Binnenlandsch Nieuws. Zuiderzee-visscherij-raad. De Tweede Kamer. De plannen van den heer Colijn. G.-G. F och wenscht niet langer te blijven. Uitvoering der sociale verzekeringswetten. De burgemeester van Utrecht over wijlen den heer G. Bruna. Huldiging van Mr. M. A. M. Waszink. Prof. Slotemaker de Bruine's opvolger in de Eerste Kamer. De leeftijden der nieuwe ministers. DRANKBESTRIJDING. Dioc. Haarl. Kruisverbond. VERKEER EN POSTERIJEN. Fruitverzending naar Ned.-Indië per postpakket aan beperking onderworpen. UIT ONZE OOST. De overval in Atjeh. Pastoor Vertenten. Het herstel van Hongarije. Het vraagstuk Saarcommissie. De regeling met de vorstenhuizen. De financieele ontwerpen in de Fransche Kamer. Zuiare ontploffing te Praag. Nri' zes-en-zeventig dagen gered. De Storm. De Hongaarsche bankbiljetten- affaire. De schrik der Baarnsche dienstmaagden gepakt. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. GEMENGD NIEUWS. Wreede ontgoocheling. 0% Zuiderzee-visscherij-raad vergaderde op 25 en 26 Februari 1926 onder voorzitter schap van het hoofd van het le, 2e en 3e visscherij-district. Besloten werd den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te verzoeken den heer Jac. de Veen te Enkhuizen, aftredend secretaris, als zooda nig opnieuw te benoemen. Tot leden van het bestuur der Ansjovis Controle Vereeniging werden gekozen de heeren mr. J. H. Worst te Amsterdam en Jac. de Veen te Enkhuizen. Het districtshoofd werd geadviseerd om niet te bevorderen, dat uit de Zuiderzee on- dermaatsche aal zal worden verstrekt als pootaal voor de binnenwateren Besloten werd aan de sluiting van terreinen voor de kuilvisscherij voorloopig geen uitbreiding te geven, dat er dit jaar wederom telegrafische ansjovisvangstberichten zullen worden gege ven en dat er bij de regeering op aangedron gen zal worden, maatregelen te nemen te gen de zeehondenplaag. In verband met mogelijke invoering van een reglement voor ed kustvisscberij in de territoriale wateren, houdende bepalingen tegen de z.g. „pufvisscherij", werd overwo gen welke tegemoetkoming aan de eischen van het bedrijf in het 2e en 3e district kun nen worden gegeven, ten aanzien van een in te stellen aanvoerverbod van schol en schar beneden zekere maat. De Raad constateerde met leedwezen, dat er slechts twee visschers benoemd zijn tot lid van de generale commissie, bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet Hij besloot den Minister van Waterstaat te verzoeken te willen bevorderen, dat het aantal visschers in de commissie uitgebreid zal worden tot vijf en dat alle bepalingen van de Zuiderzee- iteunwet 1925 zoo spoedig mogelijk in wer king zullen treden, gezien het feit, dat thans reeds sommige visschers schade ondervinden van de in uitvoering zijnde voorbereidende maatregelen tot afsluiting van de Zuiderzee. Tegen 11 Maart bijeengeroepen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 11 Maart a.s. ten 1 uur. Aan de orde is de behandeling van de verzoeken tot het houden van drie interpellaties, een van den heer Lovink en twee van den heer L. L. H. de Visser Voorts regeling der werk zaamheden. De voorziter is voornemens om, nadat in deze vergadering mededeelingen zullen zijn gedaan in verband met het beëindigen der kabinetscrisis, voor te stellen eventueele be sprekingen naar aanleiding van deze mede deelingen den volgenden dag te houden. Naar de Tel verneemt overweegt de af tredende minister-president, de heer H. Co- lijn, een reis te maken naar enkele Euro- peesche landen, ter bestudeering van de fi- nanciëele en economische toestanden. Zijn aftreden op 7 September verwacht. Uit Batavia wordt gemeld; In verband met het feit, dat een der eerste drie punten, waarover het nieuwe kabinet moet decidee- ren zal zijn de keuze van een nieuwen Land voogd, verneemt „Aneta" dat het vaststaat, dat mr Fock onder geen conditie bereid -is eventueel nog als gouverneur-generaal aan te blijven na 7 September. Alleen administratieve wijzigingen op het oog. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer AmeLnk, betreffende het niet be noemen van een vertegenwoordiger der ar beidersorganisaties in de comm.ss.e voor vereenvoudiging en bezuin.g ng bij de uit voering der sociale verzeker.ngswetten, deelt de minister van Arbeid. Handel en Nijverhe.d mede, dat de bewuste comm.s- sie niet ten doel had om wijziging voor te steken :n de verzekering zelf, maar alleen in de admin strat eve uitvoering .daarvan. De verzekerden hebben daarbij "geen di rect be.ang. Bij de benoem-ng van de leden der commissie in overleg met de bezui- n g ngscommissie heeft de minister daar om gezocht naar personen, die deskundig kunnen worden geacht op het gebied van de admimtratie der soc aie verzekering, on geacht de maatschappelijke groep, waartoe de deskundigen behooren. Hieruit volgt, dal er geen sprake van kan zijn, dat het werk- geversglement n et in de commissie ver tegenwoordigd is. In- de Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester dr. J. P. Fockema"* An- dreae gehouden gemeenteraadsvergadering van Utrecht heeft de voorzitter het volgend „In Memoriam gesproken naar aanleiding van het overlijden van het Kath. raadslid G. Bruna. Tot dusverre, zeide spr., had de dood in deze zittingsperiode onzen kring gespaard, doch thans doet hij ons in rouw verkeeren over een onzer, over Gerhard Bruna, die onverwachts van ons is heengegaan. Wij ge voelen het sterk, dat wij een man van bij zondere gaven hebben verloren. Bruna was een persoonlijkheid. Vóór alles was hij een krachtig voorvechter voor zijn beginselen, in het bijzonder een vurig en bezielend be lijder van den godsdienst, waartoe hij was overgegaan, maa- ook een onversaagd strij der voor wat hij rechtvaardig en heilzaam achtte, waarvan ik slechts twee voorbeel den, in deze vergadering herhaaldelijk tot uiting gekomen, wil noemen, n.l. zijn warme pleidooien voor maatregelen, die de mate- rieele lasten der groote gezinnen zouden kunnen verlichten,. en zijn onvermoeiden kamp voor de geheelonthouding. Kon hij vurig en hardnekkig voor begin selen strijden, daarnaast was hij gemoedelijk zachtmoedig, hartelijk en kameraadschap pelijk, ook ten opzichte van andersdenken den. Hij was een zeer ontwikkeld en belezen man, van klassieke vorming en een geestig man, met grooten zin voor humor, die in- tusschen gemeenlijk een ernstigen onder grond had. Zijn redevoeringen droegen van die voor treffelijke eigenschappen van hoofd en hart den stempel. Zijn woord had gezag, niet in de laatste plaats in zijn raadsfractie, wier voor zitter hij eenige maanden geleden geworden was. Zijn kennis van vele zaken, die hier aan de orde kwamen' was groot, zij werd slechts geëvenaa-d door zijn belangstelling. Hij heeft veel strijd moeten voeren zijn leven lang en hard gewerkt voor de zijnen, hard gewerkt ook, met de pen en het woord voor kerk, stad en land. Velen, maar in de eerste plaats zijn kinderen, hebben In hem een nobel voo-beeld. Obk door het gemeentebestuur, dat hem zeer noode mist, zal hij in eerbiedige her innering worden gehouden. Naar de Tel verneemt, hebben verschil lende vereenigingen en particulie-en te Heerlen besloten, mr. M A. M. Waszink ter gelegenheid van zijn benoeming tot mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en zijn aftreden als burgemeester van Heerlen, te huldigen. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine wordt als lid van de Eerste Kamer opge volgd door prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. Van het nieuwe ministerie is mr. dr. J. Donner, de minister van Justitie, verreweg de jongste. Hij telt eerst 35 jaar, wat voor een minister al een heel jeugdige leeftijd is. Men zie slechts den leëftijd der overige ministers: jhr mr D J. de Geer, 55 jaar; mr. J B. Kan. 53 jaar; jhr. mr. H. A. van Karnebeek, 51 jaar; dr. J. C. Koningsberger 59 jaar; prof L A van Royen, 60 jaar; prof. dr. J. R Slotemaker de Bruine, 56 jaar; mr. H. van der Vegte, 57 jaar; mr. M. A. M. Waszink, 44 jaar. Ia het algemeen schijnt de ministeriabele leeftijd tusschen de 50 en 60 jaar te liggen. Toch slaa' mr Donner niet het ieugdrecord. Dit staat ten name van mr. H. Bijleveld, mi nister van marine, van 17 April 1919 tot 5 Januari 1920, in hét ministerie-Ruys de Bee- renbrouck. Deze was bij zijn eerste optre den als minister 33 jaar oud) Ook oud-minister Lely werd reeds jong tot de hooge waardigheid van het minister schap geroepen. Van 21 Augustus 1891 tot 1894 maakte" hij als minister van Waters'aat. Handel en Nijverheid deel uit van het mi nisterie-Van Tienhoven. Bij' zijn benoeming was dr. Lely 36 jaar oud. Veel komt het echter niet voor, dat men reeds zoo jong dit hooge ambt bekleedt. De algemeene vergadering van het Dioce saan K-uisverbond in het bisdom Haarlem zal te Scheveningen gehouden worden op Maandag 7 Juni. Postpakketten met vruchten