Radio-omroep. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. Inzake de oneenigheid in den Volkenbond is nog geen oplossing be reikt. Spoorwegongeluk bi| Parijs. Zes en dertig gewonden. Mijn ongeluk bij Beuthen. 34 mijnwerkers ingesloten. Onder de Radio-berichten: De zitting der Assemblee te Genève is uitgesteld tot morgen. Een nieuwe oplossing te Genève wordt gezocht in vrijwillig uittreden. Tot opvolger van Kardinaal Mercier is benoemd Mgr. van Roey, vicaris-gene raal. Bij het spoorwegongeluk van San José ziin 230 personen om iiet teven gekomen. De buitengewone zitting pan den Volkenbond. Een nieuwe oplossing. Ook Benesj zou willen aftreden. De nieuwe aartsbisschop van Mechelen. FEUILLETON. UIT HET ND- f Groote brand te Tourcoing. Een kwajongensstreek. Het spoorwegongeluk bij San José. Inzage van bescheiden voor de belasting. Tabakswet. Hofbericht. Telegraaf-verdrag met Belg'ë, De staatsbegrooiing in de Tweede Kamer. Een telegram van hulde. Het s.s. Sirena. Afscheid van minister Waszink als burgemeester van Heerlen. LEGEP. EN VLOOT. Lichting 1926, le ploeg. De buitengewone zitting van den Volker'iond. Een motie van Poolsche Se jrr,leden. Vertegenwoordigers van allo parlementaire groepen en partijen kwamen heden bijeen onder voorzitterschap van den president der Sejm. Met algemeene stemmen werd een motie aangenoen, inhoudende, dat de land dag zich zou verzetten tegen elke tactiek om te transigeeren betreffende het recht van Polen op een permanenten zetel in den V. B.-Raad. De correspondent van de „Petit Parisien" te Genève meidt, dat Luther Zaterdag per soonlijk bij Vandcrvelde en Unden stappen heeft gedaan om niet hun steun te verlee- nen aan het plan, gevormd door vertegen woordigers van de kleine Entente om af te zien van hun zetel ten gunste van Polen. Een nieuw denkbeeld. De correspondent van de Matin" te Ge nève seint, dat het denkbeeld vorm begint aan te nemen, dat de -zes tijdelijke leden van den Raad gelijktijdig hun ontslag zou den nemen, waardoor de verkiezingen voor den Raad zes maanden eerder zouden moe ten woren gehouden. 1 De plannen in Zuid-Europa. De delegaties der bij de toestanden op den Balkan en in Midden-Europa direct- be lang bebbende mogendheden maken van hun vacantietijd gebruik om toenadering tot ei kaar te zoeken, teneinde hun gemeenschap pelijke belangen te behartigen. De bezorgd heid voor de cventueele vorming van een Groot-Duitsch bloc (Duitschland en Oosten- rijkj doet verschillende landen ooren hebben naar Mussolini's plannen voor een hervet- zekeringspact daartegen. Belgrado en Rome schijnen het al wel zoo wat eens te zijn. Zuid-Slavië zoif afzien van een met Fiume concurrecrende haven in de Adriatische Zee, wsarvoor Italië het'zoo veel mogelijk zou steunen in zijn plannen betreffende Saloniki en zijn handelsbelangen aldaar, waarvoor men het echter veer eens moet worden met Griekenland's dictator Pangalos, die deze havenstad gaarne uitgebouwd zou willen zien tort een bolwerk van Griekenland Nu verneemt de „Times" uit Athéne, dat de Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken instructie heeft gekregen te Genève te blijven en daar met de Zuid-Slavische delegatie over de hangende quaeslies en inzonderheid over de spoorwegaangelegen heid. te onderhandelen. Ook de directeur van het spoorwegwezen ie gisteravond naar Genève vertrokken, ten einde als deskun dige aan de besprekingen deel te nemea De Grieksche gezant te Balgrado, die naar Parijs is vertrakken (Frankrijk is als sup porter van de kleine Entente natuurlijk ook bij al deze nieuwe plannen betrokken) heeft eveneens instructie gekregen naar Genève te gaan. De stemming in Spanje. Urt de telegrammen uit Madrid blijkt, dat de Spaansche pers 'schier eenstemmig Duitschland de schuld geeft voor de on eenigheid in den Volkenbond. De as. zitting der Vergadering. Dc berichten uit Genève melden eenslui dend. dat als er geen oplossing gevonden wordt, de quaestie heden voor de Vergade ring zal worden gebracht. De voorzitter zal dan aan de Vergadering -vragen of naar haar oeening de Raad moet worden uitgebreid, afgezien van den zetel vaor Duitschland. Is de meerderheid der Vergadering het hiermee eens. dan zal Duitschland waar" schijnlijk geen oppositie voeren. De niet-permanente zetels. Het jongste