KUNST EN KENNIS. Een Dan. v. Heil ontdekt. In gesprek met de „wereld". B. C. G.-vaccine tegen Tuberculose. Genootschap van R. K. Kunstenaars. Als Amundsen zijn pooltocht onderneemt. Prijsvraag voor het St. Canisius monument. UIT BOEK EN BLAD. RECHTZAKEN. Worst met 10 pCt. water. Valschheid in geschrifte. Art. 40 van het bezoldigings besluit. Het hebben van een radio installatie zonder vergunning. De snelheid van de tram Leid enV oor burg Scheveningen. De Portugeesche bankbiljetten- affaire. GEMENGD NIEUWS. Tewaterlating motorschip van Heutsz. Postzegelnieuws. HANDEL EN NIJVERHEID. XIVe Nederl. Jaarbeurs te Utrecht. Eieren naar Engeland. STOOMVAARTLIJNEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Tuinbouwtentoonstelling te Amersfoort. Een oud doek in particulier bezit te Sche- «emngen is gebleken een zeldzame en zeer mooie Daniël van Heil (16041662) te zijn. Het stelt een groot Italiaansch landscha'p voor* Daniël v. Heil heeft voornamelijk winter landschappen en branden geschilderd. Groo- te bekendheid verwierf zijn 5 panorama van 3russel. De schilderij-restaurateur C. v. Bohemen, alhier, heeft het doek uitmuntend gerestau reerd. In het atelier van den heer v. Bohemen is nog een belangrijke restauratie aan den gang. Een reeks familieportretten, werk van Frans v. Miereveld, Honthorst, Houbrac- ken en Pieter Nason waren omstreeks twin tig jaar geleden door onbevoegde en onver antwoordelijke handen gerestaureerd. Daar door was ontzaglijk veel bedorven. Met groote zorg en omzichtigheid te werk gaand, gelukt het den heer v. B. het kwaad te her stellen en de oude schoonheid terug te bren gen. t („Vad.") Een Engelsch amateur, mr. F. A. Mayer, in Wicford (G.2.L.Z.) knoopte onlangs een ethergesprek aan met de rest van de wereld, vertelt „Radio-Wereld." Om 4.20 nam. babbelde hij met den marco nist van een onderzee-boot in Manilla, 20 minuten later sprak hij met een amateur in Nieuw Zeeland en om 6.20 nam. maakte hij een praatje met een amateur in Saigon (Fransch Indo-China). Even later werd hij geroepen door het vliegtuigenstation in Cairo en terwijl eenige vriendelijke woorden gewisseld werden kwa men een paar amateurs in Australië op zijn golflengte. Na ook deze beantwoord te heb ben was Zuid-Afrika aan de beurt en een vlot gesprek werd met 'n D.-X'er gehouden. Het was intusschen 9.50 nam. geworden en voordat Mr. Mayer „de kast sloot" gin gen er nog eenige woorden over den Oceaan, ie door tal van Amerikanen beantwoordt werden. In Canada was het 2 B.G. en even later volgden verschillende anderen die ten hoogste verbaasd waren over de mededee- ling van G.2.L.Z. dat hij reeds met nagenoeg de geheele wereld had gesproken. Het was nu 10.20 en mr. Mayer besloot zijn record- experiment met den oproep van een Brazi- liaanschen amateur, die ook al succesvol was. Wat is de wereld toch klein, tenminste met radio. 2e NEDERLANDSCHE ESPE RANTO CONGRES. Te Nijmegen zal op 22, 23 en 24 Mei a.s. het 2de Nationaal Esperanto-Congres ge houden worden. Het voorloopig programma zal o.m. bevattenZaterdag 22 Mei 4 uur opening in een zaal van het Concert gebouw „De Vereeniging" (Indien mogelijk zal dien dag een examen ter verkrijging van een Esperanto diploma, voorafgaan.) Na de opening van het Congres zal nog een propagandafeestavond plaats hebben, waar verschillende buiten- en binnenlandsche Esperantisten het woord zullen voeren. Zondag 23 Mei n.m. per extra trams naar Kleef. Maandag 24 Mei, vergaderingen, wande lingen en sluiting. Het inteuationaal Esperanto weekblad Heroldo de Esperanto" (uitgave te Horrem bij Köln) geeft in een uitvoerig artikel met 4 fraaie foto's een waardeeren--.e beschrijving van Nijmegen, de stad van het 2de Neder- landsche Esperanto-Congres. Het Congressecretariaat is gevestigd Heydenreyckstraat 68, Nijmegen. MOOIE RESULTATEN BIJ ZUIGELIN GEN. Calmette en zijn medewerkers hebben een groot aantal zuigelingen van verschillende rassen in Frankrijk, België, Indochina en Senegal met het vaccin B.C.G. tegen tuber culose ingeënt. Terwijl in Europa de sterfte van kinderen, die in een besnmet gezin ge boren en opgevoed worden, in het eerste levensjaar nooit minder is dan 25 (in