Bet zwakke De Kieeren maken don man Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Woensdag 17 Maart 1926#* 50ste Jaargang No. 16201 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad fa, maai HET DRUKWERK maaki de zaak BINNEMLANDSCH NIEUWS. Vdlkenbondsvergaderine per radio. De nieuwe spoorwegtarieven. Weer een inbraak te Schoten. Schade aan bloembollen. Verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Faillissementen. Brederode-Duin. Vereeniging Nederl. Fabrikaat. DAMMEN. VOETBAL. StormvogelsEnschedé. HaarlemV. U. C. Haarlemsche kegelbond. 921 913 904 851 844 809 789 776 761 Haarlemsche R.-K. Athletiek- vereeniging „Holland". TENNIS. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat ld Haarlem. Telegrafisch Weerbericht BILJARTEN. LAATSTE NIEUWS. Vastgeloopen schepen. Een verklaring van Mello Franco. üt aTvfsnnpreeaf prijs bedraad toot Hdaricro an Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents )ESs regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiên tusscben den tekst, als ingezonoec mededeeling, 60 et. per regel, op de te pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-advvA tentiën l4 regels 60 ct per plaatsing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi fWO bij een ongeval met fO. tl bij verlies van een hand, f |9C bij verlies van een f Cfl bij 'n breuk van f 1 (1 bij verlies v. verlies van beide armen, beide beenen of beide oógen: <^U."rioodeliiken afloop: I een voet of een oog: 1 ICO." duim of wijsvinger: OU." been of arm: IftU" andere vip vinger. Het algemeen debat in de Tweede Kamer over de regeeringsverklaring van het nieu we kabinet heeft nog niet vpel stof tot be schouwing opgeleverd. Nog altijd verkee- ren wij in duisternis omtrent het verloop der vier maanden lange crisis en het zijn de leiders der rechtsche partijen, de hee- ren Nolens, de Visser, de Geer en Heems kerk, welke ons daaromtrent^ kunnen in lichten. Van dezen heeft alleen de heer Heemskerk tot nu toe gesproken. Hij heeft de minst actieve rol in de crisis gespeeld en bepaalde zich dan ook meer tot het stellen van vragen dan tot het geven van antwoord. Zoodat wij nog niet veel wijzer zijn geworden. De woordvoerders der linker partijen konden uiteraard niet veel vertellen, wat ons belang inboezemt. Alleen op één punt, dat zoowel door den leider van den Vrij heidsbond, den heer Dresselhuys, als door den heer Marchant en door den commu- nistischen vertegenwoordiger, den heer 'L. de Visser is aangeroerd, willen wij even de aandacht vestigen. Het betreft de vraag: hoe staat het in ons land met het parle mentaire stelsel. De heer Dresselhuys zegt: het nieuwe kiesstelsel van evenredige vertegenwoor diging heeft het parlementaire systeem in grijpende veranderingen doen ondergaan. Aan het nieuwe kiesstelsel is de schaduw zijde verbonden van een gnorm verlies van stuwende, levenwekkende kracht van het stemrecht. Bij het districtenstelsel werden de programma's te voren aan de kiezers voorgelegd en dezen gaven dus de richting aan, welke staatkundige partijen en welke politieke beginselen de leiding moeten hebben in de regeering. Maar onder het stelsel van evenredige vertegenwoordiging stelt men het rageerprogram achter de kie zers, na het sluiten van de stembus op. En de heer Marchant zei het nog wat krasser: het komt ten slotte neer op de vraag of de handhaving van het kiesrecht voor de kiezers nog maar louter een for maliteit i«. Nu schuilt in een en ander wel een beetje overdrijving, maar wij mogen dit zwakke punt in het nieuwe kiesstelsel niet over het hoofd zien op gevaar af het par lementaire stelsel op den duur reddeloos te ondermijnen. Het moge waar zijn, dat de jongste kabinetscrisis is uitgebroken door een wrijving tusschen Katholieken en christelijk-historischen