ÜÜl^'ISNR 1 Radio-omroep. VS - De Fransche kabinetscrisis. Doumergue, de Fransche president, heeft het ontslag van het kabinet aanvaard. In Genève heeft het Iteengaan van Briand een zeer pijnlijken indruk gemaakt. De Zwitsersche regee ring heeft maatregelen genomen voor de veiligheid van graaf Bethlen. Een cycloon in de buurt van Genua richtte groote verwoestingen aan. Een botsing tusschen Chiienen en Peruanen. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. 33 GEM. BUITENL. BERICHTEN. Marokkaansche scairmooitiei:. die in Sevilla vertoefd hebben, hebben daar voor liet eerst van hun leven een tochtje per vliegmachine gemaakt. Qrootvisier Abd-el-kader in het vliegtuig. SPOORVERBINDINGEN MET HET VERRE OOSTEN. EEN KLOOSTERGEBOUW INGESTORT, De Fransche Kabinets crisis. Tot het laatste oogenblik geloofde men dat ie Kamer Briand zou steunen en talrijke ge matigden waren geneigd het te doen. Een klein incident in de avondzitting wijzigde hun voornemen. Toen Bokanowski verklaar de dat hij er geen berouw van had vóór de régeering te hebben gestemd, antwoordde Briand: Betreur het niet, het gebeurt zoo zel den en zoo weinig van harte. De gematigden vatten deze onschuldige uitlating als een uiting van geringschatting op. Zij onthielden zich van stemming of stemden tegen, terwijl zij anders vóór zouden hebben gestemd. De ontslagindiening. Briand en zijn medewerkers kwamen om leven uur Zaterdagochtend in het Elysée aan om president Doumergue hun ontslag aan te bieden. Om 7.50 uur verlieten zij het Elysée. Doumer besloot zijn reis naar Lyon (ope ning Jaarbeurs) niet te annuleeren en heeft Zaterdagochtend om 8.45 Parijs verlaten. In tegenstelling met hetgeen eerst werd gemeld deelde Briand aan het einde van den ministerraad, waarin hij het ontslag van het kabinet aan Doumergue voorlegde, mede, dat hij -Zaterdagavond naar Genève zou vertrek ken, na in den loep van den dag besprekin gen met de geallieerde vertegenwoordigers in den Volkenbond, die zich op het oogenblik te Parijs bevinden, o.a. Skzrynski, de Pool- sche minister-president, te hebben gevoerd. Briand zal nochtans niet aan de officieele werkzaamheden der huidige Volkenbondszit ting te Genève deelnemen, daar hij van oor deel is dat hij, nu hij door de Kamer is om vergeworpen, niet in een positie verkeert om de Fransche regeering in eenigerlei opzicht te binden. Briand kabinetsformateur? De val der regeering heeft in politieke kringen diepen indruk gemaakt. De parle mentsleden erkennen algemeen, dat de toe stand, uit de stemming der Kamer voortsprui tend, bijzonder verward was en dat een cri sis niet gemakkelijk zou zijn op te lossen. Zij wenschen dan ook, dat Doumergue zoo spoe dig mogelijk met het raadplegen van politieke persoonlijkheden beginnen ter oplossing der crisis met het oog op de gevolgen, welke de val van het kabinet met zich brengt. Immers, de middelen, waarop bij het aannemen der wet werd gerekend, moeten met spoed door andere maatregelen worden vervangen ten einde over eenige weken een crisis te ver mijden, die de daling der valuta zou kunnen verergeren. Tal van Kamerleden zouden gaarne zien, dat Briand zeer binnenkort weer met de vor ming van een kabinet zou worden belast, om hem in staat te stellen in den Raad van den oikenbond, voor het sluiten der zitting, de Fransche belangen met het gezag van een regeeringshoofd te ondersteunen. Zelfs onder degenen, die door de stemming medegeholpen hebben om de regeering omver te werpen, zijn er velen, die overtuigd zijn, dat Briand de meest hevoegde politicus is om de taak op zich te nemen het kabinet te hervormen. Allen erkennen dat de portefeuille van bui tenlandsche zaken in de a.s. combinatie aan bem moet worden toegewezen. Doumergue heeft het ontslag van het mi- histerie aanvaard, hij heeft zijn medewerkers dank betuigd en hun verzocht de loopende zaken af te doen. Tal van Kamerleden, zelfs ook degenen, die aan het omverwerpen der regeering mee werkten, verklaarden te wenschen, dat Briand zeer spoedig opnieuw premier werd, waardoor hij in staat zou zijn in den Raad van den Volkenbond de Fransche belangen te verdedigen met het prestige van hoofd der regeering. Zij deden voorts opmerken, dat