MARKTNIEUWS. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden De Regeeringsv er klaring. Minister De Geer aan het woord Werklooze Landarbeiders en mijnarbeid. Verslag der Bezuinigings- Commissie. VERKEER EN POSTERIJEN Vavantiekaarten met Paschen en Pinksteren. Waarom het water niet zakt. Zijn schoonvader met een pook bewerkt. Aan zijn verwondingen overleden. Bijenvolken naar de fruitstreken. Een trein van de Zutphen- Emmerik Mij. ontspoord. Brandkast in 'n hulppostkantoor geopend. Door kokende koffie verbrand. Inbraak in een kerk. De man, die het betalen kon. Brand in een stroohulzen- fabriek. De griep-epidemie in Limburg. KUNST EN KENNIS. Jos. Orelio. Mengelberg Doctor Honoris Causa. De a.s. bijeenkomst der Nederl. zangvereenigingen. VISSCHERIJ. Vergadering van Woensdag 17 Maart, nam. 1 uur. De VOORZITTER stelt voor Vrijdag a.s. in de afdeeling te doen onderzoeken een serie wetsontwerpen. Conform besloten. De VOORZITTER zegt Donderdag een voorstel te zullen doen om na het regee- rmgsverklaringsdebat aan de orde te stellen hoodstuk V. Voortgegaan wordt met het debat over de Regeeringsverklaring. De heer NOLENS (R.-K.) zal oorzaak, verloop en oplossing der crisis bespreken en tiachten allerlei misverstanden weg te ne men en allerlei opvattingen naar haar juiste waarde te schatten. De besprekingen hebben den indruk ge wekt alsof het eigenlijk loopt over het aan nemen van een of ander amendement tot subsidieering van een of andere liefdadige instelling. Het is er verre van en het ip noo- dig de beteekenis van het gezantschap te schetsen. Dertig mogendheden hebbeii bij den Paus hun vertegenwoordigers De Ka tholieke Partij heeft nadat in 1871 het Ne- derlandsch gezantschap was opgeheven, nooit een poging aangewend of een eisch gesteld tot herstel. In 1915 stelde Cort van dc Linden weder-insteiling voor uitsluitend in 's lands belang. Geen enkele groep der rechterzijde heeft daartegen beginselbezwa- ren geopperd. Bij het einde van den oorlog meende de Regeering. dat de overwegingen, die voor tijdelijke instelling hadden gegolden bleven gelden. Het centrum te Rome werd van gewicht geacht en onze vertegenwoordiging daarbij in 's lands belang. De Nederlandschc Regeering stelde dit standpunt met zeer vele mogendheden en ze zag de beteekenis der continuïteit in. Men moest hierbij met vertrouwen op het oordeel van den Minister af gaan die na- tuurliik niet altijd met feitelijke motivee ring kan aankomen. Een "nicum is het, dat het Parlement aan dat gezantschap een einde kar. maken door de gelden niet toe te staan. Nu het gezantschap er eenmaal is, is het voor de Katholieken niet een kwestie van geloof, of van Katholiek belang, maar voor hen is het van grooter beteekenis dan voor anderen. Het was en is een eerezaak voor de Katholieken en de Katholieke ministers. Spr.'s optreden op 10 November' was niet het gevolg van een booze bui maar wel het gevolg van langdurig overleg in de katho lieke fractie. Bij het samenwerken met an dere partiien leverde dit punt in 1922 en 1925 moeili'kheden oo bij de verkiezingen Vooral moeiliik werd het toen de Chr.-Histo- rir.chen zich hun vrijheid voorbehielden. Het is de vraag of anderen een dergelijk amen dement hadden voorgesteld als de heer Kers ten of Lin"beek het niet had gedaan. Sor. begrüpt de princiüieele bezwaren er tegen, maar daartegenover kan de Katho lieke fractie zich niet bij ODhefffing neerleg gen. Tn 1924 heeft spr. vóór de stemming van het amendement aan den Minister mee- g deeld, dat ziin fractie tegen de begroo ting zoti stemmen als het amendement werd aangenomen. Het werd toen echter verwor pen. In 1925 dreigde hetzelfde. De heer Coliin heeft spr. vóór de Kabinetsformatié meegedeeld, dat een ernstige crisis zou drei gen. als het amendement werd aangenomen. Dat was op 22 Juni 1925. Spr heeft eenige dagen vóór 10 November aan de voorzitters van de A.-R. en C.-H. herinnerd aan het voornemen der Katholieke partij. Wat het nu roekeloos van den heer Co- lijn een Kabinet te formeeren? Waarschijnlijk heeft hij in overweging ge nomen, dat verschillende christ.