Mij smaakt alléén jjeenBROGHEScigareti Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. „Meeryliet" verkocht. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Stadsnieuws. 30ct.pér half ons. 50ste Jaargang No. 16198 Zaterdag 13 Maart 1926* Telefoon 13866 (3 lijnen Bureaux: NASSAULAAN 49, .Haarlem Postrekening Nummer 5970 E 0 Voert Uw eiSectenorders uit aan binnen- en buitenlandsche beurzen. De radio-predicatie van pastoor Willenborg. Vrije Zaterdagmiddag in 't Bloembollenbedrijf. Aanbesteding. Vereeniging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken. Jubileum Jac. Bonset. tievonden dieren en voorwerpen. De Fazant onder het wild gerekend. Hageveld. Lezing Karakorum-expeditie. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Kamer van Koophandel. De bazar voor „Het Brokkenhuis" voor Haarlem en omstreken. Toename van den export naar Amerika. Telegrafisch Weerbericht Doodelijk ongeluk bij „Het Nieuwe Fortuin". Schilderijen-veiling. VACANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscöapperr Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3,5 aanood-adv.-tentién van 1—4 regels 60 cents per plaatsing. elke regel Vraag- en 15 cents. bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den .tekst als tngezonnen rneae- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents pet regeL 131. DANSVERMAAK. Het kiezen van onderwerpen voor mijn wckelijksche praatjes in deze rubriek heeft mij nog geen grijze haren bezorgd. Het heele, rijke leven ligt altijd voor me en dan herinner ik mij Goethe's raad: doe maar een greep en waar gij pakt, daar is het interes sant! Er zijn onderwerpen, die zich aan u op dringen, actualiteiten, waarover te zwijgen bijna plichtsverzaking lijkt; er zijn dingen, welke zich bescheiden verbergen en die als uit een schuilhoek met geweld in het licht der openbaarheid moeten worden getrok ken. Maar er zijn ook onderwerpen, die u brutaal, met uitdagenden spot aankijken, als voelden zij uw verlegenheid, uw aarzeling. Gij weet, schijnen zij te zeggen, dat ieder een verwacht, dat gij mij eens onderhanden neemt. Maar ik weet wel, dat gij niet durft; mijn blaadjes zijn te puntig en gij hebt uw handen te lief! Ik schaam er mij niet voor te zeggen, den vaak opgekomen drang, een drang van bin nen uit en van buiten af, om over het dans- vermaak te schrijven, al herhaaldelijk te hebben onderdrukt. Heel wat wijzer man nen, menschen met veel meer gezag en le venservaring dan het beetje, hetwelk ik be zit, huiveren voor een oordeel over het dansvermaak.in onzen tijd. Ik ben er echter nu toe geprest, omdat bet geheele winterseizoen door de dansdui- vel mij in allerlei vormen heeft aangegrijnsd en ten slotte voor eenige weken een mijner trouwe lezers mij twee bundeltjes keurig beschreven blaadjes zond, overpeinzingen van een ernstig Katholiek, die zijn gedach ten over het dansen nijver had saamgegaard en mij zijn ideeën, zijn voorstellen en opwerpingen in heuschen en hoffeliiken vorm ter overweging en ter bespreking zond. Daaraan kan men ten slotte niet weerstaan en hoewel overtuigd in Room sche kringen een uiterst netelige kwestie aan te roeren, zoo zal ik het toch maar wagen het dansprobleem te bespreken. Mijn geachte vragensteller, hoewel hij mij min of meer in een lastig parket heeft gebracht, heeft toch in één opzicht mijn taak vergemakkelijkt, doordat hij allerlei meeningen en wenschen, welke in Katho lieke kringen over het dansen leven, heeft verzameld in keurige opstellen. Ik kan mii nu bepalen tot het nemen van de kern uit zijn betoog en hem aldus als opponent te genover de tot nu toe door onze geeste lijke leide-s en opvoeders aangenomen hou ding laten optreden. Op deze wijze zal het dan gemakkelijk zijn het moeilijke onder