UÏTÈM Radio-omroep. FEUILLETON. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING. UIT HET AND— Schulze stierf zijn natuurlijken dood. Het proces Matteotti. De proef stemming over het drankverbod. De burgeroorlog in China. KUNST EN KENNIS. Stijn Strcuvels. Willem Kes. Canisius-monument. Johan Soutendijk. f KERK EN SCHOOL. Mgr. Th. van Rosmalen. Groote ontstemming in Frankrijk over het rapport van Houghton over den toestand in Europa. Heftige tooneeien in de Nationale Vergadering bij de debatten over de valsche munterszaak. De leden der Russische keizerlijke familie protesteeren bij de regeeringen van verschillende landen (ook Nederland) tegen den verkoop der kroonjuweelen voor rekening der Sowjetregeering. Onder de Radio-berichten: De Fransche ministerraad keurt het finan- cleeie ontwerp van Péret goed. De Sowjetregeering wordt namens den Voikenbondsraad uitgenoodigd tot de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie. De proefstemming door de Amerikaansche bladen gehouden inzake opheffing of wijziging van het drankverbod heeft een vijfvoudige meerderheid opgeleverd. Tientsin is door de troepen van het Nationale leger ontzet. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Rusland en det Volkenbond. Het financiëele ontwerp van Péret. Een verklaring van Briand over het rapport van Houghton. Het debat over Genève in den Duitschen Rijksdag. De valschemuntersaffaire. Daar ging hij een herberg binnen, om zijn krachten te versterken. Maar hij wachtte flch er wel voor, om de bloedhonden ook maai het minste te eten te geven, om hen des te gretiger te maken, hunprooi te ont dekken. Gemakkelijk strekte hij zich uit om he' einde van het onweer af te wachten. „Ik moet haar toch vinden, het moge kosten wat het wil," zoo dacht hij vol woede De herbergier en de boeren, die zich in de herberg bevonden, zagen hem nieuwsgie rig aan. Mijnheer Conrad was overal in den om trek bekend als de bonte hond. De verwondering, die op het gelaat van al de b'ave lieden te lezen stond, was on beschrijfelijk. Wat zou die mijnheer Conrad hier tt paard en met twee bloedhonden, toch te doen hebben^ Tegen vier uur in den namiddag begor de storm te bedaren. De zon brak door de wolken en ook de regen hield langzamerhand op. De hemel was weer helde' blauw. Conrad wierp den herbergier, die hem mei dankbetuigingen en zegewenschen over- telpte, een geldstuk toe. En toen stond hij op en vervolgde zijne jacht. De regen had alle sporen uitgewischt. De volle maan steeg op aan den helderer kernei. Het geheele woud was nu verlicht Opeens begon een der jachthonden te bt ommen, en de oo-en te spitsen. Hij snelde vooruit. De andere hond volgde hem, en beider verdwenen in het bosch. Maar het duurde niet lang, oi beider kwamen weer te voorschijn. Een langdurig geblaf volgde. „Zij hebben het spoor weer teruggevon den," dacht Conrad bij zichzelven. „Nu zal k mijn doel spoedig hebbeq bereikt." Na een omweg te hebben gemaakt, gingen de honden wee* in de richting, die Conrad eerst had gevolgd. Van tijd tot tijd lietert zij weer een luid geblaf hooren. Maar Zorka want het was hier inder daad haar spoor, dat zij volgden had den geheelen nacht doorgeloopen Met bovenrrenschelijke inspanning had zij den langen weg afgelegd. Nu waren de honden haar al veel nader gekomen. .Opeens uitte Conrad een k-eet, cene vcrwensching. De beide honden waren blijven staan voor een van die kleine rivier, ties die het hertogdom Posen in alle rich lingen doorkruisen. Door het onweer was dat riviertje in een b eed water veranderd, en het was nu moei- ti'k, den stroom over te steken. De honden liepen langs den oever heen en weer. Het was waarschijnlijk, dat Zorka toen zc bemerkt had, te worden achtervolgd door hel water was gegaan, om haar spoo- ie doen ophouden. En welke richting zóu ze hebben gevolgd na den st oom te zijn overgestoken? Dat zouden de honden alleen kunnen uit wijzen. Conrad wist. dat zich op niet al te g*ooten afstand een brug bevond. Hij ging over die brug heen. En toen liep hij beurtelings stroomop waarts en stroomafwaarts. Weldra smaakte hij het genoegen, dat eer der hondeh weer een luid geblaf liet hoo ren. Weer bad hij het spoor gevonden! Zij gingen door een gedeelte van het bosch