Radio-Omroep EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. De financiëele toestand in België. De buitengewone zitting van den Volkenbond. 1 De tekst van het communiqué. Een motie van wantrouwen tegen Chamberlain? De terugkeer van Briand. De actie onder de Roemeensche studenten. Verpachting van Russische staatsbedrijven aan particulieren. Twaalfde verantwoording van het R.-K. Huisvesting s-comite te 's-Bosch. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Regeeringsv er klaring. INNENLANDSCH NIEUWS FEUILLETON DONDERDAG 18 MAART. libersum, 1050 M. 12 en 7.40 Politieber. 3.304.30 Uurtje voor de wees- en zie kenhuizen, door Mevr. Ant. y. Dijk. 56.30 Vooravondconcert door het H. D. O,-orkest. Italiaansche muziek. 6.30- 7.30 Fransche les door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10 Persberichten. 8.15 Uitzending van het abonnementscon cert in het Concertrfebou.' tc Amsterdam Dir. Willem Mengelberg Rosa Ader, zang fAangeb. door de N. V. Philips-Radio) 1. Preghiera E. v Brucken Fock, 2. Visione, H.H. Wetzler, 3. Italiaansche aria door Rosa Ader. 4. Ouverture Tannhauser Wagner Daventry, 1600 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 11 2012.20 Concert door het ra diokwartet en solisten (contra alt, tenor, piano). 12.2012.50 Orgelconcert. I.202.20 Tiidsein, gramofoonconcert. 3.35 Lezing: Engeland- in the 17th century 4.20 Tijdsein, causerie: Some Indian festivals. 4.35 Trocadero-muziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, waarber nieuws, Lezing; British West Indies. 7.45 Piano sonates van Weber. 8 Sportlezing. 8.20 Symphonieconcert, Solomon, piano, Symphnieorkest. 10.20 Tijdsein, weer- ber., nieuws. 10.5012.20 Dansmuziek Savoy. Parijs, „Radio-Palis". 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 2.05 Nieuws. 2.10 Nieuwsber. 5.05 Kin- dermatinée. 8.35 Esperanto- en Boek- houdles. 9.0510.50 Orkestconcert. Königswüsterhausen, 1300 M. 7.50 „Die rastrophe", radio-roman van H. J. Gra- matzki 8.209.20 Populair orkestcon cert. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dans muziek door het Efim-orkest. Brussel, 262 M. 5.20 Kindermatinée. 8.50Lezing. 9.05 speciaal concert, om 9.20 en 10.20 onderbroken door nieuwsber. Munster, 410 M. 12.35—1.50 Orkest-con cert, werken van Offenbach en Suppé. 2,503.30 Voorlezing. 3.354.20 Vocaal concert door een meisjeskoor. 4.20 en 5.50 Lezing, 6.45 uit de werken van F. Freiligrath. 7.20 Spaansche les. Werken van M. Reger door solisten (sopraan, piano, fluit, viool en viola.) ring, welke dan des namiddags in de Kamer zal worden voorgelezen. Een bericht uit Brussel spreekt tegen, dat Vandervelde en Wauters eerder naar Brus sel zullen terugkeeren, dan zij van plan waren. De regeering heeft gistermorgen de eoro- r.issie van financiën op de hoogte gebracht an de onderhandelingen betreffende de luitenlandsche leening. Er werden verschil lende opmerkingen gemaakt. De commissie as unaniem van oordeel, dax de onderhan- 'elingen met vrucht konden voortgezet wor den mits een:ge wijzigingen zouden worden aangebracht en zekere nieuwe voorwaarden gesteld. Heden zal de regeering een verklaring in 'e Kamer afleggen. De Algemeene Raad der Belgische Arbei- 'erspartij heeft gistermorgen de politieke en financieele situatie besproken. Minister Anseele gaf de maatregelen aan, die de re- peering ctenkt te nemen om den Belgischen frank te redden. De Algemeene Raad was van oordeel, dat de regeering al haar krach ten moet inspannen om de manoeuvres tegen den franc gericht te onderdrukken. In antwoord op een vraag deelde de mi nster van financiën in de Kamer mede, dat 'uj Woensdag een verklaring zal afleggen. Om den toestand volledig