BUITEMLAMDSCME *1 a a a a a a a a a a a a a a a SPECTATOR, SPO^.T EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL-UITSLAGEN D. F. C.—R. C. H. 6—2. SpartaUnitas 31. E. D. O.Haarlem 20. FeijenoordA. S. C. 50. (J z B 3 B B B AjaxZ. F. C. 13. BIoemendaal-Hilversum 12. Hilversum II-BI.'daal II 81. - c DOOR^Nk Nieuws uit de Koloniën. Hoe de N. 1. V. B. de zaken leidt. De Koning van Engeland heeft persoonlijk het militaire sportpark geopend. Strub belingen in Oostenrijk. Een praatje over het Belgische elftal. De F. I. F. A. gaat vergaderen! AFDEELING I le klasse. SpartaUnitas 3l 't GooiStormvogels ...12 D.F.C.R.C.H6—2 2e klasse A. D.W.S.West Frisia 13 K.F.C.Alcmaria Victrix 02 2e klasse B. D.O.S.—D.O.N.A.R1—3 KampongH. V.C. 33 VoorwaartsZ.V.V13 3e klasse A. Helder—O.S.V4—1 ZaanlandiaV.S.V. 12 PurmersteijnE.V.C11 3e klasse B. SloterdijkD..W..V.. .....14 Q.S.C.—Amstel 10 RapiditasO.D.E13 3e klasse C. ZeeburgiaAres .-81 HortusAllen Weerbaar 72 S.D.W.Neerlandia 10 3e klasse D. CulemborgLaren 4l UtrechtBaarn 012 4e klasse A. S.E.V.Swift 12 Zaandijk—H. V.V13 4e klasse B. OosterparkHalfweg 52 D.S.V.Ahrends V.C. 02 Reserve le klasse. Blauw Wit 2De Spartaan 231 H.F.C. 2—E.D.0.2 3—2 R.C.H. 2Ajax 2 09 V.V.A. 2—D.E.C. 2 4—3 Z.F.C. 2Rapiditas2 .1— Reserve 2e klasse A. Alcmaria Victrix 2Hollandia 2 51 Stormvogels 2Haarlem 2 43 W.F.C. 2—Ajax 3 2—0 Reserve 2e klasse B. H.V.C. 2—Velox 23—0 Hercules 2Vriendenschaar 2 22 Reserve 3e klasse B. D.E.C. 3S.D.W. 2 4—3 Reserve 3e klasse C. U.V.V. 4Voorwaarts 2,00 AFDEELING II le klas. AjaxZ.F.C13 FeijenoordA.S.C50 E.D.O.Haarlem 20 2e klasse A. Hermes D.V.S.V.U.C02 L.S.V.—D.H.C. 2— 2e klasse B. A.D.O.B.M. T42 ConcordiaC.V.V13 S.V.W.—Olympia 3—1 3e klasse A. LugdunumV.D.S32 D.V.C.—U.V.S1—1 HillinenCeleritas 44 3e klasse B. DelfiaLeonidas 31 R.V.C.—L.F.C3—2 3e klasse C. GoudaSteeds Volharden 23 3e klasse D. VriendenschaarMerwede 01 4e klasse A. Ê.H.S.—H.D.V3—1 D.V.V.Norvicus44 4e klasse B. Hoek van HollandT.O.G.O.71 4e klasse C. B.E.C.—O.N. A1—2 4e klasse D. D.J.S.—D.R.V6—1 Fluks—D.O.S.B3—1 OvermaasSliedrecht 61 Reserve le klasse* C.V.V. 2—Sparta 2 0--0 H.B.S. 2Feijenoord 222 V.O.C. 2—Xerxes 2 4—3 Reserve 2e klasse A. a.s.c: 2—U.V.V. 2 0—1 Olympia 2A.D.O. 20—5 H.V.V. 2—B.M.T. 26—1 Reserve 2e klasse B. Excelsior 2Steeds Hooger 253 Reserve 3e klasse A. Alphen 2—H.V.V. 43—2 L.F.C. 2Concordia 2 23 Reserve 3e klas B. G.S.V. 2Transvalia3 23 Reserve 3e klasse C. S.I.O.D. 2Excelsior 3.23 AFDEELING III le klasse. N.A.C.—M.V.V1—1 EindhovenN.O.A.D. 21 RoermondB.V.V. 21 WilhelminaWillem II 10 AFDEELING IV. le klasse. D.O.T.O.Z.A. C3—1 HengeloQuick45 WageningenVitesse 23 Ensched. BoysEnschede 31 AFDEELING V. le klasse. FrisiaLeeuwarden .....11 W.V.V.—Be Quick 2—1 G.V.V.—Velocitas 1—10 Buiten de competitie. N.E.C.—D.E.C. A'dam3—3 V.V.O.—Be Quick Z3—2 U.V.V.—BI. Wit2—1 Voetbal in België. De Belgische uitslagen van Zondag zijn Berchem SportsC. S. Verviers.70 Standaard LuikAntwerp Royal....23 Racing GentBeerschot 21 AnderlechtLa Gantoise 02 Union St. GilloiseCercle Brugge.... 10 F.C. BruggeDaring Brussel 32 Met groote cijfers heeft D F. C gisteren over de Racing gezegevierd in een wedstrijd waarin door R. C. H., behalve gedurende het eerste half uur zéér onvoldoende is ge speeld. Gedurende het eerste kwartier had R. C. H. zelfs zoo'n groot overwicht dat we iet konden vermoeden dat op zoo gedeci- eerde wijze verloren zou worden. Toen echter D. F. C. door v. Dam de lei ding nam, o i een buitenspel doelpunt, en kort daarop door een fout van Kos den stand op 20 kon brengen scheen de fut er plotseling uit te zijn en kon D F.C. zelfs wederom door verkeert werk van Kos den stand op 30 brengen. Na rust scoorde R. C. H. door Brugman tegen en toen R.C.H. aarna een penalty wegens hands kreeg te amen kwam er een kans om op te halen. Deze liet Roelfsma echter onbenut, waarna D. F. C. er 41 van maakte door van Gendt. Versluis maatk er dan 51 van met een mooi laag schot dat Kos blijkbaar verraste. Uit een snelle doorbraak kopte de Koning toen een voorzet van Koning