r V erkeersonge vallen De ©plickersbeiïcfe te Schoten. De inspecteur van politie de heer Adriaanse verlaat E)e Officier van Justitie en de Politie inelden zich aan het perceel v. Sillemstraat 23, nadat het onderzoek het perceel Vergierde weg 115. (X) De Officier van daar beëindigd is. Justitie, mi. Everdingen. (XX) De inspecteur van politie Adriaanse. Door den storm. Een van de reusachtige bloemenkweekerijen op de berghellingen van Bordighera in Italië, die geheel met rietmatten kan worden afgedekt. Een zich tot aan de zee uitstrekkend veld met anjeliereiï Verandering in de wijze van afslag te IJmuiden. Een hachelijk avontuur. De molen te Hillegom. Een mooie verbetering van den Rijksweg te Hillegom. De gevaarlijke bocht nabij de steenfabriek wordt weggenomen. Hierboven is men bezig met het omleggen van de tramrails. Te water. Ongeluk aan de „Conrad". BEVERWIJK. ZANDVOORT. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Biad Donderdag 11 Maart 1926 Een sensationeeïe autotocht door Justitie en Politie. WONINGEN IN DE v. SILLEMSTRAAT EN AAN DEN VERGIERDEWEG WORDEN ONDERZOCHT. EEN ARRESTANTE ONTVLUCHT UIT HET POLITIEBUREAU. De buit. gevonden in het perceel van Sillemstraat 23, wordt door onzen fotograaf gekiekt, terwijl deze door een der politiemannen tiaar de gereedstaande auto wordt overgebracht. Een greep uit de voorraad, op listige wijze door de oplichters aan goed- geloovige winkeliers afhandig gemaakte, voorwerpen. IN HAARLEMMERMEER. Over haar verdwijning bekommerde de in specteur zich evenwel niet al te zeer, daar het toch reeds in zijn bedoeling had gele gen. de juffrouw weder op vrije voeten te stellen Deze verdwijning was hef einde van een sensatievolle autorit, waarvan wij onze le zers een zoo getrouw mogelijk beeld heb ben kunnen geven, daar wij ooggetuigen wa ren van hetgeen zich in de v. Sillemstraat en Vergierdeweg afspeelde. Het is te hopen of met deze ontdekking der bende, spoedig aan de vele oplichterspractijken een einde zal zijn gemaakt. De storm heeft in de Haarlemmermeer op verschillende plaatsen nogal schade ver oorzaakt. Van verscheidene huizen werden dakpannen vernield, terwijl enkele palen van het electrisch net en de telefoongeleiding afknapten, waardoor eenitfe stoornis ont stond. „Dan zuil i ook niet bij hem moeten zijn, maar bij b C Burgerlijk Armbestuur," was de logische gevolgtrekking van den Officier. Den Officier vroeg Otter om zijn'legiti matiebewijs en zijn lastgeving en dergelijke dingen meer, waaraan de Officier zich be grijpelijkerwijs weinig stoorde. Inmiddels was het onderzoek begonnen. Bereidwillig werden kasten en Iaden ge opend, maar niets werd ontdekt. Hoewel de geoefende ocgen der speurders nauwkeurig keken, bleef het onderzoek zonder eenig resultaat. Dan maar onverrichter zake naar huis. Men begrijpt zich de overmoedige uitge latenheid der bewoners. Toen we wéér in de auto's stapten en wegrede^, stond Otter in de deuropening, dansend en schreeuwend ons na te jouwen: Sof! sof! sof! terwijl hij tusschenbeide de „Internationale" galmde. Het publiek had er schik in, zooals het in al wat buitengewoon is, schik heeft, on gezien wat het is. De belangstelling op den Vergierdeweg deed niet onder voor die in de v. Sillem straat. Het was voor deze overigens stille buur ten dan ook geen alledaagsch gebeuren, dat een politie-auto en een pers-auto, gevolgd door agenten per rijwiel daar verschijnen. In alle deuren stonden en uit alle ramen hingen d'e nieuwsgierig toekijkende