STADSNIEUWS. BERICHT Nienwe Haarl. Courant Be Hollandsche Handelsbank. Uw Lippen PUROL NIEUWE HAARLEMSCHË COURANT. Tweede Blad Woensdag 24 Maart 1926 Degenen, die zich vanaf heden, abonneeren op de Een actief eft passief van 2.394.548.01 De lijsten van debiteuren en crediteuren. Personalia. Aanrijding. Arbeidsbeurs. DE ACCIJNSONTDUIKING. In hooger beroep. Kruisverbond. Kinderkoor „De Kleine Stem." J. Preyde Qz. f R. K. Kring. ontvangen tot 1 APRIL 1926, de nog te verschijnen - nummers GEMEENTERAAD VAN VELSEN. De gronden van „Oosterduin". Veiligheidsmaatregelen op het strand. De kinderen uit de Drentsche venen. Verschillende leden bepleiten gezinsverpleging. Het voorstel van B. en Waangenomen. ZANDVOORT. Jaarvergadering der R.K. Kies- vereeniging. HEEMSTEDE. Thans is de officieele aanvrage om sur séance van betaling van de Hollandsche Hande'sbank bekend geworden, welke als volgt luidt: „Geeft eerbiedig te kennen: De Naamlooze Vennootschap Hollandsche Handelsbank, gevest.gd en kantoorhouden- de te Haarlem, te dezer zake domicilie kie zende aldaar, ten kantore van den onder- geteekenden procureur aan de Gedempte Oude Gracht 92; dat verzoekster voorziet, dat zij met be talen van hare opeischbare schulden niet zal kunnen voortgaan; dat zij mitsdien te rade is geworden surséance van betaling aan te vragen en te dien einde hierbij overlegt een staat van haar baten en schulden aanwijzende den toestand op 8 Maart j.I. (welke sedert niet belangrijk is gewijzigd), alsmede een lijst harer crediteuren, zooveel mogelijk met nauwkeurige aanduiding van de aan Den verschuldigde bedragen; dat ten opzichte van dc redenen, die er toe leiden dat het niet moge'ijk schijnt met betaling der opeischbare stukken voort te gaan, verzoekster nog wenscht op te mer ken, dat het vermogen van een aantal de biteuren om hunne verplichtingen behoor lijk na te komen, afhankelijk is daarvan, of zij hunne bezittingen geforceerd moeten liquideeren, dan wel hulp van derden kun nen verkrijgen en mede dientengevolge het aan requestrante niet moge'ijk is gebleken te rechter tijd voldoening van alle opeisch bare verbintenissen te verkrijgen; Redenen waarom verzoekster zich wendt tot uwe Rechtbank, opdat haar surséance van betaling worde verleend." Zooals men weet, is surcéance van beta ling door de Rechtbank toegestaan. De staat van baten en lasten der Hol landsche Handelsbank geeft de vo'gendc cijfers: Debet: Kassa f 11.029.27 Coupons 2.128,15 Vreemd geld 261.27 Beurszegels 253.15 Te goed bij diverse Amster- damsche bankiers 1.421.84 Te goed bij den Postchèqué- en Girodienst 483.74 Gebouw, inclusief de safe f 60.000.— Deb teuren tegen onderpand van fondsen f 543.948.87 Door incourante zekerheid (fondsen, hypotheken, borg tochten, enz.) geheel of ge deeltelijk gedekte debiteu ren ƒ816.112.94 Diverse debiteuren 30.648.78 Prolongatie, uitgeg77 700. Waarde van het onderpand bij diverse bankiers 850.560. Aanwezige en van derden te ontvangen fondsen f P!n- Debet 2.394.548.01 Credit: Bankiers tegen onderpand van fondsen 721.517.01 Cred.teuren in rekening-cou rant 83.841.94 Crediteuren 'Spaarkas1 70.654.53 Cted.teuren a déposito 32.732.96 Accepten f 30.000. Prolongatie, ongepl. .t 16.000. Waarde van de door de Bank te leveren fondsen: le, uit onderpand te ontvangen f 850.560.— 2e aanwezigen van derden te vorderen: P- In- Surplus voorzooveel nood g te gebruiken als reserve te genover debiteuren die ge heel of gedeeltelijk in ge breke mochten blijven 589.241.57 Credit 2.394.548.01 (Kapitaal 600.000.) (Reserve-fonds 120.000.) Het aantal crediteuren bedraagt ruim 160 met een totaal van 32732.96 voor de de posito-crediteuren; van 70654.53 voor de spaarkas-crediteuren; van 83841.94 voor de crediteuren in rekening-courant. De stand van de rekeningen van de ban kiers en kassiers te Amsterdam luidt als volgt: Amsterdamsche Bank, A'dam f 31-52 Associatie-Cassa, Amsterdam rekening A 49 f idem, rekening B 231.29 De Clercq en Boon-Hartsinck, Amsterdam 136,'462.41 [ncassobank, A'dam 54-412-9 Jan Kalff en Co., A'dam 204.199.64 Ned. Indische Handelsbank, Amsterdam f l*2't1S'ra Roelofs en Zoon, A'dam 215.247.j9 Totaal 721517.01 De provisorische lijst van fondsen-credi teuren bevat 36 namen. Door den Minister van Onderwijs, Hun- sten en Wetenschappen is bepaald, dat