waar de boomen nog kort geleder waren afgekapt. De volle maan wierp haar licht over cenige open plekken, waar groote hooper takkebosschen en ander hout waren opge riapeld. Ook rag men hier en daar hutten, die aar Je houthakkers toebehr,o en' Luid blaffend liepen beide honden voor uit Opeens richtte Conrad zich op in zijne stijgbeugels. Hij kon een kreet niet onder drukken. Ja. hij meende inderdaad in de verte eer, vluchtende schaduw te hebben gezienl En met groote snelheid verdween dit schaduw achter een stapel hout. De honden verdubbelden hun ijver. Van tijd tot tiid Helen zij een woest ge huil hoo en. alsof zij ongeduldig waren, hun slachtoffer te verscheuren. Hoewel het paard van Conrad door he! rneffen terrein telkens struikelde, versnel le hij toch zijn vaart. Opeens barstte hij in een woest gelach uit. Beide honden waren blijven staan vóór ien ingang van een van die hutten der hout hakkers. Zij blaften nog luider. Zorka moest zich dus in die hut bevin den! Conrad sprong van zijn paard af, dat hij aan een boom vastbond. Toen bond hij ook beide bloedhonden aan een boom vast. Hij haalde zi;ne revolver te voorschijn, er ivertuigde zich ervan, dat die behoorlijk feladen was. „Die Zigeunerin zal nu niet gemakke'ijt rijn," zoo dacht hij bij richzelven. „De doo'' van Mirko, en de ve volging zullen haar to' ^et uite*ste hebben verbitterd. Men kar nooit weten...." schoot; de eenige reden voor deze daad is, ces had belast. Daarna reed bij naar een op 24 mijl verder gelegen boerderij, waar hij ien boer, diens vrouw en haar zuster dood schoot; de eenige eden voor deze daad is, naar men aanneemt, dat de boer verschei dene jaren geleden tegen Goins getuigd had in een zaak wegens paardendiefstaL De po litie was Goins intusschen gevolgd en toen ">oins opnieuw op weg was, werd hij door e politie ingehaald. Goins schoot zich toen en kogel door het hoofd. Zijn auto stortte van den weg af in een ravijn. in verbinding te hebben gebracht. Teleki had daarop geantwoord, dat hij Gerö al leen aan Windisch-Gratz had voorgesteld, opdat deze den prins van zijn valsche mun- te-splannen zou afbrengen Dit heette in 1922 te zijn gebeurd. Gerö heeft thans ver klaard, dat hij door graaf Teleki eerst in 1923 aan Windisch-Gratz is voorgesteld en dat er nimmer sprake van geweest is, dat hij Windisch-Gratz voor de uitvoering van zijn plannen zou waarschuwen. Gisterenmiddag had de obductie plaats van het lijk van Schulze, waarbij bleek, dat hij zijn natuurlijken dood is gestorven. De gisteren gehouden zitting van het pro- ces-Matteotti was gewijd aan het requisi toir van den procureur-gene-aal. Hij hand haafde de beschuldiging van deelneming aan den moord van alle beklaagden, toonde :ian, dat de alibi's onhoudbaar waren en bestreed de politieke redenen van den aan val en de provocatie, doch elimineerde het voornemen om te dooden. Hij besloot met aan de rechters te verzoken te hande len volgens de rechtvaardigheid en.de wet in het belang van den goeden naam van Italië. Uit New York wordt gemeld, dat 314 millioen personen hebben deelgenomen aan de door de Amerikaansche bladen uitge schreven proefstemming over het alcohol vraagstuk. Met een meerde-heid van 5 te gen 1 heeft het publiek zich daarbij uit gesproken voor algeheele vrijheid of al thans voor toelating van den verkoop van wijn en bier. Tengevolge van dit resultaat heeft het congres thans voor het eerst sedert het al- coholve-bod zes jaar geleden werd ingesteld besloten, het vraagstuk opnieuw in over weging te nemen. De vertegenwoordigers der voor- en tegenstanders van het verbod zullen thans door de bevoegde commissie uit den Senaat worden gehoord. De meer derheid van deze commissie is voor hel verbod, doch vele leden zijn dit uitslui tend, omdat de kiezers dit wenschen en mei verwacht, dat de meerderheid in de com missie zal „omgaan", nu de groote meerder heid van het publiek zich tegen het verbot in zijn huldigen vorm heeft uitgesproken De tegenstanders hopen, dat de wet binnen een of twee jaar zal worden gewijzigd. Het Nationale leger is van Lan Hsien, ten O. van Tientsin uit op den terugtocht. Hel trekt door Tientsin op weg naar Peking terwijl de troepen van Tsjang Tso Lin var. het Oosten en het Zuiden uit op