Artikel 123 R. R. De Hollandsche handelsbank. Voornaamste Nieuws f750. f125.- f50.- Plaatselijk nieuws. De Zetel van Bloembollencultuur. w. Dinsdag 23 Maart 1926 DAGBLAD. VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLANDiOste Jaargang No. 16206 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De nieuwe geneesheer- Directeur van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". WORDT HET VOORSTEL VAN B. EN W. VERWORPEN? Een nieuw voorstel van raadsfracties. R.-K. K svereeniging in den Provincialen Kieskring Velsen. De electrificatie van de spoorlijn HaarlemIJ mui den. Onderling Belang. Reddingsbrigade. De behandeling van de aanvrage om surséance van betaling. Bl.'daaische amateur-iotograien- vereeniging. De steunactie voor de geteisterde streken. De R. K. Kerk te Heemstede. RUGBY. üeiii. Orgelconcerten. Mr. Bomans te IJmuiden. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. A. R. Zimmerman gezant te Weenen? LAATSTE NIEUWS. De burgeroorlog in China. Het proces-Matteotti. De ter aarde bestelling der Koningin-Moeder van Denemarken. De ex-Keizer. Zware nachtvorst in Gelderland. Felle brand te Middelharnis. Sneeuw in Weenen. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Ernstig ongeluk te Bodegraven. MARKTNIEUWS. AtfvertenflSn 35 «ent» fat rejf«l Bij contract belangrijke korfra* Aavertentiëu tusschen den tekst •is ingezonden mededeeling, 60 el per regel, op de Ie pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adv, tentiën I4 regels 60 ct. oer plaatsing; elke regel meer 15 ct bii vooruitbetaling NIEUWE COURANT D* ahannameit *prits ï>edraafft «oof Haarlem et Agentschappen Pei kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3-58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Nc. 13866 (3 lijnen). Postrekening SQ70 Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 v Levenslange gehecle ongeschiktheid tot werken doo; verlies van beide armen, beide beenen of beide oogên hij een ongeval met ftf. i bij verlies van een hand, dóód cl ijk en afloop: een voet of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij n breuk van f A fj been of arm: "ril» bij verlies v. een andere vinger. Nu het Pauselijk Gezantschap van de baan Is en deze twistappel uit ons politieke leven is weggenomen, zal spoedig een ander mee- ningsverschil, dat de coalitiepartijen sinds lang verdeeld houdt, de aandacht vragen. We bedoelen, het door mgr. Nolens aangekon digde initiatief-voorstel tot afschaffing van art. 123 Regeeringsreglement voor Ned.- Indië. Was het Pauselijk Gezantschap geen Katholiek belang, maar slechts om den loop der politieke gebeurtenissen een eerezaak voor ons geworden, art. 123 R. R. is wèl een Katholiek belang en een van de hoogste orde. Het betreft n.m. de vrijheid voor den mis sionaris om in de overzeesche gewesten overal, zonder beperkende bepalingen van de Overheid, het geloof t* prediken. Bedoeld artikel luidt: f De Christen leeraras, priesters en zende lingen, moeten voorzien zijn van een door of namens den Gouverneur-Generaal te verlee- hen bijzondere toelating om hun dienstwerk in eeriig bepaald gedeelte van Ned-Indië te mogen verrichten. Wanneer die toelating schadelijk wordt bevonden, of de voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den Gouver neur-Generaal worden ingetrokken. Al lang is dit artikel den Katholieken en ook velen Protestanten van de Gereformeer- dé Kerk een doorn in het oog. Hoe zeer de afschaffing noodig is, heeft verleden jaar het Katholieke lid van den Volksraad voor N. I„ de heer ten Berge, in ons blad uitvoerig uit eengezet, terwijl tal van gedocumenteerde beschouwingen van Nederlandsche missiona rissen in andere bladen hetzelfde hebben be toogd. De voorzichtigheid, welke de leiding der R.