STADSNIEUWS DE-KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 1 Verkeersongsvallen ELELN MIDDELPUNT VAN BELANGSTELLING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 17 Maart 1926 KAMER VAN KOOPHANDEL. Installatie van den heer J. H. A. Kruimel. Wederom een kwestie der Zondagsbestelling door de Posterijen in bespreking. Algemeen wenscht de Kamer de Zondagsbestelling terug. Agenda 18 Maart TaPi'ssement J. va« Leeuwen. R.-K. Vrouwenbond. Uitvoering. Gevonden dieren en voorwerpen. Een werkinrichting voor achterlijke kinderen. Harmonie-vereeniging „„Willen is Kunnen". De collecte op de Scholen. Haarl. Christelijk gemengd koor. De autobussen. Geen stemdwang. MUZIEK. „Haerlem". Monument A. Koolhoven. Geen spreekuur. R.-K. Mamenzonpkoor. 110.000 ASONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT" IJMUIDEN. HOOFDDORP. WIJKEROOG. HEEMSKERK." BEVERWIJK. DRIEHUIS. HEEMSTEDE. VELSEROORD. WARMOND. SCHOTEN. ZANDVOORT. MARKTNIEUWS. Amsterdamsche Veemarkt. Dinsdagavond vergaderde onder voor zitterschap van den heer E.H. Krelage, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. De notulen werden vastgesteld. Installatie van een nieuw lid. Dan heeft het onderzoek plaats van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid in de vacature Meijer, den heer J.H.A. Kruimel, afdeeling Grootbedrijf. In de commissie van onderzoek der ge loofsbrieven worden benoemd de heeren v. Hardenbroek, Hooy, Deddens, de Kierd en Treuer, secretaris de heer Marcus. Nadat het onderzoek heeft plaats gehad, deelt de heer v. Hardenbroek namens de commissie mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en de commissie tot toe lating heeft besloten. Het nieuw gekozen lid wordt door den heer v. Hardenbroek binnengeleid. De voor zitter verwelkomt den heer Kruimel als ver tegenwoordiger van een der grootste indus trieën in het distric' der Kamer. Ingekomen stukken Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij een schrij ven van de afdeeling Handel en Nijverheid inzake verhooging van het Fransche douane tarief stelt de heer HOOY voor een motie van den volgenden inhoud in handen van het bureau der Kamer om advies te stellen De Kamer van Koophandel, overwegende a. dat steeds meerdere landen hunne ta rieven van invoerrechten verhoogen b. dat daardoor onze uitvoerhandel ten Zeerste wordt bemoeilijkt c. dat hierdoor de algemeene volkswel vaart ongunstig wordt beinvloed, van oordeel, dat deze belangrijke materie haar volle aandacht vraagt, acht het gewenscht, dat onze huidige han delspolitiek een onderwerp van bespreking zal uitmaken, gaat over tot de orde van den da« Deze motie wordt na korte bespreking in handen van het bureau der Kamer om advies gesteld. Mededeelingen. Door den voorzitter worden eenigé mede deelingen gedaan Hieruit releveeren wij een woord van dank door den voorzitter aan het adres van Jhr. Reigersman, den directeur van den Provincia len Waterstaat, voor de door hem voor de le den der Kamer van Koophandel gehouden voordracht over het Wegenplan. De vergadering onderstreept deze woorden met applaus. De voorzitter merr oreert verde het advies der Kamer aan B. en W. van Haar lem inzake het verkenen van vergunning tot afwijking van de verordening op de winkel sluiting voor een postzegelveiling. De postbestelling op bondag. De VOORZITTER doet vervolgens mede- deeling van de opheffing der postbestelling op Zondag en de gelegenheid welke is openge steld om poststukken af te halen op Zondag. Naar aanleiding hiervan vraagt de heer v. LIEMT het woord. Spr. memoreert hoe volgens verklaringen der postambtenaren de beweegredenen voor de opheffing waren niet alleen finantieele gronden, maar ook besparing van den arbeid jp Zondag. Maar wat ziet men nu in de practijk? Juist liet tegendeel. Nu moeten verscheidene oeambten des Zondags reeds om zes uur des morgens alle stukken van de 7 posten, welke sinds Zaterdagavond binnengekomen zijn, sorteeren, wil men klaar zijn op het uur, waarop het afhalen begint, terwijl een der gelijke sorteering vroeger eerst op Maan dagmorgen geschiedde. En waar vroeger