Gemengd nieuws Brand te Rotterdam. Vreemd voorval. Smokkelen langs de grens. Verdronken. Hoe een oude inbraak werd opgehelderd. De levering der Fokkervlieg tuigen naar Roemenië. Bloedvergiftiging. Het eerste Kievitsei aan H. M. de Koningin aangeboden. Moord door een 13-ja^gen knaap. Geval van pokken te Rotterdam. Inbraak te Eindhoven. Zware brand te Venlo. Knoeierijen door een drogist. Door de tram gedood. Verdronken. Diefstal van patronen. De Dinkeï weer buiten haar oevers. De „Salatiga" in het Oostgat gestrand. Rijwieldicf gepakt. In het hooi gestikt. Kleeren voor watersnood- slachtoffers. Straatd'iefstallen te Rotterdam. VIJF PERSONEN GEARRESTEERD. Het onverklaarbare geval in Den Haag opgehelderd. Een onbeheerd archief. De berooving te Delfzijl. Ernstige fabrieksbrand te Valkenswaard. Het terugwinnen van oud bedrukt papier. HET LICHTEN VAN „DE STORMPOLDER". AMSTERDAMSCH NIEUWS. De melkprijs. Een prik in de kuiten en geen kuitenprikker. Opsporing verzocht. Mislukte proefneming. De verbinding van Amsterdam met zyn vlieghaven. Verduistering door een reiziger. Twee kantoren uitgebrand. Vrijdagmorgen te vier uur is brand ont staan op de tweede étage van het kantoor aan de Leuvehaven 86, te Rotterdam, alwa.ar gevestigd is de zaak der firma Musly Rinck. Het vuur is aangekomen onder een vul- haard, die blijkbaar te fel gestookt was. Al spoedig brandde de vloer door, zoodat ook de eerste verdieping, waar het kantoor van den heer W. Majercyk, in im- en Export, zich bevindt, in lichte laaie kv^am te staan. De huisbewaarder, de heer J. G. Muiier vluchtte naar het dak en kwam vandaar bij de buren in veiligheid. Zijn vrouw was langs de trap naar beneden gegaan en kwam zoo behouden op straat. Om 'op alle gebeurte nissen voorbereid te zijn had de heer J. Pel- lecoft, chef van de afdeeling brandblttsch- middelen ook de reddingsbrigade en de machinale laddér laten uitrukken. Deze be hoefde echter geen dienst te 'doen. Onder leiding van hoofdman W. Poortman is de brand door de vrijwillige brandweer met 2 spuiten gebluscht. De kantoren op de beide verdiepingen brandden uit. Verzekering dekt» de schade. De heer v. E. uit de v. d. Duynstraat in Den Haag heeft volgens het „Vad." bij de politie aangifte gedaan van het volgende eigenaardige voorval Donderdagavond, omstreeks 9 uur heeft' de heer v. E. in zijn winkel in zeer vreemden toestand gevonden zijn 17-jarigen zoon B. v. E. De jongen was geheel versufd en kon de eerste oogenblikken niet spreken. Des morgens om 7 uur was de jongen per rijwiel naar Wassenaar vertrokken, waar hij werkzaam was. Toen hij weer thuis was, had hij geen fiets meer, hij wist ook niet waar deze ge bleven was en evenmin hoe hij thuis gekomen was. Voorts had hij eenige verwondingen aan gelaat en rechterhand. De politie ve:moedt, dat de jongen in het Haagsche Bosch van achteren is aangereden en toen het bewustzijn heeft verloren. Hoe hij echter weer in de v. d. Duynstraat is ge komen, wist hij *t geheel niet. De politie stelt naar een en ander een on derzoek in. Dat er langs de Nederlandsch-Duitsche grens nog veel gesmokkeld wordt, moge hier uit blijken, dat in de grensgemeente Herzo- genrath een auto werd aangehouden, waarin zich 790 K.G. kcffie bevend. Een taxi-auto uit Keulen werd aangehouden, die 250 K.G. kofffie, 150 KG. tabak, 100 K.G. cacao en ongeveer 8000 sigaretten verveerde. Vocrts werden twee v - ens met paarden bespannen aangehouden. De wagens hadden dubbele bcden s en waren speciaal voor den smokkelhandel geihaakt. 3Q0K.G. koffie werd tevens in beslag genomen. Nog werd een dogcar door de beambten aangehouden, eveneens met dubbele wanden. De buit be droeg 30 KG. koffie. Een auto, die 70 KG. k<J#fce verveerde, werd eveneens in beslag genomen. Voorts wordt er druk tusschen Duitschland en Nederland gesmokkeld met cognac. Door den storm is het Kan pereiland onder water geloopen, waardoor de aldaar wonen de boeren de i elk met booties verveerer.. Dit deed Donderdag ook de pachter van stadserf 94, J. v.d. Kolk met zijn tw ee knech ten. Op den terugreis is het bootje omge slagen, waardoor de drie inzittenden te water geraakten. De pachter en een der knech ten konden worden gered de andere knecht, de 23-jarige J. Tabak uit Oldebroek, ver- ironk... Vingerafdrukken zijn gevaarlijke dingen vcdr inbrekers. Eenige dagen geleden is gemeld, dat de dader van de inbraak .n het huipposlkantoor aan de Biitstraat te Utrecht, door de Politie te Rotterdam gearresteerd werd, en daarna in het Huis van Bewaring in voor arrest gesteld. De aangehoudene werd ook verdacht van de inbraaK, een.ge jaren geieden gepieegd, in de villa van. mevr. de wed. G. J., aan het W.lheiminapark alhier. Verzocht werd toen, daaromtrent nog niets te melden, daar eenige