te kunnen uiteen zetten zijn nog enkele inlichtingen noodig. welke uit het buitenland moeten komen. Een paniek is volstrekt niet gerechtvaar- Hel besluit van den Raad. Aan het einde van de bijeenkomst, gister middag in den zetel van den Volkenbond ge houden, heeft de Raad met het oog op de moeilijkheden, welke werden ondervonden •om eenstemmigheid zijner leden te verkrij gen en in het bijzonder met het oog op de houding van Brazilië besloten, dat Cham berlain, de rapporteur der politieke commis sie morgen aan de* algemeene vergadering der Assemblee zal voorstellen zoowel de toelating van Duitschland tot den Volken bond en tot den Raad als de kwestie der uitbreiding van den Raad te verdagen tot de Assemblée van September aanstaande. Om goed te doen uitkomen, dat de over eenkomsten van Locarno door deze beslis sing niet kunnen worden aangetast, zullen landen, die de overeenkomsten van Lo carno geteekend hebben, met inbegrip van Duitschland, onverwijld een gemeenschap pelijke verklaring het licht doen zien, waar in zij opnieuw van hun verknochtheid aan de 'esloten overeenkomsten doen blijken. Het gepubliceerde communiqué luidt als volgt: De vertegenwoord'gers van Duitschland, België en Frankrijk, Engeland en Italië, bijeengekomen om den toestand onder het oog te zen, die een gevolg is van de moe'lijk- beaen der procedure, welke zich hebben voorgedaan en d e een beletsel vormen voor de verwezenlijkmg van hun gemeen- schappelijken wensch, verklaren, dat zij er in waren geslaagd tot overeenstemming te komen en de moeilijkheden te overwinnen, welke zich op een gegeven oogenblik tus- sch hen hadden opgehoopt. Indien echter, zooals er aanleiding is te vreezen, de moeilijkeden zouden blijven be staan, zouden de vertegenwoordigers det zeven mogendheden, die het protocol van Locarno hebben geteekend, het betreuren op het huidig oogenblik niet hun doel te kunnen bere ken. dat zij zich hadden gesteld, doch zij verheugen zich te kunnen consta- teeren, dat er volstrekt geen nadeel is toe gebracht aan het vredeswerk dat zij hadden verricht; zij blijven daaraan verknocht en zijn vast besloten gemeenschappelijk te trachten het te handhaven en te ontwikke len; zij bewaren de overtuiging, dat in de a. s. zitting der Assemblee de huidige moei- 'ijkheden zullen worden overwonnen en da' de overeenstemm'ng, waartoe men was ge komen ten aanz'en van de kwest'ês in ver band met de toetred:ng van DuUschland tot den V. B. zal gehandhaafd blijven. (Get.) Luther, Stresemann, Vandervelde "Viand, Chamberlain, Scialoja, Skrzynsk' Benesj Indien de besprekingen te Genève moch- 'cn mislukken was de Britsche Labourpart: voornemens in het I-agerhu's een motie van wantrouwen in te dienen, niet tegen het "eheeie kaVnet maar uits'uitend tegen Chamberla'n en men verwachtte, dat een ter^eüjka motie door de l'beralen zou wor den gesteund. Zou men deze verdaging als een misluk- k'ng beschouwen? Briand heeft den ondersecretaris van het minister-presidentschap mededeeling gedaan van zijn voornemen om Woensdagavond jenève te verlaten, ten einde Donderdag- norgen te Parijs te zijn, •Briand stelde voor Donderdagvoormiddag ap het Elysee een ministerraad te houden voor het vaststellen der regeeringsverkla- moeten als regeeringsprogramma's terugkee ren als een partij aan het bewind komt. De gekozenen hebben daarvoor de verantwoor delijkheid op zich te nemen Een Kabinet moet dus een duidelijke regeeringsbasis ge ven. De zonden en gebreken van het kies stelsel mogen niet de Kamer worden aange rekend. Het gezantschap bij den Paus was een punt van wrijving tusschcn verschillende» partijen Voor spr. was het alleen de vraag of landsbelang dat gezantschap