Tientsin aanrukken. Men zegt, dat het Nationale le ger waarschijnlijk Tientsin zonder strijd zal ontruimen, maar het is mogelijk, dat he! zich bij Peking concentreert. Engelsche en Amerikaansche troepen bewaken de bui tenlandsche concessies te Tientsin. Een nader bericht uit Tientsin meldt, dal ie troepen van Kwo Min Tsjoen gistermor gen Tientsin ontruimd hebben. Aanhangers van generaal Li Tsjing Lin, die zich verbo-gen hadden in de buiten- landsche concessies, namen wapens en be zetten de stad in afwachting der komst van de troepen van Li Tsjing Lin. De Msb. verneemt, dat op initiatief van -ej. Belpaire de Kon Vlaamsche Akademie Stijn Streuvels heeft voorgesteld voor den nobelprijs voor letterkunde. In den Koblenzer General-Anzeiger komt een uitvoerig verslag voor van het leest, dat in het Musik-lnstituut te Koblenz is ge vierd ter huldiging van Willem Kes, naai aanleiding van zijn zeventigsten verjaardag. Nadat onze landgenoot een concert had geleid, waarbij het publiek hem met geest drift had gehuldigd, vereenigden zich in een der zalen van het Musik-lnstituut een drie honderd gasten, waaronder het gemeentebe stuur, een vertegenwoordiger der regeering, "'e leden der koorvereeniging enz. WOENSDAG 24 MAART. Hilversum, 1050 M. 12 en 7.30 Politie- ber. 56.30 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest o. L v. Fr. Lupgens. 6.307.30 Duitsche les door den heer Edgar Griin. 7.45 en 10 uur. Pers- ber. 8.10 N. C» R. V.-radio-Omroep. Programma v. d. Nederl. Christ Reisver. 1. Opening. 2. Inleidend woord. 3. Muziek: van het trio Steinz uit Hilversum, Piet Steinz, viool; Kees Steinz, cello; J. Bon- da, piano. Trio XII, Haydn (Ie ged.) 4. 4. Rede van den heer Drs. A. v. Derscn, uit Groningen, voorz. der N. C. R. V. On derwerp: God heeft de wereld door on zichtbare clavieren betrocken als een luyt met al zijn toebehoor." 5. Zang van Mej. Tine Mulder uit Bussum, sopraan, a. Ons lied, Ard v. Tetterode; b. 't Liedcke van den schilder, Em, Huliebroek; c. Van 't mazeurken, Em. Huliebroek. 6. Muziek van het trio Steinz. Allegro uit rio 1 op. 1, Beethoven. 7. Declamatie van Mevr. Secreve-van Emmichhoven, uit Den Haag. a. Het Wilhelmus; b. Het Schrijverken van Guido Gezelle; c. Een oud liedeken. Gevolgd door optreden van een jodel-trio 8. Toelichting van „Ons reisplan voor 1926", door den heer W. F. M. Linde boom uit Amsterdam. 9. Allegro con brio uit trio 111 op. 1, Beethoven, door trio Steinz; 10. Zang van Mej. Tine Mulder, a. 't Kuipertje, Reekers; b. 't Speldenwer- kerslied. Huliebroek; c. Heer Jesus heeft een hofken; 11. Slotwoord van der Wel- eerw. heer Ds. L. J. v. Leeuwen, NederL Herv Pred. te Hilversum; 12. Sluiting. Daventry, 1600 M. 11.20—1.20 Concert door het radiokwartet en solisten (mez zo-sopraan, bariton, piana, humorist). 1.202.20 Tijdsein, orkestmuziek. 3.35 Schooilezing: Heroes of fiction-Kiplings Kim 4.20 Tijdsein, causerie: Out of doors, 4.35 Orgelconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.14 Tuinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Life in the old monasteries-Arts and crafts, the farmery. 7.45 Pianopreludes van Chopin. 8 uur Lezing: On making mistakes. 8-20 Kamermuziek door de Aeolian players, viool, viola, fluit, piano. Klassieke en mo derne muziek. 9.20 „The old Wi low- piate", muz. schets van Wilford. Orkest en solisten 10 20 Tijdsein," weerber. nieuws. Lezing: The romance of words and Dr. Johnson. 10.5011.20. Piano- duetten. 11.2012.20 Dansmuziek van Café de Paris. Parijs „Radio Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris, piano viooi, cella. 2.05 Nieuws. 5.05 Concert. 8.50 10.20 Orkestconcert. Auto-, luchtvaart en sportkroniek. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50 Wer ken van A. Kerr. 8.50 Vroolijke mu ziek door de kapel. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.20 Fragmenten van Sapho, muziekdrama van Massenet. 10.20 Nieuws. Miinster, 410 M. 12.351.50 Concert. Kindermuziek en -vertellingen. 3.50 5.20 Declamaties. 5.206.20 Twee no vellen van Ludw. Bate. 6.40 Lezing: Auslandsdeutschtum. 