UIT DE PERS Stadsnieuws. De pers over het kabinet«De Geer. ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Zaterdag 6 Maart 1926 Agenda 7 Maart Agenda 8 Maart De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend: VELSEROORD. IJMUIDEN. SCHOTEN. BENNEBROEK. ZANDVOORT. ALLE BEGIN IS MOEILIJK mi Priesters van 't H. Hart Walenburgerweg 9, Rotterdam GIRO No. 108807. 1 iiiiiiiimiiiii(niiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiïiiiiHiniiniïïininnininM»iiiiiiiiiiiiini«i(iiiniiii!(iiaii!inifHïïniiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiininiiiinniiimiminnïiiiiiiiii[iii;iiiin»ininiiiniiii!ii(iiiiiiiRiftififiiiii!iiiHininiiiiiii!ii' mê DE ZUID-SUMATRA MISSIE H Priesters van 't H. Hart Walenburgerweg 9, Rotterdam HEEMSKERK. HAARLEMMERMEER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. MARKTNIEUWS. No. 435. „Het vonnis is voltrokken!" schrijft „De Tijd". Niet alleen is de regeering, waarin be kwame, politiek-gcschoolde mannén uit de drie rechtsche partijen hadden zitting gé- nomen, weggejaagd, niet alleen is de rechterzijde na 40 jaren trouw samenwerken uit elkaar gespat, zóó, dat de sociaal democraat Vliegen met de vertegenwoor digers va.n het verstokte oud-liberalisme in één samenzang kunnen jubelen om de breuk in den coalitieband, welken christelijke staatsmanskunst had gesmeed, maar ook aan 't parlementaire stelsel, één der hoek- pijlers van de constitutie, welke ons staats bestel heeft te dragen, is door het votum van 11 November een zware slag toege bracht. Wat het nieuwe kabinet betreft, lijkt het dit blad toe, dat bij een voorzichtig en zakelijk beleid, de nieuwe regeering een goede kans maakt om de verkiezingen van 1929 te halen. Omtrent de quaestie met het gezantschap schrijft het blad: De aanwezigheid van mr. Waszink in het kabinet wettigt het vermoeden, dat alsnog een ernstige poging zal worden gedaan, om den post te handhaven, doordat de Kamer in de gelegenheid wordt gesteld in een zuivere stemming zich over de opheffing of intregrale handhaving uit te spreken, Van den ernst dier poging zal het afhangen of de katholieke Kamerleden de rol van welwillende medewerkers, of van een zoo mogelijk loyale oppositie hehben te vervullen. Na te hebben opgemerkt, hoe de leiders der rechtsche fracties in een moeilijk parket zijn gekomen, meent het blad, dat de rechtsche meerderheid in regeering en parlement groot genoeg is om te voorkomen, dat de chistelijke grondslagen van ons volksleven worden ondergraven. En als de regeering of zekere groepen in de Kamer het te bont mochten maken door te veel voet te geven aan 't anti-papisine, dan is er aldus De Tijd nog altijd het paarde- middel, dat onze partij alleen in geval van de uitsterste nooeaak wil en kan gebruiken. „Het Centrum" zegt m.: De Katholieken zullen geen positie nemen tegenover het Kabinet. Tot medewerking zullen zij ongetwijfeld bereid worden ge vonden, zooals trouwens ook onder linksche kabinetten met hen het geval was. Maar. de verhouding is toch een eenigszins andere geworden, dan onder het parlementair Kabinet-Colijn. dat goed en normaal had kunnen vcortwerken. wanneer niet te ongelukkiger ure een spaak in het wiel was gestoken en dat men zoowel om zijn gelukkige samenstelling als principieel gehalte in breeden kring met leedwezen zal zien heengaan. De verhouding van de Katholieke Partij tot het Kabinet zal bepaald worden door het Kabinet zelf, aldus de Gelderlander, dal hierna aldus vervolgt: Het is te hopen, dat de Katholieke fractie een botsing met het Kabinet De Geer zal kunnen ontwijken, maar wij zou den de werkelijkheid voorbijzien als wij ■«et gevaar er voor ontkenden. De katholieke partij staal nu eenmaal in een positie, waarin zij door het anti papisme harer vroegere bondgenooten gedreven is Die positie ware door een extra-parle- raentair kabinet gemakkelijker te ont wijken, dan door het Ministerie-De Geer. Ofschoon wij weer niet willen beweren, dat dit Ministerie een botsing onvermijde lijk zal maken. Er zit toch nog een katholiek in. Een burgemeester uit hel Zuiden, los genoeg van de actieve politiek om de bewegingsvrijheid der katholieke partij ten opzichte van dit Kabinet volkomen intact te laten. Maar een katholiek, die