de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheids onderwijs, gemerkt N VI, N XV en N XVi, voor het jaar 1926 zitting zal houden te 's-Gravenhage. Tot lid dier Commissie is o.m. benoemd de heer H. N. Prins, ingenieur der Stoom vaartmij. „Nederland", wonende te Over- veen. Gisterenavond omstreeks 7 uur wilde een wielrijder op de Zijlvest de Zijlstraat pas- seeren, ofschoon hij signalen hoorde van een' auto, die uit de Zijlstraat lowam. De wielrijder dacht nog vóór de auto de straat voorbij te rijden. Hij werd echter door de auto, die langzaam reed, aangereden. Eer- wiel ging over het rechterbeen, dat ernstig gekneusd werd. Een lid van Eerste Hulp verbond het slachtoffer, waarna de chauf feur hem met zijn auto naar buis vervoer deDe fiets werd zwaar beschadigd. Oud Ind, Militairen. Aan het verslag van de Arbeidsbeurs voor den Oud Ind. Militair te Nijmegen, waarvan de heer B. D. Bruining, Patrimo niumstraat 34 Haarlem correspondent is, ontleenen wij het volgende: Het doel van bovengenoemde instelling is den Oud Ind. Militair, in geheel Neder land, met raad en daad bij te staan en te trachten hem aan arbeid te helpen. De beurs heeft in alle voornaamste plaatsen van ons land correspondenten. Zij wordt gesubsidieerd door het Ministerie van Ko loniën. In het jaar 1925 werden ingeschreven: 248 oud-onderofficieren, 346 minderen, to taal 594 Oud Ind. Militairen. Geplaatst werden 78 oud-onderofficieren, 63 minde- ren, totaal 141 Oud Ind. Militairen in vas ten dienst; 17 oud-onderofficieren, 77 min deren, totaal 94 in lossen dienst, d. w. z. voor korter dan 3 maanden. Totaal ge- j plaatst werden 95 onderofficieren, 140 min deren, totaal 235 oud Ind. Miltairen. Bovendien verstrekte de beurs tal van waardevolle adviezen van diverse aard, zooals in zake woeker, kosthuizen, borg stelling, oprichten of overname van zaken, huisvesting, ouderdoms- en invaliditeitsver zekering, beroepskeuze kinderen van O. 1. M., enz. enz. Naar wij vernemen, is J. K. E. L. 3. al hier in hooger beroep gegaan van het door de Haarlemsche Rechtbank tegen hem uit gesproken vonnis tot betaling van een geld- j boete groot 296.861.40, bij onmacht of niet-betaling te verhalen door 82 hech- tenisstraffen, ieder van 2 dagen, ter zake de door hem gepleegde ontduiking van belas ting en accijns. In het gebouw der R.K. Militair en vereeni- ging vergaderde gisteravond het Kruisver bond. Enkele huishoudelijke zaken werden vlug afgedaan en een nieuw lid met een toe passelijk woord van den voorzitter geïnstal leerd. De heer A.J. v.d. Hoek bracht het fi nancieel verslag uit, dat een batig saldo aan wees de heeren Reiber en Rijbroek werden tot kasnazieners benoemd. Hierna hield de heer H. B. v.d, Sande een inleiding over de beteekenis van de geheel onthouding als offer. Hij deed dat aan de hand van een artikel, door den bekenden li terator Pater Molenaar O.F.M. in het tijd schrift „Roeping", gepubliceerd onder den titel „De strijd om de soberheid." Was de schrijver van meening, dat de „pijnlijkheid" van het offer der geheelonthouding minder gelegen is in het gemis van een genotmiddel, dan wel in de daaraan verbonden noodzake lijkheid om ongerief te scheppen voor ande ren de spreker wenschte hier onderscheid te maken tusschen verschillende typen van drankbestrijders. Inderdaad is het waar, dat een wezenlijk matige, die de geheelonthou ding aanvaardt, de ontbering van het alco holgenot niet voelt als een beteekenend ge mis, maar anders is het met vele bekeerde drinkers, die dikwijls een langdurigen strijd hebben te voeren tegen de drankzucht. Ver schil van stand, milieu en persoonlijke ge aardheid niet minder bepalen de „pijnlijkheid van het offer in den omgang met anderen. Wat Pater Molenaar ondervond, ervaren ve len men verliest door de onthouding vrien den. Van den anderen kant is het waar, dat vélen juist dóór de drankbestrijding vrienden winnengelijkgezinden in de idealistische actie helpers in den moeilijkheden van het leven ware vrienden, die méér betee- kenen dan de tafelmakkers van vroeger. Maar al ziet de schrijver zwarigheden naar den persoon van den geheelonthouder, toch erkent en prijst hij de beteekenis van deze afzonderlijke levenshouding. Zij wijst voort durend op de motieven en het doel van den strijd, zij vormt een levende propaganda voor de