m in zake natuurbe scherming inhet Naaldenveld. Verkeersongevallen Voornaamste Nieuws In eigen tuin. PÜIMUHTHRACIEI VERZEGELDE ZAKKEN Plaatselijk Nieuws. Amsterdamsche Antaiet P deLnetna0am Maandag 22 Maart 1926 50ste Jaargang No. 16205 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De nieuwe president van de St. Jozefgezellen-vereeniging. R. K. Kiesvereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen. PATENT MA Keuring voor den dienstplicht. Wat is er geworden van de Staalwaterbron in de Haarlemmermeer Ook te Amsterdam Leiden Bussum - Haarden ERNSTIGE AANRIJDING NABIJ DE VINKEBRUG. Lente!. Wegens gebrek aan belang stelling ontbonden. De autobussen in de stad. Verboden te stoppen voor in- en uitlaten van passagiers. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Verdrag Nederland-België. Evert Cornelis. Vereeniging „Oost en West". Haarlemsche Bach vereeniging. Kindervoeding. Advertentie!) 35 centa ratel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tuMcben den tekst als ingezunaen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina75 ct pet' regeL Vraag- en aanbod-ad*.-*' tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 et. bi? vooruitbetaling NIEUWE HAARLEMSCHE De abosft»»Liaal .prijs bedraagt ,ronC Haarlem es Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.23 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3^8 Bureau*: NASSAULAAN 49. Telefoon Nc. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No. 5970 Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der ïrzekeringsvoorwaarden f Qflfifi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dopr f 7Cfl bij een ongeval met'fQöil - M} verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fCJJ Wj n breuk ,an volgende uitkeermgen: «JUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: J JU."doodelijken afloop: I AuU- een voet of een oog: 1 IAcl, duim of wijsvinger: 1 been of arm. v. een vinger. Eenige dagen geleden kwam te Leeuwar den in de Pastorie van den Hoogeerw. De ken Xaas onder de schaduw van den ranken en sierlijken toren der St Bonifatiuskerk, 't verleden jaar door Z D. H. den Aartsbis schop benoemde Bestuur, der St. Bonifatius- broederschap bijeen. 't Was een blijde vergadering. Het belooft goed te worden met de ver eering Van den H. Boniiatius in Nederland. 't Is geen nieuwe godsvrucht. Bijna twaalf eeuwen leeft zij. Sinds de Friezen in 755 den grooten Apostel en zijn gezellen den palm der mar telaren schonken en de eerste vereerders van zijn relieken deze in zegetocht van stil len godsvrucht over Utrecht brachten naar zijn laatste rustplaats Fulda, is men uit de Duitsche en Dietsche gouwen steeds in booge vereering opgegaan naar de beide heilige plaatsen, niet het minst naar Dok kum Maar Duitschland was toch Nederland verft voor in de versiering van zijn na tionaal heiligdom. 0, te Dokkuir staat een heel mooi kerkje, een van de eerste van Cuijpers, even buiten het stadje ligt de Bonifatiusbron, waarop een min of meer kunstzinnige pomp staat, maar het was niet dat. wat net eigenlijk zijn moest, zijn kon Naar de bron trok men op, zelfs in pro cessie, door weiland, waarin de koeien graasden, door hoog of laag gras. door nat en vuil gras zonder dat men er een meter vrijen grond had, waar men doen kon, waar toe de godsvrucht aanzette. Zoo was het nog een paar jaar geleden, toien een veertig Friescbe priesters samen kwamen op die gewijde plaats en het met Pastoor Arends eens bleken, dat het anders moest worden 't Is heel anders geworden. En daarom was het verleden week te Leeuwarden zoo'r< blijde vergadering Men is begonnen met beslag te leggen op een vrij groot terreih, onmiddellijk aan de bron. Betalen kon men het niet, maar niet zon der grond vertrouwde men op de vele ver eerders die de H Bonifatius in Nederland nog telt. Zij zouden, zoo geloofde men, den grond, St. Bonifatius toegewijd wel vrijkoopen. Voor een rijksdaalder ongeveer per vier kanten meter kon men het elk voor een deel doen. En heel wat vereerders en vereersters kochten hun vierkanten meter om die in altijddurende erfpacht over te geven aan de parochie Dokkum. IBisschoppen gingen voor en