10 PEK ÖöGEW Voor geest en hart Verkeersongevallen SCHOONMAAK'NIEUWS MODERNE LAMPEN GEBFs.BOSSE HAARLEM. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. EEN HEETHOOFD. Hij trekt een revolver. Hotlandsch Bloembollenkweekers- Genootschap. DE STEUNACTIE VOOR DE GETEISTERDE STREKEN. Aanbesteding. RECTIFICATIE. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. DE DOODE HOND TE WORMER. Bekl. wordt veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De nieuwe R. K. Kerk te Heemstede. Het ongeval in de Visschershaven te IJmuiden. Auto in de Ringvaart. Coöp. Haarletusctie Groenien- en Bloenibollenveiüng Haarlem. BURGERLIJKE STAND. HEEMSKÉRK. moet „e hebben VRAGENBUS. U?4 llu ioVs 51/s -saw I Drukwerk Is keft zaad voor Uw orders Berichten uit onze vorige oplage. HET NIEUWE KABINET. De Bèlladonna-vergiftiging. BRAKKE TOT 1 JAAR VEROORDEELD. Een PoolschLithausch conflict Een boodschap van Spanje aan Abd-el-Krim. De voetbalmatck België— Nederland. Het offensief in Marokko. Een voorstel van den Duitscher gezant te Parijs. Een nederlaag der Spanjaarden in Marokko? Mgr. Baudrillart te Haarlem. Experimenteele phonetiek. Correspondentie. Nè het succes met Van Dijk's Poets middel voor Goud, zilver etc. is than; ook verkrijgbaar Van Dijk's Vloeibaar Poets extract voor Koper, Nikke', Zink en Tin. Veel grootere busjes; de zelfde prijzen. k Bij be'. dansen Donderdagavond in gebouw .Oiympia," zag de 24-jarige R. V., wonende ilhier, dat een meisje, waar hij vroeger om- 'ang mee had gehad, met een ander danste, lij trok i bout portant zijn Browning en oste twee schoten op het meisje, de 19- arige F. M. uit Heemstede Het tweede chot werd op 25 c.M. aitsand gelost, dat iet meisje in haar borst trof. Voor hij een ierde schot kon lossen werd R. V. door de 'tnstanders overmand en werd hem de re- olver ontrukt. Een dokter verbond het -eisje ter plaatse, waarna zij naar huis kon 'aan. De jaloersche jongeman is in verze- crde bewaring gesteld. In vervolg op het bovenstaande kunnen ij nog mededeelen, dat het drama zich af- peelde op een der wekelijksche dansles- en van een besloten club. Naar het oordeel van een der geëmplo yeerden van het gebouw was de club een lleszins rustige en aangename combinatie an danslustigen. Nu had het meisje de vorige week haar crkeering met den jongeman-misdadiger ifgebroken en scheen deze niet te kunnen lulden, dat zoo iets zonder zijn toestem ming geschiedde. Omstreeks 10 uur werden zijn zenuwen hem de baas, met het gevolg, dat hij zijn revolver trok en de bekende schoten loste. Een consternatie kon niet uitblijven, doch hulpvaardige handen bleken direct bereid verdere losbartingen uit de revolver te voorkomen, door den jongen beet te pak ken en hem ter opfrissching het hoofd door een der vele ruiten te duwen. Een ontboden geneesheer constateerde bij het meisje gelukkig slechts een schamp schot van weinig beteekenis, zoodat zij naar huis kon gaan V. die zeer overspannen was, werd ingerekend Als alle verbroken verkeeringen eindig den, met het doodschieten van het meisje dan twijfelen we niet, of het surplus van vrouwen zal weldra een eind genomen hebben Of de revolver speciaal gekocht was met Het doel om den aanslag te plegen is nog niet kunnen worden vastgesteld. Wel schijnt de jonge wildeman het meisje meer gedreigd te hebben voor het geval het met een ander zou gaan. Blijkbaar echter heeft hij in een overspannen toestand gehandeld. Dit Genootschap heeft dezer dagen zijn 41e algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, wees cr in zijn openingsrede op, dat de beoefe naars van het bloembollenvak thans schoone tiiden beleven. Er zijn echter donkere wol ken, daar Amerika zich gesloten heeft voor den invoc van narcissen en dit wellicht ook voorbereidt voor tulpen en byacintben. Spr. achtte het verder goed gezien van het Hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, de vraag onder de oogen tp zien of niet de tijd gekomen is dat men ill het bollenvab moet komen tot een reorgani satie van het geheele vereenigingsleven met het oog op de gewijzigde en, veranderde om standigheden en spr. geloofde, dat ook het Genootschap zij het dan ook onder voor waarde dat bij een eventueele reorganisa tie het kweekersbelang voidoende beveiligd blijven, inderdaad aan de verwezenlijking van deze plannen haar medewerking moet ver- Ie en en. 1 Januari 1926 telde het Genootschap 2 cereleden 3 donateurs en 1001 leden, het geen vergeleken met het getal leden van het vorig jaar beteekent een vooruitgang van 36 kden. In het aantal afdeefin.en, hetwelk 25 bedraagt is geen verandering gekomen. Vorige opgave* 17.026.63 N. N. 1.50 N. N. 10.