flMEMGD JgfllEUWS MARKTNIEUWS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Jacht op goudplevieren. De eerste daad van het nieuwe ministerie.' TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting voor 1926. Uitvoering van het verdrag met België enz. Overstrooming en weg- verbetering. LUCHTVERKEER. Nachtelijk luchtverkeer een succes. VERKEER EN POSTERIJEN. Hulptreinen. UIT ONZE OOST. Malaria in Tegal. Hoe men er komen moet. De hoenderpest in Limburg. De malversatie te Bergen-op-Zoom. Inbrekende politie. Van een balcon gevallen. K wa j on gensstreek. Rotterdamsche inbrekers gearresteerd. Een groote brand bij de firma Stokvis en Zn. Een gouden tientje besnoeid. Samen uit samen thuis. Dank de radio, inbrekers gearresteerd. De fabrieksbrand te Valkenswaard. Verduistering te Amsterdam. Speenhoff. SOCIAAL LEVEN. Rusttijden en arbeidslijsten. Bindendverklaring van Coll. Arbeidscontracten. De Boskoopsche Bloemcnbenrs. VISSCHERIJ. Dè Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat gedurende den tijd, dat de jacht op goudplevieren is ge opend aan alle houders van jachtacten is vergund op den door hen gebruikten grond of op grond in gebruik bij anderen van wie zij daartoe toestemming hebben verkregen, goudplevieren te vangen door middel van vang- of treknetten, waarvan de leugels een lengte hebben an meer dan tien meter, ge meten van stijggaren tot slijggaren, zooals het is bevestigd aan de bovenlijn en een breedte van meer dan twee meter, gemeten volgens de lengte der s aven en waarvan de mazen een lengte en, breedte hebben van meer dan drie centimeter. Naar wij vernemen heeft de Ministerraad besloten, dat in den vervolge de departe menten op een Zaterdag, vallende na- een officieel erkenden Christelijken feestdag gesloten zijn. Bij nota van wijziging is het eindcijfer de: begrooting voor Binnenlandsche Zaken gebracht op 20.509,799. De voorgestelde wijzigingen zijn in hoofd zaak het gevolg van de wijziging per 1 Ja nuari 1926 van het Bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Rijksambtenaren 1925. Ingediend is een wetsontwerp houdende voorzieningen ter uitvoering van het ver drag met België betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid enz. De strekking van het wetsontwerp is de in Nederland te volgen procedure te rege len. Een ontwerp tot goedkeuring van het verdrag is reeds- aanhangig gemaakt op 7 October 1925. Het is thans niet de bedoeling op de be slissing daarover vooruit te loopen, doch wel is het van belang, dat, wanneer het" verdrag is goedgekeurd en bekrachtigd, met de uitvoeringswet geruime tijd niet meer is gemoeid. Het P. C. Wschrijft: De vraag is gesteld, of het herstel van de verkeerswegen, die tengevolge van de over stroomingen geleden hebben, niet wat ruim opgevat kon wórden, zoodat dit herstel te vens gelegenheid zou kunnen bieden tot het maken van verbeteringen, die al lang ge- wenscht zijn, maar waar men tot dusver niet toe kwam. Nu die wegrn toch onderhanden genomen moeten worden, zou dat in één moeite meteen kunnen gebeuren. In het bijzonder werd daarbij gedacht aan den voor het doorgaand verkeer belang rijken weg, welke van 't veem bij Neder- Asselt noordwaarts leidt en die door de overstrooming zwaar geteisterd werd. Van dezen hoofdverkeersweg tusschen Noord- Brabant en Gelderland is het gedeelte bij Luenen het ergste gehavend. De weg ten zuiden van de Maas, de be kende Elftweg bij Grave, die zoo lang on der water gestaan heeft, bij den jongsten was der rivier opnieuw onderliep, maar niet zooals de wegen in het gebied der dijkbreu ken door den feilen stroom werd vernield en onderspoeld, heeft, naar ons bij een on derzoek ter plaatsè bleek, maar weinig of riet door het watei geleden. Daar is de overstroomingsschade dus meegevallen. Maar aan den anderen kant van de Maas is het heel anders. Wie van Grave per auto naar Nijmegen rijdt, vindt, al kort nadat hij het veer te Neder-Asselt heeft verlaten, een bord aan den weg staan, dat hem waar schuwt voorzich'ig te rijden, omdat het hier „levensgevaarli.k" is. Langs de westzijde van den weg is daar over een afstand van een paar kilometer de berm door het stroomende water weggesnoeid en iets verder, bij de Huurlingsche sluis onder Luenen, is een groot gat van 12 meter Ieng'e, in den, weg weggeslagen. Er is 'n noodbrug van zware balken overgelegd en de afaekalfde wegberm is met grint aangevuld. Men kan er met voorzichtigheid weer passeeren en het al- lernoodigste herstellingswerk is daar met vooV'.varcndheid verricht, zooals ook reeds Vermeld is.1 Om nu echter, ter gelegenheid van dit herstel een wegvak van enkele kilometers, een ingrijpende verbetering "an den heelen