UTHPl fmNEiM- Radio-omroep. Het gereconstrueerde Fransche kabinet en de parlementaire strateeg Briand. De onderhandelingen in Genève hebben een sleepend verloop. Zwitserland doet stappen om de deelneming van Rusland aan de be raadslagingen van den Volkenbond op Zwitserschen bodem mogelijk te maken. Onder de Radio-berichten: De houding van Spanje in de Volkenbonds zitting. Onmiddellijke behandeling van zijn aanspraken geëischt. Het nieuwe Fransche kabinet zal een zeer korte regeeringsverklaring uit spreken. Een krachtig protest der mogendheden tegen China inzake den toestand te Tientsin. De zittirig van den Volkenbond. België en het Haagse he Hof. De houding van Spanje. De Spaansche lezing.' Het nieuwe Fransche Kabinet. Storm op de Schelde. Engelsche kruisers te koop aangeboden. Pe dreigende Engelsche metaalbewerkersstaking. De toestand te Kanton. De toestand te Tientsin. Luchtschip in zee gevallen. De burgeroorlog in China. De Koningin-Moeder en de slachtoffers van den watersnood. Mr. A. R. Zimmerman. Certificaten van oorsprong voor eieren bestemd voor Duitschland Dank van H.M. de Koningin. Watersnoodgiften van Neder landers in Frankrijk Professor Van Rees naar Indië. UIT ONZE OOST. Koppensnellen en bijgeloof op Nias. De onrust op Atjeh. Communisten in West-Borneo. UIT ONZE WEST. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Het gereconstrueerde Kabinet- Briand. Briand heeft zich dan toch laten vinden om opnieuw een ministerie te vormen. Wat velen verwachtten is geschied. Briand blijft premier en minister van buitenlandsche za ken, met een gereconstrueerd kabinet. Eeni ge radicalen zijn uit het oude ministerie- Briand verwijderd en vervangen doqr gema tigde elementen. Maar ook de heer Doumèr is vervangen En ditmaal aanvaardt de heer Peret de portefeuille van financiën. Hieruit blijkt dat Briand zich van de socalisten in zake de oplossing van net financiëele vraag stuk geheel los wil maken en op den steun hoopt van het centrum. Van belang bij de kabinetsreconstructie is ook het optreden Tan Malvy als minister van binnenlandsche ■•Ken. Na die van Caillaux het vorige jaar, dus thans ook de volkomen rehabilitatie ran Malvy, den „defaitist'' Zal Briand nu met zijn nieuwe combinatie kunnen slagen? Over een vaste meerderheid beschikt hij ook thans niet, want de radica len blijven onzekei. Er is onder hen een strooming, die we' een concentratie met de partijen van het centrum wil. Maar er is toch ook nog een vrij sterke groep, die aan de samenwerking met de socialisten wil vast houden. En het was dan ook ten gevolge van de houding van deze radicalen en van een tiental republikeinsch-socialisten, dat in den vroegen morgen van Zaterdag in de Kamer een meerderheid tegen Briand werd verkre gen. De radicalen zoowel als de republikeinsch- socialisten hebben in de laatste dagen duch. tig vergaderd Maar alleen ten aanzien van de buitenlandsche staatkunde kon eenstem migheid worden verkregen. Overigens be paalde men zich tct zeer vage resoluties, die voor den verderen loop van zaken geen hou vast geven. De radicalen, wier houding de spil is waarom alles draait, hebben zich bepaald tot een motie, waarin hun algemee- ne beginselen nog eens worden bevestigd en de noodzakelijkheid wordt uitgesproken om boven alle andere overwegingen de hei- 'igc belangen van de republiek en van Frank- tijk te stellen. Hetgeen wal heel mooi ge zegd is maai toch weinig zekerheid geeft om.rent de verdere houding van de radi calen als het op de stemmingen aankomt over concrete voorstellen. Maar Briand is een ongeëvenaard parle mentair strateeg en hii schijnt dan toch blijkbaar nog niet aan de mogelijkheid te wanhopen, het n et deze Kamer ten slotte nog te bolwerken Hij kan nu intusschen naar Genève terug- keeren, weer met het noodige gezag be kleed. Heden zullen daar' dus de besprekin. gen, die bij afwezigheid van Briand wat sleepende zijn gehouden, weer met volle kracht kunnen beginnen. Telefoon LondenBerlijn. Maandag zal de voorloopige nachtelijke telefoondienst tusschen Londen en Berlijn in bed rijc worden gesteld. n -M-.andag af zal men tusschen 6 uur nam. n 7 uur 's morgens van Londen uit kunnen telefoneeren met Berlijn, Hamburg, Bremen, Keulen