voorstel is. dat alle niet-per manente leden van den Raad van den Vol kenbond zich zullen terugtrekken en een nieuwe verkiezing in een plenaire bijeen komst van de Assemblee zal plaats hebben, waarbij Polen dezelfde verkiezingskansen zal hebben'als dc andere staten, dóch dit is slechts, een voorstel naast andere, terwijl het grootste verschil tusschen deze nieuwe voorstelten en die, welke Duitschland Vrij dag heeft vèrworpen, is. dat het oorsoron- kelijke bedoeling is geweest, Polen, zij het ook na de toelating van Duitschland als niet-permanent Raadslid te doen verkiezen, terwijl thans wordt voorgesteld, dat de Ver gadering Polen eerst in September als per manent lid verkiest, 't Heet, dat Streseraann verklaard heeft, dat dit verschil het Duitsch land mogelijk maakt, het voorstel aan te nemen. Duitschland is in beginsel niet te gen de verkiezing van Polen in den Raad en heeft ook niet het voornemen om, wanneer het eenmaal lid is, een obstructiepolitiek te voeren. Wanneer vóór Duitschland» toetre ding tot den Volkenbond het aantal niet- permanente zetels vergroot wordt er hand having van het evenwicht, is dit een zaak van den Volkenbond en niet van Daicsch- land. Spoorwegongeluk te Parijs. 1 De bladen meiden, dat bij het station Sucy Bonneuil op den Oosterspoorweg op i ongeveer 15 K.M. van Parijs Zaterdagavond een losse locomotief op een personentrein j liep. Er zijn 36 gewonden, waaronder j 4 ernstig. De overeenkomst tusschen Turkije en Frankrijk. Volgens bericht u.t Konstantinopcl, zou de Fransche regeering geweigerd hebben de onlangs dear De Jouvenel met Turkije gesloten overeenkomst te ratificeeren. De Fraasche ambassadeur, die in te Angra be- v.ndt, zou opdracht ontvangen hebben wijzi ging te verkrijgen van de bepalingen nopens de neutraliteit en van die betrekking heb bend op den doortocht van troepen per spor door Syrië. Van Fransche zijde is hieromtrent nog generlei bericb ontvangen. Een rede van Herriot. De voorzitter der Kamer. Herriot, heeft Zondag een groote rede gehouden, waarop druk commentaar geleverd wordt. De rede wordt zcoal niet al onvriendelijk tegenover het nieuwe kab net-Briand dan toch als een aanwijzing beschouwd, dat Herriot weigert zich met het kabinet solidair te verklaren. Herriot betoogde de noodzakelijkheid van handhav ng van het linksche kartel en van de eenhe.d der socialistische en radicale strijders. De leider der radicale partij wijst dus de combinaties af ten doel hebbend een deel der radicalen los te maken van de anderen en hen het kabinet-Briand te doen steunen met de gematigden en het centrum der recterzijde. De zaak der goudsmelters. De makelaar in metalen Marié, betrokken bij de meermalen vermelde zaak der goud en zilversmelters; is wegens gezondheids redenen en tegen een borgstelling van 50.000 francs voorlooplg in vrijheid gesteld. Eenige andere mannelijke en vrouwelijke verdach ten zijn eveneens tegen borgstelling voor- loopig op vrije voeten gelaten. Twee smel ters zijn in hechtenis gehoud. De Ffansche bevolking in 1925. Uit de dezer dagen gepubliceerde cijfers van 1925 blijkt, dat het geboorte-overschot, vergeleken bij 1924 verminderd is van 72,280 tot 60.004. Weliswaar is het aantal geboor ten togenomen nl. .van 752.307 tot 768.983, maar het aantal sterfgevallen is gestegen van 680.027 tot 708.919. Het aantal sterfgeval len van kinderen onder het jaar is van 64.280 tot 68.367 gestegen. Het aantal huwe lijken liep terug van 355.920 tot 353.167, het aantal echtscheidingen van 21.038 tot 20.002 Steun aan de wijngaardeniers. Het amok maken door de wijngaardeniers in Moezel- en Saargebied legen de hooge belast ngen, welke bovendien met groote onverbiddelijkheid, niettegenstaande de in hun vak heerschende mala.se werd geïnd, heeft, zooals gemeld, reeds geleid tot 'n ac tie van de financ. commissie met den Rijks dag om te komen tot belastingverm ndcring der betrokenen. Thans wordt uit Koblenz gemetd, dat volgens mededeelingen van' den „Oberprasident" van de Rijnprovincie dezen 1.600.000 M. uit de opbrengst der mijn belast ng ter beschikking zijn gesteld om daaruit dadelijk credieten te verleenen aan daartoe in de termen mallende wijngaarde niers, die te lijden hebben gehad onder de door het hooge water aangerichte schade. Deze cred.eten worden op