Gemengd nieuws Sociaal Leven. MARKTNIEUWS. De rattenplaag in Groningen. Een Hollandsche Sheik te Djeddah. Nederlandsch zeilschip voor de Elbe gezonken. Looddieven te Leiden. Citybag met 5000 verdwenen. Schip bij den Hoek vastgeloopen De handelingen van Coenen. Felle brand te Eindhoven. Storm op het Heegermeer. Oorzaken van het zinken van de „Stormpoïder". Lastige trampassagier. Ongeval door onvoorzichtigheid Een molen op hol. Een cordate dame. Nasleep van de schietpartij in de Schiestraat te Rotterdam. Een tinnen kan gevonden. Protest tegen de Arbeidswet. Een straatroover aangehouden. Een Hef katje. Steeds meer griep-gevallen in de mijnstreek. Het Noorderlicht van Dinsdagavond. Lichtschip Terscheliingerbank. losgeslagen. Inbraak te 's-Gravenhage. Een mooie gift. Arbeidsloon aan den Langendijk. RECHTZAKEN. Een dijk doorgestoken. VISSCHERIJ. Een dreigend gevaar voor builenpest. Dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, heeft in de laatste zit. ting van den Office international d'hygiène publique te Parijs wederom eenige mede- deelingen gedaan over de ratten en hare pa rasieten in Nederland. Tn de eerste plaats vermeldde dr. Jit'a de resultaten door prof. van Loghem, bij de voortzetting zijner on derzoekingen in de provincie Groningen ver kregen. Deze leeren dat Mus rattus, de huis- rat, in deze streek des lands voorkomt en dat bewoners deze rat zeer wel weten te onderscheiden van Mus norvegicus de riool, rat; de eerste noemen zij blauwe rat, dak- rat of zolderrat; de laatste grijze of gele rat of grondrat. De blauwe rat nestelt zich in de daken van de schuren en boerderijen tus- schen de pannen de houten beschieting van het dak, of zolders en vlieringen. De nesten liggen soms eenvoudig op den planken vloer van den zolder, soms ook vindt men ze bij het leeghalen tusschen do pakken stroo. In Groninajn n aakt men tot het vangen van de rattelft gebruik van een toestel, dat den schilderachtigen naam van rattenkloos- ter draagt; het bestaat uit een lange smalle kist, 2.50 Meter lang tegen 30 c.M. breed en hoog, door tusschenschotten in hokjes van 30 a 40 c.M. lengte verdeeld. Deze hokjes staan door openingen in de tusschenschot ten met elkander in verbinding, terwijl de twee buitenste hokjes nog door een opening met de buitenweield communiceeren. De heele val is, van holen gesloten door een latwerk, zoodat men het binnenste kan in- specteeren zonder de val te openen. Op dit latwerk ligt dan weer een plank, zoodat het daar binnen donker is Men bouwt de rat. tenkloosters uit oude stoffige planken, die dus zooveel mogelijk overeenkomen met de omgeving waarin de rat leeft. De rattenkloosters worden spoedig, nadat zij geplaatst zijn bewoond. De ratten komen door de openingen der twee buitenste hok jes naar binnen, en maken daar binnen hun nest met materiaal dat zij op den zolder vin den; spoedig zijn alle compartementen be woond. Dan sluit men snel de buiten openin gen, overtuigt zich dat zich in de hokjes ratten bevinden en doodt de dieren op de een of andere wijze Men vindt de huisrat niet alleen in de schuren, maar ook in de bewoonde gedeel ten van de boerderij. In de vruchtbare stre. ken van Groningen bestaat een boerderij meestal uit een woonhuis met groote schuur onder één dak Boven het woonhuis strekt zich de korenzolder uit, in de schuur vindt men paarden, koeien en een deel van den oogst. De huisrat maakt het den bewoners niet zelden lastig- men ziet de dieren soms in de kamers over den schoorsteen loopen en ontmoet hun nesten in kast of schrijfta fel. Professor van I.oghem bezocht een woonhuis van een greote boerderij, waar men eenige jaren geleden de behangsels moest vernieuwen omdat de „blauwe rat ten" alles vernield hadden Men heeft de muren toen met hout beschoten, en thans vindt men nog de nesten achter de beschot ten en vensterbanken Men kan in Gronin gen dus nog zooveel huisratten bemachti. gen als men wil; maar de rioolrat. die er nestelt onder de vloeren van de varkens stallen, keukens en in goten ontbreekt er evenmin. Prof. van Loghem maakt een opmerking, die ten opzichte van het pestvraagstuk van belang is, n.l. dat in deze streken beide rat- tensoorten dicht bij den mensch leven. Wan neer alleen ratten in menschelijke behuizin gen achter de behangsels leven, kan bij het heerschen van rattenpest gedurende een jaargetijde dat de vlooien bijzonder gedijen, de besmetting var den mensch zeker plaats vinden. Maar de rioolrat vertegenwoordigt een zelfde gevaar in de kleit: e arbeiderswo. ningen, waar de situatie feitelijk niet ver schilt van die der lompensorteerders in de „zone'' bij Parijs die in 1920 met pest werd besmet. Dr. Jitta herinnerde in de tweede plaats aan de waarneming van dr Kapsenberg. di recteur