Pa rijs zelfs 32.6 bereikte het sterftecijfer aan t.b.c. onder dê met B. C. G. ingeënte zuigelingen, onder die omstandigheden ver- keerend, nog geen 2 Door deze vaccinatie zijn dus minstens 93 der kinderen te red den, die anders zeker in hun eerste levens jaar aan tuberculose ten gronde zouden gaan. De proefondervindelijk vastgestelde feiten en de ervaringen in' 5 jaar tijcis opgedaan, hebben geleerd, dat het vaccin op zichzelf ongevaarlijk is. Calmette durft den medici aanraden zijn methoden toe te passen, vooral in gezinnen, waarvan de kinderen voortdu rend aan besmetting door lijders, die tuber kelbacillen met hun sputum ophoesten, blootstaan. De vaccinatie mag evenwel geen reden zijn om de tot nog toe gebruikelijke hygiënische maatregelen, ter voorkoming van die besmetting, te verwaarloozen. Zaterdagmiddag is in de kunstzaal „De Sirkel" aan de Laan van Meerdervoort 53 te 's Hage de jaarlij ksche tentoonstelling ge opend van werken der leden van het Genoot schap van R. K. Kunstenaars. De voorzitter van het Genootschap, de heer Han Groenewegen, opende de tentoonstel ling met een korte toespraak tot de aanwezi gen, waarin hij er aan herinnerde, dat dit de vijfde tentoonstelling is, welke door het Ge nootschap wordt gehouden. Het vorig jaar heeft Den Haag weinig van het Genootschap bemerkt, maar men heeft ook toen niet stil ge zeten. Als groep werd deelgenomen aan aen Salon voor Internationale Kunst te Antwer pen en ook aan de tentoonstelling van Li turgische Kunst te Maastricht. Door medewerking van directie en som- missarissen van de kunstzalen „De Sirkel" kan deze vijfde tentoonstelling hier gehouden worden, waarvoor spr. namens de leden van het Genootschap dank zegde. Een tentoonstelling van werk van jongeren en vooruitstrevenden heeft altijd iets aantrek kelijks. De jongeren toch zoeken nieuwe banen voor hun kunstuitingen als reactie op het realisme en het materialisme van voorheen, die de ware schoonheid in den weg staan. Naast bevordering van de beoefening der kunst door de leden is het deel van het Ge nootschap ook het opwekken der publieke be langstelling voor de kunst. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling de publieke belangstel ling moge grooter en zuiverder maken, opdat er komt meer waardeering van het volk voor de kunstenaars en hun werk. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling ▼oor geopend. De tentoonstelling omvat bouwkunst, beeldhouwkunst, schilderkunst, glas in lood, grafiek, edelsmeedkunst» paramentiek en letter kunde. Voortdurende radio-verbinding mogelijk. Het luchtschip de ,",Norge I", waarmede de poolonderzoeker Amundsen zijn tocht hoopt te wagen van Europa naar Alaska, dwars over de pool, is van een draadlooze installa. tie voorzien beter dan eenig luchtschip dat ooit den vasten grond verliet. De Marconi maatschappij rustte het schip uit met een zandinsiallatie welke het den commandant mogelijk maakt contact te hou den met de bewoonde weield, tot op een afstand van 1000 Eng mijlen. Theoretisch ge sproken zal Amundsen dus tijdens zijn expe ditie geen oogenblik zonder contact met de ijslooze wereld zijn. Aan boord wordt een ontvangapparaat ge plaatst berekend op een golfleng'e van 300- 25000 meter, terwijl tevens een richtin<J„zoe- ker wordt medegenomen, zoo gevoelig, dat de poolvaarders m staat zullen zijn nauw keurig hun koers te bepalen zelfs boven de pool, waar compassen waardeloos zijn voor de navigatie. Deze draadlooze richting-zoeker maakt het mogelijk alle Europeesche en Amerikaansche lange golf-stations op te vangen en te her kennen. Het apparaat is vergeleken bij soortgelijke apparaten veel gevoeliger. De Marconi maatschappij treft maatregelen om berichten, welke amateurs tijdens den tocht van Amundsen mochten ontvangen van de expeditie, door te zenden naar den mar conist van de „Norge I", De termijn tot mededinging aan de prijs vraag voor den bouw van een St. Canisius- monument te Nijmegen, is Maandag geslo ten. Er zijn 20 inschrijvingen ingekomen. De jury zal spoedig uitspraak doen. Maandblad voor R.K. Blindenzorg in Nederland, no. 3, Inhoud: Particuliere Blindenzorg. Ook iets voor U? Werkverschaffing aan