voor Ned Oost-Indië .moeten vergezeld zijn .van een Gezondheidscertificaat, afgegeven door der plantenziektenkundigen dienst te Wagenin- gen. Daar bij het ontbreken van dit certificaat de vruchten door den plantenziektenkundi gen dienst in Nederlandsch Indië worden vernietigd, is het van g'oot belang, dat de afzenders terdege rekening houden met deze v erzendingsvoorwaarde. Volgens geruchten zouden er tien dooden en vijf gewonden zijn. De Deli Courant maakt melding van ge ruchten uit Atjeh, dat er bij den overval bij Kriaeeng Batee onzerzijds 10 militairen zijn gesneuveld en 5 gewond, vele karabij nen zouden verloren zijn gegaan. De overvallen brigade bestond uit 18 man, waarvan 10 gedood zijn, 3 licht en 3 zwaar gewond en 4 dwangarbeiders, waar van 2 gedood en 2 gewond zijn. De verliezen der kwaadwilligen zijn on bekend. Twee lijken zijn gevonden. Zeven- Hen karabijnen, 800 patronen en 7 kle wangs zijn verloren. Een karabijn is ver stopt. De bende aanvoerder is Teukoe Mauloed, een zoon van den vroegeren Oeleebalang. In de Java-Post schrijft Pater N. Verhoe ven, M.S.C., uit Merauke: Pastoor Vertenten is vertrokken en we zijn een groot stuk kennis en liefde voor Nieuw-Guinea armer geworden. Want als er iemand was, die Nieuw-Guinea kende en vooral die Nieuw-Guinea beminde, dan was het toch zeker Pastoor Vertenten, die hier de 15( mooiste jaren van zijn leven ge geven heeft aan een werk, dat zoolang vooral naast O. L. Heer aan hem te danken had. Had zijn optimisme niet ge staan tegenover dit schijnbaar hopelooze werk, wellicht dat er van Kajakaja-land niet veel meer over was. Als het volk be houden is en groeit, dan is die ommekeer grootendeels te danken aan hem, die Indië wakker schudde en belangstelling en hulp wist te verkrijgen voor dit werk. Ook de Kajakaja voelt, dat men „Toean Petrus" hun grootste helper is heengegaan. |Hij had het volk leeren kennen van .fongst af, terwijl, zij, die overblijven en het werk moeten doorzetten, hier nieuwelingen zijn, al zijn het dan ook veteranen in het mis sieleven, Pastoor Vertenten was de alge meene toevlucht voor al hun nooden en behoeften en ze hebben zijn goedheid tot het einde toe uitgebuit. Maar bij zijn vertrek ook hebben ze ge toond, dat ze wisten, wat ze aan hem te danken hadden. Uren ver waren ze geko men om hem te zien vertrekken: nog nooit is er op Nieuw-Guinea iemand heengegaan, die zooveel belangstelling en liefde van het volk hier met zich medenam. „Mamme Toean Petrus ah" wat is het toch jam mer voortdurend hoorde men het in de dorpen dagen lang; en al is de Kajakaja nu ook niet zoo heel lang van memorie, toch zal Pastoor Vertenten hier nog lang leven in hun gedachten, en hoop ik nog langer door zijn invloed ten goede op hun leven In een onderhoud met journalisten heeft Bethlen verklaard, dat hij zijn verklaring reserveerde voor de commissies en den Raad voor den Volkenbond. Het schijnt echter, dat Bethlen geen gele genheid zal krijgen een uiteenzetting te ge ven voor de Volkenbondsorganen; de verte genwoordiger van Ha-vas meent n.l., dat de quaestie van het ophouden der financieele controle in Hongarije krachtens een stilzwij gende overeenkomst tusschen de financieele commissie van den V. B. en Bethlen niet ter tafel zal worden gebracht. Bethlen toch be seft, dat elk aandringen zijnerzijds daarop onder de huidige omstandigheden gevaarlijke complicaties na zich zou kunnen sleepen. De financieele commissie zal zich slechts bezighouden met secondaire quaesties, die slechts in verwijderd verband staan met het financieel herstel van Hongarije en de Raad zal dus geen comité behoeven te benoemen, dat zich met de aangelegenheid zal hebben bezig te houden. Het wordt als een goed voorteeken voor de aanstaande bijeenkomsten te Genève be schouwd, dat er een voorloopige regeling is getroffen ten aanzien van het delicate pro bleem der Saarcommissie. De het meest er bij betrokken landen hebben een overeen komst getroffen volgens welke de heer Rault, de tegenwoordige voorzitter der com missie, zal aftreden en worden vervangen door den heer Stephens, het Canadeesche lid der commissie. De nieuwe voorzitter zal aannemelijk zijn voor de bevolking van het Saargebied en de Duitsche regeering. Meer dan eens is hulde gebracht aan zijn belange loos beheer. Niet het minst belangrijke ken merk dezer voorloopige overeenkomst is dat de Duitsche rejseerin-' deel heeft genomen aar de