j% HAARLEM. DE SPAARNEBANK GEMEENTELIJKE WASCHINRICHTINGEN EN WASCHHUIZEN. Het voorbeeld van Amsterdam. C. J. Gonnet. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Een nachtelijk bezoek in een frisch huis. BURGERLIJKE STAND. Het automobiel- en motorverkeer in Haarlem. Nederlandsch Genootschap tot zede lijke verbetering der gevangenen. Aanvulling der Algemeene Politie verordening voor Haarlem. Auto tegen een boom. Rijwieldiefstallen. Diefje. Een 75-jarig jubileum. De Eendjesbrug. Hongaarsche kinderen. HOCKEY. Noord-Holl. Hockey-bond. Hockey-nieuws. VRAGENBUS. Onze lezers weten reeds van het voor stel, dat eenige vrouwelijke raadsleden in den gemeenteraad van plan zijn te doen, n.l. om te komen tot oprichting van een ge meentelijk waschhuis (geen waschinrichting, zooals abusievelijk door ons werd gemeend) en wel in het Amsterdamsche Kwartier. In het nummer van 25 Februari hebben wij gewaarschuwd voor een dergelijk expe riment dat voor belanghebbenden op een desillusie en voor de gemeente op groote kosten zou uitloopen. Als de zorg van het gemeentebestuur voor de burgers zich zou uiten in de oprichting van een open baar waschhuis, is de vraag gerechtigd of de gelden, die noodig zullen zijn niet beter aangewend kunnen worden en of deze in stelling aan de verwachtingen zal beant woorden, zoodat zij niet binnenkort bij ge brek aan levensvatbaarheid overlijdt. Ongevraagd kregen wij van de zijde van waschindustrieelen nog eenige mededeelin- gen, die wij interessant genoeg vinden om te publiceeren. Men schrijft ons daarom trent het volgende: Het wasschen aan huis brengt, behalve work en last voor de vrouw, toestanden, die alleen reeds uit hygiënisch oogpunt bezien, niet ideaal zijn te noemen. Het waschhuis wil daarin voorzien. De vrouwen kunnen daar, waar alle moderne hulpmiddelen hun ten dienste staan, in enkele uren hun wasch zelf behandelen. Zoo is de theo rie. De ondervinding in Amsterdam opge daan, leert, dat de geraamde tijd voor een waschbeurt te kort is, zoodat de huismoe ders noodeloozen tijd met wachten in het waschhuis verspillen. Ondertusschen is hun huis alleen gelaten; waar om maar iets te noemen de kinderen, moet misschien meisje of jongen de school verzuimen „om op het huis te passen'', totdat moeder met de schoone wasch in een mand of kinderwagen, weer thuiskomt. Als de gemeente financieel de zorgen der arbeidersvrouwen ten opzichte van de wasch wil verlichten, is er waarschijnlijk wel een andere manier te vinden dan deze methodie, die voor veel geld, weinig gerief en succes geeft. Over het Amsterdamsche Waschhuis deelt men ons mede dat de vrouwen een halven dag moeten doorbrengen in een waschhuis, waar nu reeds, in den winter, enkele vrou wen van de hitte in zwijm zijn gevallen, zocdat het voorzien is, dat de atmospheer in den zomer ondragelijk zal zijn. En de gemeente blijft gespaard voor een 'finan cieel fiasco. Want hoewel van het Amsterdamsche Waschhuis nog geen cijfers bekend zijn, staat het wel vast dat de exploitatie verre van loonend zal blijken. Evenals de wasch inrichting in dezelfde gemeente. Het jaar verslag over 1924 van die inrichting toont onweerlaagbaar aan. dat het bedrijf weer met grooter verliés heeft gewerkt. Het aan tal K.G. volkswasch in 1924 behandeld, bedroeg 558.573 tegen 596.482 K.G. in 1923, Voer instellingenwasch zijn deze cijfers 532.538 K.G. in 1924 en 468.954 K.G. in 1923. Het totaal aantal wasschen bedroeg 100.419 tegen 106.269 in 1923. Het totaal aantal klanten, dat gedurende het jaar 1924 dc hiervoren genoemde 100.419 wasschen bij de gemeentewasscherij heeft laten be handelen, bedroeg 4355 tegen 4599 klanten in 1923. Zoowel de hoeveelheid behandelde volks wasch als het aantal klanten nam gedu rende bet verslagjaar eenigszins af. Wel licht hangt dit samen met de algemeene daling van het loon- en salarispeil, waar door vele huisvrouwen genoopt werden, de wasch in de woning geheel of gedeeltelijk zelf te behandelen. De exploitatie leverde, na ruime afschrij vingen op de daarvoor in aanmerking ko mende activa een netto-winst van 11.146.77)4. De bedrijfsdekening wijst aan een saldo van 13.156.77 V«. De prijs van de volkswasch bleef gedu rende het verslagjaar op 28 cent per K.G. gehandhaafd. In 't vorig jaarverslag werd reeds vermeld, op 1 Januai 1924 de grondprijs der instel lingenwasch van 23 cent op 18 cent per K.G. was teruggebracht en de strijkprijzen voor die wasch aanmerkelijk waren verlaagd. Op grond hiervan werd in afwijking van de gedragslijn, in de vorige jaren gevolgd nagelaten om de winst op de wasch van de instellingen gemaakt, aan deze uit te keeren. In de jaarverslagen 1920 en 1921 werd