van den Gezondheidsdienst te Gro ningen. In de maand Maart werd deze ge roepen in een woning waar het wemelde van vlooien, vooral in de alcoven waar de fa. milie sliep, Het was zoo erg, dat een der dochters haar toevlucht bij de buren zoèht. Deze vlooien bleken te behocren tot de soort Ceratophyllus fasciatus, de gewone Europeescbe rattenvloo, maar staken, merk waardig genoeg, den mensch niet. De be woners van het huis hadden veel last van ratten die klaarblijkelijk genesteld waren boven het plafond van de alkoof, waar men het meeste last van vlooien had Dr. Kap senberg onderstelt nu. dat zich in het huis een hooge sterfte onder de ratten heeft voor gedaan, die ten gevolge had dat de vlooien een goed heenkomen zochten. Jammer ge. noeg is dit onderzoek niet verder voortge zet, zoodat wij in de onzekerheid blijven, zoowel aangaande de oorzaak dier sterfte, als aangaande de soort ratten, die in het spel waren. In de stad is overigens geen sterfte onder de ratten opgemerkt. Hoe het ook zij, zoo besloot dr. Jitta zijn mededee- lingen, deze waarneming teunt de onderstel ling dat als in Europa de rattenpest zal heer schen, er zeker voor den mensch kans 4be. staat met builenpest besmet te worden. Het Soer. Hbl. schrijft; Er schijnt in het oude land nogal het een en ander te doen te zijn geweest over de identiteit van den eigajpiar van de Knikker, het te IJmuiden vervaardigde 80 tons scheepje, dat bestemd is voor de paarlvis- scherij in de Roode Zee. Het vaartuigje moet ongewoon comfortabel zijn ingericht en uitgerust, hetgeen waarschijnlijk mede aanleiding is geweest tot allerlei fantastische verhalen omtrent dengene, die de opdracht tot den bouw daarvan verstrekte. Enkele Hollandsche bladen vonden daarin motief om het een en ander omtrent hem te publiceeren_en zoo vonden wij onder meer medegedeeld, dat de scheepseigenaar een Nederlander is, die in Djeddah verblijf houdt, gefortuneerd en tot het Mohamedaansche geloof overgegaan is, terwijl hij bovendien met een Mohamdaansche vrouw in het hu welijk moet zijn getreden. Hoewel wij in de mailbladen geen enkele nadere aanduiding hebben gevonden over deze merkwaardige persoonlijkheid, kunnen de hierboven weergegeven antecedenten op slechts één enkelen Nederlander in Djch- dah betrekking hebben, wiens levensloop en positie zóó merkwaardig zijn, zóó geheel verschillend van hetgeen men eigenlijk ver wacht zou hebben van een in den vreemde vertoevenden landgenoot, dat die wel niet anders dan fantasie kunnen prikkelen. Het kan 'niemand anders zijn dan de heer Neervoort van der Poll, door intimi gewoon met Arthur aangeduid, die na het afloo- pen der Hollandsche H. B. S., dus op onge veer negentienjarigen leeftijd, naar Djeddah trok om cr een positie in te nemen bij de bekende firma Robinson, welke allerlei han del cn zaken drijft en ondanks den Engel- schen naam van goed Hollandsche kapitaal- origine is. In Djeddah ontving de jonge Arthur zijn verdere vorming en nu willen wij van dit plaatsje volstrekt geen kwade dingen zeggen, en volstaan daarom met de absoluut be trouwbare medcdeeling, dat de Djeddah- bewoners zelf met rechtmatigen trots nim mer zullen nalaten om aan iedere vreemde ling hun grootste, hun meest-merkwaardige curiositeit te toonen. Die bezienswaardige merkwaardigheid is de eenige eerlijke mensch in 't stedeke: de olficieele en hoog be jaarde Arabische schatter van zilver en goud. Geraffineerdheid, vooral in het zakenleven, is er in dit gezegende land volstrekt geen ondeugd, die is er een zeer op prijs gestelde een veel geroemde karaktereigenschap, het geen alweer geen verbazing behoeft tc wek ken, wanneer men weet, dat een deel van den „buit", die de sjeiks op officieele en dus geheel wettelijke wijze van de pelgrims weten af te troggelen afgedragen moet worden aan den Koning van de Hedzja, die daaruit zijn voornaamste inkomsten trekt. In een land waar iedereen rooit, plundert en steelt, bestaat het woord dier en roo- ver niet. Het was dus in deze omgeving dat de jonge Arthur zijn verdere karaktervorming onderging en aanvankelijk, waarschijnlijk gedreven door louter zakelijke overwegingen, ging hij vóór den oorlog reeds over tot den Mohamedaanschen godsdienst en huwde daarop de zuster van zijn Abessinischen slaaf Sadik, een hem, geheel toegewijd facto tum, een eerlijk dienaar. Hoe die overwe gingen ook geweest mogen zijn, het is een feit, dat de Hollander, die nu om gastvrijheid bij Arthur zal aankloppen men kan er als Hollander alleen in het consulaatgebouw en bij den heer van der Poll logeeren zal opmerken, dat zijn gastheer een zeer trouw .aanhanger is geworden van het Islamietische ^geloof. In die omgeving, waar de normale lichaamstemperatuur gestegen is tot 38 gra den, de huid