-K. Staatspartij altijd gekenmerkt heeft, ,eed een geschikt oogenblik voor het stellen an den eisch tot afschaffing van bedoeld ar- ikel afwachten. Het is toch bekend, dat de Christelijk- Historische Unie van de vrijheid van zending in'Indië niets hebben moet en dat de zende lingen der Hervormde Kerk blijkbaar veel prijs stellen op handhaving van de overheids regeling in zake toelating van missionarissen. De bepaling dateert al uit 1854, uit den bloeitijd van het liberalisme, toen de over heid niet enkel in Nederland meende met dc staatsschool het kind het best op te voeden n alle „christelijke en maatschappelijke deugden", maar ook waande de bevoegdheid te hebber om de evangeliepredikers ieder een terrein aan te wijzen, in het belang van orde en rust! De christelijk-historischen zijn het tot he den op 't standpunt blijven staan, dat ten le de zoogenaamde „dubbele zending" nadeelig moet worden geacht voor de godsdienstige :ntwikkeling der bevolking, en ten 2e dat de verheid bevoegd moet blijven om de maat regelen te treffen, welke zij voor haar be stuur noodig acht. Of deze christenen dan niet de ongerijmdheid gevoelen van de be perking der Evangelieprediking door de we reldlijke overheid? In „De Nederlander" van Zaterdagavond" wordt daarop het volgende antwoord gegeven: De beschouwing, dat aldus de Overheid het in haar hand zou hebben, het gebod tot het onderwijzen van alle volkeren, te ver adelen, is niet .juist. De Overheid verbiedt de prediking geenszins, slechts reguleert zij en zendingsdrang, zonder hem te verhinde- en. Indien men ook deze bevoegdheid niet wil erkennen? Dan bedenke men wat er te- echt komt van een bevolking, die zou moe ten verduren de botsing van elkander steens tegenstaande Christelijke overtuigingen, wei teer waarde zij elk afzonderlijk, in ge ene t'eele zelfstandig kan schatten. Ook de god delijke geboden kunnen door een al te con- equente toepassing worden miskend en ge schaad! Deze opvatting is totaal in strijd met de werkelijkheid. Zij doet veronderstellen, alsof wij in Ned. Oost Indië te doen hebben met een nog nagenoeg barbaarsche bevolking, waarop plotseling een leger van zendelingen c.it allerlei kerken zou worden losgelaten, zij miskent ook ten eenenmale de wijsheid en het beleid, waarmee het Katholieke missie werk wordt gevoerd. Van concurrentie in evangelieprediking, van een botsing tusschen geloofsovertuigingen is eenvoudig geen prake. Dat is pure fantasie. Onze missiona- ssen, die in heel de wereld bekend staan is menschenkenners en voorzichtige aposte len, zullen wel aflaten in een pas gekerstende dreek verwarring en storing van gemoeds- •,ist te brengen! Maar een feit is, dat groote elden braak liggen; dat dus duizenden hei- lenen in de duisternis van bijgeloof en on- 'sloof blijven voortleven, omdat in naam een ..treek aan een bepaalde zending is toegewe-1 /en, maar de intense missiearbeid uitblijft, of wel, de protestantsche zending geen vat heeft. En wat het argument der overheidsbe moeiing betreft, dat is tegenover de geeste lijke evolutie van Indië verouderd. Waar in de hoogste staatkundige kringen zelfs al gesproken wordt van eén langzame /oorbereiding der bevolking tot een systeem van zelfregeeren, daar moet toch allereerst de staatscontrole over de godsdienstige op voeding der inwoners vervallen. Wanneer men al over staatkundige ontwikkeling denkt en daarvoor volle vrijheid laat, dan kan men moeilijk hetrecht opeischen om in den drang der zielen naar oplossing van de eeuwigfaeidsproblemen, welke ieder mensch bezighouden, in te grijpen. Dat kunnen ook geen liberalen en socia listen; zeker niet de laatsten, die geen dag laten voorbijgaan om vrijheid en gelijkheid voor den „bruinen broeder" te vragen, om zelfs voor politieke propaganda onbeperkte rechten op te eischen. De gepatenteerde vrij- heidsroepers komen dus straks bij het initia tiefvoorstel tot afschaffing van art. 123 R. R. voor een nieuwe proef te staan, om den ernst van hun vrijheidlievendheid te bewijzen! In de plaats van wijlen dr. P. J, Biickmann is tot geneesheer-directeur van hel zieken huis „St. Joannes de Deo" benoemd dr. J, M. A. van Schuylenburgh. Verder is tot narcotiseur aan dit zieken huis benoemd dr. R. J. P. Muiier, wonende Kleverlaan 163. Tevens is deze belast met