De rede van Mgr. Nolens. Voornaamste Nieuws m, Plaatselijk Nieuws. Oe zetel van Bloembollencultuur. Donderdag 18 Maart 1928 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16202 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad VERKOOP VAN „RUSTHOEK" TE BLOEMENDAAL. De oorsprong der tramstoringen bij radio-overbrenging. De automobiel-industrie in ons land. Varen bij Stormweer. Dr. P. J. BRÜCKMANN. T De invoer van bevroren vleesch. Traiu vertraging. Beplanting Lange Heerenvest. Opbrengst Weldadigheidsconcert. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht José Iturbf. Gevonden dieren en voorwerpen. DAMMEN. De abonnement rprij» bedraagt toot Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advert en tlëu 35 cents par regel Bi; 'contract belangrijke korting. Adverfentiën tusscben den tekst als ingez«noen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adv* tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C»j bij een ongeval met f O j bij verlies van een hand, f 1OC bij verlies van een f Cf] bij 'n breuk van f I|| verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 3U," doodelijken afloop: een voet of een oog: 1 lav, duim of wijsvinger: ÜU. been of arm: 1*11 m bij verlies v. een andere vinger. De verklaring door den leider der R.K. Tweede Kamerfractie, mgr. Nolens, giste ren bij het algemeen debat afgelegd, zal zeker met even groote belangstelling door heel het land worden gelezen als de aan dacht, waarmee de leden der Kamer haar aanhoorden. Daarvoor is reden; de katho lieke Kamerfractie is al sinds lang en niet het minst sinds 11 November 1925 de spil, waarom de Nederlandsche poiitiek draait. De rede van den katholieken leider zal om haar zakelijkheid zeker door het Room- sche kiezersvolk worden gewaardeerd. Zij hield zich verre van alle overdrijving, uit tarting van anderen, van alles, wat ook maar zweemt naar godsdiensthaat of niet eerbiediging van anderer overtuiging. Het was in den vollen en goeden zin een poli tieke rede en geen propagandaspeech, wel ke wij allerminst in deze moeilijke dagen kunnen gebruik i Klaar en helder is nog eens het Katholieke standpunt tegenover 't pauselijk gezantschap uiteengezel: van 1915 af door heel de Staten-Generaal als een landsbelang beschouwd, had heel de Kamer zich tegen opheffing behooren te verzetten als een onhoffelijkheid, welke nooit ver toond is in de buitenlandsche diplomatie. Voor de Katholieken was hier bovendien nog een eerzaak bij betrokken. Zóó hebben wij het allen gevoeld en de uiteenzetting van het standpunt der katho lieke Kamerfractie tegenover het amende ment-Kersten, door Mgr. Nolens gegeven, zal dan ook in katholieke kringen volledige instemming vinden. Hetzelfde geldt voor de daaraan toegevoegde verklaring over de motie met „de uiterste noodzaak". Te recht heeft mgr. Nolens zijn verbazing er over uitgesproken, dat men zich daarover ter linkerzijde zoo druk heeft gemaakt. Wat had men anders van de Katholieken verwacht? Die motie lag geheel in de lijn van dc groote Kamerrede van den katho lieken leider, waarbij het vooruitzicht der stembus van 1925 werd uitgestippeld en waarbij toen al reeds werd verklaard, dat van practische samenwerking met de so cialisten geen sprake kon zijn, alleen in •theorie van een mogelijkheid kon worden gesproken. Wij hebben er indertijd tegen over toentertijd door „Het Volkuitge sproken verwachtingen dadelijk op gewe zen, dat de katholieke leider nooit aan •m ..practische mogelijkheid van samengaan an Roomsch en rood heeft gedacht. Na drukkelijk heeft mgr. Nolens nu nog eens verklaard, dat de uiterste noodzaak be- teekent samengaan, wanneer er geen an dere uitweg meer is. Nu zal dan toch wel aile twijfel zijn opgeheven! Bovendien voegde mgr. Nolens daaraan, nog toe: gij doet alsof ik het in mijn partij voor het zeggen heb! Juist! Wanneer een besluit van zóó verre strekking voor de Katholieke Staatspartij als het samengaan met de so ciaal-democraten, genomen moest worden, rian zou men daarover toch zeker ook de partij zelf zich wel eens laten uitspreken! En die uitspraak zou niet twijfelachtig zijn, maar zich in overgroote meerderheid tot aan de uiterste noodza a.k erzetten. Nog op twee punten in de verklaring van mgr. Nolens willen wij wijzen, ten eerste op een leemte. De katholieke leider heeft - althans volgens de ons ten dienste staan de verslagen met geen woord gerept over de houding der christclijk-historischen tegenover het Gezantschap na 1918 aange nomen, Door den nu gestorven christ.