geheel door de hitte verschrom pelt, de schaduw geen lagere temperatuur aanwijst dan 40 graden, de toestanden hoogst primitief en dus verschrikkelijk onhygiënisch genoemd moeten worden in die omgeving komt deze Nederlandsche Mahomedaan trouw en streng alle onverbiddellijke voor schriften van het vasten na. Die overgang naar den Islam is bij hem zóó volkomen, dat hij in de Arabische wereld een eigen sjeik-titel voert, welke hem door niemand betwist zal worden, al was het al leen om de protectie, welke hij geniet van de zijde van den hoofd-sjeik. Voorts draagt hij de ruime kleeding van de landskinderen, met den ikal een soort tulband, waaraan tevens het overkleed bevestigd wordt om het hoofd gebonden. In deze exotische kleedij vertoonde hij zich later ook in Holland, waar zijn metgezel een ras-echte Bedouin was. Wij schreven hierboven dat zakelijke over wegingen hem indertijd wellicht den over gang tot den Islam makkelijk hebben ge maakt, gedwongen hebben die omstandig heden hem daartoe zeer zeker niet, daar hij een vertegenwoordiger is van een- gefor tuneerd Hollandsch geslacht. De maatschappelijke positie, welke hem in Djeddah toekomt, is mede al even interes sant. Behalve zijn relatie met de firma Bobinson, is hij de door iedereen erkende tusschcnper- soon bij de aankomst van Indische pelgrim bemoeienis een half Engelsch pond van de gangers en al zoodanig ontvangt hij voor zijn zijde der Indische scheepvaart-maatschap pijen, die hem daar tot agent hebben aan gesteld. Daar hebt ge een korte schets van dezen merkwaardigen Nederlander, eigenaar van de Knikker, waarmee hij de paarl-visscherij zal gaan uitoefenen, die zich op buitengewone wijze heeft weten aan tc passen aan eene omgeving, waartoe afstamming en opleiding hem oorspronkelijk allerminst hebben be stemd. De vier opvarenden gered. Het Nederlandsche zeilschip „Alpha" is, volgens bericht uit Hamburg, op acht mijlen ten N.N.W. van 't Elbe-lichtschip No. 1 in nood geraakt. Ondanks het zware weer stelde een sleepboot pogingen in het werk de „Alpha" naar Hamburg te sleepen. Dit bleek evenwel ten gevolge van den storm en de hooge zeeën niet mogelijk te zijn. De sleeptrossen knapten af en het zeilschip zonk op 2 mijlen ten N.N.W. van het licht schip. De uit vier personen bestaande be manning was tevoren door de sleepboot door middel van een vuurpijl-apparaat ge red. Het uitzetten van een reddingboot was onmogelijk. Aan een leegstaand heerenhuis aan het Noordeinde te Leiden, vroeger bewoond door prof. Nolen, hebben in den afgeloopen nacht ongenoode gasten een bezoek ge- brlacht. Er was in het leege huis niet veel anders te vinden dan lood. Daarvan hebben zij dan ook een groote hoeveelheid meege nomen. De politie heeft in verband met dezen diefstal een verdachte aangehouden. Een reiziger had Dinsdag een citybag, in houdende een bedrag van 5000, bij den portier van een hotel in de Kalverstraat in bewaring gegeven. Bij zijn terugkeer was echter, naar hij zeide, de citybag verdwenen. Bij de politie is van het geval aangifte ge daan. Zijn positie nog niet gevaarlijk. Men meldt uit Hoek van Holland: Het Italiaansche stoomschip „Sirena", bestemd voor Rotterdam, dat Woensdagmiddag vier uur, gesleept door de sleepboot „Humber" voor den Nieuwen Waterweg kwam, is te 4.35 uur door het breken van den sleep tros ten Zuiden van het Zuiderhoófd, bij den eersten strekdam aan den grond ge raakt en blijven zitten. De „Humber" blijft in de nabijheid. De positie leverde geen direct gevaar op. Misschien is het mogelijk, wanneer 't weer wat bedaart, een nieuwen tros uit te brengen en het schip bij opkomend water vlot te sleepen. Tegen zessen werden seinen van de „Sirena" ontvangen, waarna terstond po gingen in het werk zijn gesteld, hulp te bieden. Men wilde trachten, van de Zuid- pier met een vlet het schip te bereiken, en dc bemanning af te halen. Met de stoomreddingsboot i's het schip niet be reikbaar. Nader wordt geseind: De eerste pogingen om de „Sirena" te bereiken zijn niet gelukt. Om 8 uur is aan de „Sirena" draadloos geseind, dat geen pogingen moeten worden gedaan, het schip te verlaten. De toestand is nog niet gevaarlijk. Na hoog water zullen de pogingen om de be manning af te brgen, worden hervat. De hulpbrigade van de Eerste Hulp bij Onge lukken is onder leiding van Dr. Knip aan de Z.zijde van den Waterweg aanwezig, om zoo noodig de eerste hulp te vcrlee- nen. Handel op groote schaal in goud en zilver. Soms ging er per week 200 K.G. gesmolten metaal naar Parijs. Eenige weken geleden werd, gelijk uit voerig gemeld is, in Rotterdam door de po litie een onderzoek ingesteld naar de han delingen van den Belg Coenen, die voor de Parijschc firma Marlé metalen opkocht voor de berucht geworden