STADSNIEUWS 3"cibcik Voornaamste Nieuws Brieven uit Rome. Amsterdamsche An!hraciet W de naam' PüiAAHTiACiET VERZEGELDE ZAKKEH tókioalildb TABAK Maandag' 8-, Maart 1926 50ste Jaargang No. 16193 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Agenda 9 Maart BOLLEN-ZONDAG. Met Paschen? H. C. Silvius. Het 50-iarig bestaan van IJmuiden. De inbraak te Aerdenhout. DE INBREKER EINDELIJK GESNAPT. Ook to Amsterdam Leiden - Bussum - Naardsn Begrooting 1926 van Noord-Holland. Door de Kroon goedgekeurd. Nieuwe salarisregeling In Noord-Holland voor burgemeesters en Secretarissen. Een oneerlijke boerenknecht. Hendrik Andriessen. „Kindervoeding". 1-1 Gnse Gratis Ongelukken Verzekering. 1 i VIJFTIG GOLDEN n „Proza en Poëzie". SPORT EN WEDSTRIJDEN. 't GooiStormvogels 12. in dit nummer. Het Taxibedrijf in Haarlem. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht De abonnement iprfis bedraagt too» Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal 3.25 Per week e... 0.25 Franco per post per kwartaal bi| vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Teletoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 HAARLEMSCHE COURANT Advert en tiëti 35 cents M regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiêo tusscben den tekst, als ingezonaen mededeeliog 60 ct per regel, óp de le pagin - 75 ct, per regeL Vraajj- en aaab. d-adVtaE» tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoqrwaarden f^nniT Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Efl bij een ongeval met f9 fs bij verlies van een hand. ffOC 0 bij verlies van een fCfj bij 'n breuk van f *11 bij verlies y. een tegen ongevallen verzekerd vcor een der volgende tcitkêeringen: oSJUlll. verlies van beide armen, beide heenen of beide oogen: i JU."rtoodeÜiken afloop: 1 ««13-'een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: 1 >een of arm: andere vinger. TWEE KARDINALEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 27 Februari stierf in het Paleis van het H. Of ficie waar hij woonde, vrij plotseling, Z.Ein. Kardinaal Gasparri, staatssecretaris van Z. H. den Paus, Prefect van het kerkelijk gerechtshof der Signotuur en lid van ver schillende Romeinsche Congergaties. De Kardinaal was sedert eenige dagen terugge keerd uit Pompei, het stadje gebouwd nabij het oude verwoeste Pompei der Romeinen, vergaan door een uitbarsting van den Ve suvius. Sedert vijftig jaren bestaat in dit nieuw Pompei een vermaard heiligdom toe gewijd aan de Madonna, O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, en van geheel Italië ko men bedevaarten en bedevaarders georga niseerd afzonderlijk naar dit heiligdom om de bescherming van de Madonna af te smee- ken. Naast dit heiligdom heeft de stichter, een advocaat, genaamd Bartolo-Longo, ver schillende gebouwen deen optrekken, een voor weeskinderen, een'ander voor kinde ren van gevangenen, een derde voor vak- schillen en technisch onderwijs, een vierde als verbetëringsgesticht. Al deze gebouwen werden, door den stichter aangeboden aan den H. Stoel die een Apostolisch Delegaat benoemde om bet heiligdom der Madonna en de bijkomende werken na te gaan en te be stieren. Sedert lange jaren was Kardinaal Sili, reeds voor dat hij met hel Kardinale purper werd bekleed, deze afgezant van het Vati- caan te Pompei. Herhaaldelijk vertoefde hij dan ook daar terwijl een ander Prelaat hem verving als hij te Rome moest zijn. Gedurende al dien tijd heeft Kardinaal Sili gewerkt en geijverd voor het welzijn der ongelukkige kinderen van het zuiden van Italië, zonder ouders of wier ouders in de gevangenissen waren opgesloten. Aan jon gens en meisjes werd, zonder steun van staat of gemeente, gratis ónderwijs gegeven eerst en daarna werden bekwame 'hand- werksters of vaklieden gevormd, die gemak kelijk hun brood kunnen verdienen en nut tig zijn voor de maatschappij. Kardinaal Sili leefde met deze werken van naastenliefde mede en bij zijn verblijf te Pompei verscheen hij zeer dikwijls in de scholen en vakscholen om het onderwijs te volgen