LOTTGERING SCHOONMAAK-NIEUWS ATHLETIEK. VISSCHEN. BILJARTEN. DE SPAARNEBANK Het verwaarloosde en misdadige kind. VERKOOPINGEN. Brandje. Broeder Chrysortomos. Oproeping. Haarlemsch Geheelonthouders- kinderkoor „Nut en Genoegen". MUZIEK. Verbeteringen in den Stadsschouwburg. Blauwe week-actle. Jose Iturbi. Statuten. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Publiek© vermakelijkheid. Provinciale Staten van Noord-Holland. Een dronken man, die last veroorzaakte. BURGERLIJKE STAND. Nieuwe rails. Bond van Hengelsportlief hebbers voor Haarl. en Omstr. „De Groote Kwak." Door onthouding vereenigd. 36Vs BLOEMENDAAL. Carnaval en Bal-masqué. VOOR 1,1 S TO or."! EN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 Berichten uit onze vorige oplage. Brand te Apeldoorn. Twee Duitsche bedriegers aangehouden. Mgr. Esser. t De verliezen der Riffs. Voor de ouders van leerlingen der Oran je-bewaarschool werd Maandag een ouder avond ghouden in de school. Op dezen avond werd de inleiding gehouden door den heer mr. C. F. H. Huipman, secretaris van den Voogdijraad en bestuurslid van Pro Ju- ventute te Zwolle, over het onderwerp: „Hoe blijdschap wordt gebracht in het le ven van het verwaarloosde en misdadige kind." Spr. behandelde zijn onderwerp in Chris- telijken geest en stelde diesvolgens op den voorgrond, dat het boefje voor God met.elk ar.der menseheiijk schepsel gelijk staat. En voor ieder kind beteekent het kinderleven ok dezelfde ontluiking van de lichame- ijke en geestelijke groeikracht. Het is de taak van de ouders die groeikracht in de juiste banen te leiden en ook het kind de juiste middelen daartoe te verschaffen. Maar niet allen kinderen is het lot be schoren ouders te hebben, die ze liefderijk verzorgen, die in hun leven licht en blijd schap brengen. Voor deze kinderen zijn de kinderwetten van 1901 geschapen. Spr. on derwierp deze kinderwetten aan een ba- schouwing, achtereenvolgens de burgerlijke kinderwetten en het kinderstrafrecht. Spr. schetste enkele gevallen waarin de staat, gepersonifieerd in de voogdijraden, ingrijpt in de ouderlijke macht, zoeals die gevallen zich schier dagelijks voordoen, zoowel de schande-brer.ger.de ontzetting uit als de eervolle ontheffing van de ouderlijke macht Vooral het eerste, de ontzetting geeft aan de voogdijraden dikwijls zeer groote moei lijkheden en de omstandigheden waaronder ontzetting noodig is, zijn in den regel af schuwelijk. Spr. gaf daar verschillende min of meer afschrikwekkende voorbeelden van Wanneer de kinderen in deze gevallen on der de hoede van de ouders zouden moeten blijven, dan zouden ze stellig een ellendig leven moeten lijden. Daarom nemen de voogdijraden ze tot zich en stellen ze on der leiding van de verschillende vereeni- gingen voor jeugdzorg, dis op haar beurt zorgen, dat de kinderen in een goed gezin worden geplaatst. Van deze gezinsverple ging vertelde de heer Huysman op zeer onderhoudende wijze diverse verhalen, die een zeer helder licht op het prachtige maat schappelijke werk van den Voogdijraad wierpen, werk, dat den leden vele bijzon der zware lasten oplegt, maar dat in laat ste instantie toeb veelal groete voldoening geeft. Want al komen natuurlijk niet alle kinderen uit een slecht milieu, zelfs met het werk van voogdijraad en vereenigingen, goed terecht, de resutaten van dit werk zijn toch wel in den regel zegenrijk. Na deze aneedotisch geschetste werking van de burgerlijke kinderwetten ging spr. verder tot de behandeling van de midde len, die het nieuwe strafrecht van kinderen, ten dienste staan, waarvan de voornaamste zijn, de tuchtscholen, rijks-opvoedingsge stichten en de terbeschikkingstelling van kinderen van de regeering. Spr. betoogde dat ook in deze instellingen zeer hoodig is, om licht in het leven van de jongens te brengen, naast de zeer strenge tucht, die er uit den aard der zaak moet heerschen. Spr. vestigde er speciaal dat aandacht op, dat de lastige jongens „niet uitsluitend" te veroordeelen zijn, maar de zij inderdaad zeer zwaar lijden onder hun moeilijke om- schoon opbloeien. Zoo zal 't ook zijn met bovenuit kunnen komen. Toeh, in den re gel, hebben de misdadige jongens zeer uit stekende karaktertrekken, meestal zit er „lijn" in die jongens. Dikwijls zijn ze bijzon der aardig, wat spr. met een paar voor beelden toelichtte. Spr. eindigde ziin voordracht met een vrr<?eliiking; hij stelde het verwaarloosde en misdadige kind, in welks ziel zooveel don kers Leeft, voor als een hyacinth op glas, die in donker niet groeit, maar slap en kleurloos bluft. Wanneer men echter de bloem aan het licht brengt, d.