een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de re geling volgens welke bepaalde, door den Geneeskundigen Dienst en het Armbezoek aangewezen gezinnen, tegen verlaagd tarief kunnen laten wasschen. Volgens deze rege ling werden tijdens het verslagjaar in totaal 162.596 ka K.G. waschgoed behandeld. Hier op werd door het Burgerlijk Armbestuur een bedrag van 28.211.40 bijgepast. Ver der werd in het jaarverslag 1922 medege deeld, welke regeling Burgemeester en Wethouders hadden getroffen ten aanzien van kraamvrouwen, die in den normalen toestand haar wasch zelf plegen te doen. oor deze, door den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst aangewezen vrouwen werd tegen 16 ct, per K.G. 6524)4 K.G. waschgoed behandeld; het door dien Dienst bij te passen bedrag beliep 784.14. Uit de bedrijfsrekening valt het volgende te concludeeren, zoo schrijft men ons: Er blijkt uit, dat weder volgens het oude recept gegoocheld is, om een aanmerkelijk verlies om te zetten in een schijnbare winst. Staat in het verslag dat het aantal K.G. volkswasch teruggeloopen is van 596.482 K.G. in 1923 tot 558.573 K.G., in 1924, zoo blijkt bij nadere beschouwing dat de terug gang van de vrijwillige particuliere klanten nog veel grooter is geweest. Het kwantum volkswasch, door Burgerlijk Armbestuur enz. aangebracht, bedroeg in 1923 109.768 K.G. en steeg in 1924 tot 169.131 K.G. Het vrijwillige kwantum volkschwasch bedroeg derhalve in 1923 486.714 K.G. en daalde in 1924 tot 389.442 K.G., dus met niet minder dan ruim 20 pCt. Zou het Burgerlijk Arm bestuur voor de liefdadigheidsbewassching een regeling getroffen hebben met een of meerdere particuliere wasscherijen teneinde de kosten voor de gemeente tot het kleinst mogelijke bedrag terug te brengen, dan had daarvoor zeer zeker niet meer betaald be hoeven te worden dan 24 ct. per K.G. Reeds op deze liefdadig'ceidswasschen alleen heeft de. gemeente dus via het Armbestuur en den Geneeskundigen Dienst over 1924 een bedrag van minstens 169.131 X 4 ct. of 6.765.24 te veel betaald. Dit bedrag is aan zijn bestemming onttrokken en in plaats van aangewend te zijn voor hulp aan armlastige gezinnen gebruikt om een over bodig gemeentelijk bedrijf aan schijnwinsten te helpen. De geweldige stijging van het aantal K.G. dezer liefdadigheidswasch van 109.768 K.G. in 1923 op 169.131 in 1924 doet haast de gedachte rijzen, dat het Burgerlijk Armbestuur en zijn huisbezoekers een wenk hebben gekregen om zooveel mogelijk liefdadigheidswaschjes aan te bren- ^ANCetMAATSCMAPOk; VAN A. PESjnk KAAhLEM gen ter vervanging van de snel vluchtende particuliere klanten der Gemeentelijke Waschinrichting! Aan de gemeentelijke instellingen is gedu rende het geheele jaar 1924 een prijs van 18 ct. p. K.G. droogtoe in rekening gebracht, waarvan, zooals thans blijkt, niets terug betaald wordt. Mèt het strijkgeld wordt de door de instellingen betaalde prijs 19,28 ct. per K.G. Het moet het gemeentebestuur evenwel bekend zijn, dat deze prijs minstens 4,3 ct. per K.G. te hoog is Immers voor den prijs van 14 ct. per K.G. droogtoe zijn van de particuliere waschindustrie serieuze aanbiedingen ingekomen, terwijl van die zijde ook aangeboden is, het strijkwerk te gen een aanmerkelijk lageren prijs te be handelen, dan daarvoor door de Gemeente lijke Waschinrichting aan de gemeentelijke instellingen in rekening gebracht is. Ter vergelijking diene bovendien, dat het ge meente-ziekenhuis te 's-Gravenhage in 1924 door de particuliere waschindustrie bediend is geworden voor een prijs, welke neer kwam op 14.95 ct. per K.G,, strijkgoed in begrepen. Hieruit volgt, dat de gemeente lijke instellingen over 1924 een bedrag van 532.538 X 4,3 ct. of 22.899.1J- aan de wasscherij teveel betaald hebben Het is dus niet waar, dat de Gemeente lijke Waschinrichting een winst heeft be haald van 11.116.77)4 zooals het verslag zegt of van 13.156.77)4 zooals de bedrijis- rekening aangeeft. Dezelfde gemeente, die deze wasscherij exploiteert heeft aan dit bedrijf via Armbestuur, Geneeskundigen Dienst, Gezondheidsdienst en Gemeentelijke Instellingen minstens 29.664,37 teveel be taald. In werkelijkheid is dus een verlies geleden van 18.517.60 of van 16.507.60 al naar gelang het fictieve winstcijfer van 11.146.77)4, dan wel dat van 13.156.77)4 als juist aangemerkt dient te worden. Met het bovenstaande zouden wij kunnen volstaan. Evenwel, een enkele opmerking nog over den passus uit het verslag: „Zoo wel de hoeveelheid behandelde volkswasch, als het aantal klanten, nam gedurende het verslagjaar eenigszins af. Wellicht hangt dit samen met de algemeene daling van het loon- en salarispeil, waardooj vele