Radio-omroep. De buitengewone zitting van den Volkenbond is gisteren te Genève ge opend. De voorbesprekingen over uitbreiding van het aantal vaste raadszetels hebben ten slotte toch niet tot overeenstemming geleid. Mi]nwerkersstaking in België. Onder de Radio-berichten: Te Genève zijn de besprekingen over de vaste raadszetels nog in een stadium van onzekerheid. Spanje heeft de meeste stemmen voor zich weten te winnen; ontstemming in Engel- sche kringen. Briand zal op zijn vroegst Donderdag te Geneve terug kunnen zijn. De Fransche president confereert met Péret en Caillaux om tot een oplossing der crisis te komen. Een links concentratie kabi net? De ontwapeningsconferentie zou uitgesteld worden. Rondom den Volken bondsraad. Briand Donderdag te Genève terug? De kansen van Spanje. De schadeloosstelling van de Duitsche vorstelijke huiden. De ministercrisis* in Frankrijk. De Engelsche begrooting voor luchtdaart. De bankbiljettenvervalschingen in Hongarije. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken. De burgeroorlog in China. De Spanjaarden in Marokko- De politiek van de Ver. Staten tegenover Europa. FranschC hineesche schermutselingen. De ministercrisis in Frankrijk. T egenspraak. Verdaging der ontwapenings conferentie. Een nieuw element ontdekt. In Syrië. Veemmoordenaars begenadigd. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De voorbesprekingen De eerste voorloopige bijeenkomst van de vertegenwoordigers van Groot Britan- nië, Frankrijk, België en Duitschland, die Zondag om drie uur begon en om half ze ven eindigde, droeg een strikt particulier karakter. Een menigte jonrnalisten, tot alle landen behoorend, wachtten in spanning in de hal van het hotel, waar de Britsche de legatie zetelt. Het volgende communiqué werd aan de pers verstrekt. De vertegenwoordigers der landen, die elkaar in Locarno ontmoetten ter behande ling van het Rijnpact en afspraken om in Genève wederom bijeen te komen ten ein de van gedachten te wisselen over de aan de orde zijnde kwesties, hebben besprekin gen geopend in den loop waarvan zij geen moeite hadden hun wederzijdsch standpunt duidelijk te maken. Deze eerste gedachtenwisseling zal door een nieuwe bespreking worden gevolgd. Een kleine vertraging. Daar de Belgische minister van Buiten- landsche Zaken, Vandervelde, niet vóór één uur 's middags in Genève kon zijn, werd de op 12 uur vastgestelde voorbespre king tot 's middags uitgesteld. Na den Italiaanschen afgevaardigde Scia loja te hebben ontvangen, confereerde Briand met Benesj; daarna sprak hij Unden en Chamberlain. Deze besprekingen hadden ♦en doel de 's middags te houden algemee- ne beraadslagingen voor te bereiden. Een laatste bespreking vóór de officieele gedachtenwisseling De vertegenwoordiger van Havas meldt, dat Briand in den loop der vóó'-vergade- ring heeft verklaard, dat Frankrijk geen zijner in Locarno aangegane verplichtingen zal verloochenen. Het spant geen enkelen valstrik, wat betreft de uitbreiding van den Raad van den Volkenbond en er is geen sprake van de eene groep van naties tegen de andere op te zetten. Als de Raad een stemmig van oordeel is dat de uitbreiding noodig is, zal Briand voorstellen permanen te zetels aan Spanje, Polen en Brazilië toe te kennen. Hij gelooft, dat de Duitsche ge delegeerden, overtuigd van van Frankrijk's loyaliteit, zich niet tegen deze candidaten zullen verzetten. Briand voegde er aan toe, dat hij zich niet verder kon binden tot het Fransche kabi net zal zijn vastgesteld. Chamberlain, Scialoja en Vandervelde steunden het standpunt der uitbreiding. Luther, die Fransch sprak, verklaarde over tuigd te zijn, dat Frankrijk zich aan geen zijner verplichtingen zal onttrekken. Hij zette op gematigden en verzoenenden toon in diplomatieke bewoordingen, de Duitsche bezwaren uiteen. Spanje's aanspraken op een Raadszetel. Het Fabr. Ag, publiceert de volgende me- dedeeling: De regeeringen van Guatemala, Chili, Columbia. Venezuela, Letland en Bul garije hebben Spanje hun steun aangeboden opdat dit een permanenten zetel in den Volkenbond wordt toegekend. Deze verschillende aanbiedingen tot steun- verleening niet slechts die, welke van Amerikaansche Inaden van hetzelfde ras en dezelfde taal ifkomstig zijn, doch ook den spontaan door andere Europeesche regee ringen aangeboden