Sociaal Leven. Amsterdamsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Tegen het smokkelen door treinpassagiers. De losgebroken tijger. Ernstige vechtpartij in Den Haag. Gedeserteerd eri den boer op om te stelen. Ongeluk aan boord van een schip. Alle moeite voor niets- Kippendieven. Na den storm der laatste dagen. Zware binnenbrand in de Residentie. Middelen tegen den hik. Een bloeiende pereboom. Na den watersnood. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Nederlandsche vee naar België. Het Gezantschap bij het Vatikaan en de Minister van Onderwijs. UIT ONZE OOST. Krokodillenjacht. FINANCIËN. Beleeningen op onderpand van z.g. Kerkelijke Fondsen LEGER EN VLOOT. Dienstweigeraars. KUNST EN KENNIS. Het Shakespeare theater te Stratford door brand verwoest. Pensiongasten ongesteld geworden. Inbraak in een kantoorgebouw te Amsterdam Geen inbraak, maar uitbraak. De melkstrijd. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Kaascontrolestation N.-Holland. Runderhorzel-bestrijdings- commissie. Het Landbouw-credietwezen in Nederland. De R.-K. Vakbeweging De douane vraagt de medewerking van het spoorwegpersoneel. In verband met het vele smokkelen aan de grens, treedt in den laatsten tijd de douane te Roosendaal met de grootste ge strengheid op, en heeft ook de medewerking van het treinpersoneel verzocht om even eens op te letten, dat reizigers die uit Bel gië komen, de voorwerpen niet verstoppen onder banken, op de W. C.'s of in toilet kastjes. Bij ontdekking moeten zij onmid dellijk daarvan mededeeling aan de douane doen. Het schijnt te wijten te zijn aan den zoo In een groote kist zeulde men hem naar den steiger en met geweld van takels werd hij aan boord gesleurd. Nieuwsgierig nam men hem op, zich veilig wanend voor het monster, dat geeuwend achter de dikke tralies ternederlag. Los gingen de trossen en eenmaal ont- mcerd spoedde het vrachtjammertje zich naar Singapore. Benkalis verdween aan de kimme. Flauw glimple een petroleum-lampje op het achterdek, waar zich in zonderlinge verwarring de Chineesche passagiers had den opgesloten. De koning van het woud ontwaakte, vond het hem toegesmeten slaapsalet niet in overeenstemming met zijn rang en stand en zon op ontsnapping En kijk, was daar niet een luchtgat boven zijn kruin, waardoor men hem reikte zijn dageiijksch brood? En zijn machtige klauw baande zich daardoor een uitweg. Gekraak van planken weerklonk, de hefboom werkte. Een lenige sprong en rond om was de vrijheid en.... de zee. Het water te nat vindend en nog eenige slaapdeelen tekort komend, vleide hij zich neer temidden der Chineeschjes, die ronk ten in zalige onwetendheid, gehuld in hun namaak-tijgervel-dekens. Het was middernacht en acht glazen galm den langs het stille dek. De djaga begaf zich naar het achterschip om de log af te lezen, zag den geweldenaar aan voor een Chinee sche deken en trapte er op. Weerklonk een schor gebrul en maaide een gestreepte poot door de lucht, den djaga achterlatend met verlies van een deel van zijn rug. Met moeite bereikte de ongeluk kige de brug, meldde het ongeval en zakte ineen. Cappy, die de wacht had, was hoogst verschrikt. De brug verlaten om zich aan de genade van het monster over te leveren?.... oh nee! Dus rukte hij vol angst den stop van de spreekbuis en bulderde naar het machien. De tweede stoomwellusteling durfde even eens niet de veilige ruimte te verlaten. Van daar dat een fluitje den chief-engeneer uit zijn zoeten slaap rukte „Tijger losgebro kenDjaga geattakkeerdnfeem maatregelen". Snel rolde de dikzak uit z'n tampat tidoer en inspecteerde zijn geschut. Oh! nood lot.... slechts zes millimeter revolvertje en 'n verroest geweer zonder patronen. Daarop de second mate fighting boy gepord. Deze greep direct naar een lans, die den wand sierde, doch vond ria veel zoeken ook een vijfschoots klein kaliber. De Chief mate rap gewekt, kreeg bijna een toeval. De Chineesche passagiers-gemeente, ont waakt, sloeg tot een paniek over, en liet zich zonder meer neervallen van de twee trappen, die naar het kuildek voerden. Daar beneden vormde zich een toren van krijschende lichamen. Men klaarde de door eengeknoopte massa en sloot ze ter voorkoming van verder mis baar in het eerste klasse salon op. Daarop gingen de twee revolver-bezitters ter jacht. Ze beklommen hiervoor het tent dek en het paffen ving aan. Waar men maar een glimp van het beest meende te kunnen ontwaren, floten de kogels, die alles troffen, behalve den tijger. De beide jagers schuddc-lachten van pret. Het schip, naderde Singapoersch exami nation-steamer, een