kochten tien tallen meters, de Aartsbisschop 40, de Bisschop Van Haarlem zelfs honderd vier kanten meters. Een vermogende familie kocht den grond vrij voor de plaatsing van een altaar, een andere voor de oprichting van een standbeeld. Honderden stuurden hun rijksdaalder aan den Pastoor van Dok kmb, die lijsten van namen möcbt schrij ven., ia hel Register van bezitters van St. Bonifatius grond. En ijdel is zeker niet de verwachting, dat binnen niet te langen tijd de grond hij de bron geheel zal zijn vrijgekocht. Het goede voorbeeld zal goed doen volgen. Niet minder verblijdend was de mede werking der gemeente Dokkum. Het nood zakelijk' geworden uitbreidingsprogram hield rekening met de wenschen van de vele vereerders van den grond rondom die bron.'Het ontwierp een geheel nieuwe wijk. schilderachtig en smaakvol aangelegd aan en rondom de bron en het verbindingswa. ter tot de pomp aan den grooten weg. Een breede met boomen beplante weg, loopt nu vanaf dien grooten weg langs de eene zijde van het water naar de bron, buigt zich daarom heen om langs de andere zijde van het water naar den grooten weg terug te gaan. Wel belemmert de wat starre^ hou ding van éen bezitter van een der weiland- perceelen over een klein gedeelte de vol- tooing van den dubbelen bronweg, maar, al hebben Friezen harde koppen, wij kunnen moeilijk veronderstellen dat de bezitter niet voor een redelijk accoord zou te vinden zijn en hier -geen oplossing naar den zin van beide partijen zal zijn te verkrijgen, Rond om de bron is een kleine parkaanleg ont worpen. Op dit park loopen weer een paar verbindingswegen uit, waaraan reeds hier en daar fraaie huizen verrijzen. Aan één zijde ligt bet terrein der St. Boni- fatius-stichting. Wij kennen de bron met bet omliggende weiland niet meer terug. 't Is allemaal nieuw en anders geworden. Een beeld-van de nieuw opbloeiende Bo- nifatiusbroederschap. Honderden nieuwe leden traden ïntus- schen daartoe toe. In verschillende paro chies werd de Broederschap daartoe nieuw opgericht,, in sommige aanstonds met twee, driehonderd leden. Aan de spits^ staan, Workum en Blauwhuis, belde in Friesland, met ruim driehonderd elk. Het hoofdmoment der openbaree vereer ring zal zijn de dag der Nationale bedevaart, voorloopig geplant op Zondag en Maandag na bet feest van den H. Bonifatius, op 6 en 7 Juni. Het ligt in de bedoeling des Zondags avonds de nationale hulde te openen mot een luisterrijke plechtigheid in de mooie groote Bonifatius kerk te Leeuwarden, ge volgd door een feestvergadering in een der grootste zalen der stad. Het bestuur der Broederschap heeft grond voor de verwach ting, dat Z. D. H. de Aartsbisschop en wel licht nog andere bisschoppen aan de na tionale hulde zullen kunnen deelnemen en daaraan.' nog hoogeren luister zullen kunnen schenken. Tientallen pastoors hebben reeds hun komst met velen hunner parochianen toegezegd De Bonifatiusbroederschap die dit jaar te Leeuwarden haar gouden feest viert, zal de gelegenheid niet ongebruikt laten om haar feestvreugde te vergroofen door de aansluiting bij de nationale. Des Maandagsmorgens gaat men naa» Dokkum. Voor den nacht zou Dokkum zeker te klein zijn. Dokkum zal ook te klein zijn voor dien dag. Maar er zijn maatregelen genomen. De Kerk is zeker te klein. Maar het terrein is in aanleg en zonder te kunnen zeggen, nu reeds, welke plechtighe den er zullen plaats hebben, het eigen be sloten-terrein biedt de gelegenheid tot ker- kfelijke plechtighden, waaraan zeker de meest mogelijke luister zal worden bijgezet Ook die aanleg kost nog veel geld, de op hooging van het terrein vraagt bog weer exti;a acht duizend gulden, de beplanting vijfduizend, een gedeeltelijke overdek king twee en een half tot drieduizend, even- zooveel een standbeeld ter eere van St. Bo nifatius in het midden van het terrein vlak over de bron, niet minder ook het over dekte altaar, maar waar Katholiek Neder- land reeds zoo ondubbelzinnige blijken gal van nieuw opbloeiende godsvrucht tot hem, die zijn bloed gaf tot bekeering van Neder land, daar komen van een of andere zijde de bedragen voor de aangegeven doeleinden wel in. Ik ben echter nog .niet aan het