Een motie van vertrouwen aangenomen. De economische wereld- conferentie. De strijd in Syrië. Een nieuw Ts. Slowaaksch kabinet. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. KERK EN SCHOOL. De H. Stede te Amsterdam. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Het te kort bij de politie in Den Bosch. Pornografiscke lectuur aan de stations. De verlaging der posttarieven. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel De ministers Dormer en Kan. Chauffeur skewing te Rotterdam. Onderzoek van wetsontwerpen. De economische positie van Rotterdam. De nieuwe voorzitter van de S. D. A. P. Emigratie. De tariefsverlaging bij de spoorwegen. De onbewaakte overwegen. Redelooze obstructie. Prof. De Savorin Lehman eer'ste kamerlid. >loUelinë kalm door een onverwacht ind ient: Malvy viel bij het verlaten van de ïibune ift onmacht en moest uit de zaal worden weggedragen. De Kamer heeft met 361 tegen 164 stem men een motie van vertrouwen in de regee ring aangenoen. In de gisteren behouden niet ooenbare zit ting van den V. B. Raad werd besloten de voorbereidende commissie voor de econo mische wereldconferentie tegen 26 April te Gerève bijeen te roepen. De nieuwbenoem de, commissie bestaat uit elf ie^en, waaronder drie Duitschers, n.I. Lammers, bestuusrlid van den Ri;ksbond der Duitscha Industrie, staats secretaris Trendelenberg en Egbert, voor zitter van den Alg. Duiischen Vakvereeni- gicgsbond. Een twaalfde lid zal nog worden benoemd als vertegenwoordiger der Ver. Sta ten Owen Young en Barnes hebben voor de desfcetrüfende uitnoodiging bedankt. De Raad van den Volkenbond heeft be sloten. dat de voorbereidende ontwapenings conferentie 17 Mei te Geneve zal bijeen komen. Een detachement van omstreeks 50 Fran- sche en Senegalecsche ti-aiileiirs ziin bi» de hoogte Matoha in een hinderlaag gevallen. De geheele afdeeling werd vernietigd. Het nieuwe ministerie is gevormd. Minis ter-president wordt Cerny, die ook de por tefeuille van binnenlandsche zaken neemt, terwijl Benesj die van buitenlandsche za ken behoudt. VERGADERING VAN DONDERDAG 18 MAART, NAM. 1 UUR. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor, om dade lijk na de beraads'aging naar aanleiding van de Reg'eeringsverklaring van 11 Maa.rt°1926 de behandeling voo t te zetten van de Staatsbegroot:ng voor 1926, en in de eerste plaats van hoofdstuk III 'Buitenlandsche Zaken) en V (Binnenlandsche Zaken). Hij stelt voor, geen algerceene beschou wingen meer te houden, hetgeen insluit dat iedere partij zich alles onthoudt ten on- zichtè van alle gemaakte opmerkingen. Bü de artikelen zal tien minuten spreektijd worden gegeven. -Voorts, dat na de Pa- schen discussie zal worden gehouden over de ve-scbillende punten uit de regecring»- verklaring met den Minister wien ze aan gaan. De heer BRAAT (Plattel. Partij) wil de begroot'ng behandelen on de gewone wij ze en daan—n niet afwijken. De VOORZITTER zegt, dat het de be doeling is, da hoof Jstukken vóór Paschen af-te handelen en de belangrijke punten na Paschen te behandelen De h~er L. DE VISSER (Comm. Parti») kan zich met het voors'el niet vereenigen, -»mdat het een mishandeling der beg-oc- id wordt De heer DUYMAER VAN TWIST (Anti- iv.) mist hie-bii de vis-cherij. De beer ALBARDA (S.D.) zegt. dat de oningpoliiirk er o®k niet onder valt. De heer NOLENS 'R.K.) gelooft, dat alle nten wel aan de regeering'v-rkla-in'» innen worden vas'gekmo-t en bij wil de ..ak zo -ttitn "•deli'k stellen. De VOORZITTER zegt ruime toepassing -e. ■Het voorstel van den voorziter wordt ng-nomen met 72 tegen 2 stemmen. •Tegen: Braat en L. de Visser. IN Dl SC RE BEGROOTING. De VOORZITTER zal spoedig voorstel 'en de Indische Begroeting na Paschen te behand-len. Voorts stelt spr. voor ook Woensdag avond a s te ve-gaderen. Confo-m besloien. De VOORZITTER doet mededeeling van het besluit der Centrale Afdeeling cm het wetsontwerp Voorzieningen ter uitvoering van het verdrag met België betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid enz. te ve-zenden naar de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht. Conform besloten. GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. De heer VAM RIJCKEVORSEL (R.K.) deelt namens de Commissie van Rappor teurs over Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) mede, dat zij van meen'ng .is, dat; de regeeringswijziging in dit hoofdstuk 'ge zantschap bij het Vaticarn) van zooveel be lang is, dat nieuw afdeelingsonderzoek noo dig is. De heer ALBARDA (S.D.) acht dit heusch niet noodig, omdat Let nieuwe punt vol doende is behandeld, in mcnd.elinge en schriftelijke bespreking. De hee- DE VISSER (C.H.) heeft ook geen enkel argument voor nieuw afdeelings onderzoek gehoord en is er dus niet