soberheid. Ook mogen wij daarin geen verandering wenschen om de voordeden van hoogere beteekenis, die daaruit voort vloeien juist de kwade gezindheid van ve- 'len jegens onthouding maakt de beoefening daarvan tot een wezenlijk offeren in Christe- lijken geest. Ten slotte werkte de spreker uit, wat Pa ter Molenaar geschreven had over de macht van het offer als genademiddel. Daarover wordt ook door drankbestrijders té weinig gedacht. Toch verleent die bedoeling aan het offer der geheelonthouding een bijzondere waarde. Het dient dan niet alleen tot eigen geestelijk en stoffelijk heil, niet alleen tot propaganda voor een matiger samenleving, maar ook als bovennatuurlijk krachtmiddel om de redding te verkrijgen van hen die an ders naar ziel en lichaam verloren zullen gaan. Deze intentie moet bij den Katholieken ge heelonthouder vooropstaan, dan is het zeker, dat de drankbestrijding door den Gever van alle genade gezegend zal worden. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn interessante inleiding, die door een korte gedachtenwisseling werd gevolgd. Volgens gewoonte werd met gebed gesloten. Woensdag 24 Maart zal het 5 jaar geleden zijn dat het Kinderkoor „De Kleine Stem" werd opgericht. Het bestuur heeft besloten ter gelegenheid van dit jubileum een feest avond voor de jeugdige leden te organiseeren op Zaterdag a.s. in het Blauwe Kruis. Voorts zal op Maandag 19 en 26 April in den schouwburg aan den Jansweg een twee tal jubileumvoorstellingen worden gegeven. Opgevoerd zal worden „De Woudkoningin en „Als de kinderen slapen." Het „Wkbld. van BI. C." schrijft het vol gende over wijlen den heer J. Preyde Te Heemstede is in de afgeloopen week op hoogen leeftijd overleden de heer J. Preyde, een bekend en zeer geacht vakman, die se dert 1923 teruggetrokken leefde. Inmiddels heeft onder zeer groote belangstelling de be grafenis plaats gevonden, waar duidelijk is gebleken dat met dezen man een zeer werk zaam en algemeen geacht persoon is heenge gaan. Als vakman heeft hij zijn geheele leven een belangrijke plaats bekleed onder de Heemsteedsche kweeker»zijn jarenlang voorzitterschap van de afdeeling getuigt daar van. Als raadslid van Heemstede heeft hij de herinnering achtergelaten aan iemand die zich met hart en ziel gaf aan het openbaar be lang, en veel heeft hij in zijn 14-jarig raads lidmaatschap voor de gemeente gedaan. Tal van vereenigingen op kerkelijk en maat schappelijk gebied hebben van hem als be stuurslid of anderszins geprofiteerd, en zijn bescheiden figuur leeft in dankbare herinne ring voort. Zijn vak diende hij met de ken merkende toewijding van den overtuigden liefhebber. Hij ruste in vrede Voor een groot aantal leden van den 1. K. Kring en enkele donateurs, heeft de heer Eug, de By gisterenavond zijn aange kondigde lezing over „Finland" gehouden. Zooals men weet, heeft de heer de By DE ADMINISTRATIE verleden jaar zomer de drie-weeksche reis naar Finland, met een gezelschap Holland sche journalisten meegemaakt, en o.a, reeds in deze courant en de Katholieke Illustratie in woord en beeld getuigt van het vele groote en mooie, dat cultureel en maat schappelijk in dit jonge land verborgen is. De spreker heeft thans met enthousias me van dit jonge volk en zijn strijd en his torie verteld en in schoone taal de lof ge zongen van 's lands geschiedkundige, geolo gische en economische grootheid en be teekenis. Voldoende werd o.m. den indruk gevestigd, dat men Finland, het land der duizend meren, der geweldige wouden, het land van hout en graniet en papier, niet kan regeeren, zonder het verwijt van niet bij te zijn, te ontgaan. Als proeve van Finsche kunst, vertolkte de heer .Jos. Möllmann op zeer begaafde wijze een aantal Finsche pianostukken, o.a. van den componist Sibelius. Na de pauze was er, ter nadere illustratie van het gesprokene, een schoone serie lichtbeelden, waarin allerlei bijzonderheden van het Finsche land werden getoond. Aan een dankbaar en aandachtig gehoor bood de Kring alzoo een zeer geslaagden avond van drievoudig genot: een leerzame voordracht, schoone muziek en fraaie beel den. De Kring-voorzitter dankte spreker en pianist voor al het geboden schoons, bijzonder den heer de By voor de geani meerde wijze, waarop hij den blik der leden heeft verruimd, R.K. Kies vereenigingen Jan Gijzenvaari Oud Schoten, De aandacht wordt er op gevestigd, dat de vergadering in het gebouw van den R. K. Volksbond, Kerklaan, op a.s. Vrijdag 26 Maart, niet doorgaat, aangezien de spreker, Prof. J. A. Veraa-t, wegens de spoedige afwerking van de begrooting in de Tweede Kamer, geen gelegenheid heeft dezer dagen over te komen. De vergadering is uitgesteld tot na Paschen. De juiste datum wordt nog bekend gemaakt. Dinsdagavond vergaderde de R.