en Frankfort. De postmaster-general verklaart, dat het nog niet mogelijk is mede te deelen, wan neer de volledige Engelsch-Duitsche tele foondienst door middel van een nieuwen kabel naar Nederland en speciale landver bindingen, die thans in aanleg zijn, in ge bruik kan worden gesteld. De Raadszetels. Met betrekking tot de houding van Tur kije meldt de „Morning Post", dat het uit tv.ee telegramm'en duidelijk is geworden, dat Turkije het moede is met den Volkenbond op slechten voet te staan. Er zijn telegram men van den minister van buitenlandsche zaken ontvangen, waarin wordt gezegd, dat Turkije t weliswaar betreurt niet aan de beraadslaging van den Raad te kunnen deel nemen, daar de uitnoodiging zóó laat is ont vangen dat Turkije geen vertegenwoordiger meer voor de opening van de bijeenkomst kon zenden, maar dat de Turksche gedele geerde thans zoo spoedig mogelijk vertrekt en 15 Maart zal aankomen. Tegelijkertijd deelt de minister van bui tenlandsche zaken mede, dat Angora geen reden voor strijd ziet over de jurisdictie der gemengde commissie overeenkomstig het verdrag van Lausanne en dat Angora bereid is een van de door de commissie te bestem men grenzen aan te nemen. Spanje en Duitschland. In Spaansche kringen wordt krachtiger na druk gelegd op de energieke Spaansche aan spraken op een permanenten Raadszetel tegelijk met Duitschland. De delegatie heeft strikte instructies van Primo de Rivera, die op deze wijze in 't buitenland prestige hoopt te winnen om zijn binnenlandsche positie te versterken. Belangwekkend is, dat de hou sing van den Spaanschen gedelegeerde in den Raad Quinones, die vroeger handelbaar was, thans ook onverzettelijkheid toont, het geen sommigen verklaren uit een verlangen om zijn ambassadeurschap in Parijs niet in de waagschaal te stellen. In Spaansche kringen wordt de mogelijkheid geopperd, dat Spanje bij mislukking van zijn aanspra ken uit den Bond zou treden. Daarbij moet evenwel bedacht, dat de besprekingen nog voldoende in het aanvangsstadium zijn om de delegaties op maximum-standpunten te doen verwijlen. Uit Duitsche kirngen worden pogingen aangewend om de Duitsche positie voor te stellen als onbevooroordeeld en te prote steeren tegen de neiging in de buitenland sche publieke opinie om de schuld voor de Raadsmoeilijkheden op Duitsche schouders te schuiven. Duitschland zou buiten de oneenigheden staan, die het gevolg zijn van de houding van Spanje, Polen, Zweden, enz. en eerst zijn eigen standpunt willen inne men na opneming ir. Bond en Raad. Daar tegen strijden evenwel duidelijke verklarin gen in betrouwbare Duitsche kringen, dat Duitschland niet formeel bondslid wil wor den alvorens zekerheid te bezitten omtrent de samenstelling van den .Raad. Dit wordt bevestigd door het bericht, dat de Duit- schers weigerden het voorstel-Scialoja te aanvaarden om in den Raad te treden en onmiddellijk daarna de verdere uitbreiding aan een studiecommissie te onderwerpen, teneinde binnen enkele dagen rapport uit te brengen, zoodat de verdere uitbreiding nog :n de Maartzitting kon worden geregeld. De correspondent van de „Matin" te Ge nève, die over de uitbreiding van den Raad spreekt, zegt dat, als er radicale oplossin gen tot stand mochten komen, men van een nederlaag of ovei winning zou praten. Dit ma^ niet geschieden, want al de weldaden van Locarno zouden er door worden te niet gedaan. Trouwens, als het nationalisme der verschillende bevolkingen in opwinding ge raakt, zouden Stresemdnn en Duitschlanï daar niet wel bij varen. In den loop van dep avond deed het ge voel zich gelden dat elkeen het zijne moet doen en een ruwe overwinning van de eene doctrine op de andere moet vermijden. Dit schijnt de goede uitwerking van de inter ventie van Chamberlain, Boncour en Lou. cheur te zijn. Mussolini niet naar Genève. Uit Rome wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld: Thans wordt officieel tegengespro ken dat Mussolini voornemens zou zijn aan de besprekingen te Genève deel te nemen. Hij zal einde Maart te Rome blijven en dan met vacantie gaan. Het geschil over de Maritza- grens. Turkijs heeft geweigerd een vertegenwoor diger in den Raad van den Volkenbond aan te wijzen om bij de behandeling van