Radio-omroep. VERDWIJNING. EEN GEHEIMZINNIGE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 19 Maart 1926 In d© studiecommissie voor het Raadsprobieem zijn, behalve alie lan den in den Raad, vertegenwoordigd: Duitschland, Polen, Zwitserland, Argentinië en China. Betoogingen tegen Baldwin en den prins van Wales op St. Patricks-dag te Londen. De financieeie voorstellen van den Franschen minister van Financiën, Péret, dreigen nieuwen tegen stand uit te lokken. Het Tsecho-Slowaaksche kabinet heeft zijn ont slag ingediend. Het antwoord van China op het ultimatum der Mo gendheden wordt bevredigend geacht, zoodat geen internationale actie zal plaats hebben. Onder de Radio-berichten: Geen motie van wantrouwen te verwach ten tegen Chamberlain. De uitsluiting in de Engelsche machine-industrie bezworen. De regéeringsverklaring in de Fransche Kamer. Het inci dent met Malvy. Een motie van vertrouwen aangenomen. Het nieuwe Tsjecho-Slowaaksche kabinet is gevormd. Meer dan 10 millioen hand- teekeningen zijn verzameld op de plebisciet-lijsten betreffende de regeling met de Duitsche Vorstenhuizen. De financieeie toestand in België. De nieuwe aartsbisschop van Mechelen. Geen motie van wantrouwen verwacht tegen Chamberlain. De uitsluiting in de Engelsche Machine-industrie bezworen. Het Duitsche rijkskabinet keurt de houding der delegatie goed. De regeling met de vorsten huizen. De regeeringsverklaring in de Fransche Kamer FEUILLETON. De verdaging van de ritting. De rede van Jhr. Loudon in de Assem blee, aandringend op meer erkenning der rechten van de Assemblee bij gewichtige beslissingen inzake de samenstelling van den Raad, vindt warme instemming in de Zwit- sersche pers, die ontevredenheid betoont over de wijze waarop het gansche probleem der Duitsche toetreding buiten de Assem blee werd bedisseld. De Raad heeft tot samenstelling der stu diecommissie voor het Raadsprobieem be sloten. Behalve alle landen in den Raad vertegenwoordigd zullen daarvan deel uit maken; Duitschand, Polen, Zwitserland, Ar gentinië en China. Het Jaarcongres van de unie van Volkenhondsvereenigsngen in Den Haag? Onder dc huidige omstandigheden na de mislukte toetreding door Duitschland tot den Bond za! het jaarcongres van de Inter nationale Unie van Volkenbondsvereenigin- gen, in Juni te Diesden zou bijeenkomen, waarschijnlijk in -De Haag plaatsvinden. De verhcud'ng van Engeland tot Rusland- In het Lagerhuis zeide Wallhend (Arbei ders-partijl, dat de Russische regeering den wensch had te kennen gegeven en zich be reid had verklaard de heele quaestie der Engelsch-Russische betrekkingen te bespre ken en tot een regeling te komen en dat zij haar verplichtingen zou erkennen. McNeill, de financiëele secretaris der schatkist, antwoordde, dat wat noodig was niet een bespreking was, maar als de Rus sische regeering langs diplomatieken weg aan de Britsche meedeelde, dat zij niet lan ger haar schulden loochende, dan twijfelde hij er niet aan, dat Austen Chamberlain iets fe zeggen zou' hebben tot de Russen, St. Patricks-dag te Londen. Een aangestoken stuk vuurwerk, dat op een bom leek, werd Woensdagavond- onder de gas'en geworpen aan een diner ter gele genheid van St. Patricks-dag van de „Vier provinciën van Ierland"-dub in het hotel „Cecil" te Londen juist toen Baldwin be gon een dronk op Ierland voor te stellen. Het stuk vuurwerk, dat van de dichtbezet- te galerij kwam, viel op de middentafel, waar het siste en knetterde en in brand vloog. Daarop rolde het op den vloer en ontwik kelde wolken scherpen rook. Het vuur werd met syphons spuitwater gebluscht. De man, die naar men gelooft met het voorwerp geworpen had, werd van de ga lerij verwijderd en het hotel uitgewerkt. Baldwin bleef gedurende het heele inci dent kalm. Terwijl de prins van Wales dineerde met de Irish Club in het New Princes Restau rant wierp iemand uit een voorbijgaande taxi of omnibus een kartonnen doos in den ingang van het restaurant, welke doos nat gemaakte calcium carbid en een boeveelheid nog niet geïdentificeerde stof bevatte be nevens een stuk geteerd touw. Er stegen acetyleengas-dampen uit op. Spoedig ver schenen detectives om een onderzoek in te stellen. Naar men nog uit Londen meldt zaten aan het gebruikelijke feestmaal in het hotel Cecil tér eere van den schutspatroon van Ierland St. Patrick 1200 gasten aan De stinkbom viel ongeveer 20 yard van den premier en stak het tapijt in brand. Een der gasten