smelt-affaire. Coenen werd, zooals ook bekend is, weer vrij ge- gelaten. Het gebeurde trok. naar de Tel. verneemt, ook de belangstelling van dc justitie te Mechelen. Een instructie werd geopend ten einde na te gaan of Coenen tijdens zijn ver blijf aldaar de wet van 1923, waarbij de handel in gemunt zilver en goud is verbo den, had overtreden. Onmiddellijk bleek, dat Coenen op groote schaal handel in goud en zilver heeft gedre ven. Soms werden 200 K.G. gesmolten me taal per week naar Parijs verzonden. Van Mechelen uit werden de staven per auto naar Brussel gevoerd, van waar zij dan ver der per vliegtuig naar de plaats van be stemming werden vervoerd. Coenen verdien de met dezen zwendel soms 50.000 frs. per maand. Met zekerheid kan niet worden ge zegd hoe hij er in slaagde de douanebeamb ten te verschalken. Wel wordt in dit ver band gezegd, dat daartoe ook hier gebruik werd gemaakt van zilveren erf koperen sta ven, die verguld en bij den invoer als gou den staven werden gedeclareerd. De rechter van instructie hoorde verschei dene personen, die Coenen bij zün zaken behulozaam waren, nl. de arbeiders D. en K„ den kopergieter V. en den kruier V. Al deze personen erkenden met C. te hebben ge werkt zonder evenwel 'te weten, dat zij we derrechtelijk handelden. De zoon van Coenen echter zou hande lingen hebben erkend, die overtredingen zijn van de Wet op den Handel in Gemunt Goud en Zilver. Ten huize van Coenen werden brieven geopend, die op de zaak betrekking hebben, alsook smelttoestellen, Dc zoon van Coenen is ook aangehouden. Moeilijk werk voor de brandweer. Woensdagmiddag om twaalf uur, woedde een felle brand in het manufacturenmaga- zijn van deii heer Bogers-van Hoorn op den Demer, ft Eindhov. In korten tijd stond het gehecle perceel in lichtelaaie en sloegen de vlammen snel naar buiten. De brand ont stond aan de achterzijde van den winkel. Tevergeefs trachtte men met emmers water bet vuur te blusscben. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat de bewoners spoedig hun heil in de vlucht moesten zoe ken. Er viel niets te redden Het huis brand de geheel uit. Aanvankelijk trachtte men met een slang op de waterleiding het vuur meester te worden, -doch spoedig bleek dit straaltje onvoldoende, zoodat tegen halfeen een tweede slang op de waterleiding werd gekoppeld. Inmiddels arriveerde de motor spuit der gemeente. Ook Philips brandweer verleende haar medewerking. Met groote moeite slaagde men er in, de belendende perceelen, welke ernstig gevaar dreigden, te sparen. Deze gebouwen leden echter aan zienlijke waterschade. De politie had voor een flinke afzetting voor het publiek gezorgd, daar de menschen zich aan weerskantèn van de straat hadden opgesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. Tegen een uur was men den'brand meester. Op het Heegermeer te Sneek is Dinsdag avond ten gevolge van den storm, de mo torboot „Dejong" van Sneek naar Koudum gezonken. De bemanning werd gered. Zes koeien verdronken. Zonder open luiten was er geen gevaar geweest. Woensdagmorgen zijn de werkzaamheden begonnen in verband met het lichten van het 1424-ton groote Rijnschip „Stormpoï der", dat in den mond van de Riinhaven te Rotterdam is gezondken, waarbij zooals ge meld, de schippersvrouw en drie kinderen, die zich in de roef bevonden, mede in de diepte verdwenen, De berging van het vaartuig werd opge dragen aan W. A. v. d. Tak's Berging Mij. alhier. Woensdagmorgen zijn duikers in het schip afgedaald. Het vaartuig ligt op 10 M. diepte. Eerst werd de positie van het schip verkend, waarna trossen werden aangeslagen. Verder kon men niet gaan, daar het weer te slecht was om vandaag met het lichten te beginnen. Naar we'd medegedeeld, zal men niet minder dan vier bokken noodig hebben om bet tachtig M. lange vaartuig omhoog te brengen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het ernstig ongeluk absoluut moet worden toe geschreven aan het te diep afladen van het vaartuig. Zooals men weet, was de „Storm poïder" met kolen geladen en wel zóó, dat de lading tot op het dek kwam, waardoor men genoodzaakt was met open luiken te varen. Waren de luiken gesloten geweest, dan zou het stormachtige weer geen in vloed op het schip hebben gehad. Nu sloeg het water in de openstaande ruimen. Toen het vaartuig de Rijnhaven binnenliep, sloeg, ten gevolge van het draaien, zooveel water in het schip, dat het kapsijsde. Dit ongeval wijst, evenals dat van de „Nijverheid II" op de wenschelijkheid, het toezicht der scheepvaartinspectie ook uit te breiden tot de binnenvaartuigen en be palingen in het leven te roepen, betreffen de waterlijn en het varen met openstaande luiken. Dc oorzaak van de ramp van de „Storm poïder" wordt aan een onderzoek onder worpen. De mijnwerker A. J. T., uit Hoensbroek, die beschonken was, kreeg ruzie met een conducteur van een tram te Heerlen, daar hij zich niet aan het rookverbod stoorde. Toen de conducteur den lastigen passagier uit de tram wilde verwijderen, verzette deze zich hiertegen. Hij sloeg zelfs den conduc teur en verbrijzelde tevens eenige ruiten. Dientengevolge kreeg de man een ernstige snijwonde. Geboeid is de heethoofd ten slotte door c'e politie naar het hospitaal al hier overgebracht. Men meldt uit Zundert (N.