onderhandelingen welke tot de overeen komst leidden alsof Duitschland reeds lid ware van den Volkenbondsraad. De voor naamste leden der commissie hebben te dezer zake, gehandeld: in de veronderstelling, dat Duitschland's verkiezing bij voorbaat vaststond. De Raad zal behalve de benoeming van een nieuwen voorzitter andere wijzigingen in het bestuur van het Saargebied moeten bekrachtigen, waarover men het van te voren eens is geworden. Gisteren heeft dr. Luther de aangekon digde conferentie met de leiders der regee- ringspartijen over de quaestie van.de finan cieele regeling met de vroegere vorstenhui zen gehouden. De besprekingen duurden van 's ochtends tien uur tot laat in den middag en moesten toen onderbroken worden, zon der dat er een definitief resultaat was be reikt. Men was het alleen over de samen stelling van het bijzondere gerechtshof eens geworden. De Duitsche Volkspartij stemde er na lang tegenstribbelen in toe, dat dit gerechtshof niet uitsluitend uit' beroeps- rechters, maar overeenkomstig de wenschen van Centrum en democraten uit vier juristen en vier leeken zal bestaan. Er zijn echter nog meer haken en oogen. Met name loopen de meeningen over de quaestie van de terugwerkende kracht van het wetsontwerp zeer sterk uiteen. Gisterenavond om acht uur zijn de bespre kingen in de rijkskanselarij voortgezet. Veel lijd voor delibereeren had men echter niet meer, daar de rijkskanselier gisterenavond om tien uur naar Genève is vertrokken. Het is op het oogenblik nog niet bekend, of men er in geslaagd is ook omtrent de nog han gende quaesties tot overeenstemming te komen. In parlementaire kringen wordt dit hoogst twijfelachtig geacht. Bij dè vbortzetting van het financieele debat heeft de Kamer, in weerwil van het verzet van de regeering en de commissie roet 265 tegen 257 stemmen de door den Senaat verworpen bepaling hersteld, bepa lend dat er ten aanzien .van de termijn operaties een recht van 20 pet. zal worden geheven op de borderellen tot regeling van geschillen ten laste der schuldeischende par tijen. Tegen het advies der regeering en van de commissie verwierp de Kamer met 323 te gen 228 stemmen het artikel, waarbij een verbruiksbelasting van de koffie wordt ge lieven. Daarentegen werd het artikel tot verhooging van het recht op zout aange nomen. Margaine stelde een nieuw artikel voor strekkende tot instelling eener maatschappij voor den invoer en den verkoop van petro leum en suiker, waarvan de staat 2/3 der aandeelen zou hebben. Lamoureux en vervolgens Malvy vroegen de uitschakeling van dit artikel ten einde het te kunnen bestudeeren. Doumer steun de dit verzoek, doch de uitschakeling werd met 262 tegen 254 stemmen verworpen. Doumer betoogde dat dit voorstel de strekking heeft een monopolie te scheppen voor een artikel, dat geheel van vreemde herkomst en aan de controle der Fransche regeering ontsnapt. Bokanowski vroeg de re geering te kiezen tusschen twee tendenzen, de eene die den particulieren eigendom en het particulier initiatief eerbiedigt en de andere, die de socialistische theorieën doet overheerschen. Margaine trok zijn voorstel in. De communist Lefont nam het voorstel over, dat met 249 tegen 159 stemmen ver worpen werd. De Kamer besloot een nachtzStting te houden. Gisteren voormiddag tegen 11 uur is in de Josephgasse te Praag nabij de oude Josephkazerne een handgranaat ontploft, welke zich in een auto bevond, die begele d werd door drie soldaten. De ontploffing was ontzettend. Talrijke huizen werden ver woest terwijl de geheele straat op een ruïne geleek, Uit de puinhoopen der huizen zijn tot dusverre 92 dooden, 21 zwaar en 91 licht gewonden te voorschijn gehaa'd be schade bedraagt millioenen. De politie Heeft oen geheelen omtrek afgezet. Van andere zijde wordt gemeld: Vrijdagmorgen ontplofte in de Tlsehler- gasse een dor soldaten begeleid munitie- transport. De uitwerking was vreese'.ijk. De voorgevels van zes hu zen werden volkomen vernield, terwijl een aantal min of meer ernstig beschadigd werden. Tot dusver wordt melding gemaakt van twee dooden en 62 (ten deele zwaar) gewonden, onder wie voorbijgangers, vrouwen, kinderen, winkeliers. De explosie is ernstiger geweest, dan wel de eerste berichten deden vermoeden. Of ficieel wordt thans gemeld, dat er zes personen zijn geood, maar Volgens de kran tenberichten is het aantal slachtoffers nog grooier; men spreekt zelfs van twintig dooden. Het aantal gewonden