De S. D. A. P. en het Gezantschap. Wettelijke Armenzorg; Voornaamste Nieuws ,1 1 I Stadsnieuws. «Él - De a bone em en prijs bed raait root Maart Dinsdag SOsta Jaargang No. 16200 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Mededeelingen van de R.-K. Staatspartij. Onderscheiding. Een mislukte noodlanding. Nederland, raadslid in den Volkenbond? POGING TOT BEHOOVING. HOOFDKANTOOR L. T. B. Overplaatsing van Leiden naar Haarlem. Het visch-afmijn-systeem te IJmuiden. in dit nummer. Op 68-jarigen leeftijd overleed in het St. Bavo^esticht te Heemstede, de Leer J. Preijde, oud-raadslid, oud- tijdelijk wethouder en oud-waarne mend burgemeester van Heemstede. Lentetijd. R.-K. Middenstandsvereeniging. Het geschil over het Brongebouw. De steunactie voor de geteistèrde Streken. Jubileum. „Weldadigheid naar Vermogen". Te Hiliegom. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat lö Haarlem. Agenda 17 Maart De Rijksstraatweg Haarlem—Den Haag zal ook onder Hiliegom bij de Havenbrug verbreed worden. De wegverbreeding zal geschieden ten koste van de mooie boomen ter plaatse, maar de veiligheid van net er- keer eischte een ingrijpende verbetering. In een ofiicteuse bijeenkomst der Raadsleden van Vrijdag j.l. is tot het rooien der boomen en verbiee- ding Vein dc besloten. Een sroede verbetering. Telegrafisch Weerbericht Nieuwe leerlingen voor "Gymnasium, Gem. Lyceum, de 3 H. B. Scholen en de Middelbare School voor meisjes met 5-j. cursus. 10-Jarig bestaan R.-K. Mandoline club „Santa Lucia". Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsch Kwartier. Hinderwet. Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 358 Bureaus: NASSAULAAN 49 Telefoon Nc. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970 Advertcntiëi, 35 cents regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct per regel Vraag, en aanbod-adv, - tentiên 14 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken cioo; f 7jjij bij een ongeval met f tl ^'1 ver'ies van een hand, f hij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: IvvJUU» verlies van beide armen. bc'de beenen of beide oogbn 1 li," -n-odeV'-n »?oor: «JU- een voet of een oog: dm verlies van een duim of wijsvinger: fCfl bij 'n breuk val)f'Afi •bijveriiesv.ee> 1 JU." been of arm: IflU" andere vinger. Er is de laatste dagen in de pers meenings- verschil geweest over hetgeen de leider der S. D. A. P., de heer Albarda, bij het alge meen debat in de Kamer over de regeerings- verklaring van den heer de Geer omtrent de houding der socialisten met betrekking tot den Gezanlschapspost bij het Vaticaan gezegd heeft. Wij nemen daarom het desbe treffende gedeelte van de rede des heeren Albarda uit de gisterenavond verschenen Handelingen der Kamer over: „Wij, sociaal-democralen, zei hij, kunnen ons voorstellen de heer Vliegen sprak bok reeds op 10 November die gedachte uit dat er omstandigheden zijn, waarin wij ons bereid kunnen verklaren, tot herstel of bestendiging van het gezantschap bij den Paus mede te werken. Van antipapisten, zooals de heeren Ker sten en Lingbeek kan men zich dat niet voorstellen; zij achten dat gezantschap be paald schadelijk, n.l. voor het godsdienstig leyen in ons land, en zij achten het misschien beleedigend, in elk geval verkeerd voor het karakter der natie. Maar wij zien aan dit gezantschap— wij zeggen het ronduit, gelijk wij altijd hebben gedaan geen groote ge varen en geen groote nadeelen verbonden. Wij zouden dus bereid kunnen zijn tot het herstel mede te werken, als daarmede an dere groote belangen konden worden bevor derd. Daarom hebben wij ons in de maand November bereid getoond, toen pogingen werden aangewend tot het vormen van een democratisch meerderheids-Kabinet, mede te werken tot het behoud van het gezant schap Het spreekt vanzelf, dat, als men overweegt om met andere partijen een meer derheid te vormen, eenige inschikkelijkheid moet worden betoond en van weerszijden wel op sommige punten eenige concessies moeten worden gedaan, maar tot