vlet werd gestreken en hulp aangevraagd. Een wijle later klommen twee tot de tan den gewapende „Tommies" aan boord. Men verzocht hun de binatang te vellen, doch stuitte hierbij op tegenstand. Shoot a tiger" vroegen zij nog twijfelend. Geen denken aan, daar hadden zij niet voor geteekend. Het mollige machine-hoofd leende een garabijn en wederom beklommen de twee helden de zonnetent. Inmiddels werd het dag, men naderde de reede van Singapore en reeds stond er stoom bij de winches. De karabijn knetterde en neer viel de rustverstoorder. Men wachtte een wijle, daarop klom de schutter behoedzaam neer, inspecteerde zijn prooi en slaakte een in- dianenkreet: „Ik heb hem gedood": Num mer twee daalde af en juist wilde men het beest ter meerdere zekerheid een strop om leggen, toen het dier weer tot bewustzijn kwam. Het was slechts een schampschot. Snel redde men het veege lijf. Het volgende schot miste, de tijger gal oppeerde langs het dek en kreet luide zijn verontwaardiging uit. Na een tijdje nestelde hij zich onder de trommel van een stoom- lier. Wederom weerklonk een schot,, dat dit maal een stoomleibuis van de stoomlier trof. Met luid gesis ontsnapte de stoom in het aangezicht van den Koning van het woud. Groot was zijn woede en een nieuwe ren volgde. Ten laatste maakte een schot van drie meter afstand een einde aan zijn leven. De huid werd verkocht en Klingaleezen vergastten zich des avonds aan een tijger boutje. (Java Bode.) Inbraak in een postkantoor. In den nacht van Zaterdag op Zondag .ebben zich dieven toegang verschaft in 'n oostkantoor te Swalmen bij Roermond. Door het uitsnijden cener ruit waren zij rinnengekomen. Toen zij de deur naar het jostkantoor wilden forceeren werden zij 'errast. Zij gingen aan den haal. met ach- erlating van breekijzer en boor. De daders :ijn onbekend gebleven. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks 12 uur werd de politie in de Re sidentie gewaarschuwd, dal er een ernstige vechtpartij plaats had op het Spui tusschen burgers onderling, Toen wen vijftal agenten ter plaatse kwam bleek dat men inderdaad met een ernstig geval van ordeverstoring te doen had. Een groote menschenmassa was op de been en er werden fiksche klappen uitge deeld. Daar de straat opengebroken was, hadden de vechtersbazen de steenen en straatklinkers maar voor het grijpen. De oorzaak van de vechtpartij is onbe kend gebleven. Een agent, die reeds eerder ter plaatse was, kwam tusschen de men- schenmenigte in het gedrang en moest door zijn collega's ontzet worden. Toen weer nieuwe assistentie was aange komen, werd het publiek gesommeerd uit een te gaan, In plaats van aan dit bevel ge hoor te geven, maakte men zich gereed tot den strijd en weldra werden de agenten door het publiek met steenen gegooid. Toen vond de politie het genoeg en wefd bevel gegeven met de wapens het publiek uiteen te jagen. Temidden van het tumult is het aan de politie nog gelukt een viertal van de ergste vechtersbazen te arresteeren. Zij zijn op heeterdaad betrapt, toen zij politieagenten en burgers mishandelden. Het zijn de gebroeders K„ 21 en 23 jaar oud, wonende Lamgroen en de gebroeders H., 34 en 22 jaar oud, wonende in de v. d. Duynstraat. Zij zijn door de politie in verzekering ge steld; tegen hen wordt proces verbaal op gemaakt terzake van verzet in vereeniging tegen het openbaar gezag, resp. openlijke geweldpleging tegen personen of goederen Een der agenten kreeg een steen tegen het hoofd, waardoor hij eenige verwondingen opliep. Hij kon echter heden zijn gewone dienst weer doen. Nadat de menschenmenigte uiteen was gedreven, was de orde vrij spoedig her steld, Vrijdagnacht werd ingebroken in café „Masier" te den Hulst, gem. Nieuwleusen (O.) Ontvreemd werden 65 benevens eeni ge flesschen drank. De inbreker bracht eveneens een bezoek aan de slagerij van de fa. Waanders, waar hij vleeschwaren wegnam. Gebleken is, dat de dief is W. G., huzaar, die kortelings uit zijn garnizoen te Deventer gedeserteerd is. Hij was van Nieuwleusen naar Zwolle gegaan, heeft daar in een der kleedingmagazijnen een keurig burgercostuum gekocht, en is daar mede vervolgens spoorloos verdwenen. Been van een werkman afgekneld. Maandagmorgen is op het s.s. „Dalmort", liggende aan de Rijnhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 38-jarige werkman T. R., wonende aan het Heggepad, was bezig met het vieren van een laadboom, door middel van een staaldraad. Op een gegeven moment viel de boom, waardoor de staaldraad om het linkerbeen van den man sloeg. De man werd tot de takels in de hoogte getrokken. Zijn