had de tegenwoordigheid van geest „bliksemlicht" te roepen, zoodat een paniek voorkomen werd. De premier sprak over den jarenlangen strijd van Engeland en Ierland en zeide, dat nu een eind was gekomen aan het bloedvergieten. Vele ongerust geworden gasten keerden tijdens de voortzetting der rede naar hun plaatsen terug en de avond verliep daarna normaaL Schadevergoeding voor in beslag genomen schepen? Het Exchange-agentschap meldt uit Wash ington, dat Kellogg met Houghton, den Amcrikaanschen ambassadeur te Londen den Amerikaanschen eiscb zal bespreken van schadevergoeding voor de van 1914 tot 1917 door Groot-Britannië in beslag geno men schepen. Tntusschen is er nog geen aan wijzing uit Amerika, dat deze eisch als ernst moet worden opgevat. De „Times" spreekt in dit verband van een eisch van een ooriogswinstmaker, die met de grootste kracht zou worden afge wezen. De nieuwe ontwapeningsconferentie. De „New York Herald" (Pariische editie bevat een telegram uit Washington, dat Coolidge na zijn onderhoud met den ambas sadeur te Londen en den gezant te Bern besloten heeft de bijeenkomst der conferen tie nopens de ontwapening ter ze?, welke hij voornemens was samen te roepen, voor onbepaalden tijd uit te stellen. Sadoul gerehabiliteerd. Ex-kapitein Sadoul, die wegens zijn over gang tot het communisme, het verlaten van het Fransche leger en het overgaan in Sov- letdienst ter dood werd veroordeeld, doch later vrijgesproken werd, is ten tweede male •'erehabiliteerd Na weer als advocaaet tot de Parijsche balie te zijn toegelaten, is hij opnieuw tot reserve-kapitein aangesteld en bij de speciale diensten van het militair be stuur van Parijs geplaatst. De positie van het nieuwe Fransche kabinet. Briand is gisterenochtend om 6.5S in hel jare de Lyon aangekomen. Hij verklaarde, ondervraagd omtrent de conferentie van Genève, dat er een ernstig incident plaats had, „hetwelk ons verhin derde datgene wat wij ons hadden ge droomd, tot een goed. einde te brengen. Niets is echter gebroken, alles blijft in stand. Laten wij hopen, dat wij spoedig tot een beter resultaat zullen, geraken." Bij het verlaten van het station werd Briand iuide toegejuicht. De financieeie maatregelen. In een onderhoud met journalisten heeft Briand zelf erkend, dat de buitengewone zit ting van den Volkenbond onvoldoende werd voorbereid. Dit is het voornaamste verwijt, dat in de interpellaties van heden naar aanleiding van het échte van Genève tot hem zal worden gericht. Doch Briand heeft zijn antwoord klaar: de Voorbereiding der zitting hing niet lleen yan hem af. Bovendien dient de 'uncfionneering van den Raad te worden herzien. Dc behoefte daaraan is duidelijk geworden, en het zal zonder dralen geschie den. De tegenstanders der regeering echter zijn voornemens het 't nieuwe kabinet vooral oj» Hnaricieel gebied moeilijk te maken. Volgens de geruchten waren de ministers, die Woensdag bij afwezigheid van Briand zijn bijeengekomen, verdeeld over de voor stellen, welke Péret, de minister van finan ciën in de regeeringsverklaring wilde inlas- schen. Daar de beraadslaging van twee uren niet tot overeenstemming leidde, werd illes uitgesteld tot Briands terugkeer. Men is overtuigd, dat Briand alles in zijn ministerie zal weten bij te spijkeren en de amer in bedwang zai weten te houden. Toch dreigen de voorstellen van Péret nieu wen tegenstand te zullen uitlokken, daar zij er toe strekken de belasting op den omzet te verhoogen en een nieuwe belasting taxe civique in te voeren, welke een speciale, oroportionneele belasting zou opleggen aan bezitters. In een brief aan de Senaatscommissie ver klaart Péret voornemens te zijn inflatie met atle middelen te vermijden. De Regeeringsverklaring. In de minisierieelc verklaring, welker tekst heden definitief zal worden vastge steld, zal aan het parlement worden ver zocht de door de regcering voorgelegde belastingvoorstellen spoedig aan te nemen. Zij zal de Kamer uitnoodigen zich snel uit te spreken over de voorstellen inzake de kieswethervorming, en de a.s indiening aankondigen van de ontwerpen inzake de reorganisatie van het leger. V oo ts zal zi) den Senaat uitnoodigen on middellijk een begin te maken met de be handeling van de ontwerpen inzake dc so ciale verzekering, die reeds door de Ka mer zijn aangenomen. De passage in de verklaring, welke op de buitenlandsche politiek betrekking heeft, zal door Briand worden opgesteld, reke- houdend met