einde van mijn jubelzang. Er is qog meer. Ter gelegenheid van de nationale bede vaart verschijnt een St. Bonifatiusboek, dat misschien een Jaarboek wordt waarvoor reeds verschillende schrijvers biidragen toe zeiden of inzonden. Jk noem Pater Kronen, burg C.S.S.R., over diens vereering in Neder land. Prof. Dr. Brom over zijn plaats in de beschavingsgeschiedenis des vaderlands. Prof. Dr. Mulder S. J. over zijn opvoedkundige beteekenis. Prof. Dr. Jong uit Rijsenburg over de oude levens. Pater Molenaar uit Sittard wellicht over zijn innerliik leven. Dr. Fejix Rutten schrijft over het heiligdom te Dokkum, dat hij persoonlijk bezocht om er vol geestdrift over te kunnen schrijven. Ziin echtgenoote Marie Koenen geeft een mooi verhaal uit den tijd van den Bisschop-Marte laar. Zélf hoop ik ook een plaatsje over te houden voor een bijdrage of een bloemlezing uit oude 'geschriften. Ik legde reeds beslag op een mooi versje van J. Stalpart van der Wielen, door hem zeiven ook getoonzet. Re productie-van moaie schilderijen en beelden zullen de uitgave sieren, in één woord, de Broederschap hoopt er iets moois van te maken, terwijl het toch voor een gulden te koop za! zijn. Nog iets anders eindelijk organiseerde de nieuwe Broederschap. Ook de radio moest de lof van Bonifatius verkondigen en zijn naam over de Neder- landsche gouwen doen weerklinken. Men heeft er over gedacht, de feestver gadering op Zondagavond 6 Juni over te seinen naar Hilversum. De lof van St. Boni- facius zou er weerklinken met de muziek van een Bonifatius-oratorium. hetzij van Ni- clai. hetzij van Wilberger. Misschien ver vangt ook andere muziek een der beide ora toria, die, hoewel niet zonder verdienste, voor uitvoering op dien avond niet onder alle op zichten in aanmerking komen. Mgr. v. Schaik uit Culemborg en Kap. Bruggeman uit Leeu warden bereiden de muziekuitvoering van dien vavond voor en zijn ons borg. dat er iets goeds geboden wordt. Maar het schijnt bezwaarlijk dien avnod uit te seinen. Daar om besloot men tot inslaan van een eenvou diger weg. Pastoor Perquin O.P. te Amster dam was dadelijk bereid een Dinsdagavond vrij te maken voor de Broederschap. En zoo zal morgenavond. Dinsdag 23 Maart, de H. D. O. van Hilversum aan geheel Nederland brengen behalve een rede, die geen aanbe veling meer behoeft, van Prof. Dr. Brom over „Bonifatius'', de Missa Sancti Bonifatii; In ttoitus en Graduale in het Gregoriaanscb, Kyrie. Gloria Sanctus an Benedietus van Orlando de Lasse. uitgevoerd door een Utrechtsch koortje van dames en heeren on der leiding van den beer Hejjmans. Directeur van het zangkoor van de kerk aan de Bilt- straat. te Utrecht. Een heerlijke gedachte is het zeker, zoo Bonifatius' naam over en door Nederland te hooren gaan. Er zijn wel bloempjes ontloken aan de groene Friesche wei, bloempjes die_ zich laten plukken en uitdeelen aan al wie er een tuiltje van wenscht. Wij voelen weer, dat we in Gods Kerk ook een eigen tuintje hebben. We hebben Heiligen, bloemen van Gods tuin ih alle landen der wereld, maar ook in Nederland We hadden en hebben veel te veel de ge dachte, dat de Heiligen verre van ons' af, heel hoog boven ons staan. Wé worden door de vereering van onze Vaderlandsche Heiligen gewaar, dat ook Nederlands grond Heiligen kweekt. Uitheemsche bloemen zijn in Nederland in eere. Crysantemums en oleanders bloeien er en sieren Kerk en huis. Maar we hebben ook mooie eigen bloemen. Onze tulpenvel den zijn beroemd, onze rozen evenaren de schoonste. Zoo ook in de Kerk. Eerbied en vereering voor een Kleine Teresia, het be minnelijk Carmelietje uit Frankrijk, een H. Antonius in Portugal geboren, in Italië ge storven, maar eerbied en vereering niet minder voor de Heiligen uil eigen Kring voor een Canisius en Bonifatius en hoeveel anderen we zouden kunnen noemen Voor heden mogen we, omdat op hem de om standigheden bijzondere aandacht vestigen, ons bepalpn tot een opwekking tot natio nale, werkelijk nationale hulde aan Bonifa tius, een dér mooiste rozen uit ozen eigen tuin. Nijmegen. DR. TITUS BRANDSMA, O. Carm. Als opvolger van den Weleerw.' Pater J. B. G. Verhaar O. F. M., is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot president van de St. Jozergezelien-vereeni- ging I de Weleerw. Pater J. J. C. Hentzen O. F. M., kapelaan aan de parochiekerk van den H. Antonius aan de Nieuwe Groen markt. De installatie van den nieuwen president zal a.s. Zondag, des avonds 8 uur, plaats vinden. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Bisschop vergaderde Zaterdagmiddag in ge bouw „St. Bavo" te Haarlem de R. K. Kies vereeniging in den Prov. Kieskriijg Velsen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de heeren Bergkamp en dr. Drooglever van de Prov. Staten van Noord-Holland, die door den Kieskring Velsen afgevaardigd worden. Na op de gebruikelijke wijze de vergade ring geopend te hebben, heette de voorzit ter allen welkom, inzonderheid de beide Statenleden. De secretaris, de heer P, Heilkcr, las de riotulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging gearresteerd werden. Medegedeeld wordt, dat tot vice-voorzit- ter is benoemd de heer J. P Handgraaf uit Velsen en tot 2en secretaris de heer Th. Teylen, uit Haarlemmer liede. De secretaris bracht dan het jaarverslag uit, waarvoor hem hartelijk dank gebracht werd. Uit bet jaarverslag van den penningmees ter, den heer H. J. Post, bleek, dat de ont vangsten bedragen Jmdden in 1925 1018.92 en de uitgaven 448.25; zoodat er 1 Januari 1926 en kas was f' 570.67. De bescheiden waren in orde bevonden en onder dankzegging werd de betrokkén functionaris gëdécha'-geerd. In de commissie tot het nazien der hóe ken over 1926 werd benoemd de afdeeling Bovenkerk. Besloten werd, op voorstel van het bé stuur, ook dit jaar geen contributie té. hef fen. Eveneens werd besloten, de bestaande bestuursvacature voorloopig niet aan' te vullen. Bij de rondvraag memoreert de heet Heil- ker het z.g. laffe gedrag der Tweede Ka mer, die ten tweede male den post van het Gezantschap bij het Vaticaati verwierp.' Spr. heelt zich afgevraagd, of het katholieke volk dit alles lijdelijk moet aanzien. Spr. gelooft van niet. Het landsbelang is ver waarloosd ter wille van enge partijpolitiek Over de katholieke Kamerfractie mag men denken, zooals men wil, maar zij heeft zich als éénheid betoond. (Applaus) Maar een enkel woord van protest mag men wel laten hooren en daarom stelt spr. de volgende motie voor: De R. K. Kiesvereeniging inden Provin cialen Kieskring Velsen, in algemeene ver gadering bijeen, kennis genomen hebbende van de rede van den Minister van Buitenlandsche Zaken en van het daarop gevolgde Kamervotum ter aanzien van den post voor het gezantschap ter Vaticaan, laakt ten sterkste de houding van die leden der Tweede Kamer, die door hun tegenstem 's lands belapg piot voeten 'traden ter wille van enge partijpolitiek. brengt oprechte hulde aan de R.' K. Ka merfractie, 0 en gaat over tot de orde.van den dag. Bij acclamatie werd deze motie aangeno men. Daarna werden nog enkele huishoudelijke f .en besproken, waarna de voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging en met den Christelijken groet sloot. J Door de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging is aan het Bloemendaalsche Gemeentebe stuur een request gezonden waarin o.a. voorkomt: Hoewel het betreurend, dat juist een van de weinige wandelbosschen uit onze omstre ken door uw college als villawijk bestemd is, met waardeerende belangstelling kennis genomen heeft van uw' voorloopig besluit een deel daarvan aan de bebouwing te onttrekken. Het is ondergeteékenden echter opgeval len, dat een der plekken, die uit een oog punt van landschap en plantengroei tot een der merkwaardigste van de duinstreek gerekend mag worden, niet in het gedeelte opgenomen is dat aar. de bebouwing ont trokken is. We bedoelen een beekje en haar oevers, de groeiplaats van Primula acaulis, een soort die in ons land in hoofd zaak voorkofnt in uw gemeente, terwijl de groeiplaats langs dien beek tot een van de mooiste gerekend mag worden. Wel komt deze plant ook nog op een andere plaats voor in het Naaldenveld, doch waar de pri maire weg ontworpen is. Het lijkt ons zeer kans van 'slagen tehebben.Ued. te verzoe ken, bedoelde beek met haar omgeving te sparen, te meer, waar deze nog verschil