- N. N. 10.- N. N. 2.50 N. N. 5— Totaal 17.055.63 Gistermorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat aanbesteed: de levering van verhardings materialen voor de wegen langs het Noord- hollandsche kanaal en den Rijksweg Alk maarNieuwcdiep, in vier perceelen. Laagste inschrijfstcr van alle vier percee len was de N.V. Hollandsche Basalthandel Rotterdam, voor perc. 1 4740; perceel 2 1470; perceel 3 1598.30 en perceel 4 4277. In onze nechologie van onzen betreurden tadgenoot, den geleerden oud-archivaris, den eer C. J. Gonnet, is onder het vele belang rijke werk, waaraan de sympathieke over ledene zich wijdde, ook genoemd het aan deel dat hij heeft gehad in de opkomst en de herleving van het Heiligdom van St. Adel- bert te Egmond. Het is o'-.s echter achteraf gebleken, dat, alhoewel de herleving van Egmond's oude geschiedenis met belangstelling door hem werd gevolgd, waarvoor hy, anderen ten voorbeeld gaarne een geldelijk offer bracht, hij, naar men ons verzocht mede te deelen. aan dit werk niet op bijzondere wijze ver bonden was, zooals dit wel het geval was met de herleving van het Heiligdom van 9 L. Vrouw ter Nood, te Heilo. De heer Gonnet was te veel „historicus" >m r.iet te weten, hoe gev.anrcht het is om ie geschiedenis vrij te houden van onjuiste mededeelingen. reden waarom wij meenen goed te doen, deze rectificatie van het eer ste aan zijn nagedachtenis gewijde artikel te plaatsen. GOEDKOOPSTE E fN GROOTSTE SORTEERJ*G ORANJESTRAAT -1 TEL1262S De Politierechter, mr. Pastour, deed gister- termorgen uitspraak in de zaak tegen P. de G. te Wormer, die een hem toebehoo- rende hond opzettelijk het noodige voedsel had onthouden met tot gevolg ae honger dood. Tot tweemaal had de zaak voor den po litierechter gediend om verschillende getui gen te hooren. De Officier van Justitie had twee maan den gevangenisstraf geëischt. De Politierechter oordeelde dat de opzet wel bewezen was door het feit, dat de hond toebehoorde aan den verdachte en onder zijn toezicht was. dat de hond aan een ketting lag en zelf geen voedsel tot zich kon nemen, terwijl hem geen voldoende voedsel werd toebe deeld; dat de verdachte reeds herhaalde malen er opmerkzaam op was gemaakt dat de hond zeer vermagerde, doch dat hij er geen acht op had geslagen, redenen waarom de politierechter het ten laste gelegde feit be wezen achtte en het qualificeerde als een zoodanige mate van wreedheid en gebrek aan menschelijk gevoel, dat hij, wegens overtreding van artikel 254 W. v. S. bekl. veroordeelde tot een gevangenisstraf van 6 Gisteren zou de aanbesteding plaats vin den van den bouw der R. K. kerk met toren en pastorie ten behoeve van de nieuw op te richten R. K. Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Heemstede, In verband met het groot aantal inschrijvers is deze aan besteding echter uitgesteld. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche matroos Herman Hotzhn, die Dinsdagnacht in de Visschershaven viel, geen schedel breuk bekomen, doch is later door een lich ten aanval van beroerte getroffen, waardoor hij gedeeltelijk verlamd is. Zijn toestand is onveranderd. Woensdagavond raakte op den Leimuider- dijk tc Haarlemmermeer de chauffeur van de auto van den heer M., tengevolge van het te ver in den waterkant uitwijken en he! loswerken van een onderdeel, z'n 9tuur kwijt, met het gevolg dat de auto, waarin nog een dame was gezeten, met net voorste gedeelte in de Ringvaart terecht kwam. De bestuurder wist er intijds uit te springen en slaagde er spoedig in de dame uit haar benarde positie te bevrijden. Het moiorrij- tuig werd met takels weer op den kant getrokken. Woensdagavond 3 Maart 1926 hield bo vengenoemde Vereeniging haar jaarvergade ring