Gemengd Nieuws. MARKTNIEUWS. Catalogus der bibliotheek van het Britsch museum. Uitvoering der sociale verzekeringsvjetten. Brand te Stadskanaal. Het vliegongeluk te Beuningen. Botsing onder Oegstgeest. De burgemeester van Baarn en de Jazz-band-muziek. Het pokkengeval te Roterdam. Door krokodillen aangevallen. Spreek uw eigen taal. Het schot in den nacht. Een opzienbarende moord. Benoemingen aan de Handels- Hoogeschool. Een drinkster. Een zonderling geval. Brand te Hilversum. Van een korporaal die wilde fotografeeren. Ernstige vechtpartij te Eindhoven. LEGER EN VLOOT. De militaire reorganisatie plannen. Weer aan het hoofd der M arine-krijgsschool. Kad er opleid ing. RECHTZAKEN. De zaak Muylwijk voor het Amsterdamsche Gerechtshof. zitten in zlln ministerie twee christelijk-his torischen, twee vooraanstaande personen in die partij. Zitten die er als blanco, kleur- looze christelijk-historischen? Hoe rijmt dit alles met het groote protestantsche beginsel, dat dit kabinet weer het gezantschap voor stelt? Een opdracht aan den heer Marchant acht spr. onnuttig, een mislukking had hem be spaard kunnen blijven, want van het roomsch-roode blok kon geen sprake zijn. Spr. herinnert nog eens aan de militaire paragraaf van den heer Marchant, gelijk hij die vóór de stembus aan de kiezers gaf, en wijst op het militaire programmapunt ge lijk de heer Marchant dat op het democra tisch rood-roomsche program plaatste. Van nationale ontwapening iverd niet gerept. Door den heer Heemskerk is gevraagd, welk perspectief de Vrijheidsbond gaf, Spr. wil een nationaal kabinet, d. w. z. een ka binet. waarin geheel ons land vertegenwoor digd is. Handhaving van het recht, plicht van den Staat om hulpbronnen voor geestelijke en materieele ontwikkeling te stichten, zijn nationale gedachten. Geen geestelijke en economische dwang, want deze is revo- lutionnair, on-democratisch en on-nationaal. Er is genoeg gemeenschappelijks in de wenschen van alle partijen, dat een na tionaal kabinet meer dan genoeg arbeid zou kunnen vinden. Aan mogelijke verantwoordelijkheid over mederegeerep onttrok spr. zich niet. De li beralen hebben dat nooit gedaan en zijn bereid mede te werken met hen, die het zelfde willen in nationale richting. De heer Heemskerk liet niets dan een klagenden loktoon tot de coalitie hooren en dus is van hem niet te wachten, dat hij bereid is met anderen samen te werken. Is zijn eenige hoop gevestigd op de bekeering van den heer Snoeck Henkemans? De heer HEEMSKERK (A.-R.): Ik heb de crisis niet gemaakt! De hter DRESSELHUYS: Uw partij heeft die gemaakt, toen zij meeging in een Kabinet, waarvan vaststond, dat het schip breuk zou lijden. Wat het nieuwe Kabinet betreft, hij heet dit gaarne hartelijk welkom. Het is logisch en constitutioneel. In twee verklaringen ver heugt hij zich, n.l. dat het kabinet zich zal stellen buiten de politieke vragstukken. Slaat dit op de Bioscoopwet ook? Zal die niet verder behandeld worden? In de twee de plaats verheugt hem de mededeeling no pens de onderwijs-bezuinigingen. Spr. vraagt verder hoe het Kabinet staat tegenover het verdrag met België. Zal het deze zaak eerst nog eens onder het oog zien? Nopens het gezantschap van den Paus zal spr. afwachten, welke verdediging wordt gegeven, alvorens hij zijn stem bepaalt. Het program van den Minister van Arbeid eischt nadere toelichting wat betreftde uit breiding van de Arbeidswet. Voorts heeft hij bezwaar tegen een voorstel inzake plaat selijke keuze Voorloopig wacht spr. rustig af, wat er komen zal. Waar mogelijk, wfl spr. dit Ka binet steunen en kan het op spr. rekenen als sympathieke medewerker. De heer MARCHANT (V, D.J herinnert aan de Vlootwet en de daarop gevolgde cri sis. Nooit is over die crisis de noodige open baarheid gegeven. Spr. vraagt dringend me dedeeling over het verloop van de crisis se ders 11 November en gaarne vernam hij wat bij de formatie in Juli j.I. is voorgevallen. Van de lichtzinnige wijze waarop toen het kabinet is gevormd is deze crisis het gevolg en daarom is de heer Heemskerk mede aan sprakelijk, omdat zijn partij dat lichtzinnig ondernemen heeft gesteund. Publiciteit is dus dringend noodig. Wat spr.'s formatie betreft, onjuist is het dat hij daarom gevraagd heeft. Op de som matie der Katholieken heeft hij een pro gramma gepubliceerd, waarop samenwerking van een meerderheid mogelijk was. Onjuist is weer de bewering van den heer Dressel- huys.dat de S.D.A.P. had meegeholpen aan de Samenstelling daarvan. De ontwapening werd niet opgenomen, omdat het program geen vrijzinnig-democratisch program was. Het program was een compromis en wie eenig begrip heeft van zoo'n kwestie, be grijpt, dat ieder iets van zijn cischen heeft te laten vallen, mits hij niets steunt, dat tegen zijn beginsel gaat. Ernstige vermindering van bewapening Was in dat program ter dege opgenomen. Spr.'s mislukking is uitsluitend het ge volg geweest van de weigering der katho lieken. 