen: a. dóör een bijdrage van de gemeente Hillegom 100,000; b. door bijdrage bonds leden 50.000; c. door Krelage Stichting 25.000; d. door. Incasso Bank of andere bankinstelling 100,C00. Dit Jaatste 'bed-ag moet, ingeval de In- cassobank de gelden verschaft, worden te rugbetaald in 20 jaar met 6000 gulden per jaar, terwijl de Incasso Bank een kantoor zal hebben in het Beursgebouw, een en an der nader te overleggen. De onkosten zullen per jaar bedragen: portier 1500 met vrije woning, onderhoud 5000, verwarming 1000, telefoon, electr. licht, etc. 1COO, aflossing 6000, totaa! 14500. De inkomsten zullen zijn: ca. 50 kantoor tjes 7500, Bond van Bioembollenhandela- ren per jaar 1000, Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur per jaar 6000, restauratie fpacht) f 2000, totaal 16500. Aan de leden van den Bond is het verzoek gericht reeds thans in te teekenen op dc kantoren voor 20 jaar voor 150 jaarlijks Hiervan is 'eeds door vele leden gebruik gemaakt en de verhuring van 50 kantoortjes is dan ook verzekerd. Zoo spoedig dit gebouw klaa' is, zal het worden overgedragen aan een „Mij. tot Be heer van het Centrale Gebouw voor hef Bloembollenbedrijf". Het bestuur van deze Maatschappij zal bestaan uit twee leden, aangewezen door Je Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, twee leden, aangewezen door den Bond van Bloembollenhandelaren, ter wijl. deze vie' personen een voorzitter kie zen, staande buiten de cultuur en den han del in bloembollen. Deze Maatschappij verhuurt de beschik bare lok'len (waaronder de beurs) aan de betreffende vereenigingen; huur te bepalen in verhouding tot de ruimte waarover iedere vereeniging wenscht te beschikken. Het spreekt vanzelf, Beursreglement, Scheidsgerecht, kortom alle instellingen der ve-eenigingen blijven zooals deze thans zijn en kunnen slechts veranderd worden op de gewone wijze, overeenkomstig de statuten der verschillende belanghebbende vereeni gingen. Het gebruik van de kantoren en de ver gaderzalen, waarvan de grootte en ruimte vooruit bepaald zal worden, is begrepen ia bovengenoemde jaarlijksche bijdragen door ieder dér bovengenoemde vereenigingen, waarin tevens begrepen is. het vrije gebruik van de Beurs. Zoowel de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur als de Bond van Bloem bollenhandelaren zullen zich moeten verbin den tot het betalen van bovengenoemde bij dragen voor twintig jaar. Verder zal op het terrein een proeftuir worden aangelegd, terwijl gelegenheid zal worden gegeven voor het onderbrengen de auto's, enz. De uitvoering dezer plannen wordt opge dragen aan een Commissie, aan te wijzer door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en den Bond van Bloembollenhandelaren. Het hoofdbestuur deelt mede ter zake deze voorstellen nog geen nadere beslissing te hebben genomen. Over het BronGebouw deelt het orgaar nog het volgende mede: Het B'ongebouw. gelegen aan de zuidzijdr der stad aan de „Baan", is voor vele vak genooten een oude bekende In vroege tijden werden daar wel eens te'toonstellin gen en ook beurs gehouden. Het te-rein waarop het indertiH door de maatschapr:' „Staalwaterbronnen" te Haarlem is gestich' is bijna 2 H.A groot en bóvat fraai opgaan- •Geboomte en wandelpark. Het gebouw zei' heeft een betrekkelijk grooten omvang, doch sen bij de directie der N. Z. H. ter sprak* gebracht. De directie is van meening, dat bijv. de levensstandaard in Leiden aanmer kelijk lager zou zijn dan in Haarlem. Thans wordt door St. Raphaël een onderzoek in gesteld naar den levensstandaard in beide plaatsen, waarbij onderzocht zullen worden de belasting in beide gemeenten, het te be talen schoolgeld, de huur van woningen, als mede de prijzen van brood, aardappelen per k.g„ melk per liter, vet per pond, rund- vieesch, bruine boenen, groene erwten, rijst, koffie, thee, suiker, zeep (Zachte), haive zolen en hakken, enz. Over veertien dagen zullen de Katholie ken van Arasterdam en van geheel Neder land weer in stille devotie door de sïraten van Amsterdam