STADSNIEUWS Van een mooien cursus en een blijden dag. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 18 Maart 1926 Agenda N 19 Maart 10231 De Haarlemsche en Rijnlandsche hypotheekbank. BEVERWIJK. Het vliegongeluk te Beuningen, waarbij de twee inzittenden werden gedood. Een foto van de overblijfselen van liet neergestorten vliegtuig. ENGLISH ASSOCIATION, AFD. HAARLEM. Frank J. Adkins over den groei der steden. De toestand van het raadslid Peper. Jubileum. Nederlandsche Roomsche Reisvereeniging. Personalia. Rook, maar geen vuur. UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. SANTPOORT. VELSEN. OVERVEEN. HEEMSTEDE. SCHOTEN. GEMENGD NIEUWS. Naar aan krankzinnigengesticht. VRAGENBUS. Op het eind van het vorig jaar hebben wij ook in dit orgaan cenige artikelen mogen lanceeren over den landbouwhuishoudcur- sus, die gegeven zou worden in het Sint- Antonius Pensionaat te Bergen (N.-H.j Wij hebben toen mogen wijzen op het groote nut van zulk een cursus en spraken tevens den innigen wensch uit, dat vele jonge meisjes uit den Katholieken boeren- en tuindersstand dien cursus te Bergen zou den gaan volgen. Die wensch is niet tevergeefs gedaan. Reeds aanstonds gaven enkelen zich op, weldra kwamen er meer en nog meer, tot dat op 11 November 1925 de cursus een aanvang kon nemen. 11 November 1925. Wanneer ik de geschiedenis hier zou neerschrijven van ons Katholiek Nederland vooral op politiek terrein, dan zou ik dien dag moeten noemen een donkeren en tries ten dag. Immers op dien dag werd het Ge zantschap ten Vaticane afgestemd nadat een papenhatend stel dominees al hun gal en venijn over die „verdorven" Roomschen, die bezig waren om Nederland de „protestant- sche natie" Roomsch te maken, hadden uit gestort daarin handig bijgestaan door een stel socialisten, die immers heelemaal niet tegen de Roomsche Kerk zijn, maar die op dat moment toch precies toonden wat ze waard zijn en hoewel natuurlijk ongewild, toch door dat feit een ernstige waarschu wing gaven vooral aan die Katholieken, die meenen, dat ccn samengaan van Roomsch en rood voor ons geen ernstige gevaren zou meebrengen. Maar neen, wij schrijven de geschiedenis van Katholiek Nederland op politiek ter rein hier niet neer. En wanneer wij 'dat feit hier dan toch noemen en dc argelooze lezér zich al zal hebben afgevraagd, wat toch in 's Hemels naam de verwerping van het Gezantschap bij het V i tic a an heeft uit te staan met, een Landbouwhuishoudcursus te Bergen? dan antwoorden wij: in die twee feiten zien we weer de heerlijkheid, de grootheid, de breed heid en de rijkdom van onze Moederkerk, Immers op den dag, ja op den middag zelf, toen een stel papenhaters meenden door 't afstemmen van den Gezantschapspost ten Vaticane de Katholieke Kerk te kunnen klein maken, op dien zelfden middag waren op een bescheiden plekje van Nederland, in de blonde duinen, eenige kinderen dierzelf- de Kerk bijeen om den grondslag te leggen van een Roomsche stichting, waar de reine en teere kinderziel zal gevormd worden voor den grooten strijd, d;e wij kinderen der strijdende Kerk altijd hebben te voeren ge had en altijd zullen blijven voeren. De geschiedenis der eeuwen herhaalde zich oo dien achtermiddag van 11 Novem ber 1925 De kinderen der kerk van den eenen kant geduwd en geslagen, maar aan den anderen kant weer blijde aan het opbouwen ep weet ten volle ontplooiend den grooten rijkdom van hun Katholieke actie. De kracht der Pausen, ook al wordt zij door hatende tegenstanders nog zoo ont kend, die kracht werkt de eeuwen door en de kinderen der Kerk, werkend in en door die kracht ondervinden bij al hun werken den zegen Gods. Die zegen heeft dan ook wel gerust op het mooie werk, dat op dien elfden November van het vorig jaar te Ber gen werd begonnen. Inderdaad op dien Landbouwhuishoudcur- ;us heeft Gods zegen zichtbaar gerust. Een dag of veertien geleden waren wij op een morgen in het Pensionaat te Bergen om daar eens van nabij getuige te kunnen zijn van den cursus en wij mochten het per soonlijk