in het D. F. C. doel, doch van Gendt scoorde nog eenmaal met een fraai schot. R. C. H. zag geen kans meer om nog eens tegen te scoren en zoo won tenslotte D.F.C. met 62. We schreven reeds dat het spel van R. C. H. aanvankelijk beter deed verwach ten. De aanvallen werden steeds goed opge zet hoewel het schieten wel wat te wen- schen overliet. Echter had R. C. H. in die eerste periode zéér zeker een doelpunt ver diend en liep het in verschillende opzichten niet bepaald mee. Door verkeerd opstellen van de R.C.H. achterhoede kreeg toen de D.F.C. rechtsbuiten een kans die hij benutte. Deze speler, van Dam, vormde trouwens met Ruysch een zeer sterke rechterwing, waar aan Krom en Hazevoet hun handen vol had den. Wellicht ware het beter geweest indien Krom zijn aandacht uitsluitend bepaald had tot van Dam. Toen na de rust Nieuwenhuis linkshalf en Krom midhalf ging spelen was v. Dam dan ook lang zoo gevaarlijk niet meer. Krom beging bovendien de fout te lang te wachten met het afgeven van den bal het geen met de fanatiek spelende D. F. C.-ers als tegenpartij bijna steeds noodlottig was. De R.C.H.-keeper had trouwens ook zijn dag niet en spelende als in de voorgaande wed strijden had hij minstens twee of drie doel punten voorkomen. In het verdere verloop van den wedstrijd ging het in de voorhoede van R. C. H. ook niet zoo best meer, vooral van Roelfsema ging weinig kracht uit. Bij D. F, C. daarentegen werd veel vlugger gespeeld en geschiedde het afgeven van den bal ook steeds veel sneller. De aanvallen waren daardoor gevaarlijker en waar in de voorhoede het schieten ongetwijfeld beter was dan bij R. C. H. waren dit des te meer uit. In de D. F. C.-achterhoede waren het vooral de midhalf en rechtsback die uitblon ken, terwijl de keeper naar onze meening niet direct over pech te klagen had. Meerdere raaien heeft het geluk hem ter zijde gestaan hoewel dient erkend dat h- meermalen zijn doel uitstekend verde digd heeft. Inmiddels heeft R.C. H. een groote neder laag te slikken gekregen die wel wat geglat- teerd, doch ten volle verdiend was. Zij vermeld dat de wedstrijd werd geleid door den heer Piepc, een nieuweling blijk baar in het scheidsrechterscorps wiens be slissingen we niet steeds even gelukkig von den, en dat hij werd gespeeld tusschen de volgende elftallen: D. F. C.: Van Gendt Diepenveen Lebret Huyse van Twist Lits van Dam Ruitch van Gendt Donker Versluis R. c. H.: Brugman Ruis Roelfsema de Koning Koning Krom Nieuwenhuis Nachtegeller Hazevoet H. Kuyt Kos Dc Rotterdammers komen eenigszins ver zwakt uit; zij missen de beide vleugelspe lers v. d. Marck en Weber, die resp. ver vangen worden door Van Mens en Schoon- heim. Het begin kenmerkt zich door een vrij mat spel, waarin van krachtsverschil weinig of geen sprake is. Bij een uitval van Sparta passeert Formenoy snel enkele Gor- cummers en doelpunt dan onhoudbaar, zoo dat de gastheeren de leiding nemen. De Gor- cummers blijven zeer actief en na enkele vergeefsche pogingen, maakt Van Dort van een fout van Van Zwieteren gebruik om den van rechts voorgezetten bal langs Roem te zenden, 11. Uit een hoekschop op het doel van Unitas door Schoonheim genomen, geeft Ruffelse Sparta weder een voorsprong, 21. Direct daarna een interessant oogenblik als Roem een door Van Dort uit een hoekschop inge- kapten bal ternauwernood kan stoppen. Ro- za Jr. die onklaar geraakt is, wordt ver vangen De Spartanen zijn nu voor het grootste gedeelte van den strijd in het of fensief, en Muller moet in het Gorcumsche doel op zijn qui-vive zijn om het gevaar te voorkomen Verschillende schoten op het doel gelost gaan over of naast. De rust treedt met 2—-1 voor Sparta in. De strijd in de tweede helft is, wat het eerste kwartier betreft, zeer eenzijdig, aan gezien Sparta voortdurend in den aanval is; de verdediging van Unitas, met Lefevre de Montigny aan hét hoofd, houdt echter goed stand, en tenslotte keert Muller en kele schoten van de Rotterdamsche voor hoede verdienstelijk. Unitas werkt hard en haar voorhoede weert zich ook goed. zoo dat Fuchs