de ver lenging van het Britsche mandaat over Irak tegenwoordig te zijn. Thans wordt gemeld uit Angora, dat er wel een Turksche delegatie naar Genève zal gaan om de debatten in den Volkenbond bij te wonen over het Turksch.Grieksche ge schil inzake de quaestie van de Maritza- delta. De V. S. en de V. B. Dc Times" meldt uit Washington, dat bij de ontvangst der pers op het Witte Huis alle vragen betreffende den Europeeschen politieken toestand onbeantwoord werden gelaten, daar zij geen betrekking hadden op Amerika. Eerst als er een uitweg zou ge vonden worden voor de moeilijkheden, waartegenover de staten in Genève staan, zal er aanleiding zijn voor officieel Ameri kaanse!) commentaar. Deelneming van Sovjet-Rusland. De „Timesmeldt uit Genève, dat prof. Thonburg, de Zwitsersche gedelegeerde, van zijn regeering opdracht heeft gekregen naar Berlijn te gaan om met den sovjet-ambassa deur te conferecren over de deelneming der sevjet-regeering aan den Volkenbond op Zwitserschen bodem. De valschemun ietszaak. Het Weensche blad „Der Abend'', publi ceert een telegram uit Boedapest, inhou dende, dat de politie inlichtingen zou heb ben ontvangen volgens welke Nadosy pas poorten zou hebben verschaft aan vijf perso nen, die van de geheime organisatie, welke de bankbiljettenvervalsching op touw heeft gezet, opdracht hadden gekregen om Benesj en president Masarvk te vermoorden. De ontploiiing te Praag. De politic te Praag heeft een vergadering verboden, welke de communisten op touw hadden gezet om te protesteeren tegen het feit, dat de militaire autoriteiten een muni tietransport door de straten der stad had den gelast, welk transport zulke noodlottige gevolgen heeft gehad. De communisten wil den de vergadering echter toch doorzetten, tengevolge waarvan een botsing met de po litie ontstond, die vele personen arresteerde Storm in Dalmatië. Zondag en Maandag heeft aan de kust van Dalmatië een geweldige storm gewoed. \ijflig zeilschepen zouden met man en muis zijn vergaan, een stoomboot is tegen de rot sen verpletterd, waarbij een gedeelte der bemanning verdronk. Bij Spalato werd een trein uit de rails geworpen. De Italiaansche legerwetten goedgekeurd. Na de redevoeringen van de generaals Caviglia, Cadorna, Diaz en Guardino heeft de Senaat met bijna algemeene stemmen de groep van zeven wetsvoorstellen inzake de legerhervorming aangenomen. Ongeveer een jaar geleden werden deze wetten eveneens voorgesteld door generaal De Giorgio, doch de Senaat toonde zich toenmaals zoo vijandig, dat Mussolini dc voorstellen terugtrok alvorens een stemming plaats vond. De legerhervormingswet van Mussolini voorziet in een leger van 220.000 man/ter wijl generaal De Giorgio een leger van slechts 140.000 man voorstelde. Mussolini stelt een diensttijd voor van zes maanden. De Giorgio achtte drie maanden genoeg. Mussolini sprak de hoop uit, dat wanneer de financiën verbeterd zijn het leger ge bracht zal kunnen worden op 250.000 man. De regeering van Hedjaz. Aan de Times wordt uit Kaïrc gemeld, dat de Fransche, Britsche en Russische re geeringen Ibn Saoed als koning van Hedjaz en sultan van Nejd hebben erkend. Men weet, dat Ibn Saocd koning van Hedjaz is geworden tengevo'ge zijner jong ste overwinningen op Ali, den zoon van koning Hoessein, In den loop van Januari trok Ibn Saoed met zijn strijdmacht van Djedda naar Mekka op, waar hij tot koning werd uitgeroepen. De Mijnramp in Virginië. Dinsdagavond zijn nog 10 mijnwerkers, die ten gevolge eener ontploffing in een mijn bij Eccles waren bedolven, gered. Er zijn nog 8 bedolven, het aantal dooden be draagt 11. De toestand te Kanton, Er loopen hardnekkige geruchten, dat Tsj ang Kaisja, communistisch opperbevel hebben te Kanton, zijn post heeft verlaten en naar Honkong is vertrokken. Hier komen nog voortdurend Chmeezen uit de omlig gende gebieden aan. De burgeroorlog in China. De consulaire autorite.ten te Tientsin hebben stappen gedaan napens de sluiting van de havens door de Chineesche autori teiten, doch dezen verk'aarden, dat zoo lang de flottilje van Sjangtoeng in de buurt blijft, de mijnen een onmisbaar deel vormen van de verdediging van Tientsin. Niettemin verd later overeengekomen, dat de schepen, die