de stemming geenerlei duidelijke aanwij zing aan Doumergue kon geven, want er bleek geenerlei nieuwe meerderheid ui in staat een regeering te steunen. Alvorens naar Lyon te vertrekken had Doumergue een langdurig onderhoud met Briand in zijn salonrijtuig. Het financieele probleem. Alle in de Kamer aanwezige leden, ielis degenen, die meewerkten aan de on- x erwerping van het kabinet, erkennende de dringende noodzakelijkheid om aan de schatkist de noodige middelen te verschaf fen en gaven in overweging dat de Kamer en de Senaat het ontwerp zouden aannemen zooals het daar ligt en dat dan in de wet op de middelen de noodige inkomsten zouden worden opgenomen voor het even wicht der begrooting. Een voorstel fot Kamer ontbinding. Het Kamerlid van de Seine Taittinger heeft bij de Kamer een voorstel tot Kamer ontbinding ingediend. De radicaal-socialisten zouden een ka- foinet-Herriot wenschen, maar met het oog op de oppositie der socialisten, die een herstel der meerderheid van het kartel moeilijk maakt, zouden zij een uitbreiding aanbevelen en de vorming van een links republikeinse!) concentratiekabinet. Vele andere Kamerleden zijn van oordeel, dat de persoon, d-e het meest bevoegd is, deze poging te verwezelijken, Briand is, die het ertrr.uwen heeft behouden van een groot aantal Kamerleden en Senatoren. Briand toch naar Genève. Een off-cleel telegram, dat Zaterdag ge zonden is aan het secretariaat van den oikenbond, meldt dat Briand Zaterdag toch naar Genève vertrekt. Naar in regeeringskringen verluidt, ver klaarde Briand in de zitting van het kab - net. waarin het ontslag besproken werd, dat hij Zaterdagavond tcch naar Genève vertrekken zou. Als officieel vertegenwoor diger van Frankrijk zal hii niet aan de ver gaderingen zelf deelnemen, doch daaren tegen zal hij de partieul ere vóórbesprek.n- gen bijwonen. Het kabinet beeft Zaterdagochtend zijn ontslag aan den President aangeboden. Uit Parijs wordt gese'nd dat Briand zaterdagavond toch naar Genève is ver trokken. De indruk te Genève over het heengaan van Briand. Het bericht van het aftreden van Briand, dat Zaterdagmorgen vroeg te Genève be kend was, heeft in olkenbonaskringen die per, indruk gemaakt. Men had alles verwacht behalve dat. Men :s er Briand erkenteliik voor. dat hij niet volhard heeft bij zijr.i wei gering om naar Genève te komen als verte genwoordiger van Frankrijk. Algemeen wenscht men. dat in den toestand, gescha pen door de stemming der Kamer, zoo spoedig mogelijk klaarheid zal komen. De gevolgen Van het ontslag van Briand b'iiken reeds thans aanzienlijk te zijn. Het is mogelijk dat sommige belangrijke discus sies in den Raad van den Volkenbond er door zutlen worden verdaagd. Het schijnt evenwel niet dat dit het gevaf zal zijn met de toelating van Duitschland. Houghton Kellogg's opvolger Volgens een bericht van het Exchange- Agentschap uit Washington loopt daar hei gerucht. dal de Amerikaansche gezant te Londen Houghton tot opvolger van Kellogg als minister van buitenlandsche zaken zou worden benoemd. Het herstel van Hongarije. De fi.-.ancieele commissie uit den V. B. is haar werkzaamheden begonnen met een on derzoek naar het financieel herstel van Hongarije. Zij hoorde het exposé van Beth len en den V. B. Commissaris, die geen van beiden de quaeslie van het beëindigen der finas.cieele controle aanroerden. De komst van Bethlen, De Bondsraad hee't maatregelen genomen cm de veiligheid van Bethlen, den Hongaar- schen premier, tc beschermen. De aanspraken van Brazilië en Spanje. Uit Genève wordt gemeld, dat Brazilië er genoegen mee zal nemen, dat zijn verzoek om een permanenten zetel in den Raad va nen Volkenbond in deze zitting niet zal worden behandeld. Men verwacht dat Spanje dit voorbeeld zal volgen, wanneer de officieele bekrachtiging van dit besluit uit Rio de Jet eiro zal zijn ontvangen. Een plan van Benesj tot oplos sing van het probleem der uit breiding van den Bond. Benesj schijnt een uitgewerkt plan ie heb ben meegebracht voor een oplossing van het probleem der Raadsuitbreidin.