De Regeeringsverklaring BERICHT Nieuwe Haarl. Courant Aa\|MT)^ Geen antwoord op een duidelijke vraag. Stadsnieuws. Voornaamste Nieuws De abonnement prijs bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Donderdag 11 Maart 1926* 50ste Jaargang No. 16196 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Het program van het Kabinet-de Geer; de poiitieke strijd moet tijdelijk rusten; de status quo zal gehandhaafd blijven; geen enkele minister heeft namens een partij zitting; voortgezette bezuiniging en vereenvou diging van den Staatsdienst; belastingverlaging; herziening der financieele verhouding tussehen Rijk en Gemeenten; samenvoeging van Oorlog en Marine; bezuiniging en vereenvoudiging van vesting- en kust verdediging; productieve werkverschaffing; wettelijke regeling collectief arbeidscontract; invoering plaatselijke keuze; bevordering der zelfregee- ring van Indië zijn de voornaamste punten. Zoodra er in de Tweede Kamer weer een parlementaire meerderheid is, za! het kabinet aftreden. Het kabinet zal de Kamer nogmaals in de gelegenheid stellen een zakelijke beslissing over den Vaticaanpost te nemen; de uitslag dier beslissing zal van geen invloed zijn op het aanblijven van het Kabinet of een zijner leden. Agenda 12 Maart TOLGELDHEFFING IN DE HAARLEMMERMEER Het request aan H.M. de Koningin. Speenhof! dichter-zanger-af? Fonds tot onderlingen steun aan de bewoners der huizen van de Woning stichting „Patrimonium" te Haarlem. Het 10-jarig bestaan van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Christ. Ambtenaarsbond. Degenen, die zich vanaf heden, abonneeren op de ontvangen tot 1 APRIL 1926, de nog te verschijnen nummers - Algemeene Jeugdconcerten. Patrimonium. Faillissementen. in dit nummer. LAATSTE NIEUWS. De schipbreuk van de „Sirena". De Eem buiten haar oevers getreden. T egenspraak. Vreemde gevallen. ^VANDERlT/f J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat lö Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Drama te Delft. Uit de zitting van den Volkenbond. Het Roemeensche parlement. Per kwartaal 3.25 Per week f 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon Nc. 13866 (3 lijnen]. Postrekening tw 5970. Advertentiêt 35 cents fSt regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscbeo den tekst, als ingezonaen mededeeling. 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct, per regel Vraag- en aanbod-advir» tentiên 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflOjl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kft bij een ongeval met f rt kl N vcrli" van een hand, f j Jh ai>. verl.'es..^? ffn f 5O.' been of arm- f 4Ö«" andere tegen ongevallen verzekerd voor een der vozende «Itkeéringen: I Oüüü.- verlies van beide armen beide beenen of beide oogèn- 1 /3^dëliiken afW- 1 een voet of een oog: 1 1->*/. duim of wijsvinger been ot a.m.n bij verlies v. een vinger. De Voorzitter van den Ministerraad, Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën, heeft heden middag in de vergadering der Tweede Kanier de volgende Regeeringsver klaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter. Het is vandaag 4 maanden geleden, dat in deze Kamer een amendement werd aan genomen op artikel 10 van de begrooting van Buiten!. Zaken voor het jaar 1926. De begeleidende verschijnselen van dit votum, die het nieuwe kabinet niet wenscht te beoordeelen of te ontkennen, hebben er toe geleid, dat het toenmaals zittende ka binet demissionnair is geworden en dat bo vendien de parlementaire meerderheid, waarop het steunde, ophield als zóódanig te bestaan. Zoowel de pogingen om in andere richting een nieuwe parlementaire meerderheid in het leven te roepen, als die om de oude parlementaire meerderheid, zij het in losser verband, te herstellen, zijn mislukt. De vorming of instandhouding van een parle mentair kabinet, ook in den meest stricten zin, is dientengevolge onmogelijk gebleken. Onder deze voor ons parlementaire stelsel zorgvolle omstandigheden schijnt de eenige dragelijke oplossing een kort intermezzo, waarin de politieke strijd, althans om de Regeeringstafel, rust en de partijen de ge legenheid verkrijgen volkomen'zich zelf te zijn en vanuit haar, vereenzaamde positie, zich