buiten de haven wachten gemachtigd zulen zijn in en uit te varen echter alleen overdag. De toelating van Duitschland. In antwoord op een vraag in het Lager huis betreffende Duitschlands toetreding tot den Volkenbond, verklaarde Baldwin, dat het gebruikelijke formeele onderzoek, het welk de toelating van een nieuw lid voor afgaat, aan den gang is. Hij voorziet noch vertraging, noch moeilijkheden, (Toej.) Vandervelde heeft bij het secretariaat van den Volkenbo'nd de adhaesie-verklaring van België ten aanzien van de verplichte clau sule van het Perm. Hof van Intern. Justitie gedeponeerd. Het besluit van België heeft in Volken bondskringen een uitstekenden indruk ge maakt. Een bijzonder ongunstigen indruk maakt in Engeland de verklaring van den Spaan schen minister van Buitenlandsche Zaken aan de Engelsche correspondenten, waarin deze betoogd, dat Spanje niet door het ver drag van Locarno gebonden is en dat de eisch van Spanje van een zetel in den Raad reeds sedert 1921 op het programma van zijn regeering staat. Spanje heeft dien eisch thans gesteld, omdat zich daartoe nu een gelegenheid biedt. De minister voegt hier aan toe, dat bijna alle mogendheden, ook Engeland, met dit plan hebben ingestemd, Sedert 1921 heeft Spanje reeds getracht de kwestie aan de orde te stellen, maar de mogendheden verzochten de Spaansche re geering, den toestand niet gecompliceerder te maken dan hij reeds was. Na rijp beraad heeft de Spaansche regeering nu eindelijk besloten door te zetten; zij verlangt, dat haar eisch nog in deze zittingsperiode zal worden ingewilligd. In een interview met Spaansche journa listen verklaarde de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken, dat de horizon nog geheel duister is, maar dat er hoop bestaat op een verbetering in den toestand. Hij ge looft, dat de huidige toestand het voorspel kan zijn van een verzoening, welke zal lij den tot een goed-georganiseerd vredes-sy- steem binnen het kader van den Volken bond. Een telegram van het persagentschap Fa- bra uit Genève meldt: De Spaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Yanguas, verklaarde Dinsdagavond het'volgende: Het vraagstuk der uitbreiding van het aantal permanente zetels in den Raad van den Volkenbond heeft zijn crisispunt bereikt. De toestand is nog dezelfde en de verschillende standpunten worden onbuigzaam gehand haafd, zonder dat men op het oogenblik de verzoeningsformule ziet, die allen wenschen, die den Volkenbond een goed hart toedra gen en een ernstige crisis in het internatio nale leven willen vermijden. De talloozc verklaringen, die thans in omloop ziin over de houding, ïie Spanje zou aannemen inge val zijn aanspraken worden afgewezen, zijn niet authentiek. Maar wij zijn overtuigd van de wettigheid van ons recht en dat de aan wezigheid van ons land in den Raad met een permanenten zetel niet alleen voor Spanje van belang is, doch ook voor den Volkenbond. De verlangens van Spanje zul len door den Raad in deze zitting van den Volkenbond behoorlijk moeten worden on derzocht en geen enkel motief kan uitstel tot een lage-e bijeenkomst rechtvaardigen. De kabinetsraad kwam gisterenochtend bijeen voor het aanwijzen van de onder staatssecretarissen. De Kamers zijn tegen Dinsdag bijeengeroepen, In den namiddag zal Briand de ministerieele verklaring voor lezen, waarvan de groote lijnen reeds door de ministers besproken zijn, die er in toe stemden dat het document zeer kort zal zijn. Raoul Péret, de nieuwe minister van Financiën, verklaarde voornemens te zijn, zoo spoedig mogelijk naar Londen te gaan. Gisterenmorgen verioonden er zich slechts weinig afgevaardigden in het Palais Bour bon, zoodat nog geen preciese en defini tieve meening is te vormen over de ont vangst, welke het ministerie zal ten deel vallen. Nietemin blijkt uit enkele besprekin gen, die gisterenochtend gevoerd zijn, dui delijk, dat men in parlementaire kringen verheugd is over dc snelheid, waarmede de crisis is opgelost. Een hevige storm belette den heelen dag de groote scheepvaart op de Schelde. De schepen konden slechts met de grootste moeite de haven van Antwerpen in- en uit komen. Engeland heeft aan Portugal voorgesteld, het onder gunstige betalingsvoorwaarden