-hist. leider, jhr, de Savornin Lohman en na diens dood door den heer Snoeck Henkemans, is en wordt stelselmatig beweerd, dat de oorspronkelijke opzet van het pauselijke ge zantschap nooit anders is geweest dan een tijdelijke instelling voor zoolang de oorlog tiuurde. Daarover, over het veranderen van het t ij d e 1 ij k in het p e r m anent karakter is het meeningsverschil tusschen de beide coalitiepartijen ontstaan. We moe ten toch aannemen, dat daaromtrent in zeven jaren tijds verschillende besprekingen zijn gehouden, dat men binnenkamers getracht heeft, elkaar van gelijk of ongelijk ie over tuigen, dat er veel gedaan is, om die ge vaarlijke klip in de wateren der coalitie te "inzeilen. Daaromtrent iets naders te ver nemen speciaal tegenover de publicaties in „de Nederlander" van den laatsten tijd, zou !;et Nederlandsche volk en vooral de kie zers buitengemeen interesseeren. Een tweede punt is de uiteenzetting door ingr. Nolens gegeven over de totstandko ming van het kabinet-Colijn. Wij vinden daarin een volkomen rechtvaardiging voor onze critiek op dit punt. De katholieke leider heeft het volgende verklaard: i lste, in Juli 1925 is door hem aan den lieer Colijn meegedeeld, dat de katholieke ministers uit een te vormen coalitiekabinet zouden treden, wanneer het gezantschap werd afgestemd; 2de, dit voornemen was reeds in de eerste helft van Juli aan de voor een ministerpost aangezochte heeren de Geer en Schokking meegedeeld en ten overvloede ook nog eens door den heer Colijn. Was het dan niet roekeloos om op zulk een basis een kabinet te vormen, heeft ook mgr. Nolens gisteren gevraagd? En de ka tholieke leider verwees voor het antwoord haar den heer Colijn. Dat is.o.i. onvoldoen de, De heer Colijn is niet in de Kamer; in de „Standaard" heeft de anti-revoL partij zich van dit belangrijk punt afgemaakt met de opmerking: de strijd over het gezant schap moest maar eens publiek worden uit gevochten. We hebben er al eens op ge wezen, dat dit antwoord absoluut onvol doende is. Mgr. Nolens zegt nu: de heer de Visser had na 1920 geen bezwaar om vóór het gezantschap te stemmen; daarop is de heer Colijn misschien afgegaan. Ook dit^ is niet overtuigend. Door de verklaringen van mgr. Nolens is nu komen vast te staan, dat de christelijk-historische Kamerfractie als zoodanig bij de kabinetsformatie in Juli 1925 over het gezantschap niet is gehoord; dat men dus op onvoldoende basis in zee is gegaan. Er is 'n getimmerte gemaakt van stevige binten en hechte muren; maar in de constructie van de fundamenten was een fout, een fout, die men kende, maar waar voor men de oogen dicht heeft gedaan.Het verwijt hiervoor treft in de eersj^ plaats den kabinetsformateur, maar ook de leiders der katholieke en chrisi.-hist. Kamerfrac ties, welke niet te voren overeenstemming op dit punt in het regeeringsaccoord heb ben geëisent, alvorens gezamenlijk in zee te gaan. Men is het ongeluk van 11 Novem ber roekeloos te gemoet gcloopen. Ook de belangrijke vraag waarom dc heer Colijn als kabinetsformateur in Juli 1925 werd aangewezen, heeft mgr. Nolens nog even terloops aangeroerd. Noch de lei der, noen de Kamerfractie is gezwicht voor een eisch, dat het de heer Colijn moest zijn, zei mgr. Nolens: dat is fantasie. Goed! Maar welke was dan de reden? „Wellicht deze," zei de katholieke leider, „dat men het terugkomen op eenmaal ge nomen, harde maatregelen het best kon overlaten aan den persoon, die de maatre gelen genomen had." Dit is toch wel een zeer magere verklaring om ons te overtui gen, dat een politicus, tegen wien en tegen wiens partij de stembus zich had uitgespro ken, moest worden aangewezen tot formateur van een nieuwe regeering, welke immers naar constitutioneele zeden zooveel mogelijk in overeenstemming moet zijn met de stem busuitspraak. Om die maatregelen te ver zachten