|MEM6D^= v^l^fHELlWS Binneniandsch Nieuws. De begrooting van justitie. Rapport der Vloot-commissle. De Indische begrooting. Sera en Entstoffen. Verlaging van het Marine- crediet voorgesteld. De vacature-Limburg in het college van Ged. St. van Zuid-H olland. VERKEER EN POSTERIJEN. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. De electrische naar Rotterdam. LUCHTVERKEER. Het vliegverkeer Nederl.-Indië. UIT ONZE OOST. Clandestiene import van bedwelmende middelen. Treffen met de rebellen in Atjeh. Katholieke films voor Indië. Zedenmisdryf. De koude nachten. Brutaal staaltje van treinroof. Zeven jaar lang geen boek gehouden. Ongelukkig terechtgekomen. Bewusteloos in bed gevonden. De moord te Culemborg in 1923. Brand te Koedijk. Een ruitensnijder. Het vergaan van de Apis RECHTZAKEN. De zaak MuylwijkBusch. MARKTNIEUWS. V Aan de thans verschenen Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstuk derjustitie, ontleenen het volgent e Nas.mlooze Vennootschappen [en Ad ministratieve Rechtspraaü. De minister verklaart zich bereid mede te werken aan verdere behandeling van het wetsontwerp op de Naamlooze Vennoot schappen. Intusschen dient z.i. te worden overwogen, in hoeverre ter zake van het ge wijzigd ontwerp van wet gemaakte opmerkin gen moeten leiden tot eenige wijziging van het ontwerp. De minister stelt zich voor dien aangaande in overleg te treden met de com- m.ssie van voorbereiding. U eraard zal de minister zich ook reken schap geven van de vraag, hoe ten aanzien van de aanhangige wetsontwerpen, betref fende de administratieve rechtspraak zal zijn te handelen. Of het niet de voorkeur verdient een ontwikkeling in de richting van partieele regelingen te bevorderen, zal daarbij natuur lijk moeten worden overwogen. Ook het arrest van den Hoogen Raad van 20 Novem ber 1924 (W. 11293 zal daarbij in beschou wing zijn te nemen.) Ook het tegenwoordige kabinet stelt zich voor te overwegen of de aangelegenheid van de regeling van den rechtstoestand der amb tenaren, zij het dan door indiening van een nieuw of gewijzigd ontwerp, eenigen voort gang zou kunnen hebben. Een kostenraming van het aanhangige ontwerp is bij benadering niet te geven. De minister zal onderzoeken, op welke wijze, met gebruikmaking zooveel mogelijk van het aanwezige personeel en materieel, de invoering der Psychopathenwetten mogelijk Zou zijn. De aangekondigde wettelijke regeling van de Collectieve Arbeidsovereenkomst omvat in elk geval de privaatrechtelijke regeling. Een ontwerp voor een zoodanige regeling is in een gevorderd stadium van voorbereiding. Positie handelsreizigers. Ten aanzien van de regeling van de positie van den handelsreiziger heeft de Staatscom- missie-I.imburg een voorstel gedaan, waar voor de minister spoedig gelegenheid hoopt te vinden dit nader te bezien. De minister is bereid na te gaan, of met name ten aanzien van de gesignaleerde „fles- schentrekkerij" practisch een voorziening is te ontwerpen. Wanneer door de Kamerleden, die princi- pieele herziening van de huwelijkswetgeving volstrekt noodzakelijk achten, die herziening zoo ruim wordt gedacht, dat daardoor het wezen van het huwelijk zou worden aange tast, moet de minister reeds thans verklaren, dat voorstellen in dezen geest niet van hen} te verwachten zijn. Wat betreft het wetsontwerp, strekkende om de vrouw bekwaam te maken om als ge tuige op te treden bij acten van den Burger lijken Stand en bij notarieele acten, is de mi nister voornemens een ontwerp van beperk ter strekking in te doenen. Het vraagstuk van de benoembaarheid der vrouw tot rechters-en notarisambt zal de mi nister nader in overweging nemen. De minister is bereid de wettelijke ver houding tusschen het kerkelijk en burgerlijk huwelijk in studie re nemen, voor zooveel andere werkzaamheden het zullen veroorlo ven. Het bestek van het nieuwe kabinet brengt Z.i. mede, d« ten aanzien van de lijkverbran ding de statur quo moet worden gehand haafd. Want bestrijding van de zedeloosheid en pornografie betreft merkt den Minister op, dat het aanvullend optreden der plaatselijke overheid mogelijk de voorkeur verdienen kan boven een algemeene regeling bij Rijks wet. Overigens ligt hier een uitgebreid veld van werkzaamheid voor kerken en maatschap pelijke krachten, welke zich op dit gebied bewegen. Bokswedstrijden. De Minister ziet voorhands geen aanleiding af te wijken van de conclusie, dat openbare bokswedstrijden aan de gemeentelijke be moeiingen waren over te laten. De Minister zal nagaan, wat ten aanzien van de behandeling van gevangenen in de latere jaren ingeleide richting, welke zijn in stemming heeft, verder kan worden gedaan. Een voorstel