opnieuw, hetzij in de oude, hetzij in eene of andere nieuwe richting, tot samen werking" te oriënteeren. Het nieuw opgetreden kabinet heeft .zich bereid verklaard, in dezen ook z.i. uiterst onbevredigenden toestand de leiding van 's Lands zaken te voeren en doet een be roep op het geheele parlement om het daar bij den noodigen 'steun te verleenen. De lijn, die het Kabinet zich hierbij uit stippelt, is de volgende: De politieke vraagstukken, dié verband houden met de partijgroepeering zooals die tof dusver hier te lande heeft bestaan, zullen blijven rusten en gehandhaafd blij ven in bet stadium, waarin zij op dit oogen- blik voorkomen. Geen der leden van het Kabinet zal be schouwd mogen worden als daarin verte genwoordigende de partij, waartoe hij be hoort. Ongebruikt behoeft de tijd van dit poli tieke intermezzo daarom niet voorbij te gaan. Het Kabinet is voornemens zijn aan dacht te wijden aan een reeks van vraag stukken, waarvan het vertrouwt, dat ook onder deze omstandigheden eene voorzie ning niet buittn het bereik zal liggea. Om trent sommige daarvan zal zich wellicht verschil van zienswijze openbaren, doch dit verschil zal dan niet samenvallen met de tegenstelling, die tot heden de politiek hier te lande heeft beheerscht. Meer in het bijzonder zal op de volgen de maatregelen, ten deele ook reeds vroe ger aangckonligd, de werkzaamheid der Re geering zijn gericht. Voortgezette bezuiniging zoowel door ver eenvoudiging en reorganisatie van den staatsdienst als door een zoo efficiency mo gelijk gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen. Belastingverlaging voor zoover dat mogelijk blijkt zoowel in de richting van bevordering der kapitaalvormng als in die van ontlasting van groote gezinnen. In ver band hiermede, als eerste maatregel, naast haiveering van de Verdedigingsbelasting II, schrapping van de leeningsopcenten op de personeele belasting en op den suikerac cijns. Herziening van de financieele ver houding tussehen het Rijk en de gemeenten. Krachtige medewerking aan alles wat op internationaal terrein de heerschappij van het Recht bevorderen kan en wat kan voe ren tot gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering van bewapening. Samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van landsverdediging: nadere overweging van het vraagstuk van de splitsing der marine. Voortgezette versobering der weermacht, onder meer door 's Lands verdediging te concentreeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor een belangrijke vermindering van het afzonderlijk personeel - der Vesting- en Kustverdediging mogelijk is. Vereenvoudi ging der bevelvoeringen. Instelling van een Staatscommissie om te onderzoeken, of en op welke wijze, met vol ledige handhaving van de beginselen der onderwijspacificatie, daaraan een minder kostbare toepassing kan worden verzekerd. Verbetering van het wegennet. Bespoedigde uitvoering der Zuiderzee werken. Terhandneming van eenige groote produc tieve werken, inzonderheid tot bevordering der productiviteit van den bodem, tevens als meest doelmatige methode van besrijding der werkloosheid. Nadere wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering, Uitbreiding van de toepassing der ar beidswet. Wijziging der Drankwet, onder meer tot invoering van plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de ver schillende takken van volksbestaan door voorlichting, verbetering van verkeersmid delen en zoover dit van Overheidswege door handelsverdragen en anderszins moge lijk is opening of bewaring van vreemde afzetmarkten. Verdere uitvoering van het beginsel, dat in Indië het regeeringsbeleid zooveel mo gelijk door of met medewerking van uit de bevolking voortgekomen krachten wordt gevoerd. Bevordering en organisatie van den land bouw en de nijverheid van de inheemsche bevolking. Een volledige opsomming van de belan gen, waaraan het kabinet zijn aandacht hoopt te wijden, bevat het voorafgaande uiteraard niet. Slechts werd het op prijs ge steld reeds nu enkele te volgen lijnen aan te geven. In hoever het voor het kabinet mogelijk _al zijn, deze en andre voorzieningen, die in zijn voornemen liggen, tot een goed einde te brengen, is uiteraard in de gegeven om standigheden nog