->n zal 'zij schoon opboeien. Zoo zal het ook zijn met de ongelukkige kinderen; men moet het licht in hun leven brengen, opdat dit leven tot bloei kan komen. Nadat eenige vragen waren beantwoord, sloot de voorzitter, on der dankzegging aan mr. Huysman, de ver gadering. Ten overstaan van Notaris N. J. HOEFLAKE No. 1. De Buitenplaats „Duinzicht'' lig gende bij het dorp en station Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, aan den Vogelen- zangschenweg. Niet geveild. Ten overstaan van Notarissen BERTL1NG WOLZAK. No. 2. Een villa met tuin, aan den Lage Duin en Daalscheweg No. 9A No. 3. Het Bouwterrein met fundeering aan den Lage Duin en Daalscheweg. No. 4, Het Bouwterrein met fundeering aan den Lage Duin en Daalscheweg. No. 5. Het Bouwterrein met fundeering aaij den Lage Duin en Daalscheweg. No. 6 Het Bouwterrein met fundeering aan den Jozef fsraëlsweg te Bloemendaal. Combinatie nos 2, 3 en 4 18890 W. Hoek. Combinatie nos. 5 en 6. Opbod 11800. Niet gegund. No. 6a. Het Huis, erf. voor» en achtertuin te Sehoten. aan de Schoterboscbstraat no. 9, groot 1 Are 92 centiaren Ontruimd te aan vaarden. Opbod 7705. Opgehouden. Ten overstaan van Notaris R. C. A. VAN CRANENBURGH. No. 7. Het Woonhuis aan den Vijfhuizer- dijk no. 122, nabij de Nieuwe Brug te Haar lemmermeer, kort geleden nieuw gebouwd en het recht van erfpacht van den grond tot ulto. Mei 1945. Opbod 2200. v d. Peet. De brandweer rukte gistermorgen elf uur uit, met „Jetje" en een stoombrandspuit, naar de Korte Houtstraat 10. Het bleek ech ter een onbeduidend binnenbrandje te zijn, dat met eenige emmers water werd ge- bluscht. De brand was ontstaan door een deken, die tei dicht bij de kachel te drogen gehan gen, vlam had gevat. De kamer stond vol rook. De vrouw des huizes viel van den schrik in zwijm, maar was spoedig hersteld. In ons blad van baandag werd betreffende de feestviering van broeder Chrysortomos een ingezonden £tuk opgenomen, van den heer P. Vollaerts, dat reeds eenige dagen in ons bezit was, doch door een abuis ter zetterij pas gisteren werd geplaatst en daar door zijn effect miste voor de vergadering van Zondag (.1. De Inspecteur van Politie te Schoten, te vens Commissaris van Rijkspolitie, verzoekt den winkeliers, die mecnen door de bewo ners der pereeelen Rijksstraatweg 91, Van Sillemstraat 23 of Vergierdeweg 115 te zijn opgelicht, hun nota's, ter becordeeling van de feiten, aan hem m te zenden (Crenjé- straat 21). Bovengenoemd koor zal pp Zaterdag 20 Maart 1926 een uitvoering geven in den Schouwburg' Jans-.veg. Opgevoerd zal wor den „Dc Woudkoningin" van M. Schuil, gevolgd door „Sneeuwwit en Rozenrood' van A. H. L. Na het ucces met Van Dijk s Poets middel voor Goud, zilver etc. is thans ook verkrijgbaar Van Dijk's Vloeibaar Poets extract voor Koper, Nikkei Zink en Tin Veel grootere busjes t de zelfde. prijzen. Leerlingenavond E. A. Cats. De kleine zaal van het Concertgebouw heeft zich Zaterdagavond heel dankbaar getoond voor hetgeen de leerlingen van den bekenden viool-paedagoog praesteerden. Het was geen concert, bet was' een open bare les, een voordrachtavond, waarop leerlingen, groot en klein met een coropo- ritie voor den dag kwamen naar gelang van ieders praestaties. En zij kweten zich op lofwaardige wijze van hun taak. De zaal was goed gevuld en het publiek toonde zich zeer dankbaar. Hoe kon 't ook anders. Men had ruim schoots gelegenheid om waardeering te koesteren voor hetgeen de jeugdige execu tanten gaven. Afzonderiijk ze te noemen, zou niet dienstig zijn. doch zeker is, dat ieder die -'en avond bijwoonde er van overtuigd is geworden om het bijzonder aantrekkelijk karakter dezer les, geen verloren avond te hebben gehad. Lcdencoacert H.O.V. Het Zondagmiddag-concert der H.O.V. was van een meer bijzonder karakter in de ^wone rij der Zondagmiddagconcerten om de eerste uitvoering van de „Symphonische Suite" van onzen Stadgenoot Jacob Byster. Het publiek heeft deze suite sympathiek ontvangen en den jeugdigen componist, zoowel als den kuodigen dirigent der H.O.V. den heer Gerharz voor deze compositie en de vertolking ervan een welverdiende hulde gebracht.' Het werk zelf, dat niet het karakter draagt van de hoogste eischen in constructie en 'techniek te