en de vorderingen der leerlingen gade te slaan. Vandaar dan ook dat de afgestorvene Kardinaal, die door de kinderen op de han den werd gedragen, nu als een goed en lief derijk vader beweend wordt door hen die geen vader meer hebben, én wier kinder lijke gebeden Gods licht en rust afsmeeken voor zijne schoone ziel. De tweede Kardinaal dezer dagen over leden, in den nacht van Zaterdag op Zon dag 1 Maart, is Z.Em. Kardinaal Cagliero, suburbicair Bisschop van Frascati wiens le ven in nauw verband stond met dit van Don Bosco, de groote kindervriend van Tu rijn, van "Italië en van geheel de wereld. Deze Eminentie van ruim 88-jarigen leef tijd werd als kind door Don Bosco opgeno men in het juist gesticht weeshuis te Turijn, en was een der eerste opgenomene kinde ren van den grooten jeugdopvoeder. Don Bosco had steeds een voorliefde voor den jeugdigen Cagliero. Op 16-jarigen leeftijd werd deze zoo zwaar ziek dat allen meenden dat hij zou sterven. Maar Don Bosco die met profetischen geest bezield was en eer lang als Zalige en Heilige op enze altaren zal prijken, zeide: Neen, deze jongen zal niet sterven. Hij zal leven, priester worden en missionaris, daarna Bisschop en Kardi naal. Deze voorzegging werd door eenige volgelingen van Don Bosco opgeteekend en gepubliceerd toen in 1915 Mgr. Cagliero tot het Kardinaalspurper werd verheven. Giovanni Cagliero als wees bij Don Bosco gekomen verbleef aldaar, studeerde in de humaniora, trad in de congregatie der Sa- lesianen door Don Bosco gesticht, en werd op vier en twintigjarigen leeftijd in 1862 priester gewijd. Nauwelijks priester, brak de cholera uit te Turijn en maakte de jonge priester zich verdienstelijk in het uitoefenen van het priesterlijk ambt en ook in de verpleging der choleralijders. Een jaar daarna werd zijn geboorteplaats Castelnuovo d'Asti geteis terd.'door de chalera, Met verlof van Don Bosco begaf hij zich naar zijn geboorte plaats en hielp de zieken, die bijna geheel verlaten waren, daar geheel 'net stadje aan getast was, geestelijk en lichamelijk met zooveel opofferende heldenliefde, dat de gemeenteraad later ter ecre van Don Cag liero een gouden medaille liet slaan. Een. paar jaar later doctoreerde Don Cag liero ia de theologie te Turijn en onder richte de jonge geestelijken zijner congre gatie. Don Bosco was alsdan in onderhande ling met den H. Stoel over het zenden van missionarissen zijner jeugdige congregatie naar de onbeschaafde en-nog heidensche streken van Zuid-Amërika. Op den voor avond van het vertrek werd degene die als hoofd der missie zou optreden, ziek, en kon niet vertrekken. Don Bosco moest onver wijld eén ander hoofd aanstellen en zijn keus in die ure viel op Don Cagliero die met zijn ordebroeders vertrok naar Zuid-Amerika en Patagonië. Twee jaar later echter werd de toekomstige Kardinaal teruggeroepen door Don Bosco die hem benoemde, als zijn as sistent en visitator der nieuwe huizen ge sticht in Frankrijk, Engeland, België enz., terwijl hij tevens nuttig was voor de stich ting eener zustercongregatie voor de mis sielanden. In 18S4 werd Don Cagliero door Paus Leo XIII benoemd tot Bisschop en Vicarius Apostolicus van Patagonië, het land waar hij de christelijke beschaving voor 't eerst had gebracht Hij ontving de H. Bisschops wijding te Turijn in de kerk der Salesianen, in tegenwoordigheid van Don Bosco, van vele vrienden en vereerders. Na de plechtig heid kuste Don Bosco de Bisschopsring van den eersten Bisschop zijner congregatie. Niet lang daarna vertrok Mgr. Cagliero naar Patagonië. met vreugde ontvangen door zijne ordebroeders missionarissen gelijk hij. Wat Mgr. Cagliero daar in de onbeschaafde streek, met de ongure inlandsche bevolking, heeft gedaan, wordt uitgedrukt door het woord van den president der Argentijnsche Republiek die van Mgr. Cagliero zeide dat hij de beschaver van het Zuiden was. Ar gentinië dat steeds een leger moest onder houden aan de grenzen tegen de invallen van de inlandsche bevolking van Patagonië kon rustig leven, daar de