de te Genève genomen be slissingen. Een gasaanval. Gistermorgen, zoo vertelt het B. T. A„ klopte een deurwaarder aan een woning in een dichtbevolkte wijk van Parijs. Hij moest twee huursters, moeder en dochter, op straat zetten, daar zij zich bezighielden met het opruien van voorbijgangers en bu ren tegen het wettig gezag. Den ambtenaar, werd echter geen toegang tot de woning verleend. Hij moest de hulp inroepen van de politie, die eenige mannetjes zond, voor zien van speciale toestellen voor het spui ten van gas. Toen de vrouwen bleven wei geren het perceel te verlaten, waar zij zich hadden gebarricadeerd, maakten de politie mannen gaten in de deur en lieten daar door het gas de woning binnendringen. Het duurde nu niet lang of men zag de twee recalcitrante vrouwen naar buiten ko men. De D.-nationale ectie. De D.-nationalen iaten er geen gras otfer groeien. De beslissing in Genève koren op hun molen is nauwelijks gevallen o zij geven het sein tot den aanval op de beide mannen, die hun politiek leven aan Genève en Locarno hebben verbonden. Luther en Etresemann worden zware verwijten gedaan. De rijkskanselier moet hooren, dat hij te Genève, evenals te Locarno, gefaald heeft. Siresemann, dat hij op den weg der teleur stellingen steeds dc drijvende kracht is ge weest. De „Deutsche v£ kondigt reeds het einde van het politieke leven van Sirese mann aan en vraagt wat er nu verder „met beide heeren moet gebeuren, die Duitschland als een bedelaar ruim een wëek hebben la ten antichambreeren". Zij hebben geen ver ontschuldiging en moeten dus gaan. De regeerinsertsis in Tsjecho- Slowakije. Na een ministerraad, onder voorzitter schap van den plvv. minister-president Bechyne, diende het kabinet zijn ontslag in De ministercrisis is uitgebroken, nadat de premier Svehla (van de argrarische partij) met ziekteverlof naar het buitenland was vertrokken, zooals hij reeds meermalen deed, als hij met zijn bemiddelingspogingen geen succes kon bereiken. Ook thans zal weer een zakenregeering voor een tijdje het bewind in handen moeten nemen, die dan voor de zelfde moeilijkheden komt te staan, n.l. om een oplossing te vinden voor de> groots mee. ningsverschillen tusschen de Tsjechische soc. en agrariërs inzake de salarisverbooging voor de ambtenaren, de quaestie van den militairen diensttijd (18 of 14 maanden) en invoering van vaste tarieven voor agrarische producten. Benesj za! hoogstwaarschijnlijk zijn por tefeuille van buitenlandsche zaken behou den. De legitimisfische campagne te gen Eethlen. In de gisteren gehouden zitting der Hon- gaarsche Nat, Vergadering begonnen de legimistische afgevaardigden de door her, aangekondigde campagne tegen het kabmet- Bethlen. De leider der chr.-econ. partij, graaf Jo- hann Zichy, eischte bet aftreden van het kabinet, daar het de valschemuntersaffaire op lichtvaardige wijze had behandeld, het geen de H.ongaarsche avonturiers tot steeds nieuwe intriges moest aansporen. De volgende spreker graaf Sigray ver klaarde onder algemeene opschudding, dat prins Windisch-Gratz hem op 31 Dec. per soonlijk had medegedeeld, dat hij de ver- valschingen met medeweten van de regee ring was begonnen. Destijds was tegen Win disch-Gratz nog geen onderzoek geopend. Thans als gevangene der regeering waagde hij het natuurlijk ni^t deze verklaring te herbalen, maar spr, was bereid zijn mededee- ling onder eede voor iedere HongaarscRc autoriteit te bevestigen. A dvocatenslaking. Naar uit Boekarest wordt gemeld heeft de vereeniging van advocaten tot algemeene staking besloten wgens de indiening bij de Kamer van een oniwerp-zegelwet. Het proces-Matteotti. De rust van het oude stadje Chieti schijnt bijkans niet verstoord te worden door het feit, dat een der geruchtmakendste processen der laatste jaren binnen zijn muren wordt berecht: de moord op het socialistisch Ka merlid Matieotti door fascistische leiders. Behalve het politiecordon, dat het plaatsje omrigt, en de detectives, die de papieren nakijken van hep, die het willen betreden, is er uiterlijk niets te zien. Men weet dat Farinacci, de secretaris generaal der fascistische partij, den voor- naamsten belangde Dumini verdedigt. Dames uit de beau-mondc van Chiti en de pro vincie der Abruzzen hebben met eigen hand een toga voor Farinacci vervaardigd, waarin deze dan ook ter terechtzitting verscheen. Het aantal beklaagden bedraagt vijf. Behalve Duroini staan nog terecht Volpi, Poveromo, Malacria