alleen op Zondag gesorteerd moesten worden ie poststukken waarop de strook was ge- echt Bestellen op Zondag, moet nu de teheele post worden gesorteerd, omdat alle stukken op Zondagmorgen kunnen worden afgehaald. Men heeft nu op Zondag dubbel oersoneel noodig wat meer arbeid geeft en aovendien meer geld kost. Dat is niet, wat men beoogde en daarom zal de Kamer goed doen op haar eerst ge geven advies terug te komen en wederinvoe ring der Zondagsbestelling te vragen. De heer v. d. BURG vindt dat het af- galen van stukken op Zondag zonder be zwaar achterwege zou kunnen blijven, omdat er toch tveinig rebruik van wordt gemaakt. De VOORZITTER wijst op het voordeel voor het publiek, dat thans alle poststukken ip Zondag kan afhalen. De heer v. HARDENBROEK onder schrijft volkomen hetgeen door den heer v. Liemt is gezegd. Door de postambtenaren is het voorgesteld als zou de opheffing der Zondagsfcestelling een financieele bezuiniging en een arbeids- oeperking geven, maar dit is thans als vol komen onjuist gebleken.De kamer dient terug te komen op haar meegaandheid en zij moet de wederinvoering der Zondagsbestelling vragen. De VOORZITTER stelt voor, dat de Kamer dit voorstel van de heeren v. Liemt en v. Hardenbroek aanneemt. De heer BURGERSDIJK zou dit voor stel eerst liever nog eens in handen van de commissie van verkeer en vervoer zien gege ven. Hiermede kan de Kamer zich vereenigen. De Elgawa. Inzake een subsidie-aanvrage door het comité der Elgawa stelt het bureau der Ka mer voor om niet te verleenen een subsidie van een bepaald bedrag, doch een waarborg- subsidie ten bedrage van 30 van het Even tueel tekort op de exploitatie der tentoon stelling, tot een maximum van f 400. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer v. HARDENBROEK heet als voorzitter van de afdeeling Groot-bedrijf het nieuw-gekozen lid van het grootbedrijf den heer Kruimel, als vertegenwoordiger der grootste industrie in het district der Kamer, welkom. De heer KRUIMEL dankt voor de woor den van welkom en hoopt op een aangename samenwerking met de leden en het bureau der Kamer. Hierna wordt de vergadering gesloten. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Jongevrou- wenbond 8 uur Esperanto-cursus 8 uur Vakschool Kappers 9 uur Bestuur Arka 8 uur vioolonder- wijs 6 uur. St. Jozefs-Gezellen-Gebouw Jansstraat 59 Recreatie-avond 810 uur. Bestuursvergadering 8 uur. Schouwburg Jansweg Concert Haarl. Fanfarecorps half 8 uur„ Bloemendaal. Gemeenteraadsvergadering 2 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur, 1 empelier- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8—9^ uur R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en |on- gens. Sociëteit ,St Bavo", Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur. 's-middifgs van 35 uur. 's-avonds van half 8—half 9 uur "s Zaterdag" alleen van 9 '4 12 uur. F.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle Werkdagen van y.m 1012 uur. des middags van 24 uur en *8 avonds van 8--9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 'Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenvemleegsters (uitgaande van den Med R.-K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvaren vodr verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotbee'i Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7 10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen vao kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n m gezellig samer.zim voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- -Woensdag- en Vriidag- St. Elisabeth's Vereeniglng Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur. Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus - Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Ord* te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74 des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij dc leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel. 10231 Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) „Handelsbelangen" no 1907 bevat de cre- diteurenlijst in het faillissement W. J. van Leeuwen, rijwielhersteller te Heemstede. Zij telt ?A n?