De Regeeringsverklaring Rust een wsmlg! Voornaamste Nieuws V erkeer soage vaüen De Gemeente Haarlem en de zetel van Bloembollencultuur. Plaatselijk Nieuws. 0 Vrijdag 12 Maart 1926*1* 50ste Jaargang No. 16197 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Het program van het Kabinet-de Geer; de politieke strijd moet tijdelijk rusten; de status quo za! gehandhaafd blijven; geen enkele minister heeft namens een partij zitting; voortgezette bezuiniging en vereenvou diging van den Staatsdienst; belastingverlaging; herziening der financieele verhouding tusscben Rijk en Gemeenten; samenvoeging van Ooriog en Marine; bezuiniging en vereenvoudiging van vesting- en kust verdediging; productieve werkverschaffing; wettelijke regeling collectief arbeidscontract; invoering plaatselijke keuze; bevordering der zelfregee- rlng van Indië zijn de voornaamste punten. Zoodra er in de Tweede Kamer weer een parlementaire meerderheid is, zal ket kabinet aftreden. Met kabinet zal de Kamer nogmaals in de gelegenheid steken een zakelijke beslissing over den Vaticaanpost te némen; de uitslag dier beslissing za! van geen invloed zijn op het aanblijven van het Kabinet of een zijner leden. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. EERSTE KOERS BERLIJN 59 43 PARIJS 9 07 BRUSSEL 11 35 WEENEN 35 25 LONDEN 12.131 2 STOCKHOLM 66 95 KOPENHAGEN 65 25 OSLO 54 20 48 0712 NEW-YORK 2 491/ ROME 10 03 PRAAG 7.40 WARSCHAU 35.— WAAR IS DE LOODSBOOT? HÏLLEGQM. in dit nummer. .1 J. WEBER ZOON OPTICIENS - FA3R IK ANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Bloembollencultuur vraagt nogf 25.000.—boven het Brongebouw, aoonuemeir iprijs oearaagt root Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week c,.. 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3 58 Bureaus: NASSAULAAN 49, Telefoon Nc. 13S66 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertenticn 35 cents pat regel Bij contract belangrijke korting Advertentiëo tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct pet regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag, en aanbod-sdv^. tentiën 1—4 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden QjflSlfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende urtkeerin^en: ÖÖUtr. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f" j bij verlies van een hand, f t'pR bij verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: U U.-' -'nndeliiken aflooo: een voet %f een oog: 1 duim of wijsvinger: verlies van een f50. bij 'n breuk van f A fi bij verlies v. een been of arm: andere vinger. De Voorzitter van den Ministerraad, Jhr. Mr. D. J. de Geer, Minister van Financiën, heeft gistermiddag in de vergadering der Tweede Kamer de volgende Regeermgsver klaring afgelegd: Mijnheer de Voorzitter. Het is vandaag 4 maanden geleden, dat in deze Kamer een amendement werd aan genomen op artikel 10 van de begrooting van Buitenl. Zaken voor het jaar 1926. De begeleidende verschijnselen van dit votum, die het nieuwe kabinet niet wenscht te beoordeelenof te ontkennen, hebben er toe geleid, dat het toenmaals zittende ka binet demissionnair is geworden en dat bo vendien de parlementaire meerderheid, waarop het steunde, ophield als zóódanig te bestaan. Zoowel de pogingen om in andere richting een nieuwe parlementaire meerderheid in het leven te roepen, als die om de oude parlementaire meerderheid, zij het in losser verband, te herstellen, zijn mislukt. De vorming of instandhouding van een parle mentair kabinet, ook in den meest stricten zin, is dientengevolge onmogelijk gebleken. Onder deze voor ons parlementaire stelsel zorgvolle omstandigheden schijnt de eenige dragelijke oplossing een kort intermezzo,, waarin de politieke strijd, althans om de Regeeringstafel, rust en de partijen de ge legenheid verkrijgen volkomen zich zelf te zijn en vanuit haar vereenzaamde positie, zich opnieuw, hetzij in de oude, hetzij in eene of andere nieuwe richting, tot samen werking te