was toch zeker niet een forma teursschap noodig. De zich opdoende moei lijkheden met het gezantschap hadden in ieder geval tijdens de formatie ieder voor uitziend politicus dienen te waarschuwen, om geen coalitiekabinet, in zich op een be langrijk punt verdeeld, over te leveren aan de oppositie in den persoon van den forma teur.' De rede van mgr. Nolens heeft de zwakke plekken in de formatie van het laatste coalitiekabinet wel heel zichtbaar bloot ge legd! Nu weldra een beslissing moet worden genomen betreffende de plaats, waar de zetel van Bloembollencultuur zal worden gevestigd, is het niet ongewenscht, een kort overzicht te geven van den stand van za ken en terloops eenige details van kant- teekeningen te voorzien. Het is de Algemeene Vereeniging, van Bloembollencultuur die in dezen te beslis sen heeft, want heft gaat om het gebouw, waar het bestuur van de vereeniging zal gevestigd zijn. Die beslissing zou vallen in de Maart-vergadering van de vereeniging, maar juist in verband met de voorstellen over de zetelkwestie is deze vergadering- uitgesteld, wijl het bestuur niet tijdig met zijn voorstellen gereed kon komen. De groote vraag is nu: in welke gemeen te zal de zetel van Bloembollencultuur ge vestigd worden? Er zijn in dezen twee candidaten: Haar lem en Hillegom. Een oogenblik heeft ook de gemeente Heemstede nog een gooi naar de waardigheid van bollencentrum gedaan, maar in een vergadering verwierpen de le den van Bloembollencultuur het voorstel om het bestuur in Sparenhout te vestigen, nadat reeds vroeger een aanbod om den zetel op het Valkenburgerplein te Heem stede te huisvesten was om hals gebracht. Bleven over Haarlem en Hillegom. Voor Hillegom zijn geporteerd de kwee kers en handelaren uit de streek Hillegom- Leiden. In dit belangrijk deel van de bol lenstreek zitten niet alleen de machtigste en rijkste bloembollenmenschen, maar zij vormen ook, zooals uit de stemming op bovenbedoelde vergadering bleek, bijna de helft van het ledenaantal der Algemeene Vereeniging. Bovendien heeft het gemeen tebestuur van Hillegom een royaal aanbod gedaan voor het geval de zetel van Bloem bollencultuur in Hillegom wordt gevestigd, de kweekers hebben onderling voor dat zelfde doel een aanzienlijk bedrag bijeenge bracht en de machtige bond van Bloembol lenhandelaren heeft zich ook achter het plan-Hillegom gesteld. Dat alles vormt een zware concurrentie voor Haarlem, dat eveneens prijs stelt op het behoud van den zetel van Bloembollen cultuur ^sn hoewel het idee om den zetel in Haarlem te houden wel een meerderheid in dc Algemeene Vergadering heeft, zal dit plan toch niet gehandhaafd kunnen worden indien tegenover de rijkdommen, die Hille gom aanbiedt, niets dan vurige wenschen door Haarlem geplaatst worden. Toen er sprake was dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur uit voering zou gaan geven aan haar plan een eigen gebouw te 'stichten en het niet zeker was, dat dit gebouw in Haa-lem zou wor den geplaatst, hebben wij onmiddellijk ge wezen op het gevaar, dat een mooi stuk Haarlemsche traditie verloren zou gaan. Geïmporteerde Haarlemmers voelen dat zoo niet aan misschien, maar ras-echte, oude Haarlemmers gaan groot op de geschiedenis van hun vaderstad en een harer glories is de wereldberoemde bollenhandel, waarvan de geschiedenis der 17e eeuw reeds ge waagt en die op zeker tijdstip van Haar lem's geschiedenis, aan ons goede Haarlem zelfs een zekere beruchtheid gaf door den dwazen tulpenhandel.. Haarlem's befaamdheid als bloembollen centrum dienen wij, zoo mogelijk, voor ons nageslacht te bewaren en hoewel Haar lem's goede naam als bloemenstad niei, staat of valt met het feit, of de zetel van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur in Noo^d-Holland's hoofdstad gevestigd is of niet, toch heeft dat weli beteekenis. Onwillekeurig toch wordt' de gemeente waar de zetel van d representatieve vereeniging in het Bloem bollenbedrijf is gevestigd, aangemerkt ajjj het centrum van den bollenhandel en dii eer aan Haarlem te houden 'n fer, dit vooral in het buitenland voor Haarlem va belang is is 'n offer waard. Er komt no; wal bij. De Haarlemsche Middenstand hee zich laten