werp met al zijn netelige kanten en bezwa ren stelselmatig te bespreken. Ik geef het woord aan mijn briefschrij ver: Er was een tijd, dat de snelle groei van de nog weinig ontwikkelde, maar reeds zéér levensk-achtige sportbeweging in ons land, onze brave burgerij in het algemeen, onzen verantwoordelijken opvoeders in het bijzon der, in hooge mate verontrustte. Velen bestempelden de sportbeoefening als een onteerend bedrijf, een waarachtig Cbristenmensch ten eenenmale onwaa-dig. Menigeen kantte zich, om moreele en ethische redenen, tegen eiken vorm van methodische lichaams-training en duizenden opvoeders verboden hunnen pupillen kort en goed deel te nemen aan „dat heidensch gedaas!" Hevig was het verzet vooral tegen de aandreigende heerschappij van koning Voetbal. 't Heeft niet' niogen baten: de Sport is gegroeid tegen de verdrukking in tot eene geweldige macht, die zelfs in de meest af gelegen hoeken des lands hare enthousiaste adepten telt. Toen nu allerwegen óók onder de ver- Woedste tegenstanders het besef begon levendig te worden, dat nóch door de he vigste contra-actie, nóch door de gestreng- ste welsprekendheid de triomph der sport beweging zou kunnen worden voorkomen, toen hebben onze Roomsche voorman nen, óók degenen, die vierkant tegen de beweging waren, getoond de voor hen be stemde taak op dit gebied voortreffelijk te begrijpen. Het verzet werd opgegeven; men begon den weg te betreden, die door de omstandigheden werd aangewezen. Ik heb geestelijken gekend, die de sport beoefening hartgrondig verfoeiden, maar die desniettemin onder de eersten behoor den, die en met groot succes hébben getracht, haar te "veredelen, te beschermen tegen verwording en ontaarding, dienstbaar te maken aan de karaktervorming, in 't juiste spoor terug te leiden, waar ze was afgedwaald. 't Is hun volkomen gelukt, dank zij hun practischen kijk op de dingen van dezen tijd. Met trots mogen deze pionniers van onze eigen Katholieke Sport op den afgelegden weg terugblikken, den weg, waarvan het bet-eden voor velen het .opofferen van eigen inzicht moet hebben beteekend. De Roomsche sport mag er wezen; onze sports- lui, hoezeer ze blijk geven te beseffen dat het zieleheil zich oneindig verre verheft boven het welzijn van 't lichaam, zijn geens zins de minsten op 't gebied van kracht en behendigheid. Het „mens sana in corpore sano" vinden wij bii hen in steeds hooger perfectie verwezenlijkt en 'k geloof me niet te bezondigen aan lichtvaarigheid, wanneer ik me aan de voorspelling waag: de Room sche sport gaat eene schitterende toekomst tegemoet. En nu: het dansvermaak. Zeker, hier 'liggen de verhoudingen wel «enigszins anders dan bij de sport. Toch hebben ze, uit zedelijk oogpunt be zien, veel overeenkomstigs. Ook bij den in onze dagen schier alge- derriebt, die zoo goed als geheel belang- g locs 50 zomermiddagen hebben opgeofferd I I meen geworden dans is er sprake van be- droevende ontaarding. Vele dansgelegenheden zijn niets minder dan gore bordeelen van geestelijken on tucht. Méér nog dan de sport is de dans in wezen immers de verzinnelijking en uit beelding van innerlijke affectiones en ont roeringen gepredisponeerd tot brute verwording, omdat deze méér nog dan gene zich maar al te gaarne aanpast aan de lagere neigingen des vleeschejj. De dartele, prikkelende dansmuziek, die 't rhythmisch beweeg onderlijnt, de kleu rige flonkering eener exotische verlichting, de lokkende, uitdagende lach, de luchtige overmoedige scherts, werken maar al te gaarne samen, om een atmospheer van zwoele, bedwelmende zinnelijkheid te scheppen, die op het minst de verbeelding bezoedelt. De sportbeoefenaar zoekt in den regel de open klare lucht, en onder Gods wijden hemel zondigt men niet licht! Eenige