missionarissen er de beschaving en het christelijk geloof had den gebracht, met parochies, scholen, vak scholen enz. Tijdens dat Mgr. Cagliero Vi carius Apostolicus van Patagonië was werd hij door den H. Stoel met verschillende mis siereizen belast in Zuid- en Nöord-Amerika, in Afrika, Egvpte, Palestina. Gedurende dien tijd, na jaren van moei lijkbeden met den H. Stoel, verlangden de centraal-staten van Amerika weder de be trekkingen met den H. Stoel te hernemen. Pius X deed alsdan Mgr. Cagliera roepen die zich juist in Italië bevond en belaste hem met de betrekking van Apostolisch Delegaat in Centraal-Amerika en buitengewoon afge zant van den H. Stoel. Mgr. Cagliero aar zelde eerst deze gewichtige betrekking op zijn hoogen leeftijd aan te nemen, maar zwichtte voor 't aanhouden van Paus Pius X. Mgr. Cagliero bracht als Apostolisch Dele gaat verschillende jaren in centraal-Ame- rika door, van 1906 tot 1915, en wist het vertrouwen der regeeringen der centraal- staten van Amerika te winnen en kon dik wijls wijziging verkrijgen der enti-clericale wetten door sektehaat voorgesteld en ge stemd. In 1915 werd hij door Paus Benedictus XV als bekroning van een werkzaam en ijverig leven met het Kardinaalspurper be kleed.Paus Benedictus schonk hem den kar dinaals-titel van den H. Bernardus en be noemde hem later tot een der suburbicaire Bisschoppen van Rome, namelijk van Fras cati. Paus Benedictus sprak van Kardinaal Cag liero de grootste lof door te zeggen dat hij een waardig zoon van Don Bosco was. Dit nu is deze overledene Kardinaal steeds ge weest, en dit is ook degrootste lofspraak van zijn levenswandel en van zijn heilig af sterven na eenige dagen ongesteldheid, die meer een overgang tot een beter leven dan een pijnlijke ziekte waren. CIVIS ROMANUS. Sociëteit „St. Bavo", Slucadoorspatroons, 8 uur. Vereeniging tot Bescherming van dieren, 8 uur. Bestuur Spaarkas St. Nicolaas, 8 uur. Politieke Propaganda- club, 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9 uur. Cursus kappers, 9 uur, St. Jozefs-gezellengebouw, Jansstraat 59. Recreatie-avond, 810 uur. Bestuur Zwaluwen, 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempelier- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Frao- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag va.r> 8914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en ion- gens. Sociëteit .,St. Bavo". Smedestrzat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur. 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdag' alleen van 9?412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloetn- bofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen on aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen !dr C Bosch). R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend var, 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen vap hoeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken SL Marthavereeniging, Bloemhofslrzat l Zondags en Woensdags van 8—10 uui 1 n.m gezellig samenzijn voor Holl md-ch. meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsburean. ^Gebouv Sint Bavo Smedestraat 23 van 8 10 uur op Maandag- Woensdag. en Vriidng- St Elisabeth's Veieenigïng Janss raat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan- dags van 2—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het schrale weer der laatste dagen is voor den groei 4er Hyacinthen en Tulpen niet bijster bevorderlijk of beter gezegd, de snelle groei is er eenigszins door gestuit. Tcc.h staat alles er lief bij. Alles hangt af van de goedheid der lentezon. Maar dat er met Paschen volop tegenieten zou zijn, durven we betwijfelen, Naar ,,De Residentiebode" verneemt heeft de heer H. C Silvilis, voorzitter van den Centralcn Raad van den Ned. R. K. Volks bond in het Bisdom Haarlem, den Centra- len Raad schriftelijk medegedeeld, dat hij ais zoodanig ontslag neemt. Op initiatief van het bestuur der vereeni ging „IJmuiden's Bloei", zal binnenkort een vergadering worden gehouden, waarin men