en Viola. De president Danza deel de bij de opening der eerste zitting mede, dat de weduwe van Matteotti er van heeft afgezien zich civiele partij te stellen, doch den brief, waarin zij de reden van haar weg blijven mededeelt (zij beschouwt het proces als een schandelijke comedie, waarvan het slot tevoren reeds vaststaat), las hij niet voor. Door het feil, dat de personen, in wie men de eigenlijke dadersvermoedt, hetzij tenge volge der annestie, hetzij door andere maat regelen van het tooneel verdwenen zün, kan het proces inderdaad slechts onvolledig zijn. Dumini is thans de hoofdschuldige geworden. Men weet reeds dat hij heeft verklaard dat Matteotti, toén men hem ontvoerde, een bloedspuwing zou hebben gekregen en in den auto overleden zou zijn. Hij zou dus niet zijn vermoord. I In zijn verklaring deelde Dumini nog. jmede, dat hij, toen hij zich in 1923 te Parijs bevond, toetrad tot de Fransche communis tische gelederen om te spionnecren. Hij ervoer dat de Fransche communisten, te zamen met eenige Italiaansche socialisten, o.a. Matteotti, tegen het fascistische stelsel actie voerden. Hij vernam dat Buonservizi, een te Parijs gevestigd Italiaasch fascist, op de lijst stond om te worden gedood. Hij wilde hem waar schuwen, doch te laat; Buonservizi werd doodgeschoten. Dumini besloot toen zijn vrjend te ivreken door Matteotti te dooden. Den lOen Juli 1924 begaf hij zich met eenige vrienden in een door Fiüppelli, den toenma- ligen secretaris-generaal der fascistische partij te Rome, naar bet huis van Ma'-tsotti en ontvoerde hem met het noodlottige gevolg. In 't geheel zullen vijftig getuigen wo de- gehoord. Alle maatregelen zijn genomen oir ongeregeldheden te ve-mijden, en de komst van fascisten uit andere deelen des lands om hun kameraden te verdedigen het geen bij vorige gelegenheden tot allerlei inci denten heeft aanleiding gegeven is thans vermeden. Den buitenlandschen journalisten zijn echter tal van faciliteiten verschaft. De kwestie der kleurlingen in Zuid-Afrika. Uit Londen wordt gemeld, dat de meer derheid (22 tegen 12), waarmee de Senaat gisteren de wet tegen het bezigen van kleur lingen en Aziaten in mijnen en fabrieken opnieuw heeft verworpen, grooter is dan het vorige jaar. De wet komt nu in de ge meenschappelijke zitting ven beide huizen en aangenomen wordt, dat de regeering daar een meerderheid van 12 stemmen zal heb ben. Het ultimatum der mogendhe den aan de Chincesche regee ring. Het Chineesche antwoord op het ultima tum der mogendheden betreffende het her stel der zeeverbinding zegt, dat de bevoeg de Chincesche militaire autoriteiten mach tiging hebben gekregen de noodige maat regelen te nemen. Verder wordt verzocht, dat de buitenlandsche gezagvoerders te Tientsjin zich in verbinding zullen stellen raet de plaatselijke militaire autoriteiten, teneinde gezamenlijk naar de middelen te zoeken om de verbinding ter zee te hand haven. In het antwoord wordt verder nog ge zegd, dat het van cenig essentieel belang is niet tot uiterste maaregclen over te gaan. (Zooals men weet, liep gisteren om 12 uur het ultimatum af.) Voor den zetel van de regeering mani festeerden studenten tegen het antwoord op het ultimatum der mogendheden. De schildwachten gaven vuur en doodden 17 en kwetsten 18 personen- Het antwoord van China be vredigend geacht. Het antwoord van China op het ultima tum der mogendheden, waarin het vrijma ken der rivier bij Tientsjin werd geëischt, wordt als bevredigend beschouwd. Er zal dan ook geen internationale actie plaats hebben. De minister van financiën gaf in de Se naatscommissie van financiën een uiteen zetting van zijn onderhandelingen met de fi nanciers te Londen. De commissie besloot eenige zittingen te houden voor een onder zoek van den toestand en de te némen maatregelen. Poullet verklaarde, dat de regeering op den ingeslagen weg voortgaat. Hij is over tuigd van de instemming van het geheele land. Spr. kan onmogelijk nadere verkla ringen afleg'en nopens het plan van actie der regeering. De wetsontwerpen betreffende de sanee ring zijn door de Kamer niet aangenomen onder pressie van het buitenland, maar om dat zij in het belang des lands waren. Wat de speculanten bet-eft, deze lieden kunnen er -van verzekerd zijn, dat de regeering de wapens bezit om hén te treffen en dat zi, dit ook zal doen. Het consistorie te Rome zal Vrijdag 25 Maart Mgr. Van Roey, den nieuwen aarts bisschop van Mechelen, officieel in