IN EN OM HAARLEM. KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS Haarlem en de zetel van Bloembollencultuur. De Provinciale Griffie van Noord Holland. Verkeersongevallen Mooi Keniemerland. Voornaamste Nieuws Hdt Brongebouw en de Gemeente Haarlem. R. K. MIOQENSTANDS/EREFNIGiHG Donderdag 25 Maart 1926 50ste Jaargang No. J6208 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Uit telen Gemeenteraad. De zetel van Bloemboilencultuur het Brongebouw afgewezen het voorstel-Loosjes (een subsidie tot een maximum van f 100.000) aangenomen De lijdensgeschiedenis van „Eigen Woning" Raadslid-notaris. éins5- Agenda 26 Maart De meening van den heer Krelage over het gevallen raadsbesluit. HET PAVILJOEN? Overleg zal worden gepleegd met Haarlem. Uitvaren bij stormweer. Een adres voor het behoud van het natuurschoon. HAARLEM - BLOEMENDAAL OVERVEEN - SCHOTEN G. VAN 'T HEK CHRIS M. JANSEN, Direct, van 't Centraal Bureau. Het Telefoonnummer van Snelverband. in dit nummer. 1® J. J. WERFR ZOON Telegrafisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOfiflfl Levenslange gehecie ongeschiktheid tot werken door f 9Cf] bij een ongeval mei O tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: ÖUtJÜ. verlies van beide armen, beide beenen of beide óogen i vU>* doodelijken afloop- AétU. bij verlies van een hand, f 10C bij verlies van een f Cf| bij n breuk van f 4,(1 bil een voet of een oog: I duim of wijsvinger: 3U. been of arm: 111 ere 2 De Raad heeft gisteren een beslissing genomen in zake het aanbod aan de Ver eeniging voor Bloembollencultuur tot be houd, van den zetel in Haarlem, 't Was een warme en levendige discussie, waaraan on geveer de helft der aanwezige raadsleden heeft deelgenomen, maar waarbij, na al wat over 'deze zaak al in de pers is geschreven, na al de adressen en de gevoerde actie gqen woord nieuws meer is vernomen. Dat, het ten slotte mis is geloopen heeft ons niét verwonderd. Toen in het begin dezer week het voorstel van den heer Loosjes verscheen, om aan Bloembollencultuur 50 pet van de stichtingskosten voor een eventueel nieuw op te richten gebouw in Haarlem aan te bieden, wisten wij al, dat hqt voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. om het Brongebouw beschikbaar te stellen, verworpen was. Im mers,' het voorstel van den heer Loosjes had kans om bijna alle raadsleden vcor zieh te winnen. Alleen enkele halsstarrige so cialisten (het bleken er ten slotte vijf te zijn), die in bekrompenheid alles afstooten wat er niet als" een direct „arbeidersbelang" op het eerste oog uitziet, waren zelfs te gen het aanbieden van een subsidie. Maar menschen met wat breeder blik als de hee- ren Reinalda, Joosten, Gerritsz enz., be grijpen, dat het behoud van den zetel van Bloembollencultuur een belang voor Haar lem, dus voor de g e h e e 1 e bevolking is. Zij waren dus niet tegen een subsidie. Het voorstel-Loosjes zou dan ook den tegen standers van het weggeven van het Bron gebouw gelegenheid geven om zich op dat voorstel terug te trekken, tenzij evindent kon >orden aangetoond, dat alleen met het afstaan van het Brongebouw de zetel van Bloembollencultuur te behouden zou zijn en dat hierin voor Haarlem een groot belang gelegen was. De1 indiening van het voorstel-Loos)es op het laatste oogenblik hééft het onmogelijk gemaakt om de meerderheid van den Raad te overtuigen, dat de zaak zóó staat en niet anders. Ten duidelijkste is dit gebleken in de stem van enkele raadsleden. Een vorige maal- is al eens een voorstel om het Bron- «sebouw aan te bieden verworpen met 21 tegen '12 stemmen. Thans was het aantal voorstemmers gegroeid tot 15, te weiriig nog, maar toch een winst De „bekeerlingen hadden ten slotte ingezien, dat er slechts één keuze was:'het Brongebouw aanbieden, éf Bloembollencultuur laten vertrekken. Terecht kozen zij voor het eerste, hoewel TTun bezvfare'fl vermoedelijk dezelfde ble ven. Maar men moet ten slotte, wanneer men iets werkelijk wil, zijn lieve wenschen, Welke daarmee min of meer in strijd schij nen te komen, opbergen. Het