'Alle correspondentie heeft spr. ge publiceerd en niets is door hem achterge houden. Dat spr 's kans nihil was, stond ab soluut niet vast. Spr. herinnert aan de woorden van den heer Nolens, dat hij vast hield aan de coalitie, maar dat hij ook an- ders kon. Na de beslissing op 11 November lag de coalitie uiteen en dus was de mogelijkheid er, dat de katholieken iets anders wilden. Niemand wenschte den heer Colijn terug, behalve dan de heer Van Wijnbergen. Nu blijkt, dat de heer Heemskerk ook alle for maties wilde laten mislukken om Colijn te rug te krijgen. De heer HEEMSKERK: Dat heb ik niet gezegd De heer MARCHANT: Gij hebt voortdu rend uiting gegeven aan uw teleurstelling dat Colijn gevallen is. Er bestaat althans eenige eenstemmigheid ter rechterzijde, nl- dat Colijn niet moest terugkomen. De lucht is eenigszins gezuiverd. Aan het nieuwe kabinet brengt spr. het gebruikelijke eere-saluut. Spr. heeft niet de behoefte om te worden beklaagd. Het ka binet is er gekomen als gevolg van den on wil der rechterzijde om een gemengde meerderheidsformatie te verkrijgen. De zwakheid van het kabinet is, dat het geen vaste basis in de Kamer heeft. Een nega tieve verheugende reden is er voor spr. dat er n.l geen vrijzinnig-democraat in het ka binet zit. Van het gezantschap wordt geen kabi netskwestie gemaakt. Hoe kon daarop dan de formatie-Limburg mislukken? Het kabi net blijft, al valt het gezantschap, zelfs de heer Waszink maar die is politiek niet er varen, naar de Roomsche bladen zeggen. (Gelach) Wordt het voorstel aangenomen, dan wordt de verhouding met de christelijk- historischen bedenkelijk; wordt het verwor pen, dan wordt de toestand met de Katho lieken slechter Altijd dus blijft de coalitie verbroken. Wat het gezantschap betreft, sluit hij zich aan bij den heer Albarda. Het is een zaak van buitenlandsche politiek en men heeft er een zaak van binnenlandsche politiek van gemaakt. Dat is de vitium originis. De coalitie-politiek moet voor goed on mogelijk worden. Het was niet spr.'s be doeling Colijn te laten blijven. Hij ver wachtte dat een gemitigeerd coalitiebeleid de geschillen ter rechterzijde zou verflau wen en dat in 1928 de kans voor de demo cratie zou verminderen En daarom voelde hij niets voor zoo'n intermezzo-kabinet, maar wilde hij liever tot 19^.8 Colijn laten werken Verschillende punten in het regeermgs- program zijn van Colijnsche origine maar iets verzacht Spr. zag liever dat men zich niet van het ruige Colijn-systeem had los gemaakt. De invoering der Plaatsende Keuze houde men stellig niet op 't program want het zop het fanatisme ontketenen. Een pacificatie-Kabinet had dit stellig niet moeten voorstellen De Kamer moet voorzichtig zijn me' dit Kabinet; de Kamerleden moeten op hun fecnen loopen opdat geen dreuning de mi nisters verontrusten zal Het ontbindingsvoorstel van den heer Al barda had spr's sympathie niet De positie die de heer Albarda stelde, was onmoge lijk. Wie moesten vóór dit voorstel stem men? Het fs niet na te gaan, omdat er geen Kabinet was, dat een program had, en van den heer Colijn niet viel te verwachten, dat hij een ontbindingsbesluit zou contra- signeeren. Het parlementaire stelsel maakt een cri sis door o r>, als gevolg van den snellen overgang van het census-kiesrecht naar het algemeene kiesrecht, een overgang die zich ter linkerzijde in vrijheid heeft voltrokken maar ter rechterzijde onder kerkdijken dwang heeft plaats gehad. De schuld van vermindering van het aan zien van -het parlementaire stelsel werpt spr. op de rechterzijde. Hij wijst bijvoor beeld op hun houding tegenover Limburg die plotseling algemeen werd welkom ge- heelen. Toen was er geen vrees meer voor miskenning der christelijke beginselen, geen vrees meer voor de huwelijkswetgeving enz. Volgens den heer Heemskerk is coa litie en parlementair stelsel eigenlijk syno niem. De heer HEEMSKERK: Dat heb ik nooit gezegd. De heer MARCHANT: Als men in uw rede het woord parlementaire stelsel door coalitie vervangt, klopt alles als een bus. De rede van den heer Heemskerk gaf een treurig beeld van de coalitie, onderling ivan- trouwen, vliegen-afvangerij, enz. is daar aan de orde van den dag. Deze crisis kan een zegen worden voor ons land als ze tot openbaarheid kan lei den van alle onderhandelingen bij de for maties. De democratie zal alleen door open baarheid haar natuurlijke loop kunnen vin den, wanneer het blijkt dat de kiezers het kiesrecht niet enkel als een formaliteit hanteeren. De heer L. DE VISSER C. P. betoogt dat de crisis een veel dieperen ondergrond heeft dan de beslissing van 11 November. Het kapitalisme ziet vele gevaren en voelt den grond onder zich wegzinken. Met een lange serie voorbeelden uit binnen- en bui tenland illustreert spr. dit. Spr. zeide. dat de bourgeoisie niet meer tot