het geven van den cursus in ziekenverple ging aan jonge broeders, die nog hun diplo ma moetien behalen. Naar wij vernemen, is het zoo goed als zeker, dat het voorstel van de meerderheid van B. en W.. om het Brongebouw af te staar) aan. de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, opdat deze daar haar zetel kan vestigen, verworpen wordt. Het voorstel zou ongeveer slechts 15 voorstan ders hebben. Wij hebben er reeds op ge wezen, dat aanneming van het voorstel afhing van de houding van den Vrijheids bond Naar nu blijkt, is ook de Vrijheids bond tegen het voorstel van B. en W. Door verschillende raadsfracties (o.m. die d er katholieken en van den Vrijheids bond) is thans een nieuw voorstel bij den raad ingediend. Dit beoogt aan de Alge meene Vereeniging vodr Bloembollencul tuur van gemeentewege 50 pet. van de stichtings- en oprichtingskosten van een ei gen gebouw in Haarlem te vergoeden, tot een maximum bedrag van 100.000. In het verslag van de vergadering van bo vengenoemde Kiesvereeniging, dat ongecor rigeerd is geplaatst geworden, zijn enkele storende fouten blijven staan. Dc aanwezige iedeü van Prov. Staten wa- 'en de heeren Bergkamp en dr. Droog (niet dr. Drooglever). De 2e secretaris is de heer Th. Heilen, Ten slotte bedoelde het verslag over de toelichting van den heer Heilker op diens motie in zake de afstemming van den ge- zantschapspost bij den Paus te zeggen, dat de heer Heilker sprak van de ..Zijns inziens jz.i.) lathe houding van Tweede Kamerleden" en niet van de zoogenaamde (z.g.) laffe hou ding. De werkzaamheden aan de electrificatie van de spoorlijn HaarlemtJmuiden zijn de zer dagen begonnen. Zooals bekend, moet de lijn in de eerste helft van het volgend jaar gereed zijn, zoodat met grooten spoed zal worden voortgewerkt. xMen is thans bezig met de voorbereiden de werkzaamheden voor het leggen van een tweede lijn tusschen Velsen en IJmuiden, waar tot nu toe nog enkel spoor lag. DRAADLOOZE PEILING OP ZEE. Thans zijn de radio-peilingstations, die zich bevinden te Maassluis op het gebouw^ der firma Dirkzwager en te IJmuiden bij Bureau Wijsmuller, en met rijkssubsidie aldaar geplaatst zijn, in verbinding met het radio-telegraafstation Scheveningen, offici eel op proef in dienst gesteld, nadat eerst een aantal proeven met rijksvaartuigen zijn genomen. De berichten aan zeevarenden bevatten daaromtrent de volgende medfc- deeling: „De D, P. stations Maassluis (51 gr. 55 min, 2 sec., N.b. en 9 gr. 14 min 16 sec. 0.1. roepletters p. C. M. S.) en IJmuiden (52 gr. 27 min. 51 sec. Nb. en 4 gr, 35 min, 13 sec. O.I., roepiettprs P. C. IJ. M.) zijn voorloopig voor proef in dienst gesteld. Peilgolf bedraagt 800 Meter. Schepen, die peilingen wenschen, roepen met een golf lengte van 00 M. het station Schevcningen- haven, gevolgd door Q T. E. P. C. M. S. iengte van 100 M, het station Scheveningen- haven zal dit sein beantwoorden met „IC.", voorafgegaan door 800. Hierop seint het schip gedurende één minuut C. T. P. C. H. het eigen naamsein (aanhoudend). Er moet langzaam en met aangéhouden strepen ge seind worden. Het resultaat vvordt door het station Scheveningen-baven geseind in 600 M. door na Q T E en hpt naamsein van het pcilstation, een groep van drie cij fers te seinen (000 Noord, 270 West) aanwijzende de rechtwijzende peiling uit het station. Voorloopig zijn' de peilingen van het sta tion IJmuiden benoorden 300 gr. als onbe trouwbaar te beschouwen. Voorloopig wordt voor de peilingen niets berekend. Schepen, die peilingen ontvan gen hebben,, worden verzocht het resultaat te melden aan den Chef van den Radio dienst der Marine te Amsterdam met op gave van 1. naam van het schip, 2, datum en tijd der peilingen, 3, weersgesteldheid, 4. D. T, peil,ing(en), 5. plaats schip niet bepaald door D. T. peiling, 6. nauwkeurig heid plaats Schip. Verantwoordelijkheid voor de juistheid der peilingen wordt niet aanvaard." In de jaarvergadering der afdeePng Haar lem en Omstreken van dep Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders, werden de heeren M. Machielse en G. Bouman met algemeene stemmen als bestuursleden her kozen, resp. als voorzitter en tweede secre taris. In de vacature-Albrecht werd voorzien door verkiezing van den heer J. Kion. De heer Albrech: had een ovatie in ontvangst te nemen voor de wijze waarop hij jaren lang het secretariaat heeft vervuid. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Aan het bestuur werd opgedragenstap pen bij het Gemeentebestuur te doen, om te komen tot 'een andere regeling omtrent het sluiten van café's gedurende lotingsda- gen, waarbij nu sieeds dezelfde zaken zijn gedupeerd. In hotel Lion d'Or werd Vrijdagavond een ledenvergadering gehouden der Haarlem- sche Reddingsbrigadgepresideerd door den heer D. Hausse, die den vobrzitter we gens ongesteldheid verving. Bij de uitreiking der diploma's bracht de voorzitter dank aan ellen, die medegewerkt hadden aan het succes van het laatste zwem feest. Een voorstel-Meijerink, over het uitgeven van enkele duizenden circulaires, waarin het werk en doc! van den Bond wordt omschre ven, om aldus de Bondskas te versterken, werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel-Meyerirk dat voortaan alleen na wederzijdsche goedkeuring een lid van een brigade kan overgaan naar een Zusterver- eeniging. De voorstellen van de jaarvergadering van den Ned. Bond tot redden van drenkelingen werden besproken. Het voorstel-De Lugt over de opdracht van wedstrijden Werd aangenomen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergade ring, te houden in Noordwijk op 25 April a.s., werden gekozen dé heeren De Lugt en Zwart. *De bespreking der zomercampagne bracht een groote meerderheid voor zwemoefeüin- gen in de badinrichting aan de Houtvaart. Rondvraag en sluiting. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, is de aanvrage om surséance van betaling door de Hollandsche Handelsbank thans officieel bij de Arrondisementsrechlbank alhier ingediend. De behandeling van deze aanvrage ore surséance van betaling, waarbij de credi teuren 'der bank zullen worden opgeroepen :s bepaald op 17 April a.s. Bovengenoemde Vereeniging hield j.l. Don derdag 18 dezer, hare maandelijksche verga dering in hel Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, onder voorzitterschap van den beer W. P. Woutersen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een Ijlyjloma als Derde Prijs, door de Vereeni ging behaald in den Jaarlijkschen Lanta: !'n- plaatwedstrijd uitgesehrpven voor Neder landsche Fotografische Vereenigingen door de N. A. F V. te Amsterdam, de eerste en tweede prijs werden resp. behaald dpor de Vereenigingen „Gelria" en „De Camera", beide te Arnhem. Vervolgens werden den leden eenige pro gramma's voor Foto-wedstrijden, uitgeschre ven door verschillende vereenigingen en ook door de nieuwe Nederlandsche „Pho'.ax"- Platenfabriek, met een woord van opwekking tot deelname, ter hand gesteld. Meerdere leden gaven zich op voor deel name, aan de onderlinge leesportefeuille van fotografische tijdschriften; het aantal was echter nog niet voldoende om het instellen van deze Leesportefeuille mogelijk te maken, reden waarom de gelegenheid tot aanmelding nog even open blijft. Hierna volgde de projectie van de inzen dingen voor de Lantaarnplaat-wedstrijd van de N, A. F. V. als boven genoemd;" een en ander gaf zeer mooi werk te zien. Gulden papier, alsmede de Lantaarnplaatcól- lectie „Iris'' uit Antwerpen waren helaas niet aangekomen. Ten slotte hielden de leden zich nog ge- ruimen tijd bezig met het rangschikken en opnemen van Stillevens bij Kunstlicht, waar bij verschillende platen met hoop op goed succes belicht werden. Nog is bij ons ingekomen voor de slacht offers van den watersnood een bedrag van 10.van N.N. Donderdag de eerste spade in den grond. Het bouwen van de R. K. kerk te Heem stede aan het Valkenburgerplein is opgedra gen aan de firma Thunnissen en Van Sam- beek te Heemstede. Zoo spoedig mogelijk zal met de werkzaamheden worden aange vangen. A.s. Donderdag