een commissie hoopt samen te stellen uit verschillende kringen der burgerij, om een feesleleijke viering'van het 50-jarig bestaan van IJmuiden, op 1 November a.s. voor te bereiden. Het lag eerst in de bedoeling van voornoemd bestuur, pogingen te doen om deze viering naar een zoeler jaargetijde te verplaatsen, doch dit bleek op bezwaar te sluiten bij het bestuur der gemeente. Aldus komt het feest 1 November. Men zal zich zonder twijfel nog herinne ren, dat in November 1924 in de villa van den heer van Tienhoven te Aerdenhout werd ingebroken en waarbij het onderzoek der politie van Bloemendaai verschillend materiaal vond, waaruit o.m. bleek, dat de dader iemand moest zijn, die in Noord- Brabant woonde of zich daar veel ophield De politie stelde zich daarom in verbinding met de politie te 's-Hertogenbosch en toen kon worden vastgesteld, dat de dader, een zekere R. was, te 's-Hertogenbosch wel be kend. Te Moergestel pleegde hij omstreeks dien tijd een inbraak, werd gesnapt en in arrest gesteld. Hij zag echter kans om uit het arrestantenlokaal te ontvluchten. Later bleek, dat hij over de grens Duits.cbland, had bereikt. Ook daar maakte hij zich schuldig aan inbraak en werd deswege tot gevan genisstraf veroordeeld. Zijn signalement was bekend en het bleek dat het met zijn sig nalement van den inbreker van Aerden hout in overeenstemming was. Door den Officier van Justitie te 's-Her togenbosch was zijn uitlevering verzocht. Na afloop van zijn straftijd werd hij naar Holland vervoerd en te 's-Hertogenbosch in arrest gesteld, om nader gehoord te worden. De hoofdagent Togtema van Bloemendaai en de brigadier der Rijksveldwacht Bood, werden naar den Bosch gezonden om den verdachte te hooren. Na eerst te hebben ontkend, begreep hij uit verschillende be wijzen die de politie hemNvoorlcgde, dat het hem onmogelijk en vruchteloos was om zijn ontkentenis staande te houden en bekende hij de inbraak gepleegd te hebben. Hij is een zekere R., Nederlander van geboorte, die in Duitschland dikwijls zijn verblijf hield. Voorloopig blijft hij te 's-Hertogenbosch in arrest. Alleen GR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 De begrooting der provincie Noord- Holland voor 1926 is bij koninklijk besluit goedgekeurd in ontvangsteen uitgaaf op f 24.580.000. De opcenten zijn vastgesteld alS"vorig jaar op 20 voor grondbelasting en personeéle belasting en op 5 voor inkom sten- en vermogensbelasting, in totaal- geraamd op f 3.849.000 Voor storting ia het wegenfonds is uitgetrokken f 750.000. Bij koninklijk besluit is goedkeuring ver leend aan de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen, vastge steld door Ged. Staten van Noord-Holland. De gemeenten zijn ingedeeld in acht klas sen, waarin de burgemeesterswedden resp. bedragen f 1200—f 1500, f 1600—2000, f 2000—f 2500, f 2400—f 3000, f 2800— f 3500, f 3200—f 4000, f 3600—f 4500 en f 4000f 5000, en de secretariswedden f 1100—f 1400, f 1500—f 1900, f 1800— f 2300, f 2200—2800, f 2500—f 3200, f 2900— f 3700, f 3200—f 4100 en f 3600—f 4600. Een afzonderlijke regeling is getroffen voor de volgende gemeenten Hoorn en Bloe mendaai burgemeester f 4500f 5500, secre taris f 4000f 5000 Schoten en Heem stede, burgemeester f 5000f ^6000, secre taris f 4300f 5300 Alkmaar' Bussum en Haarlemmermeer burgemeester f 6000 f 7000, secretaris f 50Ö0f 6000 Helder, Velsen en Zaandam burgemeester f 6500 f 7500, secretaris f 5500f 6500 Hilver sum burgemeester f7500f8500, secreta ris f 6000f 7000 Haarlem burgemeester f9000f 10.000, secretaris f 70Ó0f 8000. De landbouwer W. te Aerdenhout, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat bij zijn grooteren omzet van boter, zijn inkom sten minder werden en ten slotte een nadee- lig saldo opleverden. W. verdacht hiervan zijn 18-jarigen knecht, die met de aflevering was belast. De politie werd er mede in ken nis gesteld, die er in slaagde den knecht tot bekentenis te brengen. Niet minder dan 125 pond boter had hij in een maand frauduleus verduisterd. Hij werd