voor. Hij wenscht vocral een sooedig® beslissing. De heer VAN RIJCKEVORSEL 'R. K.) verdedigt het voorstel. Er is geen algemee- ne instemming gebleken voor de regeerings wijziging en daa-om is het noodig het punt grondig te onderzoeken In dit s'adium der aangelegenheid is het gewenscht, dat de minister van Buitenlandsche Zaken tot de uiterste grens van mededeelzaamheid om trent zijn argumenten gaat en bet beste is, dit in 'n memorie van antwoord te doen. De heer HEEMSKFRK (A. R steunt het voorstel van nieuw afdeelingsonderzoek om de zaak goed te behandelen en ook de vraag cf de regeering er wel goed aan deed dit voorstel weèr te doen. De heer MARCHANT (v. D.) acht afdee- lingsonderzoèk niet gewenscht, omdat hij niet kan denken dat de regeericg nog meer mededeelingen zal kunnen doen. .De. heer VLIEGEN (S.D.) voelt voor af deelingsonderzoek, omdat, als de minister mededeelingen kan doen. spr die liever vó6r de openbare behandeling heeft. Er is daartegen geen enkel groot bezwaar te maken. De heer KERSTEN (S. Ger. Partij) zegt. dat de regcering alle gelegenheid had om mededeelingen te doen. Hij denkt dus dat er niets meer te wachten is van de zijde der regeering en hij wil de zqak niet langer rekken. Dus is hij tegen aldeelingsonder- zoek. Het voorstel voor nieuw afdeelingson derzoek wordt verworpen met 44 tegen 38 stemmen. Vóór de katholilken, de Anti- Rev., en Vliegen, Knottenbelt en Boisse- vain. DE REGEERING SVERKLARIN G. Voortgegaan wordt niet de beraadslaging naar aanleiding van de Regeeringsverkla- ring, afgelegd in de vergadering der Kamer van 11 Maart 1926. De minister-president, de heer DE GEER zet zijn gistermiddag afgebroken rede voort en behandelt thans verder het dei de punt, de Kabinetsformatie. Dr de Visser heeft vrijwel alle mogelijkheid uitgeput om te trachten den heer Colijn terug te krijgen. Toen de terugkeer uitgesloten was, is aan een anti-revolutionairen staatsman gevraagd een kabinet te formecren, maar deze wei gerde Daarna is den heer Limburg ge vraagd, nadat spr. geweigerd had om het initiatief te nemen omdat hij als lid van het zittende kabinet daartoe geen vrijheid vond. Spr. is door mr. Limburg spoedig uitge- noodigd deel te nemen aan een kabinet en spr. aanvaardde dit nadat de h°er Ccli)n er geen bezwaar tegen had, dat spr. in een extra-parlementair kabinet zitting nam. Op vlotte royale wijze heeft de heer Colijn me degewerkt om tot een oplossing te komen. Aanvankelijk stelde spr. den cisch dat min stens één anti-revolutionair zitting zou ne men. Vijf bedankten achtereenvolgens voor een uilnocdiging en daarna liet spr zijn eisch varen Waarom Mr. Limburg niet is geslaagd, kan spr niet meededen, aangezien de beer Limburg heeft meegedeeld dat zijn onder- handelingen van vertrouwelijken aard wa ren geweest. Daags nadat Mr. Limburg het had opge geven, is aan Mr. Kan een opdracht gege ven die echter bezwaren had. Maandag 1 Maart kreeg Mr. Patijn, burgemeester van den Haag, een opdracht. Hii kreeg van de Koningin één dag beraad. De beer Patijn achtte' zichzelf wegens gemis aan politieke scholing ongeschikt en reeds dienzeh^en dag bedankte hij 's Middags werd spr. een opdracht gegeven Dat er tusschen \rijdag en Maandag geconfereerd is tusschen de le den van het kab'net-Limburg is volmaakt onjuist! Spr stond voor een uiterst moei lijke beslissing. Hij achtte zichzelf onge schikt maar er waren er velen die weiger den en reeds 13 weken duurde de crisis. Toen kwam het moment dat spr. bet als een, lafheid gevoelde als hij weigerde. Hij begreep dat kritiek als die van Mr. Heems kerk hem wachtte, maar hij besloot tot aan vaarding vooral omdat hij de kans zag te bereiken wat hij wilde, ni. een Kabinet met noodigc schakeering. Om alle moeilijkheden en geruchten te voorkomen, vroeg spr. nog één dag voor beraad, wat nog tweemaal met één dag is verlengd. Spr. wilde wederom een misluk king en de mededeeling daarover voorko men. Niemand wist op 2 Maart iets er van, en zelfs op 3 Maart bleek 's avonds een bekend voorman der Katholieke partij er niets van te weten toen spr. hem ontmoet te. De heer Colijn is één dag te laat inge licht en dal kwam doordat spr. al ziin tijd van voorberaad noodig had. Was er continuïteit tusschen de formatie- Limburg en die van spr.? Het eenige ver band was dat spr. zijn voordeel heeft ge daan met hetgeen de heer Limburg had ge daan. De Ministers die thans Justitie, Wa- terstaat en Binnenlandsche Zaken hcheeren zaten niet in de fo'mxtie-Limburg. Alleen die van Oorlog. Koloniën cn Onderwijs kwamen daarin voor. Ten slotte komt hij op tegen de kritiek van den heer Heemskerk, voor zoover die spr.'s persoon trof. Wonderlijk vindt spr de beschouwing van den heer Heemskerk alsof dit Kabinet een Sint