emgd— ^filEUWS Binnenlandsch Nieuws. Radio-omroep. N&dInstituut voor Volkshuis vesting en stedebouw. Amsterdam en dei Rijn, Receptie bij onzen gezant bij het Vaticaan. Opsporing van delfstoffen. Cultuurmaatschappij de V orstenland en. Hooge salarissen van mijn-directeuren. Waterstaatsbegrooting 1926. Electrificatie. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Drukke eierveiling. Diefstal van winkelgoederen. Hü kwam niet meer terug. Een dreigbriefschrijver. Een eigenaardige assurantie kwestie. Vier woningen te Overdinkel afgebrand. Kuit en Kattepult. De loodsschoener van Terschelling. Knaapje door een bus overreden en gedood. Zware binnenbrand te 's-Gravenhage. De malversaties te Bergen op Zoom. Bloedvergiftiging. De productie van arbeiderswoningen. Naar in het Tijdschrift voor Volkshuis vesting en Stedebouw wordt medegedeeld, zal op de a.s. jaa-vergadering van het In stituut de vraag besproken worden: Is het wtnschelijk en mogelijk een regel matige productie van arbeiderswoningen overeenkomstig de behoefte in de naaste toekomst te verzekeren Zoo ja, welke middelen moeten dan wor den aangewend om dit doel te bereiken! Moet t^n dezen onderscheid worden ge maakt tusschen g~oote steden, kleine ste den en landelijke gemèentén? In het bijzonder zullep de volgende vra gen onder de oogen zijn te zien: 1. Is het mogelijk met eenige mate van zekerheid de behoefte vast te stellen? Zoo ja. langs welken weg? (Het is niet de be doeling in besprekingen te treden over de methode Halle). 2. Is het mogelijk te bevorderen dat de productie plaats heeft min of meer volgens een vooraf vastgesteld programma. 3. Door wie en op welke wijze-zullen de woningen worden gebouwd? Moet te dezen verschil worden gemaakt naar gelang van: a. de verschillende huur-groepen? b, den aard en de grootte der gemeenten (bijv. Industrie, landbouw, stedelijik-lande- lijk). De vergadering zal waarschijnlijk einde Mei worden gehouden. Aan de M. v. A. van den minister van Waterstaat op de Waterstaatsbegrooting is nog het volgende ontleend: Wat betreft het belang, dat voor de Staatsmijnen zou zijn gelegen in den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met den Rijn, zij opgemerkt, dat ver voer te wafer hoofdzakelijk de goedkoopste wijz van transpo-t uitmaakt. Wanneer het dan ook eenmaal zoover komt, dat de met Limburgsche kolen beladen schepen den Rijn of de Lek kunnen bereiken, zou de beschikking over een voldoenden waterweg naar Amsterdam voor de Limburgsche mij nen van groote beteekenis zijn. Intusschen moet niet uit het oog worden verloren, dat de aanvoe" van Duitsche en Belgische ko len naar Amsterdam evenzeer door be doelden waterweg zou worden vergemak kelijkt. Zondag gaf jhr. mr. O. van Nispen, de Nederlandsche gezant bij h^t Vaticaan, naar aan de „Res. Bode" geseind wordt, een éroote receptie. waarop vele kardinalen, .elaten en diplomaten verschenen. Uit Groenlo wordt gemeld:. De boringen naar delfstoffen in deze TStftken worden steeds meer uitgebreid. In de omgeving van deze plaats staan thans drie torens, n.l. een te Vragender Igem. Lichtenvoorde), een in de buurtschap Zwol le en een derde aan den rijksweg van hier raar ^Juurlo. Verder zijn door de Mij. v. Mijnbouwkun- dige werken te Heerien, die deze boringen verricht, twee percéelen grofld en een huis aangekocht, waar werkplaatsen ten behoe ve van de boringen zullen worden gebouwd en een ingenieursbureau zal gevestigd wor den. Definitieve plannen tot ontginning zijn tot heden nog niet gemaakt. Naar wij van de Directie der Cultuur maatschappij der Vorstenlanden vernemen, zal aan de in Juni te houden algemeene vergadering der aandeelhouders vermoede lijk worden voorgesteld over 1925 uit te keeren een dividend van 20 procent op de preferentaandeelen, 15 proc. op de gewone aandeelen en van 18 gulden per stuk op de winst-aandeelen. Men schrijft aan „De Tijd": Naar aanleiding van de behandeling, de vorige week, van een tweetal zaken .betref fende belastingontduikingen door te lage aangiften, voor de Maastrichtsche recht bank, is geconstateerd, dat een der direc teuren van de mijn Laura en Ve eeniging te Eygelshoven een jaarlijksch inkomen had van het peulschilletje van 62.000 salaris en tantième, behalve nog declaratiekosten, terwijl zijn mede-directeur een inkomen had van 35.000. Wie van deze inkomsten hoort, zal grif moeten toegeven, dat ze niet naar den lagen kant zijn. Het ligt niet in onze bedoeling te beoordeelen, of deze reuzeninkomens, in overeenstemming zijn met de prestaties van en de verantwoordelijkheid van een mijndirecteur, wij