constateeren met hoeveel zorg en aandacht de cursisten de lessen volgen, hoe nauwkeurig zij haar aanteekeningen maken en uit de vragen, die den leeritar gesteld werden bleek hoe zij de geheele les inder daad ten volle meeleven. Én toen wij in de recreatie den ZeerEerw. Directeur mochten spreken, toen vertelde de sympathieke man ons met een gelaat waaruit de vreugde straalde hoe dankbaar hij was dezen cursus te zijn begonnen. Inderdaad, zoo moest hij getuigen, dc cur sus was een blijde belofte voor de toekomst. De geest der cursisten was uitstekend. Leerzaam, oplettend en vol toewijding tij dens de lesuren; vroolijk, opgewekt en kin derlijk-blij tijdens de recreatie. En zoolang de cursus was gegeven, dat is dus vanaf be gin November tot nu toe, had nog nooit één cursiste ontbroken. Dat wil wat zeggen, in dit barre jaargetij, waar velen toch van verre moeten komen. Maar of het vroor, dat.'t kraakte, of de storm over de wegen zwiepte, of dat de re- ■<en bij stroomen neerviel, iederen Woens dag waren alle cursisten trouw present. Geachte lezer en lezeres mochten wij bo ven dit artikel niet met een gerust geweten schrijven: „Van een mooien cursus?" Zai op zoo'n cursus niet ten volle bewaar heid worden wat wij schreven in het Land en Tuinbouwblad van 18 September 1925, dat daar de Katholieke meisjes van onze 'orpen zullen gevormd worden tot degelijke Roomsche vrouwen, uitstekende moeders en linke boeren- en tuindersvrouwen? Werkelijk het is een mooie cursus. Maar de titel boven dit artikel geplaatst spreekt ook nog van een blijden dag. Wat wil dat zeggen? Geachte lezer en lezeres in het Land- en Tuinbouwblad van 13 November van het vorig jaar eindigden wij het artikel neerge schreven bij gelegenheid van de opening van den cursus volgenderwijze: »dat wij n.l. er wel van overtuigd waren te handelen in den geest van allen, die tot het welslagen van den cursus hadden medegewerkt, wan- neer wij baden, dat op de voorspraak van Sint Willibrordus Gods zegen op dit begon nen werk zou mogen rusten en het voort durend welslagen van dezen cursus spoedig zou mogen leiden lot het groote doel waar voor hij was opgericht, de stichting n.l. van sen R. K. Landbouwhuishoudschool. Welnu Sint Willibrordus heeft Gods zegen wel zichtbaar afgebeden, want de blijde dag waarvan wij boven spraken zal zijn de dag van 25 Maart a.s. Immers op dien dag zal de plechtige eerste-steen-legging plaats hebben van de R. K. Landbouwhuishoud school Op dien dag zal bewezen worden, dat de r andbouwhuishoudcursus ten volle is ge daagd en het doel is bereikt, de stichting n.l. der Landbouwhuishoudschool, De groote beteekenis van dien dag, dus van 25 Maart a.s, willen wij u eens verkla ren in een volgend artikel, H. J. GANZEBOOM. Sociëteit „St. Bavo". Haarl, Gemengd Koor 8 uur Propagandaclub Volks bond 8 uur Zangvereeniging 8 uur Rederijkers Kamer 8 uur Amicitia 8 uur Bouwvakbond 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Cursusavond 8 uur. Stadsschouwburg Vierde abonnements concert „José Iturbi" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempelier - straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 El- ken Donderdag van 8954 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en ion- gens. Sociëteit ,St. Bavo", Smedestrzat 23. Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 1 uur, 's-middags van 35 uur. 's-avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdag» alleen van 9'4 12 uur. R -K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- liofstraat 1 Alle werkdagen van v.ra 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 8- -9 uur. behalve Zaterdag avond. Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R.