De Steger Centrale Vos Rouwens Smedestr. 38 m HAARLEM, KANTONGERECHT. Officieele Hoover Agenten DE SPAARNEBANK Schilderijen-veiling. Verkeersregeling in de Kleine Houtstraat. BURGERLIJKE STAND. Administratie Posterijen en Telegrafie. Onbestelbare stukken. Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs Haarlem. f Commissie van Toezicht op liet Lager Onderwijs te Haarlem. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Begrafenis J. Preijde. De Stille Omgang. Mia Peltenburg. Begrafenis J. J. Houkes. DE MELKPRIJS VERLAAGD. Radio-Peilinrichtingen in Nederland. Telefoon 15497—22156. Het kampeerverbod te Zandvoort. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. VELSEN. Berichten uit onze vorige oplage. De belasting-ontduiking aan de mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven. DE VOLKENBONDS VERGADERING. De zitting verdaagd tot September a.s. ioi15/16 AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT «e- vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of artder op zicht niet tevreden zijt, zegt bet óns. 5000 kanarievogels verbrand. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Hoe de zomergranen te ontsmetten? UIT ONZE OOST. Ontvreemding van officieele stukken. In het Brongebouw begon gisterenmorgen de kunstveiling van een kapitale ceHectie schilderijen uit verschillende particuliere verzamelingen. De belangstelling was niet buitengewoon f-'oot te noemen. Meer dan 25 kijk- en kooplustigen waren er niet aanwezig en r nder hen bevonden zich voor het meeren- c'eel natuurlijk de makelaars met de op drachten in handen. Over 't algemeen werd slap geboden, slechts nu en dan kwam er enkele span ning in het opjagen van den prijs. Toch konden maar weinige stukken het boven 't middelmatige brengen en dat waren enkele stukken ven meer bekende meesters. „In het bosch", van Th. de Bock. bracht het tot 1150; „Boerderij bij Renkum", van denzelfdcn meester tot 660. Verder gingen van Th. de Bock: „Aan den rand van het bosch", voor 400; „Boschw^g" v oor 175; en twee landschappen voor 150 en 200. Van Louis Apol waren 4 schilderijen ver tegenwoordigd. „Winter te Dordrecht ging voor J 950; „Winter bij den molen" voor j 680. J. Bogaerts was er met twee stukken, waarvan „Bloemen in vaas" een gretigen kcoper vond voor 605 en „Viooltjes in gemberpot" voor 210. Vlug van de hand gingen Je 4 stukken van A. H. BakkerKorfi „La couturière" bracht oo 625; „Bekentenissen'" 350; „Bij het vischglas" 235 en „Poetser/" 200. Een „Ir. den Kloostergang" van J. Bosboom was tcgeef voor 390, evenals zijn Kerkinterieur v oor f 380 Verder werden geen belangrijke prijzen besteed, behalve dan „De St. Paul" van J. C. W. Cossaar voor 610 en „Bij de Vecht"' van Fred J. du Chattel voor 310. De overige schilderijen van de ruim 120 die des morgens geveild werden bleven be neden 't middelmatige, 80, 126, een enkele maal 200 gulden, meer niet. Vermelding ver dient de vervroegde veiling van „Aan de Riviera" van J. Stephenson, een kapitaal werk, dat ging voor 70, Op een ander oogenblik had het zeker veel en veel meer opgebracht. De verkoo- ping verliep kalm, enthousiasme was er niet veel, misschien hing dit ook af van een mindere belangrijkheid der eerst te veilen stukken. De twee vereenigingen van de Kleine Kleine Houtstraat hebben van B. en W. ont vangen een ontwerp met schets voor een nieuwe verkeersregeling in de Kleine Hout straat. B. en W, vragen advies over het plan; de Kleine Houtstraat door alle voer tuigen te laten berijden vanaf de Gasthuis- vest naar de Anegang. Deze week zullen de besturen der beide KI. Houtstraatvereeni- gingen vergaderen, om over deze kwestie van gedachten te wisselen; van den uitslag zal aan B. en W. rapport worden uitge bracht. Ondertrouwd: 16 Maart: D. J W. Vader en J. H. Lindeman 17 Maart: J. M. Speenhoff en M. H. v. Herwaarde P. Gerrits en D. W. Molitoor, J. C. Fabels en A. P. J. v. Gelder M. Jansse en E. A. v. Arkel J. M. Bulters er. N. Dijt J J. Smit en A. Jansen P. W. Diekmann en C. J. v. Kesteren. Getrouwd: 17 Maart: P. C. van Beugelinfi en H. J. Staphorst; T. v. d. Plaats en M. E. Hesseler; J. T. Andringa en M. H. v. d. Berg; H. Zeulevoet en A. Boukes; M. Booiman en M. J. Mentjox; E. Waleveld en W. Germeraad. Geboren: 14 Maart: d. van M. G. Reiber- Nan; d. van D. Meijer-Dobber; 15 Maart: d. van C. Verhagen-v. Meel; 16 Maart: d. van M. C. Borst-Pletting; d. van C. E. T. Schaffers-Schreuder; 17 Maart; d. van N. Koch-Moser. Overleden: 16 Maart: J. Gijlswijk, 83 Garenkokerskade. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft der maand Maart. Binnenlandsche Brieven: den heer P Boeree, Haarlem; J. Benes, Arkel; Boekhandel Bladergroen, Haarlem; den heer De Roode, Tilburg; Bur. De Tele graaf Amsterdam; Bur. Stads-Editie, Haar lem; Bur. Haarlem's Dagblad, Haarlem; Dir. sterdam; mej. M. Honig, Amsterdam; den heer heer G, Groeneveldt, Den Kaag; mej. Huis man. Amsterdam; den heer M. Hausa, Am sterdam; ej. M. Honig, Asterdam; den heer Konings, Amsterdam; Kleyn's Boekhandc', Schoten; den heer J. Mittemeyer, Den Haag; mej. A. Mol, Amsterdam; Nieuwe Haarl. Cou rant, Haarlem; Nieuwe Sociëteit, Haarlem; Procureur-Generaal, ^Arnhem; Pensioenraad. Den Haag; den heer P, de Reydt, Helmond; mej. S Schutte, Velseroord; Jonkvrouwe van Tets, Zeist; den heer F Termaat, Amster dam; den heer G. Vermeulen, Den Haag; den heer C Vinke. Bunschoten; den heer W Volders. Amsterdam; mevr. Voorhoeve, Haarlem; mej. A. Veiger, Amsterdam; den heer J. de Winter, Amsterdam; Wildhagen, Haarlem. Binnenlandsche Briefkaarten: Mevr. M Backer, Amsterdam; mej. v. d. Burg. Haarlem; den heer C, v. d. Voort, J. Groenenberg Helder; den heer G. Groe- neveld Amsterdam; den heer v, Hengel, Amsterdam; den heer W. van Leeuwen, Haarlem; den heer J. Molenaar, 'Alphen; No- feboom. Leiden; den heer Verzijlberg, Buitenlandschc Brieven: Mej. K. Kissel, Gernsheim; mei M. Par sons, U. S. A.; mevr. J. Theunisse, Paris. Bmtenlandsche Briefkaarten: Mevr. Ader. Nancy; mej. S. Chollet Cou- turiere. Prilly; mevr de Goede, Leipzig; den heer Harloff, Hamburg; 3 briefkaarten zon der adres. Men wordt verzocht oip het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij on bestelbaarheid kunnen worden teruggezon den. Voorts is het gewenssht alle per post te verzenden stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Het eindexamen van de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs zal plaats hebben op Maandag 22 Maart, Dins dag 23 Maart, Dondeid.'g 25 Maart, Vrij dag 26 Maart, Maandag 29 Maart en Dins dag 30 Maart, telkens des avonds van 7 9'A uur. De Commissie van Vertegenwoordigers uit den Handel, die het eindexamen zal bij wonen bestaat uit de heeren J F Hulswit. directeur van de Haarlemsche Machinefa briek, J. K. Moojen, administrateur van de werf „Conrad"' en Th J M. A. Wesler- woudt, directeur van de Spaarne Bank. De Commissie vergadert op Maandag 22 j Maart 1926 des avonds 8.30 uur ten Stad- huize De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling verslag over 1925. 4. Aanbeveling in de vacaturen: 1. de heer E. G. A. L. ter Haar, groep E, (overige inwoners der ge meente). 2. Mevrouw H. ZwierVenekamp, groep B, (ouders van leerlingen eener bijzondere school), 5. Bestuursverkiezing voor 1926. o. Rondvraag. Gisterenmorgen werd onder zeer groote be langstelling te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. Preijde, in leven oud-raadslid der gemeente Heemstede. De H.H. Uitvaartdiensten werden gehou den om half 8 en kwart over 8 uur. Te kwart voor 9 werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door den ZVer Eerw. Heer Pastoor H. A. V. IJzermans, met assi stentie van de Wel Eerw. Heeren Kape laans J. L. C. Witkamp en P. J. M. Hes- j kens. Op het kerkhof achter de kerk vond daarna de ter aarde bestelling in het fa miliegraf plaats. De baar werd gedragen door de leden van het kerk- en armbestuur. Het zangkoor voerde verschillende ge zangen op indrukwekkende wijze uit, terwijl de plechtigheden op het kerkhof eveneens werden verricht door pastoor IJzermans. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, Wethouder Dr. E. A. M. Droog; De raadsleden Breed en v. d. Erf en ver tegenwoordigers van verschillende vereeni gingen. Ook dit jaar zal de rijwielstalling aan het station te Haarlem wederom vanaf Jialf vier geopend zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s., den nacht dat de Stille Omgang wordt gehouden. Wie dan gebruik maakt van den trein kan daar dan zijn fiets staUen. Vrijdag 26 Maart a.s. zal Mia Peltenburg zich doen hooren op een Gem. Orgelconcert in de Gem. Concertzaal. George Robert zal haar op het orgel begeleiden en ook eenige solo nummers ten gehoore brengen. Gisteren is op de R.