©Q5!\IB'LeVEIsI KWATTAf^ Binnenlandsch Nieuws. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Donderdag 25 Maart 1926 Het aantal werkzoekenden. Het R. K. Werkliedenverbond en de Jeugdorganisatie V acantie-actie. Het leerlingwezen in de diamant-industrie. Begrooting Financiën 1926. Postbegrooting 1926. UIT ONZE OOST. Een familie-drama. RECHTZAKEN. Een gevaarlijk heerschap voor den rechter. \V Kuitenprikker ij. Vandalen voor den politie rechter. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. Vastenbrief van Mgr. A. P. F. van Velzen. Benoeminger in het Aartsbisdom. De stinkbommen-aanval in het City-Theater te 's-Graverhage. Museum Tetar van Elven. De toestand van Orelio. Het St. Canisius-monument te Nijmegen. Dr. Joh. WagenaaVs afscheid van Utrecht. De geschiedenis van den Stillen Omgang. Ernstig ongeluk te Delft. Wonderlijke Amerikaansche gasten in Onze Oost. Van het Hof. Leeuwenjacht in Frankrijk. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bloemenlustte Aalsmeer. Op Zaterdag 13 Maart j.1. waren bij 205 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent, dat zij werkloos zijn) de volgende aantallen mannelijke personen ingeschreven a. bewerking van diamant 300 b. boek- en steendrukkerij, enz..1150 C. bouwbedrijven (waaronder 525 metselaars bijna allen in de groote gemeenten 1900 schil ders waarvan 650 in Amster dam en Rotterdam; 2900 tim merlieden waarvan 1825 in de vier groote gemeenten 2560 opperlieden en 3700 grondwerkers)14400 d. bewerking van stroo, hout, kurk, Amsterdam 500; 's-Gra- venhage 125; Rotterdam 225; Zaandam 150 1600 e. vervaardiging van kleeding en reiniging Amsterdam 250, 's- Gravenhage 125, Groningen 35, Rotterdam 200, Utrecht 65 900 i, bewerking enz. van leder (waar van pl.m. 130 in Noord-Bra bant, de overigen in het Noor den, grootendeels in de groote gemeenten) 500 g. bewerking van metalen en scheepsbouw (waaronder 1450 te Rotterdam, 3300 te Amster dam, 475 te 's-Gravenhage, 450 te Utrecht, 250 te Dordrecht)7750 b. textielnijverheid (waarvan 100 te Enschede en Lonr.eker en 250 te Tilburg) 600 i, voedings- en genotmiddelen (waaronder pl.m. 1425 sigaren- industrie) 3600 j. kantoorpersoneel (benevens pl.m. 950 vrouwen)2800 33600 Bovendien stonden ingeschreven 31000 andere mannelijke werkzoekenden, nagenoeg allen tot de meer ongeschoolde beroepen of de losse werklieden behoorend, en die men voor een goed doel niet onder de geheel werk- loozen kan rangschikken. (Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 7250, te Rotterdam 4525, te 's-Gravenhage 2750, te Utrecht 1750, te Dordrecht 475, te Schiedam 1000, te Arn hem 575, te Haarlem 500, in totaal 18825 of pl.m. 60%. Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen Op Zaterdag 14 Maart 1925 bij 204 orga nen 37600 en 35340 personen Op Zaterdag 30 Januari 1926 bij 210 45530 en 38000 per sonen Op Zaterdag 13 Februari 1926 bij 207 organen 41100 en 35000 personen Op Zaterdag 27 Februari 206 organen 36770 en 33000 personen. Van verschillende zijden, vooral door pries ters, belast met de leiding der schoolvrije arbeidersjeugd, wordt er in den laatsten tijd krachtig op aangedrongen, dat de jeugdige arbeiders, behalve lid van patronaten of ande re jeugdorganisaties, ook adspirant-lid wor den van den katholieken vakbond, waartoe zij krachtens hun beroep behooren. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat dan alleen voldoende resultaten van het jeugdwerk te wachten zijn, indien de jeugdi ge arbeiders van „jongsaf kennis maken met de katholieke arbeidersbeweging. Een geëigend middel, om het adspirant- lidmaatschap der katholieke vakbonden te propageeren zijn de z.g. oudersavonden, die door verschillende Patronaatsbesturen wor den gegeven. Om hier zooveel mogelijk te kunnen mede werken, is het Bestuur van het R. K. Werk liedenverbond gaarne bereid op deze „ouders avonden" een spreker te zenden, die over de vakorganisatie der jeugdige arbeiders het woord voert. Onkosten zijn