linkerbeen werd afgekneld. Het slachtoffer is naar het zie kenhuis aan den Coolsingel overgebracht. In den nacht "van Zaterdag op Zondag is na overklimming van een muur op een bin nenplaats en forceering van een deur te Leiden, ingebroken in het kantoor van de firma A. Zuiderduin en Co., Heerengracht 7, grossiers in suikerwerken, biscuits enz. Het bureau was opengemaakt en de kasten doorzocht, doch de dieven hebben geen geld en geldswaarden kunnen vinden en zijn on- verrichterzake teruggekeerd. Maandagnacht hebben kippendieven te Oss weer hun slag geslagen en 80 kippen gestolen bij den wethouder M. van4 Erp, daarna hebben zij de ramen van het woon huis trachten te forceeren. Toen zij werden gestoord, namen zij de vlucht. Voor de ongeveer 120 visschers uit de onderscheidene Zuiderzeeplaatsen zullen, naar uit Enkhuizen wordt gemeld, de storm dagen van de vorige week lang in het ge heugen blijven. Bijna al deze visschers toch visschen tusschen Enkhuizen en Stavoren, waar bij N.W. stormen als. de vorige week, een zeer sterke stroom gaat. Het visschen geschiedt met staande netten, die met an kers op den bodem worden vastgehouden en van boven van kurken zijn voorzien. Ten gevolge van den sterken stroom en de langdurige stormen waren de meeste net ten thans van de ankers geslagen. Het overschot, dat Zondag aan wal werd.ge bracht of in den mast werd gehcschen, ver toonde een troosteloozen aanblik. De schade wordt op duizenden guldens geschat. Enkele kleine visschers hebben zelfs voor een be drag van 500 verloren. Maandagmiddag omstreeks 5 uur brak brand uit op den zolder van het perceel Meidoornstraat 2, Waar de N.V. Steen- en Boekdrukkerij Van der Ven gevestigd is. Op dezen zolder was papier opgeslagen, waar van vermoedelijk vellen gevallen zijn op de fel brandende droogkachel. Toen een der knechts uit de drukkerij, welke beneden is gevestigd, naar boven ging om de kachel na te zien, bemerkte hij den brand, die zeer snel om zich heen greep. Onmiddellijk werd daarop dc brandweer ge waarschuwd. Deze slaagde cr spoedig in, met een slang op de waterleiding 'en een op de motorspuit den brand te blusschen. Het binnenwerk van den zolder benevens een groote hoeveelheid papier en droogkratten verbrandden, terwijl de machines der druk kerij belangrijk van hel water te li'den had den. De schade, die dus zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf zal vermoedelijk geruiinen tijd gestoord zijn. C. Bakker, arts te Broek in Waterland, geeft in het Ned Tijdschrift voor Genees kunde volksgeneeskunde aantcekeningcn omtrent den hik. "Volgens Hippocrates ontstaat hik op de zelfde wijze als stuipen. Hij schrijft: „Kram pen ontstaan tengevolge va.i een te veel of een te weinig aan lichaamsvochten en hik eveneens." Ofschoon mij hik, die door een te veel aan lichaamsvochten ontstaat, in semmige gevallen voor een slecht teeken aanziet, bijvoorbeeld als die ontstaat pij ileus of leverontsteking, acht hij die, welke ontstaat als gevolg van een tekort daaraan, onvoorwaardelijk gevaarlijk en noemt dan als zoodanig hik na veel bloedverlies of na hcffïge diarrheën. Bij Paulus van Aegina le zen wij: „Hik ontstaat öf door overvulling óf door leegheid, van de maag of wanneer die door slechte sappen heftig geprikkeld wordt; na verwijdering daarvan houdt het hikken op. Veel menschen krijgen hik, als zij het dtitpepermiddel gebruiken en daarop spoe dig wijn drinken. A-aderen, als het ingeno men voedsel tot bederf overgaat, zooals be kend is. Anderen, als zij koude rillingen krijgen bij het beginne van de koorts. Onze ondervinding is nu, dat bij degenen, die hik krijgen door overvulling of prikkeling van de maag, braken nuttig werkt en dat daar, waar koude de oorzaak ervan is, warmte is aan gewezen. Als hik evenwel voortspruit uit een teveel aan lichaamsvochten, is het noo- dig die krachtdadig af te voeren, wat door niezen kan gebeuren. Bij hikken, tengevolge van een tekort aan vocht, helpt niezen daar entegen niet. Aan hen, die last hebben van hik, moet men wijnruit geven in wijn of natron in honingmet of seseli creoselinon, karwijzaad, gember, munt of nardostachys. Dit zijn de middelen voor hen, die door be derf van hun voedsel of door kou of door oververvulling hik gekregen hebben; maar zij, bij wie de hik ontstaan is tengevolge va,-l yele taaie sappen, moeten orie obolen be vergeil in azijn met water drinken; ook kan men dan met goeden uitslag Sikionysche olie op de huid leggen. Aan te bevelen is ook het drinken van acetum scillae en oxymel en vooral helpt het ophouden van den adem. Wij zien