deze waardigheid benoemen. Enkele dagen daar na wo-den hem de officieele stukken, o.a. de Pauselijke Bul overgemaakt.' Na ont vangst dezer stukken zal mgr .Van Roey gedurende tien dagen in retraite gaan, waarna de wijding volgt. Pas na Paschen dus zal de nieuwe aarts bisschop in functie treden. Mgr. Van Roey is dc oudste zoon eencr landboUvufamilie, die vele jaren lang een bekende hoeve „Het Skrans", bi; Vosse- laer, in de Kempen, heeft geëxploiteerd. Bijna alle kinderen uit het gezin zijn tot de geestelijkheid toegetreden. De moeder van den aartsbisschop is in September 1914 in Holland overleden tengevolge van de ont beringen, welke zij tijdens haar vlucht uit het door de Duitschers bezette België ge leden had. De Mechelaren hebben hun nieuwen aartsbisschop eergisteravond een grootsche hulde gebracht, welke door het Verbond van Christen Arbeiders op touw was gezet. Het Kamerlid Van Isacker sprak mgr. Van Roey toe, die dankte voor de hulde, welke hem een steun is bij den zwaren last die hem op de schouders wordt gelegd. Aan de Christen arbeiders beloofde hij. zi-n bijzon deren steun. Ik heb nooit aan politiek ge daan, zeide hij, en zal het ook nooit doen, maar de sociale instellingen zal ik uit alle macht steunen. Ik wensch dat de Christen Syndicaten sterk worden, niet omdat ze al dus. beter strijd zouden kunnen voeren, maar wel ornaat rij met de andere standen van de maatschappij zouden kunnen werken aan het groot maken van Mechelen. De groote voorbeelden van de kardinalen Goossens en Mercier zal de aartsbisschop navolgen. Een „Braban?onne" en een „Vlaamsche Leeuw" besloten de betooging. Chamberlain en de andere leden van de Britsche delegatie vertrokken gisteravond uit Genève en worden hedennamiddag te 7 uur in Londen verwacht. De regeering staat als één man achter Chamberlain en ofschoon Woensdag aan de oppositie een dag ter beschikking zal wor den gesteld voor het xdebat in het Lagerhuis over de verklaring van Chamberlain, zal niemand een motie van wantrouwen tegen den minister van buitenlandsche zaken in dienen. Ook staat het thans vast, dat Woens. dagavond aan Chamberlain het eereburger schap van de City zal worden aangeboden. De regeering staat op het standpunt, dat Chamberlain ter voorbereiding van dc jong ste ziltinfg van den Volkenbond alles heeft gedaan wat in zijn vermogen was om de toetreding van Duitschland mogelijk te maken en dat de«e poging slechts is mislukt ten gevolge van onverwachte invloeden, die bui len hem om gingen. De nationale uitsluiting in de machinenij verheid is bezworen dank zij het besluit der arbeiders van de fabriek van Hoe om de staking te beëindigen, die door de vakver- eeniging niet werd goedgekeurd. De arbei ders besloten onverwijld het werk te her vatten. De ministerraad beraadslaagde, onder voorzitterschap van Luther, over de confe rentie van Genève. De gedelegeerden vulden hun schriftelijke rapporten met mondelinge toelichtingen aan. Het rijkskabinet keurde met algemeene stemmen de houding der delegatie goéd en nam speciaal kennis van de mededeeling, dat door de te Genève gesloten overeen komst de voortzetting der politiek van Locarno gewaarborgd is. Tot gisterenmiddag twaalf uur bad men in geheel Duitschland op de lijsten inzake het plebisciet circa 6 millioen stemmen geteld. Men schat het totaal aantat uitgebrachte -temmen op ruim 10 millioen. Alleen in Berlijn al zijn 1.584.000 stemmen uitge bracht, aanmerkelijk meer dus dan bij de presidentsverkiezingen op dr. Marx en den communist Thalmann. Een groot aantal kiezers van rechts moeten dus hun stèra vóór het plesbisciet hebben uitgebracht. De ministerraad kwam gisterenochtend bijeen en stelde de regeeringsverklaring vast. Besloten werd, een speciale vergade ring te houden tot het onderzoek van het ontwerp nopens het begrootingsevenwicht. De besprekingen over de wet op de finan ciën zullen reeds heden in de Kamer wor den voortgezet. Bij afloop van den kabinets raad verklaarde Péret dat hij eerst de schat kist van middelen moest voorzien en dat hij eerst daarna het evenwicht van de begroo ting kon tot stand brengen. Hqt probleem der amortisatie zou in de derde plaats ko men. Niets definitiefs was nog besloten be treffende het plan op de burgerlijke belas ting. De financieeie plannen zouden Maan- dag worden ingediend. Malvy verklaarde dat de regeering het parlement zou vragen, vóór de vacantie de begrooting goed te keuren, an in de wet op