weg te bepleiten, lijkt het wel wat te veel gevergd en zou in dit geval ook niet prac- tisch zijn geweest Het algemeen belang was er immers het meest mee gebaat, dat het herstellingswerk zoo spoedig mogelijk ge- schiedjde, opdat het gestoorde verkeer snel kon worden hervat; een wegverbetering op grooter schaal zou het onmiddelli k noodige herstel maar vertraagd hebben. Bovendien zou voor dit weggedeelte een ingrijpende verbetering te minder aan de Orde zijn, om dat in een niet ver verwijderde toekomst, als de in aanbouw zijnde brug over de Maas bij Neder-Asselt gereed komt, daarheen, toch een nieuwe aansluitende weg moet worden aangelegd. Toch zal he' krachtig aangevangen her stellingswerk, blijkens de berichten uit die streek, ook nog een plaatselijke wegverbe- tering medebrengen. Men wil n.l. de nieuwe Huurlingsche sluis niet bouwen op de plek waar de oude door de overstrooming ver nield werd 'en waarheen dus ook de weg verlegd moet worden. Een welkome verbetering, want bij uit voering van dit plan zal een van de bochten worden aferond, die (zooals het P.C.W. in een vorige publicatie deed opmerken) dezen smallen slingerweg naar het veer tot zoo n onvoldoende aansluiting maken aan den grooten verkeersweg ten Zuiden der rivier. Een andere aangekondigde verbetering is, dat de na den watersnood nog overgeschoten stukken paardenpad in de Veerstraat te Ne der-Asselt, zouden worden weggebroken en de weg geheel zou worden gewalst. Het doorgaand verkeer zal door deze ver beteringen worden gebaat en zoo kan er ten slotte uit de overstroomingsramp nog iets goeds voortkomén ParijsLonden v. v. op één avond, I Door de Fransche luchtvaartmaatschap- «Air Union" werden sedert eenigen tijd proeven genomen met nachtvluchten. Voor- loopig wilde men de resultaten van een tiental vluchten ParijsLonden v.v. af wachten, om daarna te beoordeelen, oi men de vluchten al dan niet zou voortzet ten. Een dezer dagen werd de tiende nach telijke overtocht volbracht. Op geen der vluchten had zich ook maar de geringste onregelmatigheid voorgedaan. De eer hier voor kwam toe aan den „nacht"-piloot Paul Codos en zijn mecanicien Agnus. De gemiddelde duur van elke vlucht was on geveer 2'A uur. Op zekeren avond werd zelfs om 6% uur van Le Bourget gestart met meer dan 1000 K.G. bagage, om kwart voor negen was het vliegtuig in Croydon .en keerde twintig minuten later weer naar Parijs lerug, om daar één minuut voor mid dernacht weer aan te komen. Zoo was de vlucht ParijsLonden op denzelfden avond heen en weer volbracht in ruim vijf uur. Op 27 Februari nam de Fransche piloot bij zijn vertrek uit Londen de foto's mede, welke 's middags waren gemaakt tijdens een belangrijken rugbywedstrijd in Twic kenham, zoodat dienzclfden avond nog de foto's bij de redacties der diverse Parijsche bladen in het bezit kwamen. Nu dus gebleken is, dat ook des nachts het luchtverkeer zeer goed mogelijk is, zal het voorbeeld van de „Air Union" binnen niet al te langen tijd navolging vinden bij andere maatschappijen. Juist voor mailver zending zal de nachtdienst veel doeltreffen- 'er zijn dan de dagdienst, aangezien dc zakenman 's middags om ongeveer vijf uu~ i,n brieven teekent, zoodat deze dan nog dienzclfden avond met de luchtpost mee gaan en in dat geval dus aanmerkelijk vroeger in het andere land zijn, dan wan neer de stukken met trein of boot waren verzonden. Immers tot op heden hadden trein en boot een grooten voorsprong op het vliegtuig, juist doordat eerstgenoemde Je mail ook 's avonds nog meenamen. Door het uitstekende voorbeeld van de „Air Union" is echter een nieuw tijdperk aange vangen in de geschiedenis van het lucht verkeer, voor Europa, wel te verstaan, want in Amerika zijn de nachtdiensten op dc verschillende luchtlijnen reeds geruimen tijd in werking. Het personeel van de Nederlandsche Spoorwegen is bij dienstorder aangezegd, dat het in de meeste gevallen noodig is een hulptrein zoo spoedig mogelijk ter plaatse te doen aankomen en dat deze zoo noo-dig den voorrang heeft boven alle andere trei nen; deze laatste mogen dan desnoods ver- t-aagd worden. Tn Tegal is de jaarljjksche westmoesson- uitbarsting van malaria dit jaar bijzonder heftig. De tropica woedt in de kampongs, zoodat in sommige daarvan het sterfte cijfer is gestegen tot 382 pro mille. In de *eheele stad bedraagt het, op het oogenblik 141 pro mille! De afwatering moet drin gend verbeterd worden. Ook in Meester Cornells is de toestand verre van gunstig; een ernstige dysenterie- aanval teistert het garnizoen. Te Soerabaja zijn ongeveer 25 Inlandsche oolitie-anenten wegens lidmaatschap van communistische organisaties ontslagen. In aansluiting daarop