buren. In groepjes bespraken ze 't ongewone geval en maakten gissingen. Het tweede onderzoek leverde geen re sultaat, waarom we vertrokken en te onge veer vier uur weer aan het politiebureau in de Generaal Cronjéstraat arriveerden. Hier had zich inmiddels een ander onge woon geval voorgedaan, hetwelk de inspec teur gedurende zijn loopbaan in Schoten nog niet had meegemaakt. Zooals wij reeds meldden, was juffrouw Philippo onder hevig verzet gearresteerd en in het politiebureau in arrest gesteld. Haar was nu een tijdelijk verblijf aange wezen in de serre gelegen achter de wacht kamer der politieagenten. Terwijl deze druk bezig waren zich voor den tocht gereed te maken, had de arres tante, die zich overigens zeer kalm had ge dragen. kans gezien, langs een zijdeur, ver volgens door de gang van het bureau van den gemeente-ontvanger, waarvan zij de deur aan de binnenzijde achter zich gren delde, te ontsnappen. Toen de agenten eerst later haar verdwij ning bemerkten, gingen ze direct op onder zoek uit, zonder resultaat. Bij navraag aan haar woning Rijksstraatweg 91, bleek niet thuis te zijn; van een caféhouder in de buurt had ze 12/4 cent geleend om per tram zich uit de 1'oe.ten te kunnen maken. De 17-jarize L. v d. M. te Hoofddorp, die Dinsdagavond per rijwiel op den Hoofdweg in Haarlemmermeer reed geraakte door een hevigen rukwind zijn stuur kwijt, juist op het moment dat een auto hem passeerde. Hij viel van zijn fiets en werd door den auto 'n eind meegesleurd. Dt jongen bekwam hierdoor verschillende verwondingen *en moest onder geneeskundige behandeling worden gesteld Terwijl de landbouwer H. v. d. W aan het mestrijden was, geraakte hij met z'n wagen in de sleuf van de waterleidingbuizen. Het gevolg was dat de wagen wegzakte en toen de paarden doortrokken deje brak. Dikwijls hoort ,men de klacht dat met het dicht gooi en van de sleuf er geen voldoende zorg aan besteed wordt, dat het harde materiaal bo ven op komt. want als dit gedaan werd, dan zouden ongetwijfeld minder ongelukken plaat? vinden Met een enkel woord hebben wij Dinsdag reeds melding gemaakt van de herhaalde proef, met het vischafslaan in een afzonder lijke ruimte, wat noodig is, als men wil komen tot een electrische afslag. We zagen toen reeds dat vele vischkoopers er nog be zwaar tegen opperden en zagen ook inder daad minder goede uitwerking. Daar het echter een proefneming gold, wilden we het nog niet veroordeelen, vooral ook omdat de omstandigheden ongunstig waren. In den namidag bleek echter dat de com missie Woensdag de proef niet kon door zetten en thans Vrijdag als derde dag had aangewezen. Voor dien zou echter Woens dag de Vereeniging voor den Vischhandel vergaderen, waar men hoopte dat de ge moederen tot rust gebracht zouden worden. Bij den aanvang der afslag, Woensdagmor gen, werd die vergadering aangekondigd. Gistermiddag had, in het vereenigingslo- kaal, de aangekondigde vergadering van de vischhandelsvereeniging plaats. Deze was zeer druk bezocht. De voorzitter, de hee-- J. C. Slis, memoreerde in zijn openinowoord, hoe reeds voor den oorlog, toen het bedrijf nog zoozeer kleinere proporties had, de noodzakelijkheid werd gevoeld om te ko men tot een betere wijze van verkoop. Die aandrang is gedurende den oorlog toegeno men, vooral omdat er nu zooveel meer vischkoopers zijn. Vandaar dan ook dat hij hoopt dat men het geduld zal hebben, dezen proef om tot die verbetering te komen, nog twee dagen aan te zien. De heer K. van Pel Jr.. lid der commissie