in haar eigen gebouw „BloemhofIn het openingswoord door den voorzitter her dacht deze het overlijden in het afgeloopen jaar van 4 leden, welke waardeerende woor den door de vergadering staande werden aangehoord. In het belang der Tuinders en der veiling moest hij de glascultuur warm aanbevelen en spoorde de aanvoerders van bloembollen aan, steeds met goede sortee- ring en kwaliteit aan de veiling te komen. Na allen een gunstig en voorspoedig 1926 te hebben toegewenscht, deelde de Direc teur mede, dat de practijk de noodzakelijk heid heeft bewezen, om in 't vervolg alle geschillen niet meer, zooals het veilingre glement aangeeft door arbitrage, maar door het scheidsgerecht van Bloembollencultuur te doen oplossen. Tevens dat de betalings termijn van het vóór November geveilde Plantgoed gesteld zal worden per November en het na dien datum geveilde per Mei d.a.v. Uit het rapport van den Accountant blijkt, wat betreft bedrijfsresultaat en administra tie, een zeer gunstig oordeel. Uit het jaarverslag van den Directeur ontieenen wij het volgende: Gedurende het iaar 1925 werden gehou den: 142 Groenenveilingen met een omzet van 252.562.68 28 Aardbeienveilingen 52.879.00 11 Groene Bloemb.veilingen 165.517.00 j 48 Droge Bloe rb.veilingen 1,334.909.45 14 Plangoedveilingen 107.694.05 Een totaal omzet dus van 1.913.562.18 In het afgeloopen jaar werd een winst ge maakt van 52.214.65, welk bedrag aange wend is voor: Afschrijving Gebouw „Bloemhof" 22.000.— Afschrijving Gebouwen Spaarne 16,000.— Afschrijving Emballage 11.105.07 Reserve Debiteuren 3.109.58 Het aantal Leden breidde zich uit met 9, zoodat dit thans bedraagt 158. Met dit resultaat is thans de ideaal-toe- stand der veiling bereikt, waarnaar door het Bestuur altijd is gestreefd. Zij die op eenigerlei wijze in relatie staan met onze vereeniging, of nog in relatie zullen ko men, kunnen de veiling hun volle vertrou wen schenken, daar de financieelc toestand van ciien aard is geworden dat alle even tueele vorderingen voor 10Ó pet zijn ge borgd. Tot accountant werd herbenoemd de heer H. J.Lasschuit te Haarlem. Na stemming werden de aftredende Be stuursleden de heeren G. J. Roozen en J. van Donselaar weder herkozen. In de va cature van den heer G, W. Kraak, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer P. Tyssen. Het voorstel van het Bestuur tot volstor ting der gewone aandeelen werd zonder meer aangenomen. De rondvraag leverde weinig b langrijks op en werd deze vergadering, die zich ken merkte door eensgezindheid, zakelijkheid en vertrouwen, door den voorzitter gesloten Geboren: 4' Maart: L. BruinRiekwel, d, 4 Maart: T. P, C. KoenekoopDreijer, z. 4 Maart: F. M, Husmannv, Spron- sen, z. r Overleden: 3 Maart: W. C. M. Preijde, 52 jaar, Aelbertsbergstraat. 4 Maart: C. A. Brouwerde Vries, 78 jaar, Raamvest. 4 Maart: J. H., 6 jaar, z. van G. Jurgens, Kamperlaan. St. Ger. Majellavereeniging. Bovenge noemde vereeniging hield op 4 Maart haar jaarvergadering De opkomst was gering. De voorzitter, de heer J. Henncman, heet te de aanwezigen welkom. De Zeeroerw. heer Pastoor was wegens ziekte afwezig De Edelachtbare heer Burgemeester had bericht van verhindering gezonden. De notulen werden onveranderd vastge steld. De voorzitter deelde nog mee, dat de Eerw. Zuster in 1925 ruim <000 bezoeken had afgelegd wel 'ei bewijs of de werk zaamheid der Zuster ook noodzakelijk is. Uit 't jaarverslag van den penningmees ter stippen we aan: Ontvangen aan contributie 1372.50, met 'n totaal ontvangstencijfer van 1544,67. De uitgaven bedroegen J 1438.61 'A, zoo dat 't batig saldo was 106,06/4. De controle-commissie bracht bij monde van den heer Cornelisse verslag uit. De „zaak" was in de beste orde bevonden. De voorzitter sprak z'n dank uit aan den penningmeester. 'n Opmerking van den heer KI. Henneman werd door den voorzitter beantwoord, ter wijl de heer Bcrgfeld enkele inlichtingen verstrekte.. Voor 1926' zal de controle-commissie we derom bestaan uit de heeren Cornelisse, Koper en H. Sinnige. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de afgetreden heeren ^J. Henneman en C. de Ruyter met resp. 31 en 32 van de 33 uitgebrachte stemmen herkozen. Beide heeren aanvaardden hun herverkiezing. De voorzitter betuigde z'n dank voor 't besluit van het R.K. Ziekenfonds, dat voor 1926 wederom en bloc als lid is toegetre den. ïn de rondvraag besprak de heer J. Tromp de mogelijkheid van een te houden bazar of fancy-fair. Hij wees op 't schitterend re sultaat van 'het Witte Kruis en was over tuigd, dat ook de Ger Majellavereeniging hiermee wel succes zou kunnen boeken. Misschien dat 'n lang gekoesterde wensch n.l. 't aanschaffen van ligteuten, dan in ver vulling zou kunnen gaan. De voorzitter juichte 't pLn ten volle toe en dit zal zeker, na bespreking in 't bestuur, vastere vormen aannemen De heer H. Sinnige vond 'n gratificatie voor den penningmeester billijk, gezien 't vele wierk, dat verricht wordt. Dit zal in 't bestuur worden overwogen. Hierna deelde de voorzitter mee, dat de magazijnmeester z'n ontslag had ingediend. Uit de vergadering bleek, hoe men de werkzaamheden van den tegenwoordigen functionaris op prijs stelde. Voorloopig zal hij dan ook zijn ambt blij ven waarnemen. Nog werd bekend gemaakt, dat binnen kort de lidmaatschapskaarten van 1926 kun nen worden afgehaald De betqling kan later geschieden. Na 'n dankwoord werd de vergadering ge sloten. en houden voor 1 hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAAN!.. I COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol- led'g op de hoogte Vr., 1. Mijn kippen staan geregeld te ga pen, is dat soms een ziekte? Wat is ertegen te doen? 2. Hoe moet een fluweelcn japon gewas- schen worden? Aitw.; 1. Neem een puntige veer, ontdoe deze van de baarden, met uitzondering van het uiterste pluimpje, doop dit zachte ge deelte in terpentijn en steek, zoodra Je luchtfiijp zich opent tot ademhaling, dit in het strottenhoofd van den patiënt. Daarna de veer enkele seconden in de luchtpijp ronddraaien en vlug weer uitnemen. Na en kele minuten een paar druppels slaolie toe dienen is aan te bevelen. De behandeling moet buiten de omgeving der hoenders ge schieden, aangezien waf uitgeworpen wordt fluchtbuiswormen) gevaarlijk voor het au dere pluimvee worden kan. 2. Kook voldoende houtzeep met ongeveer 1 liter koud water 10 minuten door en doe het dan door een doekje of zeef. Giet bij dit zeepsop zooveel koud water tot de japon er ruim in kan staan. Roer er één kleine eet lepel ammonia en 8 druppels terpentijn door Zet de japon er in en doe er een deksel op. Spoel den volgenden morgen uit en tweemaa- in schoon water naspoelen en uitgewrongen te drogen hangen. Tegen dat de iapon be gint droog te worden af en toe kloppen en nog vochtig aan den achterkant strijken zon der neer te leggen, maar aan twee kanter vastgehouden. Vr.: Wanneer de deurwaarder van de be lasting komt met z'n twee getuigen om het huisraad op te schrijven, is men dan verplici'i om alle drie toe te laten? Of enkel de deur waarder? Naar mijn inziens maken die ge tuigen maar hoogerc onkosten, want (1e deurwaarder is toch hecedigd? Antw.; U dient ook de getuigen toe te laten. Vr.: Tot wien moet ik mij wenden om een betrekking als boekhouder in Ned. Indië te bekomen? Antw.: O. m, kunt u zich wenden tot het Informatiebureau der vereeniging „Oost en West". Heulstraat 17, Den Haag. Vr.: Indien ceu waterleiding-pijp springt tusschen een muur vlak bij de kraan in de keuken, voor wien zijn dan de kosten, voor den huurder of den verhuurder? Het water is bij .den huurprijs inbegrepen. Antw.: Dit is voor rekening van den ver huurder. Vr. Kunt U mij ook een adres opgeven van een R.K. Nijverheidsschool voor meis jes, in Den Haag of Leiden? Antw. Te 's-Gravenhage, adres: Laan 29 en West Einde 18. Vr. Tot wien moet ik mij wenden om een betrekking als boekhouder in Ned. Indië te bekomen? Antw. Wendt u tot het informatiebureau der vereeniging „Oost en West", Heulstraat 17, den Haag. Vr. Hoe kan men uit een wit baarkleed het weer verwijderen? Antw. Uitwasschen in een vrij sterke chlooroplossing. Oude weervlekken krijgt u daarmede niet weg. Bepaalt het zich tot en kele vlekken, dan kunt u ze ook weg krij gen door de bevlekte plaats, in heete ci troensap te doopen. Vr. 1. Bestaat er een bond van R.K. Man doline gezelschappen in Nederland? 