aan de politiepost te Overveen voorloopig in arrest gesteld. Lou Lichtveld is bij Hendrik Andriessen geweest, een jongeren broer van den be kenden pianist Willem Andriessen, maar zelf meer componist. We ontleenen aan Op gang over hem: „Nu hij op een laten avond tegenover mi) zit, in zijn werkkamer, wordt het mij pas bewust boe Henk Andriessen een van de meest typische Hollandsche componisten is- Het is mogelijk, dat er zijn, die in geniale constructie werken maken, waarvan de knapheid een oogenblik perplex doet staan, dat er anderen zijn, die in de uiterste avantgatde de bruggen aan 't smeden zijn voor een kunst der toekomst, dat ei weer al anderen in Holland wonen, die in een brillante maskerade heel de belangstelling van het oogenblik op zich vestigen; dit alles doet Aandriessen niet Maar is er in dezen jongen kunstenaar, die zoo alleen, zoo kaltn bewust zijn weg gaat, aikeerig van alle ru moer om zich heen, onverstoorbaar door succes en door misprijzen, is er in zóó een niet tóch iets, dat alle anderen missen? De oude componisten in Nederland staren rich dood op de verschrompelde lekkerbeet- :es, die ze van Wagner hebben gekaapt ól etgcr nog, op leege tonnen roffelen ze door op de holle bombarie van Richard Hol. De möderne jongens streven er naar toch voor al internationaal te zijn; en de opportuniteit geeft ze misschien gelijk. Ze zijn Fransch ge- oriënteerd, of bij de Germaansche atonalis- ten school gegaan. Maar wie heeft hier de traditie voortgezet van Okeghem, des Prés, Lassus, Sv/eelinck, bitonaal, polytonaal, atonaal, of in alle geval modern en eigen- tijdsch? Van de jongeren geen, en van de ouderen zéker geen dan misschien Diepen brock Andriessen leunt over de tafel naar mij heen, voor 't vlammetje van de cigaret. De kmp schijnt haar gedempte licht over zijn jongen kop; ik schat zes-, zevenentwintig, maar hij lacht: „de dertig al 'n stuk gepas seerd.... Hij heeft hem goed gekend, de zen vreemden, schichtigen man, die Diepen- brock geweest is. Het blijft onuitgesproken, maar ik geloof, dat deze jonge kunstenaar zich geroepen voelt zijn werk voort te zet ten, niet meer angstig, niet meer opge jaagd, maar vanuit een fundamenteele, stijl- gegroeide zekerheid, die geestelijk wortelt in zijn Katholicisme, nationaal in zijn dege- lijk-Hollander-zijn, en vooral in zijn jeugd, getemperd, maar vol beurende kracht. In zijn jongenstijd is Diepenbrock zijn sti mulator geweest, en degeen, die hem hield op 't rechte muzikale pad. Want we weten 't van zien en hooren eiken dag immers, hoe glibberig dat pad in Holland is, hoe gemak kelijk je den berm af glijdt, van den eenen kant in de vette drassigheid van burgerlijk •niccesjes-halen, of van den anderen kant in het veilige' riet van een der coterietjes. O, het zijn er maar weinigen, die overeind wandelen over den langen, onafzienbaren dijk, welke duikt naar den horizon, maar weinigen, die zich niet laten afglijden om de nuttige .burgerwijsheid: dat zitten mak kelijker dan loopen is. De taaie volharding van Diepenbrock, diens zelfde wil om in ijzeren greep oud en nieuw aan elkaar te schakelen, leeft voort in Hendrik Andriessen, Vroeger is' de gym nasiumleraar componist geworden; hier werd de journalist met het notenboekje voor zich betrapt. Daar kan hij menig goede anecdote van vertellen. De muziek-critiek werd trait-d'union, en thans is hem de daad gelukkig liever dan het beoordeelen. Je wilt het niet weten, Henk Andriessen, en toch hebben we behoefte aan je strijd vaardigheid. Ook Vondel was 'n vechters baas!! Onderwijl je veilig zit te polijsten aan je werk, is er een heele boel aan 't ver rotten in je mooie Holland, achter de dui nen van Dip en Dap, de konijnen, waar jij je jongens en mij zóó smakelijk van kunt vertellen, dat wij 't voor hëilig-en-zeker gelooven. Kijk, dat is nu juist je talent: je kunt overtuigend zijn. Jij kunt laten zien, dat het heel niet noodzakelijk is hier in Holland 'n vunze env dooie meerstemmige kerkmuziek te hebben bij onze prachtige Roomsche