jaren geleden werd in een onzer Katholieke Dagbladen 'n nogallevendige polemiek over 't „dans-vraagstuk" gevoerd. Naast interessante beschouwingen over 't wezen en de historie van den dans, werd ook veel aandacht gewijd aan de zedelijk- moreele zijde van 't probleem; rake dingen werden over en wêer gezegd. Toch kwamen de beide kundige schrijvers niet tot een zelfde conclusie en de belangstellende le zerskring, die verlangend uitzag naar eenig positief houvast, werd er weinig wijzer door. Te weinig werd door deze bekwame po lemisten acht geslagen op de levende iciten van onzen tijd; ze bekeken de zaak te theo retisch, in plaats van uit te gaan van de rauwe, harde waarheid. En dat moet, willen wij den toestand vol komen meester blijven en beheerschen tot in lengte van dagen. Het gaat niet mier om de vraag: zijn wij vóór of tegen het dansen? Wij hebben de huidige „dans-woede" eenvoudig als een feit te aanvaarden! En met de wetenschap voor oogen, dat zelfs geen leger van Heiligen in staat zou zijn, den dans te bezweren, dat nóch de wijsheid onzer Kerkvaders, nóch de dave rende eloquentie onzer grootste hedendaag- sche moralisten en zedekundigen onze danslustige jongelui van hun vermaak zou vermogen terug te houden, worden wij aanstonds voor de vraag geplaatst: „wat moeten wij doen, om 't gevaar voor gelooi en zeden, dat de dans oplevert, tot een mi nimum te reduceeren?" En 't eenig mogelijke antwoord is; „Wij moeten actief zijn, daden stellen! Keeren kunnen wij 't tóch niet meer! Rest ons niets anders dan met forsche hand de bedorven plekken uitte snijden, radicaal! Toegerust, met de stellige wetenschap dat de dans in zich niet zondig en onder bepaalde voorwaarden geoorloofd is, be- hoo-en wij pro of contra met vereen de kracht te pogen, hem in 't rechte spoor te houden, hem te veredelen, hem te bevei ligen tegen de geniepige aanslagen van 't moderne heidendom!" 'tMoet kunnen! En 't kan! Er zijn, Goddank! Katholieke deskundi gen mop dit gebied, dans-leeraars, Roomsch in merg en gebeente, die niets liever wen schen dan het dansvermaak in perfecte har monie te zien gebracht met de eischen van de Katholieke Moraal, opdat de danskunst worde en blijve een vermaak van zuiver gehalte, eene gepaste en geoorloofde ont spanning, waarvan ook de Christen, zonder schade te doen aan zijne ziel, met mate genieten kan! fusschen die deskundigen en onze pries ters aan wie gelijk vanzelf spreekt de beslissing blijft voorbehouden over wat ge oorloofd is en wat niet en de verant woordelijke opvoeders onzer Jeugd behoort een voortdurend contact te worden onder houden. Dat is de eenige, door de omstandigheden geboden weg, die betreden moet Worden, koste wat kost, om den verderfelijken in vloed, die er van 't moderne dansvermaak uitgaat op de jonge onervaren zielen, te fnuiken. k Besef ten volle, dat velen huiverig zul len terugdeinzen voor het zetten van den eersten stap op dien moeilijken weg.,.. Maar Satan pijpten pijpt...., en pijpt Mogen wij werkloos blijven toezien? Ons blijven beperken tot een lijdelijk ver zet tegen datgene, wat tóch niet meer te keeren valt? De geachte inzender gaat dan nog uitvoe rig het onderscheid tusschen de jeugd van thans en die van een kwart eeuw geleden na. om aldus te besluiten: Zeker! 