-historischen het standpunt der Kamerfractie niet deel den. en dat men wellicht niet zou tegen stemmen, dat eenigen ter linkerzijde zouden vóór stemmen, dat bij samenwerking van eenige groepen het gewenscht is den status quo te handhaven d,at de heer dr. de Visser ook na 1920 geen bezwaar heeft gehad tegen het gezantschap, en dat een paar christelijk- historischen in het Kabinet ziting namen. Op 10 November' heeft spr. een verklaring afgelegd, die volstrekt geen machtswellust was. Hij wenschte, dat men goed wist wat er gebeuren zou bij aanneming Ook zonder spr's verklaring zou gebeurd zijn wat nu geschied is bij aanneming, n.L dat de vier Katholieke ministers hun ontslag zouden ne men. Voorkomen moest worden dat men on kunde voorwendde. De crisis was er toen en er moest een op lossing komen. Naar spr.'s oordeel moest een der leiders der oppositie de opdracht ontvangen voor nieuwe formatie. De heer Marchant, die steeds vóór het gezantschap had gestemd, was er nu tegen, omdat hij daardoor de coalitie kon treffen, die hij zoozeer een nadeel voor het land acht. De heer Marchant trachtte een democratisch blok te vormen. De rechtsche adviseurs zou den geadviseerd hebben mr. Marchant op dracht te geven, terwijl zij niet van plan waren met hem samen te werken Dat is niet juist; zij konden niet weten met welke greepen de heer Marchant zou trachten sa men te werken. Het antwoord der katholie ke fractie aan den hr. Marchant is bekend; het was niet noodig daarbij in te gaan oo het program want principieel werd het sa mengaan afgewezen. Niet zelden treedt de heer Marchant te dictatoriaal op en zijn redeneeringen zijn dikwijls te simplistisch over de ingewikkel de vraagstukken, hetgeen spr. met enkele voorbeelden.toelicht. Het gaat niet aan, dat de heer Marchant de Katholiek* partij als reactionnair in den hoek drukt, omdat zij weigert zijn vrijzinnig-democratisch verlan gen te bevredigen. Na die afwijzing blijft de beer Marchant hen hinderlijk volgen en ver wijt hen sabotage van het parlementaire stelsel, d.w.z van het parlementaire stelsel zooals de heer Marchant zich dat denkt. Spr. heeft vroeger gezegd, dat de tijd zou kun nen komen, dat zijn partij zou overwegen moeten of rij ook met andere groepen zou kunnen samenwerken. Het gaat niet aan ,dat op jj-ond van die verklaring de heer Marchant eischt, dat zij thans met hem zal samengaan. Er is een beginselverschil tusschen de rechterzijde en de socialisten, hetgeen ieder begrijpt en wel weet. Trouwens aan beide zijden, ook aan die der socialisten, zijn er personen ge weest. die deze samenwe-king niet wensch- ten. Geweldige veranderingen als bij een dergelijke samenwerking zouden plaats hebben, hebben tijd noodig van voorberei ding, ook om de verhoudingen tusschen de personen te veranderen. De pogingen van den heer de Visser had den ten doel weer een basis voor een rechts bewind te vinden. Daarvoor was noodig de kwestie van het Gezantschap uit de wereld te helpen. De katholieke partij ging met de weinig wenschelijke oplossing van een accredi teering van een anderen gezant bij bet Va- ticaan onder deze omstandigheden mede, mits geen motie door de Christelijk-Histori- schen zou worden ingediend. Een eventu- eele verklaring van teleurstelling van die zijde kon desnoods toegelaten worden. Het was dus een compromis; het belang van net gezantschap zou jriet op dezelfde wfjze gediend worden als voorheen, maar het principieele handhaven van den post was er mee bereikt. Het ware is het niet, maar een compromis geeft meestal niet alles aan iedereen. De pogingen van mr. Limburg zijn niet door spr. in eenig opzicht bemoeilijkt. Het eindresultaat is dan, dat het kabinet- Colijn is verdwenen. Dat kabinet bevatte personen, die er kuünen zijn en Nederland mag wel eens wat zuiniger zijn en niet zoo morsen met personen! Hoe het kabinet-de Geer gekomen is, zullen wij wellicht nog vernemen. Het kabinet is er en spr. zal niet het woord van Kolkman herhalen: wij zitten met de menschen. Het optreden was een volslagen verras sing. Spr. begroet het met alle welwilend- heid die de omstandigheden op dit. oogen- blik toelaten, (groot gelach.) Hij zal zijn voorstellen toetsen aan het algemeen be lang en maakt nu slechts eenige opmer kingen. Hij waarschuwt om voorzichtig te zijn en het herstelde evenwicht niet te verstoren. De belastingherziening heeft spr.'s sympathie; de unificatie der ve-zeke- ringswetgeving is een mooi woord, dat ni.et gemakkelijk te vervullen is. De Arbeidswet zal uitgebreid worden; van ratificatie is gesproken; hoe staat de regeering daarte genover? Vervolgens informeert spr. naar de op vatting van het kabinet omtrent het 7e leerjaar. Ten slotte spreekt spr. het vertrouwen uit, dat een beslissing over het gezantschap in zakelijke sfeer zal genomen worden en dat alleen het landsbelang de maatstaf zal zijn bij de beoordeeling. Het rfesol met dat gezantschap is onwaardig en spr. hoopt, dat de Kamer daa-aan een einde zal maken In het geval de Kamer spr.'s verlangen niet vervult, zal spr. daarin moeten berus ten. De heer BEUMER (A.