huis vrouwen genoopt werden, de wasch in de woning geheel of gedeeltelijk zelf te behan delen." In hoeverre het toelaatbaar is, om bij een daling in één jaar van 20 pCt. te zeggen dat de hoeveelheid volkswasch „eenigszins" afgenomen is, laten wij ter be- oordecling aan de lezers over. Doch ver dacht naïef schijnt ons de opmerking, dat die afname-wellicht samenhangt met de al gemeene daling van het loon- en salaris peil. Zou dat niet veeleer liggen aan de omstandigheid, dat de gemeente niet kan concurreeren tegen de particuliere wasch industrie met haar lagere prijzen voor volks wasch? In de Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom Haarlem" schrijft Mgr. A. Hensen het volgende „In Memoriam": „Zoo is dan wederom één der steunpila ren aan de „Bijdragen" ontvallen. Na Mgr. Vregt en Mgr. Graaf, thans ook de secreta ris onzer redactie, die sinds 1892 deze taak heeft vervuld. Na een lang en werkzaam le ven kwam ook voor hem het einde; even vroom als hij had geleefd, even stichtend is hij gestorven. Wij achten ons verplicht hier een woord van hulde en dank te wijden aan den voor- maligen Rijksarchivaris, die, bij al het ove rige, ook gedurende een ganschen mens- schen-leeftijd aan den opbloei van ons tijd schrift heeft medegewerkt Een enkele blik in de „Registers" laat zien. dat het aantal artikelen, door den heer Gonnet in de ver schillende deelen van de „Bijdragen" ge plaatst, zeer aanzienlijk is geweest. Het meerendeel betrof de kerkelijke toestanden van en om Haarlem, zijn geboortestad, een terrein waarop hij zich volkomen thuis ge voelde. Maar ook de geschiedenis van kloosters en kerken, elders in ons bisdom gelegen, werd door hem behandeld, hetzij in monographieën, hetzij met een overzicht te geven van hunne archieven en bibliothe ken. Bovendien is een gansche jaargang be steed aan z'n studie over de bedevaart, welke Mr. Arent Willemsz. van Delft in 1525 naar Rome en Jerusalem heeft ondernomen, waarbij ook andere voorname bedevaarts plaatsen, welke door onze voorvaderen werden bezocht, zijn behandeld. En raad plegen wij verder het notulenboek, dan blijkt, dat de heer Gonnet ook steeds een trouw bezoeker is geweest der Redactie vergaderingen, en dat hij ook nog andere bijdragen dan van historischen aard, aan ons tijdschrift heeft geschonken, toen dat in zeer benarde omstandigheden verkeerde. Nog bij de laatste voorjaarsvergadering ver scheen de altijd plichtgetrouwe man, of schoon reeds lijdend, op het Bisschoppelijk Museum, en nam met belangstelling deel aan de besprekingen. Zelfs poogde hij toen nog om, gewapend met een vergrootglas, de notulen als weleer voor te lezen. Maar zijn oogen, welke eertijds zooveel moeilijk schrift hadden ontcijferd, weigerden thans hun dienst; hij zag zich derhalve gedwongen die taak aan een jonger lid der redactie over te dragen. Wanneer wij terugzien op hetgeen de heer Gonnet meer dan dertig jaren lang voor de „Bijdragen van Haarlem" heeft ge daan, zouden wij gerust achter zijn naam de korte maar bondige lofspraak der eerste Christenen durven herhalen: „bene merenti" en een andere, eveneens aan hunne Epigra- phiek ontleend, daaraan willen toevoegen: „Fide servata cursum cum pace peregit." DE GROOTE ONBEKENDE. De 34-jarige vuurwerker J. L. M. had bij een opkooper hier ter stede looden buizen te koop aangeboden. Waarvandaan dat lood kwam? Van een onbekende gekocht verklaarde M., die gistermorgen voor den Politierechter terecht moest staan wegens diefstal van lood va i eenige huizen in de Brederode- straaf. alhier, Van een onbekende, genaamd Henk, wo nende te Velscroord. Signalement? Roode snor, roode schoenen. Een vage aanduiding dus, hetgeen den Officier van Justitie in zijn requisitoir de opmerking ontlokte dat men hiel al weer te doed had met „den grooten onbekende", die echter bij de rechtbank maar al te goed bekend is. Als getuigen waren er een loodgieter, die den diefstal van het lood had geconstateerd en het opgespoorde bij den opkooper als het gestolene had herkend; verder een agent-rechercheur, die bekl. had onder vraagd en de looden buizen, had opgespoord en ten slotte de opkooper, wien M het lood had gepresenteerd, als zijn naam opgevende: Vogels. Hoewel M. ten stelligste den dief. stal ontkende meende de rechercheur, dat er in dit geval, gezien ook de antecedenten, daar bekl. herhaaldelijk lood had gestolen, 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H Nederl. 1917 7% N.-L 1921 A.. 6% N.-I. 1923 D.. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland'' Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvant Oude Boot HolL Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij, Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Mere. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadj Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb Comm. Maxwel »0ll/4 103 99 102 1041/s 46 473/4 37% 171 165% 144 197 78i/2 691/, 639i/o 3383/4 163 191 158 1473/4 >471/, 9 41/. 185 397 127 101/a 164 152 53/8 106% 383 488i/2 400 336% 356% 197 296 379% 109 150 951/2 43 66/16 101% 103 991/2 102 104% 47 1961/, 77i/2 641 335 b l63i/2 191 158 1471/j 398 125% 10% 163 150 383 483 499 342% 358 00 113% 1491/2 42 16 geen twijfel meer kon zijn. De politierechter merkte op, dat het voor bekl. toch gevaarlijk was, lood van een onbekende te koopen, als men er zoo ge makkelijk in kon loopen, „Wat zal ik U zeggen. Edelachtbare," was 't antwoord van den vuurwerker, „ik kende hem van gezicht, zooals ik zoovele menschen ken. zonder hun naam te weten. Zoo ken ik U ook van gezicht, want ik ben hier al dikwijls geweest, maar ik ken u niet van naam, zoo gaat 't wel meer. De politierechter was er echter niet van overtuigd, dat de man met rooden snor en roode schoenen, zich noemde Henk en af komstig uit Velseroord, werkelijk bestond. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat bekl. niet minder dan reeds 11 maal diefstal had gepleegd, waar om hij thans een gevangenisstraf vroeg van 6 maanden. De verdediger mr. v. d. Vegt achtte de aanwijzingen niet voldoende, vroeg vrij spraak en verzocht onmiddellijke invrijheid stelling van bekl. De politierechter weigerde dit laatste ver zoek en veroordeelde bekl. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een woning zonder deur of ramen. Het is niet alles, als je in een huis woont, waar ramen en deuren niet goed sluiten en de tochtige wind door de talrijke kieren en spleten snerpt, maar 't is nog minder plei- zierig als je een dag en een nacht in je huis moet doorbrengen, waaruit alle ramen en deuren, zonder een enkele te vergeten, door vaardige handen zijn verwijderd. Dat ondervond op 19 en 20 Januari j.l. een bewoner van de v. Sillemstraat te Schoten. Het eigenaardig, nu juist niet alledaagsch geval droeg zich ongeveer als volgt toe: Twee aannemers, die bij elkander in één huis wonen, hebben het onderhoud van een aantal woningen in de buurt van de v. Sil lemstraat te Schoten. Moeten er reparaties geschieden, dan krijgen de aannemers van den huiseigenaar opdracht cn ze gaan aan 't werk. Een van de bewoners der huizen in dc v. Sillemstraat, een stucadoor, was Iwec weken huur ten achter. Op zekeren dag kregen de aannemers opdracht om de deu ren en ramen van het huis van den stuca door eens na tc gaan zien- Door welke mysterieuze gedachtengang of drijfveer de aannemers geleid werden, kon bij de behandeling van de zaak voor den politierechter niet worden uitgemaakt. Een feit was, dat de aannemers de op dracht in den letterlijksten zin des woords opvatten en uitvoerden en ze haalden den voordeur, den achterdeur, benevens alle ra men uit het huis en verdwenen. Dar zat de bewoner. De wind had lustig toegang tot gang cn kamers en het was er bijna niet om uit te houden. Er moest raad geschaft want zoo kon men den nacht niet ingaan. Dies werd met dc vriendelijke hulp van enkele buren de W. C.-deur in de plaats van de verdwenen voordeur met een en kelen spijker vastgezet. zoodat tenm:nste de hoofdingang der raam- en deurlooze burcht, eenigszins versperd was. Meer kon al niet gedaan worden. Zoo werd 't avond. Omstreeks 11 uur werd het huis, waarin de aannemers woonden, opgeschrikt door een ruitgeringe! en geraas. Alle ruiten waren in een ommezien ingegooid. Door wien? Dat kon men niet zoo spoedig constateeren. De aannemers, hun gedachten over een vermoedelijken dader eens latende gaan, meenden den schuldge te hebben gevonden en ze togen, nadat enkele noodzakelijke herzieningen in hun ontredderde woning waren getrcffcn, naar het huis van den stucadoor in de Van Sillemstraat. Daar aangekomen was de voordeur ver sperd dcor de geïmproviseerde beemraering. Ze wilden den stucadoor echter eens rekenschap vragen en na de deur te hebben losgerukt togen ze naar boven. Inmiddels ontwaakten de stucadoor en zijn vrouw, en de „woordenwisseling" begon. Het had weinig gescheeld of 't was op vechten uitgeloopen, maar ten slotte ver trokken de aannemers op verlangen van den stucadoor-bewoner. Voor deze wederrechtelijke binnendringing van een huis waren de aannemers voor den politierechter geroepen. De officier van Justitie vond hun daad onhebbelijk en vroeg voor ieder 8 dagen gevangensstraf. Het vonnis van den politierechter luidde tegen ieder 40 boete, subsidiar 20 dagen hechtenis. Een bedreiging met een mes. P. v. d. A, was gesnapt