-K. Bond van Ziekenverpleegstersl Aanbiedingen en aanvratfen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Boschl R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 Nuur en van 7—9 uur Woens datfmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. —Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag- Woensdag- en Vriidag- St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2—3 uur, Donderdags van 12 R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 71 des Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband} Centrale post Tel 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking, electriciteitsongevallen Tel Roode Kruis Eerste Hulp bij Ongelukken Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het verslag over 1925. In de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Haarlemsche en de Rijnlandsche Hypotheekbank ts heden uitge bracht het jaarverslag over 1925. Hieruit vermelden wij het volgende Met dankbaarheid ziet het bestuur terug op de ontwikkeling van het bedrijf geduren de tien jaren na het zilveren feest van 1915. In deze periode vielen de oorlogsjaren voor het grootste deel en ook de nog moeilijker na-oorlogsjaren. De zorgen zijn zeker in die jaren grooter geweest dan in den rustigen vóór-oorlogstijd. Maar de uitkomsten voor deze tienjarige pe riode hebben aangetoond, dat, zoowel in hausse- als in baisse-jaren, de waarborgen, die het o rzichtig geleide hy t sekbank- bedrijf m zich bevat, de verliezen „ebben be perkt en !ot belangrijke uitbreiding mochten leiden. Gedurende de moeilijke jaren na den oor log hebben wij, waar noodig, ruime tegemoet koming betoond, ten opzichte van tijdige betaling van rente en aflossing, aan debiteu ren, daar, waar wij mochten aannemen, dat de storing van tijdelijken aard zou zijn. Wij meenden, dat het algemeen belang meer gebaat werd, door gelegenheid te geven om zich staande te houden, of om zich te her stellen, dan met ontijdig omverwerpen. Er zijn gevallen te over, die ons hebben aange toond, dat, zonder dat de Bank er schade bij leed, onze medewerking tot herstel heeft ge leid. Nu echter aangenomen mag worden, dat op het terrein waar het hypotheekbankbe drijf zijn werkkring vindt, de crisis is gewe en het herstel is gekomen of komende is, meenden wij, dat in gevallen waar tijdelijke moeilijkheden chronisch werden, de gedrags lijn moest worden herzien en moest worden ingegrepen. Ook, bij de voorrechten die de Bank als eerste hypotheekhoudster heeft, ter voorkoming van schade voor na ons volgende hypotheekhouders. Dit ingrijpen, bij chronisch wordenden achterstand, is de oorzaak, waarom dit jaar het aantal executies tot 21 is gestegen een getal, dat alleen wot;dt benaderd door 1910 en 1911 met 20 en 22 executies. Gelukkig waren de uitkomsten dezer dwangverkoo- pen, op eene weinig belangrijke uitzondering na, gunstig voor de Bank. De gang van za ken keert nu weder in de gewone banen terug. Van de 21 executies vallen dan ook slechts 4 in het tweede halfjaar. Verder heeft 1925 zich gekenmerkt door een ongekend snellen teruggang van den rentestandaard. In het eerste kwartaal van het jaar werd nog bijna een millioen aan hy potheken geplaatst tegen een rente van 6% tot 6 1/4 in het laatste kwartaal kon nau welijks meer dan 5 1/4 als hypotheekrente worden bedongen. Werd in de eerste twee maanden nog ruim een millioen aan 5% pandbrieven geplaatst, aan het einde des jaars vonden wij voor een half millioen 4% pandbrieven gereede plaatsing. Deze renteverschuiving leidde tot een zeer sterke vervroegde aflossing van hypothe ken met rente van 6% en daarboven, waar door de Bank harerzijds genoopt werd tot sterkere uitloting der 6% pandbrieven, uitgegeven om het sluiten van hypotheken boven 6% mogelijk te maken. Een en ander leidde tot belangrijke toene ming van werkzaamheden bij de Bank. Dit bracht ons tot eene gewijzigde werkverdee- ling tusschen de Bank, hare kassiers en hare finantieele vertegenwoordiging te Amster dam. Deze wijzigingen, in overleg met den accountant tot stand gebracht, betroffen de diensten van coupons en van uitgelote of geconverteerde pandbrieven. De nieuwe regeling brengt geene meerdere kosten voor de Bank mede zij voorkwam tevens de nood zakelijkheid van uitbreiding van haar perso neel. In den loop van 1925 werden, in verband met omwisseling van pandbrieven, 13 