tot wederinvoering der dood straf is voor het tegenwoordige niet van hem te verwachten. Voor de gedachte alle overtredingen van kinderen door den kinderrechter te doen be rechten, kan de minister niet zoo aanstonds gevoelen. Wat het muziekauteursrecht betreft, stelt de Minister zich voor na te gaan of de tegen woordige verhoudingen op het gebied van het muziekauteursrecht ingrijpen van den wetge ver rechtvaardigen. Met betrekking tot de in hét voorloopig ver slag gestelde vragen over onregelmatigheden bij de Rotterclamsche Bankvereeniging en het Jurgensconcern zegt de Minister, dat van het opmaken van valsche balansen niets met ze kerheid gebleken is en dat op losse geruch ten toch niet tot vervolging kan worden over gegaan. Mocht inderdaad van delicten ge bleken zijn, dan is de weg naar het parket vrij. Wat betreft de wenschelijkheid eener wet telijke regeling betreffende het particuliere Ziekenfondswezen betoogt de Minister, dat hier een taak is te vervullen, doch niet in de eerste plaats voor den wetgever. Trekhonden. De minister is bereid, in zake het gebruik van trekhonden bij zijn ambgenooten van Binnenlandsche Zaken en Landbouw nog eens overleg te plegen. Het denkbeeld om het hooren van het O. M. in burgerlijke zaken af te schaffen, ver dient, volgens den Minister, wel overweging. Ook thans is geen vrijheid gevonden, om het belangrijk bedrag, noodig voor de invoe ring der 51-urige werkweek voor gestichtsper- soneel, op de begrooting aan te vragen. De Minister zal de kwestie van het Georgani seerd Overleg nader onder de oogen zien. Een nota van wijziging is aan de Memorie toegevoegd. Geen opheffing van het Dep. van Marine. Verschenen is het rapport van de Staats commissie, ingesteld b'" K. B. van 24 Ja nuari 1922 (Vlootcomn.4'sie), houdende be schouwingen en conclusies over de plannen tot reorganisatie van het beheer der ma rine. De commissie komt daarbij tot de vol gende conclusies: I. Reo-gsn'saUe van het marine-perso neel is noodzakelijk met het oog op de omstandighe'd, dat het grootste deel der vloot in Nederlandsch-Indië, het kleinste ia Nederland aanwezig is, en tot bevordering van een ruimer gebruik van dienstplichti gen en reserve-personeel. II. Bij deze reorganisatie mag het begrip „één onverdeelde Nederlandsche Marine" niet worden losgelaten. III. De evolutie, welke Indië doormaakt, en de ontwikkeling der inzichten betreffen de ontwapening, mede door recht enz., no pen bij die reorganisatie tot groote voor zichtigheid ten aanzien van het treffen van maatregelen, waarvan de draagwijdte niet onmiddellijk is te overzien. IV. Om die reorganisatie tot stand te brengen is de splitsing der Marine zooals die in uitzicht wordt gesteld, geen ver- eischte V. Ter inleiding van die reorganisatie is het gewenscht in 't algemeen den deta- cheeringstermijn in Oost-Indië van twee op drie jaar te brengen, met geleg'-nh'id zich te verbinden voor een langer verblijf. VI. De opleiding der inlanders, voor de verschillende diensten bij de Marine moet krachtig worden voortgezet. VII. Het is mogelijk voor het Europee- sche personeel tot bezuiniging te komen, door het vinden van de juiste verhouding tusschen de in Indië en in Nederland bc- noodigde personeel-sterkten an de verhliif tijden van het personeel aldaar, zij het ook dat deze verhouding voor eenige catego- riën van het personeel bezwaren mede brengt. VIII. De bezuiniging, welke men zich voorstelt bij de splitsing der Marine te verkrijgén en die afhankelijk is van de personeelsorganisatie, is dus ook bij een ongesplitste marine voor een goed deel te bereiken. IX. Indien bij een geplitste marine voor het in Indië verblijf houdend personeel de voorwaarden worden vastgesteld, zooals de splitsingscommissie die aanneemt, dan is 't aan ernstigen twijfel onderhevig of zich voldoende Europeesch personeel voor den dienst zal aanmelden. Bij verbetering der voorwaarden zal de bezuiniging uiteraard een minder gunstig beeld vertoonen. Wanneer wordt overgegaan tot splitsing der Marine, die toch slechts zeer geleide lijk zou kunnen tot stand komen, is het logisch, de uitvoering van èen zoo ingrij penden maatregel toe te vertrouwen aan hef Departement van Marine. Ophell'ng van dit orgaan gedurende het voorbereiden en het tot stand brengen van dezen maatregel zou niet raadzaam zijn. XI. Bij niet splitsing der marine kan van opheffing van het Departement van Ma rine, allerminst sprake zijn. ZII. Samenvoeging van daarvoor in aan merking komende diensten van zee- en landmacht ware te overwegen. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting van Ned.