k Na de Crises. Een ongeval met doodelijken afloop De BloemSiollendiefstallen. Voornaamste Nieuws V erkeer songevallen Stadsnieuws. lil Tolheffing in Haarlemmermeer De abonnement iprifa bedraagt rooi Haarlem en Agentschappen: Dinsdag 9 Maart 1926 50ste Jaargang No4 16194 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad BRIEVEN UIT ROME. BINNENLANDSCH NIEUWS. De nieuwe ministers. Agenda 10 Maart IJmuiden als badplaats. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Een knaapje door een auto doodgereden. De heer Bramsan neemt ontslag als lid van den Raad te Zandvoort. Het kampeeren. R.-K. Mannenzangvereeniging. Jubileum majoor G. C. A- de Bruin. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Met den tijd mee! De» pracht-rijw ielstalling bij de R.-K. Kerk te Heemstede, die een dezer dagen in gebruik werd genomen. Telegrafisch Weerbericht Een aanrijding te Velsen- Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970. Advert en tf ëf 35 cent» f9 regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezunoen n-ededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-advv» tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne' tegen ongeval] :s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfjflIO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCf) bij een ongeval met f Q bij verlies van een hand, f IOC 0 bij verlies san een f CO bij n breuk f4Q»" vT„ der* vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: OtröU. verlies van beide armen, heide beenen of beide oogen- 3U.'*doodeliiken afloop: w'iw- een voet of een oog: duim of wijsvinger Deen o arm We hebben dus weer een ministerie en de parlementaire werkzaamheden kunnen dus weer voortgang hebben. Het wachten is r.og op de regeeringsverklaring. welke ons om trent de bedoelingen van het nieuwe kabinet zal inlichten. Deze verklaring wordt in de zitting der 2de Kamer van a.s. Donderdag verwacht en spoedig daarna- zal het debat over dat program en zeker ook over de afgeloopen crisis aanvangen. In dit nieuwe steekspel zullen de partijleiders zich ge dwongen gevoelen verantwoording af tc leggen over de houding door hen bij het uitbreken en gedurende de crisis aangeno men. En wellicht zal nog wel het een en ander worden verklaard, wat nu onverklaar baar lijkt. Alvorens nu de regeeringsverklaring be kend is en het debat in de Kamer is aan- ifcvangen, lijkt het ons de tijd om in de nog restende dagen eenige beschouwingen te wijden aan het ontstaan, den duur en den afloop der crisis, waarbij dan vragen zullen rijzen, welke momenteel branden in ons Roomsche kiezerskorps en waarop zoo spoe dig mogelijk antwoord mag worden verwacht. Is eenmaal de regeeringsverklaring afgelegd, de parlementaire molen weer aan 't draaien 'en het debat der Kamer voorbij, dan doe* zich niet zoo licht meer een gelegenheid voor om het volk in te lichten vanaf een tribune, waar met zooveel gezag en met Zooveel zekerheid door iedereen te worden gehoord, gesproken kan worden als in de komende dagen op het spreekgestoelte der 2de Kamer mogelijk zal zijn. Wij wijzen daarop niet zonder reden. In „de Maasbode'' kwam dezer dagen een in gezonden stuk voor, waarin onder meer het volgende te lezen was: Wat moeten onze katholieke arbeiders Zeggen op fabriek en werkplaats, wanneer daar de politiek va-i de Katholieke Staats partij wordt aangevallen? Niets, ze weter. niets, en als ze iets beweren loopen ze voor honderd procent kans dat morgen blijkt dat ze er glad naast zijn. Voelt men niet hoe deprimeerend dit moet Werken, hoe de katholieken beu moeten worden van de politiek, waarvan ze niets te weten krijgen en dus niets hegrijpen. De beer Van Vuuren had het dezer dagen in Gro ningen over verlies van zielen, maar. zouden die heeren niet begriioen hoeveel zielen ze met geheimzinnige politiek naar de socialis ten jagen, wijl men ze tot macht'/looze slacht offers van deze propagandisten maakt! In een vergadering van Roomsche kiezers te Amsterdam werd de Vorige week de te genwoordige politiek der R -K. Staatspartij kiczersverlakkerij genoemd, nog wel door iemand die afgevaardigde was op de laatste Bondsvergadering; en op diezelfde bijeen komst werd voorgesteld eén motie van af keuring in het beleid der R.