politie-ambte- naren bezig waren een onderzoek ir» te stellen. Thans kan, volgens de Tel., het volgende omtrent deze zaak medegedeeld worden in uuni }924 werd op een Zondag door een surveilleerden agent van politie be merkt, dat in de won-ng van mevrouw G., een deur openstond, niettegenstaande be kend was, dat de bewoonster op reis was. Onmiddel.i.k werd het hujs door de politie afgezet, en na een onderzoek ingesteld door den toenmaligen inspecteur van polit.e, den heer D. Hamcen, en rechercheur v. Bieyen- berg. Het onderzoek bad toen tot resultaat, dat cie eaüer niet gevonden werd. Wel werden op een g.azen bureauplaat vinger- afrukken gevonden, welke zorgvuldig wer den gefotografeerd en naar de politie- autorite.ten in den' lande toegezonden. Door den heer Hamcen werd aan den politie-fotograaf opdracht gegeven om de afdrukken van alle verdachten nauwkeurig te vergelijken. Ten nu eenige weken ge leden in het Postkantoor werd ingebroken door een Duitscher, was deze zoo slim om te zorgen, dat geen vinger-afdrukken ge vonden konden worden. Eerst na zijn arres- iat.e konden deze genomen worden, vervol gens werden ze rondgezonden. Bij verge lijking i9 thans gebieken. dat deze vinger afdrukken zeer veel vereenkomst verioonen met d.e, welke gevonden waren op de glas plaat ten huize van mevrouw"" G. Ook te Zeist kwam men tot een dergelijke onder vinding, in verband met andere afdrukken. Commissaris Hamoen besloot daarop om te trachten meerdere gegevens omtrent deze zaak machtig te worden, a Uit dit onderzoek bleek, dat de 29-jarige Duitscher V. uit een klein plaatsje in den omtrek van Essen afkomstig was, en dat hij een me.sje had, dat in Essen wconde. Een tweetal pclitie-ambtenaren heeft toen in Essen een nader onderzoek ingesteld. Bij het verhoor van het bewuste meisje bleek, dat zij destijds een tweeal sieraden van haar verloofde gekregen had. Deze juweelen zijn door mer. G. onmiddellijk herkend als behoorende tot de toenmaals gestolene, Met dit en nog ander bewijsmateriaal heeft commissar.s Hamoen een dezer dagen den dader in het Huis van Bewaring aan een langdurig verhoor onderworpen. Deze erkende de juweelen destijds aan zijn meis je gegeven te hebben, maar ontkende per tinent, zxh schuldig gemaakt te hebben aan de inbraak bij mevr. G.' Het onder zoek wordt thans door de politie te Utrecht met kracht voortgezet. De inbreker is in huis gekomen door een ruit stuk te slaait. Daarna heeft hij een deur in het sousterrain uit de hengsels gelicht. Vervolgens heeft hij een kast in een der kamers opengebroken en vond daar de slu.tel van de brandkast. Al de juweelen heeft hij er uit gehaald en ze op den grond geworpen. Daar- heeft hij ze laten liggen. Uit een vitrine nam hij eenige zeer kostbare voorwerpen mede. doch an dere liet hij onaangeroerd. Overigens had hij zijn operatie blijkbaar zeer kalm verricht. Aan het beddegoed was te bemerken, dat het bed niet be slapen was, doch dat hij het op een'tafel heeft uitgespreid en zich daarop ter ruste gelegd. In verband met de levering van een serie van 50 stuks Fokker-jachtvliegtuigen naar Roemenië, zijn in de binnen- en buitenlan- Sche pers geruchten en beschuldigingen te gen de firma Fokker pgepubüceerd, die ge heel bezijden de waarheid zijn, aldus schrijft men aan 't „Hbld" van de zijde der Fokker fabrieken. „De geleverde vliegtuigen zijn noch oude Engelsche machines, noch door Engelsche be middeling naar Roemenië verkocht. De vlieg tuigen zijn volkomen nieuw en gebouwd in de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Am sterdam. Alleen de motoren zijn afkomstig van de Aircraft Disposal Company, in Lon den; ze zijn niet „splinternieuw", cl.w.z. niet direct afkomstig van de fabriek die de mo toren zelf bouwt, doch „ongebruikt" en ook als zoodanig verkocht. Het materiaal is niet alleen door de Gedele geerden van het Roem. ministerie van Oorlog, te Amsterdam als zijnde in alle opzichten overeenkomstig het contract bevonden, doch ook de overnemingscommissie te Boekarest, die van de firma Fokker steeds weer andere prestaties eisckte, die niet volgens het contract verlangd werden, en die alle mogelijke hinderpalen in den weg trachtte te leggen moest ten slotte de goede hoedanig heden der vliegtuigen en hunne prestaties erkennen en in een protocol vastleggen, als mede het goed functionneeren der motoren. Desondanks weigerde men de betaling van de 2de helft van de koopsom, onder het voor wendsel, dat dc motoren „niet nieuw" wa ren, ofschoon in het contract slechts „nog niet gebruikte" motoren werden verlangd en of schoon het ministerie van Oorlog voor het sluiten van het contract wist, dat de motoren afkomstig waren van Aircraft Disposal Com pany in Londen. De bewering, dat de proefvluenten te Am