blin den, Feuilleton: Uit een reisdagboek v. d. D. Overheid en blindenzorg: Lezing dr. Heijermans. Blindenzorg in het alge meen: Wat doet Amsterdam voor de blin den v. d. D. De blinde gast: W. v. d. L. De blinde in de kunst: Der blinde König. v, d. D. Vereenigingsnieuws. Mengel werk. Hoe een fabrikant zichzelf bevoordeelde EEN MAAND HECHTENIS GEVRAAGD. Voor het kantongerecht te Apeldoorn stond Vrijdag terecht de vieeschwarenfabri- kant L., te Twello, ter zake, dat hij in zijn fabriek ten verkoop in voorraad heeft gehad: boterhamworst, waaraan een vreemde on geoorloofde kléurstof was toegevoegd, be nevens Geldersctie rookworst, bewerkt met een vreemde, ongeoorloofde kleurstof, waar aan ondermelkpoeder (z.g. eiwitpoder) was toegevoegd. Beklaagde, die werd bijgestaan door zijn verdediger, mr. J. C. Th. Resius, advocaat te Deventer, erkende de ten laste gelegde feiten. Hij beweerde, dat hij niet wist, dat een bindmiddel niet gebruikt mocht worden en dat fabricage zonder bindmiddel niet mo gelijk was. Bovendien waren kleurstof en bindmiddel niet ondeugdelijk voor de con sumptie. Als getuige-deskundige werd vanwege het O.M. gehoord ir. De Kruyff, directeur van den Rijkskeuringsdienst. Deze verklaarde, dat de toegevoegde bestanddeelen bij de wet uitdrukkelijk zijn verboden. Het eigenaar dige geval doet zich echter voor, dat wanneer worst met ondermelkpoeder, caseïne of an dere toevoeging wordt bewerkt, deze worst een belangrijk percentage 8 10 water kan bevatten. Deskundigen zeggen, dat de worst dan beter laxeert. Het O.M., waargenomen door mr. Baron Speyart van Woerden, betoogde in zijn uit voerig requisitoir, dat het hier niet gaat over de vraag, of de gebruikte middelen schade lijk voor de gezondheid zijn. Door het ge bruik echter van deze middelen levert de fa brikant ongeveer 10 water. Hij bevoor deelt zich dus opzettelijk ten koste van de consumenten en dit te erger, waar het hier betreft een uitgesproken volksartikel, dat in alle lagen van de bevolking wordt gebruikt. Bij een groote zaak als die van beklaagde, is deze ongeoorloofde bevoordeeling zeer be langrijk. Hij schat dan ook de meerdere ver dienste van deze' beklaagde minimaal op f 25.000 per jaar. Met dit cijfer voor oogen zou het dan ook geen zin hebben, tegen deze beklaagde een geldboete te vragen, omdat de wet slechts een maximum boete van f 2000 toestaat, wat in verband met de enor me verdiensten van dezen beklaagde van geen belang is. Iets anders zou he.t zijn, wanneer in dit geval een geldboete van bijv. 1 !4 ton kon worden gevraagd. Nu dit echter niet gaat, zal het eenigste middel om de be klaagde van zijn kwade praktijken te gene zen zijn, principale hechtenis. Spr. eischt een hechtenis van 1 maand. Het aanbrengen van veranderingen in een teekening voor een bouwwerk. Voor den Haagschen Politierechter mr. Bommezijn stond terecht de bouwkundige J. M. v. d. V. uit Rijswijk, beschuldigd van valschheid in geschrifte met betrekking tot een door B. en W. der gemeente Rijswijk ge waarmerkte teekening van een bouwwerk. Verdachte had van B. en W. vergunning ge kregen voor de uitvoering van een bouw werk op grond van een door hem ingedien de teekening, welke teèkening in verband daarmede door B. en W. was gewaarmerkt. Verdachte gaf toe, dat hij later iets in de tee- keniijg veranderd heeft. Hij had in deze ver andering echter geeh valschheid gezien, om dat het za. een verbetering betrof. Eenig na deel kon er dan volgens hem dan ook niet ontstaan. Het O.M. waargenomen door mr. Polman merkte op, dat het aanbrengen van verande ringen in dergelijke teekeningen de controle tot een onmogelijkheid zou maken. Daarin schuilt het nadeel dat naar spr.'s oordeel niet altijd van materieelen aard behoeft te zijn, maar even goed van moreelen aard kan zijn. Hetgeen verdachte gedaan heeft, gebeurt veel meer in het bouwbedrijf. Daarom zal er eens een voorbeeld gesteld moeten worden, waaruit de bouwondernemers kunnen lee- ren, dat dit niet mag. Spr. wilde echter aan nemen, dat verdachte in dit geval gemeend heeft, niets ernstigs te doen. Eisch f75 Doete. De Politierechter veroordeelde verdachte tot f 150 boete. Het Gerechtshof te 's-Hage