't geheele dansvermaak laat me persoonlijk totaal onverschillig! Maar ik weet, dat duizenden ouders en opvoeders met bange zo-g de allengs toenemende ont aarding, verheidensching, verdierlijking van den dans gadeslaan, en zichzelf met angst in 't hart afvragen: „Waartoe moet dit alles leiden? Wat is onze dure Christelijke plicht, met het oog op de godsdienstige en zede lijke belangen onzer kinderen? Ze het ver maak verbieden? Te laat! Wat rest ons dan?" In deze weken van vasten en versterving nu althans bij ons, kinderen vpi Christus' Kerk, de vérmaken rusten, nu de ziel me diteert over andere dan wereldsche genoe gens - in deze tijden van rustige zelfbe schouwing, die de ziel vruchtbaar maakt voor l zaad des hteils, dacht mij de tijd geschikt, om deze brandende kwestie ern stig onder de oogen te zien. Wellicht kan dit schrijven voor U aan leiding zijn, aan dit thema eene beknopte oeschouwing te wijden, opdat het èn onze opvoeders èn onze jongeren klaar en scherp bewust worde, waaraan ze zich als zelf respecteerende Christenen te houden hebben. t Ziedaar een ernstig betoog, aan de hand waarvan het mogelijk lijkt een even seri- euse bespreking te houden. Ik stel me voor dit in twee artikelen te doen en wel 1ste over het Katholieke standpunt tegenover het dansen in het algemeen en tegenover den modernen dans in het bijzonder; en 2de over de vraag, of het mogelijk en ge- wenscht is het dansvermaak onder contro le in betere banen te leiden. HOMO SAPIENS. aan het welzijn van andersmans kinderen, werd in het verslag groote lof toegezwaaid. Waar het Doel der verèeniging is gericht up het- algemeen belang der samenleving, door reeds hét "kind begrippen m te prenten van ordé, tiicht',eerlijkheid, naastenliefde, liefde voor dier én'plant; arb'eidslü'st aan te ktfceken, 'jufs'lè' plichtsvervulling enz, in gang re doen vinden," daal vond de Verslag gever het vreemd, dat nog zccvele licha men als Provinciale Staten van N.-Holland, een Kamer van Koophandel en Fabr.eken eene Maatschappij van Handel en Nijver heid, alle Kerkeraden en zooveel meer anderen, nog blind schijnen te zijn voor het mrt van Jeugd-opvoeding buiten de School, en elk verzoek om eenige medewerking óf t.'v 1 y v In verband met de predicatie over het Zickenapostolaat door den Zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg, morgenochtend in de St. Dominicuskerk te Amste-dam onder de Hoogmis te houden, welke pre- dicatie per radio zal worden uitgezonden, kunnen wij mededeelen, dat deze Hoogmis niet te half 11 doch te kwart over 10 zal aanvangen. De besturen van den Roomscb-Katholie- ken en Christelijkeü Handels- en Kantoor- bediendenbond mochten van eenige pa- troonsvereenigingen en ook van een aantal patroons in het Bloembollenbedrijf de schriftelijke mededeeling ontvangen, dat op hun verzoek tot het invoeren van den vrijer Zaterdagnamiddag voor het administratief personeel in het Bloembollenbedrijf te Hil- legom en omstreken, goedgunstig is be schikt. Weer heeft de doodskjok geluid over een der groote buitenplaatsen, die, in de gouden eeuw, de rijke Amsterdamsche kooplieden, deden bouwen aan den voet der Kennemer du nstreek. Thans is het „Meervliet" onder Velsen, dat onder de bijl der sloopers zal vallen, om plaats te maken voor een villa park, Reeds is het terrein aan bouw- exploitanten verkocht. Hoewel niet zoo groot als andere plaat een in deze omgeving, droeg „Meervliet" steeds bijzonder mee tot het karakter f r streek, doordat het geheel zeer sterk het uiterlijk vertoont van den tijd, waarin bet gebouwd werd. In de geschiedenis van Vel sen vindt men ook meermalen deze buiten plaats vernield. Gistermorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de provincie Noord-Holland aanbesteed het vervangen van klinkerbestrating door keibestrating en het uitvoeren van bijko mende werken op den Rijksweg van Velsen naar Alkmaar te Beverwijk. Raming 3000. Ingekomen waren 3 biljetten. Laagste inschrijver H. Bunschoten te Hillegersberg 2948.-. Verder werd aanbesteed Het maken van een rijwielpad langs den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem, onder de gemeen te Haarlemmerliede en Spaarnwoudé. Ra ming 35.000.-. Ingekomen wzren 21 biljetten. Laagste inschrijver Th. v.d. Pol Amsterdam voor 28578.