lende andere soorten herbergt, die steeds zeldzamer worden. We noemen Listera ova- ta en Adoxs anschattelina e. a. die teza men met de meer algemeene soorten Pteris Annilina en Caltha palustris dit beekje tot een uit plantengeografisch oogpunt zeer merkwaardige plek gemaakt heef). Mocht Ued. er toe kunnen besluiten het groote beschermde terrein in het westen van het Naaldenveld iets kleiner te maken, dan zou dit terreintje zonder 'tosten tot het ver plichte onbebouwde gedeelte kunnen be hooren. Verder, biedt de vereeniging haar mede werking aan bij eventueel noodzakelijke bewaking enz. Andere Vereenigingen, als de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten zullen waarschijnlijk adhaesie aan dit request be tuigen en de requestreerende vereeniging hoopt dat bij het bekend worden hiervan vele Haarlemsche vereenigingen dit even eens zullen doen. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de keuringsraad voor de inge schrevenen^ voor den dienstplicht, lichting 1927, dezc^jemeente zitting zal houden te Haarlem, in het gebouw „Den Doelen", aan de Gasthuisstraat No. 32, volgens onder staande regeling: Des voormiddags 9.15 uur, op Vrijdag 16 April 1926, voor hen wier namen op het alphabetisch register der lichting 1927 voor komen onder de volgnummers 1 tot en met 29; op Maandag 19 April 1926, als voren, de volgnummers 53 tot en met 79; op Dinsdag 20 April 1926, als voren de volgnummers 104 tot en met 129; op Woensdag 21 April 1926, als voren de volgnummers 150 tot en met 175; op Donderdag, 22 April 1926, als voren de volgnummers 197 tot en met 224; op Vrijdag 23 April 1926, als voren de volgnum mers 245 tot en met met 269; op Maandag 26 April 1926, als voren de volgnummers 290 tot en met 316; op Dinsdag 27 April 1926, als voren de volgnummers 339 tot en met 365; op Woensdag 28 April 1926, als voren de volgnummers 396 tot en met 413; op Donderdag, 29 April 1926, als voren de volgnummers 436 tot en met 460; op Maan dag 3'Mei 1926, als voren de volgnummers 4'81 tot en met 505; op Dinsdag, 4 Mei 1926, als voren de- volgnummers 527 tot en met 553; opi Woensdag 5 Mei 1926, als voren de volgnummers 576 tot en met 600; op Don derdag 6 Mei 1926, als voren de volgnum mers 621 tot en met 645; op Vrijdag 7 Mei 1926, als voren de volgnummers 670 tot en met 694; op Maandag 10 Mei 1926, als voren de volgnummers 715 tot en met 743; op Dinsdag 11 Mei 1926, als voren de Volgnum mers 764 tot en met 782; alsmede voor de 7 der tijdelijk ongeschikt verklaarde der lichting 1926; op Woensdag 12 Mei 1926, overige lijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1926; óp Zaterdag 15 Mei 1926, voor afdoening van de kazen, welker behan deling nog niet is afgeloopen. Des namiddags 1.30 uur: op Vrijdag 16 April 1926, voor hen wier namen op het alphabetisch register der lichting 1927 voor komen onder de volgnummers 30 tot en met 52; op Maandag 19 April 1926, als voren de volgnummers 80 tot en met 103; op Dinsdag 20 ApHl 1926, als v.oren de volgnummers 130 lot en met 149; op Woensdag 21 April 1926, als voren de volgnummers 176 tot en met 196; op Donderdag 22 April 1926, als voren de volgnummers 225 tot en met 244; op Vrijdag 23 April 1926, als voren de volgnum mers 270 tot en met 289; op Maandag 26 April 1926, als voren de v.olgnummer.s 3)7 tot en met 338; op Dinsdag 27 April 1926. als voren de volgnummers 366 tot en met 385; op Woensdag 28 April 1926, als voren de volgnummers 411 tot en met 435; op Don derdag 29 April 1926, als voren de volgnum mers 461 tót en met 480; op Maandag 3 Mei 1926, als voren de volgnummers 506 tot er. met 526; op Dinsdag 4 Mei. 1926, als vor'n de volgnummers 554' tot en met 575; op Woensdag 5 Mei 1926, als voren de volg nummers 601 tot en met 620; op Donderdag 6 Mei 1926, als voren de volgnummers 646 tot en.qiet 669; op Vrijdag 7 Mei 1926, als voren de volgnummers 695 tot en met 714; op Maandag 10 Mei 1926, 6ls voren de volg nummers 744 tot en met 763; op Dinsdag 11 Mei 1926. voor 20 tijdelijk ongeschikt ver- klaardeA der lichting 1926. Mijnheer de Redacteur, Met volle sympathie, met vreugde heb ik in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" van