willen stellen, heeft een gezonden bouw en het is een aangenaam genot het te beluisteren. Vcor de uitvoering door de H.O.V. mocht men met recht groote waardeering koesteren. De H.O.V. stelde hier weer een van haar lofwaardige daden, door een nationalen com ponist in de gelegenheid te stellen den weg vcor zijd composities geopend te vinden. Jacob Byster die voor de hulde, hem ge bracht, moest komen danken, werd met een mooien krans vereerd- Woensdag a.s. heeft een reprise van deze uitvoering plaats. De breede, fraaie en donzigelooper op den grooten trap van den Stadsschouwburg is gebleken een reusachtige verbetering te zijn. Thans heeft de directeur, de heer Van Hees, twee leuningen laten aanbrengen aan den trap naar het rookfoyer beneden. Hij heeft daarmede aan een lang gekoesterden wensch van het publiek voldaan. Men schrijft ons Onder leiding van den heer C. E. van Eykern werd in het Remonstrantenhuis een gecombineerde vergadering gehouden van de leden van het Centraal Drankweer Comi té met de gedelegeerden der drankweer- organisaties in bet Blauwe Week Comité. Na uitvoerige toelichtingen van den heer Van Eykern werd een comité gevormd om voorloopige plannen te maken voor de a.s. Blauwe-Weekactie in haar geheel. Als leden van dat comité werden gekozen de heeren J. van Dam, G. J. Dingshof, C. van Eykeren J. W. Molenaar, W. P. J. Over- Tear, W. A. de Tello en S. J. Vester, Dit comité zal a.s. Woensdag voorloopige olannen bespreken en die aan de organisatie toezenden ter fceoordeeling. Zooals men weet zal de Blauwe Week-actie dit jaar in ons ge- heele land in het teeken der Plaatselijke Keuze staan. Op het vierde, tevens laatste abonnenlents- concert van de Hollandsche Concertdirectie Dr. G. de Koos te Haarlem zal de beroemde Spaansche pianist José Iturbi een piano-re cital geven op Vrijdag 19 Maart om 8 uur in den Stadsschouwburg. Op dien avond zullen door hem werken van Bach, Schubert, Brahm Chopin, Debussy, Albeniz, Liszt ten gehoore worden gebracht. Da „Staalscouratnbevat de statuten van de Bank voor Roerende goederen, alhier De Reddingsbrigade voor Drenkelingen houdt een algemeene ledenvergadering op Vrijdag 19 Maart, 's avonds te 9 uur, in „Lion d'Or". Kruisweg 36. De agenda vermeldt o, nt.: uitreiking van diploma's; voorstellen voor de jaarvergade ring van den Ned. Bond tbt het Redden van Drenkelingen en Zomercampagne. Waar rook is, ia ook vuurWaar de voorbijgangers op straat, met alle teekenen van nieuwsgierigheid,' blijven staan en una niem in één richting kijken, daar is iets ta zien. Bovengenoemde verschijnselen gistermor gen op de Botermarkt bij de Gierstraat con- stateerende trokken wij eveneens bovenge noemde gerechtvaardigde conclusie. Het iets, dat te zien was, was een soort acrobaat, die het terrein zijner werkzaam heden van het variété-tooncel naar "de Bo termarkt had verplaatst. Het publiek, be staande uit kinderen, dienstmeisjes en nego- tiemenschen, volgde met gepaste belangstel ling de evoluties ran den straat-artist. Een dienstmeisje zei, dat ze het In Amsterdam veel mooier had gezien, maar 'een andere dame van hetzelfde gilde vond, dat het „alle machtig kunstig was, om zoo aar op de spaken van je fiets te staan". De sceptische cn de bewonderaarster bei den hadden plotseling groote haast, evenals de rest van het publiek: de meneer maakte aanstalten om met zijn hoed rond te gaan De meeste kijkers waren al weg, en die er nog stonden, deden of hoed en fietser lucht waren Kunst wordt nooit paar waarde geappre cieerd. Gisterenmorgen werd de naiaarszitting van de Prov, Staten van Noord-Holland voort gezet onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin van het gewest, jhr. mr. dr. A. Röeil. Na de heropening der zitting met gebed werd behandeld het voorstel tot wijziging van de bijzondere reglementen van bestuur voor den polder Waal en Burg op Texel, dca polder het Burger Nleuwland, het wa terschap de Dertig Gemeenschappelijke polders op Texel en den polder Eyerland op Texel De heer DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) wijst er op, dat de ingekomen adres sen wel een andere bemaling verlangen, doch niet tegen de voordracht ingaan. Spr. citeert gedeeltelijk het adres van de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten en vraagt aan Ged. Staten, een open oor te hebben voor de opmerkingen in dit adres. Jhr. VAN LENNEP, lid van Gedep. Sta ten is van oordeel, dat