-R.) staat zeer ge reserveerd tegenover het kabinet en ka pittelt de Ch-istelijk-Historischen, die als ze minister zijn het gezantschap uit utili teitsoogpunt bezien en als ze Kamerlid zijn het een gewetenszaak vinden. De partij moet niet te breed doen en niet te veel poseeren. Vervolgens bestrijdt hij mr. i^ar- chant, die het verst ging in zijn critiek op de anti-revolutionaire partij. De heer Marchant wenscht de coalitie te vernietigen en het parlementaire stelsel te redden. Het zal niet mogelijk zijn voor den heer Marchant, die onkundig beleid heeft gevoerd en altijd de zedenmeester heeft ge speeld. Het kraakt in de anti-revolutionaire partij zegt de heer Marchant, hetgeen hier uit bli:kt, dat de heer Heemskerk steeds op het oorlogspad is geweest. Dit is natuurlijk heel onjuist. Het is spr.'s beginsel altijd geweest, dat er veel voeling zij tusschen kiezers en afgevaardigden. Gaat de heer Marchant niet voortdurend uit spreken en ligt daarom zijn partij te kraken? Spr. hoopt, dat ieder eenige objectiviteit in zijn beschouwingen moge opnemen. Het Kabinet is dat van een kort inter mezzo maar met een lang programma. Ten aanzien van de Bioscoopwet, meent spr. dat de Eerste Kamer zelf wel zal be slissen wat zij meent dat juist is. Zij wilde die wet niet behandelen met een demissio nair kabinet en zij zal dus nu opnieuw te beslissen hebben. Tot den heer Braat richt spr. de opmer king, dat hij zelf de Zomertijd-kwestie heeft bedorven en het dus niet kan meenen als hij het parlementaire leven wil gaan tegen werken. Het gezond verstand zal bij den heer Braat wel zegevieren. De heer ARTS (R.K. Volkspartij) wil als katholiek democraat het woo'd voeren. Hij behoort van rechtswege tot de rechterzijde maar maakte geen deel uit van de coalitie omdat men hem daar niet heeft willen op nemen. Eén voordeel heeft dat, n.l. dat spr. niet aan partij-discipline is gebonden. Hij kan denkbeelden naar voren brengen, die door verschillende katholieke Kamerleden buiten de Kamer herhaaldelijk worden geuit, maar waarvan men i n d* Kamer weinig pleegt te hooren. In elk geval heeft spr. veertigduizend kiezers achter zich ge had. Men pleegt elkaar in de Kamer wel op fijne wijze de waa'heid te zeggen, maar dat men zoo waarheidslievend was, had hij nooit gedacht. Spr. geeft toe, dat het Kabinet een nood- kabinet is. Bij de nieuwe oriënteering moge men weten hoe een deel der Katholieken daartegenover staat. Het parlementaire stelsel is ook hier bezig te ontaarden in parlementarisme van de gevaarlijkste soort Het is een gevolg van het partij-wezen, dat de volksvertegenwoordigers tot partij-men- schen heeft verlaagd. Men zag dat bij de Bioscoopen en bij de stemming op Novem ber. Spreker heeft betreurd, dat het ge zantschap om andere dan zakelijke motie ven is afgestemd. Hij ve-trouwt, dat bijv. de Vrijheidsbond op zakelijke motieven zal beslissen en ziin stem er aan geven. Spr. merkt verder op, dat btj een deel van het Nederlandsche volk het prestige der Ka mer bezig is te loor te gaan. Belangstelling voor de crisis was er zeer weinig bij het volk en dat is zeer te betreuren. Een deel der Katholieken heeft nooit begrepen wat het nut was der coalitie en er was weinig tevredenheid met het werk der Katholieke partij. Het aanwijzen der Kamer-candidaten geschiedt op een wijze die weinig tevreden heid wekt en wat daarna gebeurt gaat ge heel buiten ben om. Het program-de Geer acht spr. demo cratischer dan dat van den heer Colijn en de heer de Geer heeft de uitspraak van de stembus beter begrepen dan de heer Colijn. Spr. ziet niet in waarom samenwerking der democraten nadeelig zou zijn voor de Ka tholieken. De heeren van Wijnbergen en Van Vuuren hebben dat nadeel nooit kunnen aantoonen. Het optreden van den heer Nolens op 10 November is niet gelukkig geweest; als hij had gezwegen zouden de Vrijzinnig Demo craten waarschijnlijk vóór het behoud heb ben gestemd. De houding der Katholieken tijdens de crisis juicht hij ook niet toe: in 't aanvaarden van het bemiddelingsvoorstel ziet hij een fout. Wegens de eigenaardige samenstelling van dit Kabinet zou spr. een beroep willen doen op de leden van het Kabinet om bij benoe mingen billijkheid te betrachten. De Minister van Financiën, de heer DE GEER antwoordt. Hij zegt dank voor de welwillende wijze waarop het Kabinet is ontvangen en de vriendelijke critiek droeg zoo'n heusch karakter dat het kabinet daar voor erkentelijk is. Het program van het Kabinet, Men vindt het te lang voor een inter mezzo. Spr. erkent dat niemad weet hoe lang het intermezzo kan zijn maar hij wil de Ka mer niet in het onzekere laten wat hij aan het Kabinet heeft. Had spr. minder gegeven dan was stellig gevraagd wat men zou doen als het intermezzo langer duurde. Spr. breidt op dit oogenblik het program niet uit; de geuite desiderata zullen worden overwogen te meer waar sommige daarvan beduidend veel geld zouden kosten, terwijl verminde ring van belastingdruk dragend noodig is. De storting voor de Invaliditeitswet zal met 8 