-K. Bcgraafpl. te Scho ten de heer J. Houkes begraven, die Zater dag j.l. in de zagerij „Het Nieuwe Fortuin" door een docdelijk ongeluk werd getrof fen. In de parochiekerk van St. Elisabeth en Barbara werd de uitvaartmis opgedragen. De stoet vertrok van het sterfhuis, waar heen het lijk gisterenavond van het gast huis werd vervoerd. De absoute werd ver richt door den Weleerw. heer Goes. Een drietal kransen van de buren, de d'rectie en het personeel van „Het Nieuwe Fortuin" dekten de baai Namens de fami lie werden de talrijke belangstellenden be dankt voor de laatste eer, den overledene bewezen. Met ingang van heden wordt de melk prijs wederom 1 cent per liter verlaagd en op 15 cent per liter gebracht. In een tijds verloop van vier weken is de melk 4 cent per liter goedkooper geworden. Binnen zeer korten tijd zal Nederland een 'instelling van buitengewoon veel nut voor de internationale scheepvaart rijker worden, zoo meldt de „Maandagbode", waardoor ons land eigenlijk in een reeds zeer lang ge voelde behoefte zal voorzien. In andere landen bestond toch al lang de mogelijkheid voor gezagvoerders van met draadlooze telegraaiinstallaties uitgeruste schepen, die zelf niet over een draadloozen richtingzoeker beschikten, zich zelf vanaf het land te doen peilen waarna zij hun plaats op zee heel nauwkeurig aan de hand der ontvangen gegevens berekenen kunnen. Door onze regeering is nu een contract ge sloten met twee eigenaren van draadlooze stations te IJmuiden en Maassluis, welke hunne installaties hebben doen veranderen door Radio-Holland teneinde deze dienst baar te maken aan de peilinrichting. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Ree- dersvereeniging, als meest belanghebbende bij deze nieuwigheid, op haar beurt weer eene bijdrage in de kosten van den Staat verleenen. De verbouwing en inrichting van de peil- stations zijn thans in een zoo vergevorderd stadium gekomen, dat na wekenlange goed geslaagde proefnemingen binnen een paar weken de aankondiging der indienststelling in de internationale berichten aan zeevaren den verwacht kan worden Het bezwaar, dat alleen het Station Sche- veningen of het hem vervangend station IJmuiden langs radio-telegrafischen weg mag antwoorden op aanvragen van zich op zee bevindende schepen, welke eene peiling aanvragen, waardoor allicht vertraging in de beantwoording zou kunnen ontstaan, heeft men ondervangen door beide peil- stations rechtstreeks telefonisch met Sche- veningen te verbinden, waardoor dit opont houd tot een minimum beperkt blijft. Dat van deze inrichtingen bij eenige voortschrijdende bekendheid onder de zee varenden een zeer druk gebruik zal worden gemaakt, lijdt geen twijfel, omdat eener- zijds zooals gezegd voorzien wordt in eene lang gevoelde behoefte en anderzijds het aantal schepen met radio-stations hand .over hand toeneemt. Verkoopen zonder boekhouding. Een koopman hier ter stede had 230 H.G. lood en 130 K.G., die ten nadcele van de Rijkstelefoon waren verduisterd, van twee hem onbekende personen gekocht en later weer verkocht, zonder, volgens art 437 W v. S. deze verkoop behoorlijk te registreeren Bedoelde A. F. had reeds meer dergelijke overtredingen begaan en stond volgens de politie bekend als iemand, die kocht wat los en vast was. Daarom eischte het O.M. daar geldboeten voor vorige overtredingen blijkbaar niet hadden geholpen, voor het eerste feit, opkoopen, een heebtenisstraf van twee maanden en voor het tweede feit een geldboete vaii 25subs, 25 dagen hechtenis. Uitspraak: voor het eerste ten laste ge legde 14 dagen hechtenis, voor het tweede een boete van 10.subs. 10 dagen hech tenis. Een andere overtreder van art. 437, W. v. S. had katten gekocht en verkocht zon der registratie Het O. M., gelet op de on gunstige inlichtingen over beklaagde, zeke ren J. L., te Haarlem, vrceg een zware straf: 80 boete subs. 20 dagen hechtenis. 1 De kantonrechter veroordeelde hem tot ten boete van 50, subs, 5 dagen. 'lil;!)