leenin gen, per resto f 94.825.door de Rijnland sche aan de Haarlemsche Hypotheekbank overgedragen. Ter bevordering van den over gang van de Rijnlandsche Hypotheekbank in de Haarlemsche worden thans al hare pandbrieven gesteld inwisselbaar tegen stuk ken met gelijke rente van de Haarlemsche Hypotheekbank, zonder koersverrekening. Alle oprichtersaandeelen zijn door aankoop tot de Vennootschap teruggekeerd. Op de aankoopsom wordt afgeschreven, wat inge volge de Statuten uit de winst aan de oprich tersaandeelen is toegekend. Blijkens het verslag over 1924 waren op 31 December van dat jaar, sedert den aanvang der werkzaamheden bij de Bank gesloten 8719 hypothecaire geldlee- ningen tot een bedrag van f 81.006.570. daarop werd ontvangen door geheele aflossing van 5876 leeningen en gedeeltelijke aflossing op de andere f 54.896.063. zoodat einde 1924 uitstonden 2843 leeningen, waarop te vorderen was.f 26.110.507. Van de gedurende 1925 inge diende aanvragen werd in be handeling genomen een be dragvan ,...f 12.579.730. Daarvan werd Afgewezen zonder taxatie, na voorloopig onderzoek on derpand en aanvrager .f 2.712.150. Afgewezen na taxatie, wegens onvoldoende overwaarde van het onderpandf 283.700. In verdere behandelingge- genomen f 9.583.880. Tezamen f 12.579.730. Van de f 9.583.880.aan aan vragen, die in verdere be handeling zijn genomen, werd toegewezen een be dragvantf 7.521.520. Van f421.440.— reeds in 1924 aangevraagd en in behande ling genomen werd in 1925 toegewezen f 124.200. Zoodat in totaal werd toege wezenf 7.645.720. Daarvan is aangenomen en ge sloten van 1925 f 6.018.540. aangenomen en gesloten van 1924 f 93.700.— aangenomen, doch nog niet gesloten f 177.800. niet aangenomen f 1.282.180. nog in beraad gehouden .f 73.500. Tezamen f 7.645.720 Het gemiddeld rentepercentage waartegen de nieuwe leeningen in 1925 werden afgeslo ten bedroeg 5,585 tegen 6,077% in 1924. Voor het. totaal der hypotheken bedraagt het gemiddelde der rente 5.706% tegen 5.740% op ultimo 1924. De buitengewone tijdsomstandigheden de den minder dan het vorige jaar haar invloed gelden op de tijdige betaling van hypotheek rente en periodieke aflossingen, De achterstand in rente bedroeg op 31 Dec. 1925 f 10.124.06 ten laste van 22 leenin gen. Ten laste van het vierde kwartaal van 1925 komt f 3.640.34. Wij vertrouwen, dat vrijwel deze geheele achterstand zal worden aangezuiverd. Op 31 December 1925 stond uit aan pandbrieven in de verschillende series en rente-typen .f 29.026.850. Op 31 December 1924 waren in omloop .f 26.477.600. gevende over 1925 eene ver meerderingvan f 2.549.250.— Voor het grootste gedeelte kwam de winst voort uit hetgeen aan hypotheekrente meer werd ontvangen dan aan pandbriefrente moest worden uitbetaald. Verder droegen tot de winst bij de provisiën bij het afsluiten van nieuwe en bij het verlengen van afloopende leeningen, benevens de vergoeding bij ver vroegde aflossing van ter leen verstrekte gel den. Bracht de afgifte van 4en 5% stuk ken een belangrijk disagio, de inkoop van pandbrieven en afgifte van 5j4% pandbrie ven boven pari, in 't begin van het jaar, gaf eenig agio. Dit agio werd aangewend tot dek king van het disagio bij het plaatsen óf her plaatsen van stukken, beneden pari, de kosten van aanmaak en zegelen der pandbrieven en de provisie bij plaatsing. Voor de waardeberekening der effecten is aangenomen de laatste officieele koersnotee- ring in 1925, die van 30 December, terwijl de Russische en Hongaarsche fondsen, ongeacht den beurskoers, pro memorie zijn vermeld. Het saldo der bedrijfsrekening over 1925 bedroeg f 411.441.07. Na aftrek der onkosten ad f 94.717.62 en na toepassing der gewenscht geachte af schrijvingen, zoomede van eene dotatie aan de agio reserve van f 50.000.bedraagt de daarna overblijvende winst f 235.890.81. Het komt ons gewenscht voor een bedrag van f 18.635.83 te doen overgaan naar vol gende jaarrekening. Na voldoening der divi dend en tantièmebelasting (die, ingevolge wetswijziging, thans geheel ;ten laste