langen termijn en zonder rente of andere kosten verstrekt tegen een eenvoudige schuldbekentenis. Bovendien heeft de „Oberprasident" een manifest u.tgevaardigd. waarin wordt aan gespoord tot het drinken van Duitsche in plaats van buitenlandsche Wijnen. De actie van de financicele commissie heeft in het wijngebied groote voldoening gewekt. Algemeen ziet men in deze tege moetkomende houd.ng een goed teeken voor de verbetering van den economischen toe stand. De correspondent van de „Voss. Z." te Koblenz wijst nog eens met klem óp den geweldigen omvang van de malaise, waar van niet. ter plaatse aanwez ge personen zich moeilijk een oordeel kunnen vormen Wanneer, zoo schrijft hij, gezegd wordt dat de kleine wijngaardeniers honger lijden, dan moet dat woordelijk zoo worden op gevat. Mijnongeluk. Tengevolge van de instorting van een gedeelte eener mijn te Beuthen, zijn 34 mijnwerkers opgesloten. Er is geen onmid dellijk levensgevaar, daar de luchttoevoer voldoende is. De instorting veroorzaakte te Beuthen een aardschuddjng, welke veel personen werden aangetast van wie 27 in overeenkomst had met een aardbeving. volle zee stierven. Intern, parlementaire hsnddscoaf eren tie. De voorzitter van den Duitschen Rijks dag heeft aan den Secretaris-genefaal der internationale parlementaire handelsconfe- renlie meegedeerd, dat de Rijksdag de uit- I noodiging aanvaardt voor dc 12e vergade- ring der conferentie, op 25 Mei te Londen te houden. Het Engelsche Steenkoolrapport. De vraag, of de Engelsche regeering bij exspir.'.tte van den «ettelijken termijn, waarvoor het Lagerhuis aan de steenkool industrie subsidie heeft toegestaan, deze al dan nit zal doen voortduren, blijft in mijn werkerskringen levendig aandacht trekken. Volgens de „Westminster Gazêttè" hcérscht onder de mijnwerkers definitief de mee- ning, dat de subsidie, in weerwil van het advies der Steen koolsommissie, die de sub sidie wil doen beëindigen, aan het einde van deze maand niet mag worden gestaakt, wanner men niet wil dat de steenkoolin dustrie, die negén maanden lang voor on heil is behoed, tót chaosN vervalt. Zij mee- nen dat de regeering ten slotte zal worden gedwongen, de subsidie bij wijze van lee ning te verlengen, teneinde een geweldige werkloosheid en 't sluiten van 25 k 30 pet. der mijnen, in het bijzender die van Nort humberland, Durham en Zuid-Wales, te voorkomen. De Arbeidsconiereotiè. Gisteren heeft Baldwin de internationale conferentie betreffende den arbeidsduur geopend. De minister van Arbeid zal de Engelsche regeering vertegenwoordigen, ter wijl voor Duitschland Brauns, voor Frank rijk DurVfour, voor België Woutjrs en voor Italië Michaelis aanwezig zullen zijn, en Albert Thomas als directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau. Griepepidemie aan boord. Het stoomschip „Belvedere", dat ongeveer een maand geleden uit Triest vertrok, is te Buenos Aires aangekomen met 35 zieke aan boord. Gedurende de reis brak aan boord een longgriepepidemie uit. Honderd De zitting van de Assemblee verdaagd. Dc officieuse Raadszitting v duurde tot kwart over een; ze wordt na de óp half vijf vastgestelde openbare Raadszitting (die echter geen betrekking zal hebben op de onderhandelingen) hervat. De voor heden vastgestelde bijeenkomst van de Assemblee :s uitgesteld tot Woens dag. Uit een verklaring van Stresemann tot de Dutssche pers gisteren om twaalf uur 's middag's blijkt dat de oplossing gezocht wordt in vrijwillig ontslag van een of meer niet permanente raadsleden ter vervanging door anderen, Stresemann verklaarde, dat .ndien alléén Zweden, hetwelk thans on der sterke Fransche pressie staat, zou wij ken ten gunste van Polen, hij dit niet zou kunnen aanvaarden. Daaruit wordt nu de conclusie getrokken dat verschillende uittredingen uit den Raad hem aannemelijk zouden zijn. omdat de Raadsvemieuwing dan niet uitsluitend in Poolschen en dus Franscben zin zou ge- schiedeh. Mocht Zweden een der uittre ders zijn, ddn zou vervanging waarschijnlijk moeten geschieden door een der. noordelijke neutralen en bestaat kans. dat Nederland in aanmerking zou komen. Polén zou dan bij voorkeur den zetel krijgen van een der Fransch gezinde uittrcdeis. Onder de talrijke ontwerp-oplossingen cp die nieuwe bere.dheid gebaseerd, schijnt gisterenavond de