mobiliseeren voor het beho van den zetel in Haarlem, om de materiesld' voordeelen die Haarlem heeft van het feit dat de Algemeene Vereeniging hier eenige malen per jaar vergadert en vooral, omdat in de plaats waar de zetel gevestigd is, wekelijks een druk bezochte bloemenbeurs wordt gehouden. Men spreekt van 600 a 800 bollenmenschen, die aan de beurs bej zoeken, in Haarlem natuurlijk verteringe; maken en inkoopen voor moeder de vrou doen, bijaldien zij deze goede wederhel al niet persoonlijk mee naar Haarlem ri; den als zij naar de beurs gaan. Is dit ge tal van 600 a 800 beursbezoekers op beurs dag, in den glorieusen boomtijd, dien he; bloembollenvak nu doorleeft, wel juistj in tijden dat het minder goed gaat, is het aantal bezoekers natuurlijk minder Maar. niettemin is het behoud van den zetel "van Bloembollencultuur met bloembollenbeurs, voor Haarlem een offer, zelfs een vrij be-! langrijk geldelijk offer waard. Mits men zich ook in dezen van overdrijving weet vrij te houden. Haarlem moge voor het doel een geldelijk offer over hebben, den zetel tot eiken prijs te willen afkoopen is niet verantwoord. Dat intusschen het behoud van den ze tel voor Haarlem wat waard is heeft ook ons Haarlemsch gemeentebestuur begrepen en het is bereid de consequentie - van deze zienswijze te aanvaarden. Er zijn trouwens maar weinig raadsleden die niet iets voe len voor het behoud van den zetel van Bol- lencuituur voor Haarlem. Alleen zijn allen het njet eens over de wijze en de hoegroot heid van het te brengen offer. Dc een wil een gebouw in bruikleen afstaan, de ander wil het vinden in een subsidie. De goede wil van ons gemeentebestuur is nu belichaamd in de onderhandelingen, die gaande zijn om het Brongebouw aan de Al gemeene Vereeniging af te staan. Het Brongebouw is het eenige gebouw in Haarlem, dat ons gemeentebestuur op dit oogenblik voor het doel kan aanbieden. Te meer daar de Vereeniging het aanDod van de gemeente om gemeentegrond aan den, Kinderhuissingel of in het Kleverpark af t« staan niet aanvaardt, Het schijnt wel of de Vereeniging bijzon der gesteld is op het Brongebouw en nu doet zich de moeilijkheid voor, dat een groot getal raadsleden niets voelt vóór het afstaan van het Brongebouw. In de jongste geheime raadsvergadering in Haarlem werd over de kwestie van het Brongebouw gesproken met de bedoeling om zoogenaamd de neuzen eens te tellen. Dat wil zeggen, om eens te zien of een voorstel van B. en W. ons het Brongebouw aan de Algemeene Vereeniging aan te bie den, op een meerderheid in den Raad zal kunnen rekenen. Dc uitslag van die neuzentellerij was voor de meerderheid van B. en W. teleurstellend, want tweemaal werd een desbetreffend voorstel zelfs afgestemd. Het is dan ook geenszins zeker dat de Algemeene Vereni ging het Brongbouw krijgen zal. Veel zal m dezen van de houding van den Vrijheidsbond afhangen en wat die raadsfractie definitief doen zal is nog niet bekend. Dc motieven, die de raadsleden hebben om zich tegen het afstaan van het Brongebouw te verzetten zijn verschillend. De socialisten zijn er tegen omdat zij een gemeentelijke exploitatie van 't Brongebouw wenschen. Waar het hier de uitvoering van een hunner partij-program punten betreit, is aan verandering van standpunt in dezen niet te denken. Andere raadsleden echter zijn er tegen omdat zij met leedwezen zien, dat het Bron gebouw en vooral de tuin aan het alge meen gebruik wordt onttrokken. Dit gebouw en de tuin zijn uitmuntend geschikt voor vergaderingen, congressen en andere bijeen komsten. Voor dat doel willen zij die gele genheid behouden. Indien zij er echter niet op staan en dat is van die raadsleden niet aan te nemen dat gebouw en tui" in alle geval van gemeentewege worden geëxploiteerd, dan zullen die raadsleden wel gerustgesteld zijn door de in de N. Haar. Crt. van j.I. Vrijdag medegedeelde bijzon derheden omtrent de exploitatie van het Brongebouw, nadat dit door Bloembollen cultuur eventueel zal zijn aanvaard. Niet alleen immefs blijft de tuin voor vergade ringen en congressen behouden, omdat ook de Algemeene Vereeniging van plan is het gebouw te verhuren, behalve op beursdag (Maandag), maar zelfs zal er