zal de eerste spade in den grond worde» gestoken. Naar wij ecliter, waarschijnlijk tot veler spijt, vernemen zal niet de geheele fraaie kerk, zooals wij die afbeeldden, worden af gebouwd, doch slechts een deel. Oorzaak? Welke anders dan de financiëele moeilijk heden! In naam van den bouwheer der kerk. pastoor J. Nieuwenhuis. doen wij een har telijk beroep op milde gevers om het moge lijk te maken het mooie kunstwerk van Cuypers af te bouwen. Pastoor Nieuwenhuis ziet met verlangen" uit naar den Craesüs, tevens Mecenas, die hem mogelijk zal ma ken zijn levenswerk den afbouw van een magnifieke kerk in Heemstede, te voltrek ken! Wij hebben nog wel hoop dat de wensch van pastoor Nieuwenhuis in vervulling zal gaan. LEIDSCHE S.R.C.H.R.C. De Haarlemmers bleken niet opgewas sen tegen de grootera lichaamskracht der tegenpartij, zoodat tegen dc verhouding in, want de Haarlemmers waren technisch veel beter, door de Leidenaars met groqte cij fers werd gewonnen. Voor de rust zagtn de H.R.C.'ers geen kans tot scoren, de studenten echter wel. Rust ging met een 110 stand. Na de thee maakte Visser een try, welke in een goal werd omgezet Het einde kwam met 205. De match werd op het L.F.C.-terrein ge speeld en had een buitengewoon genoeglijk verloop, welke vergroot werd door de pret tige ontvangst en dito tegenstanders. Het is bij hel vorige Gemeentelijk Orgel concert gebleken, dat de raad inzake het vooruit nemen der kaarten bij de Firma's Vernout, Alphenaar en de Groot (SchotenJ door zeer velen is opgevolgd. Wij noodigen ook '.hans het publiek weder dringend uit. in verband met de te verwach ten toeloop, zich van te voren van toegangs bewijzen te voorzien. De gelegenheid tot kaartkoop s avonds aan de zaal blijft echter bestaan Gisteravond heeft het Tweede Kamerlid Mr. J. B. Bomans, voor de R.K. Kiesver eeniging te IJmuiden een rede gehouden over het onderwerp: „De crisis en nog iets" Toen de voorz.tter, de heer G. A. Ver kade, de vergadering opende en een wei- komstwoord sprak, bijzonder tol de Zeer- Eerw. heeren pastoor en kapelaan en tot den spreker, was de zaal van ons R. K Vereenigingsgebouw helaas niet al te best bezet. Een redevoering over zulk een be langrijk onderwerp en van den eersten afgevaardigde jn dezen Kieskring, had, zoo als in Velseroord en Wijkeroog, een volle zaal verdiend. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, ving mr. Bomans zijn redevoering aart met een beschouwing over het ont staan van het kabinet-Colijn in Juli 1925, waar feitelijk het beg.n van de crisis is ge legen Spr. kon dan bij het begin geen fout ontdekken. Het advies tot de benoeming van Colijr. was met gan de R. K. Kamerclub, maar van haar ie.der. Dit advies wordt gebillijkt, althans door spr. Hij kon zich volkomen, de zienswijze indenken om niet aan te drin gen op de benoeming van een kathol.eken premier, na zeven jaar van kathoiiek presi dentschap. En uit een oogpunt van staats beleid, van vasthoudendheid en een vaste lijn m regeeringsbeleid. was hgt in 's lands belang om Coiijn te benoemen. Spr. betoogde, dat men geen critiek mag uitoefenen op het besluit van de Kroon. Zonder twijfel heeft de Kroon rekening gehouden met den uitslag der verkiezingen en daarmede met den volkswil en door Co- lijn te benoemen heeft zij de verkiezingen geen klap in het aangezicht gegeven. Spr. noemde het een van de beste minis teries, die wij ooit gehad hebben. Daarin zaten mannen van bekwaamheid en ervaring, met 'n politieken loopbaan achter den rug Dat de Katholeken hun deel in het ministe rie niet hebben gekregen, is ook onjuist. Daarbij vroegen wij voor ons het -voorz.t- terschap van de Kamer, Zou Coiijn wederom gaan besnoeien? Ware het in 's lands belang noodig, dan zeker ja. Vo'gens spr. was het in 1925 niet noodig, maar daarom werd Coiijn ook gehouden aan een program, eenstemmig goedgekeurd door de kath. fractie, maar waarvan het katholieke volk de verwezenlijking niet heeft mogen beleven. Bij de formatie van het kabinet is den formateur gevraagd of hij