voorstel- Loosjes. nu gaf gelegenheid om tegenover Bollencultuur een mooi - gebaar te blijven maken en toch het Brongebouw te behou den. Wij vrcezen met groote zeer gegronde vrees dat het bij een gebaar zal blijven, dat men zijn Brongebouw zal behouden en Bollencultuur naar elders- vertrekt. Of wij dan de- bezwaren der tegenstan ders van het voorsteL van B. en W. niet weten? Ten volle! Wij hebben het meer malen in ons blad uiteengezet, dat het bui tengemeen onaangenaam aandoet een veree- niging van kapitaalkrachtige zakenlieden zóó te zien marchandeeren, zóó de gemeen ten- tegen elkaar te laten, opbieden om het onderste uit de kan te halen. Maar terecht zei mr. .Slingenberg in een zeer verdienste lijke rede: wanneer men eenmaal aan het onderhandelen is, moet men al zulke over wegingen op zij zetten en alleen op zake lijke argumenten Ietten. De delegatie van Bollencultuur, die met B en W confereerde, deelde mee, alleen kans te zien in de algemeene vergadering een meerderheid vóór Haarlem te krijgen, wanneer het Brongebouw werd aangebo den. De voorzitter noemde dat geen onder handelen, maar cischen. Wij kunnen aat niet inzien. Men moge het' standpunt van Bol lencultuur betreuren; wanneer de meer derheid der vereeniging .nu eenmaal' v°°^ het Brongebouw geporteerd is (wat met het oog- op de ligging en den tuin zeer begrij pelijk is) dan moet men kiezen tusschen af stand van het Brongebouw of den zetel prijs geven. Pogingen tot'nadere onderhan delingen zïjn dan niet meer dan mooie schijn. Wij zullen heel het lange debat varder onbesproken laten; zooals gezegd, er was geen woord nieuws bij. De heeren van Liemt, Klein, Klein Schiphorst en vooral wethouder Slingenberg hebben afstand van het Brongebouw sterk verdedigd. De rede van den Wethouder zou wanneer alle leden niet met de stem in den zak de zaal •Waren binnen gekomen misschien nog wel in slaat zijn geweest twijfelacht.igen te doen omslaan Nu was dat onmogelijk. Van de bezwaren door de heeren Joosten. Rei~ salda en Keesen ontwikkeld, willen wij er nog enkele naar voren brengen. Eerstge noemde nam het aan B. W. zeer kwalij t, dat nogmaals, voor den derden keer, een stemming over het Brongebouw werd uit gelokt, terwijl de Raad reeds tweemaal een dusdanig voorstel had verworpen. Ten on rechte; immers bij de laatste stemming had de Raad aan B en W opgedragen om met het hoofdbestuur van Bloembollencultuur te onderhandelen. Bij die onderhandelingen sptak een delegatie van bedoeld bestuur zich voor het eerst openlijk voor het Bron- gebouw uii. ,B- en W. waren dus wel ver plicht den Raad nogmaals in de gelegenheid te stellen een beslissing te nemen. Verder is bet bekende bezwaar aangevoerd, dat Haarlem iets aanbiedt, wat het niet heeft. Mr ,Slingenberg heeft, voorlezend uit het oude handvest van Albrecht van Beieren aangetoond, dat de Bron ijiet omgeving van Haarlem behoort; de „gratie is aan Haar," lem gegeven. Haarlem heeft dus te beslis sen, wat ei verder met den grond gebeu ren, zal. Voorts heeft de heer Keesen vrees uitgesproken voor het verlies van een mooi stuk cultuur, wanneer Haarlem het Bron gebouw prijs geeft Mr. Slingenberg heeft daartegenover in den breede uiteengezet, dat die vrees ongegrond is. Zes van de zeyen dagen zou de Bron voor Haarlem s bevolking beschikbaar blijven; bovendien zou de Raad bij het aangaan van een over eenkomst bij de overdracht nog allerlei be palingen kunnen maken. Maar zooals gezegd; de tegenstanders van het afstaan van het Brongebouw had den een te mooie gelegenheid om zich te dekken in het voorstel-Loosjes, dan dat zij voor de waarschuwingen van mr. Slin genberg terugdeinsden. Het voorstel van B. en W. werd met 15 tegen 18 stemmen ver worpen. Voor ons is niet' het geringste na deel aan deze stemming, dat men uu zal heensturen in de richting van Gemeenelijke exploitatie van het Brongebouw met 1ste alle financieele stroppen aan dergelijke on dernemingen verbonden en 2de en niet het minste met de langzamerhand niet meer te dragen verantwoordelijkheid voor de