"Wvbeïf Een ernstige waarschuwing aan de Haarlemsche winkeliers. De opIirJitlnqstnics te Schoten. Verkeersongevallen Een kindje aan brand' wonden overleden. HAARLEM. Noorderlicht DE SPAARNEBANK VOETBAL. ZEILEN. De Haarlemsche Postzegelbeurs. Vo'ksuniversiteit. Invallen in perceel Rijksstraat weg 91 Goederen in beslag genomen. De vrouw van Kloezeman gearresteerd. Inaugureele rede van Prof. van Slogteren. De Narcis. vbbhttov tegen hoest Aanbesteding Drukkerij de Spaarnestad. Berichtgeving in onzen modernen tijd. Ontslagen. DOOR DE STORM. HET NIEUWSTE AFSLAG SYSTEEM. Aanbestedingen. Katholieke Radio-Vereeniging Haarlem. De Kennemer Vogelfilm. Eerste muziekavond. Karakorum-Lezing, Ph. C. Visser. VRAGENBUS. SPORT EN WEDSTRIJDEN. de Vries, Belgische Hollandsche Journalisten. Het Zwitsersche Elftal gekozen. Berichten uit onze vorige opia ge. Willem Broekhuys. t Mr. J. R. H. van Sckaik. f Hollandsch s.s. op Texel gestrand. Brand op Texel. Het oud-Eerste Kamerlid Mr. C. Lucasse overleden. Aan de gevolgen van een schotwond overleden. Conferentie der Baltische Staten uitgesteld. Lupton-House afgebrand. Geheim congres in Ierland. Stormen. Hevige sneeuwstormen in Duitschland. China en de Raadszetels. Briand naar Genève. Bethlen. Men schrijft ons: Met ingang van Zaterdag 13 Maart a.s. zal de postzegelbeurs in den vervolge ge houden worden in gebouw St. Bavo, Sme- destraat, des middags van half 2 tot half 6, terwijl de beurs op Dinsdagavond gehand haafd blijft van 711 uür. Menige verzamelaar heeft op de beurs veel geleerd en ook veel moois gezien. Vooral wat nieuwe uitgiften betreft, is de Haarlemsche beurs niet ver ten achter met die van andere groote plaatsen. De eerste oostzegelveiling, welke door de beurs gehouden is, is een waar succes ge weest en degenen welke er niet veel ver wachtingen. van koesterden, zullen heusch op de tweede veiling wel aanwezig zijn. De animo voor inzenden is buitengewoon groot, waarom dan ook besloten is een drie- daagsche veiling te houden. Veel goede nummers zijn reeds ingezon den, terwijl op een mooie collectie beslag is gelegd voor de a.s. veiling waarin zich veel goede nummers maar ook mooie com plete series bevinden. Indien de voorteekenen niet bedriegen, zal alleen door Nederland en Koloniën een geheele avond ir beslag worden genomen. De inzendingstermijn loopt tot en met 16 Maart a.s., zoodat Zaterdag 13 Maart en Dinsdag 16 Maart op de beurs nog inzen dingen kunnen worden aangenomen. Voor inlichtingen of vroegtijdige toezending vei- lingslijst schrijve men aan De Postztegels- beurs geb. St Bavo Haarlem. De officieele datum der ki'kdatfen en vei ling zullen weder per advertentie worden bekend gemaakt. Wij vernemen, dat de heer Ph. C. Visser geen tweede lezing voor de Volksuniversi teit zal houden over de Karakorum-tocht. De Commissaris van Politie te Haarlem, tevens Commissaris van Rijkspolitie, geeft een ieder in overweging om alvorens zaken te doen met een persoon, zich noemende Philippo en genaamd Hanna Maria Philippo, huisvrouw van Hendrik Jan. Kloezeman, wo nende Rijksstraatweg No. 91 te Schoten, in lichtingen in te winnen bij de Afdeeling Ju- stitieelen Dienst aan het bureau van Politie in de Smedestraat. In genoemd perceel Rijksstraatweg 91 te Schoten wij schrijven het nog eens neer, om er goed de aandacht op te vestigen, omdat ook vele Haarlemsche winkeliers op een minder voordeelige manier met dit adres hebben kennis gemaakt huizen personen, behoorende tot verschillende families, waar tegen men groote voorzichtigheid in acht moet nemen omdat men er anders groote schade van ondervinden kan. Gedurende de laatste maanden werden bij winkeliers in Schoten en Haarlem bestellin gen gedaan. Als de goederen aan het op gegeven adres bes'eld werden, wisten de bewoners defl besteller steeds zonder be taling weg te sturen. Aanmaningen en be dreigingen der winkeliers hadden nooit re sultaat. Op deze manier is het perceel in een warenhuis herschapen. Bij een huiszoe king, gisterer door de- politie gehouden, bleken in verschillende kamers stapels goe deren, van den meest verscheiden aa*-d, te zijn opgestapeld: kleedingstukken, schoenen, porcelein en aardewerk, rijwielen, eet- en drinkwaren, gebruiksartikelen enz. De zaak werd om de drip a vier weken onder anderen naam gedreven. Steeds op nieuw werden andere