^ dat geba seerd is óp het verzoenende standpunt dat Benesj reeds vaak in Genève en daarbuiten heeft ingenomen. Chamberlain te Parijs Chamberlain kwam Zaterdag te Parijf aan, aan het station begroet door Briand. De beide ministers hadden een langdurig onder houd op het perron en begaven zich samen •mar de Britsche ambassade. Mussolini naar Genève? Naar de „Mattino" meldt, zal Mussolini hoogstwaarschijnlijk zelf aan de besprekin gen te Genève deelnemen. Spoorwegongeluk ten Z. van Luik. Te Rivage is een personentrein uit Mar- che in bosting gekomen met een rangee- rende locomotief. Drie personenrijtuigen ontspoorden. De regeling met de vorstenhuizen. De democratische fractie uit den rijksdag heeft met algemeene stemmen gisteravond tusschen de leiders der regeeringspartijen ge sloten compromis nopens de financieele regeling met de vroegere vorstenhuizen goed gekeurd. Het bestuur der democratische partij pu bliceert thans een verklaring, waarin het de hoop uitspreekt, dat de democratische kie zers niet zullen teekenen op lijsten, waar in een volksstemming inzake deze kwestie wordt gevraagd. Gisteren hebben volgens een radiogram uit Berlijn aldaar ca. 50.000 personen ge- teekend op de lijsten inzake het pUiurisciet, De opheffing der weelde belasting in Duitschland. De voorloopige economische rijksraad heeft besloten den Rijksdag te verzoeken aan de door den rijksminister van financiën aan gekondigde wet nopens de opheffing der weeldebelasting terugwerkende kracht te ver" Een cycloon in de buurt van Genua. Een hevige cycloon heeft dc geheelc streek geteisterd. Tal van personen werden gewond en er werd groote schade aange richt. Hevig branden verwoesten de bosschen van Santa Margeritha en de heuvelen van Portofino. Het Fransch mandaat over Syrië. De mandatencommissie te Rome heeft de opvatting van het mandaat, zooals dc ver tegenwoordiger van Frankrijk deze uiteen zette, volkomen goedgekeurd. Frankrijk is in Syrië slechts om raad te geven aan de plaatselijke regeeringen en deze te helpen regeeren volgens liberale jpvattingen geheel belangeloos. De eerste daden van den nieuwen hoo- gen commissaris in Syrië werden door deze opvatting geinspireerd en werden ten volk goedgekeurd. De houding der comité's van agitatie te "iaïro en Damascus boezemt de commissaris geen vertrouwen in wat betreft hun be kwaamheid om het land te regeeren, xvaar zekere feodale belangen en concurreerende invloeden reeds zooveel onrust hebben ver oorzaakt. Syrië kan niet buiten het mandaat en de genen, die de afschaffing van het mandaat eischen, zijn geenszins bevoegd uit naSm der geheele bevolking te spreken. Het mee- rendeel der intellectueelen, zelfs onder de vooruitstrevendste elementen, zijn voorstan- des van het mandaat. Frankrijk heeft zich voor Syrië aanzienlijke offers getroost, geen enkele beschuldiging tegen Frankrijk kan worden gehandhaafd. Ten hoogste heeft zij de sociale evolutie in de streken zooals die der Szjebel-Droezen, willen overhaasten. Benesj te Weenen. In een onderhoud met journalisten ver klaarde Benesj, dat de onderteekening van verdragen, welke beantwoorden aan den geest van Locarno, onder de huidige om standigheden in Centraal Europa van t hoogste belang is. Hij verwacht niét, dat de valsche munters zaak verwikkelingen tusschen Tsjecho-Slo- wakije en Hongarije ten gevolge zal hebben. Benesj verklaarde zich voor uitbreiding van den Volkenbondsraad en herstel der normale betrekkingen met Rusland. Naar Genève vertrokken. De T.-S. Minister van Buitenlandsche Za ken, dr. Benesj is Vrijdag naar Genève vertrokken. De reis van Nintsjitsj. In een onderhoud met Fransche journa listen heeft Nintsjitsj verklaard, dat hij bij zijn besprekingen met Briand het eens is geworden omtrent alle problemen betref fende de Europeesche politiek. Zijn bespre kingen te Rome en Parijs hadden plaats in den geest van Locarno en waren tegen geen enkele natie gericht. Na de conferentie der Kleine Entente, zoo ging N. voort, wenschte ik een zoo volledig mogelijke gedachtenwisseling met de Ita- liaansche en Fransche regeering. Het doel mijner reis en regeering is een voortzetting en completering van het groote werk, waarvoor te Genève de grondslagen zijn gelegd. De Roemeensche ministerraad keurde in zijn jongste zitting het wetsontwerp goed, nopens de overeenkomst met dc