meer onzeker dan ge woonlijk. Dit zal immers thans niet slechts afhan gen van de overeenstemming, die te dier zake kan verkregen worden met het Parle ment, maar ook van de vraag, gedurende welken termijn de politieke verhoudingen de handhaving van het ingetreden inter mezzo zullen vereischen. Vindt toch het op treden van het Kabinet zijn oorzaak in het ontbreken van een parlementaire meerder heid, ook het aanblijven van het kabinet zal iederen dag slechts in datzelfde feit zijn motief vinden. Zoodra een parlemen taire meerderheid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het Kabinet zijn portefeuil les ter beschikking van Hare Majesteit stellen. Evenmin als voor politieken steun aan iet Kabinet als zoodanig, zal dan ook, naar het voorkomt, aanleiding bestaan voor po litieke oppositie daartegen. Deze zal im mers steeds óf onnoodig, óf onjuist zijn. On noodig, zoodra een parlementaire meerder heid zich vormt, onjuist, zoolang dit niet geschiedt en derhalve een ingetreden cri sis. den toestand der afgeloopen maanden zou doen herleven. Bij de behandeling van alles wat aan hei Parlement zal worden voorgelegd, zal ieder lid kunnen stemmen naar zijn eigen zake lijke overtuiging eh nooit terwille van Het Kabinet een voor of tegen behoeven uit te spreken. Het Kabinet vertrouwt, dat ander zijds ook geen lid behoefte zal gevoelen, Ier bemoeilijking van de Regeertaak zijn stem vóór of tegen ooit op anderen grond te bepalen dan zijn eigen zakelijke overtui ging. Te gereeder mag dit vertrouwen gekoes terd, daar positief noch negatief het belang of de toekomst van eenige parlementaire groep ooit betrokken zal kunnen zijn bij het lot dat aan de Regeeringsvoorsteüen ten deel valt. In aansluiting aan het voorafgaande moge ten slotte nog worden medegedeeld, dat in deze zakelijke sfeer ook zal worden behan deld het Gezantschap bij het Vaticaan. Het votum van 11 November werd mede door uitgesproken politieke overwegingen be heerscht. De terugroeping van den Gezant op den enkelen grond aan dit votum zou dervalve niet passen in de sfeer waarin dit Kabinet wenscht te leven en te handelen. Die terugroeping kan, naar de meening van het Kabinet, slechts dan op zijn weg liggen, wanneer in de nieuwe situatie, die door zijn optreden is geschapen, de Kamer blijk ge geven zal hebben niet geneigd te zijn de gelden voor het gezantschap langer tóe te staan. Mitsdien zal de Kamer alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot het nemen van een zuiver-zakelijke beslissing. d.w.z. eene waaraan politieke gevolgen, hoe zij ook uitvalt, door geen lid van het Kabinet zullen worden verbonden. Het vertrouwen moge hierbij worden uit gesproken, dat de aldus thans in deze za kelijke sfeer te nemen beslissing, zoolang geen nieuwe feiten van buitengewonen aard zich voordoen, ook voor de toekomst beslis send zal worder. ge .eht. Niemand immers kan wenschen, dat de betrokken kwestie duurzaam onze politieke ontwikkeling gaat beinvloeden, Volledigheidshalve worde in dit verband nog opgemerkt, dat een nader aan te duiden gedeelte van de nieuwe aanvraag in elk ge val zal behooren te werden toegestaan daar dit gedeelte er tot zal strekken eventueel tot een billijke be'egemng van tien betrok ken functionaris in staat te stellen. Met het voorafgaande meende het kabi net op dit oogenbhk te kunnen volstaan. Het weet onder zeer 'buitengewone om standigheden het bewind te aanvaarden en in een abnormale positie zijn taak te zul len vervullen Het vert'ouwt echter, dat de leden van alle partijen er in de gegeven omstandigheden prijs op zullen stellen, het kabinet minder na„r zijn parlementaire po sitie dan naar zijn daden te beoordeelen. In die overtuiging is het opgetreden en gaat het, in vertrouwen op God's bijstand, aan den arbeid. In een artikel over het verloop der crisis zetten wij Dinsdagavond uitvoerig uiteen, dat bet optreden van het kabinet-Colijn met een ontwijken van een oplossing voor het pauselijk gezantschap, een der voornaamste aanleidingen moet worden geacht voor het gebeurde op 11 November en wij vroegen, of nu niet eens een antwoord zou komen op de al meermalen gestelde vraag, waarom de Katholieke partij tot de samenstelling van dat kabinet heeft