meergenoemde uittreding van Zweden en de vervang ng door Polen met of zondes andere niet-permanente sub- stitueeringen het sterkst overwogen te wor den. Minister Unden zou daarover met Stockholm overleg plegen. Intusschen is het feit, dat de bijeenkomst der Assembleé voorlooplg is uitgesteld tot Woensdag een aanwijzing, dat de oplossing nog eenigen tijd zal behoeven, wellicht me de in verband met geruchten over een nieu we opposit e van Brazilië, ter bestrijding waarvan Briand telegrafisch een pleidooi naar Rio de Janeiro zou hebben gezonden. Volgens „Central News" heeft Strese mann verklaard, dat een compromis als de csignatie van Zweden ten bate van Polen de openbare meening in Duitschland welis waar niet zou bevredigen, maar dat dit toch eer. van de vele oplossingen zou zijn. Ten einde mede te werken aan het doel dat de Zwecdsche vertegenwoordiger door zijn aftreden zou trachten te bereiken, zal Benesj tegelijkertijd ontslag nemen, zoodat de Assemblee zou moeten overgaan tot twee niet-permanente raadszetels. Mgr. Van Roey, vicaris-generaal, Is tot aartsbisschop van Mechelen benoemd. „Welk nieuws is er te Parijs?" vroeg de inspecteur. „N.et veel, mijnheer Viaume." antwoordde de brigadier. „Daar juist hebben wij een vrcuw gearresteerd, die, naar ze beweerde haar kind zocht, dat haar was ontroofd. Ze viel een voorbijganger 'a»t.g, dien ze er 3n beschuldigde, en dien ze hardnekkig beweerde, te hebben herkend. En ze ver oorzaakte zulk een schandaal, dat wij haar naar het bureau moesten geleiden. Ze be weerde, dat die persoon, d e haar haar kind had ontnomen, ongeveer drie maanden ge leden Barclay heette." „En wat antwoordde die man?" ..Hij zeide, dat die vrouw zich vergiste. Hij toonde zijn reispas en ook een aantal brieven, die aan hem waren ger.cht, cn -aruit bleek, dat hij Conrad heette, ga in enfft was van een voornaam en rijk heer. Getroffen bleef de inspecteur hem aan staren. „Ccnrad?.. Heb ik dat goed verstaan? Conrad?" „Ja zeker „En heeft hij ook den naam van zijn meester genoemd?" Ja zeker. Maar ik herinner mij dien naam -o het oogenbllk niet meer." „Was het soms graaf Malthen?.... Graaf Frederik Malthen?' „Ja, nu her.nner ik het mij duidelijk.. Maar hoe hebt gij dat geraden, mijnheer de inspecteur?" „Ik weet nog veel meer beste vriend. Die ontdekking is voor mij goud waard," riep Viaume uit, terwijl zijn gelaat van vreugde straalde, en hij wel t en jaar jonger scheen. Toen nam hij haastig afscheid van den brigadier en agent, die hem verbaasd na staarden, en g ng hij met vlugge schreden in de richting van het commissariaat. Zonder aan te kloppen. als een oude bekende, trad hij het partieul er kabinet van den secretaris van d*n hoofdcommis saris binnen. „Bonjour, Fjrmin! Hoe gaat het!" riep hij hem toe, terwijl hij met uitgestrekte hand 'op den aecretaris toetrad. „Is de com missaris er nog niet?' „Neen. Hij zal vanavond waarschijnlijk eerst laat komen. Ongeveer tusschen zeven en acht uur. „Dat valt mij tegen. Dat duurt nog lang. Maar zoudt gij mij n.et kunnen helpee, beste Firmin?" „Ik wil voor u doen, wat ik kan, mijn heer Viaume. Gij hebt zulke goede her- .nneringen bij ons achtergelaten, dat men u niets zou kunnen weigg^n." „Welnu, ge zijt wel vriendelijk. Ik zal u dan maar dadelijk zeggen wat de zaak is. Men heeft hier een vrouw gebracht." „Ja, mijnheer V aume." „Die vrouw zoekt overal naar haar kind Het is een arme vrouw, die in dezelfde stadswijk woont als ,k. Ze is ongelukkig, maar onberispelijk van gedrag. Soms zou men denken, dat ze aan waanvoorstellingen lijdt. Ze heeft een klein meisje verloren, dat ze verafgoodde, en nu gebeurt het soms, dat ze op straat iemand aanspreekt, dien ze ervan beschuldigt, haar haar kind te hebben ontroofd. En nu ontmoette ik van daag een oud-collega, die mij vertelde, dat daareven een vrouw hier was gebracht, die een voorbijganger er van had beschuld gd, oen dergelijke misdaad te hebben bedreven. Dadelijk dacht ik, dat zij het geweest moest zijn," „Het geval is niet ernstig," zei de secre- tar.s. „Neen, Fermln. maar ik kan u voor die1 vrouw instaan, Zoudt ge mij het genoegen wilen doen haar in vrijheid te stellen? Ik ken haar zoo goed, en ik stel zooveel be- 'ang in haar lot.Ge zoudt mij een grooten dienst er mee bewijzen, als ge het