Vereen, Staten inzake de fundeering der Roemeen sche schulden. De ontploffing te Praag. Het definitief vastgestelde aantal slacht offers der ontploffing bedraagt twee doo- den en 69 gewonden waarvan 63 lichtge kwetst. Kolonel Piastiras. Men zal Piastiras, den Griekschen kolo nel, die de wijk naar Zuid-Slavië heeft ge nomen, voor de keus stellen Belgrado tot verblijfplaats te kiezen of het land te ver laten. Over de grens gezet. De politie heeft aan den Hongaarschen oud-minister Debarty een uitzettingsbcvel overhandigd. Hij is naar de Oostenrijksche grens getransporteerd. De oorlog in Marokko Volgens het officieele communique heb ben de Spaansche troepen verschillende stellingen bezet beoosten het bergblok van Gorgucl. De Riffijnen leden vrij hooge ver liezen. De Spanjaarden verloren een 100-tal legioensoldaten en inlanders. De strijd in Syrië. In de nabijheid van Damascus hebben re bellen een «aanval op een colonne gedaan. De bandieten werden afgeslagen en lieten vele dooden achter. Een gevecht met roovers. Uit Lahore wordt geseind: Een uit 18 roovers bestaande bende, gewapend mét geweren, die het grensgebied als operatie terrein 'hadden gekozen, plunderde op 3 Maart de woning van een bankier. De po litie, ofschoon slechts gewapend met een oud-model geweren, deed een aanval op de bende, nam vier roovers gevangen en dood de er een. Ook een politiebeambte werd gedood. Calles over Mexico's toekomst. Calles, de president van Mexico, zeide in een toespraak tot het congres van de Con- „VCat wilt ge van mij, juffrouw Lacosle?" Aarzelend antwoordde de arme vrouw: „Mag ik u een brood verzoeken?" „En hebt ge geld?.... Ik kan u niet lan- j?er crediet geven. Dat moest gij toch ook begrijpen. Gij zijt nu al tien francs schuldig. Tien francs, die ik waarschijnlijk nooit zal terugzien. Wanneer wij aan iedereen, die honger heeft, crediet zouden moeten geven, dan zouden wij onzen winkel wel kunnen sluiten. Wij zouden dan zelf arm worden." „Moeten wij dan van honger sterven?" riep de arme vrouw wanhopig. „Maar beste juffrouw, ben ik dan zelve tndlionair? Ik moet zelve ook door handen arbeid in mijn levensonderhoud voorzien. Waarom neemt gij dan niet een toevlucht tot de een of andere inrichting van welda digheid?" Het kind, dat nu begon te begrijpen, dat het brood haar geweigerd werd, begon weer te schreeuwen: De bakkersvrouw begon haar geduld te verliezen. „Neen, dat kan zoo niet langer duren," riep ze uit. Maar toch ging ze een oudbak ken brood halen, dat ergens in een hoek lag, en gaf dat aan de arme vrouw; terwijl ze zei'j „Ziedaar! Eet nu, en maak het ons niet langer lastig," „Ik dank u! Ik dank u!" stamelde Sophie Lacoste met tranen in de oogen. Het was een zeer gewoon alledaagsch ge val, de levensgeschiedenis van Sophie La coste. Yijf iaar geleden had ze kennis gemaakt met een zekeren Jéröme Lacoste, een met selaarsknecht uit de provincie, die met eenige anderen naar Parijs was gekomen, om daar werk te zoeken. Sophie Brulart was een ouderloos meisie, dat eerst door naaiwerk in haar onderhoud bad voorzien, en daarna in een restaurant, waar Jéróme gewoonlijk zijn middagmaal gebruikte, de betrekking van dienstmeisje had waargenomen. En daar Sophie Brulart hem als een jonk man van onberispelijk gedrag had leeren kennen, bad ze niet geaarzeld, hem hare hand te schenken. O. hoe gelukkig waren beiden, toen hun huwelijk door de geboorte van een klein meisje werd gezegend! Altijd had Jéröme werk, en er heerschte in het jeugdige huis houden een matige welstand. Velen benijdden hun lot. Maar helaas, het geluk duurt gewoonlijk niet lang, in dit aardsch tranendaL federatie van arbeiders, dat de regeering vastbesloten was haast te maker, met de grondwet, waarin clausules op den gods dienst waren opgenomen. Hij deed mede- deeling van het voornemen der regeering om de algeheele nationale economische onafhankelijkheid te verkrijgen en het land te bevrijden van vreemde inmenging. Hij be zwoer bet land samen te werken, opdat Mexico een machtig land wordt, in staat al le wetten in te stellen, die het noodig acht, zonder tc dulden dat eenig land ter wereld poogt ze te beperken, te onderzoeken en aan Mexico zijn oordeel op te