zakenmenschen het slachtoffer. Zoo kwam Dinsdag een winke lier bij de politie aangif'e doen, dat hij voor genoemde Philippo een mantelpak ter waarde van 80 had afgele-'ird; een andere handelaar had een bestelbus aardewerk tot een bedrag van 72. aan het bekende perceel geb'acht, beide konden naar huis gaan met de belofte, dat betaling ten spoe digste zou volgen Dat de oplichters hun zaken op tamelijk groote schaal drijven, blijkt wel uit een brief, dezer dagen doot de politie ontvangen, waarin de afzender zich beklaagd- een rijwie' naar het adres van Philipoo te hebben verzonden. De winkeliers zijn herhaaldpbjk gewaar schuwd door de betrokken autoriteiten in Haarlem en Schoten. Des- ondanks maakte de bende telkens nieuwe slachtoffers Zij betracht bij haar bed-ijf wel zooveel voor zichtigheid, dat ingrijpen door de autoritei ten onmogelijk werd gemaakt: de politie kan slech's waarschuwen. De goederen, die zoo goedkoop in het onrechtmatige bezit der bedriegers kwamen, worden natuurlijk later verkocht Het is on- begrijpeli'k, hoe de bende, ondanks de offi cieele waarschuwingen haar orac tijken ge durende eenige maanden heeft kunnen vol houden. Nu echter zullen de schuldigen, dank zij de ac tiviteit van politie en recherche, verantwoor ding moeten afleggen. Bovengenoemd man telpak n.l. er een paar schoenen van welk geval gisteren door den benadeelden win kelier aangifte bij de politie is gedaan zijn gekocht onder een valschen naam. De politie zal van deze gevallen proces-verbaal opmaken Bij de verdere behandeling van deze zaak zullen ongetwijfeld meer onge- rect'Mghe'ten aan het licht komen. Wij geven onzen lezers dit uitvoerig commentaar op de waarschuwing van den Commissans van Politie te Haarlem, omdat gedurende deze maanden tallooze winkeliers ook in Haarlem bet slachtoffer der oplich ters zijn geworden. Hopelijk zal cr nu een einde komen aan de practijken der bende. Omtrent de practijken van de oplichters en een plaats gehad- hebbende huiszoeking en arrestatie deelt de commissaris van rijks politie te Schoten, de heer Adriaanse, het volgende mede: In het perceel 91 Rijksstraatweg te Scho ten wonen Groeneveld, Paterson en Kloeze man met hun echtgenooten; eerstgenoemde was eerst woonachtig in de van Sillemstraat 23. Eenige maanden geleden hadden de drie bondgenooten zich vercenigd in het huis aan den Rijksstraatweg; zij trokken reeds gerui- men tijd steun van het Burgerlijk Armbe stuur. Van deze inkomsten konden zij blijk baar niet ruim genoeg naar hun zin leven: zij begonnen hun thans bekende en reeds herhaalde malen gesignaleerde practijken. In den regel werden de bestellingen elefo- nisch gedaan, waarbij zij steeds in acht na men geen namen op te geven die door de waarschuwingen in de dagbladen bekend waren gemaakt; meestal werd de naam der echtgenoote genoemd. Het is bijna onbegrijpelijk hoe, ondanks die waarschuwingen aan de Middenstands- centrale en Haarlemscfie Handelsvereeni- gmg gericht, en de berichten in de dag bladen, de Haarlemsche winkeliers de dupe werden der bende. Zoo werd op één dag bij verschillende bakkers hier ter stede voor 98 gebak besteld; aan serviezen werd gezien de voorraden die door de politie in beslag zijn genomen, de voorkeur gegeven, japonnen, mantels, ondergoederen ter waar de van honderden guldens, pendulestellen enz. werden evenmin versmaad. Gedurende enkele dagen o.a. op den dag voorafgaande aan den verjaardag van een der bewoners heeft de Schotensche politie een agent voor de deur van het per ceel laten posten; tallooze bedienden en loopjongens, die bestellingen brachten kon den gewaarschuwd worden. Teekenend is dat, tijdens het onderzoek ter plaatse dis termorgen, niet minder dan 15 rekeningen werden gepresenteerd. Toen de Schotensche inspecteur van politie de rekeningen aan nam, was de vrouw van Kloezeman brutaal genoeg, hem toe te voegen: ..Blijft u alstu blieft van die. rekeningen af. die zijn voor mii." De politie was eerst onmachtig in te grij pen en slechts één keer is een foto-toestel met toebehooren uit 'handen der oplichters gered. Het had een waarde van 66. tn was voor 7.in een Bank van Leening te Amsterdam beleend. De Inspecteur van politie te Schoten, de heer Adriaanse, wist het beleeningsbriefje los te krijgen en de Haarlemsche fotohandelaar kon het toestel temgkoopen. Gisteren