~.en, met e»" totaal passief van 13.267.54. De baten' zijn nog niet volledig bekend, DE AUTOBUSSEN.- Tegen de gebrs. R. is proces-verbaal op gemaakt, wegens bet in dienst brengen van een niet goedgekeurde autobus. De auto werd van de standplaats, het Kennemer- plein, verwijderd. Juffrouw Peeters schrijft ons Terwijl ik verwijs naar de advertentie in dit blad wil ik nog even onderstreepen het groote nut dat dergelijke cultuur-films voor de groote massa bezitten, daarom ook brengt het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond warmen dank aan De erven de Wed. J. van Nelle voor den nuttigen avond aan zijne leden gegeven. Een verwarring en vergissing in den da tum is oorzaak, dat deze Filmdemonstratie in de Vasten valt. Daar het echter een avond is waar niet pret maar nut aan de orde zal zijn heeft het Bestuur gemeend dezen avond toch te moeten laten doorgaan, om de geachte firma, die den avond aanbiedt, niet in groote moeilijkheden te brengen. Wij herinneren er nog eens aan, dat het vooral een demonstratie is voor Huisvrouwen al zijn al onze leden uitgenoodigd. Wij hopen dan ook, dat 'juist huisvrouwen veel op dezen avond zullen leeren, en dat het voor de firma „Nelle" moge blijken te zijn een prachtige reclame I F.A.M. PEETERS, pres. Vrijdag 19 Maart geeft de leerlingen or kestklasse van den heer J.C. Tuyn, een con cert in het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort. Uitgevoerd wordt Symphonie (Pau kenslag) van Hay dnBallet muziek uit Faust o.a. Welwillende medewerking van den heer E.J. Hoefman, bariton en Mej. Jo Jas pers, begeleiding. M. Viktor. Edisonstr. 21 Heemstede, broche C. Horemans, Wouwer manstraat 27 ropd, beursje M. Klem, Kennermer- steeg 2, ceintuur (blauw)P Snijder, Am- sterdamschevaart 30, collier met hanger tje M. Byster. Jan Steenstraat 38, doosje met passer enz. j W Missel, Rozenhagen- straat 27. étui met eemge centen J. Stoep, Bloemhofstraat 29rood, kinderhandscooen (wol) P Prins, Rustenburger laan 27 B, lederen handschoen B. Hunting, Lange Poellaan 11, damesaimbandhorloge A. Cas- ssê, Rozenprieelstraat 16. tongensias G. van Groote Houtstraat 18, zwarte poes, Fauna W Huyboom. Ziilstraat 61, zwarte poes. Fauna Lasschuit, Giet straat 64, notitie boekje A. Dijkstra. Cornehssteeg 16, pcvte- monnaie m.i. j J v. d Heuvel, Jan Steen straat 29, parapluie J. Hommers, Schagchel- straat 24 rd. rozenkrans W. Verklaart, Heerensingel 129 h., steeksleutel Scholten; Gierstraat 57, Lip's sleutel M. v. Gelder. Aagje Dekenstraat 8, schort M. Zwakman, Lange Holstraat 1 rood, schoevendraaier W F. de Mpor. Klarenbeekstraat 55. hee- ensokken J Cornet van Loostraat 14. gymnasiekschoen G Erkenbout. L. Hee- renvesi 12, rokspeld A v d. Weyden. Donkere Spaarne 46-48 kunstmestzak v.d. Spek, Bellameystraat 4, rijwielbei. merk P. de jongh, NassaulaSn 36, rijwiel- bel merk S.H. Verpoorten, Burgwal 103, paardendekH, Budde, K. Heereavest llrd., heerenhoedA.J. Spoor, de Witstraat 23, bast. herdershond C.A. Pauw, Gr. Willem straat 5, Hol!, herdershondG.P.FI. Bis- meyer, Wouwermanstraat 109, herdershond (zwart del;) J.A. Koppent, Iepenlaan 3 BI. daal, bruine handschoenB.A. Reekers, Paul Krugerstraat 11, grijze poes Fauna Politiebureau, Smedestraat, portemonnaie m. 1. G. Oldenburg, Tetterodestraat 24, kin- derportemonnaie m. inhoud, Vooruitgang straat 131, damesportemonnaie met inhoud F. v d. Wetering, Amsterdamstraat 3 J, re ticule m.t. T. Wesselmg, Kamperzijstraat 5, kraansleutel B. Weers, Anthomesteeg 23, sleutel met plaat A.B. Bus weiier, ten Kate- straat 5, boodschappentasch m.i. W. Dreyer Doelstraat 23rd., zakdbek Politiebureau, Smedestraat, zweep. C. W. dc Jong, Teding v. Berkhoutstr. 12, asdop van wagen W. Hamink, Ampzing- straat 9, armband J. Steegstra, Spoorweg- str. 2, damesfceursje m.i. W. Kortekaas, rietje Wclfstraat 1, bankbiljetP. Reukers, Schreveliusstraat 24, Engelsch leesboek Sjong, Paus Leostraat 14, cape J. v. Dant- zig, Jacobynestr. 