Wat is er geworden van de Staaiwaterbron In de Haarlemmermeer? Sociaal Leven. BB m Amsterdamsch Nieuws. Eenvoudige dingen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Woensdag 17 Maart 1926 Vroeger duizenden flesschen; thans 50 per jaar. De Rooyaards-Schouwhurg. Het lichtend oog tusschen de straatsteenen. Op den Dam in Amsterdam zullen, zooals bekend is, nieuwe monumentale lantaarns geplaatst worden. Men heeft er nu een houten gevaarte opge richt, waarin Iichtleidijigen zullen worden aangebracht, opdat men zal kunnen nagaan, hoe het effect der lantaarns is en welke lichtsterkte de lampen zullen moeten hebben. Schadelijke middelen op de openbare markten. Een roode lucht, doch geen brand. Markthal-plannen opnieuw aan de orde gesteld. De 8e en 9e Arbeidsconferentie. Ned. R.-K. Bond van transport arbeiders St. Bonifacius. R.-K. Werkmeestersbond. Diplomats in de schoenindustrie De overwerkvergunningen in de metaal-industrie. De nieuwe Entos-baan. Te Amsterdam werd Zondag de Entosbaan geopend. voor den eersten rit op de nieuwe Een foto van de start baan. KERK EN SCHOOL. Pater H. Schmitz S. J. Prof. Dr. P. Kan. Gouden Priesterfeest. De Theresia-bedevaart naar Lisieux. Het Brongebouw, zetel van Bollencul- tuur. Het proces inzake het Brongebouw Jat de gemeente Haarlem voert. Dit alles brengt ons weer eenige tien tallen jaren terug, naar den tijd van de ontdekking van het staalhoudend water in den Haarlemmermeer. Wat is er geworden van de Staaiwater bron in de Haarlemmermeer? Welk effect heeft die ontdekking van geneeskrachtig water in den Haarlemmer meerpolder, die eenmaal zooveel opzien baarde, toch feitelijk gehad? Laat men nu eens vragen aan wien men maar wil, of hij van de Staaiwaterbron in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem iets afweet en er zullen 99 op de 100 kan sen zijn, dat men u het» antwoord schuldig zal blijven. Dat is het effect van de staalwateront- dekking, meer niet! Wel pover toch Er was een tijd, omstreeks 1892, dat de Haarlemmermeerpolder uit zijn gewone al- ledaagsche doen werd gewekt door de ont dekking van geneeskrachtig water in zijn kleibodem. Er was een tijd, weinigfe dagen later, dat het sensatienieuws van het bestaan van een Staaiwaterbron in den Haarlemmer meer van mond tot mond ging. Er was een tijd, wederom weinige dagen later, dat menig vernuftige geest zich een roemruchte en lucratieve toekomst bouw de over de exploitatie van het nieuw ont dekte staalwater. Er was een tijd, en dat was gedurende de eerstvolgende jaren, dat men met 't ken nelijk vooropgezette doel rondliep om de rustige stad Haarlem te vervormen tot een tweede mondain Wiesbaden of Spa. Er was een tijd, dat men in Ifaarlem's Brongebouw een drinkha! inrichtte en dat de exploitatie redenen tot tevredenheid gaf en schoone beloften voor de toekomst in hield. Maar er kwam ook een tijd, dat een andere staaiwaterbron, die van Oberlahn- stein, kwam opduiken, en dat werd een gevaarlijke tijd, Oberlahnstein gaf staalwater, de Haar lemmermeer gaf staalwater, doch Ober lahnstein won het in appreciatie bij 't pu bliek. Dat werd funest voor de Holland- sche bron. En nu?.Nu is het een tijd dat nog maar zeer sporadisch iemand gevonden wordt, die nog iets van het bestaan van de Wilhelmina- of Holl.indiabron in den Ha ir- iemmermeer afweet. Toch bestaat ze. Nu allerwege de oogen zijn gevestigd op hit Brongebouw, het gebouw dat zoo nauw met de Staaiwaterbron samenhing, hebben Wij de plaats, waar het staalwater werd aangeboord bezocht, hetgeen onge twijfeld interessant was. Kalm en rustig ligt de DTsarinck-hoeve aan den IJweg in den Haarlêmmermeer- polder, 40 minuten gaans van Halfweg. Ze onderscheidt zich niet in 't minste opzicht van de naast gelegen hoeven, ja toch in iets. Op het erf, naast het huis, als eenig tee- ken, dat nog de aanwezigheid van de bron en van de waterwinplaats verraadt, liggen op rekken eenige honderden flesschen, aan weer en wind blootgesteld. Treedt men de hoeve binnen, dan ziet men het geheele bedrijf in rust. Geen en