KWATTAfV- i VOLLE-MELK-REEP De Middenstands-steunactie voor de slachtoffers van den watersnood. fffl -- Beter dan Goed: DE BESTE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 19 Maart 1926 De middenstandssteunactie voor den Watersnood. Aankomst van een auto te Wamel. De middenstandssteunactie. Een welvoorzien magazijn. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. De verrichtingen van de Vereeniging voor Jeugdwerk. Het voorstel tot overname van grond in Kweekduin en langs den Bloemendaaische- weg aangehouden. De wijzigingen der Gasverordening en van de verordening tot levering van duinwater vastgesteld. De dienst van Publieke Werken wordt uitgebreid. KERK EN SCHOOL. Paaschtijd voor de matrozen. GEMENGD NIEUWS. Aan den dood ontsnapt. Doodelijk ongeluk op een Engelsch schip. Na den roofmoord te Culemborg. Te Leiden vond dezer dagen de opening van de Nationale schietwed strijden door de schietvereenging „Generaal Snijders" plaats. Generaal Snijders lost het eerste schot. De Iepziekte. Tragisch ongeval bij Helder. Aanvaring op het Noordzee kanaal. Men zij gewaarschuwd. Het gestrande schip te Texel. De Margaretha ligt hoog tegen de duinen, zoodat eerst een vaargeul gegraven moet worden om het schip vlot te kunnen brengen, (Ingezonden) Het zal menigeen onzer Middenstanders tlit Haarlem en Schoten wel zeer interes seeren, en ook wel anderen, nog een en ander te vernemen, hoe het met de Midden standsgift van Haarlem en Schoten verder gegaan is. De actieve Gedelegeerde van het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis, de heer B, W. de Kanter, uit Bloemendaal, was, zooals wij reeds meldden, speciaal door zijn hoofdbestuur belast met de algemeene regeling der behoorlijke sorteering en distri butie dezer belangrijke zending en heeft dan herhaaldelijk daartoe in Nijmegen ver toefd. Deze opdracht, wij hebben dat herhaalde lijk mogen opmerken, moet den heer De Kanter zeer aangenaam zijn geweest Immers, hij ata Bloemendaler, had te regelen deze Haarlesche zending en waar, in het maatschappelijk verkeer, Haarlem en Bloe mendaal één zijn, kon hij dus met recht trotsch zijn op deze belangrijke gift uit zijn directe omgeving en welke was over gedragen aan z ij n vereeniging „Het Roode Kruis." Dapper ging men aan het lossen der vier groote volle wagens. Alles was prachtig overgeomen. Slechts van één spiegel was het glas gebreken. Met een zwaar beladen tapissière hebben we pech gehad. Op een gegeven oogenbl.k zakten de wielen aan den eenen kant tot aan de dompen in de moder aan de Waal- ade. k De heele verhuiswagen moest leegge haald worden en toen gelicht. Doch ook dit incident zijn we te boven gekomen. En 's avonds te zeven uur was alles op geborgen in de ons door het Departement van Oorlog beschikbaar gestelde zalen der Infanteriekazerne No. 2, aan de Geidersche Laan. Toen is des Maandags onmiddellijk met uitpakken en sorteeren begonnen. De firma Vrcom Drcesman stend hier toe zes man deskund.g personeel ter be schikking. De beheerder van de zaak had ook in de Kringcommissie zitting. Plaatse lijk was de leiding in handen van den heer Mr. J. A. Timmerman, den Knngccmmissa- Van den anderen kant kan onze Midden stand den heer De Kanter niet dankbaar genoeg zijn, dat de sorteering en de distri butie aan zijn hoofdleiding zijn toevertrouwd geworden, immers, daardooT werd de zeker heid verkregen, dat het geschonkene tot in alle bijzonderheden tot zijn recht is gekomen. Wij hadden de eer met den heer De Kanter dezer dagen een onderhoud te hebben, waarin hij ons merkwaarige bij zonderheden vertelde aangaande de Haar- lemsche Zending en bovendien zoo wel willend was ons een collectie foto's, ge