meegewerkt. Wij vat ten ten slotte ons betoog samen in de vraag, waarom het de heer Colijn was, die nog wel met een onvolledig a c- c o o o r d den steun van onze politieke leiders kreeg. „De Tijd," ons betoog overslaande, neemt den slotzin over en zegt: Onze 'Haarlemsche collega behoeft niet lang op het antwoord te wachten. Oud- -minister Aalberse, de secretaris der R. K. Tweede Kamerfractie, heeft zoo juist te Groningen een politieke rede gehouden, waarin de gestelde vraag zeer duidelijk wordt beantwoord. Een uitvoerig verslag dezer belangrijke rede vindt men elders in dit nummer. De verwijzing van „De Tijd" was over bodig. Het verslag van die rede van mr Aalberse stond al in de ochtendbladen en wij zelf namen er gelijk met „De Tijd" een uittreksel van op. Die rede was ons dus bekend. Maar zij laat ons betoog volkomen onaangetast. Wat mr. Aalberse in zijn zeer verdienstelijke Groningsche rede over minis ter Colijn zeide, was niets nieuws; het wordt gaarne door ons onderschreven. Immers, dat de heer Colijn een karaktervol, hoogst be kwaam man is, een krachtige persoonlijk heid, die het vaderland in kwade dagen be langrijke diensten heeft bewezen wij heb ben het nooit betwist en het in de verkie zingsdagen volmondig toegegeven. Maar daarmee blijft de vraag nog volkomen on beantwoord: waarom hebben de Katholieke leiders meegewerkt aan de tot standkoming van het kabinet-Colijn, terwijl zij wisten: i:te, dat de anti-revolutionaire partij, aan het hoofd van wier lijsten de heer Colijn stond, de eenige der rechtsche partijen was, die niet enkel relatief maar ook absoluut ernstige verliezen had geleden; 2de, dat het optreden van dezen politicus niet enkel ter linkerzijde heftig verzet, maar ook in hef Roomsche kamp ontstemming zóu uitlokken als een benoeming, ingaande tot de stembus- uitspraak; en ten 3de en voornamelijk, dat de heer Colijn ondanks het te verwachten heftige verzet kwam met een kabinet, ^vaar- aan de functionarissen en de. partijen, waarop deze moesten steunen, omtrent een zeer belangrijk punt, n.m. het gezantschap bij het Vaticaan, niet tot overeenstemming wa-en gekomen. „De Tijd" zal, deze vraag nogmaals leg gende naast de rede van mr. Aalberse ol naast welke schriftelijke of mondelinge mededeeling ook in de laatste maanden van gezaghebbende Katholieke zijde gegeven, toch wel moeten erkennen, dat op deze zeer duidelijke vraag nog nooit eenig antwoord is gegeven. Sociëteit „St. Bavo". Stille Omgang 8 uur Haarl. Gemengd Koor 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Kappersbedienden 9 uur Metaal bewerkers 8 uur Rederijkers 8 uur Amicitia 8 uur. St. Jozefs-Gezellengebouw, Jansstraat 59 cursusavond 8 uur. Gem. Concertgebouw Gem. Orgelcon cert 8 uur. Schoten. Gemeenteraad half 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur, Tempelier- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 89V? uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St. Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur. 's-middags van 35 uur, 's-avonds van half 8—half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9?4ï12 uut. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1. Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C Boschl. R.-K, Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochiends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderhoeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uui n m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. - Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscüs - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 71 des Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking. electriciteitsongevallen Tel. t0231 Roode Kruis - Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Wij hebben reeds gemeld, dat door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlem mermeerpolder een request aan H. M. de Koningin is gezonden, waarin verzocht wordt, voorloopig toe te staan, tolgeld te heffen op de bij ons waterschap in beheer en onderhoud zijnde wegen en wel voor voertuigen door mechanische kracht voort bewogen. In het request zelf wordt nog gezegd, dat de verharding van het bijna 250 K.M. lange wegennet, waarmede in het jaar 1S59 