BERICHT Nieuwe Haarl. Courant Voornaamste Nieuws Tactiek. PRIMA AHIHRaCIET YERZEGELDE ZAKKEN 1 Amsterdamsche Anthraciet M" den naam Maandag 15 Maart 1926'* 50ste Jaargang No. 16199 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. STADSN Agenda 16 Maart RONDOM HET BRONGEBOUW. Inbraken te Santpoort en Velsen. De Fasant schadelijk gedierte. Ned. Arb. Reisvereeniging „De Natuurvriend." „Kindervoeding." Een Lentebode. Hsarfem's Gemengd Koor. De voorzitter van den D.H.V.B. De f enen, die zich vanaf he ten, aöonneeren cpde ontvangen tot 1 APRIL 1926, de nog te verschijnen nummers De eerste Hyacinthenvelden te Hillegom in bloei. De H. O. V.-Concerten. J. Préijde. t Dok te Amsterdam leiden Bussum - Maardan „St. Raphael." Loos alarm. in dit nummer. 1^3 IS, 30 of méér. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht 9e ft benoemen! iprQt bedraagt too» Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Teleioon Nc. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 NIEUWE KAARLE AdTertenttën 33 cent* fat re ges. Bij contract belangrijke korting AdvertentiëD tusschen den tekst, als ingez„naen mededeeling. 60 et per regel, op de le pagina'* 75 ct per regeL Vraag- en sanbod-adr«js tentiên 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfl {fill Levenslange gaheele ongeschiktheid tot' werken dooi f 7Cfi bi) een ongeval met f9 "fl bij verlies van een band, f JOG bij verlies van een f Cjl m bij 'n breuk van f A O - bij verlies y. tegen ongevallen verzekerd voor ten der volgende uitkeeringen: wil Uil." verlies van beide armen, beide bec-nen of beide oogen I 'ÏU.' 'ondel-jken aflooo: L-** een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: been of arm: 1 andere vin vinger. Nu het rechtsche ministerie-Colijn met zijn eerste-rangskrachten plaats heeft moe ten maken voor een buiten-parlementaire regeering, welke zich zelf als een „inter mezzo" beschouwt, is het heel begrijpelijk, dat er vooral in de christelijke kringen be tuigingen van spijt over deze ongewenschte uitkomst los komen, welke dan gemeenlijk «amengaan met vragen, of dit nu niet an ders mogelijk ware geweest. De teleurstel ling en het stellen van de schuldvraag zijn zeer begrijpelijk, zelfs prijzenswaardig, mits men in het uiten van zijn wrevel voorzich tig zij en niet gaat afstooten, wat veeleer bij elkaar moet worden gebracht. We b'- Joelen nu nog niet eens de uiteraard ver- icherpte tegenstelling tusschen christelijk- üistorischen en de beide andere vroegere bondgenooten in de coalitie. Ook daarvoor geldt de waarchuwing van voorzichtigheid. Waarop wij thans het oog hebben is het meeningsverschil in anti-revolutionaire en katholieke kringen over de vraag, wie de schuld draagt aan den val van het ka- binet-Colijn. De heer van Wijnbergen ten anzent en de Standaard aan anti-: evol. zijde, laten geen gelegenheid voorbij gaan om te insinueeren, dat kost wat kost, het be houd van het vorig kabinet beter ware ge weest; dat hef beengaan van de vorige re geering voor een deel aan de anti-Colijn- hetze moet worden toegeschreven en dat ook in prot-christ. en katholieke kringen velen zich niet van die hetze hebben vrij gehouden. In een der laatste nummers van „de Standaard" komt daaromtrent een merk waardig artikel voor, waarin wij o.m lezen: Men zie echter niet over het hoofd, dat Set heengaan v*n het Ministerie-Colijn waarlijk niet buiten verband staat met de socialistische hetze tegen den premier van Jit Ministerie Wie dit deed zou een zeer Delangrijken factor in ons politike leven voortij zien, nl de gedurige intimidalie.de terreur met het woord, die het hoofdken merk der z.g.n democratie is De heer Van Wijnbergen schreef in de Maasbode, na de opmerking, dat het blij- ren van het zittend Kabinet z.i. ware ge feest in 's lands belang, het volgende: En merkt men nu op, gelijk nu en Jan geschiedt, dat het