echter vond de Substituut Offi cier van Justitie te Haarlem, Mr. Van Ever- dingen, termen om in te grijpen en hij be- daf zich met den heer Adriaanse, in diens kwaliteit van commissaris van rijkspolitie cn een Haarlemsch rechercheur naar per ceel Ri'ksstraatwed 91. Daarin woont ook een familie die niets met de oplichtingen te maken had en deze verschafte toegang tot het huis. Van de oplichters was niemand thuis en bij de huiszoeking werden in be slag genomen een mantel en japon, welke juist bezorgd werden. Anders werd niets in beslag genomen. Deze inbeslagneming geschiedde op grond van het feit, dat de vrouw van Kloezeman op haar eigen naam die goede-en gekocht had en daarbii den naam had opgegeven van mevrouw Philippo." Gistermorgen werd opnieuw een huiszoe king gedaan door Mr. Van Fverdingen en den heer Adriaanse, waarhij ook eenige Schotensche agenten aanwezig waren. Alle artikelen, waaromt-ent aangifte was gedaan en welke daar gevonden werden, werden in beslag genomen. De vrouw van Kloezeman was thuis en Mr. Van Everdin-'en gelastte haar overbrenging naar het politiebureau in in de Gen. Gronjést-aat. Onder hevig ver zet werd zij in' een auto gedragen of liever gezegd gesleept. Bij het verzet der vrouw kreeg de heer Adria'nse enkele tranpen van haar tegen den buik. Ook de goederen werden in de auto geladen en naar het bu reau van politie in de Gen. Cronjéstraat ge bracht. Deze vulden een vrij groote mand en vertegenwoordigen een groote waar de. Heel begrijpelijk brachten de huiszoe king cn arrestatie veel menschcn op de been. Deze nieuwe huiszoeking werd gedaan naar aanleiding van een door een manufac- turie' uitgevoerden order, ten bedrage van 137.welke niet betaald werd. De vrouw is voorlooplg in het politiebu reau aan de Gen. Cronjéstraat in bewaring gesteld. Gistermiddag, zouden nog in enkele per- ceelen, in verband met deze oplichtingszaak invallen plaats vinden. Dinsdagavond vertoonde zich een sterke rose gloed aan den westelijken hemel. Wek te 't verschijnsel aanvankelijk de gedachte aan een groote. brand te Zandvoort, even later moest men die gedachte laten varen, want de roode gloed verplaatste zich door het noordwesten naar het noorden. Ter wij! de gloed in het westen het sterkst was, be vond zich aan den N. N. Westelijken hemel eengeelgroene gloed, die later den vorm aannam van een gedeelte van een regen boog. Soms schoten uit den horizon flauwe lichtstrepen op, als zwakke lichtbundels uit een ver verwijderd zoeklicht. Na ongeveer 15 minuten waren alle lichtverschijnselen verdwenen. Zeelui vertelden dat er nu nog meer storm op komst was. Wat tot heden vrijwel uit gekomen is. Prof. Dr. E. van Slogteren, uit Lisse, wel bekend in bloembollenland, zal op Maandag 15 Maart a.s.. des namiddags om drie uur in de hulp-aula der Landbouw Hoogeschool, Duivendaal 9a, te Wageningen, in verband met de aanvaarding van hef ambt van bui tengewoon hoogleeraar aan de Landbouw Hoogeschool eene rede uitspreken. De Rec tor Magnificus, Prof. B. van der Burg, noo- digt allen uit. die aan de Hoogeschool ver bonden zijn of in haar belang stellen, om deze plechtigheid met hunne tegenwoordig heid te vereeren. Na afloop daarvan zal een receptie plaats vinden in Hotel „De Wereld''. Door de vereeniging ,De Narcis" aange sloten als Groep bij de Algemeen? ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haar lem, is een ledenvergadering in ,.De Kroon" gehouden In een openingswoord wekte de voorzit ter, de heer C. Grullemans, op, actie te blijven voeren, om weer narcissen in Ame rika te kunnen invoeren. Medegedeeld wordt, dat door ongeveer 1700 personen het snijbloemen contract is geteekend. De secretaris, de heer v. d. Laan, bracht een keurig jaarverslag uit, waarna dc heer Voors een rapport uitbracht over de ad ministratie en contröle van den keurings dienst. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat de ontvangsten en uitgaven bedragen hebben resp. 84.068,76 en 82.181,65. Het batig saldo is 1.887,11. Tot leden der kascommissie voor 1926 werden benoemd de heeren H. Ruysenaars te Heemstede en de heeren Vlasveld en Peereboom te Sassenheim. Het keuringsgeld voor 1926 werd na be spreking op 2 cent per R. R. bepaald. Bij deze bespreking ging prof. Van Sloog- teren het sluiten van Amerika voor nar cissen na. In de laatste vergadering was men opti mistisch gestemd, aldus prof. Van Slogteren, Al hebben we het nu verloren, het geld is niet weggegooid, misschien wel goed be steed. Drie jaar geleden was reeds beslo ten, dat 1 Jan 1926 Amerika dicht zou gaan voor de Narcissen. Men moest dus nu trach ten een vorig beslnit te herroepen. Een besluit van een vorig minister. Er is nog geen beslissing hoever men zal gaan met de Special Permits. Bij de besprekingen in Amerika hadden we de overtuiging, dat we aan de voorwaarden voldeden. In verband met de groote belangen is het bedrag, be steed aan deze zaak. gering. Er wordt ook in Amerika pressie ^uitgeoefend ten onze gunste, wat door ons ^gesteund moet wor den, Hiernaar gevraagd, wenschte de Board niet het aantal inzendingen op te geven. Van de controle is gebleken dat in 2000 kisten 4 waren waar ziek in voorkwam. Men heeft natuurlijk het „zwaarste materiaal" ons gezonden, zoodat we kunnen concludeo- ren, dat onze Narcissen zuiver zijn. Een aanleiding om actief te blijven. Van wetenschappelijke zijde is men in Amerika op onze hand. Enkele leden van de „Board" zullen natuurlijk tegen blijven wer ken. We moeten vol houden waardoor de „Board" ten slotte zoo royaal mogelijk zal zijn. De actie dus blijven voortzetten. Hier mede is door spr. tegelijk punt 10 der agen da behandeld, n.l. Mededeelingen betreffen de vooruitzichten van den Narcisseniiandel. Bij de rondvraag werd nog de kwestie besproken, dat nog velzn (300 a 400) het snijbloemen-contract niet willen teekenen. Door den voorzitter werd uiteengezet, dat deze zaak niet in de Statuten kan worden' vastgelegd, omdat er leden en aangeslotenen zijn. Men kan hen niet dwingen doch de menschen moeten gaan inzien dat het toch niet opgaat de koopers in het buitenland aldus te beconcurreeren. Het bestuur heeft beloofd, alles te zullen doen om den invoer dezer bloemen in Engeland' en Duitschland tegen te gaan. Nog werd aangedrongen nauw keurig toe te zien, dat van Narcissenkwce- kers di? het snijverhod-contract niet getee kend hebben, geen bollen worden gekocht. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding voor den bovenbouw van de uitbreiding van het gebouw d'er N. V. Drukkerij de Spaar nestad aan de Nassaulaan, werd ingeschre ven als volgt: C. A. M. Jonckbloedt te Heemstede 171,000.Fa. Gebr. v. d. Putten te Heemstede 169.000.Fa. Tbunnissen en Van Sambeek te Heemste de 165.860.Th. M. v. Deursen te Haar lem 151.790.—; J. P. A. Nelissen te Haarlem 163.480.P. J. H. Stiphout te Haarlem 170.000.J. P. Hetem, te Haar lem 162.300.Fa. N, Cobelens en Zonen te Schoten 159.000.—. N. V. Nationale Betonbouw te 's-Gravenhage 178.400. Fa. L. Q. Koenders en H. A. ten Thij te Enschedé 210.500.—; W. F. J. Bollen Nic.zn. te Hilversum 173.900.G. Met selaar en Zoon te Haarlem 149.773. Als een merkwaardig staaltje ervan, hoe vlug zich tegenwoordig het een of ander nieuws, zonder bepaald persoonlijk adres, over de wereld verspreidt en overdacht wordt, deelt men ons uit IJmuiden mede. Zondagavond vóór 10 uur kwam bij het bestuur der IJ V. V. Stormvogels in een telegram van een lid, oud-speler uit het eerste elftal, die op dat oogenblik voor zaken in Huil vertoefde en daar blijk gaf van meeleven met zijn club. Hem was het nieuws, dat Stormvogels kampioen van haar afdeeling was geworden natuurlijk niet persoonlijk gemeld, maar hij had zulks ver nomen toen het als algemeen nieuws door een Nederlandsch Draadloos station radio grafisch wefd medegedeeld. Naar wij vernemen is de toestand van den bijna 18-jarigen W B., die door een schot uit een buks in de borst werd getroffen, zoo vooruitgaande, dat hij Dinsdag het St Elisa beth Gasthuis weder heeft mogen verlaten De. Scheepvaart. Men meldt ons uit IJmuiden; Tengevolge van den storm is het voor de schepen zeer moeilijk om de haven binnen te loopen. Dit bleek ook duidelijk Dinsdag morgen, toen slechts 9 trawlers aan wal waren, terwijl er veel meer verwacht wer den. Kort na den afslag, op een tijd, waarop in normale omstandigheden nooit geen traw lers binnenloopen, des morgens te 11 uur, kwamen er gisteren nog verscheidene bin- Dinsdag werd in de vischhal te IJmuiden wederom een proef genomen met het nieuwe systeem van vischafslag. .Van de zijde der koopers werd evenwel zooveel verzet on dervonden, dat men besloot, er heden niet