het gezantschap bij den Paus handhaafde. Het antwoord luidde bevestigend. Eveneens werd gevraagd wat de C. H. wellicht m hun schild zouden voeren om het gezantschap aan te lasten. Verwacht werd hunnerzijds, evenals in andere jaren, dat niets zou worden onder nomen, Op de vraag, of zij vóór o( tegen een eiventtueel amendement tot opheffing zouden stemmen, luidde hel antwoord: zij wenschen zich vrij te houden. Namens de Kath. fractie is toén aan Cc'ijn verklaard, hoe wij hechtten aan het ge zantschap bij den Paus en dat. wanneer het gezantschap zou vallen, de katholieke mi nisters onmiddellijk zouden aftreden. Dat alles is den formateur gezegd en wij mochten verwachten, dat hij deze verklarin gen overgebracht heeft aan Mr. Schokking. Spr. stelde z.ch voor, dat dit ook geschied is. Dan is hel aan de chr.-hist., die ver klaren het pas in November te hebben gehoord, om hierover opheldering te geven Spr. was na deze antwoorden nog niet gerust. Doch nimmer zouden wij geweigerd hebben om deel te nemen aan de regeering. alléén op grond van een vermoeden. Het is met deze voorgesch.edenis, aldus spr., dat men moet lezen de verklaring van Mgr. Nolens op 11 November. De katholieke leider heeft teen scherper gesproken dan hij anders gewend is. Maar hij kón niet anders spreken, zooals hij gedaan had bij de kab.netsformatie. Ook was het politiek goed gezien onzerzijds, om tot de Chr. Hist te zeggen: let wel, gij verbreekt de coalitie door te stemmen vóór de motie-Kersten, Het is de zu.vere weerklank van alles, wral er in het land leeft. Thans hebben we in de Kamer veel ver loren. Dat, waarvoor we jaren gezwoegd hebben: een kabinet, gegrondvest op de coalitie, waarvóór we massale offers hebben ge bracht, ook aan de stembus, voor een Chr.stelijk bewind, het is weg! Maar één ding hebben we behouden: het vertrouwen van het katholieke volk. We zijn ons zelf gebleven! En nog een andere groote winst is naar voren gekomen, welke altijd een historisch bezit zal blijven voor het katholieke volk „Onverzwakt", zoo luidde de verklaring der kath, fractie, „handhaven we onze nieenmg, dat een regeering gebouwd op de-Christe- 'ijke partijen, in 's lands belang is." Niet met U, vrijzinnig-democraten. willen we regeeren, want het zou ons in verbinding brengen, onverbrekelijk weil.cht, met de S. D. A. P., wier beginselen ra strijd zijn met de onze. Dat hebben wij verklaard, zelfs toen men op een blaadje onze harte- wenschen kwam aanbieden. Als de Christelijke regeering zoo'n machtig landsbe'ang is, dan moeten we daarvoor ook offers brengen. En wij hebben offers gebracht! We hebben zelfs toegestaan, dat onze gezant bij den Paus, jhr. Van Nispen, tot Sevenaer, uit Rome zou verdwijnen, mits het gezantschap bleef geaccred.teerd te Weenen of Bern, megerijk bij een Protes- tanscben gezant. Dit offer wilden we. nog brengen, ter wille van een Christelijk be wind, maar ook dat wenschten de Christ.- Hist. niet te aanvaarden. Toen was er geen uitweg meer. Men heeft toen zijn toevlucht genomen tot een extra-parlementair kabinet, zonder een'.g verband met de partijen. Spr. hield hierna een breedvoerig betoog over de beteekenis van ons parlement, de rijkdom van het volk, door de voorvaderen door ons verworven en dat helaas in den tegenwoodigen tijd een voorwerp is ge worden van hoon en smaad. Evenals hi> elders reeds gedaan heeft, wees spr. ook thans weer op het hoogtepunt, waarop het parlementarisme is gekomen, zooals van alle dingen, die het toppunt bere.ken, het einde, nabij is, zwak voelde spr., dat wij voor een machtige verandering staan in onze staatsinrichting. Bij bestudeering der historie v_ndt men er de voorbeelden van. Spr. wist niet, wat er zal komen. Wel wilde hij, dat het Nederlandsche volk het belang van het Parlement mz.et. Wat verrot is in z.ch kan geen stand houden en verrot :s ons parlement, wanneer het volk over de Tweede Kamer spreekt, als een „zwets- college". Spr. kwam dan tot de afstemming van het gezantschap. Zijn verbittering hierover is vee! grooler