deze con cessie konden wij ons gemakkelijk bereid verklaren. Het kostte ons niet veel zelfover winning, want wij zijn geen anti-papisten en vreezen van het gezantschap bij den Paus geen nadeelen en geen gevaren De heer Vliegen heeft dat reeds op 10 November uit eengezet. Men leze het maar eens na in de Handelingen op pagina 243. Maar thans bestaat voor ons geen enkele reden om deze zaak anders dan op zich zelf te beschouwen. De Minister-President heeft gisteren zelfs uitdrukkelijk de Kamer uitge- noodigd, om dit vraagstuk zakelijk en op zich zelf te beschouwen. Aan die uitnoodi- ging zullen wij volgaarne voldoen. Er is zelfs een reden, dig ons beweegt om nu opzette- 'iik alle bijoverwegingen ter zijde te laten wil het ronduit zeggen: wij dingen niet naar de gunst van de Roomsch-Katholieke Staatspartij; wij zoeken niet haar in het ge- lei te komen Als wij bereid zijn met haar een democratische Regeering te vormen, dan is dat omdat wij zoowel haar als ons zelf daartoe verplicht achten in het belang van iet land en in het bijzonder in het belang van de arbeidersklasse. Zoolang zij die ver plichting niet gevoelt of niet erkent, hebben wij geen reden tegenover haar bijzondere tegemoetkomendheid te toonen, die óns zou maken tot vleiers of bedelaars Als de Katholieken nu het gezantschap bij den Paus misschien voor de tweede maal zullen zien opgeheven, dan mogen zij be denken, dat hun toetreding tot een democra tische meerderheid hun het voortbestaan van dat gezantschap zou hebben verzekerd Hieruit blijkt dus overduidelijk, dat de socialisten bij de nieuwe stemming over den Valicaanschen Gczantschapspost zullen tegen stemmen Ook mr. Marchant heeft al verklaard, dat de vrijz. democraten er niets meer voor voelen, zoodat nu al gezegd kan worden, dat mét de coalitie ook het Gezant schap bij den Paus van de baan is. Volgens de wet berust de zorg voor de genen die in armoede verkeeren op de eer ste plaats op hen. die ingevolge de wet tol onderstand gehouden zijn, d. op de bloed verwanten in de rechte opgaande en neder dalende lijn Dus ouders hebben te zorgen voor hunne kinderen ook al zijn die ge trouwd en kinderen hebben te zorgen voor hunne ouders, als zij door ziekte of ge breken of om welke redenen dan ook niet in staat zijn in hun eigen onderhoud te voor zien. Evenzoo grootouders voor hunne klein kinderen en omgekeerd. Wanneer zij, die volgens de wet tot on derstand gehouden zijn. onmachtig zijn om de helpende hand te bieden er. wanneer hulp van 'andere familieleden of particulieren on voldoende is treedt het armbestuur op Men onderscheidt als regel drieërlei arm besturen t w.: a burgerlijke armbesturen dat zijn arm besturen. door de burgerlijke overheid gere geld en van harentwege bestuurd: v b. kerkelijke armbesturen dat £ljn instel- kngen eener kerkelijke gemeente en vanwege die kerkeliike gemeente geregeld en bestuurd: c bijzondere armbesturen, dat zijn instel lingen door particulieren ingericht. Het be- tieft hier als regel stichtingen die een bij zonder doel van liefdadigheid nastreven cn zich niet met de algemeene armenzorg in- 'aten Hij, die armlastig is. is dus als regel aan gewezen of op het burgerlijk armbestuur of op het kerkelijk armbestuur of' op beide te zamen Dubbele bedeeling d. i. bedeeling van het burgerlijk en kerkelijk armbestuur gezamen lijk. komt veelvuldig voor en de overheid werkt die dubbele verdeeling zooveel mo gelijk in de hand. In enkele gemeenten geschiedt bedeelina uilsluitend door kerkelijke armbesturen Dit zijn gemeenten waar de kerkelijke armbestu ren over voldoende middelen beschikken om ir. de armenzorg te voorzien, waar nagenoeg alle menschen bii een kerkelijke gemeen schap zijn aangesloten en waar geen burger lijk armbestuur aanwezig is De afwezigheid van een buigerlijk armbv stuur ontheft de burgerlijke overheid niet va-n hare verplichting om in de armenzorg op behoorlijke wijze te voorzien, want in dat geval treedt het College van Burgemeester en Wethouders als armbestuur