nomen na de sorteering, ter beschikking te stellen, waarvan er hierbij een paar ge reproduceerd worden. Van de mededeelingen ons door den heer De Kanter verstrekt, laten wij hier een en ander volgen: De sorteenng is thans geëindigd. Alles is op de meest minitieuse en deskundge wijze bij elkaar gevoegd. De levensmiddelen zijn, zooals u weet reeds dadelijk gedistribueerd. Doch Bij het uitpakken der verschillende zendingen bleek, dat er nog heel wat levensmiddelen, o. a. veel vet en worst, door zorgzame en medelijdende zielen bij andere goederen waren gepakt. Wij hebben dit alles laten keuren, doch gelukkig bleew, dat niets bedorven was. ris voor Gelderland van Het Rende Kruis. Weldra bleek evenwel, dat twee zalen der Infanteriekazerne voor een richtige sorteering van deze belangrijke zending niet voldoende waren. Doordat de vluchtelingen van den Watersnood inmiddels naar eep andere kazerne waren overgebracht, kregen we nog over twee zalen meer de beschik king. Toen hadden we er vier. Ook de leden van Het Roode Kruis hiel pen dapper mee. Hoe meer het sorteeren vorderde, hoe beter kijk wij kregen op den omvang en toen bleek eerst recht welk uitmuntendgoed gezonden was. Hierna werd de distributie onder leiding van den heer mr. J. A. Timmerman uit gevoerd. En hiervoor werd de innigste samen werking verkregen met Het Roode Kruis, het R. K. Huisvestingscomité en het Oranje- kruis. Tusschen al deze organisaties bestaat de meest prettige en hechte samenwerking. Hierdoor werd voorkomen, dat niet de eene plaats alles' en de andere bijna niets kreeg. Weldra konden vier volle groote vracht auto's naar Wamel vertrekken, twee vracht auto's naar Leeuwen, Dreumel, enz Al de burgemeesters uit de omliggende noodlijdende dorpen hebben opgaven ge- Eerst toen alles uitgepakt was, kregen wij pas een indruk, dat de Zending van zeei groote beteekenis was. Het nut zal eerst dan goed tot zijn recht komen, wanneer de arme menschen gaan repatrieeren, óf in hun eigen, inmiddels drooggeloopen en haastig gerepareerde woning, óf in noodwoningen hun intrek zullen nemen. Dan is er behoefte aan zoowat alles, want er is niets meer. Wat zal dan de Haarlemsche Zending uitnemende diensten bewijzen! U begrijpt, dat de aankomst der goederen op een moeilijken dag viel. Dat wa9 in Nij megen dus op Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur. Doch ik had vervoermiddelen genoeg ter beschikking en de Nijmeegsche transport colonne van het Roode Kruis verrichtte reuzenwerk. kregen, waarover beschikt kan worden. Openlijk werd er in de Nijmeegsche bladen aelding van gemaakt, dat Het Roode Kruis zich op niet genoeg te waardeeren wijze weert voor de slachtoffers van den Waters nood. Komen er aanvragen binnen, dan treden de afgevaardigden der hierboven genoemde vereenigmgen met elkaar in overleg en be sluiten gezamenlijk in conferentie, wat en waarheen zal gezonden worden. Onze eindindruk is wel deze. dat wij den Gedelegeerde van het H»ofbestuur van Het Roode Kruis erkentelijk moeten zijn voor de wijze, waarop hij praktisch en technisch voor de Zending uit Haarlem en Schoten heeft gezorgd. P. J. M. VAN TETERING, Voorzitter der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde Donderdagmiddag de voltallige gemeenteraad. Verhuur terrein. B. en W. stellen voor aan de Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal voor f 1 per jaar te verhuren het ongebruikte terrein, ge legen naast de openbare school aan den Vij- verweg. De heer VAN KESSEL wil in het besluit de bepaling opnemen, dat het hek eigendom van de gemeente blijft. Wethouder LAAN merkt op, dat het hek op gemeentegrond staat en dus vanzelf eigen dom der gemeente is. De heer PRINSENBERG vraagt, waar het einde blijft van dergelijke voorstellen, als men aan alle vereenigingen voor ontspan- spanning en nut voor de jeugd, enz., subsi dies en bijdragen verleent. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verleening crediet. B. en W. stellen voor, het aan de Vereeni ging voor Jeugdwerk in huur te geven ter rein te omrasteren en hun daartoe een cre diet van f 750 te verleenen en als bijdrage in de kosten van aanleg van den tuin aan de Vereeniging f 250 subsidie te verleenen. Goedgekeurd. Overname grond. B. en W. stellen voor, van de N.V. Kla- renaar, Braun en Co's Handelmij. voor fl aan te koopen eenige strooken grond, waar door de Bloemendaalscheweg tusschen den Militairenweg en den Tetterodeweg kan worden verbreed. De heer DE VISSER heeft bezwaar tegen de opheffing van het op den grond rustende servituut. De bewoners daar hebben juist den grond gekocht in de meening, dat het servituut iets blijvends zou zijn. De heer LUDEN is van meening, dat de huizen aan de Bloemendaalscheweg moeten verdwijnen, opdat er een flinke, breede ver keersweg komt. Door niet-afbraak wordt het verkeersgevaar niet verminderd, maar vermeerderd. Spr. acht het ook mogelijk, dat de tram lijn daar ter plaatse doorgetrokken wordt en ook daarom moet de weg verbreed worden. De huizen zijn toch reeds aangekocht. Dr. BORNWATER deelt de bezwaren, door de beide vorige sprekers ontwikkeld. Spr. is wel voor dit voorstel, maar wenscht nadrukkelijk er op te wijzen, dat de gemeen te niet meer moet trachten, grond in bezit te krijgen door de opheffing van servituten. Spr. vraagt de toezegging van B. en W., dat de opritten zoo breed mogelijk worden gemaakt. De heer PRINSENBERG is van oordeel, dat de afbraak der bedoelde huizen geen verband houdt met het onderhavige voor stel. De raad kan later eventueel tot afbraak der huizen besluiten. De VOORZITTER „Maar de heer Lu- den heeft daarvan zijn stem afhankelijk ge- rnsskt*" De'heer PRINSENBERG: „Doch de heer Luden zit hier toch als raadslid." De heer DE ROO bepleit afbraak der hui zen. Wethouder LAAN schetst dat de bewo ners van Kweekduin geen recht hebben op het servituut. Verder wijst spr. er op, dat de af te breken huizen f 60.000 gekost heb ben. Breekt men ze af, dan botst men tegen het terrein van Jansen en met dezen is geen overeenkomst getroffen kunnen worden Na afbraak der huizen krijgt men gezicht op den vuilen rommel van Jansen. Door niet-afbraak bespaart men een hal ve ton. Laat men het dan eerst zoo eens pro- beeren. Spr. heeft mooie plannen voor dit deel der gemeente in het hoofd. Het wordt er een mooi plein. De heer LUDEN meent, dat de huizen juist aangekocht zijn, om ze af te breken. Ze zijn gekocht ten bate der geschiedenis, als deze maar zoo opgelost werd, als het plan was. De heer DE VISSER is het eens met wet houder Laan, dat de huizen moeten blijven staan in het belang van het verkeer. Spr. bepleit nogmaals het moreele recht van de bewoners van Kweekduin op hand having van het servituut. Spr. noemt den bouw van een garage met veel verhuurboxen in strijd met het moreele recht dier bewo ners. De heer KREMER is van oordeel, dat een beste weg te verkrijgen is met afbraak van de bedoelde huizen en van de arbeiderswo ningen der Erven Van der Vliet. Dan blijft ook het servituut onaangetast. De VOORZITTER was oorspronkelijk voor het voorstel van B. en W. Waar nu ech ter bezwaren komen van de bewoners van Kweekduin tegen de opheffing van het ser vituut, is het misschien beter, de zaak aan te houden, opdat zij nader kan bekeken wor den. De heer VAN KESSEL ondersteunt dit voorstel. Hij wil den bewoners geen over last veroorzaken met den bouw eener