i Zwijgende leiding. V erkeersonge vallen Een ernstige waarschuwing aan de Haarlemsche winkeliers. Voornaamste Nieuws Noorderlicht Woensdag 10 Maart 1926* 50ste Jaargang No. 16195 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Faillissmenten. Inaugureele rede van Prof. van Slogteren. De Narcis. WIELRIJDEN. De Zesdaagsche te Dortmund. v. Nek staakt den strijd. Beschuldigd van omkooping. Aanbesteding Drukkerij de Spaarnestad. Berichtgeving in onzen modernen tijd. Ontslagen. DOOR DE STORM. HET NIEUWSTE AFSLAG SYSTEEM. Aanbestedingen. De Haarlemsche Postzegelbeurs. Volksuniversiteit. m dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Of tVonnemenf -prijs bedraagt rooi Haarlem en Agentschappen: Pei kwartaal 3.25 Pet week 0.25 Franco per post per kwartaal bij 'ooiuitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen; Postrekening No 5970. Advertentiëo 35 cents fat regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen niededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adWA tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: öUUU." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cfl hij een ongeval me'f2cjQ verlies van beide armen, heide heenen of heide oogen- </U. doodelijken afloop. bij verlies van een hand, f lOR bij verlies van een f Cf) bij n breuk van f J(1 bij verlies v een een voet of een oog; duim of wijsvinger: been of arm: andere vinger. Op een vergadering van de R.-K. Volks partij hier ter stede, moet mr. Arts naar ons van betrouwbare zijde werd medege deeld de vorige week van onze courant gewagende, gesproken hebben van het e n- fant terrible in de Roomsche pers. En hij koppelde daaraan vast. dat dit schrikke lijke kind dan zou gebruikt zijn om ver leden jaar de niet malsche actie tegen de Volkspartij te voerén. Nu willen wij omtrent het laatste in het voorbijgaan enkel zeggen, dat hier een innerlijke tegenspraak aanwezig is Een enfant terrible flapt er op hef mees! ongeschikte oogenblik datgene uit, wat binnen de heilige muren van het gezin moet blijven; maar zoo'n wezen laaf zich nimmer gebruiken om iets ondeugends te zeggen; zijn aard is juist om geheel spontaan te spre ken over dingen, waarvan ieder dacht dat hi; onkundig was Zoo ziet men ook hieruit no- eens. hoe sprekers met radde tongen er we! altijd op rekenen, dat hun gladde taal er bii hun 'gehoor gemakkelijk inglijdt, maar da! hun rede maar al te vaak berekend is op een publiek, dat niet nadenkt en niet ont leedt. Doch dit slechts terloops Wij halen de uitspraak enkel aan. om eens stil te staan bji de bewering als zou ons blad. hoewel gtoot voorstander van de R.-K. Staatsparti' nu en dan in het groote gezin voor „enfan! terrible" spelen Het loont de moeite de aan leiding voor die bewering op te sporen. Zeker, er is in ons blad van tijd tot tijd scherpe critiek op de 'eiding der R.-K Staatspartij, op gesties van de R.-K. Kamer fractie en afzonderlijke Kamerleden uitge oefend. Maar wij meenen met grond hel verwijt te kunnen afwijzen, dat die critiek ooit voorbarig is geweest en zaken heeft bloot gelegd welke beter verzwegen waren Na de stormen door N. K. P. en R.-K. Volks partij verwekt, hebben wij b.v. op reorgani satie van de Staatspartij aangedrongen en eaigegeven wat in de leiding o. i. verkeerd was. Wij deden dit herhaaldelijk en bij ver schillende gelegenheden Toen in de Staten van Noord-Holland bij een verkiezing van Gedeputeerden een Roomsch-rood bloc werd gevormd met uitsluiting van de anti-revolu- tionnairen hebben wij krachtig gewaarschuwd •cgen dit streven en het onjuist genoemd Jt t op die wijze de Katholieken twee zetels :n het dagelijksch bestuur der provincie be letten Maar - -eer het tegen de verkie zingen liep. zetten wij alle grieven, alle cri tiek op zij. Wij verdedigden in 1922 zoowel als in 1925 het rechtsche bewind, de