regeeren in staat is, hetgeen duidelijk is gebleken bij deze crisis. Zelfs de heer Marchant ging marchandecren toen hij de kans kreeg om aan het bewind te komen. Dat zag men met de groote leuze der ontwa pening, waarvan niets overbleef. Voor de S. D. A. P geldt precies hetzelfde. Een democratisch Kabinet krijgen wij stel lig nog niet. Wanneer het zoover zou komen zal het kapitalisme wel andere middelen vinden om de democratie neer te slaan. Tegenover^ het oude Kabinet had de ar beidersorganisatie in massaal verzet moeten front maken, maar de S. D. A. P. deed niet mee, omdat die propaganda blijft maken voor de uiterste noodzaak, hetgeen betee- kent, dat zij met de bourgeoisie samen zich wil verbetten tegen het proletariaat. Het program-De Geer is niets beter dan dat van Colijn en wat de heer Albarda er van zei was geheel onjuist. Aan den Minister van Koloniën vraagt hij wat hij zal doen met betrekking tot de lijfstraffen, de vervol ging, de fn- en extemeeringsmaatregelen, enz De heer KERSTEN (Staatk. Ger Partijl is niet verwonderd geweest over den langen duur der crisis omdat de coalitie niet aan stonds plaats maakte voor een anderen grondslag van samenwerking. De heer Mar chant trachtte met de Katholieken samen te gaan en gal hun dan het gezantschap. De heer De Visser trachtte ook het gezantschap te handhaven en de heer Limburg deed niet anders. De ernstige fout der formateurs was dat ze de uitspraak der Kamer hebben geregeerd. Zal het Kabinet-de Geer in de zelfde fout vervallen? De coalitie is nu uit eengevallen en de Christ.-Hist. krijgen de schuld. Spr. acht dat niet juist en geeft de schuld aan de Katholieken. Van Colijn-Hetze heeft sur zich altnd los gevoeld, maar hij heeft Coliin's politiek al tijd betreurd. Als men spr. de schuld geeft van de crisis dan aanvaardt hij die gaarne Hij bliift Rome het groote gevaar achten en juicht de ineenstorting der coalitie toe. Een nieuwe parti'formatie zal noodig zijn en hij hoopt, dat de protestantsch-christeliike partijen elkaar zullen vinden in den strijd tegen de revolutie en de Roomschen. Het is hem niet duidelijk waarom het Ka binet weer zal voorstellen het gezantschap in te voeren. De Kamer sprak duideli'k en herstel van dit gezantschap zou beteekenen herstel der coalitie. In hel regeeringsprogram is voor spr. ook wel iets aannemelijks en hij wacht de voor stellen af De heer BRAAT (Platt. Partij) vindt het regeeringsprogram nog al vooruitstrevend. Er ziin posten op, die geld zullen kosten en waar vandaan wil 't Kabinet bet geld halen? Aan uitbreiding van de Arbeidswet hebben we geen behoefte. Vermeerdering van de ambtenaarderij zou er weer het gevolg van zijn en op-eterij van de staatskas eveneens De bezuiniging op onderwijs door middel van eer staatscommissie zal nog jaren uitblüveu. Van den zomertijd staat niets oo het pro- gtamma en van den landbouw ook niet. Het gezantschap komt weer aan de arde. Heeft de Kamer dan niet goed gehandeld? Het programma van dit Kabinet staat te veel ender revoluionaire ideeën. (Gekch.) Spr. begrijpt niet dat de partijman De Geer een neutraal Kabinet vormde Men is toch geen costuum, dat men verhuurt en dat iedereen past? Spr. zal zich bliiven verzetten tegen de wijze, waarop ziin zomertijd is behandeld. Die kwestie is veel belangrijker, dan die van het gezantschap. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag één uur. Het Tweede Kamerlid, de heer A. van der Heide, heeft aan den minister van On derwijs de volgende vagen gesteld; Is'het U.E. bekend, c'at.noch aan de Kon. Bibliotheek in Der Haag, noch aan een der Universiteitsbibliotheken aanwezig is de ge drukte catalogus van de bibliotheek van het Britsch Museum te Londen, hetgeen ten gevolge heeft, dat Nederlandsch onderzoe kers, door middel van iemand, die te Lon den woont, den catalogus" moeten raadple gen? Is Uwe Excellentie bereid te bevorderen, dat van dezen catalogus althans écn exem plaar ten behoeve van een der genoemde bibliotheken wordt aangeschaft? De Commissie van Onderzoek geïnstalleerd. Bij beschikking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 22 Febr. 1926 werd een commissie ingesteld, welke lot opdracht heeft pegevens te verzamelen, die zullen kunnen strekken om na te gaan of hetzij binnen 't kader dpr" tegenwoordige sociale verzekeringswetten, hetzij door de wijziging daarvan blijvende binnen de gren zen eener novelle, vereenvoudiging en daar door bezuiniging in de nu geldende wijze van uitvoering van de beginselen dier wet ten verkregen kan worden. Deze commissie werd Dinsdagmiddag in het Ministerie van Arbeid door den voorzitter van de Bezui nigingscommissie luitenant-generaal b. d W E. Pop, oud-minister van Oorlog, geïn stalleerd. De rede van luitenant-generaal Pop werd beantwoord door den heer Van IJsselsteyn. Zondagavond is de winkelbehuizing nan de Hoofdstraat te Stadskanaal. eigendom