-K. Kies- vereeniging te Zandvoort, in den bijbouw der R.-K. Kerk. De vergadering was slechts matig .bezet; van de 23 leden waren er 54 aanwezig. In het openingswoord wees de voorzitter, de heer Siegers, op den achter ons liggenden tijd, hoe te Zandvoort in .vroegere jaren een z.g.n. comité besl^nd, dat de candid aten Stelde en later, bij de evenredige vertegenwoordiging, een kzes- vereeniging, gelijk elders tot stand kwam. Spr. schetste de moeielijke taak der lei ding en wees er op dat niet altijd eenheid heerschte, doch of dit lag aan de leiding of de leiders, hierop wenschte spr. niet in te gaan. Na deze inleiding deed de secretaris, de heer Geers, voorlezing der notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd Hierna brachten de secretaris en penning meester D. Vader hun jaarverslag uit Punt 3, ingekomen stukken, leverde niet veel bijzonders op. Er was echter een schrij ven binnengekomen van een twaalftal le den, tot candidaatstelling van den heer Dr. Willems tot voorzitter der vereeniging, met een begeleidend schrijven van Dr. Willems zelve. Naar aanleiding hiervan, deelde de voorzitter mede, dat wanneer men dezen candidaat als voorzitter wenschte, hij gaar ne zijn plaats zou inruimen. Hierna vond stemming plaats tusschen de heeren Sie gers en Willems, waarbij op eerstgenoemde 30, op den laatste 23 stemmen en een stem blanco werd uitgebracht, waarna de heer Siegers onder dankzegging zijn benoeming aanvaardde. Bij de stemming van de perio diek aftredende overige bestuursleden, mej. VersteegCortie, Mei. Reijer en den he Vader, werd mej. Versteeg-Cortie en de heer Vader bij enkele candidaatstelling her kozen. Voor mej. Reijer welke een benoe ming niet meer wenschte te aanvaarden, werd gekozen mej. Driessen-Verkeeren. In de plaats van den afgevaardigde den heer L. v. d. Mije, die deze functie niet meer kon waarnemen, weiden staande de vergadering candidaat gesteld de heeren J. L. Vinken en Nordsieck. De heer Vinken verkreeg toen 30 en de heer Nordsieck 20 stemmen, 4 van onwaax-de. Toen echter de voorzitter aan den heer Vinken vroeg, of hij deze benoeming aanvaardde, bedankte de heer Vinken en werd aangewezen de heer Nordsieck, die de benoeming aan vaardde. De rondvraag leverde niet veel op. Gevraagd werd of de verhouding tusschen wethouder en' raadslid niet anders zijn kon en omgekeerd, waarop de voorzitter ant woordde, dat de holding van een wethou der dikwijls anders zijn moet dan die van een raadslid, dat een wethouder, waar de partijen tot elkander moeten komen, dik werf concessies doèn moet,, terwijl een raadslid aan zijn standpunt vasthoudt, Ge vraagd werd ook, waarom niet meer be kendheid was gegeven aan deze vergade ring. Vroeger gebeurde dit wel. De voor zitter antwoordde dat met deze wenschen voortaan rekening zal worden gehouden., Een derde spreker wees er op, dat hij steeds met den voorzitter aangenaam bad samengewerkt en zeide altijd hem gesteund te hebben, maar hij meende dat thans de beer Geers dit dubbel verdiende, Spreker vroeg waarom de samenwerking niet an ders was Eenheid is de kracht der Kath. kerk. De laatste spreker vroeg een com missie te benoemen, om straks candidaten te stellen en beoordeelen en art. 7 te wij- zigen. De heer Geers dankte den derden spreker voor zijn woorden en zou ter wille der eenheid thans verder van eenige be antwoording willen afzien. Hierna werden door den Zeereerw. heer Pastoor nog eenige zeer waardeerende en kernachtige woorden gesproken, waarna de voorzitter den Zecereerw. heer Pastoor dankte en ook de aanwezigen voor het goe de welslagen dezer vergadering, waarna sluiting volgde met den chr. groet. Ons jong plantsoen. Burgemeester Van A'phen heeft een circulaire laten versprei den, waarin hij opwekt, mede te helpen aan de verzorging van dé jonde boomén. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad onder voorzitterschap van Wethouder Handgraaf. De Burgemeester was door een lichte on gesteldheid verhinderd. Voorts was afwezig de heer Nijssen- Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de ver eeniging „Oosterspeeltuin" te Amsterdam, waarbij wordt medegedeeld, dat, naar nader is gebleken, het aan die vereeniging op aan vraag ter beschikking gestelde terrein voor de plaatsing van een gebouw als vacantie- oord, niet groot genoeg is. Zij vraagt daarom thans, te mogen beschikken over een terrein, ter grootte van 425 M2. Tevens wordt het wenschelijk geacht eenige beplantingen aan te brengen en een hekwerk te plaatsen. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. Aldus wordt besloten. Voorts is ingekomen een verzoek van de Coöperatieve Vereeniging Particuliere Wo- mngbouwvereeniging „Wijkeroog" te Wij- keroog, om het raadsbesluit van 26 Mei 1925 tot overname van de Watervlietstraat, te wij zigen in dién zin, dat de voortuinen niet be hoeven te worden overgedragen. Op dit verzoek wordt eveneens gunstig beschikt. Een adres van het bestuur der afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, waarbij verzocht wordt verbetering te brengen in de salarieering van het secretarie-personeel wordt in handen van B en W. gesteld om ad vies, gehoord de commissie van overleg voor de ambtenaren. Ingekomen is voorts een adres van J. van Tiggelen en P. J. van der Linden, namens een groep metselaars en opperlieden in deze gemeente, waarbij den wensch wordt uitge sproken, dat de raad zich zal verzetten, te gen het feit, dat in de bestekken voor den bouw van 295 gemeente-woningen geen be paling is opgenomen, dar zooveel mogelijk arbeiders uit de gemeente Velsen te werk gesteld moeten worden. Aangezien bij schrijven van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid dd. 6 Januari 1925, houdende toezending der be schikking tot verleening der gevraagde voor schotten, o.a. is medegedeeld, dat in het be stek geen bepalingen mogen voorkomen, waardoor de aannemer belemmerd wordt tr. de vrije keuze zijner arbeiders, stellen B. en' W. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Van de Wed. L. Stoop e.a., melkslijters te Velseroord en IJmuiden was een adres in gekomen om herziening der artt. 16 en 1c der verordening op de winkelsluiting, welke betrekking hebben op het verkoopen en venten van melk en melkproducten des Zon dags. In handen van B. en W. gesteld om ad vies. Ten aanzien van het adres van metselaars en opperlieden, drong de heer Maas erop aan, dat van de zijde van B. en W. een mo- reele dwang op de aannemers zou worden uitgeoefend, om een behoorlijk loon te be talen. Wanneer dat geschiedt, bestaat er voor den aannemer geen aanleiding om werk krachten van buiten re nemen. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat er hier geen kwestie is van betalen beneden contractloon. De heer MAAS noemt dan een geval, waar inderdaad beneden het contractloon wordt betaald. De Wethouder wijst erop, dat B. en W. meer dan eens pogingen bij de regeering gedaan hebben om verandering te verkrij gen, maar die hadden geen resultaat. Aanleg van straten. Aan de orde is het voorstel van B. en W. om aan de N. V. Maatschappij „Oosterduin" te IJmuiden,'vergunning te verleenen tot het aanleggen van straten op een terrein nabij den watertoren te Velseroord en inzake het aangaan van eene grondruiling aldaar. De heer VERMEULEN vraagt of B. en W. zich hebben verstaan met de vroegere eigenaresse van den grond, ten aanzien waar- 1 van thans ruiling wordt voorgesteld, en welke eigenaresse den grond heeft verkocht onder voorwaarde, dat er een servituut voor open baren dienst op zou worden gesteld. Want B. en W. stellen thans voor dit servituut op te heffen. Voorts zou spr. er prijs op stellen, dat het duintje bij den watertoren, als typisch plekje zal worden behouden en dat het niet verlo ren gaat bij de exploitatie van den grond door bebouwing. Spr. wijst erop, dat van deze maatschappij geen offer wordt gevraagt, zooals dat van andere is gevergd in den vorm van plant soentjes of die gratis aan de gemeente moes ten worden afgestaan of gronden, die voor openbaren dienst tegen zeer gereduceerden prijs in eigendom der gemeenten moesten worden overgedaan. Spr. meent, dat, waar door ruiling van grond een waardevermindering van deze