daaraan voor de Patro naatsbesturen niet verbonden deze worden eventueel gedragen door het R. K. Werk liedenverbond. Men wende zich om een spreker tot het R. K. Werkliedenverbond, Dr/ft 812, Utrecht. Gemeld wordt, dat de bondsbesturen van den Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- eri Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" en de Nederl. Vereeni- ging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden, aan de heeren werkgevers het verzoek zullen richten in het a.s. seizoen bij het verleenen van de vacanties aan de be dienden, zoo mogelijk een extra toeslag te verleenen. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, heeft de leer!in#com.miss.e in de diamant industrie besloten, behalve kinderen van diamantbewerkers, ook weder d.e van de leden van de Beurs voor den Diamanthan del als leerlingen bij 'net diamantslijpen toe te laten, -zulks naar aanleiding van een verzoek van liet bestuur van de Beurs. In totaal zullen 250 leerl.ngen worden toege laten. Aan de Memorie van Antwoord op hoofd stuk VII B (financiën) der Staalsbegrooting voor 1926 is het volgende ontleend: Inkomstenbelasting. De in het Voorloopig Verslag uitgesproken meening dat een zeer belangrijk deel van het totaal belastbaar bedrag nog altijd niet in den aanslag wordt begrepen, bestaat eveneens bij den Minister. Het is trouwens om die reden, dat gelden zijn aangevraagd voor versterking van het personeel van den accountantsdienst. Ook de meening,'dat nog een onaanzien lijk deel van de aanslagen onbetaald blijft, moet als juist worden erkend. Intusschen mag dit als een tijdelijk verschijnsel worden beschouwd, daargelaten nu dat de omvang van het kwaad niet zoo groot is als wel wordt aangenomen. Voor de instelling eener Staatscommissie als in het V. V. bedoeld ziet de minister geen voldoende redeta. Om te oordeelen over eventueele verbeteringen in de techniek der wet, komen in de eerste plaats de ambtenaren die de wet uitvoeren als deskundigen in aanmerking. Uit 'verstrekte gegevens blijkt dat 't toaal der oninbare posten en afschrijvingen we gens onvermogen voor Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage en Utrecht resp. 8,5, 6,3, 6,3 en 5 pet. van de kohierbedragen niet za' overschrijden. Door vermeerdering van personeel, zooa's vooral in de genoemde vier gemeenten het geval is geweest, kan wel achterstand in de toepassing van vervolgingsmiddelen worden ingehaald, doch kunnen niet de oorzaken van de moeiliikheden waarop men bij de invordering stuit, worden weggenomen. De minister is van meening, dat het open stellen van de gelegenheid voor de belas tingschuldigen om hun belasting door tus- schenkomst van een ophaaldienst te voldoen vooral in gemeenten met een groote arbei dersbevolking, aan de regelmatige invorde ring der belasting ten goede komt. Voor inwonende dienstboden kan een uniforme voor het geheele Rijk geldende re geling in verband met het verschil in om standigheden, niet worden getroffen. Personeele- en grondbelasting. Omtrent een herziening der wet op de personeele belasting moet de minister zich zijn oordeel nog voorbehouden, evenals t.a.v. de grondbelasting. Accijns op gedistilleerd. Verlaging van den accijns op het gedistil leerd zou een offer vergen van de schatkist en waarschijnlijk een vermeerdering van het gebruik tengevolge hebben. Bestrüding smokkelarij. Alle medewerking wordt van den marine vliegdienst ondervonden betreffende bestrij ding van smokkelarij. Rijwielbelasting. Een bedrag van 3.per jaar is niet te hoog. Een mildere toepassing van art. 1 laatste lid der wet, ontmoet wegens het misbruik dat daarvan gemaakt zou kunnen worden, bezwaar. De regeering is voorne mens, in het in te dienen wetsontwerp tot regeling eener wegenbelasting voor te stel len, de opbrengst van de rijwielbelasting zoo snel als de omstandigheden zulks toelaten, naar het in te stellen wegenfonds over te brengen. Tabaksbelasting. Dat de winkeliers grooten hinder en schade