-Indië voor 1926. Indische schuld. Voor 1926 is voor de Indische schuld Hechts ongeveer millioen gulden meer uit getrokken dan voor 1925. ofschoon gerekend s op een extra-schulddelging in 1926 van 134 milboen gulden. Uiteraard blijft Het stre ven gericht op een verdere vermindering der schuld, zoo vlottende als vaste, wat de laat ste betreft, mede door een in de toekomst door te voeren conversie. Het feit, zegt de minister, dat in den loop der jaren op de zuivere gewone landsuitga- ven. met uitschakeling van de niet voor in- oerking vatbare uitgaven voor den leenings- 'ienst en de pensioenen niet minder dan 36 pCt bezuinigd is, wijst orgetwijfeld op oen zeer ver gegane versobering van den landsdienst. Nu weer regelmatige verhoudingen in het "conomisch leven van 'Indië zijn ingetreden, kan verwacht worden, dat de vroeger zoo Sclangri'ke afwijkingen van de ramingen tot het verleden zullen behooren. Indologische leerstoelen. Met betrekking tot de gemaakte opmer kingen omtrent de Indologische leerstoelen '.e Utrecht, deelt de minister mede, dat een aanvulling van het besluit op de Indische be- -•tuurs-opleiding in overweging is, waarvan -.a. het gevolg zal zijn, dat vanwege den mi- -lister van Koloniën toezicht zal kunneft vorden uitgeoefend op de door de candidaat- Tndische ambtenaren af te legden examens Kerk en staat. Met het oog op de plannen tot reorganisa- 'ie van de Protestantsche kerk in Ned.-Indië 's de vraag gerezen of het wellicht mogelijk 'Ou zijn om de staatsrechtelijke scheiding van kerk en staat afzonderlek, afgescheiden van de financieele, tot stand te brengen. In welk stadium deze aangelegenheid thans verkeert, 'is den minister niet bekend. Hi) itelt zich voor hieromtrent aan de Indische -egcering inlichting te vragen. Pensioenen. Evenmin >als zijn ambtsvoorganger kan de minister vrijheid vinden om er toe mede te werken, dat de laagst gepensionneerden van vóór 1920 van ten minste 60 jaren in het ge- iot worden gesteld van het pensioen, waar- sp zij krachtens de nieuwe regeling recht :ouden hebben, terwijl hij ook niet kan in- 'emmen met de door eenige leden betoog- 'e wenschelijkheid om de verhooging, welke -van de 50-jarige met ten minste 12 dienst aren wordt toegekend, ook te verleenen aan hen, die nog geen 50 jaren zijn en minstens 3 Indische dienstiaren hebben. Door de arbeidsinspectie zijn in zake de hehandriing van de contractkoelies, werk- •aam hij het Staatskolenbedri'f te Sawah oerto. ernstige teko-tkomingen geconsta- 'eerd, hetgeen aanleiding heeft gegeven tol en omvangrijk onderroek. Als resultaat 'aarvan wordt medegedeeld, dat de mis handen reeds konden woeien opgeheven. Dat tot invoering in Indië van de burger- ijke kinderwetten nog niet werd overge- 'aan, is een gevolg van de noodzakelijkheid ">m de noodzakelijkheid van vermindering 'er kosten af te wachten. Een algeheel verbod van opium verdient ■ooralsnog geen aanleiding daar het bij den Sesfaanden smokkelhandel niet zou zijn te handhaven. Minister mr. J. B. Kan heeft Maandag de commissie in zake sera en ctstoffen voor de diergeneeskundige geïnstalleerd. Twee torpedojagers en een onderzeeboot voorloopig afgevoerd. Ingediend is een nota van wijzigingen op de Marinebegrooting voor 1926. Daarbii wordt o.m. art. 16 verminderd met 1.900.000 en gebracht op f 510.000, ter wiil artikel 17 wordt verminderd met 500.000 en daardoor gebracht op ƒ3.409.390 Aangezien blijkens de toelichting de minister nog geen gelegenheid heeft 'gehag. zich ten opzichte van de urgentie van den aanbouw van twee tcpedobootiagers (19261 en een onderzeeboot, ter vervanging van de K. I., een aHoend oordeel te vormen, wordt het wenschelnk geacht, de bedragen, ver hand houdende mét dien voorgenomen bouw, <root 1.200.000 en 700.000, zoomede de kosten bestemd voor aanschaffing van ge schut voor bedoelde torpedobootjagers cn onderzeeboot, ad 300.000 en 200.000. voorloopig van de begrooting af te voeren. Benoeming van een sociaal-democraat? Met eenige stelligheid wordt naar het Corr. Bur. verneemt, verzekerd, dat het de bedoeling zou ziin in de vacature in het col lege, van Ged. Staten, van Z.-Holland ont staan door het bedanken van mr. J. Limburg als Statenlid ,te voorzien door de benoeming van een sociaal-democraat, in verband waar mede de naam van het lid der Prov Staten, den heer J. H. Schaper, lid der Tweede Ka mer. genoemd werd. Naar het Corr. Bur. mededeelt, is het on langs gepubliceerde bericht in zake de ver laging van de spoorwegtarieven in zoo verre voorbar g, dat het slechts weergeeft een voor'oopig denkbeeld, waaromtrent nog geen bes'uit gevallen is. Dat een verlaging met 1 Juli a. s. zal intreden staat vast. Of zij in den gemeiden vorm zal intreden, is nog onzeker. Deze weck zullen des nachts proefritten gehouden worden op het baanvah uoiier- damDen Haag van de Zuidh. Electrische Spoorwegmij. met gehjkstroomniaterieel. Aandrang op spoedige regeling. Samenwerking gevraagd met Engeland. Het „Comité voor den vliegtocht Neder landIndië" heeft een uitvoerig memoran dum samengesteld, dat het „Soer. Hbl." pu bliceert. Aan de slotparagraaf, conclusies en voorstellen inhoudende, ontleenen we het volgende: Het tot stand brengen van burgerlucht- ve keer in Ned.