op. Indien iemand gebrek heeft aan het allernoodzake lijkste en hij ontvangt op andere wijze geen ondersteuning, dan kan hij zich bij gebreke van een burgerlijk armbestuur tot Burge meester en Wethouders wenden. De Wet zegt dienaangaande: „Het bestuur van een burgerlijke instel ling en bij gebreke daarvan Burgemeester en Wethouders van de gemeente, waar de arme zich bevindt, beslissen zonder beroep op het verzoek om ondersteuning. ..Indien ondersteuning wordt geweigerd, met de kennelijke bedoeling om armen van ondersteuning uit te sluiten op gronden, niet overeenkomende met de bestemming van de burgerlijke armenverzorging, kan door de Kroon worden beslist, dat onderstand moet worden toegekend. ,,De burgerlijke instelling en bij gebreke van zoodanige instelling. Burgemeester en Wethouders, ziin gehouden tot uitvoering van "ie beslissing. Uit het aangehaalde bliikt dat de gemeen te. waar de arme zich bevindt, tot onderstand veiplicht is, dus niet iemand's woonplaats is beslissend, doch de plaats waar hij zich op houdt, al is dat oponthoud ook maar van zeer tijdelijk en aard. Deze bepaling leidt tot eigenaardige consequentie's. of liever gezegd tot groote onbillijkheden. Wij zullen eens n paar voorbeelden noemen Iemand uit Haar lem kreeg len huize zijner familieleden in eer, naburige gemeente, waar hij voor een paar dagen gelogeerd was. een ernstige ziekte, zoodat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. De verpleging in een zie kenhuis duurt al ruim een half jaar. maar Haarlem trekt zich van het geval niets aan, want zoo redeneert Haarlem op het oogenblik dat ondersteuning noodzakelijk was. bevond de patiënt zich niet te Haar lem en is Haarlem dus niet tot ondersteu ning verplicht. Een ander voorbeeld. Een ingezetene van Haarlem kreeg op het sportterrein te Schoten bij het voetballen een ongeluk hetgeen een behandeling in het ziekenhuis gedurende drie maanden noodza kelijk maakte. Schoten kon deze behandeling betalen, al betrof het ook een ingezetene 'qn Haarlem, want te Schoten was het geluk gebeurd. En van het standpunt der Armenwet ge zien. was in beide gevallen Haarlem vol komen in zijn recht. De aansprakelijkheid voor de„kosten van. armlastige krankzinnigen is evenwel andets geregeld. Deze kosten zijn voor rekening der tijdstip dat zijn opnemimt in een krankzinni- gesticht noodzakelijk is. wettelijke woon plaats heeft. De verblijfplaats doet hier dus niets ter zake. Toch kunnen ook hier onbil lijkheden voorkomen Zooals de lezer weet, heeft de minderjarige de woonplaats ten hui ze van zijn vader of voogd, de vrouw ten huize van haren man, de onder curateele gestelde ten huize van zijn curator. Iemand, die onder curateele staat en te Hasricm woont, wordt krankzinnig, terwijl de curator te Amsterdam woont. In dat ge val heeft Amsterdam en niet Haarlem te be talen Is de woonplaats van een krankzinnige niet aan te wijzen, zooals b.v. bij een zwei - ver dan komen de vernleegkosten ten laste van 's Rijks kas Als men het vorenstaande gelezen heeft, zal men ook wel begrijpen zal men begrij pen, dat er lusschen de gemeenten nogal eens geschillen zijn. zooals omtrent de aan sprakelijkheid van de kosten van armlasti gen. als van krankzinnigen Daarom is in dc Armenwet ook een bepaling opgenomen, die de beslissing dezer geschillen aan Gedepu teerde Staten of in sommige gevallen aan de Kroon opdraagt BONDSBESTUURSVERG A DERING Op Zaterdag 13 Maart i.l. vergaderde te Utrecht het Bestuur van den Alg -mee- nen Bond van R K Rijkskieskringorgani- .acies in Nederland Behalve het bestuur, dat volledig aan wezig was, waren ter vergadering mede aanwezig de heeren prol. Aengenent. prof. mr. dr Van der Grinten en G. P Bon, leden der Reorganisatie-Commissie, niet j lid zijnde van het Bondsbestuur. Na opening door den Bondsvoorzitter wordt in behandeling genomen het Rap- port der Reorganisatie-Commissie Eenige door het Bondsbestuur in over weging gegeven wijzigingen worden door de Commissie overgenomen, waarna het Bondsbestuur