niet los staat van de partij. Een Kamerlid-p'aatsver- vanger, vóóraan op de Limburgsche lijst. Een, van wiet; men derhalve verwachten mag. dat hij geen zitting zal nemen in een ministerie, dat aanstuurt op een rechtstreeksche botsing met de katholieke fractie. Een, die buiten onze fractie om niet uit het diepe Zuiden naar Den Haag gehaald kan zijn. Er hangt een Maartsche lucht boven bet Ministerie De Geer, zoo zien wij storm en hagel in de lucht, zoo zonne schijn. Door de Maartsche buien heen breekt met zekerheid de lente. Zoover gaat echter de gelijkenis niet. De zekerheid ontbreekt. De waarschijnlijkheid is zelfs gering. Maar een heel kleine kans is er toch. Weinig oprechte vrienden. „De Morgen," die rekening houdt met dé mogelijkheid van een spoedig volgende Ka mer-ontbinding, resumeert: „Wij begroeten dit kabinet met getem perde voldoening over het feit, dat de langdurige crisis eindelijk is opgelost; wij beschouwen het als zijn zwakste punt, dat het geen behoud van 't gezantschap bij het Vaticaan zal voorstellen, waardoor het van meet af de Katholieke Staatspartij tot een afwijzende houding dwingt wij vermoeden dat het geen zeer lang leven beschoren zal zijn, omdat het buiten de Christelijk Historischen en de Liberalen weinig oprechte vrienden in de Tweede Kamer zal hebben. „De Standaard" merkt op, dat er iets ge wrongens zit in de figuur, thans getrokken, ten opzichte van de coalitiepartijen. Dit doet het blad vreczen, dat de werkzaam heid van het Kabinet niet het gevolg zal hebben, dat de zoen bespoedigd wordt. De houding der anti-revolutionairen bespreken de stelt het blad voorop, dat zij door geen enkelen band aan dit Kabinet verbonden zijn. „Wij staan er volkomen los van. De twee anti-revolutionnaire mannen, die er zitting in hebben genomen, hebben dit gedaan op eigen verantwoordelijkheid en eigen risico. „En overigens kunnen wij in het algemeen wel dit zeggen, dat het Kabinet, zoolang het niet ingaat tegen de beginselen onzer partij en geen voorstellen doet, die Wij niet in overeenstemming met''s lands belang ach ten, allerminst voor een onwelwillende be handeling van anti-revolutionaire zijde be hoeft bevreesd te zijn.' Er wordt verder op gewezen, dat de A.-R. partij haar volle vrijheid om zich naar eigen beginsel uit te leven, terug ontvangt. „Hoezeer plicht gebood om naar de sa menwerking met de andere Christelijke par tijen te streven tegenover den aanval van „ongeloof en revolutie," het gemis van die volle vrijheid werd meer dan eens beseft." De nieuwe toestand zal in Godes'gunste worden benut. „De Nederlander" houdt zich o.a. bezig met het program van het nieuwe Kabinet en vraagt; Wat staat ons te wachten aan gaande de gewenschle wijziging van het tractaaat met België, omtrent de verlich ting van belastingdruk (direct en indirect) en ten opzichte der voltooiing van onze sociale verzekering, hoe zullen de vraag stukken op het gebied van .ons onderwijs worden opgelost, welk lot wacht onze be dreigde Marine en vóór alles hoe staat het nieuwe Kabinet tegenover het Kamer votum van 11 November 1925? Volkomen gerust zijn wij omtrent enkele dézer punten niet. Het blad spreekt de verzekering uit: „dat het ons een-bron zal zijn van groote blijd schap als het program van het nieuwe Mi nisterie ons zal toelaten het Kabinet-De Geer krachtig en mèt ons gansche bart te- steunen." Triomf der Volkseenheid. „Het Vaderland" dat 'zich zeer ingeno men betoont met de keuze der „bekwame mnnnen" van de formatie De Geer, besluit: Wij hebben nu een Kabinet, waarin na lange jaren voor het eerst weer mannen van Rechts en Links zullen samenwerken Dat is enorme winst, want de politieke antithese krijgt daardoor een onherstel- baren slag, en de volkseenheid behaalt daardoor een triomf over het separatisme. Het nieuwe Kabinet heil! Nationaal kabinet? De ,,N. R. Ct." ziet in het optredende kabinet een staatkundige figuur, die zeer veel punten van overeenstemming met het „Nationale Kabinet" van den heer Dressel- huys vertoont. Voornaamste kenmerk van het nieuwe kabinet lijkt ons voorshands, dat er niet één persoon in op ia genomen, die wegens zijne politieke antecedenten of om andere redenen in de Kamer kan aanstoot geven. Blijkbaar beeft