-Indië is een groot en ge wichtig algemeen belang. De invoering van zoodanig verkeer is met het oug op de bestaande verkeerstoestan- den dringend noodig. Zij mag niet langer worden uitgesteld Het vraagstuk, reeds sedert bijna zeven jaar in overweging, is economisch, technisch en organisatorisch rijp voor onmiddellijke oplossing. Belangrijke geldelijke steun van den Lan de is voor deze invoering voorloopig onver mijdelijk. Die steun is in verband met den buidigen financiëelen toestand des lands mogeli'k en wegens het veelbelovend voor uitzicht voor de rentabiliteit der onderne ming in de toekomst en de economische voo deelen voor Land en Maatschappij, welke het luchtverkeer in uitzicht stelt, ten volle gewettigd. De invoering van he civiele luchtverkeer in Ned.-Indië is ook uit een internationaal oogpunt ten spoedigste en ten dringendste noodzakelijk. Zij zal ons het vooruitzicht openen op een binnen afztenbaren tijd tot stand komen van de luchtverbinding Europa Nederlandsch-Indië, waarvan de gevolgen uit een nationaal, politiek eb economisch oogpunt onberekenbaar groot en zegenrijk zullen zijn. Er is tot in een vèr verschiet geen kans op het tot stand komen van een zelfstan dige rechtstrecksche luchtverbinding Ne derlandNederlandsch-Indië. Daarom be hoort voorshands ie worden getracht, het doel door internationale samenwerking te bereiken. Het georganiseerde luchtverkeer in onzen Archipel is een der voorwaarden en een der grondslagen voor de bestaanbaarheid en de spoedige ve-wezenli'king der genoemde in- ternntionale luchtverbinding. Hier opent zich een wijd gebied voor vruchtbaar overleg met andere Staten en met name met Groot-Brittannië, da ten gevolge van zijn imperiale wereldmachts positie de krachtigste en voortva-endste bevorderaar van het wereldluchtverkeer is Op grond van deze conclusion geeft hel Comité Vliegtocht NederlandIdnië dc Re geering eerbiedig in overweging: A. Te bevorde-en, dat openbare lucht- verkeersdiensten in Nederlandsch-Indië zoo spoedig mogelijk met Regeeringssteun tot stand komen en daartoe aan een bevoeg den, deugdeli'k geoutilleerden Nederland- schen (Ned.-Indischen) zoodanige voorwaar den, dat aan bet national kapitaal de deel neming in de onderneming mogelijk en aan trekkelijk worde gemaakt; en B. In overleg te t-eden met de Regeering" van Groot-Brittannië over de vraag, hoe door onderlinge samenwerking het tot stand komen der luchtverbinding AustraliëNe- derlandsch-TndicBritsch-IndiëEuropa wa- 'e te bevorderen. Belangrijke hoeveelheid opium aangehaald. In den m.ddag van Zondag 14 FeDruap te circa 6 uur, is, naar de Loc. verneemt, door het personeel van de opmmrecherche te Soerabaja, aan boord van het ter reede l.ggende st. Tjiaboet van de J C. J. L. een Ch neesche passag.er aangehouden bestemd voor Semarang. L>e recherche had verden king opgevat tegen dien passagier. Het bleek, dat een rieten mand, bchoorende tot dc bagage van den Chinees, een dub ben bodem bad, terwijl een slaaproi, een hoofdkussen en 2 tennongs dubbele over trekken hadden. Hier-n was onwettig opium verborgen. In het geheel werden door de opium- recherche 192 blikjes van 1 thail in beslag genomen. Dit op um vertegenwoord.gde een reg.ewaarde van 5760. De Chinees U. B. S. genaamd, legde een volledige bekentenis af. Hij is in preven tieve hech.enis gesteld. Uit bet ter zake gehouden onderzoek is geb eken, dat deze Ch.nees eenige malen per jaar naar China ging om aldaar zijn »gn. hande szaken al ie wikxelen. De recherfche s.aagde er n verschillend belangrijke gegevens te verkrijgen betreffen de atii suionneiAandel m op.