oriënteeren. Het nieuw opgetreden kabinet heeft zich b reid verklaard, in dezen ook z.i. uiterst onbevredigenden toestand de leiding van 's I.ands zaken te voeren en doet een be roep op het geheele parlement om het daar bij den noodigen steun te verleenen. De lijn, die het Kabinet zich hierbij uit stippelt, is de volgende: De politieke vraagstukken, die verband houden met de parfijgrocpeering .zooals die tot dusver hier te lande heeft bestaan, zullen blijven rusten en gehandhaafd blij ven in het stadium, waarin zij op dit oogen- blik voorkomen. Geen der leden van het Kabinet zal be schouwd mogen worden als daarin verte genwoordigende de partij, waartoe hij be hoort. Ongebruikt behoeft de tijd van dit poli tieke intermezzo daarom niet voorbij te gaap. Het Kabinet is voornemens zijn aan dacht te wijden aan een reeks van vraag stukken, waarvan het vertrouwt, dat ook onder deze omstandigheden eene voorzie ning niet buittn het bereik zal liggea. Om trent sommige daarvan zal zich wellicht verschil van zienswijze openbaren, doch dit verschil zal dan niet samenvallen met de tegenstelling, die tot heden de politiek hier te lande, heeft beheerscht. Meer in het bijzonder zal op de volgen de maatregelen, ten deele ook reeds vroe ger aangekonügd.de werkzaamheid der Re- gecring zijn gericht. Voortgezette bezuiniging zoowel door ver eenvoudiging en reorganisatie van den staatsdienst als door een zoo efficiency mo gelijk gebruik van gebouwen en andere hulpmiddelen Belastingverlaging voor zoover dat mogelijk blijkt zoowel in de richting van bevordering der kapitaalvormng als in die van ontlasting van groote gezinnen. In ver band hiermede, als eerste maatregel, naast halveering van de Verdedigingsbelasting II, schrapping van de leeningsopcenten op de personeele belasting en op den suikerac cijns. Herziening van de financieele ver houding tusschen 'het Rijk en de gemeenten. Krachtige medewerking aan alles wat op internationaal terrein de heerschappij van het Recht bevorderen kart en wat kan voe ren tot gelijktijdige en wederzijdsche vermin dering van bewapening. Samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine tot één departement van landsverdediging; nadere overweging van het vraagstuk van de splitsing der marine. Voortgezette versobering der weermacht, onder meer door 's Lands verdediging te concentreeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor een belangrijke vermindering van het afzonderlijk personeel der Vesting- en Kustverdediging mogelijk is. Vereenvoudi ging der bevelvoeringen. Instelling van een Staatscommissie om te onderzoeken, of en op welke wijze, met vol ledige handhaving van de beginselen der onderwijspacificatie, daaraan een minder kostbare toepassing kan worde verzekerd. Verbetering van het wegenn Bespoedigde uitvoering der Zuiderzee werken. Terhandneming van eenige groote produc tieve werken, inzondeibeid tot bevordering der productiviteit van den bodem, tevens als meest doelmatige methode van besrijding der werkloosheid. Nadere wettelijke regeling van het collec tieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering Uitbreiding van de toepassing der ar beidswet. Wijziging der Drankwet, onder meer tot invoering van plaatselijke keuze. Bevordering van den bloei van de ver schillende takken van volksbestaan door voorlichting, verbetering van- verkeersmid delen en zoover dit van Overheidswege door handelsverdragen en anderszins moge lijk is opening of bewaring van vreemde afzetmarkten. Verdere uitvoering van het beginsel, dat in Indië het regeeringsbeleid zooveel mo gelijk door of met medewerking van uit de bevolking voortgekomen krachten worüt gevoerd. Bevo~dering en organisatie van den land bouw en de nijverheid van de inheemsche bevolking. Een volledige opsomming van de belan gen, waaraan hét kabinet zijn aandacht hoopt te wijden, bevat het voorafgaande uiteraard niet. Slechts werd het op prijs ge steld reeds nu enkele te volgen lijnen aan te geven