rechtvaar digde. Na de vrede was er volgens spr. geen landsbelang vmeer mee gemoeid en de voor standers verdedigden het alleen als ge- wenschte luisterpost waarvoor z. i. alle be wijs ontbrak. Ook de Minister is er niet in geslaagd bet nut en de wenschelükheid van het gezant schap te bewijzen Zelfs de heer Nolens bleef in gebreke en hij beriep zich alleen op het landsbelang, zonder dit aan te toonen. De zaak was echter niet belangrijk genoeg om ze tot inzet te maken voor een breuk tusschen Kamer en Kabinet Spr. heeft in dertijd zijn amendement ingetrokken toen de Minister het onaannemelijk verklaarde. Ditmaal bestreed de Minister het amende ment-Kersten flauwer dan ooit. Voor spr. was er dus geen reden om op 11 November anders te bandelen dan bij vroegere gele genheden. De Katholieken stelden nu voor het eerste de kwestie als één van eer voor de Katholieke partij, een zuivere partijver klaring los van alle landsbelang-overweging, en dus niet te aanvaarden door andere par tijen. Als de Minister de portefeuille -kwestie had gesteld zou spr.'s partij ernstig hebben overwogen wat haar te doen stond, maar die kwestie werd niet gesteld, en dus was er voor spr. geen aanleiding om af te wij ken van het vroeger ingenomen standpunt. De crisis was één der vele zonden van de coalitie. Spr. betreurt het, dat over de formaties door de heeren de Visser en de Geer niet het volle licht is opgegaan. De formatie- Colijn van Juni jl bleek thans onwaarach tig te zijn geweest. Twee wereld- en levens beschouwingen zijn tegen elkaar aan ge botst, heeft de heer Snoéck Henkemans'on langs geschreven, maar hoe was het dan mogelijk, dat men in Juli j.l. nog trachtte, die twee samen te doen werken, De fout van den heer Coliin als Kabinetsformateur wordt te ernstiger nu verteld wordt, dat zoowel de Katholieken als de Christ.-His- torischen volkomen duidelijk wisten, dat deze crisis binnen eenige maanden was te wachten.' De coalitie was niet meer bestaan baar zonder een oplossing" van de gezant schapskwestie en die kwestie was niet op te lossen. Het was een fout van den heer Colijn 'och in zee te gaan. De Christ.-Historisehen hebben ter sussing van hun protestantsch <>eweten ja-ren achteréén gestemd tegen het gezantschap, maar zij vergaten dat dit meestal altijd meer uitging van een Kabinet tot welker samenstelling en roo^elhkheid zij zelf den grootsten steun gaven. Een ztele- strijd tusschen begeerte en beginsel is ont staan toen de heer de Visser aan het schip peren ging voor het stelsel van het oude Kabinet. De Christ-Hist, wilden 't gezant schap aanvaarden met een motie van droe fenis. Wat er in die motie zou staan is voor spr. een raadsel. Was het geoorloofd om met dergelijke op lossingen te komen bij de oplossing van een uiterst moeilijke kwestie? Spr. meent van niet. De heer De Geer zocht een anderen vitwetf. Naast anderen van diverse kleur band als zijzelve maar al te goed bij onder vinding kende! Op het kasteel van Retzow ging het leven op de gewone eentonige wijze voort. Het boezemde Fabienne altijd den groot- sten weerzin in, wanneer ze het dikke en vuurroode gelaat van Mirko zag, die onop houdelijk Turksche cigaretten rookte, en de lucht met verstikkenden walm vervulde. Op een zonnigen namiddag riep Fabienne hare dienstbode: „Wat verlangt u, meesteres?" vroeg de Zigeunerin in onderdanige houding. „Is de tabak, die Mirko rookt, goed?" „Ja, meesteres het is de allerbeste Turk sche tabak." „Geef mij een weinig van die tabak. Ik wil ook rooken." To~n kwam er wantrouwen bij Zorka op. Maai .Lt jerdween wr*: iedjg. „Ik wil rooken," herhaalde Fabienne mei aandrang. „Wilt gij mij dat beletten?" „Neen meesteres. Niemand verbiedt