van voorbereiding, protesteert er tegen dat er zijn geweest, die bcleedigende uitdruk kingen jegens de commissie hebben gebe zigd. Die commissie werkte toch in het al gemeen belang. Verschillende heeren bespreken dan het voor en tegen van dit steslel. Toch is vooral de toon merkbaar om, als appreciatie voo' het werk der commissie, de proefdagen te dulden. In dien zin stelt ook het bestuur voor. Anderen echter meenen dat het on mogelijk is op deze wijze zaken te doen. In "stemming gebracht wordt het voorstel van het bestuur verworpen met een stem menverhouding van 5:3. Met deze beslissing zal hoogstwaarschijn lijk deze proefneming voorgoed voorbij zijn en is tevens te verwachten, dat in afzien bare tijd, aan de aartsvaderliike wijze van vischverkoop in ons grootbedrijf, geen ver andering zal worden gebracht. Paard en wagen op een open brug. Dinsdagmiddag gebeurde te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) een ongeluk, dat betrek kelijk goed is afgeloopen. De landbouwer v. Dam, wonende aan den Ouden weg zou z'n vrouw naar den trein brengen met paard en tilbury Juist is hij midden op den Vijfhuizerbrug of hij bemerkt tot zijn schrik dat deze los ligt en open dreigt te gaan en nauwelijks is hij dan ook van het draaibare gedeelte af, of de brug waait open; maar nu geraakte de afsluit boom los en komt in de wielen terecht. Het paard hierdoor schichtig geworden, was bij na niet te houden, zoodat het tuig brak en mej, v. Dam voorover uit de tilbury tuimelde en zich hierdoor vri' ernstig bezeerde; van Dam zelf liep geen lichamelijk letsel op. Naar wij vernemen moet dit ongeluk te wij ten zijn aan het feit, dat deze houten brug in alles behalve goede conditie verkeert, zoodat vermoedelijk de sluiting door den storm is los geraakt, ook was er juist even te voren een melkwagen overheen gegaan, en daar de brug ook zeer slap is, is het ook wel mogelijk dat hii los getrild is. „Goedkoop, duurkoop Ook enkele boomen o.a. op den Vijfhui- zerweg en den Hoofdweg konden de kracht van den wind niet weerstaan en werden tegen den grond geworpen. Terwijl de ruim 80-jarige v. d. E. te Hoofd dorp Woensdagmorgen op den Kruisweg on der Haarlemmermeer liep, werd bij plotse ling door een hevigen rukwind in een sloot naast den weg geslingerd. Met behulp van een paar passeerende personen kon de oude man met veel moeite weer op het droge worden gebracht. Het bleek dat hij geen inwendige kwetsuren had opgeloopen, zoo dat de man er met den schrik en een nat pak afkwam. Woensdagmorgen kwart voor 12 had een schilder werkzaam aan een in aan bouw rijnd^n tin molen aan de Werf Gon- rad het ongeluk bij het merken van di verse onderdeelen met een broekspijp te b'ijven haken aan een stuk hoeklijn waar door hij misstapte op de ladder en daar van een circa 3 Meter hoogU viel. Be wusteloos werd hij opgeno nen en naar d verbandkamer gebracht, waar de dokter inwendige kneuzingen constateerde. Verkeersstagnatie. Gistermiddag is de aanhangwagen van onzen gemeentelijken tractor even voor den spooroverweg bij de gasfabriek met de wielen in den grond gezakt. De lading moest worden gelost, vooraleer men kon beginnen met de pogingen, om den wagen ia figuurlijken en letterlijken zin „uit de put" te helpen. Intusschen veroorzaakte dit alles een stagnatie in het verkeer, die nog al eenigen tijd duurde. Het verkeer in de Bioksteeg. Zooals in de laatste raadsvergadering reeds was toegezegd, hebben B. en W. thans bepaald, dat met ingang van 15 Maart de