sterdam nief met c'e geleverde vliegtuigen hadden plaats gevonden en dat deze later verwisseld waren, is een lasterpraatje, even als de vele andere geruchten, die verspreid werden om de levering der Fokker-vlieg tuigen om bepaalde redenen te verhinderen. Al het materiaal, dat oorspronkelijk voor een ander land bestemd en ten gerieve van de óogenblikkelijke levering aan Roemenië met groote moeite door de firma Fokker terug gekocht was, was reeds zeewaardig in kisten verpakt cn eerst na aankomst der gedele geerden van het Roemeensche ministerie van Oorlog, te Amsterdam werden de door deze eeren jriteezochte kisten in hun bijzijn ge opend. De daarin aanwezige vliegtuigen wer den teen uitgepakt,-gemonteerd en aan de voorgeschreven beproevingen onderworpen. Daarbij werd aan alle condities van het con tract niet slechts geheel voldaan, doch deze werden zelfs gedeeltelijk belangrijk over troffen. Ook de geruchten over de cijfer-tele- grarnir.en zijn onjuist, n.l. dat zufke tele grammen door de firma aan haar vertegen woordiger te Boekarest zouden zijn gezonden met namen van bepaalde personen, aan wie geld uitbetaald zou moeten worden. Er bestaat wel een afgesproken code tus schen de firma en haar vertegenwoordiger voor hare telegrammen, doch deze heeft al leen ten doel, onncodige kosten te voorko men en.zakelijke aangelegenheden geheim te houden voor de concurrentie en die verdei niets „geheims" bevat. Verder is het bedrag, dat de vertegen woordiger ontvangen heeft, zijn normale pro visie volgens contractbehalve deze provisie heeft hij niets ontvangen. Intusschen is dit alles gerechtelijk vast gesteld en is de vertegenwoordiger der firma weder op vrije voeten gesteld. De landbouwer P. te Overloon (N, Br.) had begin dezer week de onvoorzichtigheid een puistje aan zijn kin open te krabben. Er ontstond bloedvergiftiging, waaraan de man een dag later in het ziekenhuis te Ven- ray overleed. Zaterdag is het eerste kievitsei van dit jaar aan H. M. de Koningin aangeboden door de firma M. van Lith,, Laan van Meer- dervoort 37a, Den Haag. Te Eculdes in Frankrijk heeft een moord plaats gehad, yelke door de bijkomende omstandigheden een tragisch geval is. Men vond in Haar woning vermoord de 84-jarige weduwe Bachimont, doorstoken en opgehangen. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde een kleinzoon van het slacht offer 24 jaar oud. Hij ontkende echter ten stelligste iets van den moord af te weten. Bij nader onderzoek liet de recherche ook een knaap voorkomen, een 13-jarige ge- stichtsve-pleegde, .die aanvankelijk door de schoondochter van de vermoorde vrouw v/as opgevoed. Bij een scherp verhoor be kende deze knaap eindelijk, dat hij den moord gepleegd had. Met 'n mes had hij dé vrouw, toen zij sliep, een wonde aan de keel toegebracht en haar daarna opgehan- gen. De jonge misdadiger voegde aan zijn ver klaringen nog toe, dat de moord hem slechts een paar franc had opgeleverd, daar hij de 750 frs. die de weduwe in een kast had gesloten, niet kon machtig worden. Te Rotterdam is in een logement op Ka- telïdrecht pokken geconstateerd bij een al daar logeerenden Britsch-Indiër, die daar op door den geneeskundigen dienst naar de quarantine-inrichting Waalhaven is ver voerd. Het logement is door de politie ge ïsoleerd. De logementhouder, een Duitscher, als mede nog achttien bij hem inwonende Indiërs zijn ingeënt en naar een observatie gebouw gebracht. De brandkast leeggehaald. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ïgebroken in de sigarenfabriek van de firma Van den Akker, gelegen aan den Aal- sterweg te Eindhoven. De dieven zijn bin nengedrongen na verbreking van een ruit. Zij hebben op het kantoor de brandkast valsche sleutels geopend" en daaruit het aanwezige geld, circa 140, ontvreemd, De bewoners waren niet thuis. Zondagavond brak, terwijl de bewoners afwezig waren, brand uit in de woning van den kleermaker C. R, in de Maasstraat, te Venlo. Het vvyir ontstond ia de beneden vertrekken en toen men de voordeur, had ingetrapt, bleek, dat het onmogelijk zou zijn nog binnen te komen. Toen de brandweer kwam, stond ook de bovenverdieping in vlam. Met drie slangen op de motorspuit slaagde men er na een half uur werkelijk in, het gevaar voor uit breiding te bedwingen. De woning werd totaal vernield. Toen het vuur vermeld was, kwamen de bewoners thuis. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend., - Vervalschingen op groote schaal. In den laatsten tijd ontvingen, naar de Tel. uit Bussum verneemt, verschillende drogisten van hun cliëntèle klachten over de Vasenol en de Kaiser Borax, welke van minderwaardige kwaliteit zouden zijn. Deze klachten kwamen ook den importeurs en den fabrikanten ter oore en bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de klachten liepen over vervalschte artikelen. Het onderzoek bracht nu aan het licht, dat de drogist R. in de Raad huisstraat aldaar, deze artikelen in den handel bracht in nagemaakte verpakking. De politie werd nu in de zaak gemoeid en na een zeer uitgebreid onderzoek, dat thans nog niet ge ëindigd is, kwamen omvangrijke knoeierijen aan het licht. R. beweerde goederen te hebben ontvangen van Emile Colonne, uit'Brussel, doch bij onderzoek bleek deze Colonne in Brussel onvindbaar. Ten huize van R. werd Vasenol gevonden verpakt in cartons, welke zorgvuldig wéren nagemaakt. Slechts een enkele letter in de gebruiksaanwijzing was verkeerd gezet. D. z.g. Vasenol bestond groo- tendeels uit Venetiaansche talk, welke a 1 per K.G. werd geleverd. De 100 gram Va senol werd verkocht voor 38 a 40 cent. Dui zenden kilo's van deze talk zijn aldus tot Vasenol verwerkt. Ook in deJKaiser Borax werd geknoeid. De verpakking werd nagemaakt en waar deze zaken uitstekend liepen, werd ook Scott's Emulsion levertraan als vervalschingsobject geëxploiteerd. Ook hier werd de verpakking bedriegelijk nagebootst, doch in de gebruiks aanwijzing komt een zetfout voor. Ten slotte werd de eau de cologne van Johann M. Farina eveneens vervalscht. En niet onwaarschijnlijk is het, dat nog meedere vervalschingen zouden hebben plaats ge vonden, indien het bedrijf niet ontdekt werd. R., die een zeer bekende drogisterij bezit, werkte met zijn zoon samen, die een apotheek drijft. Het onderzoek wordt nog steeds bemoei lijkt door de ontkenning van de verdachten. Doch zeer bezwarend materiaal werd bij ver schillende drogisten gevonden. R. leverde de vervalsclite goederen aan den groothandel. Hij leverde goedkoop, en daardoor was zijn omzet niet onbelangrijk. Waar het bedrijf sinds 1924 aan den gang is, zijn er belangijke sommen mee verdiend. De ontdekking heeft echter een merkbaren terugslag op den hapdel in de betrokken artikelen doen ge voelen. De winkeliers zijn over het algemeen huiverig geworden om te koopen, vreezende, dat zij vervalschte waren zullen krijgen, want vast staat, dat er nog heel wat vervalscht goed in omloop is. R. beweert, dat een vroe gere bediende van hem die vervalschingen heeft gepleegddeze bediende zou reeds indertijd door den Utrechtschen politie rechter zijn veroordeeld. De politie meent ech ter sterke bewijzen tegen den drogist te hebben. Intusschen zijn ook reeds doer ver schillende firma's civiele vorderingen tegen R. ingesteld. Het totaal der geëischte scha devergoedingen beloopt reeds in de f 60.000 a f 70.000. R. wordt als rechtskundig raadsman bij gestaan door Mr. Francois Pauwels, te Am sterdam. Zondagavond circa half zeven had ter hoogte der gemeente Drunen (N.B.) een treur ig ongeval plaats. De heer J. P. uit Vlijmen, die zich aldaar ov den weg bevond, moest voor een naderen de auto uitwijken en begaf zich daartoe ach ter de boomen aan de zijde der trambaan. Eenige oogenblikken daarna kwam de heer P. die de naderende tram niet schijnt te hebben opgemerkt, achter de boomen van daan met het noodlottig gevolg, dat P. door de tram werd gegrepen en onder den eersten wagen .achter de locomotief terecht kwam. De tram stopte onmiddellijk. Men moest echter den wagen opvijzelen alvorens het slachtoffer, dat tusschen een 'dér wielveeren bekneld zat, te kunnen blvrijden. Zwaar verminkt werd de ongelukkige levenloos onder de tram vandaan gehaald. Zaterdagmorgen te kwart voor zevenen is uit de Vellevestgraclit, te Schiedam, het lijk opgehaald van de 74-jarige mej. A. L., die sinds Vrijdagavond zeven uur uit haar wo ning vermist werd. De vrouw is vermoede lijk een ongeluk overkomen. Uit de artillerie-magazijnen te Naarden is eer. partijtje patronen gestolen. Voor de derde maal in dezen winter is de Dinkel bulten haar oevers getreden. Van Glane tot Achter-Denekamp staat alles blank. De schade is groot. Slecpbooten ter assistentie vertrokken. Het naar San Francisco verkochte stoom schip „Salatiga", van den Rotterdamschen Lloyd, is op reis van Rotterdam naar Ant werpen in het Oosigat bij Vlissihgen ge strand. De sleepbooten Achilles" en „Goli ath'' verleenen assistentie. De sleepboot „Hurober" is eveneens ter assistentie ver trokken. Den laatsten tijd werden in de Residen tie herhaaldelijk rijwielen vermist uit de vestibules van katholieke kerkgebouwen. In verband hiermede is door de politici aange houden de 36-jarige winkelbediende J. B. van B. uit de Assendelftstraat een oude bekende der politie die reeds toegaf, een tweetal rijwielen uit de kerken in de Elandstraat en aan den Wassenaarschen- weg te hebben ontvreemd. .A de nabijheid van Hardenberg (O.) t> Donderdag de 19-jar'ge dochter van de a nduwe Veldman onder eea hooiberg ge raakt en gestikt. Uit het Roode Kruis-magazijn te Nijme gen werd deze week uitgezonden een lading goederen voor Neder-Asselt, terwijl verder huisraad en kleeren Zijn verstrekt aan ver schillende gezinnen in Neerbosch, die door den watersnood geleden hebben. Een partij mannen- en jongens- boven- en ónderklee- ding werd overgedragen aan het R. K. Huis vestingcomité te Nijmegen, ter verdeeling onder de vluchtelingen die nog te Nijmegen gehuisvest zijn. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft de hand gelegd op een bende, die er haar werk van maakte pakjes te stelen van onbe heerd staande wagens. Onlangs nog werd ten nadeele van een expediteur van een handwa gen voor ongeveer f 2000 aan goederen ge stolen, n.l. gramofoonplaten en cigaretten. In den kelder van een café aan den Gotid- schen singel heeft de politie de goederen thans ontdekt, waardoor zij op het spoor van de da ders is gekomen. Het zijn de 20-jarige J. E„ de 28-jarige Ph. F. J. K., de 37-jarige W. J. K. en de 48-jarige J. D. W„ die allen ter beschik king zijn gesteld van den Officier van Justi tie. Als verdacht van heling is aangehouden de 25-jarige kastelein C. W. Er worden nog meer arrestaties in deze zaak verwacht. In aansluiting met het bericht over den jongen, in Den Haag die op onverklaarbare wijze gewond werd, kunnen wij thans mede- deelen, dat het onverklaarbare van het geval thans geheel opgelost is. De jongen, B> van E„ fietste 's morgens omstreeks zeven uur op den Leidscheweg tegen een steen, ten gevol ge waarvan hij kwam te vallen. Met iijn 3 reed hij naar de stad, waar hij in de centrale apotheek zijn wonden liet verbinden. In de apotheek wist de jongen zich alles van het gebeurde te herinneren. Op weg van de apo theek naar huis is een geheugenstoornis inge treden. De jongen heeft dus geen toeval ge had, zooals aanvankelijk verondersteld werd. De fiets is gevonden bij den seinwachter aan den Leidscheweg, waar een voorbijganger, die het ongeval gezien had, haar in bewaring had gegeven. Ruim drie jaar geleden werd op den open baren weg te Tiel het archief der Coöpera tieve Vereeniging voor Fruit-er. Groenten- handel Gelria onbeheerd gevonden. Het werd opgeborgen in het politiebureau. Thans, nu de wettelijke termijn van bewaring verstreken is en geen eigenaar zich heeft aangemeld, is het overgebracht naar het Ned. Economisch Archief hier ter stede. De vorige week werd gemeld, dat een Duitscher Otto Wiedicke, stoker te Ham burg, door twee personen op een eenzamen weg te Delfzijl was aangevallen, gebonden en beroofd yan 3 biljetten van 50 mark. Bij zijn pogingen om op te staan, geraakte hij in een sloot, waar hij den geheelen nacht bleef liggen. Des morgens werd hij geheel versuft gevonden en ter verpleging overgebracht naar een gemeentelijk gebouw. Daar volgens den Duitscher er twee aan vallers waren geweest en hij in gezelschap van twee man in Delfzijl verschillende café's had bezocht, viel de verdenking op beide laatsten, zekeren E. te Vlagtwedde em M. de Nieuwolda. Bij confrontatie verklaarde de beroofde echter pertinent, dat deze perso nen hem niet hadden aangevallen en waar verder geen aanwijzingen tegen hen werden gevonden, werden ze op vrije voeten gelaten. s Hoewel het signalement, dat de aangeval lene van zijn beroovers opgaf, niet overeen stemde met dat van de aangehoudenen, was de politie echter niet erg overtuigd van de onschuld van dezen, waarom zij het onder zoek in die richting voortzette. Langzamer hand kwam vast te staan, dat de verdachten met den Duitscher na de sluiting der café's naar de haven waren gegaan en later de rich ting van den weg waar de berooying is ge schied, waren ingeslagen, wat niet' overeen stemde met hun verklaringen. Hierop wer den E. en M. opnieuw. aangehouden. Bij nadere confrontatie met den Duitscher verklaarde deze laatste genoemde personen niet te herkennen, doch wel de stem van een dezer als die van een der aanvallers. Door dat Jiij in het water had gelegen, was zijn denkvermogen eenigszins verduisterdlang zamerhand was dat weer wat helderder ge worden. Nadat beide verdachten eenige dagen in voorloopige hechtenis hebben gezeten, heeft thans E. bekend en de plaats aangeduid, waar het geld was geborgen. Onmiddellijk ging de politie op onderzoek uit en het mocht haaf gelukken het geld, geborgen in een lucifersdoosje, verstopt te vinden bij een polderkeet, tegenover de slaapplaats van E. De daders waren werkzaam bij de dij k- verzwaringswerken en verbleven des nachts in de keet. GROOTE MATERIEELE SCHADE. Vrijdagavond woedde te Valkenswaard (N.B.) een fele fabrieksbrand. Omstreeks 10 uur is de brand ontstaan in ee sigarenfabriek van de Gebrs. Jeurissen, vermoedelijk in de droogkamer. Gelukkig werd het vuur bijtijds opgemerkt, zoodat