en Van Zwieteren zich schrap moeten zetten, en Roem ook al aan het werk wordt gezet. Als het Rotterdamsche doel nauwelijks aan doorboring is ontko men, plaatst Prins een voorzet van Van Mens langs Muller, 31. Uit dezen stand komt tenslotte het einde van dezen weinig fraaien en spannender^ strijd, De wedstrijd viel geweldig tegen. Voor rust was de strijd zeer gemoedelijk, wel wat al te 'gemoedelijk; er werd totaal zonder vuur gespeeld. Na de rust werd de strijd wat vu riger, nu wat al te vurig. Sommige spelers trachtten met forschheid aan te vullen, wat zij aan capaciteiten te kort schoten. De scheidsrechter, Mr. Bisselick hield de teugels strak in handen en was zeer juist in zijn be slissingen. E.D.O. was, wat spel betreft, de meerdere, maar vatte het al te gemoedelijk op. Kuil was niet van de partij; zijn been blessure was nog niet in orde. Simon v. d. Laan verving hem uitstekend. Wat Haarlem betreft, maken we ons bezorgd, wat dat moet worden bij de degradatiewedstrijden. Van de voorhoede gaat totaal geen kracht uit, uitge zonderd enkele keeren dat men zich eens flink inspande, In de middenlinie stond Bies- haar er dikwijls naast en maakte zich daar nogal eens kwaad over, wat hem enkele ma len een vrije schop kostte, Uitblinker in de middenlinie was Dik, welke den geheelen wedstrijd hard en goed" gewerkt heeft. Van de backs viel het uitstekende spel op van D, Houlkooper, welke menige E. D. 0.- aanval om hals bracht. In het doel maakte De Vries een goeden indruk. De volgende elftallen stellen zich op onder Mr. Bisselick: HAARLEM: De Vries D. Houtkooper v. Daaler. Dik, Bieshaar, Gras Lamp, Brakel, Huismans, Wheeler, Onkenhout E. D. O.: C. v. d. Hurk, Perucel, Stcffens, Tanis, Swart C. v. d. Laan, Dinkla, Perucel N. N. S. v. d. Laan Meenhorst Haarlem wint den toss en E. D. O. brengt den bal aan het rollen. De eerste aanval is voor Haarlem, maar komt niet verder dan N^ N. Dan trekt E. D. O. ten aanval en na handig samenspel tusschen Tanis en Swart schiet laatstgenoemde in 's keepers handen. Een goed aangegeven bal van Wheeler schiet Brakel naast; even daarna schiet C. v. d. Laan een vrije trap naast. Over en weer gaan de aanvallen. Zonder het minste vuur werdt gespeeld. Even schijnt het wat beter te gaan; er komt wat meer vuur in, maar dat schijnt niet in de bedoeling tc liggen cn spoedig verflauwd het weer. E. D. O. speelt beter voetbal en is daardoor gevaarlijker voor doel. De Haarlem-aanvallen zijn vrij wel van gevaar ontbloot. De achterhoede der rood-zwarten geeft bijna geen kans om te schieten. Ondanks het sterker zijn van E. D. O. komt toch nog onverwacht het eer ste doelpunt, Een snelle ren van C. v. d. Hurk; een goede voorzet volgt,- Tanis schiet tegen een speler; Perucel vangt het leder op en doet het in doel verdwijnen. Men ver wacht meerdere doelpunten van E. D. O. en hoewel er dikwijls gevaarlijk wordt gescho ten, weet De Vries voor rust verder zijn doel schoon te houden. Als weer begonnen is, gaat het weer even tapi, Dan schijnt er wat leven in Haarlem te komen en het publiek begint Haarlem aan te moedigen. E. D. O. moet enkele malen heftig verdedigen, doch weet door kalm spel de Haarlem-voorhoede in bedwang te hou den. E. D. O, herstelt zich en naderen telkens gevaarlijk het Haarlem-doel. Bieshaar, welke nog als eens gepasseerd wordt, begint een beetje te stevig aan te vallen. Enkele spe lers doen daaraan mee en het spel begint een beetje al te forsch te worden. Gelukkig houdt Mr. van Bisselick de teugels strak en houdt het spel binnen de perken, Hoewel E. D. O. verreweg het beste van het spel heeft, zijn enkele Haarlem-aanvallen van dien aard, dat een gelijk spel niet onmogelijk lijkt. Dan maakt Tanis aan alle onzekerheid een einde door den bal, goed opgebracht door Steffens, hard langs De Vries te jagen. Korte tijd is er nog te spelen en als het fluitje gaat, is de stand nog 2-0. Zooals reeds gezegd, viel de strijd tegen. Een talrijk publi k was aafiwe- zig. Gelukkig was het weer van dien aard, dat het verblijf op het terrein niet onaange naam was, zoodat men zijn gang naar het terrein toch niet hoefde te beklagen. De gasten, die met een invaller verschij nen, trappen af, doch Fijenoord weet onmid dellijk het leder te veroveren en eenige fa natieke aanvallen te ondernemen. De ver dediging van A. S. C. blijkt echter in goede conditie. Na vijf minuten spelens weer Ko- nings het Leidsche net te doorboren, doch dit doelpunt wordt wegens buitenspel niet toegekend. Even later is het echter Pijl, die volgens de regelen der kunst v. d. Meer passeert. 