zouden ondervinden van het bestaan de stelsel omdat bet hen dagelijks blootstelt aan vervolging, kan de minister niet toege ven. Ook van de winkeliers mag de noodige medewerking worden gevorderd tot een be hoorlijke uitvoering der desbetreffende wet telijk voorschriften. Tarief wet. Naar de meening van den minister, be staat voor wijziging van de in het V. V. bedoelde Bepalingen der Tariefwet, geen grond. Pensioenwet. Bij de behandeling van bet ontwerp dat tot de laatste wijziging van de Pensioenwet heeft geleid, is een raming gemaakt van de financieele gevolgen die uit die wijziging zouden voortvloeien; de minister is nog niet in staat, een nadere preciseering dier raming te geven. Bij een verzekering is de premie een intc- greerend deel van de verzekering. Een on- afscheideliik uitzicht op pensioen is echter niet aanwijsbaar. De minister kan daarom niet inzien in hoeverre ten dezen gemoeds bezwaren in het geding kunnen worden ge bracht. De meening, dat ten bate van de schat kist voordeeien zouden worden getrokken uit het maken van reclame, veelal op een wijze, welke den staat onwaardig is. meent de Minister te moeten betwisten. Prov. Griffie Noord-Holland. Het uitgetrokken bedrag van 100.000. voor inrichting van het oaviljien „Welge legen"' is te beschouwen als een credietaan- vraag, teneinde daarmee dit gebouw geschikt te maken voor huisvesting van de Prov Griffie. Op welke wiize zulks zal plaats vin den en welk aandeel in de kosten daarvan 't rijk zal dragen, is nog 'n punt van overleg. Het is niet mogelijk te zeggen of deze aan gelegenheid nog in 1926 haar beslag zal krij gen. Aan de Memorie van Antwoord van den nieuw, opgetreden Minister van Waterstaat betreffende het wetsontwerp: „Regeling van de inkomsten en uitgaven van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie, voor het dienst jaar 1926" wordt het volgende ontleend: Exploitatie van het bedrijf. Bij voortduring wordt er naar gestreefd om ook den dienst op de groote telegraaf kantoren zoo economisch mogelijk in te richten. Ten opzichte van het bevestigen van brie venbussen aan tramwagens wordt medege deeld, dat de proefneming te Amsterdam, 'tis geslaagd kan worden beschouwd. Uit het feit, dat in de busjes, welke op de beide proeflijnen in gebruik zijn, steeds een groot aantal stukken worden gepost, mag worden afgeleid, dat de maatregel door het publiek op prijs wordt gesteld. Een onderzoek of toepassing voordeel op levert is te Rotterdam en te 's-Gravenhage loopende. Tol dusverre waren de voorwaar den te 's-Gravenhage te bezwaarlijk. Voor Utrecht verdient het gedachte stelsel voor alsnog geen aanbeveling. Ten aanzien van de openstelling der kan toren op Zondag moet worden onderschei den: de openstelling voor de normale verrich tingen als zegelverkoop, afhalen van aange- teekende stukken, aanbieding van telegram men; en de openstelling voor het afhalen van gewone correspondentie. Deze laatste geschiedt op plaatsen waar op Zondag geen postbestelling meer plaats vindt. De kantoren van den vereenigden post en telegraafdienst met eenigszins belang rijk verkeer zijn als regel ten minste open gesteld van 89 v.m. en 1—2 n.m. Die met gering verkeer alleen van 89 v.m. Uniformiteit, wat de bepaling dezer uren aangaat, is vereischt voor den telegraaf- en telefoondienst. De toeloop van het publiek voor postza ken is als regel op deze kantoren niet van zoodanige beteekenis, dat nog andere uren zouden moeten worden aangewezen. De openstelling van de postkantoren, niet met telegraaf- en telefoondienst vereenigd, dat zijn de grootste, wordt geheel naar lo kale omstandigheden geregeld. In den vroegen morgen van Zaterdag den 6en Februari heeft zich, lezen wij in de „Atni- goe di Cura9ao", in de buurtschap van Bo- nar onder Sta Rosa een ontzettend familie drama afgespeeld. Een huisvader in 't bezit van een mooi tuintje, toonde in den laatsten tijd niet wel bij het hoofd te zijn. Hij ver waarloosde zijn tuin en was voor geen