begonnenwerd, in het jaar 1864 gereed kwam. In de kosten ten bedrage van ruim 221.000 werd door het Rijk voor 70.000 en door de Provincie Noord-Holland voor 73.000 bijgedragen, waarbij als voorwaarde gesteld werd dat op deze wegen geen tol geld geheven zou worden- Bij het aanvaarden van subsidie en voor waarden werd niet vermoed dat eenmaal enkele wegen in den Haarlemmermeerpolder van groote beteekenis voor het door gaande verkeer zouden worden, noch dat ter. gevolge van een toen ten tijde onbeken de mechanische beweegkracht het onderhouo der wegen een geheel ander karakter zou verkrijgen. Verder wordt medegedeeld, dat de koster, van wegonderhoud gedurende het jaar 1917 ■reeds tot ruim 45.000 gestegen waren Voor dit onderhoud is thans een bedrag van 124.000 uitgetrokken, waarbij dan nog de kosten voor onderhoud en bediening der bruggen te voegen ware. De jaarlijkscbe on derhoudskosten bedragen thans ongeveer het viervoudige van hetgeen een twintigtal jaren geledén gedurende tal van jaren besteed werd. Adressanten meenen daarom, dat de kos ten die door hen voor wegonderhoud be steed worden, reeds belangrijk het bedrag overschreden hebben waartoe de Haarlem mermeerpolder redelijkerwijze verplicht is. De omvang van het vekeer in het bij zonder het motorverkeer blijkt uit de tellingen van het aantal den polder binnen komende voertuigen. Gemiddqld bedroeg dit in de maand Ju ni 1922: 730 motorvoertuigen en 401 andere voertuigen per etmaal (geen rijwielen). Een zelfde telling, verricht in de maand Juni 1925 leverde de volgende uitkomsten: gemiddeld aantal per etmaal den polder binnenkomende motorvoertuigen 1785, an dere voertuigen 814 (geen rijwielen). Nog wordt geschetst in een bijgevoegd rapport het geringe belang dat het water schap als landbouwstreek bij de wegen heeft, waarin becijferd is, dat als onderdeel van het landbouwvervoer het geheele we gennet iederen werkdag slechts 5 maal door een boerenwagen bereden moet worden, waartegenover aan totale onderhoudskosten in 1923 een bedrag van 325 per K.M. besteed werd. Dit bedrag zal voor 1926 niet minder dan 495 worden H. Speenhoff, tegenwoordig onze stad genoot, gaat het beroep van dichter-zanger dat hij tal van jaren met zooveel succes ver vuld heeft, tiaar de „Tel." mededeelt, ver laten. Hij gaat in den handel en zal zich daar toe waarschijnlijk te Rotterdam of Schiedam vestigen. Ook mevrouw Speenhoff-Prinz zal dan niet meer optreden. Hun zoon, Koos Speenhoff Jr., zal zich aan de kunst blijven wijden. Bovengenoemd fonds heeft gisteravond in Café Brinkmann zijn jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer P.C. Akkerman. De verslagen van den 'secretaris, den heer W. Winding, en den penningmeester, den heer Jóh. Visser, werden goedgekeurd. Er bleek uit, dat het fonds in een bloeienden toe stand verkeert, niettegenstaande in vele ge vallen van een tijdelijken noodtoestand hulp is verleend. Tot voorzitter werd de heer Akkerman herkozen en tot bestuursleden de heeren Winding en N. Dixon. In de Controle-Com missie werden herkozen de heeren A. van der Holst en A. Kruyt en in de plaats van den heer P. Bruin, die wegens verhuizen uit de commissie moest treden, de beef" J. Souve- rein. Over het bestuursvoorstel betreffende den termijn binnen welken men eventueel steun kan ontvangen, werd ampel beraadslaagd. Het werd met algemeene stemmen aange nomen en zal per circulaire aan alle bewoners der huizen van deze woningstichting bekend worden gemaakt. Verder werden eenige huishoudelijke aan gelegenheden behandeld. Na de receptie op 9 dezer werd des avonds voor leden en genoodigden eene feestelijke bijeenkomst gegeven in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. De afdeelingsvoorzitter, de heer G. Smits sprak het openingswoord, daarbij in het bij zonder welkom heetende den Bondsvoor zitter, den heer A. van Driel, den Bondsse- cretaris, den heer L. Vermeulen, den Bonds- vrijgestelde, den heer L.H. Kurpershoek en voorts de afgevaardigden van de Afdeeling Bloemendaal-Santpoort, van den Christ. Besturenbond en van den Ned. Christ. Bond van personeel in publieken dienst te Haarlem. Spreker memoreerde in aansluiting van het meer uitvoerig geschiedkundig overzicht van het gedenkboekje