prestige der Kroon daardoor zou hebben geleden, dan veroorlove men ons de vraag, of het prestige der Kroon soms niet is geschaad door het niet te ontkennen feit, dat men gebukt heeft voor de auti-Colijn-hetze, door het niet te ontkennen feit, dat het door geweldige hetze fan een minderheid in den lande gelukt is het dezen zomer genomen besluit om de Kabinetsformatie aan den heer Colijn op te dragen, te ao- nuleeren. Vij vestigden reeds de aandacht op dit teil niet om er over te klagen, maar om mee te werken, dat ons volk de politieke methode dezer intimidatie, deze terreur vaa het groote woord, allengs begint te doorzien Men moet oog voor de werkelijkheid hebben Er is in ons land steeds veel socialisten- bestrijding geweest, die heel weinig baat beeft gebracht, omdat mep, hoewel zich zerzettend' mét het woord, in wezen tel kens voor het socialistisch lawaai terug week De Socialisten zien dat zeer goed en be merken hei slagen van hun tactiek. Tot zoover „de Standaard". Het zal goed zijn, dat wij <n onze chris telijke pers omtrent dit punt eens tot klaarheiid, zoo mogelijk, tot overeenstem ming komen Maar dat zal zeker niet ge beuren. wanneer een insinueerendp schrijf wijze als de bovenstaande wordt voortge zet Wat wordt daarin betoogd? Dit, dat zij, die tegen een optreden van een kabi- net-Colijn waarschuwden en het nog groo- tcre getal, dat zich tegen een terugkeer van bet vorige ministerie uitsprak, zulks deden ander socialistische intimidatifBegrijpen tij, die dat zeggen, wel den ernst van hun verwijt? Laten wij de feiten van het laat- «te jaar even reconstrueeren Bij de laatste verkiezingen sprak zich blijkens de stern- sus, maar vooral gezien den verkiezings- itrijd, een meerderheid in het land tegen Jen heer Co-lijn uit. Toen waren er, waar onder ons blad, did waarschuwden: laat uien nu de kabinetsformatie niet aan den heer Colijn opdragen; dat is een anti-par lementaire daad, welke zich zeker wreken zal. De aanwijzing had niettemin plaats en de waarschuwing kwam uit; het kabinet- Colijn viel na drie maanden, omdat de links-democratische partijen, welke de ka binetsformatie „een slag in het gezicht van bet volk" hadden genoemd, de eerste de beste gelegenheid aangrepen om de regee- ring te doen tuimelen. Nu zou men ver wachten, dat de voorstanders van de ka- sinetsformatie-Colijn gezegd zouden heb- sen: waren tvij maar voorzichtiger en meer vooruitziende geweest Neen, zij gaan in Je oude lijn door en zeggen: gij moet geen kamp geven en blijven forceercn en af dwingen, wat gij iuist acht. Best; wij voor ons achten dat een verkeerde methode. Maar daar valt over te twisten; laten wij leggen: dat is één tactiek. Maar laat dit toort tactici dan erkènnen, dat er ook oog een andere soort tactiek mogelijk is. Gij moet de linksche democratie bestrij den door er dwars tegen in te gaan, zeg gen zij Wij voor ons zeggen: gij moet so- sialisten en ultra-democraten zoo mogelijk tevoren den wind uit de zeilen ne men en dezen gevaarlijken tegenstanders zelfs geen schijn van gelijk gunnbn An jers verzwak! gij uw eigen positie^ Men gaf m den linkschen demoeraten een sterk wapen in de hand, toen in Juli tegen destem busuitspraak in, de kabinetsformatie aan den heer Colijn werd opgedragen. Dat is nu wel duidelijk geble ken en het doet zonderling aan thans mr Heemskerk over de verzwakking van het parlementaire stelsel te hooren klagen; het was beter, dat degenen, die de kabinets- formatie-CoIijn doordreven, daarover nu maar zwegen. Wat hiervan zij, het is duidelijk, dat hie: twee zienswijzen in zake tactiek tegenover elkaar staan: de een, die zegt: forceerec en doordrijven en de andere, die zegt- vooruitzien en voorzichtig zijn en een te genstander zoo min mogelijk vat geven. 