Wyberf dJlAjWjt V erkeersongevallen Begrafenis van Mr. J. M. C. E. Le Futte. De gronden aan den Zeeweg. haarlem. DE SPAARNEBANK In het water geduikeld. Haarletnsche Werkinrichting. Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Zijn stuur kwijt geraakt. Faillissementen. Inbraak te Heemstede. Fietsendiefstal. Oplichting; van het Burgerlijk Armbestuur. GELOOF EN WETENSCHAP BURGERLIJKE STAND. HET MIDDEL Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VAN ONZE RECHTBANK. Een wonderdiertje. Veiling van Schilderijen in het Brongebouw. Gearresteerd. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59 50 PARIJS 8.92 BRUSSEL 10 05 WEENEN 35 25 LONDEN 12.13 STOCKHOLM 66 90 OSLO 64 45 KOPENHAGEN 59 41% BAZEL 48.05 NEW-YORK 49°/ie 10.03 PRAAG 7.40 WARSCHAU 35.— HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. HOOFDDORP. BLOEMENDAAL. HEEMSKERK. ZANDVOORT. BEVERWIJK. Wit 385 486 420 357 380 205 vTabtatten. Tegen liieeschheid 1 INGEZONDEN. KUNST EN KENNIS. UIT TIJDSCHRIFTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Jan Klaassen met zijn tijd mee Berichten uit onze vorig* oplage. Dood gereden De stand van t water bij Tiel. De valsche bankbiljetten-affaire Mattheas-Passion. De Engelsche pers en Chamberlain. De regeeringsverklaring van Briand. Massa-arrestatie van dokters. Hedenmorgen werd een schuit, geladen met pannen, van den Raamsingel door en kele mannen langs den kant voortgetrokken Juist bij de bocht naai de Leidsche vaart kwam plotseling het tcuw strak te staan, waardoor een der mannen terug getrokken werd en hals over kop in het water dui- telde, onder groote hilariteit van zijn mak kers natuurlijk. De onvrijwillige drenkeling was weer spoedig op het droge gebracht, doch naar zijn gezicht te oorcteelen, was bet ""Pverwacht bad hem niet erg bevallen. Men schrijft ons: In ons blad vad 27 Januari j.i. gaven we een uitvoerig verslag van de Haarlemsche Werkinrichting, Donkere Spaa-ne 34, De voorzitter van de Commissie van Toe zicht. de heer Vincent Loosjes, deelde bij de officiëele opening dezer inrichting mede, dat er getracht zou worden een vereeni- ging op te richten, om op deze wijze een fonds te vormen, waaruit zoonoodig bij sverlijden der ouders, de daar te werk ge stelde jonge menschen financieel gesteund zouden worden, opdat ook dan voor hen Jestichtsverpleging niet noodig zou zijn. Reeds meer dan 100 personen uit Haar lem en omgeving gaven zich als lid deze- vereeniglng op, zoodat de heer Vincent Loosjes op de eerste vergadering, welke Woensdag 17 Maart gehouden werd, mede kon deelen, dat een belangrijk bedrag per jaar was toegezegd. Op verzoek van de vergadering, werd de Commissie van Toezicht over de Werkin richting, tevens als bestuur dezer vereeni- ging gekozen. Het bestaat derhalve uit de volgende personen: de heeren Vincent Loosjes, voorzitter, E. P. Schuyt, sec-etaris- penningmeester, v. d. Berge, Bloem, Broek huizen en Schaap. De statuten en huishoudelijk reglement werden na ampele bespreking goedgekeurd, terwijl de Koninklijke goedkeuring hierop aangevraagd zal worden. De voorzitter wekte alle leden op, mede te werken, opdat zoo spoedig mogelijk het 'edental verdubbeld zij. Niets zal den heer Schuyt, Crayenester- singel 6, Heemstede, aangenamer zijn, dan dat vele stadgenooten dit mooie werk fi nancieel steunen. Het lidmaatschap mi nimum 1 per jaar behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn. Al wordt er veel, heel veel gevraagd, toch twijfelen we er niet aan, of vele zul len aan dit verzoek, om onze misdeelde medemenschen uit Haarlem en omgeving te ateunen, gevolg geven. Dezer dagen vergaderde de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Zooals wij reeds mededeelden heerschte er oneenigheid in de vereeniging, welke zich hoofdzakelijk tegen het bestuur richtte. De voorzitter, de heer J. W. H. Prins, die sicb aanvankelijk had teruggetrokken, stelde zich than9 weer herkiesbaar. Bij de stemming werd echter is zijn plaats gekozen de heer H. J Klein. Als