-.' Ten slotte werd aanbesteed Het onderhouden en vernieuwen van verfwerk aan de gebouwen en inrichtingen van het Noordzeekanaal, gedurende het jaar 1926, in 3 perceelen en in massa. Raming per jaar 1ste perceel 4500 2de perceel 3500 3de perceel 2500. Massa der 3 per ceelen 10.500. Laagste inschrijvers perc. 1 B.A. Dam mers, IJmuiden 3721.- perc. 2. B.A. Dammers, IJmuiden 2928 Perc. 1 en 2 J. J. de Pauw, Hansweert 6135 en in massa J.J. de Pauw Hansweert 8500.-. Men schrijft ons: Dezer dagen had in het Gebouw „De Nij verheid" de algemeene ledenvergadering plaats van bovenstaande vereen ging. Behalve 8 leden van het Voorloopige Bestuurscomité, waren van de ruim 300 leden der Vereeniging, er slechts 4 aanwe- zig. Het verslag van den secretaris gaf een beknopt overzicht van het ontstaan der Vereeniging op 2 April 1924 en tot stand komen van 2 Kinderwerktuinen. een te Haarlem, waarin 280 kinderen hebben ge werkt en een te Heemstede met 60 leer lingen. De Vereeniging heeft dit succes in kor ten tijd weten te bereiken door velerlei medewerking, ondervonden uit allerlei rich tingen. Naast de groote Hulp door de ge meenten Haarlem, Schoten en Heemstede verstrekt, werd nog genoemd die van vele anderen. van dank en een woord van hoop voor de toekomst der Vereeniging. Door de vereenigingen Gemengd Koor „Polyhymnia", Haarlemsch Klein a Cappel- la' Koor en Mannenkoor „Caecilla", werd gisterenavond een concert gegeven ter her denking van het Zilveren Jubileum van den heer Jac. Bonset als Toonkunstenaar. Op dit concert werden composities van den jubilaris uitgevoerd Welwillende medewerking werd verleend door mevr. Agnes de Lange-Wibbels, so praan te Zandvoort en den heer Jacob Bijs ter, organist en pianist alhier, terwijl de jubilaris zelf een zestal werkjes voor de piano uitvoerde. In de pauze had de gebruikelijke hulde plaas. De heer Bonset en zijn dame betra den hel podium, waar de heer Singer hem in naam van drie koren toesprak. Een fraai bloemstuk werd aangeboden. Huldigings woorden werden nog gesproken namens den Haarlemschen bond v. Zangersvereeni- gingen,, Proza en Poezië en Kunst en Ar beid. Daarna nam de heer Bonset het woord, om allen zijn harteüjken dank te brengen. Aan het einde van den avond werd een foto genomen van alle deelnemers. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, boek (Grondwet); 3. Offer man, Ridderstraat 4, duif; Beylschmidt, Bakkerstraat 46, bruine hond, Fauna; Dan- kelman, Hof v. Egmond 54, zw. bruin hondje, Fauna; „Gezondheidshuis", Bartel- j jorisstraat, armbandhorloge, 'Vis, N. Groen- j markt 25, dameshoed; Kennel Fauna, Park laan, hond met ketting; Verton, Teyler- straat 30, zw. witte poes, Fauna; Benne- ker, Dorreboomstraat 29, grijze poes, Fau na; S. Nyssen, Scheepmakersdijk 23, hand- wagenmoer; M. Passon, Hofdiikstraat 56, kinderportemonnaie; Fonville, Zijlstraat 55. parapluie; C. v. d. Vlist, Grebberstraat 5, pet; G. J. Dingshof, Javastraat 6 Schoten, parelsnoer (imitatie); K. Mierlo, Harmen- jansstraat 41, rozenkrans; L. Pieysant, Nassaustraat 17, rozenkrann in étui; P. Ot- tenbro, Cmphuysstraat 26, rijwielbel.merk. Afgekondigd is het Staatsblad no. 32. be vattende een Kon. besluit van 24 Febr. i.l„ ter uitvoering van art. 1, 3e lid der Jacht wet 1923 In dit besluit wordt bepaaid: Art. 1. De fazanten zullen worden gere kend te behooren tot het wild in het geheele rijk met uitzondering van de navolgende ge bieden. te weten: de gemeenten Castricum, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. Art. 2. Dit besluit wordt herzien vóór 1 Maart 1927. Art. 3. Door dit besluit vervalt Ons besluit van 28 Fcbr. 1925 (Stbl. no. 50), ter uitvoe ring van art. 1, 3e lid, der Jachtwet 