garage. Het voorstel wordt aangehouden. Suppletoire begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan de 3e suppletoire begrooting der inkomsten en uitgaven voor 1925. Aldus vastgesteld. De heer NUIJENS vraagt, hoe -het staat met de aanschaffing van een baby-brand spuit voor Vogelenzang. Wethouder LAAN deelt mede, dat er weinig animo bestaat bij dë brandweerlieden in Vogelenzang. Nu-is er besloten, dat de ladder- en de slangenwagen in Vogelenzang blijven, te meer, daar de groote spuit in een kwartier tijds in Vogelenzang kan zijn. Besloten wordt, dat de zaak nog eens nader zal worden overwogen. Wijziging Gasverordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de voorwaarden voor de levering en te verrichten werkzaamheden door het Gemeentelijk Gasbedrijf te Bloe mendaal ten behoeve van hare gasverbrui- kers. In artikel 18 dezer verordening wordt o.m. bepaald De prijs van het gas wordt door den gemeenteraad vastgesteld. Met verbruikers van gas boven een door B. en W. te bepalen hoeveelheid kunnen bij zondere overeenkomsten worden aangegaan, krachtens welke het gas boven vooraf vast te stellen hoeveelheden tegen lageren prijs dan genoemd in de eerste alinea van dit artikel wordt geleverd. Op een vraag van den heer MOLLERUS deelt de heer DE ROO, voorzitter der Gas- commissie mede, dat het huurkoopsysteem niet in de verordening is opgenomen, omdat de Commissie het huurkoopsysteem een gevaar acht voor de koopers en omdat zij niet wil treden in hetgeen behoort tot het terrein van den bona-fiden handel. Na het aanbrengen van enkele wijzi gingen wordt de verordening vastgesteld. Levering duinwater. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater. Het recht van aansluiting wordt geregeld volgens de huurwaarde van de perceelen. Het tarief voor waterverbruik bedraagt f 0.25 per M3. De heer VAN KESSEL gelooft, dat men op den verkeerden weg is. Het verstrekken van goed drinkwater bevordert de hygiëne. Maar te dien opzichte gaf de oude verorde ning meer perspectief. Art. 4 der nieuwe verordening, vordert de helft der aanslui- tingskosten van belanghebbenden, indien de perceelen niet gelegen zijn aan het hoofd buizennet. Doch deze bepaling zal ten nadeele blijken te zijn van de volksgeziondheid, wat spr. nader illustreert. Het waterleiding bedrijf moet niet slechts een financieel be drijf zijn, doch een bedrijf, dat werkt in het belang van de volksgezondheid. Dr. BORNWATER onderstreept dit ten stelligste. Het wordt, zooals de heer Van Kes- sel zei, meer dan tijd, dat de Houtvaart- bewoners waterleiding krijgen. Het water leidingbedrijf moet niet slechts een com mercieel bedrijf zijn. De heer DE ROO, voorzitter der Commis sie, merkt op, dat de bewoners der Domp- vloedslaan niet eens duinwater wenschen. De kosten, om de bewoners der Houtvaart van duinwater te voorzien, zouden f 3.000 bedragen en de Commissie achtte zich niet gerechtigd, die uitgave van den raad te vor deren. De heer HOGENBIRK, meent, dat de Commissie wel geneigd zal zijn, art. 4 te wijzigen. Later kan dan het adres van de bewoners der Houtvaart behandeld worden. De heer SCHULZ onderschrijft de woor den van den heer Van Kessel. Verder zou spr. gaarne zien, dat de mogelijkheid werd geopend, om de menschen te verplichten, zich aan te sluiten bij het Waterleiding bedrijf. De heer MOLLERUS meent, dat door wijziging van art. 4 de mogelijkheid gescha pen wordt, dat de prijs van het water ver hoogd moet worden, om het bedrijf com mercieel goed te laten gaan. De heer SCHULZ acht dit gevaar wel te ondervangen. De heer PRINSENBERG zou art. 4 dus willen aanvullen, dat de raad in bijzondere gevallen dispensatie verleent. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer PRINSENBERG stelt voor, uit art. 6 de bepaling te schrappen, dat de eigenaar van een perceel aansprakelijk blijft voor de richtige betaling. Dit voorstel wordt verworpen met 96 stemmen. Op voorstel van den heer VAN KESSEL wordt in art. 8 het jaarlijksch gezinsin komen bepaald op f 1.800 inplaats van f 1.500, zooals voorgesteld was. De verordening wordt vastgesteld. Uitbreiding dienst Pu blieke Werken. B. en W. vragen machtiging tot aanstel ling van een technisch ambtenaar aan den dienst van Publieke Werken, speciaal belast met het toezicht op de wegen, op een jaar wedde van f 3.000 tct f 3.400, benevens f 200 voor bezit van diploma. De heer HOGENBIRK is het met het voorstel niet eens. Spr. acht de aanstelling van een nieuwen ambtenaar niet noodig. Bij de aanstelling van den tijdelijk ambtenaar is er door den heer Otto tegen gewaarschuwd, dat dit op den duur wel een vaste aanstelling zou worden. Dat is indertijd van de tafel van B. en W. ontkend. Spr. gelooft, dat het werk bij openbare aanbesteding goedkooper te doen is. Daarbij komt, dat de nieuwe ambtenaar een groot d -el van het jaar onproductief'zal moeten zijn. en verder, dat de nieuwe ambtenaar weer andere menschen om zich zal groepeeren. Spr. protesteert er verder tegen, dat door de gemeente een motorwals aangekocht is, zonder dat de raad er in gekend is. De wals stond op de ja: beurs met de woorden „aangekocl door de gemeente Bloemendaal." De heer SCHULZ is het niet eens met den heer Hogenbirk. Zelfs bij openbare aanbe steding, wat spr. niet toejuicht, zou toch een ambtenaar ter cong'öleering van het werk noodig zijn. Een scherpe controle zou dan nog meer noodig zijn, dan bij uitvoering in eigen beheer. B. en W. gooien niet met het geld en waar Zij thans met dit voorstel komen, zal spr. er gaarne voor stemmen. Wethouder LAAN verdedigt allereerst de door B. en W. verstrekte cijfers omtrent de bedekking van een weg en wijst er verder op, dat ook des winters aan de wegen gewerkt wordt. Openbare aanbesteding van het ma ken van bedekking der wegen zou duurder zijn voor de gemedhte dan uitvoering in eigen beheer. Spr. verdedigt dan het voorstel van B. en W. tot aanstelling van een ambtenaar. Er Zijn aan Publieke Wyken twee krachten heengegaan en de aan te stellen ambtenaar is een kundig man, dien spr. gaarne voor de gemeente behoudt, hoewel dit laatste alleen geen motief voor spr. is, den man hier te hou den. Hij is echter noodig. Ware dit niet zoo, dan zou spr. niet met dit voorstel gekomen Zijn. De heer DE VISSER acht het verkeerd, Zich door aanschaffing van machines te bin den aan een bepaald stelsel van wegenaan leg. Spr. zou liever met een klein schade- postje de machines willen verkoopen. Wethouder LAAN „Waarachtig niet." De heer DE VISSER en later nieuwe machines aanschaffen. Spr. acht het volgen van een stelsel op den duur te duur voor de gemeente. De heer PRINSENBERG verdedigt de aanstelling van een ambtenaar. Er zijn bij Publieke Werken te weinig krachten, wat blijkt uit het feit, dat een straatmaker tot op zichter aangesteld is moeten worden. Spr. ontkent, dat men zich vastlegt aan een bepaald systeem wegaanleg. Wel legt men zich vast aan bitumenweg, niet aan het systeem-bitumenweg. Dit soort weg zal op den duur de juiste bestrating blijken te zijn. De heer HOGENBIRK gelooft niet, dat de gemeente 75 goedkooper zou werken dan het particulier initiatief, zooals de heer Laan zeide. Wethouder LAAN merkt verder nog op, dat de motorwals bekostigd is uit het door den raad verleende crediet voor wegenonder- houd. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 10 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Hogenbirk, Luden, Kremer, De Vis ser en Mollerus. Vaststelling uitbreidings plannen. B. en W. bieden ter definitieve vaststel ling aan het uitbreidingsplan aan weerszij den van den Zijlweg. Aldus vastgesteld. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan het uitbreidingsplan voor het ter rein tusschen de Kleverlaan en den spoor weg Haarlem-Overveen. Aldus vastgesteld. Ontheffing Bouwver ordening. B. en W. stellen voor, ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening te verlee nen aan J. Groen, C. Metzelaar en mr. L. J. van Toulon van der Koog. De ontheffingen worden verleend. Wijziging Politieverordening In verband met een opmerking van Ged. Staten bieden B. en W. een andere redactie wijziging van de wijziging der Algemeene Politieverordening aan. Goedgekeurd. Een proces. B. en W. stellen voor, in te willigen het verzoek van het gewezen sub-comité tot vie ring der jubileum-feesten te Vogelenzang in 1923 om de procedure contra Van Duinen ad f 450.te willen betalen. Het verzoek wordt ingewilligd. Aanstelling straatmaker. B. en W. geven in overweging, afwijzend te beschikken op het verzoek van den Alge- meenen Nederlandschen Straatmakersbond en aanverwante vakken om den twee maan' den geleden in vasten dienst aangestelden gemeentewerkman H. Heere aan te stellen tot straatmaker, aangezien voornoemde Hee re niet speciaal straatmaker is, doch hem evengoed allerlei werkzaamheden worden opgedragen. Hierover ontstaat eenige discussie, waar bij de heer SCHULZ voorstelt, Heere aan te stellen in de minimum bezoldigde toon groep der straatmakers. Dit voorstel wordt aangenomen met 96 stemmen. Overname brandbluschmateriaal. B. en W. stellen voor om het bij particu lieren ingevolge art. 28 (oud) der Bouwver ordening geplaatste brandbluschmateriaal van hen over te nemen en wel in dier voege, dat betaald wordt a voor slangen 100 van den koopprijsb voor een standpijp f 35.c voor een straalpijp f 7.50 zijnde de sub b en c genoemde bedragen de prijs, waar voor de N.V. Bikkers Brandspuiten- fabriek bereid is dit materiaal van de ge meente over te nemen. Het voorstel wordt, na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. De Zeeweg. Bij het voorstel van B. en W., het contract met de Erven Van der Vliet, indien noodig, op 15 Juni, inplaats van 15 April te laten in gaan, deelt wethouder LAAN mede, dat de Erven Van der Vliet niet bereid zijn, meer dan f 80.000 te betalen in de kosten van den ondergrond van den weg. Het voorstel tot wijziging van den datum wordt aangenomen met 94 stemmen. Rondvraag. De heer DE VISSER vraagt, waarom niet meer adviezen gevraagd worden aan de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L.O. Wethouder VAN NEDERHASSELT antwoordt, dat binnenkort verschillende on derwijszaken in den Raad aan de orde ko men, waarover de Commissie zal gehoord worden, o.m. over de vraagstukken betref fende den school-bioscoop en het onderwijs geven in zake de regels van den weg. Dr. BORNWATER vraagt naar de ver betering van den Zijlweg. Wethouder LAAN antwoordt, dat nog steeds gewacht wordt op de al- of niet- door voering der annexatie. De kosten zullen f 70.000 bedragen. Het advies van mr. Van Styrum in zake de tramkwestie is nog niet ingekomen. Verder informeert Dr. BORNWATER naar de verbetering der voetpaden. Wethouder LAAN antwoordt, dat de ver betering wel komt.