steun, hebben in poli tieke kringen een uitstekenden indruk ge maakt, hetgeen doet gelooven, dat er een verzoenende geest in Genève heerschte, welke het mogelijk zal maken de Spaan- sche wenschen, die zoo levendig in alle la gen der openbare mcening worden gekoes terd, te vervullen. De Spaansche minister van Buitenland- sche Zaken verklaarde op weg naar Genè ve, dat Spanje het billijk acht, dat Duitsch land een permanenten zetel in den Raad krijgt, met het oog op zijn wereldbeteekenis en omdat zijn tegenwoordigheid in den Raad vruchtbaar kan zijn voor het vredes werk. Duitschland, welks moreele kracht te Ge nève aanzienlijk zal zijn, zal rekening wil len houden met het gewicht van Spanje's medewerking in den Raad. Het onderhond van Chamberlain met Skrzynski. In het onderhoud met Ksrzynski heeft Chamberlain in algemeene termen gewezen op de moeilijke positie waarin de Engelsche regeering door de Poolsche wenschen eener- zijds en de aan Duitschland reeds gedane toezeggingen anderzijds geplaatst was. Skrzynski antwoordde met zijnerzijds te wij zen op de nog veel moeilijker en delicater positie van de Poolsche regeering, die staat tegenover een door de geheele bevolking uitgesproken, en als rechtvaardig gevoelden eisch. De Poolsche minister heeft na zijn onder houd met Chamberlain nog tweemaal met Briand geconfereerd en Maandagmorgen met de Fransche afvaardiging. Deze laatste ver zekerde den Poolschen minister van den meest loyalen steun voor de Poolsche ei- schen, voor zoover zij zich echter niet be- bonden behoefde te achten, door een moge lijke andere zienswijze van de nieuw op te treden regeering. Onder voorbehoud kon Skrzynski van Frankrijk's steun verzekerd zijn. Een actie tegen Bethlen. De correspondent te Genève van het „Berl. Tag." meldt, dat in de Geneefsche pers heftig geageerd wordt tegen den Hon- gaarschen premier Bethlen. Van soc. zijde was men van plan een openbare betooging tegen Bethlen op touw te zetten en overal vlugschrifen te verspreiden met een over zicht van de valsche muntersaffaire. De re geering van het kanton Genève heeft gewei gerd toestemming te verleenen tot versprei ding van het geschrift. De bondsregcering heeft nu het plaatselijk bestuur verzocht alle maatregelen te nemen teneinde elke bctooging tegen Bethlen te verhinderen. Het soc. orgaan var. Geneve „Travail" kon digt echter aan, dat niettemin de brorhures verspreid zullen woadon en een betooging gehouden zal worden? De zitting van den Volkcnbondsraad. Manadagmorgen om elf uur is de 39ste zitting van den Volkenbondsraad onder voorzitterschap van den nieuwen president, baron Isbii, Japan, geopend. De agenda, waarop als voornaamste punt Duitschland's aanvraag tot opneming voorkomt, werd vastgesteld, en eenige zaken van administra tieven aard werden afgehandeld. Deze open bare zitting heeft drie kwartier geduurd; de Raad is daarna in gehime zitting overgegaan die nog voortduurt. Omtrent de geheime ziting van den Vol kenbondsraad, die om één uur ten einde liep is geen officieel communiqué versche nen. Van bevoegde zijde verneemt het Zwit- sersche telegraaf-agentschap dat Chamber lain, Scialoja en Vandervelde hun medele den in kennis gesteld hebben met den in houd van het met de Duitsche afgevaardig den reeds besprokene. Daarna heeft de Raad zich vooral lang bezig gehouden met artikel I van hét Volkenbondsverdrag waarin de vraag behandeld wordt of de militaire toe stand van een staat die om tqetreeding aan klopt, in overeenstemming is met de be staande internationale verdragen op dit punt. Om, ten aanzien van Duitschland dit punt op te helderen en vast te stellen is besloten advies in te winnen van de per manente militaire commissie uit den Volken bond, evenals dit geschied is bij de toetre ding van Bulgarije, Oostenrijk en Hongarije. Deze commissie zal zich harerzijds weer om inlichtingen wenden tot den Gezantenraad. DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De buitengewone zititng van den Volk bond, belegd om over Duitschlands' toetre ding te beslissen, is gisterenmiddag te 3.15 geopend. Da Costa werd tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering gekozen met 36 stemmen, terwijl er 8 op Zahle werden uit gebracht. In zijn toespraak zeide Da Costa dat het verdrag van Locrano de hoeksteen van het