„ui m China, Dertien kwaadwill.gen gesneuveld', onzer zijds 1 dr.ode en 3 gewonden. Het legerbestuur heeft, naar uit Bandoeng door Anela wordt geseind, het volgende telegram van kapitein Van Eek d-d. 20 dezer ontvangen. Bij een gezame i,ke act e van alle troepen onder leiding van Kapitein Snell zijn te Kroeëng Ba.oe dertien kwaadwill gen ge sneuveld, waaronder Teunkoe Mauioed, de hoofdaan egger van den jungsten overval. Negen ka.abijnen zijn teruggevonden. Onzerzijds is gesneuveld de Europeescbe sergeant Sleeu «vaegen; zwaar gewond zijn twee maréchaussees; licht gewond werd de Europeescbe sergeant Marx. Daar de Centrale Raad van besturen vap katholieke sociale bonden herhaaldelijk klachten ontv.ng over de moeilijkheid om aan goede films te komen, heeft hij zich in verbinding gesteld met de K. S. A. te Leiden, ten e.nde te onderzoeken of wel licht rechtstreeks katholieke films uit Nederland zouden zijn te betrekken. Het weekblad Sociaal Leven en Str. deelt nu mede. dat de C. R. besloten heeft om bij wijze van proef een spec fiek Roomscbe film te doen uitkomen, getiteld „Paus en Vaticaan". Deze film werd met bijzondere toestemming van Z. H. den Paus ter gelegen- he.d van het Heilig Jaar vervaardigd. De vertoonmg ervan had in Holland enorm De politie heeft een inval gedaan in een bierhuis te Leeuwarden, en daar aangehou den den 33-jarigen timmerman en bierhuis- houder A. G. de B., zijn vrouw, de 33-jarige A M. E dè W., en de 22-jarige dienstbode S H., verdacht van overtreding van art. 250 bis W. v S. De dienstbode is na verhoor op vrije voeten gesteld. Het echtpaar zal ter beschikking der justitie gesteld worden. IJs in de slooten. Maandagmorgen waren de slooten in Wa terland toegevroren. In den afgeloopen nacht heeft het zoo sterk gevroren, dat de slóolen in de omge ving van Weesp Maandagochtend met een ijslaag, op sommige plaatsen 1 c.M. dikte waren bedekt. Een landbouwer in den coupé 295 ontrukt. Vrijdagmiddag is de 30-jarige C. N., een landbouwer uit een klein Zeeuwsch dorpje het slachtoffer geworden van brutale trein- roovers. Op het station te Amsterdam werd hij aan gesproken door een als heer gekleed per soon, die eèn praatje met hem maakte en even later bij hem in den coupé ging zitten van den trein naar het Zuiden. Kort voor de trein vertrok, stapte een andere „heer" binnen, die met den eersten eenige woor den wisselde en zich daarna in een hoek terugtrok Degene. 4'e C. N. te Amsterdam had aangesproken, bleef met hem in een ge sprek gewikkeld, tot hij bem, toen de trein Den Haag naderde, een horloge te koop aanbood voor den spotprijs van 2.50. Het boertje wilde bier natuurlek graag op 'n gaan en dus haalde hij zijn portefeuille te voorschijn om uit een pakje bankpapier een briefje van een rijksdaalder te nemen. Toen hij nu met het bankpapier, ten bedrage van f 295'in zijn hand zat. reed de trein juist 'iet station Den Haag binnen. De handlanger stapte uit, terwiil de andere den boer n-jg even aan de praat hield, tot de trein zich weer in beweging zette. Toen gooide hii olotseling het portier open. rukte C. N het bankoapier uit de hand en verdween met zijn buit. In plaats van aan de noodrem te trekken reed het slachtoffer door naar Delft en deed daar pas aangifte van het voorgevallene De Haagsche recherche, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, heeft de zaak in onder zoek. Wanbeheer aan de gasfabriek te Barnefcld. In de te Barneveld gehouden raadsverga dering zijn behandeld de rapporten over de boekhouding der gasfabriek. Zooals bekend, heeft de boekhouder, de heer W. B., op 25 September 1925 de band aan zich zelf ge slagen. Aan bet rapport wordt o.m. ontleend, dat de rapporteurs tot de ontdekking kwamen, dat de boekhouding tot en roei 1917 behoor lijk was bijgehouden Over de jaren na 1917 waren echter geen boeken *neer te vinden. Zelfs een kasboek was niet a .nwtzig. Voorts is door het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiëel adv'es der Vereaniging voor Nederlandsche Gemeenten te Dan Haag over deze zaak rapport uitgebracht. Aan dit rap port ontleenen wij c m dat oe iu hel ba- lansboek opgenomen balansen, in het bijzon der die van 1920 al, op tal van onderdeelen van jaar tot jaar in steeds toenemende mate zijn gefingeerd, terwijl de opbrengst der gas levering op de balans van 31 December 1924 ongeveer 3000 te laag is geboekt, zoodat de winst- en verliesrekening als verant woordingsstuk dus geen waarde kan hebben. Dat het wanbeheer zich zo wele jaren heeft kunnen bestendigen, kan alleen gebeurd zijn, doordat er nimmer eeng toezicht of controle op den betrekken imbtennar is uit geoefend. Het kasboek 1925 begint met een onjuist saldo, loopeno tot 25 September 1925 den dag van den dood van boekhouder B. De groote onvolledigheid van dit kasboek en de wijze, waarop de ontvangsten en iUlgaven zijn ingeschreven, geven sterk den indruk dat het boek eenige dagen voor zijn overlij den is bijgewerkt Een debiteurerlijst ont breekt. De ontvangsten in 1925 zijn niet ver antwoord, hetgeer evenmin over 1924 het geval is geweest. Na breedvoerige discussies w-rden de ver schillende rapporten door den Raad goedge keurd. Zaterdagmiddag viel door het breken van