Woensdag 17 Maart uw stuk gelezen over de stervende Staalwaterbron in de Haar lemmermeer. Dit stuk legt nu eens den vinger op een diepe wonde in het hart van Haarlems Ste demaagd, die zeker al tientallen van jaren treurt om haar verwaarloosde veste. Haar lems hoogste bloei zag ze immers opsprin gen uit het geneeskrachtige water. De wonde is diep, verkankerd misschien; maar nu ze in al haar onvergeeflijke ver- waarloozing van alle rechtgeaarde Haar lemmers gehoond is; nu „het doekje voor 't bloeden" er af is, nu moet het mes er maar in gezet worden, diep, zóó diep, dat zelfs de diepste, oudste ziektekiemen, er radicaal worden uitgesneden;" er nlöel weer gezond vleesch. zelfs zonder iitteeken voor in de plaats komen. Ik licht een veelbelovend zinnetje uit dit zeer suggestieve artikel: .„doch wij gelooven, indien een krach tige hand het werk weder opvat, de Staal waterbron weer in haar oude en nog groo- tere glorie za! herrijzen." Dit is nu fets waarvanalle Haarlemmers tot in dé ziel overtuigd moesten zijn, maar vooral die Haarlemmers, die zuchten en kla gen over hooge belasting! doen ze dit niet allemaal? Elke druppel bronwater kan voor Haarlem in een goud tientje worden omgezet, als het maar durf in zijn hart heeft, zooals in den tijd van de Kenau's en de v. d Wervenl We leven nu in een tijd van de onmoge lijkste mogelijkheden! Niemand kan en durft dit ontkennen. Maar Haarlem in de toekomst hoog boven alle ste den in Nederland uit te tillen met zijn reu zen hefboom D eBron, behoort allerminst tot de onmogelijkheden. Alk er een wil is, is er een weg! Haarlem moet een badplaats wor den. Ik ben geen Haarlemsche. Voordat' ik in zijn prachtige omstreken kwam wonen, on geveer 15 jaren geleden, was ik maar een maal in Haarlem geweest; maar toen ik de typisch mooie stad met zijn heerlijke om streken leerde kennen, heb ik het dadelijk aangevoeld bijna als een beleediging voor heel Nederland, dat Haarlem zijn Wilhel- mina-Bron aan zoo schandelijke vergetelheid had prijsgegeven. Neen, ik ben geen Haarlemsche; wél een Bloemendaalsche; maar dat is hetzelfde; als men soms drie maal per dag met het trammetje heen en weer reisi, dan voelt uien voor Haarlem en als je maar van de annexatie afblijft is Haarlem Bloe- mendaal en Bloemendaal Haarlem. Ze hooren bij elkaar als de gouden lijst om de beroemde schilderij. Wat heb ik me in 't begin dikwijls woe dend gemaakt op de Haarlemmers die de goudmijn, die zoo maar aan hun poort ligt met hebben weten te ontginnen. Eens ontmoette ikeen ras-echte Haar lemmer en die heeft me toen de geschiede nis van de Wilhelmina-bron eens verteld; waarachtig, die strekt Haarlem allerminst tot eer. In het stuk in de ,,N H. Ct." staat; „Oberlahnstein gaf Staalwater; de Haar lemmermeer gaf Staalwater, doch Oberlahn stein won het in appreciatie." Is U daarvan wel zoo heel zeker, mijn heer de Redacteur?.Zou het ook kun nen zijn dat onze kloeke Oostelijke buren het wonnen van de Haarlemmers in slim heid en durf in exploitatiegeest, in toe komst-vizier, in réclame-inzicht, enz.... zoodat ze in 't begin maar vast dadelijk alle aandeelen van de Haarlemsche bron op kochten om het heft in handen te krijg en t om later beter de dubbeltjes of de bankjes van 1000 binnen te halen? 't Is maar 'n vraag? Een 40 jaar geleden bad ik een kennis m Amsterdam die Wilhelmina-bron dronk; ze kon er niet over uitgeroepen komen; als ze het veertien dagen gedronken had voelde ze het dadelijk. Neen, aan de kwaliteit lag het niet! Nu weet niemand meer wat Wilhelmina- water is. Een.'ge malen heb ik in Haarlem in een restaurant met opzet „Wilhelmina- water" gevraagd, en wat kreeg ik ten ant woord: „dat hebben we niet, u kunt even goed „Victoria" nemen." Dit was in Haarlem, verstaat u me goed? Eens had ik het voorrecht in Haarlem de vader van onze vroede vaderen bij een particulier bezoek te ontmoeten; ik sprong toen even op mijn stokpaardje en bracht de staalwaterbron ter sprake, en Z.E.A. was Alleen GR. HOÜT3TR. .87, Telef. 