In hoever het voor het kabinet mogelijk zal zijn, deze en andre voorzieningen, die in zijn voornemen liggen, tot een goed einde te brengen, is uiteraard in de gegeven om standigheden nog meer onzeker dan ge woonlijk. Dit zal immers thans niet slechts afhan gen van de overeenstemming, die te dier zake kan verkregen worden met het Parle ment, maar ook van de vraag, gedurende welken termijn de politieke verhoudingen de handhaving van het ingetreden inter mezzo zullen vereischen. Vindt toch het op treden van het Kabinet zijn oorzaak in het ontbreken van een parlementaire meerder heid, ook het aanblijven van het kabinet zal iederen dag slechts in datzelfde feit zijn motief vinden. Zoodra een parlemen taire meerderheid zich zal blijken gevormd te hebben, zal het Kabinet zijn portefeuil les ter beschikking van Hare Majesteit stellen. Evenmin als voor politieken steun aan het Kabinet als zoodanig, zal dan ook, naar het voorkomt, aanleiding bestaan voor po litieke oppositie" daartegen. Deze zal' im mers steeds óf onnoodig, onjuist zijn. On- noodig, zoodra een. parlementaire meerder heid zich vormt, onjuist, zoolang dit niet geschiedt en derhalve een ingetreden cri sis den toestand der afgeloopen maanden zou doen herleven. Bij de behandeling van alles wat aan het Parlement zal worden voorgelegd, zal ieder h^ zunnen stemmen naar zijn eigen zake lijke overtuiging en nooit terwille van het Kali met een voor of tegen behoeven uit te spreken. Het Kabinet vertrouwt, dat ander zijds ook geen lid behoefte zal gevoelen, ter bemoeilijking van de Regeertaak zijn stem vóór of tegen ooit op anderen grond te bepalen dan zijn eigen zakelijke overtui- gmg. t Te gereeder mag dit vertrouwen gekoes terd daar positief noch negatief het belang ot de toekomst van eenige parlementaire «roeP °01t betrokken zal kunnen zijn bij het lot dat aan de Regeeringsvoorstellen ten deel valt. In aansluiting aan het voorafgaande moge ten slotte nog worden medegedeeld, dat in deze zakelijke sfeer ook zal worden behan- deiG het Gezantschap bij hst Vaticaan. Het votum van 11 November werd mede door uitgesproken politieke overwegingen be heerscht. De terugroeping van den Gezant op den enkelen grond aan dit votum zou dervalve niet passen in de sfe.er. waarin dit Kabinet wenscht te leven en te handelen. Die terugroeping kan, naar de mehning van net Kabinet, slechts dan op zijn weg liggen, wanneer in de nieuwe situatie, die door zijn optreden is geschapen, de Kamer blijk ge- Öeven zal hebben niet geneigd te zijn de ge.den voer het gezantschap langer toe te staan. Mitsdien zai de Kamer alsnog in de gelegenheid gesteld* worden tot het nemen van een zuiver-zakelijke beslissing, d.w.z. eene waaraan politieke gevolgen, hoe zij ook uitvalt, door geen lid van het Kabinet zullen worden verbonden. liet vertrouwen moge hierbij worden uit gesproken, dat de aldus thans in deze za- kelijke sfeer te nemen beslissing, zoolang geen nieuwe feiten van buitengewonen aard zich voordoen, ook voor de toekomst beslis send zal worder. ge.cht Niemand immers kan wenschen, dat de betrokken kwestie cuurzaam onze politieke ontwikkeling gaat beïnvloeden. Volledigheidshalve worde in dit verband nog opgemerkt, dat een nader aan te duiden gedeelte van de nmuwe aanvraag in elk ge val zal behooren te worden toegestaan daar dit gedeerte er tos zal strekken eventueel tot een billijke beregening var, den betrok ken functionaris 'n staat te stellen. Met het voorafgaande meende het kabi net op dit oogenb'ik le kunnen volstaan. Het weet onder zeer buitengewone om standigheden het biwir.d te aanvaarden en in een abnormale positie zijn taak te zul len vervullen. Het verfouwf echter, dat de leden van alle partijen er in de gegeven omstandigheden prijs op zullen stellen, het kabinet minder na„r zijn parlementaire po sitie dan naar zhn daden te beoordeelen. In die overtuiging is het opgetreden en gaat het, in vertrouwen op God's bijstand, aan den arbeid. De lange