dus, dat Paulus van Aegina ge heel geheel op Hippocratisch standpunt staat. Over hik, die ontstaat door gebrek aan li chaamsvochten, zegt hij alleen maar, cat daarbij de door hem te voren genoemde mid delen niet helpen, doch bij hik, ontstaan door een te veel aanvochten, past hij in hoofd zaak dezelfde algemeene behandeling toe als Hippocrates in dergelijke gevallen gebruikh Evenals bij hoesten oog-, keel- en maag ziekten wordt braken, niezen, puggatie, ruime urineloozing opgewekt en middelen gegeven, die door hun verwarmend vermogen het slijm verdunnen en opdrogen. Vreemd is evenwel de slotzin: ,,en vooral helpt het ophouden van den adem Deze zin maakt den indruk een los aanhangsel te zijn en niet in yerband te staan met wat hij daarvoor gezegd heeft. Dat is echter maar schijn. Reeds in zijn Symposion noemt Plato het ophouden van'den adem tegen den hik en in de eerste helft van de 16e eeuw schrijft Jean Goeurot, lijfarts van Frans I: „Tegen den -hik moet men den adem in houden en trachten te niezen". Hippocrates leerde reeds: „Het ophouden var. den adem maakt de poriën wijder en verdunt de huid en jaagt vochten naar bui ten", m. a. w. roet iemand zweeten Het ophouden van den adem is dus aan de an dere middelen, door Paulus van Aegina ge noemd, gelijkwaardig. Hetzelfde kan dan ge zegd worden van dc handelingen, die Goeu rot met of door de lijders laat verrichten, want bij plotseling opkomende vrees, toorn of verdriet wordt eveneens de adem opge houden. Iemand, die den hik heeft, moet een hap suiker nemen. Bij de pogingen om deze dro ge, klevende stof door te slikken, haalt hij geen of weinig adem en neemt daarenboven nog suiker in, die, evenals honing, verwar mend wérkt. Verder geeft men ook den raad om den adem op te houden, laat iemand schrikken, vertelt hem iets, waardoor hij plotseling vreest iets verkeerds gedaan te hebben of denkt, dat hem een ongeluk zal overkomen. Eenigszins magisch getint is het voorschrift om, vóórdat men driemaal gehikt heeft, een naastbijgelegen voorwerp -om te keeren, maar berust in wezen op hetzelfde beginsel. Veel magischer van vorm is het bevel om 7 slok ken water snel achter elkaar op te drinken en in den tusschentijd tegen den bodem van het glas te kijken (Middelie). In verkorten vorm hoorde ik dat hier aanbevelen als „snel drinken" maar er werd bijgevoegd, „dat is gevaarlijk". Ook dat strookt met de denk beelden van Hippocrates en Paulus v. Aegina. Bij het drinken wordt geen adem gehaald, wat nuttig is, maar tegelijk aan het te veel aai lichaamsvochten nog andere toegevoegd, wat schadelijk, ja noodlottig kan worden. Eveneens om een tijdlang den adem op te houden, laat men snel achter elkander zeg gen: „Achter de Raroperker (Ransdorperj liggen twee witte eendjes. De eene heette Klink, de andere Kliereklareklink en Klink gaf Kliereklareklink een schop voor de bink, dat Kliereklareklink hink (lip). Aan de Zaan zegt men: „Achter de Oostzijderkerk liggen drie strengen roode, roode bloedkralen". Dezelfde uitwerking heeft het voorschrift, om driemaal droog te slikken. Dit voor schrift is weer eenigszins magisch ingekleed en de 'daarbij gevoegde verklaring, „dal men zoo doende den hik naar binnen slikt", wijs' er op, dat oorspronkelijk aan een zelfstandig iets, een ziektedemon werd gedacht. Nog sterker komt dat uit bij het bezweringsfor mulier, dat ik opteekende, dal snel, meestal driemaal achter elkaar moet uitgesproken worden en klaarblijkelijk ten doel heeft den ziektedemon te verjagen. Ik teekende er vijf op: 1. „Nok, sprok, sprouw lk heb jou op mijn mouw''. (Zaan.) Om driemaal op te zeggen. 2 Hik ,sprik. spru Ik heb ze nou, Ik geef ze u. ('s Bosch.) (Driemaal opzeggen.) 3. „Ik en de nik sprongen over de zee, Ik en de nik kwamen weer ter ree, Ik en de nik sprogen over de zee, De nik bleef weg en ije kwam weer." Om driemaal op te zeggen. (Friesland.) 4. „Hik, sprik, sprouw kom ik bij jou, Hik, sprik, sprouw geef ik op je mouw, Hik, sprik, sprouw geef ik an jou. Hik, sprik sprouw geef ik ao. je buur- vrouw. (Eenmaal opzeggen.) 5 „Ik heb de hik, Ik heb ze dik, Ik heb ze dun. Ik heb ze nou. Ik geef ze i°« Te Bleiswijk staat bij den heer Rijneveen r.u reeds een pereboom in vollen bloei. 