2. Zoo ja, waar heeft die zijn zetel en wat is het juiste adres? 3. Zijn er dit jaar nog Concoursen van Mandoline gezelschappen? Zoo ja, waar? Antw. Ons niet bekend. Wendt u eens tot den heer Voss, Voorhelmplein 25 rd. Vr. Is mijn lot van den Rotterdamschen Schouwburg, serie 746, no. 27, al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr.: Kunt u mij ook zeggen waar het gra- hambrood te verkrijgen is voor lijders aan suikerziekte? Antw.: Handelsadresscn worden in deze rubi-iek niet opgegeven. In Haarlem zijn wel winkels, die het verkoopen. Informeert u maar eens. Vr.: In dispuut gekomen of bet meervoud van saldo saldi of saldo's is vermeende mijn opponent dat het was saldi terwijl ik de meening was toegedaan, dat het saldo's was (vooral daarom omdat 't mij geen woord lijkt van de 2de lateinsche declinatie) de ander echter steunt op 't voorkomen bij KreuknietV boekhoud-leerboeken, waarin saldi-ballans! Antw.: Koenen's verklarend handwoor denboek der Nederlandsche taal zegt: Saldo (Italiaansch, overschot, verschil tusschen credit en debet), onzijdig, meervoud saldo's, ook saldi. 5% Nederland 1919 101% «0» b% Nederland 1923 K)3 103 4Pj Nederl 191'' 9915 lfi '16 N.-t 1921 A 1G!13/i6 10113/iQ b% N.-l 1923 D I041/10 Holl Lioyd 46 Oude Vaart 47 dito Gem Eigend 37 Mi) „Nederland" 172 Scheepvaart-Unie I651/2i '66 Rotterd Lioyd 144 Paketvaait i97 1961, Oude Boot 78 78 Holl Stoomboot 601 H. V A. öj31/2 634 Java Cultuur 311 2 334 Jurgens gew '613U 162 Koloniale Bank '911/4 191 Indische Bank '563/4 l53i/„' Cert Handel Mij •473/4 147 Reso dito 48 1471/, Phoenix 93 Geconsolideerde 185 185 Kon Olie 388 393J/ U S Steel '241/2 Marine comm. 97/r Vorstenlanden i 63 165 Actions id. 152 151.50 Comp Merc. Arg. 51/, Poerworedjo 106 Oude Deli 391 391 Senembab 481 485 Deli Batavia 400 4001/.. A'dam Rubber 3363/, 3391/, Serbadjadi 360 365 196 198 Wai Sumatra 292 - Dordtsche Petr. 370 Southern Rails 109 1C9 Union 467/8 '481/2 Anaconda 91 40 417/s Comm. Maxwel 66/8 De Staatscourant van hedenavond zal bevatten een Kon. Besluit waarbij ten eer ste niet wordt aangenomen het door Minis ter^ van Karnebeek verzochte ontslag; Ten tweede aan de overige ministers uit het tegenwoordige kabinet met ingang van 8 Maart eervol ontslag wordt verleend, on der dankzegging voor de vele en gewich tige diensten door hen aan de Kroon en clen Lande bewezen; Ten derde met ingang van 8 Maart a.s. benoemd worden de reeds medegedeelde nieuwe ministers in- de daarbij aangeduide formatie. Naar wij vernemen zutlen de meuwoe- noemde ministers a.s. Maandag doorH. M. de Koningin worden beëedigd, waarna de overneming der portefeuilles zal plaats heb ben. AMSiERDAM, 5 Maart. De Zesde Kamer der Rechtbank, deed heden uitspraak in de zaak tegen den 48-jarigen P. Brakkee, die in de jaren 1918 en 1919, in een perceel in de Lutmastraat te zamen met anderen, ver schillende personen beroofde, nadat hij z'n slachtoffers in staat van bewusteloosheid bad gebracht door in hun dranken atropine- suifaat te doen, met het oogmerk de dief stallen te vergemakkelijken. Het O. M. had beklaagde toerekenbaar geacht en 4 jaar gevangenisstraf geëischt wegens diefstal met geweldpleging in vereeniging 3 maal ge pleegd en diefstal met geweldpleging alleen gepleegd. De Rechtbank verklaarde thans beklaagde schuldig aan diefstal met geweld pleging in vereeniging een maal gepleegd en diefstal en sprak hem van het overige vrij. Op grond van de verklaringen der des kundigen. volgens welke beklaagde tijdens net plegen der feiten toerekenbaar was en rekening houdende met den langen duur der voorloopige hechtenis, veroordeelde de Rechtbank beklaagde P. Brakkee tot 4 jaar gevangenisstraf. Naar wij vernemen hebben de verdedigers van Brakkee Mr. Bekker en Mr. Th. Muller Massis appel aangeteekend tegen dit vonnis. WARSCHAU, 5 Maart. Lithausche grens* afdeelingen hebben 2 Poolsche grens- patrouilles aangevallen. Na een korten strijd trokken de Polen terug. MADRID, 5 Maart. Spanje heeft Abd-el- Krim een nieuwe militaire actie aangekon digd in t geval bij de vredesvoorwaarden niet vóór 15 April aanneemt en waarborgen van zijn goeden wil geeft. BRUSSEL, 5 Maart. De Belgische U-tal commissie heeft