mee door te gaan, zooals aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Hedenmiddag zal nu een vergadering worden gehouden, door de vereeniging voor den vischhandel en de commissie, in welke vergadering zal worden beslist of men al of niet zal voortgaan met het beproeven van het nieuwe systeem Besluit deze vergadering om het wel te doen, dan zal dat morgen en Vrijdag geschieden. Door B. en VT van Leiden werd giste renmorgen aanbesteed het verbroeden van den Rijksstraatweg van den Stationsweg af tot aan de Poelbrug. Laagste inschrijver H. de Weers, Haarlem, voor f 38388. Door B. en W van Leiden, werd aanbe steed het demper van een sloot aan den Morschweg en rioleerings- en bestratings- werken aan den Morschweg en Morschsin- gcl, voor en terzijde van het Mililair Hospi taal. Laagste inschrijfster fa. H. Baks en J. Steenkist, Haarlem, voor 13683. Botsing in Haarlemmermeer. Dinsdagmorgen bemerkte op den Kruis weg te Haarlemmermeer de bestuurder van een met ijzeren staven beladen wagen, dat de lading er begon af te schuiven, zoodot hii stopte, de kar aan den kant van den weg plaatste, teneinde de zware vracht op een anderen wagen te kunnen overladen. Inmiddels naderde uit dc richting Heem stede een auto waarvan de chauffeur blijk baar n:et voldoende uitweek, met het ge volg dat het motorrijtuig iu botsing kwam ir.et den aan den graskant staanden wagen, die, evenals de auto. deerlijk werd gehavend De chauffeur kwam met den schrik vrij. Wagen in elkaar gezakt. Maandagavond reden op den Kruisweg bij den Sloterweg onder Haarlemmermeer twee met twee paarden bespannen wagens van den landbouwer v W,, beladen met kunst mest Plotseling zakte de, voerste wagen met een hevig gekraak in eikaar en kwam de zware inhoud op den weg terecht. De be stuurder kwam er als door een wonder on gedeerd af. Een wielrijder, die op hetzelfde moment passeerde, wist de op den weg val lende lading nog intijds te ontwijken. In het belang van het verkeer met auto's enz. wer den direct maatregelen genomen om de stuk ken en brokken van den wagen en de zak ken kunstmest van den weg te verwijderen. (Ingezonden.) Zooals de omroeper van den Kath, Radio Omroep gisterenavond vanuit Hilversum den Haarlemschen amateurs reeds kond deed, zal a.s. Vrijdagavond om 8.15 in een der bovenzalen van Resaurant Brinkmann, Groote Markt de oprichtingsvergadering ge houden worden van de Kath. Radio-Veree- nig.ng voor Haarlem en Omstreken. Aan on ze uitnoodiging aan de Rad.o-Amateurs wenschen wij no& toe te voegen, dat a.s. Vrijdag ter vergadering niet alleen zij ver wacht worde^ die in het gelukkig bezit van een toestel zijn, doch óók zij. die interesse hebben voor de Radio en hare ontwikkeling en te zijner tijd tot aanschaffing van een toestel overgaan. Het zou ons onwelvoegelijk zijn om de gastvrijheid, welke de N. Haarl, Courant ons verleende, uit te buiten, door nog eens in den breede het groote nut op goasdien- stig, politiek en cultureel gebied van de Radio (en speciaal de Katholieke) te gaan aantoonen. Pastoor Perquin, de bekende or- gonisator en leider van den Kath, Rad.o- Omroep, is zoo welwillend om de Haarlem sche vergadering a.s. Vrijdag bij te wonen en zal u een en ander nog wel in den breede uiteenzetten. Wij hopen op een talrijke opkomst opdat de eerste vergadering reeds direct een suc ces zij voor de jonge Vereen ging. Het voorloopig bestuur: Drs. P. J. A. M v. Kouwenhoven, Voorzitter P. A. M. Speet, secretris Th Mulder, penningmeester Maandag-middag draaide in het Thalia- Theater te Gouda voor de afdeeling Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen, de Kennemer Vogelfilm. 't Was de eerste open bare vertooning van deze film, die ons in beeld brengt het vogelleven in een der mooi ste en vogelrijkste streken van ons land, in het Kennermer duinlandschap tusschen Vo- gelanzang en Zandvoort. De film werd toe gelicht door een der vervaardigers den heer Tan P. Strijsbos uit Bentveld, eerelid der G.tO. C. Hirundo. Groote moeilijkheden zijn bij het filmen te overwinnen geweest't vereischt dan ook de noodige routine en orthologische kennis om een fraaie rolprent, als de Kennemer Vogelfilm ongetwijfeld is, te vervaardigen. De spreker verhaalde verschillende bijzonder heden over de vogels, aan de hand van de bovenvermelde lichtbeeldencollectie. Speci aal