deedt." „Ja, mijnheer Viaume, Eigenlijk zou ik dat wel op mijn verantwoording durven nemen. Als u w.lt zal ik uw naam niet noemen, want ik meen mij nog te herinne ren, dat de hoofdcommissaris niet bijzonder op u gesteld is. Dat is missch.en wel de oorzaak, dat men u op non-activiteit heeft De Strijd tegen de Maiia. Het „Journal" bevat een telegram uit Palermo meldend, dat er 280 nieuwe arres taties van ledm der Mafia hebben plaats gehad, betrekking hebbend op 30 moorden en verdwijningen van personen. Onder de aangehoudenen zijn er verscheidene, die een openbare functie bekieeden. De strijd in Marokko. Officieel wordt gemeld, dat de Riffijneiv bij de jongste gevechten in den sector van Tetoean 600 dooden en gewonden hebben verloren. De beschieting van de Japansche destroyers. Thans vat men het incident van 12 Maart, 'oen op twee Japansche destrovers werd gevuurd, ernstiger op. Waarschijnlijk zou't het kabinet 13'dezer een of andere be slissing nemen. Het departement verklaart dat het niet denkt aan weerwraak, doch de volstrekte verzekering zal eischen, dat een dergel"k incident zich niet zal herhalen. De bestraffing der Chineesche aanvallers en de kwestie der schadeloosstelling zuilen later worden behandeld. De Koeo Min Tsjoen, het nationalistisch hoofdkwartier, beweert dat een Japansch oorlogsschip het eerst geschoten heeft en dat daarop de forten te Takoe hebben geantwoord, doch deze lezing wordt door de Japansche consulaire ambtenaren hier onvoorwaardelijk tegengesproken. De blokkade van Takoe. Naar aanleiding van de blokkade der ha ven van Tientsin door de Koeo-min-tsjoen- autoriteiten te Takoe hebben de Britsche Amerikaansche, Fransche en Italiaansche vlootbevelhebbers Zaterdagmorgen aan boord van een Britsch oorlogsschip gecon fereerd en besloten den commandant van maarschalk Tsjang-tso-lins vloot en den Koeo-min-tajoenbevelhebber der forten van Takoe te verzoeken, vóór Dinsdag de mi litaire maatregelen aan den ingang der haven volkomen te staken. mmmmmm* 9 Mgr. Van Roey, de nieuwe aartsbisschop, is in 1874 te Vorsselaar in de Kempen ge boren. Hij studeerde aan de universiteit te Leuven. In 1901 werd hij tot hoogleeraar te Leuven benoemd. In 1907 werd hij vicaris- generaal van het bisdom Mechelen. Mgr. Van Roey is een Vlaming, bekend als theoloog, maar wordt vooral geroemd om zijn eigenschappen als administrateur. Hij was de rechterarm van kardinaal Mer cier. Hij hield zich in het bijzonder bezig met de quaestie van de hereeniging der ker ken en onderhandelde onder meer met de Anglikaansche bisschoppen onder leiding van Mercier. Een tijdlang scheen het twij felachtig, of mgr. Van Roey ter vervanging van kardinaal Mercier zou worden benoemd. Een groote brand heeft gewoed in een opslagplaats van katoen en wollen stoffen. 'De schade bedraagt ruim 5 millioen francs. Tijdens de blusschingswerkzaamheden wer den twee brandweerlieden gedood en 15 gewond. De locomotief vaa den sneltrein Bor. deaux-Milaan is dezer dagen bij Montlucon ontspoord. Dank zij dc tegenwoordigheid van geest van den machinist werd voorko men dat de rijtuigen ontspoorden; er had-' den ook geen persoonlijke ongevallen plaats. Met een hulptrein werden de rèiz;ge~s ver der vervoerd. Het ongeval werd veroor zaakt doordat een 15-jarige knaap een stuk ijzer op de rails had geplaatst. Hij werd aangehouden en bekende: hij had een trein willen zien ontspoVenl Bij het spoorwegongeluk van San José zijm 248 personen omgekomen en 93 ge wond. Duizenden vacantiegangers waren in den trein gezeten. Er is een nationale rouw van drie dagen afgekondigd, terwijl voor de gezinnen der slachtoffers een nationale inschrijving is ge opend. Heeft een particulier den plicht, desgevraagd een eiiectenlijst ter inzage te geven? De vraag, of er eenige verplichting bestaat voor particulieren, om de opgave betreffen de de inkomsten hunner effecten desge vraagd door een lijst dier effecten te moti- gesteld." „Opperbest Ferrnin." „Ik zal den commissaris dan zeggen, dat ik meende, die vrouw zeil te moeten onder vragen, omdat ik wist, dat hij eerst laat in den avond hier zou zijn, en dat d'e vrouw weer geheel gekalmeerd was, en zij mij be loofd heeft, zich voortaan rust g op de straat te gedragen, en geen voorbijgangers meer lastig te vallen, en dat ik meende, dat