willen wel de aandacht vestigen op de gestadige loonsverlagingen gedurende de laatste jaren, die volgens de mijndirecties blijkens heur in de contact- commissie-ve-gaderingen afgelegde mededee- lingen, niet kon uitblijven en noodzakelijk ■was, van de mijnwerke-s en ook van de beambten en van het kantoorpersoneel. Wanneer de mijnwerkers nu te weten zijn gekomen,* ten gevolge van het fraudeeren van enkele mijndirecteuren, hoeveel een directeur verdient, en ze vergelijken met deze kapitale som hun eigen karig loon dat ze met zweet en ploeteren moeten ver dienen, honderden meters diep in de mijn- chachten en mijngangen, dan is het geen wonder, dat hun gemoed in opstand komt. Over deze zeer hooge salarissen van mijndi ecteuren in deze tijden van malaise, on crisis, zal nog wel het laatste woord niet gesproken of geschreven zijn en ook niet bij het bestuur en de leden van den Chris- telijken Bond. Wie in ons land heeft, als directeur van een industrie, een dergelijk salaris? Nu bekend is geworden wat directeuren van een der particuliere mijnen per jaar verdienen, is het misschien niet zoo lastig meer, om ook eens pogen te onderzoeken, welke salarissen de directeuren van de Sta-tsmijnen verdienen. Tot nu toe was het absoluut onbekend, Welk een inkomen een mijndirecteur had. I Is gemakkelijk de loonsverlaging voorna melijk toé te passen op den mijnwerker. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer is het volgende ont leend: Wegen. Ingestemd wordt met de meening, dat bi, de verbetering van onze wegen de pro ducten van onze nationale industrie niet meer dan strikt noodig beljporen te wor den uitgeschakeld. Met verscheidene leden, deelt de Mi- Bister het gevoelen, dat bij de verbetering der wegen zooveel mogelijk voor het na tuurschoon moet worden gewaakt. De minister kan mededeelen, dat spoe dige indiening te wachten is van een wets ontwerp, waarbij geregeld zullen worden de van weggebruikers te heffen belastingen en de besteding van deze en andere gelden voor de verbetering van het wegennet in j ons land. Gevaar tengevolge Van het toenemend verkeer. De Minister meent te mogen verwachten dat de gevaren, die het moderne verkeer op de wegen met zich brengt, voor een goed deel zullen worden gekeerd als aan die wegen de verbeteringen zijn aangebracht, die in het voornemen liggen. Van het voorschrijven van algemeene snelheidsmaxima verwacht de Minister geen noemenswaardige verhooging der ver keersveiligheid. Het denkbeeld, om de verplichting op te leggen de motorrijtuigen te voorzien van inrichtigen, die beletten boven een be- oaalde snelheid tè rijden, is naar het oor del van den Minister voorhands niet voor verwezenlijking vatbaar, mede uit hoofde van de verscheidenheid der maximum snelheden. Uitvoering Waterstaatswerken. De Minister kan zijn instemming betui gen met het beginsel, om eenmaal aange vangen waterstaatswerken zoo mogelijk af te werken in het snelste tempo, dat de techniek zou toelaten. Reorganisatie Rijkswater- staatsdienst. Omtrent den stand van de werkzaam heden van de eommissie-Rosenwald kan worden medegedeeld, dat het rapport der commissie dezer dagen is te verwachten, ten. Arbeidsvoorwaarden lagere am'.Kenaren Rijkswaterstaat. De Minister kan het gevoelen van eeni ge leden, dat de arbeidsvoorwaarden ner gens slechter zijn dan bij de lagere amb tenaren van den Rijkswaterstaat, niet deelen. Deze meenipg wordt trouwens reeds vol doende weersproken door de omstandig heid, dat zich voor de lagere betrekkin gen bij den rijkswaterstaat ten alle tijden vele geschikte candidaten aanmelden. Loon en arbeidstijd in bestekken. Sedert enkele jaren worden in de be stekken van waterstaatswerken geen be palingen opgenomen omtrent minimum- loonen, omdat het Vastlegden van derge lijke normen in het algemeen niet meer noodig werd geacht en mede, omdat, in deze tijden van wisselende conjunctuur, vooral de schommelingen in de loonbewe- ging niet voldoende kunnen worden voor zien of voorspeld. Heffing van rechten op waterwegen, Aand en karakter der heffingen aan de onderscheiden sluizen en bruggen en ook de bedragen der aan die werken geheven rechten zijn zoo verschillend, dat be zwaarlijk zou kunnen worden aangenomen, dat. van alle die heffingen zou gelden, dat zij te hoog zijn. Dat er ondertusschen heffingen zijn, die de scheepvaart zeer bezwaren, kan niet worden betwist. Een en ander maakt thans een onderwerp van onderzoek uit. Motor- en rijwielreglement, zoomedè ministerieele besluiten waarin de de. verschillende dojor den minister van waterstaat le geven voorschriften ter uitvoering van de wet en het reglement een plaats zullen vinden. In het motor- en rijwiel-reglement zal o.a. een regeling worden opgenomen in zake het verkeer met zware motorrijtuigen èn één betreffende de verplichting vopt aanvragers van een rijbewijs tot het doen van een proefrit. 