'Nu zouden wij het verstaan, wanneer men over deze beide zienswijzen een meenings- strijd uitlokte Maar het is toch al te erg, wanneer de eerst bedoelden zeggen- er is maar één tactiek, dat is de onze. En het is niet alleen erg, maar ergerlijk, wanneer men de voorstanders van de andere tactiek beschouwt als zwakkelingen, die uit den weg gaan voor socialistische intimidatie! Men begint dan allereerst te vergeten, dat onder deze laatsten menschen zijn, wier heele leven één voortdurende principieele strijd tegen het socialisme is geweest en die hun adviezen en hun tactiek alleen voorhouden, om het veld winnend socialis me uit eigen kringen ie kunnen weren. En dat onze tactiek nog zoo kwaad niet is, hebben gunstiger tijden in de coalitie politiek getoond. Toen de mogelijkheid be stond om de gelijkstelling op onderwijsge bied binnen te halen wierp he| overgroote deel van de christelijke politici hun be zwaren tegen algemeen en vrouwenkies recht over boord. En toen in 1919 „de polsslag van den tijd" sneller klopte, over hoeveel bezwaren en vooroordeelen is men toen onzerzijds niet hengestape, om aan te toonen, dat er geen revolutionaire regee ring noodig is, om sociale hervormingen in te voeren. Welnu, toen wij^ tijdens en onmiddellijk na den uitslag der verkiezingen propageer den het optreden van een christelijk-demo- cratische 'regeering, toen zagen wij daarin den besten waarborg tot behoud van een christelijke meerderheid Wij vragen or.s altijd nog af, waarom niet aanstonds in Juli aan den Jieer de Geer de vorming van een parlementair rechtsch kabinet is opge dragen, terwijl men nu dienzelfden politi cus na vier maanden crisis en. bij de puin- hoopen van de coalitie moest roepen om een burten-parlementaire regeering te vor men. Wij verstaan het, dat er onder de voormannen der' rechtsche politici waren, die den heer Colijn den geschiksten en den eerst aangewézene achtten om een ka binet te vormen Maar "r kunnen omstan digheden zijn, die het goede doen kiezen boven hetgeen men het beste acht, wan neer n.m het beste de vijand van het goe de is; het beste dan in den- gedachtengang van den heer van Wijnbergen c.s. Dit hebben zij niet begrepen, die verle den jaar aanstuurden op een kabinetsforma tie, die achteraf twee zeer kwetsbare plekken bleek te hebben. Die vergissing is begrijpelijk en verklaarbaar, maar zij geeft allerminst het recht om hen, die te voren waarschuwden én die door de feiten in het gelijk Worden gesteld, uit te maken voor slachtoffers der socialistische intimidatie! 't Zou heel wat Verstandiger zijn, wanneer zulke op geen enkel feit berustende insinua ties achterwege werden gelaten en geza menlijk gestreefd' werd naar het herstellen der christelijke coalitie op een breede ba sis van opbouwende, christelijke staatkun de, tegenover het wassende socialisme! (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Uitdagen: Maand .gs. Woensdags. Vrij fags van 6—9 uur n.m en Zaterdags van 5- 9'4 uur en in het St Joseph 'ebouw te Halfweg dc 2e Dinsdag van edere maand, van 56Yi uur Sociëteit „Si Bavo" Postzegelbeurs 7 uur Rechtskundig Bureau hall 9 uur Cursus Kappers 9 uur Be stuur Arbeid Adelt -8 uur Dioce saan Bestuur „Eer en. Deugd" 3 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur Bé stuur Spoor- en Tram 8 uur. St. JozeSs-gezellen-gebouw Recreatie- avond 810 uur Tooneelclub „St. Genesius" 8 uur. Gem. Concertgebouw Weldadigheidscon cert 8 10 uur. Schouwburg Jansweg Industrieele film avond: Vereeniging Ncderlandsch Fabri kaat 8 uur Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koop handel en Fabrieken half 8 uur. Statenzaal „Prinsenhof" Voortgezette najaarszitting van de Staten van Noord- Holland half 12 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag va- 89K> uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St Bavo", Smedestrzat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avnnds van half 8half 9 uur. s Zaterdag* alleen van 9,/a_12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van S- 9 uur behalve Zaterdag avond „-' Tel 11671 A beidsbeurs voor R.