10. Feijenoord blijft een hevigen druk uitoefenen op het doel der gasten, doch het schieten laat bij Feijenoord nog al eens te wenschen over. Dan neemt A. S. C. het offensief over en weet een hoekschop te forceeren, die echter niets oplevert. Vlak hierop plaatst Stephanus het leder goed voor dool, doch de Ruyer verknoeit deze fraaie kans. Feijenoord heeft echter het beste van het spel en vergroot spoedig haar voorsprong als v. d. Meer een ingezonden bal onvoldoende wegwerkt en Konings maar voor het intrappen heeft. 20. On middellijk hierna brengt Barendregt den stand op 30, waarmede rust ingaat. Na de hervatting heeft A. S. C. haar op stelling totaal veranderd en valt fanatiek aan, doch de Rotterdamsche verdediging heeft met deze aanvallen weinig moeite. Als Fijenoord den aanval dan weer over neemt zorgt Barendregt voor het vierde en vijfde doelpunt 50. Dan komt A. S. G. krachtdadig opzetten en een schot van Ste- fanus kan Klop slechts ten koste van een hoekschop redden. Deze lever niets op. Di rect hierna komt dezelfde speler op nog geen meter afstand, alléén voor Klop te staan, doch hij ziet nog kans om naast te schieten. Een vrije schop, die A. S. C. even buiten het strafschopgebied ten deel valt, wordt door Scholtens juist naast geschoten. Ook Feijenoord kan het niet meer tot doelpunten brengen, zoodat het einde komt met een 50 overwinning voor Feijenoord, 1 E" AFD. I. J 1 Vereeenigingen _j S co D.F.C, 'TGOOI CL H V. V. R C. H. <c H K t r> STORM ai H BLAUW WIT D. F. C. H. F. C. H.V.V R. C. H.. SPARTA STORMVOGELS V.O.C UNITAS 4-3 4-2 1-2 2-1 2—3 i--a 0-3 a—4 3-4 5-2 4-2 2-2 6-2 2-8 2-7 6-2 1-1 5-1 1-1 1-1 1-1 2-2 1-2 3-0 8-2 1-4 4-3 4-3 5-3 2-2 0-2 0-2 1-1 3-1 3-1 2-1 - 7-3 3-4 1-3 1—2 - 4-1 1-3 4-6 1-1 3-0 6-4 0-0 4-1 2-3 3-1 4-0 5-2 5-2 0-1 3-2 4-0 0-1 5-0 1-0 4- 0 2-2 2-1 1-0 3-0 0-4 3-3 2-0 4-3 3-2 0-5 2—2 3-2 3-2 2-1 3-2 0—4 2-5 0-5 1-4 3-3 1-3 0-6 i-i AFD. II. Vereenigingen AJAX A. S. C. E. D.O. EXCELS i FEIEN HAARL H.B.S, SPART. 3 Z.F.C. AJAX.. A. S. C E. D, O., EXCELSIOR FEIJENOORD HAARLEM e 3-0 1-2 0-1 2-2 2-1 1-1 1-0 5-3 1-3 1-5 1-0 1-2 0-4 6-5 2-4 4-1 3-1 2-2 1-2 2-1 2-2 3-2 2-0 1-1 i 4-1 2-0 4-0 1-1 1-1 1-0 2-3 2-2 2-4 1-2 5-0 7-1 2-0 5-0 i-i 4-3 6—1 4—5 2-3 2-2 2-2 2-3 0-5 1-4 2-3 0-1 2-0 3-0 H. B. S DE SPARTAAN.... U. V. V Z. F, C. 4—3 3-2 1-2 4—1 2-2 3-0 5- b 1-2 3-1 2-6 1—3 2-0 2-3 3-2 4-1 7-1 1—3 6-1 3-2 1-3 1-1 5-2 2-2 2-1 2-8 0-5 4-2 1-1 2-2 3-2 3-1 2-1 2-2 1-1 Voor een uitverkocht huis heeft Z.F.C. den Ajaxieden alle katnpioensillussies ont nomen, door in de laatste drie minuten twee doelpunten te forceeren. Het was even on verwacht als ongelooflijk. Ajax, die den af trap deed begon met een paar kansen en een corner te missen, waarna het spel eenigszins gelijk opging. Een kopbal van de Maar was voor Ajax bijna noodlottig, doch als Rutte even later een bal naar Volkers doorspeelde, leefde het Ajax-kamp wat op en hoewel keeper De Vries ten koste van een corner redde, duurde het evenwel niet lang, of Rutte scoorde via den paal. Lang had Ajax echter geen pleizier van dit doelpunt, want nog geen vijf minuten later toen Hordijk een bal in het veld liet inplaats van uit te laten loo- pen, was Hoogmoed vlug genoeg om de par tijen op gelijken voet te brengen. Z. F. C. bleef gevaarlijk voor het Ajax- doel, terwijl de gastheeren cr op hun beurt al even weinig voor het Z. F. C.-doel van terecht brachten. Na de rust forceerde Z. F. C, een corner, die op niets uitliep, Rutte nam den bal mee, doch de Vries werkte goed weg. Verscheidene Ajax-aanvallen volgden en elk oogenblik verwachtte men een doel punt. Z, F. C. sloot de Amsterdamsche voor hoede volkomen in, zoodat er van scoren geen sprake was. De Z. F. C.