van den heer B. E. Smid en bewoond door Gebr. de Haan, manufacturiers en K. Kuiper, schilder, door onbekende oorzaak afgebrand Van de inboedels en den winkelvoorraad kon niets worden gered. Het aangrenzend perceel van de Wed. Voort, dat eveneens in brend geraakte, bleef, doordat de motorspuit der gem. Oostwedde spoedig aanwezig was en direct met twee stralen water gaf bc* houden. Alles was verzekerd. Waarom de landing mislukte. Omtrent het ernstige vliegongeval te Beu ningen bij Nijmegen wordt nader vernomen, dat uit het door deskundigen van het vlieg kamp Soesterberg ter plaatse ingesteld on derzoek is gebleken, dat er waarschijnlijk wél sprake is geweest van een noodlanding. De inlichtingen wijzen er op, dat de vlie gers, om hun noodlanding uit te voeren, vrij laag .over een boomenrij en een huisje, aan dat terrein grenzende, zijn gevlogen. Uit de wijze waarop het toestel, met den neus schuin omlaag en met groote kracht, op den grond is neergekomen, kon worden afgeleid dat het toestel niet over den kop is geslagen- Teh einde veilig over de boomenrij en het lage huis te kunnen komen, schijnt de machine te lang „vlak"' te zijn gehouden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het zgn „vlak" houden van een toestel steeds gepaard gaat met een vermindering van snel heid. Aan dit snelheidsverlies nu moet, vol gens de deskundigen, het noodlottige onge val worden toegeschreven Door de hiervoren geschetste omstandig heden toch en wel voornamelijk door de ge ringe vlieghoogte, was het nl. niet mee mo gelijk het toestel nog in normalen stand op den grond te krijgen, waardoor het schuin omlaag tegen den grond sloeg. De kracht, waarmede het toestel neerkwam, was zeer groot hetgeen kan worden afgeleid uit het feit, dat een gat van circa i'A meter in den grond werd geslagen. Het toestel was dan ook totaal vernield. De ongelukkige vliegers waren in Soester berg opgestegen tot het maken van een oefenvluebt. Naar de Tel verneemt, zal het stoffeliik overschot van den sergeant-mecanicien B. van der Kamp a.s. Donderdag te Apeldoorn ter aarde worden besteld. Maandagavond is op den Rijnsburgerweg onder Oegstgeest, de student v. d. Poll met zijn motorfiets in volle vaart achterop een voor hem rijdenden auto gereden, doordat deze plotseling van richting veranderde zon der een signaal te geven. De student kreeg ernstige verwondingen en is na voorloopig te zijn verbonden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht Auto en motorrijwiel zijn ernstig bescha digd. Zaterdagavond gaven de Baarnsche Gym nastiek- en Schermvereeniging en de dames- gvmnastiekvereeniging „Hygiëa" haar gewo ne jaarlijksche uitvoering in hotel „De la PromenadeVoor het bal werd door der, burgemeester verlof gegeven tot 3 uur 's-nachts. onder bepaling, dat er geen jazz- band-nruziek mocht worden gegeven. Niet toegestaan .waren dus de groote trom, saxo- phon enz. Reeds bij vorige uitvoeringen in. dit sei zoen werd door den burgemeester een soort gelijke bepaling getroffen. Zoo gaf kort gele den de heer Van Riemsdijk op een Zaterdag avond een soiree. Bij die gelegenheid stelde de burgemeester de voorwaarde, dat de gioote trom slechts tot 12 uur mocht worden gebruikt. Zaterdag j.I. mocht echter ook vóór 12 uur geen jazzband-muziek gemaakt worden. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat het verdachte ziektegeval te Rotterdam van den „Lankaar" een geval van waterpokken was, zoodat er geen reden is tot ongerust heid. Uit Makassar werd het volgende aan de Loc. gemeld: In verband met de verwoesting door bandjirs van de laaggelegen maïsvelden in het merengebied van Zuid-West-Celebes, werden deze streken bezocht door den land- bouwleeraar Versteeg, in gezelschap van den brigadier-opnemer van den Top. dienst Si mons. Deze hoeren zouden de kleine kali Bendoro, welke in het meer van Sidenreng eindigt, doorwaden. Voorop gingen de koe lies, nadat zij, zooals gebruikelijk is, in deze met krokodillen bevolkte wateren en moe rassen flink lawaai en rumoer hadden ge maakt. Daarop volgde de heer Versteeg, gewapend met het geweer van den opnemer Simons. Op eenigen afstand achter den heer Ver steeg loopende, werd de heer Simons door een krokodil bij den voet gepakt. De aan gevallene verweerde zich wanhopig en moet nog getracht hebben met zijn vingers in de oogen van den krokodil te steken, maar is daarop door een tweeden krokodil geatta- aueerd, die een arm van dei. h.er Simons ernstig verwondde De man had natuurlijk niet den tijd zijn pistool uit den holster te trekken, terwijl ook de heer Versteeg in de worsteling tusschen mensch en krokodillen jijn geweer niet kon gebruiken, weshalve hem met de koelies niets ander® restte, dan met veel lawaai en geplas op het tooneel van den strijd toe te loopen. Hierdoor schijnen de hongerige on dieren toch den heer Simons te hebben los gelaten, die daa'op