-K. Ziekenvernleegsters (uitgaande van den Ned R -K Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvagen voor verpleegsters aan hei Bu reau BI weg 309 Overveen (cjr C Boschl. R.-K. Leeszaal en UitleenbibliothceU Jansstraat 49 - Eiker, dag geopend var 1012, van 2S en van 710 uur. be halve des Maandagsochlends en on Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken "t. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uui n m gezellig ssmerzim voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- St. Elisabeth's Veieeniging Jansstraal Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der .S E V Maan dags van 2 —3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74 des Dinsdags van 23 uur. Ferste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking. electriciteitsongevallén Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken - Telefoon 12685 (bij geen gehoor 1IB92). Aan den gemeenteraad van Haarlem is het volgende adres gericht inzake het aan bieden van het Brongebouw, als zetel van Bloembollencultuur: Bestuursraad van den Nederl. R. K. Volks bond, afdeeling Haarlem, vertegenwoordi gende de ondergenoemde Vakafdeelingen, waarbij deze adhaesie betuigt aan het adres van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haar lem, inzake het niet afstaan van het Bron gebouw voor Bloembollencultuur. Het adres is onderteekend namens de volgende vak- afdeeling R. K Bond v. Spoor- en Tram personeel; R. K. Bouwvakarbeidersbond; R. K. Grafische Bond; R. K. Metaalbewer* kersbond; R. K. Bond van Overheiedsperso neel; R. K. Zuivel- en Margarinebewerkers; R. K. Fabricksarbeidersbond; R. K. Trans portarbeiders; R. K. Bloemistarbeidersbond: R. K. Bakkers'bond; R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpers.; R. K. Kleer makers- en Naaistersbond; R. K. Meubelma kers en Houtbewerkersbond; R. K. Slagers- bond; R. K. Tabakbewerkersbond. Onder-afdeeling Spaarkas „St. Nicolaas; R. K. Coöp. Arbeid Adelt; R. K. Begrafenis- vereeniging; Liefdebeurs. Namens den bestuursraad: J. Ph. H. Castri- cum, voorzitter; F. Keesen, secretaris. Haarlem, 15 Maart 1926. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den heer Portegies, aah den Zeeweg, te Velsen, Vermist wordt een rijksdaalder. Ook heeft men in denzeifden nacht een coging tot inbraak gedaan bij den heer N C Mentink. coiffeur, te Driehuis; doch hier zijn dt inbrekers gestoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den heer Hartog, sigaren handelaar, aan den Rijksweg, te Velsen. Ver mist wordt ongeveer vijftig gulden. De politie stelt een onderzoek in (Ingezonden.) Het lid der Tweede Kamer, de heer C. W. v d. Bilt schrijft ons het volgende: Hel bericht in uw nummer van Zaterdag, le blad kol. 5, „De fasant onder het wild gerekend'' zou, in verband met hetgeen daarover van verschillende zijden is geschre ven, tot verkeerde conclusies kunnen aan leiding geven. De beteekenis van het K. B, is. dat even als tot hiertoe de fasant in het heele (and onder het wild gerekend wordt dus be schermd is, maar voor Castricum en de Eg- monden tot het schadelijk gedierte, „met al de gevolgen daaraan verbonden". De m, i- zeer gegronde klachten van de tuinders heb- dps effect gesorteerd en den Minister over tuigd. Hoogachtend, Haarlem. 14 Maart '26. Uw dw dnr„ C. W V. d BILT. Bovengenoemde vereeniging organiseert dit jaar o.m. de volgende binnen- en bui- tenlandsche reizen. In het maandblad „De Natuurvriend' staan o.a. vermeld: 5 Reizen naar Valkenburg, Giethoorn enz. '16 België, Brussel, Hastière, Ardennen enz. 2 Frankrijk, Parijs, 20 Zwitserland Engadin, St. Moritz, Davos, Lustenpas, Berneroberland Interlaken, Meiringen, Luzern, enz. 3 Duitschland, Rijn, Hartz, Leipzig, enz. 1 Noorwegen. 