-uitvallen wa ren veel en veel gevaarlijk. Hoewel Ajax tot vijf minuten voor het einde het spel geheel in handen had, waren twee Z. F. C. uitval len voor Ajax zoo noodlottig, dat èn Hoog moed èn Colette binnen drie minuten twee doelpunten maakten. Daarmede was het pleit beslist. Bloemendaal heeft invallers voor Blanke voort en van Beugen Bik; Hilversum moet het zonder jhr. Quarles van Ufford stellen. Vrij laat stellen beide partijen zich op onder leiding van den heer Schiff. Aan vankelijk wordt gen vrijwel gelijk opgaand doch futloos spel gespeeld; beiderzijds worden de krachten nog gespaard. Dan gaat Hilversum meer aanvallend optreden en blijkt al dadelijk, dat de Bloemendaalsche sche achterhoede niet zoo buitengewoon hecht is; de goede steun van v. Beugen Bik wordt er zeer gemist. Bovendien is Bloemen- daal's keeper niet geheel zeker van zijn zaak. Gelukkig kan echter de half-linie, PilaarMr. GeylMidler van Czernicki, die uitstekend werk verrichtte, nog al eens redden. Toch laat het eerste doelpunt der gasten niet lang op zich wachten. Als Van Herwijnen in de gelegenheid gesteld wordt een schot te lossen, geeft hij een vrij tamme slag, die eerst door Brauns gestopt worden, doch de bal wipt over zijn voeten in doel, waarmede Hilversum leidt: 0Direct zitten de Bloemendalers er nu op en weten zij het spel vrijwel op Hilversum-helft te houden. Het is vooral in deze periode, dat de ornaje-hemden veel pech hebben. Een "corner op het Hilversum-doel „wordjp door Westerman hard ingeschoten, doch de keeper redt keurig. Als rust aanbreekt is Bloemendaal er nog niet in geslaagd gelijk te maken. Na een lange pauze wordt weer begonnen. Bloemendaal treedt het meest aanvallend op, doch hun spel staat op lager peil, dan het Hilversumsche. Hier geeft v. d. Wal Bake een keurige partij als mid-'half; bij zet voortdurend de vleugels aan het werk en helpt, zoo noodig, de achterhoede en past de "off-sidetaktiek vaak met succes toe. De Bloemendaalsche achterhoede, Hut. De Visser, is er thans beter ingekc/men. Zij missen minder ballen en met harde schoten wordt het terrein steeds gezuiverd. De Bloemendaal-voorhoede, hoe hard er ook gewerkt wordt, blijkt niet tot scoren in staat. Kop heeft al eenige keeren getracht op ver vooruit gespeelde ballen in te loopen, doch voorioopig zonder succes. Als hij den bal, dan midden in het veld te pakken krijgt, rent hij er mee naar buiten, passeert,op keurige wijze halfs en back-linie, brengt den bal binnen den cirkel en lost dan een on houdbaar schot, dat doel treft: 11. Een oorverdoovend applaus weerklinkt onder het talrijk publiek voor deze krachtige prestatie! Hilversum zich al zeker wanend van de overwinning, pakt dan weer aan en onder neemt aanval op aanval. Ook thans blijft resultaat niet uit. Als de Hilversumsche rechts-uiterst den bal heeft, echter nog bui ten den slag cirkel loopt dc keeper reeds uit, daarmede gelegenheid gevend tot een makkelijk doelpunt. De kans wordt dan ook benut: 12, Het loopt langzamerhand tegen het einde. De thuisclub zet er nog eens alles op om ten minste gelijk spel te verkrijgen, doch het baat niet meer. Als Schiff einde aankondit, heeft Bloemendaal een onverdiende nederlaag te boeken. Een gelijk spel had de verhouding juister aange geven. Intusschen zijn de oranje-hemden twee kostbare puntjes kwijt en daarmede hun kans op het afdeelings-kampioenschap! De Bloemendaal-reserves hebben het er al zeer slecht afgebracht. De wedstrijd werd met 10 man en ettelijke invallers ge speeld. Al direct wordt Bloemendaal geheel ingesloten en in minder dan geen tijd, staat het reeds 20 in het voordeel der gast heeren. Dan leeft Bloemendaal eenigszins op, doch tot scoren kunnen zij het niet brengen. Hilversum vergroot daarentegen de voorsprong 30, met welken stand de rust wordt aangekondigd. Na de rust gaat het spel gelijk op, doch voor doe! knoeien de Bloemendalers ver schrikkelijk, zoodat de achterhoede der thuisclub het gevaar gemakkelijk kan be zweren. De Hilversummers hebben meer verstand om doelpuntjes te „fokken"; de stand wordt geleidelijk tot 60 opgevoerd. Dan weet Brandjes voor Bloemendaal de eer te redden: 61. De gastheeren achten het halve dozijn nog niet voldoende en scoren nog twee maal: 81, waarmede het einde komt. •J*.'