-B,): Bij het passeeren van een vrachtauto trachtte een jongen, die per fiets tegen wind in moest trappen, den auto te grijpen om zich alzoo te laten voorttrekken. Ongeluk kigerwijze kwam de knaap hierbij te vallen, zoodat hij bewusteloos aan den weg bleef liggen en vermoedelijk een hersenschudding bekwam. De chauffeur, die het ongeval niet bemerkte, daar dit achter hem plaats greep, werd door een anderen wielrijder hierop attent gemaakt. De knaap werd toen opge nomen en naar de ouderlijke woning ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Maandag werden de wieken van den mo len, staande aan den Segeerssingel te Mid delburg door een tvkuind plotseling in dui zelingwekkende vaart gebracht; stukken hout en jteenen vlogen heinde cn ver. De rem was stuk en alleen doordat de kap een eind verschoof en dc wieken tegen den muur aankwamen, werd de molen tot stil stand gebracht. Gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Dinsdag is ingebroken in dc woning van de 73-jarige, alleenwonende dame mej. S., wonende in de Emmawijk te Zwolle, van wie algemeen bekend was, dat zij niet on bemiddeld is. De inbreker heeft een deur ruit ingeslagen en de sleutel, die aan den binnenkant op het slot stak, omgedraaid. Na dc keuken doorgeloopen te zijn. kwam hij in een vertrek, waar een hond in zijn hok lag, terwijl in de bedstee de oude dame rustig sliep. De weinig kwaadaardig uit ziende hond werd naar de W. C. geleid en daar opgesloten. Toen ging de inbreker aan het zoeken naar buit. Eerst werd een kast opengebro ken. Hij vond niets anders dan allemaal gelijke pakjes, met linnengoed, alle moge lijke denkbare minderwaardige artikelen. Pakjes, niets dan pakjes bevatte de kast, anders niets. Weldra was de kamer bezaaid met pakjes, doch er was geen buit te halen. In de andere vertrekken herhaalde zich het zelfde spelletje Ook weer een groot antiek kabinet met niets dan pakjes. Toen ging de inbreker terug naar de eerste kamer waar de oude dame nog rustig sliep. Hij diende haar een slag toe op de linkerslaap. Zij werd wakker maar legde niet de minste vrees aan den dag. „Da's geen werk," riep de vrouw, „wacht maar ,'ns, dan za'k 'ns effen bie oe kommen". Tegelijkertijd maakte zij aanstalten om op te staan, om den in breker zooals zij later verklaarde met een slijpplank, die in dat vertrek hing, de hersens in te slaan. De inbreker jiam ijlings de vlucht. Er is niets vermist. Hoeveel zorg de dame voor haar hond had, bewees wel haar opmerking, dat de inbraak haar niets kon schelen, als „Turk" maar niets overkomen was. De Raad van Rotterdam heeft met algc- meene stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen om aan de erven Ambrosius een schadevergoeding uit te keeren van 10.000. Zooals men weet, was wijlen de heer Ambrosius slachtoffer van de veelbe sproken schietpartij in de Schiestraat, Bij den aanleg van betonwerken aan de Korevaarstraat te Leiden heeft een werk man een tinnen kan gevonden. Deze kan is van hand tot hand gegaan en is tenslotte terecht gekomen bij een opkooper, die er 25 voor gegeven had. De politie heeft de kan aldaar in beslag genomen, daar het ge bleken is dat de kan oudheidkundige waar de heeft. De bakker G. B. te Utrecht was veroor deeld tot 4 dagen hechtenis wegens over- troding van de Arbeidswet op 5 December j.I.'Hij onderging die straf in het Huis van Bewaring aldaar, en kwam Dinsdagochtend vrij. Enkele patroons en vrienden hebben deze gelegenheid aangegrepen om een be looging tegen dezen dwang te houden, want h, i. is de persoonlijke vrijheid aangetast. Zij hebben G. B. aan het Huis van Bewaring afgehaald en daarna met vijftien auto's door de stad gereden, Onderweg is een protest- biljet verspreid. Te Enschedé is door de politie zekere F. J. van M.. uit Losser aangehouden, die be kend heeft de dader te zijn van den be kenden straatroof op Donderdagavond j.I. toen een dame een handtaschje werd ont rukt, waarin o.m. 12 aan geld. De aan gehoudene, die voor een dergelijk feit tc Apeldoorn gepleegd, sinds korten tijd uit de gevangenis was ontslagen, is ter beschik king van de Justitie gesteld. In haar woning aan de Hillestraat te Rotterdam is de 53-jarige A. H. onver wacht door haar kat aangevallen. Het beest dat razend geworden scheen, beet en krab de en voor dat mej. H. zich voor het woe dende dier in veiligheid kon stellen, had ze verwondingen aan bet rechterbeen en den linkerarm bekomen. Ze is in het hulp ziekenhuis aan de Maashaven verbonden. De kat zal worden afgemaakt. Enkele sterfgevallen. Het aantal griepgevallen in de mijnstreek breidt zich meer en meer uit. Enkele sterf gevallen te Kerkrade en te Heerlen deden zich voor. Uit Roosendaal wordt gemeld, dat zich tegen acht uur Dinsdagavond de donkere hemel in het N.