LOTTGERING Verkeersongevallen FlLMPJÈê DE SPAARNEBANK GEEN VERHUIZING VAN DEN RAAD VAN ARBEID. De autobussen. Inbraak in een kerk. De Postzegelveiling welke niet doorging. De voorjaarsuitvoering van den R. K. Kring. Een ernstig ongeval. Jubileum. Personalia. Oude herinneringen? Te Hiüegom. Aanrijding te Overveen. Ontvreemd. HET ZIEKENAPOSTOLAAT VOOR DE RADIO. Het ongeluk bij den houthandel „Het nieuwe Fortuin." Bedriegelijke bankbreuk. Afschaffing van huiswerk bij het middelbaar onderwijs. SCHIETEN. GENERAAL JOUBERT TE OVERVEEN. iilii' VOOR II ST O O r.1 E W EN WÉ VERVE N Gr. Houtstraat - Telefoon 10771 BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. HEEMSTEDE. OVERVEEN, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BLOEMENDAAL. VoordrachtavondDr. Rooyaards. Dc LAATSTE NIEUWS. Een verzoening? De kwestie der Raadszeteh. Iets hoopvoller toestand te Genève. De Engelsche pers over den toestand te Genève. Wat „Daily-Tèlegraph" en „Times" over Genève zeggen. Een der plaatselijke bladen meldde Za terdag, dat het Rijk van plan is het gebouw van den Raad van Arbeid aan het Staten Bolwerk (de voormalige villa van mevrouw Mirandolle) te verkoopen en den Raad van Arbeid in een ander gebouw te huisvesten. De voorzitter van den Raad van Arbeid deelt ons mede dat dit bericht onjuist is. De regeering onderhandelt trouwens in deze kwesties niet. Het is een aangelegen heid, die uitsluitend den Raad van Arbeid aangaat. Ook de mededeeling in het be richt, dat voor het gebouw aan het Staten Bolwerk een ton zou zijn betaald, is onjuist. Op het Kennemerplein is door de politie een autobus van de Gebroeders R. van den dienst Haarlem-IJmuiden aan den dienst onttrokken. De rechter vóórveer was defect De koster van de Gereformeerde kerk aan de Gedempte Oude Gracht heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag, vermoedelijk door middel van eéh valschen sleutel, in de kerk is ingebroken. Ëenige offerbussen werden geledigd; het juiste bedrag van den inhoud is nog niet bekend. Onlangs hebben wij gemeld, dat een Postzegelveiling, uitgaande van de Haarlem1 sche Postzegelbeurs, niet kon geBouden worden in gebouw „St. Bavoalhier, om dat zij gehouden werd na 8 uur des avonds, voor welken tijd de Verordening op de Winkelsluiting geldt. Uit de thans aan de Kamer van Koop handel overgelegde stukken blijkt, dat door B. en W. aan de Kamer advies is gevraagd over deze aangelegenheid. Zij heeft dat ad vies uitgebracht en stond afwijzend tegen over het verzoek van adressanten. O.m. meukte- de Kamer op, dat het haar riet wenschelijk voorkwam, het verzoek van adressanten in te willigen, op grond van de overweging, dat de bezwaren, ver bonden aan het houden van veilingen na sluitingsuur, ook golden voor de onderha vige veiling, daar tal van winkeliers post zegels verjeoopen. Daar adressanten bovendien in de gele genheid zijn. o.m. op Zaterdagmiddag en eventueel op Zaterdagavond tot 10 uur, veilingen te houden, zonder dat ontheffing van de Verordening op de Winkelsluiting behoeft te worden gevraagd, meende de Kamer, dat er geen reden was, in deze een precedent te scheppen. Op dien grond gaf zij in overweging,, af wijzend op het verzoek te beschikken. Naar wij vernemen zal de voorjaarsuitvoe. ring van den R. K. Kring plaats hebben op Vrijdag 30 April a.s., als gewoonlijk in den Stadsschouwburg op het Wilsonsplein. Een varieerend program van cabaret- en kleinkunst zal worden uitgevoerd. Terwijl de smid J. Bonsing, te Vijfhuizen, bezig was om een paard te beslaan, had hij het ongeluk dat bij het afhakken van een hoefnagel een gedeelte daarvan in zijn rechteroog drong. Met hevige pijn is. hij direct naar een oog-arts gegaan in Haarlem, doch deze acht te het geval zoo ernstig, dat hij hem naar het ziekenhuis stuurde te Amsterdam, waar het geval dan ook zoo ernstig bleek, dat het oog verwijderd moest worden. Zaterdag 20 Maart a.s zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer H. J. Lingeman zijn welbekende barbiers- en .kapperszaak in net perceel Vroomstraat no. 6 vestigde. Deze dag zal bij de vele vrienden en ken nissen van den heer Lingeman