. Dikwijls beweert men dat een goede buur beter is dan een verre vriend, en niet gaarne zou ik het tegendeel willen neerschrij ven. Maar gelukkig bestaan er toch ook nog verre vrienden, waarop men bouwen kan. Daar moeten wij allen blij om zijn, u zoowel als ik, want juist(dit stelt mij in staat steeds de nieuwste Indische snufjes in deze feuille tons te verwerken. De laatste mail bracht mij weer tal van bijzonderheden uit de tro pen, welke ik successievelijk hoop op te disschen. In de eerste plaats vertelde men mij uit voerig, hoe de bekende doelwachter v. d. Poel 't tegenwoordig maakt. U herinnert hem toch nog wel Gaat u in gedachte nog even terug naar de glorie-jaren van het Bredasche Velocitas, de symphatieke cadet ten-club, wier heiligdom hij langen tijd ver dedigd heeft. Ook van de Houtrust-club H.B.S., bewaart hij nog prettige herinne ringen. Van der Poel was in zijn Hollandsche jaren een uitstekend keeper en niet ten onrechte heeft de Nederlandsch Elftal-commissie hem de eer waardig gekeurd het nationale doel te verdedigen. Dat was in dien gedenk- waardigen wedstrijd tegen de Franschen, teen onze boys die éclatante 81 over winning boekten. Ongetwijfeld zou hij ook daarna nog wel eens voor de hoogste voetbal eer in aanmerking gekomen zijn, als de tro pen geen ontijdig einde aan zijn Hollandsche sport-carrière hadden gemaakt. Natuurlijk werd hij in de militaire voetbalvereeniging Sparta, welke te Weltevreden gezeteld is, met open armen .ontvangen. En waarvoor hij een geduchte steun gebleken is. Dat Indische Sparta is anders een merkwaardig elftal. Reeds tal van jaren komt deze vereeni- ging in de tweede klasse uit, waar zij echter met wisselend succes optreedt. Feitelijk is dit elftal te sterk voor deze afdeeling, ten minste wanneer de heeren au grand complet in het veld verschijnen. Doch aan dit laatste hapert nog wel eens het een en ander, of liever hapert zeer veel, want anders had Sparta reeds lang den eersten klassetitel ge voerd. De uitgebreide diensten, die de mili tairen regelmatig te vervullen hebben, staan het vereenigings-succes echter, leelijk in den weg. Meestentijds verschijnt er dan ook maar een combinatie van tweede, en derde elftal in het veld. Toch is 't een vaststaand feit, dat wanneer beker- of medaille-wedstrij den georganiseerd worden, waarop men tus schen twee haakjes in Indië zoo verzot is, Sparta altijd onder de genoodigde behoort En maar al te vaak is 't voorgekomen, dat de sterkste eerste-klassers mits de militairen op oorlogs-sterkte verschenen stevig werden geklopt en de Spartanen met de mooiste tropheën huistoe gingen. Veelvuldig is dit groote succes aanleiding geweest, dat men de Weltevredensche club bij keuze wil de promoveerën, doch hoe vleiend dit voor stel ook voor hen wezen moge, nimmer hebben zij daar adhaesie mede betuigd. Ook op het oogenblik bezetten' zij weer de bovenste plaats doch 't is heel wel mogelijk, dat al de mooie vooruitzichten op het laatste oogenblik weer den bodem worden ingeslagen, Intusschen heeft Sparta zeer veel aan van der Poel te danken en verzekerde mijn zegsman mij is hij weer schitterend in conditie. Jam mer heeft hij kort geleden een nogal ernstige knie-blessure opgeloopen en hoewel een operatie de toestand wel eenigermate heeft verbeterd, ondervindt hij er toch nog steeds last van. Op 28 Januari 1.1. heeft de Nederl. Indi sche Voetbalbond een rondschrijven tot de aangesloten bonden gericht, waarin werd medegedeeld, dat de N. I. V. B. de, door de F. A. aangebrachte wijzigingen in het spel- reglement heeft overgenomen. Echter maakte men met den buitenspelregel een restrictie en werd 't aan de gewestelijke bonden over