bevestigde het vonnis van de rechtbank, waarbij ontzegd was de vordering van een ambtenaar die, naar aanleiding van de intrekking van artikel 40 Bezoldigingsbesluit, zijn volle salaris van 1 Juli 1922 eischte. Maandagmorgen heeft voor het kanton- -.erecht te Leiden terecht gestaan de 27-jarige student in de ree:.ten R. T. terzake, dat hij in zijn woning een radio-inrichting had ge had, zonder machtiging van den minister van Waterstaat en zonder daarvan kennis te heb ben gegeven aan den directeur van het tele graafkantoor. Bekl. beriep zich erop, dat in het formu lier, dat ondergeteekend aan den directeur van het telegraafkantoor moet worden ge zonden de clausule voorkomt, dat men zich meet onderwerpen aan alle eventueel nader te stellen voorwaarden. Dit was in strijd met art. 12 van de telegraaf- en telefoonwet en deed een groote rechtsonzekerheid ontstaan. Met het oog op deze clausule, welke hij niet wilde aanvaarden, had hij het formulier niet ingevuld. Ket O.M. eischte f 10 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Volgens art. 56 van het bijzonder regle ment Vervoer op Tramwegen, of kortweg Tramwegreglement van 24 Febr. 1920, mag de snelheid, waarmee de treinen worden ver voerd, de grootste toegelaten snelheid niet overschrijden. Verder zegt dit artikelZe moet worden verminderd, overal, waar de maximumsnel heid voor het verkeer over den spoorweg ge vaar kan opleveren. De maximumsnelheid wordt alsdan bepaald door den Raad van Toe zicht na besluit van den betrokken spoorweg dienst en het betrokken provinciaal bestuur te hebben gehoord. Voor den spoorweg LeidenVoorburg 's-Gravenhage nu, werd 15 April 1924 be paald, dat de grootste toegelaten snelheid op dien weg zou zijn 45 K.M. Evenwel binnen de kom van de gemeente werden de bordjes geplaatst, waarop de snel heid, waarmee mocht worden gereden, stond aangegeven. Die snelheid werd herhaardelijk over schreden en hierover werd tusschen den Raad van Toezicht en B. en W. gecorrespon deerd zonder eenig resultaat. De snelheid bleef te groot. En er werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Want art. 33 van hetzelfde reglement zegtHet niet naleven van krachtens en ter uitvoering van de bepalingen van dit reglement door den mi nister of door den Raad van Toezicht gegeven voorschriften staat gelijk met overtreding van die bepalingen. Zoo werd de trambestuurder J.V. geverba liseerd. Zaterdag diende de zaak voor kan tonrechter Hollander te 's-Hage. De verdachte erkende met een snelheid van 40 K.M. gereden te hebben. De Ambtenaar O. M. eischte 10 boete subs 7 dagen hechtenis. De verdediger van verdachte mr. R. ter Laan uit Utrecht wees er op, dat verdachte zich wel had schuldig gemaakt aan een over-- treding en derhalve moest worden schuldig verklaard, maar dat hij toch moest worden ontslagen van rechtsvervolging, daar hij met een 40-K.M. snelheid had gereden. Hierdoor toch had hij de door den Raad van Toezicht gestelde bepaling, van 15 April 1924, n.l. dat de grootst toegelaten snelheid 45 K.M. zou zijn, niet overtreden. De Ambtenaar repliceerde, dat het toch niet aanging langs wegen als Koningskade en Raamweg $e rijden met een snelheid van 45 K.M. Mr. ter Laan „Maar daarin voorziet de wet juist niet. Het gaat er hier niet om of de snelheid gevaarlijk is of niet I De wettelijke bepaling deugt niet. Want daardoor komt men tot ongewenschte toestanden. De wetgever zal op den duur inzien, dat deze wet veran derd moet worden." Pleiter haalde eenige vonnissen aan, waar bij andere bestuurders voor hetzelfde feit wèl waren schuldig verklaard, doch ontslagen van rechtsvervolging. De kantonrechter zal over 8 dagen uit spraak doen. Dinsdag is door de Rechtbank in Den Kaag voor de derde kamer, opnieuw in raadkamer behandeld de zaak van den heer Marang Van Ysselveere, die, zooals men weet, is aangehouden in verband met de kwestie der Portugeesche bankbiljetten. Ofschoon de verdediger van den heer M., op grond van de overweging om een rustig onde-zoek op te mogen maken, had ge meend den eersten termijn van 30 dagen, waarvoor de rechtbank de voorloopige hechtenis van den verdachte had bevolen, te moeten laten verstrijken, zonder