leggen. De quaestje van Tacna en Arica. Vrijdagavond had een botsing plaats tus schen Chilennen en 150 Peruanen, die uit Tacna kwamen om deel te nemen aan hel plebisciet. In berichten uit Chileensche bron wordt erkend, dat een groot aantal Peruanen gewond werden. Chileensche nieuwsgierigen verdrongen zich langs den weg van den optocht der Peruanen, die met vlaggen en muziek aan het hoofd zich van het station naar het Peruaansche hoofd kwartier begaven. Het werpen van een steen gaf aanleiding tot relletjes, waarbij wandelstokken en messen gebruikt werden. Chileensche politie en Chileensche troepen verschenen ter plaatse en wat er nog van den optocht over was, bereikte zijn bestem ming, waarbij Chiienen eri Peruanen ieder voor het eigen land „viva's" deden klinken. De Amerikaansche begrootingen voor Oorlog en Marine. Gemeld wordt, dat president Coolidge van meening is, dat de geraamde begroo ting van 647.000.000 dollar, ter bestrijding van de uitgaven der departementen van Oorlog en Marine in het komende belasting jaar ruim voldoende is ter voorziening in de behoeften van de Lichtdiensten, waar om hij tegen eenige aanzienlijke vermeerde ring is van de credieten voor de luchtvaart. Evenmin acht de president het noodzakelijk de militaire en maritieme strijdkrachten te vermeerderen ter tegemoetkoing van de he- hoeften der luchtvaart. De president schat, dat in geval van nood, 558.C00 Amerikanen beschikbaar zullen zijn, terwijl de som, die thans wordt aangevraagd, naar zijn mee ning ruim voldoende is om een behoorlijke paraatheid te verzekeren. De voorbereidende conferentie. ontwapenings- Houghton, den Amerikaanschen ambas sadeur te Londen is verzocht naar de V.S. terug te keeren om met Kellogg te beraad slagen over de plannen inzake de voorbe reidende ontwapeningsconferentie. Ook de Amerikaansche gezant in Zwitser land ontving onlangs een dergelijk verzoek. De burgeroorlog in China. Na gisteren Kaifeng te hebben genomen, rukten dc troepen van maarschalk Woe pei Foe op en veroverden Tsjengtsjow. Joetsji Weitsjoeng, de gouverneur van Honan, leed een beslissende nederlaag. Zijn trOepen zijn naar verluidt, in wanorde op de vlucht ge slagen EEN, ZIJN NOODLIJDENDE COLLEGA'S BESTELEND STUDENT. Bij het Berlijnsche studentenkorps is een leelijk zaakje ontdekt. De met het beheer der gelden voor nood lijdende collega's belaste student, Lehmann, heeft zich een groot bedrag uit de kas toe geëigend. Er wordt gesproken van 50 tot 80.000 M. Hij laat den laatsten tijd voort durend dc boeken vervalscht hebben. De man is gearresteerd, terwijl nog meer arrestaties worden verwacht. Lehmann heeft bekend. Hij behoort tot een rechtsradicale organisatie en trok daarin de aandacht door de hooge uitgaven, welke hij deed, hoewel zijn finantiëele positie daar toe allerminst, naar bekend was, hem in staat stelde. Uit het onderzoek moet reeds zijn gebleken, dat zijn vrienden zich er niet om bekommerd hebben en zelfs van zijn ver duisteringen moeten geweten hebben. Lebman maakte overal groote verteringen en vele zijner vrienden profiteerden van hem. EEN INTERVIEW MET STRESEMANN. In een onderhoud met den Berlijnschen vertegenwoordiger van het Argentijnsche blad „Prensa" heeft Stresemann hort voor zijn vertrek naar Genève veklaard, dat het gecompliceerde vraagstuk der samenstelling van den V. B Raad niet overhaast mocht worden afgehandeld, maar dat dit slechts na rijp beraad kon worden opgelost. De minister herinnerde aan het voorstel door Argentinië in 1920 gedaan, om alle souvereine staten, die dit wenschten, in den Volkenbond op te nemen, welk standpunt de rijksregeering met haar eisch nopens de uni versaliteit van den Volkenbond sedert gerui- men tijd deelde. Duitschland kon het slechts toejuichen, indien Argentinië zijn gereser veerde' houding jegens den Volkenbond liet varen, om aan de vervolmaking van den Bond mede te werken. ZWARE FABRIEKSBRAND. Zaterdagmorgen is in de fabriek van Rieger een brand uitgebroken, die zich met buiten gewone snelheid uitbreidde. Er worden drie personen vermist, die vermoedelijk in de vlammen zijn omgekomen. EEN ONVOORZICHTIG ENGELSCH OFFICIER. De Engelsche bladen maken melding van een buitengewoon