bestuursleden werden gekozen de heeren C. Bos, P. Kl'ngens, (aftredend), H. Knijtuberg Jr.,' en J. D. Mulder (aftredend). De bestuurder van een auto geraakte Dinsdagm ddag op den Sloterweg, alhier, vermoedelijk door 1 onvoldoende uitwijken bij het passeeren van een wagen, de macht over zijn stuur kwijt, waardoor het motor rijtuig eerst tegen een boom terecht kwam en daarna omsloeg. De bestuurder K„ al hier, die gedeeltelijk onder den auto lag. liep eenige verwondingen op en moest on der geneeskund ge behandeling gesteld wor den. Het deerlijk gehavende motorrijtuig werd naar een garage gesleept. Vernietigd is het fa'lLssement van G. Th. van der Swaluw, koopman te Haarlem. Dinsdag namiddag omstreeks half 6 were' door den heer W., wonende Heerenweg tr Heemstede» kennis gegeven, dat in de wo ning van Mevrouw K., eveneens gelegen aan den Heerenweg en welk perceel tijdelijk onbe woond is, vermoedelijk was ingebroken en de daders een korten tijd te voren waren ver trokken. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek weer uit, dat in de woning van Mevrouw K. wer kelijk was ingebroken. Doordat Mevr. K elders verbleef, kon niet worden vastgesteld wat uit dat perceel was ontvreemd. Den volgenden morgen mocht het echter Je politie alhier gelukken een der daders, een zekeren P.J. ter W., wonende te Haarlem, aan te houden en in den namiddag van dien dag werd de tweede dader J.G.C. S., even eens wonende te Haarlem, te Heemstede aap je houden. Beide bekenden een partij dameskleeding en gramaphoonplaten uit de woning van Mevr. K. te hebben ontvreemd. De ontvreem de goederen werden ten huize van Ter W. in beslag genomen en door Mevr. K., die in middels met den inbraak in kennis was ge steld, herkend. Voor een perceel in de Zijlstraat is een -leerenrijwiel ontvreemd. Een metaalbewerker J. S. te Haarlem heeft de Gemeente en het Armbestuur op gelicht voor een bedrag van 400. J. S. heeft in de jaren 1924, 1925 en 1926 steun «efrokken, ofschoon hij niet werkeloos was. Hij had al dien tijd kans gezien te werken en de controle van het Armbestuur te ont gaan. De zaak is bij de politie aangegeven. Tot sluiting van het seizoen 192526, zal door de vereeniging „Geloof en Weten schap" voor Haarlem en omstreken, in ge bouw „St. Bavo", op Maandag 22 Maart a.s.. des ayonds te kwart over 8 uur, een declamatie-avond gegeven worden door den heer Albert Vogel en mevr. Ellen Vareno. Ondertrouwd: 17 Maart: A W. M. Flaat M. A. W. J v. Onna; 18 Maart: J. J Kramer en K. M. Weber; J. Brands en C. C. Rike; H. Kloos en A. J. Grootenboer; T C. W. Hooijen en J. H. v. Alphen,* N. Stoel en J. P. Kopjes Niemann; B. P, Vr- hei jen en M. F. A. Moussault. Getrouwd: 18 Maart: R. W. J. Bel en E. A. M. Witteveen. W. M. L. Oosten Beek man en F. L. J, M. Dankmeijer W. F, Westerbeek en W. t. A. Brugman E. v. Woudenberg en A M. Bottelier P. F. Klein en M. C Bout S. Hoogland en H. v d. Waag. Geboren: 15 Maart: M. M. Rosv. Nor- de, d 16 Maart: A, v. DoornCornelis- sen, z. 18 Maart: A. v, Steijnen—de Nijs cl. Overleden: 17 Maart: A. S. C. Mpll, Bad huisstraat 16 Maart: G. v. Beek, 60 j., Kruistochtstraat 17 Maart: M, E. Schol tenKruyer, 31 j., de Clercqstraat. Op de algemeene begraafplaats te Scho ten werd gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Mr. J. M. C. E. Le- Rutte, in leven oud-rechterlijk ambtenaar in Nèd.-Indië en directeur van de Nederland- sche Spaarkas fe Amsterdam. Er waren veel belangstellenden en vele bloemen. Le den van het personeel droegen de baar naar de groeve. Het woord werd gevoerd door den heer Cool, gedelegeerd commissaris namens het bestuur; de heer Monseer, oud-lid, namens het personeel, vervolgens door een zwager van den overledene en den voorzitter van de Vereeniging van Directeuren van Spaar kassen in Nederland, den heer v. Hoogen- huysen. Een zoon dankte voor de belang stelling. mwen af ie koznen.16kleupen.in kHo pakken vanaf 25%edpijghagphijden dwgidi bureau te Schoten en later naar het Paleis van Justitie aan de Jansstraat. 