de heer De Geer er naar ge streefd, aan zijn kabinet geen enkel Ka merlid te verbinden, en hierin zal dan ook de reden wel liggen, waarom Mr. Van Schaik, die tot de combinatie-Limburg be hoorde, door den heer De Geef niet is over genomen. Of zitten er principieel er rede nen achter? De combinatie-Limburg spatte uiteen op een meeningsverschil tusschen de Roomsch-Katholieke gegadigden en de ChristelijkHistorischen. Heeft de heer De Geer het verschil wel kunnen overbruggen met den heer Waszink, doch niet met den heer Van Schaik? Het blad behoudt zich inmiddels de noo- dige reserves voor. St. Jozef-gezellengebouw, Jansstraat 59. Voor de gezellen geopend: 's middags van 122 uur en 's avonds van 5A10 uur recreatie-avond. Van 8-9'A uur verplich te opkomst. Om half 9 uur gelegenheid tot sparen. Va» 7half acht gelegenheid voor de ouders der gezellen den Eerw. Praeses te spreken. Eiken Zondagavond gelegen heid zich op te geven als lid der St. Jo- zefs-Gezellenvereeniging. Vereischte leef tijd is 17 jaar. Gem. Concertgebouw. Namiddag-concert H. O. V half 3 uur. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Bakkers 8 uur Euterpe 8 uur Bevolkings- bureau 8 uur Gecombineerde besturen Kleermakers 8 uur Leden Transport 8 uur. St. Jozef-gezellengebouw Janstraat 59 cursusavond 8 uur, Stadsschouwburg 5e Kamermuziekavond van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst 8 uur. Café Brinkmann Middenstandscentrale v. Haarlem en Omliggende gemeenten half 9 uur Barteljorisstraatvereeniging 8 uur. bovenzaal „De Kroon", Groofe Markt Vereeniging „De Narcis" 8 uur \rbcidsbemiddelingsbt)reau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetesiraat lk El- ken Donderdag van 89A uur R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit .St. Bavo", Smcdestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 1 uur, 's-middags van 3—5 uur. 's-avonds van hr.lf 8half 9 uur. 's Zaterdag-- alleen van 914—12 uur R ~K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond! Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den-Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen fdr C B^schl. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliothee'; Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochfends en oo Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martha vereeniging, Bloefnhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig semer.ziw voor Hollandsche meisjes, die hier geerr tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. —Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8 10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijde g- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Cocbergh Ged Oude Gracht 34. des Dinsdags vau 23 uur Rerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Ceiitralé post Tel. 11 Tl 1 en verder bij dc leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade vóór Drenkelingen ver stikking. electriciteitson gevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bi; Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Grijseels Van Hees, La-ge Veer- straat 17. Telefoon 11000; L. Schoort, Frans Halsplein 1. Telefoon 11180 en de Bosch- en Vaartapotheek, Bóekenrodestraat 13. Tele foon 13290 Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- cn Vrijdagavond van TA9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7 A9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7 K'9 uur. Gen. de ia Reystraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur van den Burgemeester is thans bepaald op 4000 tot 5000 en van den secretaris op 3600 tot 4600. Het advies van den gemeenteraad om dc jaarwedden aanvankelijk vast te stellen op 4500 tot 5500 en 4000 tot 5000 is dus niet opgevolgd. Men schrijft ons Werkliedenvereeniging „Onderling Hulpbetoon afd. Vrouwenvereeniging." Naar wij vernemen hebben enkele vrou welijke leden voor de aanstaande jaarverga dering een voorstel ingediend tot wijziging van Art. 15 van het reglement. Dit behan delt verpleging bij zwangerschap. Wij meenen echter hier tevens er| van gebruik te moeten maken het ons vreemd voorkomt dat niet één Katholiek zitting heeft in het Bestuur der vrouwenafdeeling en slechts één in het Bestuur der mannenaf- deeling. Dit