coalitie vooral de Roomsche Staatspartij, alsof zij zilver blank waren. Zelfs de Noord-Holland- scbe lijst is met al de middelen waarove: een dagblad beschikt, door ons gesteund er gepropageerd; „Stemt no. 1" ofschoon de eerste van de lijst juist het middenpunt on zer critiek was geweest bij bedoelde verkie zing van Gedeputeerden. Zoo vatten wij onz, taak op: objectieve en principieele critiek. ook op de eigen partij en partiigenooten wanneer dat te pas komt 'n het belang van het algemeen maar zwijgen en meestrijden ir. tijden van gevaar, in critieke dagen, in verkiezingstijd En deze tactiek heeft ons tot treden nog niet gespeten. Onze critiek cp de aanwijzing van den beer Colijn tof Kabinetsformateur is maar al te juist geble ken; wat geforceerd wordt, moet breken. En zij. die ons indertijd onze critiek op het op klimmen van. den Haarlemschen Wethouder var financiën tot lid van Gedeputeerden euvel duidden, hebben nu tot tweemaal toe uit diens eigen mond. tot zelfs met stem verheffing in de Statenzaal kunnen hooren: „met de S. D A. P. samenwerken? Nooit!' Welnu, wij adviseerden datzelfde, maar... drie jaar eerder! Dit zijn slechts enkele voorbeelden, waar op wij eens wilden wijzen nu het o. i. we derom tijd wordt, dat de Katholieke pers cok het geval van het gezantschap eens onder de loup neemt. Tot nog toe hebben alle Roomsche bladen in koor gezongen, dat de houding der R.-K. Kamerfractie, in de gezantschapskwestie aangenomen, juist was En heel verstandig heeft men daarbij vooral den nadruk gelegd op wat er na, vooral na 11 November gebeurde. Te dien opzichte kon de fiere houding en de saamhoorigheid der R.-K. Kamerfractie niet genoeg geprezen worden. En het was taak der Roomsche pers om, zoolang de crisis duurde, de voor mannen te steunen, wat ook wij gaarne en van heeler harte hebben gedaan. Dat er niettemin of iuist misschien daar door vragen, {wijfels zelfs in het Roomsche kiezerskorps rezen; dat er ook onder ons Katholieke volk zoovelen waren, die be weerden er niets van te begrijpen behoef' niet te verwonderen. De duistere pupten, d moeilijkheden, de fouten wellicht, vroeger begaan, werden niet naar voren gebracht, ip een tijd, dat er nog over een nieuwe rc- geering moest worden beslist. Nu deze er echter is nu het pleit over het gezantschap feitelijk zij het dan nog niet formeel - is beslecht, nu lijkt het tijd om antwoord te vragen op kwesties, welke den Katholieken kiezer belang inboezemen. Aan het gezant schap toch valt niets meer te veranderen. Veronderstel, wat het meest waarschijnlijk lijkt dat de minister van Buitenlandsche Za ken de Kamer nogmaals verzoekt om over den Vaticaanpost te stemmen, vrij van alle politieke overwegingen, alleen in het lands belang. dat de zaak voor het linksche deei der Kamer aannemelijk wordt voorgesteld, door de post bij het Vaticaau met een an deren diplomatieken post te verbinden en dus de financieelc bezwaren komen te ver vallen, dan zal de regeering blijven zitten, ook al stemt de Kamer tegen het voorstel. Wat er ook gebeure, wij hebben ons er op voor te bereiden dat of wel de Nederland- sche vertegenwoordiging bij het Vaticaan ge heel komt te vervallen, of wel op z'n best de gezant bij het Vaticaai zelf verdwijnt en de vertegenwoordiging in Bern of Weener. wordt waargenomen En de Roomsche kiezer vraagt natuurlijk is dat nu het resultaat van vier maanden crisis, met op den koop toe een leelijke breuk in de coalitie en een buiten-parlemen taire regeering? Is het voldoende dien vragenden kiezer tc verwijzen naar de Christelijk-Historische Partij en te zeggen: daar is de schuldige? Wij vreezen dat hij dan maar ten deele vol daan zal zijn. De vraag immers gaat hier niet over gelijk of ongelijk. Daarover zijn we bet rilen eens. dat onder het meer dan twee dozijn Staten welke bij het Vaticaan