liturgie. Jij kunt overtuigend be wijzen aan alien, die oogen hebben in hun kop, dat 't 'm niet zit in vette veelstem migheid, in schreeuwende orgelpartijen en zwaarwichtige fugato's bij onze Missen. Dat het er alleen maar op aan komt vroom en geloovig de woorden te verstaan en te be seffen, die wij moeten componeeren, en dat 't heel niet hindert of we 'n klein beetje modern of héél-erg modern zijn. Dat 't al leen maar goed moet wezen. Daarom moet je meer dan die eene Mis componeeren, ook na de tweede, die nu af is, een derde, een vierde, en ook weer nieu we gewijde gezangen. Er is onder ons geen, die zich méér toespitst om het Grego- riaansch ook tot een waarde voor de mo dernecomponisten te maken, geen die ei beter in slaagt naar den vormen ouden geest een nieuwe gestalte te scheppen. Daarom moet je vooral niet te schaarsch zijn voor ons; je hebt werk te doen voor tien man. Het wordt een strijd, het is er een tegen al het oude, sloome, "levenlooze. En zoo komt het ook, dat je tot nog toe geen •succes" gehad hebt. Maar elk nieuw werk, dat goed is, dat slecht had kunnen zijn; dus moet er zooveel mogelijk goed werk ge maakt woren. Wij wachten daarop. En wat ik van U allen vraag, is eèn beetje meer belangstelling voor het werk van de zen componist, wiens bescheidenheid altijd de reclame heelt geschuwd, die U de oorfen had moeten verblinden, eer ge keekt. Elke kunstenaar, die goed is, heeft recht daar op, dat gij hem trouw wordt, ten koste var, een mindere." De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopcn Week aan warm voedsel uit: Maandag 181, Dinsdag 174, Woensdag 174, Donderdag 175, Vrijdag 182, Zaterdag 169 porties. J Dezer dagen keerden wij wederom uit, aan den heer TH. VAN SCHA IK, de Hoef (U.) een bedrag van wegens aan hem overkomen onge- j val, waardoor een zijner armen I gebroken is. i DE ADMIMIS TRAT IE. iiniiiiuiniiiiimbiumlimiimiiiiiJnijiiimmnaniiinjTinitmmiimmiimmiininiinnnniiuiuiliiiiiiuiniiiMiitjaniuiH INBRAAK TE SCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een perceel aan het Schoter- boschplein, bewoond door H. F. Men heeft zich toegang tot het buis verschaft door een ruitje van de tuindeur te vernielen, zoodat de spanjolet kon worden opgetrokken. Uit een doosje is 55 ontvreemd en uit een portemonnaie 14. Den grootsten buit heeft de inbreker blijkbaar niet kunnen vinden Waa'échijnlij'k wist hij dat de bewoer mei. zijn vrouw naar een bal-masqué was. De- dienstbode was met de kinderen in huis maar zij beeft niets verdachts gehoord- De politie stelt een onderzoek in. Pater Tillemans. Zaterdag heeft Pater Tiilemans, procura tor van het Missiehuis te VelsenDriehuis, in het ziekenhuis „St. Jonnes de Deo", een niet-ernstige operatie ondergaan. Zijn Ecrw. heeft een zeer rustigen 'nacht gehad en zijn toestand is vooruitgaande. Bovenstaande Vereeniging hield haar jaar vergadering, welke zeer druk bezocht was. O.a. waren tegenwoordig afgevaardigden van den Bond van Zangver. v. Haarlem en Omstreken en de heer Jan Booda, dirigent der vereeniging. De Voorzitter dankte onder applaus van de vergadering, den heer Booda, voor zijn goede uitvoering van de verschillende wer ken op het j.l. gehouden concert. Het bestuur werd hulde gebracht voor de vele werkzaam heden, die geleid hebben tot flen weder opbloei van het Koor. De aftredende bestuurders werden her kozen, terwijl in een vacature de heer D. J. Weijers als bestuurslid gekozen werd. Medegedeeld werd het voorloopige werk programma o.a. het geven van een kien- avond en het opvoeren van de operette: „Moeder Tonia", nieuw voor Haarlem, op het a.s. soiree in Mei. De afgevaardigden van den bond gaven hierna een uiteenzetting van het streven van dezen bond, waaruit bleek, dat reeds vele goede dingen verricht waren. Stormvogels had gisteren „lak" aan de traditie, dat 't Qooi dit seizoen op eigen ter rein niet te k-lcppen is en sleepte zoodoen de het kampioenschap in de wacht. Het eei^te doelpunt ontstond twee minuten na het begin, het tweede zes minuten later. Na de rust, toen bijwijlen heel Stormvogels stond te verdedigen, scoorde Wentink een prach tig tegenpunt. Hierbij is het gebleven, dank zij het keurig keepen van Thijssen. In de 3 jaar, dat Stormvogels in de eerste klas speelt, eindigde zij tweemaal als num mer één en eenmaal als nummer twee. Een prachtprestatie! De volgende elftallen kwamen tegenover elkaar te staan: Stormvogels: Thijssen, Haak, Koster, Struys, Snoeks, Bakker, Broek, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, de Boer. 