-K. Kamerfractie aan te nemen. En zoo is er meer; het zou Sliet moeilijk vallen een lange lijst met on tevredenheidsbetuigingen van Roomsche kie zers over 't gebeurde in de laatste maanden samen te stellen Toch zal men goed doen niet in détaileri- tiek te vervallen. Er is aanleiding genoeg om zich tot zaken van de eerste orde le be palen. En dan is het. om tot- klaarheid en verheldering van inzicht te komen, o. i. noo- dig, dat de oorzaak der crisis van den grond af wordt opgehaald en deze niet aan enkele gedurende de laatste maanden verkeerd ge slagen spijkers wordt opgehangen. De vragen, welke gesteld dienen te wor den, betreffen goeddeels de leiding in de R.-K. Staatspartij en Kamerfractie. En zi' dateeren niet van af 11 November, maa van 1 Juli. den dag der laatste verkiezingen en zelfs nog vroeger, den tijd n.m. der voor bereiding der verkiezingen. Wanneer om trent hetgeen toen is geschied geen verkla ring wordt afgelegd, zal de crisis zelf onbe grepen blijven en zal de ontevredenheid blijven voortduren. De crisis toch is ontstaan, doordat in tut kabinet-Colijn verzuimd was op het zeer be langrijke punt van liet pauselijk gezantschap tot overeenstemming te komen. Dat kabinet was 'n zuivere parlementaire regeering, steu nende op de drie recbtsche partijen. Die drie partijen zelf moeten het dus vooraf over een programma zijn eens geworden, evenals de ministers, welke als regeering op die drie partijen in de Kamer zouden steunen. De vraag is nog altijd onopgelost, waarom dc rechterzijde in de Kamer met een regeering welke op zulk een wankelen, bodem stond er v/aarom de regeering zelf met het Damocles- zwaard boven het hoofd, in zee is gegaan. De verklaring toch van „de Standaard", dat het conflict over het gezantschap bekend was, te eenigertijd toch moest uitbreken en dan 't het best was dit n a 't optreden van het kabinet-Colijn bij de behandeling van „bui- tenlandsche zaken" te laten komen, lijkt ons ten eenenmale onhoudbaar. Ze gaat van de veronderstelling uit dat buiten den heer Co- lijn in Juli niemand in staat kon worden ge acht een kabinet te vormen en toen deze het eenmaal had gedaan en op het punt van het pauselijk gezantschap niet tot een accoord had kunnen komen dat toen met v e r z w ij- ging van den dreigenden val toch maar moest worden oogetreden alsof men de zekerheid had nu weer eens vier jaren van vruchtbaar rechts bewind in te gaan. Ziedaar de eerste vraag, waarop nu ein delijk eens antwoord moet komen; waarom heeft men deze nu mislukte speculatie opgezet? Waarom heeft men niet een ander laten pogen een accoord, ook ten opzichte van het pauselijk gezantschap tusschen de rechter partijen te vinden, toen de heer Co- lijn daartoe onmachtig bleek? Toch niet op deze overweging, dat bij loslaten van den heer Colijn geen medewerking van de anti revolutionairen meer verwacht kon worden voor een anderen kabinetsformateur van christelijken huize? Wij willen er nogmaals aan herinneren, dat de aanwijzing van den heer Colijn op zich al reeds indruischte tegen den uitslag der verkiezingen en dat deze ka binetsformateur het enkel mocht wagen op te treden, wanneer hij een homogene rech terzijde voor zijn programma achter zich had En nu bleek achteraf wel,, dat er een pro gram en overeenstemming was, maar dat daarvan een zeer belangrijk punt. waarop het ministerie moest staan of vallen, buiten het accoord was gelaten. Het optreden van een ministerie met den heer Colijn als president, was op zich zelf al een waagstuk. Wij willen nog eens herinne ren aan hetgeen wij hierover in een aTtikel over ,;klare politiek" schreven vóórdat de heer Colijn geslaagd was n.m. op 22 Juli van het vorig jaar. Het doel, waarom wij ons aa de aanwij zing van den heer Colijn als Kabinetsforma teur hebben schrap gezet was geen zucht naar critiek; ook niet allereerst een ge- kienkt gevoel van voorbijgaan der R.