kele der machines werkt meer. Ze wachten geduldig Waarop? Door den bewoner van den hoeve wer den we rondgeleid en hij vertelde ons veel interessants van het staalwater en van zijn goede geneeskrachtige kwaliteiten. Het water, aanvankelijk door apotheker Loomeijer uit Haarlem ontdekt en als uit stekend geneesmiddel bevonden, kreeg in den beginne aller sympathie en het was niet te verwonderen dat de bron 't druk kreeg en duizenden en nog eens duizenden fles schen telkens weer verzonden moesten worden. Buisleidingen werden door den polder naar het Brongebouw gelegd en in de eer ste jaren voorzag de bron het Brongbouw en ook het badhuis in de Badhuisstraat van geneeskrachtig water. Nu zij* de buizen vrijwel geheel geocci- dterd, verroest. Ze worden al lang niet meer gebruikt en bov.endien is het gedeelte, dat in den klei bodem van den polder ligt op talrijke pD-* sen lek. Wat op Haarlem's grondgebied ligt, ligt in den zandbodem. Toch zouden bij een eventueel* exploitatie de buislei dingen wederom moeten worden vernieuwd Zooals de bewoner van de D'Yserinck- hoeve ons toonde, levert de bron water met een zeer groot staalgehalte. Dit wordt voor verschillende doeleinden gebruikt. Vooreerst het Wiihelmina-staalwater. Hierin blijven de staaldeelen, die de bron levert, geheel behouden. Om bederf te voorkomen wordt het wa ter met «koolzuur vermengd. Kvt gezuiverd staalwater wordt het Hollandia-tafelwater. Hiertoe wordt het water in twee kuipen van 4000 Liter inhoud elk, gebracht en vloeit langs filters naar de aftap-installatie, waar het eveneens met koolzuur wordt ver mengd. Het Hollandia-bitterwater, het der de product hetwelk geleverd wordt, is het staalwater met enkele medicinale producten vermengd. Het staalwater kan dus productief ge maakt worden voor verschillende doelein den. Zooals alles op de d'Yserinck-hoeve in rust is, zijn dit ook de groote pompinstal- laties, die het water naar Haarlem persten. In tegenstelling van vroegere wellicht grootëre bedrijvigheid, is het op de hoeve als op Zondag. Geen flesch behoeft er meer te worden afgetapt. Zoo nu en dan. meestal eenmaal per jaar worden 50 flesschen naar het" hoofdkantoor der exploitatie-maatschap pij van Staalwalerbronnen verzonden. Het geheele bedrijf in den Haarlemmer meer ligt er renteloos. Rust roest! Zoo gaat 't ook met machi nes die niet werken. En in de jaren van rust heeft de ijzeraanslag uit het water zijn werk gedaan. Wel wordt alles schoon en rein gehouden en ziet er goedverzorgd uit, maar de inwerking der staaldeelen op alle machinerieën is duidelijk merkbaar. Waarom zulk een bedrijf nu renteloos ligt, zal men zich afvragen. Veie factoren zouden misschien door den een of ander zijn aan te wijzen, doch wij gelooven wel, dat, indien een krachtige hand het werk weder opvat, de Staaiwater bron weer in haar oude en nog grootere glorie zal herrijzen. Natuurlijk is hef systeem, waarop het staalwater tot nu toe werd geëxploiteerd verouderd. Zoo wordt bv. voor het sluiten der fles schen niet de thans gebruikelijke schroef- sluiting gebezigd, doch onder 4 atmosphe- ren druk wordt een kurk in de flesch ge dreven, die slechts met veel kracht daaruit verwijderd kan worden. Doch dit zijn technische tekortkomingen, die bij nieuwe exploitatie zonder groote kosten konden herzien worden. Zoowel voor de bron als voor het geneeskrachtig water is het jammer dat het staalwater in de Haarlemmermeer thans geheel onge bruikt ligt. Het is thans nog onzeker, of er nog iets met de bronexploitatie zal geschieden. Wat ®r ook gebeure, de wederopbloei van de bron zou voor velen groot voordeel ople veren. Dinsdagavond is een voordracht van B. en V, verschenen omtrent den bouw van den Schouwburg in het Kleine-Gartman Plant soen, die door de N.V, Willem Royaards za) worden gebouwd. Om dezen schouwburg te kunnen bouwen zullen perceelen aan de Ziezeniskade wor sen aangekocht tot een bedrag van 250.000 en zullen andere voorbereidende werkzaamheden verricht moeten worden, tie geschat worden op 150.000. In erfpacht :ullen aan deze N.V. worden gegeven voor 100 jaren een terrein aan de Wetering schans, groot 777 M2, tegen een pachtsom van 13.958 per jaar en een terrein aan het fleine Gartman Plantsoen, groot 1830 M2, tegen 4.40 per M2. Bovendien zullen de kosten van 150.000, die door de gemeente '.jéniaakt worden, worden terugbetaald in 20 iaarlijksche termijnen van 7500. Het aantal hulpmiddelen waarvan de po. iitie zich bedient om te voorkomen dat de menschen op straat zich te veel in de wie len rijden is weer met éénvermeerderd W oensdag is men begonnen op twee plaat sen in de stad als proef een van die voor werpen te plaatsen, die wij op de verkeers- tentoonstelling hebben kunnen bewonderen en die wij met den niét zeer weiluidenden naam van kwallen hebben aangekondigd, schrijft het Hbl. Schildpadden zou men ze, hun vorm in aanmerking genomen, beter kunnen noemen; de schildpad toch is een minder onsympathiek dier dan de kwal. De ijzeren schildpad, die stukken dik glas in haar huid draagt, waardoor dag en nacht haar innerlijk licht naar buiten kan schijnen, is geplaatst op den hoek van de Hobbemastraat en de Jan Luykenstraat; 'n collega zal geplaatst worden op de Stad houderskade tegenover de Berchemstraat. Als een lichtend oog zullen zij daar uit het straatoppervlak kijken, bestuurders en wa- gens en fietsen en auto's dwingende rechts te houden, geen bochten ai te sniidetj en elkaar zoo weinig mogelijk overhoop te rij den. Zoo zal ook deze verkeers-schildpad, die op het oogenblik slechts als een proefneming bedoeld is, het hare er toe bijdragen om het welzijn en de veiligheid van de Amsterdam mers op straat te bevorderen. I In de Maandagavond ten stadhuize ge houden vergadering der Gezondheidscom missie werd een brief voorgelezen van den politie-scheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch, die er op wees, dat nog altijd op de openbare markten door kooplieden schadelijke middelen worden verkocht. Hier onder waren artikelen die de attractieve na men als duivelsvuur en duivelsdrek hadden en die verkocht werden om een pijp tabak aan te steken. Ook wordt een artikel aan den man gebracht, dat ten doel heeft koper, zilver en nikkel weer glimmend te maken. De heer Van Ledden Hulsebosch zou gaarne zien, dat de verkoop van dergelijke producten, waarvan hij in den brief de schadelijkheid had aangetoond, verboden werd, en verzocht dienaangaande de gezondheidscommissie haar aandacht aan de kwestie te willen wijden. De voorzitter, de heer Van Italië, zeide, dat het schrijven was doorgezonden naar den directeur van den Keuringsdienst van Wa ren. Deze zag het geval niet zoo donker in. Het verkoopen van kwiknitraat b.v. werd menigmaal door overtreding van de markt kooplieden belet, zonder dat op verzet ge stuit werd. De directeur meende verder dat op grond van art. 3 de verkoop desnoods verbóden zou kunnen worden. Mr. Kruseman geloofde, dat het goed zou zijn, indien de directeur van den Keurings dienst een rechtelijke beslissing uitlokte. Besloten werd bij den directeur in dien geest een verzoek in te dienen. Naar aanleiding van een schrijven van de Vereeniging tegen kwakzalverij, kwam dr. De Wilde op tegen de kwakzalvers-adver tenties in de tramwagens. Hij achtte het ver keerd, dat dergelijke advertenties alle uit een zelfde oogpunt beoordeeld werden. Dr. Heynsius van den Bergh wilde alle geneesmiddelen-advertenties, dus niet alleen die betreffende kwakzalversmiddelen, ge weerd zien. De voorzitter meende, dat gewone genees middelen nooit geadverteerd worden. Spr. heeft op zijn laboratorium de z.g. gisttamine tabletten onderzocht, die onder het motto Gist is leven, op lichtreclames geadverteerd worden. Hij bevond, dat naast gistbestand- deelen, ook felicitine, antifebrine en pyra- midon werden aangetroffen. Spr. noemde dergelijke advertenties schandelijk. De gezondheidscommissie besloot het prae-advies van B. en W. naar aanleiding van het onlangs in den Gemeenteraad be handelde, af te wachten. Mocht dit ongun stig uitvallen, dan zal B. en W. worden mede