acht kruisers te verkoopen. De staking van de 900 arbeiders in het machinebedrijf, welke uitsluiting van een half millioen arbeiders ten gevolge dreigt te zul len hebben, weigeren gevolg te geven aan de aansporing van de leiders der zeven bij het conflict betrokken vakvereenigingen om het werk overeenkomstig het bestaande arbeidscontract te hervatten. De leiders der vakvereenigingen confereeren heden met het bestuur der werkgeversfederatie, dat zich inmiddels bereid heeft verklaard, de uitslui ting tot morgen uit te stellen. Uit Kanton wordt gemeld, dat de stakers het personeel van het ziekenhuis te Kanton dwongen het werk te staken Politiebescher ming, waarom gevraagd werd, werd gewei gerd, zoodat 70 patiënten dreigen onverzorgd te blijven. De diplomatieke vertegenwoordigers der mogendheden hebben aan den minister van Buitenlandsche Zaken een krachtig protest gezonden betreffende den toestand te Tient sin, waarin zij onverwijlde staking eischen van de vijandelijkheden der twee tegenover elkaar staande partijen, en zeggen dat de tegenwoordige toestand het verkeer met de zee door de Straat van Takoe verspert. Zij voegen hieraan toe, dat zij zich het recht voorbehouden om mede te werken tot be scherming van de scheepvaart en het hand haven van den vrijen toegang tot de haven van Tientsin, en dat ingeval de Chineesche regeering niet onverwijld maatregelen neemt, de mogendheden zelf in overeen stemming, met het Protocol van 1901 zullen handelen. Uit Newportnews (Virginië) wordt d.d. 10 Maart geseind: Het militaire Amerikaansche bestuurbare luchtschip T.A. 5 is in zee gevallen. Uit Tientsin wordt volgens een draadloos bericht gemeld, dat het beweerde leggen van mijnen aan den mond van de Pelho bluf blijkt te zijn van de aanhangers van Feng. De stad is niet van de zee afgesloten, hoe wel de schepen gevaar loopen door het in het wilde weg schieten der troepen van de Kwo Min Tsjoen. Door H. M. de Koningin-Moeder werd ten behoeve der slachtoffers van den Waters nood een belangrijke hoeveelheid mannen-, vrouwen- en kinderkleeding aan 't Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis geschonken. Het Weensche correspondentiebureau Herzog meldt, dat mr. A. R. Zimmerman na het eindigen van zijn ofiicieele zending te Weenen, daar waarschijnlijk als particu lier een woning zal aanhouden. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat certificaten van oorsprong .voor eieren, bestemd voor Duitschland, kunnen worden aangevraagd bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken, alsmede bij den Rijkspluim- veeteeltconsulent te Beekbergen en bij de assistenten bij den dienst van voornoem den consulent de heeren B. van Asperen Vervenne, te 's-Gravenhage; W. Jansen te Horst en F, Hoogeveen te Leeuwarden. De particulier secretaris van de Koningin heeft tot den luitenant-generaal Muller Massis, commandant van het veldleger, een brief gericht, waarin hij den generaal, in opdracht van de Koningin en den Prins, verzoekt aan de officieren der Nederland sche landmacht, de reserve-officieren daar onder begrepen, den welgemeenden dank van H. M. en van den Prins over te bren gen voor de toezending van een bedrag van f 1640 ten bate van de slachtoffers van den watersnood, in aansluiting aan het prachtige geschenk, H. M. en Z. K. H. door deze offi cieren aangeboden. De Koningin en de Prins waardeeren de toezending van het bedrag ten zeerste en hebben de 1640 laten overmaken aan de Algemeene Watersnoodcommissie te Am sterdam. De generaal Muller Massis heeft in een tot de verschillende legerautoriteiten ge richt schrijven verzocht, het bovenstaande ter kennis te willen brengen van de - be roepsofficieren en zooveel mogelijk ook van de reserve-officieren. Naar het Corr. Bur. verneemt, is Maan dag door Hr. Ms. gezant te Parijs, aan jhr. H. M. van Loon, penningmeester van de „Algemeene Vereenigde Commissie tot le niging van rampen door watersnood in Ne derland" overgemaakt, een bedrag van 4.844.05 gulden en van 54.479.90 francs, wel ke bedragen zijn gestort door in Frankrijk gevestigde of tijdelijk verblijf houdende Ne derlanders voor de slachtoffers van den watersnood in Nederland. Door te Parijs gevestigde Nederlanders werd gestort