een nieuwe beslissing van de rechtbank te vra gen, was mr. Rolandus Hagedoo-n, nu ge bleken is, dat in de twee en een halve maand, gedurende welke de heer M. in voorloooige hechtenis heeft doorgebracht, slechts twee getuigen zijn gehoord, en wel een vertegenwoordiger van de drukkerij Enschedé en de eigena .r van de Wate-loo- drukkerij, van meening, dat thans, na het verstrijken van den tweeden termijn van dertig dagen, de rechtbank een nieuwe be slissing moest nemen omtrent de al dan niet vrijlating van den heer Marang. Bij de Dins dag gehouden behandeling, gaf mr. Rolan dus Hagedoo-n een uitvoerige toelichting. De rechtbank zal dezer dagen een beslis sing nemen. Zaterdagmiddag is met goed gevolg op de werf der Koninkliike Maatschappij De Schelde, Sci e:p o wjjen Werktuigenfat rrk te Vlissingen, ,te water gelaten het stalen dubtelschrcef n.ctcrschip Van Heutsz, be stemd voor Let rassa iers-, n ail- en goede renvervoer in Nederlandsck-Ocst-Indië. Het schip werd ender toezicht en naar het ontwerp van het In-enieur'sbureau voor Scheepsbouw M. A. Ccrnelissen gebouwd voor rekening van de Koninklijke Paket- vaartrr aatsch appij De laatste beletselen werden weggenomen dcor mevrouw T. van WaverenJanszen. De hoofdafir.etin* en zijn len' te over alles 4C4.5 Eng. vcet, lengte ti sschen dc loodl jhen 390 Eng. vcet, rootste wijdte 52 En-', vcet, holte (moulded) tot hovende 27.5 Eng. vcet. Behpuden snelheid op 2< diepgang 13 Eng. zeemijl. Bruto-inhouc is pl.m. 4650 bruto register tonnen. Het schip is voorzien van 7 waterdichte schotten. De passagiersafdeeling wordt ingericht voor het vervoer van 16 passagiers le kL 3o passagiers ze H. en een groot aantal tusschen- deks passagiers. De bemanning bestaat uit 105 personen. Het schip wordt uitgerust met 9 reddings booten van 28', een motorboot van 30' en 2 vletten van 17'. In de gezamenlijke booten kunnen alle opvarenden van het schip tege lijk worden opgenomen. Op de vrijgekomen helling zal de kiel wor den gelegd van een dubbel-schroef-passa- -iers-motorschip, te noemen Sibajak, van de volgende hoofafmetingen: 550'x621/, x 38' opgedragen door den Rotterdamschen Lloyd. In de dezer dagen door J. Mebus' post- zegelhandel te Amsterdam gehouden veiling, bracht een blok van 63 zegels Hannover, 3 groschen geel, de som van 2365 op. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Waszink, bracht Maan dag j.l. vergezeld van den heer H, J. de Groot, hoofdinspecteur van het Nijverheids onderwijs een bezoek aan de Jaarbeurs, meer in het bijzonder aan de inzend ng der gemeente Schoonhoven, waarvan de Rijks- vak- en Kunstnijiverhe.dsschool de kern uitmaakt. De Jaarbeurs werd voorts Maandag be zocht door den Oostenrijkschen gezant te '--Gravenhage, den beer Duffek, die door eenige leden van den Raad van beheer werd rondgeleid en verschillende stands heeft bezocht. De vorige week zijn naar Engeland uitge voerd 4.717,200 eieren. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen 15 Maart (Javak.) Aldebaran, S. Hamburg. Stukg. Carg. Mij „Nederland.' (Dortdsche St.) San Valerio, S. Curasao, stooksmeeiolie, Carg. Ruys Co. (IJ-dokken) Hercules S. Hamburg, stukg. Carg. Holl. W.-Afrika- lijn. Aangekomen 16 Maart (Levantk.) Be renice, S. Kopenhagen, stukg. Carg. Ver. gadkant. (H.k.) Ousel, S. Manchester, stuk goed, Carg. Holl. Stoomboot Mij. (Nieu- weh.) Neuenfelde en Nation, lichters, Dan zig (per sleepb. Heros) Hout, Carg. Scheep vaartkant. „Batica", (Sur.-k.) Calypso, S. West-Indië, Stukg. Carg. Vrachtmail (H.k.) Amstelstroom, S. Swansea, stukg. stukg. steenk. Carg. Holl. Stoomb. Mij. IJMUIDEN, aangek. 16 MaartOalyp- so, S. West-Indië Amstelstroom, S. Bristol Vertrokken 16 MaartAgapenor, S. Lon den Lowland-Firth, S. Rott.; Marianne, S. Dunston. IJMUIDEN, aangek. 16 Maart. Tor, S. Londen, The President S. idem. Vertr. Hohenfelde, lichter, Emden, per sleepb. „Heros." IJMUIDEN, vertr. 16 Maart Grim, S. Rott.Johan de Witt, S. Batavia. Vita, m.s. 14/3 van Nieuwpoort te Londen MAASSLUIS, aangekomen 15 Maart. Havborg, S. Valencia Imber, S. Manches ter Oelschindler I, lichter, Bremen naar Emmerik, per sleepb. „Oelschindler 6"; Vo- dice. S. Savona Sneppe, S. Rufisque. 