vredesgebouw was. De vergadering benoemde een politieke commissie, voorgezeten door Chamberlain, voor de kwestie van de toelating van Duitschland en een financieele commissie, voorgezeten door Loucheur, voor de be- grootingskwesties. Tot vice-voorzitters van de Volkenbonds vergadering werden gekozen Scialoja, Ishii, James Allen, Caballere, Titulesco, Morales. De ministercrisis in Frankrijk. Briand is Maandagochtend om 10.15 met een uur en een kwartier vertraging uit Genève te Parijs teruggekeerd. Hijverklaarde zeer voldaan te zijn over zijn korte reis naar Genève. Hij begaf zich onmiddellij naar het ministerie van buiten landsche zaken en zal zich van daar naar het Elysée begeven. De vertraging van den trein vond haar oorzaak in het breken van een koppeling bij het station van Bourg. De Hongaarsche bankbiljetten- slfaire. Eenige mannen, die verklaren boven den partijstrijd te staan, hebben een verklaring het licht laten zien, waarin zij aandringen op de volledige opheldering van de geschie denis dér bankbiljettenvervalsching. Zij achten het de taak der regeering daar zoo snel mogelijk voor te zorgen en zouden de huidige regeering slechts kunnen laken als zij niet ten volle op haar post bleef. Tot de onderteekenaars van de verkaring beboeren kardinaal Csernich, de prins-bisschop, Berre- viczy, de voorzitter van de academie, Ralfey, het hoofd van de Luthersche Kerk, de oud-minister Gratz, Haik Szternyi, Telenzki, Hegedues en Scitovsziyk, de voor zitter van de Kamers van Koophandel en de president van de Handelsbank en an deren, in totaal 110 vertegenwoorigers van wetenschap, nijverheid, handel en financiën. De burgeroorlog in China. De communique's, die worden uitgegeven door de leid.ng van de nationale legers vermelden, dat bij Matsjang nieuwe succesen behaald zijn door die legers. Uit bed.chten van niet-belanghebbende zijde echter, blijkt, dat het nationale leger nog niet in botsing is geweest met de hoofd macht van generaad Li tsjing-l.n, die poogt Tientsin te heroveren cp het nationale leger. Woe-pei-foe heeft een circulaire gepu bliceerd, behalzende, dat na den aftocht van het zg. „nationale leger" uit Honan, de strijdkrachten van Woe-pei-foe verscheidene vlugschriften heben gevonden, die gericht waren aan de boeren en de arbeiders, en die bewezen, dat Feng-ju-sjang en ^het nationale leger bolsjewist zijn. De troebelen te Kcnton. Men meldt, dat de val van de plaatselijke regeering aanstaande is. Er hebben enkele schcrmuntselingen plaats gevonden op het front aan de Ucst-rivier, en in die r.chting hebben groote troepenbewegingen plaats. De benden stakers, de rondtrekken om de werklieden er toe krijgen den arbe.d neer te leggen, worden hoe langer hoe meer impopulair. Onder de stakers zelf neemt de ontevredenheid toe. Bedienden komen zich in de Sjameen-wijk (waar buitenlanders hun concessies hebben) in steeds grooter getale aanmelden. Optim.sten gelooven, dat binnen een maand de toestand weer normaal zal zijn geworden. Albanië. Volgens een bericht uit Genève zou Roefos, de Grieksche minister van buiten landsche zaken, bij zijn onderhoud met Mussolini, ook over Albanië gesproken hebben. Voorts zou ook het Balkanverdrag weer behandeld zijn. Men zegt, dat het mogelijk is, dat d.t spoedig verwezenlijkt zal worden en dat Servië er aan deel zal nemen. De mijn we.kerss taking in België De directie der Charbonnages de Ressaix iHenegouwen), 'heeft besloten niet langer deel uit te maken van de Gemengde Natio nale Mijncommissie en bijgevolg de arbei dersraden en arbitrageraad af te schaffen. De arbeiders besloten gisteren de staking uit te roepen. Een mijn gesleten. Te Brussel is het belicht ontvangen, dat de Charbonnage d'Herne Wergifosse het be drijf heeft gestaakt en het personeel ge daan heeft gegegen. Deze steenkolenmijn heeft een concessie van bijna 2000 ha.; on geveer 600 arbeiders waren in deze mijn werkzaam. Verboog'mg van de Belgische spoorwegtarieven. In de laatst gehouden vergadering der socialistische fractie uit het Parlement heeft minister Ansecle het voornemen te kennen gegeven de spoorwegtareven met 5 pet. te verhoogen, hetgeen een grootere ontvangst zou geven van 100 millicen fres. Het schijnt echter, dat de meerderheid van de socialistische groep tegen dit voor stel is. Telefonische verbinding