trekken. Als de café's en varieté's nog vol gasten zijn, als het nacht leven der groote stad nog in vollen gang is, beginnen de eerste pelgrims hun bede vaart, als de zon reeds enkele uren op is, gaat nog voo_t de stille stoet van Roomsche mannen, in de eenzaamheid der zwijgende straten hun hulde brengend aan hun een zamen God. De Stille Omgang ter eere van het H. Mirakel van Amsterdam is een de votie, die steeds door duizenden meer wordt beoefend, die naast het werk der vele con gregaties en de massa-hulde der Eucharisti sche congresseö, het Katholieke hart wel dadig aandoet. Amsterdam is echter niet de eenige stad, die een dergelrken omgang houdt. Ook Alk maar kent zijn Stillen Omgang, die ongeveer 50 jaar jonger is dan de Amsterdamsche. In 1429 n.l. werd in de St. Laurentiuskck te Alkmaar een plechtige H. Mis ongedra gen door een neomyst, een zekeren Volkert. Hoewel deze Volkert de Hi Wijdingen ont vangen had, scheen het opdragen der H. Mis door hem, toch een heiligschennis te zijn. Het was namelijk niet geoorloofd dat iemand die bloed vergoten had. zonder bij zondere toestemming tot het priesterlijk ambt werd toegelaten. Volkert was evenwel in krijgsdienst geweest en toen plotseling, in een voor een ieder onverklaarbaren kor ten tijd p-iëster geworden, terwijl zijn ge drag niét altijd onberispelijk was geweest. Tüdens de Heilige Communie en deie Mechtige H. Mis stortte de heiligschennen- de priester eenige druppelen van het Heilig Bloed, dat toen onder de gedaante van wijn m den kelk was, op zijn kazuifel, welke druppelen nu ook in gedaante van bloed werden veranderd. De geestelijken, die bij de plechtigheid tegenwoordig wa'en, zijn zich of onbewust geweest, dat bier een groot wonder had plaats grepen, of zij hebben zich om wille van het feit dat zij in deze de wrekende hand Gods zagen, .het zwijgen opgelegd. Het mirakel bleef geheim, totdat een Engel Gods, bij gelegenheid dat deze eenige in nood verkeerende zeelieden van der dood redde, aan die zeelieden opdroeg het Heiljg bloed van Alkmaar te gaan veree-en. Dat was vier jaren nadat het wonder plaats greep. Van dien tijd heeft de veree ring steeds plaats gehad. Eerst in processie en na de hervorming in stilte. Het stuk kazuifel waarop het Heilig Bloed gesto't is, is bewaard en de drie bloeddrup- oolën, duidelijk zichtbaar ten toon gesteld. Vroeger vereerde men de reliquie in pro cessie. Thans echter houdt ook Alkmaar zijn stillen omgang. De deelname daaraan is thans réeds zóó groot, dat alle kerken ge vuld zijn. De.Jaarvergadering van bovengende kies vereeniging wordt gehouden op Zaterdag 20 Maart, des namiddas 3 uur. in bet gebouw 8int Bavó te Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Opening. Mede deelingen 2. Notulen vorige jaarvergadering. 3. Jaarverslag van den secretaris. 4. Jaar verslag van den penningmeester. 5. Benoe ming Commissie volgens art. 7 der Statuten. 6. Vaststelling der contributie. 7. Verkiezing bestuurslid voor Deel I. 8. Rondvraag. Slui ting De crocussen vieren thans hoogtij, zoo ".chrijft het „Wkbld. voor BI. C." Zoo hier an daa' zien we in de bollenstreek een hoek of akker in blauw, paars, wit of geei feest kleed gestoken en juist het heldere in kleur die intensieve linten in de crocussen, doet het oog weldadig aan. Het zegt ons dat de natuur uit bare win ter-om arming losgerukt is en het zijn de crocussen, die, als herau ten, de., komst van 't voorjaar bazuinen. Om t groote belang der zaak heeft het Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid den Bis schop van Haarlem behaagd voor te schrij ven, dat voor een keer in alle ke-ken en kapellen van het Bisdom Haarlem op een der Zondagen in de maanden Maart of April in alle H.H. Missen worde gecollecteerd met open schaal tot bet bijeenbrengen van gelden voor den bouw van een nieuwe, ruime Katholieke Vacantie Kolonie te Egmoaid aan Zee. Het huis der R. K. Vereeniging voor Kin der Vacantie en Herstellingsoorden te Eg- mond aan Zee, die Bisschoppelijk is erkend en goedgekeurd, is