bedraagt 112, waarvan er 21 zoo ernst g zijn gekwetst, dat men voor hun leven vreest. Dé ontploffing veroorzaakte in de stad groote opwinding. Het munitietransport omvatte ca, 400 handgranaten, gevuld met trital. Volgens mededeelingen zijn 39 gewonden in de gasthuizen opgenomen. Een soldaat, die bij de ontploffing tegen woordig was, vertelt: Het scheen wel, dat er plo'sel'ng een geweldige aardbeving plaats had. Een regen van glasscherven daalde op ons neer. De menschen in de straat liepen met verscheurde kleeren. Eenige soldaten werden tegen de huismuren geworpen. donderend: „sta" werd toegeroepen. Ver- blufd stonden ze als een paal. „Je wordt aangehouden wegens vermoe delijke smokkelarij, geeft je namen op." Of de pseudo-kommiezen al betoogden: je kent ons toch wel, we zijn klerken van het kan toor en de ontvanger weet er van.de kom miezen lieten niet met zich gekscheren, en in hun dienstijver namen ze de gevangenen mee naar het arrestantenlokaal. Dat de klerken weinig trek in het gratis logies hadden, is begrijpelijk, ze wisten ten laatste de mannen der wet te vermurwen Deze stelden zich tevreden, wanneer ze plechtig beloofden 's morgens 10 uur voor het hoofd der politie te verschijnen „Maar dan moeten we op het belast ngkantoor zijn", zuchten de „smokkelaars", „Daar hebben wij niets mee te maken, dan maar n bewaring, en de kruk werd gegrepen.... Tegen zooveel vastheid waren ze niet be stand en ze gaven hun eerewoord. Een zoo betraden op den bepaalden tijd twee ontmoedigde klerken de treden van het gemeentehuis, waar zij zich moesten verantwoorden voor hun verdachte houding. In een ontredderd en zinkend schip op zee rondgezwalkt. Een passagier van het s.s. „Volendam" heeft een draadloos bericht uit New-York gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat de equipage van genoemd schip vijf men schen heeft opgepikt, die s.nds 18 December 1925 zes en zeventig dagen hulpeloos .n een totaal ontredderden en in zinkenden toestand verkeerenden schoener, op den Oceaan rondzwalkten. Van de d.rectie der HollandAmerika- lijm wordt vernomen, dat de „Volendam" 27 Februari j.l, van New-York naar Rotter dam is vertrokken. Het bewuste sch.p, dat zonder zeilen en mastene dobberende op de baren werd aan getroffen, is de houten 3 mast schoener „General Smuts", welk vaartuig 18 De cember van Babanza (Portugal) naar Grand Banks (New Foundland) vertrok. Mededeeling van het K. N. M. I. Het Meteorologisch Instituut deelt aan het „U. D," mede: De grootste windsnelheid, die gisternacht te 4.20 te De Bildt kort na een onweersbui werd opgeteekend, bedroeg ruim 22 M. per seconde. Gisterochtend tegen haalf elf liep de wind tot 24 M. per seconde op. Behalve het sterke luchtdrukverval in ongeveer noor delijke richting, dat 'n gemiddelde W.Z.W. windrichting geeft is op dezen stormtoe- stand klaarblijkelijk de buitengewoon sterke temperatuursdaling van invloed, die volgens de vliegtuigwaarnemingen te Soesterberg sinds eergisteren in de bovenlucht is inge treden, Deze bedroeg aan het oppervlak slechts enkele graden, doch op 5 K.M. nage noeg 20 graden Celsius. V Een Fransche decoratie voor den heer Sanders. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer San ders van het Bureau de Change in de Pas sage, die zooals bekend, het eerste valsche Fransche 1000 francs-biljet ontdekte, heden morgen de mededeeling ontvangen, dat hij zal worden voorgedragen voor een Fransche onderscheiding. De Banque de, France was van meening, dat men zijn loffelijk optreden beter kón waardeeren door een onderscheidingsteeken, dan door een geldelijke belooning. Den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk voor, dat in de parken te Baarn de dienst meisjes werden aangerand door een onbe kend persoon. Het is thans de politie gelukt, den vermoedelijken dader, een 35-jarig man, aan te hoaen. per 100 bos; knolselderie 1.6010.80 pe* 100 stuks; boerenkool 0.640.70 per kist; eieren 5 80—6.20 per 100 stuks. ZWOLLE, 5 Maart. Boter. Aangevoerd 52/8 v. 20/6 een 30 stukken, samen 1305 kg. Prijzen per 1/8. f 3641 f/2, per kg. f 2.30 2.50. Vee. Aangevoerd 723 runderen, 106 graskalveren, 189 nuchtere kalveren, 23 schapen, lammeren, 135 varkens en 557 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.80 1.07, idem kalveren f 1.201.60, id. varkens f 0.840.86 per kg schapen f 2048. De handel in neurende koeien, verschge- kalfde koeien en vaarzen was slecht, enkele