19 MAART De nieuwe criënteertaiel, die ter nage dachtenis van A. Koolhoven, op 't „Kopje" te Bloemendaal zal worden geplaatst. Het ontwerp is van den heer v. Kempen, architect te Bloemendaal. Het brutaal heerschap. De Haarlemsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 19-jarigen J. L, die op 4 Maart j.l voor een drietal feiten terechtstond. Eer. kennis had hij een portemonnaie ont futseld en van twee winkeliers had bij pa ling gestolen. Tegen hem werd 8 maanden gevangenis straf geëftcht. De rechtbank veroordeelde J. L. tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Jeugdigen dieven. Tegen den 19-jarigen W. v. D„ den 17- iarigen J. F. K. en den 18-jarigen K. R. werd respectievelijk 4 maanden gevangenis straf, 6 maanden gev. straf en 8 maanden gev. straf geëischt wegens verschillende in braken In het restaurant van den heer Dijk stra aan den Zeeweg te Bloemendaal. Thans werden zij veroordeeld: W. v. D. tot 6 weken gevangenisstraf en J. F. K, en R, tot 3 maanden gevangenisstraf. Ben jij 't Griet? P. v, P. tegen wien wegens poging tot in braak bij den veehouder v. T. aan den Lis- verdijk te Abbenes in de Haarlemmermeer 1 jaar gevangenisstraf was geëischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf -van 10 naanden, met aftrek van voorarrest. Oplichterij. J. J. S. die onder valsche beweringen van 'en wijnhandelaar O te Purmerend 4 fles- ■chen kinawijn had weten los te krijgen en egen wien 6 maanden gevangenisstraf met tltrek van voorarrest was geëischt, werd .eroordaeld tot 3 maanden gevangenisstraf net aftrek van voorarrest. De lantaarnpaal was heel geweest. „Zoo, die paal is heel geweest" was de opmerking van den chauffeur van een visch- auto, die bij den Overtonweg te Schoten 'en lantaarnpaal aangereden had, zoodat de 'aal scheef stond en het glaswerk van het ovenlicht met veel lawaai naar beneden was gekomen. De politie maakte proces-verbaal op we- 'ens opzettelijke vernieling, want volgens 'etuigen was het den chauffeur, den 35-ja- igen J. H. C. R. er om te doen geweest, de >aal fe vernielen. Voor dit feit stond de chauffeur nu voor 'e rechtbank terecht. De chauffeur ontkende, dat hij met opzet :egen de lantaarnpaal zou zijn opgereden. Hij had de bocht met zijn wagen tekort tenomen en was éénmaal tegen de paal ge- eden, waardoor het glaswerk ervan brak. De getuigen verklaarden echter, dat toen e chauffeur met zijn wagen de paal had langereden, hij uitstapte en de paal bekeek. Daarop steeg bij weer in en reed nog maals tegen de paal. De agent van politie die proces-verbaal "naakte, vertelde dat de lantaarnpaal wel ongunstig daar ter plaatse voor het verkeet ■tast, ofschoon een bekwaam chauffeur daar -onder moeite met zijn auto kan keeren. De politie had na schadevergoeding de =ak aanvankelijk niet verder willen vervol- en, indien bekl. echter een andere houding :ad aangenomen dan thans het geval was. In zijn requisitoir achtte de Officier van Justitie htt ten laste gelegde feit bewezen, waarvoor hij een gevangenisstraf van één maand vroeg. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 25 Maart a.s. Bij den heer S. Schrama. onder Vijfhuizen is een biggetje geboren, dat een dubbel stel voorbeenen had. Het beestje kon, trots zijn bevoorrechting bij zijn andere broertjes en zusjes, maar slecht uit de voeten. Het •.vonderdiertje is tenslotte door zijn moeder dood gelegen. Gister werd de Kunstveiling in het Bronge bouw voortgezet. Hooge prijzen werden o a. betaald voor Moederzorg van B. de Hoog, 470. .Bloemen, van J. S, Verver 680 Maas bij Rotterdam, van E. Moll, 390' In het gezicht van de haven, van H, W. Mesdag, 740. Binnenhuis, van Alb. Neu- huys, 860. Copie Nachtwacht, van onbe kenden meester, 180 In gepeinzen, van J Toorop, 80. Huiswaarts, van J. Ver meulen, 1010. In de weide, van W. Roelofs Sr., 255. Door de politte te Schoten in samenwer king met de Ri'ksveldwacht rijn Gistermor gen gearresteerd Groenveld en Otter, bei den bekend uit de zaak van de Schotensche