gedeeld, dat de commissie gaarne bereid is in deze zaak voorlichting te geven. Van verschillende kanten werd Maandag avond gevraagd, of er in het centrum van Je stard een hevige brand woedde. Dezelfde belangstellende vraag werd in den loop van Jen avon'd aan de beambten van de Cen trale seinzaal van de brandweer gesteld, een vraag, welke ontkennend beantwoord moest worden. Vooral viel de roode lucht boven de stad a'an de bewoners van de buitenwijken op. Het was alsof zware rookwolken, door vlammen rossig getint, langzaam boven Amsterdam wegtrokken, waardoor zeer sterk de indruk gewekt werd van een he- vigen uitslaanden brand. Hier bleken eigenaardig gevormde en uiterst laag hangende wolkenmassa's te zijn, die rood gekleurd werden door de licht reclames van de binnenstad. Voor zoover bekend is werd een dergelijk verschijnsel nooit in zoo'n sterke mate boven de stad waargenomen. Onhoudbare toestand op de Groentensnarkt. Naar de Tel. verneemt, zullen B. en W binnenkort opnieuw de voordracht tot stich ting van een nieuwe markt met markthal bij de Kostverlorenkade aan de orde stel len. De bedoeling is thans, in tegenstelling met December 1922, dat voor elk onderdeel niet telkens opnieuw machtiging van den Raad gevraagd zou worden, doch, den Raad uit te noodigen een definitief besluit te nemen. In verband hiermede zal de oude voor dracht cenigszins gewijzigd worden, al blijft de hoofdzaak hetzelfde. Thans wordt door verschillende gemeentediensten de techni sche en financieele zijde van dit groote plan nog eens nagegaan, daar verschillende ge gevens, zooals deze in de voordracht van 1922 voorkomen, sinsdien uiteraard gewij zigd zijn. Met het oog op den onhoudbaren tóe stand, welke aan de groentenmarkt heerscht, achten B. en W. het noodzakelijk, thans het vraagstuk van het marktwezen, meer in het bijzonder met betrekking tot de centralisa tie van aardappelen-, fruit- en groenten- markt definitief op te lossen, opdat de toe stand grondig verbeterd wordt. Een der grootste bezwaren van de tegen woordige markt aan de Marnixstraat is de onvoldoende ruimte. Ook de ligging is on gunstig.. Groote schepen kunnen er niet komen, een spoorlijn ontbreekt. En voorts is de markt geen afgesloten terrein, maar een verkeersweg voor ieder bereikbaar, wat een ongewenschte toestand is. Wij herinneren er aan, dat bij besluit van B. en W. van 14 Januari 1913 een commissie werd benoemd tot onderzoek van den toe stand van het marktwezen. Deje commissie bestond uit wethouder dr. N. M. Josephus Jitta, de raadsleden J. ter Haar en F. M. Gerzon en de leden van de Kamer van Koophandel Ed. Gerzon en H. de Vries Robbé. Zij bracht een uitvoerig rapport uit. Op 5 Mei 1915 besloot de Raad in beginsel tot stichting van markthallen. Eind Decem ber 1922 Verscheen daarop de bekende groote voordracht van wethouder De Mi randa, waarin het benoodigde kapitaal op tien millioen werd becijferd. Zooals met groote voordrachten meer gebeurd, werd zij in de afdeelingen van den Raad behandeld, waarna April 1923 de me morie van antwoord van B. en W. verscheen Bij deze schriftelijke* behandeling der voor dracht is het gebleven Van de zijde der Nederlandsche georga niseerde werkgevers zijn ais gedelegeerden voor de 8e en 9e arbeidsconferentie, welke resp. 26 Mei en 7 Juni te Genève zullen wor den geopend ter benoeming voorgedragen I. 8e conferentie, 26 Mei Als gedelegeerde de heer M. H. de Beaufort, directeur van den Kon. Hoil. Lloyd, met ais technische raads lieden de heeren P. van der Graaff, hoofdamb tenaar Holland-Amerika-lijn en mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris der afdeeling Nederland der'I. O. I. W. In deze conferentie wordt de inspectie der emigranten behandeld. II. 9e conferentie, 8 JuniAis gedele geerde de heer A. G. M. Goudriaan, voor zitter van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij, met als technische raadslieden de heeren mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den en J. Stakenburg, secretaris van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij. In deze conferentie worden behandeld de internationale zeemanscode en de arbeidsin spectie op schepen. (R. K. Werkgever.) Deze bond hield Zondag te Utrecht zijn tweejaarlijksche vergadering van® den bonds raad. De diverse verslagen werden goedge keurd. De heer Th. Kalkhoven, J .Zwaga en H. B. v. d. Zwet werden bij enkele can- didaatstelling als bestuurslid herbenoemd. Het woord werd gevoerd door den heer F. Brussele, secretaris van het Internatio naal verband en den heer Th. Nijkamp, als vertegenwoordiger van het R.K Werklie denverbond. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten dat de bond van 1 Januari 1926 af weer zal aangesloten zijn bij de weer stands en reservekas van bet R.K. Werk liedenverbond. Nadat de Geestelijk Adviseur, Rector J. G. Jansen, de vergadering had toegespro ken, werd een motie-Breda aangenomen, waarin de afkeuring er over wordt uitge sproken dat er nog katholieke patroons in het Zuiden van ons land in de transportbe drijven gevonden worden, die het hunnen werknemers verbieden, althans onmogelijk maken, zich te organiseeren in hun katho lieken vakbond. De begrooting werd goedgekeurd met 'n bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 106.554. Zaterdag j.l. vergaderde te Utrecht bet hoofdbestuur en de bestuursraad onder lei ding van den bondsvoorzitter, den heer Kloppenburg. Vertegenwoordigd waren de navolgende vakgroepen: bouwvakken, klee- dingindustrie, houtbewerkers, metaalbewer kers, typografie, textiel-industrie, tabaks bewerkers en voedings- en genotmiddelen, Besproken werden de voorstellen voor de a.s. bondsvergadering. Vervolgens de ge voerde onderhandelingen met de besturen van de Werkgeversorganisaties in de schoen-industrie, typografie en de bouw vakken, inzake de regeling der rechtsposi tie voor het leidinggevend personeel in ge noemde branches. Besloten werd de Bondsvergadering te houden te Rotterdam op 15 en 16 Mei a.s. en op een der beide dagen een inleiding te laten houden over de nieuwe ziektewet. De Nationale Federatie voor de Vakoplei ding in de schoenmakerij en den schoenhan- del heeft, naar de Schoenindustrie meedeelt, met goedkeuring van den minister drie ver schillende examens ingesteld en wel voor: 1 scfcoenhersteller, 2. maatschoenmaker, 3. orthopaedisch schoenmaker. Hiermee correspondeeren drie diploma's: A. als schoenbersteller (rood diploma); B. als maatschoenmaker (rood-wit diploma); C. als orthopaedisch schoenmaker (rood-wit- blauw diploma). Niet voldoende is. aldus het bericht, dat gelegenheid wordt gegeven tot het behalen van een bekwaambeidsdiploma. noodig is ook, dat de gediolomeerde als zoodanig te genover het publiek kunne optreden. Behalve een diploma zal daarom worden uitgereikt een daarmee correspondeerend emaille bord, dat de betrokkene aan zijn gevel kan bevestigen, ten bewiize. dat men bii hem op een vakkundige bediening mag rekenen. Op deze wijze verwacht de Fede ratie te verkrijgen bevordering der Vakbe kwaamheid en een zekere bescherming van den als vakbekwaam erkenden vakman. Het zal dan op den weg der organisatie liggen, om het publiek den weg te wijzen naar de werkelijke vakkundigen en zoodoende bij de betrokkenen de zucht tot verwerving der noodige vakbekwaamheid aan te wakkeren. Bespreking met den Directenr-Generaal van den Arbeid over verkorting van den werktijd. In verband met het ailoopen der over- werkvergunning op 31 Maart voor de groot industrie te Rotterdam, hebben de vertegen woordigers van den Ned. R.