ik verantwoord was, haar in vrijheid te stellen." „Opperbest Fermin." Toen dnjkte de secretaris op een elec- trische knop. Een agent kwam binnen. „Bréng de vrouw hier, die daareven ge arresteerd is," beval hij. De agent gehoorzaamde. Eenige oogenbl'ken later trad Sophie Lacoste voor de tweede maal het cabinet van den secretar.s binnen. Met uitgestrekte hand trad Viaume op haar toe. „Gelukkig, dat ik u zie, beste vrouw," zoo zei hij. „Bedank nu den secretaris, omdat hij u op mijn verzoek in vrijheid heeft gesteld. Ik heb hem uit uw naam beloofd, dat gij u voortaan op straat rustig zoudt gedragen Komaan; nu moet ge mij helpen." En na den secretaris nogmaals bedanki te hebben, ging hij met Soph.e Lacoste de straat op. Zoodra hij bulten was gekomen, fluisterde veereri, een vraag die in de belastingprac- tijk meermalen voorkomt en dus van eenig algemeen belang is, wordt door een deskun dig medewerker in de Tel. volgenderwijs beantwoord; Vast staat, dat de eeste inspecteurs der belastingen de vraag bevestigend beant woorden, Vóór de aanslagregeling meenen zii steun te vinden in het voorschrift van art. 70 der Wet op de Ink.-bel., waarvan het eerste lid bepaalt, dat de Inspecteur den- gene, die een aangifte heeft gedaan, kan uitnoodigen om mondeling of schriftelijk na dere inlichtingen te geVen. Oppervlakkig gezien, zou men dus zéggen, dat deze wet telijke bepaling inderdaad de verplichting voor particulieren doet geboren worden, des gevraagd een effectenlijst over te leggen. Niettemin zijn wij van meening, dat de struc tuur van art. 70 tegen deze opvatting in- druischt. Immers, waar het tweede lid van art. 70 zegt, dat de koopman verplicht is, inzage van boeken of andere bescheiden te verleenen en de wet dus dezen belasting plichtige in een minder gunstige positie plaatst, is het onlogisch aan te nemen, dat het eerste lid van hetzelfde artikel den Inspecteur in staat stelt, bescheiden als effectenlijsten van particulieren op te vor deren. Het komt ons voor, dat de minister van Financiën eenzelfde theorie huldigt, die er echter niet toe heeft kunnen leiden, dat de Inspecteurs het eischen van effecten-lijsten achterwege laten. Practisch immers, blijven deze ambtenaren zich het recht toekennen, overlegging van die staten te verzoeken. Daartegen is al bitter Weinig te doen, om dat, bij weigering, 10 tegen 1 de kans ont staat, dat de Inspecteur gebruikt maakt van de wettelijke bepaling, opgenomen in het laatste lid van art. 70, dat zegt, dat de aan slagen zoo noodig met afwijking van de ge dane aangifte worden vastgesteld. Nu kan men in dit geval gaan twisten over de jraag of de noodzakelijkheid tot afwij king van aangifte aanwezig was, doch zulk een proces achten we van te problematische waarde. Het gevolg van éen op deze wijze tot stand gekemen aanslag is natuurlijk eèn reclame, die een ander wettelijk voorschrift, in toepassing brïngt, in casu art. 74, dat zoo- als wij in' ons artikel van 3 Maart j.l. uit eenzetten, met betrekking tot de verplich ting om boeken of andere bescheiden open te stellen, geen onderscheid meer maakt tusschen kooplieden en particulieren, Effec tenlijsten zijn bescheiden en moeten dus. nadat gereclameerd werd tegen den te hoo- ren aanslag, ter inzage gegeven worden, ook door de niet-kooplieden, Voldoet de parti culier niet aan deze verplichting dan wordt ingevolge art. 75 der Wet 1. B de bewijs last gelegd op den reclamant. Het eerste lid van dit artikel bepaalt, dat indien niet vol ledig voldaan is aan de verplichting inge volge art 74, de aanslag gehandhaafd wordt zoo niet gebleken is, dat en in hoever hij onjuist is Deze bewijstlast wordt ook den appellant opgelegd, zoodra hij beroep aan- teekenit bij den raad van beroep, die inge volge art. 80 den aanslag zal handhaven, zoo niet is gebleken, dat en in hoever hij onjuist is. Wenscht dus de reclamant resp. de appellant aan te toonen. dat de aanslag onjuist is, dan zal hij toch met zijn effec tenlijst voor den dag moeten komen en heeft hem zijn oorspronkelijke weigering geen baat gebracht. De mogelijkheid bestaat, dat inen de ef fectenlijst niet heeft of wel had, maar kwijt is geraakt, in welk geval het stuk onmoge lijk getoond kan worden. Men wordt dan ge acht, niet in zijn verplichting te zijn tekort geschoten, omdat