rede vatbaar. Zaterdagmorgen 4 uur is hij opge staan, nam een scheermes en bracht daar mede zijn vrouw, die nog sliep, een vervaar lijke snede in den hals toe. Hoewel vreese- lijk bloedend, had de vrouw nog de kracht haar zoon van 16 jaar/die in een ander huisje vlak er naast sliep, te roepen. Haar oudste dochter van pl.m. 20 jaar, die haar moeder te hulp kwam, kreeg mede een gevaarlijke snede door den strot. Zij vluchtte toen bij een buur in. De zoon zag, dat zijn vader in de richting van een put weg liep, waarna hij een plons in het water hoorde. Moeder en dochter vielen machteloos neer. De moeder stierf ongeveer, twee uur na die misdaad. De dochter is naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht, waar de wond door dr. Boogaart werd dichtgenaaid. Het lijk van den vader is later uit den put opgehaald. De buren waren zoo verbouwereerd, dat niemand er aan gedacht heeft den pastoor te gaan waarschuwen, zoodat de arme vrouw helaas zonder geestelijke bediening gestor ven is. Jozef) den Weleerw. heer J. H. Ueferink en tot kapelaan te Slagharen den Weleerw. heer L. M. R. Vos de Wael (16 Aug. 1.1. priester gewijd). De 34-jarige recidivist I. I., die den 19den Januari j.l. door de Vierde Kamer der recht bank te Amsterdam tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld werd, omdat hij te zamen met drie kornuiten aan den Hemweg een bejaarden boerenarbeiders beroofd had, na hem eerst mishandeld te hebben, had zich Zaterdag voor de Buitengewone Kamer der rechtbank te verantwoorden voor een der gelijk feit. Ditmaal had hij alléén „gewerkt". In den avond van den 6den September j.l. was hij met een zeeman op stap geweest. Op den Zeedijk was men kroeg in, kroeg uit gegaan. Tenslotte was het tweetal op de Geldersche kade aangeland. Toen had I zijn metgezel plotseling een klap op het hoofd gegeven en hem vervolgens ineen kelder geduwd. Het slachoffer bleef bewusteloos liggen, bloedend uit vele wonden. Bekl. had toen den bewustelooze beroofd van f 247 aan bank papier en eenige zilveren rijksdaalders. Bekl. bekende. Hij had het geld verspeeld en de rest opgemaakt. Het O. M„ waargenomen door mr. Mas- sink, vond dit feit minstens even ernstig als de berooving aan den Hemweg. Spr. kon, rekening houdende met de vorige straf, thans nog eens acht jaar vragen. Hij wilde dat ech ter niet doen. Want als bekl. uit de gevan genis izal komen, is hij een man van middel baren leeftijd eri dan zullen de wilde jaren uitgevallen zijn. Spr. vroeg wegens diefstal, voorafgegaan door geweldpleging, 3 jaar gevangenisstraf. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde bekl. tot vier jaar gevangenisstraf. -\'x. '-7 voor ze naar binnen gingen, of toen ze al za ten. K. zei dat hij het niet zeker meer wist. „Voor de politie wist u het toch wel. Toen verklaarde ti dat hij het gezegd had toen u al zat 1" ,,'t Kan wezen dat het zoo was. Ik ben erg kort van geheugen." V. werd weer binnengeroepen. De kan tonrechter vertelde hem, wat K. gezegd had. „Ja, hij zegt dat maar, omdat hij bang voor u is," was het antwoord. „Ik denk eerder dat hij zooeven bang was voor u. Toen u weg was zei hij de waarheid" K. „Ik zei alleen maar, dat ik kort van geheugen ben en dat ik het niet meer wist J" De ambtenaar O.M. vindt het een zeer ergerlijk feit, waaraan V. zich heeft schuldig gemaakt en requireerde f 15.boete subs. 5 dagen hechtenis. Conform den eisch werd verdachte ver oordeeld. Den 12 April a.s. zal voor den Haagschen Kinderrechter de zaak behandeld worden tegen den zg. kuitenprikker. De behandeling geschiedt uit den aard der zaak, gelijk van alle zaken voor den kinderrechter met ge sloten deuren. H#t was in het hartje van den nacht dat een bewoner van een huis te Etten (Geld.) wakker werd door een vreeselijk gerinkel van glas. Toen hij en zijn vrouw gingen kij ken wat er aan de hand was, kwam buiten een drietal kerels op de vrouw af. Een er van trok zijn mes en ging haar hiermede te lijf, zoodanig, dat zij