lieden, die kochten en riet betaalden. De arrestatie vond plaats aan hit kantoor van het Burgerlijk Armbestuur, waar zij beiden zich vervoegden Beiden moeten nog een vonnis ondergaan, tegen G geveld door het Haarlemsche Kante cgerecht en tegen O door het Amsterdamsche Gerechtshof. De arrestatie verliep kalm. Loopende zijn de mannen overgebracht naar het politie- Burgerlijke stand-van 1618 Maart 1926. Geboren Pieter z. v. W. Dam en G. C. Stroomer Jacoba Elisabeth, d. v. A. van Kooten en J. M van DrielMartina, d. v. T. van der Luit en L. C. Gortzak Nicolaas, Z. v. J. van der Putten en G. A. V. Udo., Ga- be, z. v. S. Lei en H. van der Zwaag Leven- looze z. v. J. de Vries en W. Magchiclse. Ondertrouwd Jan Anthonie Slooten, 22 j en Adriana Maria Kooij 19 j. Teunis Al- bers, 36 j. en Dieuwertje Uithol 34 j Jacob Franzen 28 j. en Willemina Uithol 23 j. Hendrik Mendrik 51 j. en Petronella Co- kart, 28 j. Getrouwd Hendrik Jan Lamme, 22 j. en Catharina Eiberdina Westdijk, 24 j Herma- nus Verveld, 28 j. en Maria Middelkoop 24 j. Overleden Te Leiden Ar ie Husemeier, 24 j. ongeh. Willem Cornelis van Heijnin- gen, 71 j. geh. m. A. A. Cunaeus. Witte Krols. Dezer dagen had de jaar vergadering plaats van de afd. Velsen der N -H Vereeniging „Het Witte Kruis", in het Koning Willems Huis, alhier, In het jaarverslag werd gememoreerd, dat het aantal leden bedraagt 3336. Den 27en Mei werd het consultatiebureau voor zui gelingen geopend. Herinnerd wordt aan het ontslag wegens hoogen leeftijd, op verzoek verleend aan den vroegeren administrateur, den heer J. de Liefde, in wiens plaats be noemd is de heer Joh. Woltman. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 12651,86 en de uitgaven 12704,84, zoodat de kas sloot met een tekort van 52.98' De afzonderlijke rekening der kraamverzor- ging sloot op een bedrag van 1598.55. Deze rekening was nagezien en accoord bevonden. De begroofing voor 1926 werd vastgesteld. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging houdt een algemeene vergade ring op Maandag 22 Maart a.s., des avonds te 8 uur in het R. K. Verenigingsgebouw aan het Kennemerplein, waar als spreker zal optreden, Mr. J. B. Bomans, over: „De crisis en nog iets." Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank met wettelijke aansprake lijkheid „Boaz" voor Hoofddorp en Omstre ken, Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten het Raadsbesluit in zake de over eenkomst met de Erven v. d. Vliet betref fende den verkoop van gronden goed gekeurd, Aanbesteding. De N.V. Aannemers Mij. Noord-Holland alhier, is laagste inschrijver voor den bouw van een Paviljoen voor Be scherming van Meisjes Ie 's-Gravenhagï, voor de som van ruim 109.000. Winkelsluiting op ons baddorp. Ds. N. Padt, raadslid dezer gemeente, heeft aan B. en W. het verzoek gericht om in den raad j met een ontwerp verordening te komen re gelende de winkelsluiting. Rekening houdende met wat vroeger reeds door den heer Padt in den raad is gezegd, vermoeden we,- dat het zijne bedoe ling is om te voorkomen, dat na het sluiten der cafê's en cabarets nog gelegenheid zal bestaan in de verschillende winkels, die zich speciaal door hunne artikelen zich daartoe leenen, de bad vreugde nog in den nacht wordt voortgezet. Zij, die kort bij zulke winkels wonen, zouden meermalen over het late nachtru moer geklaagd hebben. Het lijkt ons voor B, en W, geen ge makkelijke taak. In de eerste plaats, omdat ons dorp een badplaats is en niet gerangschikt kan wor den onder de andere dorpen van gelijke grootte. Groote zaken zullen a'licht met het vast stellen van een winkelsluiting instemmen, maar de kleinere menschen, de zakenmen- schen, die er zoogenaamd „nog niet zijn' en die met eigen krachten werken en juist in het nachteli'k avontuur de beste kansen op een extraatje hebben, zullen een bij ver ordening vastgesteld sluitingsuur minder prettig vinden Misschien zou er een oplossing gevonden kunnen worden in digeval, door het uur van winkelsluiting gelift te doen