tt te rooken." „Geef mij dan dadelijk tabak." „Ja, meesteres. Ik zal het doen. Ik zal Mirko eern^e cigaretten vragen." „Dadelijk?" „Ja meesteres." ..Welnu, doe het dan spoedig." Fabienne deed, also! ze ongeduldig was, die cigaretten te proeven. Daar de studenten weigerden de colleges te volgen, zijn de universiteiten van Boeka rest en Jassy gesloten. Uit Moskou wordt aan de bladen gemeld, dat de raad van Volkscommissarissen heeft besloten de staatsbedrijven, die lijdelijk zouden worden stopgezet, aan particuliere personen of handelmaatschappijen te ver pachten. De voorwaarden waaronder ze zullen worden verpacht zijn zeer gunstig, doch de uitdrukkelijke voorwaarde wordt gesteld, dat de bedrijven zonder onderbreking in hun vollen omvang zullen worden voortge zet. Men concludeert hieruit, dat Rusland voornemens zou zijn, geleidelijk tot het par ticulier bedrijf terug te keeren, hiertoe gel dwongen door de den laalsten tijd hand oVer hand toenemende werkloosheid en de daarmee verhand houdende ontevredenheid der arbeiders. In totaal is thans voor de slachtoffers van den Watersnood ontvangen, tot en met Zondag 14 Maart, het bedrag van 713.612.4434. Vergadering van Dinsdag 16 Maart. Voortgegaan wordt met de beraadslaging over de Regeeringsverklaring van 11 Maart jl. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) betreuri het dat vier maanden voor den parlementai ren arbeid zijn verloren gegaan en dat aan zien van het parlement onverdiend schade heeft geleden. Onverdiend, want de Kamer treft geen enkele blaam, want ze week geen haarbreed van den parlementai ren weg af Het nieuwe kiesstelsel bracht wijziging in het parlementaire stelsel, omdat de dynamische kracht van het kiesstelsel schade leed, wijl de kiezer is buitengesloten van de mede-bepaling van de richting in het parlemeniaire beleid. Van voor naar achter de stembus is het belangrijkste verplaatst De anti-Katholieke actie der Christ.-Histori- sche partij vóór de stembus en de samen werking na de stembus typeert dit verschijn sel. Het ontbindingsvoorstel der S. D. A, P. was daarom ook nutteloos omdat het tot geen wijziging zou kunnen leiden. Er zal voor de vorming van een kabinet samenwer king noodig blijven tusschen twee of drie partijen. De programma's vóór de stembus Het standpunt van Denemarken. Naar aanleiding van de geruchten over de Vervanging van Zweden door Denemarken °- Nederland in den Volkenbondsraad, schrijft „Socialdemocraten", het orgaan der regeeringspartij, dat Denemarken geenszins Zweden s plaats begeert. Weliswaar is Dene marken voor stanaer van rouleering, doch op normale wijze. Unden heeft de kleine staten steeds voortreffelijk vertegenwoor- Moreele steun voor Zweden. Het Lagerhuislid Rennie Smith en 22 an dere arbeidersafgevaarigden hebben den Zweedschen preraiei telegrafisch medege deeld, dat zij hem voor zijn aan Europa en den Volkenbond bewezen diensten dankbaar zijn en hem ernstig verzoeken, den Zweed- schenzetel in den Raad van den Volken bond niet prijs te geven. Litauen tegen den Poolschen efsch. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Genève seint, heeft de Iitausche delegatie, onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken Reinys staande, een schrijven gericht aan den voorzitter van den Raad, waarin verklaard wordt, dat de dele gatie scherp protesteert tegen het toeken nen van een raadszetel aan Polen, aange zien Polen zijn volkenrechtelijke verplich tingen niot eens nagekomen, en in het bi» zonder Wilna niet ontruimd heeft. De Litausche delegatie wil dit schrijven door een verklaring in de Assembiee aan vullen. Overigens meent Litauen, dat bet huidige tijdstip ongeschikt is den Raad