7.20 „Matthaus- Passion", van Bach. De zaal was feestelijk versierd pi tegen een 'er wanden hingen de reusachtige lauwer kransen, waarmede Kes op zijn zeventigsten verjaardag was gehuldigd; o.a. een pracht- krans met de Dordtsche kleuren. Een gemeenschappelijken zang. speciaal oor deze gelegenheid gedicht, ontving Kes zn zijn vrouw, toen zij de feestzaal betraden en aan toasten heeft het daarna niet ont broken Kes heeft deze met een geestige rede be antwoord, dank zeggend aan allen, die met hem gedurende 20 jaar medegewerkt hébben >m het muziekleven te Koblenz tot hooger bloei te brengen. Den Oberbürgemeister o.a. huldigde hij, omdat deze het bijna had klaar- 'espeeld van een vrijen Hollandschen m-usi ns een stedelijk muziekdirecteur of Prui- dsch ambtenaar te maken. Aan hef slot van bet feestmaal heeft een 'er dames koorleden een berijmd verhaal 'egeven van de twintig jaren, die Willem Ces te Koblenz heelt gewerkt, waarna vier 'ames, gekleed in oud-Hollandsch costuum, „•en klompendans uitvoerden. In het St. Jozefshol te Nijmegen is de ten toonstelling geopend van de ingezonden ontwerpen voor het Canisiusmonument, .•aarvan dat van Toon Dupuis door de jury s goedgekeurd. Het is een tentoonstelling van veertig ent- werpen, welke veel belangstelling trekken. Voor een goed deel is de entree laag ge- iteld. Te Nijmegen is, volgens het „Hbld.". over leden de baszanger, de heer Johan C. L. 'soutendijk. Hij had zich reeds lang uil het openbare leven teruggetrokken, doch leeft ongetwijfeld nog in veler herinnering als mu zikaal zanger en uitnemend paedagoog. Mgr. Th. van Roosmalen is Maandag te Tome aangekomen en heeft in het kloosleé St. Alfonsus van de Paters Redemptoristen zijn intrek genomen. De toestand in de Engelsche mijnindustrie. Cook, de leider der mijnwerkers, zeide een te Birmingham uitgesproken rede: Wij hebben in de ontwikkeling der samen leving een stadium bereikt, waarin wij slechts datgene krijgen, dat wij sterk ge noeg zijn te nemen. Een wapenstilstand met het kapitalisme is wapenstilstand met den dood. De mijnwerkers waren door de ge meenschap nooit behoorlijk behandeld. Wij zijn behandeld als honden, beleedigd en misbruikt. Wij wenschen vrede, doch wen schen tevens, dat de mijnindustrie wordt ontnomen aan de handen van degenen, die ze hebben geruïneerd. Het rapport van Houghton. Naar aanleiding van den diepen indruk, welke het rapport van den Amerikaan- schen gezant te Londen, Houghton, over Europa aan president Coolidge, hetwelk laster ten opzichte van Frankrijk bevatte, heeft gewekt, is men hier te Parijs in of- ficieele kringen van oordeel dat de door het departement van buitenlandsche zaken te Washington geubliceerde tegenspraak onvoldoende is. Men bespreekt de raad zaamheid om te dier zake in New York of Londen een officieuse, zoo niet officieeie repliek te publiceeren, waarin zou wo'den herinerd aan de vredelievende actie, welke de Fransche regeering sedert twee jaar voert en waarin de juiste feiten zouden worden geplaatst tegenover de kwaadwillige beweringen met betrekking tot het Proto col van Genève en de overeenkomsten van Locarno. De nationalistische pers beklaagt zich over de kwade trouw en de ondankbaar heid jegens Frankrijk, welke de Ameri kaansche politieke kringen, en zelfs een goed deel der Engelsche openbare mecning aan den dag leggen. Toch erkennen radi cale organen als de „Quotidicn", dat de Ruhrbezetting voldoende het wantrouwen onder de geallieerde en'geassocieerden te gen de Fransche republiek verklaart. Het blad voegt er echter aan toe dat al wordt de geprikkeldheid der geallieerden geduren de Poincaré's bewind door de noodlottige dwalingen van Poincaré verklaard, Frank rijk het vertrouwen verdiende te herwin nen sedert Herriot, Painlevé en Briand de pacifistische beweging in Europa hebben hersteld. De „Times" is van meening dat het rap port van Houghton overdreven is en dat er nog veel zou moeten gebeuren vooraleer de tegenwoordige toestand van Europa even onrustbarend zou zijn als Houghton hem voorstelt Het blad merkt op dat Houghton heeft vergeten, dat de Fransche politiek is gebaseerd op het reëele verlan gen naar vrede en dat Frankrijk bovenal een afschuw heeft van den oorlog. De uit Washington komende berichten komen hierin overeen, dat men zich uit het sterke voorpostengevecht, dat door de open baarmaking van Houghton pessimistisch rap port over Europa is