te klein en ongeschikt: en de Rijksinspectie heeft 't moeten afkeu ren voor langer gebruik, dan in verband met de uitvoering der nieuwe plannen noodza kelijk is. De nieuwe plannen zijn hel bouwen van een Koloniehuis met twee afdeelingen elk voor honderd kinderen ruimte biedend, jon gens en meisjes afzonderlek, eenvoudig en hygiënisch ingericht. De Provincie Noord- Holland stelde reeds 12500 in het uitzicht, cndèr voorwaarde, dan ook van andere zij den voldoende wordt bijgedragen. Met de stichting van dit Koloniehuis zal door de goede zorgen dezer Vereeniging eindeli'k worden vervuld een sedert jaren gekoesterd verlangen, en zal men binnen zeer korten tijd te Egroond aan Zee bezit ten een Katholieke Vacantie-Kolonie, welke voldoet aan de gestelde eischen, waar jaar lijks honderden Katholieke kinderen onder de goede zorgen van E.E. Zusters en gees telijke leiding der plaatselijke Geestelijk heid kunnen verblijven." Het was niet nieuw, wat we gisteren avond in de Gemeentelijke Concertzaal ge hoord hebben, waar de hear Visser in een bijeenkomst, georganiseerd door de Volks- universito en de Natuur-Historische Veree niging vertelde van zijn tweede Karakorum- expeditie. Het was niet nieuw omdat hij hetzelfde ook reeds had verteld in andere steden en er toen reeds verslagen van in de dagbladen zijn verschenen. Maar al was het niet nieuw, belangwek kend bleef het toch in hooge mate en wij kunnen ons voorstellen hoe het publiek in de zaal moet genoten hebben, dat de prach tige lichtbeelden rustig en goed heeft kun nen zien. Want zelfs wij, journalisten, die dan toch wel de meest ongunstige plaats in de reus achtige, stampvolle zaal ons zagen toebe deeld, n.l. naast het op het tooneel op gestelde projectie-doek, hebben, van het kleine beetje dat we, ten koste van een verrekten nek, nog hebben kunnen zien, ons reeds een denkbeeld kunnen vormen van de woeste natuur in den Karakorum, van de onherbergzaamheid eenerzijds en de groote bloemenweelde anderzijds. Op prettige wijze vertelde de heer Visser van zijn tocht, die, zooals men weet, gedeeld werd door zijn vrouw en den heer Harinx- ma en het meest bewonderenswaardige lijkt het ons wel, dat een vrouw een dergelijke tocht heeft kunnen meemaken. Meer nog dan een lezing van een paar uur dat uiteraard kan doen, hebben ons de be schrijvingen van de drie Mount Everest- expedities, door Ëngclschen ondernomen, doen beseffen, welke ontberingen en welke gevaren den ontdekkingsreiziger in die hoogste streken ter wereld te wachten staan dat dit alles door een vrouw door staan is, mag zeker wel een buitengewone piaestatie worden genoemd. Een lezing met lichtbeelden is in een verslag nooit op den voet te volgen; zeer krachtig toch wordt het gesproken woord ondersteund door het beeld veel van wat tot goed begrip van het meegedeelde ge zegd zou moeten worden, kan achterwege blijven, daar het door het beeld wórdt ver vangen. En daarom moet een lichtbeelden-voor- dracht-verslag altijd onvolledig zijn, kan het nooit weergeven wat gehoord werd en gezien tegelijk Maar wel kunnen we zeggen, dat wat er verteld werd door den heer Visser ten zeer ste waard was om er naar te luisteren, om dat het een kijk geeft op toestanden, ons een blik gunt in streken, waarvan de mees ten onzer zich geen denkbeeld konden vor men. Voor den aanvang der lezing werd de heer Visser door den voorzitter der Volks universiteit den heer Gerhard, verwelkomd en hem een tuil bloemen aangeboden voor zijn vrouw, die wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. A. T. Maandagavond a.s^zal de Weensche pia nist Prof. Dr. Paul Weingarten op de Ka mermuziekavond van Toonkunst optreden. Over zijn piano-avonden in ons land is dc pers zéér enihousiast, zoo schreef het Han delsblad o.a.: „Hel was een orgie van rhytmische en coloristische schakeeringen, van het begin af aan uitzonderlijk. En de zeldzame coloristi sche fantasie van dezen piano-heros, bleek reeds Schuberts Wanderer-Fantasie: die in zet van het geciteerde lied, was een zeld zaam staaltje van qjystiek mezzo-forte, een timbre zooals men zelden hoort. Nog won derbaarlijker iriseerde dit coloristisch palet in de „Twaalf Préludes van Debussy' waar in men ongekende geluiden hoorde.... phe- Het aftreden van den Landvoogd va» O.