in armen en hoofd vreeselijk werd toegetakeld. Zij vluchtte naar binnen, waarna de van dalen met een paar knuppels alle verdere ruiten insloegen. De daders, die later werden gepakt, had den zich voor deze feiten voor den politie rechter te Arnhem te verantwoorden. Het waren drie fabrieksarbeiders uit Terborg De Officier van Justitie eischte tegen den man, die bovendien de vrouw had mishan deld, vier maanden, en tegen de beide an deren ieder één maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde den éénen verdachte tot één maand en de beide ande ren ieder tot één week gevangenisstraf, ter wijl alle drie veroordeeld werden tot beta ling van de civiele vordering voor dokters kosten en ruitenreparatie van totaal 51. De eerste Duitsche torpedoboot na den ooriogi.' Op de Marinewerf in de Wilhelmshaven liep dezer dagen de eerste nieuwe torpedoboot, die na den oorlog door de Rijksmarine werd gebouwd, van stapel. Het 600 ton groote vaartuig draagt den naam „Move". Van den jongsten Vastenbrief van Z. D. H. Mgr. A. P. F. van Vclzen, tit.-Bisschop van Aezani en Apostolisch Vicaris van Batavia, welke in hoofdzaak is gewijd aan den verderfelijke gevolgen van de slechte lectuur, ontleen en wij de volgende oassarte: „En hoe, is het nu gesteld met de echt scheidingen onder ons, Katholieken? Wij moeten, helaas! bekennen: De toestand is weinig troostvol. Het is, alsof de leer der H. Kerk voor menigeen onder de gehuw den iets onbekends was. Wat zij ooit in den katechismus over het huwelijk en zijn onverbreekbaarheid aan kennis opdeden; wat zij leerden over de offers, welke die Onverbreekbaarheid vraagt; wat zij hoor den over het brengen der offers voor het algemeen welzijn, voor het welzijn der kin deren en echtgenooten, voor het behoud van het huisgezin en van dë burgerlijke maatschappij; en dan, wat zij toch zoo goed hadden begrepen, het groote geheim van een gelukkig huwelijk: het vergeven en vergeten, met het mateloos vertrouwen op God, Die ten slotte voor allen en alles zorgt: ziet, dat alles is als weggevaagd uit hun herinnering, het ligt bedolven onder de overtuiging, die een' slechte lectuur hun opdrong, dat de echtscheiding 'de meest gewone zaak op aarde is. En dan, toen de moeilijkheden van net huwelijksleven zich doden gevoelen, meen de men het te mogen bestaan, zich burger lijk met een derde te verbinden. Men schaamde zich niet, een openbare zondaar of zondares te zijn. Want inderdaad, als zoodanig moeten zij door ons beschouwd worden, hoe ook de slechte lectuur zich opwerpt als verdedigster van hun verloren eer en hun 'n onverdiende plaats laat on der hen, die de menschheid door hun eer baarheid sieren. Zij blijven overspeler of overspeelster. Kunnen wij de ongeloovigen en gods dienstlozen, die burgerlijk trouwden, en scheidden en weer trouwden, niet hoog schatten; voelen wij, dat zij grootelijks mis deden tegen de natuurwet; wat dan te zeg gen van Katholieken, die door het H. Sa crament des huwelijks verbonden, niet schroomden om, door burgerlijk te schei den en burgerlijk opnieuw te trouwen, de heilige wetten van het huwelijk op schan delijke wijze met voeten te treden. Inder daad, hoe geëerd zij in de wereld ook mo gen wezen, hoe groot hun macht en rijk dom ook zijn, kwalijk is het te verdragon, dat zij zich met ons afgeven, zich onderons bewegen, als kleefde er zelfs niet de ge ringste smet op geheel hun handel en wan del. Zij blijven, hoe ëroot ons medelijder met hun treurigen zieltoestand ook moge zijn, overspelcrs en overspeelsters, met wie wij niet dan noodgedwongen omgang heb ben. En waren zij slechts weinigen, doch wie zegt ons hun getal? Ziedaar, Beminde Geloovigen, treurig® feiten, gevolgen van bedorven lectuur, waarmede zoovelen in onzen tijd hun geest laten voeden". Z. D. H. de aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot' kapelaan te Arnhem (H. Tijdens de staking der bioscoop-musici in Januari wekte het bericht, dat er in eenige theaters in de Residentie