niet overlegd kan worden, wat niet is. In dit geval zal een en ander aannemelük moeten worden gemaakt, aange zien art. 75 en art. 80 bepalen, dat hij, wien inzage van boeken of andere bescheiden is gevraagd, geacht wordt die in zijn bezit te hebben gehad, tenzij het tegendeel aanneme lijk is gemaakt De belastingdeskundige komt dus tot de conclusie, dat de contribunbelen wederom aan hét kortste eind trekken en dat de macht van de belastingambtenaren voldoen de ver reikt, dat op hun verzoek Ook voor den particulier, doch dan eerst pas na de aanslagregeling, ingeval van reclame de plicht ontstaat, een eifecten-lijst ter in zage te geven, Afschaffing banderollestelscl Wij lezen in het Huiscezin: Gelijk bekend, Is in Febr. 1925 door den toenmaligen minister van Financiën H, Colijn een commissie geïnstalleerd welke een on derzoek had in te stellen naar de mogelijk heid van een systeem belasting-heffing op de ruwe tabak zonder dat de opbrengst daarvan lager zou zijn dan die van de hui dige banderollen-belasting. Naar wij vernemen heeft deze commissie uit haar midden een sub-eömmisie benoemd om aan de Staatscommissie voornoemd om- 'rent bovenstaande kwestie te rapporteeren. Deze sub-commissie, waarin vertegenwoor digd dc 3 groepen sigarenfabrikanten, siga- rett,enfabrikanten en kervers, heeft ongeveer 4 maanden geleden een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin zij concludeert tot de wcnschelijkheid en mogelijkheid van af schaffing van het banderolles-stelsel en een systeem belasting-heffing ontwikkelt, gaan de in dé richting van heffing bii de bron. Het rapoort berust thans bij den voorzit ter der Staatscommisie, het 2de Kamerlid mr. Van Schaik, die het nu ongeveer vier maanden onder zijne berusting heeft, zonder in dien tijd de Staatscommisie ook maar eenmaal bijeen roepen. Meer spoed ware o, 1. wel gewenscht. Naar het Vad, verneemt, zal Dinsdag, 23 Maart a.s., ten Hove een avondreceptie plaats hebben, waarbij H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver schillende personen aan zich zullen doen hij haar in het oor; „De man die gij herkend hebt, is degene d e u uw kind heelt ontroofd." „Och, jk wist het wel riep de arme vrouw vol dankbaarheid uit. „Maar spreek er vooral met niemand over," voegde hij er ernst g bij. „Het gaa'. am de redding van uw k'nd. Wij zuilen trachten te ontdekken, waar hij het verhor ten heeft, en met Gods hulp zal het ons gelukken. Houdt goeden moed." TWEEDE HOOFDSTUK. Wij verplaatsen den lezer weer naar het eiland van Retzow, waar de ongelukk'ge Fabienne nog steeds in gevangenschap zuchtte. Het was niet moeilijk geweest, haar ver bolgen te houden voor Maurice de Prévan- nes en zijn reisgenooten, toen zij het eiland hadden bezocht. Weer had men haar op dezelfde wijze als vroeger bewusteloos gemaakt, en bij haar ontwaken bevond ze zich midden in het bosch, 'n den doolhof, in denzelfden '.vagen, die ged.end had om haar te ontvoeren. Toen ze zich daar opgesloten zag, in d:c kleine ru mte van lederen wanden, was de hoop weer opnieuw bij haar entwaakt. V/as dat niet een bewijs, dat men vreesde 'at zij door bevriende handen zou worden bevrijd? En kon ze daaruit dan niet besluiten, dat men haar zocht? En wie kon het ander» zijn dan Maurice WOENSDAG 17 MAART, Hilversum, 1050 M. 12 uur en 7.30 uur Politieberichten; 5 uur tot 6.30 uur Voor avondconcert door het H. D. O. Orkest, onder leiding van Fr, Lupgens; 7.45 en 10 uur, persberichten; 6.307 30 uur, Duit sche les door den heer E. Grün. 7.45 uur, Uit zending van den kerkdienst in Am sterdam; 8.10 uur. Christel. Radio-Om roep. Spreker: de heer M. Leenheer, voorzitter van den Kring Bodegraven en Omstreken van het Christel. Jongelings verbond te Woerden. Onder voorbeh.: de heer G. J. Hendriksen, Utrecht; onder werp: Jeugd en Opvoeding. Het muzikale gedeelte; de hec M. F, Juriaanz, Hilver sum, orgel en piano; mej. M. Adolf, zang en orgel; het Utrechtsch Christel Geheel- Onth, Stri.kje „Musica", dir. de heer M. van Markesteyn. Davcntry, 1600 M. 10.50 uur, tijdsein, weerbericht; 11.201.20 uur, Het Radio kwartet en solisten, sopraan, bariton, vi ool. 1.20 uur, Tijdsein, Millag-kerkdienst, o gelspel en bariton-zang; 3.35 u„ School- lezing: Heroes of fiction-Blackmore's John Rid, 4.20 uur, Tijdsein, causerie; 