over Atlantischen Oceaan. Gisteren is tusschen Londen en New-York de eerste telefonische verbinding tot stand gebracht. Een groep Engelsche journalisten sprak toen met Amerikaansche collega's. De gesprekken waren duidelijk verstaan baar. Men is echter niet van plan, de nieuwe verbinding tuschen Engeland en de Ver- eenigde Staten vóór het einde van het jaar te openen. De beweging voor zelfbe stuur in Engelsch-Indië. Volgens een telegram uit Delhi, hebben de Swarajisten (aanhangers van de beweging voor zelfbestuur) besloten, zich terug te trekken uit de centrale en provinciale wet gevende vergaderingen, als protest tegen de houding van de regeering tegenover den eisch van de Wetgevende Vergadering om constitutioneele hérvormingen in te voeren. Zij zullen echter niet aftreden, opdat er geen tusschentijdsche verkiezingen noodig zullen worden. De Swarajisten hebben voorts besloten, zich bij de eerstvolgende verkiezingen voor de wetgevende lichamen opnieuw candidaat te stellen en een politiek van dwarsdrijverij te yolgen, tot zij genoegen nemen met de houding van de regeering. Men gelooft, dat de Swarajisten het erop toeleggen de kie zers op hun hand te krijgen, vóór de ge matigden, wier aanhang langzaam toe neemt, hun veldtocht beginnen. GENEVE, 8 Maart. In de geheime bijeen komst van den Volkenbondsraad eischte de Fransche gedelegeerde, het socialistische kamerlid mr. Paul Boncour, dat de regels en gebruiken, die tot nu toe bij .toelating van een staat toegepast waren, ook bij de toe lating van Duitschland zouden worden toe gepast. Er werd besloten, dat met name re kening gehouden zou worden met de bijzon dere voorschriften nopens de ontwapening Er zijn op dit punt nog moeilijkheden te verwachten. LONDEN. 8 Maart. In verband met de niet-officieele besprekingen omtrent de sa menstelling van den volkenbondsraad, die te Genève plaats hebben, is de algemeene indruk te Londen, dat er niets gebeurd is, wat de moeilijkheden van het probleem heeft vermeerderd en dat de gesprekken tusschen de staatslieden reeds gediend heb ben tot het uit den weg ruimen van ver scheidene misverstanden, die gedurende de laatste 14 dagen omtrent deze kwestie ont staan waren. Men betreurt algemeen, dat Briand Genève weer heeft moeten verlaten en dat dit een kort uitstel meebrengt, maar men gevoelt, dat de beteekenis van zijn aan wezigheid voor het bereiken van een resul taat, een uitstel der hoofdbesprekingen rechtvaardigt voor een dag of twee, tijd, waarna men Briand terug denkt te zien ko men, Intusschen worden de besprekingen order de gedelegeerden bij den raad en anderen, die op het oogenblik bijzonder belang heb ben bij de samenstelling van den raad, voortgezet en in Britsche kringen bestaat veel vertrouwen, dat de moeilijkheden ten slotte overwonnerf zullen worden. Engelsch pessimisme. LONDEN, 8 Maart, Volgens berichten uit Genève is Chamberlain niet zeer tevre den over de besprekingen van gisteren. Hij is er niet zeer van, dat men tot 'n goed re sultaat zal komen, omdat hij er tot nu toe niet in geslaagd is, het conflict bij te leg gen. Niettemin verklaarde hij. de Duitsche vertegenwoordigers ervan te hebben over tuigd, dat er in elk geval geen sprake is van een anti-Duitsch complot. In goed-ingelichte kringen te Londen wordt het resultaat van die besprekingen, waarover Chamberlain zijn regeering uitvoe rig heeft ingelicht, samengevat in de verkla ring dat de situatie in alle opzichten „elas tisch" is. Daar Briand niet voor Woensdag naar Genève zal terugkeeren, heeft de commissie die rapport moet uitbrengen over de toela ting van Duitschland, daarmede tijd tot Woensdagmorgen. Daarover zou de Raad van den Volkenbond dan Woensdagmiddag kunnen stemmen en indien er eenstemmig- hein kan worden bereikt, zou de kwestie Donderdag in ce Vergadering van den Vol kenbond behandeld kunnen worden. Cham berlain heeft echter verklaard, dat men, gezien het belang van de kwestie, niet kan zeggen, of de beslissende stemming in den Raad Woensdag of Vrijdag zal plaats hebben. Naar verluidt zou Spanje zich alle stem men in den Raad verzekerd hebben; het staat echter vast. dat Zweden zich tegen de toelating zal blijven verzetten. De Manchester Guardian noemt het optre den van Spanje politieke chantage. Het blad zegt, dat Spanje steeds tegen