een bedrag van 3.251.55 gul den en 22.829.90 francs, terwijl door de Ne derlandsche kolonie aan de Riviera, door in schrijving op het Consulaat der Nederlan den te Nice, buiten rechtstreeks naar Ne derland opgezonden giften, een bedrag van I.582.50 gulden en 25.600 fracs werd bij eengebracht. De consul te Marseille maakte een be drag van 6.050-francs over, ingeschreven door landgenooten in zijn ressort, terwijl "■og meerdere consuls toezending van gel- 'en hebben aangekondigd. Voorts is de bekende cellist Gerard Hek- '.ing, voornemens, in Mei a.s. een concert 'e Parijs te geven ten bate van de slachtof fers. Naar de Indische bladen melden, is de reis van. prof dr. Van Rees rondom de we reld vastgesteld. In Juni a.s. wordt prof. Van Rees in Nederlandsch-Indië verwacht en denkt hij daar tot December te kunnen arbeiden. Van daar vertrekt hij vermoede lijk naar China, Japan en Erigelsch-Indië om dan naar Amerika door te reizen. Het dagblad „Pertjatoerar." (Sum. West kust) meldt, dat op Nias onlangs een inlan- aer tot 10 jaren gevangenisst-af werd ver oordeeld wegens koppensnellen. VRIJDAG 12 MAART. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politieber. 7.45 en 10 Persberichten. 8.109.10 Lezing vanwege Het Nut v, het Algemeen. Spre ker: Herman Poort. Onderwerp: De groei der godsdienstige tendenz na Vondel; Re- vivus, Dullacrt, Luyken, Bilderdijk, Da Costa. 9.10—10.30 Concert door het H. D, O.-orkest, o.l.v Fr Lupgens, Voor drachten door den heer Jul. Brongers. Daarna .„Vóór het diner" familie-scène in 1 bedrijf door Mevr. J. A. SimonsMees. De rollen worden vervuld door Mevr. Rie Elking en den heer Jul Brongers. 10.45 —12 Dansmuziek door het orkest va.i Mille Colonnes te Amsterdam. Daventry, 1600 M, 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11.201.20 Concert door het ra diokwartet en solisten, sopraan, bariton, piano. 1.20—2.20 Tijdsein, lunchmuziek. 4.05 Concert door de People's concert soc. Harpsolo's, aria's met luitbegel. Ma drigaalkoor. M. Mir-or, contra alt, E Whit field, viool. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.15 Uittreksel u. d. ra diobladen. 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber., nieuws. Causerie. 7.45 Pianocom posities van Debussy. 8 Lezing: Mij. day's work, door een trambestuurder. 8.20 S. Nesbitt en zijn Ukulele. 8.30 Tweede acte van Faust, Gounod, door de British Opera Co. 9.20 Concert door de Salisbury singers. 9.55 Weerber., nieuws lo. lo.'' No, no, Nanette, comedie u. h. Palacetheater. 10.40 Lezing. 11 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M, 12.50 Con cert Lucien Paris, piano, viool, cello. 2.05 Nieuws, '5.05 Orkestconcert. 8.50—10.20 .Concert, gewijd aan een Fransch departe ment Königswiisterhausen. 1300 M. 7.50 „Von Morgens bis Mitternacht". drama van G. Kaiser. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dans muziek. Brussel, 262 M. 8.20 Pianoconertc. 8.50 Sportcauserie. 9.05 Gramofoonconcert. 9.30 Handharmonicamuziek. 10.20 Nieuwsber. Munster, 410 M. 12.351.50 Concert door orkest. Werken van Russisch-Boheemsche componisten. 3.20 Kindervoorlezingen. 4.20 Kamermuziek van Brahms. 5.35 Turk sche sproakjes, voorlezing. 6.40 Lezing: Die Entwickelunk der Klaviersonate von ihren Anfangen bis zur Gegenwart. 7.20 Engel sche les. 8 05 Concert door het Westfaal- sche strijkkwartet. 9.35' Militaire marsch- muziek 10.20—11.20 Dansmuziek-jazzband. Een toovenaar heeft op een dag tot be klaagde verklaard, dat hij voor 'theil van zijn ouden vader, die het niet lang meer zou maken, 'n offerfeest moest geven. Voor dat offerfeest was een menschenhoofd noo- (Jig, bij wijze van groote eer voor den ouden man, want de ziel van den onthoofde, zou in het hiernamaals zijn hoeloebalang wezen. De man geloofde wat de toovenaar hem zeide en zocht dag en nacht naar een gele genheid om een kop te snellen. Het toeval wilde, dat een man en een vrouw op een avond bij hem aanklopten en logies voor dien nacht verzochten. Diep in den nacht, toen het paar in rustigen slaap was, vol voerde beklaagde de daad. Met twee hou wen waren beide argelooze gasten onthoofd. Beklaagde verklaa-de op een desbetref fende vraag, dat bij eigenlijk slechts één hoofd