particulieren grond wordt verkregen, de daardoor verkregen winst, niet "ten bate moet komen van ééne partij, 'maar van beide partijen. Dit vindt spr. in het voorstel onjuist. De gemeente had het beginsel, dat door de maat schappijen iets in het belang der gemeente wordt bijgedragen ter vergoeding van de voordeden, die worden' verkregen, moeten vasthouden, zooals zij dat vroeger altijd heeft gedaan. De heer TEN BROEKE meent, dat de heer Vermeulen te veel den nadruk legt op het belang die „Oósterduin" bij deze grond- ruiling heeft. Zijn inziens is hier wel degelijk ook een stuk gemeentebelang. Het duintje, door den heer Vermeulen bedoeld, is vermoedelijk dat, waar de water toren op staat. Dit stuk wordt door de grond- ruiling niet aangetast. De heer DALMEIJER zegt, dat veel door den heer Vermeulen naar voren gebracht, niet ter kennis was gekomen van de'com missie voor Openbare Werken. Het 'blijkt dus dat niet alle stukken door den wethou der aan de commissie zijn voorgelegd en dit moet spr. betreuren. De heer BOSMAN wil op grond hiervan het voorstel aanhouden. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat hij de commissie er speciaal op gewezen heeft springen bi) guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen doo~ Doos 30 ct op de beteekenis van deze grondruiling en in hoeverre „Oosterduin" er beter va^ wordt. De maatschappij wordt wel degei#k be zwaard. Spr. betoogt uitvoerig, dat van be voorrechting van deze maatschappij geen sprake is. Na nog eenige bespreking, wordt het voor stel aangehouden. Hulpverleening bij strand ongevallen en rampen op de kust. in de vergadering van 3 November 1925 werd in handen van B. en W. om advies ge steld. een adres van het Geneeskundig Ge- zeischap „Kennemerland", te IJmuiden, waarbij in overweging wordt gegeven, maat regelen te treffen voor hulpverleening bij eventueele ongevallen op het zeestrand en rampen op de kust en daartoe, zoo spoedig mogelijk, te zorgen dat le. aan het strand aanwezig is een volledige verbandkist, een zuurstofapparaat en een brancard 2e. een goede verbinding tot stand komt vanuit IJmuiden met het strand 3e. een doorloopende teleplionische ver binding wordt gelegd tusschen het strand en het politiebureau te IJmuiden. B. en W. stellen voor hun voor het treffen dezer maatregelen, de noodige machtiging te verleenen en hun het noodige crediet van f 320 toe te staan. Voor den aanleg van den verbindingsweg, worden nog onderhandelingen gevraagd. De heer TEN BROEKE vraagt of de maat regelen niet zijn uit te breiden. B.v. het plaat sen van waarschuwingsborden bij Oosten woud, wanneer de zee dus gevaarlijk is voor zwemmers. Voorts vraagt spr. het plaatsen van zwemvesten. Verschillende andere leden vragen inlich tingen. De opmerkingen zullen onder de oogen worden gezien. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Voor de kinderen uit de Drentsche venen. B. en W. stellen voor de ziekenbarak ^te IJmuiden, waarin twee zalen zijn, samen met 19 bedden, gratis beschikbaar te stellen voor de opname van eenige behoeftige kinderen uit de -veenstreken, van half Mei af tot half September van dit jaar. Zulks onder vast stelling van eenige bepalingen. Voor bekostiging van voeding, bewas- sching, toezicht en schoonhouden vragen zij ten crediet van f 2500. De heer SCHUITEMAKER is het met tens met de verleening van het crediet. Dit tal in de toekomst aanleiding geven tot moeilijkheden. Spr. had het beter gevonden, wannéér het voorstel in tweeën was gesplitst; de beschikbaarstelling van de barakken juicht spr. ten zeerste toe. Aan het laatste deel van de voordracht kan spr. echter moeilijk zijn stem geven. De heer HOMBURG brengt hulde aan 3. en W„ nu zij met dit voorstel komen. De uitvoering zou spr. liever aan een :omité overlaten. De heer MAAS zegt dat we de laatste jaren niets dan buitenlandsche kinderen ïebben verpleegd. Onze kinderen van eigen land zouden we vergeten. Spr. juicht dit voor stel dan ook toe en hij hoopt dat particulieren er zich op zullen toeleggen om dit mooie werk, waartoe B. en W.het initiatief namen, lit te breiden. De heer VERMEULEN zou gaarne voor lit voorstel stemmen, ware het niet dat chter ons liggen tal van besluiten, waarbij iit de gemeentekas geld en werden beschik baar gesteld voor de slachtoffers van den watersnood