40 a 50.000 stuks verloren. In de afgeloopen week kwam te Utrecht weder de commissie bijeen, op initiatief van de Kon. Nederl. Vereen. Avicuitura gevormd door vertegenwoordigers van de verschillende Nederlandsche organisaties op piuimveege- bied en die zich tot doel heeft gesteld de door den watersnood getroffenen van nieuw zoo mogelijk ook beter pluimvee te voorziep. De ingekomen schade-aangiften van 1128 pluimveehouders uit Brabant Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, gecontroleerd door de secretarissen van de 40 in die streken ge vestigde onderafdelingen van de N.P.F., wijzen in totaal een verlies aan van 19.782 stuks pluimvee. Met de uit andere streken ontvangen, doch nog slechts gedeeltelijk ge controleerde opgaven, wordt dit totaal 28.637 stuks, terwijl uit eenige dorpen nog in het geheel geen opgave werd ontvangen, zoodat volgens raming der commissie het geheele aantal op 40 50 duizend stuks kan worden gesteld. Om dit aantal hennen te vervangen, zal men derhalve 80 a 100 duizend kuikens moeten distribueeren. De ingekomen giften in geld en in natura staan tot he t benoodigde in geen verhouding aan geld werd bijna 2000 ontvangen de voedermiddelen aangeboden door verschil lende handelaren in deze artikelen vertegen woordigen een totale aankoopwaarde van plus minus/3000, terwijl nog omstreeks 1500 broedeigren en kuikens werden aangeboden, waaronder evenwel vele van rassen, die zich voor bedrijfsdoeleinden niet leenen, zoodat de commissie die, onder de boeren althans, niet kan distribueeren. De commissie nam dankbaar het aanbod aan van het bestuur van het rijksproefstation te Beekbergen om tegen kostprijs de geheele productie aan kuikens van het station te koo- pen en welke bedraagt aanvankelijk 1000 stuks, later tot 1500 kuikens per week. Een voorloopige opdracht van 20.000 eendags- kuikens werd gedaan, ofschoon de tlians be-, schikbare geldmiddelen nauwelijks toereiken voor een derde deel van dat kwantum. Ech ter hoopt het comité dat een nieuwe oproep in de kringen der belangstellenden, resulta ten zal opleveren, terwijl ook op de hulp van de algemeene watersnoodcommissie wordt vertrouwd. Voor er op dit punt zekerheid zal zijn verkregen, kan het comité geen ver dere stappen doen, al is het zich bewust, dat met het kwantum waarvoor het opdracht gaf, slechts één vierde deel van de getroffenen zal kunnen geholpen worden,. Een bespre- I king met de algemeene commissie zal dezer j dagen plaats hebben. De Belgische regeering heeft bepaald, dat de invoer van runderen, welke sedert min stens 3 weken op een Nederlandsche open bare markt te koop zijn gesteld, verboden is, doch dat de invoer van andere runderen, schapen en geiten uit Nederland is toege staan, mits vergezeld van een officieel cer tificaat van oorsprong dat als uitvoerver gunning dient en is afgegeven door een vee arts. Het „Limburgsch Dagblad'', dat te Heerlen verschijnt, in de gemeente van oud-burge meester Maszink, schrijft in een tweede ar tikel over het nieuwe kabinet: Wij heb ben goede gronden om aan te nemen, dat mr. Waszink geen departement aanvaard zou hebben, wanneer de forma teur met geen bevredigende oplossing was gekomen ten opzichte van het gezantschap bij het Vaticaan. Nu kan de Kamer zich straks uitspreken vóór of tegen het gezantschap bij het Vati caan. Gebeurt het laatste, dan mcenen wij op goede gronden, dat mr. Waszink zijn por tefeuille ter beschikking zal stellen. Toen het bericht werd gebracht, dat zich een krokodil op den grooten weg te Perak beyond, aldus de „Nwe. Sb. Crt.", begaven zich de wachtcommandant en één inland- sche agent, de eerste gewapend met een dienstrevolver, naar de plaats des onheils. Op eenigen afstand loste dc politieman elf schoten op het monster, dat toen schijnbaar voor dood bleef liggen. Op het geluid der schoten snelden nog eenige inlandsche agenten toe Na deze schietpartij zou de politicman het beest open snijden om te zien of het ook artikelen van waarde had verslonden. Wie schelst den schrik van den jager teen de pooten van het dier zich eensklaps begonnen te bewegen en het zich op den buik omdraaide! Jager en assistenten maak ten, dat zij uit de richting van het monster kwamen. Na krijgsraad te hebben gehouden, werd besloten, het monster verder met steenen af te maken, waarop een formeele steeni- ging plaats had en het dier als het ware ónder de steenen bedolven werd! TEGEN DE OPRUIERS. Uit Batavia wordt gemeld: Het Departement van Onderwijs heeft een circulaire aan de scholen gericht, waarin wordt medegedeeld, dat onderwijzers of personen, die wenschen in 's lands dienst te werden ppgenomen, zich er van moeten onthouden in het openbaar of niet in het openbaar propaganda te voeren voor de ontwrichting van' het overheidsgezag. Beur zen zullen in dergelijk geval worden inge houden. c Naar wij vernemen heeft de Spaarnebank te Haarlem een regeling getroffen welke het haar mogelijk maakt voor bank- en com missiehuizen in de Provincie, beleeningen te sluiten op onderpand van z.g. „Kerkelijke Fondsen". (Schuldbrieven ten laste van R.