Bioksteeg alléén mag worden bereden in de richting Breestraat-Meerstraatterwijl de Gasthuis steeg enkel van de zijde van de Meerstraat mag worden ingereden. Een goede verkeersverbetering. R.K. Vrouwenbond. In de jaarverga dering van den R.K. Vrouwenbond deelde de Geestelijk Adviseur mede, dat op 25 Maart a.s. een speciale dag voor den Vrouwenbond zal worden, gehouden. Des morgens wordt een H. Mis opgedra gen, met algemeene H. Communie voor de leden. De dag zal worden besloten met een plechtig Lof, waaronder predikatie in de kerk van St. Agatha, waarna de Vrouwenbond za' worden toegewijd aan Maria Onbevlekt Ont vangenis. Ook niet-lederi, zoowel mannen als vrou wen, kunnen dit Lof bijwonen en worden daartoe ook krachtig aangespoord. R.K. Bewaarschool. Aan het archi tectenbureau fa. W. Robbers, te Haarlem, is door het R.K. Kerkbestuur van de H. Agatha opdracht gegeven tot het ontwerpen van een plan voor een R.K. Bewaarschool. Zooals bekend zal de school gebouwd wor den op het terrein aan de Koningstraat, dat reeds geruimen tijd geleden voor dit doe! werd aangekocht. Op concours. De Harmonie van de St. Jozefsgezellen-vereeniging trekt dit jaar ter concours, en wel naar Krommenie en Spaarndam. R. K. Kies vereeniging. Wij vernemen dat bovengenoemde vereeniging haar jaarver gadering zal houden op Dinsdag 23 Maart a.s. in de kapel der R. K. Kerk des avonds te 8 uur. Een belanrijke agenda wacht den leden Belangrijk omdat op deze vergadering de periodieke aftreding plaats vindt van een gedeelte van het bestuur. Dit jaar treden af als volgt de heeren C. Siegers, voorz.; D. Vader, penningm.; inej. Reijer, 2e secr. en mej. VersteegCortie, comm Allen, behalve mej. Reijer, stellen zich herkiesbaar Volgens art. 7 van het huishou delijk reglement hebben de leden het rechi candidaten te stellen, mits deze candidaat- stelling gepaard gaat met de onderteekenin.e van minstens 5 leden en een verklaring var. den candidaat dat hij een benoeming aan vaardt. De candidatenlijst moet ingezondei ziin bij den secretaris drie dagen vóór di vergadering. Ook moet een nieuwe afgevaar digde gesteld worden alsmede plaatsvervan- ger(ster), wijl mej. Reijer en de heer L. v d. Mije zich niet meer herkiesbaar stellen De leden dienen er echter rekening mede te houden dat het reglement voorschrijft dat minstens twee vrouwelijke leden zittim moeten hebben in het bestuur, zoodat wi maar zeggen willen, dat een candidate vooi de plaats van mej. Reijer ook ee» rrouwelijl lid zijn moet. Storm op zee. Nog steeds leeft een havenplaats met den storm mee. Zeker, men is met meer zoo van den wind afhankelijk als in de dagen van de zeilvaart, maar er on verschillig tegenover staan gaat toch ook me' de stoomvaart niet. Als, zooals de laatste da gen. de woedende storm het water op de kus' en de pieren beukt, zoodat de golven als to rens van schuim uiteenspatten, als de vaar tuigen die zich ginds, op die kokende golven mochten willen voortbewegen, worden heen en weer geworpen als notedoppen en men ii de nabijheid den kiel der schepen ziet, dan is ook het machtige raderwerk dat de beweeg kracht onzer huidige zeekasteelen vormt, veelal tot stilstaan gedoemd. Zoo rijt zich ook thans weer een sleep var stoombooten voor de sluizen, die er vooi terugdeinzen den strijd met de branding te aanvaarden Met 'ruw geweld wordt het economische leven der havenplaats aan banden gelegd Het is dezen keer zoo erg dat in 24 uur geen enkel koopvaardijvaartuig de haven binnen kwam, wat een