Nicolaas-surprise of een lot uit de loterij is Onbillijk is het geweest het artikel van d-n heer Snoeck Henkemans in De Telegraaf tegen hem aan te voeren, terwijl spr. geheel vrij is van de rivaliteit die dien schrijver evenals den heer Heemskerk kenmerkt. Spr. is noodgedwon gen formateur geworden en hij heeft zelfs geprobeerd een ander als premier bereid te vin 'en. Dat is spr. niet gelukt, nadat hij verschillendepogingen bad gewaagd en zelfs had getracht iemand bereid te vinden een maand na het opt-eden van het Kabi net als premier op te treden. Spr. wijst ook de kritiek af op zijn op treden aan financiën, fn het kabinet-Lim burg zou spr. ook die portefeuillt hebben beheerd en het is dus geen vitium originis van dit kabinet dat spr deze portefeuille aanvaardt. Onjuist is ook de veronderstelling van den heer Heemskerk dat ds Christ.-Historischen geen pa-fementair kabinet n-eer zullen ba- geeten, omdat zij dan dit kabinet met hun man a!s formateur zouden moeten missen Van dit soort politiek heeft spr niet veel verstand maar hij denkt dat het we! an ders is. De kritiek op mr. Heemskerk viel spr zwaar, omdat hij den heer Heemskerk hoog acht en hij die kritiek heeft betreurd. Eindigend adviseert spr. de Kamer van den nood een deugd te maken en dit Ka binet te steunen. Misschien dat dan tenslotte de heer Heemskerk er ook genoegen mee zou nemen dat een parlenentair ervaren formateur is opgetreden. (Applaus) De heer VERAART R K. verdedigt het nut der coalitie en betoogt dat de uiterste noodzaak tijdens de crisis nooit aan de or de is geweest. Samenwerking van de Ka tholieken en de S. D. A. P. zal alleen mor gelijk zijn onder Katholieke leiding. Ze komt pas aan de orde als formeel aan een Katholiek man de formatie was opgedragen Spr. zou zoodanige samenwerking verkiezen boven een ultraperlementair Kabinet. De S.^ D. A. P. stelt overigens de zaak te sim plistisch voor De heer SNOECK HENKEMANS C.-H. wijst er op dat de heer Nolens in 1914 de eerste is geweest die de aandacht der Re geering op de wenscheli'kheid van een ge zantschap heeft gevestigd. De Regecring heeft 't punt overwogen; de heer Nolens is naar Rome geweest en toen is het voor stel gekomen. Vervolgens geeft spr. nog eenige détails uit de geschiedenis van 1924 en 1925 be treffende het amendement tot afschaffing van 't gezantschap. Een zekere mededeeling van den heer Noïen3 omtrent diens hou ding na eventueele aanneming daarvan is nooit gegeven. De personen die zitting ne men in het Kabinet konden geen zekerheid vragen: het had op den weg der Katholieke ministers gelegen om van hun voornemen ,'.n,E!s 'e g-ven En dat deden ze niet. Spr olijft volhouden dat het principe der chri3t.- iist. steeds hetzelfde is geweest, dat het nimmer tegen een regcering of een minister ging, maar tegen een instituut. De heer ALBARDA (S.D.) wijst er on, dat de heer Dresseihuys bij elke gelegen heid het nu aige kiesstelsel fulm neert. Alle pogingen om een beter stelsel te vinden z:jn hopeloos; de Vrijheidsbond zal er aan moeien wennen. Vervolgens protesteert hij tegen de min achtende wijze waarop de heer Dressei huys over de ontwapening spreekt. Hii wijst op Denemarken. waar het voorstel daartoe verleden week is aangenomen (Geroep: met één stem.) Met nadruk verdedgt spr. het recht om het sysieem-Colijn te bestrijden al is ,de heer Colijn niet aanwezig. Er zijn genoeg ieden d e hem verded gen kunnen. Aan den heer Veraart verwijt hij, dat de ze altijd wat anders wilde dan juist tot stand was gekomen. Altijd wist hij het be ter als het te laat was. Thans heeft hij verdedigd dat uiterste noodzaak aan de orde is en het beste .s, wat bij zich kan denken. Spr. komt er tegen ap, dat het m strijd is met de S. D. A. P. om mede te werken aan' dén opbouw. Het 'tegendeel is juist. Tal van sociale instell ngen zijn al leen verkregen door de stuwkracht der sociaal-democraten. De se menwerking met de S. D. A. P. wil de heer Nolens liefst heel lang u tstellen Eik perspect ef voor de naaste toekomst ontbrak in de rede van den heer Nolens en dat acht spr zeer bedenke ijk. Dal de oude coalitie in 1929 een meer- derhe.d zal krijgen, gelooft spr. niet. Het anti-papisme zet zich voort, waardoor a.r. eu c.b. verliezen zullen lijden, teritijl de partij-Arts ook zal groeien. Wat zullen de katholieken dan weer doen? Zij zijn weer n et georiënteerd als er geen andere partij- formatie i3 gekomen. Zij zullen verplicht zijn een uitweg te zoeken in de richt ng der democratie, gelijk zij op den duur zullen ervaren. De heer HEEMSKERK (A.R.) heeft de rede van den Minister met veel genoegen gehoord. Nopens het gezantschap moet de Regeer ng haar voorstel duidelijk toelichten opdat het landsbelang er u.t blijke. Volgens