ver" tegenwoordigd zijn, ook Nederland, het land va- het Vredespaleis en het Internationale Gerechtshof,' het land met zijn rijke koloniën, dient te behooren. Dat is een landsbelang, dat moet ook een niet-katholiek inzien. En wanneer zulk een vertegenwoordiging er eenmaal is, gedurende een aantal jaren, dan voelt de katholiek bet als een beleediging, wanneer zulke relaties zonder grond, en nog wel naar aanleiding van een motie met anti- Roomfechen tendenz. worden verbroken Ziedaar de gezantschapskwestic zuiver ge steld ia den vorm, waarover wij het allen eens zijn. Maar daarmee is niet alles ver klaard. Er blijven nog vragen te over. Hoe kon de coalitie ook na 1918 mét den gezant- schapspost in stand blijven? Wij weten, dat de eude leider der Chr.-Historischen. jhr de Savornin Lohman. indertijd heeft toegestemd in de Nederlandsche vertegenwoordiging bii het Vaticaan als t ij d e 1 ij k e n post. Zijn daaromtrent vaste afspraken gemaakt? Is la ter bij onderhandelingen gepoogd de Chr.- Historische partij van de noodzakelijkheid om het tijdelijke karakter van het gezant schap in een permanent te veranderen, te overtuigen? Zoó ja, waarom is dan nooit iets omtrent het mislukken dier pogingen ge hoord? Want een feit is, dat de Chr.-Hist zich altijd tegen een blijvend gezantsch-.p hebben verzet. Zij zagen daarin ten on rechte een bevoorrechting der Katholiek) Kerk in Nederland. Jhr. de Savornin Loh man schreef in zijn lijfblad, d.d. 25 Maart 1922: „Waren sedert 1798 alle kerken, ook de Roomsch Katholieke, als private, zij het ook eigenaardige vereenigingen erkend, thans is met behulp van een groot deel der Protes- tantsche bevolking, de R.-K kerk officieel als een andersoortige vereeniging, als een met publiek recht bekleede stichting erkend, alle andere kerken zijn daardoor bij haar achter gesteld. Dif moge men niet hebben bedoeld, maar een ieit is een feit. Hieruit blijkt wel heel sterk de opvatting dei Chr.-Hist. als beteekende vertegenwoor diging bij het Vaticaan, officieele erkenning van den Paus als Staatshoofd. Zulk een op- vi tting moest te zijner tijd tot een botsing voeren. Wat is gedaan, om bij de leiders der Chr.-Hist. Unie die dwaling weg te nemen7 Wij herinneren ons, dat, toen er nu ongeveer een jaar geleden eens aanmerking werd ge maakt op het artikel in het Chr.-Hist. pro gram, dat spreekt van „het protests1 "tsch karakter der natie,'' mr. van Wijnbergen toentertijd nog voorzitter der R.-K. Staats partij, schreef: aan die dingen moet men zich niet ergeren; een ieder heeft zoo zijn stokpaardjes, het best doet men daarover maar niet te praten! Is dit bij de vroegere leiding der Staatspartij, maar vooral bij den leider der R.-K. Kamerfractie wellicht de opvatting geweest: over die diigen moet men maar niet praten? Men zou het bijna gaan gelooven, wanneer men bedenkt, dat de Chr.-Hist Unie nog verleden jaar als eisch in haar verkiezipgsprogram vastlegde: af schaffing vaa het Gezantschap bij den Paus, En wij zijn de verkiezingen ingegaan onder de leus: vóór een reebtsch bewind. En geen van onze leiders heeft gewaarschuwd, dat bij een overwinning der rechter zijde de Katholieken zouden weigeren mee te wer ken aan een christelijke regeering, 'wanneer de Christ.-Hist. dezen eisch handhaafden. Dat zou klare wijn zijn geweest. Sterker, met medewerking van de Katholieken heeft de heer Colijn een kabinet gevormd, terwijl iet te voren overeenstemming omtrent de netelige Vaticaan-kwestie was verkregen Het eerste en eenige woord door den leider der R.-K Kamerfractie hieromtrent in het openbaar gesproken, was de verklaring van mgr. Nolens op 10 November, waarmee de coalitie met één slag in stukken lag. De Katholieken konden, mochten en wilden niet meer terug; maar ook va-, de Christ.