'De Zuiderzeev/erken. De ambtsvoorganger van den minister was voornemens opdracht te geven tot het nader bestudeeren van hetgeen aan de hand van het door de staatscommissie- imburg uitgebrachte verslag en het door den rijkswaterstaat en door den directeur- generaal der Zuiderzeewerken nader inge stelde onderzoek als het meest gewenschte tracé, het beste profiel voor een nieuwen scheepvaartweg ware te. aanvaarden. De tegenwoordige minister wil gaarne na gaan, of hij mede in deze richting werkzaam kan zijn. De Minister kan er mede instemmen, dat bespoediging der werkzaamheden voor den aanleg van den weg 's-GravenhageRotterdam, ook met het oog op de bevordering van werkgelegenheid, gewenscht is. Voor zoo veel het hem mogelijk is, wil hij daartoe gaarne medewerken. Verbetering weg Haarlem Amsterdam. Met betrekking tot de verbetering van den weg Amsterdam-Haarlem wordt me degedeeld, dat 't gedeelte Sloterdijk—Half- weg behoudens de beplanting i- ver- mopdeli,k in 1926 gereed kan zijn en dat op het gedeelte HalfwegHaarlem in, dit jaar een nieuw rijwielpad zal worden aange legd. Spoorwegtarieven, Dat verlaging van de, vooral in vergelij king met die vóór den oorlog, nog hooge spoorwegtarieven in het belang van handel, landbouw en nijverheid op zichzelf zeer wenschelijk is, beaamt de minister, evenals :!e directie, of daarmede tevens verbetering van de spoorwegontvangsten zou worden verkregen, is de groote vraag, die naar alle waarschijnlijkheid voorshands ontkennend moet worden beantwoord. Voor het verkeer tusschen Den Haag en Rotterdam zal verstrekking van plaatsbe wijzen voor buurtverkeer vermoedelijk in overweging kunnen komen, zoodra de vol tooiing van de werkzaamheden voor de electrificatie van de lijn over Delft en de verbouwing van den Zuid-Hollandschen tlectrischen Spoorweg gelegenheid zullen geven om de toeneming van'hVt verkeer bevredigend te bedienen. legen weder-invoering van kilometer boekjes bestaat uit een' exploitatie-oogpunt ernstig bezwaar. Aan de electrificatie van de lijn Arnster- ..am Rotterdam wordt krachtig gewerkt. Het ligt in de bedoeling deze met den zomerdienst van 1927 in bedrijf te stellen. Onbewaakte overwegen. Het plaatsen van automatische seinen volgens een der vele tot heden bekende uitvindingen wordt vooralsnog niet wen- sehelijk geacht, omdat deze soort seinen veelvuldig aan storingen bloot staan, zoo zeer zclfs, dat grooter gevaar zou ont staan dan bij afwezigheid van zoodahig sein. Financicele regeling Siaatsmijnbedrijf. De meening, dat de uitkomsten van het o taats mijnbedrijf over 1924 en de te ver wachten resultaten over 1925 geenszins loonsverlagingen noodig maakten als in die aren aan dc mijnwerkers zijn opgelegd, kan le minister niet onderschrijven. Ook naar de meening van den minister :al een snelle afwerking van de Maaskana lisatie tot verbetering van den algemeenen toestand van het bedrijf kunnen bijdragen. Arbeiderscontroleurs. Over de noodzakelijkheid van uitbreiding van het aantal arbeiders-controleurs zijn uoor den ambtsvoorganger van den minister I eenige adviezen gevraagd. Aan de hand van deze adviezen zal de minister, zoodra hij zich een oordeel zal hebben gevormd, zijn beslissing nemen. Veiligheid. Het streven is er steeds op gericht, de veiligheid der arbeides zooveel mogelijk te bevorderen. De indruk van die leden, die meenen, dat het aantal ongevallen is toe- benomen, vindt geen bevestiging in leiten. Verblijf in gezelbnhuszen. De minister is tegen het opleggen van geestelijken dwang met betrekking tot het verblijf in gezellenhuizen. De directie van de Staatsmijnen bericht den minister, dat door haar steeds dienover eenkomstig gehandeld wordt. Tijdelijke ophefflrfg van het mijnrecht. De regeering is eerst, nadat haar geble ken was, dat de toestand in dc mijnin-'ustit tegemoetkoming harerzijds noodzakelijk maakte, er toe overgegaan de tijdelijke op heffing van het mijnrecht te bevorderen. VERGADERING v. DINSDAG 23 MAART NAM. 1 UUR, INTERPELLATIE-AANVRAGE. Aan de orde is de behandeling van het verzjek van den heer Oud om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Marine a. i. naar aanleiding van de ramp met- den loodsschoener Terschelling II cp 25 November 1925. Het verzoek wordt ingewilligd. De inter pellatie