spr. heeft dc heer de Geer het persoonlijke in spr.'s critiek eenigermate overdreven en daardoor is de iM.nister noodeloos scherp geworden Onjuist was de heer De Geer in zijn verwijt, dat spr. zijn optreden in een extra-parlemer.tair Kabinet laakte. Een poiii'ek persoon als formateur van een extra-parlementair Kabinet kan den verkeerden indruk wekken. dat het extra-parlementaire niet heel sterk is. Zeer betreurt spr., het dat over de ra.slukking van den heer Limburg niets kan werden medegedeeld. Het is toch wel noockg, dat daarover mededeelingen worden gedaan Het optreden van den heer De Geer als Min. van F.nanciiin zal naar spr.'s oordeei d« geschiedschrijver als in strijd met JustHia blijven achten. De heer DE VISSER (C. P.) verwijt nog eens uitvoerig de S. D. A. P., dat zij den klassenstrijd verloochent De heer MARCHANT (V. D.) betreurt ook dat geen mededeel ngen zijn gedaan over de mislukking van mr. Limburg. On juist lijkt het hem, dat de betrokkene ge- he mhouding wenschte, maar onder deze heeren zijn ook de heeren Van Schalk en De Geer. Vervolgens richt hi] zich tot den heer Veraart, wien hij zegt, dat het hem Ichud laat wie de leiding van het democra- t sche blok zal hebben. Onjuist acht spr. de bewering van den heer Nolens, dat spr hem naloopt. Uitvoerig betoogt hij nader dat de uitslag der ver kiezingen het Colijn-réfjimé badveroor deeld, dat vele kathol eke bladen dit erken den, maar dat dc heer Nolens toch advi seerde hem ais formateur aan te wijzen. De Min ster-President, de heer DE GEER dupliceert kort. Omtrent de mislukking van den heer Limburg kan spr. geen nedere mededeel ngen doen. Het is een onderlinge afspraak van degenen, dia er bi] betrokken waren geweest, dat na het communiqué niets meer zou worden meegedeeld. Nut heeft verdere mededeeling met. Behalve dan historisch nut. De discuss e wordt gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. Allen die wel eens den Stillen Omgang in de hoofdstad hebben gemarkt ter eere v n het H. Sactament van M:rakel Am- stel edams eer ent e opcort en weten d®t op het eir.de van de s ille processie getrok ken wordt rond het vierkante blok maga zijnen en kan orer, aan Kalverstraat en Rokin De namen Enge en Wijde Kapelsteeg herinneren er nog aan dat daar eertijds een, kapel heeft gestaan de Nieuwe Zijda Kapel, bij de Katholieken meer bekend onder den inuigen naam: de H Stede Op deze plek strnd he' hms waar het Mirakel is geschied. Op de plaats van dit Huis aan dt Lan 'de Kalverstraat) hebben, zorals het Mi akelboekje van 1568 vertelt, „vuerige herten ende devote personen een schoon capel doen timmeren, en de plan's daar di haert ende 't vier, daei 't heilige Sacrament in gevo -d®i is mfeacvloselick ver houden, een schorn Tabernakel ofte heillich Sacraments-huys (de z.g. Heilige Hoek in de vroegere N Z kapel! doen maeken ende hc-erücken verciert" Deze kapel wordt reeds vermeld in een schepenbrief van 1361, dus 16 jaar na het Mirakel die in het archief van het Bagijnhof berust. Tweemaal is de kapel dor r het vuur verwoest in 1427 en 1542, maar tweemaal deed het geloof der voorvaderen het gebouw weder verrijzen, tot wij he! moesten beleven, dat de H Stede werd afgebroken om niet meer te worden opgebouw; in 1908 vi'l het eerwaardige kerkgebouw onder sloopershanden. Zoowel Katholieken als vele niet-Katholie- ken werden pijnlik getroffen door het be richt, dat de kapel zoq worden afgebroken Het bestuur de» Hen Keik beeft zich door de algemeen? beweging tegen het Vandalisme niet van zijn plan laten afbren gen. Was het misschfen een fel en blind anti papisme -dat de laatf'e stoffelijke herinne ring aan het H. Mirakel wilde laten verdwij nen. dat vroegei, in de jaren der hervorming anderen had aangezet „dtze edele memori- naemen (n.I de H Stede) te doen vcr- donckeren? Edoch zooals zij vergeefs tracht ten „die dicke duyste-nisse der Pausdoms" te verdrijven, omdat .,de wortele in de harte der menschen en inde boeckeu van soo veel schrijvers zoo diep zijn geschoten, da! het soccken van wijt te roejen verlore arbcit was", toch heeft ook dc vcrdwüning van de H. Stede de devotie tot h?t H. Mirakel slechts meei versureid, di?p®r en inniger ge- maak!. Want juist na de slooping van het heiligdom is de vereeting van het Wonder krachtig toegenomen Het verzet var. Katholieken, geschiedkun- gen en kunstenaars tegen het betreurens waardige sioopings-besluit van bet Protes- tantsche kerkbestuur stuitte indertijd af oo den onwil der hervormde eigenaars (dat eigendomsrecht dagteekent uit d<- dagen der Reformatie!) Er bestonden echter nog andere rechten op den historischen grond. Een oude Katholieke Amsterdamsche familie bezat in de kapel een gfal en kwam dus op rechts kundige gronden tegen