nu schijnt ons niet juist toe. Wij voor ons meenen waar het ledental der katholie ken ook nogal aanmerkelijk groot is, kan het niet meer als billijk genoemd worden ook Zij in het bestuur naar evenredigheid verte genwoordigd zijn. En nu komt het ons juist voor dat het be stuur zal moeten bestaan in de diverse groe peeringen, welke men ten slotte niet anders zal kunnen verkrijgen dan door bijv. te be palen bij een zoo groot aantal leden stelt men een afgevaardigde in het Bestuur. Laten de Katholieken eens overwegen of zoo'n dergelijk voorstel niet op de jaarver gadering dient behandeld. Een dergelijke re geling wil ons toch niet anders als zeer bil lijk voorkomen. Harmonie .,St. Fidelis". Dc Harmonie St, Fidelis. die met Pinksteren in het Con cours te Sloterdijk zal mededingen, zal eveneens in Augustus optreden in de derde afdeeling te Krommenie. Auto-botsing. Op den hoek Willems pleinAmstelstraat had Vrijdagmiddag een botsing plaats tusschen 'n groote bus van Jen dienst IJmuidenHaarlem en een luxe-auto. Beide voertuigen bekwamen lichte schade. Statuten. De „Staatscourant" bevat de atuten van de Coöp. Woningvcreeniging .Eigen Haard." alhier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C -J. Blokker en J, de Wit. P. Hellenburg en E P. C. Meijer. Jaarwedde Burgemeester en secretaris. De jaarwedde van den Burgemeester en van den seretaris is thans definitief gere geld, zooals oorspronkelijk door Gedepu teerde Staten was bepaald. De jaarwedde Gewijzigde route. In verband met de herstellingen aan den Rijksweg is de route der autobussen tijdelijk verlegd door de Kortenaerslraat en de Trompstraat, om voorbij de Frans Naereboutstr. weer de ge wone route te volgen. De strijd om het voetbalkampioenschap. In de kringen der „Stormvogels" begint een begrijpelijke' spanning te heerscbc.-. voor den beslissenden strijd van morgen, tegen j „Het Gooi" te Hilversum. Velen zullen hun club op dezen tocht vergezellen. 1 Er zal een extra-trein daarheen rijden, i terwijl gisteravond een vergadering plaats vond van een groot aantal auto- en mo torwielrijders, - om een gezamenlijke tocht daarheen te organiseeren. Het nieuwe systeem van aislaan. De herhaalde proef met het afslaan van visch, in een afzonderlijk lokaal waar de visch niet aanwezig is, zal plaats vinden a.s. Dins- j dag. Woensdag en Donderdag. In afwijking met de in December genomen proef zal deze 3 dagen alle aangevoerde visch op die wijze worden afgeslagen, waarbij dan telkens, na dat er 10 booten verkocht zijn, even pauze is om de geloste visch te monsteren. Voorts zal de methode zich bij de bestaand: sluiten, doordat de visch door 2 ploegen, een van de bovenkant, voor de dure visch- soorien en een, van de benedenkant, die de goedkoopere soorten afmijnt. De afgezonderde mimte zal ditmaal wor den opgeslagen in de oude hal, juisf onder het kantoor der afslag. Tot deze ruimte zal niemand anders toegang hebben dan dc be langhebbende reeders en vischkoopers. Een stoute poging tot berging. In het begin van Februari ging, zooais men zich wel zal herinneren, de Argentijnsche tank- lichter BrunsbiitUlkoog. die naar Rio de Janeiro gesleept moést worden, verloren, waarbij 4 menschen het leven lieten. De sleepboot is destijds hier zonder lich ter binnengevallen. Sindsdien is bekend ge worden waar de Brunsbuftelkoog vergaan is en hare potitie thans, Daarop heeft de sleep- en bergingsdienst Bureau Wijsmuller het plan opgevat een po ging te wagen om het vaartuig te bergen, dat eigenlijk geen gewoon schip is, maar beslaat uit twee Duitsche onderzeeërs, die volgens de bepalingen van bet tractaat van Versailles, afgevoerd moesten worden en thans met een olietank aan elkander ge klonken zijn. Dit is de oorzaak dat het schip niet uit elkaar is geslagen. Toen het plan bij Bureau Wijsmuller ge rezen was om die poging te wagen, heeft zij de bij haar in diénst staande duiker, de heer g De PRIESTERS VAN HET H. HART bebben sinds 't vorig jaar 'n nieuwe Missie ij H in Ned. Oost-Indië, Voor die Missie op Zuid-Sumetra vragen wij Uw hulo, n.l. Uv.' J| 1| gebed en Uw aalmoes. Elk offertje is welkom. Weldoeners ontvangen gratis g „De Missiepost", 'n iraai geïllustreerd blad. 3 is 'n geheel nieuwe