-K. Staatspartij; ook geen persoonlijke antipa thie tegen den minister van financiën, dien wij .als premier wat zijn bekwaamheden betreft minstens even goed achten als mr. Koelen, Jhr. de Geer of wie in zijn plaats zou kunnen worden aangewezen. Wat wi) hoofdzakelijk beoogden was te wijzen op het gevaar voor nog meer verslapping van zui vere, democratische verhoudingen, iets, wat in dezen tijd van fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds niet genoeg in het oog kan worden gehouden. Het gevaar ver volgens van nog grootere verzwakking van het parlementaire stelsel, van vermindering van den eerbied bij het volk voor zijn voor naamste instellingen, een toeneming van het wantrouwen in en van de verachting zelfs voor de politiek welke al maar sterker en n al maar breeder kringen wordt waarge nomen. Men onderschatte die gevaren niet; de oartijen, welke er op aangewezen zijn onze democratische instellingen tegen dc uiterste elementen, tegen fascisten en bolsjewisten te beschermen, zij juist hebben te zorgen geen daden te stellen, welke het volk onbe grijpelijk voorkomen. Zii hebben er voor te waken, dat de politiek komt in een kwaden reuk en verdacht wordt andere dan alge- meene belangen na te jagen. Het jongste velleden is ons toch een waarschuwing ge noeg geweest! Onze eigen partij en alle ordelievende partijen hebben ondervonden, hoe sterk en snel de massa reageert op alles, v/at zij scheef ziet in de politiek en in de i.,rtijverhoudingen. Het ontstaan der R.-K Volkspartij, dc vele duizenden stemmen, v. elke wij bij de jongste verkiezingen gemist hebben, de vele tienduizenden, die wij slechts met de grootste moeite hebben mee gekregen, zijn voor 'n niet gering deel daar aan te wijten. Wie het politieke leven niet enkel uit de Kamerverslagen en in zijn stu deerkamer volgt, maar ook tracht te beluis teren wat er onder het volk omgaat, die weet, dat ook in de rijen der orde-lievende kiezers het respect voor de politiek en de eerbied voor parlement en volksvertegen woordigers is omgeslagf" in afkeer. En dit nu is juist onze grootste grief tegen de wijze, waarop getracht wordt aan deze regeerings- crisis een oplossing te geven, dat die ge vaarlijke afkeer daardoor in plaats vermin derd. versterkt zal worden. Veel van wat er 'n de politieke arena gebeurt gaat en vaak maar gelukkig! langs het volk heen. Maar het groote feit in het leven van den kiezer was tot nog toe altijd terecht de stembus, de algemeene verkiezing en de te rugslag daarvan in een nieuwe of in het aan blijven der oude regeering. Dat in steeds stijgende mate zooals bij deze verkiezin gen opnieuw bleek duizenden en duizen den hun stembiljet ongeldig maken, moge een nieuwe waarschuwing ziin tegen afglij den van een heldere, eerliike, door heel het volk begrijpelijke politiek. En deze reëele ooütiek kan de massa niet zien in een ant woord op de stembusuitspraak als nu gege- gen is, waarbij n.m. de leider van de partij welke de grootste verliezen leed, de politi cus tevens, tegen wiens politiek een duide lijke uitspraak van de meerderheid kwam. met de vorming van een nieuw ministerie wordt belast. Wij hebben ons dit uitvoerige citaat nog maals veroorloofd, omdat er uit bliikt, hoe wij al meer dan een half iaar geleden heb- hen gewaarschuwd tegen het nemen van be slissingen, welke het parlementaire stelsel slechts kunnen verzwakken En wat is nu in de crisis van vier maanden gebleken? Dat de in Juli gemaakte fout zich nog eerder en erger heeft gewroken dan wij toentertijd al voorspelden. Had aan het hoofd dej- Coalitie- regeering het vorig jaar niet de heer Colün gestaan, de heer Marchant had geen aan leiding gehad om vóór de motie-Kersten te stemmen en vermoedelijk ook niet de so ciaal-democraten. In ieder geval waren wij verschoond gebleven van de-onzuivere stem ming. welke de eigelijke reden is geweest, waarom er in deti chaos geen uitweg was te vinden. Ware in Juli een compromis tus schen dc rechter partijen over het gezant schap beproefd door b.v. den heer de Geer, niet onwaarschijnlijk was dan een oplossing bereikt. Maar ook al ware het ergste ge beurd, al was toen al overbrugging van het Katholiek en het Christ.