-W. over een groote opper vlakte en onder een hoek van ongeveer 45 gr. donkerrood teekende. Geleidelijk ging het donkerrood over in lichtrood, terwijl 't verschijnsel zich steeds meer naar het Wes ten verplaatste. Tegen halfnegen vertoon den zich in het rood breede lichtgele ver ticale strepen, die evenwijdig aan elkaar liepen. Het verschijnsel was nu en dan bijna onzichtbaar, terwijl het direct daarna weer zeer duidelijk was, waarbij het alle tinten van rood doorliep. Door het verschijnsel heen, zag men bier en daar de sterren. Tegen negen uur kwam het Noorderlicht hooger, Naast donkerrood, vertoonde zich plotseling aan den Westelij ken kant een helder rood, terwijl weer even daarna in het geheel de lichtgele banen weer zichtbaar werden. Nu vertoonde zich op beide flanken een helderwitte breede streep, waarna langzaam het geheele ver schijnsel verdween. Ook op Scheveningen was Dinsdagavond het Noorderlicht prachtig te zien. Aan het strand zag men aan den hemel een roode gloed alsof er op zee een groote brand was. Tegen 8 uur hadden zich overal tus schen het rood lichtpluimen gevormd, die tot 30 gr. naar boven straalden. Om 8M uur werden de roode wolken tot zelfs geel en wit, waartusschen dan de lichtstralen ston den, alsof het een hel verlichte regenwolk was, waar de waterstralen in te zien waren. Om half negen ontstond er een breede lichtgevende boog, die zich over derf horizon uitspande, daarnaast stonden nog van die verticale liéhtpluimen, als een zoeklicht, dat uit zee naar boven scheen. Een waarnemer schrijft, dat bet verschijn sel sommige oogenblikken toen het was alsof cr gloeiende wolken uit zee opkwamen bijna angstwekkend was en mooier dan cenig natuurverschijnsel dat hij ooit mee maakte. 150 Meter ketthw verloren Het lichtschip „Terscheliingerbank" is van zijn ankers te Helder geslagen. Het verloor 150 Meter ketting. De sleepboot „Drenthe" is nu ter assistentie vertrokken. De dader gearresteerd. Vrijdagnacht is ingebroken in een villa aan den Schenkweg te Den Haag., waarvan de bewoner, de heer B. K„ zich buiten de stad bevond. Omstreeks vier uur ontdekte een nachtwaker, dat de tuindeur van het perceel openstond. Hij alarmeerde dc poli tie, die daarop het huis doorzocht. Den vol genden morgen werd de bewoner gewaar schuwd. Bij zijn thuiskomst constateerde deze, dat een hoeveelheid tafelzilver, ter waarde van ongeveer 10C0. benevens eenige andere waardevolle voorwerpen waren ontvreemd. De verdenking viel, na het eerste onder zoek, dadelijk op een man, die eenige dagen te voren bij de buren had geïnformeerd naar de bewoners van het huis. waar de inbraak gepleegd was. Het signalement van hem kon nauwkeurig worden opgegeven, zoodat de recherche er reeds Maandag middag in slaagde, hem op de Laan van Nieuw-Oost-Indië te arresteeren. Al hel zilver werd in zijn bezit gevonden. Hij had dit nl. in een tafellaken gebonden en jl. Zaterdag in een sloot verborgen, waaruit hij het Maandagmiddag, even voor zijn aan houding, had opgehaald om 't te verkoopen- De man bleek een oude bekende der politic te zijn, nl. de 30-jarige timmerman J. v. A. uit de Groote Marktstraat. Hii is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een der ingezetenen van Laren (N.H.) die onbekend wenscht te blijven, heeft, naar „De Gooi- en Eemlander" bericht, pastoor Hen driks een bedrag van 20.000 ter hand ge steld tot dekking der kosten van het nieu we hoofdaltaar in de Sint Janskerk aldaar. Met deze belangrijke gift zijn de totale kos ten van aanschaffing van dit kostbare altaar voldaan. Door den Christelijken en den modernen Bend van Land- en Tuinbouwarbeiders, is thans aan de werkgevers het volgende con tract aangeboden: vaste arbeiders 24 per week, losse arbeiders van 1 Maart tot 1 Mei 4.50 per dag, van 1 Mei tot 1 Juni 5, van 1 Juni tot 1 Augustus 6, van 1 Aug. tct 1 Doe, 5, van 1 Dec. tot 1 Maart 4.50. Overwerk per uur 60 cent. Twee maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Utrechtscherechtbank is Dinsdag behandeld dc zaak van den 27-iarigen vee houder J. S„ den 28-jangen wagenmaker H. S. en den 22-jarigen arbeider H. S., allen uit Linschoten, beklaagd, dat zij in den nacht van 31 December op Januari i.l. den zoo- genaamden