zijn aan het sluitingsuur van de café's en cabarets. Voorlich'ing uit plaatsen waar reeds win kelsluiting is en dan van de zijde van des kundigen en belanghebbenden lijkt in dit geval ook niet overbodig. Als we mogen gelooven wat enkele Amsterdammers ons mededeelden, dar i. men in Amsterdam met de verplichte winkelsluiting niet heel erg ingenomen Hef verzoek van den heer Padt is er. In de verschillende colleges zal het eerst nog wel eens uitvoerig besproken worden. Stille Omgang, Gisteravond heelt het Genootschap van den Stillen Omgang de laatste vergadering vóór den jaarlijkschen bedevaartstocht gehouden. De belangstelling was zeer groot. Door den voorzitter werd een verslag uitgebracht van de Hoofdbestuursvergade ring, waarna de verificatie-commissie me- deüeeling deed van het ^resultaat van haar onderzoek naar de bescheiden van den pen ningmeester. Deze bescheiden waren in vol maakte orde bevonden. De penningmeester ontving een woord van dank voor zijn ac curaat beheer. De voorzitter gaf vervolgens een uitvoe rig overzicht van de regeling, welke voor de bedevaart getroffen is, waarbij hij gele genheid vond ons eenige behartenswaardige wenken ten aanzien van orde en regel ten beste te geven. Nadat de vergadering zich vervolgens bezig gehouden had met de benoeming van voorbiijders, verkreeg de HoogEerw. heer Deken het woord om een woord van op wekking te spreken. De HoogEerw. spr, meende dat dit eigen lijk wel overbodig geacht kon worden. Het feit, dat zoovelen ter vergadering aanwezig waren, die aanstonds naar de Heilige Stede zullen optrekken en die trouwens ook al bekend staan om hun diepe godsvrucht voor het H. Sacrament van Mirakel, maakt het spreker van een woord van opwekking toch onnoodig. De HoogEerw. spr. had mogen ondervin den, dat niet alleen bij de vrouwen, maar ook bij de mannen van Beverwijk en om geving de godsvrucht tot het Allerheiligst Sacrament wezenlijk een diepgevoelde is, die zich uit in een veelvuldig ter communie gaan en een trouw kerkbezoek en die ze straks weer gaan uiten door haar optrek ken naar de Mirakelstad. Bij de opening van het Mirakelfeest had de HoogEerw. spr. met vreugde gezien, hoe sommige Betcrwijkers naar de Heilige Ste de waren gekomen om op den feestdag zalf reeds hun hulde te komen brengen aan den verborgen God der Altaren. Dien dag had de Deken reeds den ommegang gedaan, want het zou voor hun geen Mirakelfeest zijn, wanneer hij op dezen feestdag niet even den weg zou hebben betreden, waar langs onze vaderen den Christus met zoo veel luister hebben meegevoerd. Hij deed dat met een levendige herinnering aan die vervlogen tijden, maar ook met de weten schap dat hij zou terugkecren in den nacht van den Stillen Omgang, doch dan niet al leen, maar vergezeld van de velen uit Be verwijk, die dan zullen komen toonen, dat, al belet de wereld hen den Christus Eucha- risticus met openlijken luister docr de Am- stelstad te voeren, zooals de voorvaderen dat gedaan hebben, zij toch nog dat oude geloof diep in hun harten hebben bewaard, ten spijt van de pogingen der wereld, om het uit hun zielen te rukken. Deze toespraak vond luiden bijval bij de vergadering. Hierna werd de rondvraag gehouden, waarbij een paar leden ten onrechte om een, in een vorige vergadering genomen be sluit, wilden discussieeren. Nadat zij door den voorzitter waren beantwoord, volgde sluiting met den christelijken groet. 5% Nederland W19 6% Nederland 1923 4H Nederl. 19U 7% N.-I. 1921 A 6% N.-L 1923 D. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland'' Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Pakelvsut Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert- Handel Mij Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Oiie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Com p. Merc. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silati Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel Arg. •Ul3/„ 103 99 10113/lf 104% 421/4 461/8 36% 171 166% 14514 196 77 61 645 40% >631/,, 193% •60 48% '483/4 95 188 3993/4 127 9% 165 151.50 31 1C6 3821/, 483 415 360% 383 207 316 380 1103/4 150% 02 «/ie 42% 6»/l6 101% 103% 19% '01l%6 1041/4 166% 195% 642 341 163 191% 160% 148 148 398% 9% 165 151 3% 110 150 41 %b m Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Schoten, 17-3-'26. M. de Redacteur, De crisis is opgelost, er is weer een mi nisterie en de diverse volksvertegenwoordi gers meenen er het hunne van te moeten zegden, maar die Staatk. Ger. heer Kersten legt het "T nogal dik op, althans volgens uw overzicht irt het nummer van hedenavond. Immers, hii zegt: Hij blijft Rome het groote gevaar achten en tuicht de ineenstorting der coalitie toe. Een nieuwe partiiformatie zal noodig zijn van protestantscH-christelijke partiien in den strijd tegen de revolutie en de Roomschen. Ziezoo, nu weten we hel, die mijnheer Kersten meent dus. dat voor standers van revolutie en Roomschen voor hem of misschien wel voor de natie even gevaarlijk ziin. En die durft zich dan aan dienen als een broeder in Christus. Geluk kig. dat hij zich in zi;n ware gedaante ver toont. Nu weten we tenminste wat we aan dien man hebben, alhoewel het mijne mee ning is, dat veel van zijne volgelingen een- afkeer van ons hebben, om het niet sterker uit te drukken. En dan te weten, dat w!' vroeger bij verkte'inrfen die menschen altijd trouw steunden Of het pmgekeerd ook zoo was? Daarom hoop ik van harte, dat de oude coalitie nooit meer terugkomt. ~-ke-, met den heer Honn-kker ie* ik. we moeten om Christus' wille veel vergeven, maar die tijd is lang voorbij, dat wij ons zoo maar laten beleedteen Wij, Katholieken. ziin minsters even goede vaderknders als Kersten durft te denken en onze zaak is zeker zoo goed te verdedigen als de zi'ne. Wij zullen ziin woorden goed onthouden en het laatste woord is in deze zaak nog niet gesnroken. Tenzij die Prot.- Cbvist. groepen elkander vinden en zij er ook een zichtbaar onoerhoofd op na gaan houden, maar dat zal nog wel een goede 14 dagen duren. Ik hoop dan ook. dat er door onze Kr.me-leden tcten die woordar van Kersten ernstig zal worden geprotesteerd en dat hii zich in den vervolge wel twee maal zal bedenken, om zich aldus over ons uit te laten Zooals hii spreekt, zou dit e- der een gerepde aanleiding kunnen worden, om den godsdienstströd te laten ontbranden Als het hem daarom te doen is. welnu, dat hij er dan rond vooruit kome; hii zal zich óan kunnen ve-wonderen over de hechte. Katholieke Kerk. die eeuwen heeft getrot seerd en lacht om het kafferachtig gedoe vr.n hem en zi:n volgelingen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. D, v. S. Naschrift, Inzender gelieve te bedenken, dat het partijtje van ds. Kersten zich als anti-coalitiepartij heeft aangediend. Bij een eventueel herstel van de coalitie behoeft daarmee dus geen rekening te worden ge houden. Anti-cozlitiegroepen zün er onder de protestanten altijd geweest, deuk aan de partij-v. d. Laar enz. REDACTIE. Tijdschrift voor R.K. Ouders Op voeders. 15 Maart 6e aflev. Het Neder- landsche Boekhuis Tilburg. Ab. prijs per jaar 5.45. Deze aflevering geeft 't vervolgartikel van „De Vader in 't Huisgezin", 't Spreekt over tevredenheid en berusting in 't werkelijke leven De momenten van geluk worden ver dubbeld, wanneer de vader zich nooit laat opzweepen door opruierige of socialistische voorspiegelingen, maar in zijn dagelijksche beslommeringen opziet naar Gods Voor- zienigheid.Om zóó te leven is meer moed noo dig dan om meete doen tn allerlei afkeuren de en ontevreden critiek. Doch door de ge- loovige berusting in Gods leiding, doot niet jaloersch, niet afgunstig te zijn, verricht de vader een pedagogisch werk van de hoogste soort. Zóó wordt 'f huisgezin geen kweek plaats van cynisme, maar een kweekplaats van verwarmende liefde. Anny Berkvens- Hulsmans ontleedt de vrome mijmering van een moeder over 't kindje dat komen ging. Zij weet zichzelf op te voeden tot 'n sterke vrouw door deze diep-geloovige meditatie ze schudt