regeeringsverklaring. welke mi nister De Geer gisteren in de Kamer heeft afgelegd, past wel geheel bij de buitengewone positie, waarin ons politieke leven sinds 11 November is geraakt. Aan' een troonrede, zelfs aan eene, die een vierjarige regeerings- periode moet inluiden, wordt altijd de eisen van kortheid gesteld. En iedere regeering tracht in zulk een stuk ook altijd zoo sober mogelijk te blijven- Eerste eisch toch van „de politiek" is zich zoo weinig mogelijk bloot te geven; de oppositie moet zoo min mogelijk vat hebben, en, er moet veel te raden en te verwachten blijven, hoe geheim zinniger hoe beter; dat geeft aan „de poli tiek" haar aantrekkelijkheid. En het aller aardigste is, wanneer men achter stilzwijgen of eenige duistere woorden gewichtige din gen zoekt, terwijl er heelemaal niets achter zit. De politiek doet graag geheimzinnig; heel de lange crisis van vier maanden jvas en is nog in nevelen gehuld." En zie, daar komt eindelijk een nieuwe regeering, legt een ver klaring van twee honderd vijftig regels druks af legt al haar kaarten open en bloot op tafel; vertelt reeds van te voren, wat zij in alle denkbare gevallen van plan is te doen; houdt niets, maar dan ook letterlijk niets Sch ier de hand, verzaakt i n één woord aan alles, wat des politicus' is! Wanneer onze politieke toestand niet zoo ernstig was, zou men dit optreden bijna grappig kunnen noemen en den heer De Geer komiek van ongehoorde komische kracht! Daar hebben nu de bonzen van het Nederlandsche politieke leven vier maanden lang geworsteld en gebokst, dat de stukken er af vlogen, en het ging niet het minst om behoud van het parlementaire stel sel, om het optreden van een nieuwe parle mentaire regeering. De heeren Marchant en Albarda kwamen zelfs met bebloede hoof den uit den strijd. En daar komt op het al lerlaatst Jhr. de Geer en zegt: rust een weinig, heeren. Laten wij even pauzceren en gedurende het „intermezzo" zal ik met mijn gezelschap optreden. Weest niet bang, dat ik u zal verdringen. Integendeel; wij zélf vinden het gedwongen oponthoud een uiterst on bevredigenden toestand. En wanneer een der vechtersbazen heel slim het eerste verlies wi! nemen en triomfantelijk uitroept: maar dan zoek ik mijn kracht in mijn isole ment! dan heeft de nieuwe leider zijn ant woord al klaar: gij alle. politieke partijen, zult tijdelijk verkeeren in een „vereenzaamde positie". En wanneer de geroutineerde kamp vechters den mond al openen om te roepen: maar wat wilt gij, met uw onervaren man netjes op de gladde baan, wat hebt gij voor een program? dan ontvouwt de impressario een biljet, voor welks omvang geen schut ting groot genoeg is. Geen program? Aller eerst neem ik het meeste over van mijn voorganger Colijn, want wanneer ik datzelfde op m ij n program zet, is de politiek er af, En dan voeg ik er#nog een reeks dingen aan toe, zooveel als nooit eenig kabinet op zijn lijstje heeft durven zetten. Maar zijt gij dan van pijn om tien jaar te blijven, mijnheer de Geer? Wat gij daar alle maal opsomt is goed voor vier kabinetten. Dat zal heelemaal van u zelf afhangen, is het laconieke antwoord. Wanneer gij uitge blazen zijt, wanneer gij uw verspreide en versnipperde krachten weer hebt verzameld wanneer gij weer een regeeringspartij en een oppositie hebt gevormd, dan gaan wij onmid dellijk heen, Kever vandaag dan morgen; want voor ons pleizier zijn we hier niet; we zijn hier alleen tengevolge van uwe machte loosheid om op normale wijze te vechten. Maar weet wel, wij verstaan de woorden regeeringspartij en oppositie niet. Gij behoeft ons niet te vertellen, of ge ons zult steunen ol bestrijden; want dat valt buiten het ka rakter van ons gezelschap. Wii zullen u' nu er. dan-enkele brokken toegooien, waarover gij onder elkaar kunt twisten en waarvan wij weten, dat gij als partij onderling verdeeld zijt (belastingverlagingen, bezuiniging op de dcfensiemiddclen, werkloosheidsbestrijding, uitbreiding arbeidswet, plaatselijke keuze