en zijn u t- gebreide clientèle, naar men ons reeds me dedeelde, niet onopgemerkt voorbijgaan. N&ast dit bovenvermelde jubileum zal de heer Lingeman binnenkort nog een jubileum te vieren krijgen, nl. het feit dat hij 25 jaren bestuurslid is van de af- deeling Haarlem van den Barbiers- en Kap- persbond, waarin hij steeds een zeer be langrijke figuur is geweest en nog is. Velen heeft hij reeds met raad cn daad bijgestaan en zich alleen hierdoor eek vele vrienden verworven. Vrijdag 19 Maart a.s. zal het 25 jaren ge leden zijn. dat de heer C. Sfeman, Caste- Iijnstraat 16, in dienst trad als kleermaker bij de firma A. J. v. d. Steur, Groote Hout straat 48. Daar hij bij zijn superieuren en collega'3 zeer gezien is, zal deze dag voor hem ze ker niet onopgemerkt voorbijgaan. Men schrijft ons: Dezer dagen was de heer P. de B. aan den Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer een kuil aan het graven. Toen hij op een diepte kwam van ongeveer een meter stiet hij plotseling op een houten voorwerp Direct werd aan het geval-Buscb gedacht en met koortsachtigen ijver werd voortgewerkf om het verborgene te voorschijn te bren- Een, wat dan ook na heel veel moeite en rachtsinspanning gelukte en toen bleek, bij nauwkeurige beschouwing, dat het een scheepsluik was. De veronderstelling is wel, dat dit verloren is geraakt, toen de Haar lemmermeer nog niet drooggemalen was. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur had er een botsing plaats nabij de remise. Een vrachtauto moest stoppen, omdat er een groentekar half op den weg stond. Uit de andere richting kwam een Ford van den kruidenier W. J., van den Venneperweg, die het sein om te stoppen niet zag met het gevolg dat de auto tegen de vracht auto reed. Het voorste gedeelte werd to taal ingedrukt. De auto werd buiten dienst gesteld en de kruidenierswaren werden overgeladen. De Ford werd opgehaald door de firma Boyhout. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Tusschen een auto en tram had Zaterdag avond op den Zijlweg bij de Julianalaan een aanrijding plaats. De bestuurder van den auto, J wilde nog vóór de tram de Juliaaalaan inrijden en bemerkte n<et dat de tram reeds in beweging was. Bij nader onivzoek bleek de bestuurder onder in- vtojd van sterken drank te zijn. De auto werd Hcht beschadigd. Proces verbaal werd opgemaakt. Een aantal losliggende platen lood op g«m*«nte een slormlamp en een plank van 4 M. In de St. Dominicuskerk te Arasterdam, hield gistermorgen onder de Hoogmis de ZeerEerw. Keer Pastoor L. J. Willenborg van Bloemendaal een predicatie over het Ziekenapostolaat, welke predicatie per radio werd uitgezonden. Ongetwijfeld hebben zeer velen van deze buitengewone gelegenheid gebruik gemaakt om den stichter van dit apostolaat over het wezen, de werking en de zegenrijke vruchten ervan te hooren spreken en wij zullen deze uiteenzetting uit voerig in ons blad van morgen opnemen.. Een bijzondere aantrekkelijkheid moet het aanhooren dezer toespraak geweest zijn voor de Ziekenhuizen. In de Mariastichting hier ter stede, waar men met den aanleg der radioinstallatie reeds een aanvang had gemaakt, werden nog Zaterdag j.l. de noodige maatregelen ge troffen, dat op enkele afdeetingen het ont vangstation zou kunnen werken en zoo kon den Zondagmorgen de patiënten op de lig- hallen en verschillende genoodigden in de ontvangkamer de Hoogmis en de predicatie in de St. Dominicuskerk met onverdeeld genot beluisteren. De toestellen werkten uit muntend. De patiënten die bij deze radio-ontvangst tegenwoordig waren, toonden hun erkente lijkheid door een telegram van dankbaarheid aan pastoor Willenborg te zenden Ook in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo konden in de rectorskamer verschil lende personen de uitzending beluisteren. Het ongeluk, dat den 50-jarigen zager J. J. H. Zaterdagmorgen op de houtwerf trof, is wel tragisch. Hij was buitengewoon goed gezien onder zijn kameraden, een ijverig wer ker, opgewekt en bovenal trouw huisvader, aie goed zijn besj deed voor zijn vrouw en vijf kinderen. Hij was Zaterdagmorgen vroeg bezig aan zijn gewone