1 Oostenriik. 4 Engeland, Folkestone, Lon den, De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 189 Dinsdag 180, Woensdag 179, Donderdag 180, Vrijdag 188, Zaterdag 174 porties. Heder zijn de eerste koeien' in het wei- 'and geb acht. Het was als altijcJ eigenaar dig om te zien, welke rare sprongen en caprioles die beesten maakten van blijd schap hierover. Op de Vrijdag j.l. gehouden repetitie van Haarlem's Gemengd Koor werd den leden medegedeeld, dat het bestuur in zijn ver gadering van Zaterdag 6 dezer op verzoek van den dirigent, d«n heer Jan Booda be sloten had op 25 en 26 Maart 1927 een Beethoven-concert te geven, ter herdenking an den lOOsten sterfdag van Beethoven op 26 Maart. De groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw is reeds door hel bestuur voor die datums besproken. Naar aanleiding van een bericht in de "portillustratie, als zou bij den heer H. utter, voorzitter van den D. H. V. B., het /oornemen bestaan te bedanken, in ver band met zijn verhuizing van Amsterdam naar Bussum, vernemen wij, dat van een 'ergelijk voornemen bij den bondsvoorzit- er geen geen sprake is. DE ADMINISTRATIE In de circulaire, die bij het programma der H.O.V.-concerten is ingesloten, heeft het bestuur de volgende mededeelingen en verzoeken aan de leden der Orkestvereeni- ging gericht Het bestuur herinnert nogmaals aan de dames om in de Concertzaal de hoeden af te zetten. Enkelen zijn er nog, die aan dit re delijk verzoek niet voldoen. Het is verblijdend dat er in de program ma's van dezen gids drie werken voorkomen welke aan de H.O.V. ten geschenke werden gegeven n.l. Symphonic, No 15 (La Reine) Jos. Haydn, door het bestuur der propaganda-commissie Vysehrad (Symphonische Dichtung) F. Smetana, door mevr. N.N. Tragische Symphonie, Fr. Schubert door den heer W.J. Duyvené de Wit, Amsterdam. Het verlanglijstje van den heer Gerharz is nog L. Cherubini. Ouverture „Die Abencer- ragen." Jos. Haydn. Symphonie No. 4 D dur (Die Uhr.) W.A. Mozart Symphonie No. 46 D dur, K.V. No. 504 (ohne Menuett). F. Schubert. Symphonie No. 4 en 5. F. Mendelssohn Bartholdy. Symphonie No. 3 (Schottische). Jean Sibelius. Symphonie No. 1 en 2. Anton Dvörak. Symphonie No 1, 2, 3 en 4. P. Tschaikowsky. „Romeo et Juliette", Ouverture Fantastique. Benoodigd Orkestmateriaal Partituur en stemmen compleet, plus doubl. 3, 3, 2, 2,1. Hieronder volgt de werkrooster tot en met 30 April Woensdag 10 Maart Jeugdconcert. Zondag 14 Maart Leden-middagconcert. Woensdag 17 Maart Concert. Zohdag 21 Maart Middagconcert-^ Maandag 22 Maart Concert te Leiden. Donderdag 25 Maart Ledenconcert. Zondag 28 Maart Middagconcert. Dinsdag 30 Maart Chr. Oratorium Ver eeniging. Woensdag 31 Maart Chr. Oratorium Ver. Zaterdag 3 April Jeugdconcert. Donderdag 8 April Laatste ledenconcert in dit seizoen. Vriijdag 9 April Concert te Delft. Zondag 11 April Middagconcert. Dinsdag 13 April Teugdconcert. Woensdag 14 April Oratorium (Jahres- eiten) Tilburg. Donderdag 15 April Oratorium (Jareszei- ten) Tilburg. Vacantie der Orkestleden tot en met 27 April. Woensdag 28 April Gen. Re'pititie Haarl. Gem. Koor. Donderdag 29 April Uitvoering Haarl. Gem. Koor. Vrijdag 30 April Houtconcert. Verjaardag H.K.H. Prinses Juliana. In de St. Bavo-stichting te Heemstede, waar hij da laatste jaren woonde, is op 68- jarigen leetfijd overleden de heer J. Preijde, oud-raadslid der gemeente Heemstede. De heer Preijde was raadslid van 19091923, in welk laatste jaar hij zich niet meer her kiesbaar stelde. Gedurende deze periode is hij nog eenigen tijd tijdelijk wethouder en waarnemend burgemeester geweest. In den raad heelt hij deel uitgemaakt van de Financiëele Commissie, de Plantsoenen commissie en van de commissie voor de be zwaarschriften tegen den Hoofdelijken Om slag. De heer Preijde nam met grootcn ijver het raadslidmaatschap waar en werkte zich in