uitgelokt, officieel wensebt terug te trekken. Verklaard worc't dat de publicatie van het rapport niet offi cieel was. Naar de „Times"' uit Washington ver neemt, heeft de zaak zich als volgt toegedra gen. Aan de correspondenten der bladen werd op het Witte Huis bet rapport bekend gemaakt met het verzoek, de bron niet tt noemen hetgeen de correspondenten toch hebben gedaan. Coolidge is nog niet te Washington teruggekeerd en tol zijn terug komst is het niet waarschijnlijk dat nog ver der officieel een poging zal worden gedaan, olie op de rumoerige golven te gieten. Tn ieder geval staat vast. dat Hougton het ver trouwen van den president in buienlandsche zaken geniet en dat zijn meetiing over de ontwikkeling van en de tendenzen in Europa door Coolidge als beslissend voor zijn po litiek gehouden wordt. Aangenomen kan worden, zegt de correspondent van het blad verder, dat Coolidge door de gronden, die tegen eet» vermindering van bewapeningen voor onbepaaiden tijd pleiten, ontmoedigd zal worden om te'dezer zake verdere stap pen te doen. Malvy hersteld Het ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede. dat de toestand van den minis ter den beer Malvy, die tijdens de Kamer zitting er vorige week in zwijm viel, verbe terd is. zoodat hij gisteren aan den minis terraad kon deelnemen. Een relletje te Metz Ofschoon de prefect een betooging van seoorweglieden van het Elzas-Lotharin('sche net had verboden, poogden eenige betoogers een stoet te vormen, die op een barrière van troepen stuitte. De betoogers wierpen met steen en, waarbij een huzaar en 'n gendarme werd gewond. Er hadden verschillende arre staties plaats. De aanvallen op Varenne. Varenne, de gouverneur-generaal van In- do-China beantwoordt de beschuldigingen, dat hij het separatisme onder de inlanders zou begunstigen. Hij beweert dat hij in zijn redevoeringen steeds den nadruk heeft ge legd op de onverbreekbare banden tusschen Irdo-China en de Fransche hoofdstad. Hij beschuldigt op zijn beurt bepaalde koloniale kringen te trachten zich van hem te ontdoen omdat hij weigert steun te verleenen aan plannen tot het oprichten van hazardspelen in Indo-China. De valsche man tersaffaire. In de Hongaarsche Nat Vergadering heb ben weer eens roerige tooneeien plaats ge had. De honvedminister, graaf Czaky, nam ge heel onverwachts het woord, jm zich te ver dedigen tegen de tot hem gerichte verwijten in verband met de overhaaste afdoening van een verzoek van kolonel Jankovisch den in Den Haag veroordeelden valschen mun ter, die een zwager is van Czaky en pen sioen en rehabili!atie. Czaky betoogde, dat de afdoening dezer aangelegenheid op volkomen regelmatige wijze bad plaats gehad. De oppositie be weerde evenwel onder groot lawaai, dat deze verklaring in strijd was met de feilen, daar de kwestie binnen 24 uur was afge daan en er eerst den volgenden dag een schriftelijk rapport van was opgemaakt. In zijn antwoord wond Czaky zich gewel dig op en hij liet zich verleiden tot het ge bruiken van allerlei scherpe uitdrukkingen aan het adres van de oppositie. Men riep hem daarop toe: „Een dergelijke taal kunt ge tegenover uw recruten gebruiken, maar hiet niet. Ge moest u schamen te spreken over een aangelegenheid, die uw eigen zwager betreft Het lawaai werd steeds grooter en de toon van Czaky steeds grover, zoodat de vcorzitter hem moest verzoeken zich van meer parlementaire uitdrukkingen te bedienen. Daarop pakte de minister zijn stukken bij een verliet de zaal nadat Mj nog bad ge roepen: „Wie mij met gelooft, zal ik ter verantwoording roepen." De leden der oppositie riepen hem na: „De groeten aan uw zwager!" Het debat ovei de vervalschingszaak zal volgens een bericht aan de „Frankf. Z." uiterlijk Dinsdag worsen beëindigd met een stemming over het rapport der parlemen taire commissie van onderzoek. De vrije zone te SalonifcL Volgens den diplomatieken correspondent van de „Daily Tel." zouden de Grieksch- Zuidslavische onderhandelingen inzake het gebruik en beheer van den spoorweg van Saloniki tot de Zuide'avische grens zoover gevorderd zijn. da' binnenkort het sluiten van een overeenkomst verwacht worden. De vrije zone van Zuid-Slavië in de haven van Saloniki zou onder controle komen an een commissie