de beraamde schennis van oude rechten op Een langdurig proces hei duurde ongeveer 10 jaar dat voor bedoelde familie door mr. A. H. J. van der Biesen werd gevoerd, werd in lavfete instan tie gewonnen door het ke-kbestuur der Her vormde Gemeente- De plaats van he! graf moest echter onbebouwd blijven, zoodat nu nog deze plek midden in het tegenwoordige gebouwencomplex epen ligt Op de plaats, waarheen vroeger in open bare huldiging van het H, Sacrament de pro cessie optrok, staat nUi omgeven door han delskantoren en modemagazijnen, een Pro- tesiantsch kerkgebouw, dat terecht berucht is wegens het antipapisme, dat er hoogtij viert ca de hetze tegen alles wat Katholiek is, die er vanai den kansel gepredikt wordt. Maar a! was de oude stede ons dierbaar, zooals L. v. d. Broeke in het Zondagsblad van „De Tijd" schreef, om den heiligen grond waarop het groole Mirakel eens plaats greep en waarop later nog zoovele wonderen het eerste kwamen bevestigen, wij turen ons niet blind op steen. Wii vieren nu sindsiaren, zij 't dan nie' op dezelfde plants als vóór de Hervorming, blijde de nagedachtenis van het wondere gebeuren, en bejubelen en aanbid den in Zijn hoogheilig Sacrament des Aitaars De hoop is ijdel gebleken, dat mc-t dc N. Z. kapel ook de nagedachtenis en de verheer lijking van het Mirakel zouden weggevaagd worden. Want voor ons. Katholieken, blijft dit steeds hoofdzaak: het H. Mirakel zelf. Het is nog, zooals Dr. Schaepman in 1895 dichtte: Steeds klinkt het lied al wordt het soms gefluisterd. Wanneer de schaar verborgen, maar gerust, Den Heiligen Weg, als de avondure duistert, Volgt met een hart, vol Goddelijken lust. Als 't oud geloof met dc oude trouw te samen, In één gebed zoo roerend samenvloot: Geef, Heer, der Stad, die ze Uwe Waarheid namen, Geef Amsterdam Uw levensbrood Een abonné beeft het voorstel geopperd, dat alle deelnemers aan den Stillen Omgang 0.25 zouden offeren; aldus zou spoedig geld genoeg bijeen worden gebracht, om den grond terug te koopen cn een nieuwe H. Stede te bouwen. Het plan is mooi, maar de uitvoering nutteloos. Het spreekt vanzelf dat geld nooit de hinderpaal gewces! is. Geld is er altijd voldoende geweest om een der gelijk plan uit te voeren, maar de tegen woordige eigenaars willen den grond voor geen prijs afstaan. De burgemeester van Den Bosch had den gemeenteraad Woensdagavond tot eene be sloten zitting bijeengeroepen ter behandeling van het accoutantsrapport inzake het tekort bij de politie. Eenige raadsleden hadden ech ter een verzoek ingediend om de besloten zit ting onmiddellijk in een openbare te doen overgaan. Dc „Bossche Courant" had betoogd, dat de door den burgemeester uitgeschreven verga dering geen raadsvergadering was in den zin der wet, daar deze immers tevoren ter open. bare kennis moet worBen gebracht door den burgemeester, wat niet geschied was, en voorts de burgemeester geen besloten verga dering doch alleen een openbare kan uit schrijven, welke dan zelf beslissen moet, of de beraadslaging al dan niét met gesloten deuren zal geschieden. Dit standpunt is blijkbaar ook nader door den burgemeester aanvaard, want toen de raadsleden bijeen waren, opende hij niet de raadsvergadering, doch de „bijenkomst." Het raadslid Kuijpers protesteerde daartegen, wilde geen onderonsjes bijwonen en verliet de vergadering. Aanwezig waren de accountant, de gemeen teontvanger en de chef der afdeeling finan ciën van de secretarie. De raadsleden beslo ten, om den besprekingen 'n vertrouwelijk karakter te geven. De burgemeester zegde toe, het accountantsrapport op de agenda der eerstvolgende raadsvergadering te plaat sen, zoodat de Raad alsdan over al dan niet openbare behandeling kan beslissen. Het standpunt van Minis'er v. d. Vcgte, Op de vragen van het Eerste Kamerlid Moltmaker, betreffende het verbod van den verkoop van sommige Fransche tijdschriften in de kiosken op de spoorwegstations, heeft de minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, het volgende geantwoord: De tusschen de spoorwegdirectie en de on dernemers van den Spoorwegbockhandel ge sloten overeenkomsten verbieden uitdrukke lijk verkoop en uitstalling van boekwerken, nieuwsbladen als anderszins, strijdende met de qpenbare orde en de goede zeden, en geven in geval van twijfel de beslissing aan de directie. Verder is aan deze het recht voorbehouden om aan de ondernemers den verkoop van sommige bepaald aangewezen boekwerken, tijdschriften, nieuwsbladen, reisgidsen, platen of voorwerpen op te leg gen of te verbieden. De directie is dus niet buiten haar be voegdheid getreden toen zij, op uitnoodiging van den vorigen minister van Waterstaat, den verkoop van een aantal tijdschriften verbood. Er bestaat geen genoegzame aanleiding