16 MaartSneppe, S. Rufisque. Morea S. Zwarte Zee; Lestris, S. Liverpool. Vertr. 15 MaartTellus, S. Vigo; Werra, S. Hamburg George S. Harwich. 16 MaartSarrebourgh, S. Noordzee. MAASSLUIS aangek. 16 Maart, Low land, Firth S. Amst.Annink, S. Antwer pen Oswinde, S. Koningsbergen Staveley S. Huil. Vertr. 16 Maart. Dagne, S. Caen Wei- lam de Besche, Halstavik; Rengat, S. Noord zee, proeftocht. MAASSLUIS aangek. 16 Maart Neptu- nus, S. Valencia Otto Sverdrup, S. Huelva (voor kolen) Grena, S. Villaricos n. Vlaar- dingen Amiral THermite, S. Duinkerken Elisabeth, S. WestervickRidder kérk, S. Bombay l.v. Antwerpen Alwaki, S. Ant werpen Marie Siedler, S. Danzig Matthias, lichter, Hamburg per sleepb. Hugo Stinnes 6 Castor, S. Lubeck St. Denis, S. Har wich Batavier 5, S. LondenCiomer, S. Harwich Falk, S. S:ettin Ranfontein, S. Port Natal l.v. Antwerpen Stad Zwolle, S. Bilbao n. Vlaardingen Bavai ia, S. Londen Atsuta Maru, S. Japan l.v. Londen Marte, 'S. Bahia Blar.ca E. Rose, S. Great Yar mouth «Hamlet, S. Londen (voor kolen). Vertr. 16 Maart Sairebourg, S. St. Nazaïre; Vanduara, S. PhiladehkiaCaledonia, S. Londen Felixtowe, S. Harwich Midsland, S. New-Castle Maicof Patras, S. Antwer pen Fritz Schoop, S. Koningsbergen Brookside, S. Mont Rose Niobe, S. New- Castle Narvik, S. Narvik Dolphijn, m.tj. IpswicL MA/ SSLUIS rang. 16 Mrt. Ole Aarvold, S. Danzig; Ca-mania, S. Genua; Solaas, S. Bathurst (voor koler.) Theseus, S. Faro Alfheim, S. Genua. Vert: ok ken Alphard, S Montevideo Merel 1, S. Londen Kolsdal, S. Warkworth. Pallas, m.sch., Rochester. MA/.SSLUIS aang. 16 Maart Remgat, 8, terug van proeftochtEilbektal, m.sch., Nakskow Bergsdalen, S. Montevideo. Vertr. Glensanda, S. MiddlesbroOtto Sverdrup, S. Noordzee Bearwood, S. Rou- aan Wahehe, S. W.-Afvika. VL3SSINGEN, 15 Maart. Gepass. naar Antw.Mercier, S. New York. Gepass. van GentCornelia, m.sch., Exeter. VLISSINGEN aangek. 16 Maart. Ter reedo Kongsaa, Moilaix (v.o.). Gep. naar Antwerpen, 16 Maart. Sac Cit v, S. Rotterdam Merganser, S. Manchaster Hindsholn, S. Kopenhagen i; Tula, S. idem Malines, S. Harwich Linois, S. Hamburg Narentha, S. B. Aires. Gep. van Antwerpen, 16 Maart. Egyptian, S. Alexandre; Elbing-II, S. Alesund B u<res, S. Harwich. Z ERIKZEE. Vertr. 15 Maart: Baltic, m. sch., Go:inchem, n. Londen; Jupiter, m. sch., Vreeswijk n. LTorkayFreya, m. sch., Nijmegen n. S o. eham Roefina, Venema, Go, inchem n. Londen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALTERAMIN 15/3 v. Rott. te Philadelphia. AN STERDAM 15/3 v. Rouaan te N. Or- lea: s. BATAVIER III 16/3 v.m. 9 u. v. Rott te Gravesend. BELLATRIX 16/3 Dover gep., Bilbao n. Rott. BEURSPLEIN, Narvik a> Roott» paan 15/3 Kopcrvik. DONAU 14/3 v./d. Zwarte lZee te Hamburg. ELLEWOUTSDIJK 14/3 v. Rosario te Diamante. GAZELLE, Z.s., 14/3 v. Cuxhaven n. HAGNO 15/3 (Flores-eiland gep., Rott. n. New York. HARDENBERG 14/3 Norfolk, Beaumont n. Bordeaux en Londen. HECTOR, sleepb., 16/3 v. Antwerpen te Londen met 2 licgters. IBERIA 15/3 v. Bilbao n. Santander. INDUSTRIA 15/3 v. Bordeau n. Antwerpen. JANTJE GRUNEFELD, m.s., 14/3 v. Fowey te Cuxhaven. OCEAAN, m.s. 15/3 v. Kilrush te Cardiff. BUURLOO 16/3 v. Rosario te Hull. RIJN 15/3 Finessterre gep., Rott. n. Napels. RIJNDIJK 14/3 v. Santos te Galveston. STAD ZALTBOMMEL 15/3 v. St. John (N.B.) n. Philadelphia. TANGER 12/3 v. Hamburg n. Oporto. IJSSEL 15/3 Las Palmas, Dakar n. Harburg. CELEBES (Mij. Ned.) 16/3 van Port Said naar Amsterdam. GROTILS (Mij. Ned.) thuisreis 15/3 van Sabang. JAN PIETERSZ. COEN (Mij. Nederl.) tuisreis 15/3 van Port S.'.id. JAVA (Mij Nederl.) uitr. 16/3 van Hamburg naar Newcastle. JOHAN DE WITT, (Mij. Nederl.) 16/3 v. Amsterdam naar Batavia. KARIMOEN (Mij Nederl.) thuisreis 15/3 van Port Said. SCEMBA (Mij Nederl.) thuisreis 16/3 van Liverpool naar Amsterdam. DELFLAND (Holl, Lloyd) uitr. passeerde 14/3 Madeira. EE ML AND (Holl Lloyd) uitr. p. 14/3 Fi- nisterre. MAASLAND (Holl Lloyd) thuisreis 15/3 van Las Palmas. WATERLAND (Goll. Lloyd) 14/3 van Bue nos Ayres naar Amsterdam. LE MAIRE, (K.P. Mij.) 15/3 van Singapore naar Soerabaya. CALYPSO (K.N.S.M.) 16/3 van West-In dië te Amsetrdam. GANYMEDES (K.N.S.M.) 15/3 van Al giers naar Amsterdam. HEBE (K.N.S.M.) 15/3 van Malaga te Li- vorno. IRENE 16/3 van Benlcario te Vinaroz. MINERVA (K.N.S.M.) 15/3 v. Melilla te Alicante. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 16/3 van Valen cia te Rotterdam. ORESTES 15/3 van' Varga te Cotistanza. ORPHEUS (K.N.S.M.) 15/3 van Kopenha gen naar Stettin. PERSEUS (K.N.S.M.) 15/3 van Genua n. Vinaroz. PLUTO (K.N.S.M.) 15/3 van Cadix naar Tanger. TELiLUS (K.N.S.M.) 15/3 van Rott. naar Vigo. ULYSSES (K.N.S.M.) 15/3 van Salonica naar Smyrna. HOLLAND-AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN (thuisr.) 16/3 v. O.-Afrika te Rotterdam. SALABANGKA (uitr.) 15/3 v. Suez. f HOLLAND-AMERIKA LIJN. EDAM, Rott. n. New-Orleans, 14/3 v. Tam- pico. LOCHMONAR, Pacifickust n. Rott., 15/3 te Londen. HOLLAND-AUSTRAL IE LIJN. ALMKERK (thuisr.) 15/3 te Duinkerken. HÓLL. BRITSCH-INDIE LIJN. BOVENKERK (thuisreis) 15/3 v. Pondi- cherry. RIDDERKERK 16/3 v. Br.-Indië te Rott. 'JAVA BENGALEN LIJN. CALCUTTA 15/3 v. Calcuta te Java. CEYLON 16/3 v. Java te Calcutta. JAVA CHINA JAPAN LIJN. TJIMANOEK 15/3 v. Kobe n. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MERAUKE (uitr.) pass. 15/3 Ouessant. SOEKABOEMI (thuisr.) 15/3 te Suez. TABANAN (thuisr.) pass. 15/3 Sagres. TJERIMAI (thuisr.) 15/3 n.m. 8 u. v. Tanger ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALGORIAB (thuisreis) pass. 15/3 Fernando Noranha, ALWAKI 16/3 v. Antwerpen te Rotterdam. EMZETCO LIJN. JONGE JACOBUS pass. 16/3 Finisterre, Rott. n. Alicante. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN". AGAPENOR 16/3 v. Amst. n. Londen. ALCINOUS, v. Liverp. n. Java, pass- 16/3 Perim. POLYDORUS, v. Batavia n. Amsterd., 15/3 te Belawan. BUITENLANDSCHE HAVENS. ABO A. 12/3 Leda, Rotterd. ABO A. 15/3 Regulus, Rotterd. BAHIA V. 12/3 Grenadier, Antwerpen. BAHIA BLANCA A. 12/3 Argentinia, Ar- werpen. BAHIA BLANCA V 12/3 Fernlea, Antwerp. BASSEIN V. 11/3 Bertram Rickmers. BATAVIA V 16/3 Yeiko Maru, Christmas Island Surat, Hongkong. BISSAO V 14/3 Wagogo, Hamburg n. BOMBAY V. Z12/3 Neslea Antwerpen. BONA V 13/3 Feodosia, Rott. BOSTON A 15/3 Romera, Rotterdam. BEUNOS AYRES V 12/3 Elisabeth van Belgie, Antwerpen. CALDERA A 13/3 Heluan, Hamburg. CALL AO V 13/3 Ammon, Hamburg. CATANIA A 10/3 Gottfrid, Rott. COLOMBO A 13/3 Oransay, Londen n. Brisbane. COLOMBO A. 13/3 City of Nagpur Liver pool n. Calcutta. V 13/3 Camranh, Haiphong n. Antw. COLOMBO v. 13/3 Harburg COLOMBO V. 13/3 Marienfels, Calcutta n. Rotterdam. COLON A. 12/3 Wolhandel, Antw. naar Vancouver. 13/3 Turpin, Hamburg n. Chili. COLON A. 13/3 Canadian Prospector, Ant werpen naar Vancouver. CONAKRY A. 12/3 Salaga, Liverpool. CORUNA A. 7/3 Havmoy, Zwijndrecht. CURA?AU V. 13/3 Tekoa, Liverpool, n. Auckland. CUXHAVEN V. 13/3 Arabic New York. 14/3 Amasis, ChiliMarion Sleigh. Batavia Eur'oates, Japan. 15/3 Linois B.' Ayres. DAKAR V. 13/3 Friderun, Hamburg. DAR-ES-SALAAM V. 12/3 Wangoni, Bei- DAR-ES-SALAAM V. 13/3 Gloucester, Castle, Port Amelsen. EAST LONDON V. 13/3 Saxon, Port Na tal. HLSENEUR gep. 15/3 Ostanvic, Rotterd. naar Oxelosund. FERNANDO NORONHA gep. 14/3 Fran- kenwald, Hamburg n. Rosario. FORCADOS V. 11/3 Sulima, V.V. PUNCH AL V. 13/3 Anufricd» Hamburg n. W. Afrika. 4 GENUA A. 14/3 Tanganyika, Hamburg n. Beira. GENUA V. 14/3 Ansaldo Savoia Primo, Rott. A. 12/3 Glacomo Feltrinelli, Rott. Humanitas, id..13/3 San Guiseppa, id. GIBRALTAR gep. 13/3 Werdenfels, Ham burg n. Perzië Aurania. Genua naar Rotterdam. GIBRALTAR gep. 13/3 Glancus, Liverpool n. Hakodate Historian, Bassein n. Ne derland. Jervis Bay, Londen n. Brisbane. GIBRALTAR gep. 15/3 Daland, Rotterd. n, AlpYanrlrip GOTHENBURG A. 13/3 Amfred, Amst. GRAVESEND A. 13/3 Glenshiel, Japan. HALIFAXf. 13/3 Ausonia, Londen. 14/3 Aurania, Liverpool. HAMBURG a. 13/3 Josiah Macy, Baytown Tannenfels, CalcuttaHighland Watch, La Plata. 14/3 Georgia, Vlaardingen West Munham, GalvestonDeutschland, New YorkDollart, Amst.Rheingold, Rott.Chile, Tacoma West Durfee, Gal veston, Mosel, Rotterd.Hopeland, B. Aires. 