heeft later plaats. Nada een ge ontwerpen en conclusies zijn goedgekeurd, stelt de voorzitter voor om na hoofdstuk VI te behandelen hoofdstuk IV (Justitie). Conform besloten. STAATSBEGRQOTING VOOR 1926, Hcofdstuk V (Binnenlandsche zaken). Aan de orde is hoofdstuk V (Bmnen'and- sche Zaken), De VOORZITTER stelt voor verschillen de punten, o. a Boschbouw. benoeming Directeur-Generaal, credieten voor werk verschaffing uit te schakelen. Conform besloten. Art. i. Salaris van den m nister. Dé heer L. DE VISSER (C. P.) keurt hel af, dat het min'stersalans is gebracht van 15 op 16 duizend gulden, een daad d.e dooi de breedé massa van het voik wordt ge voeld als een groote onbi'lijkheid, nu overa salarissen worden verlaagd. Hij wenscht den post met J 1000 te verminderen. De heer BRAAT (PI, Partij) acht deze verhooging ook ongemot veerd. Hij verwijl dezen minister niets, want hij kan het mei helpen. .De heer J. TER LAAN (S D.) vindt hel m nistersalaris cp zichzelf niet te hoog. Het ministerschap is niet een functie, die per uur betaald kan worden. Wel steekt de verhoog ng sch il af tegen de houding, die het .vorige kabinet aannam tegenover de ambtenaars-salarissen. De Minister van Binnen'andsche Zaken de heer KAil, her nnert er aan, dat het ministersalaris indertijd van 18 op 15 dui zend gulden is gebracht. Toen de salar ssen der hoogere ambtenaren zijn verhoogd, heeft de ministerraad ook de salarissen der minis ters verhoogd. Spr. denkt wel, dat het tegenwoord ge kabinet zich bij die ver hoogingen zal neerleggen (Gelach). Op de beschouwingen van den heer Braat gaat spr. liever niet in. Hel min.ster-ambt eischl inderdaad den ganschen mensch en het is n et, zooals de beer Braat denkt, dat een minister alleen maar heeft te „zitten". De heer L. DE VISSER (C. P.) stelt voor den post te verminderen met 1000. Aangezien dit amendement n et wordt ondersteund komt het niet in behandeling De post wordt goedgekeurd met 78 tegen 2 semmen. Tegen L. de Visser en Braat. Art. 5. K ndertoeslagen. De heer BRAAT (PI. P.) komt weer eens op tegen dez"e gunst aan ambtenaren, dit kindertoeslagen krijgen. Hun salaris is hoog genoeg. De VOORZITTER: Wenscht de Mimstei riet woord? DE MINISTER: Dank u. De post wordt goedgekeurd met 79 tegen 3 stemmen. Art 29. Burgerwachten. De heer VAN ZADELHOFF (S, D.) wenscht alleen z.ch tegen dezen post voor de burgerwachten te verklaren en verwijst naar zijn vroegere redevoeringen ter zake De heer L. DE VISSER (C. P.) acht dit geld weggegooid geld. De MINISTER wenscht op te merken, dat bij cpheff ng van dezen post de maréchaus sees en de pohtietroepen zouden moeten worden u.tgebreid. Besparing zou dit dan niet zijn. De post wordt goedgekeurd met 58 tegen 23 stemmen. Art. 54 Hulp aan werklooze Hollanders m Duitschland. De heer VAN DER BILT (R K.) vraagt eenige inlichtingen over deze steunverlee- n.ng, die z. niet goed georganiseerd is- Nederlandsche firma's nemen krachten uit het buitenland -aan, terwijl Hollandsche werklieden geen emplooi, kunnen krijgen. De MINISTER zegt onderzoek toe. Art. 56. Verlofstractement aan het Kamer lid Hermans. De heer BRAAT (PI. P.) protesteert er tegen, dat 900.verlofstraktement aan het Kamerl.d Hermans, die secretaris van den Armenraad te Maastricht was, wordt gegeven. De heer DE VISSER steunt dit protest. Hij acht deze regeling een ongerechtigheid. De MINISTER zegt, dat dit verlofsLracte- ment op een wet berust, d.e een overgangs bepaling inhoudt, waaronder de heer Her mans vo'gt. De heer SCHAPER wil cr even op wijzen, dat het niet aangaat bij ieder punt het woord.te voeren over een onderwerp, dat niet aan de orde is. In 1923 is de regeling door de Kamer goedgekeurd en men heeft zich daarbij neer te leggen. De heer E. DE VISSER: Aha, daar gaat het om. De heer BRAAT-Pl.p.: Ik vraag hoofde lijke stemming. De heer SCHAPER S.-D.: Dit spelletje van den' heer Braat is geldverspilling, want het leidt alleen tot langer vergaderingen en geldverspilling is ten nadeele van de arme boertjes. De heer L. DE VISSER C. P. zal vóór den post stemmen, omdat de 900 er slechts een klein deel van is. De heer BRAAT Pl.p. zegt raad van den heer Schaper niet noodig te hebben en vraagt dós hoofdelijke stemming. De post wordt goedgekeurd met 80 tegen 1 stem. Art. 65 (subsidiën werkverschaffing). De heer SCHAPER S.