ex ploitatie van vergader- en feestzalen, waar op het nu allicht zol uitdraaien. De meer dan ergerlijke staaltjes, welke wij de laatste jaren hooren van nachtelijke braspartijen, gemaskerde bals enz., moeten raadsleden doen huiveren om aan al meer gemeente lijke exploitatie van openbare gebouwen mee te doen. Om die reden zouden wij niet het minst graag gehad hebben, wanneer de gemeente van „de Bron" af was geweest! De gedroomde voordeden bij behoud van het gebouw zijn daarbij vergeleken maar zeer gering' In het begin der zitting heeft nog een min of meer pijnlijke discussie plaats gehad over de lijdensgeschiedenis van „Eigen Wo ning". Wij mogen deze historie in haar fei telijke bijzonderheden bekend achten. De heer Joosten (en in meer gekuischten vorm ook de heer Joh. Visser) bracht de vraag naar voren of een der Wethouders en een raadslid bij deze zaak in hun kwaliteit van notaris niet gehandeld hadden op een wijze, welke deed vragen, of in bepaalde omstandigheden niet het samengaan van twee functies eèn nadeel kon opleveren voor de gemeente. Bedoeld w^s het volgen de: de grond aan de Leidsche Vaart, waar op „Eigen Woning" wilde bouwen en wel ke de "Raad in hel belang der1 volkshuis vesting wilde doen onteigenen, was ge taxeerd op 63.000. Terwijl de wethouder .van Openbare Werken met deze zaak bezig was, kwam bij mr Slingenberg in diens kwaliteit van notaris een verzoek in om den grond te koopen voor 75.000. Deze heeft dit verzoek van zijn cliënt op de ge bruikelijke wijze behandeld en ten slotte is de verkoopakte gepasseerd voor notaris Wolzak. Nu was de vraag: schept in zulk een geval de vereeniging van het notaris ambt met hel raadslidmaatschap geen ge varen voot" de gemeente? De heer Wolzak heeft èlle verdenking van zich afgeworpen door er op te wijzen, dat hij als raadslid alle- mogelijke moeite heeft gedaan om de vereeniging „Eigen Woning" aan den grond te helpen; maar dat hij het passeeren der akte niet mocht weigeren; dat was zijn plicht krachtens de notariswet. Ten slotte zou die akte voor iederen anderen notaris gepasseerd zijn. En mr. Slingenberg stelde de Zaak in het algemeen: bij een conflict van functies, waarvoor ieder raadslid {dok ter, aannemer, advocaat, notaris, accoun tant enz.) kan worden geplaatst, moet elk een met zijn geweten te werk gaan. En de spreker meende in dit geval volkomen vrij uit te gaan, zeide bovendien uitdrukkelijk ieder oogenblik bereid te zijn als wethou der van financiën af te treden, te meer, waar de functie hem al lang bezwaart. De Raad had den wensch daartoe maar te ken nen te geven! De heer van Liemt zette daarop nog uiteen, dat hier een zeer een voudige zaak aan de orde was, waarover onnoodig stof werd opgejaagd; er was niet de minste aanleiding om aan iets onbe hoorlijks te derfken. Dit laatste gaven de heeren Joosten en Gerritsz ook toe; de heer Gerritsz voegde daar echter bij, dat het voor hem geen kwestie van geweten, maar van goeden smaak was; en dat hij in dit geval zou gezegd hebben tot zijn cliënt: ga liever mijn deur voorbij! Wij voor ons kunnen niet inzien, waar voor het nuttig is dergelijke dingen in open bare zitting te bespreken. Van tweeën één: óf wel men meent, dat een Wethouder of gewoon raadslid een laakbare handeling heeft gedaan tegen het gemeentebelang en dan stelle men hem opelijk aan de kaak, dwingt hem tot aftreden Op dit punt kan men niet streng genoeg zijn. Of wel men heeft daarvoor geen voldoende aanwijzing, maar dan is zwijgen in openbare zitting ook plicjpt. Wie twijfelt kan desnoods eerst vra gen stellen in geheime zitting. Maar een dergelijk openbaar debat met een persoon lijken kant, hetwelk op niets uitdraait, is gevaarlijk. Er blijft allicht iets van twijfel hangen, in Het publiek. Met de integriteit van overheidspersonen moet men niet spe len en vooral geen politiek voeren! Wethouder "Reinalda heeft op desbetref fende vragen van den heer Joh. Visser nog meegedeeld, dat aan schadevergoeding aan de vereeniging „Eigen Woning" niet kon worden gedacht; maar dot wel