van de voorge stelde bemaling ook de hooger gelegen gronden zullen profiteeren. De naar voren gebrachte bezwaren worden minder. Recla manten vertegenwoordigen ongeveer 100 H. A. en een vorige maal 150 H.A. De ingediende bezwaren zullen onder zocht worden en indien dit noodig blijkt; zullen Ged Staten met voorstellen komen, om er aan tegemoet te komen. Ged. Staten zullen medewerking verlee- nen, een broedplaats van vogels op Texel te behouden en daartoe samenwerken met de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten. Het thans te nemen besluit zal blijken van groote welvaart voor Texel te zijn. De voordracht van Ged. Staten wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Behandeld weidt dan het rapport van de door de Prov. Staten ingestelde commissie in zake de pensioenregeling voor weduwen en weezen van leden van Ged. Staten. Dc heer VAN CREVELD (V.B.) deelt mede, dat zijn fractie aan de tot stand ho ming dezer regeling wil medewerken. Spr. heeft bezwaar tegen de cumulatie van pensioenen. Die bezwaren bestaan ook bij de Commissie en spr. vraagt, of Ged. Staten daaraan te gemoet willen komen. Mevr. BOISSEVAIN—PIJNAPPEL (y.D.) wijst op de mogelijkheid, dat een vrouw oojt zitting neemt in het college van Ged. Staten. De weduwnaars van leden van Ged Staten zijn echter in het ontwerp niet op genomen. Spr. vraagt, waarom voor heeren Gedeputeerden een andere salarieering moet gelden dan voor dames Gedeputeerden. Als reden is aangevoerd, Jat weduwnaars als regel wel een inkomen zullen hebben. Maar dan moet in elk geval naar het inkomen een onderzoek worden ingesteld. Spr. dringt er op aan, de gelijkheid te betrachten. Spr. stelt voor, aan de verordening een art. 12 toe te voegen, luidende: „Deze be palingen gelden voor den weduwnaar en weezen van een vrouw, die lid is of ge weest is van Ged. Staten.'' De heer DE JONG SCHOUWENBURG merkt op, dat de Commissie meende te moeten blijven in de lijn, steeds door de provineie betracht en geen inciden'.eele beslissing te moeten nemen. Volgens bet Burgerlijk Wetboek, zorét de man voor het gezin en uit dien hoofde wordt pensioen aan weduwen en weazen toegekend Op dien grond ontraadt spr. aanneming van het amendement-Boissevain. De heer KLEEREKOPER (S D.A.P.) be antwoordt als lid Jer Comm. verschillende opmerkingen en brengt hulde aan de rappor- trice, mej. v. d. Bergh. De cumulatie van pensioenen kon thans niet aan de ordr gesteld worden Gewacht moet worden, tot Ged. Staten zelf deze zaak principiëel aan dc orde stellen. De Commissie als zoodanig heeft zich geen oordeel gevormd over de kwestie, door mevr. Boissevain aangevoerd. Spr. persoon lijk staat aan haar zijde. Spr. verdedigt de rechten in deze van het vrouwelijk lid van Ged. Staten. Als men dc gelijkstelling voor man en vrouw bij de ambtenaren aanvaardt, moet men ook de consequenties van de rechten voör beiden aanvaarden. Ieder Ge deputeerde heeft verdiensten voor de pro vincie en dus recht op erkenning van die verdiensten. Na bespreking wordt een amendement- Dam (A.-R.) tot wijziging van art. 10 betref fende de meerderjarigheidsverklaring door door de commissie overgenomen. Besloten wordt, het voorstel-Boissevain in handen te stellen van de Commissie-ad hoe. De voordracht wordt dan aangenomen z. h. st. Mevr, Boissevain verzoekt aanteekening, tegen gestemd te hebben. Vastgesteld wordt een 2e suppL begroo ting voor de Prov, inkomsten en uitgaven voor 1926. Besloten wordt 400 subsidie te geven aan het Eerste Ned, Paedagogisch Congres, dat in April a.s. te Amsterdam gehouden wordt. Hierna wordt de najaarszitting gesloten. Maandagavond 11 uur werd de Anegang en naasten omgeving opgeschrikt door de sner pend-schrille tonen van een polifiefluitje. En zooals de fluit van den rattenvanger van Hsmeln eerst de ratten en daarna de kinde ren naar zich toegelokt had zoo wist dit fluitje van den dienaar der wet vele groe teden tot zich te trekken. Van alle kanten stroomden de menschen toe en ondanks liet late avonduur was er in een oogenbllk tüds een groote massa volk op de been. Nieuws gierig was men. om te weten, waarvoor het waarschuwend signaal, dat toch maar alleen in ernstige omstandigheden weerklinkt, ge geven was. Gelukkig bleek het thans geen ernstig geval te zijn. Wel was het echtey weerzinwekkend. Een man, die te veel aan Bacchus had ge offerd (hij was zelfs zóó dronken, dat hij niet eens zijn naam aan de