over den Vaticaan- post, het nieuwe kiesstelsel maakt het mo gelijk, dat een zelfde conflict telkens uit breekt in een regeering, welke oogenchijn- lijk steunt op een meerderheid in het par lement, maar achteraf blijkt geen scherp omlijndeafspraken te hebben gemaakt. En ook al ware het ontwerpen van zulk een program mogelijk, dan nog is het verkeerd en moet het ten slotte tot ontwrichting van het parlementaire stelsel leiden, wanneer partijleiders achter de kiezers om compro missen en afspraken maken, waarvan de kiezers aan de stembus niets af wisten en waarvan ze dikwijls niet gediend zijn. Dit leidt tot ongezonde toestanden. Men zal zeggen: ook onder het districten stelsel had iedere partij haar eigen program en kwam het regeeringsprogram achterna, wanneer eenmaal een linksch of rechtsch kabinet op basis van den verkiezingsuitslag was gevormd. Dat is volkomen juist; maar het districtenstelsel dwong om reeds aan de stembus een accoord aan te gaan voor het stellen van candidaten en althans voor har stemmingen. Het is altijd de kracht der rechterzijde geweest om reeds vóór de can- Jidaatstelling een stembijsaccoord te tref fen; do linker partijen deden dit gewoonlijk slechts voor de herstemming en verzwak ten daardoor niet weinig hun positie. Op hoofdpunten als de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs, algemeen kies recht, vrijhandel of protectie, enz., moest men het te voren eens worden. Dit zui verde den stembusstrijd, gaf hem kleur en karakter. Na dien zijn de programma's uit gebreid heeft iedere partij haar volle vrij heid genomen. Dat leek heel mooi; maar de politiek is nu eenmaal de kunst van het be- reiken van het mogelijke en komt dus in strijd met het streven naar alles wat men wen- schelijk acht. Aan den kiezer is zijn verant woordelijkheidsgevoel ontnomen: hij eischt .in alles en nog wat aan de stembus en is de strijd volstreden, dan moeten de lei ders maar zien hoe zij uit den rijstebrij berg van politieke begeerten een fatsoenlij ken schotel maken. Ditmaal was het 't pauselijk gezantschap, waarop een sterk kabinet als dat van den heer Colijn strandde. En toch was de tegen strijdigheid tusschen het christelijk-histori- sche program en het katholieke daarom trent, van te voren bekend. Er had verle den jaar zomer een gelegenheid moeten zijn om de rechtsche kiezers te laten stem men over de vraag; zal de coalitie met of zonder het pauselijk gezantschap verder gaan of verbroken worden, Maar al ware dit punt van wrijving er niet geweest, dan zouden toch te avond of morgen de sociale paragrafen der program ma's van de drie christ partijen botsing heb- ben gegeven. Wanneer het ernst is met de plannen om de coalitie te vernieuwen, dan zal men daaromtrent tot een accoord moe ten komen tot een benadering van el kanders programma's, wil een nieuw en grondiger conflict niet nogmaals en dan voor goed de rechter partijen uiteen doen gaan. En zelfs afgescheiden van de vraag of de coalitie al of niet hersteld wordt, is het eisch van gezond politiek leven, dat aan dit zwakke punt in het nieuwe kiesstelsel der evenredige vertegenwoordiging aan dacht wordt gewijd. In dit opzicht toch heeft mr. Marchant gelijk, dat wanneer men het stemrecht maakt tot een bloote forma liteit en de beslissing over de regeerings- politiek legt in de handen van enkele per sonen, de weg wordt gebaand naar fascis me of anarchie. En beiden houden wij liefst buiten onze grenzen! Uitzending ook door Hilversum. Heden, Woensdagmorgen, om 9.20 uur werd de vergadering van den Volkenbond per radio uitgezonden door den Eiffeltoren (2650 meter golflengte) en gerelayeerd door Daventry (1650 meter golflengte) om ver volgens nog eens te worden doorgezonden door Hilversum. Zooals men weet wordt het verhandelde in Genève per