een pedaal een marinier, op weg naar Helder, op den Koedijker weg van zijn fiets. De ongelukkige kwam met zijn hoofd op een steen neer en was onmiddellijk dood. Vrijdagmorgen kwart over zeven werd de 76-jarige H. F. in zijn woning aan de Jaf- fakade te Rotterdam bewusteloos te bed gevonden, terwij! in de slaapkamer een sterke gasluchl was waar te nemen. Bij onderzoek bleek, dat het gaskraantje, dat •e - rfemakkeli'k -'-^aide, niet geheel dicht was. Onmiddellijk werd de Genees kundige Dienst gewaarschuwd, welke den mén met behulp van een zuurstofapparaat weer tot bewustzijn bracht. De drie arrestaties. Omtrent de arrestatie in verband met den moord te Culemborg op Kerstmis 1923, verneemt de Tel,, dat W Tiel zijn ingeslo ten de gebroeders Zwecrs uit Tricht en H. den Hoorn uit Culemborg, allen min der gunstig bekend staande. Nog is een Trichtenaar, zekere Verhoeven, gearres teerd, wiens betrekking tot een meisje uit Tricht de aanleiding moet zijn geweest tot deze aanhouding. Verhoeven h^,d op den dag van den moord een dienstmeisje. Deze woont thans in het Trichtsehe veld. Zij had 1 aan Verhoeven geld gevraagd en toen haar 1 dit geweigerd werd, dreigde zij te zullen vertellen, dat zij na den moord te Culem borg de bebloede kleeren van de gebroe ders Zweers had uitgewasschen Dit moet de Centrale Recherche ter oore gekomen zijn, die tot arrestatie is overgegaan. Ook Ver hoeven is gearresteerd. Of hij een direct aandeel in den moord heeft gehad, is nog niet bekend. Zaterdagmiddag kwart over" drie ont stond brand in twee perceelen aan het Noordeinde onder Koedijk, waarin vier ge zinnen wonen De Koedijker brandweer wist om ongeveer 7 uur den brand mees ter te worden. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Het huisraad en de overige inboedels gingen verloren, zoo ook een partij kool en pootaardappelcn en een boerenwagen. Na de kuitenprikkers komen nu ook de ruitensniiders. Te Hoorn n.l heeft iemand de aardigheid gehad in verschillende stra ten tal van etalageruiten te bewerken met een snij-diamant. Daardoor is menige scha depost voor de winkeliers ve-oorzaakt. De politie heeft den laffen dader nog niet kun nen opsporen. Heldhaftige redding door de „Driebergen." Maandagavond 8 uur. arriveerde te Rot terdam het stoomschip „Driebergen" van de reederij „Furness'', komende van New York in de Rotterdamsche haven en nam ligplaats op stroom in de Maashaven. Wij ontleenen aan de TeL nadere bijzon derheden van de redding der bemannin'1 van bet Duitsche stoomschip Apis" welke plaats had op 15 Februari van dit jaar. Kapitein Herman Schoo, wien wij aan boord van de „Driebergen" het eerst om inlichtingen vroegen, verwees ons naar den eersten stuurman, „want eigenliik", zoo zeide hij. „is hef niets biizondars. Maar als u hd nerse wilt weten vraag het dan aan Hen drik Stobbe, want die heeft jIIps gedaan en hef geheele reddingswerk Uc.leid." De „Driebergen'' bliift maar twee dageti hier om dan weer naar Bremen te vertrek ken. De eerste stuurman had dus haast om van boord te komen. Onder het wasschen en verirleeden. en la ter aan boord van de sleepboot, welke ons weer naar bewoonde streken bracht, kre gen wii toch het ve'haal. Op 31 Januari, aldus de heer Stobbe, wa ren wii naar Portland Main vertrokken en n.'iuwelrks in het kanaal gekomen, kregen wij het al te kwaad en was het zwaar weer Trouwens. zulk stormweer als de laatsfr maanden heb ik nog nooit meegemaakt er ook gisteren en eergisteren hebben wij ervan gelust. Op 15 Februari, 's-middsgs om 1.15 uur rapporteerde de tweede officier, die de wacht had dat hij een vlaggesein zag van de „Aois". waarin deze meedeelde dat het vaartuig ronddreef met een defect aan ma chine en oomnen. Bovendien kon van hef 'eintoeste! alleen de noodinrichting wor- ken; men verzoeht in de buurt te bliiven Het was toen bizonder fraai weer: storm ■uhfig, buiig met een hooge. ruwe zee. Ons schip stampte zwaar en kreeg veel wate' over dek en luiden zoodat hef moeilijk was- aan boord te bliiven. Wij ziin toen rond de Aois" bliiven varen. Soms waren we ov '4 mijl afstand dan weer binnen praai-af- stand. Den geheelen dag hieven wii ir draadlooze communicatie, 's-Avonds leger acht uur kregen wij een telegram, dat de bemanning het schip weoschte te veria ten want alle pogingen om het schip te behou den warer te vergeefsch. Het water steeg langzaam: een der ketels was uitgegaan en er was nog juist genoe,< stoom om één pomp in werking te houden Doch daarmede kon men niet veel uitrich ten "daar de pomnleiding door asch en vuil verstopt.' raakte. Een oogenblik later kwam een bericht, dat het water snel stijgende was en de laatste pomp zich