jegens de S D. A. P., dan tegenover de Christ. Hist. Deze laatsten immers voelden den rel.gieusen achter grond van het landsbelang van hel gezant schap: op dien achtergrond zagen zij den Paus. Wat ons aantrok in dat landsbelang, stiet hen' af. Hoe onjuist het overigens ook is n landsbelang te verwerpen, wij kunnen ons den angst van hen indenken voor dien achtergrond in 1 erband met de volksgunst. Anders echter staat het met de S. D. A. P ierwij] de taktiek hen moest zeggen: stem vóór met het oog op de toekomst: uiterste noodzaak; samengaan met de katholieken; terwijl voor hen geen religieusen achter grond bestond, maar zij eenvoudig voor dit landsbelang zouden stemmen, zij stemden tegen, en toonden zich aldus nog veel erger anti-pap,sten. Trouwens zij zijn tegen eiken godsdienst en dus noodwendig tegen den godsdienst der godsaienten, de Katholieke Kerk. M.nder dan ooit kan spr. nu met hen samengaan. We kunnen nu nog hopen, dat de wrakke stellage van het extra-parlementair kabinet het zoolang uithoudt, totdat de coalitie is hersteld. Wie een breeden kijk op de dingen heeft, wie God wil in het Staatsbestel, moet er kennen, dat er geen uitweg is dan de coalitie. Wij willen nog meer offers brengen ter wille van God in het Staatsbestel. En dit is het eenige behoud van een krachtig parle ment en van democratisch Nederland, wat de vrijzinnig-democraten en sociaal-demo craten ook mogen kletsen. Met een mooie peroratie besloot spr. zijn rede, die door een luid applaus gevolgd werd. De voorzitter £loot met een dankwoord aan den spreker de vergadering. Reeds was bekend dat mr. Zimmerman, v.iens werkzaamheden als vertegenwoordi ger van den Volkenbond in Oostenrijk met Juni a.s. zullen eindigen, ook daarna nog te Weenen zou blijven. Thans deelt de Ween- sche correspondent van het „Rott. N.-blad" mede, dat "men in« het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te Weenen meent te weten, dat mr. Zimmerman de opvolger zou worden van jhr. W. M. van Weede van Berencamp den Nedcrlandschen gezant, die in December is overleden. PEKING, 23 Maart. De legers van ge neraal Feng trekken snel terug voor de ver- eenigde legers van Tsang-tsó-lin en Woe- Pei-Foe, De voorhoede van hei leger van Li-tsjing-hoe heeft Tientsin bezet. De hoofdmacht van Feng trekt naar Peking terug. -Verscheidene leden der regeering zijn uit Peking gevlucht De militaire gouverneur en de staf zijn uit Tientsin vertrokken. CHlëTI, 23 Maart. Gister zijn in het Matteotti-proces belangrijke vorderingen gemaakt. De procureur-generaal heeft zijn requisitoir gehouden, waarin hij de veroor deeling van de beklaagden vroeg.'Zijn rede duurde 4 uur. In ziin requisitoir wees hij er op, dat deze zaak een politieke achtergrond heeft. De daad kan daarmede echter niet gemotiveerd worden. Komende tot het be wijs, bracht hij een nieuw feit naar voren N.l. het bestaan van een geschreven beken tenis van Puntato die aanvankelijk mede verdacht werd, doch voor het proces in vrijheid werd gesteld. De procureur-gene- "aal nam aan dat zijn mededeelingen juist zijn. Hij kan niet aannemen dat Matteotti een natuurlijken dood is gestorven, zooals de beklaagden het willen doen voorkomen. Het is mogelijk dat hij niet is vermoord, volgens een vooraf bestaand plan, doch ze ker is. dat hij is overleden aan de wonden die hem zijn toegebracht. Verworpen wer den ook de alibibewiizen. Hij vroeg de col lectieve individueele verantwoordelijk heid van alie 4 beklaagden en schuldigver klaring van moord zonder voorbedachten rade. Daarna was het woord aan de verde digers. LONDEN, 23 Maart. Medegedeeld wordt dat prins Arthur van Connaught, ko ning George zal vertegenwoordigen bij de ter aardebestelling van 'de Koningin-Moeder van Denemarken, een tante van koning George. - Naar Belga uit Genève meldt zouden er onderhandelingen gaande zijn over den aan koop van het groote kasteel Trevano, op een afstand van een kwartier van Lugano. De ex-keizer zou daar willen gaan wonen, als de mogendheden hem vergunning ge ven, uit