missie. Op 'n gebied 6 X Nederland bestond slechts 1 missie, statie. Direct zijn de Priesters van 'tH.Hart begonnen 'n nieuwe statie op te richter n.l, te Paletnbang, 'n stad met 80 duizend zielen. Daar is nu reeds 'n hulpkerkje naar moet thans 'n kerk gebouwd worden en deze wordt toegewijd aan 't H. Hart Help ons ter eere van 't H. Hart met Uw oiiertje deze H. Hart Kerk bouwen, t H; Hart zal er U voor zegenen. Als velen „iets" willen geven, zullen we slagen GIRO No. 108807. J. van Drimmelen, er heen gezonden, be nevens het noodige materiaal. Het ruwe weer was oorzaak dat die po ging niet onmiddellijk gelukte en gisteren was de heer van Drimmelen hier voorloopig weer. Hij was zoo welwillend ons een en ander omtrent deze interessante onderneming mede te deel en. Het vaartuig ligt, of liever staat schuin achterover, op een plaats waar 90 voet wa ter staat, terwijl het voorschip, waarbij de koppen der ex-duikbooten als torens aan doen, nog 9 meters boven water uitstekt. Hel achterschip zal vermoedelijk op den bodem der zee, ergens in vastgehaakt zit ten, misschien nog wel een eind in het zand bedolven. Men heejt getracht met 3 sleep- booten het schip weg te trekken, daarna om het achterschip wat op te lichten; ech ter tevergeefs. Nu rest het den duiker naar beneden te laten gaan om den toestand daar te ver kennen en, zoo mogelijk, het schip daar los te maken van haar hindernis of tenminste een staaldraad om het achterschip aan te brengen, waarna de booten nog eens kunnen trekken. Dit duiken is echter een zeer ge vaarlijk werk en bij dit onstuimig weer ta melijk wel onmogelijk. Daar is allereerst de groote diepie, dieper dan de man in zijn' veeljarige duikersloopbaan ooit gewerkt heeft endan nog het feit dat hij niet op cën schuin hellend, alleen maar bij benade ring van vorm bekend, voorwerp, terwijl het op die diepte pikdonker is. Echter wan hoopt de man niet aan het slagen zijner on derneming, doch denkt, zoodra het weer iets bedaard, opnieuw te vertrekken en deze moeilijke taak te volbrengen. Door den storm weigeren trawlermannen naar zee te gaan. Door het ruwe weer was het eergisteren en gisteren gevaarlijk voor de schepen om uit te varen. !n den namiddag klaarde echter het weer op en begon de storm te luwen. Een groot aantal koopvaardijschepen die binnen de sluizen op beter weer Iggeu te wachten, werden in gereedheid van varen gebracht en vertrokken, de een aa den ander. De trawlers die steeds met veel ruwer weer nog varen dan de groote booten, wer den eveneens gereed gemaakt. Een paar gin gen dan ook inderdaad naar zee, waaronder nog wel een klein model drifter. Bij de op varenden, die zich reeds voorbereid hadden dat ze opnieuw niet uil zouden gaan, vielen echter die voorbereidingen voor een groot deel .iet in goede aarde. Overal'stond men bijeen (e mopperen en te schelden, dat het nu toch geen weer was om te varen En, toen verschillende boeten ongeveer kiaar waren, kwam het bestuur der IJmuider Fe deratie met de boodschap, dat er een spoed vergadering voor de leden-zeevarenden uit geschreven was. Hoezeer ook door vele chefs geprotesteerd werd, het baatte niet; het overgroote deel ging IJmuiden in, na3r Thalia, waar men vergaderde. Hier heeft men toen beraadslaagd ever varen of niet varen en is tot het laatste be sloten. Er is dan ook geen schip meer uil- gegaan. Ihtusschen zal wellicht de draagwijdte var: dit besluit verder reiken dan een halve dag oponthoud voor een aantal trawlers. Zooals men weet staan de vakorganisaties met de reeders door een collectief arbeids contract verbonden. Nu zegt dc tekst van. dit contract niets over het blijven liggen vcor stormweer. In de conferenties, die r.a.