millioen stijgen, voor het pensioenfonds eveneens 4 millioen, voor het Zuiderzee- fonds ook nog 4 millioen, totaal reeds t 16 millioen. De opbrengst der rijwielbelasting gaat in het Wegenfonds en de tarieven bij de Post dienen verlaagd te worden zoodat de winst van het bedrijf zal dalen. erlaging der spoorweg-tarieven zal niet zijn te vermijden met het oog op de concurrentie, maar het zal een deficit te voorschijn roepen. Dat alles maant tot voorzichtigheid en zuinigheid. Meer vrijheid in het onderwijs zal de Re geering overwegen, evenals bet vraagstuk der medezeggenschap, waarover de heer Albarda sprak. De bekende motie kan de Regeering niet aanvaarden maar zij zal het punt in over weging nemen. Wat art. 40 betreft, herinnert hij aan zijn vroegere uitlatingen ter verdediging van de stopzetting voor nieuw aan te stellen amb tenaren. De strijd is door het Hof beslecht en daarop moet niet meer worden terugge komen. De heer Marchant sprak zelf in zijn program van „terugkeer zooveel mogelijk.'1 Uitdrukkelijk verklaart spr. dat het niet zijn bedoeling is alleen datgene voor te stel len wat geen verzet uitlokt. Wel terdege kan er verschil van meening bestaan maar dat behoeft geen bezwaar te zijn. Op wiens program spr.'s program het meest lijkt, zal spr. niet trachten vast te stellen. De edele wedijver om er gelijkheid in te vinden, is een stille hulde daaraan. De landbouw is wel degelijk genoemd n.l. onder de voornaamste takken van volksbe staan,' waartoe de landbouw natuurlijk be hoort. Wat de Bioscoopwet betreft wijst spr. er op dat deze wet niet een kenmerkend partij-karakter heeft. Als de Eerste Kamer het ontwerp wil behandelen is de Regeering daartoe bereid. Het tractaat met België, een maal geteekend, moet op royale wijze wor den verdedigd. Nadere besprekingen waren geopend maar zijn tijdens de crisis stopgezet. Ze zullen spoedig worden hervat en in een protocol zullen de besprekingen worden ge vat, nfdat overleg is gepleegd met de mo gendheden over de opheffing der Belgische neutraliteit. Het gezantschap bij het Vaticaan. Spr.s vraag is tot een objectieve en onpar tijdige oplossing te komen, en het is alleen mogelijk daartoe te komen door de kwestie nog eens in zakelijke sfeer te behandelen. De Regeering vond de beslissing van 11 November èn een gezant bij het Vaticaan. Het Kabinet meent, dat deze zaak niet duur zaam onze politiek mag beheerschen en wil ze voor goed uit de wereld helpen. Thans de formatie van het Kabinet. Het Kabinet is pas opgetreden toen alle pogingen mislukt waren om een ander Kabi net te vormen. De heer de Visser is tot de uiterste mogelijkheid gegaan om het zittende Kabinet te behouden. Daarna heeft de heer de Visser nog iets anders geprobeerd en zelfs Mr. Limburg gevraagd voor de porte feuille van Justitie. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. De Moderne Landarbeidersorganisatie had bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bezwaar gemaakt om werk looze arbeiders, die een eigen huis met land bezitten, aan te wijzen voor arbeid in de Limburgsche mijnstreek. De Minister heeft nu beslist, dat als regel aan bovengenoemde arbeiders van de verplichting tot aanvaarding van mijnarbeid ontheffing wordt verleden. Verschenen is het vijfde verslag van de Staatscommissie ingesteld bij Kon. Besluit van 20 December 1920, gewijzigd bij Kon. Besluit van 29 Sept. 1925 (Bezuinigings commissie). Samenstelling der commissie. Bij Kon. Besluit van 23 Juni 1925 werd op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de leden der commissie mr. P. Rink, tevens voorzitter; mr. W L. baron de Vos van Steenwijk, F. H. De Monté verLoren, mr. P. J Oud, R. Zuyderhoff, L. A. Fruytier, mr. G. de Bloeme, tevens algemeen secretaris. Bij hetzelfde besluit benoemde de Konin gin tot lid en voorzitter der commissie den heer W. F. Pop, oud-minister van Oorlog, en op 29 Sept. 1925 werden vervolgens be noemd: tot leden der commissie, de heeren F. H. Fentener van Vlissingen, jndustriëel te Utrecht; Ir. I. A. Kalff, lid der directie van de Nederlandsche Spoorwegen, prof. L. A. v. Royen, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool; tot lid en algemeen secretaris: de heer mr. dr. W. M. Westerman, directeur van de Bijbank der Rotterd. Bankvereeniging te 's-Gravenhage. Met toekenning van gelijktijdig ontslag aan de ambtenaren, aan de Bezuinigingscommis sie toegevoegd of daarbij in dienst, werd benoemd tot secretaris der commissie mr. L, Rijken te 's-Gravenhae. De werkingwijze der commissie. In verband met den korten tijd, geduren de welken de Commissie werkzaam is, heeft zij een algemeen plan voor haar bezuini- gingsarbeid nog niet definitief kunnen vast stellen. Zij heeft zich daarom voorshands ia