-K. aan het Nederlandsch Episcopaat re- kenplichtige Besturen). Alle correspondenten te dezer zake te richten aan het kantoor der Spaarnebank te Amsterdam, Heerengracht 319 (telefoon 37852). Tn een dezer dagen verschijnende leger order is opgenomen de volgende min. be schikking: Dienstweigeraars, wier aanwezigheid in de kazerne niet wenschelijk wordt geacht, moeten terstond na hun verwijzing naai den Krijgsraad, naar de bijzondere strafge vangenis' te Scheveningen worden overge bracht. Daarna zullen de voorloopige infor maties worden gehouden door den officier- commissaris te 's-Gravenhage, op het voet spoor van heigeen bij art, 81 der Rechts pleging bij de Landmacht, ten aanzien van het verhoor van getuigen buiten de garni zoensplaats is voorgeschreven. Bovendien kunnen dienstweigeraars, die zich openlijk als zoodanig voordoen, wier blijkbaar doel is om propaganda te maken, nog voor de verwijzing naar den krijgsraad, naar bedoelde strafgevangenis worden over gebracht, indien bij het in arrest stellen ter plaatse, wegens het niet aanwezig zijn van een daartoe geschikt arrestlokaal, aanraking met den troep niet kan worden voorkomen. Het beroemde, ter nagedachtenis van Shakespeare opgerichte theater te Strat ford cn Avon met den er aan grenzenden toren, is Zaterdagmiddag door brand ver woest. Gelukkig bleef het museum en de schilde rijengalerij, welke kostbare reliquiën van den grooten dichter en tooneclschrijver ievaten, gespaard. Het vuur had het ge bouw reeds aangetast voor men het ont dekte en ondanks de pogingen van de brandweer uit Warwick, Eversham. Solihull en Leamington, cm het meester te werden, werd het spoedig duidelijk, dat het theater niet gered kon worden. De pogingen der brandweerlieden om het museum en de brug, die het met het theater verb ndt, te redden, werden door den wind bevorderd, doch men vreest, dat een groote hoeveel heid waardecolle costumes geheel verloren zal zijn gegaan. Vermoedelijk slecht voedsel "de oorzaak. In een groot pension, gevestigd in een straat in de onmiddellijke nabijheid van het Concertgebouw, zijn eenige personen, nadat zij voedsel hadden gebruikt, plotseling on gesteld geworden. Den eersten keer vond zulks, volgens de Tel. plaats in den ochtend van den 4den Februari, nadat het ontbijt genuttigd was. Toen werden drie pensiohgasten ongesteld, waarbij zich'symptomen openbaarden, welke op vergiftiging duidden. Eenige dagen later werden twee personen, even onverwacht als de vorigen, ziek, waar bij als verschijnselen heftige brakingen op traden. Het gevolg was, dat eenige slacht offers zich tot de politie van het bureau Leidscheplein wendden. Deze had cr reeds een en ander van vernomen en had levens middelen in bèslag doen nemen. Dit waren consumptie-artikelen, welke des ochtends bij het ontbijt waren genuttigd, o.a. brood, bo ter, kaas koek, thee en jam. Aanvankelijk werd gedacht, dat hier kwaadwilligheid in het spel was, doch het onderzoek, dat werd ingesteld door den Keuringsdienst van Waren en door den scheikundige van de justitie, den heer Van Ledden Hulsebosch, wees uit, dat waar schijnlijk bedorven eetwaren de oorzaak van het gebeurde waren. Zaterdag werden voor den derden keer personen onwel. Het betrof ditmaal twee pensiongasten, o.a. een meisje, waarbij zich dezelfde verschijnselen voordeden, n.l. hef tige brakingen. De politie, die al dien tijd een oogje in het zeil had gehouden, heeft de uitwerpselen in beslag genomen, ten einde ook deze te onderzoeken. Eveneens werd voedsel in beslag genomen. Zeker is, dat hier niet aan kwaadwilligheid gedacht moet worden. Het personeel, dat door de politie werd gehoord, bleek geheel te goeder trouw te zijn De acht slachtoffers hebben geen verderen hinder van het gebeurde ondervonden. Een brandkast geopend. Zondagmorgen bemerkte men, dat inbraak was gepleegd in een kantoorgebouw op de Heerengracht. Aan den zijkant was een raam geforceerd, dat op de gang uitkwam. Van hier wisten de daders een der kantoorloka len te bereiken. Zij beproefden hun krachten op een brandkast, die van een z.g. pompslot was voorzien. Vermoedelijk zijn hier vaklie den aan het werk geweest, althans de da ders slaagden er in het slot te openen. Er wordt een bedrag van 5500 tot 600Ö vermist. Bij een stoomerij in de De Clercqstraat heeft zich een eigenaardig geval van dief stal voorgedaan. Hier hebben dieven zich toegang verschaft tot het woonhuis door via een uitmelrnamnaar binnen te klim