de onderscheidene zaken geheel in. Naar zijn adviezen werd gaarne geluisterd en er ook gehoor aan gegeven. Ook buiten het politieke leven was hij een zeer geziene persoonlijkheid. Zoo is hij o.m. lid en langen tijd voorzitter ven het Roomsch-Katholieke Parochiale Armbestuur geweest. Waar dit ook tevens het Regen tencollege van de St. Bavo-stichting is, was hij daar dus ook president van. Verder was hij Beschermheer van de Harmonie „St. Michaël" en eere-Iid van de St. Vincentius- Vcreeniging. Nog is hij lange jaren voorzitter geweest Alleen OR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 van de afd. Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en in de kringen der bloembollenhandelarcn was hij dan ook een niet minder bekende persoonlijkheid. De laatste jaren had de thans overledene zich uit het openbare leven terug getrokken in verband met zijn minder goeden gezond heidstoestand. Woensdag a.s. vindt de ter aarde bestel ling van het stoffelijk overschot plaats in het familiegraf te Heemstede. Vakafdeeling V. Werkplaatspersoneel. Gistermiddag hield bovengenoemde vak afdeeling een vergadering te Haarlem in ge bouw „St. Bavo" te half een. De voorzitter, de heer v. Leur, opende de vergadering met den Christelijken groet en heette de aanwe zigen welkom. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzet ting over de tot stand gekomen loonregeling. Verder besprak v. Leur hetgeen er tot heden plaats had in het bedrijf, wat betreft de over plaatsingen. Werd er in het eerst rekening gehouden met de belangen van het personeel, nu wordt ook dit uit het oog verloren, zelfs menschen met 24 en 26 dienstjaren komen in aanmerking tot overplaatsing. Menschen, die naar Zwolle overgeplaatst worden, moe ten soms in Hattem wonen, zoodat zij met een locaaltje naar hun werk moetan en des avonds eerst laat thuis komen. De voorzitter gaf aan om in gevallen, dat de belangen der betrokkenen ernstig geschaad worden, den raad zich tot de organisatie te wenden. De notulen werden behoudens een bemer king goedgekeurd. Vëhder deelde de voorzitter mede dat er een voorstel ingekomen was van Blerick. Daar dit te laat ingediend was, kqn de voor zitter slechts zijn persoonlijke meening daarover zeggen, doch beloofde dat het op de volgende vergadering aan de orde zou gesteld worden. Aan de orde was toen de verlaging der ta rieven zonder medezeggingschap der premie commissarissen. Alvorens de besprekingen hierover te openen, verzocht de voorzitter de sprekers zakelijk te zijn opdat de bespre kingen niet onvruchtbaar zouden worden. In zijn inleiding over het onderwerp zegt de voorzitter, dat er dikwijls critiek uitge oefend wordt, op het bestuur en wel dat het niet actief genoeg is. Hij moet echter dat ver wijt terugwerpen op de leden, want als men grieven heeft waarom stelt men er dan het bestuur niet mee in kennis, opdat het be stuur aan de hand daarvan zoo noodig ver gaderingen kan uitschrijven. Een genoegen deed het den voorzitter, dat de vergaderingen beter bezocht worden. Er komt meer leven onder het personeel. Men begint te begrij pen dat men wat doen moet om zijn belan gen te behartigen. Dan ontspon zich een levendige bespreking over den toestand op de werkplaatsen in Amersfoort, Utrecht, Blerick, Zwolle, Haar lem en Tilburg. Als resultaat hiervan werd besloten binnen korten tijd een vergadering uit te schrijven van het bestuur, vertegen woordigers van het klein Overleg en de pre mie commissarissen. Na nog enkele sprekers beantwoord te hebben, sloot de voorzitter de goedbezochte vergadering met den Chr. groet. un Een aantal losliggende platen lood op de kerkhuisjes aan de Lepelstraat, deed het vermoeden ontstaan, dat dieven hadden ge tracht hun slag te slaan. Later bleek echter dat de wind de dader was. Faciliteiten voor RijkspersoneeL De „Salatiga" gestrand. Korte-golfverbinding