van de bedrijfsrekening komt) ten bedrage van f 15.620.12, blijft voor te verdeelen winst f 201.634.86. Daaruit kan, tegen intrekking van divi dendbewijs No. 36 over de verplichte stor ting worden uitgekeerd dertig gulden per aandeel, na overboeking van f 6.735.69 naar dividend-reserve. Rijnlandsche Hypotheekbank. Op ultimo December 1924 waren gesloten 863 leenin gen tot een bedrag van.f 5.532.394. Gedurende 1925 werden zes nieuwe leeningen gesloten ..f 202.100. Is 869 leeningen ad.f 5.734.494. Hierop werd afgelost tot ul timo December 1924 .f 4.022.233. Hierop werd afgelost tot ul timo December 1925 f 296.748. Gecedeerd aan de Haarl. Hyp. Bk. in 192485 leeningen ..f 358.051. Gecedeerd aan de Haarl. Hyp. Bk. in 1925 13 leeningen .f 94.825. Tezamen f4.771.857. Saldo der hypothecaire leenin gen op 31 December 1925 ..f 962.637. De waarde der verbonden onderpanden, getaxeerd bij het sluiten der leeningen, be draagt f 1.648.710.—, zoodat bovengenoemd Hierna volgde verkiezing van drie bc- 1 stuursleden aftredend P J. A Molenkamp Jac. Oudendijk en een vacature. De aftre denden werden herkozen en in vacature werd voorzien door Verkiezing van den heer M. Boon. Twee nieuwe leden werden geïnstalleerd. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meer vergaderen, waarin zal worden voor- zien. Hierna sluiting op gebruikelijke wijze. De welstandsbepaling in de bouw verordening. Donderdag 25 Maart wordt des avonds om 7 uur op het raadhuis een vergadering gehouden, waartoe zijn uit- genoodigd de adviescommissie, de gezond heidscommissie, de raadsleden en een acht tal personen, die in Februari 1925 aan den gemeenteraad een adres zonden, waarbij om opheffing van dez. g. welstandsbepaling in de bouwverordening werd verzocht. In deze vergadering zal de toepassing van de meergenoemde bepaling worden bespro ken. saldo 58.39% van deze geschatte waarde uitmaakt. De leeningen zijn als regel gesloten voor den tijd van hoogstens vijf jaren. De rentebetaling per 1 Mei en 1 Novem ber had wederom een normaal verloop. Er werd slechts in enkele gevallen vrijstelling of vermindering van de periodieke aflossing ge vraagd en na onderzoek toegestaan. „HET BROKKENHUIS". Donkere Spaarne 34. (Ingezonden). In de laatste 14 dagen werden in vrien delijken dank wederom vele goederen en voorwerpen ontvangen van den heer F. H. S. 4 mooie stoelen, 3 waschtafels en diverse voorwerpen van den heer J. P. K. een pak je jongensondergoedvan Mej. v. D. te Heemstede, een Pak goederen van Mevr. F. J. L. P. goederen van Mej. J. de R. eenige kleedingstukken van Mevr. L. B. een ledikant van Mevr. K. te Bloemendaal, 1 wieg 1 looprek, een hobbelpaard en 1 schommelstoelvan lOïevr. N.N. goederen van Mevr. R. een kinderledikantvan Mevr. G. F. S. te Bloemendaal, een partij speelgoed en eenig kindergoed van Mevr. J. A. T. wat huisraad en andere artikelen van Mevr. J. eenige zeer.bruikbare voorwer pen van Mevr. van B. goederen van Mevr. M. P. een mooie zending vrouwenondergoed van Mevr. M. een pakje kleedingstukken 2 stoelen, en eenige petroleumlampen van Mevr. L. 1 wieg van Mevr. K. W.W., een 2-persoons ledikantvan N.N. kleeding en schoenen van Mevr. C. 1 kinderstoel van N.N. 1 kinderwagen; van Mevr. J. vele mooie goederen van Mevr. B. te Over veen, 1 kinderwagen en diverse voorwerpen van Mevr. 1 1 wieg van Mevr. K. te Schoten een wieg met bedje, babykleertjes en andere kleedingstukkenvan Mevr. VSf. een pak kleedingstukken van Mevr. L, 1 ledikant van Mevr. G. een wieg, kleedingstukken en 2 kachels van Mevr. P. Kleeding en 1 kin derstoel van N. N. meubelen van Mevr. F. S. beddegoed en voorts nog vele klee dingstukken van andere zijden. In de week van.l6 Maart j.L werden circa 35 gezinnen door het Brokkenhuis geholpen en in de daaropvolgende week 25 gezinnen. Deze gezinnen ontvingen tegen een geringe ver goeding of geheel gratis verschillende klee ding stukken, beddegoed, schoeisel enz. Voorts werd door het Bestuur wederom een bedrag van ruim f 100.