-. dit contract voorafgingen, schijnt echter, zijn we wél in gelicht over deze mogelijkheid reeds gespro ken te zijn door de Federatie. Van reederszijde werd daartegen aange voerd, dat noch een reeder, noch een ge salarieerde vakbestuurder, als zoodanig com petent geacht kunnen worden, om over dz mogelijkheden bij slecht weer te oordeelen. Men meende dat aan het oordeel en de ver antwoordelijkheid van de schippers en wal- chels te moeten overlaten. Daarmede was het toen afgedaan. Nu echter de, overigens zeldzaam voorko mende, practijk kwam, blijkt de Federatie zich niet aan die opvatting te onderwerpen. Immers schippers en walchafs achtten thans varen mogelijk. Vandaar dat men het niet ongerijmd moe: achten als verschillende reeders i dit geval zullen trachten het artikel uit het arbeids contract en massa in toepassing te brengen, waarbij de opvarende, die een schip op het punt van varen laat liggen, bedreigd wordt met een straf, ter grootte van een week gag?. En dat zullen de arbeiders wel niet goed- k(uren. Ter nadere oriënteering kunen we ook nog mcdedeelen, dat het onderhavige collectief arbeidscontract eendrachtig door de vier vakorganisaties met de patroons is afgeslo ten, doch de Federatie in dit geval, waar ze wellicht verwachtte dat haar standpunt niet gedeeld werd, de a-deren niet gekend heeft, ja ze zelfs haar besluit niet mededeelde. Verloren: Een belastingplaatje 1926. Inlich tingen bij den gem.-veldwachter v. d. Werf. Gemeenteraad op Donderdag 11 Maait. 1926 des namiddags om twee uur, ten raad- huize alhier. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 4 Februari 1926 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Verzoek van mej. M. Claij om eervol ont slag als onderwijzeres aan de openbare la gere school nummer 9 te Zwanenburg 4. Voorstel tot benoeming van een hoofd aan school no. 2 (vacature- G. M. Klinkenberg) De voordracht luidt als volgt 1. M. van den Broek, hoofd van een openbare lagere school te Jonkersland 2. M. Soesbergen, onderwijzer te Lisse 3. W. Straks, onder wijzer te Tiel 4. J. Meijer, onderwijzer te De Rijp 5. A. de Waard, onderwijzer te Haarlemmermeer. 5. Voorstel tot benoeming van drie leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding var. de heeren A. de Nijs C. M. Verkuijl en C. Roos. De aftre denden worden opnieuw ter benoeming voor gedragen 6. Rondvraag. Weldadigheidsconcert. De vereeni ging „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp, die verleden week zoo'n groot succes heefl gehad met haar uitvoering ten bate van de kas van het Witte Kruis, is voornemens op Maandag a.s. een soortgelijke uitvoering te geven te Nieuw-Vennep. Op zeer billijke voorwaarden is het gym nastieklokaal van de- bijzondere Katholieke school voor dit doel beschikbaar gesteld er vele vrienden en vriendinnen van de wijk verpleging zijn dapper in de weer om kaarten voor deze uitvoering te verkoopen. Verwacht mag worden dat alle 200 zit plaatsen bezet zullen zijn, want zonder eenige overdrijving mag worden gezegd, dat deze kleine groep zangers en zangeressen in Hoofd dorp inderdaad vee! hebben gepresteerd en door de honderden bezoekers onder adem- looze stilte zijn aangehoord vooral het lied van Nova-Zembla met de daarbij gegeven tableaux maakten een diepen indruk. 6 MAART EERSTE. KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59 38 PARIJS 9 08 BRUSSEL 11 35 WEENEN 32 90 LONDEN 12 - STOCKHOLM 64 5( KOPENHAGEN 66- OSLO 52.10 BAZEL 48.C5 NEW-YORK 2 491/2 ROME 10- PRAAG WARSCHAU 33.- ALK&IAAR, 5 Maart. Granen. Aanvoet 931 hl. waarvan 304 hl. tarwe f 13.2516, 186 hl. gerst chev. f 1112, 362 hl. haver f 10.2511.75, 15 hl. boonen, bruine- f 14— 16, citroen f 2022, witte- f 2530, 1 hl. blauw maanzaad f 70, 61 hl. erwten, groene (groote) f 45, id. (kleine) f 1218, grauwe f 32.50—37, vale f 30—38, alles per 100 kg. ARNHEM, 4 Maart. Eierenveiling. Aan voer 1.800.000 stuks. Prijzen kippen f 6.10— 6.80, eenden f 66.30 p. 100 st., ganzen- IJ 21 c. p. st. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Maart. Bo- termijn. Aanvoer 28.450 kg. Prijzen hoogste f 2.26, laagste f 2, midden- f 2.22. UITHOORN, 5 Maart. Kahs. Geen aan voer. Kentering. Greet stompte met driftige haast-veegjes de stoffer over 't vloerkleed. 