een aanzien lijke verbetering aangebracht worden, om dat in den oostelijken hoek van den tuin sen bijgebouw zal worden gesticht, dat te vens als concertzaal met ruim 1600 zitplaat sen zal kunnen dienen. Door dit bijgebouw zal de tegenwoordig gebruikte tuin maar weinig verkleind worden. De tuinhoek aan de oostzijde van het bestaande gebouw wordt nu haast niet bewandeld en het te stichten bijgebouw zal niet voorbij de plaats komen, waar nu de muziektent staat. De tuin, die nu bij "feesten gebruikt wordt, wordt dus bijna niet aangetast en zelfs zou het mogelijk zijn hem nog met een deel van het Frederikspark te vergrooten. Wij schre ven reeds dat deze veranderingen ons ver beteringen toeschenen, verbeteringen, die de gemeente misschien wel 25000 waard moeten zijn. Dit bedrag wordt door de Al gemeene Vereeniging gevraagd boven en be halve hat Brongebouw, opdat Haarlem een met het* Hillegomsche conourreerend bod zou kunnen doen op de Algemeene V erga- dering van Bollencultuur, waar over den zetel zal worden beslist. Indien de gemeehle met het geve^ van die 25000 subsidie te vens een regeling met de Vereeniging voor Bloembollencultuur kon treffen over de ex- oloitatie van het Brongebouw voor wat be treft de door de Vereeniging eventueel te maken overwinst op de exploitatie van het Brongebouw, zou, dunkt ons, voor het denk beeld veel te zeggen zijn; Zij toch, die in alle geval gemeente-exploitatie van het Brongebouw wenschen, mogen bedenken dat èn de exploitatie van "de Gemeentelijke Concertzaal èn de exploitatie van den Stadsschouwburg stroppen zijn voor de ge meentekas. Niemand behoeft er happig op te zijn nu ook nog het Brongebouw aan de hoede van de gemeente toe te vertrouwen. Wie alles goed overweegt, behoeft dus nog niet zoo bang te zijn om het Brongebouw bij behoorlijk geregelde overeenkomst aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur af te staan. Het is intusschen dus heelemaal niet zeker dat de raad het Brongebouw voor zetel van Bollencultuur zal afstaan. Op zijn best re kent men dat een desbetreffend voorstel 18 stemmen zal krijgen. Een weigering om bet Brongebouw af te staan nu is wel niet beslissend voor de vraag o£ de zetel van Bollencultuur in Haar lem blijven zal of niet, maar toch van heel groot belang. Het schijnt immers dat de Al gemeene Vereeniging vooral haar zinnen op het Brongebouw heeft gezet en bovendien begint de tijd te dringen. Er moet nu een beslissing over den zetel komen. De Hille- gommers dringen op een beslissing aan en ook de Bond van Bloembollenhandelaren. Stemt dus de Haarlemsche raad het Bronge bouw af en doet hij niet onmiddellijk een ander aanbod, dan is de kans groot dat in de eerstvolgende ledenverqadering de Ver eeniging voor Bloembollencultuur uit baloo- righeid besluit het aanbod van Hillegom te aanvaarden en daar den zetel van Bollen cultuur te vestigen. Er is wel geen doorsnee Haarlemmer of Haarlemsch raadslid dat per sé aan het Brongebouw vasthoudt als zetel van Bollen cultuur. Er kan. evengoed een ander bod worden gedaan. Maar de zaak staat op dit oogenblik blijkbaar zoo, dat de Algemeene Vereeniging vasthoudt aan het Brongebouw en dat het dus zeer de vraag is of een ander bod zal worden aanvaard. Bovendien dringt de tijd om een beslissing te krijgen en een afstemmen van het Brongebouw maakt nieu we onderhandelingen noodig en vordert dus tijd. Het is ons trouwens bekend dat er vele nlannen zijn, waarvan men meent dat ze Bollencultuur kunnen helpen. Wij noemden al reeds 't door de Vereeni ging afgewezen aanbod van grond aan den Kindtrhuissingel en Kleverpark; verder wordt het plan geopperd om door verbete ring van de tegenwoordige behuizing in de Gemeentelijke Concertzaal de Algemeene Vereeniging ter wille te zijn; er zijn er, die een qomplex gebouwen op het oog hebben in het centrum der stad en dat ten behoeve van Bollencultuur door de gemeente willen doen aankoopen; er zijn er die Sparenhout geschikt achten als zetel, en er zijn er, die de Algemeene Vereeniging willen lokken door een gemeentelijk subsidie te geven. Alzoo plannen genoeg, maar het eenige dat veel kans van slagen schijnt te hebben op een vergadering van