voor stroopen en zijn geweer werd door twee veldwachters, die hem in den vroegen morgen om 5 uur, op een dag in December hadden betrapt, afgenomen. De veldwachter J. C. wilde den strooper fouilleeren om te zien, of hij nog ammunitie bij zich had, maar toen trok v. d, A. een mes en dreigde: „Wees voorzich tig-" Nu, voor den politierechter staande, zeide hij, het mes te hebben getrokken uit vrees voor den hond, die de andere veldwachter bij zich had.. De veldwachter verklaarde echter wel degelijk te hebben gezien, dat dc bedrei ging op hem gemunt was. De Officier van Justitie eischtte 14 dagen gevangenisstraf, waartoe de Politierechter bekl. dan ook veroordeelde. Geboren: 3 Maart. d. van A. W. Fran ckenOolgaardt. 4 Maart, z, van W. C. DonkerWalthtr, 5 Maarl. z. van C Barthel—Beinema. z. van M. A. A. Duijn v. Ghert. 6 Maart, d van M. M. v. Essenv, d. Molsn. 7 Maart. d. van. E. F, BeukerOostmeijer. 8 Maart d. van C. M. de VriesHogendoorn. Overleden: 5 Maart, G. A, M. Janssen, 16 jaar, Bakkerstraat. J. Edic, 82 jaar, Zijl- weg. A, J. E, Krikkedc Jong, 43 jaar, de Rijpsstraat. A. M. Zwarter, 47 jaar, Kamperlaan, W, A. F. Koopman, 84 jaar, M. v. Heemskerkstraat, 6 Maart, E. G. Kaptein, 49 jaar, Kamperlaan. C. J„ 11 mnd., z. van P. B. Geeven, Papentorenvest. A„ 2 jaar, d. van J. Hoeksema, Gen, de Wetstraat. H. DernisonWeCrets, 74 j„ Meester Joostenlaan, 8 Maart. H. G. Bunneke, 53 jaar, Kamperlaan. L. J. v. Loon, 20 jaar, Gasthuisvest. De gemeenteraad van den Haag besloot de maximum snelheid voor automobielen en motorrijtuigen te beperken tot 30 K.M, per uur. Ook in Amsterdam wordt een der gelijke navolging overwogen. Wat Haarlem betreft, onze stad staat nog steeds in het teeken van de maximum-snel heid niet grooter dan 15 K.M. En, naar de commissaris van politie, die wij hierom trent om inlichtingen vroegen, ons mede deelde, was het z. i, niet wenschelijk, deze maximum-snelheid voor Haarlem op te voe ren, daar dc stad zich met haar nauwe, bochtige straten en in evenredigheid daar mede zeer druk verkeer, zich voor een dergelijke opvoering der snelheid niet leent. Bij het verkeer in een stad moet toch voor oogen staan: hoe zijn de verkeerswegen in de stad? Van welken aard is het verkeer? Heeft Haarlem doorgaand verkeer of on geregeld verkeer? En nu valt 't hierbij op, dat voor door gaand verkeer met grootere snelheid de Haarlemsche straten ongeschikt zijn. Hier van behoeven slechts genoemd worden de Groote Houtstraat, Smedestraat, Koning straat, Gierstraat enz. Voor automobilisten, die den plaatselijken toestand niet kennen zou een maximum snelheid van 30 K. M. niet verantwoord zijn en zouden de ongelukken niet uitblijven. Hiermede, verzekerde de commissaris var pblitie ons, keur ik niet af, wat in andere groote steden gebeurt, doch de toestanden der verkeerswegen in Haarlem en het druk ke ongeregelde verkeer wettigen geen op voering der maximumsnelheid. Een beperkte maximumsnelheid werkt, zooals reed- her haaldelijk bleek, preventief. Verschenen is het jaarverslag der afdee- ling Haarlem van bovengenoemd genooot- schap. Nadat in het kort de oorzaken zijn opgesomd, waardoor velen met de gevange nis kennis maken, lezen wij: Hoe menigmaal wij ons zelf inprenten, geen armenzorg te verrichten, het was moei lijk ons daar altijd aan te onttrekken, om dat het Burgerlijk Armbestuur overbelast is en geen hooger uitkeeringen kan verleenen, dan om even den mond te stoppen en de vraag: „moet ik dan weer gaan stelen?" werd ons menigmaal gedaan om ons reclas- seerdershart te vermurwen. Een andere rubriek die ons nogal eens zor gen baarde, was die der voorwaardelijk- veroordeelden en in vrijheid gestelden waarvan 't aantal der onder ons patronaat ge plaatsten telken jare toeneemt en wel omdat wij ons voor een mogelijke wedcrinstorting eenigszins verantwoordelijk stellen en wer keloosheid daarvoor een voortdurende be dreiging uitmaakt. Het aantal der gevangenen, dat in den loop van het jaar 1925 uit de gevangenis ontslagen werd, bedroeg 336. Voegen wij hierbij 60, waaronder 1 vrouw, die later weer bij ons in behandeling kwamen of uit andere gevangenissen, zich bij ons om hulp aanmeld den, en verminderen w- dit met 108 die door kortstondige insluiting niet bezocht werden, zoo komen wij tot een aantal van 288 die door raad of daad werden terzijde gestaan, om den strijd tegen de misdaad of om het bestaan weder aan te vangen. Van de 336 ontslagenen werden cr 148 voor diefstal, 9 voor poging tot diefstal, 43 voor verduistering, 12 voor oplichting, 6 voor valschheid in geschrifte, 24 voor heling, 2 voor bedriegelijke bankbreuk en 2 voor hazardspel, aïzoo 236 wegens vermogensde licten gestraft; verder werden gestraft 33 voor ontucht, 28 voor mishandeling, 13 voor wederspannigheid, 2 voor beleediging, 3 voor brandstichting, 5 voor beschadiging of vernieling, 3 voor abortus, 2 voor meineed, 2 voor insubordinatie, 2 voor opruiing, 1 voor feitelijke aanranding. 