/!1/: i'i'il'ii/l „MELK". Een melkhandelaar, M. de R., hoorde ter zake van het feit, dat hij melk met 20 pet. water, voor volle melk verkocht, 80 subs. 10 dagen tegen zich eischen; hij werd veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen H. B., te Schoten, vond 13 pet. water in zijn melk voldoende. Hij was voor dezelfde overtreding reeds meermalen beboet waarom het O. M. 100 eischte subs, 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 75.subs 10 dagen; den volgenden keer kon hij op hechtenisstraf rekenen. MIDDELEEUWSCHE ZEDEN. Een hoofdpijnlijder was op aanraden van vrienden naar een soort wonderdokteres gegaan, om genezing voor zijn kwaal te vinden. Deze dame, M. B„ Vr' zalf, die eerst te middernacht door de volle maan beschenen moest worden; daarna zou inwrijven met het goedje onfeilbaar helpen, Aangezien de dokteres dergelijke practjjken meer bedreef, mar nooit betrapt kon worden, vroeg het O. M. een hechtenis straf van 14 dagen. Uitspraak 5 dagen. Wij wezen er reeds op, dat er weinig kans bestaat op vernietiging van het Zandvoort- sche raadsbesluit inzake het kampeeren. Zooals men weet heeft eeif groep zich tot de Kroon gewend met verzoek, de vernieti ging te willen voorstellen van het door den Raad aangenomen kampeerverbod. Thans meldt ook de „Tel.", dat in bevoeg de kringen vernietiging niet waarschijnlijk wordt geacht, omdat het raadsbesluit niet in strijd is met de wet en het middel van vetnietiging wegens strijd met het algemeen belang, slechs in uiterste gevallen wordt toegepast. Begin van brand. In hotel Nummer Een ontstond een begin van brand, dat door zeer spoedig en juist ingrijpen der brandweer in den aanvang gebluscht werd. Als de lente komt. Men is thans van ge meentewege weer bezig het grasperkje om de muziektent op het Willemsplein in orde te maken. Het is wel erg, dat dit, het eenige plantsoenwerk in oud-IJmuiden, elk jaar niet alleen opnieuw beplant moet worden, maar zelfs de ondergrond telkens opnieuw aange legd. Ongeluk bij en sluisbouw. Dinsdag avond is op het terrein der werken voor den sluisbouw een zandtrein op het eindpunt der rails doorgereden De machine stortte onge veer 1 meter naar beneden Persoonlijke on gelukken hadden er niet bij plaats. R. K. Metaalbewerkersbond. Woensdag 16 Maart, hield de R. K. Metaalbewerkers- bond afd. IJmuiden een ledenvergadering. De voorzitter opende deze met den Christelij- ken groet en heette allen welkom, in het bijzonder den Geestelijke adviseur en den hoofdbestuurder Steinmetz; alhoewel deze vergadering niet zoo voltallig was als de vo rige, sprak hij toch zijn voldoening uit over de opkomst De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. De Geestelijke Adviseur had hel genoe gen drie nieuwe leden te mogen installeeren, wat hij dan ook deed met den wensch, dat zij getrouwe leden mochten blijven van hun R. K. Organisatie De penningmeester brengt dan verslag uit van de kosten van de j.l gehouden feest avond, zijnde een bedrag van 119.68. De secretaris van de propagandaclub brengt verslag uit van den arbeid dier culb en deelde mede, 10 nieuwe leden te hebben verworven en dat er wederom 6 nieuwe Iv den zijn aangezocht. Dè voorzitter spreekt er zijn voldoening over uit, en wil de eerst volgende vergadering komen met concreet voorstel voor ons nieuwe vaandel. Als afge vaardigde voor de Bondsvergadering is be noemd de heer F. Strijbcs en als reserve de heer P. Verdun. De heer^teinmetz geeft een breed betoog aangaande het Hoogovenbedrijf en de We reldmarkt van IJzerproductie, mede in ver band van de aan het Hoogovenbedrijf opge richte fabrieksvereeniging en spoort een ieder aan de arbeiders daai werkzaam, onder te brengen in de R.