Bollencultuur is de aanbieding van het Brongebouw. Noodzakelijk dat de raad het Brongebouw geeft, is het intusschen natuurlijk niet. Er staan nog andere paden open. Maar mocht de zetel niet in Haarlem ge vestigd worden, dan zullen velen in Haarlem zich tenminste de geruststelling kunnen ge ven, dat zij voor het behoud van den zetel hun best hebben gedaan. Dat het dan niet gelukt zal zijn. za 1 dan echter ook voor een groot deel worden geweten aan de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, want zelden was een onderhandelaar zoo stug en legde zooveel moeilijkheden in den weg als het bestuur der Algemeen^ bij deze onderhandelingen met het gemeentebe stuur van Haarlem. Ten overstaan van de notarissen A. Bert- ling en G. Wolzak te Haarlem en W. A. Dolleman te Velsen, werd gisterenavond openbaar verkocht het hotel-café-restau rant, genaamd „Rusthoek", benevens con certzaal, winkel en twee afz. opgaande bovenwoningen a. d. Bloemendaalscheweg hoek Kórte Kleverlaan, Nos. 2, 4 en 4a, te Bloemendaal, erven en terras, tezamen groot 7.23 A. Kooper werd de heer Overakker, make laar te Bloemendaal, voor 50.050. De bedoeling is de bovenhuizen, die tot op het oogenblik met het café geëxploiteerd werden, weer als bovenhuizen te verhuren. Verder ligt het in de bedoelng aan de Korte Kleverlaan eenige winkelhuizen te bouwen, terwijl op de plaats van de groote zaal van het café, waarschijnlijk 'enkele woonhuizen gebouwd zullen worden. Het is tevens niet onmogelijk, dat een klein gedeelte als café bestendigd blijft. Onderzoekingen in binnen- en bnitenland. Dit vraagstuk is in tal van plaatsen in bin. nen- en buitenland in studie genomen. Overal bleek dat het niet zoo eenvoudig was, als het soms leek en de resultaten die gepubli ceerd werden over het nut van dezelfde maatregelen, spraken elkaar dikwijls tegen Zeer verdienstelijk werk heeft de afd. Haarlem van de Ned. Vereen, voor Radio- telegrafie in dit verband verricht in samen werking met Je N.Z.H.T.M., schrijft de Tel. Bij de genomen proeven is komen vast te staan, dat de vervanging van de alluminium sleepstukken aan de trambeugels door kool- s"feepstukken een groote verbetering beiee- kende. Er zijn verder op enkele punten van het tramnet condensatoren met groote capaci teit tusschen rijdraad en aarde geplaast. Ook deze maatregel bracht verbetering, o s. zal zulk een condensator geplaatst wor den bij een slingersignaal bij een overweg te Bentveld. De condensatorplaatsing geschiedt met het oogmerk om eventueele voortplanting van hoogfrequente stroomen langs de geleiding te verhinderen. De firma Radiomij te Amsterdam heeft zich tot verschillende Duitsche tramdirecties en Radioclubs gewend om inlichtingen no pens dit vraagstuk, dat de radioluisteraars zooveel verdriet bezorgt. Door de gemeentetram te Karlsruhe wordt blijkens de door de Radiomij verzamelde gegevens tot hetzelfde resultaat gekomen als door de afd. Haarlem der N.V.V.R. is geconstateerd. D.w z. de oorzaak ligt in een zekere cri- tische inimum stroomafname voor lichtdoel- einden. Koolbeugels gaven ook hier ver betering. Het Duitsche vakblad „Radio für alle" komt tot een soortgelijke slotsom. De Frankforter en Karlsruher tramdirecties zingen ook den lof van den koolbeugel, ter wijl het „Reichsverband Deuischer Funk- haendler" concludeert: Electrische trams met koolbeugels, zooals in Frankfort a. M,, Nuernberg, Schwerin etc. veroorzaken practisch geen storingen in Radio-ontvangers. Radiomij heeft haar dossier in handen ge steld van den Ned. Bond van Radiohande laren. die zich in een circulaire tot zijn leden gewend heeft om nadere inlichtingen. Ter bestrijding der werkloosheid. Door de afdeeling Amsterdam van den Nederl. Bond van Part. Chauffeurs is voor het te houden congres van den Bond een voorstel ingediend ter bestrijding dïr werkloosheid hetwelk als volgt luidt: Er worden pogingen in het werk ge steld om: a. te geraken tot oprichting van filialen van buitenlandsche automobielfabrieken in Nederland. Daarvoor de invoerrechten van onderdeel^n zoo laag mogelijk te stellen en den uitvoer naar Ned.