de financiën maatregelen op ie nemen, bestemd tot het verzekeren /an het begrootingsevenwicht. Hieronder volgt een samenvatting van de regeeringsverklaring. Zij zegt dat de regee- ing, evenals de voorafgaande regeeringen, den gebiedenden plicht heeft, het volledig en eerlijk evenwicht van de begrooting tc verzekeren. Indien zij kan rekenen op de actieve en vastbesloten medewerking der 'wee Kamers, zal het land, en ook zij, zon de# ongerustheid de moeilijkheden kunnen 'rotseeren, die gepaard gaan met het finan cieel herstel, dat in het midden staat van alle krachtsinspanningen der regeering. De egeering verzoekt het parlement om nog vóór het parlementair reces de maatregelen goed te keuren, waaronder het onmogelijk wordt, den terugkeer tot een normaal regime te verzekeren, alsmede de \begrootings- maatregelen, die de regeering zich haast voor te stellen ten behoeve van het werk der nationale assaineering, waaraan alle richtsnoeren van haar politiek ondergeschikt moeten zijn. De regeeringsverklaring zegt voorts dat de regeering, teneinde een volko men evenwicht van de begrooting te verze keren, bereid is rekening te houden met het ZATERDAG, 20 Maart. Hilvèrsum, 1050 M. 12 uur en 7.30 Poli- tieber. 4.30—6.30 vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lup- gens. Solist de heer B. Leeuwain, bas. Van vrijen en trouwen 6.307.30 cur sus in handelskennis en handelstechniek door den heer Mr. P. J. v. Dam, over: De juridische organisatie der naa-rlooze ven nootschap 7.45 en 10 uur Persber. 8.10 Radio-avond van de V. A. R. A, Mevr. L. Sanders-Herzberg, decl. Mej. Jeanne Grays, mezzo sop-aan. MA. Noor Kinsbcrgen, piano. Paul F. Sanders, mu sicus. Joh. F. Keja, koordirigent van het medewerkende Barchemer koor-ensemble „Hollandsch a Capellakoor. 1. a. Domine concertere, Fornerod., b. Ecce Lignum. Koor. 2. Causerie over; Het opstandige lied, door P. F. Sanders. 3a. Aan de Strij ders (Ged. van D. Troelstra), Mevr. Troelstra,de Vries, b. Mijnwerkc-slied, Heersprink, e. Lied van de gevangenen, Russ. volkslied. Mezzo sopraan 4. a. Vrede (Ged. v. Adama v. Scheltema) J. F. Keja. b. Zooals de rijen (ged. v. Herman Gorter), Joh. F. Keja. Koor. 5a. Geuzen lied, Een claeg Liedeke v, d. Garve van Bossu, b. Rondedans, Meiboomliedje, Gretry, c. Roode vlag, J. Broeckx Mezzo sopraan, 6a. Den Uil. Alph. Diepenbrock, b. Schoon liedeken, Ph. Duvse. Koor 7a. Stort o arbeiders (Ged. v. H. Gorter), Joh. F. Keja, b. De internationale. De te zingen liederen worden vooraf door Mevr. L Sanders-Herzberg gereciteerd. Daventry, 16C0 M. 10.50 Tijdsein, weer- ber. 1.20 Tijdsein. 3.505.20 Wijding van de War memorial Chapel door den aarts bisschop van York. Muziek door de mili taire band. Onthulling van een gedenk steen door Major Generaal Sr. W, Fry. 5.20 Concert. K. Winter, sopraan, G. Plz- zey, bariton, G. Ivell en V. Worth, humo-- risten. Het Casano octet. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Li thuania. 7.45 Pianosonates van Weber. 8.20 Dansmuziek. 10.20 Tijdsein, weerbe-., nieuws. Lezing: Footbsll in many lands. 10.5012.20 Dansmuziek v. h. Savoyhotel Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Galaconcert, met medew. van orkest en zangsolisten. Kocigswnsterhausen, 1300 M. 7.50 1. In- leiding over Friedrich Hclderlin. 2. a. Oden, b. B iefe, c. Hymnen und Frag- mente, door Th. Loos, declamatie, 8.4C 9.20 „Der Hund im Him". 1-acter van K. Götz, Daarna nieuwsber. 9.5011.20 Dansmuziek door orkest. Brussel, 262 M. 5.20 Concert, M. Jonau, tenor. 8.20 Kamermuziek. 8.50 Le zing over le Vlaamsche letterkunde, 9.05 Voortzetting v. h. concert 9.20 Nieuws, ber. 9.50 Opvoering van een comedie 10.20 Nieuwsber. Münster, 410 M. 12.351.50 Orkestcon cert 3.20 „Gespenster", van Ibsen 4.50 Muziek van Strauss door orkest 5.35 Espcrantoles 6.40 Radiotechniek- les 7.20 Engelsche les 7.50 Liedjes bij de luit v. R. Kothe 9.30 Dansmu ziek. geheel der maatregelen, die reeds toegestaan of goedgekeurd zijn. De regeering zal krachtig de 'pogingen voortzetten om een doelt-effend accoord tot .stand te brengen bij de aangeknoopte onderhandelingen over de intergeallieerde schulden. De verklaring verzekert vervol gens dat de politiek der internationale ve-- dragen, waaraan het parlement reeds zijn goedkeuring heeft gehecht, die der regce ring zal blijven. De verklaring drukt soijt uit over het feit, dat het ongelukkigerwijze nog niet mogelijk is gebleken, te Genève de