beste jonge beesten redelijk verhandeld handel in pinken ook slecht stieren en kalve ren met lage prijzen redelijk verhandeld nuchtere kalveren iets vlugger. LEIDEN, 5 Maart. Kaas. Aanvoer 53 partijen. Handel matig. Goudsche le soort f 5255, 2e soort f 4450; Leidsche 2e soort f 3541. Vee. Aanvoer 5 stieren t 260440; 223 kalf- en melkkoeien, f 225495; 189 vare koeien, f 165360; 161 vette ossen en koeien, f 250625, f 0.681.15 per kg; 4 vette kalveren, f 90169, f 1.101.60 per kg; 258 nuchtere kalveren, f 716; 461 vette schapen, f 3758, f 1.201.54 per kg; 640 weide schapen, f 2638; 1300 varkens voor Londen f 3045, f 0.820.86 per kg; 915 biggen, f 1528. LEEUWARDEN, 5 Maart. Vee. Aange voerd 65 stieren f 190500, 256 vette koeien f 200—430, per kg f 0.80—1.10, 1026 melk en kalfkoeien f 200480, 35 vette kalve ren f 4085, 60 pinken f 75170, gras kalveren 623 nuchtere kalveren f 717, 361 vette schapen f 2545, 85 weideschapen f 2440, lammeren f, 431 vette var kens f 60—170, per kg f 0.80—0.88, 42 magere varkens f 3063, 410 vette biggen f 33—65, 425 kleine biggen f 12—20, 21 paarden, 32 bokken. De handel in gebruiksvee was niet minder, doch slepend; vette koeoen onveranderd; stieren flauw. Vette kalveren en nuchtere kalveren iets hooger. Varkens flauwer. Lon- "densche echter iets hooger, zouters 8286 c. Londensche 9092 c. per kg; wolvee vaster, weideschapen stug. Eieren. Aanvoer 40.000, kippen- 57 1000 eenden- 6.50—7.50. LEEUWARDEN, 5 Maart. Boter. Aan voer 216/3 en 119/6 v. Fabrieks-1.85—2.20, Noteering van de commissie 2.22, Commis sie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) 2.20. Kaas. Sleutelkaas 0.220.72, Nagelkaaa 0.250.41, Goudsche 0.341.01, Edam mer 0.340.78. Aanvoer 45.162 kg. UTRECHT, 5 Maart. Kaas. Aangevoerd 3 partijen, te zamen 720 kg. Prijzen 2e soort 41, rijksmerk 5155 y2. PURMEREND, 5 Maart. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Witlof 0.11—0.20 per K.G. Bloemkool 26. Roode kool 3.609.20. Gele kool 2,907 per 100. Spruitkool 1.704.80 per 15 K.G. Rabaraber 15 per 100 bos. Rapen 4 per 100. Wortelen 0.950.25 per K.G. Uien 0.351.25 per 25 K.G. Prei 4'22,50 per 100. Driel in 1,40 1.75 per 25 K.G. Goudreinet 0,220,28 per K.G. Rogzoet 0.22 per K.G. BEVERWIJK, 5 Maart. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Spruiten 2446 ct., witlof 710 ct., uien 36 ct., appelen: Present v. Eng. 4045 ct., sjalot ten 610 ct., alles per k,g.; gele kool 4 10, roode kool 5—15, groene kool 24, alles per 100; rabarber f238 ct. per bos, wortelen 2V<4 ct. per k.g., prei 1024 ct., selderie 57 ct., knolselderie 2.9 eti, per bos; schorserieeren 712 ct. per k.g., spina zie, klein 1.701.80 per kistje, boerekoo) 0.751,60 per kistje. Sinds lang was het den ontvanger an zeker kantoor van d.recte belastingen en de kommiezen in zijn ressort bekend, dat er spriet gesmokkeld werd, schrijft de „N. Pr. Gr. Ct.", Het lukte niet de smokkelaars te pakken. Dit was den ontvanger niet naar den z.n, en hij uitte zeker zijn ontevreden heid er over tegen de kommiezen, dat zij niet in staat waren den draad te pakken. Enfin de klerken van het kantoor besloten de koe bij de hoorns te vatten en zelf eens langs de kust te surveilleeren bij nacht. Aldus gebeurde. Maar de komm ezen wer den er van gewaar en gingen ook op stap naar de smokkelaars. Onze pseudo-kommie- zijn offerden hun nachtrust er voor op, trotseerden koude en modder, luisterden naar elk gerucht, tuurden in de duisternis, maar ontdekten geen enkel spoor. Eensklaps schr.kten ze op, toen hun een AMSTERDAM, 5 Maart. Aardappelen (Bericht v/d. mak. Jac. Krioop) Zeeuwsche Bonte 44.25, id. Blauwe 3.504, id. Eigenheimers 2.753.25, id. Bravo's 3.50 3.60, id. Roode Star 2.903.10, id. Blau we Eigenheimers 2.903.30 Friesche Borgers 2.753, id. Blauwe Borgers 2.90— 3 Zeeuwsche Eigenheimer poters 2.50 2.70, id. blauwe poters 22.10, id. bonte poters 2.252.30, id. roodstarpoters 2.20 2.40 Drentsche Eigenheimers 22.50 p. hlWinter Malta-aardappelen 1112 per 100 kg. Eenjarige roode en Eigenheimer zetpoters uit de Hoeksche Waard voor de landbouwers 2.70 per hl. AMSTERDAM, 4 Maart. Eieren. (Vei ling Prinsengracht.) Aanvoer deze week 340.000 stuks. Kippen- hoogste prijs 7.50, middenprijs 6.50, laagste 5 eenden- 6 6.25. Handel vlug. ALKMAAR, 5 Maart. Kaas. Ter markt waren 80 stapels, wegende 73.000 kg. Fa- briekskaas, kleine ƒ50, commissie 7%, mid delbare boerenkaas, kleine 49, commis sie 