— besteed voor aan koop van nieuwe ondergoederen, lakens, sloopen, die aan de armste gezinnen zijn uit gereikt. Dat de gezinnen op deze wijze prachtig geholpen worden bewijst wel het feit, dat steeds weer nieuwe verzoeken om hulp inkomen, vooral van degenen,, die lan gen ,tijd met werkloosheid of ziekte te kam pen'hebben gehad, De gezinnen, die voor hulp in aanmerking willen komen, kunnen zich schriftelijk wenden tot het adres Don kere Spaarne 34. Gelijk bekend, wordt al vorens steun wordt verleend, eerst een onder zoek naar de omstandigheden van de hulp vragende ingesteld. Aan de hand van deze gegevens of bestaande rapporten wordt dan beoordeeld in hoeverre hulp noodig of ge wenscht is. Het Brokkfnhuis, dat een neu trale instelling is, verleent steun aan alle ge zinnen zonder onderscheid van kerkelijke gezindte. De goederen die voor bovenge noemd doe( worden afgestaan, worden zoo spoedig mogelijk aan huis afgehaald. Zendt even een briefkaartje aan het adres D. Spaar ne 34 of bel No. 11702 of No. 12998 op en U steunt een mooi doel. Het Bestuur. Genootschap van R. K. Kunstenaars. Naar wij vernemen zullen de leden van bovengenoemd genootschap alhier, binnen kort eene tentoonstelling houden en wel van Dinsdag 20 tot Dinsdag 27 April a.s. Voor de afdeeling Haarlem van de English Association in Holland zal op 25 Maart a.s„ 's avonds om 8 uur, in dc bovenzalen van de Kroon, Mr. Frank J, Adkins, M. A. (Cam bridge, History Tripos) een lezing met licht beelden houden over „The growth of towns". De heer Adkins houdt zijn lezing ook te Dordrecht, Hilversum, Enschedé en Gronin gen. Hij heeft in den afgeloopen winter in de Londensche Universiteit colleges gege ven over de nieuwe geografie van Europa, is verder beketod door lezingen over de ge schiedenis van het tooneel en heeft zelf een tooneelstuk geschreven onder den titel „Edu cation", a Medley in Four Acts. Naar wij vernemen, is de toestand van het raadslid L. Peper in zooverre vooruit gaande, dat hij de volgende week het bed, de eerste dagen gedurende korten tijd; zal mogen verlaten. Hij zal evenwel van zijn ernstigen val altijd een weinig verminkt blijven, naar men ons mededeelt, daar het eene been na de behandeling een weinig korter is geworden. Woensdag herdacht de heer S. Schouw, wonende Hooimarkt alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de Gcbrs. Stuyt, Kaashandel Mij., Gouda, Houtmarkt, aldaar. Daar de jubilaris ziek was, brachten rijn patroons hem een bezoek en overhan digden hem een gesloten couvert. Van het personeel mocht hij een schuiftafel en van het kantoorpersoneel en leuningstoel ont vangen. Voor de afd. Haarlem van de Nederland sche Roomsche Reisvereeniging, wordt hedenavond te kwart over 8 uur, in café „Central," Groote Houtstraat, een lezing met lichtbeelden gehouden met het onderwerp: „Naar het land van den Islam." Zondag 28 Maart wordt een excursie ge houden naar het Frans Halsmuseum, des morgens half 11 uur. De heer ABrandt, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde der Mid delbare Technische School te Haarlem, is benoemd tot bedrijfstechnicus bij de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven met ingang van 6 April e.k. Gisterenavond werd brand gemeld in perceel 57 Brouwerskade hoek Bilderdijk- straat. Er bleek echter geen brand te zijn: de schoorsteen rookte alleen hevig. De brandweer behoefde niet op te treden; de staf was aanwezig. Strandverpachting. Gedep. Staten van deze provincie hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verpachting van het strand. Het verzoek van den heer Vugt om een gedeelte strand te mogen pachten voor den Strandweg is door dat college afgewezen, daar door den heer Vugt een heog»re prijs was geboden, dan volgens raadsbesluit was vastgesteld. Voor zoover bekend is door de kroon nog geen beslissing genomen op het verzoek van het raadslid Bramson om de stemming on geldig te verklaren over de strandpacht, omdat daarbij de heer Gunters heeft mede- gestemd. Scheidsgerecht. Tot plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht in de vacature van den heer G.W. van Toombergen is be noemd de heer H.A. Tiemeyer. Strandtrappen. Aan de N.V. Mees ters Gewapend Betonbouw te Amsterdam is het maken van drie betonnen strandtrappen opgedragen voor een bedrag van 10.150. Rioleering. Het maken van een rioieet ring in het terrein gelegen tusschen de Pie- Heinstraat, de Burgemeester Engelbertstraat en Hotel d'Orange is opgedragen aan den heer J. Water en J Water Jz. alhier voor de som van 1493. A.N.W.B. In deze gemeente zullen door den A.N.W.B. een achttal wegwijzers ge plaatst worden en wel op de splitsing van de Groote Krocht en den Hoogenweg. Op den Hoogenweg tegenover de Oranjestraat, aan de westzijde van het Tramplein bij de drink- fontein, op de Zeestraat tegenover de Halte straat, op de Zandvoortsche laan tegenover den Kostverlorenstraatweg, op de Zeestraat, hoek Mezgerstraat, aan het einde van de Mezgerstraat tegenover de Van Galenstraat en op den Zuidelijken hoek van het Groot Badhuis. Verkiezing gemeenteraad. Het hoofd stembureau ter benoeming van een lid van den raad in de plaats van mevr. E.A.A.E. de Braai van den Broek, die haar benoeming tot lid van den raad niet heeft aangenomen, zal zitting houden op Zaterdag 20 Maart a.s. des voormiddags 10 uur op het Gemeente huis. Volgens de lijst der S.D.A.P. is aan de beurt de benoeming voor lid van den raad de heer J.W. Heintzbergen. Een veilig toevluchtsoord. Hij had wat tc diep in het glaasje gekeken en de jon gens op straat maakten het hem een beetje lastig en liepen hem na. Dit hinderde hem en daarom zocht hij bescherming op-... het politiebureau. Men heeft hem toen maar Tistig gelegenheid gegeven weer wat op zijn verhaal te komen. Waarschijnlijk had men anders wat later tot dien maatregel over moeten gaan. R.-K. Propagandaclub „Sint Engel- mundus" Bovengenoemde club was Woensdag 17 Maart in jaarvergadering bij een in café „Rozenstein". Na opening en voorlezing der notulen welke werden goed gekeurd, bracht de secretaris het jaarverslag uit. Daarvan vermelden wij In samenwerking met de zustervereni ging te Velseroord werd voor de verkiezing van leden voor de tweede Kamer een pro- paganda-fietstocht georganiseerd. FIulp werd verleend bij de stemming aan ouden van da gen, terwijl eenige aan de stembureau's con trole uitoefenden. Aan het fonds „Velsen" van de N.V. Uitgevers-maatschappij „Futura" Leiden werd een bijdrage van f 2.50 geschonken. Dank zij de ijverige bemoeiingen van den ZeerEerw. Heer Pastoor circuleert onder veertien bestuursleden een prachtige lees portefeuille. Opgericht werd een zangver eeniging. Mederwerking werd verleend bij een drietaluitvoeringen van de damesfoo- neelvereeniging. De onderafdeeling, de too- neelvereeniging werkte krachtig mee aan de propaganda door de, nog versch in 't geheu gen liggende, mocie uitvoeringen waarvoor de leider een bijzonder woord van dank toe komt. Het jaarverslag van den penningmeester wees een batig saldo aan van f 56.09. R.-K. Kiesvereeniging. Morgen, Vrij dagavond, houdt de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" in het K.S.A.-gebouw ee;i ledenvergadering. De agenda vermeldt de jaarverslagen van secretaresse en penningmeester. Voorts heeft er een bestuursverkiezing plaats wegens perio diek aftreden van de heeren van Zutphen Timmer en Baar. De heer van Zutphen die thans het voorzitterschap bekleedt, wenscht niet meer in aanmerking te komen, zoodat dus een nieuwe voorzitter moet worden gekozen. 