gisteren het 11 tal, dat op Zondag 14 Maart a.s. tegen Nederland zal uitkomen, als volgt samengesteld: Chaudron achter; von Conchoilie en Dimal, midden; P. Braane en Van Halme en Van Averbeete, voor: Gillis Adams, Braine, Thijs en Did- dens. PARIJS, 5 Maart. Volgens telegrammen uit Féz is het offensief der Riffs tegen de stammen ten N. van de Werga gebroken. Het lente-offensief dat in Mei zal geschie den, wordt geleid door Maarschalk Pétain. PARIJS, 5 Maart. De Duitsche gezant Dr. Hoesel heeft in een onderhoud met Briand voorgesteld een voorbereidende conferentie te houden tusschen de vooraanstaande Duit sche, Fransche en Engelsche gedelegeerden ter conferentie te Genève aan den vooravond van de conferentie vernomen wordt, dat de Duitsche gezant te Londen eenzelfde démar che bdfeft ondernomen LONDEN, 5 Maart. Volgens hier ontvan gen berichten, leden de Spanjaarden een groote nederlaag in Marokko bij een poging om de artillerie der Riffes die Tetoean bombardeert, tot zwijgen te brengen. De Spanjaarden zouden groote verliezen ge leden hebben. HET FRANSCHE KATHOLICISME NU EN IN DE TOEKOMST. Mgr Alfred Baudrillart, de Rector der Katholieke Hoogeschool te Parijs l'Institut Catholique, zal op zijn tournee door Hol land, naar men heeft kunnen lezen, behalve Nijmegen, Arnhem, Roermond en 's-Herto- genbosch, ook Haarlem bezoeken en voor de vereeniging Geloof en Wetenschap spre ken komen over „la France Catholique d'aujourd'hui et de demain," en wel op Donderdag 11 Maart a.s. te 8'A ure in de bovenzalen van restaurant de Kroon." Mgr Baudrillart is wellicht eer. van Frankrijk'? meest brillante persoonlijkhe den: hij is een ware zoon van onze Moeder de H. Kerk, een ware zoon van Frankrijk, en tevens een groot geleerde. Waarlijk een voorrecht voor de leden van Gelooi en Wetenschap om een dergelijke figuur in hun midden te zien. Oorspronkelijk had de jonge student Al fred Baudrillart zich zelf een wetenschap pelijke loopbaan voorgesteld; hij studeerde letteren aan de Parijsche Universiteit, was reeds professor in Parijs, kreeg een letter kundige opdracht in Spanje, had reeds naam verworven als geschiedschrijver, toen hij op eens alles in den steek liet om de inner lijke stem te volgen, die hem riep en dwong naar het priesterschap Na een noviciaat van drie iaar werd bij priester gewijd, hij telde toen drie-en-dertig iaren Hij had alle wereldsche roem en glorie aan God geof ferd en smeekte God dat dit wetenschap pelijk licht voor zijn medemenscben helder zou stralen Mgr d'Fulst de toenmalige rector van 't fnstitut Catholique in Parijs, bood den vrot- geren hoogleeraar der Parijsche Universi teit, een leerstoel in de geschiedenis aan. Waarschijnlijk hoopte Mgr d'Hulst dat eenmaal de priester Baudrillart zijn opvol ger «Is rector zou zijn; dit gebeurde in 1907. Maar vóór dien tijd verwierf Patei Baudrillart een grooten naam als geschied schrijver, hij publiceerde een kolossaal werk over Philip V en diens hof, waarvoor hij de bronnen al in zijn jongelingsjaren vergaard had en nog vele andere werken, o.a „Com ment et pourquoi la France est restée Ca tholique," „l'Eglise Catholique, la^ Renais sance et le Protestantisme" en „L'Enseigne- ment Catholique dans la France contem poraine." Uit deze titels blijkt 't al duidelijk, hoe zeer de Fransche, de nationale, Katholieke cultuur Mgr. Baudrillart ter harte ging. De oorlog zou dat gevoel van patriotisme als vanzelf sprekend nog aanwakkeren. Zoodra de Duitschers hun aanval begonnen wenscij- te Mgr. Baudrillart als ooriogsaalmoezcniar zijn vaderland te dienen; maar al spoedig gaf hij toe, op aandrang van zijn raadslie den, dat hij Frankrijk wellicht nog beter kon dienen, door rector te blijven van het Tn- stitut Catholique. In 1915 richte hij het ka tholiek comité op van Fransche propagan da in den vreemde en schreef hij de vurige verdedigingen voor Frankrijk's goed recht, getiteld: „La guerre allemande et ie Catho- iicisme," en .L'Allemagne et les Alliés de- vant Ia concience Chrêlieun." Onvermoeid bleef hij voortwerken in die oorlogsjaren als schrijver conferencier, pro pagandist er als priester En na den^ oorlog erminderde ziin activiteit allerminst In '920 