zal gezorgd worden, dat de gedupeerde leden der ver eeniging een woning krijgen. Een paar voordrachten werden op ver zoek van raadsleden aangehouden, terwijl er, vooral van de zijde van den heer van Liemt, protest kwam tegen het voorstel om den huur van de lokalèn van het Concert gebouw, door Bollencultuur in gebruik, met 840 te verlagen op verzoek der vereeni- Ten slotte werd dit voorstel bij ge mengde stemming met 17 tegen 13 stemmen aangenomen. Uit een onderhoud, dat een onzer redacteuren gisterenavond nog met den heer Krelage gehad heeft en waarvan men el ders in dit blad verslag vindt, blijkt, dat er nog een klein kansje op behoud van den zetel blijft bestaan. Wij willen er echter op wijzen, dat de mededeeling van den heer Krelage niet klopt met de uitlating van de delegatie von Bollencultuur; welke met B. en W. onderhandeld heeft en vol gens welke alleen het Brongebouw voorden ietel van Bollencultuur in aanmerking zon komen. Sociëteit „Sint Bavo" Metaalbewerkers 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Tooneelclub „Amicitia" 8 uur „Al- berdingk Thijm 8 utrt Tooneelclub Vrouwenbond 8 u. Woningbouwver. 8 uur. St. Jozeigezellengebouw Jansstraat 59 Cursusavond 8 uur. Gem. Concertgebouw Gem. Orgelconcert kwart over 8 uur. Kieine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempelier straat 36, Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- cisens Liefdewerk Zoetestraat 11 El tien Donderdag va- 8 9Vi Uur R -K. Arbeidsbeurs voor mannen en tan gens Sociëteit ,St Bavo" Smedestr&al 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen «au 9hall 1 uur, s-middags vim 35 uur s-avnnds van half 8half 9 uur s Zaterdag' a'leen van 9H - 12 out R -K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bli.em hofstraat I Alle werkdagen van v m 1012 uur des middag» van 24 uur en s avonds var 8- 9 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 A beidsbeurs voor R-K Ziekenveroleegsters (uitgaande ven den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl weg 309 Overveen (dr C Bosehl R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeeh Jansstraat 49 Eiker, dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen Uit'eenen van boeken van 2 tot 5 urn en va.n 79 uur W oens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhof straat' 1 Zondags en Woensdags van 8t—10* uui n m gezellig ssmenziin voor Hoilandsche meisjes die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R -K. Bevolkingsbnrean. Gebouw Sint Bavo Smedeslraat 23 van 8 10 uur op Maandag- Woensdag- en Vrijdag St Elisabeth's Veieeniging Jansstdaat Aanvragen om versterkende middelen «oor arme ziekep der S E V Maan dags van 2 -3 uur, Donderdags van 1--? R -K, Kraam verzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voqt niet leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Cocbergh. Ged Oude Gracht 74 des Dinsdags van 2,3 uur Eerste Hulp bi) Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel It 111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen ver stikking. electriciteitsongevaiien Tel f0231 Roode Krols Eerste Hulp bij Ongelukker T- Telefoon 12685 (bij geen geboor 10392) De gemeenteraad van Haarlem heeft gis teren het voorstel verworpen van de meer derheid van B. en W. om het Brongebouw af te staan aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur om daarin haar zetel te vestigen. Daarentegen werd een voorstel-Loosjes aangenomen om aan de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur van ge meentewege 50 pet. van de stichtings- en oprichtingskosten van een eigen gebouw in Haarlem te vergoeden, tot een maximum bedrag van 100.000. Wij hebben den heer E. H. Krelage ge vraagd of, nu het Brongebouw niet zal wor den aangeboden, het aanbod van maximum 100.000, door de Algemeene Vereeni- g'ng zal worden aanvaard. £)e voorzitter van Bloembollencultuur merkte allereerst op, dat dit voorstel om 100.000 te geven in den Raad gedaan is zonder dat de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur cr in gekand was of dat er haar