1 De vergadering zal om 8 uur aanvangen. Wijziging voor de voorwaarden voor de levering van i^ater. In de laatste raadsvergadering werd in handen van de commissie van gas en water gesteld om advies, het adres van B. van der Vossen om onthef fing van betaling van gelden voor water, dat door lekkage is verloren gegaan. Deze com missie adviseert thans a. het in artikel 5, laatste lid, der verorde ning opgenomen tarief van f 0.18 per M 3 voor levering Vhn water, dat tengevolge van niet door moedwil of grove onachtzaamheid veroorzaakte lekkage verloren is geraakt, te wijzigen in f 0.05 per M 3., welk cijfer ongeveer .aangeeft den kostprijs van het water in het reservoir, en b. aan genoemd laatste lid toe te voegen de bepaling, dat B. en W. in bijzondere geval len bevoegd zijn, algeheele ontheffing te verleenen. Voorts geeft de commissie in overweging, wanneer de raad tot bovenstaande wijziging en aanvulling der verordening besluit, het adres van B. van der Vossen in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. B. en W. kunnen zich met bovenstaand advies vereenigen en stellen voor, dienover eenkomstig te besluiten. Bij 't Postkantoor. Binnenkort zal er bij 't postkantoor een groote verandering aangebracht worden. Niet alleen dat de groote stapel cementtegels, welke daar al ligt te wachten, netjes verwerkt zal worden in de trottoirs, maar ook de verschillende opstapjes zullen verdwijnen. Op welke wijze P. B. dit zal klaar spelen, is ons nog een raadsel, 't Postkantoor kan men slechts een 50-duim laten zakken, de weg ophoogen zal 't eenige middel zijn. Enfin, als onze gemeente-archi tect 't middel weet, is 't ook voldoende. En die zal er niet aan beginnen, als hij er om met „De Schoolmeester" te spreken, „geen gat in ziet". Ook zal de hoek afgerond worden. Nu, daar behoeven we geen zwaar hoofd in te hebben, want dat heeft de gemeente de laatste jaren meer bij den kop gehad. De Ned. Herv. Kerk. Met de voorbe reidende werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe Ned. Herv. Kerk aan de Rampen laan is dezer dagen reeds een begin gemaakt. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. J. Goseling, Iepenlaan 9, een damestaschje met inhoudWolzogen Kuhr, Bosb. Toussaintstraat 22, een heeren- stroohoedMeji Overmeijer, Raadhuis straat 47, een zwarte dames-ceintuur Van der Weiden, Oude Posthuisstraat 14, een springtouw B. Hoogervorst1ste Hóoger- woerddwartsraat 33, Schoten, een karpet Jansen, Cloosterweg, een koperen dop van een-wagen Van den Berg, Landzichtlaan 15, een gordijn Deen, Leidschevaartweg, een heerenrijwielBenelauw, CraijenestersingeL een hondenriem Mos, Heemstedeplein 19, een damesportemonnaie met inhoudH. van Dalen, Pr. Steijnstraat 42, Schoten, een doublé damesarmbandhorloge J. Visser, Dr. P. Kuijperslaan 4, een R.-K. kerkboekje L. Kooijman, Raadhuisstraat 32, een rozen krans in étui. J. Kuipers, Kadijk 10, een por- temonnaie met inhoud. H. Mulder, Heeren- weg 20, een rijwielbelastingmerkD. de Rooij, Eikenlaan 30, eeh paar grijze dames handschoenen. Bureau van politie, Raadhuisstraat, een gummistok, een tasch met gereedschap Bureau van politie, Boekenrodestraat 9, een heerenrijwiel. Biljartclub W. L K.,,'t Hoekje". Gis teravond werd in het t,afé van den heer A. v. Egmond de eindwedstrijd gespeeld tusschen bovengenoemde veeenigingen De beide clubs waren, alhoewel niet geheel voltallig, goed vertegenwoordigd. De belangsteling voor dezen wedstrijd was groot Gewonnen werd door ,,'t Hoekje" met eene voorsprong van 233 caramboles. De hoogste serie werd gemaakt door den heer M Abbink, nX 26 caramboles Uitgereikt werd een zilveren medaille aan ,,'t Hoekje"'. Naar wij vernemen is W. Mulder, die op tweeden Kerstdag j.L zijn broeder C. Mul der op den Groencweg te Zwolle met mes steken heeft afgemaakt, op bevel van de Rechtbank uit de gevangenis ontslagen om voor den tijdVan 1 jaar naar een krankzin nigengesticht te worden overnebracht. Vr.: Over het belastingjaar 19231924, is mij opgelegd tot een bedrag van 43.50 in hoofdsom, naar een belastbaar inkomen van 2500, n.et aftrek van 180 voor minderjarige kinderen. Dit geldt precies het zelfde voor 19241925. Nu is gebleken, na accountants onderzoek, dat voor 1923'24 een bedrag van 1242,16 en voor 1924'25 een bedrag van 930 41 ten onrechte niet in aanmerking is genomen. Dus ik ben te laag aangeslagen. Hoeveel moet ik nu op beide biljetten meer batalen? Antw.: Over 1923—1924 zult u alsnog moeten bijbetalen een bedrag van 107.70; over 1924-1925 een bedrag van 112.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5