men. Zij eigenden zich zes heerencostuums toe. Toen zij het huis wilden verlaten, bleek dat ze dit niet door het tuimelraam konden doen. Vandaar dat de winkeldeur aan de binnenzijde werd geforceerd. Naar de Tel. verneemt, hebben de dezer dagen door de beide strijdende partijen in den melkoorlog gevoerde onderhandelingen niet tot een resultaat geleid. De veehouders hadden voorgesteld, in den vervolge als betalingsbasis der melk te ne men: den kaasprijs en wel het gemiddelde der marklnoteeringen van Bodegraven en Alkmaar. De aldus verkregen prijs zou ver hoogd worden met een cent rijloon en een cent voor de cönsumptiemelkers, zoodat volgens dc noteeringen, welke golden op het oogenblik, dat det onderhandelingen ge voerd werden, de melkprijs 13 cent franco Amsterdam zou geweest zijn. Deze noteering was echter voor den tijd van het jaar, naar het oordeel van den melkhandel veel te hoog. Ook de veehou ders konden hiervoor iets voelen, waarom zij de volgende aanbieding adn den handel deden: de melk zou van 1.5 Maart tot en met 14 Juni e.k. geleverd worden tot 10 cent per Liter (franco stad) voor de slijters en tot 10 cent voor de inrichtingen. Voor het tijdvak 15 Juni Qt en met 14 September zou dan een prijs gelden van 12 cent voor de slijters en 111. cent voor de inrichtingen. Op deze voorstellen is dc han del niet ingegaan. De strijd welke nu bijna drie maanden duurt het conflict brak 14 December j.l. uit duurt dus weer voort. TEGEN SPLITSING DER KLASSE „VOLVETTE". Te Alkmaar had in het Landbouwhuis de algemeene ledenvergadering plaats van het kaascontrolestation N.-Holland. Voorzitter was de heer G. Nobel te Lutjewinkels. Medegedeeld werd, dat het ledental in 1925 nog weer is toegenomen het bedroeg op 1 Januari j.l. 695, namelijk 50 kaas- en boterfabrieken, 57 kaasfabrieken en 588 zelf- kazende boeren, tegen 677 op 1 Januari 1925, n.l. 49 kaas- en boterfabrieken, 56 kaasfa brieken en 572 zelfkazende boeren. Voorts werd volgens een verslag in de Tel. medegedeeld, dat het denkbeeld, om de be staande klasse volvette kaas te splitsen in twee klassen, n.l. vollemelksche kaas, op oordeelkundige wijze bereid uit volle melk en met een vetgehalte in de cfroge stof van ten minste 48 pet., en volvette kaas met een vetgehalte van ten minste 45 pet. in de droge stof, het bestuur zeer ongewenscht voor komt, al ware het alleen maar omdat door deze splitsing de 40 plus kaas, die in Noord- HollamJ het meest wordt gemaakt, van de tweede op de derde plaats zou komen. Door dat de beide stations voor volvette kaas in Z.-Holland en Utrecht zich echter hevig te gen het voorstel tot spitsing hebben verzet, is dit nog niet in behandeling gekomen en zal het waarschijnlijk eerst nog worden ge wijzigd. Het bestuur van het Kaascontrole station N.-Holland is van meening, dat de 40-plus kaas in ieder geval op de tweede plaats moet blijven staan en daarboven slechts één merk voor volvette kaas mag blijven voorkomen. Over de grens voor het vetge halte in de droge stof van volvette kaas kan natfer worden beslist. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat vanwege de- Nationale Commissie van den Internationalen Zuiveibond een commissie is ingesteld die de kwestie zal onderzoeken en daarover rapport uitbrengen. Spr. voor zich geloofde niet, dat er van invoering van het nieuwe merk iets zal komen. Er zijn ook kaasmakers genoeg. Voor volvette kaas zal de vetgrens naar boven worden geschoven. Om aan te toonen dat de kaascontróiesta- tions zich wel mogen bemoeien met den al gemeene» gang van zaken en niet met de con trole alleen, deelde spr. mee, dat voor de con trole in 1922 was uitgegeven f 527.000. in 1923 f 444.000— en in 1924 f 348.000.—. Op een vraag uit de vergadering of in N.- Holland volvette kaas werd gemaakt, zette de secretaris, Ir. D. C. de Waal, uiteen, dat n het afgeloopen jaar in deze provincie 194.545 kilo volvette kaas was bereid tegen 148.993 kilo in 1924. De exploitatierekening over het boekjaar 1925 geeft een voordeelig saldo aan van f 12.875.99. Het bestuur stelde voor om aan de leden te restitueeren 12 tó pet. van de door hen in 1925 betaalde contributie tot een be drag van f 5382.38 en de rest aan te wenden als bijdrage in de exploitatiekosten van 1926. De balans toonde aan activa en passiva be dragen van f 27.341.68 (reserve f 10.000. buitengewone reserve f 2798.59). Rekening en balans werden goedgekeurd. Als bestuurslid werd herbenoemd de heer D. Appel Az. te Twisk. De begrooting werd vastgesteld op f 57.993.61 aan inkomsten en uitgaven. De bijdragen der leden worden geraamd