der jub ileerende vereeni ging in het kort den verdienstelijken pioniers arbeid van de heeren L.D. van den Houten en P. Kalbfleisch en de krachtdadige propagan da in latere jaren van nu wijlen den heer S. Wierda. Hij herinnerde voorts aan den over gang van velen tot de Christelijke organisatie na uittreding uit de Afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond voor gemeente-amb tenaren, waartoe o.m. behoorden de gewe zen bestuursleden van laatstgenoemde ver eeniging t.w. de heeren A. van Driel P-M- van der Sluijs en W.P.J. Overmeer. Aan dankbare erkenning voor den zegenrijken arbeid van deze personen verbond hij eene huldebetuiging aan het adres van den heer L. de Vries, oprichter der Afdeeling en te genwoordig bestuurslid, aan wien hij ter ge legenheid zijner benoeming tot eere-lid der vereeniging een foto van het afdeelingsbe- stuur in lijst aanbood. Een aandenken aan het jubileum overhandigde hij namens de Afdeeling ook aan den heer A.J. Luitingh, sedert de oprichting als penningmeester werkzaam en aan den heer J.W.A. Misset, die sedert vele jaren de functie van secretaris vervult. Daarop ging de leiding der feestvergade- ring over in handen van de daartoe benoemde feestcommissie ter uitvoering van het pro gramma, bevattende een keur van zang- en DE ADMINISTRATIE muzieknummers, voordrachten en film- en lantaarnplaat-projectie. Wederom als vorige jaren verleende het gezelschap van den heer D. Hogenbirk zijn welwillende medewerking, ditmaal door mu ziek en zang van de Dames Bertha de Vries en Jo de Ridder. Mede gaf eveneens welwil lend aangeboden Mej. Betty Dijkstra vocale voordrachten ten beste, daarin begeleid door Mej'. Cor Teves. Deze bijdragen van muziek en zang zoowel door keuze van stukken als door wijze aan uitvoering óp peil van concertkunst gegeven oogstten een. veelvuldig en dankbaar applaus van het meer dan 200-tal aanwezige gasten. Gelijken bijval verkregen "ook de met entrain gespeelde en met juiste dictie uitgevoerde kamerstukjes en voordrachten van eenige leden en gasten. Aan dit verslag zij nog toegevoegd, dat nader schriftelijke gelukwenschen zijn ont vangen van de heeren G. Wolzak Hz. en W. J.B. van Liemt, leden van den Gemeenteraad en dat onder de gasten als geintroduceerden zich bevonden de heer en mevrouw M. De Braai. Naar aanleiding van het ons toegezonden bericht van het Bestuur der H.O.V. in de Haarlemsche bladen van Dinsdagavond in zake concerten door de H.O.V. op 6 en 13 April a.s. te geven voor de „Algemeene Jeugdcentrale (A.J.C.) verzoekt de heer Mr. L.G. v. Dam voorzitter der Federatie van feugdvereenigingen te willen vermelden dat dit bericht op eene vergissing moet be rusten. Op de genoemde data worden dooi de H.O.V. concerten georganiseerd door be middeling van de Federatie van Jeugdwerk- besturen te Haarlem. Op 13 April zal het concert worden bezocht door de leden der vereenigingen aangesloten bij de R.K. Com missie voor Jeugdorganisatieop 6 April door de leden der andere bij de Federatie aangesloten vereenigingen. De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Patrimonium" hield Dinsdagavond haar jaarvergadering onder leiding van den voor zitter den heer J.D. Wijkhuizen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Bruijn en M.J. de Jong. De reke ning en verantwoording over 1925 en de ba lans werden goedgekeurd. Na afschrijvingen enz. zal aan de leden kunnen worden uitgekeerd een dividend van 4 pet. en aan de verbruikers een van 2 pet. De voorzitter bracht woorden van dank aan het personeel, den administrateur en den commissaris der vereeniging den heer Abrams „Handelsbelangen" no. 1906 bevat de cre- diteurenlijst m het faillissement W. Kuipers te Schoten. Zij telt 34 namen met een totaal passief van 8.892.41. De baten zijn nog niet volledig bekend. „Handelsbelangen" no. 1906 bevat tevens de crediteurenlijst in het faillissement van C. H. H. Nessen, te Haarlem. Zij telt 21 namen, met een totaal passief van 15.476.70. De baten zijn nog niet volledig bekend. HOEK VAN HOLLAND, 11 Maart De uit 31 koppen bestaande bemanning van de ge strande „Sirena". is met behulp van de op varenden der reddingsboot over de Zuider- pier geland. Onder de opvarenden bevond rich