om intrekking van het verbod te bevorderen. Mededeelingen van het Comité tot verlaging der Posttarieven. Het Comité tot verlaging der posttarieven heeft een adres gezonden aan den directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie inzake de porti-verlaging. Naar aanleiding van de verzending van dit adres had een onderhoud plaats met den plaatsvervanger van den directeur-generaal, waarbij met nadruk er op gewezen werd, dat handel en nijverheid in de, stellige ver wachting verkeeren, dat de in uitzicht ge stelde verlaging van briefkaart- en daarna van briefporto in bet nieuwe jaar een feit zou zijn geworden. Verder werd bij vernieuwing aangedron gen op verlaging van de drukwerk-tarieven en op de schijnbaar stelsellooze beoordee ling van wat periodiek en wat drukwerk is Naast enkele punten van meer plaatselijk belang wérd ook gehandeld over het even tueel uitvallen eener bestelling. Namens het Hoofdbestuur der Posterijen werd, wat het punt drukwe- k-tarieven be treft, erop gewezen, dat de twee cents per 50 gram hier te lande geheven, ten opzichte van andere landen laag is te noemen. Een vergelijking werd getroffen o.a. met Zweden en Noorwegen, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, waar het tarief iets hooger is. Wat de verlaging der tarieven voor brief kaarten en brieven aangaat, kunnen geen toezeggingen worden gedaan, aangezien, al thans di' was dc indruk, dien de commissie kreeg, dit verband houdt met bet sluitend buget der algemeene middelen. Wat het uitvalien eener bestelling betreft, het Hoofdbestuur der Posterijen was tot de conclusie gekomen, dat dit geheel locaal moet worden bezien. Tn een sedert gehouden vergadering van het volledige comité werd besloten zich direct r.a afloop der ministeriëele crisis met een adres tot den Minister van A. H. en N. te wenden en eveneens tot den Minister van Financiën en beide adressen mondeling toe te lichten, 4m erop te wijzen, dat naar de meening van het comité, vertcgjpnwoordigen- de door zijn samenstelling den handel en de industrie hier te lande, het niet aangaat, dat waar het budget der Posterijen sluit, met portverlaqing wordt gewacht in ver band met de sluiting van bet algemeene budget Algemeen is de vraag naar verla ging van productie-kosten en het is beslist noodzakelijk, dat ook van de zijde der Re- eering hieraan wordt medegewerkt, door den dienst der Posterijen zoo economisch mo gelijk in te richten en tegelijkertijd zorg te dragen, dat de inkomsten der Posterijen üitsliiü.end ten bate van het postverkeer warden aangewend. Verder werd besloten bij vernieuwing b' het hoofdbestuur der Posterijen aan te drin- fen op spoedi"e invoering van een iager ta rief voor briefka'"rien cn brieven, on verla ging van het drukwerktarief en verder op benoeming eener commissie van deskundi gen, welke, hetzij als commissie van beroep, hetzij als commissie van advies zou kunnen optreden bij de beoordeeiing van stukken of deze onder periodieken of onder druk werk gerekend moeten worden. In hun vacature aan het departement wordt niet voorzien. Bij Koninklijk Besluit van 17 Maart 1926 is aan mr. dr. J. Donner en aan mr. J. B Kan, bij K. B. van 4 Maart j.l. met ingang van 8 Maart d.a.v, respectievelijk benoemd tot Minister van Justitie en tot Minisler van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te reke nen van laatstgenoemden datum eervol ontslag verleend, respectievelijk als Raad- Adviseur bij het Departement van Justitie en als Secretaris-Generaal bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, wat laatstgenoemd ontslag betreft tevens met gelijktijdig eervol ontslag uit de func'ie van Secretaris-Generaal in Alge- meenen Dienst, Naar de N. Crt, verneemt, ligt het in de bedoeling, dat beide heeren hun vroegere functie weder opvatten na het ten einde loopen van hun ministerschap. Derhalve zal voorshands in de aldus ontstane vacatures niet worden voorzien. In het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde kom! een mededeeling voor in zake de chauf feurskeuring te Rotterdam. Zooals men weet, is verleden jaar te Rotterdam een verplichte keuring voor bestuurders van taxi's 'en auto bussen ingevoerd. Bij het stellen van keu- ringseischen is de directeur van den gemeen telijken geneeskundigen dienst op moeilijk heden gestuit, zoowel wat betreft de eischen ie stellen aar. de gezichtsscherpte alsook de eischen voor het zien van kleuren. Hij heeft zich toen gewend tot het Nederlandscb Oog heelkundig Gezelschap met het verzoek een uitspraak te willen doen omtrent de vraag, of bij het keuren van bestuurders van taxi's en autobussen ook op den klcurenzin dient gelet te worden en zoo ja, welke eischen dan daaraan gesteld moeten worden. Hij was