ontleenen wij aan de Locomotief, dat gedurende de jonaste Toote staking in de metaal-industrie aldaar der politie-au'toriteiten bleek, dat eeno-c agenten niet „zuiver" waren van sommigen hunner v. ist men, dat zij zelfs op een com munistische vergadering hadden gesproken. Een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld, waardoor kwam vast te staan, dat meer dan 20 moesten geacht worden communist te zijn. Daarop werd natuurlijk voorgesteld hen te ontslaan, hetgeen onmiddellijk werd goed gekeurd. Bij dezen schoonmaak bleef het echter niet. Want later bleek dat er nog meer politie agenten waren die communistische ideeën waren toegedaan, zeer waarschijnlijk als ge volg van kort vóór de staking door de com munisten "evoerde propaganda. Deze hadden immers als de beste tactiek geacht te winnen van aan angers onder alle groepen „werk nemers" om eventueel over de geheele linie te kunnen doen staken, hetgeen meer kans op succes zou bieden. De feiten hebben uit bewezen, dat zij daarbij vrij aardig succes hadden. Letterlijk overal werd de aanwezig heid van communisten ontdekt. Zoo bij de Marine onder het personeel van de haven, r-nder de leden van de Sarekat Postel, bij de Douane, onder de verplegers van de Cen trale Burgerlijke Ziekeninrichting, enz. Toen nu wederom bleek, dat zich onder de pclitie-agenten onrewenschte elementen bevonden, is door het.hoofd van plaatselijk bestuur een tweede onderzoek ingesteld- Resultaat daarvan is, dat thans wederom vele agenten op de lijst staan om te worden ontslagen, Het gebeurde in het plaatsje Slamat-Tidoer, dat ligt als een Westersch hoveken tusschen de woestenij. Mijlen verder op, lag nog zoo'n idyllisch plekje, doch grooter was het, want daar was de standplaats van den Grooten Man, die resident was. Nu weet ge allen, dat alle residenten groote mannen zijn tot de kleinsten toe, doch deze was meer.... hij was boosaardig Te Slamat-Tidoer dan heerschte een con troleur, terwijl een derde gehucht daar in de buurt vertroeteld werd door een assistent- resident. De controleur nu was een arbeidzaam man en vooral besteedde hij veel zorg aan de Europeesche begraafplaats. De assistent- resident had daarvoor geen middelen ter beschikking, dus liet hij de begraafplaats liggen, zooals zij lag, Het geschiedde, dat de groote man, die resident was, op een paard klom en moeizaam henetoog ter inspectie van het gewest. Eerst kwam hij te Slamat-Tidoer, dat het dichtsbij- gelegen was. Hij bewonderde er alles wat door de vlijt van den controleur was vol bracht, doch lang liet hij zijn oogen rusten op de schoone begraafplaats, die lag te slapen in welig groen. Een gegrom van goedkeuring en een lichte tik op den schouder van den controleur, dan klom hij weder op zijn ros, vervolgde moeizaam als van te voren zijn tocht door het gewest. Voor zijn oogen verrees het gehucht, dat door den ass.-resident vertroeteld werd. Doch hier aanschouwde hij geen schoone dreven, en de begraafplaatsgroote godeneen groote woestenij, en rochelende klanken rezen op in zijn keel, want was hij niet boos aardig? De wijze, waarop hij berispte gleed als een rommelenden donder over het ge hucht. Toch was ook deze ambtenaar een vlijtig man. Hij zeide, geen middelen te hebben om alles in orde te hebben. De boosaarige deed of hij niets hoorde en deelde mede bij zijn volgend bezoek alles in orde te willen be vinden. Daarop steeg hij op zijn ros, dat boosaardig was als zijn meester en reed moeizaam op inspectie door het gewest. De ass.-resident peinsde, doch wist geen uitweg. Ten langen leste zette hij zich voor zijn bureau, Zooals velen, die geen uitweg weten en schreef verwoed een lange missive. Hij richtte deze aan den controleur, die het bestuur voerde in Slamat-Tidoer, en vroeg hoe deze het lapte om de begraafplaats op orde te houden, want hij kende Slamet- Tidoer en daar waren eveneens geen midde len ter beschikking gelijk in zijn gehucht. Als antwoord kwam een missive, die voorzien was van het opschrift „Geheim" en de resident doorlas het schrijven met spoed en over zijn gelaat, dat sedert de komst van den grooten man verduisterd was, gleed' een glimlach. Daarop bracht hij een bezoek aan een rijken Chinees, die kortelings bij hem was geweest met het verzoek, om een vergunning voor een gokgelegenheid, hetgeen hij destijds had geweigerd. Thans stond hij het toe op voorwaarde dat de tjèk 20 procent van de opbrengst af zou staan ten behoeve van het in orde brengen van de Europeesche begraaf plaats. En de tjèk grijnsde en stemde toe. Kort daarop sliep ook de begraafplaats in het gehucht te midden van goed onder houden perken vol groen. Toen de resident op inspectie kwam, bromde