-K, Metaalbewtikersbond De Geestelijke Adviseur vraagt aan de aan wezige leden van IJmuiden, om wanneer straks de Volksbond hen roept ter vergade ring, allen daar present te zijn, daar er een belangrijk punt zal besproken worden. Na nog verschillende heeren in de rondvraag van antwoord te hebben gediend sluit dc voor zitter deze ganimeerde vergadering met den Christelijken groet. Personalia, In Haarlem behaalde mej. K. Glas van hier het diploma van 1ste Cou peuse Costumière Leerares. Verbrand, Deze weet trok het twee jarig dochtertje van den heer de V., terwijl zij bij haar moeder zat, de theepot om en kreeg de gehcele inhoud ovei het armpje. Na eerst een noodverband gelegen te heb ben, heeft daarna de spoedig ontboden ge neesheer het armpje verbonden, hetwelk ge heel met brandwonder wa? overdekt. Men kan toch niet te vdorzichtig zijn. Slachting. Bij den landbouwer M. aan de Hoofdvaart heeft een hond 'n ware slachting gehouden onder de schapen die in het land liepen, 's Morgens lagen er niet minder dan vijf verscheurd en later zijn er nog drie aan de gevolgen overleden. De eigenaar van dit bloeddorstige dier was spoedig bekend, maar deze was bereid de schade te vergoeden. Gouden bruilof! Dij heer W. v. d. Does en Mej v. d. DoesSnijuers hopen Vrijdag 26 Maart hun gouden huwelijksfeest tc Vie ren. Ongeluk. De heer P. H„ wonende aan den IJweg, had het ongeluk zoodanig met z'n fiets te vallen, dat hij zich beduidend bezeerde aan het hoofd Hoe raar of hij te recht kwam, bewijst wel, daar van zijn rij wiel bijna niets meer heel was. Noodlottige val. Dinsdagmiddag had de schilder D. bij den landbouwer C. aan den Hoofdweg alhier, terwijl hij werkzaamheden aan een gebouw verrichtte, het ongeluk van een ladder te vallen. De ontboden genees heer constateerde lichte hersenschudding. Woest rijden. Het woeste rijden met auto's en motorrijwielen in de kommen der dorpen in Haarlemmermeer gaat de perken weer te buiten. Dinsdag passeerde door Hoofddorp een auto met een zoo groote snel heid (ongeveer 80 K.M.) dat er groote schan de van gesproken werd. Vele personen, die zich op den weg bevonden, stoven verschrikt opzij en door de opgejaagde groote stofwol ken was de kilometervreter door de politie niet meer te, onderscheiden. Ernstig ongeluk, Naar wij vernemen is de toestand van Mej G. te Nieuw-Vennep alhier, die bij een huiselijke twist door het gooien met een riek in het been werd ge troffen en ernstig verwond naar het zieken huis in Leiden werd overgebracht, nog vrij wel onveranderd gebleven Door de operatie, die zij heeft ondergaan, zal het nog wel eenige dagen duren eer de vrouw het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Gas voor klein-industrie en verwar ming. De commissie voor gas en water adviseert B. en W. aan den gemeenteraad voor te stellen, zulks onder intrekking van den bij raadsbesluit van 12 Januari 1926, vastgestelden prijs van het gas voor indus trieel gebruik en voor verwarming van groote en gemeente-gebouwen, den prijs van het gas voor klein-industrie en verwarming, bij levering over een afzonderlijken meter, waar voor de verschulldigde meterhuur moet wor den betaa d. vast te stellen als in het door haar samengestelde tarief is aangegeven. Volgens dit tarief moet bij een jaargebruik van 1 t/m. 2400 M3 5 cent per M3 worden betaald. Voor iedere volgende 1200 M3 wordt de prijs iets lager, totdat tenslotte bij een jaargebruik van 10801 t/m. 12000 M3 een bedrag van f 472.80 moet worden betaald, plus 3.4 cent voor eiken M3 boven de 10800 Aan B. en W. wordt voorts de bevoegdheid toegekend, om voor de levering van meer dan 12000 M3 per jaar afzonderlijke over eenkomsten aan te gaan, waaraan in elk geval mededeeling wordt gedaan aan den gemeente raad. B. en W. kunnen zich met het advies, van de commissie vereenigen en stellen den raad voor dienovereenkomstig te besluiten. MAASTRICHT 16 Maart. Voor de Rechtbank te Maastricht werden behandeld dei belastingontduikingen aan de mijn „Laura- en Vereeniging" te Eygelshoven. Het eerst had zich te verantwoorden de heer P. H. R. Pierre, Directeur-Generaal der mijn en tevens grootste aandeelhouder Uit het getuigenvehoor blijkt, .dat de Direc teur, behalve een tractement van 33.000 nog 29.000 tantiemes per jaar toucheerde, waarbij dan nog representatie kosten wer den vergoed. Beklaagde had o.a. als tantiemes naar een belang van 23.000 aangegeven, dus 6000 tc laag. Hij verantwoordde zich, dal de representatiekosten veel hooger waren, dan hij vergoed kreeg en dat cr beursver- lies was geweest. Het O, M. door Mr. Kneepkens waargenomen, is van oordeel, dat hier een opzettelijke valsche aangifte bij de Inkomsten-Belasting heelt plaats ge had Hij heeft zijn tractement als direceur te laag aangegeven en hij mag niet zeggen dat zijn tantiemes maar 23.000 per jaar