12540 het niet roerend met me eens, maar.... En toch, ik vraag, zou er een prachtiger ligging voor een badplaats denkbaar zijn dan Haarlem: 1. Een typisch keurig oude stad, met veel historische herinneringen en een wereld beroemd museum; 2. onder de rook van, laten we maar zeggen, een wereldstad! denkt hierbij aan het Rijksmuseum met zijn schatten in Am sterdam; 3. met zijn eenige omgeving van onge ëvenaard nafuurschoon, met zee. boscb en duin naast de deur! In visioen zie ik Haarlem over eenige 10- tallen van jaren! Een juweeltje van een in tieme badplaats, waar zieken komen, die echt ziek zijn; die er komen om gezqnd te worden. Zieken, die dus geen behoefte hebben aan het gejaag en geflirt, aan de buitensporige vermaken van onze mondaine badplaatsen. Door heel veel menschen wordt het le ven tegenwoordig veel geestelijker aange voeld! ook het zieleleven vraagt dan om verzorging! Ook in dit opzicht moet Haar lem worden een elite-badplaats, waar de menschen met vreugde en hoop op herstel komen om het wereldsche gedoe aan bad plaatsen eigen te ontvluchten. Ongeveer 80 jaar geleden schreef Potgie ter oud Jan Salie, het duffe jongste zoon tje Van Jan en Jannetje bij de geboorte en in de eerste tevensjaren aan de „Bron" die Haarlem beroemd en rijk had kunnen maken, was het geslacht van deze Jan Salie in Haarlem zeker nog niet uitgestorven. En nu? O, 't is best mogelijk, zelfs zeer waar schijnlijk, dat Jan Salie nóg in zijn hoekje zit met zijn kopje salie-melk in de hand, dat hij mompelt: „Waf is die Juffrouw Pee- ters aan 't doorslaan". Maar 't doet er niet toe; laat hem weer muilen en piekeren in zijn hoek. D hebben ook nog Jan Kordaat en Jan Krediet in zijn familie; flinke kerels, laat die eens naar voren komen; en alle Jantjes die durf in hun lijf hebben. Wat is er nu noodig om de Staalwater- bi-on weer productief en Haarlem tot een badplaats te maken? Denkt er eens over na, wat Oberlahnstein gedaan heeft? Wat er dan nog noodig is? a. Eenige flinke mannen met onderne mingsgeest. b. Een groot kapitaal. Is er geen geld ge noeg in de wereld?.... c. Een klein legertje geestdriftige jonge dokters. Ter overweging. Bloemendaal. St. Benedictus. F. A. M. PEETERS. Op hol. Zaterdagmiddag ongeveer 3 uur sloeg een oaard. dat even onbeheerd stond op het Houtplein en bespannen was voor een plat- tenwagen, doordat het schrok voor het ge toeter van een auto, op hol. In vliegende vaart ging het de Dreef op en eerste bij „Dreefzicht" kon het door een paar mannen gegrepen worden en aan den hevig ge schrokken voerman worden overgegeven. Hoewel er veel ivandelaars waren, is het gelukkig zonder ernstig ongeval afgeloo pen. Men bericht ons, dat hedenmorgen nabij de Vinkebrug een ernstige aanrijding met de electrische tram heeft plaats gehad. Met de tram, welke om 10 uur uit Haarlem was vertrokken, is nabij de Vinkebrug een man aangereden. Met de eerste tram, welke uit de richting Amsterdam aankwam, is de man naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Op den eersten morgen van de lente lag er op de slooten een ijslaagje vad wel een centimeter dikte en kon men de kerkgan gers ter kerk zien trekken, de mannen met opgezette kragen, de dames met de han den in de moffen, en den zomerhoed op 't hoofd! om beschutting te zoeken tegen den kouden Noord-ooster. Bloeiende hyacinthen-velden, zwellende boomknoppen en zingde vogels hadden me nige huisvrouw zoodanig aangetast met de schoonmaakkoorts, dat zij in haar zomer droomtoestand aan de winterlogée, de kachel, de gastvrijheid had opgezegd. We hopen, dat dit niet tengevolge zal hebben gehad, dat de heer des huizes warmte en gezelligheid gedurende den kou- den Zondag heeft gezocht bij het biljart. Maar 't gevaar daarvoor, o schoonmaak- minnende huismoeders, is niet denkbeeldig. Overigens was de koude gast ook een tegenvaller voor de bollenstreek, waar de mooie Hyacinthenvelden menig bezoeker en menig dubeltje beloofden. Helaas geen sterveling waagje' zich in de kou en zoo was deze Zondag voor Haarlem en de streek een verloren dag. Op de gehouden jaarvergadering der vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Santpoort in café Zomerlust, bleek de opkomst zeer slecht. Aanwezig waren vier bestuusleden en een lid: de café houder. Wegens gebrek aan belangstelling werd besloten de vereeniging