Polen heeft gestemd, totdat de Poolsche regeering de verbeurdverklaarde bezittingen van een Oostenrijkschen aartshertog, een familielid van den Koning van Spanje, heeft terugge geven. GENEVE, 8 Maart. Men zegt, dat Bri and van uit Parijs aan Loucheur heeft laten weten, dat hij in de gunstigste omstandig heden Donderdag de besprekingen te Ge nève zou kunnen bijwonen, MADRID, 8 Maart. Volgens bericht uit Genève heeft Yanguas, de minister van Buitenlandsche Zaken, besprekingen ge voerd met de leiders van talrijke delegaties, onder andere met die van de Spaansch sprekende Amerikaansche landen. Portugal heeft ook sympathie betuigd met de candi- datuur van Spanje voor een raadszetel. De indrukken van den Spaanschen minister zijn gunstig voor Spanje. Naar de Spaansche op vattingen, neemt Spanje de eerste plaats in onder de ex-onzijdigen, terwijl tevens de verkiezing van Spanje voldoening zal geven aan het Spaansche ras. BERLIJN, 8 Maart. De Rijksdagfractie van het Centrum heeft vanavond vergaderd en het compromis over de schadeloosstel ling van de vorsten zonder bespreking goedgekeurd. PARIJS, 8 Maart. De president van de republiek heeft vanmiddag de voorzit ters van de financieele commissie van den Senaat en van de Kamer ontvangen. Malvy verklaarde bij het heengaan, dat er waar schijnlijk geen kabinetsformateur aangewe zen zou worden vóór morgenmiddag. Ook Péret, Chaumet en Blum zijn door president Doumergue ontvangen. De twee eersten verklaarden, dat zij voorstanders waren van een zoo breed mogelijke republi- keinsche concentratie. De socialistische radicalen hebben nu een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat zij alleen een regeering zullen steunen die krachtig blijft volharden in de buiten landsche politiek, die bij de jongste verkie zingen is goedgekeurd. De socialistische re publikeinen dringen in een motie op link- sche discipline aan. Er heerschte nog onzekerheid over de oplossing van de crisis. Voor de portefeuille van Financiën worden de namen van Pért en Caillaux het meest genoemd. Sir Samuel Hoare aan het woord. LONDEN, 8 Maart. Bij het debat over de bcgrooting van luchtvaart in het Lager huis, zei minister Hoare, dat de regeering de kwestip van de ontwapening ernstig be handelde en dat het haar wensch was, al het mogelijke te doen om eenige beperking te verkrijgen van de oorlogvoering in de lucht die, als men ze zonder controle laat voortgaan, zal leiden tot vernietiging van de beschaving. Het regeeringsprogramma voor de uitbrei ding van de verdediging in de lucht zou ten gevolge hebben, dat het zoo gevaarlijk zou v/orden Engeland aan te vallen, dat een vreemde mogendheid zich wel twee maal zou bedenken, alvorens het risico op zich te nemen. Tal van vlieg-eskaders worden voorzien van parachutes, waarvan er reeds 727 zijn afgeleverd. Particuliere aanteekeningen van Prins Windisch Graetz. BOEDAPEST, 8 Maart. -Szernanky, de verdediger van prins Windisch Graetz, is naar den officier van justitie gegaan om hem te verklaren, dat hij (S.) geen dagboeken of gedenkschriften van den prins in zijn bezit had, zooals sommige bladen hadden gemeld. Wel heeft Windisch Graetz, nadat hem de dagvaarding beteekend was, enkele aan teekeningen gemaakt, die in de eerste plaats ter inlichting van zijn verdediger moesten dienen, maar ook om zijn kinderen te bewijzen, dat hun vader geen gewone valsche munter was. Szernanky heeft verder nog verklaard, dat hij d.t materiaal, dat hij in zijn kwali teit van verdediger heeft ontvangen, in geen geval ter beschikking van de instructie kan stellen, waartoe hij trouwens, volgens het wetboek van strafvordering niet ver plicht is. De officier heeft een protocol gemaakt van de verklaringen van Szernanky en on middellijk laten onderzoeken, hoe de aan teekeningen van W.ndisch Graetz uit de gevangenis gesmokkeld zijn kunnen worden PEKING, 8 Maart. Jen heeft de por tefeuille van Buitenlandsche Zaken gewei gerd, die zal worden aangeboden aan Wang- tsjoeng-hoesi. PEKING, 8 Maart. Kanonneerbooten van de verbonden Chineesche legers heb ben gisteren en vandaag de forten te Takoe van het Koeo-min-tsjoen-leger - gebombar deerd, die bet bombardement beantwoord den. De vrouwen van buitenlanders te Ta- koe zijn naar Tientsin gevlucht. 