hooge zeldzaamheid is. Slechts enkele visschersschepen kwamen binnen echter als ze daartoe genoodzaakt waren, b.v dat de kolenvoorraad ten einde is. Uitgaan deden ze ook niet. Het Fransche stoomschop Saint Enogad dat in de haven der hoogovens ligt, zou ver trekken, doch toen de loods reeds' aanboorc was, is het vertrek nog uitgesteld. Gistermorgen was het buitenwater, op- gezwiept door den VC'estewind, ook gerui men tijd boven het schutpeil der sluizen. De storm. De timmerman en aannemei J. Kes bouwt aan den Hoogeberg te IJmui den twee woonhuizen, waarvan het platte dak al klaar was, op mastieken na. Nu heeft de storm het geheele platte dal- opgenomen en een eind weggeslingerd, zoo dat dit een strop is voor den aannemer. Zoc werden eveneens door den storm aan d» R.-K. Jongensschool te Velseroord verwoes tingen aangericht aan het dak. Wedstrijd. Op Zondag 21 Maart zuller, te IJmuiden Athletiekwedstrijden worde: gehouden, oa. een veldloop, waarvan de star- bij de Visscherijschool zal plaats hebben. Ziekenhuisionds. Op de bestuursverga dering van de R.K. Vereeniging voor Zie kenhuiszorg „St. Gerardus Majella" alhier werd vastgesteld, dat het aantal betalendt leden op heden bedraagt 219, met 230 ledei beneden 18 jaar. Alzoo een totaal aantas leden van 449. Tippelaars. De landbouwer R. aan de: .Cruquiusdijk kwam 's-morgens tot de ont dekking dat hij twee kalvers kwijt was. Na overal in de omgeving vergeefs gezocht U hebben, begon hij al aan diefstal te denker totdat hij beide beestjes terugvond te Ben- nebroek. Zoodat ze een flinke wandeling ge maakt hadden. In ons blad van gisteren konden wij reeds een uitvoerig relaas vermelden van dc prac- tijken der geraffineerde oplichtersbende, die huist in het perceel Rijksstraatweg 91 te Schoten. Daarbij deelden wij ook mede, dat volgens vermoeden van politie en recherche een deel der goederen, welke aan verschei dene niets kwaads vermoedende winkeliers waren afhandig gemaakt, in enkele andere perceelen veilig was opgeborgen. Het is dus begrijpelijk, dat alleen met de arrestatie en de huiszoeking in het perceel Rijksstraatweg 91 de onderzoekingen in deze zaak niet beëindigd waren, want de twee verdachte perceelen, die de recherche op het oog had, nl. v Sillemstraat 23 en Ver gierdeweg 115, moesten nog aan een onder zoek worden onderworpen. Daarom werd gistermiddag een „speurtocht", zooals wij het zouden kunnen noemen, georganiseerd vanuit het politiebureau te Scholen, Wij hadden het buitenkansje bij de ope raties op dezen tocht tegenwoordig te kun nen zijn; per auto maakten wij den rit niede, welke wij hier in een zoo volledig mogelijk relaas willen weergeven, terwij) onze fo tograaf talrijke interessante momenten op de gevoelige plaat kon vastleggen. Het eerste bezoek gold het perceel v. Sil lemstraat 23. Reeds vanaf het oogenblik, dat de verdenking van medeplichtigheid op de bewoners van dit perceel was gevallen, werd dc ingang van de v. Sillemstraat be waakt door een politiepost, die weer en wind, hagel en regen trotseerend, een waakzaam oog bleef houden, opdat geen goederen of voorwerpen ongezien konden worden weggebracht. De hardnekkige plichtsbetrachting van den politieman, die den geheelen dag op zijn post was gebleven, had natuurlijk al spoedig bij de omwonenden het vermoeden gewekt, dat er iets niet in den haak was. Het was dus niet te verwonderen, dat de aankomst van de ongewone stoet van auto's en politiemannen de onverdeelde belangstel ling trok. Voor no. 23 werd