politie kon op geven), verzette zich met alle kracht tegen zijn arrestatie. Hij wist zich los te rukken en zete het op een loopen. achtervolgd door den agent, die zijn arrestant niet wilde laten loopen, doch wel begrijpende, dat hij het niet alleen af kon, op ziin fluitje blies, om assistentie te verkrijgen. Die kwam spoedig en men "had den vluchteling, wiens kleeren in wanorde geraakt waren en die zelfs zijn jas miste, te pakken. Onder verzet van den man werd. hij vervolgens naar het politiebu reau aan de Smedestraat overgebracht Daarmede was het incident geëindigd. Doe we willen er wat we reeds meermalen deden, nog een op wijzen, dat een andere overbrenging van dronken lieden zoo spoe dig mogelijk ingevoerd mo-et worden. Dit zou bijv. kunnen dor middel van een transport wagen, als in Kopenhagen het geval is. Maar het sleepen van dronken menschen moet zoo spoedig mogelijk een einde nemen, Geboren: 12 Maart: C. J. Kleesv. d Werff, d.; 16 Maart: E. KuipersSchtjie- ring, z. Overleden: 13 Maart: A. A. Augustinus, 27 Roosveldstraat. Op verschillende punten van de stad is men bezig aan de wel noodzakelijk vernieu wing van de tramrails o.ra. op Turfmarkt en Anthoniestraat, waar zelfs twee agenten het verkeer regelen. DE CLUB-MEETS MET DE H. A, V. HAARLEM. Pogingen worden in het werk gesteld om in verband met het uitgebreide wedstrijd programma voor 1926 de vorig jaar ingestel de dual- en trialmcets met de A, V, 1923 Blauw-wit en A. A» C, te corabineeren tot één groote quartel-meet met de genoemde clubs, waarschijnlijk reeds op 2 of 9 Mei. zoo mogelijk op 't terrein van 't Kennemer- Lyceum, nu het Haarlem-veld voorloop.g nog niet beschikbaar is. De ontmoeting wint daardoor in belangrijkheid en schenkt de gelegenheid reeds vroegtijdig een inzicht te krijgen in wat de diverse althleten dezen zomer mogelijk zullen presteeren DE STEDEN-WEDSTRIJD AMSTERDAM HAARLEM. De Van-Elllnckhuysen-beker wordt voor de eerste maal op 30 Mei a. s. te Amsterdam verstreden. 't Was in den zomer van 1925. dat de bekende Haarlem-enthousiast D van Ellinck- buysen een z.lveren wissel-beker toezegde voor een steden-ontmoeting tusschen Haarlem en Amsterdam ouder het u.tdruk- kelijk beding dezen dienstbaar te maken aan de propaganda voor 1928. Bij het jubi leum van H. A. V, Haarlem in het najaar, werd de fraaie beker aan onze athleten overgedragen, die hem dankbaar aanvaard den. Eén dezer dagen vonden de inleidende bespretringen plaats met het resultaat, dat op 30 Mei a.s. te Amsterdam deze eerste ontmoeting plaats vindt. Het Haarlem-veld was hiervoor nét beschikbaar, volgt in 1927. Het programma luidt: Loopen: 100 M., 400 M., 800 M., 1500 M., 5000 M., 110 M, Horden; Werpen: Speer-, Kogel-, Discus-, zoo mogelijk slingerhamer; Springen: Hoog- en Ver- met aanloop, Henk-, Stap-sprong en Polsstokhoog; Estafette's: 4X100 M, en Olympische {800 M„ 400 M., 200 M„ en 100 M.) Aantal deelnemers per nummer 3; niemand mag meer dan 3 nummers voor zijn rekening nemen buiten de estafette's. Aantal esta fette's van ieder 2 ploegen. De kern der deelnemers zal bestaan, zoo als te begrijpen is, uit leden der H. A. V. Haarlem. Zeer i^ker echter wordt daarnaast in contact getreden met de Zuster-vereen gin gen om tot de noodzakelijke aanvullingen te komen. Wij denken hier voorloopig aan Concordia, Excelsior, Holland. Ursus, de Haarlemsche polit.e en H. F. C., die veel belovende krachten opder haar leden tel len, welke nu de gelegenheid krijgen en ook zeer zeker zullen aangrijpen naar voren te komen: v. d. Zee, Van Dalen, Daalder, Struick, Mathot, Inspecteur Berendsen. Jongkind, Kieft, Gejus, Vermeulen, Arie v. Beekum, Henk Engel, Kop, en misschien nog tal van anderen. De heer Van Ellinckhuyzen verrichtte een goede daad voor de athletiek-propa- ganda in ons centrum Haarlem. De R. K. ATHLETIEKBEWEGING. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Nog geen jaar is het geleden, dat het Diocesaan Haarlemsch Athletiek-Comité door de beide bestaande Roomsch Katho lieke sportorgan.saties in het bisdom Haar lem werd gevormd, Ofschoon dit comité reeds dadelijk na de samenstelling zijn werkzaamheden met veel enthousiasme is begonnen, stuitte het weldra op groote moe lijkheden. ook van financiöelen aard, zoodat het zich ten slotte genoopt zag ,,en bloc" zijn ontslag te nemen. Waar een gezonde financieele basis een levensvoorwaarde moet geacht worden voor een gezonde athletiek-orgarisatie op Roomsch-Kathol.eken grondslag en de laat ste voorschriften van Mgr. Callier meer dan ooit een dergelijke organisatie noodzakelijk maken, waren de leden van bovengenoemd comité eenparig van meen ng, dat de bonds- vorm de meest gewenschte oplossing zou zijn. Zij meenden daarom het initiatief te moeten nemen tot de oprichting van een Roomscb-Katholieken Athlet'ekbond in het Bisdom-Haarlem. Binnenkort zal een ver- gader.ng worden uitgeschreven om tot dit doel te geraken, althans indien er voldoende belangstelling bestaat. y Betuigingen van adhaesie kunnen worden gezonden aan den heer G. Kruijver, Anna Pauwlownastraat 34, Zaandam en aan do sportredactie van dit blad. i De zaak dringt en daarom gelieve toen niet te talmen met inzending van zijn sympathie-betu-ging.Het behoeft geen be toog, dat deze oproep alleen geldt voor vereenigingen of personen in het bisdom Haarlem. De Lustige Hengelaar heeft tweemaal achtereen den Beker gewonnen. Zondag hield de Bond van Hengelsport- liefhebbers van Haarlem en Omstreken den nalfjaarl. Bekerwedstrijd met medaille. Om half vijf vertrok men per auto van de Gr. Markt naar de Kagerpont alwaarbego nnen zou worden in de richting Lisse. Er werd ge- vischt op baars gedurende 3 uren. De uit slag mag gunstig genoemd worden, daar in totaal 394 stuks gevangen werden. De vol gende Vischvereenigingen blonken in dezen wedstrijd uit De Lustige Hengelaar, De Vereenigde Visschers en De Grundel te Haarlem De Dageraad en de Brasem uit Sehoten en de Morgenstond uit Uitgeest. De prijzen waren gewonnen door de vol gende Vereenigingen le pr. De Lustige Hengelaar met 130 st. 2e pr. De Grundel met 76 st, 3e pr. De Brasem met 61 st. 4e pr. De Vereenigde Visschers met 58 st. 5e pr. Dageraad met 39 st. 6e pr. Morgenstond met 36 st. Terwijl de heer G. Stoof, met 39 stuks, de kampioen van dezen westrijd was, dit was voor dezen heer den elfden kampioensprijs, die hij te ontvangen had. Des middags werden de prijzen aan de ge lukkige winnaars in het Café het Stuivertje van den heer Meerdes uitgereikt. Voor den Bond was het een Succesvcllen dag. Ook voor De Lustige Hengelaar was er feest dien avond. Zaterdagmiddag hield dit Vischcollege haar laatsten Kaswedstrijd van het Seizoen. Er werd op Baars gevischt in de Ringvaart te Heemstede. Er werd zeer weinig gevangen. De prijzen wereen gewonnen door de heeren le pr. Hommel, 2e pr. Verhaert, 3e pr. Roelofs, 4e pr. Poel, 5e pr, y. Geldorp, 6e pr. Knoppert, 7e pr. Out en 8e'nr. Nouwland, Per tram ging men naar Haarlem terug. Bovengenoemd college hield Zondag een Onderlingen Wedstrijd op Witvisch in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Heemste de. De vangst was goed. C. Hoogendijk was eerste prijswinnaar, v. Tcngeren 2e pr. J. Jansen 3e p>r., J. Kalis 4e pr. en H. Govers den 5en prijs. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in het Clubgebouw, Heeren singel 97. KAMPIOENSCHAP le KLASSE. De voorwedstrijden om bovengenoemd kampioenschap van den Haarl. Biljartbond behoefden niet geheel uitgespeeld te wor den. De heeren G. Metz (H. B. C.) en H. Giljou (Vriendenkring) hebben van deel name aan de finale afgezien, zoodat de vol gende heeren zonder voorwedstrijden in de finale konden worden geplaatst: W. Kobus (titelhouder), P. Kobus, W. H. Verheyde en Boerwinkel (allen Vriendenkring), de Foel- jaeger en Lubbers (D, E, St) en J. Metz 5% Nederland 1919 101 s/8 101% 6% Nederland 1923 103 103 4H Nederl. 1917 99 »/8 99% 7% N.-L 1921 A. '0115/l6 10115/16 6% N.-1. 1923 D. 1041/» '041/8 Holl Lloyd 45 Oude Vaart 461/g dito Gein Eigend Mij „Nederland'' 170 Scheepvaart-Unie 167. 167 Rotterd Lloyd 145 - 197 1961/a Ouöe Boot OO 00*" tH OO f- Holl Stoomboot 61 61 H. V. A. 642 641 Java Cultuur 536 3k6 Jurgens gew l641/4 162 Koloniale Bank 191% 192% Indische Bank 159% 159l/2 Cert Handel Mij 148 148% 49 '48% «5% Geconsolideerde 184% Kon Olie 391 393 U S Steel '25% 127 Marine comm. 10116 1 Vorstenlanden '65% 165 Actions id. 151.50 151.50 Comp Merc. Arg. 4% Poerworedjo 108 Oude Deli 375 375i/2 478 478 Deli Batavia 4 7 412 A'dam Rubber 352 358 Serbadjadi 375 375 b 201 2031/2 Wai Sumatra 307% Dordtsche Petr. 372 Southern Rails 109 112 '49% 1491/a Anaconda 93 42 %6 42 Comm. Maxwel 1 6% mmm (H. B, C.). De wedstrijden worden gehouden in café Dieben, Groote Houtstraat van 22 tot 29 Maart a.s. Het programma wordt nog nader bekend gemaak. PRIJSUITREIKING