toelating tot/den Volkenbond van Duitsch land te verwezenlijken, doch zegt dat het uitstel, dat heeft plaats gehad, onder de on derteekenaars van 't protocol van Locarno geenszins verdeeldheid heeft gebracht, waarvan zij in een openbare verlflaring heb ben-doen blijken en hetgeen zich plechtig manifesteert door den wil om het pact te handhaven en den geest daarvan verder te ontwikkelen. De economische en financiëele moeilijkheden, waarmede de lenden te kam pen hebben, de verschillen in belang en as piraties, die zich manifesteeren en moeten worden verzoend om den vrede definitief te verzekeren, dringen zich meer dan ooit aan het parlement op. De regeeringsverklaring noodigt het par lement uit om in den kortst mogelijken tijd te-ug te keeren tot het arrondissements kiesstelsel. Zij wijst erop dat het land en de arbeid behoefte heeft aan rust en sta biliteit, en doet een beroep op het parle ment tot innige samenwerking en het be- toonen van een verzoeningsgezinden geest, die beide onontbeerlijk zijn ter beveiliging van de nationale belangen. Dc verklaring zegt nog, dat dc regeering vastbesloten 'is tot het inlossen van de vroe. ger aangegane verbintenissen der regeering op militair-, onderwijs-, administratief- en sociaal terrein. Het voorlezen der regeeringsverklaring in de Kamer werd he-haaldclijk onderbro ken door uitingen van instemming, hetzij van rechts, hetzij van links, al naar gelang van de passages. Het slot der verklaring werd door een gedeelte van links en het centrum toegejuicht. De reegeeringsverklaring werd rustig aan- gtboord en verkreeg slechts sporadisch ap plaus; de meerderheid gaf bij bet begin blük van het voornemen om een afwachtende hou ding aan te nemen. De zitting werd rumoerig, toen Malvy de tribune besteeg om te ant woorden op geuite beschuldigingen Hij recht, vaardigde zijn daden onder kreten van rechts Hij sprak op pathistische wijze, doch zijn te genstanders interrrompeerden b:eiken zin. De Kamer, di$ een pijnlijken indruk maakte door de ontketening van hartstochten, werti 43 „Ja, gij zoudt wel gelijk kunnen hebben" zei graaf Malthen ernstig. „Maar wij heb ben nu geen tijd, daarover te redeneeren Toch geloof ik, dat...." „Dat wij moeten gaan onderzoeken, wat er van Zorka geworden is!" vulde Conrad aan. „Natuurlijk." „Die vrouw weet al te veel. Wij moeten haar ten koste van alles den mond sluiten." „Ja. Maar het moet behendig en zeer voorzichtig gebeuren." „Ja, heer graaf. U kunt in elk geval op mij rekenen. Ik heb evenve'el belang als u bij eene gunstige oplossing van die zaait „Wij moeten haar dus zoo spoedig moge lijk trachten op te sporen, en hierheen bren gen." „Ja, heer graaf. Die taak neem ik voor mijne rekening." „En als wij haar gevonden hebben, dan moeten wij haar doen begrijpen, dat zij, ook in haar eigen belang, in mijn dienst moet blijven." „Ja zeker, heer graaf. O, wat is bet toch jammer, dat die Mirko dood is. Alles ging hier zoo goed." „Ja. Dat is nu eenmaal gebeurd. Maar handel nu spoedig. Wij hebben geen oogen- blik.tijd te verliezen." „U kunt op mij rekenen,'heer graaf. Maar wie zal nu voor dg huishouding zorgen, en voor de bediening van uw twee pensionnai- res?" „Daaraan heb ik ai gedacht, zoodra ik de verdwijning van Zorka bemerkt had." „En hebt u al eene oplossing gevonden?" „Ja. Ik geloof het tenminste, dat het eene goede oplossing is." „Zou ik het van u mogen vernemen, heer graf?" „Ja. Ik bedoel de oude Ruth." „Uw vroegere baker?" „Ja, Dezelfde." „Maar zij is zulk een lastige, boozc vrouw." „Des ie beter. Zij zal goed over alles wa ken en dat is het meest noodige. Na hetgeen nu gebeurd is, moeten wij onze voorzorgen verdubbelen." „Inderdaad, heer graaf. Nooit kunnen wij voorzichtig genoeg zijn" „Ik zal dan met Ruth gaan spreken." „Ja, ''heer graaf, maar wie zal Mirko ver vangen?" „Gij natuurlijk, totdat het ons gelukt zal zijn, iemand te vinden, op wien ik in alle opzichten zal kunnen rekenen." „Maar bedenkt u dan niet, heer graaf, dat ik onmogelijk voor alles zal kunnen zor gen en alles tegelijk kan doen?" bracht Conrad ontevreden in het midden. „Welnu, wij Zuilen zien," zei graaf Mal then, terwijl hij ernstig en nadenkend voor zich uitstaarde. Twee raderen ontbraken er nu aan de machine, die hij zoo vernuftig had samen gesteld. En nu dreigde alies in duigen te vallen. En misschien zou het ook zijn eigen on dergang ten gevolge hebben. „Ik hoop, dat het mij gelukken zal, Ruth over