telefoonlijn naar Parijs over gebracht. Het nieuwe tarievenstelsel. De verla ging wordt met 1 Juli a.s. ingevoerd. Door de Directie der Nederl Spoorwe gen zal een verlaging van de spoorweg tarieven worden ingevoerd. Het „U. D. deelt omtrent deze verlaging, eenige cij fers mede. Er is een geheel nieuw stelsel van ta rieven ontworpen, zoowel voor reizigers als voor goederen- en bagagevervoer, waarbij tevens nieuwe verhoudingscijfers zijn ingevoerd voor de 'tarieven le, en 2e en 3e klas. Volgens de thans nog gelden de tarieven is deze verhouding 1VA2, met andere woorden: als het tarief 3e kl. als norm wordt genomen, is de prijs der 2e klasse lA maal zooveel, en der eerste klasse tweemaal den norm. behoudens de gebruikelijke afrondingen Deze verhouding wordt thans: 11.41.77. Hieruit volgt dus, dat de tarieven 2e en le klasse het meest verlaagd wórden. Dit is geschied met de bedoeling, om het reizen per 2e of le klasse meer aan te moedigen. Is er dus wijziging in de onderlinge verhou ding der tarieven gekomen, ook de norm, dus de 3e klasseprijs is verlaagd. Hoe de nieuwe tarieven zullen worden, laat zich door middel van de volgende cijfers ge makkelijk berekenen. Voor 4 tot 150 K.M. wordt de le klas per K.M. 4.875 cent, 2e klas 3.875 cent en 3e klas 2.75 cent; voor 151300 K.M. wordt de le klas 3.9 cent, 2e klas 3.1 cent, en derde klas 2,2 cenï; voor méér dan 300 K.M. wordt de eerste klas 2.925 ct, de 2e klas 2.325 cent en de 3e klas 1.65 cent, alles per K,M. Ter vergelijking mogen hieronder vol gen de zelfde cijfers van het oude tarief, dat thans nog geldt: 4200 K.M.: le klas 6.5 cent, 2e klas 4.S75 cent, 3c klas 3.25 cejjt; 201—300 K.M.: le klas 4.785 cent, 2e klas 3.65 cent, 3e klas 2.45 cent, even eens alles per Kilometer. Uit de hierboven gegeven cijfers kunnen aan de hand van het spoorboekje, waarin de kilometerafstand tusschen de verschil lende plaatsen is aangegeven, alle ge- wenschte tarieven worden berekend, dat wil zeggen hoeveel men na 1 Juli a.s., wanneer het nieuwe tarief zal worden in gevoerd, voor een kaartje naar een wille keurige plaats zal hebben te betalen. Ook de prijzen der abonnementen on dergaan een verlaging. Op het oogenblik kost een algemeen abonnement voor 12 maanden le klas 800, 2e klas 600, 3e klas 400. De prijs wordt met ingang van 1 Juli: lc klas 720, 2e klas 560, 3e klas 400. De prijs van het 3e klas abonne ment wordt dus niet verlaagd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de mo gelijkheid van verlenging van een abon nement wordt opgeheven. Men zal dus niet meer een abonnement, dat men voor een haif jaar neemt, kunnen verlengen tot een jaar. Daartegenover wordt een rege ling ingevoerd, waardoor het in prijs voor- deeliger wordt, om een jaar-abonnement te sluiten. dan telkens een maand- of tweemaandelijksch abonnement. De vancantiekaarten, die op het oogen blik kosten resp. 10, 7.50 en 5, zul len volgens het nieuwe tarief worden: 9 7 en 5. Het traject-abonnement zal worden be rekend naar een minimum van 8 K. M., ter wijl dit volgens het oude systeem gebeurde naar een minimum van 4 K.M. De een heidsprijzen van een traject-abonnement zijn thans per tarief kilometer J 1,20, 0.90 en 0.60 en zij worden resp, 1.08, 0,84 en 0.60. Deze bedragen verminderen in verhouding tot een groot aantal maanden, waarvoor het abonnement wordt genomen. De Scholierkaarten zijn momenteel 0.94, 0 70 en 0.47 per tariefkilome ter, en zij zullen worden volgens dc nieu we regeling 0.86, 0.65 en 0.47. Tot zoover de tariefsverlagingen, voor wat betreft het reizigersvervoer, verlagin gen, die, zooals vrij, hierboven reeds zeiden met ingang van 1 Juli a.s. zullen worden ingevoeld. Wat betreft het bagagevervoer, ook hiervoor wordt een verlaging ingevoerd, die varieert van 30 pet tot 35 