meening over ge vraagd is. Het voorstel komt voor de Ver eeniging dus als uit de lucht vallen. Noch de leden, noch het hoofdbestuur hebben er over nagedacht. Als zijn persoonlijke meening zeide de heer Krelage ons, dat het bod van de ge meentes Haarlem het overwegen alleszins waard is. Zelf voelt hij zeer warm voor het denkbeeld Maar uit den aard der zaak is er nog niet over gedacht, op welke wijze eventueel de bijdrage zal worden besteed. Er dient reke ning mede te worden gehouden of er een gebouw in Haarlem te vinden is. In alle ge val is Haarlem, door de weigering om het Brongebouw als zetel af te staan, niet ge ëlimineerd als plaats voor den zetel van Bloembollencultuur. Hoewel zulks beweerd is in een stukje uitgaande van de Middenstandscentrale, heeft de Algemeene Vereeniging nimmer ge zegd dat Bij weigering om het Brongebouw ai te staan, de zetel voor Haarlem verloren zou zijn. Aldus de heer E. H- Krelage. Het blijft dus afwachten en nu maar weer zoeken naar een geschikt gebouw voo.- Bloembollencultuur. In de Memorie van Antwoord der begroo ting van Binnenlandsche Zaken, lezen wij het volgende, betreffende de Provinciale Griffie van Noord-Holand: Het uitgetrokken bedrag van 100.000. voor inrichting van het paviljoen „Welge legen" is te beschouwen als een credjetaan- vraag, teneinde daarmee dit gebouw ge schikt te maken voor huisvesting van de Prov. Griffie. Op welke wijze zulks zal plaats vinden en welk aandeel in de kosten daarvan het rijk zal dragen, is nog een punt van overleg. Het is niet mogeijk te zeggen of deze aangelegenheid nog in 1926 haar beslag zal krijgen. Deze kwestie werd in de vergadering der Tweede Kamer gisteren besproken. Aan het hierbij verhandelde ontleenen wij het vol gende: De heer Duys (S.D.A.P.), sprak over de kwestie tusschen - Haarlem en het Rijk, in zake het Gouvernementsgebouw. Spr. heeft gehoord, «dat cjc gemeente Haarlem grond ten geschenke wil. aanbieden voor den bouw van het Gouvernementsgebouw. Hij zou gaarne zien, dat er opnieuw overleg met Haarlem werd gepleegd. Op grond van dit overleg zou dan een beslissing kunnen wor den genomen. De heer Kleerekoper (S.D.A.P.) wees er op, dat de toestand van de Provinciale Grif fie te HaaHem onhoudbaar is geworden, zoo dat deze aangelegenheid urgent is. Spr. drong er eveneens op aan, deze zaak onbe- vatlgep te beoordeelen, en overleg ie plegen met het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland en het Haarlemsche gemeentebe stuur. Minister De Geer antwoordde vervolgens, dat het geld van den betref f enden post op de begrooting niet gebruikt zal worden, al vorens overleg is gepleegd met het Provin ciaal Béstuur en het Haarlemsche gemeente bestuur. De- IJmuider Federatie heeft er niet het zwijgen toe gedaan, na de correspondentie, die we in den aanvang der week publiceer den. Inte.gendeel zond zij thans het volgen de, meer dreigend schrijven aan de Ree- dèrvereeniging: „Wij hebben goede nota genomen van uw mededeeling. vervat in uw schrijven d.d. 16 Maart j.L, dat gij ons geen onderhoud kunt toestaan mét betrekking tot het tref fen een'er regeling voor het uitvaren bij stormweer en moeten dus ten tweede male vaststellen, dat gij niet bereid zijt langs redelijken weg deze) steeds weer tot aller lei ongenoegen aanleiding gevende kwestie op ie lóssen. Onzerzijds werd niet om de instelling eener commissie gevraagd; wij hebben slechts op een bespreking aangedrongen. De beantwoording van de vraag of er al dan niet zal worden uitgevaren, kan naar onze meening' niet uitsluitend aan den schipper worderi gelaten, te meer niet, waar deze in vele gevallen onder sterke pressie van de reederij staat Het risico, dat voortvloeit uit het uitvaren bij zwaar stormweer is voor de opvarenden en hunne gezinnen zóó g-oot, dat het ons hoogst onredelijk voor komt, de zeelieden zelf in deze kwestie, to taal te negeeren. Tijdens den jongsten storm dreigde de cene reeder mét onmiddellijk ontslag en de ander zond het volk naar huis, erkennend dat het geen weer was om uil te varen. Dit geeft natuurlijk aanleiding tot de grootst mogelijke verwarring. Indien uw Bestuur niet bereid is in overleg met ons daarin ver betering te brengen, /wordt ons bestuur ge noodzaakt in dergeli'ke omstandigheden bedoelde verwarring tot het kleinst mogelijk minimum te beperken. Wij hopen, dat bovenstaande motiveering u aanleiding zal geven uw in dezen ingeno men standpunt te herzien en dat u alsnog bereid gevonden zal worden met ons be doelde bespreking te voeren. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zijn wij verplicht de verantwoordelijk heid voor alle verdere uit deze onafgedane kwestie voortvloeiende onaangenaamheden af te wijzen." Gisteren reed een jongen in de Prins Hendrikstraat op de fiets, toen een luxe auto den weg kruiste, bij de Visseringstraat. Een aanrijding had plaats, waarbij de fiets bijna geheel vernield werd en de jongen een wonde aan het' been opliep, In den auto zat Dr. van.Hazelen, die onmiddellijk eerste hulp verleende. De heer S. W. de Clerq te Bloemendaal heeft aan het gemeentebestuur van Haar lem een adres gezonden, waarin hij het vol gende zegt: Het aantal inwoners van Haarlem en aan grenzende gemeenten neemt voortdurend toe; de nieuwe inzichten omtrent bebouwing en huisvesting vragen voor een zekere be volkingstoename een veel grootere opper- lakte dan vroeger. Blijven deze beide oor zaken doorwerken (en er is geen reden daataan te twijfelen) dan zullen binnen kor ten tijd in Kennemerland, van Beverwijk tot Bennebroek, de bebouwingen aan edkaar aansluiten. Dit proces, 't welk zich in gelijke mate in andere streken van ons land voltrekt, is een gevolg van de jteike bevolkingstoename van Nederland eenerzijds, van de bijzondere .aantrekkelijkheid voor vestiging in Kenne merland anderzijds Het heeft voor de be- tiokken gemeenten voordeelen, maar het bergt voor haar en voor deze geheele streek ook gevaren in zich. Bovengenoemde aan trekkelijkheid toch schuilt in hoofdzaak in de schoenheid van Haarlem's omstreken, met hun afwisseling van duin en bosch, wei de en water. En naarmate de bebouwing zich uitbreidt, vermindert dit 'andelijk schoon en verliest Kennemerland een groot deel van zijn bekoring Teneinde daarvan ook voor het nageslacht zooveel als mogelijk is ongerept te bewaren en deze landstreek haar terecht alom gepre zen karakter te doen hehouden, doe ik een beroep op de medewerking van Uw Col lege. Ik heb een gelijkluidende brief gezonden aan de gemeentebesturen van alle overige gemeenten in Kennemerland, een afschrift ervan aan vereenigingen welker streven waarborgt dat zij in deze zaak belangstellen, en, ik veroorloof mij ter nadere motiveering van mijn verzoek het volgende op te mer ken. Tot nu toe hebben verschillende gemeen tebesturen, de een meer, dc ander minder reeds pogingen in deze richting gedaan; doch deze stonden niet in onderling ver band, waartoe dan ook vroeger minder aan leiding bestond. Het denkbeeld van geza menlijk overleg is intusschen niet geheel nieuw; ik wijs op de samenwerking in het Gooi en op de besprekingen welke onder leiding van den toenmaligen Burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden een aantal jaren geleden wer den gehouden om hetzelfde voor deze van Komt hedenavond half negen bij Brinkmann ter Ledenver gadering der Sprekers de Heeren: Lid der Kamer van Koophan del te Amsterdam en streek te bereiken. Tot uitvoering is dit hier, althans op het gebied van uitbreidingsplan nen en behoud van natuurschoon, niet ge komen. En toch is voor Kennemerland ze ker in niet mindere mate dan voor het Gooi, een dusdanig doelbewust overleg dringend noodzakelijk. Op datgene wat reeds verloren ging, be hoef ik Uw College, welks leden Kenne merland meerendeels reeds lange jaren ken nen, wel niet te wijzen. Toenemende bebou wing verandert vanzelfsprekend het karak ter van een streek en men kan dus onmo gelijk verlangen dat dit in een vooruitgaan de streek geheel onaangetast blijft. Een an dere vraag is echter hoe de uitbreiding der bebouwing plaats heeft, of daarbij