per draagbaar naar de pasanggrahan van Belawa aan het Siden- reng-meer is vervoerd Hier heeft de verwonde een geheelen nacht doorgebracht, daar eerst den volgen den morgen een medicus van Sengkang kon komen Per auto is hij daarop naar het militair hospitaal te Makassar getransporteerd, waar het slachtoffer van zijn plicht het Maandag j.I. betrekkelijk goed maakte. Hij zal vier teenen moeten missen, terwijl de verwonde arm is opgezwollen. Het is nog niet zeker ol deze geamputeerd moet worden. Het gebruik of juister het misbruik en verkeerd gebrjik van vreemde woorden en zelfs heele opschriften op winkelramen en uithangborden is, naai men weet, niet al leen een Hollandsche, maar meer nog een Vlaamsche kwaal, welke echter ook haar grappigen kant heeft. De „haute chique" van de Haagsche „tailors" vindt mCer dan één even bespottelijk tegenhanger fn de Vlaam sche steden waar de met Fransche taaike mels begiftigde gevels niet meer te tellen zijn. Klassiek is het bekende geval van den Franschdollen Gentschen kapper, die boven zijn „salon de coiffure" had laten schilde ren: „A l'instai de Paris", en, naast de deur van zijn kapperswinkel....: „Entrée de I'instar''. Een paar zijner stadgenooten heb ben het echter op dit gebied, blijkbaar nog wat verder willen drijven en daarbij niet ge aarzeld hun hoogsteigen persoon in het ge drang te brengen. Het zijn namelijk een paar spekslagers, vader en zoon, die onlangs op het spiegelraam van hun winkel lieten schil deren: X. et fils Cochons des Ardennes. Dit heet een Viaamsch satiriek weekblad: „zelfkennis van Beulemansen". Gisteren nacht werdpn de bewoners van de Naaldwij kschestraat in de Residentie op geschrikt door een schot, dat in een der per- ceelen gelost zou zijn, De politie werd ge waarschuwd, die direct een onderzoek in stelde. Het bleek al spoedig, dat het schot gelost was in de woning van den veekoopman F. J. J., die echter zelf niet meer te vinden was. Zijn vrouw verklaarde, dat haar man een revolverschot op haar gelost had. De politie hoorde, dat de veekoopman bij een van zijn familieleden aan den Ncord-West-Buiten- singel was en arresteerde hem aldaar. De man bekende een revolverschot te heb ben gelost en gaf de vclgende verklaring van het geval. Omstreeks 4 uur in den namiddag was hij thuisgekomen en vond tot zijn groote ver bazing de deur gesloten. Zijn vrouw was afwezig en had den eenig- sten huissleutel die er was, meegenomen. De man moest dus voor de deur blijven wachten, tot zijn vrouw thuis kwam. Ten lange leste begon hem dit wachten te vervelen en tegen 8 uur 's avonds slaagde hij er in door verbreking van een ruit aan de achterzijde van het huis, zijn woning binnen te komen. Hoe later het werd, des te heviger werd 's mans woede, te meer, daar hij nog steeds geen eten gehad had. Eindelijk omstreeks middernacht kwam de vrouw, die naar een feestje geweest was, in zeer opgewonden stemming thuis en toen de man eenige opmerkingen maakte over haar lang uituitbJijven, begon zij hem op dusda nige wijze uit te schelden, dat de man in zijn woede een revolver greep en een schot loste. De kogel vloog echter tegen het plafond, zonder iemand te raken. De man is in bewaring gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De man en vrouw zijn beide door de po litie gehoord. Na een geduchte berisping over hun on- doordachtzaamheid zijn zij weer heenge zonden. Te Batavia had In de altijd ietwat lugu bere benedenstad weer eens een drama plaats. In een Chineesch hotel aldaar logeerde een rijke Britsch-Indiër, die door een be- •diende van het Sirenepark werd opgezocht en medegelokt naar een genoemde plaats van vermaak, terwijl later een autotocht werd gemaakt in de richting van Krawang. Gedurende den nachtelijkcn rit is de Britsch-Indiër geworgd door een gezelschap van vijf personen, dat zich bij het tweetal Had aangesloten. Het lijk werd verborgen in 2«n waterput langs den weg. Acht verdachten bevinden zich reeds in hechtenis, meerendeels landgenooten van Het slachtoffer. Na de misdaad werden de koffers van den vertnoorde, in het hotel, ge plunderd Nog is niet geheel opgehelderd, waar de buit verborgen wordt gehouden. Met uitzondering van het bedrag van J 1140, op een der verdachten gevonden, en de in de hotelkamer „vergeten" juweelen, is van de geroofde sieraden nog niets gevonden. Aan de Ne'derl. Handelshoogeschool te Rotterdam zijn benoemd tot buitengewoon hoo"leeraar in de bedrijfsleer, inzonderheid 'n de organisatie der onderneiti'ngen, de heer dr ir. J. Goudriaan Jr., te Rotterdam; tot buitengewoon hoogleeraar in de Kolo niale economie, de heer G. Gonggriip, voor- Heen lector "aan de handelshoogeschool; tot lector in de rekeningswetenschap, de heer R. A. Dijker te 's-Gravenhage. De politie te Wageningen heeft een dron ken vrouw aangehouden, die bij haar ver hoor opgaf te heefen H, K„ wed. van J. W. uit' Groningen. Zij