W. STÏUE OMGANG - HET LANDVERHUIZERS-DRAMA TE ROOSENDAAL - DE ..ZEE.VI00" - 0PRM0. n A s wÊm Sociaal Leven. ii mm, BINNENLANDSCH NIEUWS. Comptabele ambtenaren. UIT BOEK EN BLAD. „Het Verkeer." imrn: Arbeidsbemiddeling in 1925. 207.715 42.255 249.970 Ged. Staten hebben den plicht een con trolestelsel voor de gemeente-iinanciën in het leven te roepen. Het orgaan van de Vereeni- gins van ambtenaren der Ge- meente-Financiën bevat een redactions-; artikel, gewijd aan de gevallen te Deventer, Fra- neker, Bergen-op-Zoom. Het artikel betoogt, dat dergelijke gevallen van fraude nog nooit zijn voorgekomen bij rijkscomp tabelen Vanwaar dat verschil? Het gaat niet aan, zegt de schrijver, te onderstellen, dat de rijksambtenaren gemiddeld eerlijker zijn dan de gemeente ambtenaren, maar wel gelooft hij dat dc controle op de be- heeren der rijks-comptabelen strenger is, althans beter is in gericht, dan bij de gemeenten. „En nu is er geen beter mid del om een trouw comptabel ambtenaar te blijven dan de wetenschap dat de controle goed is. En al wordt in het al gemeen bij de gemeenten wel controle geoefend, toch mag de vraag worden gesteld of de controle wel overal goed is in gericht. Nu is er aan de con-' trole door het gemeentebestuur zelf en ook dooi gemeente ambtenaren op gemeente-amb tenaren geoefend altijd het ge brek dat heel vaak de ontvan ger een man is vac eenige stan ding en daardoor reeds een ze ker vertrouwen en overwicht heeft op den persoon die zijn beheer meet controleeren. Hij is krachtens de wet de man die de ontvangster en de betaling doet en bovendien de admini stratie voert! Waarom zou men hem cat niet toevertrouwen? Bo vendien dekt zijn borgstelling evectueele tekorten, zoodat de man om allerlei redenen wel eerlijk en trouw de zaken zal behartigen. Met deze omstan digheden rekening houdende, moet ons ae vraag uit de pen, of de Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën bij het zoo uitgebreide financiëele beheer van de gemeenten, waarvoor zij elk jaar décharge hebben te verleenen, niet te kort schieten in hun plicht tot controle. Er is een enkele uit zondering, b.v. de provincie N -Holland, welke in 1915 een ambtenaar aanstelde die gere geld controle moet houden op het beheer van de rekenplich- tige gemeente-ambtenaren. Maar niet slechts een enkele provincie, doch alle provinciën dienden een goed geoutilleerd ambtelijk accountantsbureau te hebben, van waaruit de con trole over alle gemeentelijke comptabele en financiëele be- keeren werd geoefend, zoodat wanneer Gedeputeerde Staten jaarlijks besluiten tot décharge der gevoerde beheeren, zij in derdaad weten dat elke reke ning en verantwoording inder daad juist is Men laat thans veel te veel over aan het in zicht van de gemeenten en aan het vertrouwen dat de ge meenten de controle wel goed zullen inrichten Ongetwijfeld komt velen gemeenten in dit opzicht lof toe voor de wijze waarop zij de controle hebben ingericht en tevens is het toe te juichen dat zij gemeenschappe lijk besloten aan de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten '9 vertificatie-bureau te verbin den Maat dit ontslaat Ged. Staten niet van hun plicht een afdoend controle-stelsel in het leven te roepen. Laten Gedeputeerde Staten de waarschuwingen, die thans helaas de gemeentelijke comp tabelen onnoodig al te zeer in opspraak brengen, ter harte ne men, en laten zij als één man besluiten tot de instelling van ambtelijke provinciale accoun tantsbureaus. Men vergt hier bij niet, dat dan het plaatselijk overwicht, ran welken ontvan ger ook, op den controleeren den amb'enaar komt te verval len De comptabele gemeente ambtenaar weet reeds te voren dat de provinciale accountant geen égards tegenover hem in acht behoeft te nemen en de gemeentelijke controle-ambte naar we>t dat achter hem staat het prov accountantsbureau, dat ook een scherp en afdoend controle-stelsel toepast, zoodat de wetenschap èn de gemeen telijke comptabele èn de ge meentelijke controle zal doen zorgen dat alles in het rechte spoor blijft." Schrijver besluit met de mee ning uit te spreken, dat op wetswijziging in dezen niet be hoeft te worden aangedrongen. Het wordt tijd, dat Gedepu teerde Staten leeren inzien dat zij hier een taak hebben te ver vullen, die zij 1» verband met hun plicht tot décharge niet