nog de kantoorinventaris, alsmede een kleine voorraad tabak met groote moeite gered kon worden. Het grootste gedeelte van de tabak ging echter in de vlammen op. Inmiddels greep het vuur zoo snel om ziich heen, dat aan redden niet meer te denken viel, althans niet door de dorpsbrandweer met haar uitermate primitief materiaal, totaal on geschikt voor een dergelijken brand. Zij gaf slechts een klein straaltje water. Burgemeester Kuyper requireerde dan ook onmiddellijk de motorspuit van Eind hoven, die met voltallig personeel en com pleet materiaal terstond ter plaatse was. Wegens watergebrek kor. echter maar met één slang water gegeven worden. Deze slang was gekoppeld op een put van de dorps pomp op het marktplein. Spoedig bleek deze put leeggepompt, zoodat men het reddingswerk daarna moest voortzetten door het omhalen van muren. De fabriek brandde inmiddels totaal uit. Aan de slagerij van den heer E. Beeks, die vóór de fabriek ligt, werd aanmerkelijke schade toegebracht. Dc boerderij van den landbouwer van Tilburg bleef, doordat de wind gunstig was, gespaard. Zooals men weet is het kleurloos maken of liever het bleken van bedrukt papier, een „quaestion brülante" voor de papier industrie. De zwarte drukinkt was een on overkomelijk beletsel voor het ontkleuren, daar het bij de bereiding daarvan gebezigde roet niet te verwijderen was. Nu is het, naar het Mbl tegen de ver valschingen verneemt, een Duitsch schei kundige, dr K. Stephan gelukt een diep zwarte en zeer bestendige drukinkt samen te stellen, die door Zwavelzuur geheel ont kleurd wordt. Het behoeft geen betoog dat, waar schier heele bosschen beroofd moeten worden om aan den couranten-papier-hon ger te voldoen, een dergelijke vinding van hoog belang is voor onzen papierhandel en industrie. De 4 lijken ia de roef gevonden. Pogingen der vrouw om met een der kinderen naar buiten te komen. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is Dinsdagmiddag j.l. het groote Rijnschip „Stormpolder" voor den mond van de Rijn haven te Rotterdam gezonken. En mee naar de diepte verdwenen dé 32-jarige schippersvrouw B. HartsuikerHartsuiker, het 5-jarige dochtertje Jantien Trijntje, het 3-jarige zoontje Reijnder en een 3-jarig neefje Johan Hartsuiker. Het tot op het dek met kolen afgeladen 80 meter lange Rijn schip had door de openstaande luiken zooveel w#terbinnen gekregen, dat de schipper R. Hartsuiker nabij de Rijnhaven gekomen, had besloten niet door 'te varen naar de Waalhaven, doch in de Rijnhaven een schuilplaats te zoeken. Bij het opdraaien kreeg het schip zooveel water binnen, dat het naar bakboordzijde kapsijsde en onmid dellijk begon te zinken. Denzelfden middag te 5 uur reeds waren de mannen van de N.V. W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf ter plaatse om te trachten het op groote diepte gezonken vaartuig te lichten. En een lichter vaartuig, voorzien van waar- schuwingslichten en ballen werd op de plaats waar het vaartuig zonk, geankerd. Deze voorzorgsmaatregel nam echter niet weg, dat niet minder dan vijf schepen gestooten heb ben op de aan de achterplecht* hoog uit stekende davit van de „Stormpolder". De duiker Sperling aan 't werk. Eerst Zondagmorgen, half 12 uur, is men er in geslaagd, de „Stormpolder" te lich ten en de lijken van de vrouw en de drie kinderen uit de roef te halen. Aan het N. v. d. D. ontleenen we de volgende aangrijpende bijzonderheden: IJeel de week was het weder zeer on stuimig, zoodat men zich uitsluitend kon bepalen tot de voorbereidende werkzaamhe den. Aanvankelijk wilde men het eerst de lijken boven brengen. Niemand minder dan de beroemde duiker M. Sperling, de man van de „Berlin", is daartoe Donderdag te wa ter gegaan. De lading kolen en het wrak hout versperden echter den toegang naar de roef. Hij kon alleen bij de keuken komen en eenige kleeren meebrengen. Daarop is dan besloten met het bergen dér lijken te wachten tot het vaartuig gelicht zou zijn. Donderdag en volgende dagen zijn onder leiding van den heer Sperling de stroppen geplaatst en heeft men het naar bakboordzijde overhel lende vaartuig rechtgezet. Gisteren zijn nog twee extra stroppen geplaatst en liet men een vijfde bok komen. En daarop werd be paald, dat hedenmorgen het lichten zou plaats hebben. De Zondag was wel de beste dag voor dit werk. Het wagenveer van de Linker Veer- dam, dat zoolang de „Stormvogel" vóór den mond van de Rijnhoven lag, in een boog om de plëk heen moest varen, ligt Zondag ge stopt. Er is op Zondag in en óm de Rijn haven geen verkeer, zoodat men rustig kon arbeiden zonder de scheepvaart te belem meren. De berekening was, dat tegen half twaalf het schip boven zou zijn. En -t is precies zoo uitgekomen. Tegen elf uur in den morgen was de familie gekomen, schipper