enz.), maar meerendeels zullen wij zaken doen op de neutrale zóne, waarbij gij uw hoog noodige rust en kalmte kunt bewaren en weer op verhaal komen. In ieder geval, gij kunt elkaar over onze programmapunten verscheuren, wij blijven er iiskoud bij, ons kunt gij niet treffen, noch met uw lof, noch met uw bkam! Ziedaar hoe de regeeringsverklaring ons aanspreekt. Bij de opgewondenheid van de laatste maanden heeft deze nuchterheid wel een bedarenden invloed. Ze stemt geheel overeen met hetgeen we de geheele crisis door geschreven hebben: geef ons een buiten parlementair kabinet, om de politieke par tijen gelegenheid te geven weer eens op ver haal te komen. De politieke hoogspanning is de laatste jaren té zeer opgevoerd. De par tijen hebben het nu1 zelf in de hand om den zuiveren parlementairen regeervorm te her stellen zoo spoedig zij willen. En ieder ge voelt, dat dit niet het werk van een paar dagen is. En toch zal het streven daarop gericht moeten blijven. Intusschen moet het land geregeerd worden en ieder, die dit ka binet het leven lastig maakt om onzakelijke overwegingen, zal handelen tegen het lands belang. In zooverre staat de regeering van den heer De Geer sterk. Haar kracht ligt in haar buiten-parlementair karakter. Terecht zal zij tot ieder, die haar in politieken zin wil bestoken, zeggen: gij zijt aan een ver keerd adres; wanneer gij politieken strijd wilt, vormt dan eerst zelf een andere com binatie. Anderzijds zal het de vraag zijn in hoeverre de regeering en de afzonderlijke ministers zelf altijd kans zullen zien hun ont werpen buiten de politieke sfeer te houden en op de tweede plaats hoe groot -hunne technische regeer-bekwaamheden zijn. Wat het grootste struikelblok, het gezant schap bij den Paus betreft, het buiten-parle mentaire kabinet heeft hier de juiste houding aangenomen door te zeggen: wij zijn midden in het hoofdstuk buitenlandsche zaken blij ven steken; de stemming over den gezant- schapspost was onzuiver en onzakelijk, n.m. ook ten deele tegen de vorige regeering ge richt; daarom zullen wij u' in zuiverder sfeer over laten stemmen! De Kamer zal hier al heel spoedig gelegenheid hebben" om te too- slechte weer was de opkomst schitterend. nen of zij tijdelijk van den politieken strijd afstand wil doen, ja of neen Heelemaal ge rust- zijn we op dit punt niet en we moeten ons op een afstemmen van den post voor bereiden. Dal de regeering haar leven niet aan deze stemming verbindt, is begrijpelijk en zelfs zullen wij den Katholieken minister niet mogen laken die zich bij zulk een on- verhoopten uitslag neerlegt De regeering immers verklaart zich vóór behoud van den post; het verloop der crisis en haar buiten parlementair karakter noopt om zich bij een beslissing van de Kamer neer te leggen. Zon der dat immers valt er niet te regeeren! 12 MAART t 4 0 LATERE KOERS -Men schrijft ons data gisteren uit IJmuiden: Ja, dit vragen wij ons at waar is zij en is ze. er nog wel? er is al eenige keeren naar dé kustpost getelegrafeerd, maar sinds Dins dagmiddag drie uur is er in geen veld of -.vegen iets van de Stoomloodsboot No. 3 te zien. Maar wij vragen ons ook af, zou ze er nog wel zijn? Op deze vraag kan ons „niemand helaas" bevestigend antwoorden. Het is reeds lang weer de tijd dat deze vragen naar voren gebrachtkunnen worden, vooral door die gene welke daar het meest belang bij heb ben. Wij vragen ons af, yiaarom moeten die be langhebbenden zoolang in deze ongerustheid verkeeren en maar wachten totdat de loodsboot misschien met „alles wel" aan boord binnenkomt? Hierop kan geantwoord worden, ivaren ook deze schepen van een draadlooze instal latie voorzien, dan hadden deze vragen en deze spanning achterwege kunnen blijven, dan hadden wij toch ook kunnen weten of „alles wel" aan boord was, alhoewel wij dit nu van harte hopen. Omstreeks ruim een maand geleden zijn er op de beide stoomloodsbooten opmeiingen gedaan van de hoogte der masten, hoelang zullen wij nu nog moeten wachten alvorens de heeren er toe over zullen gaan deze schepen van zoo'n installatie te voorzien? Waarom wordt daarmede zoo lang gewacht. Denken wij slechts even terug aan de beide groote stoomschepen, waarvan gelukkig de beide equipages gered werden door de draad looze daar de schepen die het S, O. S.