4.35 uur, orgelconcert; 5.35 uur, Kinderuurtje; 6.20 uur, Dansmuziek; 7.13 uur, Uit de Radio bladen; 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weer- ber„ nieuws; Lezing; Bird life, The triumph of vision; 7.45, .Pianosonates van Weber; 8.20 uur, Klokkengelui; 8.25, or kestmuziek; 8.50, Speeches a. h, St. Pa trick day banquet; 9.05 uur, Mr. Baldwin; 9.20, De Kardinaal van Westminster; 9.35, Heruitzending van Dublin, Concert, Or kest,, hobo, clarinet en tenor; 10.20 uur, tijdsein, weerber., nieuws, causerie; 10.50 11.20 uur, lersche emigrantenscènej 11.2012.20, Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1750 M. 12.50 uur, Concert Lucien Paris, piano, viool, cello; 2.05, Nieuws; 5.05, Orkestcomjgrt; 8.50 10.20 uur, Operamuziek, orkest. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50, „Die Katastrophe", radioroman van H. J. Gra- malzki; 8.20——9.20, Populai' orkest-con cert. Daarna nieuws. 9.5011.20 u„ Dans muziek. Brussel, 262 M. 8.50 uur, Concert met medewerking van Mile. Valmalete,, piano; 10.20 uur, nieuws. Munster, 410 M. 12.351.50 uur. Volks concert; 3.203.50; voorlezingen; 3.55 3.50 UU-, voorlezingen; 3.554.50 uur, Concert door het Schmidt-kwatet; 5.50, 6.40 uur en 7.20, lezing; 7.50 uur, Duitsche volksliederen, voor piano en 4 solostem men (sopraan, alt, tenor, bas). voorstellen, die daartoe eerder een verzoek hebben gedaan en aan anderen gelegenheid zal worden geboden, ingevolge hun vroeger verzoek daartoe hun dank te betuigen of huri opwachting te maken. Maandag j.l. heeft op het ministerie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening plaats gehad van een Telegraaf-verdrag met België, strekkende ter vervanging vaa dat van 8 Maart 1920, Naar gemeld wordt, is het senioren-con vent uit de Tweede Kamer tegen a.s. Woensdagochtend bijeengeroepen, ten ein de overleg te plegen omtrent de wijze van behandeling der Staatsbegrooting voor het jaar 1926. De Leidsche Studentenvereeniging voor den Volkenbond heeft, in verband met de laatste gebeurtenissen te Genève, een te legram van hulde gericht aan prof, Unden, Zweedsch gedelegeerde naar de Volken» bonds- en Raadsvergadering. Men verzocht ons te melden: Door de N. V. W. A. van der Taks Ber gingsbedrijf te Rotterdam werd aan den heer J. H. Rooney, grofsmederij te Hoek van Holland, opgedragen met brandappara- ten met het sloopingswerk aan het s.s, „Sirena" te beginnen. Zaterdagmiddag bestond ten stadhuizg te Heerlen gelegenheid afscheid te nemen van Mr, M. A. M, Waszink als burgemeester dezer gemeente, welke benoemd is tot minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De heer Waszink werd o.m. toegesproken door den gemeente-secretaris, d^en beer G. Grootjans, namens het gemeenteper- soneel. De heer E. Koster, lid der Prov. Staten, deelde medej hoe Heerlen tijdens het be wind van den heer Waszink van kleine plaats van 14.500 inwoners uitgegroeid is tot een stad van bijna 40.000 zielen met t»l van modernê inrichtingen. Zichtbaar aangedaan bedankte de heer Waszink, die vergezeld was van zijn echt- genoote. Het is de bedoeling van den Minister van Onderwijs, voorlooplg in Heerlen te blij» ven wonen. De dienstplichtigen der lichting 1926, 1* ploeg, worden op Donderdag 18 Maart inge deeld vcor zoover zij bestemd zijn voor de regimenten infanterie. (Tel,) de Prévannes, die haar op het spoor was gekomen? „Nu wil 'k blijven leven!" zoo dacht zij bij z'.chzelven, „en de hoop zal mij doen leven." Op een somberen namiddag zat Fabienne in hare kamer. De régen kletterde tegen de vensters, en ze had den geheelen nag het kasteel niet kunnen verlaten. Ze zag naar bu ten. Hare aandacht werd getrokken door eenige zwaluwen, die zich op de venster bank hadden neergezet Ze herinnerde zich, dat die vogels .n de lente naar het Noorden trekken, na den winter in het Zuiden te hebben doorgebracht, en hoe haar vader dikwijls een zwaluw voor haar had gevangen en/ een kleinen w tten strik om een der pooten had bevestigd. Dan liet hij het vogeltje in vrijheid, én dan keerde het het volgende seizoen weer terug. Toen kreeg ze een inval. Ze opende het venster en strooide eenlg voedsel op den grond. Eene zwaluw vloog naar binnen en met groote vlugheid wist ze het venster té sluiten, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6