stichtte ij le Comité Catholique des Amities francaises a i'ëtanger. De Kerk, de Staat en de wetenschap heb hen deze groote activiteit gewaardeerd en beloond Wetende dat pater Baudrillart nergens beter zijn werkkracht kon ont -"looien dan als rector van het Institut Ca- 'holique benoemde Benedictus XV den '"'anschen priester tot titulair bisschop van Himéria, het Fransche rfquvernement schonk hem het eerekruis en de Académie Fran- eaise benoemde hem tot lid en werd hij dus een van de quarante. Moezeer men ook in andere landen he' 4 werk van Mgr. Baudrillart waardeert, bleek wel bij de plechtige feesten ter gelegenheid van zijn bisschopswijding, toen prelaten en wereldlijke vertegenwoordigers uit Zwitser land, België Spanje cn Italië overkwamen, om Mgr. Baudrillart te huldigen. De phonetiek of klankleer is* de weten schap, die handelt over het ontstaan der mcnschelijke spraakgeluiden Een wonder groot gebied, zal men zeggen! Het spreekt wel vanzelf, dat de phonetiek derhalve eer wetenschap is, die tal van aanrakingspun ten heeft met een vrij groot aantal gebie den van menschelijk weten en handelen de natuurkunde, de anatomie, de physiolo gic, de vergelijkende taalwetenschap, me triek, de praktijk van het leeren van vreem de taicn, de correcte uitspraak van eigen taal, doofstommenonderwijs, genezing van spraakgebreken, redekunst, tooneelkunst zang en zelfs de ctenographie. Wat behoort er inniger bij ons mensch- zijn dan de taal? Nu kan men bij tal van vraagstukken van taalkundigen aard alleen een oordeel vel len op grond van waargenomen klanken en klankverbindingen, waarnemingen, opge daan bij een methodisch onderzoek door wat we noemen: experimenteele constatce- ringen. Hier begint dus het terrein der ex perimenteele phonetiek Indien men nu zijn aandacht bepaalt tot de bewegingen, die bij het spreken gemaakt worden met de tong de lippen, de adem halingsorganen, enzdan betreft het met hodisch onderzoek de acticulatie, zooals bekende phonetici gelijk Sweets, Sievers »n Otto Jespersen dê experimenteele pho netiek in practijk brachten, door waarm ming van mond. tong en keel Ook deze methode heeft op hare beur wederom verschillende manie-en, waarop ze haar toepassing vindt Daarondet is er eene, die hier in ons land een vrij ruime be- oefening gevonden heeft: de graphische me- thode Volgens deze grarhische methode worden de spraakklanken nauwkeurig op- geteekend en geregistreerd, en jammer ge noeg blijft ze bij deze zuiver analytische methode. De vaders dezer methode waren de Fran- schen Marey en vooral abbé Rousselot van het College de France. Zij hebben machines uitgedacht, waarmede verschillende articula tie-bewegingen vrij nauwkeurig kunnen wor den geregistreerd. Professor Zwaardemaker van de Utrechtsche Universiteit heeft later in hun machines aanmerkelijke verbeterin gen aangebracht, wat speciaal o.a hierop neerkomt, dat Zwaardemaker, zelf medicus zijnde, alle inwendigen druk in de appara ten heeft weten op te heffen door den stand van den tongwortel en mondbodem niet in wendig, maar uitwendig mechanisch te re- gislreeren Dit Zwaardcmakerscbe apparaat geeft een graphische voo-stelling van den lippenstand, van den mondbodem en de kaakopening. Het is een ecnigszins vreemd gezicht, wanneer men dengene. die zich tot experi ment leent, in het laboratorium ziet zitten met een soort van radio-kappen, paarden- halster en muilkorf, waardoor langs fijn mechanischen weg alle "lei bewegingen van kaak-, strottenhoofdstand en lippenbewe- ging door middel van snijdende instrumen ten gjgrift worden in een draaienden rol die bestreken is met roet. Op deze wijze tracht bijv, een Japanscb geleerde, die in Utrecht promovee-de, Dr Kcmwio, de phonetiek van het Japanscb vast te leggen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat tal van noodzakelijke aanvullende instrumen ten een vereischte zullen blijven om eer. volledig phonetisch beeld te geven Articlnfie-registreering blijft echter op zichzelf maar een zee' onvolledig beeld ge ven van het geheele complex der phoneti- sche verschimselen, vooral bh het uitspre ken van een geheelen zin Vandaar dat men nog een tweede methode volgt: dt akous- lische