te ontbinden. B. en W. wijzen stopplaatsen aan. Het geval doet zich soms voor, dat be- stuurders van autobussen op Willekeurige plaatsen binnen deze gemeente stoppen voor het in- of uitlaten van passagiers. Zulks kan gevaar opleveren, zoowel voor de vrijheid en veiligheid van het verkeer op den open. baren weg, als voor de betrokken passagiers Langs administratieven weg kon deze aan gelegenheid reeds worden geregeld voor die autobussen, welke B. en W. een standplaats vergunning vroegen. Zij echter, die- geen bepaalde standplaats op den openbaren Doodelijk ongeluk op de Amsterdamsch# Vaart. De begrooting van Arbeid. De liquidatie van de N. O. T. geëindigd. Incidenten te Roosendaal bij landverhuizing. Ds. Geelkerken en het vonnis der Synode. Het soc.-dem. voorstel inzake ontwapening. De Tilburgsche wollen stoifenindnstrie be dreigd? Verbetering der Volkshuisvesting. De legerhervorming in Frankrijk. De verklaringen van minister Péret in de Fransche Kamercommissie van Financiën zijn vrij optimistisch. De koningin-moeder van Denemarken over leden. Een brand in een vnurwerkiabriek van' To kio verwoest 800 huizen. Zie verdei ook Laatste Nieuws. 7vmim#r,7 Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.45. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro. logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 22 Maart. Hoogste Barometerstand 775.8 m.M. te Thorsbavn. Laagste Barometerstand 754.8 m.M. te Coruna. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Maarti Krachtige tot matige oostelijke tot noor delijke wind, hali tot Zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts in zuiden, iets zachter overdag. weg innemen, zijn ten deze in het algemeen geheel vrij. Het komt B. en W. gewenscht voor daar in te voorzien, zoodat zij m overleg met de Commissie voor het ontwerpen en herzien der strafvorderingen voorstellen een aan vulling der Algemeene Polit everoddening goed te keuren, waarbij bepaald wordt: „Het is aan bestuurders van openbare middelen van vervoer (geen tramrijtuigen zijnde) verboden op den openbaren weg reizigers in- of uit te laten of hun tot in- of uitstappen gelegenheid te geven op an dere dan de door B. en W. door middel van borden aangegeven stopplaatsen.'* Op initiatief van de heeren A. H. baron van Hardenbroek en Jhr. J. C. Mollenis, is hier ter stede een comité van actie opge richt tegen het verdrag Nederland-België, Naar het R. Nbld. verneemt, is Evert Cor- nelis het directeurschap aangeboden van de Utrechtsche Toonkunstafdeeling, dat openge. komen is door 't bedanken van Johan Wa- agenar. De heer Cornelis zou 't aanbod in overweging hebben genomen. Of hiervan het gevolg zal zijn, dat de heer Evert Cornelis zal bedanken als directeur van de Haarlem sche Toonkunstafdeeling kon men ons nag niet mededeelen. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de vereeniging ,Oost en West," wordt in den schouwburg aan den Jansweg op Donderdag 25 Maart a.s., des avonds 8 uur, een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer Ir. N. J. M. Taverne; leider van den Vul- canologischen dienst in Ned. Indië, overf, „De Vulkanen van Java." De Haarlemsche Bachvereeniging geeft het negende concert op Dinsdag 23 Maart 1926 des avonds 8 uur in de gemeentelijke Con certzaal, met medewerking van bet orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, on der leiding van Willem Mengelberg. Het programma is als volgt: Eerste Symphonie C. gr. t. Op. 21, Adagio Molto, Allegro con Brio, Andante cantabile con motto. Menuetto. Adagio, Allegro Molto e Vivac, L. van Beethoven. (1770—1827.). Preghiera, voor orkest en orgel, E. von Brucken Fock (geb. 1857). Pauze. Eerste Symphonie (D. gr. t), Langsam, schleppend Frisch und Belebt kraltig be- wegt Recht gemachliche (Trio) 'Geierlich und gemessen Sehr einfach und schlicht wie eine volksweise. Finale, Gustav Mahler (1860—1911). Begin van het tweede gedeelte te 9% uur- De vereeniging Kinderyoeding reikte in do afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 191; Dinsdag 179, Woensdag 182; Donderdag 174; Vrijdag 176; Zaterdag 173 porties.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1