onaangename behandeling die een twintigjarig Engelsch officier lui tenant Macnamara, op en pleizierreis Tunis heeft ondervonden. Hij had zich in tegenwoordigheid van een gids en andere Tunesiërs prijzend uitgelaten over den moed van Abd-el-Krim, den leider der Riffijnen en het optreden van generaal Sarrail, den vorigen Franschen hoogen commissaris in Sy rië, afgekeurd. Kort daarop werd hij door de Fransche autoriteiten, die in Macnamara een spion zagen, gearresteerd en zonder vorm van proces te Gabes in een smerige van ongedierte wemelende, gevangenis opge sloten te zamen met Arabisch misdadigers. Hij werd vijftien dagen in deze gevangenis gehouden, kreeg de eerste 24 uur van zijn verblijf geen voedsel en gedurende de rest van zijn gevangenschap hetzelfde voedsel als de A.rabieren. Ten slotte werd hij in vrijheid gesteld, doch zal zich dezer dagen voor den rechter moeten verantwoorden op de be schuldiging, dat hij gepoogd heeft, het Fran- sche gezag in het protectoraat/te onder mijnen. Intusschen heeft het Engelsche departe ment van Buitenlandsche Zaken zich met de zaak ingelaten om er voor te zorgen, dat den jongen Engelschman een behoorlijke rechtspleging wordt gewaarborgd. A. M. CARLISLE, f Met den plotselingen dood van A. M. Car lisle, den bekenden Engelschen scheeps bouwer verdwijnt een merkwaardige figuur uit het Engelsche leven. In vroegere jaren was hij algemeen bedrijfs,- leidr van de scheepsbouwers Harland ana Wolff te Belfast, in welke kwaliteit hij verscheidene schepen voor dc White Star lijn heeft ontworpen, o.a. de „Titatina die zoo no'odlotitg aan zijn einde kwam, In 1907 benoemde koning Edward VII hem tot lid van den Privy Council. Vijf jaar .gele den -wekte hij groote opschudding in het Hoogerhuis, toen hij, als Ier, van de treden van den Troon een protest uitbracht tegen een wetsontwerp, dat ten doel had de re geering de bevoegdheid te verleenen, de orde in Ierland te herstellen, welke daad er toe leidde, dat hem het privilege, dat de leden van den Privy Council hebben, om zich op de treden van den Troon te begeven, werd ontnomen. De groote merkwaardigheid, die aan de figuur van Carlisle verbonden was, was dat hij persona grata was bij verschillende ge kroonde vorsten, in het bijzonder bi; den vroegeren Duitschen Keizer Wilhelm, dien- hij nog pas eenige weken geleden te Doorn be zocht. Het meest bekende bezoek was ech ter dat na een Kiel-Regatta, toen hij aanzat aan 's Keizers tafel tezamen met prins Hein- rich van Pruisen en Pierpont Morgan. Overigens was Carlisle zeer trolsch op het bezit van een beroemd boek met handtreke ningen, waarbij die van schier alle bekende figuren van dezen tijd op politiek en lite rair gebied. Carlisle, die te Londen het leven van een Bohemien leidde (onlangs verwisselde hij zijn Rolls-Royce nog voor een doodgewoon rij wiel), werd 72 jaar oud. TEGEN HET FASCISME, De liberale Senator Desprcl heeft zich DINSDAG 9 MAART. Hilversum, 1050 M. 12 uur en 7.30 Po- litieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred. Fry. 7.45 en 10 uur Persberichten. 8.10 R.K. Radio-omroep. Concert door het K. R. O.-kwartet, leden van het Amsterdamsch Concertgebouw orkest. Spreker: Dr. J. A. J. Barge, hoog- .leeraar in anatomie en embryologie aan de Universiteit van Leiden. Onderwerp: Darwinisme in en buiten de natuurweten schap. 1, Piano-kwartet in G-inol, Mozart, Allegro, Andante, Rondo, Henri Tibbe, .viool; Louise Wijngaarden, alt; J. Wage- maker, cello; Mia Tibbe, piano. 2. Quasi Ballata, Appassionala, J. Suk, 3. Rede door Dr. J. A. J, Barge. 4. Piano-kwartet op. 47, Schumann. Sostcnuto assai, Alle gro ma non troppo, Sostenuto, Scherzo, Andante cantabile, Finale, vivace, H. Tib be, viool; L. Wijngaarden, alt; J, Wage- maker, cello; Mia Tibbe, piano. Königswusterhausen, 1300 M, -6.50 „Fi- delio, opera in 2 acten van L. v. Beet hoven. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. Daventry 1600 M. 10.50 Tydsein, weerber. 11.201.20 Concert door het radiokwartet en solisten, (contra alt, tenor, cello). 1.20— 2.20. Tijdsein, lunchmuziek. 3.20 Carlisle muziek-fpest. 3.35 Lezing Elementary mu sic. 4.05 Vervolg muziekfeest. 