eenstemmig tot het besluit kwam de voorstellen der Commissie bit de Bondsvergadering aan te bevelen. Ingesteld wordt een Commissie tot het ontwerpen van een Kiesreglement, dat zich zal aansluiten op de voorgestelde reorgani satie. Uitgenoodigd worden om in die Com missie zitting te nemen: de Bondsvoorzit ter als voorzitter en als leden de heeren ir Bongaerts, prof. mr. dr v d. Ginten, mr. dr A. van Rijckevorsel en prof dr J Veraart Na goedkeuring der notulen en voorle zing der ingekomen stukken, brengt de penningmeester verslag uit over den stand der contributieafdracht. Naar aanleiding van het verzoek van hei R K Werkliedenverbond om eene studie commissie re benoemen ter bestudeering van het vraagstuk eener Sociale Kamer, wordt besloten dit vraagstuk naar den toe- komstigen Partijraad te verwijzen. De behandeling van het vraagpunt in hoeverre de leiding der Kiesvereeniging actie kan en/of moet voeren voor het Po litiek Advies, wordt uitgesteld tot de vol gende bestuursvergadering van 5 Juni a.s., wijl de tijd voor een gezette bespreking dezer zaak thans ontbrak Daarna wordt de agenda der a.s Bonds vergadering vastgesteld. waarop o.a de. motie-Groningen met praeadvies van het Bondsbestuur werd geplaatst De datum dier vergadering werd bepaald op Vrijdag en Zaterdag 11 en 12 Juni a.s Na gehouden rondvraag werd de verga dering gesloten. Het lid der Eerste Kamer Mr. H. Ver kouteren, die dezer dagen den 70-jarigen leeftijd bereikte, is door H. M de Konin gin lot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw benoemd. Militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden gedood. Maandagmiddag omstreeks 1 uur is een militair vliegtuig, dat een noodlanding wilde doen t? Beuningen nabij Nijmegen van een hoog.e van ongeveer 30 meter neer gestort Van de beide inzittenden was één op slag dood, terwijl de andere, na nog en- kele oogenblikken te hebben geleefd, even eens den geest gaf. De namen van de slechtoffers zijn nog niet bekend. Omtrent het vliegongeluk te Beuningen, waar twee onzer militaire vliegers het leven hebben gelaten, vallen weinig bijzonderheden meer te melden, buiten het reeds medege deelde. De mededeelingen van ooggetuigen, beves tigen hetgeen reeds omtrent de toedracht der zaak is gemeld. Het vliegtuig, de Fokker-verkenner 493, was uit de richting Nijmegen eerst laag over. Weurt komen drijven.. Men leidt daaruit af, dat naar een landingsterrein werd gpzochl. en dat de vliegers dit dan ook gevonden hadden in het z.g. „Veld." Juist toen de Fokker over eenige hooge populieren, die aan de grens van het „Veld siaan, was heengekomen en men de daling in de weide verwachtte, zagen de weinige ooggetuigen tot hun ontzetting het toestel over den kop slaan en omlaag sorten De zware motor drong diep in den grond Onder de overblijfselen van het töesïel wer den de beide inzittenden met gebroken ar men en beenen en andere zware verwon dingen gehaald. De een, Van der Kamp. overleed na eenige oogenblikken; de andere: Jansen, streed nog drie kwartier met den dood, en overleed ook toen, zonder tot be- wustzijn te zijn gekomen. De omgekomenen waren nog jonge men schen. Sergeant-vlieger A. M. L. H. Jansen was afkomstig uit Hilversum: sergeant-meca nicien B van der Kamp was geboren te Herwen en Aerdt. Beiden waren gebrevet teerd en gerechtigd als piloot op te treden. Op dezen noodlottigen tocht was Jansen bestuurder. In den laten namiddag arriveerde een zie kenauto uit Soesterberg om de lijken, die in het R. K. Liefdesgesticht te Bèuningen wa ren ondergebracht, naar Soestérbërg te transporteeren. De overblijfselen van het vliegtuig zullen door technisch personeel van Soesterberg worden weggehaald. Kapitein Versteeg bracht een bezoek aan de plaats des onheils. De oorzaak van het ongeluk is nog niet met zekerheid vastge steld Nader wordt gemeld: Het had bevreemding gewekt, dat, ter wijl het vliegongeluk omstreeks 12 uur ge beurd was, dit eerst omstreeks twee uur in Nijmegen, dat zeer nabij Beuningen Ligt, be kend is geworden. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat de omwonenden, nadat het vliegtuig was neergestort, zonder den burgemeester of veldwachter van het gebeurde in kennis te stellen, de stervende slachtoffers onder de wrakstukken vandaan hebben gehaald, hen hebben gefouilleerd, kortom allerlei dingen hebben gedaan, -lie zij op eigen gelegenheid niet hadden mogen deen. Omstreeks 1 uur n.m. zoo wordt nog ge meld, een uur dus na het ongeluk, kreeg de wachtmeester van de marechaussee, die in verband met den watersnood in Winssum >s gedetacheerd, van een particulier bericht van het gebeurde. Onmiddellijk begaf hij zich naar Beuningen, waarschuwde, bij afwe zigheid van den burgemeester, de rijks- en gemeentepolitie, stelde zich telefonisch met Soesterberg in verbinding, waarschuwde den Officier van Justitie en nam verder alle te treffen maatregelen. Naar nog wordt vernomen, is uit het on derzoek van de deskundigen komen vast te staan, dat er vermoedelijk geen noodlanding heeft plaats gehad. Dit zou zijn op te maken uit de wijze, waarop de overblijfselen van het vliegtuig op den grond lagen. Ware dit wel geschied, dan had het toestel anders op den grond moeter. liggen Waarschijnlijk is het laag vliegen mede in verband met een verkenningsopdracht ge schied. Maar in eik geval, had deze manier van vliegen zeer de aandacht getrokken. Wellicht is de val het gevolg van een vliegfout, waarbij de bestuurder geen gele genheid meer heeft gehad hel toestel in evenwicht te brengen. De verongelukte sergeant Jansen was reeds vijf jaar als vlieger gebrevetteerd en stond bekend als een ervaren vlieger. Jan sen was gehuwd. Van der Kamp was Donderdag j.l. in het huwelijk getreden. Hij was Zondag van ver lof teruggekeerd Juist voor het ongeluk was hij boven Herwen en Aerdt gepasseerd, waar hij, zooals gemeld, vroeger woonachtig was. De groet, welken hij toen naar beneden zwaaide, was zijn laatste. Beiden waren on geveer 30 jaar oud. Naar de „Msb." uit Genève verneemt, heeft zich de Volkenbondscrisis te Genève zoo plotseling ontwikkeld dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat Ne derland dezer dagen tot lid van den Vol- kenbondsraad wordt' gekozen. Uit "èen Maandag door Stresemann afge legde verklaring is namelijk af te leiden, dat Duitschland bereid zou zijn, mede te /.erken tot een oplossing der crisis, in dien zin, dat twee niet-permanente raadsleden aftreden; bijvoorbeeld België en Zweden en dat daarvoor Polen en een andere onzij lige staat zullen gekozen worden Denemarken en Nederland schijner hiervoor dan het eerst in aanmerking tv komen Een enkele onmiddellijke vervanging van Zweden door Polen zou Stresemann niet kunnen aanvaarden. St. Jozefs-gezellen gebouw, Jansstraat 59 Recreatie-avond 810 uur Repetitie Utile Dulci 8 uur Elftalcommissie R.K.V.Z. 8 uur Tooneelclub St. Ge- nesius kwart over 8 uur. KJeine Tkcresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 3—4 uur. Tempelier straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag va.n 89K uur R -K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit ,St Bavo", Smedestraat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uuj\ 's-middrgs van 35 uur. 's-avonds van half 8half 9 uur. s Zaterdags alleen van 9.H 12 uur. R -K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloetn- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en s avonds vm 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 A;beid.-bems voor R.-P. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen cn aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau B! weg 309 Overveen (dr C Boschl. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraal 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uui Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken at. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 r- Zondags en Woensdags van 810 uui n m. g'ezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 7-1 des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Terwijl de schoenmaker P. v. H., wonen de te Zwanenburg nabij Halfweg reed, werd hij plotseling door een man aangeroepen om even af te stappen. H., in '1 geheel geen kwaad vermoedende en in de meeniijg ver- keerende, dat een kennis van hem riep, voldeed aan 'f verzoek, maar wist niet hoe hij het had toen de man hem om z'n geld vroeg en een grooten hond, die achter hem stond, een toeschietende houding liet aan nemen. H. stond eerst in tweestrijd, maar begreep dat er spoedig gehandeld moest worden en waagde het om op z'n rijwiel le springen en hard weg te rijden. Zijn aan rander liet hierop den hond los, die H. na rende en trachtte le grijpen, hetgeen ech ter niet gelukte, zoodat de schoenmaker er heelhuids afkwam. De politie stelt, een onderzoek in. Naar wij vernemen wordt het hoofdkan- toor van den Dioc. Land- en Tuinbouw - bond overgeplaatst van Leiden naar Haar- j lem. Het zal gevestigd worden in perceel Lange Begijnestraat 20. Wij hebben de vorige week melding moe ten maken van het fiasco, dat men ge maakt heeft met de proef om te komfcn tot kwaliteit genoteerd, door de reeders in de vischhal, waarbij men nit eens meer dan 1/3 deel van den voorgenomen proeftijd wilde laten doorgaan. Door dezen uitslag kwamen wij tot de slotsom, dat het niet waarschijnlijk was te achten, dat in een reeks van jaren verandering zou komen. Thans blijkt ons echter, dat de betrokke nen, die een verbetering nastreven, niet zoo ontmoedigd zijn, doordat zij de overtuiging dragen, dat bet nu gevolgde systeem geheel niet meer voldoet aan de eischen des tijds en er een electrische afmijninrichting moet komen. Van officieuze zijde werd ons dan ook medegedeeld, dat men reeds weer be zig is aan het voorbereiden van een nieu we proef in die richting. Een der kooplie den, die bij de mislukte proefneming de vo rige week een zeer belangrijke rol had ge speeld, wiens meening we dienaangaande vroegen, verzekerde ons dat het tenslotte ook zeer zeker zoover zal komen, dat een nieuw systeem wordt ingeveoerd. Het te genwoordige is absoluut niet te handhaven. Doch de beide genomen proeven moesten mislukken, en onze zegsman heeft daartoe meegewerkt, niet uit conservatisme voor het bertaande, doch omdat het op deze wijze volstrekt niet kan voldoen. Op onze vraag wat er dan aan veranderd moest worden, gaf hij, onomwonden te kennen, dat daarvoor de visch, naar de waKteit genoteerd, door de reeders in de markt moet worden geplaatst. Tronwens de reeders weten dat en het lijkt dat ook zij dien kant wel heen willen. Maandagmor gen was er tenminste een reeder geweest, die de visch aldus in de markt had ge plaatst en, hij dacht, niet tot schade der betrokkene. Hierop grondde hij dc veron derstelling dad de nieuwe proef vrij zeker in die richting zal gaan en dan, misschien, kans van welslagen zal hebben. Van gemeentewege is men hedenmorgen begonnen met de plaatsing van de drinkwa- terfonteintjes op de verschillende straten en pleinen van onze stad. In de jongste bestuursvergadering is bij loting de rooster van aftreding der be stuursleden, geen voorzitters van onderaf- deelingen zijnde, als volgt vastgesteld: In 1927 treden af de heeren P. J. M. van Tetcring en J. van der Pigge? in 1928 de heeren Joh. F. Lamp en W. J. B. van Lien in 1929 de heeren H, J. M, Bartels, J, F G. Huizing en R. A. J M„ Schlatman. Door de Haarlemsche Rechtbank is he den wederom 14 dagen uitstel verleend aan Mr. P. Tjeenk Willink, voor het dienen van repliek inzake het bekende geschil tusschen de gemeente Haarlem en de Mij. tot Ex ploitatie -van Staalwaterbronnen, betreffen de het Brongebouw. Nog is binnengekomen bij de N.V. de Spaarnebank een gift van 200 van het Hofje van Berensteyn als bijdrage voor de getroffenen bij den watersnood. Mej, Joh. Verploeg vierde heden haar 25- jarig dienstjubileum bij de firma G. de Vleeshouwer en Co. in de Gierstraat, 's Morgens bood de oudste firmant, na een hartelijk speechje, haar een enveloppe met inhoud aan. De collega's van de