bedragen, als zij in werkelijkheid een bedrag van 29 000 vormen. Er was geen beurs- verlies, alleen een lagere koerswaarde. De heer Pierre is directeur-generaal van de mijn „Laura en Vereeniging." Evenals het vorige jaar is bckl. te „nonchalant" in zijn opgaven geweest. Bekl. heeft gedacht: „ik zal het maar opgeven, zij kunnen het toch niet na~ekenen". Toen spr. he.t ver weer van bekl. vernam, had hij gaarne in zijn goede trouw geloofd, doch hij werd niet in de gelegenheid gesteld om de opgaven te vergelijken. Toen heeft de justitie de boeken in beslag genomen en de zaak aan gebracht. Er zijn opzettelijk «njuiste opga ven gedaan; ook het vorige jaar zijn op die wijze aan het Rijk duizenden guldens scha de gedaan. Iemand met zulke salarissen en met zulk een standing, moest het goede voorbeeld geven, Spr. acht bekl, schuldig aan het opzettelijk doen van een valsche aangifte voor d^ inkomstenbelasting en eischt twee maanden gevangenisst~ai\ Hierna heeft zich voor een zelfde feit te verantwoorden A. H, L. Gadiot, 50 jaar, hoofdingenieur, Mijndirecleur der mijn Lau ra en Vereeniging, te Eygelshoven. Beklaagde had inkomen van 22.000 aan salaris en 13.000 aan tantièmes, en had voor de Inkomstenbelasting opgegeven res pectievelijk maar 16.000 en 11.000, voor het jaar 1923'24 en ook voor het jaar 1924 '25 heeft beklaagde maar zooveel opge geven. De Inspecteur der belastingen zegt, dat beklaagde volgens de boeken in ge noemd jaar een inkomen had van 22.800 aan salaris en 13.880 aan tantièmes, dus in totaal een bedrag van 36.680. Het O.M. wil in een vóórwoord even zeggen, dat er geïnsinueerd was dat ook dc directeur Schweitzer een te lage aangifte hvl gedaan, doch dat hij nog net op lijd de geiden had gerestitueerd, doch sp-eker wil even con- stateeren, dat de heer Schweitzer alles juist heeft opgegeven aan de belastingen, dus in deze absoluut vrij uitgaat. Spr. acht de heer Gadiot in beide zaken schuldig en eischt in deze dus tweemaal twee maanden gevan genisstraf. GENEVE, 17 Maart, Vanmorgen 10 uur. zou de vergadering van den Volken bond bijeen komen om te, beslissen over de toelating van Duitschland tot den Volken bond. Ter behandeling van het antwoord der Braziliaansche regeering, had vanmor- 5% Nederland 1919 1011/2 101*/, 6% Nederland 1923 103 103 4H NederL 1917 997/16 997/i6 7% N.-L 1921 A. 10115/i6 6% N.-L 1923 D. IO41/4. 104*/4 HoIL Lloyd 43 Oude Vaart 461/s dito Gem. Eigend 361/2 Mij „Nederland'1 170 Scheepvaart-Unie 166 166 Rotterd Lloyd 1461/, - Paketvaait 195i/4 195 Ouoe Boot 77 3/4 77*/, HoIL Stoomboot 61 H. V. A. 644 642 Java Cultuur 140 340 Jurgens gew. l62i/4 163 Koloniale Bank 1931% !923/4 Indische Bank 00 r-l O co 1603/4 Cert. Handel Mij 147*,, 148 Reso dito 47l/2 95i,4 Geconsolideerde 186*/- 3971 399 U S Steel 1271/, 127*/2 Marine comm I0®/16 - Vorstenlanden 165 1643/4 Actions id. 152 151.50 Comp. Merc. Arg 33/4 4 Poerworedjo 109 Oude Deli 3781/, 381 Senembab 480 485 Del) Batavia 4121/, 415 A'dam Rubber 3593/4 356 Serbadjadi 386 2C61/, 2041/a Wai Sumatra 313 Dordtsche Petr. 372 Southern Rails 109 '497/i6 149l/2 93 431/4 421/a Comm. Maxwel 63/4" gen vóór de vergadering nog een zitting van den Volkenbondsraad plaats, die ongeveer een half uur duurde. Te ruim 10)4 uur ving 'de zitting aan Na de opening was het eerst het woord aan den vertegenwoordiger van Brazilië, Mèllo Franco, die namens zijn re geering een verklaring aflegde. Hij ver klaarde dat de Braziliaansche regeering geen ander standpunt kan innemen, dan wat zij reeds ter kennis van de Duitscht delegatie heeft gebracht. Brazilië is bereid Duitschland te steunen bij zijn verzoek om een zetel in den Raad, maar heeft reeds vroeger de noodzakelijkheid betoogd eener reorganisatie van den Raad van den Vol kenbond, een eisch waarvan de Braziliaan sche regeering thans niet kan afstappen. Daarna nam Chamberlain het woord tot het afleggen van een verklaring; hij deelde mede, dat het hem na de verklaring van den gedelegeerde van Brazilië onmogelijk was aan deze vergadering voor te stellen, Duitschland tot den Volkenbond te doen toetreden; hij verklaarde niet slechts namens de Engelsche delegatie, doch namens alle Dominions te spreken, wanneer hij Zweden en Tsjecho-Slowakije dankte voor