1923, zooals dit is gewijzigd bij Ons besluit van 12 Nov. 1925 (Stbld. no. 422). Op den feestdag van St. Joseph zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in de Kapel van het Seminarie Hageveld te Heemstede een Pontificaal Lof celebreeren. Zooals men weet is St. Joseph de Patroon der Kapel. Het concertbureau Vernout deelt ons me de, dat het er in geslaagd is den heer Ph. C. mogen beschouwen, werd volmondig toe- visser bereid te hebben gevonden, nog een stemmend beantwoord. In verband daar- ]e_jnor over 2ijn laatste expeditie te houden mede werden de concept-statuten -huis- en Maandagavond 29 Maart a.s. in houdelijk- en -tuinreglement goedgekeurd. w rtemeenreliik Concert- Op de statuten Zal de koninklijke goedkeu ring worden gevraagd. Een voorstel om in de toekomst aftredende bestuursleden niet kortweg afgewezen óf niet antwoordden. Ook uit d kringen "Van landgoed- en v.Ha- bezitters, waaruit, terecht, zoo vele klach ten over baldadigheid, bandeloosheid, en vernielzucht der jeugd voortkomen, en die dus gebaat zouden worden bij eene ver beterde jeugd, mocht nog geen hulp worden ondervonden. Voor de toekomstige propagandisten ligt derhalve nog een ruim arbeidsveld braak. Het financieel verslag van den penn ngr meester gaf een bat g saldo op 31 De cember .van ruim 300.dat reeds benut is 1 ter gedeeltelijke aanvulling van het nog ontbrekende tuingereedschap; daardoor, zal het bewerken der tuintjes vlugger en regelmatiger kunnen gesch.eden. Voor dat doel is nog 750 noodig. Door den penningmeester A, Meilink, Juliana- straat 16 Haarlem, wordt verlangend uitge zien naar het binnenkomen van gelden om n dit nijpend tekort aan gereedschappen' te kunnen voorzien. Dank zij de voor 1926 verkregen subsidies, van Haarlem 1500.van Heemstede 250.en Haarlemmerliede 5.per kind, dat een geheelen cursus het onderwijs uit die gemeente zal volgen, ziet de be- gn.oting voor 1926 er iets gunstiger uit, en zuilen dit jaar de tuinleiders althans een vergoeding voor hun- tijd kunnen ontvangen, die op bezold'ging begint 'e gelijken. Met dankbaarhe.d werd er gewag gemaakt, dat zi) opnieuw bereid waren bevonden, deze vergoeding als sluitpost op de begrooting te brengen. Het idealisme blijkt toch niet geheel dood in dezen materialist.schfen tijd. Be begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van ruim 3000. De vraag of de Vereeniging genoegzaam is gevest.gd, cm haar als „blijvertje' te Het vergaan van de „Alkaïd" Raad voor de Scheepvaart. de» Het R.K. Jeugdwerk. Moeilijke kwes ties en dringende wenschen. Nog geen directe hulp voor het failliete Vaals. Overleg gaande. Een aanval van Mussolini in den Senaa' op de socialistische vakbeweging. Algemeen tumult en handgemeen in den Japanschen Landdag. In Peru schade aan. richt een aardbeving groote Compromis-voorstel in den Volkenbond: Duitschland een permanente. Polen een niet-permanente zetel; de uitbreiding van den Raad nader te bestudeeren. Groote verdeeldheid te Genève. Duitsch land verwerpt de verzoeningsformule. Chamberlain acht voortzetting der beraad slagingen nutteloos. Onderhandelingen tusschen Polen Rusland over een vriendschapsverdrag. en Twee Japansche destroyers beschoten. Zie verder ook Laatste Nieuws. de Groote zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. Gezien het groote succes, hetwelk de heer dadelijk herkiesbaar te stellen, werd met de Visser in ons land met deze lezing heeft, 10 stemmen vóór en 2 tegen verwerpen. De daaropvolgende verkiezing van een def.nitief bestuur ter vervanging van het voorloopig comité, had tot uitslag, dat direct werden gekozen; de dames mej. C- Westendorp, mevr. De VoogtDe Vogel, de heeren A. Mellmk, W. G. Droog, P. Kion en A. D. de'Roos. Een herstemming tusschen mevr. A. van