gestopt. Het huis ge leek verlaten en oogenschijnlijk was geen levend wezen er in aanwezig, tenminste op het bellen door den inspecteur van politie, den heer Adriaanse, kwam geen antwoord. Nog eens gebeld, eveneens zonder eenig resultaat. Door een raampje naast de deur gluurde men eens naar binnen en ja.daar in de keuken ontdekte de inspecteur een vrouw. Daar ze geen aanstalten maakte om op 't bellen te rageeren en de voordeur te openen, besloten de inspecteur en da Offi cier van Justitie, mr. v. Everdingen, maar hun eigen rechter te zijn. Sleutels werden geprobeerd, doch geen paste er; de inspecteur rammelde eens aan de deur; ze bleek echter goed gesloten. „Dan maar achterom." luidde het bevel iep ze. van „Er is hier toch niets van dat. „Van wat?" was de plotselinge vraag den Officier. s Begrijpend, dat ze zich had versproken zweeg de bewoonster. Intusschen hadden de agenten een linnen- Kast in de huiskamer geopend. Daar lagen <fie zich bij aankomst van de auto's in een kring om het huis hadden geschaard, gisten naar de beteekenis er van. Uit het bovenraam stak nl. een lange dunne stok; hiervan daalde een zwart koord neer, waaraan bevestigd een taartje, een gewoon gebakje, dat lustig in den wind heen en weer zwiepte Met welke intentie dat ongewoon en zeker ongekend trophée daar was bevestigd, was moeilijk na te gaan. Misschien had een lumineus idéé een der bewoners ei toe gebracht om dit „sein" uit te hangen als een tartende herinnering aan wellicht bedrogen confiseurs. De wind, die het ding onbarmhartig heen en weer deed zwaaien, belette onzeri fotograaf helaas er een foto van te maken. Bellen aan de voordeur had ook hier niet de minste uitwerking, Een der agenten had een breekijzer. De inspecteur probeerde het slot te forceeren, het ging niet. Dan maar weer aan de achterzijde gepro beerd. De Officier van Justitie met 4 agenten begaf zich derwaarts; wij bleven bedaard in het voortuintje wachten op de dingen die komen zouden. Intusschen scheen men achter nogal lang werk te hebben; het duurde tenminste ge- keurige groote stapels fijn linnengoed, la kens, sloopen enz. enz. Een der agenten wilde een stuk er uit nemen, maar dat ging zoo gemakkelijk niet, want de bewoonster kwam met heftige uit latingen tusschenbeide „Daar mocht nie mand aankomen," schreeuwde ze. „Dat was allemaal van haar moeder, snap je, van haar moeder! Kijk hier dit laken, en dat. daar, daar Alles van haar moeder. Haar heftigheid werd door de agenten gauw bedwongen en het „linnengoed van moeder" kon een der aanwezige winkeliers als door hem geleverd, herkennen. Mooie kousen kwamen eveneens voor den dag. Het onderzoek werd ook tot het overige deel van het huis uitgestrekt, maar behalve het linnengoed, werd niets meer ontdekt, dat van oplichterij afkomstig bleek. 4 Dies bracht men lakens en kousen in de auto, de bewoonster werd vriendelijk be- ruimen tijd, voordat een agent aan de bin nenzijde de. deur opende. Ook liet interieur van deze woning was niet vee! verschillend van dat uit de v. Sil lemstraat. De geheele familie was thuis. Daar waren C. Otter er. zijn vrouw; Peterson en zijn vrouw, terwijl eenige oogenblikken iater een der Oversteeges onder luid gejuich werd bin nengehaald. Waarom ze niet hadden opengedaan, toen er gebeld werd, was wederom de vraag Omdat de vrouwen zich nog moesten kleeden, was 't bescheid Toen het voornemen van een hui#eeking werd te kennen gegeven, begon Otter te schelden op den Officier van Justflie en op den