5000 Man troepen uit Sjang-toeng zijn te Peh-tang ontscheept en naar Sin-to opgerukt om de spoorwegverbinding van het Koeo-min- tsjoen leger af te snijden, maar hebben daar een brigade van dat leger ontmoet. Er volg de een. hevig gevecht, waarvan de afloop onbekend is. Er zijn 's avonds veel gewon den van het Koeo-min-tsjoen leger te Tien tsin aangekomen. 20.000 man troepen van de verbondenen zijn te Jong-ping-foe aangekomen. Er dreigt een belangrijk gevecht te Lan-tsou. In den sactor van Tientsin nadert de ca- vallerie van Loe-tsjoeng-lin Tsan-tsjon, waar de hoofdstrijdkrachten van Li-tsjin-lin wachten. MADRID, 8 Maart, Officieel communi qué: In den sector van Tetoean hebben on ze troepen Zondagmiddag om half twee het gebergte Penseitrung bezet, waar de vijan delijke aanvullingskanonnen, die Tetoean bombardeerden, stonden, De vijand, die bij de laatste gevechten veel verliezen heeft geleden, bood slechts zwakken weerstand. De verliezen aan Spaansche zijde bedroegen 6 Europeanen en ongeveer 20 inlanders. Ontwapening, Volkenbond en Inter nationaal Gerechtshof. LONDEN, 8 Maart, Houghton, de Ame'- rikaansche gezant te Londen spreekt de be richten tegen, dat zijn reis naar Washing ton ten doel zou hebben, de regeering der Vereenigde Staten in te lichten omtrent de houding van de Europeesche regeeringen aangaande de ontwapeningsconferentie. Niettemin meenen de' Engelsche bladen, dat de reis van den gezant wel met deze kwestie verband houdt, omdat de Ameri kaansche regeering zeer ontstemd is over de vormming van een Latijnsch blok in den Volkenbond, waarvan een blijvende belem mering wordt gevreesd van de Amerikaan sche denkbeelden. WASHINGTON, 8 Maart, Het Opperste Gerechtshof heeft het voorstel van den advocaat Benjamin Catchings, die vroeg, dat de Ver. Staten geen deel zouden nemen aan het Internationaal Gerechtshof, omdat dit constitutioneel zou zijn, verworpen. PARUS, 9 Maart. Een Fransche patrouille nabij Tamoer in Indo-China is gister aange- WOENSDAG 10 MAART. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 en 7.30 Politie» ber 5.006.50 Vooravondconcert door het H D. C.-orkest o.l.v. Fr Lupgens. 6307.30 Duitsche les door den heer Edgar Brün, uit I?erlin Wilmersdorf. 7.45 en 10.00 Persberichetn, 8.10 Chris tel. Radio-omroep Concert met medew, van den heer H. H. Tobe, uit Rotterdam zang Mevr M. OvermanZöllner, uit Hillegersberg-begeleiding De heer H. Knol, uit Weesp, declamator, la. Bitten, Beethoven-zang; b. Wachetlslag, Beetho ven, zang; c. Auf dem See, Brahms, zang; 2a. Aus alten Marchen winkt es; b. All- nachltich im Traume; c. Ein Jiingling liebt ein'Madchen; d. Ich grolle nicht. Alles uit Dichterliebe, Schumann, zang; 3a. De drie Sterren, Louwerse; b. De speelpop, Hol- trop. Declamaties. 4a, Komm, wir wandeln zusammen, Cornelius; b. Spirito santo, Loewe; c. Spielmansiied, Nicolai; 5a. Het lichtje voor het raam, Louwerse; b. De lange broek, door T. Declamaties. 6a. Oud en nieuw, Brandts Buys; b. De eerste kus, Brandts-Buys; c. O, Jubel mijn hart, Kuiler. KSnigswusterbausen, 1300 M. 7.50 Or kestconcert, M. Rostal, vioolsolo's. Daar na orkestmuziek. Nieuws. 9.5011.50 Dansmuziek. Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201.20 Concert door het ra diokwartet en solisten, sopraan-bariton piano. 1.201.50 Tijdsein. Strijkcxtet in B-flat, Brahms. 3.35 Lezing: Hedoes of fistion-Reade's Gerard.4.20 Tijdsein, Causerie: Cut of doors, 4.35 Muziek van het Capitoltheater, 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Muziek. 7.13 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, wcerber., nieuws. Lezing: Lif in the old monasteries-Monastic hospiatlity. 7.45 Pianocomposities van Debussyr 8.00 Humoristisch praatje. 8.20 Va riété. J. Charman en A. Cray-duetten. W. Hastings en J- Mars-humoristen. 9.05 Kamermuziek. Het Enric Casals kwartet, Logan-bariton. 10.20 Tijdsein, weerer nieuws. Lezing: The romance of words- Americanisme. 10.5011.20 De Beanos concert partij. J. Hrdern-sopraan. K. Gra- ce-accompagnatrice en instrumentaliste. W. Morford-tenor. E. Scott-humorist R. Gardiner-instrumentalist. E. Grossmith- humorist. 11.2012.20 Dansmuziek van de Ciro club. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool-cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.50 10.20 Zangwedstrijd van L. Echo de Paris, Opera-comique (rames) Auto-luchtvaart- en sportkroniek. Munster, 410 M. 12.35-1.50 Orkestcon cert. 3.20 Liederen van Wolf, Schu mann en Weisman, door Ch. Schneider, sopiaan. 