Mastwijker of Achthpvenschen Dijk (Nc ord-IJseldijk), bij Linschoten hebben uitgegraven, er een gat in geboord hebben en een stuk van het verharde gedeelte hebben vernield om het water van hun eigen erven kwijt tc raken, waardoor gevaar ontstond van overstrooming van een dcor dien dijk beschermden polder. door bet IJselwater. Beklaagden bekenden in den Nieuwjaars nacht een gat in den bewusten dijk te heb ben gestoken en ongeveer gehandeld te hebben, zooals in de tenlastelegging stond, doch ontkenden aanvankelijk geweten te hebben, dat zij daarmede iets wederrechte lijks deden. Wel wisten zij, dat deze dijk een water- keerenden ring vormde van het Hoogheem raadschap Amstelland, dcch bekennen dat zij een strafbaar feit hadden gepleegd door een gat in den dijk tc boren, deed alleen de eerste beklaagde. Zijn boerderij lag in een kom. het water was wassende en er bestond gereede aan leiding ie vrcezen, dat zijn 20 varkens, die bij elkaar wel 2000 waard waren, zouden .„verzuipen". Op de vraag, waarvoor de dijk. volgens het inzien van beklaagden, wel diende, antwoordden zij: „Om over tc rijden doch zij moeten wel toegeven, dat een dijk in de eerste plaats voor waterkeering moet dienen Het verschil van den waterstand op het land van J. S. aan de eene zijde van den dijk en het larfd aan de andere zijde dar- van bedroeg ongcecr 1 Meter in het nadeel van S. De broeders van deze beklaagde, d;e niet bij de boerderij geïnteresseerd waren, hielden vol niet geweten te hebben, dat zij iets onwettigs deden en verklaarden alleen uit bereidwilligheid tegenover bun broer hem des nachts te hebben geholpen, zonder zelfs precies geweten ie heben, waar zij aan het graven waren geweest. De veldwachter J. D. van Veenendaal, uit Montfoort, als getuige gehoord, ver klaarde op Nieuwjaarsdag een gat van on geveer 2 meter in het verharde gedeelte van den weg te hebben ontdekt. Hij had toen ook gemerkt, dat onder het verharde gedeelte een gat geboord was. Hij zag on middellijk in, dat de rivier, welke steeds stijgende was, door dit gal den polder ernst.g bedreigde, het huis van J. S. was ook al in het water kot^n te staan, en hij had de mannen aangezet het gat weer spoedig te dichten, hetgeen gelukte. De ramp voor den polder was anders niet te over zien geweest. De beklaagden verklaarden, niet te heb ben gedacht, dat de rivier zoo kolossaal zou stijgen. Zij waren door de buiten gewone was al bevreesd gewerden dat het mis zou worden en hadden daarom polen en takkenbossen in het gat. waardoor reeds veel water stroomde, gestopt. Deze politiebeambte legde de geuigems at, dat de beklaagden over het algemeen zeer gunstig en eerlijk bekend staan. Beklaagden werden nogmaals ondervraagd en bekenden ten slotte, dat a'len wel ge weten hadden, dat zij iets deden, dat met geoorloofd was. Nadat een paar getuigen gehoord waren, kwam de ambtenaar van het 0. M. aan het woord tot 't uitspreken van zijn requisitoir Deze achtte de tenlastelegging, vernieling en onbruikbaar maken in vereeniging van een waterkeerenden dijk, bewezen, en eischte in aanmerking genomen de ver zachtende omstandigheid, dat de beklaagden na het door het door hen gesticte onheil te hebben ingezien, maatregelen getroffen hadden om dat weer goed te maken, doch dat ook vaststend, dat beklaagden zeer egoïstisch hadden gehandeld, tegen J. S. twee maanden en tegen zijn beide broeders die hem daarbij geholpen hadden, ieder zes weken gevangenisstraf. De verdediger, mr Besseling, pleitte ver- ocrdeeling tot een geldboete. subsidiair voorwaardelijke veroordeehng. Uitspraak 23 Maart a. s. PURMEREND, 10 Maart. „Afslagveretni- ging Beemster. Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.460.54 per zak, 25 Kg.: witlof 0.070.16 per Kg.; roode kool 4.6C —13; gele kool 7.90—8.90 per 100 stuks; spruitkool 1.854.95 per Kg.; spinazie 2.452.50 per mand. 5 Kg.; uien 0.75 1.10;. drieling uien f 1.75 per 25 Kg.; prei 7—22.70 per 100 Kg. AMSTERDAM, 10 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. makelaar Jac. Knoop). Zceuw- che bonte 44.10; id. blauwe 3.50 3.70; id. eigenheimers 2.753.20; id. bra- vo's 3.503.60, id. roode star 2.903.10 id. bi. eigenheimers 2.903.30; Friesche borgeis 2.753; Zeeuwsche eigenheimer poters 2.402.70; id. blauwe poters 1.80 2."id. bonte jjoters 1.802.id. roo de star poters 2.202.40; DTentsche eigenheimers 2.2.50, roode star en eigenheimer zetpoters uit de Hoekscbe Waard 2.70 per h.l. Winter Malta-aard appelen 1112 per 100 k.g. AMSTERDAM, 10 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 230 vette kalveren. Ie kwal. 120130 ct„ een enkele prima boven noteering, 2e kwal. 100118 cl., 3e kwal. 8(ï98 ct„ per k.g. levend ge wicht; 165 nuchtere kalveren 614 per stuk; 458 varkens vleeschvarkens 104106 ct., vette en spekvarkens 100103 ct„ overzeersche en Gcldersche le kwal. 104 106 ct. p. k:g. slachtgewieht. ASSEN, 10 Maart. Eieren. Op dc heden gehouden eiermarkt van de V. P. N. waren aangevoerd 170.000 stuks. Prijs 5.007.00 BOVENKARSPEL (Station). 