-D. gaat niet op de vraagstukken in, maar wenscht alleen te wijzen op het dringende van een spoedige betere steunverleening. Hij hoopt dat de Minister niet zal wachten tot na Paschen de kwestie aan de erde wordt gesteld, maar den grootst mogelijken spoed te betrachten De heer L. DE VISSER C. P. dringt ook aan op onmiddellijke uitbreiding van werk gelegenheid en niet te wachten tot na Paschen. De heer SNOECK HENKEMANS C. H. wijst op het Kanaal bij Schoonoord, datveel werk verschaft. Hij vraagt vooral het ka- rakater van bijzondere gunst aan die werk verschaffing weg te nemen en de arbeids voorwaarden zooveel mogelijk gelijk te ma ken aan die in vrije arbeid. De MINISTER antwoordt, dat het onmo gelijk is de voorwaarden gelijk te maken aan die in het vrije bedrijf want dan is het geen werkverschaffing meer. Overigens ver klaart hij gaarne dat dit vraagstuk zijn vol le aandacht heeft en dat hij met verstrekking van werk niet zal wachten op de inter pellatie. Ve Aid. Landbouw. Dc heer LOV1NCK C.-H. vraagt de Re geering niet in te gaan op het verzoek van de Bezuinigingscommissie, om nadere gege vens over de functie van directeur-gene aai van den Arbeid. Daarover mag z.i, niet beslist worden in verband met bezuiniging. De' MINISTER zegt dat het rapport niet tot hem is gericht maar tot den Minister van Financiën en dat dit dus buiten hem om gaat. De heer EBELS V. D. betreurt de verla ging der tracteraenten aan de Landbouw- Hoogeschool en vraagt hoe het staat met de benoeming van een hoogleeraar in de eco nomie. Dc MINISTER zegt, dat dit laatste punt in overweging is en dat de salarissen zijn gewijzigd in verband met de algemeene sa larisherziening. De heer RUTTEN R.-K. dringt aan op uitbreiding van het aantal lagere land- en tuinbouwscholen die hij een zegen acht voor ons volk. De MINISTER zal er alle aandacht aan wijden. Bij art. 100 betreurt de heer VAN VOORST TOT VOORST R.-K. de afschaffing der toelagen voor hen die hun acte-examen hebben afgelegd. Daardoor wordt een aan moediging weggenomen. De heer WEITKAMP C. H.spreekt in tfpll'KPn dpi>ef De heer BULTEN R.K. acht het beter door betere salarieering de menschen te trekken. De MINISTER zegt, dat de regeling is getroffen in overleg met den Minister van Onderwijs. Het is overigens een geldkwes tie die hij niet vermag op te lossen. Bij art 106 klaagt de heer VAN VOORST TOT VOORST R.K. er over, dat de con sulenten te weinig reiscrediet krijgen en daardoor niet" vrij kunnen rondreizen in hun district, hetgeen ten nadeele van de voor lichting is. De MINISTER zal nagaan of het moge lijk is daarin verbetering te brengen. D^ heer EBELS V. D. wil meer geld beschikbaar stellen voor proefnemingen. Het gaat hier niet om groote bedragen. De heer WEITKAMP (c.-h.) wijdt ook eni-ie woorden aan.het belang van proef- boerderiten en andere proefnemingen. Voor 'en landbouw zijn die proeven van zeer veel gewicht. De heer SNOECK HENKEMANS (c.-h.) bespreekt het opfokstation van pluimvee. Tet mooie geschenk, dat de Staat daarvoor kreeg, heeft een bestemming gekregen, die 'riet in overeenstemming met de bedoe ling is. De MINISTER zegt onderzoek toe naar 'e vraag of het bekende landgoed al dan niet voor zijn bestemming wordt gebruikt. Art. 156 (veeartsenükundige dienst). De heer EBELS (V. D.) bespreekt de eorganisatie van dezen dienst. Hij vraagt 'rij een voltfende gelegenheid een gede railleerde uiteenzetting van den stand van dezen dienst,, opdat hij kennis kan krijgen van de onderdeelen daarvan. De heer WINTERMANS (R.-K.) klaagt iver de tarieven die deze dienst heeft en die willekeurig zijn. De MINISTER zegt beide sprekers nader onderzoek toe Vie afdeeling (Visscherij), De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) brengt de salarisregeling nog eens bijzon der onder de aandacht van den minister. Overleg met de Duitsche regeering heelt reeds plaats gehad nopens de verontreini ging der wateren, maar resultaat heeft hec nog niet opgeleverd. Gaarne wilde hij we ten of de onderhandelingen zijn afgeloopen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) meende dat het punt Visscherij na Paschen zou Behandeld worden.- Hij stelt daarom rijn vratfen uit De MINISTER antwoordt te kannen toe zeggen, dat het punt van de waterveront reiniging in behandeling is en hij hoopt dit tot een goed eind te kunnen brengen. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd, Landsdrukkerij. Aan de orde is de begrooting voor de T andsdrukkerij voor 1926, Goedgekeurd. Hoofdstuk I (Huis der Koningin). De heer L. DE VISSER (C. fr.) acht het salaris van H. M. de Koningin veel te hoog en wil belangrijke verlaging. Met de op brengst der domeinen mee is Haar inko men wel twee millioen gulden. Hij wenscht grondwetsherziening om het salaris te ver minderen. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer De Geer, zegt dat deze bedragen op de Grondwet berusten en nadere toelich ting dus niet noodig is. Goedgekeurd. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat.) Hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld.) Hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven). Goedgekeurd. Begrooting Alg. Burg. Pensioenfonds voor 1926: Leeningfonds 1914 voor 1926. Goedgekeurd. Begrooting voor Fonds voor uitvoering van de Tiendwet. Aan de orde is de begrooting voor Marine. De heer VAN DER BILT (R.-K.) betreurt het geen algemeene beschouwingen te kun nen houden. Hij juicht het terugnemen van art. 2a toe, maar vraagt of dit niet preju- Jicieert op de kwestie van de splitsing der marine. De heer VAN BIJLEVELD (A.-R.) hoopt ook dat deze wijziging niet prejudicieeren zal op eenige beslissing over de splitsing der marine. Alleen dan kan hij zich bij dit, ritstel. neerleggen. De'heer L. DE VISSER (C. P.) vraagt wanneer hij de behandeling van het perso neel kan behandelen. De MINISTER: Na Paschen. De MINISTER VAN MARINE, de heer Van Rooijen, antwoordt, dat de aange brachte wijzigingen en de samenvoeging der departementen verband houden met de splitsingskwestie. Eerst als dat gansche vraagstuk is behandeld, kan spr. nadere 'nlichtingen geven. Art. 15 (onderhoud schepen.) De heer TILANUS (C.-H.) acht politie- vaartuigen noodig om onze visschersvaar- tuigen te beschermen tegen beschadiging van netten. De aanbouw van een politie- vaartuig is reeds overwogen, maar is niet 'oorgegaan, omdat men een loodsvaarluig wilde vertouwen tot politie-vaartuig. Spr. vreest dat dit een zuinigheid zal zijn die de wijsheid bedriegt. Hij vraagt den minister nadere overweging. De MINISTER zal gaarne het punt in nadere overweging nemen De heer J. J. C. VAN DIJK (A.-R.) be treurt zeer het terugnemen van den post voor nieuwen aanbouw ad 2.400.000. T minister zal bet punt nader overwegen, maar volgens spr. is hier feitelijk geen raagstuk meer. Ieder weet dat de jagers verouderd zijn. De schepen van 19001913 zijn alle op- 'evaren en dus van geringe gevechtswaar - 'e. De vorige minister meende niet langer 'e kunnen wachten, Wenscht deze minister 1e conditie der oude jagers na te gaan? Zoo ja, dan zal hij dit uit de rapporten spoedig weten. Wil hij nagaan of vervan ging wel noodig is, dan zal het helaas lan ger duren. Zijn er budgetaire overwegin gen, die tot besnoeiing hebben geleid? Dat zou in strijd zijn met 's lands belang. Hoe veel tijd heeft de minister noodig voor zijn overweging en is er overleg gepleegd met de Indische regeering? De heer BRAUTIGAM (S.-D.) acht het in overeenstemming met de wijze van be handeling dezer begrooting, dat deze pos ten zijn teruggenomen. Het is noodig eerst te weten wat de minister wil vóór men gaat beslissen. De MINISTER erkent, dat het voor den heer Van Dijk géén vraagstuk meer is. Voor spr. is het echter wel het geval. Hij wil dit bestudeeren en dus gaat hij op de vragen niet verder in. Wel geeft hij de verzekering, dat hij spoed zal maken. Met Koloniën wordt natuurlijk overleg gepleegd. Bij art. 23 wijst de heer VAN DER BILT (R.-K.) er op, dat aan de werf te Amster dam veel te veel toeziend en administra tief personeel aanwezig is. Dc MINISTER zegt onderzoek toe. De heer TILANUS (C.-H.) betreurt het dat op Zondag (le Pinksterdag) aan een wedstrijd is deelgenomen door adelborsten. Hij meent dat dit voor Christelijke ouders onaangenaam was. De MINISTER zegt dat niemand gedwon gen is mee te doen op dien Pinksterdag aan den wedstrijd. De heer TILANUS meent, dat de over heid geen uitzondering had moeten aan vaarden. De heeren VAN DER BILT en BRAUTI GAM vragen nog eens aandacht voor de loodsen. De begrooting wordt goedgekeurd met 45 'egen 23 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, Beumer, vrijz.-democraten, Dc Visser en Braat. BEGROOTING VAN JUSTITIE. Aan de orde is de begrooting voor Justitie, De heer VAN SASSE VAN YSSELT, (R.-K.) vraagt meer rechters bij de recht bank in Den Haag. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer Donner. erkent dat de Haagsche rechtbank overvoerd is met werk, maar op dit oogen- blik is uitbreiding nog niet onvermijdelijk Toezegging kan spr. nog niet doen. Hij wil nog afwachten de opheffing van eenige kan tongerechten, die bij de Kamer aanhan gig is. De heer MARCHANT (V.-D.) vraagt de kwestie van de kantongerechten buiten geding te laten. De Haagsche rechtbank is zóó overvoerd, dat zij de zaken als con fectiewerk moet afleveren De MINISTER ziet er ook een finan- rieele kwestie in en daarom moet hij over leg plegen met den minister van Financiën. Mevrouw BAKKER—NORT )V.