dit karak ter zooveel mogelijk behouden wordt, de bebouwing er zich dus bij aanpast en voor het ongerept bewaren van de mooiste plek ken tijdig de noodige maatregelen worden genomen. Al maakt de grondspeculatie het nemen van dergelijke maatregelen niet gemakke lijk, Uw College heeft te dezen aanzien toch een groote macht. Het wordt bij een stre ven in de alhier aangegeven richting bo vendien gesteund door de thans wel ge meengoed geworden opvatting dat de ge meenschap voor zulk een doel offers mag en moet brengen; terwijl ook de bemoei ingen van het Provinciaal bestuur ten aan zien van deze materie bewijzen dat de ge meentebesturen van die zijde de meest mogelijke medewerking kunnen verwachten. Welke maatregelen genomen zouden moe ten worden, op welke onderwerpen zich een georganiseerd streven van de gemeen tebesturen van Kennemerland zoude moeten richten, daarop mag ik hier niet ingaan. Ik wil sléchts een voorbeeld ter illustratie noe men en kies daartoe bet Spaarne en aan grenzende wateren mét hunne oevers. Noor- oerbuiten Spaarne, Mooie Nel, Liede en Zuiderbuiten Spaarile dragen in groote mate bij tot het bekoorlijk karakter van Haarlem's omgeving. In de toekomst zullen de oevers van het Noorde^jbuiten Spaarne waarschijnlijk meer en meer voor fabrieken, werkplaatsen en werven gebruikt worden Wellicht zal het 't dichtst bij Spaarndam gelegen deel van de Afcoie Nel ook niet ongerept kunnen blijven, doch des te wen- schelijker is het dan om Buiten- en Binnen- liede te sparen en tijdig de noodige maat regelen te nemen, opdat in de onmiddellijke omgeving van Haarlem een zoo mooi ge deelte met water en weiden, schaarsche en bij die omgeving passende bebouwing van boerenwoningen en kan 't zijn hier en daar een windmolen, ongerept behouden blijft. Hetzelfde moet met de oevers van het Zuiderbuiten Spaarne nagestreefd worden. Nog is het tijd om het prachtige, ruime uit zicht vanaf den ringdijk van den Haarlem mermeerpolder over het Spaarne naar Haar lem te behouden en er het volle profijt van te trekken bij den uitleg der bebouwingen. Aan de linkerzijde de overblijfselen van het Slot Heemstede met weiland en eenig hout gewas, dan de breede rietzoom langs den oever met het geboomte daarachter, in de verte de Groote Kerk van Haarlem als af sluiting; en rechts de merkwaardige hout zaagmolen „de Eenhoorn," en langs de zacbtbuigende oevers hel jaagpad met zijn eigenaardige hooge brugjes en de boerde rijen daarachter. Het bestuur van den Haarlemmermeerpol der heeft door zijn besluit om over een lengte van 5 K.M., (van Bennebroek tot 1 K.M. ten Noorden van de Cruquius) geen grond op den ringdijk meer ter bebouwing uit te geven, het zijne gedaan. dien volgens een breed opgezet, geza menlijk besluit der oevergemeenten eene in elk geval opene bebouwing slechts daar wordt toegelaten waar het landschapsbeeld er niet door geschaad wordt, geboomte en rietkraag, houtzaagmolen en jaagpad met brugjes gespaard blijven en daarnaast open plekken bestaan blijven zoodat het uitzicht niet als 't ware vernauwd worde, wanneer tiet bouwen van fabrieken e.d. ten eenen- male verboden wordt en overigens ook hoogte en afmétingen der binnen een zeke ren afstand van de oevers te plaatsen ge bouwen beperkt worden, dan zal het Zui derbuiten Spaarne een van de aantrekkelijk ste stukken natuurschoon blijven en het na geslacht de besturen der oevergemeenten dankbaar zijn voor wat zij wisten te behou den. Ik koos deze wateren om mijne bedoeling te verduidelijken; Kennemerland biedt ge lukkig nog tal van mogelijkheden, waardoor bij tijdig en georganiseerd ingrijpen deze streken ondanks toenemende bebouwing e.en 'ust°ord kunnen blijven, zooals ei weinig in Nederland zijn. Spoedig handelen is evenwel noodzake lijk; elk uitstel maakt de uitvoering moei lijker en de offers die gebracht moeten worden, grooter, In de overtuiging dat ook Uw College het groote belang voor Uwe gemeente, zoowel als voor geheel Kenne merland, van de hier ontwikkelde denkbeel den inziet, doe ik een ernstig beroep op