begeerde, doch om de daad niet ruchtbaar te maken, heeft hij ook maaf de vrouw omhalsd. Botsing tusschen een patrouille en kwaad willigen. Onzerzijds één doode en twee gewonden- De eerste luitenant H. K. van Heerde kwam, naar Aneta uit Koetaradja meldt, toen hij in het Bakongansche op patrouille was, in aanraking met kwaadwilligen, van wie er zes werden neergelegd. Vijf karabij nen werden teruggevonden. Onzerzijds is één man gesneuveld. Twee zijn gewond. Luite nant van Heerde werd licht gewond. Aneta vernam, dat onder het lagere perso neel van den mijnbouwkundigen dienst op West Borneo communistische propagandis ten zijn ontdekt. In verband daarmede zijn eenige mantris ten spoedigste n3ar Java ge zonden. Het garnizoen te Ngabang in het Landak- sche is sinds 14 dagen met een brigade ver sterkt. Voorts wordt vernomen, dat een streng onderzoek wordt ingesteld op West-Borneo naar de klacht der Chineesche bevolking over een beweerd ongeoorloofd optreden van den luitenant-patrouillecommandant Van Kempen., VEEL STERFTE ONDER MET VEE. De gevolgen van de nog steeds aanhou dende droogte in Suriname nemen steeds be- denkelij ker afmetingen aan. Vooral het vee heeft ontzettend te lijden. Het wordt steeds moeilijker de beesten van water te voorzien. De weilanden leveren nagenoeg geen voedsel meer op. De voorraad rijstzemelen, waarop men tot dusver teerde, zal weldra ook geheel uitgeput zijn. Om een ramp in den veestapel te voorko men, is het dringend noodig, dat op plaatsen waar nog over gras kan worden beschikt (oude rijstvelden of zwampen b,v.) dit gras naar de stad gebracht wordt, om te verkoopen. 36 Ze begaf zich ter ruste. Maar het duurde lang, vóórdat het haar gelukte, den slaap te vatten. Eindelijk sluimerde ze in, met de drie bankbiljetten van duizend francs onder hare kleeren verborgen. Den volgenden morgen betaalde ze haar schuldeische-s, of gaf hun tenminste 'een flink bedrag op afrekeniqg. En toen zond ze eene boodschap naar Sophie Lacoste, om haar te verzoeken, bij haar te komen De arme moeder kwam spoedig, met de kleine Martha op den arm. Het kind weende nu niet meer. Het had geen honger meer, en er lag een blos op hare wangen. Het was nu op het laatst van den winter De lente was in aantocht. Op de fijne regen van den vorigen dag was een droge koude gevolgd, met helderen zonneschijn. De eerstvolgende dagen was er heerlijk weder te verwachten. Maar het gelaat van Sophie Lacoste was al even treurig als den vorigen dag. En de weduwe Florillon bemerkte dat dadelijk, toen ze binnenkwam. „Hoe gaat het nu, juffrouw Lacoste?" vroeg ze, terwijl ze de kleine Martha op haar schoot nam. „Helaas, mevrouw, niet al te best," zoo luidde het antwoord. „Gisterenavond heb ben wij een heeriijken maaltijd genoten, dank zij uwe hulp, maar met de gezondheid van mijn man is het treurig gesteld. Hij klaagt gedurig, en toch klaagt hij niet spoe dig. Maar zijn toestand wordt ook voortdu rend slechter." „Hebt gij een geneesheer?" „Neen, mevrouw. Hoe zouden wij dat kunnen betalen? En dan de geneesmidde len! „Maar waarom gaat gij dan niet in be- t-ekking? Gij zijt immers een gezonde, ster ke vrouw." „Ja zeker, mevrouw. Ik ben er den goeden God dankbaar voor, maar mijn zieke man kan toch niet alleen blijven. Hij heeft den geheclen dag verzorging noodig. En de kleine Martha Ze nam zelve haar kind weer in haar a-men, en omhelsde het met moederlijke teederheid. „Helaas, ik geloof, dat het niet zal geluk ken," dacht mevrouw Florillon bij zich- zelve. Teen .richtte ze het woord tot de arme vrouw, en zei: „Maar wat zijt ge nu voornemens te doen? Ik ben een practische vrouw, en ik ken het leven. Ik heb zelve al zoo veel ondervon den. Het is toch immers onmogelijk, dat gc in dezen ongelukkigen toestand blijft voort leven." Sophie Lacoste haalde de schouders op, alsof ze wilde zeggen: „Wat kan ik er aan doen?" „Maar wilt gc dan gaan bedelen?" vroeg mevrouw Florillon. „O, gisterenavond zou ik het zeker ge daan hebben, als u mi; niet had geholpen, mevrouw," zei Sophie Lacoste, terwijl ze in tranen losbarstte. „Maar denkt ge dan soms, dat ge met bedelen genoeg zult ophalen voor u en uw kind, beste vrouw? Dat is immers niet ver standig." „Maar wat moet ik dan