'n Paar maal hield ze 'n oogenblik op. om kreunend haar lijf te rechten en een der han den vlak op dc lende te drukken. Hè, dat deed dsn weer eventjes goed. Maar ze moest opschieten. ze had geen tijd om te rusten Als ze om acht uur pre cies niet in d'r werkhuis was, dan keek me vrouw als 'n oorwurm 't, Viel anders niks mee: zoo om 'n uur of half zes je bed uit en dan meteen met volle stoom an de slag.... vooral als je de avond te voren tot bij twaalven bad staan strijken, Nee hoor, 't was toch geen lolletje, om zóó getrouwd te zijn. Wat had ze dat d'r eigen heel anders voor gesteld. Ze kon 't niet helpen, maar in die uurtjes van pijnende vermoeidheid, van dood-op zijn, moest ze denken aan de lijd, dat ze nog niet Hein geëngageerd was.... en ze elkaar nog gelukkiger maakten met de prettige toe- komstdroomen van 'n knus buisje met nette meubeltjes, knappe, vaste verdiensteen 'n lekker spaarpotje nog misschien Ze kon d'r warempel niks an doen, maar ze werd altijd wrevelig en kribbig als ze dat allemaal vóór d'r haalde.... en ze kreeg n gevoel van moedeloosheid, van opstand te gen haar lot en tegen ieder, die 't beter had En vroeg zich in bang zuchten af. of dat al tijd zoo moest blijven, dat geploeter enge- slaaf, zonder vooruitzicht op betere tijden, zonder kans op eenige verademing. Ze waren nog geen twee maanden ge trouwd toen de malaise kwam in Hein z'n vak en hij. tegelijk met nog zestien anderen, werd ontslagen. Angstig snel naderde de tijd, dat ie uit getrokken raakte bij z'n werkloozeakas. Toen 't zoover was moest 't over 't bur gerlijk armbestuur gaan en de uitkeering werd 'n boel minder. Met de dag boerden ze achteruit en z.aten tenslotte voor 't feit, dat ze iets van hun boeltje zouden moeten verkoopen, of belec- nen. Maar Greet was veel te trotsch op haar nette spulletjes, om daar maar zoo ineens toe over te gaan. Ze was jong en gezond, en zocht werkhuizen. Wel werd toen meteen de ondersteuning minder, maar ze haalde er toch zoowat de huur mee uit. Vijf, zes weken ging 't goed. Toen begon 't moeilijker te worden voor Greet, 't Was van 's morgens in de vroegte toi/tegen middernacht in de weer zijn. wilde ze haar eigen huishouden niet verwaarloozen. Iedere dag maakte haar 't werk zwaarder, iedere dag bracht meer vermoeienis en iedere dag nam de moedeloosheid toe 't Maakte haar zenuwachtig en prikkel baar.... ze werd snibbig tegen Hein; kon niks meer verdragen en vitte op z n kleinste foutjes. En omdat Hein ook geen sul was, en zich maar niet alles liet zeggen, kwam t nog al eens tot woorden en wrokkend samenzijn. Door nauwte komt grauwte, was t ook hier.... want hun karakters waren zoo niet. De bittere tegenslag in hun jong huwelijks leven had hen langzamerhand zoo gemaakt., en het troostelooze gesjouw van Hein. dag in dag uit, van de eene fabriek naar de andere, van werkplaats tot werkplaats, met telkens maar weer hetzelfde afwijzende antwoord, maakte de toestand niel beter. 'n Pijn-kneep in baar zijde deed Greet weer even ophouden En netelig mopperde ze, waarom Hein nou weer zoolang in z'n bed bleef. Hij had toch allang op kunnen staan, om 'n kommetje thee te zetten en de vuilnisemmer vast naar bui ten te brengen en meer dingen, die 'n man best kon doen? „Hein! Hein!!" krijschte knorrig haar stem. Ja-a-a?" klonk 't slaperig vanuil t ka mertje. „Mot 'k alles weer alleen doen, in die paar uurtjes da'k thuis ben? 'k Ben nog dood-op van gisteren!" „Nou, bedaar maar.... "t is amper zeven uur!" „Best, blijf in je bed voor mijn part.-.- zal maar niks meer vragen! „Mooi.... is 't weer zoo laat? Das ie goeie morrege.... 'n standje op je nuchtere maag!" „Ja, daar. zal je dood van gaanfan zoo'n standje.... sta liever op. daar heb k meer an!"' Fel stommelend begon ze de stoelen te wrijven, smeet met deuren en kletterde met emmers. Hein Boogers, zwijgend, misselijk gestemd, kwam in 't kciisentje, zette 't keteltje water op 't gas, spoelde de trekpot om, kliederde twee kopjes schoon en bracht de vuilnisem mer naar buiten. toen ging hij in de kamer 't restje kolen in de kachel gooien en bonkte naar 't schuur tje. om de kit weer te vullen. Daar zocht ie meteen wat koolblaren en an der groen bij elkaar en bracht dit naar 't Hok met de twee konijnen in 'n hoek van 't smal le tuintje Gulzig begonnen de hunkerende dieren aan 't eerste voer te mummel-knauwen, sjorrend aan de einden blad. om er zooveel mogelijk van naar binnen te halen. „Jullie heb maar geen zorg. beesten somberde Hein met 'n zuur glimlachje. Hij keek naar de lucht, die 'n vuil-water- kleur had cn ging naar binnen, waar Greet met nijdige halen hompen brood sneed en er schrrpjes margarine op mepte. Hein zette thee en ging aan z'n ontbi;t. „Allemachies!" vinnigde Greet, toen ze de twee kopjes volschonk „hoeveel thee heb je daar in gedaan?" „Twee scheppies" kauwde Hein, zonder verandering te brengen in z'n donkere peins- houding. „Zal wel! Maar dan toch zeker met 'n naar flinke koppen d'r op. Ze ziet zwart als inkt." „Is 't weer niet goed?'' „Daar hoef je niet zoo voor te snauwen.. 