te halen," vervolgde graaf Malthen, „dan zijn wij al veel verder." „O, dat zal u wel gelukken," zei Conrad. „Zij is maar al te gelukkig, als zij in dc ge legenheid is om kwaad te doen." ,Maar wie zai Mirko vervangen?" „O, dat zal gemakkelijker gaan, dan u denkt, heer graaf. Voor de onbescheiden heid van Bekir behoeft u niet tc vreezen." De lezer zal zich nog herinneren, dat Bekir de kok was, dien graaf Malthen uit Afgha nistan had medegebracht, en dien men daar, als straf voor een vergrijp, de tong had uit gesneden. „Ja," ge hebt misschien gelijk," zei graaf Malthen. Het was nog zeer vroeg in den -morgen. Een frissche wind bewoog zachtjes de wateren van het meer, Conrad hanteerde de roeispanen van het bootje, waarmede graaf Malthen en zijn be diende zich naar den overkant biegaven. Daar' stond al een rijtuig te wachten dat per telefoon was besteld. De tocht naar Lekno duurde niet lang. Conrad nam op den bok plaats, terwijl graaf Malthen gemakkelijk op de kussens binnen in het rijtuig ging zitten. Dicht bij het kasteel stapte Conrad af. Op bevel van zijn meester moest hij een paar reusachtige jachthonden halen. Toen sloeg het rijtuig een nauwe en kron kelende laan in, en het duurde niet lang, of het had een klein gehucht bereikt, dat slechts uit weinige hutten bestond. Een daarvan onderscheidde zich boven de anderen door zindelijkheid en helderheid. Graaf Malthen stapte vóór die hut uit. „Bonjour Ruth, hoe gaat het," zei hij tot een oude vrouw, die vóór de deur zat. Vroeger moest die vrouw waarschijnlijk bekoorlijk geweest zijn, want ook nu waren haar gelaatstrekken nog regelmatig, hoewel reeds eenige rimpels daarop zichtbaar be gonnen te worden. Zoodra die vrouw, wier haren ve-grijsd waren, graaf Malthen herkende, Stond ze op. Ze groette hem met een kleine buiging, die echter meer spottend dan wel eerbiedig was. Haar gestalte was groot en krachtig, en in 't minst niet gebogen Ze was al ver over den zestigjarigen leef tijd heen. Maar behalve hare grijze haren en dc timpels op haar gelaat was er niets, dat haar zoo oud deed schijnen. En de gewone kwalen van den ouderdom waren haar volkomen onbekend. Ze was nog in het bezit van al hare fan- den^ die telkens wanneer ze lachte, te voor schijn kwamen. En niettegenstaande ze tamelijk dik was, bewoog ze zich nog met het meeste gemak. De stok, dien ze in de hand klemde, moest dan ook meer als een wapen dan als een steun worden beschouwd. „Bonjour, heer graaf," zei ze glimlachend. „Komaan, noem mij nu niet heer graaf. Het is, alsof ge den spot met mij wilt drij ven. Noem mij Frederik, zoaals vroeger." „Moet ik u Frederik noemen?" vroeg de oude Ruth, terwijl ze al hare tanden liet zien. „Dal ^voorspelt niet veel goeds. Gij hebt mij zeker iets te vragen, wat niet ge makkelijk zal zijn." „Misschien is dat wel het geval. In elk geval is het hier de plaats niet, drarover tc spreken. Gij zoudt mij wel eenige oogen- blikken in uwe woning kunnen uitnoodigen." „Nu geloof ik toch, dat gij het zijl, die met mij den spot wilt drijven, Frederik Malthen. Is het huis, waarin ik woon, dan niet uw huis? Bohoort dat dan niet tot uwe bezittingen? En wanneer ik nu genoeg heb om te leven, is dat dan niet, omdat gij mij de middelen daartoe verschaft?" „Komaan, Ruth," zei graaf Malthen, ter wijl hij de woning binnentrad, waar alles er zeer zindelijk en netjes uitzag en op een stoel plaats nam: „Hebt gij dan niet alles, wat gij noodig hebt? Hebt gij niet genoeg te eten en tc drinken? „Ja zeker." „Brengt men n niet alle dagen brood en vleescb? En zorgt de tuinman er niet voor. dat je tuin netjes in orde wordt gehouden? En kunt ge niet naar hartelust koffie en brandewijn en bier drinken?" „Ja, ja ik weet het wel. Daaraan ont breekt het mij niet," zei de oude vrouw op ontevreden toon. Maar alsof ze het betreurde, dut te heb ben gezegd, voegde ze er d-.deliik bij: „Wat zal het u kosten, mij aat alles tc moeten geven. En moet gij het mij dan nog verwijten, dat ik een glas bier of brandewijn drink?" „Ik verwijt u niets, Ruth," antwoordde graaf Malthen. „Ik vraag n alleen, of ge niet alles hebt, wat ge behoeft." „Maar laat ik het nu eens en voor altijd zeggen, dat ik voor dat alles geen de min ste dankb-arheid gevoel, Frederik Malthen," zei de oude vrouw. „Maar ik vraag u ook geen dankbaarheid, Ruth. En ik geloof aan geen dankbaarheid. Ik geloof alleen aan ondank." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5