-sein en de plaats van het ongeval opving.en, on middellijk naar de plaats des onheils konden stoomen. Wij vragen dan aan de heeren, die dit in handen hebben, hoelang durft u deze verantwoording op u te nemen, welke thans nog op u rust? Wij hopen allen en vooral de belangheb benden dat de heeren met het dempen van de put niet te lang zullen wachten. Postduivensport. De Postduivenvereeni- é'ng „De Zwaluw", alhier, organiseerde een lezing over Postduiven. Spreker was de heer Suite, uit Leiden, een veteraan op dit gebied Na een kórt woord van den voorzitter, den heer S. Warmerdam, was het woord aan den geachten spreker. Hij zette op zeer duidelijke wijze uiteen, hoe de postduif gehuisvest moet worden (hetgeen bij velé daivenliefhebbers wel eens wat te wenschen overlaat). Daarna behandelde hij, hoe een postduif gevormd moet wezen, om aan de verwachting van den liefhebber te voldoen. Daarna werd een spe ciaal onderwerp behandeld n.l. het Oog. Spr. schetste hoe de vorm en de onderdeden daarvan moeten zijn, alsmede de kleur en hoe het goede of slechte oog eener duif te onderscheiden zijn. Was dit gedeelte der le zing reeds hoogst interessant, nog meer be langstelling trok het bespreking van het orienteeringsvermogen. Hiertoe is een jaren lange studie beslist noodig, daar dit a. h. w, een geheim is. De mooie uiteenzetting en de nuttige wenken van den heer Sulze vonden een zeer dankbaar gehoor. Jammer, dat de opkomst der leden uit Hïllegom voor dit leer zaam betoog niet beduidend grooter was: het was meer dan dc moeite waard. Wel moch ten we ons verheugen in groote belangstel ling uit Heemstede, Bennebroek, Lisse en Leiden. Ook de 2e voorzitter van de P.DV. „De Blauwkras", uit Leiden en eenige vrien den waren tegenwoordig. 'Het aantal Hille- gomsche duivenliefhebbers hadden we ech ter beslist 'grooter verwacht. Allen Toch lid of geen lid waren welkom geweest. Na de lezing bleven de duivenmelkers nog een poosje gezellig bijeen, om elkanders we dervaren op het gebied der sport te ver tellen, waarna ieder uiterst voldaan huis waarts këerde. De voorzitter, de heer Joh. A. Gerritsen, opent met den Chr. groet en een hartelijk woerd van welkom, in het bijzonder gericht tot Pastoor van Leeuwen, Directeur en de andere Eerw. heeren geestelijken. Met ge noegen constateert spr., dat de vereeniging, ondanks de afscheiding van zelfstandig ge worden vereenigingen, voortdurend in bloei toeneemt, hetgeen trouwens een gelukkig verschijnsel is in alle vereenigingen van den Stillen Omgang. Nog deelt spr. mede, dat de bedevaart vorig jaar een zeer ordelijk ver loop heeft gehad. Hierna geeft spr. de leiding aan Pastoor van Leeuwen, Deze geeft het woerd aan den secretaris, die de notulen leest, die keurig in orde zijn. Uit het jaarver slag lezen we, dat de vereeniging 850 leden telt terwijl de penningmeester zijn boeken sloot met een kassaldo van 339.58. De be scheiden werden gecontroleerd en de pen ningmeester onder dankzegging gedechar geerd. Hierna werd een rede gehouden door den WelEerw. heer Kapelaan Schoemaker, van St. Martinus, die de historie van het H. Sa crament van Mirakel schetste en in verband met de devotie van den Stillen Omgang veie nuttige wenken ten beste gaf. Een dankbaar applaus beloonde zijn rede en de voorzitter sprak een welverdiend dankwoord. Hierna werd een bespreking van de te houden bedevaart gevoerd en enkele wen ken gegeven en vragen gesteld. Verschillende gezangen werden ter opluis tering uitgevoerd door het Leden-Zangkoor, ender leiding van den heer P. C. Kauffman. Te rond 10 uur sluiting. Avondbestelling. Naar wij vernemen, zijn de bewoners van „Patrimonium" tot nu toe verstoken van de avondpostbestelling. Om deze te bekomen circuleert thans een adres onder de bewoners, ten einde dit ver zoekschrift bij den Postdirecteur in tc die nen. We-wenschen de Patrimoniumbewoner'- gaarne succes. R.K. Postmannen. Gisteravond verga derde de afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.