-Hist. standpunt on mogelijk geweest wat wij niet gelooveti dan was het toch nog veel en veel ver kieselijker geweest de tijdelijke breuk in de coalitie in Juli dan op 11 November te laten komen. We hadden dan de anti-Rome hetze met de dominé's Kersten en Lingbeek als gangmakers gemist; het spelletje met de vier Roomsche ministers had niet gespeeld behoeven te worden en was een extra-par lementair Kabinet van veel hooger gehalte mogelijk geweest; aan land „en volk was eenige maanden van crisiswee bespaard enz We kunnen daarom de vraag, waarvan het antwoord van zooveel waarde is voor het gebeurde der laatste maanden n.m waarom het de heer Colijn was. die nog wel met een onvolledig accoord den steun van onze Katholieke politieke leiders kreeg, niet latert rusten. Zij eischt meer dan ooit een duidelijk antwoord. In der. aanhef van den brief van Rome, welken wij gisteren te dezer plaatse op namen, was een zinsgedeelte weggevallen Deze zin moest aldus luiden; In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 27 Februari stierf in het Paleis van het H Officie, waar hij woonde, vrij plotseling, Z.Em Kardinaal Sili, neef van Z.Em. Kardinaal Gasparri enz. Heden door H.M. de Koningin beëedigd H.M. de Koningin heeft Maandagmiddag om twee uur de nieuwbenoemde ministers in het kabinet-De Geer ten Koniklijke Pa- leize beëedigd, met uilzondering van Jhr. Mr. Van Karnebeek, die met dezelfde por tefeuille, welke hem in het vorige kabinet was toebedeeld, tot het nieuwe kabinet is toegetreden. Kort na de beëediging volgde de over dracht der portefeuilles aan de verschillen de departementen. Op het departement van Oorlog werd, be halve de portefeuille van „Oorlog ook die van „Marine" aan den minister van Oorlog, tevens minister van Marine, a.i. prof. Van Royen, overgedragen. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemschc In koop Combinatie half 9 uur Cursus Fransch 8 uur Vervolgonderwijs 3 uur Haarlemsche Melkhandel half 8 uur Post en Telegraaf half 9 uur Bestuursraad Volksbond 8 uur. Jozefs Gezellen gebouw Jansstraat 59 Recreatie-avond 810 uur Re petitie „Utile Dulci 8 uur Elftal commissie „Zwaluwen" 8 uur jaar vergadering „Zwaluwen' 8 uur. Disdag „De Nijverheid" Jansstraat Jaarvergadering N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende goederen „De Onderneming." gevestigd te Haarlem. Kleine Theresia Stichting, Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur; Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestrsat 11 El- ken Donderdag van 89Vo nur R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jen- gens. Sociëteit ,St. Bavo". Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9'412 uur. R.-JC. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat ">1. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenvernleegsters (uitgaande van den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters] Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Boschl. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibiiotheeh Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitlecnen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben. Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8 10 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- St. Elisabeth's Veieeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 1—2 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Ordi le richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74 des Dinsdags v:.n 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking. electriciteitsongevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De laatste jaren, zoo schrijft men ons uit IJmuiden, wordt hier zeer veel gedaan ten behoeve van het vreemdelingenverkeer,, om IJmuiden ook als badplaats tot bloei te brengen Dat men, in enkele opzichten, werkelijk iets va die allures begint te krij gen blijkt wel daaruit, dat ons thans reeds van verschillende menschen bekend is dat ze, voor de zomermaanden, kameds verhuurd hebben aan badgasten, ook aan dezulken die hier nog nooit eerder waren. Van de electrische bovengrondsche lei ding, was aan den Uweg nabiji den Venne- perweg alhier, een draad afgeknapt