mogen verzaken. Wij DE VERKEERS-SCHILDPAD aan de Stadhouderskade U Amsterdam, pas geplaatst (foto hierboven) is door een auto gemaakt tot wat wij hieronder afbeelden. DE STILLE OMGANG. Wederom namen duizenden Katholieken, van her en der, deel aan deze indrukwekkende hulde aan het H. Sacrament. De stoet op het Spui. Fcto hieronder; Volcndammers in de O. L. Vrouwekerk. WM LANpVERHUIZERS GEDUPEERD. Een gezelschap Duitsche Polen, onderweg naar Sao Paolo, vernam te èi Roosèndaal, dat ze niet verder mochten. Radeloos bleven zij in de wachtkamer. De Kon. Holl. Lloyd liet hen naar Amsterdam komen, en nam ze voorloopig op in 't Landverhuizershotel M. V. V. KAMPIOEN. Een spel moment uit de match Eindhoven— M. V. V., Zondag te Eindhoven Uitslag 33 STORMVOGELS KAMPIOEN. Kiek uit de match van Zondag. Doelman Thijssen door een Enschedé-aanval gepasseerd. ontvingen het eerste nummer van „Het Verkeer'' tijdschrift gewijd aan verkeers- vraagstuken. officieel orgaan van den Bond van Vrijwillige Verkeers-in- spectiën in Nederland (Uitgave van de firma B. Cuperus Az. te De Bilt). Ofschoon ons land rijk is aan periodieken, zoo was er to» heden geen orgaan gewijd aan het actueek onderwerp van het verkeer. In belangheb bende kringen werd de behoefte daaraan meer en meer gevoeld. „Het Verkeer" staat onder redactie van C. J. van Wijngaarden van Rees. Medewer kers zijn: C Bakker, Hoofdinspecteur van Politie, Chef van de Afd. Verkeerswezen te Amsterdam: Dr. H. Hondeling te Krabben- dijke, W. A M. van Liefland, te Amsterdam Mr. J. Gt A, Geldrop Meddeas te Utrecht, T FRANSCHE KAMERLID MALVY verloor tijdens de zittin tweemaal 't bewustzijn, bij bespreking van zijn gedrag tijdens den oorlog. DE „OCEANOPLAN" van De Gasenko, genaamd „Puce-de-Mer" (zeevloot), omdat zij zich inderdaad springende voortbeweegt,, in de haven van Mar. seille. Zij kar, een snelheid bereiken van 120 K.M. per uur DE NIEUWE PAROCHIEKERK van de H. Theresia, Tramsingel te die Vrijdag door Mgr. van Oers plechtig is geconsacreerd. JOS. OKKLiO, onze bekende zanger, Breda, is bedenkelijk ziek. Hij wordt 10 April a.s. 72 jaar. C. Snethlage Hoofdinspecteur van Politie, "hef van de Afd. Verkeerswezen te 's-Gra- enhage; J P Weijburg, Inspecteur van Po- itie. Chef van de Afd Verkeerswezen te Itrecht, Indien er ééo vraagstuk is, waarover de vaardeeringen uiteenloopen, dat is wel iet vraagstuk van het verkeer. Ten duidelijkste blijkt dit uit het optreden Ier weggebruikers niet alleen, doch ook uit le desbetreffende beschouwingen, zooals die .'eregeld in de bladen zijn te lezen. Een tijdschrift, in bet bijzonder gewijd aan de vraagstukken van het verkeer, vindt hier een schoone, doch moeilijke taak. Indien echtei datgene, wat in „Het Ver keer" zal geschreven worden er toe leide: nag dat de verschillende groepen van weg ebruikers elkander niet meer, zooals thans 'oo vaak gesch-edt, als vijanden beschou wen, doch als medebelanghebbenden bij eer. 'oed geregeld verkeer en hieruit een meer tniform inzicht geboren wordt, dat zal hier door reeds alleen „Het Verkeer" zijn plaats en volle waardig zijn. Negen en Dertigste Jaarverslag Tan de Stichting Instituut voor Blinden te Grave 'Liefdewerk voor arme blinden). Uitg. Druk kerij Gebrg, Verhaak te Grave.. 's-Gravenhage, 18 Maart. In de Fe- bruari-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, komt o.m. een overzicht voor van de bemid- felingswerkzaamheid der districtsarbeids beurzen en hare correspondentschappen, ge durende het jaar 1925, In den loop van 1925 hadden 583,221 in- chrijvingen plaats van personen, die werk ;ochten en 249 970 van door werkgevers aangevraagde werkkrachten. De verhouding 'usschen vraag en aanbod is*'echter bij de •rouwen gunstiger dan bij de mannen. Men vergelijke onderstaande cijfers: 18 j. en ouder jonger dan 18 j. mann. vrouw. mann. vrouw. \anb, van werkz. 440.329 86.421 37.706 18.765 526.750 56.471 lanvragen door patroons 132.716 74.999 24.326 17.929 Op he^t einde van het jaar 1925 stonden er 93.743 personen ale werkzoekenden inge schreven, te weten 86.785 mannen en 6958 vrouwen. Verreweg de meesten waren 18 j, en ouder, nl. 83.820 mannen en 5779 vrou wen, te zamen 89.599. Het aantal personen jonger dan 18 jaar bedroeg 4144, n.L 2965 mannen es 1179 vrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8