uit te breiden. De overige Baltispbe landen zijn het eveneens met Zweden eens. Uit Leiden wordt gemeld: De heer A. J. Oostdam, adjunct-direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht al hier, dat eerlang wordt opgeheven, wordt met ingang van 1 April ove-geplaatst naar het Riksopvoedingsgesticht te Avereest met bevordering tot den rang van hoofd commies ter directie. Op laatstgenoemden datum ontstaat er dus een vacature in den Leidschen gemeen- Toen richtte ze het woord tot de Zigeu nerin, en vroeg: „Kan ik de kleine Martha bij mij hou'- den?' „Het is mij niet verboden, meesteres," zoo luidde het antwoord. „Mirko en ik heb ben betreffende dat kind geen bevelen ont vangen." Zoo bleef de kleine Martha dan in het kasteel van Retzow. Den volgenden morgen bracht de Zigeu nerin kleeren en andere benoodigdheden voor het kind, die ze van Mirko had ont vangen. Toen werd het Fabienne duidelijk, dat het de bedoeling van graaf Malthen was, dat zij zich met de zorg voor de kleine Martha zou belasten. Waarschijnlijk had hij berekend, dat dit aan Fabienne eene heilzame afleiding zou bezorgen, en dit ecne gunstige uitwerking op hare gezondheid zou hebben. „Maar wat zou die onmensch toch met Jat arme kind willen doen?" vroeg Fabien ne zich angstig af. Helaas! Ze zou het maar al te spoedig reten! Op zekeren morgen kostte het moeite, t. kind te doen ontwaken. T,et zag er bleek en afgemat uit. En toen Fabienne het wilde aankleeden, 'tte ze opeens een kreet van verontwaar- 'frten. Om een der armen van de kleine Martha was een flanellen band gewikkeld, dezelfde Toen schudde het kind droevig het hoofd zn vervolgde: „Neen, gij zijt moeder niet, maar toch zijt gij goed, en ik zal veel van u houden.'' Spoedig werd de kleine Martha ver moeid en moest Fabienne haar in hare ar men dragen. Toen ze het kasteel binnenging riep 2Jorka uit: „O, wat een lief kind!!" „Gij zult wel meer van dat kind afweten," •ei Fabienne, terwijl ze de Zigeunerin door dringend aanzag. Zorka bezwoer, dat ze er niets van wist, en dat ze even verwonderd was, dat kind te zien als hare meesteres. Badrigrfster!" zei Fabienne vol veront- w: ardiging. „Hebt 4e dan geen medelijden met dat arme kleine schcnsel?" „Mrnr ben ik dan meer dan eene arme -lavin?" vroeg Zorka met tranen in de negen. „Ik heb op de eerste plaats cfidelij- Vn met Mb-ko en met mijzelven. Gij kent •fn m"c«ter niet. O-ij vet niet, hei mach- en hoe boos hij is. Hij is de duivel in ven persoon. .Als vij hem onarhoorzanr- -«»en dan zou het reet ons gedaan zün "M zou n-' dan toruan--..son nqfr de plaat' -nwaar h-'i on, -H heeft, en dat zou SO- ftfi: dp (in't z'tr." „Mis.-rhien heb ik dat arme -hepsel té beschuldigen." zoo dacht Fa- '•'eme bü zHi7"'ve. .Jk geloof dat ik het nog slechter had kunnen tréffen." Toen ving ze het vogeltje, en bevestigde een van hare ringen aan een der pooten van het kleine dier, waarna ze het in vrij heid Let. Snel vloog de zwaluw weg: Waarheen? Misschien wel naar hém, die haar zocht! En ook de volgende dagen herhaalde ze hetzelfde. Telkens bevestigde j;e een van bare rin gen aan den poot van de zwaluw, die zich nsd laten vangen. Alleen haar lerlovingsring. behield ze. Op zekeren morgen was Fabienne te voet het park ingegaan, zonder door Zorka te worden vergezeld. In gedachten verzonken vervolgde ze met langzame schreden haar v.eg. En na lang» den vijver te zijn gewandeld, ging ze een laan .n, waar ze zich niet kon herinneren al vroeger geweest te zijn. Opeens trof een kinderstem haar oor. „Moeder!" Ze keerde zich om. Een klein meisje met donkere oogen stond vóór haar. Maar toen de kleine hare (Wordl vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8