4.20 Tijd sein. 4.35—7.20 Concert van de Ideal Home Exhibition (Bariton-piano-kwartet). 5,35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, 7.45 Pianocomposities van Debussy. 8.00 Fransche lezing. 8.20 Causerie: From my window. 8.25 Speeches aan bet diner van de Warwickshire society. Volksliedjes van Warwickshire door E. Dykes-bariton. 9.35 De band van de brandweer, afgewisseld door comedie's. „Bedlam", of „The expert wit-ness" van A. P. Herbert en „The old flame', of „In the lift", van A. P Herbert. 10.20 Tijd sein, weerber., nieuws. Lezing: Music and the ordinary listemer. 10.5012.20 Dansmuziek van bet New Prince's Restaurant, Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Solistenconccrt. 8.50 10.20 Orkestconcert „Radio art et pensee". Brussel, 262 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Fragmenten van Faust Na de le acte, causerie: La litterature Beige de langue Francaise-La renaissance litteraire (1880). 10.20 Nieuws. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Concert. Orkest en R, Kube-tenor. 3.35 Russische mu ziek Orkest en Russische zangers. 4.50 Lezing: Zeitgenössische Dichter Ernst Hardt. 5.50 Lezing: Der Dichter Jacob Loewenberg. 6.40 Lezing: Psycho-Ana lyse und Traumbedeutung. 7.20 Spaan sche les. 8.05 Vocaal concert. Julis Röhler-zang, 9.10 Orkestconcert. 9.50 Uitslagen van de 6-daagsche wielerwed strijden. door zijn ervaringen in La Louvière, waar hij door socialisten werd uitgefloten, niet laten afschrikken. Vrijdag heeft hij, nu te Gent voor de leden der Kamer van Koop handel, weer een propagandarede gehouden, n.l. voor de „Ligue de 1'Intérét Public", die 'neden te Brussel zal worden ongericht. Bij deze „Ligue" hebben zich reeds een aan tal economische federaties aangesloten. Toen Desprent de bijeenkomst te Gent verliet, werd hij door honderden socialisten en Vlaamscbe nationalisten uitgejouwd. De ma nifesten gingen daarna in optocht door de stad en gooiden eenitfe ruiten in van het redacliebureau der „Flandre Liberale'', Senator de Brouckère roept in de „Peu- ple" zijn parlijgenooten op om zich tegen het fascisme te weer te stellen. Hij spoort hen aan om gelden voor anti-fascistische propaganda te verzamelen. Het verweer korps, schrijft hij, heeft hel «echt. dat waarborgt de grondwet om op vreedzame ivijze en ongewapend te vergaderen. Maar .voegt bij er in zijn artikel cursief aan toe: Maar wij zullen steeds ieder ootfenblik in staat zijn om over alles te beschikken, wat noodig is om ons te verdedigen tegen welken aanval ook. Men zij er van verzekerd, dat wij niet slapen.' DE FASCISTISCHE RELLETJES TE LEUVEN, Een honderdtal studenten en burgers wer den in verband met de studentenrelleljes aan een verhoor op het pol'hebureau onder worpen, o.m. een viertal Vlamingen, waar onder Coen. student, voorzitter der West- Vlaamsche Gilde. Nieuwe vergaderingen waren ook belegd, die echter ditmaal tamelijk halm verliepen. Zoo kwamen de „Anti-Vlamingen" van Oost- en West-Vlaanderen bijeen in den ..Progrès", Er waren meer politieagenten dan studenten. Ir Blauwput was er ook een groote verga dering belegd, doch die werd verboden en maatregelen werden door den Burgemeester van Kessel-Loo genomen om de orde te handhaven. Sterke politiemachten bewaak ten de grenzen der stad, de gendarmerie was verwittigd en gereed om bij de minste botsing op te treden. Naar uit Warschau wordt gemeld, loopen thans ingevolge de in Dcc. 25 te Moskou gehouden spoorwegconforcnlie, sneltreinen, aansluiting oo de verbinding met Ostendc en Parijs, naar het verre Oosten. De „Messagero" meldt uit Messina, dit dcor een orkaan de bouxvvallige muren van het vroegere klooster van Santa Barbara zijn ingestort. De muren kwamen op twee barakken terecht, die verpletten! xverden. Er zijn 4 dooden en 3 gexvonden. Op zekeren dag was Jéróme Lacoste bij zijne werkzaamheden een ongeluk overko men. Hij had inwendige kneuzingen bekomen, en sedert dien dag kon hij zijne werkzaam heden niet meer zoo regelmatig verrichten als vroeger. Dikwijls moest hij een paar dagen in de week verzuimen. Zijn gezondheid werd steeds slechter, en zóó waren zij langzamerhand verarmd. De spaarpenningen waren spoedig ver teerd, en toen moesten de fraaie