9 tct 6 uur n.m. Parklaan 49, heerendas J. Vennis, Z. B. Spaarne 34 d, rijwielhandbeschermer Gem. Apotheek, Kampersingel 4, witte pees G. Kaptein, Schagchelstraat 67 a rd., kettinkje E. de Key, Harmenjansweg 82 V, kir.dermuts H. v. Asteren, Leidschestraat 4(2) kinderporte- monnaie A. Slotte, Berckheydestraat 10 zw., rijwielbel. merk L. Ducosseaux, v. Keulenstraat 22, rozenkrans in étuiT. v. d. Heuvel, Dahliastraat 9, kinderhandtaschje F. H. Steeman, Ampzingstraat 22, dames- taschje met beugel H. Röpken, Kleine Houtstraat 84, tascbje m.i.Politiebureau, Smedestraat, damestaschje m.i. B. Trap, Kamperstraat 87, armbandW* H. Zegwaard, Haarlemmer liedestraat 15, Spoor-abonnement P. Sinnige, Zoetestraat 30, bank v. leening'oriefje Politiebureau, Smedestraat, beursje B. de Haan, Saenre- ckmstr. 3, R. IC. Kerkboekjes L. Hoog- g. eef, Camphuysstr. 3, brilICoene, Z.'Pol- derstr. 23, kinderdas H. C. v. Roode, Hee rensingel 49 rd., handschoen J. ICion, Ge- weerstr. 32, lorgnet Martin, Gr. Houtstraat 105, mofN. Bouman, Waldeck-Py. mont- straat 39, rijwielpomp D. Kollaard, Oranje straat 102, phototoestelonderdeel J. W Vermeulen, L. Mnrgarethastr. 28, ring M. Schuurman, Voorhelmstr. 13 rd., spaarzegels; L. Prins, Assendelve str. 22, sigarenaanste ker Gigengack, N. Groenmarkt 7, spring touw F. A. Visser, Beliameystr. 16, idem P. v. d. Klucht, Heerensingel 37 E., zak- spiegeltje met kam. In het Tijdschrift voor Armwezen, Maat schappelijke Hulp en Kinderbescherming geeft de heer E. P. Schuyt een beschrijving van de „Haarlemsche werkinrichting voor maatschappelijk ongeschikte zwakzinnigen." Deze inrichting is 8 maanden geleden ge opend. De werkinrichting is bestemd voor personen, die geheel maatschappelijk onge schikt zijn, hetzij door imbeciliteit, hetzij door lichamelijke of andere gebreken. Zij vervaardigen er onder deskundige lei ding matten en borstelwerk. Er kunnen 12 jongens geplaatst worden en er zijn er thans 9, die van 912 en van 24 aan den arbeid zijn. Het schoonhouden van de lokalen en het aanbrengen van kleine he-stellingen ge schiedt kosteloos door de meisjes en jongens van de Buitengewone Avondschool. Voor loon van den werkmeester, huur der lokalen, kosten van verlichting en verwarming en ver dere onkosten, ontvangt de Werkinrichting van het Gemeentebestuur van Haarlem een subsidie van 200 gld. per kind tot een maxi mum van 2400 gld. Er is ingesteld een Commissie van Toe zicht welke zoo goed als geheel bestaat uit personen, werkzaam aan de Haarlemsche buitengewone scholen, terwijl het hoofd van de Nazorg de leiding van deze inrichting op zich heeft genomen. Voor het bepalen van het loon der jongens is nauwkeurig de kostprijs van ieder artikel nagegaan en van ieder stuk,, dat goedgekeurd wordt, ontvan gen ze den verkoopprijs verminderd met den kostprijs. Slechts deze artikelen worden ver vaardigd, waarvan het afzetgebied verzekerd is. Vooral het stoelen matten geeft den jon gens een vrij goede verdienste. Bij de ver deeling van de werkzaamheden wordt er op gelet, dat artikelen met goede verdienste door verschillende jongens gemaakt worden. Verder wordt nauwkeurig nagegaan, voor welk soort werk iedere jongen het nicest ge schikt is. Het loon varieert thans van lgld. tot 4 gld. per week, terwijl het maximum week loon bij meer routine nimmer boven 5 gld. per week komt. Eens per maand ontvangen ze in tegenwoordigheid van de ouders hun loon, en Zaterdags ontvangen zij een kwartje zakgeld. Deze laatste uitgave wordt bestreden uit den post subsidies. Er is reeds een Vereeniging opgericht, die een fonds wil vormen en jongens, die in deze richting arbeiden, te steunen, wanneer hun ouders komen te overlijden. Want zij zullen nimmer in hun onderhoud kunnen voorzien. De Harmonie-Vereeniging „Willen is Kunnen" di ecteur de heer Anton Pusch, zal op 13 Mei (Hemelvaartsdag) deelnemen aan het groot nationaal muziekconcour s te Mui- derberg. De vereeniging zal uitkomen in de 3e afd. Harmonie. De opbrengst van de collecte, die op de lagere openbare scholen gehouden is ten bate van de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Genootschap, voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies, heeft 