4.50 Lezing: Königin Luise in der Dichtung ihrer Ziet. 5.50 Lezing: Der Ursprung der Lohengrinsage. 6.40 Lezing: Levin Schikking. 7.20 „Die deutschen Kleinstadter", klucht in 3 acten van A. v. Kotzebus. 9,20 Uitslagen van de 6-daagsche wielerwedstrijden. vallen door een groep Chineesche soldaten. Een Fransch sergeant werd doodgeschoten, Fransche versterkingen arriveerden spoedig. De Chineezen streken de vlag en de bevel hebber van den troep kwam raar het Fran sche kamp, waar hij mededeelde met een vijandelijk Chineesch leger meende te doen gehad te hebben. De Chineesche troepen trokken daarna terug. Een rapport werd on middellijk opgemaakt en naar den Franschen gezant te Peking opgezonden. Een links concentratie-kabinet, PARIJS, 9 Maart. De samenstelling van een links concentratie-kabinet met een meer derheid van radicaal-socialistische ministers, schijnt de eenige oplossing. Doumergue zal waarschijnlijk Briand met de formatie be lasten en als deze weigert een beroep doen op Herriot. ATHENE, 9 Maart. Het gerucht van een opstand op de vloot wordt officieel tegen gesproken. LONDEN, 9 Maart, Naar verluidt zal de voorbereidende ontwapeningsconferentie in geen geval in Mei gehouden worden. Zij zal voor onbepaalden tijd verdaagd worden, daar de Sovjets geweigerd lxbben er aan deel te nemen. NEW-YORK, 9 Maart. Prof. Hopkins, aan de Universiteit van Illinois heeft een nieuw element ontdekt met behulp van Röntgen-stralen. PARIJS, 9 Maart. De bladen melden uit Beiroeth dat in den loop der operaties op 6 Maart, in de omgeving van Dacz de rebellen 156 dooden lieten, terwijl 103 op standelingen gedood werden. BERLIJN, 9 Maart. De regeering van Mecklenburg heeft 6 ter dood veroordeelde veemmoordenaars begenadigd en de straf veranderd in levenslange tuchthuisstraf. 34 „Nu gaat het zóó niet langer," mompelde zij bij zich zeiven, toen ze op de straat was 'J komen. „Wanneer ik geen prijs uit de lo terij trek, dan gaan wij failliet." Na eenige straten te zijn doorgewandeld, hield ze stil voor een deur, waarop met dui delijk zichtbare letters te lezen stond: Instituut voor jonge meisjes. Vreemde talen. Fraaie handwerken Muziek. Teekenen. En daaronder in nog grooter letters: Directrice: Weduwe Florillon. Na de deur te hebben g|opend, ging ze 'n kleine spreekkamer binnen, om even uit te, rusten. Even later werd er driftig aan de huis schel getrokken. „Wie kan mij nu weer komen lastig val len?.... Maar wie kan het anders zijn dan die kwajongen."' Ze ging de deur openen. Vóór haar stond een jongen, die zijn af komst niet kon verloochenen. Hij geleek sprekend op zijn moeder. Hij was gekleed in een colbert-costuum, dat er tamelijk versleten uitzag en droeg een verkleurden, slappen flambard op het hoofd. Zijne schoenen droegen er de duidelijke sporen van, dat hij niet in weelde baadde, maar den geheelen dag in den modder bag gerde. Hij wilde zijne moeder omhelzen. Maar ze weerde hem af. Maar het jonge mensch scheen door die koele ontvangst niet al te zeer te worden ontmoedigd. Hij nam een stoel, en ging in ongegeneer de jiouding daarop zitten. Toen stak hij een lucifer aan en begon een cigaret te rooken. „Mama, geef mij nu twintig francs," zoo vroeg hij, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. „Ik heb nu goede kans om te winnen." „Ja, dat heb je mij de vorige week ook al gezegd, Eugéne," zei zijne moeder onte vreden, „en ge weet hoe het is afgeloopen. Eenige verklarende woorden zullen voor den lezer niet overbodig zijn. Mevrouw Florillon, onderwijzeres en di rectrice van het instituut voor jonge meisjes in een der voorsteden van Parijs, was al vroeg weduwe geworden, met een kind, Eugène, die door zijne moeder erg bedor ven was, sedert zijne vroegste jeugd. Ze was eigenlijk geen slechte vrouw. Alleen was ze wat zwak van karakter. Ze liet zich door den loop der, gebeur tenissen meevoeren en het ontbrak haar aan degelijke en godsdienstige beginselen. Eugène, haar' eenige zoon, was nu een en twintig jaar oud geworden. Zijne moeder had al veel verdriet en zor gen van hem ondervonden. Eerst was hij handelsreiziger geweest en toen haS hij het beroep van makelaar ge