werk. het zagen van hout. Hij had een niet te zware lat op de zaagmachine. Nu gebeurt het wel eens dat als een kwast in het hout geraakt wordt,, dc lat opspringt. Dat gebeurde ook Zater dagmorgen. Oewoonlijk kan de zager of zijn helper de lat omlaag drukken of in het erg ste geval op zij springen. Maar Zaterdag morgen had het een treurigen afloop en trof de terugspringende lat den ongelukkige tegen het onderlijf, waarin 'n vercloeding ontstond. Hij wtfrd naar het Gasthuis gebracht. De man overleed. Tot het laatste oogen- blik bleef hij bij kennis. Het gebeurde al vroeg. Als gewoonlijk zou H. zijn schaftuur tje om half negen thuis doorbrengen, wijl hij in de nabijheid van de houtwerf woont. Dc vrouw had zijn boterhammen dan ook al klaar gezet, helaas wachtte haar een andere tijding. Zijn collega's waren diep onder den indruk van het gebeurde. Door de politie van Bloemendaal is Vrij dagavond in arrest gesteld de bouwonder nemer H., wonende te Overveen, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hedenmorgen werd hij voor den Officier van Justitie te Haarlem geleid. Naar wij vernemen moet deze vermoede lijke bankbreuk tot groote bedragen loopen, men spreekt van tienduizenden. De Bloemendaalschc Politie, die het vóór- onderzoek leidde heeft de zaak thans aan den Officier van Justitie overgegeven, die het onderzoek zal voortzetten, hetwelk begrijpelijkerwijs geruimen tijd zal vorderen. Op de vergadering van de Algem. Ver- eeniging bij het M. 0., afdeeling Rotterdam, heeft ir, van Dorp, rector van het Chris telijk Lyceum alhier, gesproken Over de bevordering van zelfwerkzaamheid bij het M. O. door afschaffing van het huilwerk. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat het -huiswerk een probleem is dat dringend om een oplossing vraagt. De leer ling die na een geheelen schooldag zijn avond moet geven aan soms overstelpend huiswerk, krijgt een afschuw van de studie, terwijl aan den anderen kant huiswerk soms noodzakelijk is Ir. v. Dorp sprak ongeveer als volgt; De beste methode van het geven van M. O. hangt nauw samen met het doel van dit onderwijs, n.l. voorbereiding tot hooger onderwijs en alaemeene vorming van hen die later leidende posities Zullen innemen. Dat doel moet bereikt worden door geest en karakter te vormen lot zelfstandigheid, d.i. het vermogen een taak te overzien, bezwaren te zien en uit den weg te ruimen; een verantwoordelijkheidsbesef moet wor den bijgebracht. Dat doel is niet te berei ken in de luister-school, die van de leer lingen eischt, dat zij kunnen weergeven, wat zij thuis geleerd hebben. Luisteren moet zijn: verwerken en opnemen; de leer ling moet leeren lezen omdat tegenwoordig alle kennis uit boeken moet worden geput. De leerai*n moetep geen controle-appara ten zijn, maar leiders. Uitgaande van deze beginselen is op het Christelijk Lyceum te Haarlem een me thode ingevoerd, die het werken voor het cijfer onmogelijk maakt. De orde is gemak kelijker te handhaven, omdat de leerlingen bezig zijn, er is meer aandacht en werk lust, verschillende eigenschappen als opper vlakkigheid komen beter uit, voor nauw gezette leerlingen wordt veel onrust ver meden. Alle huiswerk is echter niet afgeschaft: woordjes leeren, opstellen maken lezen in vreemde talen enz. wordt nog thuis gedaan. Voor de parate kennis _van het eindexa men wordt na Kerstmis van het laatste jaar thuis met den leeraar gerepeteerd. Middelmatigen worden aangespoord thuis het in de school behandelde nog eens na te kijken, betere leerlingen kunnen extra werk thuis maken, indien zij zulks wen- schen. De methode werkt natuurlijk nog niet volmaakt, omdat men herhaaldelijk stuit op oude mistoestanden. Zij zal echter metter tijd de juiste blijken te zijn, omdat zij den leerling niet meer brengt tot een jacht op succes, maar hem leert zijn levensgeluk te zoeken in trouw en arbeidzaamheid. Op de lezing van ir. Van Dorp volgde eenige discussie naar de „N. R. Crt." meldt: Den heer H. de Graaf is het in vele ge vallen niet mogelijk den leerling de voor hem noodige kennis bij te brengen, zonder hem tot luisteren te nopen. Dat er meer praktisch