getracht was stink bommen te werpen, ja, dat zelfs in het City- Theater twee bouwvakarbeiders kans had den gezien met projectielen naar de spelen de muzikanten te gooien onder het geroep van duikbocten 1 groote sensatie. Dinsdag heeft kantonrechter mr. Rijke de zaak tegen de bommenwerpers behandeld. Zocals indertijd gemeld werd, zouden de arbeiders, toen ze 's Zaterdagsmiddags 23 Jan. het gebouw van het Haagsch Vakcomi té verlieten, zijn omgekocht door eenige sta kende musici, die hun plaatskaarten'voor het City-theater en Asja-theater verschaften. De Ned. Toonkunstenaarsbond deelde toen me de, dat geen der stakende musici bij den bommenaanval betrokken waren. Als hoofddader verscheen de Schevenin- ger N. J. V. Hij ontkende de stinkbommen te hebben geworpen. „Je hebt toch tegen de politie gezegd, dat je het wel gedaan had En tegen je kame raad zei je het ook, dat je het gedaan had." „Ik heb maar bekend omdat ik bang was voor voor-arrest. En tegen mijn kameraad wou ik me groot houden. Ik zei tegen hem, dat ik ze kwijt was, maar dat was al voordat we er in gingen." Als getuige werd gehoord de Schevenin- ger A- K„ die vertelde, dat hij 23 Januari, 's middags om 5 uur, V. ontmoette in een verlofzaak in de Kerklaan. V. vroeg hem of hij meeging naar de stad. Toen ze in lijn 8 zaten, zei V„ dat hij in het Gebouw van 't Haagsch Vakcomité op de Stille Veerkade vrijkaarten voor de bioscoop kon krijgen. En beiden gingen daarheen. Daar kregen ze van twee in het zwart ge kleeds heeren ieder een doosje met stink bommen. In het geheel waren er zes bommen in. Ook gaven de heeren twee vrijkaarten voor het City-Theater. Toen ze weer buiten kwamen vertelde V.' hem, dat die bommen waren om in de bioscoop te werpen. K. had daarop geantwoord dat hij daaraan niet wou meedoen en had de bommen aan V. terugge geven. Vervolgens waren ze naar het café „De Twee Steden" in de Vlamingstraat gegaan en hadden daar een bom geprobeerd. Maar K. had niets geroken toen hef ding kapot was. De kantonrechter vindt dat zeer vreemd. K. antwoordde, dat het wel begrijpelijk is. Het waren maar prulletjes, ridelachtbare, die je in een speelgoedwinkel kunt koopen. Er kwam een bruin vocht uit. Het waren glazen bolletjes, iets kleiner dan een knikker met een metalen staafje er aan. Daarna gingen ze naar het City-Theater, Bij den ingang zei V. tegen K. dat hij ze al kwijt was. Kantonrechter: „Bij de politie heeft u ver klaard, dat hij het zei toen jullie al in den icscoop op de tweede rij, vooraan rechts, zaten. Denk er aan, je staat hier onder eede en als je meineed doet, kun je drie jaar ge vangenisstraf krijgen V. werd uit de zaal verwijderd en nog maals vroeg de kantonrechter aan K. of V. tegen hem zei, dat hij de bommen kwijt was Met de voorbereidende maatregelen tot stichting van het Museum „Tetar van Elven", te Delft is thans een begin gemaakt. Het daarvoor bestemde pand op de Koornmarkt is bereids ontruimd. Naar de Tel. verneemt is de toestand van Jos Orelio thans dusdanig, dat ieder oog en- blik het einde kan worden verwacht. De uitvoering opgedragen aan Toon Dupuis. De jury van de prijsvraag voor een stand beeld voor den H. Petrus Canisius, dat te Nijmegen zal worden opgericht, heeft de uitvoering van het standbeeld opgedragen aan Toon Dupuis te 's-Gravenhage. Diens ontwerp kreeg den eersten prijs. De tweede prijs werd toegekend aan het ontwerp van den beeldhouwer Aug. Falise te Wageningen. De derde en vierde prijzen werden gesplitst en toegekend aan Jos Bek kers, architect en C. van Mechelen, beeld houwer, beiden te Amsterdam. In de groote zaal van het park Tivoli gaf Zaterdag-avond de afdeeling Utrecht van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst een zeer druk bezochte uitvoering van Les Beatitudes van César Franck. Dit was het laatste concert, dat door dr. Johan Wagenaar gedirigeerd werd. In de pauze werd de scheidende directeur op zeer hartelijke wijze gehuldigd. Hem werd aangeboden het eere-lidmaatschap