hoofdzaak bepaald tot het behandelen der zich onmiddlelijk aan haar voordoende on derwerpen. Inlichtingen omtrent den stand van het bezuinigingswerk aan de Departementen. Ten einde bij den aanvang der werkzaam heden van de Commissie in haar nieuwe sa menstelling op de hoogte te zijn van den stand van het Bezuinigingswerk aan de De partementen, hadden voorzitter en algemeen secretaris te dezer zake besprekingen met de Departementjioofden. Vervolgens ont ving de .Commissie de secretarissen-generaal benevens den thesaurier-generaal. Personeel bij de Departementen van algemeen bestuur. Bij bestudeering van het ontwerp Staats- begrooting voor 1926 bevond de Commissie, dat op bijna alle hoofdstukken dezer begroo ting posten uitgetrokken zijn voor uitbreiding of bevordering van ambtenaarspersoneel, wleke soms niet, soms met een zeer alge meen gehouden omschrijving worden toege licht. De Commissie «entte het gewenscht, naar aanleiding van haar bevinding in Octo ber 1125, een uitvoerig schrijven te richten tot den voorzitter van den Raad van minis ters, in welk schrijven de Commissie meende in overweging te moeten geven: le. dat geen bevordering of uitbreiding van personeel aan de Departementen zai plaats hebben, vóór ten aanzien van formatie en bevordering van het ambtenarenpersoneel vaste regelen gesteld zijn en wel ten aanzien van de formatie voor elk Departement, af zonderlijk, ten aanzien van de bevordering voor alle Departementen geldende. 2o. door een in overleg met de bezulni- gingscommissie te benoemen commissie van deskundigeh, de onder lo. bedoelde regelen in studie te doen neen en de door haar met bekwamen spoed verzamele gegevens van dc Bezufnfglngscommlsslv te doen zenden, waar na deze de voorstellen zoo spoedig mogelijk aan den minister-president zou zenden. De commissie voegde hieraan nog toe, dat zij zeer goed begreep, dat, indien deze re gelen zijn vastgesteld, de nieuwe toestand niet eensklaps kan worden ingevoerd. Door intusschen af te zien van elke uitbrei ding of bevordering, zoolang de vastgestelde formatiën niet bereikt zijn, en door ambte naren, ook bij andere departementen, over te plaatsen, indien dit in verband met de vastgestelde formatiën nuttig kan zijn, zal men echter, naar de commissie daaraan toe voegde, moeten trachten, zoo spoedig moge lijk den nieuwen toestand te berieken. De commissie zeide te betreuren, dat door de onvoltalligheid d.er commissie aan de re geering de gelegenheid ontbroken heeft, ten aanzien van deze en dergelijke aangelegen heden met de Bezuinigingscommissie in over leg te treden, alvorens de desbetreffende vnorstellen ter goedkeuring aan de Staten- Generaal werden aangeboden. De commissie zou het zeer op prijs stellen, indien dit in volgende jaren w-J zou geschie den. Aan het einde, van het kalenderjaar wa ren naar aanlieding van dit scbrijven geen bescheiden ingekomen. Rentabiliteit van werken, resortee- rende onder het Dep. van Waterstaat. Het dagelijksch bestuur der gemeente Waddinxvcen wendde zich tot de commis sie met een schrijven, waarin het als zijn meening uitsprak, dat de aanleg van de spoorlijn GoudaBoskoopAlphen a. d. Rijn, welke niet rendabel werd geacht, in deze' tijden ongemotiveerd was. Waar de aanleg zich reeds in een vergevorderd sta dium bevond, meende de commissie, dat harerzijds niet kon worden ingegrepen. Het verwonderde de commissie intus schen, bij het naslaan der betreffende Ka merstukken, geen spoor te vinden van iets, dat ook slechts op een zwakke poging ge leek om de rentabiliteit van deze spoorlijn te bereiken. Temeer verwonderde de commissie zich hierover, omdat het haar bekend was, dat de Nederlandsche Spoorwegen als haar mee ning hadden te kennen gegeven, dat de be doelde spoorlijn niet rendabel te maken zou zijn en aan de regeering haden geadviseerd, niet tot den aanleg over te gaan. IJet niet berekenen van de rentabiliteit van werken kwam de commissie ook elders tegen. Zoo ontwaarde zij, dat eveneens tot den aanleg van een zoo kostbaar werk als het TwenteRijnkanaal was besloten zon der dat de vraag, of een dergelijk kanaal rendabel te maken zou zijn, onder de oogen was gezien. In verband met een en ander heeft de commissie de bijzondere aandacht van den ministerpresident op deze aangelegenheden gevestigd en verzocht - zoo deze bestaan de commissie de rentabiliteitsrekeningen van de beide genoemde vervoerwegen te willen doen toekomen, terwijl de commissie aandrong op het alsnog instellen van een onderzoek naar den financieelen en econo- mischen grondslag van deze werken, alvo rens verdere belangrijke bijdragen aan die werken worden ten koste gelegd. Aan het eind van 1925 was op dit schrij ven geen antwoord ontvangen. Kosten van de uitvoering