werk in de school kan worden gedaan, daarvan is spreker ook overtuigd. Hij laat zelfs opstellen in de klas maken. Maar hoe zal het met de moderne talen gaan? Verschillende dingen zijn spreker duister gebleven. Hoe pakt men bet aan, het huis werk niet meer mee te geven, maar het op school te laten verrichten? Elke school zal er op aangewezen zijn soms een heel les uur te besteden aan de toepassing van wat er in een vorig is geleerd. Is er dan wel zoo'n groot verschil? Aan den anderen kant schaft de beer Van Dorp toch ook niet heelemaal hr-t huiswerk af. Hoe belet de heer van Dorp den serieu- zen leerling voor zich zelf thuis het op school reeds verrichte nog eens te doen? Uit eigen kracht gaat de leerling dan weer aan den gang. Welke controle is daar op? Op scholen van 400 leerlingen, zooals Rotterdam die heeft, is het systeem prac- tisch onmogelijk. Hun werk kan zeer nuttig zijn bovendien, vooral in een milieu, dat den leerling niets anders heeft, aan te bie den. Zoo zijn er vele leerlingen tegenwoor dig. Bij den eisch, dat de H. B. S. een hoe veelheid examineerbare kennis moet mee geven, zal men telkens weer er toe komen de puntjes op de i te zetten. De leerling komt uit zich zelf dan weer tot huiswerk. De heer Busquet, wees op het groote bezwaar, dat er zoo weinig kinderboeken zijn. vooral voor wiskunde. Vooral voor de zwakkere leerlingen blijft huiswerk noodig. Plet werken in eikaars onmiddellijke na bijheid irriteert de minder vlugge. De heer Willemse wees op de moeilijk heid leerlingen wiskundig te leeren denken. Hoe kan dat anders dan door ze te laten luisteren. De heer van Overbceke wil een midden weg. Kan het huiswerk niet tot 50 pet. be perkt worden? De heer Oberman wees op de groote he terogeniteit van het leerarenpersonel, een bezwaar voor de invoering van het sys teem; op de groote klassen in Rotterdam. Hij ziet nog niet, hoe in Haarlem de lessen verloopen; zouden de eftchen voor het eind examen niet lager moeten worden gesteld? Uit het antwoord van ir. van Dorp slip pen we aan, dat hij de waarde van het luis teren niet onderschat, In Haarlem laat men ook luisteren. Hij wil 't noodzakelijke uitleg gen zoo krachtig laten zijn, dat de leerling daaraan genoeg heeft. Het wiskunde-onder- wijs behoeft hervorming. Hij is het er mee eens, dat er te weinig goede kindcrleerboc- ken zijn, in het bijzonder voor wiskunde. De specifiek Rcttcrdamsche problemen van groote klassen ij van 't milieu, waar uit de leerling komt. De middelbare school dat moet men nooit vergeten is er niet voor de minder dan middelmatigen. Die moeten verdwijnen hoe hard het klinke en is. Ook in Haarlem is het goed gegaan, zoolang de klassen niet grooter dan 24 waren, kwamen ze tot 30 leerlingen, dan kwamen er maar de be huizing der school was zeer slecht moei lijkheden. De middelbare school zal zich on der allerlei invioeden wijzigen. Verminde ring van de eischen wil m. van Dorp niet. vijf en twirftig jaren g 'cn waren ze ze ker niet lager, waarom a het dan nu ook niet kunnen, afgezien van de vraag, wat de oorzaak er van is, dat het nu niet gaat. Met een woord van dank aan den spreker sloot dc heer Oberman de vergadering HAARL. COMPETITIE. Goed voorbeeld, doet goed volgen. Nu B. C. in de 2e ronde zoo'n mooi succes be haalde n.m. 970 p., heeft ook Gen. Joubert- de uiterste krachten ingespannen. Het re sultaat is niet uitgebleven. Het eerste vijftal behaalde 958 p. en het tweede 937 p. Een schitterende uitkomst. In het eerste vijftal behaalden de heeren W. J. Faase, J. A. Rij- kens, A. F. Bos, J. W. F. Fransoo en J. W. Mulder resp. 194, 193, 192, 191 eri 188 p. dus zeer mooie series. De secretaris zal bij het noteeren van dergelijke series met ge noegen den stand hebben opgemaakt. Het tweede vijftal heeft de verwachtin gen overtroffen series als' 183, 184, 189, 189 en 192 p. zijn voor reserves ruim vol doende vooral waar in dit vijftal eenige nog zeer jeugdige krachten zitten. De heer Bu ren werd hoogste schutter met 95 97 p. NATIONALE COMPETITIE. In de le klas knielend behaalde Gen. Joubert 481 p. hetgeen voor deze houding niet voldoende is, hier moet