het oiler, dat zij hebben willen brengen om een op lossing mogelijk te maken. Verder betoogde hij, dat ondanks deze betreurenswaardige gebeurtenis, de mogendheden betrokken bij de verdragen van Locarno hun vredespoli tiek zullen voortzetten. Hij beschreef het verzoek van Duitschland om een permanen ten raadszetel rechtvaardig en redelijk, doch de verklaring van den vertegenwoordi ger van Brazilië heeft de leden van den Raad getoond, dat zij niet in staat zijn de verzekering tc geven, dat aan Duitschland thans een permanenten zetel kan worden toegewezen. De rede van Chamberlain werd herhaalde malen, vooral door de vertegen woordigers der 7 mogendheden, betrokken bij de verdragen van Locarno, door applaus onderbroken. Na Chamberlain sprak Briand, die verklaarde, dat tri als Frankrijk's verte genwoordiger, meer dan iemand anders be- t-eurde dat Duitschland in deze zitting van den Volkenbond, niet tot den Bond kon worden toegelaten. De vergadering nam tenslotte de resolutie aan, waarbij de zit ting van den Volkenbond verdaagd werd tot September. AUe delegaties zullen heden middag uit Genève vertrekken. BERLIJN, 17 Maart. Bij een brand in een huis van een dierenhandelaar in New- York zijn, volgens de bladen, 5000 kanarie vogels en 600 pap-gaaien omgekomen. Goede en slechte boeren. In het „Alg. Ned. Landbouwblad" geeft P. H. Bu-gers een beschouwing ovlr goede en slechte boeren; men kan die twee soor ten splitsen op karakter en op kennis van bedrijfsleiding. De „goede boer" gevoelt z.i. vanzelf, hoever hij kan gaan met het in tensiever maken van zijn bedrijf. „Landbouw is de kunst om allereerst het noodzakelijke te doen. „De boer met veel kennis en veel geld denkt vaak, dat alles spoedig moet gebeu ren en zijn loonlijsten d-ukker zwaar op het bedrijf, hij denkt bovendien te in dustrieel. Er zijn boeren, die hun bedrijf opvatten als een zuiver mechanisch proces. Zij berekenen alles nauwkeurig van te vo ren en schaffen zich alles aan wat voor dat proces een bezuiniging lijkt. Du-e machines die slechts gedurende een paar weken per jaar hun werk doen en dure verzorging eischen of anders te spoedig verslijten, moe ten in het landbouwbedrijf snel worden af geschreven en drukken zwaar op de uit komst. „De echte 'boer is rustig; hij verdeelt het Werk bijtijds en laat het rustig afwerken. Het bedrijf is rustig te leiden, nooit te dwin gen. Op een bepaald uur komen alle knechts en zoons aan den maaltijd. De boer wil niet hebben, dat „men eerst nog wat afmaakt" en straks weer te laat komt. De middag volgt op den mo-gen en de knecht kan dan het werk verder doen. Op een bepaald oogenblik moet alle werk neergegooid wor den en op een bepaald oogenblik weer op gevat. De kar blijve desnoods ter plaatse staan waar zij om 12 uur spannen, enz., enz." Komende tot het landbouwonderwijs, meent de schrijver, dat dit een paar hoofd vakken verwaa'loost. „Zoo zien wij aan de Hoogeschool te Wa peningen „Landhuishoudkunde" waargeno men door een landbouwconsulent, terwijl wiskunde, geologie, enz., enz. een hoog leeraar hebben. „Een samenvatting van het bedrijf, be drijfsleer, leer van de bedrijfsleiding ont- b-cekt meestal, en ware zoo noodig juist om het inzicht wakker te maken, dat de boer met zijn volledig bedrijf één geheel, een levend geheel vormt, enz, „Eveneens ontbreekt het onderwijs fn vakarbeid, het gebruik en de toepassing van werktuigen, handenarbeid. Hoe de werktui gen te hanteeren, enz. „Er is te veel neiging tot specialiseering in afzonderlijke meest technische vakken, te weinig onderwijs in de synthetische samen vatting van het landbouwbedrijf. De goede boer heeft van nature een intuïtief inzicht in die synthese van alle bedrijfsfactoren, of hij heeft dat inzicht in weinige gevallen door langjarige ervarnig en grondige studie. De slechte boer mist dat inzicht, hij moge dan zeer knap zijn in alle vakken die op onderdeden van zijn bedrijf betrekking hebben. „Het verschil tusschen goede en slechte boeren zit in hoofdzaak in dat algemeene bewuste of onbewuste bedrijfsinzicht en het zit veel minder in algemeene kennis der techniek dan velen wel vermoeden." EENIGE PRACTISCHE WENKEN. Het is thans wederom tijd, om het zomer- zaaiqoed .te ontsmetten. Ter bestrijding