door den sterken wind. Angstige oogenblikken ondervond de Brievenbesteller, Arie Aarnsman, die, wijk IV bestellende., het ongeluk had kennis te maken met een afgeknapten draad. De draad greep zijn achterwiel, waardoor zijn rijwiel onder stroom kwam. Aan het stuur mistte een handvat, waardoor A. A, een geweldige schok kreeg, zoodat hij tegen den grond sloeg. Hij was, hoewel zeer onthutst, toch direct zoo helder, dat hij zijn bestel ling, die grootendecls over den weg lag bij elkander te zoeken. Aan zijn besteltasch trachtte hij toen zijn rijwiel los te trekken en trok zoo lang, dat het rijwiel geheel van de aarde in den draad hing. Het vuur sloeg herhaaldelijk uit de an dere bovendraden. Eindelijk liet de draad los en keerde de besteller huiswaarts. Van een verder bestellen op dien avond zag hij maar af. Doordat de zwing losraakte sloeg op den Aalsmeerderweg onder Haarlemmermeer, een paard, bespannen voor een boerenwagen op hol. Naast den bestuurder, een 14-jarige knaap, was nog op den wagen gezeten het 5-jraig zoontje van den arbeider D. Dé wa gen botste tegen een telefoonpaal, met het gevolg dat het 5-jarige ventje ernstig aan een zijneer beenen werd verwond. De be stuurder bekwam geen letsel. Hoewel de verwondingen van het jongetje aanvankelijk niet levensgevaarlijk werden geacht, bleek toch later zijn overbrenging naar het Academisch ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Zaterdag is het knaapje al daar aan de gevolgen overleden. In de gehouden vergadering van Hoofdin gelanden van den Haarlemmermeerpolder deed de voorzitter namens het college van Dijkgraaf en Heemraden o.a. mededeeling dat een verzoekschrift was gericht tot de Kroon tot "het mogen heffen van tolgelden. Het is een lange lijdensgeschiedenis ge worden, het onderhoud der wegen. Alle po gingen om de zware lasten eenigermate ver licht te krijgen, zijn gefaald. Waar het in hoofdzaak het doorgaand autoverkeer is, da de wegen treft, achten Dijkgraaf en Heemraden het zeer gewenscht dat ook dat verkeer eenigszins meehelpt de onderhoudskosten te dragen. Mede in verband met het onderhoud der wegen heeft het college zich tot Gedepu teerde Staten gewend, om het zwaar auto verkeer op den Ringdijk eenigszins te be perken. Als waterkeering vereischt deze dijk alle zorgen van het polderbestuur en dienten gevolge moet al het verkeer, dat ook langs andere wegen geleid kan worden, daar wor den geweerd. Het moet in de bedoeling liggen de tollen op alle in- en ifitgangen van den polder, de bruggen en pontveren dus, te plaatsen. Maandagmiddag te kwart over drie reed de luxe auto G 25282, bestuurd door C. S. Hcmings, met als inzittenden zijn moeder en zuster, met matigen gang over den Zee weg, onder de gemeente Velsen Eenige kinderen speelden op dien weg, voor welke kmderen de chauffeur voldoende signalen gaf. Een der kleinen, de 5-jarige G. Mass nk, wilde nog den weg oversteken, wat niet meer mogelijk was. De chauffeur remde uit alle macht, dcch kon niet verhinderen, dat de kleine dcor den radiateur werd neer geslagen en beide wielen over het lichaam pje kreeg. De heer H, Aardenburg, stoffeerder, juist ter plaatse, bracht den kleine in de woning van zijn grootouders. De gemeente-pol.tie legde een noodver band, terwijl de chaufeur den dokter De Weert haalde, waarna het knaapje, dat steeds in bewusteloozen. t%estand ver keerde. direct met dezelfde auto naar het St. Elisabetbsgasthuis te Haarlem werd ge transporteerd, waar het later aan de be komen verwondingen overleed. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. De politie heeft de zaak verder in onder zoek. De heer Joh, Bramson, raadslid der ge meente Zandvoort heeft om gezondheidsre denen ontslag genomen als raadslid. Woens dag zal de heer Bramson naar een sana torium vertrekken, waar hij volgens advies van den dokter geruimen tijd verpleegd zal moeten worden. Dat de heer Bramson ont slag als raadslid zou nemen, was reeds lang bij geruchte bekend.' Wij weten echter, dat zelfs nog voor eenige dagen de heer Bram son actief deelnam aan de politieke actie ia Zandvoort. Had zijn gezondheidstoestand het maar eenigszins toegelaten, dan zou hij niet tot dezen stap besloten hebben. Opvolger is mevr. E. A. A. E. de Braal- v. d. Broek (S, D. A, P.) Het bestuur van de afd. Zandvoort der S. D. A P heeft besloten een adres aan de Kroon te richten, waarin zal worden ver zocht, het raadsbesluit waarin het kampee ren op het strand verboden wordt, te ver nietigen, Verschillende personen hier ter stede ver zamelen onder de vaste kampeerders hand- teekeningen om dit adres door een zoo groot mogelijk aantal handteekeningen te ondersteunen. DE UITSPRAAK DER HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank deed vandaag uit spraak in de serie zaken betreffende diefstal en heling van bloembollen gepleegd in den zomer van het vorige jaar. Veroordeeld wer den wegens diefstal P. v. d. B„ 48 jaar, schipper ie Voorhout, gedetineerd, tot 3 jaar gevangenisstraf; N. H., 36 jaar. los werkman, te Noordwijk, recidivist en gedetineerd. 3 jaar gevangenisstraf en M. W., 38 jaar, los werkma\ te Sassenheim, recidivist en ge detineerd, tot 4 jaar gevangenisstraf. Wegens heling J. P. K., 36 jaar, aannemer, te Leiden, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van 3 jaar. De overige van heling beschuldigde ver dachten, te weten de 39-jarige koopman D. H.( uit Voorhout en de 32-jarige barbier H. J B. uit Noordwijkerhout, de fOjarige E. J. V bloemislknecht, te Noordwijk en de 30-jarige caféhouder P. v, D., werden allen vrijgespro ken en hun onmiddellijke invrijheidstelling werd bevolen. Maandagavond had onder leiding van den 'neer De Leeuw de oprichtingsvergadering plaats van een R.-K. Mannenzangvereeniging onderafdeeling va,i den R.-K. Volksbond. Er gaven zich 22 leden op Zii. die nog lid wenschen te worden, kunnen zich opgeven bii den heer Scholten. administrateur van hel gebouw ,,St. Bavo'', Smedestraat 23_ Vrijdag 19 Maart a.s., des avonds half 9 uur zal de tweede vergadering gehouden worden, waar men zich tevens als lid kan opgeven. Het voorloopig bestuur werd als volgt sa mengesteld: A. J. Hoonakker, voorzitter; T. Vissers, secretaris en H. W Hesseling, pen ningmeester. De nieuw gekozen voorzitter, de heer Hconakker, dankte den heer De Leeuw voor zijn eerste bemoeiingen en den grondslag, die gelegd was tot oprichting van een R.-K. Mannenzangvereeniging. Hierna volgde sluiting met den Christelij ken groet. De rijksveldwachter Brigadier Majoor G. C. A. de Bruin, brigadecommandant der bri gade Haarlem, herdacht vandaag zijn zilve ren ambtsjubileum, in dienst der Rijksveld- wacht. Bij deze gelegenheid had hedenmorgen te De nieuwe minister van Justitie. Nieuwe getuigen in het proces Muylwijk. De Maas wast weer. De nieuwe Ministers door H.M. de Ko ningin beëedigd. De beer Kampschöer stelt zijn Kamerzetel beschikbaar voor oud-minister Kooien. Oud-minister Heemskerk over het kabi net-De Geer. De vergadering van den Volkenbond is g'sterenmiddag geopend. Da Costa (Portu gal) is tot voorzitter gekozen. Omtrent de kwestie der Raadszetels nog geen overeenstemming. Briand wordt niet vóór Donderdag te Ge neve verwacht. Er wordt gestreefd naar een links con centratie-kabinet ter oplossing der Fransche regeeringscrisis. De ontwapeningsconferentie zal worden uitgesteld. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgec worden opgestoken om 6.22. 9 uur in hel Paleis van Justitie een huldi ging plaats door autoriteiten en verder per soneel der rechterlijke macht. Zoowel dfi leden der Rechtbank, als van het Kantonge recht, benevens het lagere personeel ver- eenigden zich op dat tijdstip in de met bloe men en planten versierde wachtkamter van het kantongerecht. Door collega's per auto van zijn woning gehaald betrad majoor de Bruin vergezeld van zijn echtgenoote de Wachtkamer. Daar nam allereerst de briga dier-veldwachter J. Bood het woord. Spr. wees er in den aanvang van zijn toe spraak op, dat, alhoewel hij geen redenaar van professie was, het hem toch veel genoe gen deed, den majoor namens alle manschap pen van zijn brigade te kunnen toespreken. De manschappen achten maj. de Bruin zeer hoog, om zijn aangenaam, opgewekt karak ter. Maj. de Bruin