had begeven Tot overmaat van ramo begon het op dat oogenblik fel te snecwen, Aan boord van de „Driebergen'" maakte men alles in ge reedheid om de bemanning van de .Apis" te halen. Doch intusschen had mén aan boord van de „Anis" pogingen gedaan een ^oot te water te laten. De eerste reddings boot die men uiflirf. sloeg te pletter en ook de tweede boot had bijna hetzelfde lot on-' dergaan. Na veel moeite slaagde men er in de boot van de „Apis" te water te laten met vii' man. Doch zij hadden de grootste moeit" met deze boot de „Driebergen" te bereiken want deze lieo aanhoudend vol water. Een 'er mannen stond aan het roer, twee aan de riemen, terwiil de andere twee voortdurend water moesten uit hoosen. Intusschen was de „Driebergen" de „Apis" tot op 300 a 400 meter genaderd en doo' 'e hooge deining leverde deze afstand al gevaar op. De vi'f man kwamen weldra aan boord van de ..Driebergen" en verzochten een groote reddingsboot te mogen hebber om daarmee de overige led.en van de Aois' te gaan halen. Van boord van de „Drieber gen" kon niemand meegaan, omdat de ge heele bemanning, buiten de oficieren, uit Chineezen bestaat. De kapitein moest op de brug bliiven, de tweede stuurman aan het "oer en de derde stuurman aan de radio De eerste stuurman heeft toen met hee! veel voorzichtigheid een groote reddingsboot buiten boord gelaten en deze bemand me' "te vijf Duitsche zeelieden van de ,Apis die zooeven aan boord van de ..Driebergen waren gekomen. Kanitein Scholl heeft dr „Driebergen" toen laten manoeuvreeren dat na het te water laten, de reddingshoot als het ware vanzelf naar de „Apis dreef en daarna heeft men zoodanig gemanoeu vreerd, dat de reddingsboot weer zoo gemak kelijk mogelijk naar de „Driebergen" kon terugzwaaien. Deze manoeuvre is schitterend gelukt. Ten slotte is men er in geslaagd, de ge heele bemanning, bestaande uit 23 konnen aan boord van de .Driebergen" te kriigen Kapitein Ludwig Zorn van de „Apis" was bet laatst van boord gegaan. Men heeft het vaartuig, dat zich reeds in rinkenden toestand bevond, laten zinker Toen men de reddingsboot weer terug aar boord yan de „Drieberger" wilde nemer werd «Jeze zooveel geweld heen 'en wee geschud, dat het stalen gegoten onderstel van de davits als een rietje afknante. Te tien uur 's avonds waren alle leden van de bemanning van de .Apis veilig aan boor' van de „Driebergen" Kanitein Zorn vertelde dat hij van Embden met kolen onderweg was naar Halifax. Door bet slechte weer was men reeds vüftien dagen on'e'weg, toer door onbekende oorzaak een lekkage ont stond, vermoedelük onder de machinekamer nf de bunkers, want de ruimen waren droog Kapitein Zom was van meening, dat "de lek kage was ontstaan, ten gevolge van bet nl->f fen van het scbio on de zee wat door het 'lcchte weer met zulke k'aobt geschiedde 'at een der platen zich wellicht heeft be geven. „Wat heb je aan de herb.'' In Portland Is de bemanning van de „Aois' van boord gegaan. Men wilde de bemanning van de „Driebergen" huldigen, doch dit is van de hand gewezen .„Wat heb (e aan herrie," zoo besloot de stuurman zijn ver» haal. Ik denk altijd maar zoo: „Als het ons morgen overkomt, ben ie ook blij als je er afgehaald wordt." Maandagmiddag werd onverwacht de bc» handeling van de zaak tegen Marcelis Muyl wijk door het Amsterdamsche Gerechtshof voortgezet De president, mr. Jolles, deelt mede, dat de behandeling van de zaak ver vroegd werd omdat prof Brouwer dezer da gen naar Amerika zou vertrekken. Verder zegt mr. Jolles, dat dr De Boer eenigen tijd geleden een uiteenzetting heeft gegeven over de hartfibrilleering en tot den advo caat-generaal ggzegd heeft, dat niet uitgeslo ten is, dat de fibrilleering begonnen is bij of door het aangrijpen van Busch. Later is dr. De Boer plotseling op zijn verklaring teruggekomen en heeft gezegd, da! het aangrijpen er niets mede te maken had. Nu zou ik in de eerste plaats willen vragen: Blijft u bij uw opinie dat het waar schijnlijkst is, dat de dood is ingtereden door druk op de nervus vagus? Prof. Brouwer antwoordt hierop beves tigend. Hij vestigt er de aandacht op, dat men hier te doen heeft met zeer weinig ge gevens. Naar aanleid) ïg van het door dr. Dc Boer gesprokene, heeft hij eenige schemati sche teekeningen laten meebrengen, welke achter den advocaat-generaal worden opge hangen. Get.