56, Hhndel goed. GOUDA, 5 Maart. Coöperatieve Tuiniers- vereehiging „Gouda en Omstreken". Spinazie 3747; dunsel 7074; spruiten le soort 16.50—24, idem 2e soort 6.40—13.20, id. kleine 28; witlof le soort 17—23, idem 2e soort 1315; uien 5.30—5.8Ó per 100 Kg.; 'Lbarber 3.707.10; wortelen 14 26: prei 3.50—5.10; selderi, 2.20—3.60 AMSTERDAM, 5 Maart. Aangevoerd en afgeslagen a/d. Gemeente Vischhal Ruy- terkade Schar 3.705, kl. schol 4.40— 10, gul 2.403, wijting 1.60—2.30 0 p. kistkabeljauw ƒ0.601.80 p. st., schelvisch 0.902.10 p. 5 st. Uit de hand verkocht op het terrein versche bokking 67 per tal (200 stuks). ENKHUIZEN, 4 Maart. Enkele vaartui gen van de haringvloot zijn heden uitgevaren, maar moesten wegens den storm terugkeeren. Alzoo heden geen aanvoer van haring. In de laatste dagenfis hier weinig visch uit het pol derwater van West-Friesland aangevoerd. De prijzen waren voor witvisch 5 y2 ct., baars 16 ct., karpers 40 ct. per pond. SPAKENBURG, 4 Maart. Aangevoerd aan den vis.chafslag door 20 span haringslee- pen 42 tal haring, prijs 8.509.40 per tal door 7 tal wonderkuilers 23 tal haring 8.50 8.80 per tal140 pond spiering 710 c. per pond. IJMUIDEN, 5 Maart. Heden waren aan de markt de vangsten van 6 stoomtreilers en 5 loggers. De prijzen waren als volgtTarbot f 1.500.90, Tongen f 2.502.30 per kg. Gr. Schol f 25—23, Md. Schol f 28—22, Zet- schol f 38—27, Kl. Schol f23—16—15—5.50, Scharren f 147.50 per 50 kg.Roggen f 2213 per hoop Vleet f 5.50 per stuk Pieterman en Poon f 108.50, Gr. Schel visch f 39, Md. Schelvisch f 35, K. md. Schel visch f 2620, Kl. Schelvisch f 181310 7, Kabeljauw f 35—24, Gr. Gullen f 14—6, Kl. Gullen f 5—3.50, Wijting f7.50—2.7 per 50 kg. Laat U omtrent de voeding en de ver zorging van Uw zuigeling door een doktei voorlichten. Ook als Uw kind gezond is. Zuo doende kunt Gij veelal voorkomen, dat de kleine ziek wordt. GEZONDHEIDSRAAD. „Hoe zoo?" „Welnu, omdat het in elk geval eene afleiding voor onzen ongelukkigen vriend is. Ik geloof, dat bij anders, door het vrucb- telooze van al onze nasporingen, binnen acht dagen een wanhoopsdaad zou hebben bed reven. Dat is tenminste mijne vaste overtuiging." Na het sobere, maar toch degelijke avondmaal, voorzagen onze gevangenen de kachel van brandstof, en daarna strekten zij zich op hune legersteden uit. Vooral doctor Miniéres was doodelijk vermoeid. Hij kon zich bijna niet meer staande houden, en liet zich op zijn stroo- zak neervallen. Maar toch was het hier niet gemakkelijk den slaap te vatten. Men hoorde onophoudelijk gedruisch. „Ik weet niet, wat hier aan de hand is", zei doctor Miniéres eindelijk. „Ik geloof, dat er biertonnen worden geledigd, of bran- dewiinvaten. Het zou mij niet verwonderen, als de soldaten spoedig dronken waren." Men hoo~de inderdaad schreeuwen en zingen, vloeken en scheldwoorden. Het geleek wel op een heksensabbat Eindelijk, na verloop van een uur, werd het lawaai minder luidruchtig. Én toen er drie uren waren voorbijgegaan, werd het doodstil. Toen werd de deur van het schoollokaal voorzichtig geopend. Het gladde gelaat van Conrad verscheen op den drempel. Hij zag er verschrikt uit. „Haast u! Haast u!" zei hij bijna fluiste rend. De soldaten zijn allen smoordronken. Ik heb moeite genoeg gehad, om hier te ko men, Vlucht zoo spoedig mogelijk. Er staat een slede gereed, en ik heb voor warme dekkleeden gezorgd. De slede zal u tot aan de Poolsche grenzen brengen." „Vlucht zoo spoedig mogelijk," zei Mau rice de Prévannes tot den inspecteur. „Waartoe zou het dienen, u eenige maan den vestingstraf op den hals te halen? En ook voor ons zou hat geen het minste voordeel aanbrengen." „Uwe bagage is al in een andere slede gebracht, die u zal volgen," zei Conrad, „maar haast u toch heeren, haast u! Ik smeek het u, in uw eigen belang," „En gij, Charles, moet ook vluchten," zei Maurioe de Prévannes tot zijn vriend, „Maar „Neen, spreek mij niet tegen. Waartoe zou het dienen, u tot eenige maanden ves tingstraf te laten veroordeelen, beste vriend Ik verzoek het je niet, maar ik wil het, ile cisch het, dat je vlucht. En Justin moet je vergézelleii." „Ik kapitein?" vroeg de brave jongen ver ontwaardigd „Wilt u, dat ik zal vluchten? Neen, dat nooit. „Maar ik wil het, Ik beveel het," ..