Doorn te vertrekken om zich in ^Zwitserland te vestigen ZEVENAAR, 23 Maart. Vannacht heeft het in Gelderland geweldig gevroren. Vroeg uitgeloopen boomen zijn deels vernield en een dikke ijzellaag bedekt de landerijen. MIDDELHARNIS, 23 Maart. Gisteravond 11 uur brak brand uit in de landbouwstal- iing van den heer Vroeg in de Wei. De stel ling brandde geheel uit. Oorzaak onbekend. De paarden werden gered, doch 17 stuks hoornvee kwamen in de vlammen om. Assu rantie dekt voor een klein deel de schade. WEENEN, 23 Maart. Sinds gisteravond sneeuwt het in Weenen. Tot geneesheer-directeur van het zieken huis „St. Joannes de Deo" is benoemd dr. J. M. A. van Schuylenburgh. De zetel van Bloembollencultuur. Een nieuw voorstel van verschillende raads fracties. Een treffen met de rebellen in Atjeh. Verlaging van 't Marine-crediet voorge steld. Het Kamerlid J, H. Schaper wordt genoemd als opvolger van Mr. J. Limburg in 't college van Gedep. Staten van Zuid-Holland. Onze oud-landgenoot Willem Kes te Ko. blenz gehuldigd. Het vliegverkeer Nederland-lndië Rapport der vlootcommissie. De zaak Muijlwijk-Busch voor het Am- sterdamsche Hof. Mr. A. R. Zimmerman gezant te Weenen? Sneeuw te Weenen. Groote ontstemming in Frankrijk over het rapport van Houghton aan president Coo- lidge. Protest van de leden der Russische Kei zerlijke familie inzake den verkoop dei kroonjuweelen voor rekening der Sovjet- regeerhig. Het requisitoir van den procureur-gene raal inzake het proces-Matteotti. De proeistemming voor opheffing oi wij ziging van het drankverbod, uitgeschreven door de Amerikaansche bladen, heeft een vijfvoudige meerderheid opgeleverd. Het nationale leger heelt Tientsin ont ruimd. Zie verdei ook Laatste Nieuws. BüTometerstand 9 uur v.m.: 768 Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgeo worden opgestoken om 6.47. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 23 Maart. Hoogste Barometerstand 773.0 m.M. te Thorshavn Laagste Barometerstand 744.6 m.M- te Ingoe. Verwachting ven den avond van 23 tot den avond van 24 Maart: Matige tot krachtigen, oostelijke tol noordoostelijken wind licht tot halfbewolkt. waarschijnlijk droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, overdag iets minder guur. BODEGRAVEN. 23 Maart. Gisterenmor gen had hier een ernstig ongeval plaats. Van de tilbury waarin de landbouwer O. en zijn vrouw gezeten waren, liep plotseling een wiel af waardoor dit voertuig omsloeg. De heer O werd tegen den grond gesmakt en kwam in een sloot terecht. Zijn vrouw, die er beter afkwam schoot onmiddellijk toe en hield zijn hoofd boven water tot hulp kwam opdagen. Toen deze kwam bleek de man reeds overleden. Vermoedelijk was de val reeds de doodsoorzaak. PURMERENDER MARKTBERICHTT. Aanvoer 15 st. kL fabriekskaas 39.50, met merk 42: 4 stapels kl. boerenkaas met merk f 43 per 50 kilo De handel op de kaasmarkt was matig. Boter 596 kilo 2.052.15 per kilo. Runderen waaronder 165 vette 0.80 1.20 ,per kilo handel matig: 314 melk- en gelde 150450 per stuk handel matig; 7 stieren; 23 oaarden 100250 per stuk. ban" del stug; 19 vette kalveren 1.401.60 per kilo handel matig; 995 nuchtere kalveren ƒ10—36 per stuk, handel vlug; 365 vette varkens f 0.880.91 per kilo. handel vlug; zouters 0.860.89 per kilo: 74 magere var kens f 2450 per stuk handel stug; 170 biggen 2030 per stuk handel siug: 549 biggen 2030 per stuk; 549 schapen j 35 45 per stuk handel matig kipeieren f 5 5.75; eendeieren 5 per 100 stuks; 25 kis ten appelen f 5 per kist; piepkuikens 1.502.50 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling. Aangevoerd 107.000 eendeieren f 5.105.20; 67.000 kip- eieren f 5.206.30 per 100 stuks. GOUDA, 22 Maart. Coöp. Tuiniersveree- niging „Gouda en Omstreken". Spinazie 25—30; Dunsel 30—50; Witlof le srt. 2527; idem 2e soort 13 per 100 K.G. Selderie 2.2Ó per 100 bos. BODEGRAVEN, 23 Maart. Kaas. Aange voerd 120 partijen, 5420 stuks. Eerste kwa- litèit 40—45, tweede kwaliteit 3642, Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1