-Histo- rischen, die aan een lange voorgeschiedenis en aan hun program gebonden waren, was toen, op dat oogenblik niet te verwachten, dat zij plotseling zouden omvallen. Zoo staat de gezaitschapspost bij het Va ticaan in onze politiek met veel duistere vragen omgeven vragen, waaromtrent nie mand antwoord weet, omdat de leidende personen zich jaar op jaar in zwijgen hebben gebuid. Wordt het nu langzamerhand niet eens tijd dit zwijgen te verbreken? Zijn we goed ingelicht dan neemt het aan tal leerlingen van de Bisschoppelijke Nij verheidsschool St Gerardus Majella te oor hout dermate toe, dat uitbreiding van het voormalig Seminariegebouw door het Be stuur wordt overwogen. Deze uitbreiding zou dezen zome'r nog haar beslag moeten krijgen daar anders in September a.s. verschillende leerlingen afgewezen moeten worden. Wij wenschen de sterk groeiende Nijver heidsschool veel succes met haar pogingen. 9 Maart 1926 werden in staat van faillisse ment verklaart: 1. Jacobus de Nobel, reeder te IJmuiden; curator Mr. A. W. Hellema, aldaar. 2. H. Veen, koopman in sigaren en coif feur, wonende te llpendam. curator Mr. C van Sprang te Zaandam. 3 A Tijssen. melkslijter te Lisse, Ro- versbroekpolder 1.8. curator Mr. R. C. Bak huizen van den Brink alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. Gerrit Jochems te IJmuiden, curator mr. W. P. Vis alhier 2. W H. Driehuisen te Zandvoort; curator mr. F. A Davidson, alhier 3. J Elank, mclksluijter te Zaandijk; cu rator Mr. L G van Dam, alhier. 4. Jan de Boer, arbeider te Krommenie; curator mr. L. G van Dam alhier Geëindigd is het faillissement van: C. J. Verwer, handelaar in zeep en aan verwante artikelen te Haarlem; curator Mr, F, J. D Thyse alhier; (door het verbindend worden der uitdeeiingslijst). Beëedigd. De heer Adriaanse, inspecteur van politie te Schoten werd door de Rechtbank alhier beëedigd als Commissaris van Rijkspolitie. Gisteravond vertoonde zich een sterke rose gloed aan den westelijken hemel, Wek te 't verschijnsel aanvankelijk de gedachté aan een groote brand te Zandvoort, even later moest men die gedachte laten varen, want de ropde gloed verplaatste zich door het noordwesten naar het noorden. Terwijl de gloed in het westen het sterkst was, be vond zich aan den N. N. Westelijken hemel een geelgroene gloed, die later den vorm aannam van een gedeelte van een regen boog. Soms schoten uit den horizon flauwe lichtstrepen op, als zwakke lichtbundels uit een ver verwijderd zoeklicht. Na ongeveer 15 minuten waren alle lichtverschijnselen verdwenen. Zeelui vertelden dat er nu nog meer storm op komst was. Wat tot heden vrijwel uit gekomen is. Prof. Dr. E. van Slogteren, uit Lisse, /el- bekend in bloembollenland, zal op Maandag 15 Maart a.s. des namiddags om drie uur in de hulp-aula der Landbouw Hoogeschool, Duivendaal 9a, te Wageningen, in verband met de aanvaarding van het ambt van bui tengewoon hoogleeraar aan de Landbouw Hoogeschool eene rede uitspreken. De Rec tor Magnificus, Prof. B, van der Burg, noo- digt allen uit, die aan de Hoogeschool ver bonden zijn of in haar belang stellen, om deze plechtigheid met hunne tegenwoordig heid te verceren. Na afloop daarvan zal een receptie plaats vinden in Hotel „De Wereld'' Door de vereeniging ,De Narcis" aange sloten als Groep bij de Algen.eene ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem, iseen ledenvergadering in ..De Kroon' gehouden In een openingswoord wekte de voorzit ter, de heer C. Grullemans, op, actie te blijven voeren, om weer narcissen in Ame rika te kunnen invoeren. Medegedeeld wordt, dat door ongeveer 1700 personen het snijbloemen contract is geteekend. De secretaris, de heer v. d. Laan, bracht cc-n keurig jaarverslag uit, waarna de heer Voors een rapport uitbracht over ae ad ministratie en controle van den keurings dienst. Uit de rekening en verantwoording ulijkt, dat de ontvangsten er. uitgavn bedragen hebben