„Neen, kapitein. Zoo iets moet u niet van mij verlangen. Ik blijf bij u, wat er ook moge gebeuren. Ik spreek er verder niet over. Het zou overbodig zijn, mij van be sluit te willen doen veranderen." „Welnu, als gij het bepaald wilt, blijf dan," zei Maurice de Prévannes, „Maar gij, Char les, moet met den heer August vluchten." De inspecteur drukte Maurice de Prévan nes de hand, en doctor Minires omhelsde zijn vriend herhaaldelijk. „O, wat zal graaf Malthen wel zeggen, als hij dat allés verneemt," zei Conrad .„Mijn meester zal woedend zijn. Neen, mijnheer de Prévannes, u moet ook vluchten." „Ik meende, dat het u bekend was, dat ik mijn. eerewoord als officier gegeven heb, om geen pogingen te doen om te ontvluch ten," zei Maurice de Prévannes uit de hoog te- Eenige oogenblikken later was er in het schoollokaal niemand méér overgebleven dan Maurice de Prévannes en zijn ordon nans: Justin Bréjon. Den volgenden morgen werden beiden in een slede, door eenige soldaten vergezeld, naar Ragasen ve-voerd, en vandaar per spoortrein naar Posen, Daar moesten beiden voor een krijgsraad verschijnen. Wegens spionnage werden bei den tot zes maanden vestingstraf veroor-- deeld En de ongeKikkige Fabienr.e was veroor deeld, om zonder de minste hoop op bevrij ding te Retzow te blijven, in de macht van haar ontvoerder. Einde van het eerste deel. TWEEDE DEEL. EERSTE HOOFDSTUK. „Moeder, ik heb honger," riep de klagen de stem van een klein meisje. „Ja kind, dadelijk krijgt ge brood. Heb nog een weinig geduld," Er hecrschte een vochtige koude in de straten. Sedert den vorigen dag viel er een voch. lige regen. Het was glibberig op de straten van Pa rijs. Het schitterend licht van een winkel trof de oogen van het kind, dat er wel arm, maar toch netjes en zindelijk uitzag, even als de moeder, eene ongelukkige vrouw, die met langzame schreden haar weg vervolgde. Soms gleed het arme kind uit, en strui kelde, Het stond nog niet vast op haar voetjes. En d«)tt klampte het zich vast aan de rok ken van de moeder, en ging weer vooruit, totdat het eenige schreden verder weer uit gleed. En als het zich dan weer aan de kleeren van de moeder vastklampte, dan zei de moeder op klagenden toon: „Heb nu nog een weinig geduld, kindlief." De straten waren in deze stadswijk slecht onderhouden. Het was ongeveer zeven uur in dezen treurigen winteravond, „Moeder, ik heb honger." „Ja, kindlief. Dadelijk krijgt ge brood," antwoordde de moeder ongeduldig. Toen- nam ze haar kind in de armen, en omhelsde het hartelijk, terwijl twee groote tranen op hare wangen rolden. O, hoe dik wijls had die ongelukkige vrouw den laat sten tijd al geweend! Wat beteekende haar eigen lijden, verge leken bij heL verdriet, dat ze gevoelde, als ze haar kind/ haar eigen bloed, het leven van haar leven, honger zag lijden. Dat was haar grootste foltering. „Moeder, ik heb honger," herhaalde het kind weer. „O, zeg dat toch niet, lieveling," zei So phie Lacostc, terwijl ze haar kind weer aan haar boezem drukte, „O, als ge wist „Ik weet, dat ik honger heb, moeder." Is het wonder, dat eene arme moeder in zulk een toestand een brood uit de étalage van een bakkerswinkel wegneemt, om haar kind van den hongerdood te redden? De kleine Martha kon niet verder voort. Hare moeder nam haar in de armen, om haar te dragen. Eindelijk hield ze stil voor een helder verlichten, bakkerswinkel. Maar ze durfde niet binnen te gaan, en vervolgde haar weg. Het kind begon weer te schreeuwen, en riep: „Modder, ik heb honger. Daar is de bak kerswinkel. De arme moeder wist h4t ook wel, en haar hart kromp èan smart ineen. Maar toen ze een tiental passen verder was gekomen, keerde ze weer op hare schre den terug, en bleef weer vóór den bakkers winkel staan. Eindelijk verzamelde ze al haar moed. Ze bracht de hand aan den kruk van de deur, opende die, en trad binnen. „Sluit de deur!" riep eene ruwe stem haar toe. Het was de vrouw van den bak ker, eene dikke' vrouw met roode wangen, wier uiterlijk van eene voortreffelijke ge zondheid getuigde. In het bewustzijn van hare waardigheid troonde ze achter de toonbank, terwijl ze hare orders gaf aan eene winkeljuffrouw, en twee in 't wit gekleede bakkersknechts met opgestroopte hemdsmouwen. Eenige klanten wachtten in den winkel geduldig op hun beurt. En toen de klanten eindelijk vertrokken waren, stond Sophie Lacoste daar nog al tijd met de kleine Martha, die met begee- rige oogen naar al die brooden en het gebak zag, dat op de toonbank lag uitgestald, en waarvan de heerlijke geur haar deed watertanden (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8