meubelen, het eene stuk na het ander, worden ver kocht. Alleen de kleine spaarpot van de kleine Martha was nog onaangeroerd gebleven. Al sedert eenige weken droeg Sophie haar gouden trouwring niet meer aan den vinger. En wat moesten zij nu doen? Al sedert tien dagen kon Jéróme niet meer arbeiden. Wanneer Sophie Lacoste alleen voor haar zelve te zorgen bad gehad, dan zou ze zich hebben weten te redden. Ze zou dan gemakkelijk werk hebben kunnen vinden. Maar nu moest ze haar zieken man toch verzorgen. En wat zou er van de kleine Martha geworden zijn? Kon ze haar kind dan alleen laten? En wat bleef haar nu anders over dan te gaan bedelen? En wie had haar droomen kunnen beris pen? In gebogen houding wilde ze den winkel verlaten. Maar op hetzelfde oogenblik werd dc winkeldeur van buiten door een zenuw achtige hand geopend. Een groote magere vrouw trad binnen. Het gelaat van de bakkersvrouw nam een vriendelijke uitdrukking aan. „Bonjour mevrouw Florillon1 Hoe maakt u het mevrouw Florillon? Wat is er van uw dienst, mevrouw Florillon? Ze was in een zwart zijden gewaad ge- gleed en droeg een mandje onder den arm. „Wat er van mijn dienst is?" riep ze met krijscher.de stem. „Ik moet de broodjes heb ben, die ik voor mijn kinderen besteld heb." „Maar heeft men u dit dan nog niet be zorgd, mevrouw Florillon?" „Neen. En ik heb ze morgen ochtend noo dig voor mijn kinderen." Toen ze dit gezegd had, vielen haar oogen op Sophie Lacoste en de kleine Martha. „O, wat een allerliefst kind," zei ze tot de moeder, „Hoe gezond ziet het eruit. Hoe oud is het?" „Vier jaar, mevrouw." „Men zou het wel minstens zes jaar ge geven hebben. Wilt ge een gebakje, kind lief?" „Geef het kind liever een stuk brood, mevrouw Florillon," zei de bakkersvrouw, „het arme schaar beeft honger." „Is het mogelijk?" vroeg mevrouw Flo rillon op medelijdendeh toon. „Neen, ik wil niet, dat zulk een allerliefstkind honger lijdt. Geef mij uw adres, beste vrouw. Ik zal u komen bezoeken. En neem dit voqr- loopig." Terwijl ze dit zeide, deed ze 'n vijffrancs- stuk in de handen van Sophie Lacoste glij den. „Wat zijt u toch goed voor de armen, me vrouw Florillon," zei de bakkersvrouw. „En toch geloof ik niet, dat u zelve zoo rijk zijt." „Wat kan ik er aan doen? Ik ben nu eenmaal zoo medelijdend. Ik kan niemand honger zien lijden. Ik zou vannacht niet rustig hebben kunnen slapen, als ik dié ar me vrouw ongetroost been had laten gaan." Haastig schreef ze het adres van Sophie Lacoste in haar zakboekje en toen liet ze zich de levensgeschiedenis van de arme vrouw mededeelen. Toen ze alles gehoord had, nam ze de kleirè Martha in haar armen en omhelsde het kind hartelijk. Met groote dankbaarheid nam Sophie La coste afscheid van haar, en ging met de kleine Martha den winkel uit, „Denk nu vooral om de broodjes, juffrouw Bertteuil," zei mevrouw Florillon tot de hakkersvrouw, „ik heb ze morgen vroeg be paald noodig," Toen groette ze met de hand en wilde heengaan. Maar de bakkersvrouw hield haar terug. Er was op dat oogenblik niemand anders in den winkel. „Zou ik u morgen dc kleine nota mogen presenteeren, mevrouw Florillon?" „Neen. Niet vóór het einde van de week zei de lange, magere vrouw op beslisten toon. „Maar, mevrouw Florillon, u moet liet mij niet kwalijk nemen. Ik wacht nu al zoo lang," „Ik beloof u, dat ik op het einde van de week zal betalen." „Kan ik daar vast op rekenen, mevrouw?" „Ja zeker." ,.U neemt het mij toch zeker niet kwa lijk, mevrouw Florillon, dat ik u er aan her innerd heb." „Neen, beste vrouw. Ik weet zeker maar al te goed, wat het zeggen wil, zaken te moeten doen, en hoe dikvyijls het gebeurt, dat men in geldelijke verlegenheid is. Denkt u dan soms, dat ik in mijn instituut dat niet ondervindt? O, hoe moeilijk is het dikwijls, om het verschuldigde geld van de ouders los te krijgen." „Ja, dat kan ik wel begrijpen, mevrouw Florillon." Toen ging mevrouw Florillon heen. Overal had deze vrouw schulden. Nog kort geleden had ze een hevige scène gehad met den melkboer, die ronduit geweigerd had, haar den volgenden morgen de gewone portie melk te leveren, zoo de oude schuld niet eerst werd afbetaald. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8