-K Metaalbe- werkersbond een bespreking gehad met den Directeur-Generaal van den Arbeid, teneinde tot verkorting va-n den werktijd te komen. In deze bespreking werd toegezegd door den beer Zaalberg, dit het in zijn voornemen lag om den werktijd per 1 April a.9 met 1 uur te verkorten, dus te brengen op 52 uur en dan na 3 maanden, op 1 Juli, den werktijd op 51 uur vast te stellen. Nadien zal opnieuw den toestand onqer het oog worden gezien of eventueel verdere verkor ting van den arbeid kan plaats hebben; ten einde zoo geleidelijk op 48 uur te komen. Het resultaat van een en ander zal door genoemde organisaties met de leden worden besproken, terwijl aan den Metaalbond een onderhoud zal worden aangevraagd teneinde loon-compensatie Voor de minder te werken uren te verkrijgen. Aan de nniversiteit te Freiburg promo veerde tot doctor in de natuurwetenschap pen de Eerw. Pater H. Schmitz S.J. te Val kenburg. hoofdredacteur van bet Natuurhis torisch Maandblad in Limburg. De nieuwe doctor zal werkzaam worden gesteld als hoogleeraar in de biologische wetenschappen aan het college der E.E.P.P. Jesuiëten te Valkenburg. Pater Schmidt. Westfaler van geboorte, was jarenlang professor aan het voormalige Jesuiëten-college te Sittard. Prof. dr. P. Th. L. Kan, hoogleeraar in de neus-, keel- en oorheelkunde aan de Leid- sche universiteit zal zich eind dezer maand voor den tijd van een half jaar naar Ned.. Indië begeven. De Hoog Eerw. heer mgr. M. J. D. Claes- sens protonotarius-apostolicus. Geheim Ka merheer van Z. H. den Paus, oud-missiona ris in Ned.-Indié, secretaris der Indische mis- sievereeniging, thans verblijvende in zijn ge boortestad Sittard, hoop op 15 April a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar geleden tot priester werd gewijd. Er heeft zich in Sittard een comité ge-* vormd met als eere-voorzitter den Hoog Eerw. heer Deken van Sittard L Tyssen en burgemeester A. H. Gijzeis, dat-zich zal be lasten met de inzameling van gelden om mgr. op den dag van zijn gouden priester feest een feestalbum aan te bieden en daar naast een bedrag in geld bestemd voor de huiskapel van den oud-missionaris of voor de Indische missievereeniging. Gelijk wij reeds mededeelden, zal de Teresia-bedevaart onder leiding van Paters Carmelieten op 17 Mei via Parijs naar Li sieux vertrekken. Er zal een dag vertoefd worden te Parijs voor bijzondere plechtig heden in de basiliek van het H. Hart op de Mont Martre, terwijl de overige dagen wor den doorgebracht rondom het graf der Kleine H. Teresia. Binnen enkele dagen hopen wij een meer volledig program te publiceeren. De bede vaart omvat uitsluitend eerste klas trein en eerste klas hotel, terwijl de kosten 120 gul den bedragen. Het vertrek vindt plaats op Maandag 17 Mei, des morgens om 11 uur te Roosendaal; terugkomst Vrijdag d.a.v. om half negen. Wij raden belangstellenden aan, niet te lang met inschrijven te wachten, teneinde teleurstelling te voorkomen. Prospectus met uitvoerige bijzonderheden is op aanvrage te bekomen bij de geestelijke leiders: Pater Adr. Peters te Aalsmeer en Pater A. J. Koenders, te Oss. „Wel, wel," riep ik uit, toen mijn vriend Karei jongstleden Zondag bij mij binnen stapte, „dat is lang geleden, dat ik je gezien heb Ga zitten man steek een sigaar op teem een lekker kop koffie èn je gemak en /ertel mij dan eens, hoe je het al dien tijd ge maakt hebt „Dat is gauw gezegd," lachte Karei. Een goed leventje,; prettig werk gezellige men schen en toch ben ik wat blij, dat ik weer huis ben Je mist je huishouden, hè Je bent uit je gewone doen en ironduit ge zegd als 't nog langer had moeten duren, had ik bepaald heimwee gekregen Karei is nil. voor zaken een paar maanden 'ang gedetacheerd geweest in een der groo- ere steden beneden den Moerdijk en kon .ifs niet eens geregeld eiken Zondag thuis doorbrengen, 't Is te begrijpen, dat zulk een huiselijk man weer blij is, bij vrouw en kinde ren te zijn. En 't duurde niet lang, of wij zaten .veer even gemoedelijk te babbelen als in de dagen vóór Sinterklaas en 't kan wel niet anders, of Karei bracht ook zijn ondervin- «mgen van en zijn herinneringen Jan het Roomsche Brabant en Limburg op het ta pijt en vroeg mijn meening over alles en nog wat. Zooals het bij de meeste onbevooroordeelde menschen gaat had Karei een goeden indruk gekregen van onze zuidelijke broeders en daarbij zoo voor en na al heel wat van de kerk n het katholiek geloof gehoord, stond hij niet te kijken als een kat in een vreemd pakhuis ja, meermalen was hij des Zondags een Roomsche kerk binnengestapt, om