van de af deeling Utrecht van de Maatschappij, als mede een enveloppe met inhoud, terwijl namens de leden van het Toonkunstkoor, dat Wagenaar 22 jaren gedirigeerd heeft, een enveloppe met inhoud aangeboden werd. De bedoeling dezer geschenken is, dat daardoor een der liefste wenschen van Johan Wagenaar in vervulling zal kunnen gaan. n.l., de uitgave van zijn composities. Een herinneringsboek. Aangezien het boekje met de geschiedenis van den Stillen Omgang, door den heer Leo- nardus van den Broeke in 1917 op verzoek van het Gezelschap van den Stillen Omgang saamgesteld, geheel is uitverkocht, ofschoon het een twintig 'maal is herdrukt geworden, zal ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van het Gezelschap een geheel nieuw boek over den Stillem Omgang verschijnen van denzelfden schrijver in fraaie uitgave en mooi geïllustreerd. Daarin zal zoowel de geschie denis van het H. Mirakel als de geschiedenis der vereering en inzonderheid van den Stillen Omgang worden opgenomen, benevens al lerlei wetenswaardigheden over het gezel schap zelf en haar zusterorganisaties elders. Het is de bedoeling dit boek onder het bereik van ieder te brengen door den prijs gering te stellen omstreeks een galden a eenvijftig. Ten einde niet, als in 't verleden, velen te moeten teleurstellen en om den prijs zoo laag mogelijk te kunnen houden, worden de be sturen van elders en wordt ieder verzocht ten spoedigste opgave te doen hoeveel boeken men verlangt te bekomen, opdat de oplage reeds nu kan bepaald worden. Met de op- give belast zich het secretariaat van het Am- sterdamsch Gezelschap, N.Z. Voorburgwal 167. leb bet oits'ekendst» aan te bieden da* iemand wenschen kan. hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. In hef scheikundig laboratorium aan de Westvest te Delft is Dinsdagmiddag tenge- volge van het springen van een glazen kolf Ir. A. J. v. Peski, assistent aan de Technische Hoogeschool, ernstig aan gelaat en handen i gewond. De heer v. P. is in het ziekenhuis „Bethel" ter verpleging opgenomen. Hij zal waarschijnlijk den duim en twee vingers van de linkerhand moeten missen. In een correspondentie aan de „Ind. Crt", wordt geschreven over sommige wonderlijke gasten bij de jongste kratonfeesten te Djokja. Daar was vooreerst een Amerikaan met zijn echtgenoote, die op de een of andere onnaspeurlijke wijze kans gezien hadden een introductie te krijgen en dus feeds op den eersten dag der feestelijkheden door den kraton rondspankerden, beiden voorzien van reusachtige brilleglazen in schildpadden mon tuur en beladen met regenjassen en regen schermen, die zij niet wenschten af te geven, doch krampachtig vastgeklemd hielden. Deze Amerikaan verscheen in de Bagsai Kentjono, de schitterende receptiezaal van den kraton, met z'n hoed op het hoofd en toonde zich verontwaardigd, toen hem te verstaan werd gegeven, dat het tot de gelden de begrippen van beleefdheid in dit land behoort, bij het betreden van het vorstelijk verblijf den hoed af te zetten. Slechts aar zelend voldeed de bewoners van God's own country aan het verzoek en slingerde zich daarna met zijn gade op een paar stoelen in de voorste rij, gereserveerd voor bijzondere gasten, waar zij al chewing-gum kauwende, herhaaldelijk te kennen gaven, dat zij er beroerd zaten en niets konden zien. Ten slotte werd een van de bedienden van den sultan aangeklampt met de woorden Say boy, give me a drink, hetgeen den ceremoniemeester er ten slotte toe bracht den Amerikaan toe te yoegen, dat hij maar wachten moest, tot dat hem iets gepresenteerd werd. Een andere Amerikaan zag kans, zooveel al coholische dranken tot zich te nemen, dat hij stomdronken was. Het was een opluchting, toen de man eindelijk verdween. Een paar toeristen, die tijdens de feest dagen te Djokja vertoefden, hadden eveneens een introductie voor den kraton gevraagd en gekregen, op conditie, dat zij om half twaalf weder zouden hebben heen te gaan, daar met de lunch niet op hen