pet. per i0 K.G., naar gelang van den afstand. Het „U. D." licht deze tarieven met een enkel voorbeeld toe. Een enkele reis Utrecht-Arnhem (een afstand van 57 K.M 1 kost op het oogen blik; le klas 3.70, 2e klas 2.80, 3e klas 1.90. De nieuwste prijzen worden na 1 Juni; le klas f 2.80, 2e klas 2.25, 3e klas 1.60. De reis naar 's-Hertogen- bosch kost op het oogenblik (49 K.M.): le klas 3.20, 2e klas 2.40, 3e klas 1.60, volgens het nieuwe tarief worden deze prijzen resp,: f 2.40, 1.90 eq 1.35. De inbraken te Schoten houden aan. De Heven beginnen zelfs driester op te treden. Gisteren is n.l. op klaarlichten dag, des mid dags half 4, ingebroken in perceel Flores straat 76, bewoond door Th. P. F. v. d. V. De bewoners van het perceel waren alwe zig. Waarschijnlijk heeft men zich met be hulp van een valsche sleutel toegang ver- schalt. Uit verschillende doosjes heeft men '"eld ontvreemd tot een totaal bedrag van 29. De politie stelt een onderzoek in. Nu de iaalste tulpen boven den grond staan, heeft men een goed overzicht gekre gen van de door den hoogen waterstand in verschitlende deelen van de bollenstreek in den afgeloopen winter veroorzaakte schade aan het bloembollengewas. Veilig kan aan genomen worden, dat in den omtrek van Beverwi'k deze schade op minsten?) 50.0fió geschat kan worden. Dc politie heeft, zooals gemeld ter be schikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld den te Overveen wonende-! bouwondernemer H verdacht van bedriegc- liike bankbreuk. De heer H. ontkent oneerlijke bedoelingen roet het doen van belangrijke bctdlinger te hebben gehad. Na verhoor is hij weder op V v .eter gesteld. 16 Maart 1926 werden in staat van fail lissement verklaard:, P. Janneman, handelaar in auto-artikelen, te Koog aan de Zaan, Bloemstraat 1; cu- minakade; curator mr. L. Ali Cohen, alhier S Schoen schipper, te IJmuiden, Wiihel- minokc.de; curator Mr. L. Ali Cohen, alhje- G. H. Oschatz. te Schoten,coiffeur, Indi- schestraat 16; curator mr. H. Ph. Visser t Hooft, alhier. De Naaml. Vennootschap Bouw- en Han- del-Maatschappij „Clio", te Overveen, Rsm- penlaan 9;' curator mr, L U. Rengers Hora Siccama, alhier.' K. Zwolsman, vroeger scheepsbouwkundige thans handelsreiziger, te Zaandam, Czarina- straat 9; curator mr. H. H. Riepma, te Edam. Th. Pasveer winkelier jn huishoudelijke artikelen, te Haarlem, Botermarkt 23; cu rator mr, G. E. Mellema, alhier L. Keur, caféhouder, te Zandvoort; cura tor mr. F. J. D. Theyse, alhier. C, A. de Zwart, kantoorbediende te Haar lem Ripperdapark 43zw curator mr. W. J. G Veenhoven, alhier. Paul Ramacher (Rademacher zich r-- 'men de B. Wynkamp), bioscoopondernemer, te Beverwijk, Brecstraat 3f; curator mr. J C. Y. Nieuwenhuys, te Haarlem. A. van Zanten, vroeger kruidenier, thans koopman in alles, te Schoten, Archipelstraat 18. curator mr. F. M. Hagemeyer, alhier. P. Schuit, houder van een waschinrichting, te Beverwijk Wilhclminastraat 19; curator mr. P. Donker, te Beverwijk E. Kiewit, gepensionneerd gemeente-amb tenaar, te Haarlem, Castelynstraat 16; cura tor mr. F. van der Goot, alhier. De Handelsvennootschap onder de firma S Veldkamp en G. Mettes, aanneemster, te Overveen, Ramoenlaan 9a; curator mr. J. H. .J Simons, te Haarlem; en hare individueele leden Steven Veldkamp, te Overveen en Gerrit Mettes, aannemer te Haarlem, Pepyn- straat 49; curator mr. J. H, J. Simons, al hier. Opgeheven werden de faillissementen vair H. A. Drieman, handelsreiziger, te Scho ten, Overtonstraat 32; curator mr A. Bruch alhier. P. van Leeuwen, autobushouder, te Koog aan de Zaan; curator mr. P. Tjeenk Willink, alhier. H. A. Smeerdijk, groentenhandelaar, te Haarlemmermeer; curator mr. A. A. Hui- zer.ga, alhier. Geëindigd zijn de faillisseenten door het verbindend worden der mtdeeÜngslijst van: A C. Appelboom, te Wormer; curator mr. Silvain Groen, alhier. W. de Vries Gzn„ voorheen kassier en commissionait in effecten, te Haarlem; cura tor mr A H J. Merens, aihie. A. van Winkel, bakker, le Haarlemmer meer; curator mr. Silvain Groen, alhier. N, Leeuwe, schilder te Heemstede; cu rator mr. H. Ph. Visser 't Hooft, alhier. In „Strijd tegen de Tuberculose", hef or gaan van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en Omstreken, le zen wij: BREDERODE-DUIN. Dit is de naam, dien het Dageiijksch Be stuur aan het grondbezit der Vereeniging te Bloememlaal heeft gegeven. Het is een deel van het oude gebied der Heeren *van Brederode, een der oudste ade- lrjke geslachten van Holland, wier tri)tsch kasteel zich in de onmiddellijke nabijheid verhief. Namen als Jachtduin, Jachtlust, grenzen de aan ons gebied, herinneren nog aan dien ouden tijd; Heerenduinen, de duinen der Heeren van Brederode. Het is een historicsh plekje in het aan geschiedenis zoo rijke Kennemerland. Als stamvader van het geslacht wordt ge noemd Sivaert een jongere zoon, van Graaf Arnoud van Holland, die in het begin der elfde eeuw regeerde. De oudste zoon van Amoud verzooht zijn vader aan Sivaert een erfdeel met ,,breede roeden" toe te meten, waarop laatstge noemde den geslachtsnaam Breed'.* roeden of Brederode ontving en het slot liet bou wen, waarvan nu nog slechts de schilder achtige bouwvallen over zijn. Tot 1472 bewoonden de Bredcrode's het kasteel, waarna het verlaten werd en lang zamerhand tot cene ruïne verviel; het ge slacht vestigde zioh te Vianen. Tweemaal werd het slot verwoest, he'. hatst in 1436 door de Kabel jauwsgezind' Haarlemmers. Thans zullen wederom Haarlemmers op trekken naar Brederode, dagelijks en ir grooten getale cn ook ten strijide; niet om krijgsroem te veroveren, maar om krachten te vergaren voor den strijd tegen een der 'sterkste vijanden van de menschheid, de tuberculose. Daar op Holland's blonde duinen zal de zuivere frissche zeelucht weer rozen verven op de wangen der steedsche bleekneusjes wier gezondheid de vijand belaagt of in wier broze lichaampjes hij misschien reeds is binnengedrongen; en in de meer beschutte Lighallen zullen volwassenen, kostwinners en huismoeders, ver van het gewoel en rook en stof der stad vrijer kunnen ademen, 'ichter hunne zorgen dragen. Reikhalzend zullen zij uitzien naar het 'Ogenblik, waarop zij hunne plaats in de "aatschappij weer kunnen innemen, en dan rullen zij dankbaar gestemd zijn jegens de rchenkers dezer terreinen aan de Vereeni ging jegens alle milde gevers, die dc Ver eeniging in staat hebben gesteld dit kost bare geschenk te aanvaarden. Nog onlangs ontvingen wij van bevriende rijde een bedrag waaruit wij de technische installatie van licht, verwarming enz. voer 'iet "te stichten nachtve-blijf zullen kunner Vkostigen. Vanwaar vroeger de kriishaftige lieert.r ran Brederode ten strijde trokken en mei 'oem beladen terugkeerden, waar voorheer 'n dagen van vrede de jachthoorn schalde -laar zal nu een stille striid gestreden wor den tegen een sterken en hardnekkiger vijand en dikwijls zal er veugde zijn over een behaalde overwinning en blijdschap, die 'ot dankbaarheid stemt. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van ,1e Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat werd gisteravond een industrieele filmavor.d eg even in den Schouwburg van den Janswe Na opening door den vice-voorzitter, volg de een korte uiteenzetting van het doel en streven der vereeniging N. F. De heer H.F.G. Snoek, secretaris van het .oofdbestuur te 's-Gravenhage, hield een korte inleiding, waarna de films vertoond werden. De eerste film die op het witte doek ver scheen, was van de Nederlandsche kabel- fabriek te Delft, waar hoofdzakelijk ender- jrondsche kabels