Dam en mevrouw J. Roza, veegde de laatste neg aan het bestuur toe. Het nieuwe bestuur zal de functies onder ling verdeelen, terwijl nog zal worden over wogen of het mogelijk zal zijn een oplossing te vinden, om het secretariaat een een voudig kantoortje te geven in het centrum van Haarlem. Wie der lezers derhalve eene goedkoope, eenvoudige gelegenheid, weet te verschaffen voor dit doel, wordt verzocht hiervan op gave te doen aan het secretariaat. Tuin wijklaan 14. Bij het bespreken der toewijzing van tuintjes voor dit seizoen, aan opgegeven adsp.ranten daarvoor, kwam, evenals ver leden jaar, de moeilijkheid naar voren hoe de keuze uit de velen te doen. Eenerzijds werd de stelling naar voren geschoven, dat, gezien het ideëele doel der Vereeniging, getracht moet worden zooveel mogelijk de kinderen in de tuinen te bren gen, die hun vrijen tijd voornamelijk op de straat doorbrengen, en in verband daarmede er niet op lette of de ouders wel lid zijn der vereeniging; daartegenover wordt ge steld, dat dit ideele doel we! mooi is, maar alleen bereikbaar zou zijn, ind en, als in Den Haag, dit tuin onderwijs geheel gemeen- schapszorg zou zijn. De gedache der Ver eeniging is echter juist zoo min mogelijk op de gemeenschap te willen steunen, maar geleidelijk te willen komen tot een toestand, dat de kosten door particulieren worden gedragen. Dit is zeer wel mogelijk, als docr intens.eve propaganda, het aantal leden ver tienvoudigd wordt, en de goed gesitueerde leden niet zoo weinig mogelijk, maar zoo veel mogelijk zullen betalen wat het onder wijs aan hun kind der Vereenig.ng kost. Te veel wordt nog gegrepen naar de contributie van 1.per jaar, die vcor de allerarmsten is ingesteld. Door deze lage minimum- contr.butie is welhaast niemand. die van goeden wille is, uitgesloten Het standpunt der vereeniging is ten slotte gehandhaafd, dat èerst aan kinderen van leden een tuintje zal worden toegewezen en, indien dan nog plaatsen over zijn, die zullen worden toe gewezen aan dat soort kinderen. die het onderwijs der vereeniging het meest noodig zullen hebben. Het voorloopig comité aan het einde van zijn taak gekomen zijnde, draagt de verdere zoTgen voor de ontwikkeling der Vereeni- gng nu over aan het nieuwe bestuur. Bij monde van den heer Over. wordt het aftredende comité de dank der leden be tuigd voor alles, wat het in het belang van het kind reeds heeft gedaan De rondvraag leverde verder niets op, waarna de vccr- Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Vooruit. Ook d.en leidsters en leiders van het oo-zitster de vergadering sloot, met een woord zullen ook ongetwijfeld vele Haarlemmers deze zéér in. pressanten avond gaan bijwonen. Binnen enkele dagen zal per advertentie worden bekend gemaakt, vanaf wanneer men zich van toegangsbewijzen met plaats bespreking kan verzekeren. De regeling is thans in handen van het concertbureau Ver nout. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie- I ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko- I men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken 1. P. J. Bakker, IJmuiden, Vischstraat 4, als make laar in onroerende goederen 2. H. J. Kap pers Sr., Haarlem, Schneevoogtstraat 3 rd., als makelaar in onroerende goederen en in chir. instrumenten en verplegings-artikelen Men schrijft ons De Bazar, die ten bate van bovengenoemde Vereeniging zal worden gehouden, is door omstandigheden juitgesteld en is thans nader bepaald op Woensdag 21, Donderdag 22 en Vrijdag 23 April a.s. Hij zal worden gehouden- in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempelierstraat 35, alhier. Daar reeds ver schillende personen en firma's hier ter stede en ook van elders hunne belangelooze mede werking en steun hebben