daar den H. Dienst bij te wonen. Hij was er in pensipn geweest bij protestanten goed ge- loovige menschen die op heel vriendschap- peiijken voet stonden met hun Roomsche omgeving en die, volgens Karei, zelfs veel goeds zagen in het Katholiek geloof en het betreurden, dat het protestantisme zoo af brokkelde en verliep in tailooze secten en sectetjes. „Maar met één ding" riep Karei uit, „zouden zij zich nooit vereenigen.... en ik ook niet." „En dat is vroeg ik. „Dat is.... de onfeilbaarheid van den Paus," zei Karei. „Dat wil cr ij mij maar niet in. Ieder measch kan zich wel eens ver gissen, zelfs met de beste bedoelingen en ik kan maar niet begrijpen, waarom de paus daar boven zou staan. Bovendien, hoe dik wijls zijn er kerkelijke besjissingen genomen die later valsch bleken te zijn en dus ingetrok ken moesten worden! Heeft de kérk Galile niet veroordeeld, omdat deze leerde, dat de aarde om de zon draaide Welnu, er zal toch geen een Roomsche zijn, die nu nog het te genovergestelde gelooft „Hm," zèi ik, „ik merk al, dat je niet op de hoogte bent. Wat is, neen, laat ik liever vragen hoe vat jij de onfeilbaarheid van den paus op Wat versta je daar onder Wan neer en hoe noem jij den paus onfeilbaar „Wel," zei Karei, „dat is niet zoo moeilijk, dunkt mij Onfeilbaar wil zeggen niet kun nen dwalen. Ik zeg dus niet, zooals zooveel anderen, dat de paus niet kan liegen, of dat hij geen zonde kan doen. De geschiedenis leertfwel anders. Maar als de paus jullie zegt „dit of dat is zue of «46 ofwel, dit of dat moet jullie gelooven of dit mpet je doen en dat moet je laten, dan is de zaak beslist Is 't waar of niet „Je hebt de klok hooren luiden," zei ik, „zoek nu ook den klepel te vinden, dan ben je geheel op de hoogte. Veronderstel eens, dat Benedictus XV in 1918 de Duitsche Ka tholieken had verboden, de republiek te steunen, denk ie, dat dezen dan in geweten verplicht waren, dit verbod in acht te ne men? Of neem eens aan, dat Pius XI een boek zou schrijven, waarin hij de meening verkondigde, dat de aarde wel uit een gloeiende gasbol is ontstaan, maar dat God de planten en dieren kant en klaar heeft ge schapen en dat er dus geen geleidelijke ont wikkeling heeft plaats gehad. Geloof je, dat de katholieke geleerden zich daar dan maar bij neer móesten leggen „Ik wou zeggen van ja, meende Karei. „Is dat dan niet zoo? Het eerste betreft toch een zaak van zeden en het laatste van geloof!" „Nu, Karei," zei ik, „dan ben je er vlak naast. De pauselijke onfeilbaarheid wordt op een heel andere wijze begrensd. Je weet, Pius X heeft bepaald, dat de kinderen reeds met hun 6de of 7de jaar hun eerste H. Com munie mogen doen. Welnu, best mogelijk, dat een latere Paus dit weer intrekt en den leeftijd weer bepaalt op 10 of 12 jaar. Onze vastendagen en evenzeer de feestdagen onder gaan meermalen veranderingen, dat weet je. Maar dit alles heeft met de onfeilbaar heid niets te maken. De Paus kan alleen een onfeilbare uitspraak doen als hij optreedt als Opperste Leeraar der H. Kerk en als zoodanig ex cathedra oordeelt over eenig punt betreffende geloof cf zeden. En hij moet duidelijk latefl Uitkomen, dat hij als zoodanig zijn uitspraak geeft en de ge heele kerk daaraan bindt.... Weet je wel. dat de burgermaatschappij er feitelijk ook een onfeilbaarheid op na houdt? „Hè", vroeg Karei verbaasd, „nooit van gehoord 1" „Zoo," antwoordde ik. „De zaak is anders heel eenvoudig en komt dagelijks voorAls de kantonrechter een uitspraak doet, kan de een of andere partij zich beroepen op de rechtbank van de rechtbank kan men zich wenden tot het gerechtshof en eindelijk kan men in laatste instantie de beslissing vragen van den Hoogen Raad. En dan is de zaak af gedaan. De uitspraak van dit college is be slissend. De Hooge Raad is voor de prac- tijk onfeilbaar Waar of niet Maar de Hooge Raad moet uitspraak doen als zoo danig, als college, als opperste Rechter. Als een lid van den Hoogen Raad zijn meening ten beste geeft, heeft zijn oordeel zeker veel waarde, maar dit oordeel beslist de zaak niet