op f 41.000.Voor 1926 zal- hetzelfde contri butie-schema kunnen gelden als voor 1925 gegolden heeft. De totale kaasproductie met rijksmerk be droeg in hef gebied van het Kaascontrole station Noord-Holland in 1925 16.977.856 JC.G. tegen in 1924 16.706.148 K.G. Er kan contributie geheven worden over 16.992.341 K.G. i Op initiatief van den Nederl. Slagershond en met instemming van de landbouworgani satie, huidenclubs en looierbonden heett zich een Runderhorzel-bestrijdingscommis- sie gevormd, bestaande uit de heeren: ir. H Lindeman, te Utrecht, voorzitter; H. Pott, te Borger, vertegenwoordiger van het Kon. Ned. Landbouwcomité; H. A. Leenstra, te Heerenveen, voor den Christ. Boeren- en Tuindersbond; J. H. Hemmers, dirccteuf van de Amsterdamsche huidenclub té Am-> sterdam; voor de Amsterdamsche en Rot- terdamsche huidenclub; A. Hart, te Amster dam, voor de Vereeniging de Ned. Huiden en Lederbeurzen; H. van der Waerden, di recteur van het Rijks-proefstation en Voor lichtingsdienst ten behoeve der leder-in dustrie te Waalwijk; Prof. dr. L. dc Blieck. hoogleeraar aan de Veeartsenijk. faculteit van dc Rijks-universiteit te Utrecht: dr. E. A. R. F. Baudet, conservator aan het Insti tuut voor parasitaire en infectieziekten te Utrecht, secretaris-penningmeester. Het se cretariaat is gevestigd te Utrecht, Bilstraat 168. Deze commissie heeft ten doel, door een uitgebreide propaganda de landbouwers op te wekken tot de meest doelmatige bestrij ding van de runderhorzelplaag, welke jaar lijks tonnen gouds verslindt. Als meest practische bestrijding zal voorlocpig het uitdrukken der larven in de laatste weken van den staltijd worden aanbevolen. Aan de commissie is reeds financieele steun van enkele zijden toegezegd, zoodat. voorloopig een bescheiden garantiefonds gevormd is. Zij hoopt echter, dat ook uit verdere belanghebbende kringen steun, zoo wel financieel als moreel, verleend zal wor den. Ook kan de commissie mededeelen dat in enkele streken van ons land de be strijding van de runderhorzel reeds met succes heeft plaats gehad, terwijl in andere streken voorbereidingen getroffen werden om het vee horzelvrij te maken. Op de Boerenleenbanken evenveel spaargeld belegd als op de Rijkspostspaarbank. Uit statistische gegevens kan geconclu deerd worden, dat bij dc Coöp Boeren leenbanken, op het eind van het jaar 303 millioen aan spaargelden was belegd, tegen op de Rijkspostspaarbank 305 millioen, dus ongeveer evenveel op de Boerenleenbanken als op dc R. P. S. In het geheel bestaan er rond 1200 van die banken, waarvan ruim 700 bij de Centrale te Utrecht zijn aange sloten. Deze had 25 millioen aan uitgezette gelden, bijna 11 millioen aan voorschotten gegeven in rekening courant aan aangeslo ten banken, 4.3 millioen aan schatkistbil jetten, 7 millioen aan lecningen op langen termijn. Ze had ongeveer 48 millioen aan Dep. in rek.-courant opgenomen. De reser ve bedroeg reeds 1.823.914.10. De locale, bij Utrecht aangesloten Boerenleenbanken hadden aan voorschotten uitstaan 92 mil lioen en loop. rek. aan leden 71 millioen, aan de Centrale Bank 46 millioen, terwijl ze 8 millioen aan waardepapieren bezaten. Aar spaargelden waren bij die plaatselijke ban ken gedeponeerd 188 millioen, in rek. cou rant opgenomen 22 millioen, van de Cen trale 10 millioen, terwijl zij een gezamen lijke reserve van 434 millioen bezitten. Aangesloten zijn bij de locale banken 1700 aan- en everkoopvereenigingen, zuivelfa brieken, polders, waterschappen, enz. Naar de „Volkskrant" verneemt, mag onze katholieke vakbeweging over het laatst ver- loopen vierde kwartaal 1925 wederom in totaal een stijging boeken van 8 a 900 leden. Van de vakbondgn, die tot deze stijging het meest bijdroegen, werden ons genoemd: R.-K. Textielarbeidprsbond, R.-K. Tabaks- bewerkersbond. R.lK. Slagersgezellehbond en R.-K. Fabrieksarbeidersbond In dit verband, verneemt het blad, dat het ledental van den R.-K. Bouwvakarbeiders bond eveneens stijgende is; was er gedurende de laatste maanden al stabiliteit in het le dental gekomen en draaide dit juist om de 10.000 h"en. de maand Februari gaf weke lijks een vooruitgang, waardoor het leden tal op het eind der maand tot 10.071 klom. Naast de eerst vermelde algemeene stij ging is ook die der bouwvakarbeiders niet zonder beteekenis; 't is weliswaar een voor uitgang over een betrekkelijk korten ter mijn. maar gezien den ten gevolge van ver schillende omstandigheden eenige jaren aan houdenden teruggang en den langzaam ge- volgden stilstand zeker vermeldenswaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7