anders doen, me vrouw? Ik eet zelve bijna niets, om aan mijn zieken man tenminste dagelijks eenig versterkend voedsel te kunnen geven. O, wat is het leven toch hard. Er zijn uren, dat ik er naa- verlang, dat mijn kind zo>. sterven, dan was het tenminste gelukkig, en ik zou ook gelukkiger zijn dan nu, nu i! het honger moet zien lijden." Mevrouw Florillon dacht eenige oogen blikken na. „Welnu, beste vrouw, wat zoudt gij wel er van zeggen, wanneer iemand u het aan bod deed, uw kind een goede opvoeding te geven, het rijk en gelukkig te maken, voor zoolang het zal leven? Wat zoudt ge dan antwoorden?" „O, dat zijn immers luchtkasteelen, me- v ouw," zei Sophie Lacoste, terwijl ze droe vig het hoofd schudde. „Waarom vleit u mij met zulk een ijdele hoop?' „Het is geen ijdele hoop, beste vrouw./' Het is de werkelijkheid." „Is het mogelijk?" „Ja, het is niet alleen mogelijk, maar zeker. Luister nu éven bedaard naar hetgeen ik u zal zeggen. Er is een rijke dame, dc markiezin de la Tournelle, eene voo-name weduwe. Zij heeft een klein meisje, dat ze verafgoodde, door den dood verloren. En ze is bijna krankzinnig van verdriet geworden." „O, dat kan ik mij zoq goed begrijpen, mevrouw," viel Sophie Lqcoste haar in de rede. „En nu heeft zij aan haar zaakgelastigde, een Engelschman, opgedragen, een klein meisje van behoeftige ouders te vinden, dat zi; in plaats van haar overleden kind zou kunnen opvoeden, om die arme ouders van e zorg te ontlasten. Hebt ge mij goed be- cpen? „O, hoe gelukkig zou dat voor ons zijn ev-oi'w!" riep Sophie Lacoste verheugt' iit. „Wanneer ik tenminste mijn kind van tijd tot tijd maar mag bezoeken, en er mi v;n kan overtuigen, dat het gezond is, en zich gelukkig gevoelt." „Ja, dat had ik wel gedacht," mompelde mevrouw Florillon bij zichzelve. „Ze zal er nooit in toestemmen, als ze haar kind niet kan terugzien." Toen stond ze op, om een flesch met twee glazen uit een kast tc gaan halen. „Mag ik u een glaasje anisette aanbie den?" vroeg ze de arme vrouw, terwijl ze een glas vóór haar op de tafel neerzette. „Het zal u wel bevallen. Het geeft iemand weer moed en yerzet de zinnen." „Ik dank u, mevrouw, ik drink nooit ster ken drank," antwoordde Sophie Lacoste. „Wij drinken nooit iets anders dan water, zooals u wel zult begrijpen." „Een reden te meer, om dit glaasje ani sette niet te ve-smaden, beste vrouw. Ik beloof u, dat het u geen kwaad zal doen." Toen ze dit gezegd had, schonk mevrouw Florillon een glaasje anisette voor haar in en bood het haar aan. „Vanwaar komt ge?" vroeg ze toen. Sophie Lacoste begreep haar niet. „Ik bedoel, waar ge geboren zijt." ,Tc Zabern, mevrouw, in den Elzas. Maa ijne moeder is al lang geelden naar Parijs omen." Ln hebt ge daar in den Elzas geen vrien- :n of familie, die u te hulp kunnen komen .1 den nood?" „Niemand, mevrouw. Mijne arme moeder 's al twee jaar geleden gestorven, en al sedert lang had ze geen bericht meer ont vangen uit haar geboorteland." Deze inlichtingen schenen voor mevrouw Florillon voldoende te zijn. Ze vroeg ten minste niets meer. Toen klonk ze met haar glas tegen dat van Sophie Lacoste en vroeg: „Welnu, wat zegt ge ervan? Heb ik teveel gezegd? Smaakt dat niet overheerlijk?" „Ja, mevrouw, het smaakt inderdaad goed," zei de arme vrouw verstrooid, en alleen denkende om het haar gedane voor stel. „Komaan, laat ik nu nog eens op uwe gezondheid drinken," zei mevrouw Florillon, terwijl ze Sophie Lacoste een tweede glas inschonk. „Ge zult mij toch zeker niet de beleediging willen aandoen, niet met mij te klinken" „O, mevrouw, ik durf het niet te doen. Die anisette is zoo sterk. Het stijgt mij naar 'net hoofd," zei de arme vrouw. En dat was ook niet te verwonderen. De anisette was door mevrouw Florillon eerst met sterken brandewijn vermengd. Ze had wel voorzien, dat de arme vrouw een opwekking, een hartversterking noodig nad! En hare voorzorg was niet overbodig. Toen mevrouw Florillon de werking van len sterken drank bemerkte, kwam ze weer op haar onderwerp terug: „En wat zegt ge nu van mijn voorstel? Ge begrijpt toch zeker wel, dat het mij ernst is. Ge moet weten, dat ik, waar het zaken betreft, altijd ernstig ben." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6