1065.71 opgebracht. Bovengenoemd Koor, dirigent P. de No bel, geeft Maandag a.s. een concert in de Gem. Concertzaal. Welwillende medewerking wordt verleend door leden van het Strijkorkest K.E.S. en door een piano-kwartet, bestaande uit de heeren Felix de Nobel, piano, Hans Blom, viool, Louis H. Dèlachaux, alt, en'Max Ro zelaar, cello. Aanrijding. In de Groote Houtstraat hebben een wiel- rijdster en wielrijder elkaar gisteren aange reden. De dame bekwam een hoofdwondje en voelde op versch'l!erde plaatsen pijn. De sch"!d lag bij den wielrijder, die te hard reed en verkeerd passeerde; tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Tegen een tram geloopen. Op het Plein liep gisterenavond de 23- jarige B. W. uit onachtzaamhe;d tegen een motorwagen van den dienst Heemstede Schoten. Hij kreeg een bloedende hoofd wonde en een verwonding aan de knie. Na in het politie-posthuis aan de Groote Hout- brug dcor de Roode Kruis Transportcolon ne te zijn verbonden kon hij te voet naar zijn woning gaan. Onlangs is te Haarlem opgericht een Anti- Stemdwang Vereeniging. Het doel van de vereeniging is den stemdwang bij verkiezingen van openbare lichamen afgeschaft te krijgen. Orkest Joh. Steenman. Het was een weldadigheidsconcert (ten bate der Centrale Vacantie-kolonies afd.' Haar lem) waarvoor we gisteravond naar de con certzaal togen maar ook uit zuiver muzi kaal oogpunt trok de uitvoering. Immers het programma gaf allegaar aan trekkelijke, klassieke werken Bach, Bocche- rini, Mozart, Haydn I Blijk reeds van smaak en durf in deze groep strijkers. Want strijkers zijn 't bijna allen slechts fluiten en toets instrumenten brengen de andere kleuren. Smaak kwam ook in de uitvoering naar voren. Een evenwichtig klankvolume gegeven 't materiaal vlot samenspel, rhythmische vaardigheid tot in de puntjes. Opmerkelijk echter is, dat de pittige tempi, de pikantige satzen 't best slaagden de lang zame gedeelten troffen ons niet, die ei- schen meer innerlijkheid, en de sfeer van dit musiceeren was er eene van beschaafde ge moedelijkheid. De toets kon dan ook overal in fijnheid winnen ook in de allegri 't Mozart- menuet b.v. met de toch zoo gracieu ze syncopen, werd te martiaal genomen waarmee 't trio weer gelukkig uitkwam, wijl 't ontsnapte aan al te groote lieftalligheid voornaam bleef. Op de bezetting mogen we geen critiek uitoefenen. Men hééft blazers of man heeft Ze niet. Ook over 't gebruik van 't cembalo zullen we niet twisten. Echter mogen we niet verzwijgen, dat een zekere eentonigheid niet uitbleef. Misschien was 't toch handiger van den heer Steer.man, als hij wat nieuwer werk ingeschoven had. Nu moesten de fluitsolist Henk van Kempen en de cellist Mare Roze laar voor de afwisseling zorgen. De eerste tracht naar expressie trekt echter nu en dan. De laatste had met de zuiverheid te kam pen, maar toonde zich in 't Adagio van Boc- cherini's concert begaafd en erns'.ig musicus. Zou men gelooven, dat in ons deftige, mu zikale Haarlem niet alleen kinderen, maar ook volwassenen ongemanierd hard durven te praten onder een ernstige uitvoering? We moesten dat gisteravond bijwonen. Er moest op zulke onhebbelijkheden boete staan Deze Oudheidkundige vereeniging hield weder een bijeenkomst in haar vereenigings- gebouw „De Hoofdwacht". De leider van dezen avond was 't bestuurs lid, de heer Knappert, de Gemeentearchivaris die de serie beelden van dezen avond met de voordracht „Haarlem in woord en Beeld zou willen noemen. De lantaarnplaatjes gevormd naar een uitgezochte collectie van den Stede lijken atlas gaven een beeld van Haarlem in de 18 en 19e eeuw, van het familieleven uit die dagen, van historische gebeurtenissen en ten slotte eenige portretten van merk waardige Haarlemmers. De heer Knappert vertelde eerst, hoe die serie lantaarnplaatjes was ontstaan en merkte terecht op, dat veel van de fijnheid en artisticiteit verloren gaat, maar dat het groote voordeel is een vergroot beeld, dat door allen tegelijk gezien wordt en voor allen tegelijk wordt toegelicht. Zoo zaten we dan een paar uur te Haarlem