-D.) be pleit de oprichting van een wetenschappe lijk laboratorium voor politie-onderzoek, waarop van verschillende zijden is aange- 'rongen. De MINISTER wil voorloopig afwachten wat de praktijk tot stand brengt en niet aanstonds van overheidswege een dergelijk instituut stichten. De heer BULTEN (R.K.) vraagt inlichtin gen over de afvloeiing van personeel bij de tuchtscholen en over de slechte dienst regeling aan de meisjestuchtschool te Mont- foort. Het personeel aan de school te Doe- tinchem heeft z,i. ook te weinig vrije da gen. De MINISTER zegt overweging toe. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De VOORZITTER stelt voor hoofdsfuk IX (Waterstaat) aan de orde te stellen te gen Woensdag elf uur. Comform besloten. Op de eiermijn van de Coöp. VeiKngs- verceniging te Venio heeft gisteren de aan voer het millioen stuks overschreden. Daarvoor werd de vlag uitgestoken en aan de leveranciers en koopers werd op het kantoor de eerewijn aangeboden. De direc teur - van de veiling kreeg bloemstukken. Namens de firma Vroom en Dreesmann in Den Haag is aangifte gedaan van dief stal van een partij goederen uit de maga zijnen der firma. In verband met deze aangifte is volgens het Vad. aangehouden een winkeljuffrouw werkzaam bij genoemde firma, als verdacht van dezen diefstal. In hare woning wer den verschillende goederen in beslag ge nomen. In de Batavierenstraat te Rotterdam kwam bij mej. G. H. A. een koopman, die kunst bloemen te koop aanbood. Een grassprietje en een bloemetje in een blikken potje. Het leken wel aardige dingetjes en ze kostten niet duur, een dubbeltje of zoo iets. De juffrouw kocht er eenige en ze gaf den koopman een bankbiljet van tien gulden in betaling. Maar deze had niet terug. De man zou het biljet wel even gaan wisselen; hij liet zijn mand met kunstbloemen staan en de juffrouw, het geval veilig achtend, bleef rustig wachten. Dit wachten echter duurde heel lang, zoo lang dat het haar een zeker heid werd, dat de koopman niet meer te rug kwam. Zulks temeer, wijl de inhoud van zijn mand nauwelijks een paar gulden waard bleek. De politic te Rotterdam heeft aangehou den den huisknecht J. B. R. Deze heeft den gérant C. van het Hotel Monopole op den Middensteiger een dreigbrief geschreven, waarin hij hem 4>eleedigde en hem een pak slaag beloofde. Een en ander, omdat hij den huisknecht ontslagen had. De vorige week heeft, naar uit Doesburg gemeld wordt, brand plaats gehad in de timmerwerkplaats van den heer B. G. G. te Doesburg. Hij gaf van de schade kennis aan de Assurantie Maatschappij, van wie hij nu bericht kreeg, dat de assurantie reeds de vorige maand was .opgezegd. Aangezien den heer G. daarvan niets bekend is, heeft hij de politic er mede in kennis gesteld, die nu een onderzoek heeft ingesteld. Te Overdinkel gemeente Losser (O.) is een blok van vier woningen tot den grond toe afgebrand. De huizen, welke verzekerd waren, behoorden aan de wed. Nijland. Daar er te Overdinkel geen brandweer is, viel aan blusschen niet te denken. Bijna alle inboedels werden mede een prooi der vlammen. Qok deze waren verzekerd. De 'oorzaak van den brand is onbekend. Een dame te Voo-burg, bij den Haag, heeft aangifte gedaan, dat zij Maandag middag omstreeks vier uur, een tweetal DONDERDAG 25 MAART, Hilversum, 1030 M. 12.00 en 7.30 Poli- tieber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, verzorgd door Mevr. Ant, v. Dijk. 5—6.30 Vooravondconcert door H. D. O.-orkest ,o. 1, V. Fr. Lup- gens. 6.307.30 Pransche taalles, door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10 Pees- berichten, 8.15 Uitzending van het abonnementsconcert u. h. Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouwor kest o. 1. v. Willem Mengelberg, Solist; Zoltan Szekely, viool (Aaangeb. door de N.V. Philips-Radio). Voorspel en frag menten van „Parsifal", Rich. Wagner, Pauze. Vioolconcert, A. Dvorak. Daventry, 1606 M. 11.2012,20 Con cert door het radiokwartet eo solisten (contra alt, tenor, viool). 12.20 Orgel concert v. d. St. Stephen's kerk, 12.50 Muziek door 't kwartet. 1.28 2.20 Tijdsein, gramofoonmuziek. 335 Schoollezing: Pictures of English history: The last of the old Engeland. 430 Tijdsein, causerie; Books to read. 4.35 Trocadero-concert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Muziek door het PLo cadilly-orkest. 7 Landbouwbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing: Doings and personalities in par liament. 