een moyen van 98 p. gehaald worden om tot de eersten te-behooren. Ook in dezen wedstrijd werd de Heer V7. J. Faase hoogstekorpsschutter met de keurige serie van 99 p. Voor de le klas staande werd een mooi totaal van 477 p gehaald. De kleine inzinking in de 2e ronde is hiermede eenigszins goedgemaakt. De voorzitter de heer A. F. Bos gaf een goed voorbeeld met een serie van 99 p. Het 2e vijftal heeft voor de 3e ronde meer dan schitterend geschoten. Om 472 p. bijeen te halen is voor een 2e vijftal een zeer mooie prestatie. In dit vijftal behaalde de zoon van den voorzitter, Han Bos, met niet minder dan 98 p. het hoogste korpsschutter- schap. Hij wordt een waardig opvolger van zijn vader. We kunnen niet nalaten in dit geval ook de prestaties van het 3e vijftal naar voren te brengen. Om in staande houding voor zoo'n vijftal 465 p. te schieten waarbij nog een serie van 86 p. zullen de tanden Wel eens extra op' elkaar zijn gezet. Te meer is deze prestatie te roemen, daar dit vijfatl uit meer bejaarde schutters bestaat. Het oud ste lid van de vereeniging J. v. Keulen eischte voor zich ook de hoogste rechten en schoot niet minder dan 99 p. Ons compliment mogen wij den heer v. Keulen niet onthouden. De uitslag van de derde ronde voor dc Nationale Competitie is als volgt: deelname met zeven vijftallen. Buks staande houding. Ie Afdeeling, Ie vijftal. A. F. Bos 99 punten W. J. J. Faasè 97 J. W. F. Fransen 9? J. W. Mulder 95 J. A. Rijkens 90 Totaal 477 punten He Afdeeling Ie vijftal, H. M. A. A. Bos 98 punten J. A. J. Beeren 98 E. M. van Konijnenburg 93 M. Thierry de Bije Dolelman 92 Paul A. M. Roozen 91 Totaal 472 punten Ille Afdeeling Ie vijftal, J. van Keulen 99 punten Lt. C. Eldermans 95 J. M. Voskuyl 93 E. Th. van Honschooten 92 Th. M. R. van Velsen 86 Totaal 465 punten Ille Afdeeling lie vijftal. H. P. G. M. Lóhman 90 punten J. P. van Gasteren 84 J. Riens 76 B. G. Dorhout Mees 74 J. Bos Az72 Totaal 396 punten Ille Afdeeling Ille v ftal. A. A. Bredius 97 p. P. F. Dorhout Mees 91 B. H. Wezenaar 90 P. W. Lippits 84 E. H. Wortman 80 Totaal 442 p. Ille Afdeeling IVe vijftal. J. Kohier 90 p. H. P. M. van Wayenburg 89 A. F. Bijvoet 84 Jhr. J. P. Teding van Berkhout 82 J. J, A. Lindner 80 Totaal 425 p. Buks knielende houding le afd. le vijftal. W. J. J. Faase 99 p. J. van Keulen 97 J. A. Rijkens 97 J. W. Mulder 95 J. W. F. Fransor 93 Totaal 481 p. De derde ronde kampioenswedstrijd Haar- lemsche Schietbond is ook afgeschoten, re sultaten zijn steeds beter; Buks taande hou ding, 2 eries van 5 schoten achtereen. Ie af deeling 858 punten, lie afdeeling 937 pun ten. Voor de tweede afdeeling is zoover ons bekend was nog nimmer zulk een hoog aantal bereikt. Een eerste vijftal is met deze punten al zeer tevreden. Goed zoo! In de eerste afdeeling schoten mede: Faase 194, Rijkens 193, Bos Sr. 192, Transoo 191 en Mtdder 188 punten. In de tweede afdeeling: Beeren 192, Lt. Eldermans 189, van Konijnenburg 189, Dol leman 184 en Han Bos 183 punten. Ill BelgiëHolland. Neen, lezeres of lezer, vrees niet.... In dit filmpje komt geen verslag van den voetbalwedstrijd BelgiëHolland. Elders m dit nummer vxndt gij er genoeg van. En de sportliefhebbers kunuen daar hun hart op halen. Maar in dit filmpie willen we een aardige bijzonderheid vastleggen, welke ge tuigt van het medeleven door zelfs kiemen met de voetbalsport. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" had, zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegen heden, bulletins uitgegeven en met be- kwamen spoed de bezorging er van uitge voerd. Al ras hingen zij dan ook ;n vele sigarenwinkels en op andere plaatsen, waar zij veel belangstelling trokken. Zoo was het ook voor een sigarenwinkel in de Barrevoetsstraat. Veel menschen verdrongen zich voor de ruit, waar het bulletin hing. Plots komen twee kleine jongens aanlcopen, zes a zeven jaar oud en „jó, BelgiëHolland" roepen ze tot elkaar. Waar zelfs de kle.ne kinderen zich al niet mee bemoeien. Maar het verslag moesten ze lezen. Doch het bulletin hangt te hoog. Geen nood! Hun sportlievendeid is vinding rijk. En den eenen bengel tilt den ander op en torst- zijn last zoolang, tot het heele verslag voorgelezen is. Zoo hebben ze hun sportnieuwsg.erigheid bevredigd. Hoe klein ook, de jongens wisten van BelgiëHolland mee te praten. Ja, ja, van sport weten ze alelmaal mee te praten tegenwoordig! Ondertrouwd; 15 Maart: N, J. V. Leeu wen en J. M. Klossok. Geboren: 11 Maart: A. A. van Altena— .Ouwerkerk, d, 13 Maart'. J. B. ten Hope v. d. Bos, d. C. v. LeeuwenKroon, d. 14 Maart: S. VisserFenetïga, z. 15 Maart: J, G. DiksTimmerman, d. E. de Vlugtde Jong. d. Overleden: 11 Maart. H. v. d. Meer, 25 jaar, K. Lakenstraat. 