gelaten deze nieuwe regel in te voeren of de oude voorioopig te handhaven. Dit is wel een eigenaardige houding van het Bondsbestuur. Wij hebben getracht de beweegredenen uit te vinden, welke het B. B. tot dit besluit hebben gelejd, want men kan hierdoor voor malle gevallen komen te staan. Zooals reeds eerder medegedeeld, zijn er in Indië zes gewestelijke bonden, die jaarlijks elkander ontmoeten. Tot welke vreemde con flicten moet 't nu leiden, als Bond A den re gel aanvaard heeft en Bond E de oude me thode prefereert. Ik twijfel niet, of de N.I. V.B. zal wel spoedig van dezen dwaalweg terugkeeren. Na een wijle.nu vertoefd te'hebben in onze warme koloniën, gaan wij thans naar 'koelere streken naar het Groote Eiland, dat om spoeld wordt door de Noordzee en den mach tigen Atlantïschen Oceaan. Wij weten allen, dat het Engelsche volk een bij uitstek sportlievende natie is. Alleen Londen met zijn 7 millioen inwoners kan al prat gaan op het bezit van 2200 vereeni- gingen en zoo er nog meer ruimte voor speel velden beschikbaar was, zou dit aantal nog grooter zijn. Echter moet men wel rekening houden, dat de meeste clubs niet meer dan twee of drie elftallen bezitten. Doch afge- zieri van de groote populariteit, wil ik 't hier hebben over het geweldige Sportpark, dat de Militaire Dienst zoo pas te Chiswick bij Londen heeft geopend. Deze all-round sportplaats is werkelijk grootsch opgezet. Men heeft er vijf voetbalvelden aangelegd, één rugby-veld vier hocke'y-velden, dertig tennis-banen, deels gras, deels gravel— banen en een groot cricketveld. In het mid den van dit uitgestrekt complex heeft men een paviljoen gebouwd,, waarvan men de warande zoodanig heeft geconstrueerd, dat men behalve een prachtig uitzicht over de voornaamste terreinen, ook van een schit- térend landschap kan genieten met de Theems op den achtergrond. Dit paviljoen heeft zeer gerievelijke kleedkamers,'douches, restaurant en een keurige balzaal. Men ziet dus een up-to-date inrichting. Met den aanleg van dit Sportpark ging niet minder dan 30.000 pd. Sterling gemoeid. Wel heeft men Regeerings-subsidie genoten doch het belangrijkste deel van deze som werd door de militairen-organisatie bijeen ge bracht. Zoo pas heeft de Koning van Engeland, vergezeld door den Hertog van York en groot gevolg het Sportpark officieel geopend. Niet minder dan 10.000 genoodigden woonde de plechtigheid bij. King Georg knipte zelf het lint door, terwijl de militaire kapel het „God save the King" ten gehoore bracht, waarna de verschillende spelen een aanvang konden nemen, 't Moet een onvergetelijke dag geweest zijn, die ongetwijfeld een groote plaats zal innemen in de sport-geschiedenis van de Engelsche natie. 't Zal een week of twee drie geleden ge weest zijn, dat ik u in deze rubriek ver haalde van de oneenigheid, die onttsaan was tusschen de twee Oostenrijksche belangen verenigingen eenerzijds de Bond van eerste klassers met ais tegenstanderjde vereeniging van tweede- en derde klassers, de Sakö ge- heeten. Aanvankelijk deed het geschil zich nogal ernstig aanzien, doch door gemeen schappelijk overleg wist men op vele punten tot overeenstemming te komen. Er was de zaak tenslotte in een zoo ver gevorderd sta dium, dat een fusie elk oogenblik kon worden gezien. Toen echter het punt bestuurs verkiezing aan de orde kwam, bleek er zoo weinig wederzij dsch vertrouwen, dat de on derhandelingen werden afgebroken en de heeren botrs uiteen gingen. Niemand twij felde er aan, .of de kwestie zou wel weer bijgelegd worden, toen de Bond van eerste klassers plotseling de Askö een ultimatum zond. Wanneer de daarin vervatte eischen niet onvoorwaardelijk werden ingewilligd, zoo dreigde de Bond van eerste klassers, zou hij zijn spelers geen toestemming verleenen om voor het Oostenrijksche elftal uit te ko men in den landenwedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije, welke op 14 Maart plaats zal vinden. Dat deze mededeeling groote op schudding teweeg bracht laat zich lichtelijk begrijpen en achtte de heer Pantueck, praeses van den