2 voor huisvre debreuk, 1 voor dierenmishandeling, 1 voor het omkoopen van een ambtenaar, 4 voor dienstweigering en 1 voor het veroorzaken van den dood door schuld, te zamen 356, doordat 20 voor meer dan één misdrijf ge straft werden. Wat den leeftijd der gestralten betreft, zien wij, dat op 22-jarigen leeftijd de hoog ste criminaliteit is waar te nemen, terwijl die na het 29ste levensjaar in 't oogloopend afneemt. In 't geheel werden 102 ontslagenen aan werk of door verstrekking van kleeren, kosthuis of geld voor andere noodzakelijke uitgaven geholpen: voor 1 werd een woning gevonden. Voor 18 werd een voorstel voor Voor waardelijke veroordeeling aan den Reclas- seeringsraad, aan Rechtbanken of aan het Gerechtshof ingediend, daaronder 1 aan den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch 10 werden uit de strafgevangenis alhier voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Op 1 Januari 1925 stonden onder patro- tronaat onzer afdeeling: 9 voorwaardelijk veroordeelden en 1 voorwaardelijk in vrij heid gestelde; hier kwamen in den loop van 1925 16 V.V. en 2 V.i.V. bij, terwijl door beëindiging van den proeftijd of door ver trek 4 V.V. en I V.i.V. afvielen, zoodat thans door onze afdeeling het patronaat wordt uitgeoefend over 21 V.V. en 2 V.i.V.; hieronder is een vrouw. Op verzoek van den Minister van Justitie werd één onder patronaat genomen om zijn ouderdomsrente die hij gewoonlijk al lang van te voren aan drank opmaakte, te beheeren. Dit pa tronaat werd in het laatst van 1925 weder opgeheven omdat de man onverbeterlijk bleek. Over het algemeen baart het patronaat voor den toezichthouder veel zorg, omdat dc dclinkwenten menigmaal mannen zonder vakkennis zijn, dan als los werkman ge plaatst moeten worden en nu en dan plotse ling weer .werkloos worden, terwijl het dan zeer moeilijk is zoo spoedig weer werk voor hen te vinden. Dan wordt het Burgerlijk Armbestuur te hulp genomen, maar daar dit .slechts mini mum onderstand uitkeert, moest menigmaal in kostgeld of kleeding worden bijgespron gen. Behalve in bovengenoemden arbeid werd er door onze bestuursleden in allerlei richtingen gewerkt, om het lot der gevange nen te verzachten en ook om door het too- nen van belangstelling in dc levensomstan digheden der ontslagenen, deze bij te staan in den strijd om het bestaan, want het zijn toch in hoofdzaak de zeer armen, waar de meeste geestkracht van geëischt wordt, de verleiding te weerstaan. Niet naar hen, die bij het genot van een behoorlijk, zij het ka rig, bestaan, zich ten nadeele van anderen trachten te verrijken, gaat ns mede lijden uit, maar voornamelijk naar hen, wien het aan het allernoodzakelijkste ontbreekt en dan nog bovendien geestelijk en lichame lijk door geboorte misdeeld zijn. Vele der bestuursleden hebben zich ge hard tegen de vele teleurstellingen, die zoo menigmaal hun deel zijn, maar zij voelen zich daarentegen ten volle schadeloos ge steld, wanneer zij het genot smaken, dat een gevallene door hen is opgericht en vooral, wanneer die door dankbare brieven Het be wijs geven, dat zij gevoelig zijn voor de hulp die hen. verleend werd bij het zoeken naar het rechte pad. De eenige klacht die ons daarbij in de ooren klinkt is. dat zij door onvoldoende geldmiddelen en dbor de ongunstige tijdsom standigheden nog zoo zeer in hun streven om meer te doen gekortwiekt worden. Er werden 11 bestuursvergaderingen en een algemeene vergadering gehouden. De onderwerpen die daarop besproken werden, behalve de behandeling der gevangenen, die in de volgende maand ontslagen worden, nemen al meer tijd in beslag. Op den 27sten April mochten wij het heugelijk feit herdenken, dat onze voorzit ter gedurende 25 jaren onafgebroken lid van het bestuur was, bij welke gelegenheid hij benoemd werd tot Ridder van den Neder- landschen Leeuw. In den loop van het jaar ontviel ons door overlijden het bestuurslid, de heer H. C, C. Fraissinet; door bedanken kwamen de plaat sen open van de heeren Dr. A. Gans en F. H. Benraadt. Het verlies van den eerste wordt met weemoed in herinnering gebracht terwijl den laatsten heeren dank wordt be tuigd voor hun. diensten, het Genootschap en den gevangenen bewezen. De vacatures werden aangevuld door de verkiezing van de heeren Abr. Meijer, M. I. Petzon en J. A, P. Hoogewegen. Onze afdeeling wordt in den Reclassec- ringsraad vertegenwoordigd door de heeren Mr. J. N, J. E. Heerkenns Thijssen, H, Hylckema en Mr. T, A. M. A. van Löben Seis, met als pl.verv, leden resp. de heeren Mr. C. Blankevoort, P. N. Bijvoet en Corn, van Niel. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat door den Raad dier ge meente in zijne vergadering van 10 Februari 1926, No. 23 is vastgesteld de volgende aan vulling en wijziging van de Algemeene Po litieverordening voor Haarlem. In art. 1 worden de woorden „artt. 8 van het Wetboek van Strafvordering vervangen door „art. 141 van het Wetboek van Straf vordering." Art 5 wordt gewijzigd als volgt „Overeenkomstig het bepaalde in art. 53 van het Wetboek van Strafvordering, is bij ontdekking opheeterdaad, een ieder be voegd de overtreders van eenige bepaling dezer verordening aan een ambtenaar van politie over te- leveren." Achter art. 200 worden ingevoegde de beide volgende artikelen Het hoofd van een gezin is verplicht zorg te dragen, dat een bij hem inwonend gezins lid lijdende aan besmettelijk hoofdzeer of een andere besmettelijke huidaandoening geen fabriek,werkplaats,openbare of bijzonde re school bezoekt, tenzij voorzien van een alle aangetaste plekken volkomen afsluitend ver band en voorts van een verklaring of ander be wijsstuk van een geneeskundige, dat dit ge zinslid voor deze aandoening geregeld onder geneeskundige behandeling is. Het hoofd eener fabriek, werkplaats, open bare of bijzondere school is verplicht uit de onder zijn leiding staande inrichting verwij derd te houden personen blijkens schrifte lijke mededeeling van Burgemeester en Wet houders lijdende aan besmettelijk hoofdzeer of een andere besmettelijke huidaandoening tenzij die personen zijn voorzien van een alle aangetaste plekken volkomen afsluitend verband en voorts van een verklaring of ander bewijsstuk van een geneeskundige, dat zij voor deze aandoening geregeld onder ge neeskundige behandeling zijn. Gistermorgen omstreeks 10 uur reed op den Rijksstraatweg een geladen vrachtauto van de N,V. Steenwcrf. In de nabijheid van de R.-K. Kerk te Oud-Schoten kwam dc auto bij het uitwijken voor een ander voer tuig in een karrespoor. Een der achterwielen brak. waardoor de zware wagen met kracht tegen een boom reed, De auto werd zwaar beschadigd. Nagenoeg de geheele bovenbouw werd van 't chassis gerukt. Een andere auto van dezelfde firma nam de lading over. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zaterdagmiddag 1 uur is een heerenrijwiel ontvreemd, dat onbeheerd voor het Postkan toor stond. Zondagmiddag 4 uur miste de eigenaar zijn rijwiel, dat hij in de gang van Brinkman had geplaatst. Zaterdagavond 8 uur is een heerenrijwiel in de Anegang ontvreemd. De 15-jarige A. 0„ loopjongen van J. L. alhier Jieeft met een bedrag van 82, dat hij op een wissel in Hiilegom had geïnd, de plaat gepoetst. Zaterdagmiddag is hij in Amsterdam door dc politie aangehouden; hij had nog 24 over. Vrijdag 19 Maart a.s. zal de welbekende dameshoedenzaak van den heer Henri E. Jung, thans gevestigd Kleine Houtstraat 27, 75 jaar bestaan. Zij werd opgericht door den vader van den tegenwoordigen eigenaar en gevestigd in de Lange Veerstraat, Door de verschillende uitbreidingen en modernisee ringen, welke dc zaak in de loop der jaren moest ondergaan, werd zij meermalen ver plaatst, Van de Lange Veerstraat werd zij overgebracht naar een perceel in de Ane gang, daarna naar de Groote Houtstraat en ten slotte naar de Barteljorisstraat, alwaar de zaak 49 jaar gevestigd is gebleven. Het vorige jaar is de zaak overgeplaatst naar de Kleine Houtstraat 27, en wel in verband met het feit, dat de heer Jung zijn zaak in de Barteljorisstraat wilde verbouwen, doch waarbij zijn perceel ongeveer 1)4 M. terug gebouwd moest worden, waardoor er te veel plaatsruimte bij zou inschieten. De heer Jung, die nu een kleine 40 jaar in de zaak is, wenscht geen uiterlijk feest- vertoon aan het jubileum te verbinden, doch zal het slechts in intiemen kring herdenken. Voor de vernieuwing van rails op de Eendjesbrug en tusschen die brug en de Langebrug, moet het brugdek van eerstge noemde brug grootendeels worden opgeno men en de bestrating worden opgebroken, In verband daarmede zal de Eendjesbrug van 9 Maart a.s. des namiddags 1 uur tot en met 10 Maart (den geheelen dag) en de Langebrug van 9 Maart a.s. des namiddags 6 uur tot 10 Maart (den geheelen dag of zooveel eerder als het werk gereed zal zijn) voor het rijverkeer gesloten zijn. Het voetgangersverkeer en het tramver keer kan worden geregeld. Het voor den Kampersingel en de Kam pervest geldend rijverbod zal met het oog daarop buiten werking zijn van 9 Maart a.s, des namiddags 6 uur gedurende 24 uren. De