inspecteur, die hem ten slotte tot kalm te moest manen. Zoo dikwijls was hij al bij inspecteur Adriaanse geweest om eten en hij had het niet gekregen,'beet Otter den inspecteur toe. lol de politie-agenten en twee manschappen stapten de v. Sillemstraat uit en bereikten de achterzijde van no. 23. Daar was men vlugger klaar. In een om mezien waren ze binnen en werd de voor deur geopend, waarop de Officier van Jus titie binnentrad, gevolgd door aen inspéc- teur en door ons, persmannen in het gezel schap van enkele gedupeerde winkeliers, ■waarbij wij het interieur van een hoogst eenvoudige woning kregen te aanschouwen. Juffrouw Groenveld was thuis en nog een kleine jongen, die erg beduusd was voor al die uniformen. Waarom ze niet open gedaan had, toen er gebeld werd, vroeg de Officier van jus titie. „Wat heb ik aan al dat lawaai," merkte dc juffrouw verstoord op. „Dan zullen we maar ons gang gaan, was "t antwoord van mr. v. Everdingen. „Ik ben de Officier van Justitie." „Ja," antwoordde de bewoonster, „dat kunnen er wel zoo veel zeggen." „En toch is 't zoo," hernam ae Officier van Justitie, die meteen den politiemannen bevel gaf met het onderzoek te beginnen. Daar kwam juffrouw Groenveld tegen op- dankt voor haar gastvrijheid en met bekwa men spoed ging het op den Vergierdeweg aan. Voorop de auto met den Officier van Justitie en met den inspecteur van politie; daarachter in de tweede auto, de persman nen, een eind achterwaarts de politieagenten per rijwiel in kromgebogen houding tegen de hevige rukwinden optornend, W e reden den straatweg af, over de brug, rechtsom bij de school en daar stonden we al voor het bewuste perceel, Vergierdeweg 115, Een politiepost op eenigen afstand be wees, dat ook de Vergierdeweg niet zon der politioneel toezicht was gebleven. Hier zou men misschien meer succes heb ben, want de bewoners bleken thuis te zijn. Door de ruiten kon men vier gestalten, twee mannen en twee vrouwen zich zien bewegen. Zoo gauw men het huis zag, dat overigens zeer eenvoudige allures van afmeting en ui terlijk toonde, bespeurde men iets zonder lings. Het moest dadelijk de aandacht trekken en wanneer men met die bedoeling deze buitenissigheid had aangebracht, was het succes volkomen, want de nieuwsgierigen Enkele dagen geleden publiceerden we een bericht, waarin werd, medegedeeld, dat de molen van den Vosse- en Weerlanerpolder te Hillegom zou moeten verdwijnen om plaats te maken voor een ruwolie-motor, ondanks het advies, dat de adviseur der Vereeniging „De Holl. Molen" heeft uitgebracht. In het bericht werd gezegd, dat de exploitatie rekening voor bemaling door dezen ad viseur ingediend, ongeveer f 400 per jaar den polder méér zou kosten dan het van andere zijde ingediende plan van bemaling. Nader deelt men oris mede, dat dc vanwege genoemde Vereeniging ingediende rekening gebaseerd was op 900 maaluren en een water- verzet van 30 M3 per minuut, terwijl het thans aangenomen plan slechts 500 mat uren en 18 M3 waterverzet per minuut noo dig achtte. Het zal te bezien staan, of niet de berekening van den adviseur derl Vereeniging in de toekomst in het gelijk stet en of de 500 maaluren en minder waterverzet door de ruwolie-installatie voldoende zal zijn voor het drooghouden van den polder. Helaas is de molen dan verdwenen Is dit niet zoo, dan wordt natuurlijk de exploitatierekening dezer bemaling heel anders en misschien zal, zooals dikwijls, goedkoop „duurkoop" blijken te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5