en welke besluiten door Gedepu teerde Staten door het geheele land zijn /ernietigd. Spr. kan zich er volkomen mee vereenigen net de beschikbaarstelling van den barak naar overigens sluit hij zich aan bij den heer Schuitemaker, om de uitvoering aan het particuliere initiatief over te laten. Nog verschillende andere leden voeren het woord. De heer LANDEWEERD wijst er op, iat gezinsverpleging, zooals voor buiten landsche kinderen plaats had, eigenlijk de aangewezen weg is. Zooals B. en W. het voor stellen is het betrekkelijk een dure maatregel. Spr. wilde niet zeggen dat de gedachte van dit voorstel niet sympathiek is. Doch spr. had gewild dat het college niet dadelijk net dit voorstel ware gekomen maar eerst Ie zaak eens goed onder de oogen had gezien. De heer TEN BROEKE vraagt of het de bedoeling is de kinderen om een zekeren rijd te verwisselen. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer SLUITERS wil het voorstel van 3. en W. doorvoeren, maar daarnaast wil hij de gedachte van den heer Landeweerd ook poepassen. Ook hij wijst op de voordeelen van gezinsverpleging. De heer DALMEIJER betreurt het dat er zooveel stemmen tegen dit sympathiek voorstel opgaan. Gezinsverpleging is nu eens een heel mooi terrein voor het parti culier initiatief. Maar dit voorstel moet door gaan. Men mag niet vergeten dat het meeren- deel der kinderen niet dadelijk geschikt is om in het gezin te worden opgenomen. Ook voor buitenlandsche kinderen gold dikwijls de noodzakelijkheid, dat de kinderen een „tusschenstation" moeten passeeren, vooral eer zij in het gezin kunnen meegaan. Spr. bepleit dan ook aanneming van dit voorstel iaat het particulier initiatief zich dan bezighouden met het nastreven der indere doeleinden. Wethouder DUNNEBIER wijst er op dat er reeds tweemaal een beroep op de parti culieren is gedaan. Daarom hebben B. en W. gemeend deze bescheiden poging nu eens van de gemeente te moeten doen uitgaan. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Wegverbetering. B. en W. stellen voor, ten behoeve van eene verbetering van den Brederoodschen weg, door het afronden en beharden van eenige bochten, een crediet toe te staan van f 7700. welke som gedeeltelijk reeds is verwerkt. De commissie van bijstand in het beheer der openbare werken adviseert gunstig. Goedgekeurd. Uitbreiding personeel. B. en W. doen den raad een voorstel tot uitbreiding van het personeel aan het bedrijf Openbare Werken. Aangehouden. Vrijstelling bouw verordening. B. en W. stellen voor aan J. H. Gottmer, te Bloemendaal, vrijstelling te verleenen van art. 19, le lid der bouwverordering, voor den bouw van een woon- en winkelhuis met af zonderlijke bovenwoning aan den Bloemen- daalschen straatweg te Jan Gijzenvaart. De heer Dalmeijer vraagt hoofdelijke stemming. Het voorstel wordt aangenomen. Verhuur. B. en W. vragen den raad machtiging tot verhuring van de tennisbaan in het pars „Velserbeek." Goedgekeurd. Regeling omtrent de toe lating van leerlingen. B. en W. stellen voor aan ged. Stater machtiging te vragen tot het treffen van eer. gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Vel sen op de O L. scholen te Beverwijk. Over dit voorste! ontspint zich een zeer langdurige discussie. Het wordt tenslotte met 17 tegen 3 stem men verworpen. Het voorstel der Commissie, om het voor een deel der kinderen te doen, werd aange nomen met 15 tegen 5 stemmen. Overplaatsing. B. en W. doen den raad een voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer J. W. K de Jager van school H. te Velseroord naar school D. aldaar en van den onderwijzers E. Zandstra van school C. te IJmuiden naar school H. te Velseroord. Na eenige discussie goedgekeurd. Crediet. B. en W. vragen den raad een crediet van f 250.voor de samenvoeging van twee kamertjes in de O. L. school D. Goedgekeurd. Bijzonder onderwijs. Aan de orde is daarna de vaststelling van de over 1926 aan bijzondere schoolbesturen te verleenen voorschotten op de vergoeding bedoeld bij artikel 101 der „Lager Onder wijswet 1920" zoomede van de regelen vol gens welke de uitbetaling zal plaats hebben- Goedgekeurd. Subsidie. B. en W. stellen voor aan de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer voor 1926 een subsidie te verleenen van f 50. De heer VERMEULEN is hiertegen. Het voorstel wordt