jubilaresse hadden verschillende cadeaux gegeven: een zilveren couvert, een pendule, een fruit mand, een handwerkmandje en veel bloe men. Het atelier was versierd met slingers en groen. Onder allerlei versnaperingen en een gezellig samenzijn op de muziek van een pathéfoon werd het feest in intiemen kring gevierd. Maandelijks Overzicht van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen In Februari is uitgegeven. Brood 174.46 Wekelijksche Ondersteuning 464.80 Losse Giften 301 Totaal 939.26 Een mislukte noodlanding. Militair vlieg tuig neergestort. De twee inzittenden gedood. Groote brand bij de fa. Stokvis en Zn. te Rotterdam. Overstrooming en wegverbetering. Nederland raadslid in den Volkenbond? De tabakswet. Zal het banderollenstelsal worden afgeschaft? Succes van nachtelijk luchtverkeer. Gewijzigde voorschriften in het Rusttij den- en Arbeidslijstenbesluit. Mededeelingen van de R. K. Staatspartij. Volgens de laatste berichten uit Genève schijnt de oplossing van het conflict nabij. De assemblee is tot morgen verdaagd. Spoorwegongeluk bij Parijs. Bij het spoorwegongeluk in Costa Rfca hebben ongeveer 250 menschen bet leven verloren. Tot aartsbisschop van Mechelen is be noemd Mgr. van Roey, vicaris-generaal van het bisdom. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m 772. Vooruit. Sociëteit „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop combinatie half 9 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Cursus Fransch 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Be stuur Volksbond half 8 uur. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.35 Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Maart. Hoogste Barometerstand 770.8 m.M. te Shields. Laagste Baromaterstand 755.0 m.M te Isafjord. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Maart: Meest zwakke noordoostelijke tot noor delijken wind, licht tot halfbewolkt droog weer. koude nacht, overdag iets zachter. Dit jaar zal, naar wij vernemen, dc in schrijving (die voor den loopenden cursus door de reorganisatie eerst in Juni 1925 kon plaats vinden) veel vroeger geschieden. Vermoedelijk zal daartoe half April a.s. reeds gelegenheid zijn; de juiste data en de uren, waarop aangifte aan de scholen zal kunnen plaats hebben, zal wel bij adverten tie in dit blad nader worden bekend ge maakt. Heden bestaat de welbekende Mandoline club „Santa Lucia" tien jaar. Deze veree niging heeft zich in den loop der jaren zoo veel sympathie verworven, dat dit tweede lustrum wordt meegeleefd door tal van be- vrienden. Het spreekt echter van zelf, dat in den Vastentijd de lustrum-viering niet plaats heeft. Wel wordt er door het bestuur en een speciaal comité gewerkt aan de voorbereiding van een feest naar den aard der jubileerende vereeniging, dat na Pa- schen op drie verschillende data zal gege ven worden. In de laatstgehouden bestuursvergadering van bovengenoemden bond werd vastge steld. dat ook dit jaar dc verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana feestelijk zal wor den herdacht. In beginsel werd besloten tot het houden van een optocht met vaandel en muziek, bij genoegzame deelname gecostu- meerd en waarvoor ook prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Des avonds komen de ongeveer 400 kin deren in het Bavogebouw bijeen alwaar een paedagogisch poppenspel en goocheltoeren zullen worden vertoond, terwijl nog ver schillend^ versnaperingen worden verstrekt B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 29 Maart e.k. 's voormiddags ten 11/4 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdecling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van S, Planting om vergunning tot oprichting van eene in richting voor machinale houtbewerking in het perceel aan het Nieuw Heiligland no. 2 kad, sectie D no. 159 door het daarin plaat sen van drie electromotoren met een geza menlijk vermogen van 11 P.K. voor het aan drijven van diverse werktuigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1