- en T.-per soneel „Sint Petrus" in Flora. De opkomst wa.s bevredigend. De voorzitter, de heer J. Heemskerk, opent met den christelijken groet en een woord van welkom en sprak eenige opwek kende woorden voor den groei en den bloei der afdeeling. Hij wees op de offers, die door het P-- T.- en T.-personeel gebracht zijn, terwijl dank zij de organisatie de ambtenaren van den dreigenden onder gang gedeeltelijk bevrijd bleven. Vervolgens wees spr. op de noodzakelijkheid van gees telijke ontwikkeling, om te leven naar de uitwerking van „Rerum Novarum.'1 Hierna las de secretaris de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. De secre taris deelt mede, dat dit jaar de Post-Re- traite gehouden zal worden van 2326 Oc tober. Op verzoek van eenige leden za! het bestuur overwegen, hoe iets gevonden kan worden, om de leden in de gelegenheid te stellen, jaarlijks een retraite te volgen. Ver volgens werd een nieuw 'id geïnstalleerd.. De voorzitter feliciteerde nu den heer C. Floris van Heemstede, lid der afdeeling, die voor kort zijn zilveren ambtsjubilé ge vierd heeft, waarop de jubilaris een mooie beschouwing over die vervlogen kwart-eeuw liet volgen. Nu kwam aan de orde de bespreking van het Vaandelfonds Na eenige discussies werd besloten, de contributie per maand te innen en hierbij 25 ct. te rekenen voor het vaan delfonds. Het bestuur zal eenige punten voor de algemeene vergadering aan het Bondsbestuur toezenden. Tot afgevaardig den werden gekozen de heeren H. J. van Bemmel en L. J. Floris, Hierna rondvraag en sluiting. Het communiqué Bloembollencultuur. inzake den zetel van Plannen van de K, L. M. tot een vroeg, dienst AmsterdamParijs. De hooge waterstanden in Noord-Holland. Rijn en Waal blijven wassen. Kardinaal v. Rossum is volkomen hersteld. De moord op makelaar Bnsch voor bei Gerechtshof. Het te kort in de politiekas te 's-Bosch. Het Kamerlid van Vuuren over de regee» ringsverklaring. Zie verder ook het Laatste Nieuws, Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.28. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL s Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Maart. Hoogste Barometerstand 779.1 m.M. te Rocbefort. Laagste Barometerstand 725.8 m.M. le Haparanda. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Maart: Matige tot krachtigen, westelijke tot zuid westelijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kou der, overdag iets zachter. Brandje. Woensdagmiddag, ongeveer half 4, bij J. S. aan de Veencburgerlaan was dei moeder een paar bocnfschappen doen. In dien tijd zijn de kinderen aan het spelen gegaan met de pook in de kacheL Bij het uittrekken bleef deze achter het rooster haken, met het gevolg, dat de gloei ende kachel omgetrokken werd. Op het hulpgeroep van de kinderen die naar bui ten snelden, kwam er een buurvrouw toe snellen en wist het vuur meester te wordea met eenige emmers water. Stille Omgang. De afdeeling Hillegom en Omstreken hield haar jaarvergadering in Hotel Sistermans. "Ondanks het ontzettend Wij ontvingen over deze aangelegenheid het volgende communiqué van het gemeen tebestuur van Haarlem: Toen in 1922 bekend werd, dat er bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur plannen in overweging waren den zetel der Vereeniging naar buiten de ge meente Haarlem te verplaatsen, had door Burgemeester en Wethouder met den Voor zitter en Secretaris dier Vereeniging een bespreking over dat onderwerp plaats. Bij die bespreking bleek, dat aan de huisves ting in het Gemeentelijk Concertgebouw tweeërlei bezwaren kleefden. De ruimte werd toch alleszins onvoldoen de geacht en zoo die er al mocht kunnen worden