in den Prui kentijd met overgang tot moderne tijden. Alle beelden opnoemen zou vervelen maar dat de rust van die dagen scherp contrasteert met het rumoer en de knalpotterij en auto- gesuis en gerommri v a deze dagfcn is duide lijk. Wij begonnen aan het Noorderspaarne, gingen naar Plein en zuidelijk deel Oude gracht naar de Eendjespoort enz. De histo rische gebeurtenissen begonnen met het Be leg en de groote uitmoording der dappere verdedigers. Verder zagen we de beëediging van Voor Stad en Haard tot Schuttersbatal- jon enz. Als eerste in de portrettenreeks trad op de literator Pieter Langendijk, gevolgd door historie schrijvers teekenaars als Cor nells van Vorden en Tavenier, verder dich ters als Loosj es en Bilderdijk en als stille hulde aan den noesten werker van „Haer lem" het portret van wijlen den heer J.C. Gonnet. Dat was natuurlijk een geschikte ge legenheid om hem eenige dankbare woorden te wijden. De woorden van dank door den heer Tadema nr.mens bestuur en vereeniging tot den heer Knappert gesproken waren uit het hart gegrepen. Een rieuwe oriëntatietatel op 't Kopje. Op 11 Maart 1926 was het een jaar ge- leden, dat de dood een einde maakte aan Koolhoven's arbeidzaam leven. Te midden van zijn vele werkzaamheden, die hij steeds met onbekenden ijver verrichtte, werd hij opgeroepen, zoo luidt een dezer dagen rond gezonden circulaire. Een uitgebreide commissie vormde zicb kort na Koolhoven's overlijden met bet doel in de gemeente Bloemendaal een gedenktee- ken te stichten ter nagedachtenis aan den ir.an. die zooveel voor de gemeenschap heeft gedaan Het plan is een Koolhoven-bank te plaat sen op het Kopje. Het ligt in de bedoeling om in overleg met het gemeentebestuur dc daar staande oriënteertafel over te plaatsen naar het Wilhelmina-duin te Aerdenhout. terwijl de Koolhoven-bank eveneens voorzien zou zijn van een orlënteertafel. Het door de commissie goedgekeurde pro ject voor de bank is vervaardigd door den architect Van Kempen, te Bloemendaal. De priis is geraamd op 27C0 maximum. De commissie kreeg tot op dit oogenblik 1640 biieen. Er is dus een te kort van 1060. Wij komen met het vriendelijk ver zoek tot U om ons uwe bijdrage te zenden ieder bedrag is welkom ten einde met de uitvoering van het monument te kunnen beginnen waarmede twee maanden is ge moeid. Namens het Uitvoerend Comité Is de circulaire onderteekend door Jhr. A. Bas Backer, burgemeester van' Bloemendaal eere-voorzltter: S. W. de Clercq, voorzitter. Bloemendaal: M C. van Zanten, secretaris, Overveen: L. C. Stcffelaar. penningmeester 's Gravenhage, Parkstraat 18. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, zal Vrijdag niet' zijn gewone spreekuur houden. Wij vest'gen er de aandacht op dat de vervolgvergadering om te trachten te ko men tot de st chting van een R.K. Man- nenzangkoar als onderafdeeling van den R.K. Volksbond, gehouden wordt Vrijdag 19 j Maart, des avonds 9 uur, in gebouw „St, Bavo." ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD V/AARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE Te water. Gistermorgen stortte een der werklieden, werkzaam aan de booten der V. E. M. te water. De man wist zwem mende een vlot te bereiken, vanwaar hij door den heer G B. en anderen, weer op den Trawlerkade werd geheschen. Loos alarm. Aan dc visschershaven loopen geruchten als zou de V. E. M. we gens onbevredigende bedrijfsuitkomsten cn tevens in verband met het geregeld varen van Duitsche trawlers op deze haven, voor nemens zijn een belangrijk deel harer vloot stil te leggen. We hebben ons dienaangaande tot de directie gewend, waar de waarheid van dat gerucht stellig werd ontkend. Huldiging „Stormvogels. Gisteren had in Thalia een vergadering plaats van leden der IJ.V.V. „Stormvogels" om te be raadslagen over de voorgenomen huldiging van het eerste elftal, ter gelegenheid van het oehaalde afdeelingskampioenschap. De ver gadering stond onder leiding van detvheer D. F.G. Schilling, die in het kort het doel van het voorloopig comité uiteenzette, waarbr opgemerkt werd dat de huldiging niet zal plaats vinden, eer