kon echter gein enkel bewijs om zich te leuimi'.eeren ovaiicygen. Bij haar ondervraging door een comnrssa- ris den volgenden dap, bekende zij een valschen naam te hebben opgegeven en te heèten J. B., geb. in 18S0 te Giorinaeó. Bij het nazien van het PolitUMad bleek zij nog de volgende vonnissen te goed t hebbi-n: Kantongerecht Roermond 10 of 10 dagen, id. id. 2 maal 30 of 2 maal 30 dagen, id. te Arnhem 15 of 15 dagen, id. te Boxmeer 20 of 10 dagen, en 10 of 5 dagen, id. te Arnhem 15 of 15 dager.. Totaal had zij dus 115 dagen uit te zitten. Alles wegens openbare dronkenschap en opgeven van 'r valst hec naam Bovendien werd héar aanhouding verzocht door den burgemeester van Beverwijk voor gelijke feiten. Zij is daartieen overgebracht. Maandagmorgen werd in den winkel van de firma H de Vijver aan den Ivatshoek in bewustelooien tqestand aangetroffen de winkeljuffrouw A L C., te midden van een plas heet water. Zij scheen twee emmers kokend water gehaald te hebben en daar mede gevallen te zijn, zonder dat iemand het bemerkt heeft De juffrouw had ten ge volde daarvan alle bewustzijn verloren, doch tevens vrij ernstige brandwonden be komen aan hals, gelaat en schouders. De Geneeskundige Dienst, die weldra ter plaat se was, probeerde aanvankelijk het bewust zijn weer op te wekken, doch dit gelukte niet. Mcj. C. werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg en daar op genomen Maandagavond was de bewuste loosheid nog niet geweken. Men weet niet of er andere oorzaken zijn dan het vallen met heet water. Dinsdagavond ontstond in een der droog- kamers van de inktfabrieken van de fir ma Van Son aan de overzijde van den spoorweg te Hilversum, door zelfontbran ding van verfstoffen een brand, welke een zeer ernstig karakter kreeg door de ge weldige pers ng van de van gewapend be ton gemaakten vloer boven de eerste eta ge. Spoedig stonden verschillende vertrek ken met verfwaren in lichte laaie. De brandweer, die oogenblikkeliik ter plaatse was, tastte het vuur met zulk een energie aan, dat de persing niet de ontzetting van dc geweldig dikke en solide muren tot ge volg had, waardoor het bi) enkele scheuren in deze muren bleef. Het geheele beneden gedeelte, waarin een der droogafdeeiingen is gevestigd, brandde echter uit. Het vuur bleef echter beperkt tot deze ruimte. De brandweer kon, na twee uren werkzaam te zijn geweest, inrukken. Verzekering dekt de schade. Deze is, mede door het vernielen van enkele machinerieën, vrij groot. De 17-jarige O. L., uit Soest heeft fn de R. H, B. S. te Amersfoort, waar hij als korporaal deelnam aan een oefening van den vrijwilligen landstorm, van een der leeraren van genoemde school 'n fotografie- toestel weggenomen. Het toestel is door de politie in beslag genomen. Dc korporaal is ter beschikking der militaire autoriteiten gesteld. Dinsdagavond ontstond in het woonwagen kamp te Eindhoven een ernstige vechtpartij. De 40-jarige woonwagenbewoner H. van Susteren bevond zich in den wagen van zijn zwager, den eveneens 40-jarigen L Hólsken. Van S. vond daar de vrouw van H. alleen en dreigde haar te zullen mishan delen. Toen H. thuiskwam ontstond dadelijk een vechtpartij, die zich eerst afspeelde in den wagen, totdat de beide mannen al vechtende buiten den wagen rolden, waar de worsteling werd voortgezet. Plotseling trok H. een mes, en bracht Van S. daarmede een diepen steek in de buik toe. Van S. is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Dr. Van der Put, wiens hulp werd ingeroepen, vreesde, dat hij aan de wonde zou sterven. Dc dader is door de commissaris van politie gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. Het mes is in beslag ge nomen. De militaire reorganisatieplannen. Naar „De Rsb." uit militaire kingen ver neemt, zullen in de hoogere bevelvoering de verschillende commando's worden opgehe ven, alsmede de commando's over de in- spectie-bureaux der diverse wapens. Voortgegaan zal worden om de bezuini ging door te voeren in de lijn zooals deze door den ex-minister Lambooy reeds* is aan gegeven in de Oorlogsbegrooting. Als gevolg van deze maatregelen gal aan een aantal officieren uit den dienst worden aangezegd, ook tengevolge van een even tueel voor te nemen organisatie van de wa pens cavalerie en artillerie. Ook ten op zichte van de opleiding van het reserve- personeel zullen nadere plannen worden uitgewerkt. De bedoeling is, de vrijkomen de gelden, tengevolge va ndeze bezuiniging, te besteden voor den aankoop van munitie en geschut. Het beroepspersoneel zal zooveel moge lijk worden ingekrompen. Zooals men zich zal herinneren, werd In dertijd bij het optreden van minister Lam booy, ook als Minister van Marine ad in terim, kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel, directeur der Hoogere Marine Krijgsschool, werkzaam gesteld aan het De partement van Marine, onder de directe be velen