is altijd goed voor zijn manschappen, niet alleen voor hen, die nog onder zijn bevel dienen, maar ook voor hen die de brigade reeds verlaten hebben. En om een bewijs te geven van de erkentelijk heid jegens den jubilaris bood spr. geschen ken aan, n.l. een pendule met Westminster carillon, een electrische bronzen lichtkroon en een bloemenmand. Hierbij merkte spr. ook op, dat de ge schenken ook gegeven werden namens de autoriteiten der rechterlijke macht, zonder wier sympathieke medewerking deze huldi ging zeker niet zoo goed tot stand had kun nen komen. Deze cadeaux gingen vergezeld van een fraai gecalligrafeerde oorkonde, waarop de handteekeningen van alle leden der rechterlijke macht en ook van de leden van het lagere personeel voorkwamen. De oorkonde, gesierd door het beeld van Justi- tia, droeg verder de wapenen der drie ge meenten, waarin majoor de Bruin geduren de zijn ambtelijken loopbaan was werkzaam geweest, n.l. Amsterdam, Zandvoort en Haarlem. Na brigadier Bood was het woord aan den Officier van Justitie, mr. W. H. Hoyer, die aan het gesprokene nog enkele hartelijke woorden wilde toevoegen. Er zijn er onder de autoriteiten der rech terlijke macht, die majoor de Bruin gedu rende het grootste deel van zijn loopbaan kennen. Spr. kent majoor de Bruin al reeds 14 jaren en steeds heeft hi; aangenaam met hem samengewerkt. Majoor de Bruin was steeds een uitste kend politieman, wat bleek vooral uit zijn processen-verbaal. De inlichtingen door den majoor verstrekt waren steeds onverdeeld goed en juist. Majoor de Bruin was ook een ijverig man, en het viel hem zwaar, soms een hard woord tegen een zijner ondergeschikten te moeten spreken. Veel liever deed hij het werk zelf, als hem iets niet naar den zin ging. Majoor, aldus spr., ge rijt' een brave vent, van wien we veel houden. Toen aan de ambtenaren en autoriteiten verzocht werd hun medewerking aan de hul diging te verleenen, was er niemand die niet hartgrondig meedeed. Het parket en alle ambtenaren wenschen majoor de Bruin nog lang in het gerechts gebouw te zien. Majoor de Bruin is nog krachtig en zijn tijd van heengaan is nog niet gekomen. Hi; zal nog veel kunnen doen. Luid applaus onderstreepte deze sympa thieke woorden, waarna de majoor de spre kers antwoordde. Hij dankte voor de bewij zen van sympathie, zoowel als voor de ca deaux. Hij wees er op, zich op het gesprokene in lofuitingen niet te willen beroemen, hi; wil eenvoudig blijven en zijn plicht doen, zooals hij het steeds deed, en zooals het ook ieder past. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 Maart. Hoogste barometerstand 775.1 m.M. te Clermont. Laagste barometerstand 727.6 m.M. te Bronnoe. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Maart. Stormachtige tot krachtigen westelijken tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk enkele regenbuien, iets kouder. Speciaal dankte spr. brigadier Bood en hij hoopte nog enkele jar.en zijn ambt te kunnen blijven vervullen, hoewel toch niet al te lang, daar voor hem over enkele jaren ook het einde van zijn loophaan zal aan breken. Ook deed de jubilaris nog mede deeling van een telegram van zijn kinderen uit Oost-Indië, de eerste felicjtatie. die hem op zijn jubileum bereikte. Hiermede was de huldiging ten einde en had de persoonlijke felicitatie plaats. Te zijnen huize hield majoor de Bruin hedenmiddag een drukbezochte receptie, terwijl het feest hedenavond met een gezel lig samenzijn voor de leden der brigade zou besloten worden. Om 11 uur hedenmorgen arriveerde aan 't gerechtsgebouw de districts-commandant uit Amsterdam, die majoor De Bruin in hartelijke bewoordingen geluk wenschte, hem om zijn ijver en toewijding prees en hem de medaille voor 25-jarige trouwe dienst vervulling overhandigde. Hedenmorgen 9 uur werd op den Dne« huizerkerkweg onder Velsen de 57-jarige colporteur L„ door de autobus „Kennemer- land" overreden. Hij brak het schouderblad en een rib en werd naar zijn woning aan den Driehuizerweg vervoerd, alwaar zal worden onderzocht of opneming in een zie kenhuis noodig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1