van twee leden, n 1. een Zuid- Slaviër cn een Griek, terwijl het voorzit'er- schap bekleed zou worden door een onder daan van een derde natie, lid van den Vol kenbond, De ontwikkeling van het Bolsjewisme. Naar de „New York Herald" uit Mos kou verneemt, heeft Zinov'ew in een rede verklaard, dat de Ve-eenigde Staten den :enigen hinderpaal vormen voor de ontw'k- ':eling van het Bolsjewisme, en dat hij ?an de afgevaardigden der Communistische In ternationale opdracht beeft gegeven al hun krachten te concentreeren op de propagan da in de Ver. Staten. De verkoop der Russische kroonjuweelen. De „New York Herald" meldts 'De leden van de Russische keizerlijke familie h"b- ben een protest ingediend bij de regeerin- *en van de Vereen. Staten, Groot Britan- aië, Nederland en Frankrijk tegen der eventueelen verkoop van k-oonjuweele' voor rekening van de Sovjet-regeering. Emigratie naar Britsch-Guya"a Na onderhandelingen, die vijl jaren heb ben geduurd, over de emigratie van In diërs naa- Britsch-Guyana, heeft de Wet gevende Vergadering haar goedkeuring ge hecht aan een resM-riie. welke de emigra tie toelaat raa vijfhonderd gezinnen met n totaal aantal zielen, dat de 1500 niet te bo ven gaat De toestand te Kanten. Troepen politic omsingelden het hoofd kwartier der stakers in het Oostelijk deel der stad, naar het schijnt om de boeken te onderzoeken. Het Chineesche Kabinet. Uit Peking wordt gemeld, dal de presi dent van de Chineesche regeering het ont slag van het Kabinet niet aanvaard heeft De ministers hebben opdracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar de inci denten te Peking. DE „GASAANVAL"' IN DE RUE CLIGNANCOURT. Het feit, dattwee vrouwen, die weiger den haar huis in de Rue Clignancourt te verlaten, door de politie met bedwelmende gassen er uit verdreven zijn, heeft te Parijs groote vrontwaardiging gewekt en tot een debat in den gemeenteraad aanleiding gege ven. Op verzoek van den heer Louis Sellie, die den prefect v. p->Htie Morain, wilde interpel leteeren, verscheen deze in de vergadering. De interpellan' vroeg hem welke sancties er zullen worden getroffen tegenover den com missaris van politie in het district, die op eigen houtje to' den „gasaanval" besloten had. Dit was te erger omdat de vrouwen geen ander huis hadden en in beroep tegen het vonnis der huurcommissie waren gegaan. De prefect van politie heeft den commis saris openlijk gedesavoueerd, die, naar hij zeide, een niet te verontschuldigen fout heeft begaan door zich n'et eerst me' de hoogere politie-autoriteiten in verbinding te stellen. Tegen hem zal een sancjie worden getrof fen, welke het gehee'c corps tot voorbeeld strekken moet KONINGIN ELISABETH. Met groote geestdrift is koningin Elisa beth gisteren in Rijssel ontvangen, waarheen zij was getogen om tot doctor honoris causa der universiteit aldaar te worden benoemd. Zij werd door den Franscben minister van onderwijs, Lamoureux, toegesproken, die herinnerde aan den sanitairen arbejd door haar lijden» den oorlog verricht. Na afloop der plechtigheid bracht de ko ningin een bezoek aan het Pasteur Instituut. EEN D.-NATIONAAL OVER 'S KEIZERS VLUCHT. Men herinnert zich hoe onlangs de nieuwe dem. rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Külz in den Rijksdag ronduit zijn mee ning heeft gezegd over het gedrag van den vroegeren keizer, toen deze naar Nederland uitweek, hetgeen dm doodsteek had gege ven aan de monarchistische gevoelens van den heer Külz. D.-nationalen en völkischen waren natuurlijk' hoogst verontwaardigd over deze ministeriëele driestheid Tegenover deze^ verontwaardiging over de critiek van dr. Külz op keizer en nonarchie publiceert het „Berl. Tag." ni' een bnef, door den D.