een licht gewonde, die verbonden werd. De geredden zün ondergebracht in het loods- gebouw. Het schip ligt met laag water droog. BAARN, 11 Maart. Tengevolge van den aanhoudenden Westerstorm is heden de ri vier de Eem nabij Baam buit enliaar oevers getreden, waardoor het Polderland aan de beide zijden van den spoorweg Baam Amersfoort onder water gezet werd. Of schoon de buien afnemen, slaat het Zuider zeewater met kracht over den Zomerdijk; de groote Polder onder Eemnes staat voor 'n groot deel blank; dit is de tweede over strooming in dezen winter. De polders onder Baam en Eemnes werden bii wassend getii omstreeks 9 uur in den avond geheel over stroomd. In tegenstelling met anders luidende be richten, kan „Ds Tijd" met nadruk verzeke- -en, dat minister Waszink in het ministerie- De Geer noch de R.-K. Staatspartij noch de R.-K. Tweede Kamerfractie vertegen woordigt. De Regeeringsverklaring. De onrust in Atjeh. Botsing tussehen een patrouille en kwaadwilligen. De gevolgen van den storm. Urk staat blank. Zwolle gedeeltelijk onder water. Kampen bijna weer ingesloten. Hooidbestuursvergadering van de Hanzi in het bisdom Haarlem. De levering der Fokkervliegtuigen naar Roemenië. De Eem buiten haat oevers getreden. De polder in den omtrek van Baarn over stroomd. Spanje eischt, dat de behandeling zijner aanspraken niet door den Volkenbond zal worden uitgesteld. Het nieuwe Fransche Kabinet zal een zeer korte regeeringsverklaring uitspreken. Een protest van de mogendheden tegen du Chineesche regeering. Tenzij onmiddellijk aan den toestand te Tientsin een einde wordt gemaakt, zullen zij ingrijpen. Zie verder ook Laatste Nieuws. Onder bovenstaanden titel wenscht een onzer lezers de aandacht te vestigen op het volgende: In de gemeente Santpoort wordt straat belasting geheven, dienstig voor onderhoud, verlichting en rioleering. Elkeen, die dus eigenaar is van een woning, betaalt straat belasting en als de woning van den straat belastingbetaler gelegen is aan een ge meenteweg. zal dit wel te billijken zijn. Maar dat er ook straatbelasting geheven wordt van eigenaars van woningen aan den Rijksweg, is eenigszins onbegrijpelijk, vooral in Santpoort, waar de Rijksweg in erbarme- lijken toestand verkeert, waar onderhoud in een heel oud woordenboek staat en riolee ring niet is te vinden. Zoo dikwijls is reeds gewezen op de drin gende noodzakelijkheid van verbetering wat vermoedelijk met 't oog op een anderen Rijksweg, achterwege blijft; maar als men dan nog moet betalen voor onderhoud is het verband wel heel ver te zoeken. Barometerstand 9 uur v.m.: 776. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.26. Medegedeeld door het Kon. Meteoroi Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 11 Maart. Hoogste Barometerstand 781.9 tn.M. te Rochefort. Laagste Barometerstand 736.8 m.M., te Vardoe. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 12 Maart. Krachtige tot matigen westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken later opklarenj, aanvankelijk waarschijnlijk nog regen en iets zachter. Woensdagavond omstreeks half elf heeft op het Koningsplein te Delft de oud-verple ger van het St. Jorisgasthuis W. H. getracht zijn verloofde, mej. v. d. B., verpleegster in het Binnengesticht, van het leven te beroo- ven door haar met een mes zeer ernstig aan den hals te verwonden. De man'pleegde daarna zelfmoord door zich den bals af te snijden. Het meisje is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis vervoerd en het lijk van den dader naar het lijkenhuisje van bet gast huis. GENEVE, 11 Maart. Nader wordt be kend gemaakt, dat de Volkenbonds-aads- zitting van gister zeer stormachtig is ge weest. De Zweedsche afgevaardigde prof. Unden verklaarde, terwiji hij met de vuist op tafel sloeg, dat hij onvoorwaardelijk te gen iedere verdere uitbreiding van den Raad zou stemmen. Chamberlain en Boncour moesten tussehen beide komen. Men wacht met spanning op Briand's komsL Alleen deze is in staat een compromis te vinden BOEKAREST, 11 Maart. Het Roe meensche parlément gaat 27 Maart uiteen. Verder wordt gemeld dat de nieuwe parle mentaire verkiezingen tegen 27 Mei zullen vaarwel zal zeggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1