Oostenrijkschen V. B. het moment aangebroken om in te grijpen. Thans is de crisis nog wel niet opgelost, maar heeft ge noemde heer in zooverre succes, dat hij de eerste klassers van hun boos plan he:ft te ui- gebracht om den wedstrijd in .duigen te laten loopen. De autoriteiten zijn overigens met deze match niet fortuinlijk geweest, want behalve deze strubbeling rezen er met het bepalen van het terrein ook nog moeilijkheden met de politie. Het lag in de bedoeling de kamp op het Vienna-terrein te doen plaats vinden, doch de Hermandaad weigerde hiervoor per missie te verleenen. Tenminste in die voege, dat niet het maximum aantal toeschouwers werd toegelaten, in geen geval meer dan 52.000 menschen. Dit was natuurlijk weer niet naar den zin der First Vienna, die fi nancieel hier niet wél bij voer. Hoe de zaak nu opgelost is, weten wij momenteel nog niet. Intusschen zijn wij wel nieuwsgierig, hoe de Tsjechen zich in Weenen houden zullen. Ver leden jaar hebben zij een schitterend pro gramma afgewerkt, hoewel wij destijds reeds opgemerkt hebben, dat zij niet altijd de sterk ste ploegen tegenover zich zagen geplaatst. Bovendien hebben zij in 9126 hun eerste nederlaag al geslikt, gij herinnert 't U, op 17 Januari tegen Italië te Milaan. Op denzelfden dag, dat Oostenrijkers en Tsjechen elkander de eer zullen betwisten, treedt onze Nederlandsche ploeg tegen de Belgen in het veld. Bereids heeft men van de samenstelling der Belgische ploeg ken nis kunnen nemen en tevens gezien, dat voor het eerst sinds lange jaren de oude Swartenbroeck niet is ingedeeld. Ongetwij feld zal dit een pijnlijk moment voor den dokter geweest zijn, doch gelukkig is hij een hoogstaand sportman om niet te erkennen, dat hij thans zijn plaats aan de jeugd moet efstaan. Bevreemdt heeft 't mij echter, dat de Belgische Sellectie-commissie zeer veel spelers andere plaatsen heeft aangewezen dan welke zij in hun club-elftal bezetten Geenszins wil dit zeggen, dat de gekozenen niet zullen voldoen, doch een feit blijft 't in tusschen, dat spelers het gemakkelijkst en productiefst werken op die plaats, waaraan zij gewend zijn. Bovendien beproeft men, tal van jeugdige spelers. Natuurlijk zijn de leden der elftal-commissie niet voor critiek bespaard gebleven, hetgeen onder de gege ven omstandigheden reeds vooruit was te zien. Immers, in het Belgenland is 't al even als bij ons, men beschikt niet meer over voetballers die een klasse op zichzelf vor men, want over het algemeen is er weinig verschil in capaciteiten meer. Debuteert een nieuweling met succes, dan is hij boven Jan; in het tegenovergestelde verschiet de ster even snel, als hij deel begon te nemen aan den grooten kringloop. Ook vangt Vrijdag een conferentie te Brussel aan, waar de leden van de F.I.F.A. zullen beraadslagen over het amateursvraag- stuk en eenige andere aangelegenheden. Destijds hebben wij over dit onderwerp reeds uitvoerig geschreven, waaraan niet veel meer toe te voegen valt. Alleen willen wij nog vluchtig melden, dat de leiders der Tsjechische- Oostenrijksche- en Hongaar- sche V.B. hun gemeenschappelijk stand punt hebben bepaald en dit in vier punten is samengevat, 't Zou te veel plaatsruimte vergen om hierover uitvoerig te schrijven, toch kunnen wij niet nalaten op te merken, het verzet van genoemde bonden tegen een bepaling van het Olympisch Comité, dat uitsluitend amateurs aan de Olympiade 1928 mogen deelnemen. Men kan er van verzekerd zijn, dat er heel wat gebabbeld wordt over onze internati onale voet-bal-aangelegenheden, waarbij de ontmoeting BelgiëHolland als welkom inter mezzo op het programma staat. I Corresp. Hr. K. te Heemstede. Uw schrij ven ontvangen. Ik veronderstel, dat u de meerdere bijzonderheden wenscht over de Indische athletiek-beoefening. Ik hoop u deze t. z. t. te geven, ook al heeft een later Aneta-telegram medegedeeld, dat de heer A. Paulen niet naar Indië zal gaan, Heeft u echter speciale verlangens, dan kunt u deze via de Redactie wel even kenbaar maken. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6