12 Maart. C. Slot Rol, 56 jaar, Potgieterstraat. 13 Maart. B. v. Schooten, 84 jaar, Hagestraat. J. J. Houkes, 49 jaar, Spaarndammerweg. 14 Maart. C. KruupVlootman, 60 jaar, Kamperlaan,' R. K. Woningbouwvereeniging „St. Bavo." rt icravond had in het café van den heer Stals, Rijksstraatweg, eene bijeen komst plaats van de gegadigden, die zich bij het bestuur van „St. Bavo" hadden opgege ven voor het betrekken van de 99 woningen, welke in aanbouw zijn aan den Vergierde- weg te Oud-Schoten. De voorzitter, de heer Chr. Huijboom, heette de zeer vele aanwezigen welkom en zeide dat het bestuur met genoegen kan me- dedeelen dat, indien de gemeente garant blijft, de huur van deze mooie woningen ten hoogste 5.50 zal bedragen. De woningen voor ouden van dagen en behoeftigen, zullen dan veel lager van huur zijn. De drie win kelhuizen, welke onder deze 99 woningen zijn begrepen, zijn reeds bezet. De namen en adressen van de aanwezigen werden genoteerd, waaruit worden gespeci ficeerd degenen, die hetzij door de huur- commissie of anderszins, binnenkort hun woning moeten verlaten. De eerste 14 wo ningen zullen in de eerste helft van Mei be trokken kunnen worden. Besloten werd, Zondag 21 Maart a.s. des middags 12 uur met de aanwezigen een ex cursie te houden naar de in aanbouw zijnde woningen. Medegedeeld werd, dat de bijdragen in de kosten tijdens den bouw 0.50 per maand zal bedragen. De stortingssom bij het betrek ken der woningen is 10.-. Verder werd medegedeeld, dat ortderzocht zal worden, bij hen, die in aanmerking ko men voor het betrekken van deze woningen, of er huurschuld bestaat. In dat geval zal geen woning verstrekt worden. Na eene korte rondvraag, waarbij de tee- keningen der te bouwen woningen circu leerden, werd deze zeer goed bezochte ver gadering gesloten. Badhuis. In het badhuis aan de Post- laan, werden in de week van 8 t/m. 13 Maart genomen 345 douchebaden, 28 kuip baden. Aan 22 kinderen werd een gratft schoolbad verstrekt. Gelegenheid voor kos- telooze schoolbaden bestaat op Woensdag middag. Diefstal. Bij de politie werd aangifte gedaan dat uit een broeikas aan den Zijl- weg 40 potplanten en eenige stamrozen zijn ontvreemd. Baldadigheid. Zaterdagmiddag onge veer 5 uur, werden door de politie vier jon gens van 13 a 14-jarige leeftijd, afkomstig uit Haarlem aangehouden, die in een villa in Kweekduin een groote partij ruiten had den ingegooid. 5% Nederland 1919 IU|l/4 >011/4 6% Nederland 1923 103 Vis !03l/16 454 Nederl 1917 99 3/g 993/8 1% N.-L 1921 A. •oii'/ie 11i3/l6 6% N.-L 1923 D. 104 104 45 Oude Vaart 46 dito Gem. Eigend. 36 Mij. „Nederland'', 171 Scheepvaart-Unie 1663/4 1661/2 Rotterd. Lloyd 1441/4 Paketvant 195l/4 195 Ouae Boot 77 78 HolL Stoomboot 62 H. V. A. 638i/3 642 Java Cultuur 338 338 Jurgens gew 1651/2 165 Koloniale Bank 191 !/2 192 Indische Bank 1591/a -X. Cert. Handel Mij 148 148 Reso dito :49 1481/a 96 Geconsolideerde 1851/2 393 390 U. S. Sfeel 1281/16 126 Marine comm 10i/2 10 Vorstenlanden '651/4 1651/g Actions id 152 151 Comp. Marc. Arg. 5 5 Poerworedjo 107l/2 378 3781/a 484 483 Deli Batavia 404 404 A'dam Rubber 354 3511/a 3731/, 374 205 201i/2 Wal Sumatra 313 Dordtsche Petr. 375 - Southern Rails 109 II31/2 150 1491/2 935/8 441/4 4^ to H-* to Comm. Maxwel 615/l6 15 MAART EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN 59 45 59.49 PARIJS 9.00 9 03 BRUSSEL 11 341/2 10 88 WEENEN 35 15 35.- LONDEN 12 131/g 12.I33/4 STOCKHOLM 66 67 66 95 OSLO 65.75 64.65 KOPENHAGEN 54 85 54 45 BAZEL 48 08 48.06 NEW-YORK 2 493/4 49U/16 ROME t 10.05 10.01 PRAAG 1 g 7.42 7.41 WARSCHAU 35 35.