R. Hartsuiker en zijn broeder, wiens zoontje ook tot de slachtoffers behoorde. Aan den Linker Veerdam was het zwart van de belangstel lenden, terwijl 't op het water krioelde van oeibootjes, overvuld met nieuwsgierigen. Tegen half elf in den morgen waren de vijf machtige bokken aangeslagen: twee aan stuurboord- en drie aan bakboordzijde. En nadat heel dit omvangrijke mechanisme nog eens ter dege geïnspecteerd was, werd te 11 uur bevel gegeven, om de stoomlieren in werking te stellen en met lichten te beginnen. Het was voor deze manoeuvre, vooral op dit uur, uitgezocht kalm weer. Zeer gelijk matig kwam het vaartuig omhoog. Het eerst kwam boven de uitstekende davit voor de ankerketting op de achterplecht, dan zeer langzaam het moderne stuurtoestel en tege lijk werd de roef zichtbaar. Uiterste lang zaam, bij millimeters tegelijk kwam het schip dp. Het hing in de stroppen eenigszins hellend naar bakboord. Eindelijk te half twaalf, hoewel het dek aan bakboordzij het water' nog raakte, was het zoover, dat men aan boord van het ver ongelukte vaartuig kon komen om een blik te werpen in de roef. Vooreerst viel op de stijf gesloten deur, die, nadat de schippersvrouw na de waar schuwing van haar man terug was gegaan om de kinderen te halen, door de waterdruk in het slot was gevallen. De ruiten van de roef waren aan bakboordzijde allen door den druk van het water gesprongen. Bij den ingang der roef, staande met een voet op de trap, met den anderen door de deur van de W. C., vond met het lijk van de vrouw. Blijkbaar had de ongelukkige willen terugkeeren, toen het binnenstroomende water haar den weg versperde. Vlak bij haar was het 3-jarig zoontje Reynder, ge kleed in zijn overjasje. Men vermoedt daar uit, dat de moeder dit jongetje bij zich had toen zij zich naar boven spoedde. Aan de andere zijde van de roef vond men de beide andere kinderen. De lijkjes der kinde-en waren door het binnenstroomende water tegen de zoldering gedrukt. In dc roef zelf v/as het .een ontzettende chaos. Het meubi lair, deels vernield, lag door elkaar, en wrakstukken dreven nog in het water. In de slaapplaats dreven de matrassen door het vertrek. Onmiddellijk kwam nu dc pompboot van Van der Tak langszij om eerst de roef leeg te pompen. Intusschen ging een duiker in zijn éuikerscostuum dc roef binnen, om de lijken te zoeken. Een boot der rivierpolitie was inmiddels ter plaatse gekomen, Men bracht zwarte doeken naar de „Stormpolder" over en één voor één zijn de lijken daarop 'bovenge bracht. Eerst dat van het meisje, toen de beide jongetjes, het laatste de vrouw. Zoodra een lijk werd bovengebracht, -wik kelde personeel der rivierpolitie het in een zwarten doek en werd het aan boord van de politieboot gebracht, waar men het aan dek neerlegde op een zwart laken. Onder doodsche stilte, eerbiedig en plech tig, schaarde het personeel van Van der Tak zich op zijde, als het ware een eere- wacht vormend voor de jeugdige dooden. En deze mannen, gehard in het ruigste zee- werk: de berging van gestrande vaartuigen, zij waren thans diep onder den indruk en hadden moeite hun emotie te verbergen. De lijken zelf waren onhe'kenbaar. Ge laat en handen waren met een dikke slib- laag bedekt. Aan boord van het politievaartuig bedek te men het stoffelijk overschot der slacht offers met een zwart laken. De famjlie ging ever op de politieboot. Men Hees eb' 'cle wimpel half stok en langzaam stoomde het vaartuig naar het bureau der rivierpolitie in de Parkhaven. Daar zijn na eenige formaliteiten de lij ken aan de familieleden bvergegeven, die ze naar „Croöswijk" deden transporteeren, waar zij begraven zullen worden. Na het wegbrengen der slachtoffers werd de arbeid voortgezet. Zeer snel werd het water uit de ruimen gepompt. Van de la ding v/as in de ruimen niets meer aanwe zig. Alle kolen bleken er uit gespoeld te zijn door den stroom en ten gevolge van de positie, die het schip na het zinken in nam. Thans bleek ook, dat de „Stormpolder" een stevig, nieuw schip is, nog geen jaar oud. De meni was in de ruimen nog waar te nemen. Het is een nieuwerwetsch vaar tuig, voorzien van moderne stuurinrichting en zeer gerieflijke verblijfplaatsen. Het was zeer goed bestand tegen den storm van 1.1. Dinsdag en zou wanneer met dichte luiken was gevaren, geen hinder hebben ondervon den. De deklast maakte echter het sluiten der luiken onmogelijk. Wat de schade betreft, deze bleek gering. De davits waren verbogen en de stuurin richting bleek ontzet, terwijl de verblijf plaatsen veel geleden hebben van het bin nenstroomende water. Bovendien bevond zich tegen den» wand aan bakboordzijde een dikke laag slik, die verwijderd moet wor den. Maar het vaartuig is nergens lek en kon na leeggepompt te zijn, zonder assi