't Is de waarheid!" „Dat snauwen heb ik waarschijnlijk van „iemand anders" overgenomen'want vroeger dee ik 't niet....''- „Wel verdori! Mag 'k nou heelemaal niks meer zeggen?!" „Je mag zeggen wat je wil als 't maar op 'n andere manier is.... en anders is 't beter, dat we maar zwijgend door 't leven gaan. dan krijgen we geen ruzie ook!" Met moeite slikte hij z'n mond leeg, liet z'n thee staan, ook de grootste helft van zit brood, kwakte z'n pet op en ghg met 'n schor ajuus" de deur uit. Greet zag nog net de huil-trek, die op z'n gezicht lag. Dat pakte haar opeens geweldig aan.... zóó had ze Hein nog nooit gezien, 'n Gevoel van schaamte en berouw overviel haar. ze wou hem naloopen en zeggen, dat ze 't allemaal niet zoo bedoelde, dat 't van de narigheid kwam' en ze d'r best zou doen, om weer te worden als vroeger.maar de buitendeur sloeg al dicht. Bar-verdrietig deed ze haar verdere bezig heden en ging toen naar d'r werkhuis. Om 'n uur of tien stond Greet bij mevrouw Brandhuizen. waar ze drie halve dagen oer week was, de buitenboel te zeepen, toen ze de rijwiel-brancard van „Eerste hulp bij ongelukken' zag aankomen't gewone groepje slagers-, kruideniers- en loopjongens er achtet. „Waar gaat dat heen? vroeg ze aan een van dc straat-parasieten. „Naar de G.straat.... daar heb 'r een onder 'n auto gelegen vlak bij de ar beidsbeurs. .- daar had ie net zit kaart la ten afstempelen zeggen ze! „Bij de arbeidsbeurs.... God.... daar mostJongen! Hoe hiet ie?' „Ik weet 't niet.... 'k heb wel 'n naam gehoord, maar die heb 'k niet onthouwe. „Boogers toch niet....?" „Nou.. dat kon wel wezen.... ja, k geloof wel van Boogers of zoo iets....' De jongen was al weer 'n eind verder om z'n achterstand in te rennen. Greet stond 'n moment als verlamd. Toen liet ze emmer, boender, dweil en alles in de steek en vloog naar de G.straat. Honderd gedachten raasden haar 'door 't hoofd.... Zou Hein nou zóó.... zóó.... ze had 'm niet eens gedag gezegd.... diep ongelukkig was ie de deur uitgeaan, door haar schuld.en nou. dood? Dood? Of voor z'n heele leven geknoeid? O God, dat nog liever, nog véél liever.... dan kon ze 'm tenminste nog verzorgen, voor m wer kengoedmaken wat ze m had ange- dr.anZe holde door de straten, struike- lig, botsend tegen andere menschen.... ze wou 't wel uitbrullen, dat ze nog net zoo van hield als vroeger.... dat ze t abemaal niet gemeend had.... dat d'r zenuwen er de schuld van waren.... O. als ze m dan ten minste nog maar spreken kon...* hem ver giffenis kon vragen want als ie zóó was heengegaan, in die akelige toestand.... In de G.straat stond 'n drom volkze smeet zich d'r hijgend tusschen.... duwde, trok en vroeg in angstdrift: „Waar is ic? Waar is ie?!" „In de zaal van de arbeidsbeurs hier" was 't antwoord. „En? - En?" sleepte ze zich naa» de deur. „Greet! Greet!'' klonk 't opeens uit de omstanders. Met 'n gil keerde ze zich om en zag haar man, die in opperste verbazing op haar toe kwam. „Greet! Wat is cr? Wat doe je bier?" „Hein!" vloog ze hem om z'n hals - „Goddank' Goddank, jii bent 't niet!'' Ze barstte in huilen uit. Hein trok haar weg van de nieuwsgierig» blikken en leidde haar naar 'n sti. sleegj® vlakbij. „Greet.dacht je, dat ik. „Ja, ja!" bleef ze maar schreien „ze hebben jouw naam genoemd." „Verkeerd verstaan, meid.... 't is eene Loogers. die overreeë is.maar. ben ja zóó overstuur?" „Ja, Hein.... je was zoo gauw weg van morgen. Ik wou je nog naroepen.... ie gedag zeggen.... en ook, dat 'k spijt had van „Stil, Greet.da's nou de fijnste bood- schap, die 'k ooit van je kon krijgen en ik heb voor jou ook 'z fijne.Maandag ga 'k weer an de klus. 'k ben net an de arbeidsbeurs terug geweest, cm te zeggen, dat ik kiaar ben gekomme bi» de werf „Jacoba". Ze lachten allebei om de toevallige samen loop. En dachten: wat klinkt dat leuk, als ie in maanden niet gelachen hebt. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5