HAARL. BILJARTBOND, Gisterenavond vond in café van Trigt aan het Soendaplein de prijsuitreiking plaats, van de fraaie lauwertakken, medailles, enz. aan de kampioenen van de afgeloopen com petitie. Onder groote belangstelling ging de heer G. Boon, voorzitter Haarl. Biljartbond, circa 8J4 uur tot de prijsuitreiking over, en deed dit vergezeld gaan van een toepasse lijk woordje. Gasverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening regelende de voorwaarden voor de levering en te verrichten werkzaamheden door het Gemeentelijk Gasbedrijf te Bloe mendaal ten behoeve van hare gasverbrui- kers. In artikel 18 dezer verordening wordt o m. bepaald t De prijs van het gas wordt door den gemeenteraad vastgesteld. Met verbruikers van gas boven een door B. en W. te bepalen hoeveelheid kunnen bij zondere overeenkomsten worden aangegaan, krachtens welke het gas boven vooraf vast te stellen hoeveelheden tegen lageren prijs dan genoemd in de eerste alinea van dit artikel wordt geleverd. De dienst van openbare werken. B. en W. schrijven aan den raad Gelijk u bekend is, neemt onze gemeente snel in omvang toe in korten tijd verrejen het z.g. Oranjekwartier (Prins Hendriklaan en omgeving), het Kinheimpark, de exploi taties op Boekenrode en Rijnegem, terwijl weldra Aelbertsberg en het Naaldeveld even eens in exploitatie zullen worden gebracht. Daarbij speelt de wegenaanleg een groote rol en vereischt veel zorg en toezicht. Dit nu kan met het tegenwoordig personeel bij Publieke Werken niet naar behooren tot stand worden gebracht, vooral ook als men daarbij tevens in aanmerking neemt de groote afstanden, die de verschillende exploitaties scheiden. Voegt men daarbij nog, dat ook de thans be staande wegen veel onderhoud vereischen en deze wegen langzamerhand van een ander wegdek moeten worden voorzien, dan zujt U met ons van oordeel zijn, dat aanstelling van geschoolde kracht, geenszins overbodige luxe heeten mag. Het is dan ook «p grond daarvan, dat wij thans de vrijmoedigheid vinden om JU voor te stellen ons te machtigen tot aanstelling van een technisch ambtenaar, speciaal be last met het toezicht op de wegen, op een jaarwedde van f 3000.- 3400.-, benevens f 200.- voor bezit van diploma. Wij willen U er ten slotte nog opmerk zaam op maken dat de vroegere opzichter voor de wegen, P. van Nobels den dienst met pen sioen heeft verlaten en in diens plaats tot heden geen ander is benoemd, ter.wijl de technisch-ambtenaar P. Jongepier is overge gaan naar het Gas- en Waterleidingbedrijf. Betaling proceskosten, Het gewezen sub-comité tot viering der jub leum-feesten te Vogelenzang in 1923, heeft zich in een adres tot den Raad gewend met het ver- zeek om dc procedure contra Van Duinen ad 450.ie willen betalen. In dit adres is uiteepgezet, wat de aan leiding tot het proces was, hoe het gevoerd werd, terwijl tevens er den nadruk op werd gelegd, dat het comité gedaagde was en wilde het niet alle rechten verliezen zich moest verweren. Het proces is ge wonnen, doch daar de tegenpartij geen middelen bezit, zijn proceskosten op hem niet te verhalen. Het comité zelve, dat voor het meeren- deel uit evenmin kapitaalkracht'ge personen bestaat en bovendien geheel belangloos zijn energie ten d.enste van de gemeenschap heeft gesteld, zou nu als dank voor al zijn werken nog genoopt worden een voor sommigen n et onaanzienlijke bijdrage te betalen in da proceskosten. Dit lijkt B. en W niet juist en het is dus op grond daarvan, dat zij ip overweging geven, om het verzoek in te w.lligen en 4,50voor dit doel te voteeren Aanstelling als straatmaker. Verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Straatmakersbond en aanverwante vakken Men verzoekt ons opname van het vol gende onder deze rubriek: E'nde Januari: „Bal masqué in gebouw.,..; groote Jazz band, twee strijkjes. Schitterende prijzen voor de mooiste en orig neelste costumes. „Groot nachtfeest in alle zalen van....