't Gooi: Campman,Meilof, Wentink, Meinsraa. Valenqa, Mekking, Fransen, Gorel, Delsen, van Schaick, v. d. Brink. Koster heeft den toss gewonnen en ver kiest met zon en wind mee te spelen. Na een kalmen aanval van de thuisclub, komt de Stormvogels-linkerwing in actie. De Boer zet scherp „.voor 't doel, v. d. Brink stamp* weg, doch de toeloopende Struys schiet meteen den bal in 't net (01). Er is dan nog slechts drie minuten gespeeld, zoodat Stormvogels al spoedig de leiding heeft ge nomen. 't Gooi, door dit doelpunt wakker ge schut, gooit er een schepje op. Zij krijgt een vrije trap te nemen, waarbij Thijssen het le- dep laat vallen. Gelukkig voor de Stormvo gels schiet Wentink naast. Stormvogels is dan zoo onvriendelijk deze beleefdheid met een doelpunt te beantwoorden. Thans was het Oldenburg, die een voorzet van De Boer 'in het net liep. (02). Ondanks den achterstand blijft 't Gooi moedig volhouden. Wentink en Meinsma zijn een paar vlugge spelers, die meerma len een heel eind weten op te brengen. Zij ondervinden vooral van Koster en Struys evenwel geen medewerking. Tweemaal krijgt de Gooische midvoor den bal vrij, doch even zooveel malen plaatst hij naast het doel. 't Is vooral Gorel, die steeds maar weer zijn voorhoede aan 't werk zet. Oldenburg voor al is zoo verstandig de verdediging een handje te komen heioen. Een weet hij na een geweldige worsteling voor 't Stormv.- docl de situatie te redden. Stormvogels ziet in, dat het zoo' niet gaat en begint weer aan te vallen. Blinkhoff knalt hard over de bovenlat. Dan denken we Stormvogels de leiding te zien vergroo- ten. Houtkamp krijgt van de Boer het le der vrij, heeft voldoende tijd om te richten en schiet dan in. Vallend stopt v. d. Brink het harde schot. Na vlug samensoel lusschen Houtkamp en Blinkhoff schiet Oldenburg een voorzet in eens rakelings over de lat. Als 't Gooi dan nog een vrije trap niet heeft benut, is het rust. De eerste aanval in de tweede helft is weer voor 't Gooi. Koster brengt hem tot staan en meteen zet Broek netjes voor het doel, waarna De Boer over de lat schiet, t Gooi komt echter #nu vinnig opzetten en neemt 't spel in handen. Een aantal corners leveren niet het gevjenschte resultaat op. In de Stormvogelsverdediging moet geweldig Gezwoegd worden, om de snelle aanvallen van 't Gooi te stuiten. Een kwartier Ivo weet zii stand te houden, maar dan verkleint Wentink met een keurig schol den achter stand. 12. Nog kan Stormvogels zich uit de omknri- iing niet losmaken. Zoo af en toe breekt De Boer door maar oogenblikkaiijk zit 't Gooi weer voor Thyssen. Vooral de rechterwing is op dreef, hoe hard Bakker ook werkt. Thyssen kiigt druk werk. doch hij weert zich schitterend, zij 't dan ook meermalen ten koste van een corner. Alle verdedigers staan hem krachtig bij, -»odat, hoe verdienstelijk de Gooi-voor- hoede ook speelt, dpelpunten uitblijven. Meeermalen kloppen de Stormvogels harten echter benauwd. Tegen bet einde werken de Stormvogels zich los. Houtkamp deelt weer lange centers uit en weet ook zich zelf een kans te schep pen, Rakelings schiet hij voor 't doel langs. Kort hierna doet hij het beter. Als de bal op de lijn ligt, Weet v. d. Brink nog te stoppen Ook Blinkhoff ziet kans een schot te lossen doch ook nu is v. d. Brink het struikelblok. Het blijft dus 1—2, wat juist voldoende was Stormvogels aan het kam pioenschap te helpen. Wijziging in de Katholieke Kamerfractie. De zanger Anton Sisfermans overleden. Tegen de Communistische opruiers in onze Oost De nieuwe Pauselijke Encycliek over de Missies. Briand is toch naar Genève vertrokken.