- Gemeenteraad.Een openbare verga dering van den Raad der gemeente Bloemen daal, wordt gehouden op Donderdag 18 Maart 1926, des namiddags 2 uur op het Raadhuis te Overveen. i De agenda vermeldt 1. Verhuur van een terrein bij den Vijver- weg aan de Vereeniging v oor Jeugdwerk. 2. Verleening bijdrage in de aanleg kosten van een tuin van de Vereeniging voor Jeugdwerk. 3. Overname grond in Kweekduin en langs den Bloemendaalschen weg (ter plaatse met piketten uitgezet.) 4. Vaststelling 3e sup- pletoire begrooting 1925 5. Voorstel tot wij ziging der Gasverordening 6. Voorstel tot wijziging der Verordening op de levering van duinwater.7. Voorstel tot uitbreiding van den dienst van Publieke Werken met een ambtenaar. 8. Definitieve vaststelling uit breidingsplan weerszijden Zijlweg. 9. Voorloopige vaststelling uitbreidingsplan terrein tusschen Kleverlaan en spoorweg Haarlem-Overveen 10. Ontheffing bepalin gen der Bouwverordening 11. Ingekomen stukken. commissie voor kunstavonden van de Ver. Bloemendaal's Bloei" is er, in overleg met den Rector van het Kennemer Lyceum, in geslaagd, een voordrachtavond van Dr. W. Rooyaards te organiseeren op Vrijdag 19 Maart a.s. des avonds om 8.15 uur in de Aula van het Kennemer Lyceum te Over veen. Dr. Rooyaards, die 's middags voor dc leerlingen van het Lyceum 17de eeuwsche en moderne verzen zal voordragen, zal des avonds ten gehoorc brengen: Schcepsprae, van Chr. Huygens; Princelied, Beeckzangh en Wildzangh" van Vondel; Klaghte van de Princesse van Oraniën, van P. C. Hooft; Boerengezelschap, van Bredero; Walkuren- ridder en klokke Roeland, van Rodenbach. Vervolgens zal Dr. Rooyaards, na een inleiding over het gedicht, voordragen „De Ford" van Carol Aderoa van Scheltema. Bloemend. Reddingsbrigade. De heeren G. Cornelisse, M. van Nugteren en A. Wapstra zijn gekozen tot leden van de Technische Commissie der B. R. B. De heer G. Cornelisse, die kort geleden om principieele redenen bedankte als lid van de B. R. B. is op zijn besluit teruggeko men, omdat de redenen, die hem noopten zich uit de brigade terug te trekken, zoo goed als vervallen zijn. Wij kunnen de brigade met dit besluit van den heer Cornelisse feliciteeren, aan gezien de heer C. een der ijverigste en bekwaamste leden der brigade is, boven dien lid van 't bestuur, commissaris van materiaal en leider bij de Dinsdagavond- oefeningen in Stoop's Bad, Gemeentezaken. B, en W. stellen voor, aan de Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal voor 1 per jaar te verhuren, het ongebruikte terrein, gelegen naast de openbare school aan den Vijverweg. Het terrein zal gebruikt worden, om de jeugd in de gelegenheid te stellen onder deskundige leiding zich te oefenen in het kweeken en verzorgen van bloemen en planten. Als voorwaarde voor de verhuring stel len B. en W., dat alle kinderen van ingeze tenen der gemeente, zonder uitzondering of bevoorrechting, voor toelating tot den tuin in aanmerking zullen komen, voor zoover zij zich daartoe aanmelden. B. en W. stellen voor, het aan de Ver eeniging voor Jeugdwerk in huur te geven terrein te omrasteren en hun daartoe een crcdiet van 759 te verleden en als bij drage in de kosten van aanleg van dén tuin aan de Vereeniging 250 subsidie te ver- leenen. B. en W. stellen voor, van de N. V. Klarenaar,, Bxaun en Co.'s Handelmij. voor 1 aan te koopen eenige strooken grond, waardoor de Bloemendaalscheweg tusschen den Militairen weg en den> Tetterodeweg kan worden verbreed. B. en W. bicden ter vaststelling aan de 3e suplctoire begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1925. B, en W. stellen voor, ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening te ver kenen aan J. Groen, C. Metzelaar cn ar. L. J. van Toulon van der Koog In verband met een opmerking van Ged. Staten bieden B. en W. een nadere redactiewijziging van dc wijziging der Alge- meene Politieverordening aan, DE LEVERING VAN DUINWATER. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende dc voorwaarden voor 3c levering van duinwater. Het recht van aansluiting wordt geregeld volgens de huurwaarde van de perceelen. Het tarief voor waterverbruik bedraagt 0.25 per .M3. Eindies Tuinbouw-Wintercursus. Gis teren werd in de Naluurktinds-zaal van de M. U. L, O.-school aan den Vijverweg de cindles van den tweejarigen wintercursus, georganiseerd door de afdeeling Bloemen daalVelsen en van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. Deze eindies werd bijgewoond door de heeren E. W. Hirschfeldt, waarnemend voorzitter van de afdeeling, P. L. van Buercn (sec, en J. Ende, K. Griffioen en H. Heesbergen (Com missie van Toezicht). Na afloop der les werden de volgende diploma's uitgereikt: M. den Otter met zeer veel vrucht, W. Bracker idem, N. M. Uytendaal idem, J. Dekker, idem; P. H. v. Duyn met vrucht, N. F. van Dam idem. Daarna werden de leerlingen door den wn. voorziter toegesproken, die hun den raad gaf, niet stil, te blijven staan, maar voort te gaan om zooveel mogelijk te lee ren. Spr. hoopte, dat op dc vergaderingen van Tuinbouw- en Plantkunde, getoond zou worden, wat op de beide wintercursussen was geleerd. Verder werden de heeren Muyen en van Soest, de leiders van den cursus, bedankt voor den betoonden ijver en hun goed gegeven onedrwijs. De schei dende leerlingen werden vervolgens nog door den 'heer van Soest toegesproken. Spreker roemde den goeden geest op de lessen en de belangstelling van de Commis sie van Toezicht voor den gang van zaken ap den cursus. Ten slctte sprak de heCr M. den Otter nog namens de leerlingen, die dén leiders dank bracht voor de prettige en goede les sen. LONDEN, 15 Maart. Alle gedelegeer den werken te Genève om een verzoening tot stand te brengen. Een oplossing gevonden? GENEVE, 15 Maart. De Duitsche Rijks minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Stre- semann, ontving hedenmiddag te twaalf uur de Duitsche journalisten. Hij legde de volgen de verklaring af: „De oplossing der moeliikheden hangt nu van Zweden af, aan welk land is voorge steld af te zien van zijn tijdelijken R&aüs- zetel en zijn plaats vrii te laten voor Polen. De Zweedsche vertegenwoordiger Unden heeft naar Stockholm geseind, om instruc ties. Deze instructies worden thans afge wacht.'' BERLIJN, 15 Maart. De toestand te Ge nève werd hedenmorgen vroeg iets hoop voller ingezien. Het is echter nog niet be kend, waarin deze betere vooruitzichten be staan. De niet-officieele besprekingen tus schen de leden der delegaties duren voort en schijnen het daarheen te leiden ,dat aan Polen niet een permanenten zetel zal wor den afgestaan, tonder dat daarvoor de toe stemming van Duitschland nocdig zal zijn, d.w. z. rat geen uitbreiding van den Raad zal plaats hebben. In verband hiermede komt het voorstel van Zweden weer naar voren, om een andere mogendheid te doen afzien van haar niet-permanenten zeiel, welke dan aan Polen zal worden gegeven. Ook wordt de mogelijkheid besproken, de vergadering van den Volkenbond op Dinsdag algemeene nieuwe verkiezing van de niet-permanente raadzetels te laten houden. De gistermiddag voorgenomen zitting van den Raad werd tot hedenmorgen uitgesteld. LONDEN, 15 Maart. De pers beoordeelt den toestand van Genève heden morgen voor een deel even donker als tot nu toe, terwijl andere bladen een hoopvoller stemming waarnemen, en wel in hoofdzaak met het cog op de morgen te houden volledige zitting van dep Volkenbond, waardoor de gebeurte nissen der laatste weken duidelijk zullea worden. LONDEN, 15 Maart De „Daily Tele graph" acht een wijziging van het pact van den Volkenbond spoedig noodzakelijk. Ifet blad acht de eerst door Engeland en later door Duitschland voorgestelde oplossing het best. „De „Times" meent, dat de berichten uit Genève uit de verte gezien, iets overdreven aandoen. De hemel zal niet naar beneden vallen, wat ook de vergadering van den Volkenbond zal doen. De Volkenbond zal in de toekomst wel van groote waarde zijn, doch men moet zijn huidige beteekenis niet overschatten en n et aannemen dat het lot der wereld van hem afhangt. Locarno is ook niet veel meer dan een kunstmatige combinatie en een handig diplomatiek werk geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2