resp. 84.068,76 en 82,181,65. Het batig saldo is 1.887,11. Tot leden der kascommissie voor 1926 werden benoemd de heeren H. Ruysenaars te Heemstede en de heeren Vlasveld en Peereboom te Sassenheim, Het keuringsgeld voor 1926 werd na be spreking op 2 cent per R. R. bepaald. Bij deze bespreking ging prof. Van Sloog- teren het sluiten van Amerika voor nar cissen na. In de laatste vergadering was men opti mistisch gestemd, aldus prof. Van Slogteren. Al hebben we het nu ,-flo en, het geld is niet weggegooid, misschien wel goed be steed, Drie jaar geleden was reeds beslo ten, dat 1 Jan 1926 Amerika dicht zou gaan voor de Narcissen. Men -moest dus nu trach ten een vorig besluit te herroepen Een besluit van een vorig minister. Er is nog geen beslissing hoever men zal gaan ir.el de Special Permits Bii de besprekingen in Amerika hadden we de overtuiging, dat we aan de, voorwaarden voldeden, ln verband met de groote belangen is het bedrag, be steed aan deze zaak. gering. Er wordt ook in Amerika pressie uitgeoefend ten onze gunste, wat door ons gesteund moet wor den. Hiernaar gevraagd, wenschte de Board niet het aantal inzendingen op te geven. Van de controle is gebleken dat in 2000 kisten 4 waren waar ziek in voo-kwam. Men heeft natuurlijk het „zwaarste materiaal" ons gezonden, zoodat we kunnen concludee- ren, dat onze Narcissen zuiver zijn. Een aanleiding om actief te blijven. Van wetenschappelijke zijde is men in Amerika op onze hand. Enkele leden van de „Board" zullen natuurlijk tegen blijven wer ken. We moeten vol houden waardoor de „Board" ten slotte zoo royaal mogelijk zal zijn. De actie dus blijven voortzetten. Hier- In verband met het feit dat de wedstrijd leiders beweerden bewijzen in handen te hebben gekregen waaruit zou blijken dat v. Nek trachtte enkele renners om te koo- pen, zuodat zij het hem niet al te lastig zou den maken heeft de Hollander uit protest den strijd gestaakt. v. Nek ontkent pertinent, Thollembeek rijdt nu nog alleen. Tengevolge van dit feil hebben thans Legraeve en Buyoe de leiding. mede is door spr, tegelijk punt 10 der agen da behandeld, n.l. Mededeelingen betreffan- de vooruitzichten van den Narcissenhandel. Bij de rondvraag werd nog de kwestie besproken, dat nog velen (300 a 400) het snijbloemen-contract niet willen teekenen. Door den voorzitter werd uiteengezet, dat deze zaak niet in de Statuten kan worden vastgelegd, omdat er leden en aangeslotenen zijn. Men kan hen niet dwingen doch de menschen moeten gaan inzien dat het toch niet opgaat de koopers in het buitenland aldus te beconcurreeren. Het bestuur heeft beloofd, alles te zullen doen om den invoer dezer bloemen in Engeland en Duitschland tegen te gaan. Nog werd aangedrongen nauw keurig toe te zien, dat van Narcissenkwee- kers die het snijverbod-contract niet getee kend hebben geen bollen worden gekocht. Bij de gisteren gehouden aanbesteding voor den bovenbouw van de uitbreiding van het gebouw der N. V. Drukkerij de Spaar nestad aan de Nassaulaan, werd ingeschre ven als volgt; C. A. M. Jonckbloedt te Heemstede 171.000,Fa. Gebr. v. d. Putten te Heemslede 169.000.—; Fa. Tbunnissen en Van Sambeek te Heemste de 165.860.—; Th. M. v. Deursen te Haar lem 151.790.J. P. A, Nelissen te Haarlem 163.489.P. J- H. Stiphout te Haarlem 170.000.J. P. Hetem, te Haar lem 162.300.-Fa. N. Cobelens en Zonen te Schoten 159.000.N. V. Nationale Betonbouw te 's-Gravenhage 178.400. Fa. L. Q. Koenders en H. A. ten Thij te Enschedé 210.500.