lusteloosheid af en met lichtende oogen, stralend van kracht, gaat ze naar 't uur van 't lijden. En is haar kind geboren, dan gaat ze haar fouten verbeteren', karakter plooien om ook dat teere groeiende wezentje te kunnen opvoeden. Met 'n krachtige aansporing tot zelfvor- ming eindigt 't artikel „De Opvoeding tot Opvoeders". Voor de minste betrekking wordt op 't oogenblik geëxamineerd, doch voor de opvoeding schijnt 't niet noodig. Maar toch zal er eens over gevraagd worden door Hem, Die aan 't slot der tijden alle ou ders en opvoeders zal roepen ter verantwoor ding en zal zeggen „Geef rekenschap van uw rentmeesterschap I" Pater Janssen S.J. beantwoordt zoo echt gemoedelijk en prac- tisch de vraag „Wat kunnen we doen om de opgroeiende trotschheid der kinderen te onderdrukken?" Het eerste middel is zeker de ontkiemende behaagzucht bij meisjes en den drang naar sterke en groote daden bij jongens te veredelen. Breed en in den echten Evangelischen geest wordt dit punt hier ver klaard De machtige bovennatuurlijke op voedingsmiddelen echter der H. Kerk, 't Sacrament der Biecht met zijn heilzame zelf vernedering en de H. Communie met de aan raking en doordringing van Jezus' vleesch en bloed moeten de natuurlijke opvoedings middelen sterken en opbeuren. Aan 't slot der aflevering worden eenige internaten voor achterlijke kinderen aangegeven en 'n paar kinderboeken besproken. WINTERBIJEENKOMST KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW. Het hoofdbestuur der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt hare wm- terbijeenkomst op Dinsdag 23 Maart aan staande des vcormiddags half elf in een der zalen van den „Dierentuin" te 's-Gravenhage. Punten van behandeling zijn Bestendiging van den tuinbouwvoorheh- tingsdienst is een nationaal belang. In te leiden door E.H. Krelage te Haarlem. Wat kan de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde doen om een landelijke organisatie voor Volkstuin wezen in de hand te werken. In te leiden door C.H. Claassen, Directeur Marktwezen, Amsterdam. De weg van het onderzoek tot de toepas sing. In te leiden door prof. dr. A,H. Blaauw te Wagenmgen. Hoe kan de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde er toe medewerken om stad en dorp voor de bezoekers bij het in treden daarvan aantrekkelijk te maken. In te leiden door F.A. des Tombe, voor zitter „Nos Jungunt Rosae". NIEUWE AZALEA EN RHODODEN DRON. Op de internationale tuinbouwtentoon stelling te Gent trok de nieuwe Albêrf-Eli- safceth Azalea zeer de aandacht om haar eigen aardig gekleurde bloemen wit met anjer- rcod. Op de jongste plantenkeuring te Londen verkreeg zij een getuigschrift van verdienste. Op diezelfde keuring was volgens de En- Men schrijft ons: 'k Herinner me nog, dat ik ruim 30 jaar geleden in de „Fliegende Blatter' een plaatje vond, waarop, als toekomstbeeld, een dienstmeisje, gekleed in dienstbode- japonnetje en met een tullen mutsje op. per fiets, met de karb.es aan den arm baar boodschappen ging doen, stond afgebeeld. Trokken we daar toen nog eenigszins on- geloovig onze schouders voor op, de tijd heeft bewezen, dat de teekenaai een goe den kijk had op de toekomst, want het dienstmeisje gaat thanS reeds lang per fiets. Alleen in zooverre heeft de teekenaar het mis gehad, dat er thans geen sprake meer is van dienstbodenjaponnetjes en flad derende mutsebanden Maar dat Jan Klaassen, de gesjochte jon gen bij uitnemendheid, de dienstbode nog eens overtreffen zou en zijn tocht over dit ondermaansche nog eens zon maken op dc zacht wiegelende luchtbanden van een auto, dat had zeker niemand durven voorspellen. De gokkerijties van huys, behooren reeds lang tot het verle den, anders zou men er toe komen te ge looven, dat hij niet onfortuinlijk „gepremie- loot" had Echter moet er bij vermeld worden, dat het hem nog niet vergund is, als een par venu, op zachte kussen gezeten, langs 's Heeren wegen tc tuffen Hij is nog altijd de d enstbare, wiens taak het is. het pu bliek te vermaken met zijn