Welnu, evenzoo gaat het met den Paus. De onfeilbaarheid is een dogma. Je weet nog wel, waf een dogma is? Een waarheid, die altijd in de Kerk is gehuldigd, maar die op het juiste oogenblik als zoodanig aan de geheele Kerk wordt voorgesteld en bepaald. De Paus is dus in zake geloof en zeden altijd onfeil baar geweest, maar in 1870 pas is het dogma gedefinieerd. Het Vaticaansch Concilie heeft duidelijk en voorgoed aangegeven, wit ei genlijk de pauselijke onfeilbaarheid is. 532 Concilie-vaders stemden vóór het dogma. Slechts 2 waren er tegen en 55 bisschoppen hadden daags voor de eindstemming met toestemming van Pius IX Rome verlaten, om den Paus niet te bedroeven met hun veto. Zij waren niet tegen het dogma, maar betwist ten alleen de opportuniteit, en zoodra het dog ma was vastgestled, onderwierpen zich allen aan de uitspraak van het concilie. En zelfs nu nog werd het dogma door velen verkeerd begrepen. Mgr. Fessier schreef daarom een brochure, die door Pius IX zelf onmiddellij k werd goedgekeurd, en daarin werd duidelij k betoogd 1. Dat het concib'e alleen juist h*ad vastgelegd en omschreven een traditie van de H. Kerk, die reeds opklimt tot de eerste tijden vah het Christendom. Trouwens, dat is bij elk dogma het geval. 2. Dat de Paus de onfeilbaarheid alleen bezit als Opperste Leeraar der geheele Kerk. Hij is dus niet on feilbaar als Opperpriester, als opperste Rech- trr of als opperste Wetgever. 3. Dat zelfs in dogmatische decreten niet alles geloofsartikel is. Als zoodanig kan dus niet beschouwd wor den datgene, wat slechts dient tot nadere overweging of tot inleiding voor andere za ken. 4. Dat de definities, door den Paus ge geven, wel vast staan uit zich zelf en dus niet de toestemming der Kerk behoeven, maar dat dit niet wil zeggen, dat de paus altijd kan beslissen in eenige zaak, strijdig met de traditie of,zich in oppositie kan stellen met alle andere bisschoppen. 5. Dat, alles bijeen genomen, de theolqgie is de geschiedenis der Kerk maar een klein aantal uitspraken ex cathedra (dus onfeilbaare beslissingen) bevat en eindelijk, dat het terrein der onfeilbaarheid wel degelijk begrensd is en maar niet afhangt van de willekeurige beslissing van den Paus zelf. Is dat ook duidelijk Als de Paus dus een uitspraak geeft, is dat geen onfeilbaar oordeel. Hij moet duidelijk laten uitkomen, zoodat geen twijfel bestaan kan, dat hij optreedt als opperste Leeraar aa zich wendt tot de geheel* Kerk. Tevens moet zijn beslissing het eind oolHeel vormen, zoodat voor altijd alle d'S- cussie is uitgesloten. Men heeft nu wel gelasterd, dat de onfeilbare paus ook het recht had (d.w.z. zichzelf het recht toekende) evenals in de middeleeuwen, vorsten af te zetten en hun onderdanen te ontslaan van den eed van trouw. Pius IX heeft reeds dien laster den kop ingedrukt. ,Alleen kwade trouw", zei hij, „kan zulke geheel verschil lende onderwerpen verwarren, alsof een on feilbaar oordeel over een geopenbaarde waar heid eenige overeenkomst kan hebben met een recht, dat de pausen hebben uitgeoefend volgens den wensch der volken, toen het al gemeen belang zulks vroeg." En de paus voeg de er bij, dat de opperste autoriteit van den paus de bisschoppelijke rechten niet ophief of verzwakte, maar die integendeel steunde en versterkte. „Je ziet dus," vervolgde ik. „dat het terrein der pauselijke onfeilbaarheid niet onbegrensd is! Integendeel! Maar.... als eenmaal een dogma is vastgesteld, dan is de zaak ook uit... Een uitspraak van den Hoogen Raad zou mis- schen door een later geslacht nog kunnen wor den herzien een uitspraak ex-cathedra van den Paus niet. Hij spreekt uit naam van Christus zelf, en de Eeuwige Waarheid kan niets anders leeren, dan wat vast staat voor alle eeuwigheid. Me dunkt, dat is nog al een voudig. „Ja," zei Karei, „dat dunkt mij nu ook 1 Ik wil er wel meer van weten 1" „O," zei ik, „er zou nog genoeg over dit onderwerp te praten vallen, maar voorloopig zullen we hef er maar bij laten, hè J. F. NUYBNS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7