hij een goedkeu ring en klopte ook dezen gezaghebber op zijn schouder. Zoo was het vroeger.... Hoe gaat het thans? vraagt de „Java-Bode". Te Geuile en omstreken geconstateerd. Te Geulle sterven sinds een paar weken massa's kippen. Bij enkele boeren is het 6-tal tot 70, zelfs lot 100 gestegen. Omtrent een der gestorven dieren, dat voor onderzoek werd opgezonden aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, is be richt ontvangen, dat het vermoedelijk aan hoenderpest was gestorven. Velen denken, dat deze ziekte een gevolg is van de overstrooming der Maas, aange zien de ziekte het eerst aan den Maas kant werd geconstateerd, waar op enkele dagen tijds bij twee boeren een honderd tal kippen als slachtoffer vielen. De ziekte breidt zich nog steeds uit en treedt nu ook op in meer van den Maas kant verwijderde plaatsen. (Limb. Koer.) Inbraak te Westervoort. Vermoedelijk in den nacht van Zondag op Maandag is er ingebroken in het gemeente huis te Wester voort. De dief is door het uitsnijden van een ruit van een zijraampje in de secretarie binnengekomen. Daar heeft hij uit de les senaar van den gemeente-ontvanger de sleutels van de groote kluis gevonden. Hij heeft deze kluis weten te openen en daar uit meegenomen een gesloten geldkistje waarvan hij den sleutel niet heeft kunnen vinden. Het geldkistje is echter leeg daar het gebruikt wordt voor legesgelden en deze Zaterdag aan den burgemeester waren afgedragen. Wel ^worden een aantal zegels vermist. De dieflieeft ook een bezoek gebracht aan de burgemeesterskamer waar hij alles over hoop heeft gegooid zonder iets te kunnen vinden van zijn gading. Een kistje sigaren liet de dief onaangeroerd staan. De dief heeft ook andere kamers o.a. de raadszaal bezocht met een eveft karig effect. Dr. W. T. Hesselink heeft vingerafdrukken geno men. Naar aanleiding van een uitlating van den voorzitter der commissie ad hoe, den heer J. van As, als zoude wethouder Ver linden op het kantoor van den gemeente ontvanger, de kwitanties van den Kunst kring hebben weggenomen, een uitlating waarbij genoemd lid op de plaats, waar hij dat deed als raadslid onschendbaar is, heeft weth. Verlinden in het dagblad „De Zoom" een uitdaging gepubliceerd, waarin hij den heer Van. As verzocht deze uitlating in „De Zoom" of een ander blad met zijn vollen naam onderteekend te doen opnemen. In de geldkamer van 's lands kas te Soe rabaja (O.-Indië) werd ingebroken door de drie politie-agenten, die daar op wacht waren gezet! Ze braken een vat met stui vertjes open en gapten voor 13 waarde. Toen na een uurt:e de inbraak ontdekt en de heeren gefouilleerd werden, vond men 12 terug. De rest was versnoept. De wed. dr. Ivauling te Valkenswaard, He den brand van de sigarenfabriek aldaar Zaterdagavond wilde gadeslaan van het balcon harer villa, viel plotseling van zeven meter hoogte naar beneden en bleef als dood liggen. Onmiddellijk werd dr. Van Rooy gewaarschuwd, die de breuk van twee ribben en het linkersleutelbeen consta- teerde. Onder de hevigste pijn werd zij opgenomen en binnengedragen. Al een tijdje had hij zitten loeren, of hij het kattekwaad, dat hij in zijn schild voerde, kon uithalen. Telkens als op den hoek van dep Bergsifigel en de Bergschclaan te Rotterdam een tram met bijwagen van lijn 11 stopte, liep hij, kwasi onverschil lig, maar intusschen goed uit zijn dop pen kijkend, want je hebt nu eenmaal van die gehaaide conducteurs, langs de stil staande tram. En opeens, toen hij dacht, dat niemand het zag, was hij tusschen de wagens gewipt en had hij de pen uit de kopelstang getrokken. In een portiek ging hij kalm op de gevolgen zitten wachten. De conducteur van den bijwagen belde af, de collega van den motorwagen gaf het vertreksein, de bestuurder schakelde in, en hort, daar ging de motorwagen er alleen vandoor. Even een blauw vlammetje tus schen de beide wagens, en de rem en licht snoeren waren gebroken. Eenzaam bleef de bijwagen in het pikdonker staan. Het 'ochie, weggedoken in zijn portiek, verkneu kelde zich. Wat zou hij morgen op school fijn branie schoppen tegen zijn kameraad jes. Dat ha$ ie 'm toch maar *s fijn ge lapt. Hoor dien conducteur van dien bij wagen eens bellen, en zie die passagiers eens raar kijken! Maar hij was gesnapt. Iemand had hem tusschen de wagens uit zien kruipen en naar zijn schuilhoek gaan. Zoo was hij verdiept in het schouwspel van den achter uit komenden motorwagen wat een felle blauwe vonken sloegen er telkens van den beugel!! dat hij niet bemerkte, dat een greep, een schreeuw en tranen. Het was een klein, bedeesd en huilerig iochie, dat op het politiebureau afgeleverd werdN. R. Ct Omtrent de inbraak te St. Nicolaasga (Friesl.) wordt nóg het volgende gemeld; De rijksveldwachter De Vries en de ''emeenteveldwachter Jaarsma te St. Nico laasga waren Vrijdagnacht op surveillance en schonken bijzondere aandacht aan de gebouwen van de zuivelfabriek „De Eens gezindheid". Om goed 12 uur namen ze nog eens poolshoogte, en. wierpen het licht van hun eïectrische zaklantaarns door de ruiten van het kantoor der fabriek. Zij zagen toen in dit kantoor drie personen, die zich ont dekt ziende, oogenblikkelijk de vlucht na men, De inbrekers sprongen op hun fiet sen en verlieten ijlings het dorp, achter volgd door een der veldwachters. Nadat deze jacht eenige minuten geduurd had, loste hij een schot uit zijn revolver, dat tot resultaat had, dat een der mannen bleef staan en werd ingerekend. De aan gehoudene gaf voor Rotterdammer te zijn. De directeur der fabriek, de veearts en een andere veldwachter zetten een oogen blik later per auto de achtervolging van de anderen voort in de richting Heerenveen, doch tevergeefs. De gemeenteveldwachters Jansma en Wagenaar van Scharsterbrug gingen Zater dagochtend er nog eens op uit en wel met Jen trein in de richting Zwolle. Op elk sta tion, waar de trein stopte, gaven ze hun oogen goed den kost. In Wolvega merkten ze iemand op het perron, die wel meer van de inbraak zou kunnen weten. Deze persoon stapte in een coupé, waarin de veldwachters toen ook plaats namen. En een oogenblik later was deze persoon hun arrestant. Zoowel degeen, die te St. Nicolaasga was aangehouden, als die in den trein werd ingerekend, werden naar Leeuwarden over gebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat de inbrekers na vijf deuren geforceerd te hebben, tot het kantoor waren doorgedrongen met 50 75 K.G. inbrekersmateriaal, als een zuurstof-, een waterstof- en een snij-apparaat en een groot aantal inbrekerswerktuigen van de fijnste soort. Al deze werktuigen lagen bij de brandkast. Bovendien hadden ze een groot kleed meegebracht, dat moest dienen om de ramen van het kantoor te sluiten. Naar wij vernemen, zijn de aangehoudenen M. L. en I. IC., beiden uit Rotterdam. Maandagmiddag is een groote brand uit gebroken in het gebouw der firma Stokvis n Zoon te Rotterdam. Om half drie was de geheele linkervleu gel van het gebouw van de firma Stokvis een prooi der vlammen. De afdeeling gas- ornamenten, oliën en vetten, schroeven en asphaltpapier waren toen reeds onverbid delijk verloren. Tegen genoemd uur stak er een weinig wind op, doch dit wakkerde de vlammen zoo snel aan, dat het vuur zich met groote snelheid door den anderen vleugel van het gebouw verbreidde. Van verschillende zij den tastte de brandweer het vuur aan. Met 30 stralen werd een ontzaglijke hoe veelheid water in de vlammen geworpen. Van de 25.000 liter water per minuut was echter geen resultaat te bespeuren. De kans was zoo goed als zeker, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen wordt. Nader wordt bericht: Vanmiddag om streeks kwart voor één, toen het grootste gedeelte van het personeel aan het schaf ten was, is, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, de brand uitgebroken. Op de derde verdieping aan de wegzijde ligt de opslagplaats van gasfornuizen en gasornamenten. De brand werd spoedig ontdekt en da delijk werd dc brandweer uit het personeel gealarmeerd. In het magazijn kon men toen echter al niet meer komen vanwege den verstikkenden rook. Met het aankoppelen van de slangen, om den brand van het dak af te bestrijden, ^ing natuurlijk nogal eeni gen tijd heen en toen men eenmaal van boven af water kon geven, was de brand reeds zoo in omvang toegenomen, dat aan blusschen met eigen middelen niet meer te denken viel. Er werd groot alarm gemaakt en de brandweer rukte met veel materiaal uit. Talrijke handbrandspuiten, vier rijdende en 5 drijvende stoombrandspuiten, de ma chinale ladder, de reddingsbrigade, de slangenwagen en de reservewagens ver schenen kort na elkaar bij het gebouw, waaruit vooral ban den wegzijde een dikke, zwarte rookkolom opsteeg. Omstreeks half drie werkte de brandweer met ongeveer 25 kanalen. De drijvend stoombrandspuiten hebben in de Schiehaven ligplaats genomen De slangen worden dwars over het spoor wegemplacement rechter Maasoever over een afstand van 300 M. naar het branden de gebouw geleid. Aanvankelijk weigerde de dienstdoende chefde slangen op het terrein toe te laten. Van de afd gas had het vuur zich inmid dels meegedeeld aan het laboratorium voor oliën en vetten, de afdeeling houtschroeven en de afdeeling schoppen en asphalt. Dc brandweer trachtte met man en ma'-ht de gestadige uitbreiding van het vuur langs vóór- en achtergevel breidde de brand zich steeds sterker