van meening, dat vooral de oogartsen, die tevens automobilist zijn, daarover een uitspraak, die waarde heeft zouden kunnen doen. Hij verzocht daarbij tevens inlichtin gen, hoe een eventueele keuring van den kleurenzin bij de bedoelde bestuurders zou dienen uitgevoerd tc worden met opvallend iicht, g ootte van het gekleurde vlak, afstand waarop de kleuren herkend moeten worden en opgave van eenvoudige instrumenten, waarmede het onderzoek zou kunnen ge schieden. Het bestuur heeft toen die vragen aan de vergadering voorgelegd en deze heeft een commissie benoemd om daarover verslag uit te brengen. Deze commissie, bestaande uit de oogaitsen, G. ten Doesschate, Utrecht, H. J. M. Weve, Rotterdam en L. K. Wolff, Amsterdam, heeft thans een reglement voor die keuringen samengesteld, hetwelk ter kennismaking aan de leden is toegezonden. In de aanstaande vergadering op Zondag 21 Maart te Leiden te houden zal dit regle ment een onderwerp van, bespreking uitma ken en dan zal het afdoende antwoord op de vragen van den di ecteur van den gemeente, lijken geneeskundigen dienst worden opge- steld.Voor het vraagstuk van de chau.'feurs- këuring zal die bespreking te Leiden der halve van g oot belang zijn. Onder de wetsontwerpen welke a.s. Vrij-, dagochlend in de afdeelingen der Tweede Kamer zullen worden onderzocht, komen voor: goekeuring van het verdrag van vriend schap handel en scheepvaart, tusschen Ne derland en Siam, te 's-Gravenhage gesloten, en verlenging van den duur van bet op 15 Febr. 1905 tusschefl Nederland en Groot- Brittanië gesloten arbitrage-verdrag; Be grooting van het Bouwfonds der departemen ten van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap oen; Onteigening ten behoeve van de ver breeding van gedeelten van den Loosduin- scheweg te 's-Gravenhage; Ontefeeningsont- werpen voor den tramaanleg van Velp naar Arnhem, voor den aanleg van verbindings- en opstelsporen ten dienste van de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Zwolle, ec voor verbreeding van de straat ^enaamd Oude Tweebergenpoort (of Oude Brusselschepoort) te Maastricht. Vooruitgang In de eerste twee maanden. De eerste twee maanden van bet jaar die voor Rotterdam niet ongunstig zijn geweest, wijzen op eenigen vooruitgang Zoo bedraeg het havengeld voor zeevaartuigen over Janu ari en Februari van dit jaar 639.067, v. j. 612.249; het havengeld voor binnenvaar tuigen 283.812, v. j. 262 593; het markt- geld 15 291, v. j. 14.879; de verhoogde hondenbelasting 67.830, v. 53.851. Een teruggang is geconstateerd in de belasting op de publieke vermakelijkheden. Bedroeg deze het vorig jacr 135.536, over Januari cn Februari van dit jaar heeft zij 130.065 op gebracht, waaruit fclrkt, dat dc gezamenliike ondernemers in Januari en Februari 27,500 minder recette maakten dan het vorige jaar'. Het Volk" deelt mede, dat het bestuur der S. D. A. P. den heer W. Drees, wethouder van 's-Gravenhage, bereid heeft gevonden, de functie van bezoldigd voorz'lter der S. D. A. P. fe aanvaarden, zoodra hij zijn wethouderschap in 1927 kan neerleggen. De werving voor emigratie naar overzee- ehe landen is weer in vollen gang. Het is aan den directeur van het Informa tiebureau der Nederlandsche Vereen. „Land verhuizing" gebleken, dat onder de aange-, worveuen tal van personen voorkomen, die in het land, waarheen zij zich willen bege ven, geen of slechts een zeer geringe kans van slagen hebben. Bedoelde directeur acht het daarom drin gend noodig, allen, die over emigratie naar overzeesche landen denken, wederom ern stig te waarschuwen tegen bet doen van overijlde stappen. Niemand bcsluiteftot vertrek alvorens in lichtingen en raad te hebben gevraagd aan genoemde Vereeniging, Bezuidenboutsche weg 97, 's-Gravenhage, De derde klasprijzen en de maandkaarteit voor arbeiders. Het R. K. Werkliedenverbond heeft aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht het volgende schrijven gericht: Blijkens berichten in de pers zullen op J Juli a.s. de tarieven, ook van het reizigers- vervoer niet cnaanzienli'k worden verlaagd. Wij gelooven, dat daarmede in hel belang van het economisch leven een belangrijke stap in de goede richting wordt gezet. Zijn de tarieven, die in de bladen genoemd worden juist, dan is evenwel ten opzichte van de drie klassen bij de verlaging niet de zelfde maatstaf aangelegd dan zijn met name de prijzen van de derde klasse belang rijk minder dan van de beide andere klas sen verlaagd in de gewone reizigerstarieven en in het geheel niet in de buitergewone tarieven (abonnementen, vacantie-kaarten, tra'ectkaarten, schoolkaarten). Omtrent de maandkaarteu voor arbeiders hebben we niets vernomen, waarom we ver moeden, dat ook dete wel op denzelfden orijs zijn