-Maar men moet geduld hebben. Hierna sluiting der vergadering. Volgens de bedoeling van Z, D. H. Mgr. Callier begint de Paaschtijd met Passie-Zon dag ook voor de matrozen. St. Öavo. Donderdagmorgen werd de vrachtauto van T. van Barneveld uit Bennekom, te Ede, bij den onbewaakten overweg aan den Kerkweg, door den trein van 8.20 uit Utrecht aangereden. Doordat B. krachtig remde, bleef de aanrijding bepaald tot een gebroken wiel en kon hij ongedeerd uit den auto stappen. Inmiddels naderde echter een goederentrein uit Arnhem. Hoewel men den machinist beduidde te stoppen, reed - deze trein nog ongeveer achthonderd meter door greep den auto en schoof dezen nog een paar honderd meters voort, waardoor het vernielingswerk voltooid werd. Woensdagavond is aan boord van het En- gelsche stpomschip „Atelfoan", liggende in het dok bij Wilton, te Rotterdam, een on geluk met doodelijken afloop gebeurd. De 51-jarige derde stuurman P. Ch. J. wilde over een op het dek aangebrachte stoom- leiding stappen, doch had het ongeltk van de beschermolaat, die daaroverheen ligt, af te glijden. Hij viel voorover op het dek. Na in de verbandkamer gebracht te zijn werd de dood geconstateerd. Het lijk is naar de begraafplaats Crooswijk overge bracht Wederom drie verdachten gearresteerd. Naar de Tel. verneemt, zijn op last van de Justitie te Tiel, wederom drie personen gearresteerd in verband met den bekenden dubbelen moord te Culemborg in 1923. Twee dezer personen zijn te Tricbt aange houden, één te Culemborg zelf. Deze aan houdingen zijn gedaan door eenige beamb ten van de Centrale Recherche en wel in verband met het feit, dat nog geen oplos sing is verkregen in zake de toestanden bij de politie in het plaatsje. Reeds eerder heeft de Centrale Recherche voor de Jus titie te Tiel gewerkt. Wat deze arrestaties betreft, liggen de juiste beweegredenen nog in het duister. Het schijnt dat te Tricht aanwijzingen om trent de verdachten verkregen zijn, die een snel ingrijpen wettigden. Te Nederweert (Limb.) zullen tientallen aan de Iepziekte lijdende boomen langs de Zuid-Willemsvaart gekapt porden. Het na tuurschoon langs het kanaal wordt hierdoor zeer benadeeld. Donderdagmiddag reed de auto van den heer P. van Helder bij het pontveer West einde in het Noord-Hollandsch kanaaL De auto kwam van den dijk en reed over de ongeveer 9 Meter lange pont, voordat de veerman de ketting had gespannen. De auto schoot door en reed het kanaal in, waar hij over den kop sloeg en in de diepte ver dween. Na ongeveer twintig minuten ge lukte het den dadelijk toegeschoten veer man, met behulp van twee burgers, den heer P. uit den auto te halen. Hij gaf ech ter geen teekenen van leven meer. Ook de toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet baten, zoodat de inmiddels gewaar schuwde arts uit Anna-Paulowna, dr Oiree, slechts den dood kon constateeren. D« heer P. was gehuwd en 49 iaar oud. Beide aanvarende schepen onklaar geraakt. Het uit Amsterdam vertrekkende stoom- vrachtschip „Adriane" van de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. heeft in den vooravond bij de Hembrug een ernstige aanvaring gehad met het binnenkomende stoomvrachtschip „Vechtstroom" van de Holl. Stoomboot Mij, Het voorschip van de „Ariadne" werd bo ven de waterlijn ingedrukt, evenals dat van de „Vechtstroom", van welk schip echter de voorpiek vol water is geloopen. De „Adriadne" is op eigen kracht naar Am sterdam teruggekeerd en ligt thans aan het etablissement der K. N. S. M. aan de Suri- namekade. De „Vechtstroom'' heeft lig plaats genomen aan de terreinen van de Holl. Stoomboot Mij. aan de Westelijke Handelskade. De Commissaris van Politie afdeeling D. waarschuwt andermaal tegen J. J. D. Rip, laatstelijk inwoner van Veur, (Z.H.) die thans in combinatie met N .L P. van Ney- hof, Van Heumstraat 58d, te Voorburg, schrijft op aanbiedingen tot overname van motorrijwielen en rijwielen, terwijl betaling achterwege blijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7