uit te stuiten. Om bij drieën was men er hier zoover in 'geslaagd, dat voor verdere uitbreiding niet meer gevreesd werd. De magazijnen zijn grootendeels uitgebrand. De kantoren hebben veel waterschade gekregen. Bij den brand waren o.a. de loco-burgemeester, wethouder Mr. A. de Jong, en de hoofd commissaris aanwezig. De directie van de firma Stokvis deelt mede, dat in het gebouw voor 4 millioen aan voorraden opgeslagen was. Te 6 uur zou het werk hervat worden. Na 4 uur heeft de Schade- en regelings- eommissie in de directiekamer zitting ge nomen. De groote machinehal heeft maar weinig schade bekomen, doordat men tijdig ver schillende onderdeelen met dekzeilen heeft kunnen afdekken. Te Delft is een student geverbaliseerd, die langs electrolytischen weg een gouden tientje voor 1/5 deel had besnoeid en daar na bij een melkhandelaar in betaling had ge geven. Het geldstuk is in beslag genomen. De tweelingen Johannes en Francina Crooymans zim op 85-jarigen leeftijd dezer dagen met één dag tusschenruimte over leden. Johannes stierf te Geldrop, Francina te Mielo; beide oudjes waren ongehuwd. Dezer dagen werd, naar wij reeds mee deelden. uit een leegstaand heerenhuis aan het Noordeinde te Leiden, tot voor korten tijd bewoond door prof. Nolen, hef koper, lood en tinwerk gestolen. Op een radiobericht van den Commissaris van Politie zijn de daders, een paar zwer vers te Rotterdam aangehouden en ter be- schikkintf van de Leidsche politie gesteld. Het bl':kt, dat men hiermede een paar ge vaarlijke sujetten te pakken heeft. Een schade van 40.000. Omtrent den brand in de sigarenfabriek van de Gebrs. Jeurissen te Valkenswaard (N.-B.) kan nog worden gemeld, dat dc schade circa 40.000 beloopt; deze wordt door de verzekering gedekt. Vijftig a zestig oersonen zijn door dezen brand werkloo: 'eworden. Het terrein van den brand was goed af gezet onder leiding van de marchaussee. Het verloop van den brand werd door vele be langstellenden. onder wie eenige Eindhoven- schc autoriteiten, gevolgd. Twee kantoorbedienden in Den Haag aangehouden. Op verzoek van de Amsterdamsche po litie zijn door de recherche in Den Haag in een perceel aan de Weterin^kade aangehou den dc kantoorbedienden A. A. G. W. cn C, J. W., verdacht te Amsterdam een bedrag van j 1400 te hebben verduisterd. Naar aanleiding van het bekende voor nemen van den dichter-zanger Speenhoff, om in den handel te gaan, dicht Sigmé in „Het Vad." de volgende leuke regels Sneenhoff ga je in den handel Speenhoff knijp je er tusschen, uit Ben je beu vaó het gewandel Met je vrouw en met je spruit Ga je in krenren en rozijnen, Of kom je op een kantoor Gaan verdwijnen je refreinen Ga je er harteloos van door? S eenhoff. ouwe zwarte Speenhoff, Mtf je baard, je lange jas.... Word je nu een beursmeneertje Krijg je monsters in je tasch Kun je zóó maar 't dichten laten Weet jij wel wat proza is Wil jij ons je waar aanpraten Zonder je guitaar is 't mis Overal heb je gezongen, In Breda en Stadskanaal Wou je voortaan zwijgen, jongen Ga je stiekum aan den haal Speenhoff, jij moet Speenhoff blijven Neem je lier weer vast ter hand Dan alleen ben je een afgod, En de roem van Nederland Gewijz'gde voorschriften. Wij stippen hier aac de voornaamste wij zigingen van 4 Maart 1926 van ket Rusttij den- en Arbeidslijsten-besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923. Tot nu toe gold de bepaling dat bet hoofd of de bestuurder van een onderneming, waarin arbeid wordt verricht in een fabriek of werkplaats# niet behoeft te zorgen, dat in die fabriek of werkpaats een arbeidslijst wordt opgehangen voor die arbeiders, wier regeling van arbeids- en rusttijden duide lijk is aangegeven op een rooster, ten op zichte waarvan de betrokken bepalingen der Arbeidswet in acht worden genomen. In de praktijk is de wenschelijkheid ge bleken wat de controle betreft om bedoeld rooster in de labriek of werkplaats te doen ophangen, welk voorschrift thans aan de bovenbedoelde bepaling is toege voegd. De bepaling, dat, wanneer ten aanzien van een arbeider gebruik wordt gemaakt van een machtiging tot afwijking van het verbod van Zondagsarbeid, van arbeidsver- richting op Zaterdag na 1 uur, of van lan gere arbeidsverrichting dan uur per dag, door dien arbieder op andere tijden arbeid verricht mag worden, dan voor hem op de arbeidslijst zijn aangegeven, geldt voortaan ook ten aanzien van die arbeiders, met betrekking tot wie het voornemen is te ken nen gegeven, om hen bakkersarbeid te doen verrichten vóór 6 uur des voormiddags. In de lijst van bedrijven waar de arbei ders gedurende de rusttijden mogen ver blijven op een besloten plaats, waar als dan de bedrijfsarbeid wordt