gehandhaafd. Gevolg hiervan is, dat deze verlaging voor Ie arbeiders practisch, eigenlijk weinig be- teekenis heeft. Teneinde hieraan tegemoet te komen ver zoeken wij U. H. E. G. beleefd, zoo mogelijk alsnog de oude prijzen met hetzelfde percen tage te verminderen en bij de verlagjng ook Je voor de arbeiders zoo belangrijke maand- kaarten te betrekken. Het is U. H. E, G. ongetwijfeld duidelijk, dat de prijs der maandkaarten als een zware last drukt op de arbeiezs, die ver plicht zijn tijdelijk of permanent hun brood: buiten hunng woonplaats te verdienen. Bovendien zijn de maandkaarten tegen over die van België en Frankrük zeer hoog. Het Verbondsbestuur eindigt zijn schrij ven met het vertrouwen uit te spreken, dat speciaal deze laatste aangelegenheid met welwillendheid door de directie zal worden bezien. De bnnrtverkeertarieyen. Het „Hbld." meldt nog: De buurtverkeertarieven, kelke tot nu toe waren resp. pér K. M. heen en terug: 10 cent, 7K cent en 5 cent, worden 7K cent, 5% cent en 4 cent. Het ligt echter, naar wij verder vernemen, in de bedoeling de afstan den waaronder buurtverkeer geldig is, tc verkorten. Gezelschapskaarten zullen vervallen en ook ligt het in de bedoeling geen groep- •'bonnementen meer beschikbaar te stellen. Vooralsnog geen plaatsing van waar schuwingstoestellen. In antwoord op de vragen van bet Eerste Kamerlid Hazevoet, betreffende de onbe waakte overwegen, geeft de m.flister van Waterstaat thans een staatje, vermeldende het aantal dooden en gewonden, ten gevol ge van ongelukken op de onbewaakte over wegen in de jaren 1923, 1924 en 1925. Daar uit blijkt, dat het aantal dooden in genoem de jaren resp. heeft bedragen 4, 9 en 11, hét aantal gekwetsten 12, 25 en 18. Aangezien, zoo zégt de minister, de onbe waakte overwegen op duidelijke wijze door waarschuwingsborden en vóórwaarschu- wingsteekenen zijn of orden aangegeven, en er nauwlettend voor gewaakt wordt, dat het uitzicht op de naderende treinen vol doende is, mag de zorg voor eigen veilig- ligheid, in overeenstemming met hetgeen dienaangaande in andere landen geschiedt, aan dc gebruikers van den weg worden overgelaten Uit het onbewaakt laten van overwegen mag z.i, geen gebrek aan eerbied voor het leven van den mensch worden afgeleid. Niet volkomen betrouwbare of doelmatige waarschuwingstoestellen zouden volgens den minister het gevaar bij onafgesloten overwegen vergrooten. Plaatsing van zulke toestellen kan vooralsnog niet worden be vorderd. Door pader onderzoek en beproe ving zal moeten blijken of en in hoeverre voor eenig systeem de mogelijkheid van toepassing bestaat. Naar de heer Braat aan het Vad, mede deelde, is het zijn bedoeling, obstructie te' voeren in dezen zin, dat hij voornemens is in avondvergaderingen van de Tweede Ka mer stemmingen uit te lokken, wanneer er minder dan 51 leden aanwezig mochten zijn. Hij is nog steeds van meening, dat dc amendeering van zijn wetsvoorstel betref fende den Zomertijd (waarna hij dit heeft ingetrokken) hem volkomen het reebt geeft obstructie te voeren en stelt dit op één lijn met het optreden der Roomsch-Katfcolicken na de verwerping van het gezantschap bij den Paus op 11 November van het vorige jaar! Het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door bet ontslag nemen van Prof. Slotemrker de Bruine als lid der ^Eerste Kamer, tot lid dier Kamer benoemd verklaard prof. Jhr. mr. B. C. de Savornin I-ohman, hoogleeraar in het Staatsrecht aan de Rijks-Universiteit te Utrecht INPOLDERING VAN EEN GEDEELTE VAN DEN BIESBOSCH- Donderdag is de eerste spade in den grond gestoken als eerste werkzaamheid aan den dijk van ruim 8 K.M., die gelegd zal moe ten worden ter inpoldering van de Biesch- boscb.. Eerst zou de betrokken minister die eer» ste spade steken, maar door ambtsbezighe den verhinderd, had hij als zijn plaatsver vanger aangewezen den heer C. Zaalberg, directeur-generaal van den irbeid en voor zitter van de commissie van advies voor werkloozensteun. Wethouder Jansen van Dordrecht, tevens voorzitter van de Biesbo.schcommissie, heeft vooraf een rede gehouden, waarin hij een historisch overzicht gaf en het te onderne men werk schetste. Niet minder dan 950 H.A. riet-en griend- landen en water zullen worden ingepolderd. Het nieuw te vormen waterschap zal straks 1075 H.A. groot zijn. Daar het geheele eiland van Dordrecht binnen de rivierwaterkeerende dijken ruim 3COO H.A. groot is, zal de vruchtbare opper vlakte ervan na deze inpoldering met een derde zijn toegenomen. Zoo de plannen der vereeniging verwezenlijkt worden, zullen o^er enkele jaren cp den ongeveer 1000 HA. gewonnen vruchtbaren bodem 40 h 50 klei nere en greotere boerderijen gevestigd kun nen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6