toegezegd, belooft de Bazar een succes te zullen worden. Het Uitvoerend-Comité, dat onlangs met de werkzaamheden een aanvang heeft gemaakt, ondervindt zeer vele blijken van sympathie en belangstelling. Ook giften en geschenken werden reeds voor dit doel ontvangen. Gaarne worden nog giften en voorwerpen in ontvangst genomen aan onderstaande adressen. Voor Haarlem Mevr. A. van Marselis Hartsink, Floraplein 23 Mevr. van Dam, Wilhelminastraat 49 Mevr. v. d. Vangst, Brederostraat 14Zuster Schouten, St. Elisabeth's Gasthuis Ver. ,,Het Brokken huis", Jansweg 39 Mej. P. Hulsbosch, Directrice Doorgangshuis, Crequiusstr. 12. Voor Bloemendaal Mevr. Liono-Junghut, Rijperweg 1, Bloemendaal. Voor Heemstede Mevr. A. v. d. Valck, Emauslaan 3 A, Heemstede den heer A. Lub, Lucas van Leijdenlaan 10, Heemstede. Het volgende staatje laat zien hoe de ex port van bloembollen naar de V. S. van Amerika in de laatste 6 jaar is toegenomen, schrijft het „Weekbl. voor Bloembollencul tuur'' Het is ontleend aan het verslag van den Fed. Hort. Board over het fiscale jaar Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.29 en overmorgen om 6.31. Medegedeeld door bet Kon MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Maart 1926. Hoogste Barometerstand 776.8 m. M. te Rennes. Laagste Barometerstand 735.9 m. M. te Vardoe. Verwachting van den avond van 13 Maart tot den avond van 14 Maart: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 1 Juli 19241 Juli 1925. De cijfers geven de aantallen bollen weer. Hyacinthen: 1920 21 1921 22 22.569.000 24.803.000 1923 24 1924 25 32.198.000 27.948.000 Tulpen: 55.075.000 64.846.000 92.539.000 96.290.000 Narcissen; 77.956.000 77.271.000 92.659.000 106 314.000 Crocus: 5.515.000 6.319.000 10.816.000 10.624.000 Met uitzondering van Hpacinthen., die in het laatste in dezen staat genoemde jaar iets terugloopen, is dus een snelle stijging van alle artikelen te constateeren. Over Narcis sen komt er nu nog een top-jaar bij, en dan zal men het cijfer zien dalen! 1919 20 16.375.000 49.972.000 56.033.000 3.978.000 1922/23 29.143.000 76.719.000 77.193.000 8.286.000 Hedenmorgen half 9 heeft aan den Hout handel „Het Nieuwe Fortuin", voorheen W. F. Bremer Zn., aan de Friesche VaykenS» markt, een droevig ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 50-jarige zager J. J. Honkes, was werk zaam aan de cirkelbank. toen hij door een terugspringend stuk hout tegen den buik ge troffen werd. Onmiddelli k werd geneeskun dige hulp ontboden; waarna de ongelukkige naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd is. Daar moest hij onmiddellijk van de H.H. Sa cramenten der Stervenden worden voorzien. Korten tijd daarna is de man aan de be komen verwondingen overleden. Hij laat een vtouw en enkele kinderen na Een hoogst belangr ij ke kunstveiling za Woensdag 17, en Donderdag 18 Maart des voormiddags te 10.30 uur in het Brongebouw gehouden worden, van een kapitale collec tie schilderijen uit verschillende particuliere verzamelingen. Werken van B. Arps, L. ijtpol, A. v.d. Bergh, J. Bogaei ts, H. Bogjnan Jr., G.H. Breitner, A.H. Bakker-Korff, J. Bosboom,' Th. de Bock, B.J. Blommers, M. Bauer, F.J. du Chattel, J.C.W. Cossaar, P. J.C. Gabriel, B. de Hoog, F. Heyligers, J.L. Jongsma, J. Knikker, J.S. Kever, Klinken berg, E. Moll, H.W. Mesdag, A. Mauve, M. Maris, J. Maris, Alb. Neuhuys, J. Pietersen, J. van Rossum, W. Roelofs Jr., Chr. Soer, Willy Sluiter, J. Sluiters, Jan Toorop, J. Termeulen, C. Vreedenburg, C. Verschuur, C. v.d. Windt, J.H. Weissenbruch, Jan Weissenbruch, J. Weiland, Y. Wenning, W. de Zwart en vele anderen. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de adver» tentie, voorkomende in dit nummer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1