-lndië vrij le stellen van uitvoerrechten. b. om te geraken toi oprichting van een Nederlandsche automobielenfabriek en hiervoor »n verbinding te treden met b.v. de firma's Stork, Hengelo; Werkspoor, Amsterdam en Zuilen; Beijnes, Haarlem; Allan, Rotterdam; enz., wijst op het be roemde merk „Spijker" en acht een kapi taalkrachtige onderneming alleszins in staat een zuiver Hollandsch merk automobiel in te voeren. Men herinnert zich dat op 5 Maart j.I. de opvarenden der stoomtrawlers weiger den naar zee te gaan, met het oog op het weer. Daartoe was besloten in een spoed vergadering der IJmuider Federatie. Nadat we daaromtrent berichten gepu bliceerd hadden, stond de leider der be- moest worden, dat hij dit besluit ontraden trokken organisatie er op, dat meegedeeld had, omdat noch in den letter der collec tieve arbeidsovereenkomst, noch in den toestand van het weer op dat oogenblik, steun was te vinden voor een zoodanige handelwijze. Echter zond bedoeld bestuur, opnieuw zonder roedewerking der andere arbeiders organisaties die het arbeidscontract onder teekenden, dienzelfden dag een brief, waarin zij aandrong op een nadere regeling door gemeenschappelijk overleg, aan de vereeniging van reeders. In antwoord daar op heeft deze werkgeversorganisatie thans medegedeeld dat zij volstrekt afwijzend staat tegenover deze, plotseling omgewor pen moéilijkheid. In het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" is hedenmorgen kwart voor 10 overleden de zeer bekende Haarlemsche arts Dr. P. J. Bückmann Dinsdag was hij er ter verpleging opgenomen en onderging er gisteren een zeer ernstige operatie. Deze mocht helaas niet meer baten. Dr. Bückmann die reeds jaren lang in Haarlem gevestigd was was hier zooals van zelf spreekt, een zeer bekende persoonlijk heid. Die bekendheid h: d hij voor een zeer groot deel te danken aan het feit, dat hij reeds bijna 30 jaar verbonden was aan het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", waarvan hij geneesheer-directeur was. Aan het openbare leven nam Dr, Bück mann geen deel. Alleen heeft hij in de oor logsjaren door de vriendschap, welke hij on derhield met wijlen burgemeester Sandberg, er in toegestemd, zitting te nemen in ver schillende crisis-commissies. Dr. Bückmann was verder gemeente heel- en verloskundige, voorzitter van de Genees kundige Armencommissie en geneesheer- commissaris van het Zanderinstituut. In deze laatste functie vooral heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Overbekend is het, dat juist door zijn onverpoosd ijveren het Zanderinstituut, Jat voorheen gevestigd was op den hoek Kleine HoutwegBad huisstraat. ondergebracht werd in het St. Elisabeth's Gasthuis. Dit is eenige maanden geleden geschied en dr. Bückmann, die toen de voldoening mocht smaken, de nieuwe inrichting in het Gasthuis officieel te ope nen, werd bij die gelegenheid hartelijk ge huldigd door mr. J. N. J. E.-Heerkens Thijs- sen, namens het college van regenten van het Groote Gasthuis en door dr. L. C. Kets bergen. Dc eerste wees er toen met groo ten nadruk op, dat^juist door de stuwkracht en den ijver van dr. Brückmann het Zander instituut in het Gasthuis was ondergebracht. In verband met een herhaald verzoek van het gemeentebestuur van Velsen aan de regeering om ten behoeve van de rechtstreeksche invier van bevroren vleesch te IJmuiden, de gemeente Velsen te verklaren tot „eerst kanton van invoer", brachten gisteren de heeren Mr. L. Lie- taert Peerbolte, directeur-generaal van de Volks-gezondheid. Dr. H. C. L. E. Berger, hoofdinspecteur der Volksgezondheid, bei den belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeuringswet, een bezoek aan. deze gemeente. Met het gemeentebe stuur brachten de heeren o.a. een bezoek aan het koelhuis „Frigo". het lokaal van de gemeen/te vleeschkeuringsdienst enz. Bovendien maakte het gezeischap een autotocht door de gemeente, waarbij meer dere woningblokken van de woningbouw verenigingen werden bezocht. Gisteravond ongeveer 7 uur raakte op den Bronsteeweg van een tram, een elec trische kabel in brand, wat tot gevolg had, dat de tram even voorbij de halte Blauwe Brug niet meer voort kon en een sterke brandlucht verspreidde. Een volgende tram duwde hem daarop voort en zette hem bij de