9 Maart. Aardappelen, blauwe 1.502.p. baal; aangevoerd 152 baal. Uien, groote gele 1.602.15 p. baal; aangevoerd 608 balen; Roode kool 2.807.90 per 100 k.g.; aan gevoerd 36.000 k.g.; Gele kool 2.906.90 per 100 k.g.; aangevoerd 6400 k.g. Bieten, kleine 1.503.90 per 1000 sluks; aange voerd 12.000 stuks. ENKHUIZEN, 10 Maart. Zaden en peul vruchten. Grauwe erwten 2835, bruine boonen 15.5023 per h.l.; bruin mosterd zaad 3840.50 per 70 k.g. maanzaad 37.5039, karwijzaad 11.5012, beide per 50 k.g. HOORN, 10 Maart. Varkens. Aanvoer 90. Vette varkens 8589; Londensche» varkens 8690; zouters 8485. Handel vlug. Eieren. Kipeieren, wit 5:606-30, bruin 6.106.70 per 100 stuks: aanvoer 35980 stuks. Eendeieren 5.605.80 per 100 st. aanvoer 4315 stuks. MAASTRICHT, 10 Maart. Boter. Hoogste prijs 2.33; middenprijs 2.26; laagste prijs 2.19. Aanvoer 134.275 k.g. VOLENDAM, 10 Maart. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 328.000 eenden eieren 5.80—5.85 en 9000 kippeneieren 6.30, GOUDA, 11 Maart. Kaas. Aangevoerd 70 wagens Handel flauw. Eerste kwal. 4852. cweede kwal, 4246; met rijksmerk eerste soort 5356. idem tweede soort 4852 IJMUIDEN, 9 Maart. In de week van tot en met 8 dezer werd door 10 Duitsche en 97 Nederlandsche stoomtrcilers, 1 Deen- sche motorkotler, 1 motor- en 42 zeillog- gers, 17 motor- en 5 kustzeilvaartuigen als mede 1 open boot tezamen 929.200 kg. treiï- visch, ter waarde van 250.036, aangevoerd. Van de beugvaart arriveerden in dit tijd vak» 16 stoombcugers, welke tezamen 89.300 kg. beugvisch aanvoerden, waarvan de op brengst 15.939 bedroeg. Van de haringvisscherij liep~^innen 1 Brit- sche stoomdrifter met een aanvoer van 10.625 kg. haring en met een opbrengst van 1903. In dit tijdvak kwamen van de IJslandvis- scherij binnen 1 Duitsche stocmtrciler met een aaavoer van 63,375 kg. versche visch, waarvan de opbrengst 4299 bedroeg. De 140 van elders aangevoerde consigna tie-zendingen brachten tezamen 4164 op. De totaalomzet bedroeg deze week 276.334 tegen 255.594 in de daaraan voorafgaande week. IJMUIDEN, 9 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij bier aan den afslag/ de stoomtrawlers: IJ.M. 43 (Nelly Geziena met 1362; IJ.M. 129 (Shamrock) met ƒ2688; IJ.M. 324 (Amalia) met j 1791: IJ.M. 92 (Oceaan II) met 2325; IJ.M. 5 (Inie) met f 1503; IJ.M. 22 (Ita) met J 2552; IJ.M. 144 (Piter) met 1469; IJ.M 54 (In- sulinde) met 2126; IJ.M. 29 (Zeeleeuw) met 2851 aan besomming. IJMUIDEN, 10 Maart. Heden waren aan den Rijksvischafslag 10 stoomtreilers. De prijzen waren als volgt, tarbot 21.70, tongen 2.901.80 per kg., griet 6531, gr. schol 4731, md. schol 5243, zei schol 65—37, kl. schol 4031191-1, scharren 22—15 per 50 kg., roggen 39— 19 per hoop. vleet 32.10 per stuk, pie terman en poon 21, gr. schelvisch 71. md. schelvisch 61—60, k.mr. schelvisch 4032, kl. schelvisch 26f9216.5C. gabeljouw f 6042, gr. gullen 2215, kl. gullen f 15—9.50 wijting 14—8 per 50 kg. IJMUIDEN, 10 Maart. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. (Gerbrig met 2285; IJ.M. 1% (Hercules) met 7502; IJ.M. 162 (Freia) met 4244; IJ.M. 184 (Plutosi met 1836; IJ.M. 180 (Holland IV) met 2171; IJ.M. 110 (Zaanstroom I) met 1910; IJ.M. 107 (Jeanc) met 2281; IJ.M. 134 (Lewitil met 3J40; IJ.M. 8 (Annie) met 1573; IJ.M.' 47 (Tubantia) met 1598 en de zeil logger K.W. 93 (Zeearend) met 643 aan besomming. ENKHUIZEN, 9 Maart. Totale haringaan- voer van gisteravond 318 tal en 49 worp. Laatste markt 6.80. Heden belemmerde de storm weer het visschersbedrijf. Slechts 16 vaartuigen ge lukte het een deel van hun netten binnen te halen. Toch bedroeg de aanvoer reeds 17.000 stuks reepharing. Marktprijs 7.70. Hoogste vangst per vaartuig 4000 stuks. ENKHUIZEN, 10 Maart Totale haringaan- voer van gisteravond 271 tal en 25 worp reepharing, de vangst van 51 vaartuigen. Laagste markt 7.75 per tal. Heden is nog geen enkel vaartuig uitge varen wegens stormweer. De visschers ver moeden, dat er veel averij aan dc nog in zee staande netter, is veroorzaakt. ENKHUIZEN. 9 Maart. Heden hebben 40 vaartuigen hier aangevoerd 200 tot 4600 stuks reepharing per vaartuig. Totaal 54.800 stuks. Prijs 7.708.10 per tal. Een groot deel van de netten staat nog in zee, een gevolg van den storm. SPAKENBURG, 9 Maart. Aangevoerd door 23 span haringsleepers 63 tal haring, prijs 7.107.30 per tal; door 11 span won- derkuilers 28 tal haring, prijs 6.006.85 p, tal; 100 pond spiering a 6—9 ct. p, pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7