der sociale verzekering. Daartoe bewogen door de zeer hooge ad ministratiekosten, welke over 1924 9.3 millioen hebben bedragen, en gezien de vele moeilijkheden, welke deze materie met zich medebrengt, heeft de commissie zich op 2 December 1925 tot den minister-president gewend met het verzoek, om, in overleg met haar, een commissie van deskundigen te willen benoemen, met de opdracht gegevens te verzamelen aan de hand waarvan het mo gelijk zal zijn na te gaan, of, hetzij binnen het kader der tegenwoordige sociale verze keringswetten, hetzij door een wijziging daarvan, blijvende binnen de grenzen eenei novelle, vereenvoudiging en daardoor be zuiniging in de thans geldende wijze van uitvoering der beginselen dier wetten ver kregen kan worden. De commissie ziet te dezer zake een be schikking op haar verzoek door de regeering tegemoet. Directeur-generaal van'den landbouw. De commissie heeft zich tot den voorzit ter van den ministerraad gewend bij schrij ven van 8 December 1925, met de mededee- ding, dat zij het op prijs zou stellen, indien haar advies werd ingewonnen, alvorens de ministerraad een beslissing neemt terzake de wederinstelling van het ambt van directeur- generaal van den landbouw. Bemiddelingsbureau voor wachtgelders Van meer dan één zijde werd de commis sie opmerkzaam gemaakt op een oproep in de dagbladen voor een vergelijkend examen voor het ambt van klerk bij de Algemcent Rekenkamer. Het bleek der commissie, dat de door de Algemeene Rekenkamer aangewende pogin gen om met behulp van het Bemiddelings bureau voor wachtgelders in de vrijkomende plaatsen te voorzien, tot dusverre tot geen bevredigende uitkomst geleid hadden, om dat vooralsnog daaronder geen geschikte krachten waren gevonden. Zij bleef intus schen bereid van wachtgelders gebruik te maken, wanneer zich tijdig geschikte krach ten aanmelden. In verband met een en ander kwam het der commissie gewenscht voor de werking en de resultaten van het Bemiddelingsbu reau voor wachtgelders nader in studie te nemen. Inlichtingen omtrent samenstelling, op dracht en werkwijze van het bureau werden der commissie op aanvraag verstrekt. Zij zet haar bemoeiingen voort. Loodswezen te IJmuiden, Van zekere zijde ontving de commissie een nota, waarin de schrijver aangaf, hoe z.i. bij het loodswezen, voor zoover betrekking hebbende op het Noordzeekanaal, zonder schade voor den dienst verdere bezuinigin gen konden worden doorgevoerd. De com missie stelde den minister van Marine op de hoogte van den feitelijken inhoud der nota en verzocht hem haar te willen mededeelen of en zoo ja welk gevolg aan de voorstellen zou worden gegeven. Kosten van het' Nijverheidsonderwijs. Aangezien het der coriimissie gewenscht toescheen de zeer hooge kosten van het Nij verheidsonderwijs aan een nadere bestudee ring te onderwerpen, heeft zij zich tot den minister van O., K. en W. gewend, met het verzoek te mogen ontvangen een opgave van het aantal op 1 December j.l. geldende leerovereenkomsten, gesloten op grond van art. 39 der Nijverheidsonderwijswet, als mede van de daaraan in 1925 door het rijk ten koste gelegde gelden; een opgave van het aantal leerlingen, dat op 1 December j.l. aan de verschillende openbare nijverheids scholen verbonden was, alsmede van hèt aantal leeraren van die scholen; een gelijke opgave van de bijzondere nijverheidscholen en van de totale kosten van elk dier scho len, alsmede van het rijkssubsidie, aan elk dier scholen voor 1925 verleend. Aan het eind van 1925 was op dit schrijven nog geen antwoord ontvangen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen, naar de Nieuwe Rott. Crt. meldt, van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacantiekaartcn uitgeven» ■4 Terwijl het water in de polders Leeuwen en Wamel goed zakt, is de toestand te Al phen en Maasbommel nog weinig verbeterd niettegenstaande de stoomgemalen dag en nacht in werking zijn. Klaarblijkelijk is de hoeveelheid kwelwater, die de polders bin nendringt, nagenoeg even groot als de uit- gemalen hoeveelheid. De 73-jarige J. S. uit de Rusthoflaan te Rotterdam, kreeg Dinsdagavond hooggaande ruzie met zijn schoonzoon. Deze werd zoo woedend, dat hij een pook nam en daar mede zijn schoonvader zoodanig sloeg, dat deze een wonde boven het rechter- zoo wel als boven het linkeroog bekwam, be nevens kwetsuren aan een der handen. De man is naar het ziekenhuis overge bracht. Dc 40-jarige woonwagenbewoner H. van Susteren, die bij een vechtpartij te Eind hoven met zijn zwager Hölsken zwaar werd gewond, is overleden. De «ecretaris van de vereeniging tot Be vordering der Bijenteelt in Nederland be richt: De vraag naar bijenvolken voor de fruit streken is dit jaar zoo enorm groot, dat het niet mogelijk