-nationalen afgevaardigde dr Steininger op 29 Nov. '18 in de ,.Tag" geschreven over de vlucht van den keizer. De heer Steininger verklaarde daarin, dat geen woord van cri tiek voor dit verdwijnen van den keizer scherp genoeg is 's keizers optreden wordt onmanlijk genoemd en niet zooals een vorst en soldaat betaamt, terwijl daardoor aan de monarchie en de monarchistische gedachte de doodsteek gegeven kon worden De hevig ste politieke tegenstander zou de monarchie moeilijk erger hebben kunnen schaden Wie een traditie van vijf eeuwen vol trotsche herinneringen en overwinnin'en te vertegen woordigen heeft, begaat, aldus dr. Steinin ger, met een dergelijke houding een onver zoenlijke misdaad tegen dynastie en volk. EEN VFRDUISTFRING VAN DIAMANTEN. De bladen melden, dat de heer Osias Gol- dei.berg, een in Parijsche diamantenkringen zrer bekende figuur, voortvluchtig is. Tal van juweliers hadden Goldenberg, een Roe meen van afkomst, groote partijen juweelen 6loevetrouwd, tot een totale waarde van on geveer 1,200.000 francs. Het heette, dat Goldenberg, wiens zaken den laatsten tijd niet voorspoedig gingen, voor enkele dagen naar Antwerpen was ver trokken, doch hij is niet teruggekeerd, zoo dat de benadeelden een klacht hebben inge diend. x Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de zoon van Goldenberg is gearresteerd, be schuldigd de medeplichtige zijns vaders te zijn. LIJFRENTE VOOR MOORDENAARS, Bij decreet van 14 Maart, den verjaardag van de vermoording van Tsaar Alexander If, heelt de Raad van Volkscommissarissen besloten ieder nog in leven ziinden deelne mer aan den moord een lijfrente toe te ken nen van 255 roehei per maand (een hoog leeraar hééft ongeveer een derde van dit bedrae aan salaris). Volgens een teleg*am uit Reval maken thans dc moordenaars van Tsaar Nicolaas aanspraak op een dergelijke waardeering van hun verdiensten voor het communisme. WEGENS SPIONNAGE VEROORDEELD. Dezer dagen maakten wij melding van Je gevangenneming en opsluiting van den 23- jarigen Engelschen luitenant J. R. Macna- mara in Tunis, die zich onvoorzichtig had uilgelaten over Abdel Kri.u en het bestuur van de Franschen in Syrië. Thans wordt uit Ousse in Tunis gemeld, dat de luitenant, in weerwil van een schitterend pleidooi van riin verdediger, tot twfee maanden gevange nisstraf en een boete van vijftien nond ster ling is veroordeeld, wegens spionnage en een noging om het Fransche gezag in Tunis te ondermijnen. EEN WAANZINNIGE. Te San Joaquin Valley, in California, heeft een zekere John Goins. een makelaar in lan derijen, Donderdag zijn vrouw en vijf andere personen doodgeschoten en daarna, om ar restatie door de politie te ontgaan, zelfmoord gepleegd. In woede ontstoken over het feil dat zijn vrouw een actie lot echtscheiding had ingeseld, reed hij in zijn automobiel naar een boerderij in de buurt van Stokton, waa hij zijn vrouw en haar zuster doodschoc Vervolgens reed hij naar Stockton zei waar bij de vrouw van den advocaat dood- Ter uitvoering van de besluiten, door den Raad genomen, heeft de secretaris generaal van den Volkenbond twee brie ven gezonden aan de sovjetregeering. In de eerste wordt er aan herinnerd, dat de Zwitsersche regeering opnieuw de verze kering heeft gegeven, dat de sovjetgedele geerden te Genève dezelfde behandeling, dezelfde immuniteit en voorrechten en de- I zelfde maatregelen van bescherming zouden genieten als de afgevaardigden van welke regeering ook. De Raad heeft deze maat regelen goedgekeurd en hoopt, dat onder deze omstandigheden de regeering van Mos kou vertegenwoordigers zal zenden Daar de voorbereicfende ontwapeningscommissie. In den tweeden brief wordt Rusland uit genoodigd de namen zijner deskundigen mee te deelen in de permanente raadgeven de commissie voor de kwesties van land-, zee- en luchtmacht benevens de namen zij ner vertegenwoordigers voor de industriee- le kwesties in de er aan toegevoegde ge mengde commissie. De minister van financiën Péret heeft in den gisterenmorgen gehouden ministerraad den financieelen toestand uiteengezet hij deed mededeeling van het ontwerp tot het verkrijgen van nieuwe inkomsten, dat hij voornemens is bij de Kamer in te die nen. De Raad keurde de voorstellen goed. De minister van arbeid bracht verslag uit over de resultaten der conferentie van Lon den inzake de ratificatie der conventie van Washington en wees op de overeenstem ming der mogendheden nopens de voor naamste moeilijkheden, die haar worden voorgelegd. Malvy, wiens gezondheidstoestand beter is, woonde de zitting van den Raad bij. Briand heeft tegenover persvertegenwoor. digers het volgende verklaard: „Ik hecht geen waarde aan het rapport van Houghton dat, naar ik geloof, tegengesproken za' worden. Bovendien hebben de gezanten het recht