van den Minister. Naar het Corr. Bur. thans uit marinekrin gen verneemt, heeft de nieuw opgetreden Minister van Marine ad interim, prof Van Royen, voorshands de tewerkstelling van overste Van Hengel geëindigd. Deze zal eerstdaags weder effectief optreden als di recteur der Hoogere Marine Krijgsschool, fn welke functie hii ook tijdens zijn werkzaam, heden aan het Departement van Marine ge handhaafd bleef, doch waarvan de werk zaamheden tijdelijk waren opgedragen aan luitenant ter zee le klasse J. van Rcede. De commandant van het veldleger heeft bepaald, dat, evenals verleden jaar is ge schied door de kader-adspiranten, die sinds 4 Januari i.l. in opleiding tot onderofficier zijn genomen zal worden medegewerkt aan de instructie van de lichting 1926 le ploeg. Door genoemde commandant is thans aan koypscommandanten gevraagd of er bezwa. ren bestaan tegen het voornemen aan de bo venbedoelde kader-adspiranten den titulai ren rang van korporaal te verleenen met in gang van den dag vóór de opkomst van ge noemde lichting, dus op 1? Maart a.s. wijs op. Men zal dus moeten trachten de geestesgesteldheid van de beklaagde op dien avond te peilen, om te kunnen vaststellen, met welk oogmerk Muylwijk het geld en de sieraden vim het lijk heeft verwijderd. Hoe wil men bewijzen buiten Muylwijk om, wat er in den geest van beklaagde is omge gaan. Volgens pleiter heeft men aan geen enkel punt houvast. Er heeft z.i. een overgang plaats gehad van de bewaring naar de toe- eigening en dit maakt geen diefstal, maar verduistering uit. In den breede zette hij uiteen, dat Muyl- wijk het lijk van Busch onder zich had en daardoor dus was de houder van de goe deren, welke Busch bij zich had. Hij alleen was in staat de rechtmatige macht over die goederen uit te oefenen. En als hij zich la ter de goederen, welke hij onder zijn bewa ring had, heeft toegeëigend, dan is dit geen diefstal, maar verduistering. Persoonlijk vindt pleiter het delict van verduistering ernstiger dan dat van diefstal, maar de wet beschouwt het anders. Het ver duisteringsdelict is reeds verjaard en daar aan heeft men zich als jurist te houden. Na tal van aanhalingen uit den jurisprudentie te hebben aangehaald om zijn zeer breedvoe rig betoog omtrent de verduistering te on dersteunen, brak hij zijn pleidooi aL In de zitting van Vrijdag zal hij de mishandeling met den doodelijken afloop bespreken. Pleidooi. De verdediger mr. Alfred Levy bracht hulde aan het requisitoir van den advocaat- generaal en de nauwgezette wijze waarop het Hof de zaak heeft behandeld en de pre sident het onderzoek heeft geleid. Pleiter stelt opnieuw vast, dat ook de rechtbank volkomen terecht tot de overtuiging is ge komen, dat van moord of opz*ettelijken doodslag hier geen sprake is. Pleiter zet dan uitvoerig uiteen, dat ieder die dezen beklaagde van meer nabij kende, hem beschouwde als een fatsoenlijk man, maar wien het op alle mogelijke manieren tegen is geloopen. Er is geen sprake van dat deze ipan ooit zijn schoonvader naar de keel is gevlogen Beklaagde (huilend); Dat is nooit ge beurd, edelachtbaren, gelooft u daar toch niets van. De verdediger vervolgt, dat dit praatje is rondgestrooid door iemand, die geld van beklaagde moest hebben. Dit geval is in de instructie onderzocht en er is niets van overgebleven. Pleiter boopt dat het Hof, ge heel afgescheiden van zijn oordeel over schuld of onschuld van dezen man, hem na de 14 maanden dat hij preventief heeft gezeten, niet verder zal straffen, maar hem zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid zal stellen om aan de* zijnen goed te maken het leed dat door hem over hen gekomen is. Na de pauze heeft mr. A. Levy zijn plei dooi voor het gerechtshof te Amsterdam voqrtgezet., en zij het niet op dezelfde gron den als de advocaat-generaal vernietiging van het vonnis der rechtbank gevraagd Hij tast te de stelling van de rechtbank, als zou hier de diefstal bewezen zijn, aan. Acht men in de toeëigening van het geld en de sieraden op dien avond het wettig bewijs van den dief stal geleverd? Als men die vraag, zooals de rechtbank deed, bevestigend beantwoordt, dan berust die conclusie alleen op de ver klaringen van beklaagde zelf. Maar volgens ons strafrecht levert de enkele bekentenis van een beklaagde nimmer het wettig be- f 4.50—3,90 per tal AMSTERDAM, 16 Maart. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 4—4.25, id. Blauwe f 3.253.70 id. Eigenheimers f 2.753.25, id. Bravo's f 3.50—3.60, id. Roode Star f 2.75—3.10, id., Blauwe Eigenheimers f 2.502.80, Friesche Borgers f 2.502.75, Zeeuwsche Eigenhei mer poters f 1.702, id. blauwe poters f 1.50 1.75, id. bonte poters f 1.501.75, id, roodstarpoters f 1.601.75, Drentsche Eigen heimers f 1.502 per hl. Winter Malta aardappelen f 1112 per 100 kg. BODEGRAVEN, 16 Maart. Kaas. Ter markt waren 101 wagons. Prijzen f 36 44, rijksmerk le soort f 4855, 2e soort f 40 46. Handel flauw. GRONINGEN 16 Maart. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425450,2e f 340375 3e f 225275 vroegmelkkoeien le s. f 325 375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen le s. f 325 350, 2e s. f 210—260 varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.84—0.88, 2e s. f 0.70—0.76, slachtvee le s. f 1.041.06, 2e s. f 0.961 per kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 vette schapen le s. f 4652, 2e s. f 3842 weide- schapen le s. f 4050, 2e s. f 3038 vette kalveren le s. f 1.25—1.30 2e s. f 1.10— 1.20 vette lammeren f 2832 loopvarkens f 20—18, vette varkens f 0.86—0.88, 2e s. f 0.820.87, Londensche varkens f 0.86— 0.90, zouters le s. f 0.830.85 biggen f 15— 20, f 2.50—3 per week. Aanvoer 123 vette koeien, 536 kalveren, 685 melk- en kalfkoeien, 49 stieren, 218 scha pen, 592 vette en Londensche varkens, 624 mag re—varkens en biggen. In kalfvee en melkvee, slachtvee en stieren hadden handel en omzet een prijshoudend verloop. De prijzen der vette kalveren hand haafden zich met moeite, terwijl de nuchtere stierkalveren traag en tegen lagere prijzen werden verhandeld. De prijzen voor ae laat- sten schommelden van f 6 tot f 9. De wolvee handel had bij kleinen aanvoer weder een prijshoudend verloop. Vette varkens ruim prijshoudend. Zouters iets hooger. Londen sche varkens en biggen als vorige week. HULST, 15 Maart. Granen. De aanvoer ter markt van heden ruim. Genoteerd werd voor tarwe f 1213, rogge 8.75, gerst f9.50 haver f 10, erwten f 12. PURMEREND, 15 Maart. Eieren. Aan de veilingen waren aangeveerd 125.000 een deneieren f 5.405.60 en 135.000 kippen eieren f 5.406.50. PURMEREND, 15 Maart. Kaas. Aan voer 14 stapels fabrieks- f41.50, met merk f 45, 7 stapels boeren, met merk f 46, 1 sta pel Goudsche met merk f 38. Boter. Aanvoer 936 Kg. f 22.10 per Kg. Vee. Aanvoer 455 runderen, w.o. 180 vet te koeien f 0.901.20 per Kg., melk- en gelde koeien f 150425, 5 vette kalveren f 1.40—1.60 per Kg. 1172 nuchtere kalve ren f 10—38, 8 stieren, 34 paarden f 100 250, 858 scharen, vette schapen f3548, overhouders f 23—35, 365 vette varkens, slachtvarkens f 0.860.90, zouters f 0.85 0.87 per Kg. 65 magere varkens f 2450, 90 biggen *f 2030, 20 geiten en bokken. Handel in runderen en vette kalveren ma tig, vette varkens vlug, schapen stug. Jonge hanen f 56.50 per stuk. Eieren. Kippen- f 5.25. ROERMOND, 15 Maart. Eieren. Aan voer 4.004,700 stuks. Hoogste prijs f7.50, middelprijs f 6.75, laagste prijs f 6. Eenden eieren f 5.706.60, kleine eieren f 5.10— 5.60. SNEEK, 16 Maart. Vee. Ter markt wa ren 289 melk- en kalfkoeien, f 200420; 34 vette koeien f 200400; 14 vette kalveren f50—85; 1023 nuchtere kalveren f718; 303 schapen f 25—45; 250 varkens f60 135; 66 biggen f 1222. Men besteedde voor vette runderen 4552)4 ct-> idem kal veren 5060 ct., Londensche varkens 45 46 ct. per Yt Kg. Eerste soort melkvee en zware nuchtere kalveren met goede handel, afwijkende soor ten traag vette koeien, vette schapen en varkens prijshoudend meischapen en zwa re varkens kalm biggen duur. VENLO, 15 Maart. Eieren. (Coöp. Vei lingver.) Aanvoer 93O.C00 st., kippen- f 5.70 6.60, kleine f 5.205.70, eenden- f 66.70, ganzen f 22.90—23.90. ROTTERDAM, 16 Maart. Eieren. (Rot- terdamsche Cons. Veiling). Aanvoer 120.000 stuks. Prijzen kippen- f 5.507, eenden- f 66.75, ganzen- f 1416. (Rott. Veiling). Aanvoer 220.000 stuks. Prijzen kippen- f 5.456.80, eenden- f 5.20 —5.95. Vee. Ter markt waren aangevoerd 235 naagden, 14 veulens, 1426 magere runderen, 749 vette runderen, 273 vette en graskalve ren, 2778 nuchtere kalveren, 174 schapen of lammeren, 43 varkens, 223 biggen. De prijzen waren als volgtkoeien lw kw. 1171/2— i22y2 ct., 2e kw. 107V2100 ct.3e kw. 90—80 ct., ossen le kw. 112'/j117 Ys ct., 2e kw. 10090 ct., 3e kw. 80—70 ct.; stieren le kw. 95105 ct., 2e kw. 8575 ct., 3e kw. 65 ct. per Kg.vette kalveren le kw. 170—195 ct., 2e kw. 145—125 ct., 3e kw. 11090 ct., melkkoeien f210400, kalfkoeien f 2275—425, stieren f 185300, pinken f 160185, vaarzen f 165200, paar den f95170, hitten f95185, nuchtere kalveren f 10—16, fokkalveren f 17—28, biggen f 1528, overloopers f 3045. Vet vee en vette kalveren met matigen handel in alle kwaliteiten, 2e en 3e soorten tot afwijkende prijzen, melk- en kalfkoeien matig verhandeld. Goede soorten prijshou dend verkocht. Nuchtere kalveren met re delijken handel, doch prijzen over het alge meen iets lager dan vorige week. Biggen en pverloopers alsook paarden matig verhan- deld. ENKHUIZEN, 16 Maart. Totale haring- aanvoer van gisteravond 269.230 stuks (ruim 1346 tal) van 113 vaartuigen. Hoogste vanzst per vaartuig 47 tal. Laatste markt f 4.75. Heden goede vangst, maar lager prijs. De eerste 24 vaartuigen kwamen binnen met ge middeld 12 tal reepharing. Eerste markt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9