verricht, is een wijziging en een aanvulling aangebracht. Vorenbedoelde bepaling is ook van toe passing op de arbeiders, die werkzaam zijn in een slagerij, poelierswerkplaats voor het schoonmaken van visch, schaal- of schelp-' dieren, indien zoodanige inrichting deel uit maakt van een onderneming, in hoofdzaak op den verkoop in het klein gericht. Ook, zal voortaan de straks vermelde bepaling gelden voor* hen, wier arbeid be staat in het ontvangen van melk in een fabriek tot bewerking of verwerking van melk. In tegenstelling met de tot nu toe geldende voorschriften zal vorenstaande bepaling niet meer gelden voor de tot het vaste personeel der fabriek of werkplaats behoo- rende machinisten, stokers en ambachts lieden, indien deze belast zijn met het her stellen van gebouwen, het herstellen of monteeren van werktuigen, drijfwerken, toe stellen, ovens, ketels of leidingen. Aan het 2e lid van art. 12 van het Rust tijden- en Arbeidslijstenbesluit, luidende: „Voor een bakkersgezel, die arbeid ver richt in een broodbakkerij, waarin zes of meer bakkersgezellen bakkersarbeid ver richten, behoeft het uur van aanvang en dat van einde van zijn rusttijden niet op de arbeidslijst te zijn, vermeld, onder voor waarde, dat daarop of in een geschrift, als bedoeld in art. 7 of art. 10, zijn aangegeven begin en einde van een tijdruimte van an derhalf uur, waarbinnen die gezel een rust tijd van een half uur geniet", wordt toegevoegd de zinsnede: „en dat het tijdsverloop, gelegen tusschen het uur van aanvang en dat van einde van zijn dagelijkschen arbeid, ten hoogste één uur méér bedraagt, dan ^-t aantal^ uren, dat de gezel arbeid mag verrichten.'' De vrijstelling van verplichte vermelding der werkuren op de- arbeidslijst in bepaalde gevallen en onder voorwaarden, nader ver meld in art 14 van meergenoemd besluit, geldt voortaan ook ten aanzien van arbeiders werkzaam in een eik- en teenschillerij. Aan de bepaling dat, ingeval de omstan digheden het noodzakelijk maken, dat een arbeider afwijkt van de voor hem op de arbeidslijst vermelde regeling van arbeids- en rusttijden, zulks onder de vastgestelde be palingen, geoorloofd is, mits het hoofd oi de bestuurder der onderneming, waarin hij werkzaam is, daarvan aan'.eekening houdt, volgens de door den minister gegeven voor schriften, is alsnog vastgeknoopt de beoa- ling, dat die aanteekening geschieden moet binr.en 8% uur, te rekenen van het tijdstip van den daaraan volgenden werkdag, waarop de arbeider zijn arbeid heeit aangevangen. Bovenvermelde wijzigingen treden in wer king met ingang van 1 April 1926, Behandeling door den H. R. van Arbeid. De R. K, Werkgever verneemt, dat Com- issia XII uit den Irioogen Raad van Arbeid n de vergadering van 27 Februari haar apport over het voorontwerp van Wet op *e bindendverkl ring der C. A. heeft vast gesteld en dat de plenum-vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk in April dat pracadvies zal behandelen. De onlanös te Boskoop geopende Bloe- menbeürs blijkt in de oracti-k uitnemend te voldoen: er heerscht eiken Dinsdag 'n groote drukte van koopers en kweekers, AMSTERDAM. 15 Maart (Boerenno- teeringen). Binnenlandsche granen Vcer- tarwe f 1213, baktarwe f 14—15, rogge f 8-*-8 chevaliergerst f 1011, haver f 910, duiveboonen f 1314, paardeboo- ne f 1011, alles per 100 kg; karwijz2a f 1214 per 50 kg. AMSTERDAM, 15 Maart. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonten f 44.25, id. blauwe f 3.50— 3.70, id. Eigenheimers f 2.653.20, id. Bravo's f 3.503.60, id. Roode Star f 2.90 3.10, id. blauwe Eigenheimers f 2.903.30, Friesche Borgers f 2.503, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 22.50, id. blauwe Poters f 1.701.80, id. bonte Poters f 1.70— 1.80, id. roodstarpoters f 1.80-1.90, Drent- sche Eigenheimers f 1.752 p. hl. Winter Malta-aardaopelen f 1112 p. 100 kg. ALKMAAR 15 Maart. Varkens. Aange voerd 486 varkens, vette f 0.850.90, zou ters f 0.840.86, Londensche f 0.90—0.93 per kg. APELDOORN, 15 Maart. Eieren. Aan voer 100.000 stuks. Prijs f 5.50 tot f 6.75, iniddilmarkt f 6.30. Handel traag. AXEL, 13 Maart. Ter markt werd ge noteerd voor Tarwe f 11, rogge f 8.50, gerst f 11, haver f 9.25, erwten fc 12.50. De heden geveilde 700 ton Toego-Slavische met Wroeischade werden verkocht voor f 70108 Vee. Ter markt waren aangevoerd 474 vette runderen, 255 vette en eras kalveren, nuchtere kalveren, 389 schapen of lammeren, 1175 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. al.17%1.222e qual. 1.07%1.00, 3e qual. f 0.90Ö.80 ossen le qual. f 1.07%—1.15, 2e qual. f 1.00—0.90, 3e qual. f 0.800.70 kalveren le qual. f 1.75—1.95, 2e qaul. f 1.50—1.25, 3e qual. f 1.100.95 schapen le qual. f 0.800.85, 2e qual. f 0.700.60, 3e qual. f 0.50; lam meren f 0.850.95; varkens le qual. f 0.84 0.87, 2e qual. f 0.820.78, 3e qual. f 0.74 0.70, exportvarkens f 0.901.00. Vet vee en vette kalveren matig verhandeld, weinig prima soorten aangevoerd. Schapen en lammeren met matigen handel, prijzen iets lager dan vorige week. 