grollen en grap pen en timmerpartijen. Maar hij is onte genzeggelijk toch in heel wat beter con ditie gekomen. Was vroeger een vuil linnen nomadentent zijn verblijfplaats en zijn mid del van vervoer, en was vroeger een of ander berooid type zijn impresario, dat een sjofel bestaan vond in de karige inkomsten, verworven door zijn afgezaagde vertoonin gen. thans is hij in dients van een bleekpoe- derfabrikant, die hem geëngageerd heeft om reclame te maken voor het zakie blepkpoe- der, door dien fabrikant in den handel ge- bracht. Hij behoeft dus thans niet onder te doen voor de keurig u.tgedoste mannequins, die reclame maken voor een of ander mo depaleis. En geen gewone, armoedig ge- kleede, slecht geschoren', een niet al te ge- kuischt sprekende poppekast man is het meer, die hem doet spreken en handelen, maar een net geun formd chauffeur, met glimmende knoopen, glimmende beenkap pen en een dito uniformpetklep En als be wijs van zijn verbeterde levenspositie kan nog vermeld worden, dat hij thans niet meer optreedt tegen betaling van een enkelen rooden cent, maar dat hii het thans geheel gratis, voor niets niemendal doet. Ook woont hij thans niet meer in een kermis achtige theater-tent, maar in een gesloten autohuis Even de achterklep hiervan opge licht en zijn theater vertoont zich in al zijn frissche nieuwheid. Tot zijn eer dient gezegd, dat de hoog moed hem -nog niet naar den kop geslagen is. gelsche vakbladen een rhododendron Sino- grande door Forrest in China gevonden. De plant kan acht meter hoog worden en bezit bladeren met witte middennerf en een 'engte vatl 45 c.M. De onderzijde is zilverglanzend. De in een tros vereenigde bloemen zijn nu eens wit dan weder zacht geel met een schar laken roode vlek. De bloemstengels zijn wol-, lig en chocoladekleurig, (Tel.) TIEL, 18 Maart Gisteravond is de gehuwde P. v D. uit Kesteren, die in be schonken toestand verkeerde, door den auto van den heer V. uit Liemden te Ochte» dood gereden. TIEL, 18 Maart. De pierpont alhier is weer gelegd De stand van bet water is thans 7.16 boven A P De verrordeeling. DEN HAAG. 16 Maait De Haagscbe Rechtbank veroordeelde htden de 3 Hon- garen oud-kolonel Jankovicb journalist, Dr. Marczofski en Ir Mancovicz beschuldigd van het ter verspreiding in vooirrad hebben eener groote hoeveelheid valsche- Fransche bankbiljetten en de eerste verdachte boven dien van het uitgeven van een dergelijk bil jet tot respectievelijk 3 jaa- 2 iiar en 2 jaar gevangenisstraf Het O M had tegen de verdachten res- pec'.ievelijk 9, 7 er 7 jaar gevangenisstraf geëischt. AMSTERDAM, 18 Maart. De uitvoering ■/an dt Mattheus-Passion in het Concertge bouw (Palmzondag) onder leiding van Wil lem Mengelberg, zal NIET door de radi» worden uitgezonden, LONDEN, 18 Maart. In de besprekingen -Ier Engelsche bladen valt op, dat de aanval len op Chamberlain grootendeds gestaakt zijn. De „Morningpost" prijst zelfs den mi nister en wijdt bet fiasco van Genève aan hen, die htm roet gebonden marschrouti naar Genève gestuurd hebben Wat Chamberlain gedaan zou hebben als hij vrij war» weest, heeft Locarno aangetoond. PARIJS, 18 Maart. Heden wordt de re geeringsverklaring van Briand voorgelezen. Zij is zeer kort en eenvoudig Van de Ka mer wordt geëischt een groote discipline en een spoedige beëindiging van de financieele debatten, opdat de nieuwe belastingen kunnen worden geheven De Regeering be looft spoedige invoering van het districts kiessysteem. Het slot der regeeringsverkla ring is door Briand zelf geredigeerd en heeft betrekking op de buitenlandsche po litiek. De politiek van Locarno zal worden voortgezet en de Regeering zal alles doen om den vrede te verzekeren. Men verwacht dat hij algemeen een meerderheid zal be halen en minstens 300 stemmen op zich zal vereenigen NEW-YORK, 18 Maart. De politie arres teerde 25 bekende doctoren die tegen hoo ge prijzen alcohol voorschreven. De arrestatie van talrijke apotheken wordt verwacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2