Kring „Haarlem" van het R. K. Huis vesting-Comité verzoekt opname van het volgende: Op 17 Maart zal een trein uit Buda-Pest aankomen, waarmede eenige vooraf aan gevraagde kinderen zullen medekomen. Op 22 Maart a.s. zal er weder gelegen heid zijn, om Hongaarsche kinderen naar hun land te laten terugkeeren. Van Overheidswege wordt er op aange drongen, dat ook deze actie, gezien de nood in eigen land, geleidelijk wordt beëindigd. In verband hiermede meenen wij u te mo gen verzoeken er op te rekenen, dat een beëindiging der Hongaarsche actie binnen zeer korten tijd te wachten is, en achten wij het zeer gewenscht, dat deze trein zoo veel mogelijk met terugkeerende kinderen zal worden bezet. Daar 5 dagen voor het vertrek van den trein het reisbiljet moet worden aange vraagd, is het zeer gewenscht, dat alle kin deren, die voor vertrek worden opgegeven, ook werkelijk afreizen. Wat bagage betreft, welke de kinderen zelf niet kunnen mededragen, deze moet met duidelijk adres er op bevestigd, zoo spoedig mogelijk franco worden gezonden aan het R. K. Huisvesting Comité, Centraal Magazijn, Nieuwstraat, 's-Hertogenbosch. Aan genoemd bureau moet tevens worden kennis gegeven, dat deze bagage behoort bij een vertrekkend kind. Bagage, welke na 15 Maart wordt inge zonden, kan niet behoorlijk worden gere gistreerd, en voor eventueeele vermissing kan geen enkele waarborg worden gegeven. Ook zij er op gewezen, dat het verboden is sigaren, tabak en spiritualiën in de ba gage te verpakken, daar bij aankomst de goederen worden gecontroleerd, en de kin. deren of hunne ouders daardoor in groote moeilijkheden kunnen geraken. Opgaven van vertrekkende kinderen kun nen nog uiterlijk deze week worden inge zonden aan het secretariaat, Jansweg 38, telefoon 12716, Ie klas. K.S.C.—H.B.S. (1—3). Na een wedstrijd, die in de beste verstand houding gespeeld werd, is H.B.S. erin ge slaagd een geflatteerde overwinning te boe ken, waardoor ze hun kleine kans op het kampioenschap behouden hebben. H.B.S. telt 3 invallers en heeft de volgende ploeg Mulder (d.); Cornelisse, Cannegieter (a.); Hoppe, v. d. Borden Sr, v. d. Ham (m.); Nooy, v, d. Aardweg, Over de Linden, v. d. Stadt, v. d. Borden Jr. (v). De eerste aanvallen zijn voor H.B.S. en uit een dezer weet v. d. Aardweg te scoren, een goal die wegens off-side geannuleerd werd. Tot rust was K.S.C. in de meerderheid en het is vooral aan het goede keepen van Mul der bijgestaan door de beide backs te dan ken, dat met de rust de stand maar ((10) was. Na rust speelt H.B.S. tegen den straffen wind in en direct zijn ze in de meerderheid. Al heel spoedig maakt v. d. Borden gelijk (11). Even later onderneemt Nooy een goede rush zet keurig voor en Over de Lin den zorgt voor de rest (12). Nu valt K.S.C. heftig aan en wel eenigszins tegen de ver houding in, wist v. d. Stadt op keurige wijze er 13 van te maken en zoodoende H.B.S. in veilige haven te brengen. Met K.S.C. in de meerderheid kwam het einde. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. MIXED HOCKEY. A.M.H.C.—H.B.S. 5—2. Na een geanimeerden wedstrijd heeft Alk maar een verdiende, doch geflatteerde over winning geboekt. Nadat Alkmaar eerst de leiding genomen had, wist Mulder op fraaie wijze gelijk te maken (11). Even later hernam A.M.H.C. de leiding en nu was het Over de Linden die voor H.B.S. gelijk maakte (22). Rust stand (22). Na rust was A.M.H.C. in de meerderheid en hoewel de H.B.S.-achter hoede waarin mej. D. v. d. Haar en de heer Cornelisse uitblonken, deed wat ze kon, konden ze niet verhinderen, dat A.M.H.C. nog 3 goals aan haar totaal toevoegt en zoo doende een flinke zege boekte. Wij vernemen, dat de heer Elias, keeper van het M. H. C.-elftal in de Hollandsche Competitie, het Hollandsche hockeyspel ge heel vaarwel gaat zeggen en het volgend seizoen, ook al mocht hot Hollandsche spel- reglement gehandhaafd blijven, niet uzeer voor het Hollandsche M, H. C.-el£tal zal uitkomen. Vr,: Ik heb een schrijven ontvangen van den Raad van Arbeid uit Alkmaar, Ik ben aangeslagen voor mijn zoon van 17 Februari 19241 Juli 1925 voor gevarencijfer 62. Hij is nu nog 19 jaar en doet bij mij dienst als chauffeur voor 4213.vermindering wegens reductie over 1925 met 25 pet.; blijft 3823.Is dit juist? Omdat hij nog geen 21 jaar is, dacht ik, dat bij nog niet in de verzekering viel. Kan men mij er toe evrplichten, mijn zoon te verzekeren? Kan ik ook in een particuliere verzekering. Zoo ja, welk? Antw.: Dezerzijds is de vraag slechts ge deeltelijk te beantwoorden W> n abonné in overweging zich rechtstreeks te wenden tot den Raad van Arbeid te Alkmaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2