worden vervaardigd. Spe ciaal vielen in deze film op, de groote machi nes, die de kabels, bestaande uit een verza meling koperen draadjes, ineendraaien. De verschillende bewerkingen, zooals. het teeren en het omwoelen van goed, ijzerdraad enz. werden om beurten vertoond. Duidelijk werd gedemonstreerd, de enorme zwaarte van de groote rollen en de moeilijkheden van het leggen dér zware kabels in het water. Een oude, en naar wij meenen, ook het vorig jaar reeds vertoonde film, was die van de zeepfabriek „De Duif" te Den Dolder. De deegachtige massa, ondergaat verschillende bewerkingen, zooals kneden, walsen, koken enz. vóór ze in den handel wordt gebracht als zeeppoeder, triomfzeep en z.g. fopteinzeep. Het vuilen van de pakjes zeeppoeder gaat met buitengewone handigheid een handig heid, waaraan alleen het vlugge werken der machine schuld heeft. Zeer aantrekkelijk was de .film van de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te Den Haag. De bereiding van het gerstenat kon door de liefhebbers wordetl gevolgd van A. tot Z. Het ftfrosit" aan het slot leek een uit daging. Hierna volgde de vertooning van een film, die vervaardigd was in samenwerking met verschillende Kamers van Koophandel. Het doel van deze film is, aan te toonen, wat op het gebied van industrie in ons land aan wezig is. Uit 5 acten bestaande, werden er wegens de uitgebreidheid slechts 4 vertoond. De eerste acte betrof de asphaltfabriek te Olst, waarin uitvoerig de fabricage van het asphaltpapier werd getoond. Een rol stevig soort papier wordt door middel van een machine in teer gedrenkt en opgerold, waarna het geheel met fijn gezeefd zand wordt bestrooid. Na de pauze volgden de drie laatste acten. De eerste was hoofdzakelijk over Deventer waarin naast zeer mooie natuuraspecten een reeks fabrieken de revue passeerden. De be kende „Deventer Koek" werd natuurlijk niet vergeten. De volgende acte was in hoofd zaak over Zutphen, waarin eveneens opna men uit de stad en mooie natuurtafereelen, naast de industrie werden vertoohd. De laatste acte was meer bedoeld voor pro paganda van het doel en streven van de Ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat. Aan de hand van kaartjes van Nederland werd aan getoond, hoe de Nederlandsche industrie was vooruitgegaan, sinds het bestaan van de Vereeniging N. F. De heer Snoek hield vóór de vertooning van iedere film een korte toelichting, waarin hij er steeds op aandrong, de Nederlandsche industrie te steunen en te waardeeren. Na afloop volgde een langdurig en wel verdiend applaus. D. J. D. I—S. D. O. I. Zaterdag j.l. werden eenige afgebroken partijen van den wedstrijd D. J. D.S. D. O. uitgespeeld. De uitslag is thans 106 in het voordeel van D. J. D. De partij tusschen J. Klein en W. Hopstaken is nog niet uitge speeld en zal nu ook worden beslist. D. J. D. I D. I. D. I. Zondag had bovenstaande ontmoeting claats voor de 2de klas competitie van den Haarlemschen Districtsbond, en werd ten slotte door de Amsterdammers gewonnen. Dc gedetailleerde uitslag is als volgt. D- J. D. I. D. I. D. I. 1. Tli. A. Kok M. Hoksbergen 11 2 T.SmitG. J.Blokdijk 11 3 J.Kkm H. Blokdijk 2—0 4 Th. TurnhoutH.v. d. Hey 02 5 C. Kok G. de Lange 1— 1 ÓJ.Kok— A.Diels —2 7 J. FictonJ. Bussi 1t 8 R. Kok Jodelen 1— 1 9N.N.