gevonden, dazi was de duur der overeenkomst te kort om een zekere stabi litcit voor de Vereeniging te waarborgen. Het streven was daarom naar een eigen gebouw. Hiertegenover sielden Burgemees ter en Wethouders, dat de bedoeling der ge meente was tegenover de Vereeniging zoo tegemoetkomend mogelijk te zijn. Zoodra de gemeente geheel de vrije be schikking over de lokalen in het gebouw aan de Lange B'egijneatraat riou hebben, zou Bloembollencultuur de voor haar perma nent noodige lokalen kunnen kiezen. Verder werd toegezegd dat bevorderd zou worden dat de eventueel noodige veranderingen voor rekening der gemeente zouden worden aangebracht en dat de beschikking over de noodige ruimte zou worden gegeven tegen een zeer tegemoetkomenden prijs en voor den tijd van 10 jaren en 10 optie-jaren, njet recht van tusschentijdsche opzegging van de zijde der Vereeniging. De kwestie van het „eigen gebouw" bleef echter, niettegenstaande bedoelde toezeg gingen, aanhangig. Dit gaf de afdeeling Haarlem van Bloembollencultuur, die op het behoud van den zetel te Haarlem prijs- stelde, aanleiding zich tot het Gemeente bestuur van Haarlem te wenden met de vraag of Haarlem de plannen der afdeeling ten opzichte van het eigen gebouw zou wil len steunen. Aan dat streven om den zetel voor Haarlem te behouden zeiden Burg, en Weth. hun moreelen steun toe er aan toe voegende, dat het hun niet onwaarschijn lijk voorkwam, dat de Raad ook wel binnen zekere grenzen financieelen steun zou willen verleenen. Verder wilde het gemeentebestuur niet gaan, want het wilde zich onthouden om, bij wijze van opbod met andere gemeenten, door het doen van aanbiedingen op de keu ze van vestiging invloed uit ta oefenen. Naar aanleiding van de besprekingen ove» het voorstel van de heeren Slingenberg pn Bruch bij de behandeling in den Raad van de begrooting voor 1926 om het Bronge bouw aan Bloembollencultuur aan te bieden deelde het gemeentebestuur het Hoofdbe stuur mede, dat in den Raad de wenschelijk- heid was uitgesproken om den zetel der Ver eeniging in Haarlem te behouden. Verzocht werd in onderhandeling te willen treden ten einde te trachten een bevredigende oplos sing te vinden. In een daarna gehouden bespreking met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur werd o.a. besproken een eventueele aan bieding van grond in het Kleverpark en aan den Kinderhuissingel. Hiervoor werd echter niets gevoeld, omdat aan het Kleverpark en aan den Kinderhuissingel alles nieuw zou moeten worden gebouwd en het Kleverpark bovendien te afgelegen was. Te kennen werd gegeven dat wanneer Haarlem het Brongebouw met tuin in eigen dom aan „Bloembollencultuur" zou aanbie den en bovendien een bedrag van 75.000 de aanbieding kans zou hebben op 'n gun stige ontvangst in dc Algemeene Vergade ring der Vereeniging. Het voorstel door Burgemeester en Wet houders d.d. 1 Maart 1926 aan den Raad gedaan om het Brongebouw met tuin voor wat den grond betreft in voortdurende erf pacht tegen een canon van 1, per jaar en de opstallen in eigendom om niet aan Bloembollencultuur over te dragen met recht tot ver- en bijbouw gaf het Hoofd bestuur aanleiding andermaal met Burge meester en Wethouders eene bespreking te houden. In deze op 3 Maart 1926 gehouden bespreking werd toen te kennen gegeven dat bij het geven van een som van 25.000, nevens het Brongebouw van een redelijke financieele vergelijking met Hillegom sprake zou kunnen zijn. Aanriiding. Woensdagmiddag kwam de heer J. N., uit den Zijlwegzijweg per rijwiel op den Zijl- weg. Hij liet eerst een tram, komende van Overveen, passeeren, maar werd, bij het oversteken der straat, aangereden door een auto. De heer N. kwam te vallen en werd met gekneusde ribben opgenomen. De chauffeur van de auto reed langzaam en had zijn wagen dadelijk tot stilstand gebracht. De heer N. werd ter plaatse verbonden en kon zich daarna onder behandeling van een dokter stellen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1