-lndië op 7 Sept. verwacht. Een Fransche decoratie voor den heer Sanders die het eerste valsche Fransche 1000 ires. biljet ontdekte. De Tweede Kamer is tegen 11 Maart bij eengeroepen. De Fransche Kamer verwerpt de ver* bruiks belasting op koitie. Een nienw Chinees kabinet Protesten te Genève tegen de aanwezig* hsid van den Hongaarschen premier Bethlen. Het kabinel-Briand demissionnair. Ernstige ontploiiing te Praag; verschei dene dooden en talrijke gewonden. Zie verder ook Laatste Nienws. Barometerstand 9 uur v.m.: 755. Stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.17 en overmorgen om 6.19. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De BilL Naar waarnemingen in den morgen van 6 Maart. Hoogste Barometerstand 777.2 m3L te Coruna. Laagste Barometerstand 731.9 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Maart. Meest krachtige tot stormachtige noord westelijke tot westelijke wind zwaarbe wolkt of betrokken met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien, aanvanke- lijk zachter. nomenaal veelzijdig gaf. Het publiek, was fanatiek dankbaar." Ook niet-leden van deze Kamermuziek* avonden kunnen dit concert bijwonen. Gisteravond ve'gaderden in gebouw „St. Bavo" de tramleden der afdeeling Haarlem „St. Augustinus", onder voorzitterschap van den heer Geers. Besproken werd het concept kleeding- reglement, hetwelk eenige wijzigingen had ondergaan, mede op verzoek van het Hoofd bestuur van „St. Raphaël". Verder werden twee leden aangewezen, die als afgevaar digden zullen gaan naar de vergadering der achtste vakafdeeling (trampersoneel), welke vergadering zal gehouden worden op Zondag 21 Maart te Breda. Enkele aangelegenheden werden besproken. Hie.-na werd door den voorzitter bespro ken de beteekenis der verschillende artike len in het Reglement-Dienstvoorwaarden vastgelegd. Bij de sluiting memoreerde hij, tot zijn vreugde te mogen constateeren, dat de af deeling tram steeds in ledental toeneemt en hii hoopte, dat door de medewerking van alle leden, dit zou voortblijven gaan. totdat alle Roomsche tranrmannen georganiseerd zullen zijn in „St. Raphaël". Hierna volgde sluiting met den Christcijjf ken groet. Gisterenavond gaf Mohammad Ali Khan een liederenavond in den Stadsschouwburg onder auspiciën van Ernst Krauss. Zelden hebben we een meer heterogeen programma gezien, maar ook nooit hebben we zooveel uiteenloopende werken tot een eenheid verbonden gezien als thans deze Oosterling dat vermocht. Handel, Dvorak, Brahms, staan met Ar thur Sommerwell en Roger Quiller broeder lijk naast Mahaboob Khan, Verdi en Richard Strauss. En het wonderlijkste is, dat deze Ooster ling in al deze werken het juiste sentiment weet te treffen zonder Mat het programma ook maar iets schijnt te hobbelen. De aard van zijn zang doet meer denken aan het Russische sentiment dan aan den Indischen landaard. Sterker spreekt bij hem een zachte weemoed dan de absolute rust en groote vrede van den Oosterling. Zijn weemoed gaat uit naar de mooie dingen van déze wereld de zon, kinderen,bloemen en liefde en dit alles is gedrukt met eendiep religieus gevoel. Opmerkelijk is zijn innige, zacht gevoi leerde stem, die zóó soepel is, dat niets hem moeilijkheden schijnt op te leveren. Zijn zilveren timbre is van een melancholieke teederheid, steeds is het of tranen zijn stem verinnigen. Opvallend was dikwijls de frischheid en oorspronkelijkheid van zijn interpretatie en visie. Zoo werd het Wiegenlied van Schu bert bij hem iets heel bijzonders en iets heel nieuws. Hetgeen deze Oosterling gisteren bracht was iets heel bijzonders en van een zeldzaam hoog gehalte en daarom was het heel jammei dat de Schouwburg soo goed als leeg was. Fr. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1