-desKundige geeft vervolgens een uit- eenze'ting over de beteekenis van den ner- vus-vagus die in zoo'n positie gelegen is, dat zij zich gemakkelijk laat drukken. Prof. Brouwer vraagt verlof een geprepa reerd menschelijk hoofd te mogen toonen, ten einde het gesprokene te kunnen verdui delijken. Het Hof heeft daartegen geen bezwaar, evenmin als tegen toonen van een hersen massa met het verlengde merg Get-desk., verder gaande met zijn betoog, verklaart, dat een eenvoudige s'erke druk. zelfs op de twee vagi, den dood zou kunnen veroorza ken. Doorsnijding van beide vagi is ernstig, doch behoeft geen plotselingen dood tot ge volg te hebben Anders is het wanneer er een grove inwerking is en de vagi op ruwe wijze gedrukt worden, waardoor deze of zij takken gekwest worden. In dit geval veran dert dc zaak en kan er een belangrijke shockwerking optreden, waarbij de prikkels in het verlengde merg komen. Dit kan den dood veroorzaken Dat het kamerfibrilleeren door de sbock- weriring is ingetreden, acht get.-desk. niet onmogelijk. In bet algemeen gesproken heeft hij gekozen, wat het aannemelijkst is. De verdediger: 'k begrijp nie*. dat door snijden-van de vagi niet doodelijk behoeft te zijn. terwijl kwetsing zooals zegt, veel erger is. Get.-desk.: Ik bedoelde het eigenlijk bij een operatie In het algemeen kan echter toch wel gezegd worden, dat shock erger is bij confusie dan bij doorsnijden. Prof. Brouwer wijst verder in verband hiermede op proeven bij dieren, waa-bij men het ruggemerg doorsneed en waarbij toch sommige onderste extremiteiten behouden bleven. De president stelt dan dezelfde vraag, welke hij aan prot Brouwer heeft voorge legd, aan dr De Boer. U hebt aanvankelijk, aldus mr. Jolles, gezegd: bij èn door het aangrijpen. In de zit ting daarjia koirt n verieilen. dat het ook anders kan zijn. Nu interesseert hel mij te weten, wat de oorza-k geweest dat uw opinie zoo plotseling ten voordeel» van de verdediging is beinvlred. Ik wil de ui'druk- king: over stag gaan. niet gebruiken. U ken de de zaak aanvankelijk reeds door en door, dus bet niet volledig bekend zijn met de fei ten kan niet als eroutschuld:gina gelden. Dr de Boer's uiteenzetting. Dr. De Boer antwoordt, dat hij 'en eerste zitting heeft laten uitkomen, dat de locale druk, het mechanische aldus, absoluut als di recte doodsoorzaak uitgesloten moet wor den. Er is toen op gewezen van de zijde van het Hof. dat de osyebe er ook nog tusschen gekomen zou kunnen zijn. En dat heb ik toegegeven. Pres.: En wat hebt u teruggenomen? Is dat alleen omdat Buscb zich niet verweerd heeft? Dr. De Boer zegt. dat hij met niemand over de zaak heeft gesproken. Langzamerhand bij het nadenken over kwam hem alle dui delijk voor den geest. Zoo bedacht hij o.a., dat een aviateur 's ingesteld op snel han delen. Zoo iemand moet s'.eeds bij het vlie- gen zijn reflex-apoaT.ten in orde hebben om reactieve bewegingen te kunnen maken Dit zijn primaire instincten. En juist zoo iets heeft Busch ontbroken Hiervoor zou minder tijd noodig zijn geweest als bij het bewuste loos worden na het fibrillceren. Ook wijst get.-desk. op hel te voorschijn komen van bet longoedeem, dat secundair ontstaan is ten gevolge van slechte harlwer- king. Op deze gronden o.a. wil de get.-desk. noodzakelijk het fibrilleeren vroeger stellen dan de greep. Hij* voegt er aan toe, dat hij kan beoor- deelen, hoe gecompliceerd de hartzaken zijn. Zelis vele medici zijn deze zaken niet dui delijk. trée van }3en dood zijn en daarom roeent ge tuige dat de hartclinicus het eerst het woord moet hebben. Op 'n vraag van den president antwoordt hij, dat als Busch zich wèl verweerd heefl, het aangrijpen een physischen schok kan hebben veroorzaakt, die weer tot gevolg het fibrilleeren kan hebben gehad. Nadat nog tal van vragen over en weer gedaan waren, wordt de zitting verdaagd tot Vrijdag a-s. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 411 Vette koeien 1.201.30) J 1.04— 1.18; 0.901.02; mindere soorten 0.74 3.88; 120 melk- en ka'fkoe en 1 3.254.50; 119 vette kalveren J 0.880.95; 0.76 0.86; hande' slecht t90 nuchte-e kalveren 814; 85 schapen 3448; 6% var kens: Holl. eerste 1.041.05; prima vleescbvarkens 1.06; overzeesche en Gel- dersche 1.04—1.05; vette varkens 1— 1.03: 126 paa'den f 150—350. PURM EREND, 22 Maart. „Afslagveree- niging Beemster, Purmerend en Omstreken" Witlof 723 ct. per K.G.; Roodc kool f 5.70 per 100; Spinazie 1.551.85 per 5 K.G.; Radijs 9.90—10.60, Selderij 8 30 9.30, Raapstelen 5.20 per 100 bos; Uien 1.40—1.60 per 25 K.G.; Prei 13.60— 24.8C per 100 bos. BEVERWIJK. 22 Maart. Prijsnoteering van de R. K. Coöp Tuindersvereen'y ng Kennemer'and". W tlof 1227 per K.G.; U:en 34 per K.G.; Sjal >tten 6—8; Radijs 5—8 per bos; Raba-ber 20 per bos; Worte len 3-4 per K.G.; Prei 1220 per bos; Selderie 2—5 per bos; Knciselderie 36; Picterse'ie 610; Aardappelen 47 per K.G. Sp nazie per kleine kist 11.45; j Boerekool per kist 951.1GL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7