( de grootste jazz-band van de stad. Na het démasqué uitreiking der prijzen door Prins Carnaval." Omstreeks Vastenavond. „Groot Vastenavondfeest in de zalen van restaurant.... Het meest gedistingeerde feest van de stad." „De clou der bal-masqués, Zaterdag a. a- in alle zalen van Maison.... Vijf orkesten, rijdende buffetten. Dolle verrassingen bi} het démasqué", „Intiem nachtfeest in het Palais de Dance De jazzband van-... uit Parijs. De aller nieuwste tango's cn steps zullen worden gedemonstreerd door onzen Professeur de dance en Mjss Llndaghjarti uit Hindoestan. Het démasqué vindt plaats in de tuinzaai die in 'n Egyptisch Paleis is herschapen Toen hield het op. Pardon, toen begon het pas. U meende toch niet dat een bal-masqué alleen gegeven werd omstreeks het begin van onze veertig, daagsche Vasten? Of dat een Vastenavond feest wordt gevierd op vastenavond, ala een vroolijke gezellige feestdag, met wija of de meer ouderwetsche slemp of punch en gebak, waarin men, volgens de alouda traditie der Kerk, zich onthoudt van bezoek aan schouwburgen? Ik zie het reeds: u voelt niet modern, u gaat niet mee met uw tijd, u bent ouderwetseh en bekrompen, u houdt krampachtig vast aan instellingen en ge woonten, die reeds lang hebben afgedaan. Ik herhaal slechts wat men mijzelf te ver staan heeft gegeven met een half woord, waaraan volgens een bekende spreekwijze, een goed verstaander meer dan genoeg heeft. Bij een gesprek nl. over een aanstaand vastenavondbal, dat op Zaterdag zou worden gegeven, waagde Ik de bescheiden maar niet minder juiste opmerking, dat be doeld bal enkele dagen te vroeg werd ge houden, aangezien Vastenavond zooals altijd, niet op Zaterdag, maar op Dinsdag viel Met een „Zal jij het beter weten dan wij," werd ik uif, de verdere discussie ge schakeld, met welke opmerking mij dus te verstaan werd gegeven: Wat weet jij nou van Vastenavond en bal-masqué af? Je mag er immers nooit heen van den pastoorl Met dergelijke menschen, die toonen niets te weten, omtrent den oorsprong v/a» Vastenavond-vieren, valt niet te redeneeren. Misschien hadden ze ook wel gelijk, dat ik er nl. niets van wist. Want Vastenavond wordt tegenwoordig wekenlang gevierd. J» ziet, pok ni Aschwoensdag, plakkaten en reclamebiljetten, die bals aankondigen, ter wijl in sommige dagbladen, vooral in Maan dag-nummers telkens opnieuw halve pagina's bedrukt worden met verslagen over: leuke, gezell ge, chique, aardige, knusse, ge distingeerde, vroolijke, en honderd-en-één epitheta-verdienende bals-masqués. En dat gaai den heelen Vastentijd door. Een bewijs dat de organisatoren geen sik kepit afweten van wat de woorden carna val en Mi-carême eigenlijk beteekenen. Dit h'ndert niemand, maar is geen reclame voor de wetenschappelijke kennis van de leider*. ■miimiiiiiiw om den twee maanden geleden in vasten dienst aangestelden gemeentewerkman H. Heere aan te stellen tot straatmaker. B. en W. geven in overweging, afwijzend op dit verzoek te beschikken. aangezien voornoemde Heere niet speciaal straat maker is, doch hem evengoed allerlei werk zaamheden worden opgedragen. Overname van bij particulieren geplaatste brandbluschmiddelen, B. en W stellen voor om het bij particulieren ingevolge art. 28 (oud) der Bouwverordening g#? plaatste brandbluschmateriaal van hen over te nemen en wel in dier voege, dat betaald wordt: a. voor slangen 100 pet. van den koopprijs; b. voor een standpijp 35.-^; c. voor een straalpijp 7.50; zijnde de sub b en c genoemde bedragen de prijs, waar voer de N V. Bikkers Brandspuitenfabriek bereid is dit materiaal van de gemeente over te nemen. APELDOORN, 16 Maart, Vanmorgen om 3J4 uur, ontstond door onbekende oor zaak brand in de auto-garage Kinsbergen aan de Nieuwst-aat te Apeldoorn. De brand weer rukte met groot materiaal uit en wist met 5 stralen waterleiding den hevig uit- slaanden brand te blusschen. Door den N.- W.-wind ontstond groot gevaar voor de be lendende gebouwen. Verzekering dekt de schade, v DELFT, 16 Maart. Door de recherche te Delft is aangehouden de Duitscher J. B., die 100 markbiljetten ter waarde van 60 totaal van het jaar 1908, dus waardelooze papieren trachtte in te wisselen bij een winkelier te Delft Het bleek dat de aan gehoudene nog een heele voorraad dezer waardelooze biljetten bezat. Te 's-Hage is intusschen aangehouden een medeplichtige van J. B., ook een Duit scher, die daar hetzelfde geprobeerd had, doch evenwel tegen de lamp liep. BERLIJN, 16 Maart. Te Rome is over leden Mgr. Esser uit Aken. MADRID, 16 Maart. Naar aanleiding van de jongste operaties der Spaansche troepen in de omgev'ng van Tetuan wordt gemeld, dat de stammen der Yarzu't, Mokedasen en Helilla zich hebben over gegeven. Gedurende de operaties heeft d« vijand groote verkezen geleden De alge meene toestand blijft gunstig, vooral door de moedige actie der Spaansche troepen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2