van stuifbrand en kiemschimmels van den haver kunnen de volgende middelen worden aange wend. Onderdompeling gedurende 10 minu ten in water van 5354 gr. Celsius, zonder dat de haver wordt voorgeweekt. Omschep pen van den haver met een oplossing van Uspulum, Germisan en Tillantin C. ter sterkte van 50 gr. op 4 L. water per H.L. (pl.m. 50 K.G.) haver. Ook kan gebruikt worden formaline. De haver wordt omgeschept met 5 L. 14% formaline per H.L. (dus 12% kub. c.M. op 5 L. water). Na de behandeling blijft de haver 612 uur met natte zakken bedekt liggen om daar na dun uitgespreid te worden ter droging. De formaline moet zijn zg. handelsformaline ook wel formol genaamd, zooals die bij eiken drogist en in elke apotheek te verkrijgen is. Een enkele maal heeft bij gebruikmaking van formaline, wanneer de ontsmette haver lang blijft liggen, beschadiging der kiem plaats. Het ontsmetten van haver met een. oplos sing van kopervitriool moet wegens het dan optreden van kiembeschadiging, ten zeerste ontraden worden. Zomertarwe ter bestrijding van steen- brand en kiemschimmels kan de tarwe omge schept worden met een oplossing van koper vitriool, of van een der andere hieronder ge noemde middelen. Per H.L. (pl.m. 75 K.G.) tarwe, 200 gr. kopervitriool opgelost in 2% L. water. Bij zwak zaad moet wegens het gevaar voor kiembeschadiging, geen gebruik gemaakt worden van kopervitriool. De tarwe kan ook behandeld worden met Uspulum, Germisan of Tillantin C., per H.L. 100 gr. opgelost in 3 L. water. Met Germisan zijn ook goede resultaten verkregen bij gebruik van de helft van de hoeveelheid, dus 50 gr. opgelost in 3 L. water Voor zwakzaad mag van Germisan niet meer dan 50 gr. per H.L. aangewend worden. De tarwestuifbrand kan alleen bestreden worden, door een warm waterbehandeling. Het graan wordt 1% uur in water geweekt, daarna 4% uur buiten water nageweekt om ten slotte gedurende 10 minuten ondergedompeld te worden in water van 53 gr. C. Zomergerst doet men het best te be handelen met een oplossing van Germisan en wel wordt per H.L. (pl.m. 70 K.G.) gebruikt 100 gr. Germisan opgelost in 3 L. water. Tegelijk worden dan bestreden strepenziekte, steenbrand en kiemschimmels. Bij gebruik van Uspulum, Tillantin C. en kopervitriool wordt de strepenziekte niet steeds in vol- doende mate bestreden. De stuifbrand in de gerst wordt op dezelfde wijze tegengegaan als de stuifbrand in de tarwe, met dit verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 51— 52 gr. Celsius. Van de werking der droogontsmettings- preparaten tegen de verschillende brand- ziekten, kiemschimmels en strepenziekte hebben we nog geen voldoende ondervin ding. Het proefsgewijs aanwenden verdient aanbeveling. Ten sterkste wordt er op aan gedrongen om bij het werken met de droog- ontsmettingsmiddelen de voorzorgsmaat regelen, welke oj) de gebruiksaanwijzingen worden gegeven, o.a. ter voorkoming van inademing der ontsmettingsstoffen, op te volgen. Om een goed resultaat bij de ontsmet ting te verkrijgen in het noodig, dat het graan met zeer veel zorg wordt omgeschept. Voor herbesmetting van het ontsmette zaad moet worden opgepast. Het graan moet bijv. daarom niet uitgespreid worden op een niet vooraf niet ontsmettingsstof schoongemaak- ten dorschvloer ook mag het niet in de zelfde zakken gestort worden, waaruit het gekomen is. De maaimachine kan óók een bron voor besmetting zijn. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij den Dienst werkzame ambtenaren waar ook meer uitvoerige geschriften over deze zaak ver krijgbaar zijn. Gedurende den laatsten tijd zijn In de „Loc." herhaaldelijk artikelen verschenen, die gegevens vermeldden, ontleend aan de officieele en geheime briefwisseling van de re<' -ring met de hoofden der departemen ten Verschillende documenten werden let terlijk geciteerd. Ter algemeene secretarie is men er thans in geslaagd, eenige lich ters en een klerk van het archief te be trappen op ontvreemding van stukken. Een Chinees te Buitenzorg was de tusschenper- soon. Het is dezelfde die destijds, als lei der van een obscuur persbureautje, getracht heeft een ambtenaar van den radio-dienst om te koopen. Dc zaak is in handen van het parket.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2