-N.N. 1— 1 10 J. Veenendaal— W. Pinkse 02 Uitslag 8— 12 S. D. O. I. BEVERWIJK I. De2e wedstrijd is doordat er slechts enkele Beverwijksche spelers opkwamen niet door gegaan én wordt nu Zaterdag 27 Maart ge speeld. Een sportieve daad van S. D. O. daar ze dezen wedstrijd als gewonnen kun nen opeischen. TAARVERGADERING NEDERL. DAMBORD. Naar het Damspel meldt ligt het in .ernemen van het bestuur van den Neder. Jambond de jaarvergadering 13 Mei a.s. „emelvaartsdag) te Den Haag te houden. Wij vernemen uit Den Haag, dat voor Zondag a.s. is ingclascht de kampioenswed strijd StormvogelsE ischedé. Zondag a.s. Voor Zondag a.s. is ingelascht de wed strijd HaarlemV U. C. In verband hiermede is de ontmoeting R. C. H.Unitas uitgesteld. De belangstelling bij Haarlem's eersten degradatiewedstrijd beloofd buitengewoon te worden. Voortzetting C lub-kampioenschap 1926 Hoe meer men het einde nadert, zooveel te grooter is de opkomst van de Heeren Kegelaars, die Zondag 14 Maart in het Club gebouw de 3de dag van den wedstrijd bij woonden vooral bij het werpen van die clubs die op de voorrang staan, een kleine misplaatsing van een bal op de plank geeft niet hetzelfde resultaat dat de werper er van verwacht daar dan zijn serie ver ten achter komt. Er komt kleur aan, daar de verschillende clubs elkander niets toegeven. Een dracht staat boven aan gevolgd door H. V. K., waar de Eendracht zijne attentie wel op vestigen mag, want wierp de laatste werper v. d. H.V.K. geenpoedel, was de kans voor de Eendracht reeds Zondag ge deeltelijk verkeken. Er valt voor het oogenblik nog niets van te zeggen wie kampioen zal worden, daar niet alleen de H.V.K., ook 't Spaarne, de Dami- aten en de Volharding met een weinig for tuin kans maken. Voor de kampioen 1925 de S.S.S* is de kans van te slagen ondoenlijk. Door afwezig zijn een der spelers van het 5-tal, kan eerst Zondag 28 Maart bij het plaats hebben van de 4de ronde eerst hunne houding bekend worden. Van de clubs ia afdeeling B. staat de Leeuwerik II aan de kop gevolgd door Eendiacht II, terwijl de Volharding II ze beiden op de hielen zit. Iets te voorspellen is niet doenlijk, doch voor de 3 bovengenoemde clubs is uitkijken zeer noodig. De stand is als volgt Afdeeling A, Eendracht 1 1019 H. V. K. 1013 De Damiaten I 987 't Spaarne I 972 De Volharding I 966 De Leeuwerik I 929 De Prins I 926 Richten en Rollen 926 Haarlem 893 Heemstede 890 V. O. V. 882 Daar rolt ie 872 T. O. P. 853 Gr. Vauxhal 849 3 x 3 is 9: 802 L. H. M. G. 773 Afdeeling B. De Leeuwerik II De Eendracht II De Volharding II S. S. S. II De Damiaten II H. V. K. Gr. Vauxhal II De Prins II Haarlem II Vrije baan B., Hapnb. Telling. E. G. Marteps 102 Jac. Koel 92—69 P. Beccari 9080 H. Smolenaars 8675 H. Frantzen 867473 C. v. Berkel 84—68 J. de Paus 8376 T. A. Frèncken 8263 J. M. Bökker 82—38 J. Beeren 8071 Vrije baan C. Smits Jr. 42—39 Groenewegen 3937 Beeren 3935 A. Hoekstra 3928 v. Vliet 38—38—37 Klauwers 383835 A. P. Lamfers 3835 G. Martens 38 Parenwedstrijd. 'Mevr. en Hr. Denkers 43—41 Mevr. Stuivinga Heer v. Orden 4334 Mevr. en Heer Schouten 4033 Mevr. Denkers Heer Frencben 4029 Gisteren hield bovengenoemde vereeni ging een ledenvergadering in de St. Bavo. Nadat de Voorzitter geopend had, sprak deze zijn vreugde uit, over de schitterende op komst welke veel voor de toekomst deed hopen. Spreker deelde verder mede, dat het terrein, hetwelk de vereeniging nu heefj, waarschijnlijk dit seizoen ook gebruikt mag worden. Het ligt n.l. in de bedoeling 3 maal per week te oefenen en wel op Dinsdag en Donderdagavond en Zaterdagmiddag. Tevens worden de leden, welke zich speci fiek op een of ander nummer trainen, in de gelegenheid gesteld zich op bijzonder tij den te kofhen oefenen. In Santpoort, Schoten en Heemstede zal de vereeniging trachten, onderafdeelingen te stichten, waaraan dan eerst eenige demon straties door de leden te geven, vooraf zullen gaan. Wat het financieele gedeelte betreft, deed de Voorzitter eenige sombere tonen hooren, daar het aantal Donateurs nog 'niet groot was. Spontaan, zegden de leden evenwel hun medewerking toe, om hier zoo gauw mogelijk verandering in te brengen, zoodaf ook de fi nanciën weldra redenen tot tevredenheid zullen geven. Bij de rondvraag stelden een paar leden eenige vragen welke door den