15/3 agility, SchiedamElbing I, Rott., Priwall, z.s., Antofagasta. HAMBURG V. 16/3 Heimdal,, Rotterdam. KAAPSTAD A. 13/3 Clan Macbrayne, Londen n. Bera Umvuma, Beira n. Lon den. KAAPSTAD A. 15/3 Arundel Castle, Soutbr amoton. KINGSTON (J. A. 15/3 Jose, Rott.). KOBE A. 11/3 Andre Lebon, Marseille. KOBE V. 12/3 Munsterland, Rott. n. Yoko hama. LAS PALMAS V. 15/3 Strinda, Rotterd. n. Santos. LAS PALMAS V. 15/3 Arnfried, Rotterd. n. W.-Afrika Agnete, Melbourne n. Rot terdam. LOANDA V. 13/3 Adolph Woermann, Hamburg. LONDEN A. 14/3 American Merchant, New York. MADEIRA V. 12/3 Bilbao, n. Buenos-Ayres. MADRAS A. 12/3 Magdapur, Londen Nanking, Oslo. MALTA ZA. 15/3 Wollin, Novorossisk a. Rotterdam. MARACAIBO A. 10/3 Cattaro, Hamburg. MARSEILLE A. 12/3 Tanganyika, Ham burg n. O.-Afrika. MARSEILLE V. 12/3 Angers, Japan. MARSEILLE V. 14/3 Usaramo, Beira naax Rotterdam. MELBOURNE V. 12/3 Bendigo, Londen. MONTEVIDEO A. 13/3 Monte Olivia, Hamburg. NSW ORLEANS V. 12/3 Achatina, Lon den. NEW ORLEANS V. 13/3 Hermione, Land's End. NEWPORT NEWS V. 10/3 Heinz Horn, Land's End. NEW YORK V. 11/3 American Shipper, Londen. 13/3 Andania, Hamb. Cel tic, LiverpoolCarmania, idem; Camero- nia, Glasgow Majestle, Southampton. NORFOLK A. 14/3 Marie Nielsen, Cu rasao. V. 13/3 France Maru, Galveston, n. Rotterdam. 14/3 Ansaldo Sesto, Mo bile n. Londen en idem. NORFOLK V. 11/3 West Hacuvar, Bre men. NORRKOPING A. 10/3 A. Wicander, Rot terdam. OSAKU V. 12/3 Furst Bulow, Hamburg PALERMO A. 8/3 Suarez No. 1, Rott. PERNAMBUCO A. 12/3 Mexico, Hamb. PHALADELPHIA A. 13/3 Bruxelles, Ant werpen PONTA DELGADA gep. 14/3 Adalia, Hamburg naar Mexico. PORTLAND (M.) A. 13/3 West Eldara, Rotterdam. PORTLAND (M) A. 15/3 Christian Börs, Rotterdam. PORT OF SPAIN A. (13/3 Teutonia, Ham burg. PORT SAID A. 12/3 Fionia, Limhamn n, Bangkok. PORT SAID A. 12/3 Nevasa, Southampton naar Bombay. PORT SOUDAN V. 13/3 Malatian, Bang kok naar Londen. BOVENKARSPEL (Station), 16 Maart. Aardappelen blauwe f 1.651.80 per baal. Aanvoer 80 baal. Rooae kool f 4.808.90 per 100 kg. Aanvoer 17.400 kg. Gele kool f 5.909.80 per 100 kg. Aanvoer 4000 kg. Spruitkool f 1.95 per 15 kg. Aanvoer 6 zak. GELDERMALSEN, 16 Maart. Fruit. Ter veiling, besteedde men voor bellefleur 23 24 ct., culemans 1415 y2 ct., goudreinet- ten 2829 ct., alles per kg. GRONINGEN, 16 Maart. Eieren lager, in den groothandel f 4.50 4 5.25 p. 100 st. in den kleinhandel f 1.30 p. 20 stuks. 's-I-IERTOGENBOSCH, 16 Maart. Boter. (Bericht v/d. Coöp. Roomboterfabr.) Aange voerd 30.075 kg. Hoogste prijs f 2.12, laagste prijs f.195, middel prijs r 2.07. PROVIDENCE A. 14/3 Newtonmoor. Rotterdam. PUNTA ARENAS A. 12/3 Alto, Hamburg. RIO GRANDE V. 12/3 Tenerife, Hamburg. RIO JANEIRO V. 13/3 Vigo, Hamburg. SAGRES gep. 15/3 City of Lyons, Rotterd. n. Jaoan P. L. M. 16, id. n. SAIGON A. 14/3 Jean Dupuis, Rotterdam. SAMARANG V. 15/3 Cape Recife, Moul- main. SAN JOSE DE GUATEMALA V. 11/3 Iris, Centraal-Amerika. SANTOS A. 12/3 Desna, Liverp. SANTOS V. 12/3 Union, Antwerpen. SAVANNAH V. 13/3 Berwindmoor, Bre men. SAVONA V. 10/3 Hermada, Rotterdam. SHANGHAE V. 12/3 Alps Maru, Rotterd. SHIMONOSEKI A. 12/3 Tantalus, Liver pool. SHIMONOSEKI ZA. 12/3 Monea, Londen. SINGAPORE A. 14/3 Gotgon, Java. ST. JOHN (N.B.) V. 12/3 Montalm, Liver pool. ST. VINCENT A. 13/3 Anthenic, Wel lington. ST. VINCENT gep. 12/3 Cap Poloniq, Hamb. n. L. Plata. STAVANGER A. 15/3 Zeta, Rotterdam. SUEZ A. 12/3 Comm. Pierre Lecocq, Haip hong n. Duinkerken Port Lincoln, Bra- bane n. Londen. SUEZ A. 13/3 Belgenland, Port Soudam n. New-York D'Artagnan, Japan n. Mar seille Gotha, Sydney n. Bremen. TANGA A. 1363 Njassa, Zanzibar. TENERIFFIE V. 14/3 Muansa, O.-Aftika n. Rotterdam. VERA CRUZ A. 12/3 Syra, Hamburg. 14/3 Holsatia, id. VIGO V. 14/3 Antonio Delfino, Hamburg n. Buenos Aires. YOKOHAMA A. 14/3 Adna, Tarakon. YOKOHOMA V. 11/3 Alb. Vogler, Ham burg. In Augustus wordt te Amersfoort door de afdeeling van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw- en Plantkunde een tentoon stelling gehouden op het gebied van tuin bouw. Er heeft zich een comité gevormd, onder voorzitterschap van Baron Van Itter- sum, dat de voorbereidende werkzaamheden zal verrichten. Secretaris van het comité is de heer B. Kramer, te Amersfoort,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6