wijdde hij uit over de Griel, een der be langwekkendste vogels van ons land, die broedt op de terreinen der Ainsterdamsche waterleiding, over den Kievit, dien typi- schen Hollandschen poldervogel, die helaas nog altijd sterk vervolgd wordt, de Kleine Boschduif, den Wulp, die den fotograaf zoo menig moeilijk oogenblik bezorgde, kortom over een aantal der meest typische duin vogels. Bewonderenswaardig en indrukwek kend waren ook de opnamen van de Kok meeuwen aan het Spaarnc te Haarlem. In de Bakkumstraat is een 4-iarig meisje dat te dicht bij een gloeiende kachel kwam, verb-and. De moeder had haar kinderen, resp. van 4, 3 en 2 jaar en van 2Vi maand, in een kamer, waar geen kachel stond, ge laten, terwijl zij een boodschap in de buurt deed. Toen zij terugkwam vond zij haar oudste kind, in rookwolken gehuld, in een andere kamer. Zij liep, om hulp gillend, naar buiten, waa'op dc 74-jarige buurman ,R. naar de kamer snelde met een deken, waar in hij het kind wikkelde, zoodat de vlammen onmiddelliik gebluscht werden. De kinderen zijn tijdens afwezigheid der moeder naar de andere kamer gegaan, waar het oudste meisje een strijkbout op de rood gloeiende kachel zetten, daarbij vatten haar kleertjes vlam. Onmiddellijk na opname in het St. Elisa beths Gasthuis is het kindje aan de brand wonden overleden. Dinsdagavond werd in het Christelijk Ly ceum een eerste muziekavond gegeven. Mej. Nell van Nie, mezzo-sopraan te Zeist, ver leende hare medewerking. De heer-Keu- ning, organist der Ger. Kerk te Sassen: heim, begeleidde. Het concertbureau Vernout verzocht ons mede te deelen, dat het met den heer Vis ser in onderhandeling is, om alsnog een lezing over zijn Karakorum-expeditie te Haarlem te houden. Binnen enkele dagen zal de datum nader worden bekend gemaakt. Vr.; 1. Bij de onlangs gehouden voorstel ling van de Roomsche Revue „Daar kan je niet meer vanaf" werden nummers afgege ven voor een gratis verloting. Ik heb eenige nummers in mijn bezit. Kunt u mij inlichtin gen, wanneer de trekking plaats heeft en of die in uw blad bekend gemaakt wordt? 2. Ik heb nog een' lot van de Vereen, tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische vakken. Hiervan zou de trekking in Maart 1926 plaats hebben, ik meen 3 Maart. Deze trekking zou o. a. ook in uw blad bekend gemaakt worden. Is dit misschien uitgesteld, en zoo ja, wanneer zal deze dan plaats hebben? Antw.. 1. Wij raden u aan u te wenden tot het administratie-adres, dat ongetwijfeld od de loten vermeld staat. Ons zijn geen bij zonderheden omtrent deze loten bekend. 2 Die loting heeft plaats gehad. Wendt u tot den heer H. van Delden Petgicterstraat 26, Haarlem. Vr.: 1. Waar er. wanneer bestaat gelegen heid de Nijverheidsakte No. 1 te behalen? 2. Wat wordt in deze akte vereischt? 3. Hoe groot is het inleggeld voor deze acte, als dat ten minsle geheven wordt? Antw.: Tot het afleggen van het examen Nijverheldsacte No. 1 voor 1926 zal het hoogstwaarschijnlijk nu reeds tc Iaat zijn. Voor inlicht.ngen hieromtrent, ook ten aan zien van hetgeen vereischt wordt, kunt u zich wenden tot den directeur der Ambachts school, Kleverparkweg te Haarlem. Het inleggeld bedraagt 20. Vr.: 1. Wat is dc kortste weg per fiets van Sloten (N.-H.) naar Amersfoort? Hoeveel K. M. is het? 2. Wat is het middel om het groeien van de nagels van een kanarievogel tegen te gaan, zoodat de nagels niet geregeld ge knipt behceven te worden? Antw.: 2. Sloten, Amstelveen, Ouder kerk, Ge nbrug, Weesp, Ankeveen, 's-Grave- land, Hilversum, Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Amersfoort. Afstand 57.3 K. M. 2. Knippen met een nagelschaartje is het eenige en bekende middel. Vr. Wat is per rijwiel de kortste weg van Velsen naar Grave? Hoeveel K. M is het? Antw.: Velsen, Santpoort, Schoten Haar lem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mij drecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breuke- len, Maarssen, Utrecht, Vechten, Bunn.k, Odijk, Werkhoven, Cothen, Wijk-bij-Duur- sfede, Rijswijk, Zoelen, Drumpt, Tiel, 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H Nederl. 1917 7% N.-L 1921 A. 6% N.-L 1923 D. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij „Nederland'' Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaut Oude Boot Holl. Stoomboot H- V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerwored)o Oude Dell Senembab Deb Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Sil'au Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. MaxweJ .1)1% 103 99% 101'/, ,()41/lP 471/, 37 1701/, 1661/, 1431/4 197 78 60% 640 339% 163 1911/, 1581/, 147 48x/2 951/, 184 39Ö3/4 125 9l5/l6 •621/, 151 5%G '077/g 376 484 393 3341 360 195 3001 370 109 149% 93% 42% 6 101 103 99% '01% 1041% .1 7% 1 170 144 196 77 635 geb, 3401 164% 191 157 148 148% 393 1251/2 10 162 148 1061/, 484 335 194 300 1 112 149 43 Wamel, Nieuwe schans, Oyen. Macharen, Ravestein, Grave. Afstand 137.4 K.M. Vr.: Wat is de kortste weg van Haarlem naar Baarn? Hoeveel K. M. is het? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naar- den, Laren, Eemnes-buiten, Eemnes-binnen, Baarn. Afstand 56.3 K. M. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van het 4de escadron, 1ste Regiment huzaren? (vroeger te Ede). Antw.: Het eerste regiment Huzaren ligt te Amersfoort. Vr.: Ik ben in een kosthuis zonder aparte kamerhuur. Kan voor mij, als ik een week met vacantie ga, kostgeld worden geëischt? Antw.: U bent kostgeld verschuldigd, tenzij te voren afgesproken is, dat gedurende de vacantie niet wordt betaald. In den regel wordt gedurende den vacantietij wel eenige reductie genoten, omdat er geen uitgaven zijn van de zijde van den pens.onhouder. Vr.: Ik heb een haan, die op den rand aan de luchtpijp en ook een weinig er in een geelachtige stof heeft zitten, die de ademhaling belemmert. Ik heb het d.kwijls losgeweekt met petroleum en het er met den achterkant van een stopnaald uitgehaald Telkens zit, na verloop van eenige dagen de luchtpijp weer vol Zoudt u mij kunneD zeggen wat dat is en wat er tegen te doen is? De haan is overigens gezond. Antw.: Wij kunnen de oorzaken der kwaal niet vaststellen. Wendt u tot een kenner of tot een dierenarts. Vr.: Heeft mijn vrouw recht op ouder domsrente, als zij nooit geplakt heeft? Antw.: Gelieve wat meer bijzonderheden op te geven als ouderdom, functie enz. Vr.: bestaat er onder de R. K. Rec.teer- clubs ook R. K, Debating-clubs in Haarlem? Antw.: Voor zoover ons bekend is, met, Vr. Hoeveel waarde zouden de volgende papieren hebben: Reichsbank IOO milliarden mark van 5 Nov. 1923; id. 50.000 marken 19 Nov. 1922; id. 10.000 id 19 Jan. 1922; id. 100 id. 4 Aug. 1922. b. Indien "deze nog waarde hebben, waar kan ik mij dan het beste met zekerheid wenden ter inwisseling? Antw,: Eenige waarde hebben deze bank noten naturlijk wel. Wendt u voor inwisss- ling tot een of andere Bankinstelling of wisselkantoor. Vr.: 1. Kunt u mij het adres opgeven van den R. K. Bond van Handelsreizigers? 2. Kunt u mij ook zeggen of er een hand leiding bestaat vcor het opzetten van vogels en zoogdieren? 3. Tot wien moet men zich wenden, om in aanmerking te komen voor Rijksboter- het Kaascontrolestation. Antw.: 1 Secretariaat: Oudegracht 77a, Utrecht; 2. Ja, die bestaat. Wendt u tol een boekhandelaar; 3. Wendt u tot Jhr P. P. de Beaufont, te Soest, voorzitter van het Kaascontrolestaion, HAARLEM—V. O. C. Nu V. U. C. door de overwinning op Her mes zich vrij zeker - a.s. Zondag van het kampioenschap der tweede klasse zal ver zekeren en de roodbroeken dus zeer waar schijnlijk 21 Maart den eersten degradatie wedstrijd tegen V. U. C. hebben te spelen, is voor a.s. Zondag op het Haarlemterrein nog een oefenwedstrijd vastgesteld waarbij V. O. C. een der sterkste eerste klassers uit afd. I zich bereid heeft verklaard de tegen partij te zijn. Haarlem zal zoo sterk mogelijk uitkomen, n.l. met: D. Houtkooper, Van Daalen, Dik, Gras, Reder, M. Houtkooper, Brakel Bieshaar, Wheeler, Onkenhout. H. F. C.-E. D. O. Op het H. F. C.-terrein zullen Zondag H. F. C. en E. D. O. een vriendsch. wedstrijd spelen. Ongetwijfeld belooft dit een interessante ontmoeting te worden. Zeer waarschijnlijk zullen de Hollandsche journalisten evenals verleden jaar voor den grooten wedstrijd hun Belgische confraters ontmoeten. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om een behoorlijke Hollandsche ploeg samen te stellen, De Zwitsersche elftalcommissie heeft het onderstaande elftal gekozen dat op 28 Maart a.s. in het# Stadion te Amsterdam tegen Nederland speelt. Doel: Schar (Servette). Achter: Reymond (Servette en Hurzelei Aarau). Midden: Oberhauser (Nordstern), Neuen- schwander (Grashoppers) en Schnorf (Zurich). Voor: Tschirren (Grashoppers), Pasello (Servette), Honegger (GrashopDers), Ab'eg- glen (Grashoppers) en Juillerat (Etoile). ZAANLANDSCHE ZEILVEREENIGING - ZAANDAM. Het Comité der 2de Watersporttentoon- steljing, deeld mede, dat door het verhuren van alle beschikbare ruimte, geen nieuwe exposanten meer aangenomen kunnen wor den, dat het een verblijdend teeken is voor het comité, dat reeds een maand voor de opening alles bezet is; dat zij het evenwel betreuren, dat zij vele aanvragers teleur moesten stellen, waaronder zeer bekend staande firma's in Watersportkringen; dat de programma's voor de zeilwedstrijden enz. enz. opgenomen zullen worden in de Luxe-Tentoons'.ellingscourant, welke vanaf 22 Maart verkrijgbaar is aan het secreta riaat: Raadhuisstraat 82, Koog a. de Zaan; dat de officieele opening zal plaats hebben door den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester van Koog a. d. Zaan, op 1 April des namid dags 2 uur. APELDOORN, 10 Maart De bekende heer Willem Broekhuys, die in de laatste jaren door zijn loterij-ondernemingen zoo veel van zich deed spreken, is omstreeks middernacht in zijn woning aan de Garde nierslaan alhier, door een beroerte getrof. fen en na overbrenging naar het Zieken huis aldaar op 42-jarigen leeftijd overleden ARNHEM, 10 Maart Hedenmorgen overleed alhier, 77 jaar oud, Mr. J R. H. van Schaik, oud-vice-president van het Ge rechtshof te Arnhem en voorzitter van den Voogdijraad. TEXEL, 10 Maart. Hedenmorgen om 8.20 uur is nabij de Sluchter bij Texel een Hol landsch s.s. gestrand De noodvlag is ge- heschen Direct zijn 3 booten uitgezonden om assistentie te verleenen, n.l de Bran- daris uit Terschelling, de sleepboot Drente uit Helder en e'en reddingsboot uit Texel Om 12 uur hedenmiddag was het volk nog op het schip en doordat het water slecht is, bestaat er gevaar voor onge vallen. OOSTEREND (Texel), 10 Maart. Heden morgen is de hofstede „Plassendaal'", in den polder Walenburg, bewoond door den heer Jan Witte door den bliksem getroffen en afgebrand. GOES, 10 Maart. Alhier is in den ouder dom van 74 jaar overleden Mr C. Lucasse, oud-kantonrechter te Goes en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaaï Hij behoorde tot de anti-revolu tionaire partij. De overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. AMSTERDAM, 10 Maart. - De 27-jarige ongehuwde Binsbergen, die op 13 Febr j.l., bij een gevecht met de politie te Heerier- heide een schotwond in den buik opliep, is in 't hospitaal te Heerlen aan de gevolgen daarvan overleden. BERLIJN, 10 Maart. Volgens een bericht uit Riga is de conferentie der Baltische Staten welke deze maand gehouden zou worden, tot Mei verdaagd. LONDEN, 10 Maart. Lupton-House van lord Churchton nabij Brixhamdevon is af gebrand. Dit is het 9de beroemde- huis dat in 3 maanden tijds in de asch gelegd is. Vele kunstvoorwerpen zijn vernield. DUBLIN, 10 Maart De Republikeinsche gedelegeerden, onder voorzitterschap van de Valera hebben gisteren een geheim con gres gehouden te Rotunda. Een strikte ge heimhouding wordt in acht genomen, doch het verluidt dat een oplossing in de partij onvermijdelijk is. LONDEN, 10 Maart. Hevige stormen woedden boven Engeland. Uit verschillende deelen van 't land wordt ernstige schade gemeld; tevens zijn verschillende onge vallen gesignaleerd. BELGRADO, 10 Maart. In Bosnië heeft een hevige storm gewoed. 75 huizen zijn ver woest. De schade bedraagt 3 millioen dinar. BERLIJN, 10 Maart. In verschillende dee len van Duitschland woeden hevige sneeuwstormen. GENèVE, 10 Maart. China heeft het ver zoek in zake een permanenten raadszetel ingetrokken, op voorwaarde, dat alleen Duitschland tot den Volkenbondsraad wordt toegelaten. PARIJS, 10 Maart. (Ofiic.) Briand zal van avond, vergezeld van den directeur van het departement van buitenl. zaken te 8.55 naar Genève vertrekken. BERLIJN, 10 Maart. Het Berliner Tage- blatt meldt uit Genève, dat zich een pijn lijk incident heeft voorgedaan in de com missie van financiën Toen Bethlen binnen trad, werd hij door niemand begroet. Men vroeg Bethlen of hij iets aan 't finan cieel rapport had toe te voegen Hij was echter zóó opgewonden, dat hij de vraag eerst niet verstond. Daarna antwoordda hij ontkennend. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2