Voorzitter op afdoende wijze werden beantwoord. Hier na sluiting met gebed. De Davis Cup wedstrijden. De inschrijvingen voor het Davis Cup- ernooi zijn gisteren gesloten. Er zijn totaal 24 inschrijvingen, nJ. Tankrijk, Spanje, Engeland, Cecho-Slo- akije, Britsch-Indië, België, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Hongarije, Nederland, Portugal, Polen, Roemenië, Zweden, Ier land, Denemarken, Argentinië, Zuid-Afrika, Japan, Canada, Mexico, Cuba en de Philxp- pijnen. Verlaging der spoorwegtarieven met Juli. De Rijksmiddelen in Februari. Commissie van onderzoek tot uitvoering der Sociale Verzekeringswetten geïnstal leerd. Volkenbondsvergadering te Genève per radio. De zaak Moijlwijk voor het Amsterdam- schc Gerechtshof. Radio-distribntie per teleioon onwettig geacht. Kampioenswedstrijd StormvogelsEnsche dé op Zondag 21 Maart. Zweden en Tsecho Slowakije doen afstand van hun zetel in den Raad van den Volken bond. Het proccs-Mateotti is gisteren onder groote belangstelling te Chiëti begonnen, Financieele moeilijkheden in België. In Genève wordt besloten heden aan de vergadering der Assemblée voor te stellen de toelating van Dcitschland tot den Volken bond en den Raad, zoomede de uitbreiding van den Raad, te verdagen tot de Assemblée van September. Briand zal morgen in de Kamer de regee ringsverklaring uitspreken. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Achteruit. Licht op. De lantaarn? moeten morgen worden opgestoken om 6.37, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 18 Maart. Hoogste Barometerstand 768.8 m. M. te Thorshavn. Laagste Barometerstand 760.4 m. M. te Biarritz. Verwachting van den avond van 17 Maart tot den avond van 18 Maart 1926. Zwakke veranderlijke, ïater zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot halibewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts a het Zuiden en Oosten, zelfde temperatuur overdag. In tegenstelling met 1925 hebben ditmaal niet ingeschreven Australië, China en Hawaï. Massakamp D.O.K.Excelsior. Maandagavond werd gespeeld m café v. Trigt te Heemstede tusschen de 4e tiental len. Aan spanning ontbrak het niet want al won D.O.K. 3 van de 4 partijen, het eind cijfer was nog in het voordeel van Excel sior, waardoor de achterstand nog iets ver kleind werd. Dc uittslag was D.O.K. 80, 80, 60, 80, is 300. Excelsior 76, 71, 80, 78 is 305. De stand na 5 ronde is 1618—1615 voor D.O.K. Vallengade Groot. Zaterdag en Dinsdagavond werd door bovengenmelde personen gespeeld in café v. Trigt te Heemstede. In totaal zou een partij van 600 caramboles gespeeld worden. Zaterdag was de Groot er uitstekend in, terwijl bij Vallenga niets lukte. Met een stand van 300137 in het voordeel van de Groot eindigt dan ook de eerste avond. Dinsdagavond was Vallenga er echter zeer goed in en al waren er geen buitenge woon hooge cijfers, boven de 25 waren er velen. Vallenga wist dan ook niet alleen de achterstand in te halen maar zelfs nog met 600578 te winnen. HOEK v. HOLLAND, 17 Maart. Het yan Rotterdam uitgaande Engelsche s.s. „Ino" is van morgen dcor den mist in den Nieuwen Waterweg tusschen Maassluis en Vlaardin- gen aan den grond gevaren. Het schip zit zeer hoog. Sleepbooten zullen heden trach ten het vlot te sleepen. Het Italiaansche s.s. Siabrera van Suelrn van Rotterdam, is tus schen Hoek v. Holland cn Maassluis om hoog gevaren. De sleepbooten Valkenburg en Hoek v. Holand trachtten het schip vlot te maken. Het schip is van morgen met hoog water niet vlot gekomen. GENEVE, 17 Maart. De vertegenwoor- diger van Brazilië Mello Franco heeft he denmorgen in de zitting van den Volken bond verklaard, dat zijn regeering haar eiscb van een permanenten zetel in den Raad yan den Volkenbond handhaaft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1