U teneinde door gezamenlijk overleg tot die maatregelen té besluiten welke ter berei king van het aangegeven doel noodig zijn. Wij willen de ingezetenen er op wijzen dat morgenochtend (Vrijdag) hel telefoon nummer der E. H. B. O. Snelverband om reden van herhaaldelijk voorkomende sto ring vervalt en in het vervolg de Centrale Post (de heer J. H, Fortgens, fotograaf De gemeenteraad van Haarlem verwierp met 1815 stemmen bet voorstel van de meerderheid van B. en W., om het Bron- gebouw aan Bloembollencultuur af te staan Aangenomen werd een voorstel, om een bijdrage te vcrleenen in de kosten van een eventueel nieuw te stichten gebouw der vereeniging in Haarlem. Het internationaal congres van 't red dingwezen te Amsterdam. Internationaal bureau voor besmettelijke veeziekten. Begrooting Financiën 1926. De oorlogsbegróoting 1926. Kon. Conservatorium voor muziek. Her denking van het 100-jarig bestaan. Postbegrooting 1926, Oud-minister Lambooy burgemeester van Heerlen? De motie van afkenring door Lloyd George ingediend tegen Chamberlain inzake diens houding te Genève wordt met 325 te gen 136 stemmen verworpen. Het rapport over de wantoestanden in de Poolsche gevangenissen. Volgens ofilcieele opgave bedraagt bet aantal handteekeningen op de plebisciet- lijsten betreffende de onteigening der Dnit- sche, vorstelijke vermogens ruim 12 'f millioCn. Tusschen Homberg en Triberg in Duitsch- land is de z.g.n. Keizertnnnel ingestort De uitspraak in het proces-MalteottL Een schip verbrand op de Amazone; 104 dooden. Zie verder ook Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN «nningstraat 10 HaarlenL» Licbl op Dr lantaarns moeten morgen werden opgestoken om 6.51. ^tedcgedeeld door het Kon Ned Meteoros logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 25 Maart. Hoogste Barometerstand 766.2 m.M. te Karlstadt. Laagste Barometerstand 753.8 m.M. te Valentia. Verwachting van den avond van 25 toï den avond van 26 Maart. Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tot zui delijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvan kelijk iets zachter. Oude Gracht 26) is op te bellen onder nummer één, vijf, één, tnji, één. (15151). Aangeraden wordt voor eventueele onge vallen dit nummer een in het oog loopende plaats te geven. Zooals bekend is heeft de gemeente Haarlem een procedure aanhangig gemaakt met de N. V. Staalwaterbronnen over de vraag of zij al of niet voldoet aan de con cessie-voorwaarden, waarop haar door de gemeente Haarlem was toegestaan in de toenmalige Koekamp het Brongebouw te plaatsen en de drinkhal: Dit proces loopt nu eenige maanden, maar hangende dit pro ces heeft de gemeente Haarlem, in verband met de vestiging van den zetel van Bloem bollencultuur in Haarlem, zich in verbin ding gesteld met de Staalwaterbronnen om te weten voor welken prijs zij het Bronge bouw van de N. V. Staalwaterbronnen zou kunnen koopen. Het resultaat van deze be sprekingen is geweest dat overeenstemming, werd bereikt tusschen de beide partijen om het Brongebouw tegen een bepaalden prijs aan de gemeente Haarlem af le staan. De gemeente kreeg alzoo optie op het gebouw.- Dit geschiedde dus met het oog op de aan bieding van het Brongebouw aan de Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Nu de gemeenteraad dit denkbeeld verwierp, zal de gemfeente Haarlem van haar optie geen. gebruik maken en gaat het proces vermoe delijk (B. en W. moeten daarover nog be slissen) gewoon door. Of en zoo ja voor welken prijs de gemeente Haarlem het Brongebouw in haar bezit zal krijgen hangt nu van den uitslag der procedure af. En, zoo vragen wij, wat zal cr gebeuren als nu de N. V, Staalwaterbronnen en de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, met de haar door den Raad geschon ken lOO.iOO, bij de gemeente komt met de mededeeling dat zij beide tot overeenstem ming zijn gekomen en Staalwaterbronnen het Brongebouw aan de Algemeene Veree niging afstaat voor zetel van Bollencultuur? Ook dat is mogelijk!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1