7.50 Concert. Het Politicrnn- ziekkorps van Birmingham, F. Webster, tenor. H. Millais, zang en declamatie. 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.5012.20 Dansmuziek v. b. Savoy- hotel. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano-viool-cello). 5.05 Nieuwsber. 5.05 Klassiek uur- Causerie door den heer Dorival. 8:35 Esperanto- en boekhoudles. 9.05— 10.20 Concert Körigswusterhausen. 1300 NL 7.50 „Die Katastrophe'-radioro^ian van H. J. Gramatzki 8.20 Concert. Orkest, en D. Manski-sopraan. Daarna nieuwsber. 9.2011.20 Dansmuziek. Elim-kapel. Brussel. 262 M. 5.20 Kindcnnatinee. §30 Lezing: Conference documentaire. 9.05 Vocaal en instrumentaal concert 10.20 Nieuwsber. Munster. 410 M. 12.35—1.50 Orkestconcert Vroolijke muziek. 3.05 Balladen Lówe. 4.05 Werken van Haydn door orkest. 5.20 Voorlezing v.d. gedichten v. Novalis. 5.506.20 Lezing: Wie ef- ziehen wir unsere Kinder zu gesondea Menschen? 6.50 Getallenopgaven 7.20 Spaanscbe les. 7.50 „Donna Di ana", klucht in 3 acten van Moreto. malen één keer op het Plein en één keer in de Korte Poten in de kuit is .gestoken". Zij had aan de rechterkuit een onbeduidend wondje, terwijl de kous van het linkerbeen gehavend was. Aan den Cen- tralen Post is zij verbonden. Men vermoedt te doen te hebben met een kwajongens- st-eek en denkt, dat met een kattepult „geschoten" is. Een particulier en een Marine- onderzoek. Men meldt ons van Terschelling: Dezer dagen hebben eenige leden van hl commissie,ingesteld door de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Vereeniging van Scheeps- werictuigkundigen ter Koopvaardij, de Ver eeniging van Technici op Scheepvaartge bied en de Vereeniging voor de Zeevaart om gegevens te verzamelen in verband met het op 25 November j.l. vergaan van den loodsschoener van Terschelling, een bezoek aan het eiland gebracht. Hier hebben zij met een aantal personen, die inlichtingen kunnen verschaffen over den toestand van den loodsschoener voor zijn laatste reis en over de vermoedelijke plaats waar het schip gezonken is, gesproken. Volgens de verkregen inlichtingen zon de loodsschoener gezonken zijn op het Bornrif, of op de gronden van Terschelling. De eerste plaats is waarschijnlijker in ver band met de punten, waar wrakstukken en voorwerpen, toebehoorende aan de dertien omgekomen opvarenden, zijn aangespoeld. Verder vernemen wij, dat de Marine-au toriteiten besloten hebben een onderzoek te doen instellen om te trachten het wrak te vinden. Op het eiland wordt betreurd, dat dit onderzoek niet onmiddellijk na de ramp heeft plaats gehad, omdat men vreest dat bet wrak thans, na bijna vier maanden, gedeeltelijk onder het zand zal zijn geraakt Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur fietste de 13-jarige P. W., leerling van de R.-K. Mulo-school op den Hommelschenweg te Arnhem. Op den hoek van den Hommel schenweg en den Sonsbeeksingel kwam de jongen in aanraking met een gemeentelijke autobus. Doordat de remmen van zijn fiets weigerden, reed hij pal tegen de bus op. Tevergeefs trachtte bij nog van de fiets tc springen, waarbij hij tuimelde. De knaap kwam met bet hoofd onder het achterwiel van de bus terecht en was onmiddellijk dood. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half twee is een zwa-e binnen brand uitgebroken te 's-Hage in het maga zijn van electrische bedrijven aan het De Constant Rebecqueplgin. De motorspuit van de Archimedesstraat was spoedig ter plaat se. Aanvankelijk werd het blusschingswck zeer bemoeilijkt door den zwaren rook, zoodat van de rookmaskers gebruik moest worden gemaakt Ten slotte slaagde men er in den brand met twee stralen op de wa terleiding te blusschen. De schade is vrij aanzienlijk, daar veel apparaten, gloeilampen en zeildoektenten onbruikbaar werden ge maakt. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het broeien van vette poetslappen. Naar „Het V olk" meldt, hebben de raads leden van Bergen op Zoom Van As en Wal- der een aanklacht ingediend tegen wethou der Verlinden wegens verduistering van be lastinggelden ten na'deele van de gemeente. Van deze aanklacht is kennis gegeven aan den minister van Justitie. Het betreft het niet afdragen aan den ge meente-ontvanger, voor wien het bestemd was, van een bedrag, dat wethouder Verlin den van den ..Kunstkring" voor verschul digde vermakelijkheidsbelasting zou hebben ontvangen. Door het openkrabben van een puistje aall het "gelaat ontstond bloedvergiftiging bij het 12-jarig dochtertje van G. te Ruinen. Zaterdag is het meisje, naar de Asser Crt meldt, onder hevige pijn overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7