is voldoende volken van de zandgronden naar de klei te dirigeeren. Ondanks de milde voorwaarden, welke de fruitboomgaardbezitters stelden (vrij heen- en terugvoer, bouwen van bijenstal letjes en per volk 10 cent vergoeding) zijn de imkers op de zandgronden niet te bewe gen hun volken voor dit doel af te staan, mogelijk omdat de afstanden te ver zijn, om geregeld hun volken te bezoeken, wat met groote geldelijke offers gepaard gaat. Het zal niet lang meer duren of de boomgaardbezitters zullen zelf genoodzaakt zijn bijen te gaan houden, teneinde niet af hankelijk te zijn van .de imkers op de zandgronden. Het indirecte nut van de bijen voor kruisbestuiving wordt dan ook hoe langer hoe meer erkend. Geen persoonlijke ongelukken. Tusschen den Kruisberg en Doetinchem is gisteravond op een wissel van de „Zande rij" een personentrein van de Zutphen— Emmerik ontspoord. Locomotief, rijtuig en bagagewagen raakten uit de rails. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Er zijn aanwijzingen, dat het geval is toe te schrijven aan kwaadwilligheid. De poli tie stelt een onderzoek in. Dinsdagavond is fn het hulpostjcantoor te Lutterade (Limb.) ingebroken. De brandkast, die in het kantoorlokaal staat, werd geopend en een bedrag van 60, dat zich daarin be vond, ontvreemd. Een bediende, die in het postkantoor overnacht, deelde mede, dat hij 's-avonds in zijn kantoor komendq, een man zag, die geknield voor de brandkast lag. On middellijk ging de bediende den veldwachter waarschuwen. Toen men terugkwam was de inbreker verdwenen. Deze had de brandkast geopend met den sleutel, die onder het hoofdkussen van den kantoorbediende lag. De kantoorbediend* is aan een streng ver hoor onderworpen. Te Venray heeft in een onbewaakt oogen blik het anderhalf-jarig zoontje van den heer D. een kan kokende koffie omgetrokken, waarvan hij den inhoud over het lichaam be kwam. Kort daarop is het jongetje bezweken. Te Sittard is Ingebroken in de R.-K. paro chiekerk. De offerblokken werden geledigd. Men vermoedt dat de dader of daders dezelf de zijn, die eenigen tijd geleden in verschil lende kerken hun slag hebben geslagen en eveneens de offerblokken ledigden. Dinsdagmiddag werd door de Rijkspolitie te Amersfoort op verzoek van den commissa ris van politie naar Eindhoven overgebracht zekere E. M. v. B. verdacht van oplichting. Hij werd ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te 's Bosch. Nader wordt vernomen, dat de man zich aandiende als vertegenwoordiger van een assurantie-kantoor. Hij nam zijn intrek in goede pensions, liefst daar, waar hij naar har telust kon eten. Hij deed zich daar voor als de man, die 't betalen kon.Wanneer 't evenwel op betalen aankwam, was de vogel telkens ge vlogen. Zoo zijn er verschillende menschen ingevlogen. Vele pensions hadden voor dit heer groote kosten gemaakt. Zoo was er b.v. te Hedel een gezin, dat zich voor „mijnheer" nieuwe meubels had aangeschaft, om den rij ken gast te herbergen. Geruimen tijd liet v. B. zich daar als een prins bedienen. Be talen deed bij nooit. Een schade van duizenden guldens. Dinsdagavond woedde een felle brand te Someren bij Asten in de stroohulzen- en strookoordfabriek der N. V. Wilhelmina Dank zij het krachtig optreden der brand weer konden de dichtbij gelegen boerderijen, die door den vonkenregen, ernstig bedreigd werden gespaard blijven. Het fabrieksgebouw met aangrenzende schuur is afgebrand. Slechts een klein gedeelte der smederij en van het kantoor werd behouden. Duizenden pakken stroohulsen en strookoord werden een prooi der vlammen. De schade loopt in de duizenden. Verzekering dekt de schade. De griepepidemie in Zuid-Limburg breidt zich gestadig uit. Het aantal ziektegevallen in d* mijnstreek kan op eenige duizenden geschat worden. In sommige mijnen is thans 10 4 20 pCt. van het aantal mijnwerkers door ziekte afwezig. Het aantal doodelijke gévallen neemt thans ook toe. Zoo stierven gisteren drie kinde ren in een huisgezin aan de ziekte, m i m i Naar wij vernemen Is Jos. Orelio ernstig ziek; 10 April wordt de eens zoo gevierde zanger 72 jaar. Naar de Tel. verneemt, heeft de Columbia- University te New-York aan Willem Men gelberg het eere-doctoraat aangeboden. Mengelberg zal op 16 Mei a.s. naar Amerika vertrekken om de promotie, welke op 31 Mei plaats vindt, bij te wonen. Teneinde meer samenwerking t« verkrij gen op het gebied van koorzang in Neder land, heeft het comité van het Ned. Zangers verbond met dat van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Nederland, de hoofdbesturen van de bestaande landelijke oreanisaties op het gebied der vocale kunst uitgenoodigd tot een bijeenkomst te houden op Zaterdag 20 Maart a.s. te Den Haag. AMSTERDAM, 17 Maart. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 204 vette kalveren, le qual. f 1.241.30, 2e qual. f 1.041.24, 3e quaf 0.801.04 per kg. levend gew.220 nuchtere kalveren f 1016 per stuk 460 varkens, HolL, Overz. en Geldersche le qual. f 1.051.06, 2e qual. f f 1.041.05, 3e qual. afloop slecht, vette varkens f 0.981.02 per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 17 Maart. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Aardappelen. Zeeuwsche bonte f 44.20, blauwe f 3.103.70, Eigen heimers f 2.403, bravo's f 3.503.60, roode star f 2.903.10, blauwe Eigenheimers f 2.903.10 Friesche Borgers f 2.502.75, roode star f 2.402.75 Zeeuwsche Eigen heimers poters f 1.60—2, blauwe poters f 1.401.60, bonte poters f 1.401.60, roodstar poters f 1.501.80 Anna Paulowna zandaardappelen f 44.20 Drentsche Eigen heimers f 1.502, alles per hlwinter Malta aardappelen f 1112 per 100 kg. ASSEN, 17 Maart. Eieren. Op de heden gehouden eiermarkt van de V.P.N. waren aan gevoerd 187.000 stuks. Prijs f 57 per 100 stuks. GELDERMALSEN, 16 Maart. Fruit Ter veiling besteedde men voor bellefleur 2324 ct., culemans 1415 Yx ct., goudrei- netten 28—29 ct., alles per kg. GOOR, 16 Maart. Paarden. Op de derde groote wintermarkt stonden 736 paarden aan de lijn. Men besteedde voor koudbloed- Faarden f 400—650, voor luxe paarden 300—600, voor werkpaarden f 150—400, voor ponny's tot f 375 en voor veulens tot f 180. GRONINGEN, 16 Maart. Eieren lager, in den groothandel f 4.50 it 5.25 p. 100 St., in den kleinhandel f 1.30 p. 20 stuks. PURMEREND, 17 Maart. „Afslagver- eenifjing Beemster, Purmerend en Om streken". Witlof 10—13 ct. per K.G.; Roo de kool 7.6011 per 100; Gele kool 5.609.70 per 100; Spruitkool 0.45 4 per 15 K.G. Spinazie 1.101.40 per 5 K.G.i Raapstelen 45.60 per 100 bos; Uien 0.75—1.35 per 25 K.G.; Prei 6— 20.90 per 100 bos; drielingen 1.70 per 25 K.G. ENKHUIZEN, 17 Maart. Zaden en peue vruchten. Gralwe erwten f 21 k 34, bruin boonen f 16 A 21 per hl. Bruin mosterdzaad f 39 i 41 per 70 kg. Maanzaad f 40 per 50 k.g HOORN, 17 Maart. Varkens. Aanvoer 56 varkens vette varkens 8590, Londen- sche varkens 8490, zouters 8486 per kg. (schoon). Handel vlug. Eierveiling. Kipeieren, wit, f 5.201.6 - Eierenveiling. Kipeieren, wit f 5.206.10, bruin, f 5.80640. Aanvoer 44.006 stuks. Eendeieren f 55.40. Aanvoer'5904 stuks. MAASTRICHT, 17 Maart. Botermijn. Aanvoer 137.775 kg. Prijzen hoogste f 2.21, midden- f 2.11, laagste f 1.99. VOLENDAM, 17 Maart. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 413.000 eend eieren f 5.305.40 en 10.000 kippeneieren f 5.80. IJMUIDEN, 16 Maart. De motorvracht- logger KW. 41 (De Hoop) is van Fécamp in de visschershaven alhier aangekomen met een aanvoer van 550 ledige vaten. IJMUIDEN, 16 Maart. Maandag was het aantal schepen, dat van de treilvisscherij aan den afslag kwam belangrijk minder als ge woonlijk op dien dag het geval is. Slechts 3 Duitsche- en 14 Nederlandsche stoomtrei- lers alsmede 4 zeilloggers (uit Katwijk) arri veerden dien dag met een totaalbesomming van f 37.200. Nog liep aan de visscherij na bij Faroer Eilanden binnen de stoomtreiler IJM. 316 (Gerard) met een besomming van f 6938, zoodat de totaalomzet dien da f44.138 bedroeg. IJMUIDEN, 16 Maart. Van de treilvis scherij kwamen heden aan den afslag de stoomtreilers IJM. 190 (Henrietté Jacoba) met f2995; IJM. 272 (Derika XV) met f2969; IJM. 481 (Amsteldijk) met f2534: IJM. 118 (Beatrice) met f4631; IJM. 154 (Protinus) met f 1601; IJM. 44 (Piejaden) met f2268; IJM. 365 (Holland VI) met f 1605; IJM. 176 (Holland II) met f2407; IJM. 331 (Holland V) met f 1845; IJM. 64 (Peneloppe) met f 1903; IJM. 144 (Pieter) met f 1773; IJM. 244 (Delfland) met f 1319; IJM. 52 (Dordrecht) met f 1351; IJM. 16l (Elie Cheneviere) met f 1708; IjM. 32 (Zee meeuw) met f 1602; S. O. 102 (Else) met f 4504 en de loggers KW. 35 (Holland VII) met f 363; KW. 89 (Holland IX) met f 545; KW. 105 (Kees) met f744 aan besomming. IJMUIDEN, 16 Maart. In de week van 9 tot en met 15 dezer werd door 6 Duitsche- en 61 Nederlandsche stoomtreilers, alsme de 22 zeilloggers en 1 motorvaartuig tezamen 364.750 kilogram treilvisch t^r waarde van f 152.291 aangevoerd. Van de beugvisscherij arriveerden in dit tijdvak 3 stoombeugers, welke 3800 kilo gram beugvisch aanvoerden, waarvan de opbrengst f 1752 bedroeg. De stoomtreiler IJM. 316 (Gerard) kwam van de Faroer- eilanden binnen met een aanvoer van 26.160 kilogram visch met een opbrengst van f6938 Er werd deze week geen haring aangevoerd. De 87 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten tezamen f 3.465 op. De totaal omzet bedroeg deze week f 164.446 tegen f276.334 in de daaraan voorgaande week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8