de beslissing over het kam pioenschap van Nederland is gevallen. Nadat eerst nog even gesproken was over de waar schijnlijkheid dat straks getracht zal worden een eere-comité te vormen, v.erd tot de be noeming van een definitieve huldigingscom missie overgedaan, waarin gekozen werden de heeren D.F.G. Schilling, Jac. Tellier, K. Wijnschenk, N.C. Hin, P. ae Mooy, Joh. de Waard, G.F. Gravenkamp en J. Keesje. Deze heeren zullen verder alles te samen regelen. Stille Omgang. Dinsdagavond had de vergadering van het Genootschap van den Stillen Omgang plaats, welke door een 40-tal leden was bezocht. De WelEerw. kapelaan opende deze ver gadering met een kort, doch krachtig woord. Op den avond van den Stillen Omgang, dus a.s. Zaterdagavond, wordt in de kerk van St. Joannes den Dooper te half elf een kort Lof gehouden. De pelgrims, die te voet naar Am sterdam gaan, zullen onmiddellijk na dit Lof vertrekken. De bedevaartgangers, die zich per trein naar Amsterdam begeven, vertrekken van Hoofddorp te 11.25, houden met de greep, uit Roelof aren dsveen aanbidding en sluiten zich daarna bij de groep uit Hoofddorp aan. Zij, die zich per fiets naar Amsterdam bege ven, vertrekken te 1 uur precies van af Hotel P. de Groot. De terugreis van af Amsterdam Centraal Station geschiedt met trein 185, welke vertrekt om 7.38, vanaf Willemspark te 7.12 uur. Voor de spoorrelzen naar Amsterdam, zoowel als voor de terugreis, kan men zich tot uiterlijk Donderdag-avond aan de Pasto rie opgeven. Biljart-demonstratie. Maandagavond kwam de bekende biljart-professional Hein- rich Dros in het R. K. Vereenigingsgebouw een demonstratie geven op het nieuwe Mo- noDole-biljart. Er was een zeer groot aantal belangstel lenden opgekomen. De heer Dros speelde allereerst een nartij van 500 caramboles tegen den heer W. Nan met 300 caramboles voorgift. De loting wees uit, dat den eerstgenoem de het eerst zou stooten. En hij was er da delijk in! Met een serie van niet minder dan 122 leid:'.o hij de match in. Bij zijn 4e beurt maakte hij er 102 en tijdens de 6e beurt 121. In het geheel wist hij de partij in 11 beurten in zijn voo-deel te beëindigen, De heer Nan kon niet op dreef komen en bracht het slechts tot 32. Na deze partij vertoondé de heer Dros nog een groot aantal merkwaardige en in teressante kunststooten, die de onverdeelde bewondering van de toeschouwers verwier ven. De talrrke bezoekers waren dan ook hoogst voldaan- Oi ve-zoek van den beer Koopman zal de heer Dros op 28 Maart a.s. nog eens te rug komen, om dan een partij vadre te spe len van 1000 caramboles met 600 voorgift. Dat belooft weer een interessanten avond te worden. Bnrgerl. Stand. Geboren: Cornelia, d. v. P. Veldhuijs en C. Koper Pieter, z. v. H. Welboren en C. W. de Wildt. Overleden: Maria W. van Zanten, 4 Catha. E. Bleeker, 5 mnd. De vr"o Zatcrdzó—iddag i" het R'oe~*- bollenbedrijf. Eenige weken geleden hebben wij reeds ijjedegedeeld. dat de R K. Land- en Tuinarbeidersbond albier. het be- slu t had genomen om actie te voeren voor den vrijen Zaterdagmiddag in het b'oetn- bollenbedrijl, gelijk die reeds bestaat bij de bloembo'lenbcdrijven iti het zuiden. Over het resultaat van deze actie valt, naar men ons mededeelde, nog we:n'g te zeggen. In- tusschen kunnen wij toch melden, dat bij de Gebr. de Goede, alhier, de vrije Zater dagmiddag voor het personeel xs ingevoerd. Het geschiedde zoo men ons van werk geverszijde mededeelde I09 van het eon- cept-contract, dat de organisat e aan de patroons ter teekening heeft voorgelegd. Aardbeien. Op een tc Utrecht gehou den conferentie tusscbcn de besturen der te Beverwijk gevestigde veil'ngan en de d rectie der Ned. Spoorwegen, is door deze laatste de verzeker ng gegeven, dat voor snelle doorverbindingen voor aardbeienver- voer in het a.s. seizoen zal worden zorg ge dragen. Ook aan de grens zal geen opont houd plaats hebben. Een snelle spoorverbinding ten behoeve der aardbeienexport is hierdoor voor sei zoen 1926 verzekerd. R, K. Propaganda-club. De R. K. Pro- pagandaclub „St. Engelmundus" houdt he denavond om 8 uur haar jaarvergadering in café Rozenstein. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de verkiezing van 3 bestuu-sleden. Aftredend zijn de heeren P. J. A. Molenkamp en Jac. Oudendijk, terwijl voorts voorzien moet worden in de vacature-Thone. De reddingsbaak weer terecht. De red dingsbaak van de Blauwe Brug is weer te recht De jeugd had hem in de modder van den Crayenestersingel geworpen, waar hij geheel onder water lag. Hij is weer aan d« brug opgehangen. Wordt Velseroord winkelplaats? Aan de aannemings-Mij. „Velsen" te Velseroord is opgedragen het verbouwen van een per-, ceel aan den Zeeweg tot winkelhuis, voor den heer A. v. d. WaL Een gelijksoortig» verandering van een woon- tot winkelhui», aan den Velserduinerbuurtweg, werd door den heer H. Kolk, aan dezelfde aanneem, ster opgedragen, 40 jaar molenaar. Het 40-jarig fees1 van molenaar A. Cozijn is op voor hem onver getelijke wijze herdacht. Voor het huis wa- een eerepoort opgericht, terwijl van den mos len en de omliggende molens de driekleur wapperde. Des morgens werd tot intentie van den jubilaris een H. Mis in de parochiekerk op gedragen. In den loop van den dag kwam het bestuur van den Zwanenburgerpolder, vertegenwoor digd door den heer C. v. Rijn en H. van Schie (de voorzitter, de heer Nederburgh, was we gens ziekte afwezig) den jubilaris gelukwen- schen waarbij de heer van Rijn den jubilaris toesprak en hem een enveloppe met inhoud aanbood. Velen kwamen den jubileerenden mole naar gelukwenschen. o.m. de burgemeester en echtgenoote en de Zeereerw. heer pastoor, Gevonden voorwerpen en dieren. Te rug bij: N. Terpoorten, Bothastraat 9, een mondharmonika H. Boelsma, Cronjéstr, 91, een rozenkrans M. van Gent, Mei doorn plein 14, een hondenhalsband G. Weber, Bankastraat 24, een huissuleutel P. Hagebout, Bankastraat 35, een rozen krans F. Wigchert, Rijksstraatweg 140, een rozenkrans P. Smit, Korteweg 10, een tbermosflesch J. Missaar, Bothastraat 130, ejn Lipssleutel C. J. C. Loman, Ju- loanapark 58, een jonge hond S. van Weeren, De Wettraat 73, een wollen hand schoen H. Dekker, Reitzstraat 72, een zilvereif schakelarmband met defect slot - H. Janes, Cronjéstraat 29, een zilveren hor loge T. van Hesteren, Dr. Leijdsstraat 23, een paar wollen kinderwantjes C. Spaans Kloosterstraat 83, een hond (Dobberman.) i J. Schutterop, Julianapark 7, een dames portemonnaie W. Reekers, P. Krugerstr, 11, een jonge poes W. Hut, 2de Hooger- woerddwarsstraat 43, een reisdeken J. van Steen, Spaanschevaartstraat 74, een. bronzen medaille, met opschrift „Voor trouwen dienst" L. C. Laarschot, Juliana park 15, een breiwerk H. Bongers, Schee- persjtraat 7, een portemonnaie met inhoud M. J. Buisman, Indischestraat 77, een hond K. Bruin, Cronjéstraat 170, een huissleutel A. Mulder, P. Krugerkade 23rood, een emaille naambordje ten name van „De Haan" Aan het Bureau van Po litie: een lorgnet (doublé), een knipmes, een zwart etui en drie kinderhandschoenen. Burgerlijke Stand in de week van 7 tot en met 14 Maart 1926. Geboren i M. Kemps-Vierhout, z. W.M.S. de Vocht- Kcets, z. M.M.A. Landzaat-Jobse, d. A. Renooij-van Santen, z.M.A.F. Krans- Stevens, d. P.M. Kamp-Haase, d. W.A.H. Schreur-Kobus, d.M. Smit-van Danm, d. Getrouwd M. Smits met M. Bosch G.W. Porte met H.E. de Mon J.J.- Janssen met E. Werle. Strandverpachting, Tegen het raadsbe sluit inzake de strandverpachting, was door eenige raadsleden bezwaar ingebracht om dat over dit voorstel ook de heer Gunthers had mede gestemd. Men meende dat hij in 'eren belanghebbende was. Naar wij ver nemen hebben Gedep. Staten het raadsbe sluit goedgekeurd. WOERDEN, 17 Maart. Kaasmarkt. Aan voer 74 partren. Eerste kwaliteit 4345, tweede kwaliteit 3942; met rijksmerk 4650; zonder rijksmerk 4044. HandiJ raag. 204 vette kalveren 1.24—1.30; 1.04—1.24: 0.891.C4 Enkele bovennoteering; 220 nuchtere kalveren 100106; 460 varken» 1.05—1.06; 1.04—1.05; afloop slecht. Vette Varkens 0.981.C2. -tcb he- oits'ekendst* aan te bieden d»t iemand, wecseben kan boe zal de wereld bet weten, indien gij met adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5