'Varkens met redelijken handel, prijzen iets teruggaande. Vlas. Aangevoerd 8400 kg Holl. geel f l.(X>1.45, 3000 kg Groningsch f f.00 1.45, 22.000 kg blauw f 1.00—1.50, 5300 kg wit Zeeuwsche f 0.951.15, 800 kg dauwroot f 0.90—1.15. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk aangeboden onveranderd puike f 1414.75 overigens f 1112.50. Gerst Chevalier f 9.5C—10.50. Haver f 9.50—10.25. Erwten, kleine groene f 1215.74. Bruine boonen f 9—12.50. Buitenlandsche Granen kalm. Rogge Z. Russische disp. f 10.5010.80, Duitsche Poolsche disp. f 9.50, 63 kg La Plata stoo- mer.d f 11. Gerst 48 pond Malting- disp. f 177, stoomend f 176, 63/64 kg Donau disp. f 181, Zuid-Russ. disp. f 175. Haver Canada 2 disp. f 11.25, dito No. 3 disp. f 10.25, feed No. 1 disp. f 10, La Plata stoomend f 8.40, 52/53 kg Pommersche disp. f 10.60. Maïs La Plata disp. f 172, stoomend f 171, Donau/ Galfox disp. f 174, stoomend f 170, Amerik. mixed disp. f 175, gele Z.-Afrik. No. 6 disp. f 172170, witte Z.-Afrikaansche No. 2 disp. f 174. In veiling verkocht 200 ton beschadigde Donau-maïs van f 70 tot f 80 per 2000 kg. Ajuin 'met geringen aanvoer. Groote f 1.50—2. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.50 —6.50. Aardappelen. Westlandsche poters f 1.90— 2.40, Zeeuwsche bonte f 3.404.20, id. blauwe f 3.40—4.30, Zeeuwsche eigenhei mers f 2.502.90, Brieische eigenheimers f 33.60, bravo's f 33.40, Red Star f 2.40 2.90, blauwe eigenheimers f 2503 per hl; Malta 10—10% c. Fijne Zaden. Lijnzaad voer- f 1415, idem zaai- f 1719, mosterdzaad geel f blauw maanzaad f 7478, karwijzaad f 22 24, koolzaad f 2529, kanariezaad f 1618, zonnebloempitten f 14%15%, boekweit f 10.60. TIEL, 15 Maart. Fruit. (Tielsche veilings- vereeniging.) Goudreinetten extra 2840 c„ lste soort 1926 c., bellefleur 2026 c., alles per kg. (Veiling Tiel en Omstreken). Goudrei netten extra 3246 c., eerste kwal. 23—30 c., bellefleur 1927, gert roelofs 1822, enkele binderzoet 1823, koningszzuur 17 21, alles per kg. (Veiling Ons Belang). Holgaten 1214 c„ kulemans 1822 c., court pendu 1619 ct., alles per kg. TIEL, 15 Maart.-(Weekmarkten). Varkens. Op de markt waren aangevoerd 195 varkens en 266 biggen. Prijs hooger. Varkens f 30 130 biggen f 1425. Vee. Op de markt was vetvee prijshoudend, weinig aanvoer. Vetvee lste kwal. 57%60 ct. 2de kwal. 5055 c., alles per kg. Kalfvee handel redelijk, meer aanvoer. Kalf- koeien f 360400 vaarzen i 260325 wei vee handel flauw, weinig aanvoer. Wei koeien f 180230 hokkelingen f 170225. Granen. Tarwe en rogge waren niet ruim aangevoerd, prijzen iets hooger, handel lang zaam. Haver werd niet veel gevraagd. Gele erwten goed te plaatsen. Voederartikelen on veranderd. Groene erwten weinig te plaat sen. Tarwe f 10.5012 rogge f 6.256.75 haver f 4.506.50 boonen f 1010.50 groene erwten f 10.5011, alles per hl. Bc.ter en eieren. Van boter waren aange voerd 30 kg. Prijs f 2.202.40. Van eieren waren 50.000 stuks ter markt. Prijs lager dan vörigen keer 56 cent per stuk. ALKMAAR, 15 Maart. Vee. Aanvoer 24 koeien 250—450; 4 vette kalveren 70 160, per K.G. 0.401.70; 285 nuchtere Ntalveren 8.Oft30. EDE, 15 Maart. (Weekmarkt). Eieren 5.57—6.60 per 100 stuks; biggen 18—27 'BEVERWIJK, 15 Maart. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland." Spruiten 21—30. Witlof 10—18, per K.G. Bloemkool 810. Gele kool 6—12, per 100. Wortelen 1822 per bos. Wortelen 24 per K.G. Prek 1820 Selderie 35. Pieterselie 79, per bos. Aardappelen 46. Schorse- neeren 510 per K.G. Spinazie 651.35. Boerekool 851.per kist. PURMEREND, 15 Maart. Witlof 0.09— 0.16 per K.G. Roode kool f 2.7012.30; Gele kool 3—11.30 per 100. Spruitkool 0.60— 5.80 per 15 K.G. Spinazie 1252.05 per mnd van 3 K.G. Raapstelen 5,806; Ra barber f 12 per 100 bos. Prei 622.90 per 100 bos. IJMUIDEN, 15 Maart. Heden waren aan de Markt de vangsten van 18 stoomtraw lers en 4 loggers. De prijzen waren als volgt: Tarbot 3.102.50; tongen 2.80 1.70 per K.G.; griet 7127; gr. schol 48—42: md. schol 5038: zetschol 68 41;'kl. %chol 35-20, 198.50; schar ren 148 per 50 K.G.; roggen 3913 per hoop; vleet 2.601.90 per stuk: pie terman en poon 219; gr. schelvisch 6446; md. schelvisch 5340; kmd. schelvisch f 8318; kl. schelvisch f 25 16.50, 17—9.50; gr. gullen 20—12; kl. gullen 127.50; wijting 144,60 per 50 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7