Ook hier 'reffen we bekende namen an mannendie deze methode in praktijk hebben gebracht Donders Helmholtz én Sievers zijn voor velen, die aan de natuur kunde en aan taalstudie deden, geen onbe kenden. Vooral voor rhythmus en melodie in de taal bewijst deze methode onschat bare verdiensten. Ook op dit akoustisch terrein is de gra phische methode de z.g. klankteekening in ons land met vrucht beoefend vooral door dr. Struycken. Die klankteekening bestaat in een bijna recbtstreekschc graphische op name van de geluids- of luchttrillingen, dus niet van de organen, maar van den toon zelf. Het instrument evenwel, dat misschien 't meest in aanmerking komt voor de beoefe ning der experimenteele phonetiek, opge vat in eer, algemeenen zin en met practi- sche resultaten, die aan de werkelijkheid volkomen beantwoorden, is de phonograaf en de gramophoon. Wel schijnt het een moeilijkheid om de phonograafrollen en gramophoonplaten zóó te analyseeren, dat 4e melodie van het gesproken woord in mu zieknoten kan worden weergegeven. De ohonografische glyp'nick of het mikrosko- piscb onderzoek van de inkervingen der wasrollen, ook door Hollanders beoefend, is een vrij lange weg en voor de gramo phoon zelfs bijna onmogelijk. De bekende "professor Daniel Jones van het departement of phonetics aan Universi ty college te Londen, heeft de volgende nrvoudige methode in de practijk gebracht Op een plaat, waarop meerdere zinnen gesproken zijn, draait de naald, of misschien wenscht men bet juist andersom uit te druk ken. Wanneer men nu na elke lettergreep de naald met sound-bqx van de plaat neemt dan kan men met behulp van een instru ment (of iemand die een absoluut of vrij wel zeker relatief gehoor beeft kan het wel direct) de hoogte van den juist ongevangen toon der lettergreep vaststellen. Dit kar men zelfs wel twee of driemaal in een er dezelfde lettergreep doen. Nu stelle men zich niet voor, dat zij. die de experimenteele nhonetiek als vak be dienen ai dezr methodes pêle-mêle in practijk brengen De roenschen der tabel iarische gegevens gaan niet zoo gauw ui' den weg voor de subjectieve schattingen van hen, die meenen een buitengewoon fijn gehoor te hebben De waarheid zal natuur lijk wel 'n het midden liggen, evenals het geval van conflict in de theorie van muziek en natuurkunde, waarin de physici de des als hooger aannemen dan cis en de musici de cis hooger hooren dan des. Nog bestaat er wel een nieuwe methode op het gebied der experimenteele phone tiek: de psychologische, waarin vooral de experimenteele waarneming der toonhoog te van zeer g'oote beteekenis moet zijn Doch deze laatste methode bevindt ziel pas in een stadium van ontwikkeling. Het geheele vak is echter reeds tot een vrij groote uitgebreidheid gevorderd, zoo zelfs, dat dit vak reeds zijn eigen tijdschrif ten heeft. Zoowel de Revue de Phonétique als Vox cn het Hamburgscbe tijdschrift van Panconcelli zijn uitsluitend aan de beoefe ning der experimenteele phonetiek gewijd, terwijl meerdere tijdschriften een rubriek voor deze phonetiek hebben ingeruimd. En nog onlangs hebben we gehoord, hoe ook te Amste'dam mej Dr L. Kaiser benoemd is tot lector in de experimenteele phone tiek. Zooveel is zeker, dat een aantal demon- straties op het gebied der experimenteek phonetiek, in een laboratorium bijgewoond, zoowel den literator als den musicus, den redenaar en den zangpaedagoog een veel -uimeren blik geven op de ontelbare mo gelijkheden van zijn eigen vak. J. VAN DE WIEL, Pr, Abonné M. A. H. te Schoten. U vraagt hoe het met „De algemeene heropleving van Katoliek Cultuurleven" te vereenigen is, dat de Vereeniging „Geloof en Wetenschap", 3 uitgaansavonden organiseert midden in de Vas'en Wanneer het laatste waar was, zoudt U in Uw schrijven gelijk hebben -naar wanneer U de genoemde Verecnig ng kendet, zoudt u weten, dat hare bijeen komsten geen uitgaans-avonden zijn, maar nstructieve avonden: men komt er niet om te zien en gez'en te worden en om zicb te amuseeren, maar om te leeren, en derge lijke avonden behoeven, evenals bijv de cursussen der R. K. Volksuniversiteit, ge durende de Vasten niet vermeden te worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2