gerekend was. Hetgeen zij toezegden. Doch toen voor hen het klokje van gehoor zaamheid sloeg, vertikten de heeren het heen te gaai}. Dan dient nog het geval te worden geboek staafd van iemand, die, met een paar andere kennissen aan een tafeltje gezeten, uit het buffet twee flesschen wijn tegelijk haalde, om althans het eerste half uur niet te kort te komen. Daar dit optreden een weinig de verwondering van den ceremoniemeester wekte, verzocht deze hem zijn toelatings kaart tot den kraton te mogen zien. Deze overigens zeer onschuldige vraag ontlokte daarop een woordenstroom, die niet te, stelpen bleek, en ontketende een heibeltje dat in den kraton toch zeker niet behoorde voor te komen. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Fa milie van a.s. Zaterdag af gedurende eenige weken intrek nemen in het landhuis „den Ruygen Hoek" te Scheveningen. De boerenbevolking van het vreedzame Varzy, een plaatsje in het hartje van Frank rijk, werd Zondagmorgen in opschudding ge bracht door een angstwekkende tijding. De veldwachter verkondigde met luide, zij het eenigszins trillende stem, dat twee vol wassen leeuwen ontsnapt waren uit de me nagerie Lorraine, te Arcy-les-Bois-de- Menóu, en dat de bevolking werd aange maand tot voorzichtigheid en tot waken over den vestapel, zoo noodig gewapend!" Het geleek veel op een mobilisatie. Er was echter geen sprake van een pa niek, en aan jagers was geen gebrek. Een vijftigtal trok er op uit, het bosch van Menou in. Daar, op een helling, stonden de wagens der menagerie; één was er omge vallen en door het verbrijzelde dak waren een leeuw en een leeuwin ontsnapt. De di recteur ontving de jachtlustigen met het dringend verzoek, zijn kostbare dieren, zoo eenigszins mogelijk, levend te vangen. Daarop begon het offensief. De jagers vormden een tirailleurslinie en de directeur trok mede ten strijde, met een stuk vleesch aan een spies, teneinde te probeeren de vluchtelingen goedschiks weer in verzekerde bewaring te krijgen. Weldra kwam de leeuwin in het zicht. Onrustig dwaalde zij langs den weg en zij liet zich zonder veel moeite vangen; het lekkere stuk vleesch bleek grooter aantrek kingskracht te hebben dan de reeds ont wende vrijheid. Haar gemaal dacht er an ders over; met groote sprongen holde hij het bosch in en weldra had het kreupelhout hem aan het oog onttrokken. Er bleef niets anders over dan het vuur te openen: vijftig schoten weerklonken tegelijkertijd. Een machtige gestalte sprong uit het lage hout te voorschijn en zonk doodelijk éewond ineen. De leeuw Cesar was met twaalf kogels door boord. De jacht had slechts vijf uur geduurd. Veel korter dan het daarop volgende krakeel der jagers over de vraag, wie nu eigenlijk het doodelijk schot had gelost. In de te Aalsmeer gehouden jaarverga dering van de veilingsvereeniging „Bloe menlust" werd het veilingspercentage voor 1926 vastgesteld jp 7 pct„ evenals bet vo rige jaar Over 1925 is een winst gemaakt van 36.350.10 bij een omzet van 1.388.748.01. In navolging van een besluit genomen op de ledenvergadering der centrale veiling, sprak men zich ook in deze bijeenkomst rnt vóór afscheiding van de coöp. Tuinbouw- Aankoop-Vereencging. Ten slotte werd, naar de TeL verneemt, zonder hoofdelijke stemming besloten tot het verleenen van een bijdrage, groot 25 pet., in het verlies dat het rijk heelt van het hulppost- en telegraafkantoor te Aals- meer-Oost. Waar de inspectie der P.T.T. het voornemen heeft gekoesterd dit kan toor om te zetten in een poststation was door den burgemeester van Aalsmeer in een conferentie met den inspecteur en par ticuliere belanghebbenden, het voorstel ge daan nog één jaar voorloopig het kantoor als zoodanig te bestendigen. De gemeente en de veiling „Bloemenlust" zouden zich dan bereid toonen om ieder 25 pet. in het na- deelig saldo bij te dragen. Mede door h^t besluit van dezen avond zal dus het hulpkantoor voorloopig niet veranderd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5