halte Den Hout, op een dood spoor. Later is de tram opgehaald en naar de Remise vervoerd. De dienst had door dit kleine incident een weinig vertraging. Met de beplanting aan de Lange Heeren vest is men thans gereed. Men heeft daar op verschillende plaatsen fraai heestergewas neergezet, terwijl langs den geheelen wal kant hier en daar jonge boom en zijn ge plant. Het geheel is door graszoden afge zet en het geeft de omgeving een schoon aanzien. Naar we vernemen hebben de eigenaars van de langs den walkant gemeerd liggende roeibootjes, aanzegging gekregen deze te verplaatsen, met het oog op een mogelijke vernieling van den grasberm. Het batig saldo van het Weldadigheids concert, gegeven 16 Maart door het orkest onder leiding van Joh. Steenman ten voor- deele der Centrale Vacantiekolonies afd. Haarlem, bedraagt 401,67, Een kwestie omtrent het herstel van des Muider-Zeedijk. ft'atersnoodschade voor de Spoorwegen. Willem Mengelberg, doctor honoris causa van de Columbia-Universitejt te New-York. Tweede Kamer. Bijeenkomst van het z.g. Seniorenconvent. Het Hoofdbestuur var het Roode Kruis gaf een bedrag van 200.000 voor de slachtoffers van den Watersnood. Verslag der Bezainigingscommissie. Regeeringtevoorslel ingediend om den gezantschapspost bij het Vaticaan weer op de begrooting te brengen. Vacantie-kaarten met Paschen en Pink steren. Het Ned. Elftal voor den wedstrijd tegen Zwitserland op 28 Maart a.s. gekozen. Te Haarlem is overleden dr. P. J. Bück mann, geneesheer-directeur van het Heken- buis „St. Joannes de Deo." Een stoomschip der Sovjets, beladen met geweren en munitie, wordt te Takoe in be slag genomen. De nitsluiting in de Engelsche machine industrie, waarvoor gevreesd werd, zal ver moedelijk niet doorgaan. Voor de bestudeering van het probleem der samenstelling van den Raad van den Volkenbond zal een studiecommissie wor den benoemd, waarin ook Dnitschland zal zijn vertegenwoordigd. Minister Ponllet over de daling van den Belgischen franc. Bisschop Zadrawitsj is door de rechtbank te Boedapest buiten vervolging gesteld. Zie verder ook Laatste Nieuws. t Barometerstand 9 uur v.m.: 765 Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.38. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro* logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Maart. Hoogste Barometerstand 767.5 m.M. te Thorshavn. Laagste Barometerstand 758.1 m.M. te Coruna Verwachting van den avond van 18 Maart tot den avond van 19 Maart. Meest zwakke noordoostelijke tot ooste lijken wind, afwisselend bewolkt, droog weer, lichte vorst 's nachts, overdag zelfde temperatuur. De beroemde Spaasche pianist, José Iturbi, die verleden jaar met zooveel suc ces een concert alhier gegeven heeft, geeft \rijdag 19 Maart a.s. één enkele piano avond in den Stadsschouwburg, alhier. De pers is overal vol lof over zijn optreden. Moge het Haarlemsche publiek in grooten getale opkomen, om deze eminenten pia nist te hooren. W. Plantje, Camphuysstraat 16, rijwiel- bel. merkF. Hoyer, Westerhoutstr. 7, Engelsch bankbiljet Politiebureau, Smede- straat, balHartsuiker, Miidenweg 46, zw. witte poes, Fauna Riemers, 'Prins Hendrik straat 42, grijze poes, idem v. d. Heuvel, Schoterweg 31, zwarte poes, idem F. v. d. Pol, Voortingstraat 2, R.-K. Kerkboekje W. Groenendaal, Brouwersstraat 9 zw., hor logeketting A. de Ridder, ERozenstraat 41, muts C. Wit, Viersterrenstr. 18, pakje zijde E. Cassin, A. L. Dyserinckstraat 73, auto- plaatj; M. Hovenier, Heerensingel 129 c, stu dentenpet Politiebureau, Smedestraat, da- mesm'jwielW. Breuker, Kruisstraat 12, handtasch m. i.Politiebureau, Smdestraat, vrouwenzak mu. R.-K. DAMBOND. Naar wij vernemen, sluit de R -K. Damver- eeniging „St. Petrus", te Wilnis, zich per 1 Juli bij den Ned. R.-K. Dambond aan. PRIJSUITREIKING DISTRICTS KAMPIOENSCHAPPEN, Vrijdagavond a.s. vindt in het clubgébou-.t van „Ons Genoegen", aan den Zijlsingel (in gang Brouwerskade) de prijsuitreiking plaats van de in de districtskampioenschappea behaalde medailles. Na afloop gaeft W, N, Stuifbergen een simultaan-séance voor de leden van den Haarlemschen Districtsbond. Aanvang 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1