— Een onderhoud tusschen Herriot en presi dent Donmergne. Herriot kabinetsformateur? Te Genève zonden Briand, Chamberlain en VanderVeide omtrent de vaste Raads- zètels tot volledige overeenstemming zijn ge komen. Ernstige toestand te Boedapest; vele so cialisten gearresteerd. Het rapport der Engelsche kolencommis- sie gereed. Zie verder ook Laatste Nieuws. Men schrijft ons: De exploitanten van huur-auto's klagen dat er zoo weinig gebruik wordt gemaakt van dit middel van vervoer, het publiek klaagt dat het tarief veel te hoog is. De exploitanten zullen de prijzen lager stellen, zoodra het publiek de taxi's meer gebruikt, het publiek zal er gereeder toe overgaan in een auto plaats te nemen, zoo dra het tarief niet meer zoo abnormaal hoog is. Zoo loopen huurder en verhuurder in een cirkeltje, waarin zij zullen blijven loopen, omdat de een noch -de ander den eersten stap wil zetten om tot betere toestanden te komen. Dat "de klachten van het publiek over het tarief gegrond zijn, geven ook de onderne mers toe; een gemiddelde prijs van 0.30 per K.M. is te hoog. Als een autorit van de grens der gemeente, Wagenweg bijv. of Kleverlaan naar het station 2.50 a ƒ3 kost, is het volkomen begrijpelijk, dat men naar de naaste halte der tram loopt, die ons, met kinderen en koffers, voor 0.40, 0.50, wat langzamer, maar toch ook op tijd, naar de plaats van bestemming brengt. Dit groote prijsverschil werkt te fataler voor de taxi, daar juist in de omliggende gemeen ten, Heemstede, Bloemendaai, Overveen, uiteraard het publiek woont, dat het meest huur-auto's gebruikt. De afstanden van deze gemeenten tot het centrum der stad zijn te groot om te voet af te leggen, de tram brengt den passagier voor een dubbeltje naar de verlangde plaats, de taxi voor drie gulden. Het verschil in prijs is te groot, dat daardoor een weinig meer moeite en een tijdverlies van vijf minuten niet ruimschoots vergoed wordt. De taxi is er voor het publiek, niet het publiek voor de' taxi. Als dus de onderne mers verlangen dat er meer gebruik van hun auto's wordt gemaakt, is het aan hen dit meerdere ge&ruik te bevorderen. Daartoe is slechts één maatregel noodig: tarief verla gen. Indien echter bij de huidige vervoer- prijzen de exploitatie met verlies wordt ge voerd, ofwel de inkomsten juist de uitgaven aan loonen en materiaal-onkosten dekker., zal bij een lager tarief het becrijf nog mia- der loonend worden. De opwerp.ag van de zijde der ondernemers is volkomen juist, op een kleinigheid na, een kleinigheid echter die de geheele redeneering te niet doet. Een lager tarief immers zal het aantal passa giers ongetwijfeld doen stijgen, en de meer dere passagiers tegen lagere prijs zullen de totaal-inkomsten van thans, met weinig pas sagiers tegen den hoogen prijs, doen stijgen. Misschien zal er eenigen tijd verloopen, vooraleer de huur-auto zooal niet populair, dan toch niet meer impopulair is, zal het getal passagiers de eerste weken of maan den stationnair blijven. De kleine onderne mers zullen de exploitatie gedurende dien overgangstijd niet kunnen volhouden Dit is echter als een voordeel te beschouwen voor publiek en voor deze ondernemers zelf, die bij het tegenwoordige tarief bijna reeds met verlies werken. De groote exploitanten zul len het gewenschte ioel bereiken, omdat zij. het bedrijf eenigen .tijd zonder winst kunnen voeren. Want „de cost gaet voor de baet uyt." rniinmn» Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarnt moeten morgen worden opgestoken om 6.21. Heb hel uilstekondste aan te ried in dat iemanJ wenschen kan. uoe zal le wereü het weten, indien gij dief adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Maart 1926. Hoogste barometerstand 775.3 m.M., te Rochefort. Laagste barometerstand 733.1 m.M., te Isafjord. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Maart: Matige tot krachtigen westelijke tot zuid westelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1