kozen, totdat hij op een goeden morgen zijn moeder kwam mededeelen, dat er voor hem geen beter beroep bestond dan dat van bookmaker bij de wedrennen, omdat daar mede schatten te verdienen waren. En toen was hij begonnen te spelen, met de kleine sommen, die zijne moeder de zwakheid gehad had, hem toe te vertrouwen, om te wedden. Het geluk, of beter gezegd het ongeluk had gewild, dat hij in den beginne zeer ge lukkig was in het spel. Hij won maar steeds, en streek groote winsten op. Zijne moeder was in de wolken. En wat erger was: Eugène had ook haar den noodlottigen hartstocht voor het spel geleerd. Ook zij zette nu groote sommen op de paarden, bij de wedrennen, en in den be ginne was ook zij zeer gelukkig. Maar helaas, het geluk verkeerde maar al te spoedig, zoowel voor de moeder als voor den zoon. Mevrouw Florillon had binnen korten tijd al het zoo gemakkelijk gewonnen geld weer verloren. Zoo gewonnen, zoo geronnen, zegt het spreekwoord. En zoo was ze tot den bc- klagenswaardigen toestand gekomen, waarin zij, zooals wij gezien hebben, nu verkeerde. Haar talrijke crediteuren verloren hun geduld. Aan iedereen was ze geld schuldig, en van betalen kwam niets. En nu waren al hare hulpbronnen uitge put. Door allen werd ze lastig gevallen, en het zou niet lang meer kunnen duren, of al hare goederen zouden in beslag moeten worden genomen, en in het publiek ver kocht, om de schuldeischers te voldoen. Een failliet was onvermijdelijk. En ze zou ook hare functie als directrice van het instituut voor jonge meisjes dan niet langer kunnen voortzetten, En nu kwam Eugène, temidden van deze crisis, haar nog een bedrag van twintig francs vragen! Hoe durfde hij het te' doen! Verleden Zaterdag had hij immers de beurs van zijne moeder geheel uitgeput. Hij had haar immers weer bij hoog en laag verzekerd, dat er nu een bijzonder ge lukkige kans was, en dat hij onfeilbaar zeker moest winnen. Maar het was anders uitgekomen. Het paard, dat den prijs moest winnen, was het allerlaatst aangekomen! „U weigert mij dus die kleine som, ma ma?" vroeg Eugène nogmaals. Zijne moeder zou wel voor de bekoring zijn bezweken, haar geluk nogmaals te be proeven, want haar hartstocht voor het spel was al even groot geworden als die van haar zoon. Maar ongelukkig had ze geen twintig francs meer in haar bezit. Haar beurs bevatte slechts eenig klein geld. „Welnu, mama, het is wel treurig. Er is dus niets aan te doen. Hoe jammer! Ik was ditmaal zoo zeker van mijne zaak." „Maar ik heb je toch immers gezegd, dat ik geen centime meer bezit. Gij hebt immers al mijn geld verspeeld," zei mevrouw Flo rillon ontevreden. Ze had nog meer willen zeggen. Maar de huisschel weerklonk zachtjes. Eugène stond op, en wilde de huisdeur gaan openen. Maar zijne moeder ging zelve de deur openen, terw.ijl ze zeide: „Blijf daar, Eugène. Heb je mij begrepen?" „Maar mag ik dan niet komen, mama?" „Ik heb geen tijd, jc rekenschap te 'ge ven. Blijf waar je zijt. Begrepen?" Toen ging ze de huisdeur openen. Een manspersoon trad binnen. Hij had een wijden mantel om de schou ders geslagen, met hoog opstaanden kraag. Op het hoofd droeg hij een slappen vil ten hoed. Hij groette beleefd. „Wilt u zoo goed zijn, mij te volgen, mijn heer," zei mevrouw Florillon, die hem al scheen te kennen. Ze geleidde hem naar een vertrek naast de spreekkamer, waar haar zoon moest blijven wachten. Daar aangekomen, zette de bezoeker zijn hoed af, en liet zijn kraag vallen. Het glad geschoren gelaat van Conrad werd zichtbaar. Wat zou die man hier komen doen? De lezer zal het spoedig weten. Conrad liet zijne oogen onrustig door het vertrek rondgaan, alsof hij zich er van wilde verzekerep, dat niemand zijne woor den kon afluisteren. „Welnu, welk nieuws hebt gij mij te ver tellen?" vroeg hij toen. Mevroijw Florillon haalde de schouders op, en antwoordde: „Ik weet het nog niet zeker,' maar mis schien Zou ik u wel kunnen verschaffen, wat u verlangt, mijnheer," „En kunnen daaruit geen onaangenaam heden voor ons voortvloeien?" „In 't minst niet, mijnheer." „Welnu, vertel mij dan nadere bijzonder heden." Mevrouw Florillon haastte zich niet, de gevraagde inlichtingen te geven. In hare gedachten maakte ze berekenin gen. En tersluiks zag ze haar bezoeker aan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6