—; W. F. J. Bollen Nic.zn. te Hilversum 173.900.G. Met selaar en Zoon te Haarlem 149.773. Als een merkwaardig staaltje ervan, hoe vlug zich tegenwoordig het een of ander nieuws, zonder bepaald persoonlijk adres, over de wereld verspreidt en overdacht wordt, deelt men ons uit IJmuiden mede. Zondagavond vóór 10 uur kwam bij het bestuur der IJ. V. V. Stormvogels in een telegram van een lid, oud-speler uit het eerste elftal, die op dat oogenblik voor zaken in Huil vertoefde en daar blijk gaf van meeleven met zijn club. Hem was het nieuws, dat Stormvogels kampioen van haar afdeeling was geworden natuurlijk niet persoonlijk gemeld, maar hij had zulks ver nomen toen het als algemeen nieuws door een Nederlandsch Draadloos station radio grafisch werd medegedeeld. Naar wij vernemen is de toestand van den bijna IS-jarigori W. B., die door een schot uit een buks in de borst werd getroffen, zoo vooruitgaande, dat hij Dinsdag het St. Elisa beth Gasthuis weder heeft mogen verlaten Een meisje ernstig verwond. De laatste dagen giert de wind in 'al zijn felheid door de straten en over pleinen, om alles wat maar eenigszins los zit met gtoote kracht mee te sleuren. Tot óp heden had gelukkig dit alles geen ongelukken (althans hier ter stede) tot gevolg gehad, maar jam mer genoeg moeten wij nu een slachtoffer vei melden. Nadat het 13-jarig meisje Corrie van Brugge, wonende Arnolfstraat, de school gistermiddag verlaten had en zich door de Karolingenstraat huiswaarts begaf, kwam plotseling door een feilen rukwind een deel van de schutting, welke geplaatst is om den in aanbouw zijnde school in het Slachthuis kwartier, met een gier aan de overzijde der straat terecht juist op de plaats waar het genoemde meisje liep, dat «hierdoor luid gillend onder de - schutting kwam te liggen. Direcl haalden de omwonenden, die op het gegil de huizen uit kwamen, het meisje on der de schutting vandaan en werd zij bij den heer de Looze Karolingenstraat binnenge dragen Nadat de E. H. B. O. was getele foneerd, riep een der omwoners den juist in deze omgeving vertoevenden geneesheer Dr. Merens die inmiddels bijgestaan door de ter plaatse ge'komen E. H, B, 0. een verband om het deerlijk verwonde been!je legde. De zware schutting had een groote wond: veroorzaakt, die hevig bloedde, terwij' voorts het been geheel uit de wond stak, Dr. Meerens achtte overbrenging naar het Gasthuis dan ook noodzakelijk hetgeen met den ziekenauto van de firma Mathot ge schiedde. De droefheid in het huisgezin was door dit ongeluk groot. De Scheepvaart. Men meldt ons uit IJmuiden: Tengevolge van den storm is het voor de schepen zeer moeilijk om de haven binnen te loopen. Dit bleek ook duidelijk Dinsdag morgen, toen slechts 9 trawlers aan wal waren, terwijl er veel meer verwacht wer den. Kort na den afslag, op een tijd, waarop in normale omstandigheden nooit geen traw lers binnenloopen, des morgens te 11 uur, kwamen er gisteren nog verscheidene bin nen. Een aanplakbord bezweken. De hevige rukwinden namen gisteren een aanplakbord, staande bij de Prins Hendrik- brug te Haarlem, op en sloegen het onder ste boven. Gisteren werd in de vischhal te IJmuiden wederom een proef genomen met bet nieuwe systeem van vischafslag. Van de zijde der koopers werd evenwel zooveel verzet on dervonden, dat men besloot, er heden niet mee door te gaan, zooals aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Hedenmiddag zal nu een vergadering worden gehouden, door de vereeniging voor den vischhandel en de commissie, in welke vergadering zal worden beslist of men al of niet zal voortgaan met het beproeven van het nieuwe systeem, «Besluit deze vergadering om het wel te doen, dan zal dat morgen en Vrijdag geschieden. Botsing in Haarlemmermeer. Dinsdagmorgen bemerkte op den Kruis weg te Haarlemmermeer de bestuurder vaa een met ijzeren staven beladen .wagen, dat de lading er begon af te schuiven, zoodat hij stopte, de kar aan den kant van den weg plaatste, teneinde de zware vracht op een anderen wagen te kunnen overladen. Inmiddels naderde uit de richting Heem stede eèn auto waarvan de chauffeur blijk baar niet voldoende uitweek, met het ge volg dat het motorrijtuig in botsing kwam met den aan den graskant stnanden wagen j die, evenals de auto. deerlijk werd gehavend. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Wagen in elkaar gezakt. Maandagavond reden op den Kruisweg bij den Sloterweg onder Haarlemmermeer twee met twee paarden bespannen wagens van den landbouwer v W., beladen met kunst mest Plotseling zakte de, voorste wagen niet een hevig gekraak in elkaar en kwam de zware inhoud op den weg terecht. De be stuurder kwam er als door een wonder on gedeerd af. Een wielrijder, die op hetzelfde moment passeerde, wist de op den weg val lende lading nog intijds te ontwijken. In het belang van het verkeer met auto's enz. wer den idirect maatregelen genomen om de stuk ken en brokken van den wagen en de zak ken kunstmest van den weg te verwijderen. Door B. en W. van Leiden werd giste renmorgen aanbesteed het verbroeden van den Rijksstraatweg van den Stationsweg af tot aan de Poelbrug. Laagste inschrijver H. de Weers, Haarlem, voor 38388. Door B. en W van Leiden, werd aanbe steed het dempen van een sloot aan den Morschweg er. rioleerings- en bestratings- werken aan den Morschweg en Morschsin- gel, voor en terzijde van het Militair Hospi taal. Laagste inschrijfster fa. H. Baks en J. Steenkist, Haarlem, voor 13683. Men schrijft ons: Met ingang van Zaterdag 13 Maart a.s. zal de postzegelbeurs in den vervolge ge houden worden in gebouw St. Bavo, Sme- destraat, des middags van half 2 tot half 6, terwijl de beurs op Dinsdagavond gehand haafd blijft van 711 uur. Menige verzamelaar heeft op de beurs veel geleerd en ook veel moois gezien. Vooral wat nieuwe uitgiften betreft, is de Haarlemsche beurs niet ver ten achter met die van andere groote plaatsen. De eerste postzegelveiling, welke door de beurs gehouden is, is een waar succes ge weest en degenen welke er niet veel ver wachtingen van koesterden, zullen heusch op de tweede Aeiling wel aanwezig zijn. De animo voor inzenden is buitengewoon groot, waarom dan ook besloten is een dric- daagsche veiling te houden Veel goede nummers zijn reeds ingezon den, terwijl op een mooie collectie beslag is gelegd voor de a.s. veiling waarin zich veel goede nummers maar ook mooie com plete series bevinden. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal alleen door Nederland en Koloniën een geheele avond ir beslag worden genomen. De inzendingstermiin loopt tot en met 16 Maart a.s., zoodat Zaterdag 13 Maart en Dinsdag 16 Maart op de beurs nog inzen dingen kunnen worden aangenomen. Voor inlichtingen of vroegtijdige toezending vei- lingslijst schrijve men aan De Postztegels- beurs geb. St Bavo Haarlem. De officieele datum der kijkdagen en vei ling' zullen weder per advertentie worden bekend gemaakt. Wij vernemen, dat de heer Ph. C. Visser geen tweede lezing voor de Volksuniversi teit zal houden over de Karakorum-tocht. De Commissaris van Politie te Haarlem, tevens Commissaris van Rijkspoliti^, geeft een ieder in overweging om alvorens zaken te doen met een persoon, zich noemende Philippo en genaamd Hanna Maria Phiüppo, huisvrouw van Hendrik Jan Kloezeman, wo nende Rijksstraatweg No. 91 te Schoten, in lichtingen in te winnen bij de Afdeeling Ju- stitieelen Dienst aan het bureau van Politie in de Smedestraat. In genoemd perceel Rijksstraatweg 91 te Schoten wij schrijven het nog eens neer, om er goed de aandaoht op te vestigen, omdat ook vele Haarlemsche winkeliers op een minder voordeelige manier met dit adres hebben kennis gemaakt huizen personen, behoorende tot verschillende families, waar- Besprekingen over het Nederlandsch-Bel- gische verdrag. De zaak Muylwijk voor het Amsterdam- sche Gerechtshof. Een schrijven van den Minister van Bin- nenl. Zaken over bevoordeeling der Neder landsche industrie. De rivieren wassen weer. Politieke rede van ond-minister Aalberse. Ontzettend scheepsongeluk te Rotterdam, vrouw en 3 kinderen verdronken. Brand in 't Oost-Indisch Huis te Amster dam. Willem Broekhuys overleden. Te Genève schijnt een compromis In den maak om Spanje in Januari 1927 een vasten raadszetel tc geven en Polen den niet-vas- ten zetel van Spanje. Briand is met de vorming van een kabinet geslaagd; Peret, minister van financiën. In den Poolschen Landdag zal een voor stel worden ingediend om minister Gratsky gerechtelijk te vervolgen wegens zijn lee- ningspolitiek. Hevige stormen in Engeland en Bosnië. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 762 Vooruit- Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.24. Medegedeeld door het Kon Meteorol Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Maart Hoogste Barometerstand 779.0 m.M. te Coruna. Laagste Barometerstand 722.4 m.M. te Verdoe. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Maart: Krachtige, later tijdelijk afnemende noordwestelijke wind, zwaar tot halfbc- wolkt, aanvankelijk nog hagel of regenbuien en kouder, later iets zachter. tegen men groote voorzichtigheid in "acht moet nemen omdat men er anders groote schade van ondervinden kan. Gedurende de laatste maanden werden bij winkeliers in Schoten en Haarlem bestellin gen gedaan. Als de goederen aan het op gegeven adres bes'eld werden, wisten d« bewoners den besteller steeds zonder be taling weg te sturen. Aanmaningen en be dreigingen der winkeliers hadden nooit re sultaat. Op deze manier is het perceel in een warenhuis herschapen. Bij een huiszoe king, gisterer door de politie gehouden, bleken in verschillende kamers stapels goe deren, van den meest verscheiden aard, te zijn opgestapeld: kleedingstukken. schoenen, porcelein en aardewerk, rijwielen, eet- en drinkwaren, gebruiksartikelen enz. De zaal. werd om de drie a vier weken onder anderen naam gedreven. Steeds op nieuw werden andere zakenmenschen het slachtoffer. Zoo kwam gisteren een winke lier bij de politie aangifte doen, dat hij voor genoemde Philippo een mantelpak ter waarde van 80 had afgele-'erd; een andere handelaar had een bestelling aardewerk, tot een bedrag vari 72. aan het bekende perceel gebracht, beide konden naar huis gaan met de belofte, dat betaling ten spoe digste zou volgen. Dat de oplichters hun zaken op tamelijk groote schaal drijven, blijkt wel uit een brief, dezer dagen door de politie ontvangen, waarin de afzender zich beklaagde een njwie' naar het adres van Philippo tc hebben verzonden. De winkeliers zijn herhaaldelijk gewaar schuwd door de betrokken autoriteiter. in Haarlem en Scholen. Des ondanks maakte de bende telkens nieuwe slachtoffers. Zij betracht bi) haar bedrijf wel zooveel voor zichtigheid, dat ingrijpen door de autoritei ten onmogelijk werd gemaakt: de politie kan slechts waarschuwen. De goederen, die zoo goedkoop in het onrechtmatige bezit der bedriecers kwamen, worden natuurlijk later verkocht Het is on- begrijpeli'k, hoe de bende, ondanks de pffi- cieele waarschuwingen haar oractrken ge durende eenige maanden heeft kunnen vol houden. Nu echter zullen de schuldigen, dank zij de ac tiviteit van politie en recherche, verantwoor ding moeten afleggen. Bovengenoemd man telpak n 1. er een paar schoenen van welk «teval gisteren. Hoor den benadeelden win kelier aangifte hij de politie is gedaan ziin gekocht onder een valschen naam. De politie zal "an deze gevallen oroces-verbaal opmaken. Bij de verdere behandeling van deze zaak zullen onsetwïfeld meer onge- reeb'igheden aan het licht komen. Wij geven onzen lezers dit uitvoerig commentaar op de waarschuwing van den Commissaris van Politie te Haarlem, omdat gedurende deze maanden tallooze winkeliers ook in Haarlem, bet slachtoffer der oplich ters zijn geworden Hopeli'k zal er nu een einde komen aan dc practijken der bende.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1