met Curasao tof stand gekomen. De onregelmatigheden in Bergen-op-Zoom. Te water lating van het motorschip „Van Heutz". Het vergane Rijnschip „De Stormpolder" gelicht De lijken der vrouw en der 3 kin deren gevonden. In den toestand te Genève heeit de Zon dag weinig ontspanning gebracht. Ernstig spoorwegongeluk bij Jan José (Cosia Rice), 178 dooden 75 gewonden. Zie .verder ook Laatste Nieuws. Neen, zei commissaris Tenckinck tot onzen verslaggever, laat ze in den Haag de maxi mum-snelheid op dertig kilometers bepalen, laat ze dat ook in Amsterdam doen, maar hier in Haarlem houden we het op 15 kilo meter. En of onze verslaggever hem al on deugend wees op een krantenartikel van Henri Meyer, die het toelaten van onbeperk te snelheid voor autobilisten als het maximum van verkeerszekerheid voor onze wandelende menschheid propageert, voor Haarlem, was onze commissaris niet te ver murwen; in onze goede stad met haar boch tige, smalle straten en vele daarop uitloo- pende stegen, straatjes en slopjes. is een snelheid van 15 kilometers meer dan ge vaarlijk genoeg vindt hij. Heusch, ik gek scheer niet, maar ik heb respect voor de vaderlijke zorgen waarmede onze Commis saris over de veiligheid van Haarlem's voetgangers waakt. Zeker, ik ben ook geen voorstander van al te beperkende bepalin gen, ik heb ook in bewondering gestaan voor het suisende autoverkeer op Parijsche boulevards en daarmede toen vergeleken het dreinend langzame verkeerstempo van onze provinciestad Haarlem, ik ben ook van meening, dat men de voorzorgsmaatregelen niet zoo ver moet doorvoeren, dat de voet gangers niet meer te denken hebben, maar dat de verkeerspolitie voor hen denkt, ik geloof ook dat, hoe sneller en gevaarlijker het verkeer is hoe oplettender de voetgan ger en rijder zal zijn en dus hoe veiliger de straten. Maar er is een grens, en Haarlem is niet met Parijs te vergelijken. Van Haarlem kan men niet verlangen, dat het de panden tusschen Groote Houtstraat en KoningstraatGierstraat neermokert om er een breede boulevard te maken. Dat doet Parijs weL Haarlem kost het te veel aan millioenen. Kreeg Haarlem zoo'n boulevard, op z'n Parijsch, dan konden de auto's er op jakkeren. Maar nu is Haarlem een provin ciestad met bochtige, smalle straten, en dus is het oppassen. Of in Haarlem nu 15 K.M. moet worden gereden, of 20. of 30, wie zal dat uitmaken. Dat is zeker, dat als een ma ximum snelheid wordt toegestaan van 15 K,M., de auto-rijder er 20, 25 van neemt en mag hij er 30 rijden, dan kijkt de politie van zelf niet nauw op 35 K.M. Als er dus 15K.M. mag worden gereden dan worden er dat al licht 20 en 25 en dat is, volgens onzen com missaris, meer dan genoeg voor Haarlem. En de Haarlemsche voetganger zal dat met hem eens zijn. De inzender, die Vrijdag ondei „Damiaatjes" een klacht uitte over den toe stand van den Rijksstraatweg te Santpoort en de verplichting der bewoners daar om toch belasting te betalen, krijgt van aller- zins bevoegde zijde nu reeds een antwoord op zijn vragen. Wij kunnen het volgende mededeeleen; De bewoners van den Rijksweg te Sant poort zijn, wanneer verlichting, rioleering of een trottoir aanwezig is, belastingplichtig.' Bovendien zijn zij belastingplichtig voor het schoonhouden, doch niet voor het onderhoud van den weg. Met nadruk wil ik nog ver klaren, dat het in geen geval is voor onder houd. Barometerstand 9 uur v.m 768. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De Itataarns moeten morgen worden aangestoken om 6.33. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Maart. Hoogste Barometerstand 770.5 m.M. te Brest. Laagste Barometerstand 754.7 m.M. te Isafjord. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Maart: Zwakke tot matigen noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, iets zachter overdag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1