een rapport op te ste'len naar 't hun lijkt. Het rapport van Houghton zal de vriendschappelijke betrekk ngen tusschen Amerika en Frankrijk niet schaden. Het is zeer normaal, dat Houghton den Volkenbond becritiseert, waarvan Amer.ka immers geen lid is. De minister van buitenlandsche zaken Stresemann, heeft gisteren in den Rijksdag in groote trekken de ontwikkel ng tot dus ver van de Voikenbondsquaestie behande'd Sprekende over de politieke „waardeering van het resultaat van de Maartvergader ng van den Volkenbond, volgde hij bij zijn rede ongeveer den volgenden gedachtengang Het resultaat van de oniderhandeiin'ieii te Genève is in verschillende opzichten diep te betreuren. In Du tschlanch is de meen ng uitgesproken, dat wij bij den in Genève aangetroffen toestand hadden be- hooren te vertrekken. Wij moesten echte' denken aan de beteekenis van de schuld vraag in deze groote histor sche aangelegen heid en wij zouden door ons vertrek juist dengenen in de kaart hebben gespeeld, die een n euwe schuld bij Dultschland willen zoeken (Levendige toestemming van links en in het midden). De opvatting, dat wi; weg hadden moeten gaan, is een opvat ting, welke slechts hier beslaat en anders nergens ter wereld (luid applaus). Wannee' wii werke'ijk, zooals in verschillende Duit sche kringen is beweerd, voor het vijfde ra.' aan den wagen in Genève waren aangezien dan zou die heele strijd in den Volkenbond bee'emaal niet zijn ontstaan. Juist d e strijd immers toonde aan, dat het hier ging om een posit e van Duitschland in den Vo'ken- bond, die aan den anderen kant zeker nie! als een ontkenning van onze positie werd aangez en. Wij zijn correct en behoorlijk uit de conferentie te voorschijn gekomen. (Bijval). Nieuwe beschuldigingen aan het adres van Teleki. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de vroege-e technische leider van het karto- grafisch instituut, Gerö, den vroegeren mi nister-president graaf Paul Teleki ernstig beschuldigd heeft. Men herinnert zich, dat graaf Krolyi indertijd g aaf Teleki beschul digd heeft prins Windisch-Grrtz met Gerö Toen boog bij zich, om door den lagen ingang de hut binnen te gaan. Instinctmatig week hij terug. t Er heerschte een ondoordringbare duis ternis in die hut. „Zorkal" riep hij in de Duitsche taaL Geen antwoo-d. „Zorka, ik weet, dat gij hier in deze hut zijt. Gij moet mij volgen. Ik beloof u, dat ik u geen kwaad zai doen, maar gij moet mi, volgen, en naar uw meester teruggaan Komaan, Zorka, wees nu verstandig. Elk' tegenstand zou u toch niet baten. Gij zijl nu eenmaal gevangen. Kom, en volg mij." Geen antwoord. Men hoorde niets anders dan het gebrorr Ier honden. „Kom, Zorka," riep Conrad nog eens voor de derde maal. Weer bleef het stil. Conrad stak een lucifer aan. En toen zag hij bij diep zwakken schijn Zorka achter in een hoek van die hut neer gehurkt. Uitgeput van vermoeienis was ze daar neergevallen. „Zorkal" riep Con-ad haar nogmaals toe Wilt gij mij nu volgen?" „Neen. Nooit," antwoordde de Zigeunerin .Hij heeft Mirko gedood. Nooit zal ik naar hem teruffkeeren.' „Gii zult mij volgen. Zorka. uw meester vil het," zei Coprid nu op gebiedender toon. „Kij heeft mij bevolen, u op te sporen 1 en terug te brengen." „Neen. Nooit Levend zal ik deze hut niet vedaten." „Wilt gij niet gehoorzamen?" „Neen." „Ik zeg het u nogmaals voor de aller laatste maal, Zorka. En als gij nu niet ge hoorzaamt, dan dood ik u." Conrf'd hief dreigend zijn geladen revol ver omhoog. Maar toen gebeurde er iets, dat hij niet verwacht had. Hij voelde een slag op den arm. Zijn revolver viel op den grond. Conrad uitte een smarlkreet. Hij ontving nog meer slagen, op zijn hoofd, zijn schouders, zijn gelaat, overaL Hij builde van pijn en smeekte om genade maar de slagen, die met een stevigen stok werden toegebracht, hielden niet op. totdat Inj bewusteloos werd. Toen hij weer uit zijne bewusteloosheid ontwaakte, liet hij een klagend geluid hoo ren. Hij lag in de hut op den grond uitge strekt. De bleeke st-alen der maan drongen door den nauwen ingang der hut naar binnen. Neen, het was geen benauwenden droom, het was de werkeli kheid. Hij kon Van jiijn zijne ledematen bijna niet be wegen- Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6