aangenomen. Politie. Aan de orde is het voorstel tot afwijking van de verordening betreffende de gemeente politie en het reglement op de uitrusting der politie. Aangehouden. Waterleiding. B. en W. doen een voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van water door het wa terleidingbedrijf. Goedgekeurd. Gas voor kleinindustrie en verwarming. Aan de orde is hierna het voorstel tot vast stelling van den prijs van het gas voor klein industrie en verwarming. De heer LANDEWEERD vraagt ïnlas- sching van een bepaling, waarbij de gemeen te zich vrijwaart voor de risico van kolen- prijsverhooging. Wethouder TUSENIUS antwoordt dat in het laatste geval de gasprijs over de ge heele linie moet worden verhoogd, dus ook voor dit tarief. Het voorstel wordt goedgekeurd, Jaarwedde Commissaris van Politie. De Commissaris der Koningin xn deze provincie heeft den burgemeester toegezon den, een adres met bijlagen van den com missaris van politie alhier, houdende ver zoek zijne bezoldiging te willen verhoogen. In het aangehaald schrijven is namens den Minister van Justitie de uitnoodiging vervat, deswege den raad te hooren. B. en W. stellen voor, den Commissaris der Koningin als het gevoelen van den raad kenbaar te maken, dat eene bezoldiging van f 5000.met rweejaarlijksche verhoogin gen van f 200.tot f 6000.voor een commissaris van politie in eene gemeente ils Velsen niet te hoog is te achten. De heer LANDEWEERD is voor aan houding, maar geeft B. en W. in overweging wat meer materiaal voor te leggen, ter voor lichting van de raadsleden. Besloten wordt het voorstel in besloten zitting te behandelen. Conversie. B. en W. stellen voor over te gaan tot af lossing van Rijksvoorschotten, ontvangen ter verstrekking aan particulieren onder waarborg van le hypotheek voor den bouw van woningen, en aangaan van eene geld- leening, groot f 312.000.tegen den koers van 99 Vó rentende 4*lt met de Alge meene Friesche Levensverzekering Maat schappij. Goedgekeurd. Benoeming. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan de O.L. School D te Velseroord, Mej. J. L. M. Dogterom, tijdelijk onderwijzeres aan school 'Bij de rondvraag merkt de h-, BOSMAN op, dat tengevolge van 'n ongeluk met een wa gen, op den Driehuizer Kerkweg, bij den ingang van Velserbeek, reeds eenige dagen een stapel pannen ligt. Hij informeert wan neer een ambtenaar het initiatief zal ne men. die op te ruimen. De heer VISSER herinnert er aan, dat het in de bedoeling heeft gelegen om de 295 woningen, die in aanbouw zijn, in de eerste plaats te doen strekken voor de tegenwoordige bewoners van onbewoon baar verklaarde woningen. Hoe moet het echter gaan, als de bouwvereenigingen, die deze woningen te exploiteeren krijgen, be zwaar hebben tegen deze huurders? Spr. meent dai men daarvoor woningen moet bouwen, waarvoor extra rijkssubsi die kan worden toegekend. Wethouder HANDGRAAF zegt, dat de gemeente in elk geval begint met te ver huren. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat voor het bewonen door die menschen. ook voor deze huizen, wel die extra-subsidie te krij gen is. Doch men moet nog niet al te vee! bepalen over wat met deze woningen ge beuren zal, daar de raad later nog vast stellen zal door wie, en op welke wijze, deze woningen geëxploiteerd zullen wor den. Daarna schorst de voorzitter de open bare vergadering, om over te gaan tot een geheime zitting. Opbrengst verloting, De netto-bate van de verloting, ten bate der vereeniging ter bestrijding van de tuberculose in de gemeente Velsen, onlangs gehouden, be draagt 1524.47. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: Canadins. Leidscbevaartweg 223a, een bruin wollen kinderschoentje; A. van de Raadt, Kanaalweg 1, een rijwielbelasting- merk; J. J. Robbé. Schalkburgergracht 101, Schoten, een doublé armbandhorloge; Van Tongeren, Glipperweg. een damesportemon- naie met inhoud; Verstraten, Voorweg 17, een kindertaschjc met inhoud; L. S. Hooge- veen, Laar. van Insulinde 2, een sleutel van een auto; Van der Weiden, Zandvaartpad 5, een duif; Bureau van Politie. Raadhuisstraat, een glacé handschoen en een gummibal. Terug te bekomen aan het Bureau Ge meente-Reiniging, Wipperplein 12: 3 zilveren vorken; 1 lekbakje; 1 dessert mesje; 1 ko peren ketting. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5