stentie drijven, zoodat het gemakkelijk ver sleept kon worden. De toegang tot de Rijnhaven is thans weer vrijs Naar het.N. v. d. D. verneemt, heeft ée Georganiseerde Melkhandel besloten met ingang van heden. Maandag den inkoopsprijs van de melk te bepaler, op 14 cent per liter. Eenige dagen geleden bemerkte een 16- jarig meisje eensklaps, zooals wij meldden, dat zij door een kuitenprikker moest zijn gestoken. Op welke gronden zij die conclusie trok, is met een paar woorden te vertellen. Een harer beenen vertoonde een wondje en wanneer zoo'n wondje in de kuitstreek is, rtïcet een man met een scherp voorwerp er debet aan 'zijn. Vooral omdat zij bet bij avond ontdekte, nadat zij door de slecht verlichte Plantage Middenlaan had geloopen. Het vreemde echter was, dat het kind den prik niet gevoeld had,, dat ze ook niet pre cies kon aanduiden op welk gedeelte van de route het gebeurd was en tevens, dat zij niemand in haar nabijheid had gezien. Doch cfe gedachte, dat een kuitenprikker het kwetsuurtje had toegebracht, stond bij het kind vast en daarom was het zoo. Intusschen is het wondje eens goed onder zocht. In de eerste plaats werd geconsta teerd. dat de kous nergens een gehavend ge deelte vertoonde. Op zichzelf zegt dat niet, dat er geen prik was toegebracht. Doch de aard van het letsel deed denken door een speld te zijn veroorzaakt Het was een op pervlakkig schrammetje, dat onderbroken werd en toen weer in lichtere mate verder ging. Men is zoodoende tot het vermoeden gekomen, dat het kind een speld in haar kous móet hebben gehad of zich op een andere manier geblesseerd heeft, In elk geval acht men het zeer onwaar schijnlijk, dat een kuitenprikker aan 't werk is geweest. Dit is alleen in de fantasie van het meisje gebeurd. Het feit, dat het geval zich niet heelt herhaald, sluit iedere ge dachte aan het moedwillig toebrengen van eenig letsel uit. De Commissaris van Politie bureau War moesstraat 43, verzoekt namens de familie te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van Janus van de Ven, oud 53 jaar, huisbewaarder, laatstwonende Geldersche- kade 40 te Amsterdam. Sedert Zondag 28 Februari j.l. is hij spoorloos verdwenen. Signalement: lan£ ongeveer 1.70 m., flink postuur, kaalhoofdig, blonde, kortgeknipte knevel, bruine oogen, gekleed met grijzen, slappen hoed, dubbele witte boord, donker grijs costuum, zwarte rijgschoenen. Op hef Damrak bij de Prins Hendrikkade, ter hoogte van bet Victoria-hotel, moet een nieuw wegdek worden gelegd. Dit is v/el zeer kort na het leggen van de nieuwe bestrating! Bij informatie is het „Hbld.' gebleken, dat de proef met „Rhoubiniet" niet is ge slaagd. Bij de uitvoering van het eerste asphalteeringsplan ziinproeveir genomen met verschillende systemen, de uitvoerende firma's gaven aan de gemeente tien jaren garantie op het door hare ondernemingen gelegde wegdek, ook dié van de „rhoubi- niet"-bedekking, Nu het tegenviel moet de zelfde firma voor deugdelijke vernieuwing zorgen, en dat gebeurt! Het verkeer tusschen de hoofdstad en haar vlieghaven Schiphol is genoodzaakt óf een omweg te maken over Amstelveen, waarbij tijd verloren gaat met het pontveer over de ringvaart van den Haarlemmermeer polder, óf een omweg te maken over Sloten. Dit laatste wordt meestal gedaan: de weg tusschen Schiphol en Sloten,oorspronkelijk bestemd voor jaagpad, is echter te eenen- male ongeschikt voor het moderne verkeer. De verharding is vol diepe kuilen en het „zoogenaamde" onderhoud, bestaande uit het opbrengen van groote stukken puin, steenen en zand, heeft van het gedeelte tus schen de brug bij Sloten cn de school een onberijdbaren modderpoel gemaakt. De in druk, dien de juist aangekomen buitenland- sche luchtreiziger van de luchthaven van Amsterdam krijgt, moet dan ooi: verre van gunstig zijn. Het lijdt geen twijfel, dat de Gemeente Amsterdam, wanneer eenmaal het vliegveld door haar van het Rijk zal zijn overgeno men voor een meer rechtstreeksche verbin ding met de luchthaven zal zorgen. De toe stand van den bestqanden weg eischt echter reeds tlians dringend verbetering. De we gencommissie van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. heeft zich daarom tot het Ge meentebestuur van Amsterdam gewend met een schrijven waarin de wenschelijkheid be toogd wordt van een spoedig overleg tus schen de Gemeente n den Haarlemmer- meerpolder, eigenaar van den weg, teneinde een afdoende verbetering mogelijk te maken. De politie van het bureau Linnaeusstraat heelt een reiziger wegens verduistering ge arresteerd. Deze werkte voor een incasso- bureautje in de Celsiusstraat en heeft zich gedurende de twee jaren, dat hij er werk zaam was, een bedrag van ongeveer 2000 toegeëigencw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10